Pontos idő: 2024.03.28. 22:36

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 420 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2011.07.22. 12:14 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Újrabogaras írta:
Amit tsanyi írt az csak arra utal, hogy az egyébként rajzani készülő család a kijáró nép elvesztése miatt döntést változtat, és nem rajzani, hanem váltani fog. De egyszeri leröptetés esetén az eredmény háromesélyes, mert lehet, hogy mégis megrajzik, lehet hogy anyát vált és ugyancsak lehet, hogy lemond a rajzásról és kiüríti a bölcsőket. Mindhárom lehetőséget megtapasztaltam már.

Ez nem igazi leröptetés.Az én esetemben szó sincs már rajzásról. ez a rajzásra készülő család fészkének a fele, a jobbára nyitott fiassal, és a fiatal be nem tájolt dajkákkal. Ebből rajra nem tellene.
Itatót kapnak, mézük van. Nézegetni őket ebben az időszakban nincs időm. Akác után sok helyen tapasztalom, hogy az öreg anyát leváltották.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2011.07.22. 11:11 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.18. 23:26
Hozzászólások: 295
cerana írta:
Nem vagy egyedül. Én is ebben a hitben éltem. Mi értettünk félre valamit ? ...
Nem!
Mi helyesen értelmeztünk egy félrevezető (logikai értelemben, hamis) információt.
(Az is roszz helyen találja mágát aki helyesen értelmez egy elforgatott útirány-jelző táblát.)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2011.07.22. 10:44 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.18. 23:26
Hozzászólások: 295
- A rajzás elkerülésére van egy egyszerű -kevés munkával járó- technológiai fogásom ami annyira kiforrott, hogy már nem is volt szándékomban változtatni rajta.
Az idei évet megelőző (20) években minden esetben bevált. Ennek ellenére minden évben -a trehányságom miatt- volt valamennyi rajom. Ez így jól is van.
- Ebben az évben (a lép lapjára épített bolcsők miatt) nálam a kiszállt rajok száma sokszorosa volt a megszokottnak.
Sok új, először észlelet jelenség között feltűnt az, hogy az ide-oda szállt rajok különböző sikerű befogása után sehol nem találtam az öreg anyát.
A --témában alkotott és felvázolt-- koncepciómba ezt úgy tudom beilleszteni, hogy az u.n. váltóbölcsőkből kikelt anyák, már a raj kirepülése előtt leölik az öreg anyát.
tsanyi írta:
Az évek során többször tapasztaltam, hogy mire a váltóbölcső kelt, arra az öreg anya elpusztult....
Mert megölték.
Más esetekben meg boldogan egymásmelett petéznek vagy még ki is telelnek együtt.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2011.07.22. 10:29 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.10.31. 22:26
Hozzászólások: 485
Tartózkodási hely: Lovasberény Fejér m
Amit tsanyi írt az csak arra utal, hogy az egyébként rajzani készülő család a kijáró nép elvesztése miatt döntést változtat, és nem rajzani, hanem váltani fog. De egyszeri leröptetés esetén az eredmény háromesélyes, mert lehet, hogy mégis megrajzik, lehet hogy anyát vált és ugyancsak lehet, hogy lemond a rajzásról és kiüríti a bölcsőket. Mindhárom lehetőséget megtapasztaltam már.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2011.07.22. 09:29 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Ne beszéljünk már el egymás mellett!
Akkor persze, hogy nem rajzik, amikor csendesen vált. Ha tenné, akkor az már nem csendes váltás lenne!!!
De az élete során természetesen ugyanúgy rajozhat, mint bármely másik!Én erre utaltam!
Legfeljebb ha nyár végi váltású, akkor első évben talán kevésbé!!!

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2011.07.22. 09:23 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.18. 23:26
Hozzászólások: 295
Tükör írta:
Idézet:
Az esti kérdésemre kapott válasz elolvasásáig abban a hitben éltem, hogy a csendes váltás hajlamát örökítő méh nem rajzik.


Há má mé ne rajzana!?
Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban. Elküldve: 2011.06.06. 19:22
tsanyi írta:
Újrabogaras írta:
Ha bölcsőt látok, akkor a teljes fészket leröptetem, a család egy bölcsős keretet kap csak vissza. A leröptetett fészek nem rajzik, a bölcsőket lebontják, a bölcsős család sem fog. A méztermelés több mint más családoknál. És jó eséllyel van egy szaporulat is. Nyilván mérlegelem, hogy a család miért akart rajzani, és csak a jól teljesítőket hagyom meg.

Két kiegészítés.
Én a fias felét is a bölcsős családnál hagyom, ha ezt az utat választom. Egyszerű indoka van. Több mint egy hónap van addig, hogy a bölcsőből kelt anya első fiasa kikel, és addig is dajkálni kell a fiast, ami ugye a fiatal méheknek megy jobban.
Ettől függetlenül lerongyolódik a család és erősítés nélkül nem érdemes vele továbbvándorolni, ezt is mérlegelni kell a döntésnél.
Második.
Ha nem rombolsz bölcsőt az anyás résznél, nagy százalékban csendesen anyát vált. Ez tavaly tizenvalahány elvett anyának, több mint a felénél volt így.
A lényeget aláhúztam.
- A csendes anyaváltás és a rajzás kizárják egymást.
Ebből egyenesen következik az, hogy ha a család csendesen váltja az anyját akkor nem rajzik.

Megszámlálhatatlan esetben találkoztam olyan elmondással, ami ugyanerre utal. Itt a forumon is van több.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2011.07.22. 09:21 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
misi írta:
......Az esti kérdésemre kapott válasz elolvasásáig abban a hitben éltem, hogy a csendes váltás hajlamát örökítő méh nem rajzik.
Mert mi másnak örülhetne jobban a méhész? Igaz, hogy Faluba nem említi a betegséget mint okot, de mások gyakrabban, és az öregség elé sorolják.

Az évek során többször tapasztaltam, hogy mire a váltóbölcső kelt, arra az öreg anya elpusztult.
Hogy betegségbe vagy öregségbe ....... ez szerintem akárcsak nálunk embereknél nehezen értelmezhető egy 3 éves anyánál.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2011.07.22. 08:39 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Hát persze, de ettől még rajozhat!

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2011.07.22. 08:34 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.10.31. 22:26
Hozzászólások: 485
Tartózkodási hely: Lovasberény Fejér m
Nem is tudom. Nincsenek ilyen irányú megfigyeléseim, de méhészetirodalomban szerepel, hogy a csendes anyaváltásra való hajlam öröklődik.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2011.07.22. 08:15 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
nem különbözik az az anya genetikailag a többitől.Még csak szelektálva sincs erre. Miért ne rajzana!
Esetleg az segít egí kicsit első évben, hogy nálam pl a legtöbb csendes váltás eddig igy napra körül volt.
Ezek meg első évben tényleg kevésbé rajzanak.
De csak mert még egy szezont se dolgoztak végig!

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2011.07.22. 08:06 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
misi írta:
Az esti kérdésemre kapott válasz elolvasásáig abban a hitben éltem, hogy a csendes váltás hajlamát örökítő méh nem rajzik.

Nem vagy egyedül. Én is ebben a hitben éltem. Mi értettünk félre valamit ? Ezért gondoltam, hogy a szelekciós módszer hatásos lehet.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2011.07.22. 00:08 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Idézet:
Az esti kérdésemre kapott válasz elolvasásáig abban a hitben éltem, hogy a csendes váltás hajlamát örökítő méh nem rajzik.


Há má mé ne rajzana!?

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2011.07.22. 00:04 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.18. 23:26
Hozzászólások: 295
"Vannak méhcsaládok, amelyek öreg anyjukat feltűnő, külső jelek --rajzás -- nélkül váltják le. Ezt csendes anyaváltásnak nevezzük. ... A váltás tavasztól őszig bármikor előfordulhat. ... A csendes anyaváltásra való hajlam öröklődik. Vannak családjaim, amelyeknél már négy, öt csendes váltásból kelt anya követte egymást. Azok a a családok, amelyek a csendes anyaváltás mellett a mézgyűjtésben is jeleskednek, nagyon értékesek."
(Faluba Zoltán: Mit, hogyan, miért a méhészetben)

Ehhez még valahol azt olvastam, hogy ha a váltóbölcsőket a rajzási szezonban építik, akkor a család tévedésből megrajozhat.

Az esti kérdésemre kapott válasz elolvasásáig abban a hitben éltem, hogy a csendes váltás hajlamát örökítő méh nem rajzik.
Mert mi másnak örülhetne jobban a méhész? Igaz, hogy Faluba nem említi a betegséget mint okot, de mások gyakrabban, és az öregség elé sorolják.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2011.07.21. 21:58 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.02.13. 12:11
Hozzászólások: 698
Tartózkodási hely: Balatonlelle
misi írta:
meezesjeno írta:
...Most is több családom vált. Azok váltó bölcsőit használom az anyagondos családoknál. Júniusban, amikor már nincsenek rajzásra készülődő családok, akkor ezeket az anyákat szaporításra is felhasználom. ...
A kérdésem az idézetben leírt módon szaporított családokra vonatkozik.

Szia Misi!
Tükör sem érti. Azt hittem csak nekem jelent gondot. Valójában lehet, hogy jókat kérdezel, csak nem lehet érteni, és ezért nehéz válaszolni. Másokkal is értekeztem a váltóbölcsős elméleteidről. Arra gondoltam, nem értek valamit, vagy csak keveset láttam még. Na ezért csináltuk azt a kis filmet, mert a tényekkel nem lehet vitatkozni.
Most 52 váltott anyám van. Még nem mind petézik, mint láthattad, ill. van aki csak most fog kikelni. Hogy ez :?: %? /667 52 %a./ Van néhány akinél nem tudom a váltás idejét, csak az évet.De azt igen, hogy nem rajzott és nem pót, mert a népesség elárulja. Van ahol már csak a festetlen új anya miatt gondoltam a váltottságra, de ezekre azt írom, hogy "lehet váltott"./ Ezek nincsenek benne az 52ben./Mert ugye pót is lehet, mert a visszarágott bölcsők már olyan régiek: NEM tudom eldönteni a sejtalapokból az eredetét, és néha kevés pótot húznak. Na és azok is becsapósak, ahol pl. lemondott a család a rajzásról, aztán az öreg anyát ölik le. Az nem váltás!Mivel majdnem sikerül betartanom a kötelező átvizsgálásokat /3 hetente,-tehát állandóan ott vagyok/ Ezért mindent tudok majdnem a méheimről. Kevés az olyan új anya, amely festetlen. Mindent feljegyzek.

Nem törvényszerű a váltott anya majdani váltása. Semmi különbséget nem látni a rajzási kedvben sem. Rajzanak azok ugyan úgy mint bármelyik, ha a feltételek biztosítva vannak. Viszont a váltottak mindig népesebbek.
Érdekesség. Találtam az idén is 2 olyan családot, ahol azután néztem jobban szét, hogy gyanús volt:" az öreg anya ennyit már nem petézhet". Aztán megleltem az eldugott, régen kikelt bölcsőt.
A legjobb anyák a csendesen váltottak.
A szelekciós tenyésztést nem értem. Meszestől, korán bölcsőt /raj/ építőtől, gorombától, futkosóstól, erősen ragasztóstól, stb. nem hagyok bölcsőt. Azért ilyenek is vannak. Ha erre gondolsz! Váltásra nem lehet szelektálni. Azok váltanak, akik valamiért elégedetlenek az anyájukkal. Kihasználom, hogy addig próbálnak váltani, amíg egy anya ki nem kel náluk. Lopkodom a bölcsőiket. Közben erősítem, mert gyenge nép gyenge dajka.
10 éve nem vettem anyát. Mindig van valamennyi váltóm. Tehát ha részletesebben is érdekel, akkor többet is tudok mutatni mint amennyit a videón láthatsz. Kétanyásakat is. Hozzám bárki jöhet, nincsenek titkok.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2011.07.21. 21:12 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.18. 23:26
Hozzászólások: 295
meezesjeno írta:
...Most is több családom vált. Azok váltó bölcsőit használom az anyagondos családoknál. Júniusban, amikor már nincsenek rajzásra készülődő családok, akkor ezeket az anyákat szaporításra is felhasználom. ...
A kérdésem az idézetben leírt módon szaporított családokra vonatkozik.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2011.07.21. 20:20 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
misi írta:
- A rajzási szezonban (április- május) rajzott-e meg olyan méhcsaládod aminek az előző év júliusától már csak 1 olyan anyja van, ami váltóbölcsőből kelt ki?


Igaz a Jenőnek írtad, de szerintem ő is örülne neki ha ezt a mondatot cseppet kibontanád...

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2011.07.21. 18:03 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.18. 23:26
Hozzászólások: 295
Tisztelt kollega, meezesjeno !

- Hogy haladsz a szelekciós tenyésztéssel? Az állományod mekkora hányadát teszi ki az olyan méhcsalád amelynek (évről-évre) váltóbölcsőből kikelt anyja van?
- A rajzási szezonban (április- május) rajzott-e meg olyan méhcsaládod aminek az előző év júliusától már csak 1 olyan anyja van, ami váltóbölcsőből kelt ki?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2011.07.18. 21:26 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Ezt most nem is értem, ebbe mi a fenét akarsz belemagyarázni, de mindegy!?
Természetesen az öreg mamit elvettem, és asszem pár nap múlva megint átmeneti segítséget nyújtott egy családnak!

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2011.07.18. 12:37 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.18. 23:26
Hozzászólások: 295
Tükör írta:
Hát néha azért rácáfolnak valóban, erre a "csak egy maradhat" teóriára a méhek!
Nálam is telelt már ki két anyával egy család.Eygikkel kora tavasszal meg is mentettem egy családot!
De mais érdekes dolgot konstatáltam.
Történt, hogy egy család, miután megrajzott nem találtam nála(másodszori nézésre sem) a párzatlan anyát (bár kikelt bölcsők voltak), meg zúgott is, hát úgy itéltem , hogy anyátlan. Kapott is egy párzott anyát(festett), amit annak rendje módja szerint el is intézett! De még mindig zúgott, és semmit nem találtam náluk. Erre visszakapott, egy olyan 2009-es anyát, amit az anya cserék során biztos ami biztos alapon mentettem ki más családtól.
Ma néztem őket....
Kiveszem jobbról a második keretet, gyönyörű petézés. Nocsak, mondom így beindult volna az öreg mami??
Aztán a fészek közepén 2-3 keret kihagyva a petézésből, és másik szélen megint peték. Na ekkor már kiváncsi lettem!
Mindjárt meg is találtam az "öregasszonyt" komótosan tette a dolgát!
Ekkor kézbe vettem az először kivett keretet, és látom ám, hogy ott meg egy fiatal (jelöletlen) menyecske serénykedik de nagyon!

na szóval... ilyenek is vannak...

Ezért is szép ez a szakma többek között!
Ez nem nagyon régen volt.
A továbbiakban hogyan alakult ennek a két családnak a sorsa?
Mi történt mikor a köztes lépek mind be lettek fiasítva?

Nem szabad összetéveszteni a váltóanyával!
- Annyi kell hozzá, hogy mind a két anyának legyen külön territóriuma, ahol csak ő járkál.

- Hasonló eseteket előidéztem már én is a beavatkozásommal. De nem ez volt a célom.
A régi fórumon -nem sokkal a bezárása előtt- beszélgettem erről Ceranával.
Ezt én egy ronda balesetsorozatként éltem meg, rengeteg plusz munkát adott a hibajavítás.

-


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2011.07.18. 10:16 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.18. 04:47
Hozzászólások: 523
Tartózkodási hely: somogy
Idézet:
Csak akkor tűr meg egy család két anyát egy azon időben a kaptárban lévő egy családban ha váltott például, vagy összeszállt rajként petéző anyákkal fogjuk be őket.


Akkor is megtűri ha nevel magának új anyát.Ha elzárod az anyát pár keretre akkor is nevel magának anyát a méztérbe.
Aztán,hogy ezen állapotot mennyi ideig tartaná fennt azt még nem volt alkalmam kipróbálni,de 24-esbe ahol csak tenyérnyi anyarács volt a két rész között ott semmi gondot nem okozott a két anya.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2011.07.18. 01:05 
misi! úgy érzem a válaszaid alapján, hogy téged nem nagyon érdekel más ember tapasztalata, tehát mindegy is, hogy ki mit ír a felvetéseidre.


Vissza a tetejére
  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2011.07.18. 00:40 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.18. 23:26
Hozzászólások: 295
pter írta:
Mit értesz te a méhek kiköltözésén?
A méhek kiköltözését. A lakásuk (többnyire) végleges elhagyását.
pter írta:
Miért gondolod, hogy egy pároztató kaptárban váltóbölcső fordulhat elő?
Ezt Te gondolod, nem én!
Én arra az esetre gondolok mikor a méhész váltóbölcsőből kikelt anyát tesz a pároztatóba.
pter írta:
Mit értesz te pároztató kaptáron és mit értesz váltóbölcsőn?
A "kis pároztatókaptár"-t és: e hónap 10-én 01:33-kor elküldött írásomban elolvashatod.
pter írta:
Azért teszem fel ezeket az egyszerű kérdéseket, mert úgy érzem, hogy te ugyanazon a szón mást értesz, más jelenséget, más tartalmat teszel hozzá. Ennek pedig az a következménye, hogy egymás mellett elbeszélünk.
Nagyon helyes gondolat! Mert egy beszámoló vagy fogósabb kérdés a vonatkozó körülmények részletes ismertetése nélkül, lószart sem ér. (Kicsit lejjeb található erre több példa.)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2011.07.18. 00:30 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.02.13. 12:11
Hozzászólások: 698
Tartózkodási hely: Balatonlelle
http://www.youtube.com/watch?v=_SEzWGIz ... ideo_title


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2011.07.17. 23:51 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.02.13. 12:11
Hozzászólások: 698
Tartózkodási hely: Balatonlelle
jandasz írta:
" Már az előjelekből is meglátom ha a család váltani fog."

Megosztanád velünk?Én személy szerint kíváncsi lennék rá.


Például a többi család anyjához képest keveset petézik. A következő átvizsgálásnál már a megjegyzés alapján /méhész füzetben/ figyelek erre külön. Látni, hogy a fészekbe hord inkább. Nem keverendő a más okból gyenge családdal, amely nem szívesen viszi fel. Valamint akkor is csökkentheti az anya a peterakást, amikor már a rajzásra gondol. Ezt csak nagy gyakorlattal lehet megállapítani.
Rajzási időszakon kívül bölcső harangokat építenek . Leginkább a szélső lépekre. Azok nem annyira laposak, mint ilyenkor általában a harangok. Vékonyabb a szélük. Időnként új viaszlapocskák is megfigyelhetőek ezeken a harangokon. Fehér a peremük.
Amikor már a fedett fias kereteken a munkás sejtekben több helyen here /púpos/ fiasítás is megjelenik. Ilyenkor a munkás sejtbe megtermékenyítetlen pete kerül. Kimerülőben az anya magtarisznyája.
Sörétesen petézik. Nem tudja megkülönböztetni már az üres kitakarított -petézésre előkészített- sejteket a többiektől. Ez ugyanúgy előfordulhat visszafelé is, amikor több petét rak egy sejtbe. Ez nem keverendő a peterakást éppen megkezdő anya ügyetlenségével, vagy buzgóságával, ill. azokkal az esetekkel, amikor valami okból gyorsan elfogy a népesség, és az anya nem akar visszaállni, de ez csak néhány nap
Számtalan ok lehet, ami ráirányítja a figyelmünket. A 2 évnél idősebb anya már könnyen a váltás sorsára jut. Amikor kezdő koromban nem festettem az anyákat, akkor nem is tudtam mennyi váltásom volt. Műrajok készítésekor találok 2 anyás családokat, mert észrevétlenül is válthatnak. Van amikor már csak a visszarágott váltó bölcsőket veszem észre, de a fiasítás zavartalan. Már nyúlok is a festő tollért, és keresem az újat.
Jelenleg is vannak olyan családjaim, amelyekre az van írva,hogy " a régi anya már ennyit nem petézhet". De kettő igen. Egy ideig. Aztán az öreg elvész.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2011.07.17. 23:20 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.03.20. 01:43
Hozzászólások: 493
Tartózkodási hely: Sz- Sz- Bereg--Hodász
" Már az előjelekből is meglátom ha a család váltani fog."

Megosztanád velünk?Én személy szerint kíváncsi lennék rá.

_________________
*****
"Aki sajnálja a pénzt a tudás megszerzésére, az nem számol a tudatlanság költségeivel." (TONK Emil)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2011.07.17. 22:19 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.02.13. 12:11
Hozzászólások: 698
Tartózkodási hely: Balatonlelle
Mortimer írta:
misi írta:
Ma egy hete annak, hogy csillapíthatatlan vágyam gerjedt annak megértése iránt, hogy miképpen lehetséges a két anya (váltandó és váltó) békés egymás mellett élése.


Erről jutott eszembe, hogy nem próbálkoztak-e még olyan méh kitenyésztésével, ahol egy családnál két anya él, petézik egyszerre? Mert hallom, olvasom, hogy ilyen előfordul.



Ilyesmivel nem is érdemes kísérletezni, mert lehetetlen vállalkozás. Gyakorló méhészek ezt tudják.
Csak akkor tűr meg egy család két anyát egy azon időben a kaptárban lévő egy családban ha váltott például, vagy összeszállt rajként petéző anyákkal fogjuk be őket.
De ez is ritka. Nálam mindössze 2 esetben fordult ez elő. Egyszer akáctól akácig/ összeszállt rajként befogott/ petézett egy fehér és egy sárga anya ugyan abban a családban. Majd a fehér elveszett, a sárgát pedig leváltották, de egy éven át jól elvoltak. A másik esetben a méztérbe szökött fel az anya, a cslád szűz raj anyákkal lerajzott, fészkére petéző anyás rajt fogtam be. Őszig rendben két fiókon /H2x12/ petéztek, közöttük anyarács és csak alsó kijáró.
Más kérdés amikor a váltott anya petézik egy ideig a leányával. Nagyon sok váltott anyám van. Most is több családom vált. Azok váltó bölcsőit használom az anyagondos családoknál. Júniusban, amikor már nincsenek rajzásra készülődő családok, akkor ezeket az anyákat szaporításra is felhasználom.
Álanyás -de népes- család herefias lépjeit elveszem, és fias keretekkel plusz váltó bölcsős kerettel visszaerősítem. Csak annyi dolgom van ezután, hogy az új anyát majd meg kell festenem. Már külön nem is ellenőrzöm, mert biztos a párzása, és azonnal megszűnnek az álanyák petézni.
Amiket misi ír, azok érthetetlenek számomra. Talán csak nekem.
A Capensis "probléma" Dél-Afrika gondja. Nekünk ahhoz semmi közünk.
Nincs jobb anya a csendesen váltott anyánál. A kaptár elhagyás az meg hülyeség. Éhraj, atkaraj, vagy mérgezés az oka. Ugyan részleges kaptár elhagyás létezik: rajzásnak hívjuk. :lol:
Ma csináltam a fiam segítségével egy kis videót a nálam most elő forduló esetekről, amelyeket a gyerek próbálgat egésszé és érthetővé tenni. Sokkal több családnál van ill. volt váltás, de annyi anyag nem fér bele a szűk időbe amennyi érdekes eset az idén is elő fordult. Már az előjelekből is meglátom ha a család váltani fog.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2011.07.17. 21:47 
Mortimer írta:
misi írta:
Ma egy hete annak, hogy csillapíthatatlan vágyam gerjedt annak megértése iránt, hogy miképpen lehetséges a két anya (váltandó és váltó) békés egymás mellett élése.
Erről jutott eszembe, hogy nem próbálkoztak-e még olyan méh kitenyésztésével, ahol egy családnál két anya él, petézik egyszerre? Mert hallom, olvasom, hogy ilyen előfordul.
Nem véletlen, hogy a méhek nem több anyával működnek.


Vissza a tetejére
  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2011.07.17. 21:44 
misi írta:
A méhek kiköltözésért (kaptárelhagyás) is a váltóbölcsős méhet teszem felelőssé azon esetekben ahol a valódi ok ismerete híján különféle rejtélyes rémtörténeteket találnak ki a jelenség magyarázatára. (A pároztatóknál is.)
Mit értesz te a méhek kiköltözésén?

Miért gondolod, hogy egy pároztató kaptárban váltóbölcső fordulhat elő?

Mit értesz te pároztató kaptáron és mit értesz váltóbölcsőn?

Azért teszem fel ezeket az egyszerű kérdéseket, mert úgy érzem, hogy te ugyanazon a szón mást értesz, más jelenséget, más tartalmat teszel hozzá. Ennek pedig az a következménye, hogy egymás mellett elbeszélünk.


Vissza a tetejére
  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2011.07.17. 20:27 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
misi írta:
Ma egy hete annak, hogy csillapíthatatlan vágyam gerjedt annak megértése iránt, hogy miképpen lehetséges a két anya (váltandó és váltó) békés egymás mellett élése.


Erről jutott eszembe, hogy nem próbálkoztak-e még olyan méh kitenyésztésével, ahol egy családnál két anya él, petézik egyszerre? Mert hallom, olvasom, hogy ilyen előfordul.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2011.07.17. 18:02 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.18. 23:26
Hozzászólások: 295
Tükör írta:
Misi!
szerintem teljesen tévúton jársz a témában!
Meglehet. De az is, hogy nem.


Ma egy hete annak, hogy csillapíthatatlan vágyam gerjedt annak megértése iránt, hogy miképpen lehetséges a két anya (váltandó és váltó) békés egymás mellett élése.
Tegnap délután eljutottam a megértés olyan fokára, ahonnan tisztán látok minden kérdéses összefüggést.
A méhészetben használatos eszközök segítségével el lehet végezni a bizonyítási kisérletet. Már csak a váltóbölcsőre kell várakoznom.
***
Hogy addig se okozzak senkinek csalódást.
A méhek kiköltözésért (kaptárelhagyás) is a váltóbölcsős méhet teszem felelőssé azon esetekben ahol a valódi ok ismerete híján különféle rejtélyes rémtörténeteket találnak ki a jelenség magyarázatára. (A pároztatóknál is.)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2011.07.17. 17:46 
misi írta:
Tükör írta:
De ennyi?
'87-ben kezdtem méhészkedni. 2010-ben láttam az első váltóbölcsőt. Egyetlen családomban volt csak.
Az idén 20-nál több családban volt. Csendes anyaváltást még nem észleltem, de egy rakás más kellemetlen olyan dolgot igen amit a váltóbölcső okozott a jelenlétével.
Mit sorolsz te a csendes váltás okozta kellemetlenségek közé?


Vissza a tetejére
  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2011.07.17. 08:25 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Na a te egyetlen méhészetedből azért még ne vonjál le világ méretű konzekvenciákat.
A csendes váltásra való hajlam öröklődik. De akinek soha életében nem voltak esetlegesen váltó bölcsőből nevelődött, ill (mesterségesen megrajoztatott) rajbölcsőből mentett igazi csodás anyái, amik több évig nyomják a petét "mint süket az ajtót" annak talán nem tűnhetett fel, hogy bizony csendes váltás van amióta méhek vannak.
Mondtam, már nagyapámnak is volt, és mindig azokat a családokat szerette legjobban.

Misi!
szerintem teljesen tévúton jársz a témában!


Amúgy nem a csendes váltásra írtam hogy "ennyi?", hanem a "csodára".

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2011.07.16. 23:26 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.18. 23:26
Hozzászólások: 295
Tükör írta:
De ennyi?
Annyi.

'87-ben kezdtem méhészkedni. 2010-ben láttam az első váltóbölcsőt. Egyetlen családomban volt csak.
Az idén 20-nál több családban volt. Csendes anyaváltást még nem észleltem, de egy rakás más kellemetlen olyan dolgot igen amit a váltóbölcső okozott a jelenlétével.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2011.07.16. 22:50 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.03.20. 01:43
Hozzászólások: 493
Tartózkodási hely: Sz- Sz- Bereg--Hodász
Tükör írta:
misi írta:
Azzal, hogy "vannak még csodák".


De ennyi?

Az esetek 90%-ában azokat az anyákat váltják le, amiket én is kijelöltem egyébként is cserére!


Csodálkozol rajta te már profi vagy , :D :lol: de majd mi is elérjük azt a 90% ot. ;) Csak azt ne mond ,hogy az csoda lenne. :lol: :lol: :lol:

_________________
*****
"Aki sajnálja a pénzt a tudás megszerzésére, az nem számol a tudatlanság költségeivel." (TONK Emil)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2011.07.16. 21:57 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
misi írta:
Azzal, hogy "vannak még csodák".


De ennyi?

Az esetek 90%-ában azokat az anyákat váltják le, amiket én is kijelöltem egyébként is cserére!

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2011.07.16. 10:29 
misi írta:
- A fokföldi méh -részleges- ismertetéséből kitűnik, hogy a tulajdonságai alkalmassá teszik arra, hogy élősködő életmódra rendezkedjen be.
A mi méhünk fészkében előforduló váltóbölcső építésével -bővebb ismeretek híján- elsősorban ezt a fajtát gyanúsítom meg.
(Állítom, hogy nem a mi méhünk építi!)

- A szakma körében általánosan (inkább kizárólagosan) efogadott nézet szerint a mi méhünk azon okból épít váltóbölcsőt, hogy a megroggyant egészségi állapotú anyját csendben - rajzás mellőzésével- újjal váltsa fel.
Továbbá az erre való képességet egy különleges és örökíthető hajlam feltételéül szabja.

A nézet igalozására pedig arra hivatkozik, hogy a váltóbölcső megtalálható a családokban rajzási időszakon kivül is.

- Ez utóbbi megerősíti az élőskődőre utaló elképzelésemet. Anyára az élősködő méhnek is szüksége van, de a rajzásra nincs. Mert mire is menne a gazda nélkü? Nyilván nem épít fészket és nem gyűjt készletet. (Csak kotyol, és a rajzási időben valami módon a mi méhünket is kotlásra bírja.)
Túlzó, nem életszerű indokokat feltételezel a váltóbölcsővel kapcsolatban. Nem olyan bonyolult kérdés ez. Nézzük a körülményeket amelyekben váltóbölcső alakulhat ki.
- Egész tenyészidőszakban előfordulhat váltóbölcső, szemben a rajbölcsővel, ami egyértelműen a nyári napforduló előtti időszakra jellemző.
- Egészséges erős népességnél fordul elő, beteg családnál még nem tapasztaltam váltóbölcsőt.
- Általában idős anya esetében találkoztam váltóbölcsővel.
- Ránézésre a család által leváltásra ítélt anya nem feltétlenül tűnik sérültnek, betegnek, sőt petézésében sem feltétlenül gyengébb a többi méhanyánál.
- Egészséges nagy népesség mellett csak méhcsalád méretéhez képest tágas kaptárban találtam váltóbölcsőt.
- Váltóbölcsőt soha nem találtam a fészek középső lépjein, hanem mindig valamelyik szélső lépen a mézkoszorú közelében.

A természetes körülmények között élő méhcsaládok esetében előfordul gyakran olyan helyzet, hogy az üreg olyan nagy, hogy a méhcsalád nem képes kitölteni. Olyan is előfordul, hogy a lép és mézmennyiség is óriási. Ebben a helyzetben a méhcsalád nem rajzik meg, hisz a rajzás feltételei nincsenek meg. De ebben helyzetben is szükség van anyaváltásra, hiszen az anya előbb-utóbb kiöregszik és akkor a méhcsalád elpusztulhat. Tehát nagyon valószínű, hogy természetes oka van a váltóbölcső építésének.

Mi váltja ki a váltóbölcső építést?
- Idős, de nem feltétlenül öreg, nem feltétlenül sérült, nem feltétlenül beteg anya,
- egészséges nagy létszámú népesség,
- a méhcsalád méretéhez képest nagy lépkészlet,
- bőséges élelemkészlet,
- nagy felületű és legalább 8 lépre kiterjedő fiasítás.
- az idős anya feromonjainak hatása a fészek széle felé gyengül és az itt levő fiaslépeben levő lárvák feromonjaihoz képest ébred fel a dajkaméhekben az ösztön, hogy anyát neveljenek.

Tehát a váltóbölcső építési ösztön akkor indul be a méhcsaládnál, ha a fiasításból kiáramló feromon hatását nem tudja legyőzni az anya feromonja.

Példák az álláspontom alátámasztására.
1.
Az anyanevelők a dajkacsaládokat úgy állítják össze, hogy a fészektől távol teszik a sok szürke népet tartalmazó fiasításos lépek egy részét és ide helyezik a bölcsőket is.
2.
Én a 20 keretes egyanyás NB kaptárban rendszeresen ki tudtam váltani a váltóbölcső építési ösztönt azzal, hogy akácvirágzás előtt, még a rajzási ösztön ébredése előtt széjjel húztam a fiasításos lépeket a kaptár teljes szélességében és így az anya feromonjainak hatása a kaptár egyik részére összpontosult, ugyanakkor a másik végében is volt fiasítás, élelem és fiatal dajkaméh állomány. Akác ideje alatt ezekből a váltóbölcsős fiaslépekből készítettem a szaporulatot.


Vissza a tetejére
  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2011.07.16. 08:26 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.18. 23:26
Hozzászólások: 295
Azzal, hogy "vannak még csodák".


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2011.07.16. 04:54 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Misi!
És azt mivel magyarázod, hogy a váltó anyák utánna, a váltott jó tulajdonságait bíró, több évig remekül petéző, nagyszerű anyák lesznek??

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2011.07.16. 01:03 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.18. 23:26
Hozzászólások: 295
- A fokföldi méh -részleges- ismertetéséből kitűnik, hogy a tulajdonságai alkalmassá teszik arra, hogy élősködő életmódra rendezkedjen be.
A mi méhünk fészkében előforduló váltóbölcső építésével -bővebb ismeretek híján- elsősorban ezt a fajtát gyanúsítom meg.
(Állítom, hogy nem a mi méhünk építi!)

- A szakma körében általánosan (inkább kizárólagosan) efogadott nézet szerint a mi méhünk azon okból épít váltóbölcsőt, hogy a megroggyant egészségi állapotú anyját csendben - rajzás mellőzésével- újjal váltsa fel.
Továbbá az erre való képességet egy különleges és örökíthető hajlam feltételéül szabja.

A nézet igalozására pedig arra hivatkozik, hogy a váltóbölcső megtalálható a családokban rajzási időszakon kivül is.

- Ez utóbbi megerősíti az élőskődőre utaló elképzelésemet. Anyára az élősködő méhnek is szüksége van, de a rajzásra nincs. Mert mire is menne a gazda nélkü? Nyilván nem épít fészket és nem gyűjt készletet. (Csak kotyol, és a rajzási időben valami módon a mi méhünket is kotlásra bírja.)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2011.07.16. 01:00 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.18. 23:26
Hozzászólások: 295
A kép tartalma: másolat Örösi Pál Zoltán: MÉHEK KÖZÖTT c. munkájából.


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2011.07.13. 22:55 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.03.20. 01:43
Hozzászólások: 493
Tartózkodási hely: Sz- Sz- Bereg--Hodász
Sziasztok!
Készítettem egy kölyök családot,de valahogy átkerült az anya a törzs családból.Két nap múlva vettem észre a sok bölcső,ezeket a fiasítás peremére húzták ott viszont fiatal lárvák voltak.Most az anya petézik ugyan,de némelyik sejtben két pete is van,és nem igazán rendezetten rakja őket.Ötször biztosan átnéztem,de még mindig nem találtam meg.Ma ismét belenéztem és ismét tele volt bölcsőkkel,amik be is voltak petézve. :?: nem lennének megelégedve az anyával? de még csak ép hogy elkezdett petézni. Nem értem az egészet. :oops: Valami ötlet?

_________________
*****
"Aki sajnálja a pénzt a tudás megszerzésére, az nem számol a tudatlanság költségeivel." (TONK Emil)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2011.07.13. 22:00 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Hát... elég misztikusan hangzó elméletek! Mindenesetre nekem úgy 8-10 éve volt olyan családom, amiben két anya telelt ki.
Olyan meg, amiben a váltott és a váltó megtűrik egymást egy ideig, már nagyapámnak is volt, meg nekem is van szinte minden évben 1-1, mióta csak méheim vannak!
;)

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2011.07.13. 19:33 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.18. 23:26
Hozzászólások: 295
- Alaposabban átgondolva az u.n. váltóböcsővel kapcsolatos, idén észlelt jelenségeket, arra a következtetésre jutottam, hogy ez a bölcső nem a mi méhünk műve, hanem egy másik fajta -esetleg mutáció- (a továbbiakban vb) sajátosságai közé tartozik.

- Az idevonatkozó szakmai leírások igazságára kisebb árnyékot vet az a kérdés, hogy a méhcsalád miért épít egyidőben kétféle bölcsőt.

Néhány eltérés ami két külön fajtára utal:
(Saját megfigyelés)
1., A mi méhünk anyái nem türik meg egymást - a vb fiatal anyái békésen megférnek egymás mellett több napon keresztül is.
2., A mi méhünk raja nem telepszik rá kaptárban lakó méhcsaládra - a vb megteszi.
3., A mi méhünk kikelt bölcsőjén a nyílás szép egyenletesen van körberágva, annyira, hogy nehéz észrevenni ha a teljesen le nem rágott fedele visszacsapódott - a vb bölcsőjén a nyílás pereme rojtos és úgy néz ki mint ha egy gallyal - vagy egy beledugott ceruza körbeforgatásával- töcséresre (vagy trombitásra) lenne tágítva.
4., Ha a mi méhünk rendes előraját -egyetlen öreg anyával- befogás után műlépre telepítem, a másnapi ellenőrzéskor 1-1 tenyérnyi petét találok akkor is ha a sejtek magasága még csak kb. 50-60%-a teljesnek. Ha pedig szüz a raj anyja, akkor legkorábban a nyolcadik napon kezdi a petézést - a vb anyás rajban meg rendre a 3-4 napon jelenik meg az első pete.

(Mások elmondása -leírása)
A., Egy családon belül békésen petézik egymás mellett a két anya -a váltó és a leváltandó.
B., Áttelelt a két anya - tavaszig együtt éltek.

Az első kérdés itt az, hogy miért tűrik meg egymást. Talán az öregebbiknek nem működnek már a szagtermelő mirigyei és a szagérzékelő szerve sem.
A második pedig, hogy miért van ott az öreg anya -ráadásul még szépen petézik is- ha már leváltották.

- A szagok kibocsátásávl és érzékelésével kapcsolatban semmiféle bizonyítóerejű tapasztalatom még nincs, ezért a magam megnyugtatására azt ötöltem ki, hogy a kétféle méh más nyelven beszél.
Magyarán: a mi méhünk és az anyjuk számára nem jelent riválist a vb anya szaga és a vb anya és népe sem érzi vetélytársnak a mi méhünk anyját.

Eme alelméletem alól (amivel a főelméletemet támogatom) bármelyik vállalkozó kedvű kollega ki tudja húzni a talajt, akinek van olyan méhcsaládja amelyben kettő anya petézik.
Nem kell más hozzá mint az öreg (leváltandónak ítélt) anya mellől eltávolítani az új (váltó) anyát és néhány napot várakozni.
Ha az öreg anya mellett pótbölcsőt építenek, akkor bukik az elméletem.
Ha pedig nem, akkor helyes az elképzelésem.
Kár, hogy most még nem tudom, mire jutok vele.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2011.07.12. 15:06 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.04.24. 21:57
Hozzászólások: 755
Tartózkodási hely: Szolnok
Sziasztok

A kérdésre még senki sem felelt igazából!
Na mind1..
Biztos ennyi jó méhész van aki sosem adagolta túl a füstöt vagy gőzt még véletlenül sem. :lol: :lol:
Jó méhészkedést a továbbiakban.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2011.07.12. 14:10 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
A jelenség neve "gyalulás".
Az oka nem ismert.
Ha nem "unatkoznak" és van hol építeni akkor is csinálják nyáron.

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára tűzoltó 2011.07.13. 13:47-kor.

Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2011.07.12. 12:49 
Csaszu írta:
Mi okozhatja azt hogy a kijáró felett szinte már 1 hete 100-200 méh, hátsó és középső pár lábán áll, előre hátra hintáznak, és lehajtott fejjel kaparják a kaptár falát az első pár lábukkal ?
Unatkoznak. Nincs mit építeni stb.


Vissza a tetejére
  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2011.07.12. 12:34 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag
Avatar

Csatlakozott: 2010.07.22. 14:12
Hozzászólások: 41
Tartózkodási hely: Komárom-Esztergom
Na végre, még valakinél :)
Eddig azt hittem csak nálam van ilyen szokás (mondjuk nálam csak 2 családnak van ez) a méheknél. Én sem értem, és nem is nagyon láttam máshol. Érdekes.

_________________
http://www.ermevilag.hu


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2011.07.12. 12:17 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.06.15. 11:01
Hozzászólások: 116
Tartózkodási hely: Zala
Mi okozhatja azt hogy a kijáró felett szinte már 1 hete 100-200 méh, hátsó és középső pár lábán áll, előre hátra hintáznak, és lehajtott fejjel kaparják a kaptár falát az első pár lábukkal ?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2011.07.12. 11:02 
Toncsello írta:
Kéményből akarok kiszedni egy nagyobb családot!
Ezért kérdeztem amikor a család túl nagy dózisú füstöt kap akkor hogyan viselkedik?
Ha már fiasítás van, akkor csak a kibontás és késsel kivágás segít. Természetesen füstöt kell használni.


Vissza a tetejére
  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2011.07.12. 08:19 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.03.20. 01:43
Hozzászólások: 493
Tartózkodási hely: Sz- Sz- Bereg--Hodász
Próbáld ki! s majd elmondod nekünk is . :D :D :D ;)

_________________
*****
"Aki sajnálja a pénzt a tudás megszerzésére, az nem számol a tudatlanság költségeivel." (TONK Emil)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 420 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.