Pontos idő: 2024.04.16. 06:56

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 17433 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 349  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.04.15. 20:07 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.10. 20:54
Hozzászólások: 337
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Cerana írta
"A gyenge repcetermés okát miben látod?"
Tudom, hogy nem engem kérdeztél,de egyértelműen a család erősségétől, hangulatától függ a hordás mennyisége ha van mit hordani.
Amely család 2 feles fiókot fed 20 keret nem sok jut a méztérbe.
3 fiókot fed 10 - 15 kg
4 fiókot fed 25 - 30 kg

_________________
"Nincs igazság és nincs emberiség.
Csak igazságok vannak és emberek."
Szerb Antal


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.04.15. 19:50 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.10. 20:54
Hozzászólások: 337
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Április 3 -5 között zártam az anyákat 1 fiókra (2. fiókra)
Az erősebbeknél 8 1/2 NB keret a leg gyengébbek 12 db NB keret fiasítás maradt a nyiltakat is beleértve összesen.
Ma raktam fel a szöktetőket, ha valakít érdekel rakok fel képet a kaptárokról.

_________________
"Nincs igazság és nincs emberiség.
Csak igazságok vannak és emberek."
Szerb Antal


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.04.15. 11:57 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.09.29. 22:30
Hozzászólások: 436
kavalos írta:
dodo írta:

Zsolti!
Elkezdted az anyákat 1 fiókra zárni?
Mennyi fias keretre állítod, be a családokat?
Én 12 nél nem merek többet hagyni náluk.


Nálam a tervek szerint 13 fias lesz/család.


Hétvégén zártam de most már látszik, hogy elkéstem vele.

_________________
Kavalos
Don't stop honey!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.04.15. 11:08 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.03.20. 20:37
Hozzászólások: 888
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye
Igéretes az időjárás az akác virágzáskor :cry:


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.04.15. 06:30 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.09.29. 22:30
Hozzászólások: 436
Tükör írta:
Mostanra már látszik, hogy sima ügy lesz, már ahol hagynak némi repce mézet a jószágok.

Igen úgy tűnik. Még azt a kis akácot is beérlelik, amit maholnap ráhordanak :)

_________________
Kavalos
Don't stop honey!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.04.15. 03:53 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2640
A gyenge repcetermés okát miben látod? Én a méhcsaládok állapotában látom az okot. Gyakorlatilag egy hónap alatt semmit nem fejlődtek. Amikor indult a repce, akkor is alig lehetett látni egy két csillagos fejű méhet. Igazából nagyon nem csodálkoztam, mert amikor indult, a szaharai por miatt a látótávolság is lecsökkent (pár kilométerrel arrébb viszont ez nem látszott). Azonban amikor a hatalmas sár miatt nem tudtam kimenni a méhekhez, de megálltam út közben valamiért, akkor a fák fölött óriási zúgás volt. Ezt nyomon lehetett követni, hogy a méheim és a repcetábla között húzott egyenes mentés volt hallható. Utána azonban csend a méhesben. Se hordás, sem vízfogyasztás. Előtte 2 naponta nem volt elég 50 liter víz, utána 5 nap után is csak 25 litert kellett pótolni. Méhhulla egy darab sem. Amikor rákérdeztem a szakira, azt mondta, hogy tudomása szerint az egész országban ez a helyzet. Népességvesztés a kaptárakban. Viszont nem a repcét említette okként. Permetezést, de nem a repce, hanem más növényét, mert a repcét állítólag nem is kezelték virágzás közben. Az a másik növény nekem nagyon abszurdnak tűnik, ezért inkább le sem írom. Én maradnék a repce mellett. Azt én sem gondolnám, hogy az acetamiprid leváltása miatt pl. a lambda cihalotrint adták volna az országban ennyi helyen szabálytalanul, azaz napközben. Ez a méhekre mérsékelten kockázatos, de csak "éjszaka" adható. Én sokkal inkább a cipermetrinre gondolnék, ami kifejezetten kockázatos a méhekre. Éppen ezért virágzásban nem is adható, csak előtte. Azt gondolnám, hogy gyorsan indult a repce, nem bomlott le addig. Nem tudom, hogy monitoring mintavételek történtek-e az országban? Nálunk a szaki csak tervezte, de nem vett mintákat. Arra nagyon jó lett volna, hogy legalább kizárjunk néhány lehetőséget.
Ja, most ahogyan indul az akác, a vízfogyasztás is emelkedik, és ismét hangos a méhes. Az a síron túli csend csak repce alatt volt jellemző.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.04.14. 06:53 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
kavalos írta:
Érdekes lesz elvenni majd a repcét éretten.
Üdv:

Mostanra már látszik, hogy sima ügy lesz, már ahol hagynak némi repce mézet a jószágok.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.04.10. 08:08 
Online
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:29
Hozzászólások: 2230
Tartózkodási hely: Csurgó
Az idei első !


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
Mérő szám? A tele hordók!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.04.08. 12:21 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.09.29. 22:30
Hozzászólások: 436
dodo írta:

Zsolti!
Elkezdted az anyákat 1 fiókra zárni?
Mennyi fias keretre állítod, be a családokat?
Én 12 nél nem merek többet hagyni náluk.


Nálam a tervek szerint 13 fias lesz/család.

_________________
Kavalos
Don't stop honey!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.04.08. 12:19 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.09.29. 22:30
Hozzászólások: 436
dodo írta:
Szóval az egy perc az kamu :-) , te valójában 5 nap +1 perc alatt találod meg az anyát, ennél még én is gyorsabb vagyok ;-9
Ahogy idősődik az ember egyre lassabb, fiatalon nekem is gyorsabban ment.

Zsolti!
Elkezdted az anyákat 1 fiókra zárni?
Mennyi fias keretre állítod, be a családokat?
Én 12 nél nem merek többet hagyni náluk.


Sziasztok!
Ez engem is érdekelne!
Elég vegyes a virágok állapota 1-4 cm. Érdekes lesz elvenni majd a repcét éretten.

Kedves Dodo!
Köszönöm a lenti leírást!
Jövőre majd én is így csinálom :) Most nem legóztam a fiókokkal, csak egyszerűen lefüstöltem az anyát a rács alá.
Üdv:

_________________
Kavalos
Don't stop honey!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.04.06. 17:52 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.04.19. 19:38
Hozzászólások: 368
Zerdahel írta:
Margójegyzet - az elveszett anyák fiasítottak, kelnek, vagy kikeltek a fiatal méhek

4 Családnál volt a probléma. Napos fiasítások betéve, ma ellenorzés. 3 családnál fekvo peték, 1családnál szép 3 bolcso, van hol felhasználni. ILYEN korán anyaváltás ???


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.04.05. 22:10 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.27. 17:41
Hozzászólások: 693
Tartózkodási hely: Újkér, GY-M-S
Milyen jelölésre gondolsz? Tenyészkód?
Jegyzet a kaptártetőn vastag alkoholos (az uv megeszi néhány hét alatt) vagy lakkfilc.

_________________
Üdv: Bálint


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.04.05. 18:49 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.08.28. 12:47
Hozzászólások: 73
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye
sziasztok,
kaptárjelölés témában érdeklődnék. Ki milyen technikával jelöli a kaptárakat,illetve milyen jegyzeteket készit?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.04.04. 19:03 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.10. 20:54
Hozzászólások: 337
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Szóval az egy perc az kamu :-) , te valójában 5 nap +1 perc alatt találod meg az anyát, ennél még én is gyorsabb vagyok ;-9
Ahogy idősődik az ember egyre lassabb, fiatalon nekem is gyorsabban ment.

Zsolti!
Elkezdted az anyákat 1 fiókra zárni?
Mennyi fias keretre állítod, be a családokat?
Én 12 nél nem merek többet hagyni náluk.

_________________
"Nincs igazság és nincs emberiség.
Csak igazságok vannak és emberek."
Szerb Antal


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.04.04. 07:04 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.02.13. 12:11
Hozzászólások: 701
Tartózkodási hely: Balatonlelle
Azok ott csak a tanítványaim páran, akik próbálkoznak világosságot vinni a fejekbe. A karosszékből méhészkedőt nem ismerem, de szerintem inkább kerekesszékből méhészkedik elméletben. A klubfélrevezető a másik véglet. Ha most kezdenék és csak egy tavaszi méhmacerálását olvasnám végig, már az is elvenné a kedvemet a méhészkedéstől. Kitárgyaljuk, kiröhögjük, és sajnálkozunk. :cry: :lol: (Mint Kis E. dandártábornok, a székházlocsoló-alteregó...)
Nem ismerek ott mindenkit. Például aki tegnap írta, hogy Ő még csak most nyitott kaptárat szeptember 28 óta, őt sem ismerem.
Egyébként a tavalyihoz hasonlóan egy hónappal korábban járunk. Vannak itt is méhészek, akik még nem nézték végig a méhészetüket. Évek alatt rájöttek, hogy nem kell a méheket macerálni, és ráérnek. Viszont amikor kaptárt bontanak, több munkafolyamatot is elvégeznek egyszerre.
Én ma végeznék az első átvizsgálással ha nem kellene mennem egy nagy állományt ellenőrizni.
Már lenne rajom ha nem avatkoztam volna közbe. Nálam is vannak gyengébbek, de a 70% nem bírná ki beavatkozás nélkül akácpergetésig, ami ha ilyen marad az idő, bizony május 10 körül lesz.
Húsvétkor tojásgyűjtés után (tudja valaki, melyik a legjobb tojásfesték? ;) ) is vizsgáltam két méhészetet. Már bölcsőztek családokat ott is a méhészek. Fiasok, mint régen repce kezdetén mondja az egyik méhész. Én meg...nem ott járunk? Nem oda szeretnél menni, mert nyílik? Bólogatás. Tényleg.
Közben -amíg írok- hív az egyik méhész. Mennék-e holnap vizsgálni, mert elmenne repcére. Na ugye hiába a 600 forintos repcemézár, elfeledve a tavalyi mospilános világ, a drága üzemanyag...

Nehéz fejben is követni a gyors tavaszt.
Az egyik haverjuk megy ki a méhesbe, és mit lát a fán? Valami fekete gombóc. Nb, első átvizsgálásra várva. Na az a méhész sem rajbefogással szokta kezdeni a szezont.
Nehéz elhinni, hogy van már 3-4 centiméteres BIMBÓ. Nem virág. Már Tomipapa is próbálta nevén neveztetni a bimbót és virágot, de vagy direkt bosszantásból, vagy csakazértisazi--f..ért... Na 111.

Akiknél már voltam vizsgálni, mindannyian jól teleltek. Gyönyörűek a méhcsaládok, jók lesznek akácra. Viszont van fagykár. 2022-ben is volt, mégis rekordot pergettünk. Ahhoz az évhez viszonyítva a kajszi kevésbé fagyott el most. Nem biztos, hogy van összefüggés, mert talán a virágzás állapota is befolyásolja stb. Majd aki ért hozzá és van kedve megírhatná.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.04.04. 04:50 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2020.08.17. 15:21
Hozzászólások: 65
Csak kapkodom a fejem,mi történt a méhészettel,a feketén olyan méhészek vannak akik szinte kaptárbontás nélkül is tudnak termelni és lassan januárban már termelő családok vannak,itt a zöldön is uj világ lett,előbb jön az akácon a virág utána a hajtás.Jó hogy van Mézes Jenő és pár ember aki helyre billenti a meseországot a varázslókkal együtt.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.04.03. 14:02 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.04.02. 23:02
Hozzászólások: 296
Nálunk a repce elsején nyilt ki, azóta a méhek nagyon agresszivak. Szinte megközelithetetlenek.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.04.02. 22:15 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.02.02. 12:49
Hozzászólások: 571
Tartózkodási hely: Dél Borsod
Sziasztok mindenkinek!
Jó ideje nem voltam itt.
Hiányzott az oldal és újra visszajöttem.
Jó ez a kis csapat!
Gyorsan 1 percben, hogy nálam mi újság a méhesben.

Nagyon szépek a családok. Csapolgatok, egyenlítgetek. Amelyik család kéri, az kapja a mézteret.
Dől be a virágpor és nektárhordás is van ha jó az idő.

Itt felénk szerintem kb a jövő héten kezd a repce.
Az akác eléggé vegyes..0,5 - 2 cm.
Legyen jó évünk!

_________________
Bízzunk Istenben,és tartsuk szárazon a puskaport!
Hunor 10.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.04.02. 09:19 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.27. 17:41
Hozzászólások: 693
Tartózkodási hely: Újkér, GY-M-S
dodo írta:
Igen sajnos lemaradt. Azt akartam írni
20 évvel ezelőtt az egységes ½ NB megelőzte az Nb fészek ½ NB méztért nálam.
Köszönöm az észrevétélt.
Akkor a kiválasztott kaptár legyen amiből a korábbi hozzászolásomnál kiemeltem az alsó fiókból a fedett herefias keretet.
Ez a család gyengébb a műanyag kaptárban lévő családoknál ( állomány 1/4-e ) fakaptárakban lévők közül 30 % erősebb nála a tőbbi gyengébb nála.
Hatalmas eltérés nincs az alábbiakan bemútatott módszer mindegyiknél müködni fog.
03.23-án, 24-én szedtem szét a családokat idén először.
1., A korábban feltett képen szereplő módon szétrakom a fiókokat.
2., Alsó fiók két két szélső lépjét a kaptár falához tolom.
3., 2. fiók két szélső lépjét lerakom az alsó fiók üres helyére, vagy ha erős a család van bőven méze virágpra elveszem amennyiben nincs benne fiasítás.
Ha nem veszek el keretet hat mülépet kap amenyi keret elvételre kerül annyival több műlépet kap.
A gyengábeknél egyik oldaltakaró benmarad és 4 – 5 műlépet kap.
4., A képeken látható módon berakom a műlépeket jobb kezem felőli részen új fészek lehetőségének felkinálásával.

Jelen állapotban mind a három fiók a fészekhez tartozik, annak ellenére, hogy leért az alsó fiókra nem tartózkodik mindig ott mivel az alsó fiókba is gyülik a virégpor és méz, 3 – 4 nap múlva nem lesz hely.
Valamint a 2. 3. fiókban kikelő fiasítás helyéért is versengés indul a virégpor méz fiasítás elhelyezéséért

A behelyezett mülépekkel felcsalom az anyát a felső fiók jobb oldalán a fisítás mellet elhelyezett műlépre.
A hordás intenzításától fűggően 4 – 6 nap múlva már ott fog tartózkodni huzamosabb ideig, mivel a kikelő fisítás helyére már mézet hordanak.

Általában a 5 - 6. napon nézem meg a felső fiók jobb oldalán a fisítás utáni kiépített műlépet, és 90% -os sikerel 1 keret kiemeléssel a felfő fiókból meglátom az anyát.
Ráadást itt nincs is akkora méhtömeg, csak a dajkák és kisérők tartozkodnak itt a nappali órákban.

A kiválasztott kaptárhoz 4. napon kimentem csinálni pár képet a műlépek épüléséről.
Akkor már ha kiemeltem megnéztem, anya nem volt rajta, de már petézett bele.
Tehát már fent van a felső fiókon,de talált fent még kikelő fias utáni üres sejtet.
5. nap szintén ugyanazt az 1 keretet vettem ki és a keretléc alján megtaláltam.


Szóval az egy perc az kamu :-) , te valójában 5 nap +1 perc alatt találod meg az anyát, ennél még én is gyorsabb vagyok ;-9

_________________
Üdv: Bálint


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.03.30. 22:16 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.10. 20:54
Hozzászólások: 337
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Tényleg az utólsó
Itt nem volt a kereten, de petézett már bele.


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
"Nincs igazság és nincs emberiség.
Csak igazságok vannak és emberek."
Szerb Antal


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.03.30. 21:47 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.10. 20:54
Hozzászólások: 337
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Az utolsó kép


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
"Nincs igazság és nincs emberiség.
Csak igazságok vannak és emberek."
Szerb Antal


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.03.30. 21:38 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.10. 20:54
Hozzászólások: 337
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
További képek


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
"Nincs igazság és nincs emberiség.
Csak igazságok vannak és emberek."
Szerb Antal


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.03.30. 21:34 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.10. 20:54
Hozzászólások: 337
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Igen sajnos lemaradt. Azt akartam írni
20 évvel ezelőtt az egységes ½ NB megelőzte az Nb fészek ½ NB méztért nálam.
Köszönöm az észrevétélt.
Akkor a kiválasztott kaptár legyen amiből a korábbi hozzászolásomnál kiemeltem az alsó fiókból a fedett herefias keretet.
Ez a család gyengébb a műanyag kaptárban lévő családoknál ( állomány 1/4-e ) fakaptárakban lévők közül 30 % erősebb nála a tőbbi gyengébb nála.
Hatalmas eltérés nincs az alábbiakan bemútatott módszer mindegyiknél müködni fog.
03.23-án, 24-én szedtem szét a családokat idén először.
1., A korábban feltett képen szereplő módon szétrakom a fiókokat.
2., Alsó fiók két két szélső lépjét a kaptár falához tolom.
3., 2. fiók két szélső lépjét lerakom az alsó fiók üres helyére, vagy ha erős a család van bőven méze virágpra elveszem amennyiben nincs benne fiasítás.
Ha nem veszek el keretet hat mülépet kap amenyi keret elvételre kerül annyival több műlépet kap.
A gyengábeknél egyik oldaltakaró benmarad és 4 – 5 műlépet kap.
4., A képeken látható módon berakom a műlépeket jobb kezem felőli részen új fészek lehetőségének felkinálásával.

Jelen állapotban mind a három fiók a fészekhez tartozik, annak ellenére, hogy leért az alsó fiókra nem tartózkodik mindig ott mivel az alsó fiókba is gyülik a virégpor és méz, 3 – 4 nap múlva nem lesz hely.
Valamint a 2. 3. fiókban kikelő fiasítás helyéért is versengés indul a virégpor méz fiasítás elhelyezéséért

A behelyezett mülépekkel felcsalom az anyát a felső fiók jobb oldalán a fisítás mellet elhelyezett műlépre.
A hordás intenzításától fűggően 4 – 6 nap múlva már ott fog tartózkodni huzamosabb ideig, mivel a kikelő fisítás helyére már mézet hordanak.

Általában a 5 - 6. napon nézem meg a felső fiók jobb oldalán a fisítás utáni kiépített műlépet, és 90% -os sikerel 1 keret kiemeléssel a felfő fiókból meglátom az anyát.
Ráadást itt nincs is akkora méhtömeg, csak a dajkák és kisérők tartozkodnak itt a nappali órákban.

A kiválasztott kaptárhoz 4. napon kimentem csinálni pár képet a műlépek épüléséről.
Akkor már ha kiemeltem megnéztem, anya nem volt rajta, de már petézett bele.
Tehát már fent van a felső fiókon,de talált fent még kikelő fias utáni üres sejtet.
5. nap szintén ugyanazt az 1 keretet vettem ki és a keretléc alján megtaláltam.


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
"Nincs igazság és nincs emberiség.
Csak igazságok vannak és emberek."
Szerb Antal


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.03.30. 07:15 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.02.13. 12:11
Hozzászólások: 701
Tartózkodási hely: Balatonlelle
Tükör írta:

Azok miatt legalább nem kell fára mászni akácon... ;) :lol:


Meg pergetnie sem, ha bejön a jóslata az április végén kezdődő akácvirágzásra.
6 keretre jövő hét közepén. Vazze! Akkor már erősebb műrajt készítek. :taps Dodohoz hasonlóan.

Akácpergetéskor már sok új anya fog nálam petézni, mert 10 nap múlva elkell kezdeni a csapolást, különben irtózatos káosz lesz. Tavaly ugyanígy volt, csak most több van háromszázzal, mert ugye 60 000 alatt nincs családértékesítés nálam, azért meg lehet akármilyen, nem koptatják a telefont sem. Érthető.

Látom Laci Te is olvasod a feketefehéret. Oda járok én is röhögni. Nem kellene beregisztrálnod, nekem meg vissza :?: 40 éve kínlódik a Klubvezető Úr. Ha mi ketten + az összes onnét kizárt méhész segítenénk neki eligazodni a méhészkedés világában, bizonyára nem lenne szüksége ismét 40 évre a méhcsalád életének megismeréséhez. Talán harminckilenc is elég lenne. :lol:


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.03.30. 06:45 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2640
dodo írta:
20 évvel ezelőtt az egységes NB megelőzte az Nb fészek ½ NB méztért nálam.
15 évvel ezelőtt már akkora külömbség lett, hogy felszámolásra került a többi.
Persze lehet, hogy más meg pont az ellenkező következtetésre jutott.

Szerintem itt az NB elől lemaradt az 1/2. Vagy mégsem?
Persze, hogy kíváncsi vagyok az anyakeresési módszeredre. Én hirtelen arra gondoltam, hogy fiókonként felfüstölöd, és valamelyik fiók kereteinek tetején fog sétálni.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.03.29. 23:48 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
meezesjeno írta:

Aztán olvasom a feketefehéren szegény Klubvezető Úr írását:
"Így majd jövő hét közepére már az összes családnál meg lesz a 6 fias, mivel arra egyenlítem ki őket." Jövő hét közepére. 6 keret fiasra.
Nem vicc. Ott van leírva. Feketén fehéren. :lol: :ugeek:

Azok miatt legalább nem kell fára mászni akácon... ;) :lol:

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.03.29. 20:52 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.10. 20:54
Hozzászólások: 337
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Cerana!
Nem kötekedni akarok.
Ha érdekel hogy keresem meg az anyát, jelezd és elmondom szívesen.

_________________
"Nincs igazság és nincs emberiség.
Csak igazságok vannak és emberek."
Szerb Antal


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.03.29. 20:19 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.10. 20:54
Hozzászólások: 337
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Cerana írta
„A fekvő és rakodó technológia között még nincs meg ez a különbség. Itt jön aztán a valódi vitapont. Az, hogy én önkényesen a választóvíznek a keretes kezelést neveztem meg. Ebben talán nincs igazam? Valójában seed is arra célzott, hogy a fél NB-s beteszi az anyarácsot, majd 4 nap múlva megnézi, hogy hol az anya ecetera ecetera. Err írtam volna azt, hogy ezt a H12-nek is meg kell tennie, ha az olyan jó családokkal, mint amilyenek a Tieid nem a fára mászást akarnád gyakorolni. Azért írtam a rászegezett hanemann rácsot, mert ebben az anya nem tud felszökni, tehát megszorul. Rajozni pedig akkor kezd, ha megszorul. Ha adsz neki helyet, akkor nem. Ahhoz kevés a 12 Hunor, hogy ne szoruljon meg. Nemcsak fias, hanem virágpor és tartalékméznek is kell ott lennie.  „

Anyarács nélkül is megtalálom nálam még a 3 fiókott kitöltő méhek között is 1 perc alatt.


Cerana írta
Nem véletlenül. Szoktam mondani, hogy a nagy keret a méhnek jó, a kicsi a méhésznek. A kérdés pusztán az, hogy fel-lehet-e javítani a kicsit a nagy szintjére? Hát én azért én a 30 év alatt találtam néhány megoldást. Nem mennék most bele.

Bizonyos esetben nem kell feljavítani, mert a méheknek, méhésznek is sokkal jobb lehet a feles a nagykeretnél az én 30 éves tapasztalatom alapján. 5 évig párhuzamossan volt Nb fészek ½ NB méztér
valamint egységes ½ NB, NB 18-as családjaim párhuzamossan fejlesztve a hozzájuk tartózó technológiát.
20 évvel ezelőtt az egységes NB megelőzte az Nb fészek ½ NB méztért nálam.
15 ével ezelőtt már akkora külömbség lett, hogy felszámolásra került a többi.
Persze lehet, hogy más meg pont az ellenkező következtetésre jutott.

_________________
"Nincs igazság és nincs emberiség.
Csak igazságok vannak és emberek."
Szerb Antal


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.03.29. 20:07 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.04.19. 19:38
Hozzászólások: 368
Margójegyzet - az elveszett anyák fiasítottak, kelnek, vagy kikeltek a fiatal méhek


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.03.29. 18:28 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.04.19. 19:38
Hozzászólások: 368
Nagyszámban vesznek el az anyák,nem tudom az okokat, van valamilyen tippetek


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.03.28. 22:50 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.10. 20:54
Hozzászólások: 337
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Nem számoltam el.
Kapott 7 műlépet olyan család is amelyiktől nem vettem el fiasítást.
Jó tavaszunk volt a fedett téli élelműket nem tudták felélni. Gondolom azt elhiszitek, hogy minél erősebb egy család és nem ég rajzási lázban, annál több nektárt tud behordani.
Ez ilyenkor, tavasszal is igaz. Egy csepp szirupot sem kaptak még, és február közepétől 1 kg gyarapodás mérhető. Azoktól a családoktól ahol a felső két fiókban a szélső takarólépekben csak fedett méz és virágpor volt elszedtem 1 keretet. Így mindjárt 7 szabad hely lett.
Mivel a fedett mézet maguktól kicsit vonakódva bontják, főleg ha ennek mennyisége cca 5 kg alatti,
serkenteni kell az anya lendületbe hozásához, tartásához. Amennyiben maguktól több nektárt hoznak be mint amit eltudnak használni és mézkészletük több mint 5 kg, teljesen felesleges ( megmerem kockáztatni káros ) Megtakarított a szirup árát, meg a sok serkentgetésre fordított energiát.
Magyarán önfentartók.
Azért pakolom így szét a fiókokat mer fiókcsere műlépezés egyszerre történik 2. fiókból lesz a
harmadik, 3.-ból a második így a felső fedett mézkoszorú a fészek közepébe kerül.

_________________
"Nincs igazság és nincs emberiség.
Csak igazságok vannak és emberek."
Szerb Antal


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.03.28. 02:13 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.10. 20:54
Hozzászólások: 337
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Kiugró teljesítményű családok mindig vannak, de az nem általános.
A polisztiról kaptárakban 30 kereten voltak már, így is 1 családnál fedés előtti bőlcsőket találtam.
Ettől 4 táblás fiast elvettem 1 anyabölcsővel másik 3 től 2 -2 táblás fias elvételel 2024 03 23-án az első böngészet rajom 10 fedett fiassal elkészült.
A képen a szétszedett család 2 fiókja alatt látható.
23-án kezdtem a polisztiról kaptárakkal nem volt nálam telefon, másnap vittem magammal, hogy lefotozom ha lesz bőlcső de a fa kaptárakban nem találtam még bölcsőkezdeményeket sem, ezért lefotóztam pár családot.
12 hunoron azért ennyi méh nem férne kényelmesen el, így valószinűleg már a környező fákon csüngnének nálam is ( legalábis így gondolom).
Mi lesz itt? Ez a kérdés már az én fejembe is megfordult.
Követjük Klubvezető Úr írásában foglaltakat
"Így majd jövő hét közepére már az összes új kaptárban meg lesz a 6 fias, mivel arra böngészük össze őket."


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
"Nincs igazság és nincs emberiség.
Csak igazságok vannak és emberek."
Szerb Antal


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.03.27. 21:50 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.02.13. 12:11
Hozzászólások: 701
Tartózkodási hely: Balatonlelle
Tavaly márc 31-én találtam ez első petés rajbölcsőt. Akkor írtam, hogy kezdődik, és raktam fel képet. Volt már olyan máskor is, amikor korán jött a tavasz.
Az idén, ma 27-én.
Balatonszemesről az egyik "tanítványom" küldött egy rajról képet. Azt írta: "Virágzik a meggy, és mi van a fán?". Az Apukájáé, úgy 80 körül van Árpi Bácsi. A bátyjának kettő raja már elment. 12-es és 13-as Hunorok. Mi lesz itt? :roll:

Aztán olvasom a feketefehéren szegény Klubvezető Úr írását:
"Így majd jövő hét közepére már az összes családnál meg lesz a 6 fias, mivel arra egyenlítem ki őket." Jövő hét közepére. 6 keret fiasra.
Nem vicc. Ott van leírva. Feketén fehéren. :lol: :ugeek:


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.03.27. 21:17 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.10. 20:54
Hozzászólások: 337
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Jenő utánanéztem, mert rémlett, hogy beszélgettünk már a 2013 évi családállapotok kapcsán 2015 október közepén.
Valószinűleg megint csak jobb idő volt nálunk, ezért tudtak jobban fejlődni.
Nagyvonalakban a lényegessebbeket leírtam a forumon a háromfiókos technologiára vonatkozóan.
De akinél 2 feles fiókon idén mostanra nincs meg a 14 keret fiasítás ( 9 teljesen táblás mennyiség ) annál nem tudna jól működni a 3 fiókos technológia.
Az maradjon a 2 fiókos telelésnél, mer csalódni fog.
Viszont más technológiával mint a 3 feles telelés nem tudom, hogy el lehet egyátalán érni hasonló fejletségi szintet.
A pár hozzászólással korábban feltöltött képen látható családnál 18 kereten volt fiasítás léctól lécigre átszámolva 12 teljesen táblásnak felel meg.
Megjegyzem nem a legerősebb családom lett fotózva, a műanyag kaptárban lévők előrébb vannak pár keret fiassal.

_________________
"Nincs igazság és nincs emberiség.
Csak igazságok vannak és emberek."
Szerb Antal


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.03.25. 19:04 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.02.13. 12:11
Hozzászólások: 701
Tartózkodási hely: Balatonlelle
Én fizetnék érte, de nem tudom hol kell. :lol:
Nagyon érdekes.
Már szinte mindenkinek elküldték akit ismerek, gondolom reklám céllal.
Nagyon szeretem a humort, és viccesnek találom.
Meg azt is, hogy ebben a k.rv@ országban egyeseknek mindent szabad.
Dodo-nak kellene fizetni, ha elmondja hogyan tud ilyen erős családot létrehozni, meg azoknak akik tudnak normális méhcsaládokkal dolgozni, és be is mutatják.
Szerinted Bálint azon a videón hányan horkantak fel?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.03.25. 15:15 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.27. 17:41
Hozzászólások: 693
Tartózkodási hely: Újkér, GY-M-S
Mézga Aladár írta:
https://www.youtube.com/watch?v=brBKunkRtBg
Ilyen bika méhekkel büszkélkednek egyesek....


Ezekért a videókért fizetsz?

_________________
Üdv: Bálint


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.03.25. 13:08 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.10. 20:54
Hozzászólások: 337
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
cerana írta:
Ejnye-bejnye dodo, hogy nem követed a Méhészfórumot rendszeresen! Akkor tudnád, hogy Mézga Aladár a Meezesjenői Iskolában tanult. Így hát a kérdés sem kérdés. Ez semmi más nem lehet, mint irónia.

Elnézést a buta kérdésért, sejtettem csak nem tudtam.
20 év 3 fiókos betelelés után jöttem rá, hogy előzem meg az alsó fiók üres helyének zugolását.
Az alsó fiókba rakni kell egy heresejtes ( kiépített ) keretet.
Nálam leértek az anyák az alsó fiókra kaptak 5 - 7 db műlépet a tegnapi napon.


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
"Nincs igazság és nincs emberiség.
Csak igazságok vannak és emberek."
Szerb Antal


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.03.24. 09:55 
Online
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:29
Hozzászólások: 2230
Tartózkodási hely: Csurgó
Azt azért ne felejtsük el , a tanítvány általában túl tesz a mesteren .Igaz idő kérdése .

_________________
Mérő szám? A tele hordók!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.03.24. 08:13 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.02.13. 12:11
Hozzászólások: 701
Tartózkodási hely: Balatonlelle
Tanult. Aztán mint sokan mások új utakat keresett. Nem is vette elő a pergetőt tavaly, mint azt írta valahol. :o Nekem 111, nem árulkodok, ha akarja elmondja.
Zoli! Kérdezzük meg mire mentek a haverjával együtt azokkal a vásárolt anyákkal, amiről csak következő évben szereztem tudomást egy elszólásból!!! :lol:


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.03.24. 05:54 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2640
Ejnye-bejnye dodo, hogy nem követed a Méhészfórumot rendszeresen! Akkor tudnád, hogy Mézga Aladár a Meezesjenői Iskolában tanult. Így hát a kérdés sem kérdés. Ez semmi más nem lehet, mint irónia.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.03.23. 18:04 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.10. 20:54
Hozzászólások: 337
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Mézga Aladár írta:
https://www.youtube.com/watch?v=brBKunkRtBg
Ilyen bika méhekkel büszkélkednek egyesek....

Ez irónia vagy tényleg erősnek itéled?

_________________
"Nincs igazság és nincs emberiség.
Csak igazságok vannak és emberek."
Szerb Antal


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.03.23. 17:50 
Online
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:29
Hozzászólások: 2230
Tartózkodási hely: Csurgó
"Mintha megállt volna az élet itt az Zöldön."

Most hogy megjöttél majd meg lódul . :D

_________________
Mérő szám? A tele hordók!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.03.23. 08:36 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2019.12.06. 16:48
Hozzászólások: 144
Tartózkodási hely: Kalocsa
https://www.youtube.com/watch?v=brBKunkRtBg
Ilyen bika méhekkel büszkélkednek egyesek....


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.03.23. 08:35 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.02.13. 12:11
Hozzászólások: 701
Tartózkodási hely: Balatonlelle
Dehogy jobb az én memóriám a tiedénél.
Dehogy jobb az én méhem azok méheinél, akik nem szennyezik be mindenféle idehurcolt, ide nem való fajtákkal.
Kiírtom az atkát.
Augusztusban ráetetek a készletükre és békén hagyom őket.

Hat keret fiassal készítem a rajokat akáckor, és még 5-6 keretről rázok nekik méhet. Nyílt fiasról inkább, mert azokon vannak a kevésbé betájolt méhek. Megkapják a szélső veselépeket, ha fias van bennük akkor is.
De ez mind megvan videón...
Tehát akácpergetéskor ezeket a méheket már nem kell lesöpörni, aki meg betájolt volt, az visszament a műrajtól a lakásába. A fedett mézen is kevesen vannak pergetésre. A méztérben építtetett keretek alsó széle oda van építve az alsó léchez. Nem tudnak bebújni a csibészek. Ha kopogtatom a kefével, azt nem bírják, aztán már repülnek.
Volt ott szó arról is, hogy kint maradnak a lesöpörtek. Nincs a méztérben nem tájolt méhecske. Ha van is visszamegy. Ott van gond, ahol fias kerül a méztérbe, de aki ilyet tesz, annak az az oka, hogy másként nem tudja felcsalogatni a méheket, vagy csak 10 keretes a kaptár, és a szorulás miatt valahova kell kivenni, mert helyet kell készíteni az anyának. Már sokszor az is visszavágja a rajzási kedvet, amikor kitöröm az ép. keretet. Azt kiépíteni, tele petézni majd dajkálni is leköti a nép egy részét. (Várható eső elött fél órával nem szabad kisöpörni)
Az anyarács mint írod felszögelve. Na azt a helyére kellene igazgatnom, és arra felrakni a mézteret :ut
Az anyarács akkor kell nekem, amkor a méztér, tehát a része. Ne tehát vannak olyan dolgok amiket én egyszerűen megoldok, mint ufó. :D

Van itt olyan méhész, aki már 12-es Hunorra felrakta a méztereket.
Egyik meg ígérgeti, hogy ő is csinál videót valamelyik nap, mert bosszantja a merjünk kicsik lenni hülyeség a feketefehéren.

Nem volt tél. Ez nagyon kedvez a rovarvilágnak. Tehát ahol szűkíteni meg serkentgetni kell, ott valami baj van.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.03.23. 07:54 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2640
meezesjeno írta:
Senki soha nem írt olyat, hogy április elején 12 Hunor keretben van fiasítás.

Jenő!
Ha valótlanságot állítottam, vagy akár sugalltam volna, azért elnézést kérek. Ezért hát leírom itt, hogy ebbe az egy mondatba én mit zsúfoltam bele. A tavaly április eleji bölcsőről készült fotót. Az évekkel ezelőtti méheladásodat, amikor a vevő egyik haverja elment odébb cigizni talán,és azt mondta, márpedig ilyen méhészet nincs. Az erős családokra értette. A külső kereteken is lévő fiasításra pedig Perlaki Gábor is reagált, hogy márpedig tanúsíthatja, hogy igenis Nálad van ilyen. Neked százszor jobb a memóriád, mint az enyém, ezért ezek sem biztos, hogy pont így történtek. A lényegi részében azonban nincs tévedés: nagyon jó méhcsaládokkal rendelkezel.. Mindig a saját gyermekedre való hivatkozzással beszélsz a H12-re, és ha valaki azt meri bántani, akkor ott vége a barátságnak. Ezért is írtam le, hogy hú mit fogok kapni ezért. Az elmúlt 30 évben elég sokat olvastam Tőled ahhoz, hogy nagyjából reálisan meg tudjam ítélni, mire mit reagálsz. Lehet, hogy csúnya dolog volt éppen ezért részemről bántani a H12-et. Évekkel ezelőtt írtam, hogy amit én a Te méhészetedben a legnagyobb értéknek tartok, az a túri dühös. Írtam is akkor, hogy egyszer szívesen hoznék onnan rajbölcsőket, mert az a nemzeti vagyon része, amit több helyen kell megőrizni. Ami egy több évtizedes szelekciós munka eredménye. Nagy méhcsaládszámon végzett szelekciójé. Ebben ez az óriási érték. Amikor évztizedekkel ezelőtt azt írtad, hogy ha a fél NB-vel kellett volna tovább méhészkedned, akkor már nem lennél méhész. Ez sem valószínű, hogy pontos, majd kijavítasz, hogyan is mondtad. Szerintem, ha akkor Te a fél NB-ben a mai túri dühöseidet tartottad volna, akkor lehet, hogy másképp fogalmaztál volna. Nem azt állítom, hogy fél NB-s lennél, hanem azt, hogy mást tapasztalnál, mint akkoriban azokkal az anyákkal. Te méltatlanul feledkezel meg a valódi értéket teremtő munkádról.
A túri dühös gazdája rögvest dühös lett, amikor kapott egy kritikának látszó valamit. Pedig az és ott nem az volt. Azt szerettem volna kidomborítani, hogy amikor a klasszikus rakodó technológiát pontokba szedve összehasonlította a szerző a tiéddel, akkor bizony abban nagyon is, hogy igaza volt. (Apró megjegyzés: az ottani szerző a Meezesjenői Iskola letagadhatatlan híve, ezért ha én azokat a gondolatokat Neked tulajdonítva írnám véletlenül le, és Te azzal nem értesz egyet, akkor jelezd!) Erre mondtam azt, hogy a rakodó elterjedése bizony nem hozott átütő eredményt a fekvőhöz képest. Én ilyenkor mindig arra gondolok, amikor a lovakat leváltották a traktorok a szántásnál, vagy a teherautók a fuvarozásnál. Ott akkora mértékű volt a különbség, a marzs, hogy nem volt kérdés a lovak kiszorulása. A fekvő és rakodó technológia között még nincs meg ez a különbség. Itt jön aztán a valódi vitapont. Az, hogy én önkényesen a választóvíznek a keretes kezelést neveztem meg. Ebben talán nincs igazam? Valójában seed is arra célzott, hogy a fél NB-s beteszi az anyarácsot, majd 4 nap múlva megnézi, hogy hol az anya ecetera ecetera. Err írtam volna azt, hogy ezt a H12-nek is meg kell tennie, ha az olyan jó családokkal, mint amilyenek a Tieid nem a fára mászást akarnád gyakorolni. Azért írtam a rászegezett hanemann rácsot, mert ebben az anya nem tud felszökni, tehát megszorul. Rajozni pedig akkor kezd, ha megszorul. Ha adsz neki helyet, akkor nem. Ahhoz kevés a 12 Hunor, hogy ne szoruljon meg. Nemcsak fias, hanem virágpor és tartalékméznek is kell ott lennie. Tehát azt a műveletet Neked is meg kell csinálni, hogy tudd a szaporításkor, hogy mit viszel el, és mit hagysz ott. Ugye oszkár írta, hogy viszi az anyát egy kereten, ha jól emlékszem. Azonban ott marad a nyitott fias, ahol bölcső lesz, amiből megint lehet raj is, meg párzási probléma, magyarán nyűg. Szerintem Te anyátlan részt viszel el, és helyet hagysz az anyának. Ezzel egy időre megoldod a kérdést. Ha pedig jókor jön az akác, akkor arra az évre oldottad meg. Ha a nagy hordás miatt az anya lemond a rajzésról, akkor utána már nincs gond. Legalábbis az én anyáimnál így van. Erre mondtam azt az alternatívát, hogy anélkül, hogy kihúznék egy keretet is ilyenkor a kaptárból, én hogyan oldom meg a kérdést. De arra is felhívtam a figyelmet, hogy ez még mindig nem a ló és traktor közötti különbség. Ennek a technológiának az alapja nem a saját találmányom, mert olvastam egyszer nagyon régen a Méhészetben az anya füstöléssel való tereléséről. Nálam ez választja szét a rakodót a fekvőtől. Amikor azt írtam cinikusan, hogy a rakodó fekvősítése, azt pedig ne vedd magadra. Szinte minden nevezetes fél NB technológia is egy fekvősítés. A Cserényi-féle is az, a Bertalan is az, és ugyan nem fél NB-s, de a Csányiéké is az (anyakeresés!). Robi 75-nek nak megint volt sok igazsága, amiből az is kiderül, hogy az amerikaiak is fekvősítették a rakodót. Ezért működik a gépesítésük csak a kaptáron kívül. Ez mind azért van, mert nem osztott a fészek. Ugye akkor ott a Farrar keretnek kellett volna elterjednie, nem a Langstrothnak. Nem véletlenül. Szoktam mondani, hogy a nagy keret a méhnek jó, a kicsi a méhésznek. A kérdés pusztán az, hogy fel-lehet-e javítani a kicsit a nagy szintjére? Hát én azért én a 30 év alatt találtam néhány megoldást. Nem mennék most bele. Amit viszont egészen biztosan és szilárdan merek állítani, az az, hogy ha el szeretnénk bármilyen okból érni a méhészetben a ló és traktor közötti különbséget, akkor azt csak rakodó technológiával lehet, ami magában foglalja a keretes kezelés hiányát. Szükséges másik feltétel is: ugyannyi munkáéval 10-szer, 20-szor annyi méhcsaládnál kell elvégezni az adott kezelést. Ehhez pedig nem növelni kell a fiók szélességét, hanem csökkenteni. A legalsó határig. Ha az odúból indulok ki, akkor az öt sem lehet hülyeség. Egy odvas fában ritkán van 50 cm átmérőjű odú 1 méter hosszúságban. Miért kell ehhez a legalsó határig csökkenteni a szélességet? Azért, mert a terjeszkedés irányát kell egy irányra korlátozni. Akkor lehet csak 10-20 család egységes. Ha kora tavasszal a család tud jobbra és balra is menni, előre is meg hátra, no meg fölfelé és lefelé is, az nem lesz egységes, hanem pontosan annyiféle, ahány féle variáció lehetséges. Egyetlen irányt szabad megengedni. A lefelét. Na ennek is vannak feltételei a keretszámon kívül, nem akarok belemenni.
Tehát én csak azt állítottam, hogy én nem látom akadályát a ló traktor különbség kialakításnak a méhészetben. Amire vagy rá fog kényszerülni a méhész, vagy nem. Abban is biztos vagyok, hogy a ló-traktor különbséget nem a Fanuc féle robotkarszerű technológiával lehet elérni. Arz kétségtelen, hogy arra nem lehet azt mondani, hogy ne lenne az automatizáltság csúcsa, de ez nem jelent ló-traktor mértékű hatékonyság növekedést. Sokáig nézegettem a működésüket, de ezek szerintem elhanyagolható hatékonyság növekedést mutatnak csak. Igazából az emberi munkaerőt helyettesítik , de nem növelik meg a hatékonyságát. És mégis ott vannak, működnek Magyarország egyik legkisebb falujában is már. Ez mekkora szakadék a méhészeti gépesítés és a szalámi gyártás között? Az ilyen roppant drága, és nem is túlzottan hatékony technológia által termelt termékek pedig eladhatók. Azt szoktam mondani, hogy a kis kínai méhésszel, de az ukránnal is még csak-csak felvesszük a versenyt, de a szirupgyárakkal már nem tudjuk. Nagyon halkan jegyzem meg, hogy még az sem lehetelen, hogy esetleg mégis. De hát ez is csak a fejemben lévő elméleti technológia, a valóság lehet, hogy mást mutatna, ha élőben is létezne. Csak annyit mondtam, hogy én az ehhez vezető irányban egészen biztosan nem tévedek. (Rakodó technológia, keretes kezelés hiányával, melyet a fiókok szűkítésével, és nem a tágításával lehet elérni.) Minden másban lehet, hogy igen.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.03.23. 07:51 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.02.13. 12:11
Hozzászólások: 701
Tartózkodási hely: Balatonlelle
Tud terelni és még támogatói is vannak amikor gyenge családokat istenít, és olyanokkal dolgozó méhészeket nevez profinak, megy egyéb butaságok hada. Természetesen vagy kiröhögi az a néhány kolléga aki megtanult méhészkedni, vagy hadba száll vele, aztán a probléma már nem is létezik. Írják is nekik szinte naponta a "vakvágány" hasonlatot de hiába.
A másik.
Szaporodnak a gyenge, akácvirágzásra biztosan termelővé nem váló családokról készült videók a neten. Véletlen :?: Minden oldalról támadják a méhészkedést? :roll:


Ez -amit írtál- egy nagyon pontos kórképe a magyar méhésznek. A többség végig sem fogja olvasni, de ha néhányan igen, akkor azok közül is páran fogják megérteni.
Már csak a gyógyszer hiányzik.
360 év után is aktuális Zrínyi írása pici módosítással. Azóta hallani olyasmit, hogy nem áfium, hanem ópium volt az eredeti szöveg.

Az török(MÉZ) áfium ellen való orvosság.


"Zrínyi utolsó nagy művében azt taglalja, hogy miért nem segít senki a magyaroknak a török kiűzésében. Egy ország sem fog csupán jóindulatból segédkezet nyújtani. Felsorolja azokat az országokat, akiktől esetleg segítséget lehetne várni, de helyzetüket bemutatva bebizonyítja, hogy nem képesek komoly támogatást nyújtani. Ha mégis kapnánk idegen segítséget, akkor az azzal járna, hogy az irányítás már nem a magyarok kezében lenne. A belföldi viszonyokat rossznak találja a költő, ezért tettekre akarja késztetni a magyarságot a hódítók elleni harcra. A belviszályok helyetti összefogást nevezi elsődleges célnak."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.03.23. 00:37 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1875
Jól látod Jenő, megállt az élet jóformán mindenütt méhész-berkekben (a facebookot nem nagyon nézem, a legnépesebb méhész-csoportoknak nem is vagyok a tagja, így azokról nyilatkozni nem tudok).

Oka vagyon annak, miért nincs itt hozzászólás. Mihez kellene hozzászólni? Az az igazság, hogy "odaát" a rohadt nagy pezsgés is csak egy klasszikus "kaptárvita", s a résztvevők észre sem vették, hogy a klubvezérük szabályosan kiprovokálta -immáron sokadjára- ezt a "szakmai" vitát, hogy még véletlenül se jusson eszébe a fórumozóknak az érdekvédelmi szervezetetek és az agrárkormányzat "cserbenhagyásos gázolását" túl sokáig elemezni.

Elképesztő, hogy a méhészek egyszerűen "elfelejtették", mit és hogyan dugott le a kormányzat a torkukon ezzel az importtilalom-feloldással. Az első reakció a tiltakozás volt, negyven-egynéhány területi egyesületi elnök aláírt egy petíciót (a "Pásztorlevelet"), melyben nehezményezték a februári záhonyi "tüntetést" követően kiadott kormányrendelet-módosítást, kérvén annak visszavonását. No, már akkor gyanús volt, hogy Nagyernyei nem csak "ügyvédje tanácsára" szívta vissza az aláírását... Nem tudom, kinek "szólhattak" még, de nagyon rövid időn belül szinte teljesen eldugult mindenki, Pásztor Zoli még írt egy levelet a Brunner-féle első cinikus pimaszkodásra, aztán mint aki jól végezte dolgát, ő is szépen visszavonult. A miniszter is először hebegett, habogott, született néhány, egyre erőtlenebbé váló cikk is, és végül az egész pankráció egy halk sóhajjal elhalt a "gazda-méhész demonstráció" bohózatával és az érdekképviselet/szakmaközi szervezet "Országos Vezetői Értekezlet" töketlenkedésével, ahol gyakorlatilag még a csillagot is letagadta az égről az elnökötök...

Megérdemlitek, hiszen gyakorlatilag tiltakozás nélkül elfogadta mindenki, hogy ez az egész bohócműsor a "gaz dollárbaloldal és a nyomorult Lyobbik" aljas kormánybuktató szándékú próbálkozása volt csak a gazda- és méhésztársadalomért vérét adni is hajlandó kormányzat, agrárkormányzat ellehetetlenítésének érdekében...

Nos, ezek után mit lehet tenni? Hát "sz@rni bele", s megvárni, miként múlik ki az ágazat. Nincs itt semmi látnivaló, azt a pár hőzöngőt meg majd "figyelmezteti valaki", hogy ha nem fogja be a pofáját, kaphat a nyakába minden második héten valamilyen "ellenőrzést", s a 15-20 vizsgálat valamelyike majd csak talál valamit, aminek nyomán rá lehet húzni a vizeslepedőt a nagypofájúakra...

Persze tudjuk, hogy ennek a gazda- és méhészvédő kormányzatnak és a lojális hatóságoknak/hivataloknak véletlenül se jutna eszébe "borsot törni" annak az orra alá, aki sokat próbálja firtatni, hogy ugyan ki a fene is lehet a "bors"... Ugye, Jenő...?

No, én ugyan nem fosok ilyen nagyon, de látva a "hátrapillantgató" gyanakvást, a félelmet, s az ezek nyomán kialakult teljes érdektelenséget, beletörődést, szervilitást, semmi kedvem tovább folytatni a monológot, "demonstrálni" - egyedül. Bevallom, ha az érintetteknek jó így, az outsidernek miért fájjon?

No, ezért nincs itt párbeszéd... Nincs miről diszkusszálni, s nincs is, akinek igénye lenne a párbeszédre. Odaát meg vérre menő "szakmai csörtékkel" mulattatják egymást a Nípek, azt gondolva, hogy valami fontosról esett szó, pedig csak Agyernyő kötelességtudó terelési próbálkozásaihoz asszisztáltak a jó méhészek... Ha ez nekik jó, nekem nincs mit kifogásolnom, én nem megyek vissza "szélmalmokkal bajt vívni" és kiröhögtetni magam.

Ami azt illeti, lassan már ide se nagyon jövök, minél vénebb leszek, annál jobban tudom értékelni a bölcs hallgatás adományát... Meg egyébként is, mi a rossebet keresnék itt - egyedül, s kivel beszélgetnék...? Legfeljebb magammal tudnék társalogni, ahhoz meg fölösleges idáig jönni, itthon is meg tudom beszélni a dolgokat... magammal...

Zoltánt meg ne bántsd, nem ő az ellenség(ed)...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.03.22. 22:22 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.02.13. 12:11
Hozzászólások: 701
Tartózkodási hely: Balatonlelle
Mintha megállt volna az élet itt az Zöldön.
Van egy másik fórum, ahol hozzászólások sokasága ömlik a méhészekből és bizony annyi hülyeséget amit ott olvashatunk naponta egy évre is sok volna.
Több méhésznek segítek akik ott is fórumoznak, vagy próbálok eligazodni a méhészet bugyraiban. Némelyik aztán már saját tapasztalatait is bevetve sokszor rám hivatkozva be beszól a szó szerint agyamenteknek. Vagy lekiabálják jobb esetben, vagy amikor már agyilag úgynevezett "zokni" állapotba kerül az ostoba társaság miatt, akkor olyat mond -nem tudom miket, de az az ok- amiért okot talál Nagyernyei a kizárására. Gyakran Nagyernyei csak moderál, de azért volna mit átgondolnia. Na 111.
De amiért nekem is úgymond felment a pumpám.
Az itt fórumozó, egyébként nagyon kedves és művelt fórumtársunk is beszállt a hülyítők közé. Ő cerana.
Ott neo néven van regisztrálva, és egy ilyen hozzászólást nem tudok szó nélkül megállni. Egyébként jó a viszony közöttünk, nem is szeretném kritizálni, de ez a hozzászólás, melyet ha nem is nekem címzett, de nekem szól, felb..@ a vérnyomásomat.



"Szakmai kérdések / Re:A méhcsaládok általános állapota
« Utolsó üzenet: írta neo Dátum 2024. Március 21. 11:37 »
Idézetet írta: seed150 - 2024. Március 21. 08:05
Mit csinál a 12 keretes Hunoros. SEMMIT.
Szerintem ez így nem igaz.
Pontokba szedve.
1. Fára mászik még pörgetés előtt.
2.Szaporít előtte.
Persze csak abban az esetben, ha igaz az, hogy április elején 12 Hunor kereten van fiasítás, de legalábbis a szélső lépek oldalán is csüngenek a méhek.
"

1.Senki soha nem írt olyat, hogy április elején 12 Hunor keretben van fiasítás.
2.A fára mászik pörgetés előtt, az rám vonatkozik, mert 22-ben már április 29-én a lányom ballagásán 9 rajom volt, és akác pergetésig még 70 valamennyi, majd akác után még vagy 100.
3. Berci nevű fórumtársunk, és még sokan mások jártak nálam abban az időben. Tanú rá, és sokan mások, hogy a rajokat összeröpítve letermeltettem. Ha akarja megírja. 400 -tól elvettem, de fészkezve is 100 hordóval.
4. Ha én azt mondom, hogy a szélső lépeken is csüngenek, akkor a szélső lépeken is csüngenek.

Ma a Lányom is eljött a méhekhez. Tavaly kb. 200 napot dolgozott velem, mert nem vették fel az egyetemre, de most már igen. (Nem egyszerű...) Csinált képeket és videókat ma. Neki is van az új kaptárakban 50 családja. Az utolsó videó az Ő első családjáról készült.
Le lehet szállni rólam a feketefehéren! A kapum nyitva áll bárki előtt, nem lapítok mint PL. "wr" nevű fórumozó, aki valószínűleg nem is méhész, csak volt valamikor, akit legfeljebb arra használ a családja, hogy elküldi a keres székben a falusi bótba kenyérért.

https://drive.google.com/drive/folders/ ... pWugki8z1R

Ha nem tudja valaki megnyitni, felrakom másként.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.03.03. 11:59 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.21. 12:57
Hozzászólások: 1118
Tartózkodási hely: Szombathely
FB-n látom a posztokat: "idén milyen kevés volt télen a fogyás.."
Lekérdztem az adatbázisból az október 31. és február 28. nap mérleg adatokat, (csak azokat ahol folyamatos küldés volt, és nem voltak kirívó mérési eredmények) .
Lehet, nem is volt olyan kevés a fogyás az elmúlt évekhez képet:


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
Andor
http://www.meheszmerleg.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.02.27. 13:39 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2023.10.13. 17:08
Hozzászólások: 14
Köszi a fotót! Erőt adó, mosolyra fakasztó! Gratula az induláshoz!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 17433 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 349  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: alma16 valamint 10 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.