Pontos idő: 2024.04.27. 15:56

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 968 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 16, 17, 18, 19, 20  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Zsúfolt méhlegelők
HozzászólásElküldve: 2009.11.16. 20:00 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.05.11. 19:16
Hozzászólások: 372
Tartózkodási hely: Sz-Sz-B
Nem akartam elhinni hogy ennyire kevés.....


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Zsúfolt méhlegelők
HozzászólásElküldve: 2009.11.16. 19:53 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6279
Tartózkodási hely: Észak-Zala
PappL írta:
A 9 ha/család azt jelenti, hogy több mint 1.333.000 méhcsalád van az országban. :?:
Én kisebb számra gondoltam.

Én is csak átvettem Újrabogaras adatát, de : 9303600 ha : 9 ha =1.033.733
Közben találtam OMME adatokat
2007 934.486 méhcsalád 16.083 méhészetben
2008 868.135 méhcsalád 15 894 méhészetben
2009 ? méhcsalád ? méhészetben

Akkor 2008-ban 10,7ha/méhcsalád (328*328m)....
Bocs!

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Zsúfolt méhlegelők
HozzászólásElküldve: 2009.11.16. 19:32 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.02.16. 23:39
Hozzászólások: 145
A helyzet sajnos megfelel a klasszikus "közlegelő probléma" leírásának:
http://www.sulinet.hu/eletestudomany/ar ... 47/07.html
http://www.sulinet.hu/eletestudomany/ar ... 50/04.html
de ettől még nincs egyszerű megoldás.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Zsúfolt méhlegelők
HozzászólásElküldve: 2009.11.16. 19:09 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.05.11. 19:16
Hozzászólások: 372
Tartózkodási hely: Sz-Sz-B
A 9 ha/család azt jelenti, hogy több mint 1.333.000 méhcsalád van az országban. :?:
Én kisebb számra gondoltam.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Zsúfolt méhlegelők
HozzászólásElküldve: 2009.11.16. 18:26 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6279
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Ha a 9 ha/család területtel számolunk akkor mutatja magát, hogy túltelítettek a méhlegelők. 9ha=300*300m és valóban ennek egy része a nektárt adó növényekkel beültetett. Ez csak romlik, nő a méhészetek mérete.
Valóban úgy tűnik, hogy szabályozás után kiállt a helyzet. De tud valaki tisztességes megoldást????
A vándorláskor még durvább a méhsűrűségi helyzet. Itt jelenleg, az aki kapja-marja elv érvényesül. Ha egy kis méhészet mellé leraknak több száz vagy ezer családot hát az meglátszik az eredményen ..... Ahogy cerana írta a nagy hal megeszi a kishalat.
Szabályozzuk a vándorlást, jön sokaktól az ötlet. Hát szerintem ez lenne az ami tálcán kínálná a kishalat a nagy halnak (még úszni sem kéne érte).
A halak helyett vegyük a emlősöket! :) Az erősebb kutya ...dominál! Egy ilyen szabályozási rendszernél a nagyobb méhészetek teljesen kiszorítanák a kis méhészeteket.
50-100 családdal esélyt se kapnál vándorlásra ( esetleg a hortobágyra, de oda is decemberben).
Nem oly régen volt, gondoljatok az EU-s támogatásokra. Az eredeti tervek szerint csak a "professzionális" 150 családnál nagyobb méhészetek kapták volna......
Akkor még számban és termelési volumenben nem képviseltek olyan erőt hogy véghezvigyék. Azóta a számuk és a tartott családok száma nőtt ......
Nem akarok ebbe az irányba elkanyarodni de itt így is vannak érdekességek ....
Megteremthetnék legálisan is az elsőbbségük (indokokat százával tudok írni) és nagyobb lehetőségük lenne a nálunk oly megszokott korrupcióra is.

Jobban érzem magam amíg legalább lehetőségem van a versenyre, mégha esetleg egyenlőtlen is, mintha elindulni sem engednek. Győzzön akinek szorgalmasabbak a méhecskéi!

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Zsúfolt méhlegelők
HozzászólásElküldve: 2009.11.16. 15:49 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.10.31. 22:26
Hozzászólások: 485
Tartózkodási hely: Lovasberény Fejér m
Az ország területét és méheit nézve egy családra kb 9 hektár földterület jut. Ebből kb 2 hektárnyi növényt nem tartalmaz, mert épület, vízfelület, út, stb. A maradék 7 hektárból kell egy méhcsaládnak gazdálkodni, amire azt mondhatnánk hogy hurrá. De nem ez a helyzet. A területek egy része megközelíthetetlen, a mezőgazdasági kultúrák egy része olyan, hogy nem tűri a gyomokat, és nem is termel nektárt. Egyes területeken a mézelés csak bizonyos időszakokban számottevő, máskor nulla, vagy minusz. A méhészetek területi eloszlása jórészt esetleges. Csökkenőben vannak a kisméhészetek, amik pedig a gyengébb nektárforrás mellett is ellennének némi kis cukor támogatással. A méhsűrűség azáltal is gyarapszik,hogy a méhcsaládok számának kismértékű folyamatos emelkedése mellett erősebb családokat is tartunk. A nagyobb méhészetek egy-egy központi helyre szállított méhsereggel jelennek meg, és olyan helyeket céloznak meg, amelyek erős, nagy legelők, biztonságosan mézelnek és könnyű odajutni. Csakhogy ilyen nincs mindenütt. Ezért lesznek zsúfoltak az egyes legelők és ezért merül fel egyre többször a kérdés kié is a legelő. Ha az enyém, akkor húzz el gyorsan innen, ha a tied, akkoer engedj oda, ha közös, akkor szabad a gazda. ha az övé, akkor legyen a mienk, vagy az enyém valahogy.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Újrabogaras 2009.11.18. 11:35-kor.

Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: cerana
HozzászólásElküldve: 2009.11.16. 14:12 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.03. 10:52
Hozzászólások: 1592
Tartózkodási hely: Balaton fővárosa
Hasonlóan gondolom,és arról sem kéne elfelejtkezni hogy a magántulajdon az magántulajdon.
Persze ha onnan akár 2km-re telepszik le a nem szívesen látott méhész,a méhei kihasználhatják a méhlegelőt,de akár más kevésbé lefedett méhlegelőre is tájolhatnak.
Valamilyen fajta szabályzásra biztos szükség van,nálunk jóval kisebb méhsűrűséggel rendelkező Németországban működik ilyen.
Ha nem lesz szabályzás honnan lehet tudni hogy egy adott táblára végül hány méhcsalád méhei fognak járni(?!).Most valószinüleg onnan hogy üres marad a kaptár.
Tanulságos eset történt méhésziskolát frissen végzett társunkkal.
Meghívta iskolai méhészbarátait egy közös vándorlásra,ami nem igazán jól sikerült.A 4 hektáros pohánkára több mint 200 család települt,hordás semmi csak kutatás és rablás lett a végeredmény.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Zsúfolt méhlegelők
HozzászólásElküldve: 2009.11.16. 13:32 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2640
Azt gondolom, hogy ez az a téma, ahol nincs megoldás. A dolog alapvető pszichológiája azért az : ha rám települnek, akkor tőlem vesznek el, ha én megyek máshová, akkor én kapok. (Zsolti szépen leírta). A teljes szabadság azért magában hordja az összeomlás lehetőségét. Pl. egy állóméhész kinéz magának egy területet (pl. fuli gondolkodása nekem nagyon tetszett). Eltervezi, hogy kb. hány méhcsaládot tud tartani, aztán a fejlesztések során már más is felfedezi a területet odapakol, hozza a haverjait stb. És akkor sokan fejcsóválva mondogatják, hogy milyen hülyeség egy adott területen 200-300 méhcsaládot tartani. Az miért jobb, ha öt méhész tart ugyanannyit ott, mint egy. Rosszabb, mert pl. nyúlós kockázata van a dolognak. Ha egy terület csak vándorméhészek gyűjtőtábora lenne, akkor semmi gond nem származna, mert mindenki vállalta a kockázatát a kisebb eredménynek és a bekapott betegségnek. De hát ilyen nincs. Tulajdonképpen ott meg lehetne fogni a dolgot, hogy természetes méhlegelőkre ne lehessen vándorolni, és onnan sem el (mondjuk akác kivételével, de Nógrád már sikamlós). De hát ez nem működik. A teljes magyar méhészet ezért egyszerre fog elvérezni, ha egy baj beüt (gyógyszerrrezisztencia ).
Szóval alapvetően a nagy hal megeszi a kishalat kapitalista elve a méhészetben ( ha az összeomlás nem következik be ) akkor előbb-utóbb érvényesülni fog. Akinek több méhcsaládja van,az többet szakít a közösből, kisebb az önköltsége, nagyobb lesz a haszna, vagy tovább marad életben. Ez oda is vezethet, hogy kialakul egy méhészet tulajdonosi kör, aki alkalmazottakkal dolgoztat. És marad a bérmunkás méhész.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Zsúfolt méhlegelők
HozzászólásElküldve: 2009.11.15. 21:54 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6279
Tartózkodási hely: Észak-Zala
OFF! leszek de ide illik.
Bevallom néhány barátommal szeretünk gombászni. Néha bevetjük magunk valamelyik erdőbe sétálunk dumálunk szedegetünk.
Rituáléja van a dolgoknak. Személesítő kisüsti reggel (sofőr kivétel), a nagy séta után (sokszor 20-25km) hűsítő sör valamelyik korcsma hivatalban. A rókagomba a kedvencünk, de a vargányát sem hagyjuk ott.
Sajnos ritkán van rá idő....
De ezentúl ....?? Visszük a mérleget és ... előre beszerezzük a térképeket amelyen jelölve van hogy állami vagy magán???? :( :( :(
Szeretem az ilyen életszerű szabályozást ...... :ut :ut :ut
Csatolmány:
varga1.jpg

ON!


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Zsúfolt méhlegelők
HozzászólásElküldve: 2009.11.15. 16:31 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.05. 20:30
Hozzászólások: 163
Tartózkodási hely: Jászberény
Gomba, vadgyümölcs illetve gyógynövény engedély nélkül szedhető az erdőkben, feltéve, hogy azok mennyisége fejenként és naponta nem haladja meg a 2-2 kilogrammot. Az egyéni szükségletre gyűjtött gomba, vadgyümölcs, illetőleg gyógynövény nem hozható kereskedelmi forgalomba.
Az egyéni szükségletet meghaladó mennyiségű gomba, vadgyümölcs és gyógynövény is szabadon szedhető az állami erdőkben. A magántulajdonú erdőkben viszont csak akkor szedhetők nagyobb mennyiségben, ha ahhoz az erdőgazdálkodó előzetesen írásban hozzájárult.

Az állami erdőben a méhészek nektárgyűjtésre elhelyezhetik a kaptáraikat. A méhcsaládok elhelyezését és telepítési helyét az erdőgazdálkodóval minden esetben előzetesen egyeztetni kell. Méhcsalád nem helyezhető el lakóterület, tanya, gazdasági épület, turistaút, erdei tornapálya, illetve egyéb közjóléti erdei létesítmény ötvenméteres körzetében.

Egyebek mellett ezt tartalmazza az erdőtörvény végrehajtási rendelete, amelyet a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter tett közzé a legutóbbi Magyar Közlönyben. :ut :taps


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Zsúfolt méhlegelők
HozzászólásElküldve: 2009.11.15. 11:29 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4011
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
tsanyi írta:

Évek óta nem járok Fejérbe napraforgóra. Az egyik ismerős méhész tavaly mesélte, hogy az egyik tábla tulajdonosa szerényen a termés felére tartott volna igényt .....


Ez igen! Nem tudom mit szólt volna, ha küldtél volna neki egy csekket, amin be tudja fizetni a beporzási díjat!

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Zsúfolt méhlegelők
HozzászólásElküldve: 2009.11.15. 10:36 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6279
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Lehet rendnek tekinteni, hogy egy kisebbség privilégiumává teszünk bizonyos helyekre vándorlást.
Semmiféle olyan szabályozást, nem tudok elképzelni, hogy pl. a helybeli méhészek döntsék el kit és hány családdal engednek az adott területre. Igaz vannak ilyen törekvések, amivel a korrupciót igyekeznek néhányan kiterjeszteni erre a területre is.

Évek óta nem járok Fejérbe napraforgóra. Az egyik ismerős méhész tavaly mesélte, hogy az egyik tábla tulajdonosa szerényen a termés felére tartott volna igényt .....

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Zsúfolt méhlegelők
HozzászólásElküldve: 2009.11.15. 10:06 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.10.26. 20:08
Hozzászólások: 32
Tartózkodási hely: SZ-Sz-B
Idézet:
Szerintem a miénk hamarabb van, de mint az imádságban: Legyen meg a Te akaratod!
Idézet:
Megmondom őszintén, valahogy kimaradtak látókörünkből a nyírségi méhlegelők.Meg lehet hogy igazad van. Mi mindig délfelé tekingetünk. Az alföld középső részei felé.

Nos!
Van még elég idő, hogy átgondold.
Nekem elég az, ha április 20-ig dönteni tudsz.

_________________
Csodás estét!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Zsúfolt méhlegelők
HozzászólásElküldve: 2009.11.15. 10:00 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.10.11. 13:25
Hozzászólások: 2170
Tartózkodási hely: Észak, közép Nógrád, A Karancs 10km-es körzetén belül.
OptiMiska írta:
Vivaldi írta:
OptiMiska írta:
Kedves Vivaldi!
Én szívesen fogadnálak a nyírségben cca 100 családdal akácra.
Hozzászólásaiddal ezt kiérdemeltad tőlem.

Köszi de azt hiszem időben egyszerre van a nyírségi akác a miénkel. De azért tényleg köszi.

Szerintem a miénk hamarabb van, de mint az imádságban: Legyen meg a Te akaratod!

Megmondom őszintén, valahogy kimaradtak látókörünkből a nyírségi méhlegelők.Meg lehet hogy igazad van. Mi mindig délfelé tekingetünk. Az alföld középső részei felé.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Zsúfolt méhlegelők
HozzászólásElküldve: 2009.11.15. 09:56 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.10.26. 20:08
Hozzászólások: 32
Tartózkodási hely: SZ-Sz-B
Vivaldi írta:
OptiMiska írta:
Kedves Vivaldi!
Én szívesen fogadnálak a nyírségben cca 100 családdal akácra.
Hozzászólásaiddal ezt kiérdemeltad tőlem.

Köszi de azt hiszem időben egyszerre van a nyírségi akác a miénkel. De azért tényleg köszi.

Szerintem a miénk hamarabb van, de mint az imádságban: Legyen meg a Te akaratod!

_________________
Csodás estét!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: plebanos
HozzászólásElküldve: 2009.11.14. 21:28 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.10.11. 13:25
Hozzászólások: 2170
Tartózkodási hely: Észak, közép Nógrád, A Karancs 10km-es körzetén belül.
márna írta:
csoky írta:
tsanyi írta:
Érdekes!
Az irigységed ugyanúgy akarod kimagyarázni ahogy "nagyhallgató" vagy a Balaton melletti szolidágót kisajátítani akaró un. "méhésztársak" és mások is tették anno.


Nem szeretek beleszólni parttalan vitákba,de ha már megszólíttattam egy gondolat.
Amióta a BFNP szabályozza a szoligadó vándorlásokat azóta rend van.


Ezzel csak az a baj, hogy te mit értesz rend alatt! Kitiltunk embereket és rend van mert minden a miénk?

Nem gerjeszteni akarom a vitát, elismerem hogy én is egyből kontráztam plébánosra (valóban félreérthető illetve nem teljesen egyezik a véleményünk), de valamiért ha megnézzük a jogszabályokat nem véletlenül ilyenek amilyenek. Gondolok arra, hogy pl a méhészet elhelyezése (1959) kiálta az idő próbáját szerintem. Igazat adok, nem esik senkinek sem jól ha rátelepszenek, de nem lehet a tiltás a megoldás.

Igen keresni kell a megoldást de úgy hogy senkinek se legyen hátrányos. Kérdés hogy ilyen megoldás születhet-e nálunk (monjuk részleges korlátozás... de ez mindenkire igaz nem pedig itt betelt helyiekkel vagy vándorokkal és ezért mert előjogot szereznek....).

Szerintem feszegeti a határokat az 59-es törvény, és elavult. mert megváltozott a körülmény. Pl most az erdők nagy része magánkézben. Az új erdőtörvény van például pár hónapja érvényben. És akkoriban ha egy méhész letelepedett 60-80 családdal az szinte nem jelentett semmit. De most már 300-600 családokkal telepednek le és ez bizony már nagy teher lehet a méhlegelőnek.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Zsúfolt méhlegelők
HozzászólásElküldve: 2009.11.14. 21:23 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.10.11. 13:25
Hozzászólások: 2170
Tartózkodási hely: Észak, közép Nógrád, A Karancs 10km-es körzetén belül.
OptiMiska írta:
Kedves Vivaldi!
Én szívesen fogadnálak a nyírségben cca 100 családdal akácra.
Hozzászólásaiddal ezt kiérdemeltad tőlem.

Köszi de azt hiszem időben egyszerre van a nyírségi akác a miénkel. De azért tényleg köszi.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: plebanos
HozzászólásElküldve: 2009.11.14. 21:22 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.10.11. 13:25
Hozzászólások: 2170
Tartózkodási hely: Észak, közép Nógrád, A Karancs 10km-es körzetén belül.
csoky írta:
tsanyi írta:
Érdekes!
Az irigységed ugyanúgy akarod kimagyarázni ahogy "nagyhallgató" vagy a Balaton melletti szolidágót kisajátítani akaró un. "méhésztársak" és mások is tették anno.


Nem szeretek beleszólni parttalan vitákba,de ha már megszólíttattam egy gondolat.
Amióta a BFNP szabályozza a szoligadó vándorlásokat azóta rend van.

És mi a javaslatod az akác vándorlásra, ezt ki szabályozza. Főleg az északi akác, mert mintha ez lenne a neuralgikus terület. Az lenne jó ha minél többen megtennék javaslatukat azért hogy valami megegyezés féle létre jöjjön.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: plebanos
HozzászólásElküldve: 2009.11.14. 21:17 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.28. 12:11
Hozzászólások: 536
Tartózkodási hely: Felsőszentmárton, Baranya
csoky írta:
tsanyi írta:
Érdekes!
Az irigységed ugyanúgy akarod kimagyarázni ahogy "nagyhallgató" vagy a Balaton melletti szolidágót kisajátítani akaró un. "méhésztársak" és mások is tették anno.


Nem szeretek beleszólni parttalan vitákba,de ha már megszólíttattam egy gondolat.
Amióta a BFNP szabályozza a szoligadó vándorlásokat azóta rend van.


Ezzel csak az a baj, hogy te mit értesz rend alatt! Kitiltunk embereket és rend van mert minden a miénk?

Nem gerjeszteni akarom a vitát, elismerem hogy én is egyből kontráztam plébánosra (valóban félreérthető illetve nem teljesen egyezik a véleményünk), de valamiért ha megnézzük a jogszabályokat nem véletlenül ilyenek amilyenek. Gondolok arra, hogy pl a méhészet elhelyezése (1959) kiálta az idő próbáját szerintem. Igazat adok, nem esik senkinek sem jól ha rátelepszenek, de nem lehet a tiltás a megoldás.

Igen keresni kell a megoldást de úgy hogy senkinek se legyen hátrányos. Kérdés hogy ilyen megoldás születhet-e nálunk (monjuk részleges korlátozás... de ez mindenkire igaz nem pedig itt betelt helyiekkel vagy vándorokkal és ezért mert előjogot szereznek....).

_________________
Ne próbáld, csináld!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: plebanos
HozzászólásElküldve: 2009.11.14. 20:45 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.16. 20:26
Hozzászólások: 3309
Tartózkodási hely: Tapolca
tsanyi írta:
Érdekes!
Az irigységed ugyanúgy akarod kimagyarázni ahogy "nagyhallgató" vagy a Balaton melletti szolidágót kisajátítani akaró un. "méhésztársak" és mások is tették anno.


Nem szeretek beleszólni parttalan vitákba,de ha már megszólíttattam egy gondolat.
Amióta a BFNP szabályozza a szoligadó vándorlásokat azóta rend van.

_________________
Óvd a méheket véded a Földet!
Képeim:
http://meheszforum.hu/album/index.php?cat=10006


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Zsúfolt méhlegelők
HozzászólásElküldve: 2009.11.14. 19:49 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.10.26. 20:08
Hozzászólások: 32
Tartózkodási hely: SZ-Sz-B
Kedves Vivaldi!
Én szívesen fogadnálak a nyírségben cca 100 családdal akácra.
Hozzászólásaiddal ezt kiérdemeltad tőlem.

_________________
Csodás estét!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: plebanos
HozzászólásElküldve: 2009.11.14. 18:47 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.10.11. 13:25
Hozzászólások: 2170
Tartózkodási hely: Észak, közép Nógrád, A Karancs 10km-es körzetén belül.
tsanyi írta:
plebanos írta:
.....Gondolom a nyírségi kollégáknak is meg van a saját helyük az akácosban, ami tulajdonjogilag nagyrészt még állami terület, itt azonban -noch dazu- magán területekről van szó.......

Téves.
Magyarországon az erdők 40%-a magántulajdon.
Nem tudom a nyírségben milyen a megoszlás de felénk pedig az akácosok zöme magán ...... inkább a nagy egybefüggő tölgyes bükkös állami.
plebanos írta:
Mi csak azt akarjuk elkerülni, amiről ez a téma is szól: a túl zsúfoltságot és ennek következményeit.- bocsánat, ha félreérthető voltam az előző hsz-ban. Sajnos szerintem többen tapasztaltuk már a bunkóság netovábbját, amikor valaki úgy telepednek rá (200m), hogy se papírja, se engedélye, se meg nem kérdezte a terület tulajdonosát, aztán jön a betegség, de senki sem felelős...

Érdekes!
Az irigységed ugyanúgy akarod kimagyarázni ahogy "nagyhallgató" vagy a Balaton melletti szolidágót kisajátítani akaró un. "méhésztársak" és mások is tették anno.
Nem engedély és papírok nélkül vándorlókat tudod kiszorítani, hanem a tisztességesen vándorlók dolgát nehezíted.
A méhbetegségeket természetesen a vándorlókra fogod..... így csináltja az is akinek a közelében emberemlékezet óta nem volt vándorméhész. Gyártsunk valami hangzatos indokot, keress egy fekete bárányt akire ráaggatod a bűnöket ;)
Úgy tűnik a vándorlási szabályokat nem ismered, nem is tartod fontosnak, hogy ismerd, te csak az idegeneket szeretnéd távol tartani.
Pl. állóméhészettől 200m-re lehet lepakolni.
plebanos írta:
Az önkormányzatok és gazdák pedig partnerek abban, hogy "idegen" méhész ne pakolhassa le a facélia vagy olajretek tábla másik sarkába a családjait- nem kap engedélyt.
Ha majd egyszer a jogszabályokat elolvasod talán megérted, hogy sem a facélia vagy olajretek táblák tulajdonosától sem az önkormányzattól nem kell semmiféle engedély. :ut :ut :ut
Két dologra van szükség -Vándorlási papírra a dokitól és annak a területnek a tulajának az engedélyére akinek a területére a kaptárakat lerakod (Neki nem kell, hogy akár egyetlen száll virága legyen.).

ui.“Irigységünk mindig tovább tart, mint azoknak a boldogsága, akiket irigylünk.” (La Rochefoucauld)

Te igazán a helyi méhészetek elleni hengerhez tartozol, és ez nem visz sehová. Próbáld megérteni a helyiek problémáit, és biztos vagyok benne ők is megértenek téged. Érthető, mindenki mézet akar. De ez nem mehet sem a helyiek, sem a vándorok hátrányára. Ha plébános szélsőséges, a helyiek ügyében, te pedig az vagy a vándorok ügyében. Konszenzus kell, mert másképp háború van és lesz. Mielőtt nagyon elmérgesedik a helyzet, meg kellene beszélni, de ha csak egy véleményt hallgatunk meg soha nem egyezünk meg. A méhészek többsége, helyi méhész is, és vándor méhész is. Többen viszont úgy vannak mint én egyszer, akinek területére letelepedett egy 200-300 család valamelyik évben onnan Tisza part környékéről. Ott is maradtak végig. Mikor pakoltak megkérdeztem, segítenének e hogy esetleg fűzre elmennék. Azt válaszolták hogy sajnos lehetetlen, mert nem örül neki az egészségügyi felelős. Mi viszont örültünk nekik, hazavittek több millió forintot tőlünk. Rosszul esik az embernek ha vándorolni akar és elutasítják.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Zsúfolt méhlegelők
HozzászólásElküldve: 2009.11.14. 17:46 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.05.14. 12:11
Hozzászólások: 714
Tartózkodási hely: BAZ Göncruszka
Pontosan, a jegyző kötelessége az értesítés vegyszerezés esetén és az "eljárás" vitás ügyekben.

_________________
sohajda levente


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Zsúfolt méhlegelők
HozzászólásElküldve: 2009.11.14. 17:28 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4011
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Így van, ahogy Sanyi mondja. Az önkormányzat még csak azt sem mondhatja hivatalosan, hogy "de..". Tudomásul veszik a tényt, és ha vegyszerezés történik a településen, akkor kötelesek kiértesíteni a méhészt. Ezért kell a bejelentkezés.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Zsúfolt méhlegelők
HozzászólásElküldve: 2009.11.14. 14:54 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6279
Tartózkodási hely: Észak-Zala
plebanos írta:
.... a helyi Önk. jegyzőjéhez bejelentési kötelezettség van. ....


Tehát az önkormányzattól nem szükséges semmiféle engedély. Tudomásul veszik a bejelentkezést .....

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Zsúfolt méhlegelők
HozzászólásElküldve: 2009.11.14. 14:44 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.05.14. 12:11
Hozzászólások: 714
Tartózkodási hely: BAZ Göncruszka
Tsanyi én nem irigylek senkit és nem is akarok megfosztani egyetlen méhészt sem attól, hogy jöjjön és gyűjtsön. Mivel ez a témakör a zsúfoltságról szólt, én felvetettem- lehet, hogy félreérthetően, ezt nem vitatom- hogy összefogással lehetne megoldást találni. Én is vándorolok, s a legtöbb gondunk épp abból volt, hogy nem volt mihez, kihez igazodni, erősebb kutya... elven pakoltunk (mindenki). A szomorú az, hogy általában nem a helyi méhész kollégákkal volt gond, hanem az 5-6 konténeres vándor társakkal, akiket nem érdekelt önmagukon kívül senki.
Nem arra gondoltam, hogy a betegséget a vándorlás okozza, hanem a zsúfoltságból fakadóan, egy-egy fertőzés könnyebben "robban" és visz magával családokat abban a körzetben.

Zsolti, Göncruszka nagyon jó hely- sőt a világon a legjobb, mindenkit szívesen látok, ha erre jár méhekkel vagy méhek nélkül. A Hernád- völgye nagy ajándéka, hogy aszály idején is magas a páratartalom, így a harmat minden hajnalban megáztatja a virágokat. A rossz tapasztalatokról azonban beszélni kell pro és kontra, megpróbálva megoldást találni.

Azt már nem tudom ki írta, hogy a terület tulajdonosán kívül nincs szükség más engedélyre. én úgy tudom, így is gyakorlom, hogy a helyi Önk. jegyzőjéhez bejelentési kötelezettség van.

_________________
sohajda levente


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: plebanos
HozzászólásElküldve: 2009.11.14. 14:08 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6279
Tartózkodási hely: Észak-Zala
plebanos írta:
.....Gondolom a nyírségi kollégáknak is meg van a saját helyük az akácosban, ami tulajdonjogilag nagyrészt még állami terület, itt azonban -noch dazu- magán területekről van szó.......

Téves.
Magyarországon az erdők 40%-a magántulajdon.
Nem tudom a nyírségben milyen a megoszlás de felénk pedig az akácosok zöme magán ...... inkább a nagy egybefüggő tölgyes bükkös állami.
plebanos írta:
Mi csak azt akarjuk elkerülni, amiről ez a téma is szól: a túl zsúfoltságot és ennek következményeit.- bocsánat, ha félreérthető voltam az előző hsz-ban. Sajnos szerintem többen tapasztaltuk már a bunkóság netovábbját, amikor valaki úgy telepednek rá (200m), hogy se papírja, se engedélye, se meg nem kérdezte a terület tulajdonosát, aztán jön a betegség, de senki sem felelős...

Érdekes!
Az irigységed ugyanúgy akarod kimagyarázni ahogy "nagyhallgató" vagy a Balaton melletti szolidágót kisajátítani akaró un. "méhésztársak" és mások is tették anno.
Nem engedély és papírok nélkül vándorlókat tudod kiszorítani, hanem a tisztességesen vándorlók dolgát nehezíted.
A méhbetegségeket természetesen a vándorlókra fogod..... így csináltja az is akinek a közelében emberemlékezet óta nem volt vándorméhész. Gyártsunk valami hangzatos indokot, keress egy fekete bárányt akire ráaggatod a bűnöket ;)
Úgy tűnik a vándorlási szabályokat nem ismered, nem is tartod fontosnak, hogy ismerd, te csak az idegeneket szeretnéd távol tartani.
Pl. állóméhészettől 200m-re lehet lepakolni.
plebanos írta:
Az önkormányzatok és gazdák pedig partnerek abban, hogy "idegen" méhész ne pakolhassa le a facélia vagy olajretek tábla másik sarkába a családjait- nem kap engedélyt.
Ha majd egyszer a jogszabályokat elolvasod talán megérted, hogy sem a facélia vagy olajretek táblák tulajdonosától sem az önkormányzattól nem kell semmiféle engedély. :ut :ut :ut
Két dologra van szükség -Vándorlási papírra a dokitól és annak a területnek a tulajának az engedélyére akinek a területére a kaptárakat lerakod (Neki nem kell, hogy akár egyetlen száll virága legyen.).

ui.“Irigységünk mindig tovább tart, mint azoknak a boldogsága, akiket irigylünk.” (La Rochefoucauld)

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Zsúfolt méhlegelők
HozzászólásElküldve: 2009.11.14. 13:12 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.15. 21:10
Hozzászólások: 2613
Tartózkodási hely: Kis-Magyar-Alföld
Vivaldi írta:
zsolti írta:
plebanos írta:
Az önkormányzatok és gazdák pedig partnerek abban, hogy "idegen" méhész ne pakolhassa le a facélia vagy olajretek tábla másik sarkába a családjait- nem kap engedélyt.





plebanos írta:

Még egyszer: minden komolyan gondolkodó (és nem szerencse lovag) méhész előtt nyitott ez a terület is, mint mindegyik M.országon, ez az összefogás sokkal inkább értünk van, mint bárki ellen


Nem jó dolog kiragadni egy mondatot a szövegkörnyezetből, de ez a kettő mindenképpen feltűnően üti egymást! 8-)

Egyébként én úgy gondolom, hogy erre az alant feszegetett problémára nem lehet megnyugtató megoldást találni. Talán a legjobb az lett volna, ha most csendben maradsz saját érdekedben. Ezzel szemben te most világgá kürölted, hogy Göncruszkán, vagy valahol azon a környéken milyen jó lehetőségek vannak. :x

Mielőtt teljesen kiutálnátok szegény plébánost, akinek valljuk be, van valamennyi igaza, de inkább a helyi méhészetek szempontjából. Mielőtt piszkosul összevesznétek, jó lenne egy olyan fórumozást lefolytatni, ahol mindenki, érthetően és indulatok nélkül kifejtené álláspontját, és legalább mi itt, elindulhatnánk egy olyan úton, ahol ha nem is mindenki, de a kulturáltabb méhészek megegyezésre juthatnának. Mert a vándorlásról beszélni kell. Ugye megírtam hogy ez egy kitörni készülő vulkán, de ha nem is az ez bizony legalább egy tüske ami állandóan gyűlik.De hát induljunk ki egy dologból ami adott. Helyi méhészek vannak, vándorolni pedig szükséges. Ezért hát állandóan újratermelődő feszültség keletkezik a kettő között, mért példának okáért a / idézném az egyik országos állatorvosunkat, aki elmondta hogy bizony északi akácon gyűlik össze a fél ország szemete/ betegségek behurcolását a helyi méhészek a vándoroknak tulajdonítják. Nem is beszélve a méhlegelőre egyszerre 500-600 családdal letelepedőkről, akik aztán elintézik a kisebb méhészetek az évi hozamát. Megfigyelhető azonban, ha itt a fórumon valaki a helyi méhészek érdekeit megemlíti, megindul egy henger ellene. Ezért a többi helyi méhész hallgat, majd vándorláskor megpróbál keresztbe tenni a vándorméhészeknek. Szerintem jobb lenne ha mindenki megpróbálná megérteni a másik szempontjait. Mert bizony nekem úgy tűnik, hogy vagy vándorméhész van több, vagy méhlegelő kevesebb.

Szerintem mindkettő igaz. Nálunk kisalföldön pl mintha nem lenne annyi beültetett méhlegelő. Kukorica mindenütt. Nem beszélve arról,hogy a méhészetünk előtti szántókat megvette pár éve egy gyepszőnyeges.

_________________
1/2NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Zsúfolt méhlegelők
HozzászólásElküldve: 2009.11.14. 12:48 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4011
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Szó sincs itt kiutálásról, legalábbis részemről biztos nem, de szerintem más részéről sem.
Egyetértek Veled Vivaldi, hogy plébánosnak valamennyire igaza van, sőt a saját szemszögéből teljesen. Követendő példa az az együttműködés amit a gazdákkal kialakított, és ahogy védeni próbálja az eredményeit. Csak hát meg kell érteni a másik fél érveit is. Aki elhatározza, hogy arra a helyre vándorol, ahol ők ezt az együttműködést megvalósították, annak azt nem lehet megtiltani. Nyilván megakadályozni meg lehet, de az ezt szolgáló cselekedetek jogilag is és etikailag is erősen kifogásolhatók.

Én és szerintem itt rajtam kívül majdnem mindenki átélte már mindkét fél helyzetét:
Idén augusztusban nálunk az árok- és csatornapartok nagy részét lekaszálták, így nem sok szolidágó maradt. Erre fel odajött egy nagy méhészet a röpkörzetbe virágporért. Ennek eredménye képpen valószínűleg sem neki, sem nekünk helyieknek érdemi virágporhordásunk nem lett. Ráadásul fényes nappal borogatta be a szirupot a kaptárakba. Beszélgettük a szomszéd kollégával, hogy baj van, de az ég-világon semmit nem tudtunk csinálni. Sajnos ez van.
Viszont én is szoktam vándorolni. Nyilván azokon a településeken is vannak helyi méhészetek ahová megyek. Választanom kell. Vagy tiszteletben tartom az "előjogaikat", otthon maradok és etetek, vagy odamegyek a nyakukra, és hazahozok X hordó mézet. Hát jó hogy az utóbbit választom!

Úgyhogy ez a probléma örökké probléma marad, amíg lesznek méhek és méhészek, és aki tovább bírja ezt a kíméletlen versenyt, az fog felszínen maradni.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Zsúfolt méhlegelők
HozzászólásElküldve: 2009.11.14. 10:24 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.10.11. 13:25
Hozzászólások: 2170
Tartózkodási hely: Észak, közép Nógrád, A Karancs 10km-es körzetén belül.
zsolti írta:
plebanos írta:
Az önkormányzatok és gazdák pedig partnerek abban, hogy "idegen" méhész ne pakolhassa le a facélia vagy olajretek tábla másik sarkába a családjait- nem kap engedélyt.





plebanos írta:

Még egyszer: minden komolyan gondolkodó (és nem szerencse lovag) méhész előtt nyitott ez a terület is, mint mindegyik M.országon, ez az összefogás sokkal inkább értünk van, mint bárki ellen


Nem jó dolog kiragadni egy mondatot a szövegkörnyezetből, de ez a kettő mindenképpen feltűnően üti egymást! 8-)

Egyébként én úgy gondolom, hogy erre az alant feszegetett problémára nem lehet megnyugtató megoldást találni. Talán a legjobb az lett volna, ha most csendben maradsz saját érdekedben. Ezzel szemben te most világgá kürölted, hogy Göncruszkán, vagy valahol azon a környéken milyen jó lehetőségek vannak. :x

Mielőtt teljesen kiutálnátok szegény plébánost, akinek valljuk be, van valamennyi igaza, de inkább a helyi méhészetek szempontjából. Mielőtt piszkosul összevesznétek, jó lenne egy olyan fórumozást lefolytatni, ahol mindenki, érthetően és indulatok nélkül kifejtené álláspontját, és legalább mi itt, elindulhatnánk egy olyan úton, ahol ha nem is mindenki, de a kulturáltabb méhészek megegyezésre juthatnának. Mert a vándorlásról beszélni kell. Ugye megírtam hogy ez egy kitörni készülő vulkán, de ha nem is az ez bizony legalább egy tüske ami állandóan gyűlik.De hát induljunk ki egy dologból ami adott. Helyi méhészek vannak, vándorolni pedig szükséges. Ezért hát állandóan újratermelődő feszültség keletkezik a kettő között, mért példának okáért a / idézném az egyik országos állatorvosunkat, aki elmondta hogy bizony északi akácon gyűlik össze a fél ország szemete/ betegségek behurcolását a helyi méhészek a vándoroknak tulajdonítják. Nem is beszélve a méhlegelőre egyszerre 500-600 családdal letelepedőkről, akik aztán elintézik a kisebb méhészetek az évi hozamát. Megfigyelhető azonban, ha itt a fórumon valaki a helyi méhészek érdekeit megemlíti, megindul egy henger ellene. Ezért a többi helyi méhész hallgat, majd vándorláskor megpróbál keresztbe tenni a vándorméhészeknek. Szerintem jobb lenne ha mindenki megpróbálná megérteni a másik szempontjait. Mert bizony nekem úgy tűnik, hogy vagy vándorméhész van több, vagy méhlegelő kevesebb.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Zsúfolt méhlegelők
HozzászólásElküldve: 2009.11.14. 09:31 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4011
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
plebanos írta:
Az önkormányzatok és gazdák pedig partnerek abban, hogy "idegen" méhész ne pakolhassa le a facélia vagy olajretek tábla másik sarkába a családjait- nem kap engedélyt.





plebanos írta:

Még egyszer: minden komolyan gondolkodó (és nem szerencse lovag) méhész előtt nyitott ez a terület is, mint mindegyik M.országon, ez az összefogás sokkal inkább értünk van, mint bárki ellen


Nem jó dolog kiragadni egy mondatot a szövegkörnyezetből, de ez a kettő mindenképpen feltűnően üti egymást! 8-)

Egyébként én úgy gondolom, hogy erre az alant feszegetett problémára nem lehet megnyugtató megoldást találni. Talán a legjobb az lett volna, ha most csendben maradsz saját érdekedben. Ezzel szemben te most világgá kürölted, hogy Göncruszkán, vagy valahol azon a környéken milyen jó lehetőségek vannak. :x

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Zsúfolt méhlegelők
HozzászólásElküldve: 2009.11.14. 09:23 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.05.14. 12:11
Hozzászólások: 714
Tartózkodási hely: BAZ Göncruszka
Még egy utolsó a "készbe" : 5 évvel ezelőtt ezeken a területeken a napraforgón kívül nem volt virágzó növény. Több méhész közvetítésével "honosodtak" meg a facélia, olajretek, mustár, olajtök...; vetőmagot intéztünk, meggyőztük a gazdákat, hogy lesz piac és megéri- erre gondoltam, hogy van benne munkám. A napokban kezdtük el egy vetőmag üzemről a tárgyalásokat egy francia céggel, többek között tolmácsként is ott vagyok, hogy ne csak egy fellángolás legyen a speciális növények termesztése.

_________________
sohajda levente


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Zsúfolt méhlegelők
HozzászólásElküldve: 2009.11.14. 09:13 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.05.14. 12:11
Hozzászólások: 714
Tartózkodási hely: BAZ Göncruszka
Nem születtem ide Tükör.... Az egyezség abból fakad, hogy többen vállaljuk 200-300 ha kajszibarackos, meggy stb. beporzását tavasszal, ennek fejében azok a gazdák, akik 400-500ha területekkel rendelkeznek és érintve vannak a gyümölcsösökben is segítőkészek, hogy a méhek oda kerüljenek, ahol a legtöbbet tudják tenni. Az, hogy a helyi méhészek vannak előnyben, szerintem nem bűn és nem is irigység. Gondolom a nyírségi kollégáknak is meg van a saját helyük az akácosban, ami tulajdonjogilag nagyrészt még állami terület, itt azonban -noch dazu- magán területekről van szó.
Senki sincs kitiltva, ha egyeztet, hozza a papírjait és alkalmazkodik a bejáratott rendhez. Mi csak azt akarjuk elkerülni, amiről ez a téma is szól: a túl zsúfoltságot és ennek következményeit.- bocsánat, ha félreérthető voltam az előző hsz-ban. Sajnos szerintem többen tapasztaltuk már a bunkóság netovábbját, amikor valaki úgy telepednek rá (200m), hogy se papírja, se engedélye, se meg nem kérdezte a terület tulajdonosát, aztán jön a betegség, de senki sem felelős...
Nem a belterjességnek, hanem a rendezettségnek vagyok a híve, ami mindenkire vonatkozik. Ennek a rendnek a meghatározására azonban csak a lokálisan jelenlévők alkalmasak, egyben a betartását is ők tudják ellenőrizni.
Még egyszer: minden komolyan gondolkodó (és nem szerencse lovag) méhész előtt nyitott ez a terület is, mint mindegyik M.országon, ez az összefogás sokkal inkább értünk van, mint bárki ellen
Azt gondolom, ha hasonló rend működne az ország több területén, talán elkerülhető lenne az egymásra telepedés...
Még egyszer bocsánat, valóban félreérthető volt az eredeti hsz, de valójában nem a kirekesztésre, hanem az összefogásból származó eredményre szerettem volna a hangsúlyt helyezni.

_________________
sohajda levente


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Zsúfolt méhlegelők
HozzászólásElküldve: 2009.11.13. 23:34 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.28. 12:11
Hozzászólások: 536
Tartózkodási hely: Felsőszentmárton, Baranya
márna írta:
Tükör írta:
Háááááát...


Bizony! :merg :merg :merg



Kiváncsi vagyok, hogy ha véletlenül a Repcédet kiszántják, vagy épp csak picit arrébb akarod vinni a méheidet, kérsz-e tőlem engedélyt, hogy elmozdulhas bárhová az országba az állományoddal? Tudod nekem is sok munkám van abban hogy mindenben és kész! :merg :merg :merg

............................. :merg :merg :merg


De félretéve az elöbbieket, gondold végig nyugodtan hogy mit szeretnél elérni, és rá fogsz jönni hogy ez így nem megy :? .

Ha minden áron saját területet akarsz, akkor sem fog sikerülni...., de szerintem mivel a Nyírségben hatalmas és szuper helyek vannak (közelebbit nem árulok el mert már én is foglaltattam helyet az egyik Jegyzővel) arra felé próbálkozz! :D :D :D

_________________
Ne próbáld, csináld!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Zsúfolt méhlegelők
HozzászólásElküldve: 2009.11.13. 23:19 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.28. 12:11
Hozzászólások: 536
Tartózkodási hely: Felsőszentmárton, Baranya
Tükör írta:
Háááááát...


Bizony! :merg :merg :merg

_________________
Ne próbáld, csináld!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Zsúfolt méhlegelők
HozzászólásElküldve: 2009.11.13. 22:51 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
plebanos írta:
Mi elég sok energiát fordítunk arra, hogy a következő "szezonra" előre meghatározzuk, hol lesznek a családok, hogyan illeszthető bele a méhek virág igénye a vetésforgó meghatározásába. Az önkormányzatok és gazdák pedig partnerek abban, hogy "idegen" méhész ne pakolhassa le a facélia vagy olajretek tábla másik sarkába a családjait- nem kap engedélyt. Sok munkám van abban, hogy az őszi vitaminokon kívül nem kell etetni év közben és nagyon feltud dühíteni az, ha valaki csak úgy "beleül a készbe..."


Háááááát...
Délután mikor a foci előtt bekukkantottam a fórumra, és olvastam ezt a hsz-t mondtam magamban, na estére ha lesz időm jól meg fogok én erre válaszolni, de űgy látom az előttem írók a szivemből szóltak...
Volt már a fórumon olyan méhész aki hasonlóan gondolkodott: felszántani a dülőutakat, zaklatni és büntetgetni a haver hatóságival a vándorokat, stb.
Sokan szerettük itt a méhésztársat :ut

Beleülni a készbe???
Amihez egyébként neked sincs semmi közöd, azon kívül, hogy véletlenül odaszülettél...

Én semmi mást nem kivánok neked, csak hogy valami oknál fogva olyan környékre kényszerülj vándorolni ahol hasonlóan gondolkodó méhészek várnak "tárt karokkal".

Meglátjuk hogyan esik ez neked

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Zsúfolt méhlegelők
HozzászólásElküldve: 2009.11.13. 21:54 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.08.14. 10:21
Hozzászólások: 69
Tartózkodási hely: Veszprém
Megáll az eszem.... de tényleg.
"Elég sok munkám van benne"...stb,stb...
Vajon honnan vesznek egyesek egyáltalán bátorságot ahhoz, hogy egy közösségi portálon ilyesmit leírjanak ????
Honnan olyan bátor valaki, hogy a tulajdonát nem képző bármiről, annak használatba, igénybevételéről,vagy annak környékén tartózkodásról kijelentőmódban bármit mondjon ?????

Egyszerűbben fogalmazva :

Ki vagy te, hogy bárhol, bárkinek, bármit megtilts, vagy előírj ??????


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Zsúfolt méhlegelők
HozzászólásElküldve: 2009.11.13. 21:05 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
Plébános!
A torkosság és az irigység nem a főbűnök közé tartozik?

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Zsúfolt méhlegelők
HozzászólásElküldve: 2009.11.13. 20:07 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.28. 12:11
Hozzászólások: 536
Tartózkodási hely: Felsőszentmárton, Baranya
plebanos írta:
Az önkormányzatok és gazdák pedig partnerek abban, hogy "idegen" méhész ne pakolhassa le a facélia vagy olajretek tábla másik sarkába a családjait- nem kap engedélyt. Sok munkám van abban, hogy az őszi vitaminokon kívül nem kell etetni év közben és nagyon feltud dühíteni az, ha valaki csak úgy "beleül a készbe..."


Nem igazán tudom elképzelni, hogy az általad ("a TE seját táblád") lefoglalt területre, illetve a saját területed vonzáskörzetébe egy vándorméhész ha akar nem tud olyan helyet találni ahol legálisan letelepedhet!

Szerintem nem csak más hanem te is beleülsz a készbe, csak előbb gondolkodsz mint a másik, és ezért azt hiszed hogy jogod van arra hogy hogy kisajátísd a területet!

Szóval szerintem az oké és szép hogy előre gondolkodsz, de ettől még nincs több jogod mint másik méhésznek!

_________________
Ne próbáld, csináld!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Zsúfolt méhlegelők
HozzászólásElküldve: 2009.11.13. 18:13 
Online
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.01. 18:16
Hozzászólások: 274
Tartózkodási hely: Csongrád megye
Kedves Plebános , ez nagyon úgy jött le hogy ide ne jöjjön senki , de én oda pakolok ahova akarok! Sajnos nagyon ismerem ezt a mentalitást.

_________________
A szánalom ingyen van , de az irigységért meg kell dolgozni!!!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Zsúfolt méhlegelők
HozzászólásElküldve: 2009.11.13. 18:08 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6279
Tartózkodási hely: Észak-Zala
plebanos írta:
.......Az önkormányzatok és gazdák pedig partnerek abban, hogy "idegen" méhész ne pakolhassa le a facélia vagy olajretek tábla másik sarkába a családjait- nem kap engedélyt. Sok munkám van abban, hogy az őszi vitaminokon kívül nem kell etetni év közben és nagyon feltud dühíteni az, ha valaki csak úgy "beleül a készbe..."

Ugye ezek után eszed be sem jut, hogy lepakolj az akácosom másik sarkába? :merg :merg :merg
Az irigység csúnya bűn! Ez az a mentalitás az amit nem szeretek. Eszembe juttatja azt a "helyi méhésztársat" aki facélián el akart zavarni bennünk, kaptár borogatással fenyegetőzött, abban az álléban ahol az állé és az egyik nagy tábla tulajdonosának engedélyével pakoltunk.

Szánalmas.

_________________
advocatus diaboli


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára tsanyi 2009.11.13. 18:19-kor.

Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Zsúfolt méhlegelők
HozzászólásElküldve: 2009.11.13. 16:48 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.05.14. 12:11
Hozzászólások: 714
Tartózkodási hely: BAZ Göncruszka
De. Mindenki előre egyeztet, hogy ne legyen belőle vita. A "helyi" méhészek azonban előnyben vannak, mert tudják, hogy hova, milyen mag kerül a földbe, így jó előre foglalhatják el a "vándor helyüket".

_________________
sohajda levente


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Zsúfolt méhlegelők
HozzászólásElküldve: 2009.11.13. 16:34 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
"és gazdák pedig partnerek abban, hogy "idegen" méhész ne pakolhassa le a facélia vagy olajretek tábla másik sarkába a családjait- nem kap engedélyt"

Ezt nem igazán értem. Tehát nálatok nem lehetnek vándorméhészek. :o

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Zsúfolt méhlegelők
HozzászólásElküldve: 2009.11.13. 15:16 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.05.14. 12:11
Hozzászólások: 714
Tartózkodási hely: BAZ Göncruszka
Hosszútávon ez persze nem fog működni, hisz csak egy könnyed betegség kell, hogy megritkítsa ezt a családsűrűséget. Ez számomra érthetetlen, hogy "területtel" nem rendelkező emberek honnan veszik a bátorságot, hogy egyszerűen odatelepülnek valahová? Sokkal szigorúbban kellene ragaszkodni a terület tulajdonosainak hozzájárulásához, akik biztosan előnyben részesítenék azokat a méhészeket, akik egyrészt megbízhatóak ( csak az ő területén mozognak mindenféle értelemben), másrészt nem veszik természetesnek azt a repce vagy napraforgó táblát- tisztában vannak vele, hogy kölcsönösen egymásra utaltak. Mi elég sok energiát fordítunk arra, hogy a következő "szezonra" előre meghatározzuk, hol lesznek a családok, hogyan illeszthető bele a méhek virág igénye a vetésforgó meghatározásába. Az önkormányzatok és gazdák pedig partnerek abban, hogy "idegen" méhész ne pakolhassa le a facélia vagy olajretek tábla másik sarkába a családjait- nem kap engedélyt. Sok munkám van abban, hogy az őszi vitaminokon kívül nem kell etetni év közben és nagyon feltud dühíteni az, ha valaki csak úgy "beleül a készbe..."

_________________
sohajda levente


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Zsúfolt méhlegelők
HozzászólásElküldve: 2009.11.10. 20:05 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.10.11. 13:25
Hozzászólások: 2170
Tartózkodási hely: Észak, közép Nógrád, A Karancs 10km-es körzetén belül.
bükk írta:
E kifejezésre legtöbbünk vérnyomása már el is indul fölfelé.
Érthetetlen sok méhész hozzáállása,ami valószínüleg a nem megfelelő "tudásszintből",vagy egyszerüen abból adódik hogy azt gondolja a méhész ha többi méhész méhei itt megélnek akkor az övéi is.
Pedig a méh röpkörzete hordás szemponjából nagyjából egy 5km-es nem szabályos köralakú,nagyon nem mindegy hogy az adott területen mennyi méhcsalád van.

Az egyik telephelyem mellett egy legelő van.Irigykedem,kerítésekkel nagyjából 3 részre van osztva a legelő.1 részen legelnek a tehenek,1 rész pihen,1 rész meg a téli széna.
Az úton sok méhész jár az erdőn lévő méhészetébe,még is lepakol a 300 család mellé 200 méterre az okos méhész vagy 100 családot állandóra.
Nyár végén amikor az etetések folynak nem lehet a méhekhez hozzányúlni amikor a szomszéd méhész előző este etetett, olyan kutatás van.

Igen eluralkodóban van a szakmaiatlan erőszakosság, nem csak az állandó telephelyeken hanem a vándorlás alatt is. Sajnos azok a méhészek akik nem csak a pénzért méhészek, egyre fogynak, és előtérbe helyezkedik a harácsolás, az erőszakosság, és a butaság. Talán a régi igazi bogaras méhészeknek kellene összefogni, de hogyan: Legtöbb esetben ezek hallgatnak és nyelnek.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Zsúfolt méhlegelők
HozzászólásElküldve: 2009.11.10. 17:06 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.03. 10:52
Hozzászólások: 1592
Tartózkodási hely: Balaton fővárosa
E kifejezésre legtöbbünk vérnyomása már el is indul fölfelé.
Érthetetlen sok méhész hozzáállása,ami valószínüleg a nem megfelelő "tudásszintből",vagy egyszerüen abból adódik hogy azt gondolja a méhész ha többi méhész méhei itt megélnek akkor az övéi is.
Pedig a méh röpkörzete hordás szemponjából nagyjából egy 5km-es nem szabályos köralakú,nagyon nem mindegy hogy az adott területen mennyi méhcsalád van.

Az egyik telephelyem mellett egy legelő van.Irigykedem,kerítésekkel nagyjából 3 részre van osztva a legelő.1 részen legelnek a tehenek,1 rész pihen,1 rész meg a téli széna.
Az úton sok méhész jár az erdőn lévő méhészetébe,még is lepakol a 300 család mellé 200 méterre az okos méhész vagy 100 családot állandóra.
Nyár végén amikor az etetések folynak nem lehet a méhekhez hozzányúlni amikor a szomszéd méhész előző este etetett, olyan kutatás van.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Zsúfolt méhlegelők
HozzászólásElküldve: 2009.11.10. 16:10 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.10.11. 13:25
Hozzászólások: 2170
Tartózkodási hely: Észak, közép Nógrád, A Karancs 10km-es körzetén belül.
márna írta:
Vivaldi írta:
virgó írta:
Jó lenne ha tapasztalt vándor méhészek leírnák tapasztalataikat az ilyen kis méhészeknek mint én is vagyok.


Hát én ma vándoroltam. 15fok méhek mennek simán átszállítottam 11 kor 78 családot.

Kis gubanc volt mert bármerre akartam indulni, totális leterheltség van mifelénk és nekem sajna a nyírség kicsit messze van. Hát kerestem egy közelebbi méhlegelőt, igaz silány és gyatra de ez van és lepakoltam cca 1,5 méterre előre és 1,2 méterre oldalra.

Hát ennyit a méhlegelőkről. Maradtam ahol voltam, igaz legalább dolgoztam vagy 1 órát de a DAC simán indult és ha télen nagyot álmodik még mehet a nyírségbe, ha más nem a Macinkóhoz :D mert mifelénk biz semmi sincs, csak egypár embernek nagy szája (de rajta vagyunk többen az ügyön azé):

Hát én nem vagyok tapasztalt méhész de azért szerintem akár Románia felé is lehet menni nem csak a Nyírség van a világon ahol igazi jó helyek vannak.

Már most is gond a letelepedés, és ez csak fokozódik.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Zsúfolt méhlegelők
HozzászólásElküldve: 2009.11.10. 00:22 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.28. 12:11
Hozzászólások: 536
Tartózkodási hely: Felsőszentmárton, Baranya
Vivaldi írta:
virgó írta:
Jó lenne ha tapasztalt vándor méhészek leírnák tapasztalataikat az ilyen kis méhészeknek mint én is vagyok.


Hát én ma vándoroltam. 15fok méhek mennek simán átszállítottam 11 kor 78 családot.

Kis gubanc volt mert bármerre akartam indulni, totális leterheltség van mifelénk és nekem sajna a nyírség kicsit messze van. Hát kerestem egy közelebbi méhlegelőt, igaz silány és gyatra de ez van és lepakoltam cca 1,5 méterre előre és 1,2 méterre oldalra.

Hát ennyit a méhlegelőkről. Maradtam ahol voltam, igaz legalább dolgoztam vagy 1 órát de a DAC simán indult és ha télen nagyot álmodik még mehet a nyírségbe, ha más nem a Macinkóhoz :D mert mifelénk biz semmi sincs, csak egypár embernek nagy szája (de rajta vagyunk többen az ügyön azé):

Hát én nem vagyok tapasztalt méhész de azért szerintem akár Románia felé is lehet menni nem csak a Nyírség van a világon ahol igazi jó helyek vannak.

_________________
Ne próbáld, csináld!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Zsúfolt méhlegelők
HozzászólásElküldve: 2009.11.07. 13:51 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.10.11. 13:25
Hozzászólások: 2170
Tartózkodási hely: Észak, közép Nógrád, A Karancs 10km-es körzetén belül.
virgó írta:
Szevasztok!Mielőtt ölre mennétek emitten az első hozzászólást csak azért vetettem fel,mert az eltelt 1 évben senki nem szólt ehhez a topikhoz.Pedig jó lenne 1 tájékoztató erről a méhlegelő témakörről.Jó lenne ha tapasztalt vándor méhészek leírnák tapasztalataikat az ilyen kis méhészeknek mint én is vagyok.

A méhlegelő témáról mindenki azért hallgat, mert ezt aki emlegeti, az egy kitörni készülő vulkán tetején üldögél. Akiknek biztos helyük van azok nem akarják elárulni, és másokat oda csalogatni. De mindig vannak felderítők, akik kidobóemberekkel járják a vidéket, és ahol letelepszenek ott kő kövön nem marad. De régi méhész biztosan nem. Ezek már nem aprózzák el, nyolcvan kilencven családdal, hanem mindjárt háromszáz, négyszáz család, vagy hat- tíz konténer, méhet telepítenek adott területekre. Így is meg lehet fojtani a konkurenciát. a helyzet fokozódik, mondta pelikán elvtárs. Lehet hogy hiába is fórumozunk róla, mert ezek nem fórumoznak, méheiket is más gondozza, alkalmazottként.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Zsúfolt méhlegelők
HozzászólásElküldve: 2009.11.06. 21:52 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
Gyurma írta:
én is megrendeltem:D
nem tudod mikorra érkezik meg kb?


Ottó bácsi azt mondta, hogy december elejére talán kész lesz a könyv. Akácig biztosan megkapod. :D

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 968 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 16, 17, 18, 19, 20  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 36 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.