Pontos idő: 2024.03.28. 10:48

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 186 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.23. 17:32 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Zizzenetes arra a hsz-re én is akartam reagálni, csak Bogaras megelőzött, de te csak cifrázod.

Megnézném az arcodat, amikor egy oduban, kéményben lévő raj "maradéktól" elszenvedett sorozatos fertőzések után alkalmaznák ezeket a szankciókat veled szemben.
Na ha ezt a sületlenséget bevezetnék, akkor lenne még csak titkolózás a nyúlós fronton. Ki volna az az idióta aki bejelentené, ilyen retorziók mellett.
Egyet tisztázzunk: az esetek 90%-ában legalább, a méhész nem tehet róla, ha megfertőződik. Sőt, azért fertőződik, mert az ő családjai jók, erősek.

Mint sokszor elmondtam már, elég jók a nyúlóssal kapcsolatos szabályaink. Csupán betartani kéne őket következetesen, és nem újabbakat kitalálni, pláne nem ilyen átgondolatlan zöldségeket, amik betarthatatlanok is.
Ma is meg van a lehetőség, hogy akinél régen ott van a betegség és nem vette észre (a három hét erről szól ám, aki érti?) az ne kapjon.
Ehhez tenném még hozzá szívem szerint, hogy akinél az eü-s fedezi fel, az sem. De ez a kettő legtöbbször ugyanaz.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.23. 17:16 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Kobra!
Mint lentebb is jeleztem (Bogaras olvasta) ezek már nem etikai kérdések amiket felvetettem, azért ennyit még én is tudok...

Amúgy meg jó lenne, ha én is a böcsületes neveden szólíthatnálak.
Ugye nem haragszotok meg (mind aki ilyen), aki úgy ír, hogy nem ismerem a valós énjét, annak a véleménye bizonyos helyzetekben, és témákban számomra nem releváns.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.23. 17:09 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.05.13. 20:31
Hozzászólások: 95
Az előző írásom egy kicsit kiigazításra szorul. 12 helyett 9 év alatt jöhetne össze. 3 év és 1 nap égetések közt eltelt idő után nullázódna a számláló.

A ténylegesen vétlen méhész 20 évben egyszer, ha pórul jár. Nem dugdossa el a kereteket és az eszközöket mondván, hogy annak semmi baja. Mikor megtalálja és jelenti, égetnek mindent. Ne haragudj, de azt az embert akinél éves szinten égetnek nem tudom sajnálni. Tudok ilyen emberről. Biztos, hogy nem csak én. Az utóbbi méhészetek felszámolására gondoltam, nem pedig azokra, akiknél egyszer-egyszer beüt a baj.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.23. 15:44 
Bezzeg laci! Az etikai kódex nem egyenlő, a törvénnyel, sem rendeletekkel, stb ez, csupán egy polgári szerveződés által létrejött bejegyzett csoportosulás belső "miheztartás" a tagságtól elvárt magatartás kívánalma, az az etika. Amit csak a tagságra érvényesíthető. Ma a méhészkedés feltétele nem kötött, a tagsági viszonyhoz. Remélem ez nem is lesz hozzá kötve. Ma állampolgári alanyi jogon lehet méhet tartani! Szabad országban élünk, demokráciában, van törvényhozásunknak hellye, az a parlament.
Etika címén törvényerejű szabályokat kreálni, amelly a szabadversenyben akar, jogtalan és jogilag vitatható előnyökhöz juttatni, bizonyos rétegeket szerinted etikus?

Etikaia pont lehet például. Szasa 77, és H.apci lentebbi javaslata többekközött.

Az ami vitathatatlan, ma a méhészetben sokan látják a boldogulásuk, megélhetésük lehetőségét. Ezt úgy is lehetne fogalmazni, a szakma felhígult. Sokan vagyunk. Ott ahol sokan vannak, értelemszerűen, több a deviáns ember is. Harc folyik a fennmaradásért. Sok a horgász, kevés a hal. De ez gazdaságpolitikai kérdés, ezt egy egyesületi etikai kódexel megoldani nem lehet.

Az akki valaha étkezett üzemi konyhán, vagy járt annak a környékén. Tudja hogy szakképzett szakácstól is kitelik "moslékot" tenni a melós tányérjába.
Illetve Laci bácsi, milyen finom birkapörkölltet tud főzni, pedig tortahegesztő a szakmája.
Mint ahogyan a diploma sem véd, a hülyeség ellen , mert az végtelen mint a világegyetem.


Vissza a tetejére
  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.23. 14:21 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Etikai kérdésekben mind olyanokat írtok amik már benne vannak az etikai kódexben vagy , mint már Tükör is leírta, az etikátlanságtól súlyosabb dolog.

Idézet:
Nagyon fontos lenne már büntetni a nyúlós költésrothadást terjesztőket.

3 egymást követő pozitív minta és égetés után a tulajt 5 évre eltiltani a méhészkedéstől és az utolsó égetés minden nemű költségét ráterhelni. Amennyiben 5 év időtartamon belül akár egyszer is felemeli a vasat azonnal 1 év letöltendő.


E sorok írója kicsit gondolkozzon el hogyan is terjed a nyúlós, mennyi ideig marad egy esetleges fertőzött odú, vízforrás a fertőzés forrása és mennyi esetben felelős a nyúlóst elszenvedő méhész.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.23. 13:07 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.03.20. 05:44
Hozzászólások: 212
3/1 Hanyagságoddal, nemtörődömségeddel ne veszélyeztesd mások méh állományát.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.23. 11:17 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2012.07.19. 16:00
Hozzászólások: 883
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar, annak is a legszéle
Méhész etikai kódex:

1. A pénz nem minden!
2. A méh élőlény, csak annyi méhcsaládot tarts, amennyinek a gondját tudod viselni.
3. Nem csak te méhészkedsz egyedül, a többiek érdekeire is figyelj oda.
4, ne várd el mástól azt, amit te magad nem teszel meg.


H.apci.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.23. 10:01 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Mikor ez először felmerült, hogy hogyan is lehetne végzettséghez kötni a méhészkedést, akkor sem úgy gondolta senki, hogy minden 20 éve méhészkedőnek, meg kell szerezni a papírt. Természetesen valahol húzni kéne egy határt. Ezen persze lehet vitatkozni, ez hol legyen:5 év, 10, vagy más?
Mindenki tudja igazolni valamilyen módon mióta méhészkedik: egyesületi tagsággal, támogatások igénybevételével, méhegészségügyi igazolással (aki még ezzel sem, az vessen magára, mert bejelentés nélkül méhészkedett, örüljön ha nem büntették meg már eddig) és akkor a meghúzott határ alatt meg kell szerezni a papírt, ill ezután már csak azzal mehet bizonyos családszám fölé, vagy épp vándorolhat, de ez megint közmegegyezés kérdése lehet. Persze ehhez tartozna természetesen, egy szigorúbban ellenőrzött egységes vizsgarendszer is, hogy ne lehessen az itt lentebb is ecsetelt módokon a papírhoz hozzájutni!

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.23. 08:59 
A végzettséghez kötött vándorlással, nem értek egyet.
"nigacsi" véleményéhez csatlakozom.
Annak ellenére, hogy több mint tíz éve megszáradt már a tinta, a Méhész bizonyítványomon.
mellesleg már, akkor sem kezdő voltam.

Viszont, gondolok azokra az idős méhészekre, akik egy életen keresztül méhészkednek és vándorolnak becsületesen, azokra akiktől tanultunk, de nem csak méhészkedést. hanem úgy látom emberséget is lehetne még bőven.

Előnyt élvezzen, velükszemben egy friss papírral rendelkező, gyakorlatlan, kezdő méhész?

A legtöbb közlekedési szabélytalanságot is annak ellenére követik el az emberek hogy ismerik a szabályokat, van vezetőiengedélyük.


Vissza a tetejére
  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.23. 08:10 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.01.23. 12:25
Hozzászólások: 90
Tartózkodási hely: Baranya északi része
A végzettséghez kötött vándorlással én is egyetértek.
DE szerintem túl könnyű megszerezni a végzettséget és nem feltétlenül jelent tényleges tudást.
Személy szerint én úgy érzem, hogy mesteremtől többet tanultam mint az iskolában! A méhek kezelését és a méhekkel való bánásban mindenképpen.
Az iskola meg olyan elméleti alapokat adott ami a mindennapokban nem kell de érdekel (pl.: méhek biológiája)
Nem szeretnék vitát nyitni az oktatásról, de azzal is kellene valamit kezdeni mert nagyon sok embernél tényleg csak egy papírt jelent és nem megszerzett tudást.
Van olyan ismerősöm aki az iskolára alapozva méhészkedik... elég ha azt mondom hogy évek óta nem jut egyről a kettőre.

Amit javasolnék, hogy a kezdők tudjanak hová fordulni és kérdezni azoktól akik értenek is hozzá. Persze használható válaszokat kapva!

Vannak olyan méhész ismerőseim akik idén annyi akácot pörgettek, hogy rég nem volt ilyen jó évük. Az összes családdal kimagasló termelésük volt vándorlás nélkül 25 Kg.
Erre mondja a mesterem, mondani bármit lehet!
Viszont a kezdők mellé mindenképpen kell valaki aki fogja a kezüket.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.23. 07:24 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.06.06. 18:15
Hozzászólások: 507
Tartózkodási hely: Veszprém megye
Annyi hülyeséget lehetne ebbe a témába írni de a legjobb :
(Mindamellett egyetértek a képesítés nélkül méhészkedők vándorlási tilalmával
...és valóban nem etikai kérdés..)
Irja ezt egy 6 családos "méhész" gondolom neki biztos van MÉHÉSZ SZAKMUNKÁS BIZONYÍTVÁNYA nekem is van ismerősöm akinek van megkérdezték tőle a vizsgán hogy miről beszélgessünk ,meg van olyan ismerősöm is akinek 20 éve vannak méhei de nincs szakmunkás bizonyítványa a kettő közül melyiket engednétek vándorolni?
Csirkét, hízót, nyulat, lovat, is csak az tarthatna ezek szerint akinek van szakirányú végzetsége .
Tudom most egy kicsit magam ellen is írtam de erre törvényt az életben nem fognak hozni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.23. 06:42 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.05.13. 20:31
Hozzászólások: 95
Azt hittem több idő lesz ezen gondolkozni. Van egy fontos dolog, amit jó lenne érthetően megfogalmaznom, remélem sikerül.
tűzoltó azt mondtad arról is írhatunk, hogy mit szeretnénk szabályozni. (,,Vagy legalább azt, hogy mit tartanátok fontosnak szabályozni.")

Nagyon fontos lenne már büntetni a nyúlós költésrothadást terjesztőket.

3 egymást követő pozitív minta és égetés után a tulajt 5 évre eltiltani a méhészkedéstől és az utolsó égetés minden nemű költségét ráterhelni. Amennyiben 5 év időtartamon belül akár egyszer is felemeli a vasat azonnal 1 év letöltendő.

Az alkalmak akkor adódnának össze, ha 3 naptári éven belül követik egymást az égetések. Ha jól gondolom, akkor az eltiltás 12 év alatt is összejöhet. A cél az lenne, hogy akitől éves szinten, vagy akár évente többször égetnék az kispadra kerüljön. Mennyi kárt okoznak hanyag emberek. A zárlatjelentéseket megfigyelve sok helyen tavasszal és ősszel van gong. Útnak indul, majd hazamegy a fertőzés. Nincs felszámolva a baj, megy vándorol és fertőz.

Éppen lehetne a ...tudatlanságával vagy hanyagságával hozzájárul a méhbetegségek terjedéséhez,... részhez csatolni, de ezt törvényi szintre kellene emelni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.23. 05:04 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.11.23. 09:10
Hozzászólások: 302
Ej, de tudományos!
Ezek szerint neked nincs méhész szakmunkás végzettséged és bánja a csőrödet a téma.
Természetesen ez nem baj, hiszen lehet rajta segíteni.
Jó tanulást!
Mindamellett egyetértek a képesítés nélkül méhészkedők vándorlási tilalmával :)
...és valóban nem etikai kérdés..
Bocs az off-ért!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.22. 23:05 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.02.08. 19:26
Hozzászólások: 54
Tartózkodási hely: Békés megye
"vándorolni csak végzett méhészt engednék..."

A végzett méhész a síron túl van!!(Van végzett Méhész?? )


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.22. 19:39 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Idézet:
vándorolni csak végzett méhészt engednék...

családszám arányában szintén követelnék végzettséget.


Ezek jók, de ezt nem az etikai kódexbe kéne írni, hanem valami magasabb pócra.
Így az alapjog, hogy bárki méhészkedhet sem sérülne...

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.22. 19:14 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
Végigolvastam az ügyben érkezett 69 hozzászólást. Ennyi érdemit tudtam kiszedni belőle.
Nagyon köszönöm azoknak akik szövegjavaslatot adtak.
Ha van még valami akkor most tegyétek meg!

Tehát ez jött:

A fertőzésveszély miatt én belevenném a szabadban (sátor használata nélküli) pergetés tilalmát is.

Tilos legyen szabadban hagyni lépeket, fedelezést, etetőt, minden olyasmit, amire a méhek rájárhatnak. A fedelezés szabadban kinyalatását külön büntetném.

Én inkább a képzést tenném kötelezővé.

~ állandó telephely létesítésekor nem veszi figyelembe az adott terület (röpkörzet) már meglévő méhsűrűségét;
~ nem kéri közvetlen telekszomszédjai beleegyezését és a kialakult méhtartási vita miatt, az addig „békében élő” régebbi méhészeteket is korlátozzák vagy egyébb "atrocitások" érik,
~ állandó méhészet közelében úgy telepedik le, hogy kaptárai a fő méhlegelő és az állóméhes közé esnek,
~ nem, vagy nem kellő időben végzi a méhegészségügyi munkákat, az atka elleni védekezést; tudatlanságával vagy hanyagságával hozzájárul a méhbetegségek terjedéséhez,
~ szándékosan (akár rossz „tanáccsal”) kárt okoz más méhészetében
~ lop, vagy hozzájárul, hogy mások azt megtehessék.

azt kellene büntetni, ha a pörgetés következtében kialakul a rablás.

vándorolni csak végzett méhészt engednék...

családszám arányában szintén követelnék végzettséget.

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.10. 21:29 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.05.16. 11:25
Hozzászólások: 1523
tűzoltó: Szerintem fontos egy ilyen kódex, volt is hasznos észrevétel, pl. ficzpet több pontot is említett.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.10. 21:12 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.05.16. 11:25
Hozzászólások: 1523
Kobrának jó az észrevétele, mert ahogy látszik is, ez egy nem jól megfogalmazott kitétel. Csak ki kellene egészíteni azzal, hogy "nem megfelelő módon és/vagy időben etet", vagy valami ilyesmivel.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.10. 09:22 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
Hát így sajnos nem sokat haladtunk előre. :(
Most, hogy már minden ellenzőnek volt lehetősége elmondani, hogy mért ne szülessen meg ez a szabálybővítés, kérem, hogy hagyjátok azokat is szóhoz jutni akik látnak fantáziát a dologban. Talán még nem ment el teljesen a kedvük az egésztől és vállalják a gondolataikat.
(Ha valaki nem akarja kitenni magát az ellendrukkerek támadásának az írhat privátban is.)
Köszönöm.

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.10. 08:40 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Idézet:
"k./ aki rablásos időszakban más méhészetek közelében etet."


az én olvasatomban a méhek aktív repülését követően, azaz sötétedéstől ez nem áll fenn
ha viszont délután kettőkor etetsz akkor igen

az egy dolog , hogy megtanultál olvasni, én is folyékonyan olvasom a német szöveget, de egy kukkot nem értek belőle


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.09. 22:12 
Bogaras, éppen felhívhatnám az illető urat, de miért is? Itt ez a topik, ahogy a címét olvasom ez pont, az etikai kérdések megbeszélésére szolgál. Én megelégszem azzal is hogy itt leírhatom észrevételeimet.
Az nem volt ide írva, hogy csak dícsérni szabad, és csak Bólogató János szólhat hozzá.
Annak, nem volna semmi értelme.
Bocsánat, ha téged zavar hogy más másképpen gondolkodik valamiről, és él a vélemény nyilvánítás lehetőségével.

"k./ aki rablásos időszakban más méhészetek közelében etet."

Szóval akkor szerinted, ezt hogyan kell lehet értelmezni?

A következő, ha elégséges hordás van ahhoz, hogy ne kutassanak általában nem is igen kell etetni.
Viszont, aszályos hordástalan időben, már inkább szükséges az élelempótlás, télieleség bejuttatása. Így például tavaly etikai vétséget követtek el, a nagy aszályban azok a méhészek akik etetni kényszerültek? Mert kétségtelen kutatásos rablásveszélyes időszakok ezek. Ráadásul a legtöbbünknek van másik méhészet a közelében, ez van.
Nézd, ha a szakmai szabályokat betartjuk, semmi gond a sötétedési utáni etetéssel. De ezt már leírtam.

Ha valaki másoknak kárt okoz az bűncselekmény, vagy szabálysértés. A kárvallot nyilván nem fogja szónélkül tűrni, esetleg feljelentést tesz. De ennek már semmi köze az etikához.
Nem szoktam a fejem a földbe dugni, de fejjel sem rohanok a falnak.

Na most aztán retteghetek mert bírálni mertem, az OMME etikai szabályzatát?
Majd lehet, hogy jön értem egy fekete autó? :shock:
Kizárnak? Nem is vagyok tag. :D


Vissza a tetejére
  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.09. 18:17 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Nem is kell árgus szemekkel figyelni, anélkül is van jó pár szembe tűnő nem kellemes eset.
Ha valamelyik pont nem tetszik akkor az OMME honlapján megtalálod az Etikai bizottság elnökének a telefonszámát és élhetsz nem tetszéssel :D
Ha meg a fejedet a földbe dugod, ha közeledben téged érintő akárcsak etikátlan vétség miatt is legalább nem szólsz a méhész kollegádra a te bajod én biztosan nem nézem el ha nekem abból károm származhat vagy származik.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.09. 07:58 
"j./ kutatásos, rablásveszélyes időben, figyelmetlenül, és nem a kötelező óvatossággal méhészkedik.
k./ aki rablásos időszakban más méhészetek közelében etet."
--------------------------------------------------------------------
a "J" pont korrekt megfogalmazás, rendben van, de a következő a "k" pont az már értelmetlen. Mintha nem is méhész írta volna.
Rablásos időszak az mi? Ez nem külön idöszak, hanem a kutatás és rablásveszély.szerencsétlen végkifejlete.
Nos, ha ebben az időszakban kell etetni, mert augusztus és aszály van, akkor etetünk.
Ráadásul a másik méhészet közelében, mert kevés az a szerencsés méhész akkinek nincs másik a közelében. Hogyan és miért kellene, naprakész információval rendelkeznem a röpkörzetemen belüli rablásokról? Ez akár több, mint tucat méhészet is lehet. Viszont!

SZIRUPPAL!
SÖTÉTEDÉS BEÁLTA UTÁN ETETETÜNK! CSAK ANNYIT AMENNYIT, AZ ÉJSZAKA FOLYAMÁN ELHORDANAK!

Csakhogy ez nem etikai, hanem méhészeti alapismeret! Lenne!

A másik, ki elleőrízné a pontok betartását.
Ugyan is nem szól szám, nem fáj fejem! Ehhez tartom magam! Nem fogom árgusszemekkel a másikat figyelni és spicli módjára jelenteni senkinek, mert csúnyán nézett rám. Nem az ovodában vagyunk.
A bűncselekményekkel más a helyzet, de az már másik témakör.

Etikai kérdések lehetnének, azok az esetek, amikor bár sem törvény, sem szabálysértés nem történt, a (kiskapuk és joghézagok kihasználása) De a cselekedet mégis sérti a mások érdekeit, az általánosan elfogadott, vagy elvárt emberi viselkedési normatívákkal ellentétes volta miatt.
De a "kiskapuk" megszüntetésére való törekvés a járhatób út.
A másik, a szakma túltelítetségének az ürügyén, olyan pontokat beiktatni amelly ezt volna hivatott orvosolni, az megint nem etikai, hanem gazdasági kérdés!
Ami az érdekvédelem tárgykörébe tartozik.


Vissza a tetejére
  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.08. 13:58 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
nigacsi írta:
Ezt a "kódexet" nagy ívben el kell felejteni mert amíg mindenki csak a saját érdekeit nézi addig törvény ide törvény oda mindenki azt csinálja amit akar.

Van már egy etikai kódex amit a méhészeknek be kell tartani! Már be is linkeltem. Tűzoltó szeretné esetlegesen ezt bővíteni. Az itt felhozott dolgok vagy benne vannak a kódexben vagy egy szigorúbb jogszabály szerint , szabálysértésnek , esetleg akár bűncselekménynek minősülnek. Példát is írtam egy etikátlan esetre amit az etikai bizottság megvizsgált és döntést hozott. Egyik napról a másikra világot megváltani nem lehet. Az hogy kivágják egy 300 hektáros akácos felét és egyik vándor sem akar lemondani róla , majd az idő megoldja, mert a pénztárcájuk bánja. Ez nem etikai kérdés, mert aki nem ott lakik csak oda vándorol egyenlő joggal teszi , ha az összes egyéb rendelkezést betartja.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.08. 13:41 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.05.10. 19:49
Hozzászólások: 351
Tartózkodási hely: B-A-Z megye
Mégis ki a fenének kellene kiállnia a Te érdekedért, a nógrádi méhészek érdekeiért? Van érdekvédelmetek, amit Ti alapítottatok és az a célja, hogy a Ti érdekeiteket képviselje?
Tudom, hogy a partvonal mellől könnyű beszélni, de ha a lovak közé dobjátok a gyeplőt, tényleg veszett fejsze nyele az egész.
Felhígult a szakmátok (nekem csak hobbim) és ha nem zártok össze, oda fogtok jutni, mint a tejtermelők, a sertéstartók és a mezőgazdaság többi vesztes ágazata. Tönkrementek, aztán mehettek napszámba másnak méhészkedni. Mi meg ehetjük a kínai mézet.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.08. 12:08 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.06.06. 18:15
Hozzászólások: 507
Tartózkodási hely: Veszprém megye
Már egy pár hozzászólásod törölve lett pedig az előző hsz idézése miatt, de egyszerűen képtelen vagy megjegyezni, hogy ne idézd az előtted szólót??
Moderátor





"Amit a helyi egyesületnek kell majd betartatni a rendelkezésére álló eszközökkel. "

Az egyesület nem hivatal és nem is hatóság hogyan tarthatna be (törvényeket ,szabályokat,) .
Pláne ha mondjuk nem is a helyi egyesületbe vagy tag hanem egy másikban vagy éppenséggel sehol.
Ezt a "kódexet" nagy ívben el kell felejteni mert amíg mindenki csak a saját érdekeit nézi addig törvény ide törvény oda mindenki azt csinálja amit akar.
Akkor ez is etika ????: Veszprém megyei akácosba szokott lenni 1500 2000 család méh (az egész alatt kb 3-5kg emelkedéssel) kivágták az amúgy se nagy erdő egy harmad részét akkor most a 2000 családból melyik 700 ne jöjjön oda a helyi vagy az amelyik 150 km ről vándorol oda? Vagy jön még 2000 család mert ha nekik jut 3-5 kg akkor nekünk is jut 2-3 .Olyat még nem tudott csinálni senki hogy mindenkinek jó legyen.
veszett fejsze nyele


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.08. 10:05 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.05.10. 19:49
Hozzászólások: 351
Tartózkodási hely: B-A-Z megye
Elnézést kérek a nem ide illő hozzászólásokért! Gondolom van olyan Topic amibe át lehet tenni ezt a vitát. Javaslom költözzünk át!

Így van, ez egy etikai kódexnek készül és nem törvénynek. Amit a helyi egyesületnek kell majd betartatni a rendelkezésére álló eszközökkel. Vannak ilyen eszközei.
Úgy látom azonos oldalon állunk, csak a hozzáállásunk más. Az ifjonti hévet már én is kinőttem pedig.
A demokráciánk és a kapitalizmusunk semmit nem fog javulni, amíg elvárjuk, hogy a politikai és a gazdasági elit korlátozza saját magát. Nem fogják. Az embereknek kell civil szerveződések keretein belül lépésről lépésre érvényesíteni az érdekeit. A közelmúltban több esetben is volt példa arra, hogy politikusok, gazdasági szervezetek meghátráltak, vagy legalább is arra hajlottak, amerre a felháborodás hajtotta őket.
Első lépésnek egy ilyen kódex jó. Aztán lehet hozzá faragni az eszköztárat. Lehet keresni egy képviselőt, aki törvényt nyújt be stb.
Vagy lehet várni, hogy összezuhanjon az ágazat.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.08. 08:24 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.09.09. 19:08
Hozzászólások: 577
Tartózkodási hely: Algyő
Jaj ne!!Már itt is ez a ,,rosszul kommunikáltuk " szöveg.Ez a nagy probléma hogy ezen módszerek bitangul elharapództak,egy konkrét dolgot mindenki a saját szája íze és érdekei szerint ad elő!!!

_________________
.....................


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.08. 08:16 
Látom nem jól komunikáltam, szóval a tisztességes EMBER igyekszik tisztességesen viselkedni. Az akki, hajlamos becstelen dolgokat művelni, annak tehettek bármi kódexet elébe, sejthetitek hogy megfog hatódni tőle. Első a profit, ez ellen lehet berzenkedni,de a pénztárnál pénzt kérnek vagy bankkártyát
A másik az hogy hogy a Méhész Etikai Kódex az ajánlás, nem törvény vagy rendelet.
Vagy az? Akkor meg nem az előző.
Felhígult a szakma, ez is tény. Sokan vagyunk. Ennek főleg gazdasági oka van! Kissebb részben a rossz komunikáció is okolható. A méznek kell a reklám, és nem a méhészkedésnek.
Anyagi haszonszerzés miatt indított tanfolyamokon, szépen kineveljük (növeljük) a saját konkurenciánkat.
Szóval a méhészkedés is, mára már csak szimplán egy vállalkozási tevékenység(főleg az újaknak). Most szembesülnek vele a résztvevők, hogy itt is ugyanolyan farkastörvények érvényesülnek mint máshol.
A tisztességes magatartást nem lehet, kikényszeríteni. Hogyan? Ugyan már, akki eddig rápakolt a másik nyakára ezután is megteszi, jó kapcsolatait kihasználva viszont téged még a méhlegelő közelébe sem enged! Igy mert tisztességes vagy, nem is mégy oda.
Sőt az is előfordul, hogy pont az ilyen "emberek" vannak vezető pozícióban, akár méhész egyesület élén. Persze ez, a tagság gyengesége is.
Na mindegy, túlvagyok már azokon az ifjonti fellángolásokon hogy tudjam azt, hogy bizony egy szál zsíroskenyéren nem lehet a világot megváltani.
Én, ha tisztes szándékkal betérsz a vándortanyámra, hellyel és házipálinkával kínállak, és beszélgethetünk a méhészkedésről. Ahogyan az régen volt szokás.......


Vissza a tetejére
  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.08. 08:04 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.06.06. 18:15
Hozzászólások: 507
Tartózkodási hely: Veszprém megye
Kobra írta:
Méhész Etikai Kódex

Az mi? Nem érdekel! Miért? Mert az általánosan emberi viselkedési normatívákat kellene betartani!
Akki erre nem hajlamos annak kreálhattok bármit.
Hát nem értitek, hogy (vad) kapitalizmusban élünk?
A pénz beszél, a kutya ugat!
A saját méheim védelme, és megélhetésem érdekében, megteszek mindent!
Úgy hogy lehetőleg, más érdekei ne sérüljenek, legalábbis nagymértékben.
Viszont, kemény konkurencia harc folyik, a legelőért a piacért. (Természetesen)
A méhészkedés is egy üzleti vállalkozás, ezt kell tudomásul venni!



:taps Teljes mértékben igazad van szerintem ha az emberek a törvényeket nem tartják be (bejelentési kőtelezetség , vádorlás szabályai , stb.) akkor egy ilyen "Kodex" csak kidobott pénz lenne.... Pénz!!! Milyen pénzből lenne megvalósítva mert hogy én egy fillért nem áldoznék rá az biztos mert semmi értelme nem lenne.
Ennyi erővel beledobhatnám a Dunába is.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.08. 07:33 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.05.10. 19:49
Hozzászólások: 351
Tartózkodási hely: B-A-Z megye
Kedves Kobra!
Miért gondolod fölöslegesnek, ha egy közösség leírja, hogy milyen normák szerint folytat egy tevékenységet? Miért nem írhatja elő, hogy ha közénk akarsz tartozni, akkor ezek szerint kell eljárnod? Miért baj az, ha közös érdekek esetén közösen lépnek fel és nem széthúznak, csak mert van egy-két pont ahol érdekütközés lehetséges? Pont a kritikus pontok miatt kell egy közös álláspontot kialakítani és a hozzád hasonlóan gondolkodók ellen minden törvényes eszközzel fellépni.
A kapitalizmusunk azért vad, mert néhányan (sokan) azzá tettétek és teszitek. A gátlástalan embereknek érdeke ezt az állapotot fenntartani, mert lépéselőnyben vannak, szélesebb eszköztár miatt, az emberségesen gondolkodókkal szemben.
Bocs, ez sem ide illett. :(


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.08. 04:24 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Tisztelt Kobra és a többi hason gondolkodó!

A vadkapitalizmusnak is vannak normái. A piranha sem nagy hal mégis...
A méhészetben is van etika, mint az elején megjegyeztem az OMME-nál is van, ezt most Tűzoltó szeretné esetleg bővíteni vagy legalábbis igényt felmérni. A moderátor jó lenne , törölne minden nem ide tartozó hozzászólást


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.08. 01:04 
Méhész Etikai Kódex

Az mi? Nem érdekel! Miért? Mert az általánosan emberi viselkedési normatívákat kellene betartani!
Akki erre nem hajlamos annak kreálhattok bármit.
Hát nem értitek, hogy (vad) kapitalizmusban élünk?
A pénz beszél, a kutya ugat!
A saját méheim védelme, és megélhetésem érdekében, megteszek mindent!
Úgy hogy lehetőleg, más érdekei ne sérüljenek, legalábbis nagymértékben.
Viszont, kemény konkurencia harc folyik, a legelőért a piacért. (Természetesen)
A méhészkedés is egy üzleti vállalkozás, ezt kell tudomásul venni!


Vissza a tetejére
  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.07. 21:58 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
Köszönöm Ata67. Én is így gondolom.

Bordalivo! ... Inkább nem szólok egy szót sem.

Arra szeretném kérni a tisztelt hozzászólókat, hogy most már az érdemi javasolt normaszövegek kerüljenek elő és a ne a méhészképzés milyenségét tárgyaljuk meg ebben a topikban.
Várom a javaslatokat. Vagy legalább azt, hogy mit tartanátok fontosnak szabályozni.

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.07. 20:44 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.10.14. 12:01
Hozzászólások: 687
Tartózkodási hely: Pécs
Nemrégiben történt, hogy észrevettem, amikor egy ismerősöm lopott. Úgy éreztem, figyelmeztetnem kell őt. Négyszemközt szóltam neki, hogy helytelen a viselkedése. Azért szóltam, hogy ki tudja javítani, amit hibázott. Kinevetett…
Úgy gondolom, szólni kell, ha valakit hibázni látok. Ha nem hallgat rám, az nem teszi feleslegessé azt, hogy én szóltam. Fontos a jobbító szándék.
Ugyanezt gondolom, a topik céljáról.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.07. 18:37 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.05.10. 19:49
Hozzászólások: 351
Tartózkodási hely: B-A-Z megye
Legalábbis sikerült értelmetlenné tennünk. :ut


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.07. 18:00 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.12.03. 00:19
Hozzászólások: 360
Tartózkodási hely: Pest megye
Ennek a topiknak annyi értelme van, mintha, a notórius tolvajnak azt mondanád, ne lopj.
:re :re :re


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.07. 17:47 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
A probléma ott kezdődik hogy a jogi értelmezés megyénként vagy akár még kisebb területenként változik. Az etikai szabályok betartása messze elmarad a kívánalmaktól.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.07. 08:25 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.31. 06:37
Hozzászólások: 834
Tartózkodási hely: Tolna megye
2009-ben vettem 4 család méhet, és mostanra 24-re nőtt az állomány. A környékbeli méhészek nagy segítségével jutottam el a mai (valamilyen) szakmai ismeretekre.
Úgy érzem hamarosan papírhoz fogják kötni a méhészkedést, így idén iratkoztam be az OKJ méhész suliba. A 42 nebulóból 14-ünk méhészkedik, amivel csak azt szeretném érzékeltetni, hogy a döntő többsége most tanulja, hogy mi az a léputca. A reklám szerint majd lesz gyakorlati oktatás is. Ha ezek a "méhészek" felszabadulnak, elvileg ők képzett méhészek, mert papírjuk van róla.
Nehogy már előnyben érezzék magukat egy 20 éve anyát nevelő asztalos szakképesítéssel rendelkező emberrel szemben.
Ennyit a kötelező oktatásról.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.06. 12:07 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.04.19. 19:38
Hozzászólások: 365
:taps


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.06. 11:30 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.05.07. 20:10
Hozzászólások: 422
Tartózkodási hely: Sopron
Írhattok itt mindenféléről, aláírja ,átveszi, kiképzi megtanulja,azt ha nem akkor szankcionálja.
Jelenlegi szabályozást sem tartják be (pedig ugye kötelező), nem ellenőrzik, szankcionálják.Lehet lefektetni valami újat ,korszerűbbet de sajnos míg a jól működő háttér nincsen addig lecsó. Akkor isten igazából miről is koptatjuk az ujjvégeinket?

_________________
Belizár


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.06. 10:14 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Speti!
Megtanulom egy szerelőműhelyben hogyan kell lecserélni a vezérműszíjat. Ha ezt megcsinálom utána néhány gépkocsin, akkor azokat az autókat majd kivonják a forgalomból, mert olyasvalaki csinálta meg, akinek nem volt hozzá végzettsége? Ez még a fék esetében sincs így, pedig esetleg indokolt lehetne. Hiszen közveszélyes lehet rossz fékkel menni. Mégis inkább fékpróbát kell csinálni, hogy jól működik-e, nem pedig a végzettség alapján engedélyezni a forgalomban való részvételt. Ha jó a fék, akkor senki nem kérdi, hogy szerelte-e valaki, és volt-e hozzá végzettsége ? Ha történik egy baleset pl. a kormánymű hibájából, akkor sem fogják elővenni azt, aki a féket szerelte, jól is működött, csak végzettsége nem volt hozzá. De előveszik azt, aki rosszul szerelte meg, ebből lett a baj, pedig volt végzettsége hozzá. Ha Te annak ellenére, hogy minden felszerelésed megvolt a különféle pörgetési módszerekhez, de éppen rosszul döntöttél, és rablás alakult ki, akkor azért Te vagy a felelős. A tényt kell alapvetően szankcionálni ez igaz. Tehát alapvetően azt kellene büntetni, ha a pörgetés következtében kialakul a rablás. Ez azonban egy vándortanyán hatóságilag nem ellenőrizhető. Ezért lenne szükséges egy lépéssel előbbi ponton szabályozni. Vándorlási engedély kiadásakor ellenőrizhető a feltételek megléte.
De ez csak egy elméleti vita. A jelenleg uralkodó fekvő rendszerű kaptárak miatt ezt nem lehetne bevezetni. Attól viszont a veszély éppen úgy fennáll. A probléma az, hogy a képzés kötelezővé tételével sokan adminisztratív akadályokat akarnak állítani az újabb méhészetek kialakulásának. Ez egy külön mise, nem is akarnék belefolyni. Azonban én azt gondolom, hogy itt szemléletbeli probléma van. Amíg a nyúlós terjedése egy olyan közügy, ami káros hatást tud gyakorolni mások méhészetére, addig a méhlegelő szűkülésének problémája effajta káros hatást nem gyakorol. Azonos erősségű családok esetén egyformán fog mindenki mézhozama csökkenni egy túlterhelt legelőn. Egy kritikus szint felett (amit senki nem tud, hogy hol van) persze kevesebb lesz, mint lett volna több méhcsalád nélkül, de ez nem összehasonlítható azzal,mint amikor el sem tudsz menekülni egy nyúlóst terjesztő méhészet elől.
Ami még a szaktudás hiányának számonkérését illeti. Ki lehetne adni minden méhésznek egy kiskátét, amelyben minden fontos méhészeti közügyet érintő dolog le lenne írva (kb az, amiről ez a topic is szól), átvételét a hatóság előtt aláírja, és attól kezdve felelős minden tettéért. Azokért a károkért is, amit másoknak okoz, ha az bizonyítható. (Legtöbbször sajnos nem.) Aztán hogy azokban a dolgokban, amelyek nem közügyek, ki, hogyan herdálja el a vagyonát, az legyen a saját gondja. Miért jó az annak, aki korlátozni szeretné a méhcsaládok számát, hogy kötelezően megtanítsák az újaknak azt, hogy hogyan lehet eredményesen méhészkedni? Ezt kötelező képzés nélkül is el lehet sajátítani. 25 év alatt. Ha érdeklődő és figyelmes, akkor töredéke alatt. Pl. egy jó képzéssel. Láttál Te már olyan méhészeti képzést, ahol a szakmai dolgokat nem oktatják, csak a különféle előírásokat? Mert ez utóbbiról szóló vizsgakötelezettség előírása persze elfogadható lenne. Ha valaki magától nem képes megszerezni ezt az ismeretanyagot, azoknak kell ilyen típusú képzést indítani. Lehetőleg minél drágábban. De attól, hogy százszor elmondják nekik, és a vizsgán saját maga is előadja hogy pl. fedelezést nem nyalatunk ki az udvaron, még lehet, hogy mégis meg fogja tenni. Ha megteszi, akkor büntetni kell. Vizsgával, vagy anélkül, teljesen mindegy..

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.06. 08:14 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.05.18. 10:15
Hozzászólások: 108
Tartózkodási hely: Hajmáskér
cerana írta:
speti írta:
Én inkább a képzést tenném kötelezővé!!!!! Miért ne pörgethetnék én akácot szabad ég alatt???????

Speti!
Ezt nem gondolhatod komolyan?! Képzeld el, hogy kötelezővé tennék az iskolában annak oktatását, hogy nem szabad lopni, és ezután a lopás már nem is lenne büntetendő. Szerinted meg fog szűnni a lopás?
Próbáltál már akácot pergetni azután, amikor nem volt hordás ? Zárt körülmények között nincs kutatás, és nincs fertőzésveszély. Persze a mézelvételnél még lehet. Kivéve a szöktetésnél. A szankcióknak a jogellenes magatartásra kell irányulniuk. Ha valaki oktatás nélkül is tudatában van a lényegnek, azt nem kellene fölösleges dolgokra kényszeríteni. Azt kell szankcionálni, amikor egy előírást megszegnek. Ha valakinek oktatásra van szüksége ahhoz, hogy megismerje az előírásokat, akkor vegyen részt oktatásban. Egy azonban biztos: az előírások megszegését büntetni kell. Függetlenül attól, hogy van-e végzettsége vagy nincs. A nyúlóst legjobban a rablás terjeszti. Az előírásoknak ezért a rablás megakadályozását kell szolgálniuk. Szabad ég alatt, szöktetés nélkül nagyobb esély van a rablásra, mint ellenkező esetben. Ilyen betegség esetében nem szabad megengedni a 100 esetből történő egy előfordulását sem, mert az 15000 méhész esetén évi két pörgetéssel 30000-ből már 300 esetet jelent. Mintha e körüli szám lett volna tavaly a nyúlós esetek száma az országban.


cerena!
Nekem minden féle felszerelésem meg van a méz elvételéhez, hordás és időjárás függvényében döntöm el hogy mikor mit használok. De azért csak oda értünk vissza amiről beszélek, mert képzés nélkül nem jutunk egyről a kettőre. Vezérműszíjat sem cseréli le mindenki az autóján mert meg kell tanulni hogy mit és hova állítok!!!A pörgetést is meg kell tanulni hogy mikor mivel mit csinálok. (Egyébként szerintem nem a pörgetés körüli mizéria a nyúlos terjesztés fő gondja. Sok megyében az őszi nyúlós települések átfedést mutatnak tavalyra ,esetleg egy két települést mozog a góc de amíg ezek nincsenek felszámolva addig gond lesz)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.05. 16:07 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.12.03. 00:19
Hozzászólások: 360
Tartózkodási hely: Pest megye
cerena!

Lehet hagynunk kellene, ki hogy tud vigyázzon,...és jöjjön a pestis!...
Pusztítsa el a nem életrevaló méheket!...

Szerintem országunk sziget lehetne,...melyben kevés pusztulás lenne...
Oly sokan szeretik a méheket...
:taps


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.05. 12:21 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.12.03. 00:19
Hozzászólások: 360
Tartózkodási hely: Pest megye
Cerena hozzászólása, telitalálat...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.05. 12:20 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.12.03. 00:19
Hozzászólások: 360
Tartózkodási hely: Pest megye
Nah!

Két éve amikor vettem méhét, szándékom volt venni néhány fekvőt is de csak tavasszal, noha ugyanazon az áron árulta az eladó ősszel is.Nos tavasz felé amikor érdeklődtem, véletlenül megtudtam volt nála nyúlós néhány éve.

Méhészmester volt,...

... a környéken a legelismertebb...

Ötven méterre lévő szomszédjánál nem volt, ahol úgy tudom máig sincs nyúlós.A szomszéd kajánul vigyorgott...
Nem vettem tőle méheket, pedig nekem is szívem egyik csücske az nb 18-20-as.
A szaporítás miatt akartam fekvőket venni,...rajállapotba helyezve mézeltetni...

Kérdem?
Mi a kérdésem...:-)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.05. 11:04 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
speti írta:
Én inkább a képzést tenném kötelezővé!!!!! Miért ne pörgethetnék én akácot szabad ég alatt???????

Speti!
Ezt nem gondolhatod komolyan?! Képzeld el, hogy kötelezővé tennék az iskolában annak oktatását, hogy nem szabad lopni, és ezután a lopás már nem is lenne büntetendő. Szerinted meg fog szűnni a lopás?
Próbáltál már akácot pergetni azután, amikor nem volt hordás ? Zárt körülmények között nincs kutatás, és nincs fertőzésveszély. Persze a mézelvételnél még lehet. Kivéve a szöktetésnél. A szankcióknak a jogellenes magatartásra kell irányulniuk. Ha valaki oktatás nélkül is tudatában van a lényegnek, azt nem kellene fölösleges dolgokra kényszeríteni. Azt kell szankcionálni, amikor egy előírást megszegnek. Ha valakinek oktatásra van szüksége ahhoz, hogy megismerje az előírásokat, akkor vegyen részt oktatásban. Egy azonban biztos: az előírások megszegését büntetni kell. Függetlenül attól, hogy van-e végzettsége vagy nincs. A nyúlóst legjobban a rablás terjeszti. Az előírásoknak ezért a rablás megakadályozását kell szolgálniuk. Szabad ég alatt, szöktetés nélkül nagyobb esély van a rablásra, mint ellenkező esetben. Ilyen betegség esetében nem szabad megengedni a 100 esetből történő egy előfordulását sem, mert az 15000 méhész esetén évi két pörgetéssel 30000-ből már 300 esetet jelent. Mintha e körüli szám lett volna tavaly a nyúlós esetek száma az országban.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.05. 07:56 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.05.10. 19:49
Hozzászólások: 351
Tartózkodási hely: B-A-Z megye
A "mestereket" képezni kell?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.05. 02:36 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.12.03. 00:19
Hozzászólások: 360
Tartózkodási hely: Pest megye
Tsanyi!

Tudod milyen jó amikor itt ülök az erkélyen a mínuszban, és a pokol tüze melegít?
:D


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.03. 21:49 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Vezso írta:
.....A gyakorlat az más tészta. Az legyen kötelező, lehetőleg méhészmester mellett.......

:lol: :lol: :lol:
Ismered a "mester" képzést?

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 186 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: alma16 valamint 23 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.