Pontos idő: 2024.03.28. 23:58

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 186 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.02. 09:22 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.05.10. 19:49
Hozzászólások: 351
Tartózkodási hely: B-A-Z megye
Ezeket a kötelező oktatás dolgokat sose értettem. Sehol. Legalábbis az elméleti oktatást.
Egy elméleti vizsgára megfelelő tankönyvből, esetleges konzultációkból (akár interneten keresztül) könnyedén és olcsón fel lehet készülni. Legyen a vizsga kötelező, ne az oktatás! (ugyan ez a KRESZ oktatás)
A gyakorlat az más tészta. Az legyen kötelező, lehetőleg méhészmester mellett.
Ez persze nem egy etikai kódex hatásköre. :)
A szabad letelepedés kierőszakolása helyett (nonszensz) inkább ismeretterjesztő anyagokat kellene szórni, hogy mekkora termésnövekedés érhető el, ha szakszerűen menedzselik a beporzást.
Idén a naprás helyemen nem kértek semmit. Mondván, hogy jobb lesz a termés, ha én oda megyek. Még az éjjeli őrnek is szóltak, hogy kanyarodjon időnként a méhek felé. Amikor vittem egy kis csomagot a hazavándorlás után, már mutatta, hogy repcére hova lenne jó letelepedni.
Ilyen gazdákra lenne szükség, és nem erőből nekik menni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.01. 19:35 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.12.03. 00:19
Hozzászólások: 360
Tartózkodási hely: Pest megye
speti írta:
Akkor a választ már meg is adtad! Ez egy elég veszélyes szakma,egy kis hülyeséggel komoly károkat lehet okozni azoknál akiknek ez a megélhetésük.Ezt kéne komolyan venni ,és komolyan le kommunikálni a kezdők felé.


speti!

Te mennyi kezdőt karoltál fel,...? Önzetlenül...Mint tanítóink?...Saját érdeke a méhésznek hogy lássa mi van a környezetében...ha másért nem...azért...

Nem azon kellene rettegni?...a kinai-indiai-keleti piacot megszerzi valaki más helyettünk?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.01. 19:18 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
bordal ivo írta:
Egyenlőre befejeztem ebben a témában a hozzászólásokat, mert a mag úgy tűnik elhalt, de lehet valamikor kicsírázik...

Még-hogy egy méhészt korlátozzanak...agyrém...


Az ötleted az agyrém! Nem kötelező méhészkedni! Ha kicsi lenne a méh sűrűség és hiány lenne a megporzó bogár akkor lehetne az ötletednek létjogosultsága. Ma Magyarországon jelenleg nincs és a közeljövőben nem is lesz megporzó hiány, éppen a sok méhész és méhcsalád a gond.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.01. 18:43 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.01.13. 21:16
Hozzászólások: 259
Szerintem, ha ingyen lenne, akkor nagyon sok kezdő elindulna!
Egyébként ötletnek nem rossz!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.01. 18:36 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.05.18. 10:15
Hozzászólások: 108
Tartózkodási hely: Hajmáskér
Akkor a választ már meg is adtad! Ez egy elég veszélyes szakma,egy kis hülyeséggel komoly károkat lehet okozni azoknál akiknek ez a megélhetésük.Ezt kéne komolyan venni ,és komolyan le kommunikálni a kezdők felé.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.01. 18:18 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.01.13. 21:16
Hozzászólások: 259
Nincs kivétel! Ami kötelező az kötelező!
Nincs 100-as állományuk? Kezdőknek sincs!
Vagy pofára menjen? Ki döntené el,hogy kinek kötelező?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.01. 18:07 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.05.18. 10:15
Hozzászólások: 108
Tartózkodási hely: Hajmáskér
"Tisztelet a kivételnek " pedig azért hallanának egy két érdekeset!
De egyébként szerintem nem velük van a gond .Ebben a korban szerintem már azért nem kezelnek olyan sok családot(nem 100-as állományokat) aminagy gondot okoz.Meg azért pergetés tekintetében nem szokott gond lenni esetleg atka kezelésnél.(rossz szer kiválasztás,záró kezelés)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.01. 17:55 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.01.13. 21:16
Hozzászólások: 259
"Én inkább a képzést tenném kötelezővé!!!!!!"


Eszembe jutott egy 72 éves méhészbácsi. Nem merném vele közölni, hogy menjen suliba!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.01. 17:55 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.12.03. 00:19
Hozzászólások: 360
Tartózkodási hely: Pest megye
Egyenlőre befejeztem ebben a témában a hozzászólásokat, mert a mag úgy tűnik elhalt, de lehet valamikor kicsírázik...

Még-hogy egy méhészt korlátozzanak...agyrém...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.01. 17:52 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.12.03. 00:19
Hozzászólások: 360
Tartózkodási hely: Pest megye
Igyekszem úgy élni, másoknak is hasznára legyek. Ha másnak valami káros, nekem hasznos nem lehet. Alapelvem!... Nem jelenti azt hogy nem tévedek...

Gondoljatok már bele!!!...
Mennyi hasznot hajtotok a földtulajdonosoknak, a mágnásoknak.../ ők használják ki a méhészeket/
Nem mások kihasználására kellene mindjárt gondolni...
Nem könnyebb lenne egy vándorlásod ha te határozhatnád meg hová telepedsz 200-2000m távolságban?

Akármilyen a mostani kormány, de a tevékeny, és a hasznot hozó egyéneket kívánja támogatni...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.01. 15:49 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.02.17. 13:09
Hozzászólások: 1719
Tartózkodási hely: Pest megye
bordal ivo írta:
Igenis komolyan gondoltam, természetesen ésszerű keretek között, köteles legyen a tulajdonos tűrni a méhészt időlegesen

Olyan létezik, hogy egyes monopol(!) magánjavakat a közjó érdekében "szabadon használhatóvá tesznek", de ebben az esetben is jár érte meghatározott összegű ellenszolgáltatás. Pl. a T-Com vezetékén más szolgáltató is adhat telefon szolgáltatást, de a használatért fizetni kell a T-Com-nak. De lehetne ez pl. egy erdőgazdaság területe is, ahonnan nem zavarhatják el csak úgy a méhészeket...
Amennyiben az állam a tulajdonos, még egyszerűbb lehetne.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.01. 13:08 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
bordal ivo írta:
Igenis komolyan gondoltam, természetesen ésszerű keretek között, köteles legyen a tulajdonos tűrni a méhészt időlegesen
Igazatok van, cerenának is a többieknek is, akik poénnak vették azoknak is, de meglehetne oldatni akár jogszabállyal is.
Hallottam már letelepedési gondokról, sőt az első vándorlásunkkor nekünk nekünk is majdnem volt.A tulajdonost nem tudtuk elérni a szállítás napján. Bekerített területen engedélyezte a letelepedést.
Rengeteg telefonhívás után sikerült csak vele beszélni indulás előtt.
Ha nem tudunk értekezni, bizony bárhol lerakodhattam volna, kicsit ésszerűen, bár ezt sokan lehet nem képzelik el rólam.
Akác idején ha nincs közúti ellenőrzés, eltűnik a traffipax, akkor nem lehetne lehetetlen egy ésszerű kormányrendeletet kieszközölni.

Persze ez egy ötlet, gondolat volt, tudtam nehezen kivitelezhető lenne.


Ez nem egy nehezen kivitelezhető , hanem egy elképesztő gondolat. Én senkiért és mindenki csak értem , az én gyarapodásomért. Végül is :D Nem kötelező vándorolni! Ha nem találsz magadnak időben megfelelő helyet senki nem kényszerít , hogy pakolj és menj. Más tulajdona felett Te nem rendelkezel, bár most , hogy mondod , hétvégére rakd tele a hűtődet sörrel rendelj 12 személyre pizzát fizesd ki, aztán jó lenne ha péntek este 20 órakor már nem lennél otthon , mert megyünk a haverokkal és buli lesz. Sör a hűtőben a pizza meg egyszer majd odaér amit kifizettél


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.01. 12:07 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.02.28. 14:40
Hozzászólások: 185
Tartózkodási hely: heves megye
Bocs! Elírtam, VII. parancsolat - legalábbis a katolikusoknál.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.01. 12:03 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.11.23. 09:10
Hozzászólások: 302
Amikor elkezdtem méhek közelébe járni a mesterem megkérdezte, hogy akarok-e végzettséget szerezni a méhészetről, akarok-e méhésziskolába járni. Később az ő mestere szintén megkérdezte tőlem. Majd a leendő eü felelősöm is feltette a kérdést...
Akkor még az volt a válaszom, hogy nem akarok "nagyüzemi" méhész lenni, én csak kicsiben akarom csinálni, csak magamnak, pár családdal.
Ezt követően belemerültem a kaptárakba és a mesterem unszolására még is csak a megkereshető forintokat helyeztem előre.
Ezt követően evidenssé lett, hogy beiratkoztam, elvégeztem...
Többet látva a világból, vándorolni csak végzett méhészt engednék...
Sőt családszám arányában szintén követelnék végzettséget...
De ez csak az én véleményem és nem is ide tartozik...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.01. 11:24 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.02.28. 14:40
Hozzászólások: 185
Tartózkodási hely: heves megye
Tanfolyamon a "leszek-méhészeknek" ezzel szoktam kiegészíteni az OMME szabályzatot:
~ állandó telephely létesítésekor nem veszi figyelembe az adott terület (röpkörzet) már meglévő méhsűrűségét;
~ nem kéri közvetlen telekszomszédjai beleegyezését és a kialakult méhtartási vita miatt, az addig „békében élő” régebbi méhészeteket is korlátozzák vagy egyébb "atrocitások" érik,
~ állandó méhészet közelében úgy telepedik le, hogy kaptárai a fő méhlegelő és az állóméhes közé esnek,
~ nem, vagy nem kellő időben végzi a méhegészségügyi munkákat, az atka elleni védekezést; tudatlanságával vagy hanyagságával hozzájárul a méhbetegségek terjedéséhez,
~ szándékosan (akár rossz „tanáccsal”) kárt okoz más méhészetében
~ megszegi a VIII. parancsolatot, vagy hozzájárul, hogy mások megszegjék.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.01. 11:02 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.05.18. 10:15
Hozzászólások: 108
Tartózkodási hely: Hajmáskér
[quote]Olyan rablás volt nála, hogy feketéllettek a hullák messziről a kaptár előtt. Amikor szóvá tettük, azt mondta, hogy az csak "természetes elhullás". Ha csak úgy nem értette, hogy rabláskor természetesen elhullanak a méhek...
A helyi állatorvosnak is szóltunk, azt mondta, őt aztán nem érdekli ez az egész.

]Erről beszélek : A szaktudás teljes hiánya!! Ezért nehogy már más helyesen és jól méhészkedő legyen szankcionálva.(Mert más nem tanulja meg, nem jár utána, hogy mikor és hogyan lehet mézet elvenni).


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.01. 10:28 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.12.03. 00:19
Hozzászólások: 360
Tartózkodási hely: Pest megye
Mi az hogy kizárt? Ellophatták az országunkat? Kizártnak tartottuk!

De ha ilyen a hozzáállás hogy nem a javunk megoldásán fáradozunk, hanem a kifogásokat keressük, nem érhetjük el a lehetőséget amit elérhetnénk.

Én nem követeltem, s követelek, csak lehetőséget, lehetőségeket kínálok hogy a képviselők a legjobbat érjék el.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.01. 09:45 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.05.16. 11:25
Hozzászólások: 1523
bordal ivo: Maximum állami tulajdonú erdők esetén, meghatározott időtartamra jöhetne szóba egyáltalán valami ilyesmi, magánterületen kizárt.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.01. 09:42 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.05.16. 11:25
Hozzászólások: 1523
speti írta:
Miért ne pörgethetnék én akácot szabad ég alatt???????


Mert ennek a tiltásával csökkenthető lenne a járványveszély. Tudom, jó hordásban nincs kutatás, de ezt csak vagy így, vagy úgy lehetne szabályozni. Naprán volt mellettem olyan fazon pár éve, hogy mindig délután kezdte el a pergetést már a hordás megszűnése után, sátor nélkül. Olyan rablás volt nála, hogy feketéllettek a hullák messziről a kaptár előtt. Amikor szóvá tettük, azt mondta, hogy az csak "természetes elhullás". Ha csak úgy nem értette, hogy rabláskor természetesen elhullanak a méhek...
A helyi állatorvosnak is szóltunk, azt mondta, őt aztán nem érdekli ez az egész.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.01. 08:51 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.12.03. 00:19
Hozzászólások: 360
Tartózkodási hely: Pest megye
Igenis komolyan gondoltam, természetesen ésszerű keretek között, köteles legyen a tulajdonos tűrni a méhészt időlegesen
Igazatok van, cerenának is a többieknek is, akik poénnak vették azoknak is, de meglehetne oldatni akár jogszabállyal is.
Hallottam már letelepedési gondokról, sőt az első vándorlásunkkor nekünk nekünk is majdnem volt.A tulajdonost nem tudtuk elérni a szállítás napján. Bekerített területen engedélyezte a letelepedést.
Rengeteg telefonhívás után sikerült csak vele beszélni indulás előtt.
Ha nem tudunk értekezni, bizony bárhol lerakodhattam volna, kicsit ésszerűen, bár ezt sokan lehet nem képzelik el rólam.
Akác idején ha nincs közúti ellenőrzés, eltűnik a traffipax, akkor nem lehetne lehetetlen egy ésszerű kormányrendeletet kieszközölni.

Persze ez egy ötlet, gondolat volt, tudtam nehezen kivitelezhető lenne.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.01. 08:20 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.05.18. 10:15
Hozzászólások: 108
Tartózkodási hely: Hajmáskér
abrakazabra: Olyan érzésem van mintha a kontár szaktudás nélküli méhészeket akarnánk védeni azzal szemben aki iskolába járt (rendes suli) meg tanulta hogy mit mikor és hogyan lehet szakszerűen, biztonságosan alkalmazni.Én inkább a képzést tenném kötelezővé!!!!! Miért ne pörgethetnék én akácot szabad ég alatt???????


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.01. 07:42 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.05.16. 11:25
Hozzászólások: 1523
bordal ivo: Ez jó poén volt. :)

A fertőzésveszély miatt én belevenném a szabadban (sátor használata nélküli) pergetés tilalmát is. Sőt, ezt az állategészségügyi jogszabályba is be kellene foglalni. Bővítve még azzal, hogy tilos legyen szabadban hagyni lépeket, fedelezést, etetőt, minden olyasmit, amire a méhek rájárhatnak. A fedelezés szabadban kinyalatását külön büntetném, keményen, minimum 50 ezernél kellene első alkalommal kezdeni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.01. 06:32 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.04.11. 19:35
Hozzászólások: 164
Tartózkodási hely: pest megye
bordal ivo írta:
b./ a tulajdonos, vagy területhasználó engedélye nélkül telepedik le méheivel.

Ezt én kivenném, és a következőt javaslom: ha a méhész, általa a legjobbnak feltétételezett gyűjtési helyet kívánja igénybe venni, a terület tulajdonosa köteles tűrni, a méhész időleges birtoklását, amennyiben az mások testi épségét nem veszélyezteti. A méhésznek csak tájékoztatási kötelezettsége lenne a birtok tulajdonosával...

Én belevenném ez mellé ,hogy ha a tulajnak van szűz lánya ,az természetesan a méhészt illeti.. :lol:


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.01. 06:26 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.05.18. 10:15
Hozzászólások: 108
Tartózkodási hely: Hajmáskér
Nem tudom ,hogy ennek van hátránya??


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.01. 05:36 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
belizar írta:
Azért lenne egy kérdésem, ilyen etikai mizéria mennyi volt, és mi volt az elmarasztalás, ha volt egyáltalán.Mert ugye hiába van ilyenünk ha csak olvasgatjuk, azt nem működik.


Az idei évben 1 esetről konkrétan tudok , bár a határozat száma szerint ez a 3. elbírált.
Történet.
A vándorméhész a helyi méhtartó állandó telephelyétől a törvényben foglaltak szerinti 200 métertől közelebb telepedett le, röpirányban keresztezte az útjukat. A vándor méhészetről hiányzott mindennemű a tulajdonosára utaló jelzés ( név , telefon, kaptárazonosító) , itató víz sem volt a méhek elött.
Az illetőt 6 hónapra kizárták az OMME-ből.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.01. 05:28 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
belizar írta:
Vegyük be azt is hogy más méhészetében megjelenni, ott kutatni, turkálni,kaptárt nyitogatni a tulajdonos jelenléte nélkül teljesen elfogadott és etikus.

az már bűncselekmény kategória


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.01. 05:27 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
bordal ivo írta:

b./ a tulajdonos, vagy területhasználó engedélye nélkül telepedik le méheivel.

Ezt én kivenném, és a következőt javaslom: ha a méhész, általa a legjobbnak feltétételezett gyűjtési helyet kívánja igénybe venni, a terület tulajdonosa köteles tűrni, a méhész időleges birtoklását, amennyiben az mások testi épségét nem veszélyezteti. A méhésznek csak tájékoztatási kötelezettsége lenne a birtok tulajdonosával...

Persze ezt jogszabályilag el kellene fogadtatni...nem lehetetlen...

Ehhez azért több jogszabályt kellene módosítani és ráadásul a tulajdonomat akarom használni , akkor méhész legyen a talpán aki ebben megakadályoz.A nektártermelés , a méhészet mindig csak másodlagos termék akármilyen növényről is hordatsz, az elsődleges szempontok az irányadóak.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.01. 04:58 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
bordal ivo írta:
ha a méhész, általa a legjobbnak feltétételezett gyűjtési helyet kívánja igénybe venni, a terület tulajdonosa köteles tűrni, a méhész időleges birtoklását

Bordal ivo !
Ezt ugye viccnek szántad?! Képzeld el, hogy veszel magadnak egy telephelyet valamilyen jó méhlegelő közelében, valahol máshol vándorolsz éppen, mire haza akarsz jönni, addigra én ott vagyok, és természetesen erről a tényről én tájékoztatni is foglak. Te pedig keress magadnak más helyet. Vagy ha történetesen nem méhész vagy, csak akarsz valamit éppen csinálni a földeden: szántani, vetni, aratni, bulit rendezni , bármit, azt majd én mondom meg neked, hogy ezt megteheted-e az elkövetkező két hétben vagy sem?

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.01. 04:32 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.05.07. 20:10
Hozzászólások: 422
Tartózkodási hely: Sopron
Azért lenne egy kérdésem, ilyen etikai mizéria mennyi volt, és mi volt az elmarasztalás, ha volt egyáltalán.Mert ugye hiába van ilyenünk ha csak olvasgatjuk, azt nem működik.

_________________
Belizár


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.10.01. 04:30 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.05.07. 20:10
Hozzászólások: 422
Tartózkodási hely: Sopron
Vegyük be azt is hogy más méhészetében megjelenni, ott kutatni, turkálni,kaptárt nyitogatni a tulajdonos jelenléte nélkül teljesen elfogadott és etikus.

_________________
Belizár


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.09.30. 22:54 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.12.03. 00:19
Hozzászólások: 360
Tartózkodási hely: Pest megye
Bogaras írta:
Az OMME-nak van egy Etikai és Fegyelmi szabályzata. Szerintem alap lenne hogy onnan az etikai dolgok egyenesen bekerüljenek az általad szerkesztettbe és azután ezt lehetne bővíteni.

Etikai vétséget követ el, aki

a./ az általa észlelt méhészettel összefüggő bűncselekményeket, valamint szabálysértéseket és a méhészerkölcs súlyosabb megsértőit az arra hivatott szervnek 8 napon belül nem jelenti.
b./ a tulajdonos, vagy területhasználó engedélye nélkül telepedik le méheivel.
c./ megszegi a társadalmi együttélés írott és íratlan szabályait.
d./ más méhész azévi táblával megjelölt helyét elfoglalja, tábláját áthelyezi, vagy megsemmisíti.
e./ más nevén foglal letelepedési helyet saját magának.
f./ egyszerre, indokolatlanul a szükségesnél több helyre tesz ki helyfoglaló táblát.
g./ más méhészethez nem a megfelelő távolságra helyezi el helyfoglaló tábláját.
h./ a szükségesnél nagyobb területet foglal le.
i./ vándortanyán szemetel, nem állítja vissza a területet eredeti állapotába, nem tartja be a higiéniai követelményeket
j./ kutatásos, rablásveszélyes időben, figyelmetlenül, és nem a kötelező óvatossággal méhészkedik.
k./ aki rablásos időszakban más méhészetek közelében etet.
l./ nem itatja méheit vándortanyán
m./ rongálja a természetet, nem óvja és védi a növény és állatvilágot


b./ a tulajdonos, vagy területhasználó engedélye nélkül telepedik le méheivel.

Ezt én kivenném, és a következőt javaslom: ha a méhész, általa a legjobbnak feltétételezett gyűjtési helyet kívánja igénybe venni, a terület tulajdonosa köteles tűrni, a méhész időleges birtoklását, amennyiben az mások testi épségét nem veszélyezteti. A méhésznek csak tájékoztatási kötelezettsége lenne a birtok tulajdonosával...

Persze ezt jogszabályilag el kellene fogadtatni...nem lehetetlen...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.09.30. 22:00 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
abrakazabra írta:
tűzoltó írta:
Az egyesületünk egy méhész évkönyv összeállítását határozta el.


Melyik egyesület? Az OMME?


A Bajai Méhész Klub Egyesület.

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.09.30. 20:15 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Az OMME-nak van egy Etikai és Fegyelmi szabályzata. Szerintem alap lenne hogy onnan az etikai dolgok egyenesen bekerüljenek az általad szerkesztettbe és azután ezt lehetne bővíteni.

Etikai vétséget követ el, aki

a./ az általa észlelt méhészettel összefüggő bűncselekményeket, valamint szabálysértéseket és a méhészerkölcs súlyosabb megsértőit az arra hivatott szervnek 8 napon belül nem jelenti.
b./ a tulajdonos, vagy területhasználó engedélye nélkül telepedik le méheivel.
c./ megszegi a társadalmi együttélés írott és íratlan szabályait.
d./ más méhész azévi táblával megjelölt helyét elfoglalja, tábláját áthelyezi, vagy megsemmisíti.
e./ más nevén foglal letelepedési helyet saját magának.
f./ egyszerre, indokolatlanul a szükségesnél több helyre tesz ki helyfoglaló táblát.
g./ más méhészethez nem a megfelelő távolságra helyezi el helyfoglaló tábláját.
h./ a szükségesnél nagyobb területet foglal le.
i./ vándortanyán szemetel, nem állítja vissza a területet eredeti állapotába, nem tartja be a higiéniai követelményeket
j./ kutatásos, rablásveszélyes időben, figyelmetlenül, és nem a kötelező óvatossággal méhészkedik.
k./ aki rablásos időszakban más méhészetek közelében etet.
l./ nem itatja méheit vándortanyán
m./ rongálja a természetet, nem óvja és védi a növény és állatvilágot


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.09.30. 08:06 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.05.16. 11:25
Hozzászólások: 1523
tűzoltó írta:
Az egyesületünk egy méhész évkönyv összeállítását határozta el.


Melyik egyesület? Az OMME?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.09.30. 07:05 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.03.31. 09:00
Hozzászólások: 142
Tartózkodási hely: Ermihalyfalva Bihar
Egy etikai kodex tulmutat a jogszabalyokon (nagyon sokszor ami nem etikus sajnos jogilag szabalyos).
Ha egy ilyen etikai kodex alapjan a nem etikus meheszeket szankcionalni lehetne mehesztarsadalman belul (mint az orvosoknal) akar a meheszeti tevekenyseg beszuntetesevel is (ez sajnos nagyon tavolinak tunik) akkor lenne igazan ertelme.
Igy is erdekes lehet egy ilyen es foleg igy is hasznos lehet, mert sokan nincsennek tisztaban neha meg a jogokkal, kotelezetsegekkel sem nemhogy az etikaval.
Erdekes lehet es otleteket adhat mas szakmak etikai kodexe.
Sok sikert a munkahoz

_________________
http://ermellekimehesztalalkozo.hu


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Méhész Etikai Kódex
HozzászólásElküldve: 2013.09.29. 20:25 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
Tisztelt fórumtársak!

Az egyesületünk egy méhész évkönyv összeállítását határozta el. (Talán emlékeztek néhányan , hogy 2006-ban és 2008-ban már volt ilyen kiadványunk. A terveink szerint ennek része lenne egy méhész etikai kódex is. A kódex összerendezését magamra vállaltam. Szeretnék javaslatokat kérni arra hogy mi kerüljön bele. (Ha jól sikerülne, akkor talán egyszer majd ez alapja lehetne egy később megalkotásra kerülő jogszabálynak. De ez a jövő zenéje.)

Mivel egy ilyen kódex nem tekinthető jogszabálynak az nem lehet ellentétes hatályos méhészeti jogszabállyal. Ezért kérem , hogy ilyen javaslatot ne is tegyetek.

A szabályozás természetesen bármely méhészettel kapcsolatos témakörre kiterjedhet. Pl.: vándorlás, állandó telephely, vándorhely kialakítás, mézértékesítés, stb.
Előre is köszönöm a segítségeteket.

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 186 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: bbebbe, csjanszki, Shark valamint 26 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.