Pontos idő: 2024.03.28. 23:20

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 17403 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 349  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.03.28. 22:50 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.10. 20:54
Hozzászólások: 327
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Nem számoltam el.
Kapott 7 műlépet olyan család is amelyiktől nem vettem el fiasítást.
Jó tavaszunk volt a fedett téli élelműket nem tudták felélni. Gondolom azt elhiszitek, hogy minél erősebb egy család és nem ég rajzási lázban, annál több nektárt tud behordani.
Ez ilyenkor, tavasszal is igaz. Egy csepp szirupot sem kaptak még, és február közepétől 1 kg gyarapodás mérhető. Azoktól a családoktól ahol a felső két fiókban a szélső takarólépekben csak fedett méz és virágpor volt elszedtem 1 keretet. Így mindjárt 7 szabad hely lett.
Mivel a fedett mézet maguktól kicsit vonakódva bontják, főleg ha ennek mennyisége cca 5 kg alatti,
serkenteni kell az anya lendületbe hozásához, tartásához. Amennyiben maguktól több nektárt hoznak be mint amit eltudnak használni és mézkészletük több mint 5 kg, teljesen felesleges ( megmerem kockáztatni káros ) Megtakarított a szirup árát, meg a sok serkentgetésre fordított energiát.
Magyarán önfentartók.
Azért pakolom így szét a fiókokat mer fiókcsere műlépezés egyszerre történik 2. fiókból lesz a
harmadik, 3.-ból a második így a felső fedett mézkoszorú a fészek közepébe kerül.

_________________
"Nincs igazság és nincs emberiség.
Csak igazságok vannak és emberek."
Szerb Antal


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.03.28. 02:13 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.10. 20:54
Hozzászólások: 327
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Kiugró teljesítményű családok mindig vannak, de az nem általános.
A polisztiról kaptárakban 30 kereten voltak már, így is 1 családnál fedés előtti bőlcsőket találtam.
Ettől 4 táblás fiast elvettem 1 anyabölcsővel másik 3 től 2 -2 táblás fias elvételel 2024 03 23-án az első böngészet rajom 10 fedett fiassal elkészült.
A képen a szétszedett család 2 fiókja alatt látható.
23-án kezdtem a polisztiról kaptárakkal nem volt nálam telefon, másnap vittem magammal, hogy lefotozom ha lesz bőlcső de a fa kaptárakban nem találtam még bölcsőkezdeményeket sem, ezért lefotóztam pár családot.
12 hunoron azért ennyi méh nem férne kényelmesen el, így valószinűleg már a környező fákon csüngnének nálam is ( legalábis így gondolom).
Mi lesz itt? Ez a kérdés már az én fejembe is megfordult.
Követjük Klubvezető Úr írásában foglaltakat
"Így majd jövő hét közepére már az összes új kaptárban meg lesz a 6 fias, mivel arra böngészük össze őket."


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
"Nincs igazság és nincs emberiség.
Csak igazságok vannak és emberek."
Szerb Antal


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.03.27. 21:50 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.02.13. 12:11
Hozzászólások: 698
Tartózkodási hely: Balatonlelle
Tavaly márc 31-én találtam ez első petés rajbölcsőt. Akkor írtam, hogy kezdődik, és raktam fel képet. Volt már olyan máskor is, amikor korán jött a tavasz.
Az idén, ma 27-én.
Balatonszemesről az egyik "tanítványom" küldött egy rajról képet. Azt írta: "Virágzik a meggy, és mi van a fán?". Az Apukájáé, úgy 80 körül van Árpi Bácsi. A bátyjának kettő raja már elment. 12-es és 13-as Hunorok. Mi lesz itt? :roll:

Aztán olvasom a feketefehéren szegény Klubvezető Úr írását:
"Így majd jövő hét közepére már az összes családnál meg lesz a 6 fias, mivel arra egyenlítem ki őket." Jövő hét közepére. 6 keret fiasra.
Nem vicc. Ott van leírva. Feketén fehéren. :lol: :ugeek:


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.03.27. 21:17 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.10. 20:54
Hozzászólások: 327
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Jenő utánanéztem, mert rémlett, hogy beszélgettünk már a 2013 évi családállapotok kapcsán 2015 október közepén.
Valószinűleg megint csak jobb idő volt nálunk, ezért tudtak jobban fejlődni.
Nagyvonalakban a lényegessebbeket leírtam a forumon a háromfiókos technologiára vonatkozóan.
De akinél 2 feles fiókon idén mostanra nincs meg a 14 keret fiasítás ( 9 teljesen táblás mennyiség ) annál nem tudna jól működni a 3 fiókos technológia.
Az maradjon a 2 fiókos telelésnél, mer csalódni fog.
Viszont más technológiával mint a 3 feles telelés nem tudom, hogy el lehet egyátalán érni hasonló fejletségi szintet.
A pár hozzászólással korábban feltöltött képen látható családnál 18 kereten volt fiasítás léctól lécigre átszámolva 12 teljesen táblásnak felel meg.
Megjegyzem nem a legerősebb családom lett fotózva, a műanyag kaptárban lévők előrébb vannak pár keret fiassal.

_________________
"Nincs igazság és nincs emberiség.
Csak igazságok vannak és emberek."
Szerb Antal


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.03.25. 19:04 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.02.13. 12:11
Hozzászólások: 698
Tartózkodási hely: Balatonlelle
Én fizetnék érte, de nem tudom hol kell. :lol:
Nagyon érdekes.
Már szinte mindenkinek elküldték akit ismerek, gondolom reklám céllal.
Nagyon szeretem a humort, és viccesnek találom.
Meg azt is, hogy ebben a k.rv@ országban egyeseknek mindent szabad.
Dodo-nak kellene fizetni, ha elmondja hogyan tud ilyen erős családot létrehozni, meg azoknak akik tudnak normális méhcsaládokkal dolgozni, és be is mutatják.
Szerinted Bálint azon a videón hányan horkantak fel?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.03.25. 15:15 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.27. 17:41
Hozzászólások: 691
Tartózkodási hely: Újkér, GY-M-S
Mézga Aladár írta:
https://www.youtube.com/watch?v=brBKunkRtBg
Ilyen bika méhekkel büszkélkednek egyesek....


Ezekért a videókért fizetsz?

_________________
Üdv: Bálint


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.03.25. 13:08 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.10. 20:54
Hozzászólások: 327
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
cerana írta:
Ejnye-bejnye dodo, hogy nem követed a Méhészfórumot rendszeresen! Akkor tudnád, hogy Mézga Aladár a Meezesjenői Iskolában tanult. Így hát a kérdés sem kérdés. Ez semmi más nem lehet, mint irónia.

Elnézést a buta kérdésért, sejtettem csak nem tudtam.
20 év 3 fiókos betelelés után jöttem rá, hogy előzem meg az alsó fiók üres helyének zugolását.
Az alsó fiókba rakni kell egy heresejtes ( kiépített ) keretet.
Nálam leértek az anyák az alsó fiókra kaptak 5 - 7 db műlépet a tegnapi napon.


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
"Nincs igazság és nincs emberiség.
Csak igazságok vannak és emberek."
Szerb Antal


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.03.24. 09:55 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:29
Hozzászólások: 2229
Tartózkodási hely: Csurgó
Azt azért ne felejtsük el , a tanítvány általában túl tesz a mesteren .Igaz idő kérdése .

_________________
Mérő szám? A tele hordók!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.03.24. 08:13 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.02.13. 12:11
Hozzászólások: 698
Tartózkodási hely: Balatonlelle
Tanult. Aztán mint sokan mások új utakat keresett. Nem is vette elő a pergetőt tavaly, mint azt írta valahol. :o Nekem 111, nem árulkodok, ha akarja elmondja.
Zoli! Kérdezzük meg mire mentek a haverjával együtt azokkal a vásárolt anyákkal, amiről csak következő évben szereztem tudomást egy elszólásból!!! :lol:


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.03.24. 05:54 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Ejnye-bejnye dodo, hogy nem követed a Méhészfórumot rendszeresen! Akkor tudnád, hogy Mézga Aladár a Meezesjenői Iskolában tanult. Így hát a kérdés sem kérdés. Ez semmi más nem lehet, mint irónia.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.03.23. 18:04 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.10. 20:54
Hozzászólások: 327
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Mézga Aladár írta:
https://www.youtube.com/watch?v=brBKunkRtBg
Ilyen bika méhekkel büszkélkednek egyesek....

Ez irónia vagy tényleg erősnek itéled?

_________________
"Nincs igazság és nincs emberiség.
Csak igazságok vannak és emberek."
Szerb Antal


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.03.23. 17:50 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:29
Hozzászólások: 2229
Tartózkodási hely: Csurgó
"Mintha megállt volna az élet itt az Zöldön."

Most hogy megjöttél majd meg lódul . :D

_________________
Mérő szám? A tele hordók!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.03.23. 08:36 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2019.12.06. 16:48
Hozzászólások: 144
Tartózkodási hely: Kalocsa
https://www.youtube.com/watch?v=brBKunkRtBg
Ilyen bika méhekkel büszkélkednek egyesek....


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.03.23. 08:35 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.02.13. 12:11
Hozzászólások: 698
Tartózkodási hely: Balatonlelle
Dehogy jobb az én memóriám a tiedénél.
Dehogy jobb az én méhem azok méheinél, akik nem szennyezik be mindenféle idehurcolt, ide nem való fajtákkal.
Kiírtom az atkát.
Augusztusban ráetetek a készletükre és békén hagyom őket.

Hat keret fiassal készítem a rajokat akáckor, és még 5-6 keretről rázok nekik méhet. Nyílt fiasról inkább, mert azokon vannak a kevésbé betájolt méhek. Megkapják a szélső veselépeket, ha fias van bennük akkor is.
De ez mind megvan videón...
Tehát akácpergetéskor ezeket a méheket már nem kell lesöpörni, aki meg betájolt volt, az visszament a műrajtól a lakásába. A fedett mézen is kevesen vannak pergetésre. A méztérben építtetett keretek alsó széle oda van építve az alsó léchez. Nem tudnak bebújni a csibészek. Ha kopogtatom a kefével, azt nem bírják, aztán már repülnek.
Volt ott szó arról is, hogy kint maradnak a lesöpörtek. Nincs a méztérben nem tájolt méhecske. Ha van is visszamegy. Ott van gond, ahol fias kerül a méztérbe, de aki ilyet tesz, annak az az oka, hogy másként nem tudja felcsalogatni a méheket, vagy csak 10 keretes a kaptár, és a szorulás miatt valahova kell kivenni, mert helyet kell készíteni az anyának. Már sokszor az is visszavágja a rajzási kedvet, amikor kitöröm az ép. keretet. Azt kiépíteni, tele petézni majd dajkálni is leköti a nép egy részét. (Várható eső elött fél órával nem szabad kisöpörni)
Az anyarács mint írod felszögelve. Na azt a helyére kellene igazgatnom, és arra felrakni a mézteret :ut
Az anyarács akkor kell nekem, amkor a méztér, tehát a része. Ne tehát vannak olyan dolgok amiket én egyszerűen megoldok, mint ufó. :D

Van itt olyan méhész, aki már 12-es Hunorra felrakta a méztereket.
Egyik meg ígérgeti, hogy ő is csinál videót valamelyik nap, mert bosszantja a merjünk kicsik lenni hülyeség a feketefehéren.

Nem volt tél. Ez nagyon kedvez a rovarvilágnak. Tehát ahol szűkíteni meg serkentgetni kell, ott valami baj van.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.03.23. 07:54 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
meezesjeno írta:
Senki soha nem írt olyat, hogy április elején 12 Hunor keretben van fiasítás.

Jenő!
Ha valótlanságot állítottam, vagy akár sugalltam volna, azért elnézést kérek. Ezért hát leírom itt, hogy ebbe az egy mondatba én mit zsúfoltam bele. A tavaly április eleji bölcsőről készült fotót. Az évekkel ezelőtti méheladásodat, amikor a vevő egyik haverja elment odébb cigizni talán,és azt mondta, márpedig ilyen méhészet nincs. Az erős családokra értette. A külső kereteken is lévő fiasításra pedig Perlaki Gábor is reagált, hogy márpedig tanúsíthatja, hogy igenis Nálad van ilyen. Neked százszor jobb a memóriád, mint az enyém, ezért ezek sem biztos, hogy pont így történtek. A lényegi részében azonban nincs tévedés: nagyon jó méhcsaládokkal rendelkezel.. Mindig a saját gyermekedre való hivatkozzással beszélsz a H12-re, és ha valaki azt meri bántani, akkor ott vége a barátságnak. Ezért is írtam le, hogy hú mit fogok kapni ezért. Az elmúlt 30 évben elég sokat olvastam Tőled ahhoz, hogy nagyjából reálisan meg tudjam ítélni, mire mit reagálsz. Lehet, hogy csúnya dolog volt éppen ezért részemről bántani a H12-et. Évekkel ezelőtt írtam, hogy amit én a Te méhészetedben a legnagyobb értéknek tartok, az a túri dühös. Írtam is akkor, hogy egyszer szívesen hoznék onnan rajbölcsőket, mert az a nemzeti vagyon része, amit több helyen kell megőrizni. Ami egy több évtizedes szelekciós munka eredménye. Nagy méhcsaládszámon végzett szelekciójé. Ebben ez az óriási érték. Amikor évztizedekkel ezelőtt azt írtad, hogy ha a fél NB-vel kellett volna tovább méhészkedned, akkor már nem lennél méhész. Ez sem valószínű, hogy pontos, majd kijavítasz, hogyan is mondtad. Szerintem, ha akkor Te a fél NB-ben a mai túri dühöseidet tartottad volna, akkor lehet, hogy másképp fogalmaztál volna. Nem azt állítom, hogy fél NB-s lennél, hanem azt, hogy mást tapasztalnál, mint akkoriban azokkal az anyákkal. Te méltatlanul feledkezel meg a valódi értéket teremtő munkádról.
A túri dühös gazdája rögvest dühös lett, amikor kapott egy kritikának látszó valamit. Pedig az és ott nem az volt. Azt szerettem volna kidomborítani, hogy amikor a klasszikus rakodó technológiát pontokba szedve összehasonlította a szerző a tiéddel, akkor bizony abban nagyon is, hogy igaza volt. (Apró megjegyzés: az ottani szerző a Meezesjenői Iskola letagadhatatlan híve, ezért ha én azokat a gondolatokat Neked tulajdonítva írnám véletlenül le, és Te azzal nem értesz egyet, akkor jelezd!) Erre mondtam azt, hogy a rakodó elterjedése bizony nem hozott átütő eredményt a fekvőhöz képest. Én ilyenkor mindig arra gondolok, amikor a lovakat leváltották a traktorok a szántásnál, vagy a teherautók a fuvarozásnál. Ott akkora mértékű volt a különbség, a marzs, hogy nem volt kérdés a lovak kiszorulása. A fekvő és rakodó technológia között még nincs meg ez a különbség. Itt jön aztán a valódi vitapont. Az, hogy én önkényesen a választóvíznek a keretes kezelést neveztem meg. Ebben talán nincs igazam? Valójában seed is arra célzott, hogy a fél NB-s beteszi az anyarácsot, majd 4 nap múlva megnézi, hogy hol az anya ecetera ecetera. Err írtam volna azt, hogy ezt a H12-nek is meg kell tennie, ha az olyan jó családokkal, mint amilyenek a Tieid nem a fára mászást akarnád gyakorolni. Azért írtam a rászegezett hanemann rácsot, mert ebben az anya nem tud felszökni, tehát megszorul. Rajozni pedig akkor kezd, ha megszorul. Ha adsz neki helyet, akkor nem. Ahhoz kevés a 12 Hunor, hogy ne szoruljon meg. Nemcsak fias, hanem virágpor és tartalékméznek is kell ott lennie. Tehát azt a műveletet Neked is meg kell csinálni, hogy tudd a szaporításkor, hogy mit viszel el, és mit hagysz ott. Ugye oszkár írta, hogy viszi az anyát egy kereten, ha jól emlékszem. Azonban ott marad a nyitott fias, ahol bölcső lesz, amiből megint lehet raj is, meg párzási probléma, magyarán nyűg. Szerintem Te anyátlan részt viszel el, és helyet hagysz az anyának. Ezzel egy időre megoldod a kérdést. Ha pedig jókor jön az akác, akkor arra az évre oldottad meg. Ha a nagy hordás miatt az anya lemond a rajzésról, akkor utána már nincs gond. Legalábbis az én anyáimnál így van. Erre mondtam azt az alternatívát, hogy anélkül, hogy kihúznék egy keretet is ilyenkor a kaptárból, én hogyan oldom meg a kérdést. De arra is felhívtam a figyelmet, hogy ez még mindig nem a ló és traktor közötti különbség. Ennek a technológiának az alapja nem a saját találmányom, mert olvastam egyszer nagyon régen a Méhészetben az anya füstöléssel való tereléséről. Nálam ez választja szét a rakodót a fekvőtől. Amikor azt írtam cinikusan, hogy a rakodó fekvősítése, azt pedig ne vedd magadra. Szinte minden nevezetes fél NB technológia is egy fekvősítés. A Cserényi-féle is az, a Bertalan is az, és ugyan nem fél NB-s, de a Csányiéké is az (anyakeresés!). Robi 75-nek nak megint volt sok igazsága, amiből az is kiderül, hogy az amerikaiak is fekvősítették a rakodót. Ezért működik a gépesítésük csak a kaptáron kívül. Ez mind azért van, mert nem osztott a fészek. Ugye akkor ott a Farrar keretnek kellett volna elterjednie, nem a Langstrothnak. Nem véletlenül. Szoktam mondani, hogy a nagy keret a méhnek jó, a kicsi a méhésznek. A kérdés pusztán az, hogy fel-lehet-e javítani a kicsit a nagy szintjére? Hát én azért én a 30 év alatt találtam néhány megoldást. Nem mennék most bele. Amit viszont egészen biztosan és szilárdan merek állítani, az az, hogy ha el szeretnénk bármilyen okból érni a méhészetben a ló és traktor közötti különbséget, akkor azt csak rakodó technológiával lehet, ami magában foglalja a keretes kezelés hiányát. Szükséges másik feltétel is: ugyannyi munkáéval 10-szer, 20-szor annyi méhcsaládnál kell elvégezni az adott kezelést. Ehhez pedig nem növelni kell a fiók szélességét, hanem csökkenteni. A legalsó határig. Ha az odúból indulok ki, akkor az öt sem lehet hülyeség. Egy odvas fában ritkán van 50 cm átmérőjű odú 1 méter hosszúságban. Miért kell ehhez a legalsó határig csökkenteni a szélességet? Azért, mert a terjeszkedés irányát kell egy irányra korlátozni. Akkor lehet csak 10-20 család egységes. Ha kora tavasszal a család tud jobbra és balra is menni, előre is meg hátra, no meg fölfelé és lefelé is, az nem lesz egységes, hanem pontosan annyiféle, ahány féle variáció lehetséges. Egyetlen irányt szabad megengedni. A lefelét. Na ennek is vannak feltételei a keretszámon kívül, nem akarok belemenni.
Tehát én csak azt állítottam, hogy én nem látom akadályát a ló traktor különbség kialakításnak a méhészetben. Amire vagy rá fog kényszerülni a méhész, vagy nem. Abban is biztos vagyok, hogy a ló-traktor különbséget nem a Fanuc féle robotkarszerű technológiával lehet elérni. Arz kétségtelen, hogy arra nem lehet azt mondani, hogy ne lenne az automatizáltság csúcsa, de ez nem jelent ló-traktor mértékű hatékonyság növekedést. Sokáig nézegettem a működésüket, de ezek szerintem elhanyagolható hatékonyság növekedést mutatnak csak. Igazából az emberi munkaerőt helyettesítik , de nem növelik meg a hatékonyságát. És mégis ott vannak, működnek Magyarország egyik legkisebb falujában is már. Ez mekkora szakadék a méhészeti gépesítés és a szalámi gyártás között? Az ilyen roppant drága, és nem is túlzottan hatékony technológia által termelt termékek pedig eladhatók. Azt szoktam mondani, hogy a kis kínai méhésszel, de az ukránnal is még csak-csak felvesszük a versenyt, de a szirupgyárakkal már nem tudjuk. Nagyon halkan jegyzem meg, hogy még az sem lehetelen, hogy esetleg mégis. De hát ez is csak a fejemben lévő elméleti technológia, a valóság lehet, hogy mást mutatna, ha élőben is létezne. Csak annyit mondtam, hogy én az ehhez vezető irányban egészen biztosan nem tévedek. (Rakodó technológia, keretes kezelés hiányával, melyet a fiókok szűkítésével, és nem a tágításával lehet elérni.) Minden másban lehet, hogy igen.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.03.23. 07:51 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.02.13. 12:11
Hozzászólások: 698
Tartózkodási hely: Balatonlelle
Tud terelni és még támogatói is vannak amikor gyenge családokat istenít, és olyanokkal dolgozó méhészeket nevez profinak, megy egyéb butaságok hada. Természetesen vagy kiröhögi az a néhány kolléga aki megtanult méhészkedni, vagy hadba száll vele, aztán a probléma már nem is létezik. Írják is nekik szinte naponta a "vakvágány" hasonlatot de hiába.
A másik.
Szaporodnak a gyenge, akácvirágzásra biztosan termelővé nem váló családokról készült videók a neten. Véletlen :?: Minden oldalról támadják a méhészkedést? :roll:


Ez -amit írtál- egy nagyon pontos kórképe a magyar méhésznek. A többség végig sem fogja olvasni, de ha néhányan igen, akkor azok közül is páran fogják megérteni.
Már csak a gyógyszer hiányzik.
360 év után is aktuális Zrínyi írása pici módosítással. Azóta hallani olyasmit, hogy nem áfium, hanem ópium volt az eredeti szöveg.

Az török(MÉZ) áfium ellen való orvosság.


"Zrínyi utolsó nagy művében azt taglalja, hogy miért nem segít senki a magyaroknak a török kiűzésében. Egy ország sem fog csupán jóindulatból segédkezet nyújtani. Felsorolja azokat az országokat, akiktől esetleg segítséget lehetne várni, de helyzetüket bemutatva bebizonyítja, hogy nem képesek komoly támogatást nyújtani. Ha mégis kapnánk idegen segítséget, akkor az azzal járna, hogy az irányítás már nem a magyarok kezében lenne. A belföldi viszonyokat rossznak találja a költő, ezért tettekre akarja késztetni a magyarságot a hódítók elleni harcra. A belviszályok helyetti összefogást nevezi elsődleges célnak."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.03.23. 00:37 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
Jól látod Jenő, megállt az élet jóformán mindenütt méhész-berkekben (a facebookot nem nagyon nézem, a legnépesebb méhész-csoportoknak nem is vagyok a tagja, így azokról nyilatkozni nem tudok).

Oka vagyon annak, miért nincs itt hozzászólás. Mihez kellene hozzászólni? Az az igazság, hogy "odaát" a rohadt nagy pezsgés is csak egy klasszikus "kaptárvita", s a résztvevők észre sem vették, hogy a klubvezérük szabályosan kiprovokálta -immáron sokadjára- ezt a "szakmai" vitát, hogy még véletlenül se jusson eszébe a fórumozóknak az érdekvédelmi szervezetetek és az agrárkormányzat "cserbenhagyásos gázolását" túl sokáig elemezni.

Elképesztő, hogy a méhészek egyszerűen "elfelejtették", mit és hogyan dugott le a kormányzat a torkukon ezzel az importtilalom-feloldással. Az első reakció a tiltakozás volt, negyven-egynéhány területi egyesületi elnök aláírt egy petíciót (a "Pásztorlevelet"), melyben nehezményezték a februári záhonyi "tüntetést" követően kiadott kormányrendelet-módosítást, kérvén annak visszavonását. No, már akkor gyanús volt, hogy Nagyernyei nem csak "ügyvédje tanácsára" szívta vissza az aláírását... Nem tudom, kinek "szólhattak" még, de nagyon rövid időn belül szinte teljesen eldugult mindenki, Pásztor Zoli még írt egy levelet a Brunner-féle első cinikus pimaszkodásra, aztán mint aki jól végezte dolgát, ő is szépen visszavonult. A miniszter is először hebegett, habogott, született néhány, egyre erőtlenebbé váló cikk is, és végül az egész pankráció egy halk sóhajjal elhalt a "gazda-méhész demonstráció" bohózatával és az érdekképviselet/szakmaközi szervezet "Országos Vezetői Értekezlet" töketlenkedésével, ahol gyakorlatilag még a csillagot is letagadta az égről az elnökötök...

Megérdemlitek, hiszen gyakorlatilag tiltakozás nélkül elfogadta mindenki, hogy ez az egész bohócműsor a "gaz dollárbaloldal és a nyomorult Lyobbik" aljas kormánybuktató szándékú próbálkozása volt csak a gazda- és méhésztársadalomért vérét adni is hajlandó kormányzat, agrárkormányzat ellehetetlenítésének érdekében...

Nos, ezek után mit lehet tenni? Hát "sz@rni bele", s megvárni, miként múlik ki az ágazat. Nincs itt semmi látnivaló, azt a pár hőzöngőt meg majd "figyelmezteti valaki", hogy ha nem fogja be a pofáját, kaphat a nyakába minden második héten valamilyen "ellenőrzést", s a 15-20 vizsgálat valamelyike majd csak talál valamit, aminek nyomán rá lehet húzni a vizeslepedőt a nagypofájúakra...

Persze tudjuk, hogy ennek a gazda- és méhészvédő kormányzatnak és a lojális hatóságoknak/hivataloknak véletlenül se jutna eszébe "borsot törni" annak az orra alá, aki sokat próbálja firtatni, hogy ugyan ki a fene is lehet a "bors"... Ugye, Jenő...?

No, én ugyan nem fosok ilyen nagyon, de látva a "hátrapillantgató" gyanakvást, a félelmet, s az ezek nyomán kialakult teljes érdektelenséget, beletörődést, szervilitást, semmi kedvem tovább folytatni a monológot, "demonstrálni" - egyedül. Bevallom, ha az érintetteknek jó így, az outsidernek miért fájjon?

No, ezért nincs itt párbeszéd... Nincs miről diszkusszálni, s nincs is, akinek igénye lenne a párbeszédre. Odaát meg vérre menő "szakmai csörtékkel" mulattatják egymást a Nípek, azt gondolva, hogy valami fontosról esett szó, pedig csak Agyernyő kötelességtudó terelési próbálkozásaihoz asszisztáltak a jó méhészek... Ha ez nekik jó, nekem nincs mit kifogásolnom, én nem megyek vissza "szélmalmokkal bajt vívni" és kiröhögtetni magam.

Ami azt illeti, lassan már ide se nagyon jövök, minél vénebb leszek, annál jobban tudom értékelni a bölcs hallgatás adományát... Meg egyébként is, mi a rossebet keresnék itt - egyedül, s kivel beszélgetnék...? Legfeljebb magammal tudnék társalogni, ahhoz meg fölösleges idáig jönni, itthon is meg tudom beszélni a dolgokat... magammal...

Zoltánt meg ne bántsd, nem ő az ellenség(ed)...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.03.22. 22:22 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.02.13. 12:11
Hozzászólások: 698
Tartózkodási hely: Balatonlelle
Mintha megállt volna az élet itt az Zöldön.
Van egy másik fórum, ahol hozzászólások sokasága ömlik a méhészekből és bizony annyi hülyeséget amit ott olvashatunk naponta egy évre is sok volna.
Több méhésznek segítek akik ott is fórumoznak, vagy próbálok eligazodni a méhészet bugyraiban. Némelyik aztán már saját tapasztalatait is bevetve sokszor rám hivatkozva be beszól a szó szerint agyamenteknek. Vagy lekiabálják jobb esetben, vagy amikor már agyilag úgynevezett "zokni" állapotba kerül az ostoba társaság miatt, akkor olyat mond -nem tudom miket, de az az ok- amiért okot talál Nagyernyei a kizárására. Gyakran Nagyernyei csak moderál, de azért volna mit átgondolnia. Na 111.
De amiért nekem is úgymond felment a pumpám.
Az itt fórumozó, egyébként nagyon kedves és művelt fórumtársunk is beszállt a hülyítők közé. Ő cerana.
Ott neo néven van regisztrálva, és egy ilyen hozzászólást nem tudok szó nélkül megállni. Egyébként jó a viszony közöttünk, nem is szeretném kritizálni, de ez a hozzászólás, melyet ha nem is nekem címzett, de nekem szól, felb..@ a vérnyomásomat.



"Szakmai kérdések / Re:A méhcsaládok általános állapota
« Utolsó üzenet: írta neo Dátum 2024. Március 21. 11:37 »
Idézetet írta: seed150 - 2024. Március 21. 08:05
Mit csinál a 12 keretes Hunoros. SEMMIT.
Szerintem ez így nem igaz.
Pontokba szedve.
1. Fára mászik még pörgetés előtt.
2.Szaporít előtte.
Persze csak abban az esetben, ha igaz az, hogy április elején 12 Hunor kereten van fiasítás, de legalábbis a szélső lépek oldalán is csüngenek a méhek.
"

1.Senki soha nem írt olyat, hogy április elején 12 Hunor keretben van fiasítás.
2.A fára mászik pörgetés előtt, az rám vonatkozik, mert 22-ben már április 29-én a lányom ballagásán 9 rajom volt, és akác pergetésig még 70 valamennyi, majd akác után még vagy 100.
3. Berci nevű fórumtársunk, és még sokan mások jártak nálam abban az időben. Tanú rá, és sokan mások, hogy a rajokat összeröpítve letermeltettem. Ha akarja megírja. 400 -tól elvettem, de fészkezve is 100 hordóval.
4. Ha én azt mondom, hogy a szélső lépeken is csüngenek, akkor a szélső lépeken is csüngenek.

Ma a Lányom is eljött a méhekhez. Tavaly kb. 200 napot dolgozott velem, mert nem vették fel az egyetemre, de most már igen. (Nem egyszerű...) Csinált képeket és videókat ma. Neki is van az új kaptárakban 50 családja. Az utolsó videó az Ő első családjáról készült.
Le lehet szállni rólam a feketefehéren! A kapum nyitva áll bárki előtt, nem lapítok mint PL. "wr" nevű fórumozó, aki valószínűleg nem is méhész, csak volt valamikor, akit legfeljebb arra használ a családja, hogy elküldi a keres székben a falusi bótba kenyérért.

https://drive.google.com/drive/folders/ ... pWugki8z1R

Ha nem tudja valaki megnyitni, felrakom másként.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.03.03. 11:59 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.21. 12:57
Hozzászólások: 1118
Tartózkodási hely: Szombathely
FB-n látom a posztokat: "idén milyen kevés volt télen a fogyás.."
Lekérdztem az adatbázisból az október 31. és február 28. nap mérleg adatokat, (csak azokat ahol folyamatos küldés volt, és nem voltak kirívó mérési eredmények) .
Lehet, nem is volt olyan kevés a fogyás az elmúlt évekhez képet:


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
Andor
http://www.meheszmerleg.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.02.27. 13:39 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2023.10.13. 17:08
Hozzászólások: 14
Köszi a fotót! Erőt adó, mosolyra fakasztó! Gratula az induláshoz!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.02.27. 12:31 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.31. 06:37
Hozzászólások: 834
Tartózkodási hely: Tolna megye
Ma itt (a február ellenére) dömping virágpor hordás van.
Barkáról, árvacsalánról, tyúkhurról. Nagyon jó látni.
Magam is téli turkálós módon méhészkedtem eddig, de az idén megfogadtam, hogy március 1 ig nem bontok fel egy családot sem. Eddig kibírtam, bár látom hogy nincs veszteségem eddig, sőt sorakoznak a kijárókban. A feletetéssel kapcsolatban pedig tudom, hogy bőven van benn kaja. Nekem jól indul a tavasz.


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2024.02.03. 13:12 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:29
Hozzászólások: 2229
Tartózkodási hely: Csurgó
Szép napsütés ,meleg 12 fokkal . Minden 2.ik méhecske virágport hoz .

_________________
Mérő szám? A tele hordók!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2023.12.29. 14:23 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.31. 06:37
Hozzászólások: 834
Tartózkodási hely: Tolna megye
Ma én is jónak ítéltem az időt itt nálam szublimálni. Minden kijáróból jártak a méhek, és délben kapták meg a 2g ot családonként, 12-13 fok volt, és van 2-3 órájuk vízért kimenni, mert még jó idő van. A december elején nem találtam ilyen alkalmas napot, pedig télapó körül szokott lenni egy egy nap zárókezelésre.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2023.12.29. 14:16 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.31. 06:37
Hozzászólások: 834
Tartózkodási hely: Tolna megye
Ha a nap megsüti a kaptárt, és felmelgszik benn az idő, akkor kiűzik a méhek, vagy leszúrják, és akkor feltenni az egérrácsot, azon a cickány sem megy be.
A másik pedig, hogy beszublimálni, azt sem szeretik, de gondolom nálad Borsodban most nem 13 fok van mint nálunk, és verőfényes napsütés.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2023.12.29. 13:32 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2015.11.20. 09:53
Hozzászólások: 6
Sziasztok.

Évek óta jól működő szűkítők ellenére gyanús nikecell darabok jelentek meg néhány kaptár előtt
Tegnap belenéztem egy pillanatra mindegyik családba, 8-10 családnál ürülék és rágásnyomok a szigetelésben. Egyiknél el is kaptam egy cickányt.
Van-e valakinek bevállt módszere ilyenkor,hideg időben kiűzni őket.

Előre is köszönöm a segítséget.

Üdv. Norbi


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2023.12.28. 22:46 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Esetleg vannak itt még nálad is kezdőbbek, aztán véletlenül még azt hiszik, hogy eza normális. Arra próbáltuk csak felhívni a figyelmet nem, nem ez a normális, hogy ilyenkor kelljen élelmet meg fiasítást ellenőrizni.
Fölösleges zaklatása a méheknek.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2023.12.28. 21:44 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2022.02.14. 10:25
Hozzászólások: 19
Veszti1982 írta:
Ebből a "ha tetszik ha nem" - ből arra következtetek, hogy rosszul esett amit válaszoltunk
Nem azért írtam hogy vérig legyél sértve, hanem mert nagyobb kárt teszel ha piszkálod őket mint ha nem tudod mennyi az annyi. Annyi méznek kell benn lenni a legkevesebb esetben is, hogy kitartsona fiasítás beindulásáig. Aztán lehet főzött lepényezni, később pedig a gyúrt is. Nyilván a méhek a tieid, valamint a döntés is.

A tiéd nem esett roszul, hisz még nemtudtad az okot amit leirtam az előző hozzászólásban hogy miért nézem meg őket tizen fokba, nem minuszba.
Én így alszok nyugodtan hogy tudom hogy minden oké.
Csak gondoltam irok ide hogy "Mi újság a méhesben", hordják a vizet, repülnek a jó időben,zárókezelés stb.
Kár volt.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2023.12.27. 09:03 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.31. 06:37
Hozzászólások: 834
Tartózkodási hely: Tolna megye
Ebből a "ha tetszik ha nem" - ből arra következtetek, hogy rosszul esett amit válaszoltunk
Nem azért írtam hogy vérig legyél sértve, hanem mert nagyobb kárt teszel ha piszkálod őket mint ha nem tudod mennyi az annyi. Annyi méznek kell benn lenni a legkevesebb esetben is, hogy kitartsona fiasítás beindulásáig. Aztán lehet főzött lepényezni, később pedig a gyúrt is. Nyilván a méhek a tieid, valamint a döntés is.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2023.12.26. 18:14 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2022.02.14. 10:25
Hozzászólások: 19
Tükör írta:
Tamás méhészet írta:
Mai nap zárókezelés, a vizet nagyon hordták. Családjaim eddig rendben telelnek, holnap élelem ellenőrzés.
Szúró próbaszerűen fiast is keresek.

Még a záró kezelés hagyján, de élelem ellnőrzés, meg fias keresés, december 26.-án!?
Ha e utóbbi kettőből nálad bármelyiknek van most relevanciája, akkor jól elbaxtad a betelelést cimbora.
Ha tényleg felmegy 14-15 fokra és felszárad az út, inkább előhozom a motort egy kis akksi pezsdítésre. A méhek meg hagy csinálják ami nekik jól esik. Akinek teli van a kicsi pocija majd kakkant egyet, aztán megint összebújnak, pihengetni még egy picit.

Igen, volt pár családom megjelölve akiknél több keret táblás fias volt akkor mikor már a feletetés ideje rég eltelt.
Azoknál nézek élelmet, ha tetszik ha nem.
Nem februárba sopánkodok hogy ugyan mitől pusztulhattak el.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2023.12.26. 17:52 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Ennyi.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2023.12.26. 10:39 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Tamás méhészet írta:
Mai nap zárókezelés, a vizet nagyon hordták. Családjaim eddig rendben telelnek, holnap élelem ellenőrzés.
Szúró próbaszerűen fiast is keresek.

Még a záró kezelés hagyján, de élelem ellnőrzés, meg fias keresés, december 26.-án!?
Ha e utóbbi kettőből nálad bármelyiknek van most relevanciája, akkor jól elbaxtad a betelelést cimbora.
Ha tényleg felmegy 14-15 fokra és felszárad az út, inkább előhozom a motort egy kis akksi pezsdítésre. A méhek meg hagy csinálják ami nekik jól esik. Akinek teli van a kicsi pocija majd kakkant egyet, aztán megint összebújnak, pihengetni még egy picit.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2023.12.26. 03:43 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.31. 06:37
Hozzászólások: 834
Tartózkodási hely: Tolna megye
Élelem ellnörzés? Minek?
Még nyugalmi időszak van.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2023.12.25. 21:02 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2022.02.14. 10:25
Hozzászólások: 19
Mai nap zárókezelés, a vizet nagyon hordták. Családjaim eddig rendben telelnek, holnap élelem ellenőrzés.
Szúró próbaszerűen fiast is keresek.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2023.11.22. 19:54 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2017.02.05. 07:15
Hozzászólások: 72
zsirosmeheszet írta:
Kimondottan , méhek szempontjából jó idő . Hideg eső . Családok fürtben , valószínű fias nincs .A tálcákon finom morzsa .

Így van! Naposabb időben is csak minimális repülés.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2023.11.21. 15:12 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:29
Hozzászólások: 2229
Tartózkodási hely: Csurgó
Kimondottan , méhek szempontjából jó idő . Hideg eső . Családok fürtben , valószínű fias nincs .A tálcákon finom morzsa .

_________________
Mérő szám? A tele hordók!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2023.06.12. 20:38 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
cerana írta:
..... annyit, hogy nálam a stripes családok feleakkorák lettek akác elejére, mint az anélküliek .....

Nálam tavaly akác után volt egy amitrázos-furettós kísérlet, nem jött be. Utána a herba 5 hétig volt benn.
Majd némi szünet után oxálsav szublimálás, 3-7 kezelés, igény szerint.
Telelési veszteség 2. Egy hereptéző, egy gyalázatosan gyenge (okát nem értem) 70-ből.

Idei tervem atkairtásra nincs.
Egy fluvalinátos állapotfelmérés után, ??????? .
Mint szakembernek mi a véleményed, mi az ami hatásos?

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2023.06.12. 18:40 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2019.12.06. 16:48
Hozzászólások: 144
Tartózkodási hely: Kalocsa
nálam semmi baj nem volt igaz hogy én is fújtam tavaly vagy 25-öt. Most is olyan szarok a méhek , hogy nem birok velük . Amúgy meg szerintem 2 hét és kiderül mennyien maradtunk , mert ahol nem volt mit etetni ott GAME OVER , utánna majd kiderül az ősszel mennyit fognak lerabolni stb... és akkor még ott van ugye a tél meg ugye az atka....


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2023.06.12. 15:00 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Akkor már értem, hogy miért írta oszkár az ősszel, hogy a Dunántúl elesett. Ennek apropóján annyit, hogy nálam a stripes családok feleakkorák lettek akác elejére, mint az anélküliek (3 feles fiók). A csodával ért fel, hogy életben maradtak (meg a lepényezésemnek, és a belső itatásnak). Nagyjából 2-3 teniszlabda méretűek voltak februárban a jó időben. Ilyen gyenge családokat az elmúlt 30 évben nem láttam. Amikor ősszel azt írtad, hogy októberben annyi a fias, hogy annyi is elég lenne a kiteleléshez, akkor nem gondoltam volna, hogy ebben is igazad lesz. Mert a Herbastrip szerintem levitte az összes élő méhet, és az maradt meg, amelyik még a fiasban volt akkor, amikor a legnagyobb volt a szer koncentrációja a családban. Tény, hogy nem októberben kell ezzel kezelni, de túl soknak tartottam a 3 sorozat Furetto után a maradék atkát, ezért kezeltem. Az is igaz, hogy kaptak még mellé 3-4 Furettót ,mert 20 fok feletti volt a hőmérséklet, és a stripek leírása alapján én nem bíztam abban, hogy hatásos lesz atka ellen. Aztán mégiscsak nagyon jó volt a hatásfok, de a méhek ellen még jobb. Hát legközelebb csak akkor merem majd használni, amikor az anya a fiasítással még pótolni tudja az elhullókat, és a családok mérete is nagyobb, nem októberi méretű, meg nem fejelem meg Furettóval. Nekem a jó megoldás az volt, amelyikek akác után kaptak egy amitrázos kezelést fiasmentes állapotban, és január elsején egy zárót. Igaz ezek is kaptak közben 20 feletti Furettót, de az nem lett volna elég, a záró eredménye alapján: kb. 30 potyogott. Aztán, hogy ezek saját atkák voltak, vagy importáltak, azt nem tudom. Egy biztos: most nem jöttek naponta augusztusban öklömnyi rajocskák (egyet sem találtam), mint öt éve, amikor eltűnt 1,5 km -es körzetben 550 méhcsalád, ami lehet, hogy 700 volt valójában.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2023.06.12. 12:33 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.02.13. 12:11
Hozzászólások: 698
Tartózkodási hely: Balatonlelle
Az oké Zoli, de akinek a 400-ból egy sem maradt, (tőlem 3 km, pedig augusztusban szóltam) vagy az 535-ből 40 kb. ( na az sem volt távol), és a 376-ból 20? Százhuszonvalamennyiből egy sem, tőlem 1500 méterrel, és ha két héttel később történt volna nála az őszi vizsgálat, már csak üres kaptárak lettek volna.
Visszajáró vevőnek 130valamennyiből 38. Ő például visszamondta az állatjólétit.
A hivatalos statisztika bohózat. Viszont azt kellett kihozni. De ezt ne firtassuk... 8-)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2023.06.12. 10:24 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
meezesjeno írta:
Na és ha esetleg az állatjóléti támogatás alapjául szolgáló méhcsaládszámot kezdik el ellenőrizni?

A pályázati kiírás szerint elég, ha a megpályázott létszám felével rendelkezik a méhész.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2023.06.11. 20:29 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2019.12.06. 16:48
Hozzászólások: 144
Tartózkodási hely: Kalocsa
Ne rontsd a boltot nem kell mindent eldumálni.....


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2023.06.11. 19:50 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.02.13. 12:11
Hozzászólások: 698
Tartózkodási hely: Balatonlelle
zsolti írta:
meezesjeno írta:
Nagyon nagy a csend, az oltások működnek?

Ez az oltás poén már büdös, Jenő.


Nekem nem büdös. Én szeretem a viccet, de ez nem poén.

Tudom tilos a politika itt, hát kihagyom. De akkor mi a probléma?
Ki tolta agyon a méhészeti ágazatot támogatásokkal, amiért a világon nincs ilyen méhsűrűség mint nálunk? Ekkora pusztulás, téli veszteség után is túlterhelt a méhlegelő. Nem a politika?
Ki érte el a politikusoknál, hogy lehessen hivatalosan "mézkeverékeket" forgalmazni? Nem a méhészek tüntettek ezért, mármint, hogy legyen ráírva. Most rá van írva. Jön vámmentesen Ukrajnából a kínai cucc szabadon, amit hétfőn betiltottak, szerdán meg ismét engedélyeztek. Szólt valaki ez ellen? :roll:

Aki szabadulna a méhektől, annak nem is való, mert nem szereti őket, csak a pénzt. Ha nem tudja fenntartani méhészetét, akkor más a helyzet, mert tőle (részben) nem függő okai vannak annak, vagy fogalma sincs arról, ami háttérben zajlik, ezért ez ellen nem is képes semmit tenni, jobb ha feladja.
Nekem rengeteg infóm van a jövőről, és tudom mit kell csinálni. Haveri körömben megértették, nem rontom a boltjukat.
De hátha felébresztek néhány szendergőt.
Az már el szállt, amikor még be lehetett tankolni olcsó méhtakarmánnyal, és még 2000 volt az akác. Mert ugye láttuk a politikát. Már mint mi.
Aztán lehetett viszonylag olcsón kaptárakat, anyarácsot, keretfedő lemezt, festéket, hordót, üveget, stb vásárolni. Akkor. Remélem nem sértem meg Mézga Aladárt, ha csak annyit árulok el, hogy tudomásom szerint Ő is a mai árhoz képest harmadáért vásárolt első osztályú fenyő fűrészárút, ( és tartozékokat) több száz család otthonának céljából. Ha ma eladná, abból is évekig megélne. Talán az én előrelátásomnak köszönheti, de majd megírja, ha akarja. Csak röviden annyit, (amiről már írtam), lassan megtelik családdal a 200 új 4 cm falvastagságú kaptáram, fix fenékkel.
Na aztán mire ez az optimizmus?
Tudjátok mennyi kisüzemek fejlesztése vállalásban van benne a méhészet méhcsaládszámának ötödik évben való megduplázása? Na meg azt, hogy a soknak alig maradt tavaszra valamilye, és abból sem tud készíteni szaporulatot, mideközbe egy fillér bevétele sem lesz a méhészetből? Visszaadja? Lehet.
Na és ha esetleg az állatjóléti támogatás alapjául szolgáló méhcsaládszámot kezdik el ellenőrizni? :o :!:
Aztán hallott-e már valaki arról, ha megjönnek az unios pénzek, akkor ismét lesz fiatal gazda? Le sem merem írni mennyi lével, mert megdorgál, akinek már kész a pályázata, és nyert is, holott még ki sem írták. Na ugye a politika a nála a spájzban van.
Emberek! Soha nem éltünk ilyen mocsok világban, és valóban aki kimarad, lemarad.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2023.06.11. 18:02 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2019.12.06. 16:48
Hozzászólások: 144
Tartózkodási hely: Kalocsa
meezesjeno írta:
Nálam repce nem volt, de akiknél volt, azok némelyikétől azt hallom, hogy "rekác"-ot pergettek, illetve megy a "rekác" napraforgóba, mert még nem indították el a pergetőt az idén. Majd írd meg!
Nagyon nagy a csend, az oltások működnek?

Én is úgy hallom elég jó fajtaméz idén a rekác elég jól elvannak rajta a méhek! idén a jel mondtad : Csak meg ne kelljen etetni a méheket!!!
Azt nem tudom , hogy működnek e az oltások de tudok olyan méhésztársról akik a repce+2 akácról 6 hordó mézet pörgettek 100 családdal, de se cukor nincs se pénz. Szerintem elég sok idén az ilyen eset azért van itt inkább a csönd . Szerintem aki most nem etet vagy nem olyan helyen van ahol van hordás ( tudok olyat is ahol napi majdnem egy kilók vannak a bükkönyről ) az nem valami sok családot fog betelelni és még kevesebbet fog kitelelni.... Egyik jó barátom szokta mondani aki lemarad az kimarad !


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2023.06.11. 09:42 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.03.20. 20:37
Hozzászólások: 886
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye
Ha venni akarna valaki én is eladnám az egészet,de nem kell senkinek. Így csökkentem az állományt nem mindegy ,hogy 120 vagy 50 családot kell beetetni télire....


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2023.06.11. 09:18 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
meezesjeno írta:
Nagyon nagy a csend, az oltások működnek?

Ez az oltás poén már büdös, Jenő. Csend meg azért van, mert agyalnak az emberek, hogy hogyan tovább, mert ha így folytatódnak a dolgok, akkor a méhészetben nincs jövő. A néhány piacozó kivételével senkinek, tehát a magyar méhészek 90%-ának. Én sem hittem volna, hogy 30 év méhészkedés után - nem az 50+-osságom miatt - már nincs kedvem kimenni a méhesbe. Ha tudnám, mit csináljak helyette, ma eladnám az egészet.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2023.06.11. 08:58 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.02.13. 12:11
Hozzászólások: 698
Tartózkodási hely: Balatonlelle
Olyan években amikor így elfagy az akác, akkor a hárs is csak néhány nap ad valamit nálunk. Hársra vándorló több barátom is azt mondja, hogy ugyanabba a verembe többé nem esik bele, tehát irány a napraforgó.
Én nem reménykednék a hársban. Mi, akik pergettünk egy keveset, (8-13kg között, -aki pergetett-, Karád felé még rosszabb) már etetünk. Akik nem vettek el semmit, ők is néhányan serkentenek. Négy nap alatt 2,1 kg a mínusz a kipergetett és még nem etetett mérlegesen. Összesen három és fél pergetés óta. Akácon az utolsó nap plusz után volt 5 nap egyenleg. Várjuk a csodát...
A méhek nagyon jók. Miben koptak volna el? Nálam repce nem volt, de akiknél volt, azok némelyikétől azt hallom, hogy "rekác"-ot pergettek, illetve megy a "rekác" napraforgóba, mert még nem indították el a pergetőt az idén. Ha szerencséd lesz Zerdahel, talán összejön a akáchárs. Majd írd meg!
Nagyon nagy a csend, az oltások működnek?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2023.06.10. 16:06 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.04.19. 19:38
Hozzászólások: 365
Kipergettem volna , de kevés. Ha lessz hárs, akkor árban lessz egy jo akác - hárs


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2023.05.24. 20:48 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.31. 05:50
Hozzászólások: 560
Tartózkodási hely: Pest megye
Ez a szép és izgalmas a méhészkedésben. Mindig van valami érdekes, új, vagy még nem látott dolog, amit a természet produkál.
Amikor egy kirándulás során a délelőtti napos órákban láthatttam egy tisztáson, hogy zúgva csomósodnak a herék a levegőben és vidáman üldözik a lepkéket és várják az anyákat.

_________________
Amatőr hétvégi hobbiméhész.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2023.05.24. 19:28 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.04.19. 19:38
Hozzászólások: 365
2 hete befogott kis rajhor, ami már fiasított tegnap berepult egy nagyon szép raj. Ma nyugalom. Ilyent az 50 év alatt nem taPASZTALTam


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2023.05.04. 19:12 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.19. 20:12
Hozzászólások: 712
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar Zsáka
Nálunk a terpesz szárny és a remegés a jellemző de nem sok van 1-2 méh családonként kb


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 17403 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 349  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: boksai, foldi1234 valamint 30 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.