Pontos idő: 2024.05.21. 22:56

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 387 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Szakmai tanács kérése
HozzászólásElküldve: 2012.04.20. 20:36 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Tomipapa írta:
A méhkímélő technológia azon a megfigyelésen alapul, hogy a méhek napnyugta előtt egy órával befejezik repülésüket.


Na ja... Nem tudom ki figyelte ezt meg? :ut
Olykor eszembe jut, amikor várom vándorláskor, hogy beüljenek a jószágok! :twisted:

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakmai tanács kérése
HozzászólásElküldve: 2012.04.20. 08:22 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.14. 00:03
Hozzászólások: 1500
Susán Ádám írta:
speti írta:
Csak méh kímélő technológia létezik!

Ü.speti


és ez a technológia mit takar?
ha ezt alkalmazzák gondolom akkor is van elhullás csak jóval kevesebb mint ha nem figyelnének a lányokra ugye?

Ádám!
A technológia:
"Virágzó növények növényvédő szeres kezelésének előírásai = Méhkímélő technológia Virágzó növényeket méhekre veszélyes szerrel kezelni nem szabad. Kivétel egyes készítmények méhkímélő technológiával való kijuttatása. A virágzás tartama: a virágbimbó feslésétől a virágszirmok lehullásáig terjedő időszak. Méhek által nem látogatott növények: burgonyafélék… A méhkímélő technológia azon a megfigyelésen alapul, hogy a méhek napnyugta előtt egy órával befejezik repülésüket. Ezen időponttól 23 óráig lehet permetezni olyan rovarölő szerekkel, melyek másnap már semmiféle veszélyt sem jelentenek a méhekre: Decis, Fendona, stb. Nem virágzó növényeknél célszerű este vagy reggel permetezni a méhek szempontjából. Növényvédő szerek alkalmazása növénykultúrában méhkaptár jelenléte esetén A növényvédő szeres kezelés elkerülhetetlen az egészséges jó minőségű termés érdekében, hatása azonban káros a méhekre és; veszélyezteti, a kaptár funkcióját. Betartva az erre vonatkozó szabályokat és előírásokat; azonban együttesen juttathatunk ki növényvédő szereket és felhasználhatjuk a méhek beporzó tevékenységét. 1. Felhasználás előtt tanulmányozzuk a vegyszer tulajdonságait. Ha nem tudjuk a szert éjjel kijutatni, mindenképp be kell zárni a méheket a kaptárba. Ezt úgy tudjuk elérni, hogy csak a bejárati nyílást tartsuk nyitva, így a méhek visszatérve munkájukból nem tudják elhagyni a fészket és néhány órán belül az összes visszatér a kaptárba. Az elzárás lehetőleg ne nagy melegben történjen. Általánosságban azt javasoljuk, hogy növényvédő szerekkel éjszaka permetezzünk. 2. Növényvédő szereket, melyek nem alkalmasak méhekkel együtt történő (integrált) felhasználásra mérgezésük magas foka miatt egyáltalán ne alkalmazzunk. Alacsonyabb mérgezési fokozatú szerek szélsőséges esetben alkalmazhatók. 3. A kaptár elhelyezését követő első héten semmilyen növényvédő szert ne jutassunk ki! Ezzel elősegítjük a méhek gyorsabb és hatékonyabb beilleszkedését a termesztő ház életébe. 4. A következő szabályokat tartsuk be a permetezés során: A permetezőgépet teljesen tisztítsuk ki használat előtt és után, hogy ne maradjon benne káros anyag, amely veszélyeztetné a méheket. Semmisítsük meg az elhasznált növényvédő szer csomagolóanyagokat (a berendezéstől távol), a permetlé keverése és a maradék kiöntése soha ne a berendezés közelében történjen! Permetezéskor zárjuk le a növényházat, különösen, ha erősen mérgező anyagot használunk! Ezzel a szomszédos berendezésekben lévő poszméheket óvjuk meg az elsodródó permetlétől. 5. A kaptár permetezés előtti eltávolítása: Gyakran szükséges eltávolítani a lezárt kaptárt a termesztő berendezésből és egy sötét fedett 18-25 C fok hőmérsékletű helyen tárolni. A szállítás során ügyeljünk rá, hogy a kaptár a legkevésbé sem rázódjon. A kaptárt zárva kell tartani, amíg az vissza nem kerül helyére. 7. A kaptár visszahelyezése permetezés után: Permetezés után mikor letelt a várakozási idő, eredeti helyükre kell a kaptárokat visszahelyezni úgy, hogy a nyílások azonos irányba nézzenek, mint a mozgatás előtt. Méhveszélyesség: A növényvédő szerek méhveszélyességét a méhekre gyakorolt hatásuk (közvetlen kontakt toxicitás - KKT, és kontakthatóanyag-maradék toxicitás - KHMT) alapján három kategóriával fejezik ki: - 1. Méhekre kifejezetten veszélyes szerek: KKT: 90-100%, KHMT: 12 óránál hosszabb. Az ebbe a kategóriába tartozó szerek méhek által látogatott, virágzó növényállományban (beleértve a virágzó gyomállományt is), illetve méhek közelében nem használhatók. - 2. Méhekre mérsékelten veszélyes szerek: KKT: 60-100%; KHMT: 8 óránál rövidebb. Az ide tartozó szerek virágzó növényállományban csak méhkímélő technológiával használhatók. - 3. Méhekre nem veszélyes szerek: KKT és KHMT elenyésző vagy nincs. Ezen szerek hatóanyaga a méhekre mérgező ugyan, de rendeltetésszerű használat esetén azokat nem veszélyezteti (pl. talajkezelésre használt granulátum formátumú inszekticidek). Így ez utóbbi csoportba tartozó növényvédő szerek virágzó növényállományban is bármikor, korlátozás nélkül felhasználhatók Méhkímélő technológia: A méhekre mérsékelten veszélyes növényvédő szerek virágzó növényállományban csak ezzel a technológiával használhatók. Virágzó állomány alatt értjük a tömegesen virágzó gyomállománnyal borított ültetvényt is, még ha a kultúrnövény, éppen akkor nem is virágzik. Az eljárás lényege, hogy az adott szert alkonyattól (a házi méhek napi aktív repülésének befejezésétől, a csillagászati naplemente előtt egy órával) legkésőbb este 23 óráig szabad kijuttatni. A technológia alkalmazásáról az érintett méhészeket 1 nappal a kezelés előtt értesíteni kell."

Értelemszerűen a poszméhekre vonatkozó rész (növényházi) érvényes a háziméhekre is, azzal a megszorítással, hogy növényházban, termesztőberendezásben elsősorban a poszméhes beporzást vagyunk kénytelenek alkalmazni, lévén a termesztett burgonyaféléket (elsősorban paradicsomot) a házi méhünk nem porozza be.

Üdv: Tomipapa

_________________
"Nem azért ír az ember, mert valamit mondani akar, hanem azért, mert van mit mondania"
(F. Scott Fitzgerald)


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Tomipapa 2012.04.20. 21:48-kor.

Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakmai tanács kérése
HozzászólásElküldve: 2012.04.20. 06:55 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.05.18. 10:15
Hozzászólások: 108
Tartózkodási hely: Hajmáskér
Este felé szabad permetezni, hogy a szernek legyen ideje lebomlani!

ü:speti


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakmai tanács kérése
HozzászólásElküldve: 2012.04.19. 20:48 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.07.06. 21:33
Hozzászólások: 598
Tartózkodási hely: Nógrád megye, Homokterenye
speti írta:
Csak méh kímélő technológia létezik!

Ü.speti


és ez a technológia mit takar?
ha ezt alkalmazzák gondolom akkor is van elhullás csak jóval kevesebb mint ha nem figyelnének a lányokra ugye?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakmai tanács kérése
HozzászólásElküldve: 2012.04.19. 20:12 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.16. 20:26
Hozzászólások: 3310
Tartózkodási hely: Tapolca
Bizony!

_________________
Óvd a méheket véded a Földet!
Képeim:
http://meheszforum.hu/album/index.php?cat=10006


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakmai tanács kérése
HozzászólásElküldve: 2012.04.19. 20:12 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.05.18. 10:15
Hozzászólások: 108
Tartózkodási hely: Hajmáskér
Csak méh kímélő technológia létezik!

Ü.speti


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakmai tanács kérése
HozzászólásElküldve: 2012.04.19. 19:38 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.16. 20:26
Hozzászólások: 3310
Tartózkodási hely: Tapolca
Nem létezik olyan kategória,hogy méhkímélő szer!

_________________
Óvd a méheket véded a Földet!
Képeim:
http://meheszforum.hu/album/index.php?cat=10006


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakmai tanács kérése
HozzászólásElküldve: 2012.04.19. 17:00 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.05.06. 09:03
Hozzászólások: 363
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar megye
Viheted nyugodtan szerintem ha ténylegesen méhkímélő és még esti órákba juttatják ki akkor nincs mitől félni valód.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakmai tanács kérése
HozzászólásElküldve: 2012.04.19. 16:51 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.07.06. 21:33
Hozzászólások: 598
Tartózkodási hely: Nógrád megye, Homokterenye
üdv

egy gyümölcsösbe(jelen esetben egy nagy almás) szeretném vinni a méheket a hétvégén.
ma voltam megnézni és már kezdenek nyílni a virágok.a tulaj azt mondta hogy jövő héten szerdán lesz permetezve,de valami gyenge, méhkímélő szerrel(majd holnap hívom föl a szer neve miatt). azt mondta hogy azt is szívesen megoldják hogy akkor permetezzék estefelé mikor a méhek már nem járnak.

szerintetek elvihetem őket a hétvégén vagy várjak vele amíg le nem permetezik?

üdv
Ádám


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakmai tanács kérése
HozzászólásElküldve: 2012.04.04. 21:01 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
Adám, ne add fel, rendben van ez így. Találsz majd egy magadhoz hasonlót. Nigacsi nagyon negatív.

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakmai tanács kérése
HozzászólásElküldve: 2012.04.04. 19:58 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.06.06. 18:15
Hozzászólások: 507
Tartózkodási hely: Veszprém megye
Susán Ádám írta:
nem találtam neki jobb helyet, majd a moderátorok eldöntik hová szeretnék tenni :D

olyan személyt keresek aki tudna nekem intézni 30 család részére vándorhelyet első akácra, leginkább Debrecen felé mennék de bármilyen megoldás érdekel!
cserébe tudnék neki itt nógrádban helyet foglalni, de más megoldás is szóba jöhet.

ha valaki tudna nekem ebben segíteni kérem jelezze privátban.
köszönöm



Ha így keresel vándor tanyát akkor inkább nézd a tv-t és nem lesz senkinek semmi baja.
(Üűűűűűűűűű ha el lopják a méheidet biztos hogy az első gyanús személy az lesz aki segíteni akart)
Szerintem old meg magad


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakmai tanács kérése
HozzászólásElküldve: 2012.04.04. 19:48 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.07.06. 21:33
Hozzászólások: 598
Tartózkodási hely: Nógrád megye, Homokterenye
nem találtam neki jobb helyet, majd a moderátorok eldöntik hová szeretnék tenni :D

olyan személyt keresek aki tudna nekem intézni 30 család részére vándorhelyet első akácra, leginkább Debrecen felé mennék de bármilyen megoldás érdekel!
cserébe tudnék neki itt nógrádban helyet foglalni, de más megoldás is szóba jöhet.

ha valaki tudna nekem ebben segíteni kérem jelezze privátban.
köszönöm


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakmai tanács kérése
HozzászólásElküldve: 2012.03.23. 18:46 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6281
Tartózkodási hely: Észak-Zala
galamb386 írta:
...Úgy tapasztaltam, az oxálsav leülepszik egy idő után. ......

Ha magad készíted és csapvizet használsz előfordulhat, ioncserélt vízzel csináld.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakmai tanács kérése
HozzászólásElküldve: 2012.03.23. 17:37 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.02.01. 20:21
Hozzászólások: 209
Tartózkodási hely: Miskolc
kovitomi írta:
Sziasztok!

Hétvégén az alábbit tapasztaltam majd minden kaptárban (kisebb nagyobb mértékben).
Szerintetek mi ez? Kemény, lemezszerű képződmények, de azért eltörhetőek. Elsősorban a keretek tetején, de a mézes sejteken is előfordult.

Üdv,
Tamás

Úgy tapasztaltam, az oxálsav leülepszik egy idő után. 10 családonként erősen felrázom hőmérsékletétől függetlenül, mert ha nem akkor van aki többet kap a végén és van aki kevesebbet az elején. Az egyik elpusztulhat a töménységtől, a másik meg nem lesz "atkamentes".


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakmai tanács kérése
HozzászólásElküldve: 2012.03.22. 20:17 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.30. 21:02
Hozzászólások: 1149
Tartózkodási hely: Duna-Tisza köze
Pepe írta:
Köszi Atis
és a többieknek is
:!: :idea: ;)


itt van pár kép:
https://picasaweb.google.com/1158710539 ... ZTwka608wE

_________________
Atis
4x10 1/2 NB Sztiro


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakmai tanács kérése
HozzászólásElküldve: 2012.03.20. 17:52 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.05.06. 23:22
Hozzászólások: 343
Tartózkodási hely: Borsod-Abaúj-Zemplén megye,Hajdú-Bihar megye
Nem kell vele foglalkozni, letakarítják idővel. :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakmai tanács kérése
HozzászólásElküldve: 2012.03.20. 15:40 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag
Avatar

Csatlakozott: 2010.07.22. 14:12
Hozzászólások: 41
Tartózkodási hely: Komárom-Esztergom
Köszönöm a segítséget, rá nem jöttem volna.

Ősszel csorgattam ApiOx-szal. A méheknek (látszólag) semmi baja, 8 családom van, mind szépen áttelelt (egyet kivéve, de azt valami elvetemült felborította, úgyhogy annak a fele népessége a fűben maradt mementóként az emberi rosszaság példájára).

Éredekes, hogy 2010-en is csorgattam, de nem tapasztaltam hasonlót.

Mi a teendőm? Kihordják, lepotyog (a higi deszkán is látom nyomokban) vagy takarítsam le?

_________________
http://www.ermevilag.hu


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakmai tanács kérése
HozzászólásElküldve: 2012.03.20. 14:13 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 21:35
Hozzászólások: 314
Apiox maradványa. Oxálsav kikritályosodva.
Nem tett oda a méheknek?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakmai tanács kérése
HozzászólásElküldve: 2012.03.20. 13:32 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.05.06. 23:22
Hozzászólások: 343
Tartózkodási hely: Borsod-Abaúj-Zemplén megye,Hajdú-Bihar megye
Ősz végén/télen csorgattál oxálsavval?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakmai tanács kérése
HozzászólásElküldve: 2012.03.20. 10:39 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag
Avatar

Csatlakozott: 2010.07.22. 14:12
Hozzászólások: 41
Tartózkodási hely: Komárom-Esztergom
Sziasztok!

Hétvégén az alábbit tapasztaltam majd minden kaptárban (kisebb nagyobb mértékben).
Szerintetek mi ez? Kemény, lemezszerű képződmények, de azért eltörhetőek. Elsősorban a keretek tetején, de a mézes sejteken is előfordult.

Üdv,
Tamás


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
http://www.ermevilag.hu


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakmai tanács kérése
HozzászólásElküldve: 2012.03.17. 18:33 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.05.10. 16:37
Hozzászólások: 55
Tartózkodási hely: Tolna megye
Köszi Atis
és a többieknek is
:!: :idea: ;)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakmai tanács kérése
HozzászólásElküldve: 2012.03.15. 23:12 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.30. 21:02
Hozzászólások: 1149
Tartózkodási hely: Duna-Tisza köze
Pepe írta:
A lovak tulajdonosa a jövendőbeli apósom és nagyon szívesen lát (látna)engem és a méheim.
A méhek 30-40 család az istálló mögött átlósan lennének elhelyezve kb. 30 méterre úgy,hogy a kaptárak fekvésének vonala a istálló kup cserepének szintjén lennének egy domb felénél.
Néhány családdal megpróbálom,ugyanis így az ágyból láthatom a méheim.....
Köszönöm a hozzászólásokat


Nálam a lovak szép lassan tövig lerágták a szélső kaptár előtt 1!!! méterre álló török mogyorót (átértek a kerítésen) és a nyáron széttaposták a kaptársor előtt 6-7méterre lévő dróthálót... (a szomszéd fűje mindig zöldebb :evil: ) Kénytelen voltam villanypásztort is kihúzni, hogy nem borogassák föl a kaptárakat.
Bajuk nem lett, de ha kaptak is volt hova futniuk (két hektáron vannak).
Szerintem sem olyan vészes a dolog ez a lóra nézve. Baj inkább akkor lehet, ha
1. A ló szűk helyen van és nem tud menekülni, akkor egyrészt sok szúrást kaphat, másrészt összeveri magát.
2. Ha dolgoznak, lovagolnak, vagy kocsiznak a lóval. Egyrészt ilyenkor a ló izzadt, és azt a méhek nagyon nem szeretik. Másrészt a befogott ló sokkal baleset veszélyesebb (önmagára és a környezetére nézve is).
Ha jól értem a méhek ráadásul még magasabban is lennének a domboldalban, mint a lovak, szerintem így még kisebb az esélye annak, hogy gond legyen.
Szerintem ne nagyon aggódj, méhészkedj nyugodtan.

Mondjuk amikor az új helyére költözött a méhes, azért én is aggódtam egy kicsit, mert a hidegvérű tenyészmén elég sokat ér, de a jelek szerint bírja ;)
Igaz nálam az itatás sem gond, tóból isznak a lovak és a méhek is.

_________________
Atis
4x10 1/2 NB Sztiro


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakmai tanács kérése
HozzászólásElküldve: 2012.03.12. 11:48 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.27. 16:34
Hozzászólások: 1024
Tartózkodási hely: Somogy
Alpár írta:
Még két gondolatot a témához.
Udvarunkon sem volt még baj a méhszúrásból kifolyólag, pedig van mindenféle jószágunk. A tehenektől az első kaptársor kb. 10m-re kezdődik.
Régebben kíváncsiságból lovamat szándékosan megszúrattam egy méhecskével, hogy figyeljem a reakciót. Nem hisztizett, de ha lovardában történik ez egy kezdő lovas alatt, akkor a lovas nagy valószínűséggel lepottyan. Ha baja nem is lesz, de talán egy életre megy el a kedve a lovaglástól.
A másik gond, hogy a lovak itatóját, ha nem fedett helyen árnyékban van, akkor a méhek látogatják.
Tehát. Szerintem sem olyan veszélyes a méhszúrás a lóra nézve, mint ahogyan azt állítják, de lehet belőle baj.
Máskülönben, kizárt dolognak tartom, hogy egy ló néhány méhszúrástól elpusztuljon. Ha abból indulok ki, hogy a lovakat szérumtermelésre használják, akkor joggal feltételezem, hogy méhészetek közelében eleve hozzászokik a méhméreghez (Ha meg nem is szereti). Más dolog, hogy a régi, lovasszekérrel történő vándorlások alkalmával gyakrabban történhettek balesetek. A befogott ló nem igazán tud elmenekülni, ekkor nyilván halálra szúrhatták.. De ekkor szerintem több száz méhszúrást kaphat a ló. Érdekeségként említem, hogy én is beszéltem olyan emberrel, akinek az apját a vándorlás alkalmával, a méhszúrástól megbokrosodott lova taposta halálra.
Kicsit olyan mende-monda íze van ennek a néhány méhszúrástól megdöglő lovaknak, de azért egy szakdolgozatot megérne a téma szerintem.(Legalább okulhatnánk belőle.)

Miközben gépeltem, látom, hogy két hozzászólás is született, és megoldódni látszik a probléma de azért elküldöm irományom.


Rendsodrás közben kerültünk bele a lovunkkal "földi darazsakba", az volt a baj, hogy a ló nem akart elmenni arról a helyről, csak egy helyben rugdosót és rázta magát. Alig bírtuk elvezetni, hogy nehogy baj legyen. Eléggé veszélyes volt a szituáció. De azért megúszta a ló is meg mi is épségben. Igazából ebből lehet a gond ha így reagálja le a ló, vagy ahogy írtad nem tud elfutni. Mi esetünkben simán neki iramodhatott volna.

_________________
Anti


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakmai tanács kérése
HozzászólásElküldve: 2012.03.11. 19:57 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6281
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Pepe írta:
A lovak tulajdonosa a jövendőbeli apósom és nagyon szívesen lát (látna)engem és a méheim.
.......

Így más a helyzet, hogyha nem lovarda, lovagoltatással, megfelelő toleranciával kezelhető a dolog.
Keresztapám istállójától 40-50m-re volt egy 40 családos méhészet Előfordult, hogy izzadt lovakkal érkezve villám gyorsan kellett kifogni és az istállóba engedni a lovakat, mert volt olyan lova amelyik kezelhetetlen lett ha egy két méh körül dongta, lehet, hogy a lónak volt már tapasztalata méhekkel.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakmai tanács kérése
HozzászólásElküldve: 2012.03.11. 18:43 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.05. 07:29
Hozzászólások: 258
Még két gondolatot a témához.
Udvarunkon sem volt még baj a méhszúrásból kifolyólag, pedig van mindenféle jószágunk. A tehenektől az első kaptársor kb. 10m-re kezdődik.
Régebben kíváncsiságból lovamat szándékosan megszúrattam egy méhecskével, hogy figyeljem a reakciót. Nem hisztizett, de ha lovardában történik ez egy kezdő lovas alatt, akkor a lovas nagy valószínűséggel lepottyan. Ha baja nem is lesz, de talán egy életre megy el a kedve a lovaglástól.
A másik gond, hogy a lovak itatóját, ha nem fedett helyen árnyékban van, akkor a méhek látogatják.
Tehát. Szerintem sem olyan veszélyes a méhszúrás a lóra nézve, mint ahogyan azt állítják, de lehet belőle baj.
Máskülönben, kizárt dolognak tartom, hogy egy ló néhány méhszúrástól elpusztuljon. Ha abból indulok ki, hogy a lovakat szérumtermelésre használják, akkor joggal feltételezem, hogy méhészetek közelében eleve hozzászokik a méhméreghez (Ha meg nem is szereti). Más dolog, hogy a régi, lovasszekérrel történő vándorlások alkalmával gyakrabban történhettek balesetek. A befogott ló nem igazán tud elmenekülni, ekkor nyilván halálra szúrhatták.. De ekkor szerintem több száz méhszúrást kaphat a ló. Érdekeségként említem, hogy én is beszéltem olyan emberrel, akinek az apját a vándorlás alkalmával, a méhszúrástól megbokrosodott lova taposta halálra.
Kicsit olyan mende-monda íze van ennek a néhány méhszúrástól megdöglő lovaknak, de azért egy szakdolgozatot megérne a téma szerintem.(Legalább okulhatnánk belőle.)

Miközben gépeltem, látom, hogy két hozzászólás is született, és megoldódni látszik a probléma de azért elküldöm irományom.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakmai tanács kérése
HozzászólásElküldve: 2012.03.11. 18:19 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.12.28. 16:11
Hozzászólások: 58
Tartózkodási hely: Szeged
Pepe!

4 éve vannak kint a méhek a hétvégi kertben. Az egyik ló tenyésztő 60-70 m-re van, a másik kb 100-120 m-re. Mindkettőnél akác liget illetve kiserdő van amit a méhek igen csak járnak.
Szerintem az a fontos, hogy megfelelő itatóról gondoskodj és azt folymatosan gondozd. Ha a méhek oda szoknak, akkor talán nem lesz probléma. Én két itatót tartok és aszomszédok nem panaszkodtak, bár az állomány csak 17 család és a nyár nagy részét ( akác után ) másutt töltik. Kicsit messzebb mint 30 m, úgy ahogyan Tükör javasolja min 50-60m.

Sok sikert: Polgár Tibor


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakmai tanács kérése
HozzászólásElküldve: 2012.03.11. 17:46 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.05.10. 16:37
Hozzászólások: 55
Tartózkodási hely: Tolna megye
A lovak tulajdonosa a jövendőbeli apósom és nagyon szívesen lát (látna)engem és a méheim.
A méhek 30-40 család az istálló mögött átlósan lennének elhelyezve kb. 30 méterre úgy,hogy a kaptárak fekvésének vonala a istálló kup cserepének szintjén lennének egy domb felénél.
Néhány családdal megpróbálom,ugyanis így az ágyból láthatom a méheim.....
Köszönöm a hozzászólásokat


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakmai tanács kérése
HozzászólásElküldve: 2012.03.11. 09:22 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.18. 08:53
Hozzászólások: 267
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun
Tükör írta:
Ha ezt az mai, általános rettegős, bulváros világot nézzük (ahol a hírek úgy kezdődnek, hogy AKÁR ez is, meg az is történhetett volna) akkor az első reakció az, hogy erről szó se lehet!
De! Mint már tudják itt sokan én hál' Isten méhek mellé születtem. És gyerekkoromban, nem csak a méhek, hanem a tehén, és a lovak is szerves részei voltak az udvarunknak.
Namármost: az istálló ott sem volt több 20-30 méternél, sőt időnként ott ekekapáztunk, boronáltunk nagyapámmal a méhek előtt 8-10 méterre persze nem olyankor, amikor épp repcére jártak felhőben,(talán akkoriban nem is nagyon volt még).
Szóval nem eszik olyan forrón...

DE! Azért úgy, hogy a méhek és a lovak tulaja nem egy, kicsit a 20-30 métert én is keveslem.
Ez biztos ennyi?
Ha igen, akkor nem kellene erőltetni.
Bár sokan mint a fenti példám mutatja ezt a lovak féltését is túlzásba viszik.
Ha a méhek járásába nem esik bele a ló futtató nincs ezzel különösebb gond, de azért, hogy megfelelően eloszoljanak a méhek a légtérben, kellene talán min. 50 méter.
Persze az se mindegy mennyi család van.
Meg azt nem tudom hogyan lehet garantálni, hogy soha ne legyen pl olyan legelő pont a ló istálló irányába(mögött) amire tömegesen járnának a méhek. Mer akkor azé lehet gáz.

Nagyanyáméknál az istálló mellet voltak a méhek,pár tehén meg ló is volt, de nem tudok hogy lett volna valami probléma.

_________________
Dadant Blatt+1/2 hízlalt méztér


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakmai tanács kérése
HozzászólásElküldve: 2012.03.11. 09:19 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Ha ezt az mai, általános rettegős, bulváros világot nézzük (ahol a hírek úgy kezdődnek, hogy AKÁR ez is, meg az is történhetett volna) akkor az első reakció az, hogy erről szó se lehet!
De! Mint már tudják itt sokan én hál' Isten méhek mellé születtem. És gyerekkoromban, nem csak a méhek, hanem a tehén, és a lovak is szerves részei voltak az udvarunknak.
Namármost: az istálló ott sem volt több 20-30 méternél, sőt időnként ott ekekapáztunk, boronáltunk nagyapámmal a méhek előtt 8-10 méterre persze nem olyankor, amikor épp repcére jártak felhőben,(talán akkoriban nem is nagyon volt még).
Szóval nem eszik olyan forrón...

DE! Azért úgy, hogy a méhek és a lovak tulaja nem egy, kicsit a 20-30 métert én is keveslem.
Ez biztos ennyi?
Ha igen, akkor nem kellene erőltetni.
Bár sokan mint a fenti példám mutatja ezt a lovak féltését is túlzásba viszik.
Ha a méhek járásába nem esik bele a ló futtató nincs ezzel különösebb gond, de azért, hogy megfelelően eloszoljanak a méhek a légtérben, kellene talán min. 50 méter.
Persze az se mindegy mennyi család van.
Meg azt nem tudom hogyan lehet garantálni, hogy soha ne legyen pl olyan legelő pont a ló istálló irányába(mögött) amire tömegesen járnának a méhek. Mer akkor azé lehet gáz.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakmai tanács kérése
HozzászólásElküldve: 2012.03.11. 08:51 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.05. 07:29
Hozzászólások: 258
Így van, ahogy tsanyi mondja. Még vándor tanyának sem jó! De kérd ki a lovarda tulajának a véleményét. Gyanítom nem fog lelkesedni az ötletért.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakmai tanács kérése
HozzászólásElküldve: 2012.03.10. 08:10 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6281
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Lehet.
Ez még vándortanyának is túlságosan közel van, telephelyről nem is beszélve.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakmai tanács kérése
HozzászólásElküldve: 2012.03.10. 07:44 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.05.10. 16:37
Hozzászólások: 55
Tartózkodási hely: Tolna megye
Új vándortanyám és lehet állandó telephelyem mellett is kb. 20-30 méterre lóistálló van lovakkal. A méhek nem az irányába lesznek tájolva.
Szerintetek lehet emiatt probléma?
Van valakinek tapasztalata?
Úgy halottam egy lónak elég néhány méhszúrás és elpusztul.
Legyetek szívesek véleményeket és tapasztalatokat írni.
Köszi!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakmai tanács kérése
HozzászólásElküldve: 2012.02.14. 11:48 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.02.01. 20:21
Hozzászólások: 209
Tartózkodási hely: Miskolc
humi2 írta:
Köszi a válaszokat!
Ezek szerint elég megbízhatóak.
Bár azt nem értem, hogy miért kellene nekem kihúzható világítás.

Kedves humi!
A kihúzható lámpasornak az a nagy előnye, ha hosszabb árút szállítasz nem szólhat érte a rendőr.
Ugyan is az utánfutó lámpasoránál hátrább nem érhet semmi, nem úgy mint szólóban. Persze a lámpasor nem terhelhető!
Szállítottam már 5 m feletti deszkákat vele, bár sokkal óvatosabban kell közlekedni, mert becsóvál.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakmai tanács kérése
HozzászólásElküldve: 2012.02.14. 11:08 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.27. 10:00
Hozzászólások: 143
Tartózkodási hely: B-A-Z<--->H-B-M
Köszi a válaszokat!
Ezek szerint elég megbízhatóak.
Bár azt nem értem, hogy miért kellene nekem kihúzható világítás.

_________________
Ha majd kivágtad az utolsó fát, megmérgezted az
utolsó folyót, és kifogtad az utolsó halat, rádöbbensz, hogy a pénz nem ehető.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakmai tanács kérése
HozzászólásElküldve: 2012.02.13. 20:08 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2010.02.04. 18:29
Hozzászólások: 881
Tartózkodási hely: Veszprém
Humi!
Nekem Stema utánfutóm van horganyzott lemezes, nem kihúzható lámpasorral, 3x1,57m belmérettel,egytengelyes 1500kg összsúlyú 750 kilóra vizsgáztatva,nem talpalható hátúl és nem rácsos alvázas hanem c profilos.Aztán már vagy 3 szezont de lehet négyet vándoroltam vele és semmi baja. A nagyobb 4x2 méteres oldal nélküli csak 40x20 zártszelvény fut körbe 10 centi magasságban a rögzítés miatt.Ez könnyebben pakolható.
Üdv. Axx.
---------------------
Az örök kezdő.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakmai tanács kérése
HozzászólásElküldve: 2012.02.13. 16:40 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.02.01. 20:21
Hozzászólások: 209
Tartózkodási hely: Miskolc
Humi2
Az én futóm 3 éves,horganyzott platóval. Ott ahol megcsikarodott van rozsdacsík egyébként minden rendben.
Illetve a vas felépítményt lassan újra festhetem mert az hammerite-vel volt lekenve és az eddig bírta.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakmai tanács kérése
HozzászólásElküldve: 2012.02.13. 13:34 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.27. 10:00
Hozzászólások: 143
Tartózkodási hely: B-A-Z<--->H-B-M
Köszi a véleményt, de én arra lettem volna kiváncsi, hogy hogy bírják a horganyzott lemezből készült futók, mert eddig régi típusú zárt szelvényből készölt vas futóval húztam. Az bírta gond nélkül a nyolc kaptárt!
galamb386 írta:
Kedves humi2

A 220 cm az jó méret de szélességnek.
Amiről te írsz arra 4db NB kaptár fér.
8 is férne, de ha erre a futóra ráteszed a mázsás kaptárakat, össze is szakad, nem beszélve a jard-ról, mert az sem hülye.
Szóval 160 vagy 220 cm széles, ~320 cm hosszú, kihúzható lámpasoros , minimum hátul talpalható,fix oldalfallal, levehető hátfallal, rácsos felépítéssel, lehetőleg tolatólámpával.
Na erre rá tudod pakolni kényelmesen a 22 családot.
Gépkocsihoz igazítani a terhelhetőségét!!!

_________________
Ha majd kivágtad az utolsó fát, megmérgezted az
utolsó folyót, és kifogtad az utolsó halat, rádöbbensz, hogy a pénz nem ehető.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakmai tanács kérése
HozzászólásElküldve: 2012.02.13. 13:14 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.02.01. 20:21
Hozzászólások: 209
Tartózkodási hely: Miskolc
Kedves humi2

A 220 cm az jó méret de szélességnek.
Amiről te írsz arra 4db NB kaptár fér.
8 is férne, de ha erre a futóra ráteszed a mázsás kaptárakat, össze is szakad, nem beszélve a jard-ról, mert az sem hülye.
Szóval 160 vagy 220 cm széles, ~320 cm hosszú, kihúzható lámpasoros , minimum hátul talpalható,fix oldalfallal, levehető hátfallal, rácsos felépítéssel, lehetőleg tolatólámpával.
Na erre rá tudod pakolni kényelmesen a 22 családot.
Gépkocsihoz igazítani a terhelhetőségét!!!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakmai tanács kérése
HozzászólásElküldve: 2012.02.13. 12:45 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.27. 10:00
Hozzászólások: 143
Tartózkodási hely: B-A-Z<--->H-B-M
Sziasztok!
A véleményetekre lennék kiváncsi!
Utánfutó vásárlás előtt állok. NB24-es kaptáraknak kellene.
220cm x 110cm
Mi a véleményetek a horganyzott lemezből készült
futókról? terhelhetőség, strapa, megbízhatóság stb....
Előre is köszönöm.

_________________
Ha majd kivágtad az utolsó fát, megmérgezted az
utolsó folyót, és kifogtad az utolsó halat, rádöbbensz, hogy a pénz nem ehető.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakmai tanács kérése
HozzászólásElküldve: 2012.02.10. 19:28 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.07.06. 21:33
Hozzászólások: 598
Tartózkodási hely: Nógrád megye, Homokterenye
majd kiderül idővel hogy mennyire térül meg :D


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakmai tanács kérése
HozzászólásElküldve: 2012.02.10. 13:41 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag
Avatar

Csatlakozott: 2010.01.06. 09:53
Hozzászólások: 11
Tartózkodási hely: biharország
Susán Ádám írta:
köszönöm
találtam cégeket akik fuvarozással foglalkoznak és én is ilyen árat találtam.ehhez még jön pl a kiszállási díj meg a fuvaros órabére is.....

úgy számoltam hogy ha csak méheket szállítok a kisteherautóval akkor is behozza az árát 2 év alatt, ha meg mást is szállítgatok akkor még hamarabb megtérül.

szervusz adam
sajat tapasztalat eddig a dácsia után akasztotam egy oszsuly.600kg futot.Helyben 24cs. szálitottam 100km-nél meszebre 18-at A suly miat még igy is nagy volt a rizikó.Az idén összejött egy 3500 összsuly.kisteherauto.A télen én is felruháztam 6db téli gumival hátha még kijön az üzemben tartása, hát nem igazán!Kölcsönbe ezért ne mássz bele!

_________________
1/2boczonádi dadantal klónozva


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakmai tanács kérése
HozzászólásElküldve: 2012.02.10. 13:06 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.02.01. 20:21
Hozzászólások: 209
Tartózkodási hely: Miskolc
Szerbusz ÁDám!
Én tavaly 7x szállított a méheket, esetenkén 40-200km-es távokra.
A fuvar költségem 320.000,-Ft volt mivel ~ 170,-Ftos km díjakat kértek.
A szállítási időben saját autóra 200.000,- Ft-ot költöttem üzemanyagra, egész évben pedig 400.000,-Ft-ot.
Biztos, hogy elég a kis teherautó éves fenntartására a ~450.00,- Ft a mai napi áron számolva?
Vizsga, súlyadó, biztosítás, szerelő, gumi, KPM túlterheltség mérő. És az összes többi nyűg, mert mondjuk nem indul.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakmai tanács kérése
HozzászólásElküldve: 2012.02.10. 12:48 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.07.06. 21:33
Hozzászólások: 598
Tartózkodási hely: Nógrád megye, Homokterenye
köszönöm
találtam cégeket akik fuvarozással foglalkoznak és én is ilyen árat találtam.ehhez még jön pl a kiszállási díj meg a fuvaros órabére is.....

úgy számoltam hogy ha csak méheket szállítok a kisteherautóval akkor is behozza az árát 2 év alatt, ha meg mást is szállítgatok akkor még hamarabb megtérül.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakmai tanács kérése
HozzászólásElküldve: 2012.02.10. 12:30 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.03.03. 02:30
Hozzászólások: 45
Tartózkodási hely: Békéscsaba
Tippem szerint úgy 200-250 Ft/km.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakmai tanács kérése
HozzászólásElküldve: 2012.02.09. 17:59 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.07.06. 21:33
Hozzászólások: 598
Tartózkodási hely: Nógrád megye, Homokterenye
5 tonnás


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakmai tanács kérése
HozzászólásElküldve: 2012.02.09. 16:58 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2010.02.04. 18:29
Hozzászólások: 881
Tartózkodási hely: Veszprém
Milyen terhelhetőségű autóra?
Üdv. Axx.
--------------------
Az örök kezdő.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakmai tanács kérése
HozzászólásElküldve: 2012.02.09. 16:55 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.07.06. 21:33
Hozzászólások: 598
Tartózkodási hely: Nógrád megye, Homokterenye
mennyit szoktak kérni a fuvarosok kilométerenként?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakmai tanács kérése
HozzászólásElküldve: 2012.02.04. 08:51 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.05.06. 09:03
Hozzászólások: 363
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar megye
Susán Ádám írta:
írtátok hogy már C-s jogsiból van azt hiszem 3 fajta. és az lenne a kérdésem hogy ha nekem például olyan jogsira lenne majd szükségem amivel 7500kiló fölötti teherautót vezethetek akkor előtte le kell e tennem a 3500-7500-as talán C1es jogsit azt hiszem, vagy letehetem egyből a 7500 fölöttire?
remélem érthető voltam :)



Leteheted azonnal.Ha megvan a "B" jogosítvány.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakmai tanács kérése
HozzászólásElküldve: 2012.02.04. 08:48 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.07.06. 21:33
Hozzászólások: 598
Tartózkodási hely: Nógrád megye, Homokterenye
írtátok hogy már C-s jogsiból van azt hiszem 3 fajta. és az lenne a kérdésem hogy ha nekem például olyan jogsira lenne majd szükségem amivel 7500kiló fölötti teherautót vezethetek akkor előtte le kell e tennem a 3500-7500-as talán C1es jogsit azt hiszem, vagy letehetem egyből a 7500 fölöttire?
remélem érthető voltam :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakmai tanács kérése
HozzászólásElküldve: 2012.01.16. 20:22 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.30. 21:02
Hozzászólások: 1149
Tartózkodási hely: Duna-Tisza köze
axxiant írta:
... a faanyag egy része kezelve van rovar és gomba ölővel,lánggátlóval. Ha körben 1centit levágok róla valyon alkalmas lehet?


Most őszintén, megéri a kockázatot? Gomba és rovarölő a kaptárba? Ráadásul abba a keretbe amiből a mézet pergeted? A repedésekkel mi van? Kidugózod? :twisted:
Tudom, hogy vannak akik lőszeres ládából csinálnak kaptárat. (Az is át van itatva valami szarral. Érdekes módon nem is rágja meg semmi...) De én ezeket még a kaptárak alá sem tenném be.

_________________
Atis
4x10 1/2 NB Sztiro


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 387 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.