Pontos idő: 2024.04.28. 09:37

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1940 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 39  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2012.12.12. 09:21 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.01.10. 02:00
Hozzászólások: 1558
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa-Bodoglár
A nejlon takarással pont az a bajom, hogy itt-ott feltépheti a szél, meg elég macerás feltenni, a csörgése zavarhatja a családot. Ahogy Tomi is írta a lehetőséget praktikus meghagyni a család kontrolljára. Nálam a külső takarás még repcén is fent van. 1 m széles 5 m hosszú gumi szallagok vannak a méhesen, kb. 3 méterenként gurtnival rögzítve. 10 család fér egy tekercs alá. A méhes kibontása és visszatakarása kb. 1 órát igényel egymagamnak, de a kaptárak élettartama sokkal növelhető, a családok meg nagyon jól fejlődnek a gumi takarás alatt. A gumi miatt hamarabb felmelegszik a kaptár és később hül ki. Fent teleltetett család soha nem ázik be. Egyetlen hátránya, hogy nem olcsó.
Télen annál nagyobb baja nem lehet egy családnak, hogy éhenhal, így ha annak veszélye fennáll, akkor be kell avatkozni. Ezt lehet főzőtt lepénnyel, vagy szobahőmérsékletű mézes kerettel is. Az éhenhalás főleg február környékén jelentkezhet, amikor beindul a fias. A családok meghallgatásakor szoktam jelölni a hangosabb "síró" családokat. Általában ott van valami probléma. Beázott, nincs elég levegő, nincs anya, vagy nincs elég kaja. A probléma feltérképezéséhez alkalmas időben fel kell nyitni a családot. Ez állomány szinten kb. 5%-ot érint.

_________________
A sikerhez vezető út kudarcokkal van kikövezve.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2012.12.12. 08:25 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.16. 20:14
Hozzászólások: 400
Tartózkodási hely: Jász- Nagykun- Szolnok
Röviden, a teljesség igénye nélkül.
Elegendő mennyiségű telelő élelemet kell, feletetni még augusztusban lehetőleg, akkor nem kell a méhek éhen pusztulásától tartani. A léputcánkénti minimum 2 Kg az irányelvnek jó. Elég a fedettméz terület alapú becslése. Minden kaptárt nem mérhetsz. Eddig soha nem pusztult éhen méhem (ez most a 16. betelelésem)Persze idén kicsit aggodalmasabb, az aszály és a kései enyhe idő miatt, ezt nem vitás. A kaptárakat fóliázom októberben, nem kis munka. Tűzőkapcsozóval rögzítem, idén még madárhálóval is védve volna,( bár a cinkék megtalálnak minden kis rést) Ez több napi munka. Télen csak sztetoszkóppal hallgatom meg a családokat. Ha van elegendő élelem, megfelelő atka irtás őszön, ha nincs erőss nosema akkor, tavaszon úgy találod a méheket, ahogy az őszön betelelted. És a veszteség 0%!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2012.12.11. 21:33 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.15. 21:10
Hozzászólások: 2613
Tartózkodási hely: Kis-Magyar-Alföld
Ismerek olyan idős méhészt,aki folyamatosan nézegeti minden évben a méheket télen. A neylon fólián keresztül. Amikor van időm,karácsony és újév között,én is be szoktam nézni,hol tart a család. Ami hátra húzódott,kapja a főzött lepényt. Így nem kell bezárnom az elpusztult családot,mert nem pusztul el. Sőt,még csak le sem gyengül. Persze az ilyen családokra fokozottan kell figyelni,hogy időben kapjanak puha lepényt. Nem azt mondom,hogy folyton nyitni kell, de sztem érdemes pl félidőtájt belenézni.
Hogy szoktátok írni?
Szerintem.

_________________
1/2NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2012.12.11. 20:08 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.05.14. 12:11
Hozzászólások: 714
Tartózkodási hely: BAZ Göncruszka
Ezt az október utáni háborgatást én sem nagyon értem, egyrészt az atka záró kezelések miatt, de egy kaptárnyitásnál sokkal inkább felbolydítja a családot egy költözés, amit múlt szombaton ejtettünk meg. Az a tapasztalatunk, hogy decembernél korábban nem szerencsés pincézni a családokat

_________________
sohajda levente


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2012.12.11. 17:23 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.12.22. 17:05
Hozzászólások: 353
Tartózkodási hely: Nógrád Megye
Köszönöm a jó tanácsokat.
Habár nem nyitogatom én sem a családokat ok nélkül sajnálom ha ez annak tünt.
Mint irtam már többször is novemberben télire leszűkitve 100%-os fóliatakarással utolsó elötti nagy atkairtással zártam őket.
A záró kezelés még nem történt meg ami aggasztó.
Kedves Robotúr ha azt irod ilyenkor nem háborgatunk 1 családot sem márciusig akkor pl: perizines záró kezelést hogy hajtson végre majd az ember ha az idő kedvez?:)
Mert legutóbbi méhészgyűlésen azt hangoztatták hogy fontos ez a kezelés.
Nálam pl: december 9-én +7 C fok volt egy-egy méhecske ki is repült a déli órában.
Az hogy elkéstem vele nem az én hibám mert mint sokan mások én is munka melett méhészkedek és az időjárás sajna nem kedvezett abban , hogy amikor otthon tartózkodom jo lett volna az idő.Ezért csusztam meg a dolgokkal sajnos.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2012.12.11. 16:44 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.01.10. 02:00
Hozzászólások: 1558
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa-Bodoglár
Azért ne írjunk már olyat, hogy szeptember vége, október eleje az utolsó kaptárbontás!! Félrevezető a kezdőnek. Nálam a fias drasztikusabb csökkenése után még október utolsó harmadába át kellett lapoznom a családokat, hogy a gyengén mézes kereteket kivegyem középről. Nem volt általános a jelenség, de ha nem csinálom meg biztos éhenhal néhány család, miközben ott a rengeteg kaja. Atkaírtás miatt meg pláne, hogy kell kaptárt nyitni. Addig nincs is probléma, amíg az időjárás engedi, és a zavarást követően még tud tisztulni a család. Nálam egyébként jellemzően november 5 körül van a takarás és általában februárban van egy 10 fok feletti időszak, amikor az alsó kartonok kihúzásra kerülnek ( a takarítás könnyítésére ) és bekerül a puha lepény. Idén márciusra esett az első vizsgálat. Kettő közti időszakban 2-4 hetente meghallgatom őket, de azt se a legnagyobb hidegben. Ha van pusztult család, ekkor zárom a kijárót. Közbenső időben basztatni tilos a családot. Tavaly sajnos nálam rengeteg madár volt, így néhány család ( többek között emiatt ) hasmenéses is lett. Idén madárhálót is kapott a méhes, a nagyobb nyugalom érdekében.

_________________
A sikerhez vezető út kudarcokkal van kikövezve.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2012.12.11. 16:25 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.16. 20:14
Hozzászólások: 400
Tartózkodási hely: Jász- Nagykun- Szolnok
Arthur!

Írtad: "minden évben gondjaim voltak a teleltetéssel de sosem az élelem volt a gond." továbbá "Ma az időjárás annyiban kedvezett meglestem, hogy a pára lecsapódással mi a helyzet."
December 9.-én!?

Annyira nem kedvezhetett az az időjárás. Nem kell már ilyenkor kaptárt bontogatni, szeptember vége max október eleje az utolsó kaptárbontás, beavatkozás. Az első majd márciusban amikor már repülnek.
Nem is csodálkozom a teleltetési gondjaidon. Bár lényeges, de az atka csak egy momentum, "több vegyszer" ? dózist nem szabad emelni, viszont a kezelések számát lehet szükség esetén.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2012.12.10. 21:49 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
Arthur írta:
Látom elég sok jótanács érkezett Tominak a takarással kapcsolatban.
Mivel még záró kezelést sem tudtam végezni és a fólia nálam is 100% ban takar kicsit aggodtam.
Ma az időjárás annyiban kedvezett meglestem, hogy a pára lecsapódással mi a helyzet.
A pára a kaptár szélén van lecsapodva nálam ahol a méhek nem takarnak és le is fagyott.
Máshol pedig a fürtől távolabbi részem van néhány viz csepp a fólián.
Ami viszont meglepett 3 családot néztem meg 3 helyen van a fürt -.-"
1. család még mindig lent van az alsó fiokon
2. család fent van de elöl
3. család fent van de hátul
minden évben gondjaim voltak a teleltetéssel de sosem az élelem volt a gond.
A gond a többi méhész szerint az "atka"
Ezért idén több vegyszerrel kezeltem őket és remélem idén másképp lessz.
Az atka hullás november végén 1 család kivételével 0 :taps


Próbáld meg kevesebbet ba....ni őket ilyentájt. És véd őket a cinkéktől.

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2012.12.09. 19:17 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.05.14. 12:11
Hozzászólások: 714
Tartózkodási hely: BAZ Göncruszka
Pincézés előtt takarunk:
oldal gyékény párna
felül fólia (teljes), hőtükör, gyékénypárna. Nem volt még gond a penészedéssel.

_________________
sohajda levente


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2012.12.09. 16:58 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.09.16. 22:12
Hozzászólások: 429
Mind a két méhész a saját tapasztalatát írja le a takarással kapcsolatban, Jó példák.

_________________
nyugdíjas egészségügyi gázmester

Kötekedő vizsgáztatás, vádaskodás, lehülyézés és a parancsolgatás senkit sem tesz hitelesebbé.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2012.12.09. 13:26 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.15. 21:10
Hozzászólások: 2613
Tartózkodási hely: Kis-Magyar-Alföld
A méhészet újság is foglalkozik a takarás témával. Hát,mit mondjak. Érdekes.

_________________
1/2NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2012.12.09. 11:39 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.12.22. 17:05
Hozzászólások: 353
Tartózkodási hely: Nógrád Megye
Látom elég sok jótanács érkezett Tominak a takarással kapcsolatban.
Mivel még záró kezelést sem tudtam végezni és a fólia nálam is 100% ban takar kicsit aggodtam.
Ma az időjárás annyiban kedvezett meglestem, hogy a pára lecsapódással mi a helyzet.
A pára a kaptár szélén van lecsapodva nálam ahol a méhek nem takarnak és le is fagyott.
Máshol pedig a fürtől távolabbi részem van néhány viz csepp a fólián.
Ami viszont meglepett 3 családot néztem meg 3 helyen van a fürt -.-"
1. család még mindig lent van az alsó fiokon
2. család fent van de elöl
3. család fent van de hátul
minden évben gondjaim voltak a teleltetéssel de sosem az élelem volt a gond.
A gond a többi méhész szerint az "atka"
Ezért idén több vegyszerrel kezeltem őket és remélem idén másképp lessz.
Az atka hullás november végén 1 család kivételével 0 :taps


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2012.12.06. 12:19 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.08. 20:09
Hozzászólások: 372
Tartózkodási hely: Szabolcs-Szatmár-Bereg megye
Kezdő koromban a családokat felülről takartam nejlonnal aztán kb öt-hat centiméter rétegesen összerakott újságpapír.A kijáró alul leszűkítve.Kívülről mindegyik kaptár külön körbetekerve hullámpapírral,rá fekete fólia.Amikor adtam be a cukorlepényt(megjegyzem nem lett volna fontos mert mindegyik keret a felső dobozban tele volt mézzel beteleléskor)de biztos ami biztos,akkor szembesültem azzal a ténnyel, hogy a szélső keretek penészesek voltak tiszta lucskos volt a mellette levő keret is.Sajnos ezt a hibát még elkövettem egy párszor.Most a téli takarásom felül fólia elöl visszahajtva kb 1-1.5cm.Rá két darab hőtükrös pufi fólia visszahajtva kb.1.5cm-re.A menekülőtér fölött fent van a méztéri fiók.Ez egészen így marad addig amíg nem adom a lepényt.
Lucskosodás, páralecsapódás semmi.

_________________
A világon két dolog végtelen:a világegyetem és az emberi hülyeség.Bár az elsőben nem vagyok biztos.
Albert Einstein
Hunor fészek 1/2NB méztér


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2012.12.05. 22:50 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.12.16. 21:07
Hozzászólások: 979
Tartózkodási hely: Dél-Göcsej
No, jó sokféle megoldási javaslat összejött.
Mire Tomi mindet kipróbálja... :)

Nem vagyok fizikus, de szerintem is mindenütt keletkezik páralecsapódás. Sohasem tapasztaltam, hogy normális takarás mellett ez a fürtre csorgott volna, általában attól távolabb alakul ki.
Ezért úgy gondolom, hogy megfelelően szellőző kaptárban ez nem okozhat gondot sőt - ahogy Tsanyi is írja - a fiasítás megindulása után hasznos.
Tehát én ezért a normális szellőzésre helyezem a hangsúlyt.

Más.
Nálam a takaró fólián középen van egy lyuk - a légfékes etetés miatt - amit egy kisebb fólialap takar. Erre jön az újság, karton.
Mivel a kereteken lévő viaszhidacskák miatt nem mindenütt simul egymáskoz a két fólia, a maradó apró rések felett is megrágják néha tavaszra a takaró papírt (mert télen is van mindik egy kis enyhébb időszak). Nem tudom elképzelni, hogy a közvetlenül a keretekre terített ujság ne erre a sorsra jusson.

_________________
" ...méhésznek lenni küzdelem a keserűség ellen"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2012.12.05. 22:16 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 19:42
Hozzászólások: 971
Tartózkodási hely: Hajdú
Mi évek óta teljesen fóliával takarunk és felette közvetlen hungarocell van. Semmi gond nincs a párával.

_________________
http://krajnai.freewb.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2012.12.05. 19:47 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6279
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Tomi írta:
.....Közben kibontottam a kaptárakat a helyzet az,hogy a fürtök felett nincs víz. ......

Gratulálok! Végre valaki megnézte.
Ha a fürt nem valahol messze lent 20-30cm-re a fólia alatt van és erős a takarás, akkor, nincs a fürt fölött lecsapódó meg főleg visszacsöpögő víz.
Ezt utoljára tegnap este írtam le, de az elmúlt években is többször. De ugyanezt leírta meezesjeno is, nála a felrakott videókon is látszik. Ez a gond csak az egy szál fóliával takarok, mert kihűtöm a fészket, meg úgyis túlélik a méheim, álláspontú méhészeknél gond.
A pára viszont ott van. Az a tulajdonsága, hogy lecsapódik a leghidegebb helyeken, vagy ki kell szellőztetni. Huzat kerülendő! Ez a víz a tél elején akár gond is lehet, de a fiasítás megindulásakor már kincs.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2012.12.05. 14:43 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.01.10. 02:00
Hozzászólások: 1558
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa-Bodoglár
Tomi!
A keretek tetején közvetlenül kb. araszos náddarabok vannak, hogy a léputca váltást könnyítsem. A méhek télen nem rágják a papírt, kora tavasszal meg a hőtükör telibe van takarva. Érdekes módon a hőtükröt nem rágják meg. A feltett képeid jól "tudják" a fizikát. A meleg felfelé száll, de a nejlon útját állja. A fürt felett melegebb a nejlon, így a pára lecsapódás nem ott, hanem a szélső mezőben következik be. Gondolj arra, hogy mikor főzöl se a gáztűzhely mellett a meleg csempén csapódik le a pára, hanem távolabb a hideg csempén, vagy az ablakon.
Ha nem akarsz a nejlonhoz hozzányúlni, akkor fogj egy szikét és vágd ki a nejlont a páralecsapódási helyen, majd tavasszal teszel be másikat. Inkább nagyobb legyen a rés, mint kisebb. A rést fedd le páraáteresztó anyaggal, aztán pihenj. :)
Fentiekben leírtak miatt van, hogy egy jó felső takarással ellátott kaptárba a kaptár oldalfalán se szabad, komolyabb páralecsapódásnak lenni.

_________________
A sikerhez vezető út kudarcokkal van kikövezve.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2012.12.05. 13:03 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.04.24. 21:57
Hozzászólások: 755
Tartózkodási hely: Szolnok
Én visszahajtanám kb 4 centire és pamut-vászon rongyot tennék közvetlen a fóliára úgy hogy szépen egyenletesen elterüljön a menekülőtérben!aztán még egy pamut rogy és tovább amit akarsz!
Nekem ez bevált!!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2012.12.05. 12:38 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.05.16. 11:25
Hozzászólások: 1523
Én biztos nem hajtanám fel a fóliát, hanem leszűkíteném annyira, amennyin a család van. Te is írod, hogy a család fölött nincs víz, ebben benne van a megoldás is.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2012.12.05. 12:18 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.15. 21:10
Hozzászólások: 2613
Tartózkodási hely: Kis-Magyar-Alföld
Balázs írta:
Csak egy db széthajtott újságot teszek be, hogy elválasszam a geotextilt a méhektől. Így nem lesz propoliszos, nem megy bele kórokozó. Természetesen itt bármilyen légáteresztő anyag szóbajöhet.

Tehát az újság közvetlenül a kereteken van. Nekem a telelőfürtök általában fent alakulnak meg, egészen a felső lécre is feljönnek,nem rágják szét az újságot,ha közvetlenül rájuk teszed?
Közben kibontottam a kaptárakat a helyzet az,hogy a fürtök felett nincs víz. Viszont ahol a szűkítés miatt nincsenek bent keretek, ott nagyon lecsapódik a neylonra a víz.
http://kepfeltoltes.hu/121205/DSC03891_ ... es.hu_.jpg
lehet fel kellene hajtanom ott a fóliát, bár elég merev fajta. De hogy onnan csöpög vissza, az tuti.
Mint ahogy ez látszik is.

_________________
1/2NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2012.12.05. 12:05 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.10.14. 12:01
Hozzászólások: 687
Tartózkodási hely: Pécs
Balázs írta:
Ata!
Bár nem engem kérdeztél, a válasz röviden nem.

Balázs! Köszönöm a választ. Tehát, nyitott alj, és páraáteresztő felső takarás esetén nem kell félni a túl intenzív felfelé tartó légáramlástól.
Én geotextíliával takarok közvetlen a keretek fölött.
Utána 5 cm-es lágy kőzetgyapot paplan van fátyolfóliába csomagolva.
Ami még talán lényeges, ezért le is fotóztam, a szellőzőnyílások télen-nyáron nyitva vannak. (Tehát, a felfelé áramló pára egyből kiszellőzik.)
Alul a kijáró teljesen nyitva van, 22*2 cm a mérete. Az egérrács szerintem kevesebb, mint a felére szűkíti a kijárónyílás szellőzését. (A felső szellőző szintén 22*2 cm-es.)
Teljes mértékben a mesterem módszerét vettem át. Azért mertem leírni, mert tudom, hogy nála hosszú évek óta ez működik a gyakorlatban. (Ő mérnök ember, mint Te is. A folyamatos fejlesztés, jobbítás jellemzi a munkáját.)
A kőzetgyapot paplanról írták régebben mások, hogy "nem szabad akármit a méhekre tenni". Vagyis azt kifogásolták, hogy szennyezheti a mézet. Fátyolfóliába van csomagolva, remélem, hogy ezzel meg van oldva a kérdés. Ha nem így lenne, mást tapasztalnék a későbbiekben, akkor szalmapárnára fogok váltani, de a geotextilt azt hiszem a páraáteresztő tulajdonsága miatt meghagyom.
Üdvözlettel: Attila


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2012.12.05. 09:17 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.05.16. 11:25
Hozzászólások: 1523
Minden kaptártípusnál más a helyzet. Nekem a rakodókon sapkatető van, tehát teljesen zár, alatta egészben nejlon, nem is lenne értelme visszahúzni. Ennek ellenére sosincs páralecsapódás, penészesedés. Biztosan nagyon lényeges a kijáró mérete és elhelyezkedése is (és még sok más dolog, pl. család erőssége, szűkítés mértéke stb.)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2012.12.05. 09:14 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.01.10. 02:00
Hozzászólások: 1558
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa-Bodoglár
Csak egy db széthajtott újságot teszek be, hogy elválasszam a geotextilt a méhektől. Így nem lesz propoliszos, nem megy bele kórokozó. Természetesen itt bármilyen légáteresztő anyag szóbajöhet.

_________________
A sikerhez vezető út kudarcokkal van kikövezve.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2012.12.05. 09:06 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2010.07.25. 15:50
Hozzászólások: 122
Tartózkodási hely: Eger
Balázs. Ez profi válasz volt. Ha megengeded hozzátenném, hogy én egy nyomdász havertól szerzek vastag nedvszívó kartont (nem tudom mi a neve) az megy az újság helyett a kaptárba.

_________________
„Kicsi vagyok, éhes vagyok! … Segítsetek Vuknak, a kis rókának!”


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2012.12.05. 08:59 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.01.10. 02:00
Hozzászólások: 1558
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa-Bodoglár
Tomi írta:
Balázs írta:
Tomi írta:
Sajnos nem sikerült jól a felső takarásom,folyik ki a víz a kijárón.


Miért nem távozik a pára?

A takarás a következő: a kereteken neylon fólia elől pár centit visszahúzva, az egész(a rés is) telibe takarva újsággal és hullámpapírral,rajta hőtükör.


Tomi!

Szerintem rossz a rétegrended! A család szűkítése pedig a kaptáron belüli páralecsapódást csökkenti, nem növeli, tehát nem ott a probléma. Több probléma lehet. Egyik, hogy nincs eléggé visszahúzva a nejlon. Nálam biztos, ami biztos alapon 1/2 részig húzom vissza a hőtükröt, majd úgy fedem le a rést papírral. Másik probléma lehet, hogy rossz újságpapírt használsz, mert a szórólapok egy része alkalmatlan légcsere korrekt lebonyolítására. Azokat a papírokat kell preferálni, amik gyártáskor még láttal fát. Harmadik probléma, hogy ha tud is távozni a nejlon kis résén, valamint az újságpapíron a pára, akkor a fölé helyezett hőtükörrel megfogod a párát. Ha ez így van, akkor kaptárbontás után a hőtükör alsó felén kell látnod a lecsapódást. Ezt a hibát tudod legkönnyebben javítani, ekkor a nejlon+újságpapírral nem kell foglalkozni. Nálam több év volt, mire kitapasztaltam a leggyorsabb és eddig legjobbnak tartott felső takarást. Ezzel nincs páralecsapódás: Félbehajtott hőtükör, másik félben fatartalmú újságpapír 1 db. Felette 2 db kaptár külső méreténél nagyobb TYPAR geotextil. Ez szépen felhajlik a menekülőtérre minden irányból, így az efőlötti rétegrend egyben kivehető. A geotextilek fölé egy db. méretre szabott szőnyek, majd egy szalmapárna és egy hullámpapír kerül a legtetejére. A hullámpapír feladata a szalmapárna leszorítása, valamint a felülröl esetlegesen beszivárgó víz vagy pára felvétele. Egy ilyen rétegrend összedobása 3-5 perc. Tavasszal a hőtükröt telibe takaron, felette minden ugyanaz. Remélen tudtam segíteni.

Ata!
Bár nem engem kérdeztél, a válasz röviden nem.


Robotour!

Arról sem szabad elfeledkezni, hogy ugyanaz a rétegrend látszólag ugyanolyan kaptáraknál se működik ugyanúgy, mert a faanyag, rétegvastagság, felületkezelés miatt a légáteresztő tulajdonságok teljesen másak.

_________________
A sikerhez vezető út kudarcokkal van kikövezve.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2012.12.05. 08:48 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.15. 21:10
Hozzászólások: 2613
Tartózkodási hely: Kis-Magyar-Alföld
Tükör írta:
Te tomi!
Biztos, hogy belülről folyik ez? Nem csak ezen a fém kijáró szűkítőn csapódik le a bentről kilehelt párás, melegebb levegőből a víz?

Sajnos nem, de igazatok van, át fogom alakítani ezt a gyári rácsot,hogy jobban szellőzhessen a kaptár.

_________________
1/2NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2012.12.05. 08:44 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.16. 20:14
Hozzászólások: 400
Tartózkodási hely: Jász- Nagykun- Szolnok
Megfelelően szűkített fészek, és felsőkijáró esetén, telibe takarva sincs gond. Alsó kijáró esetén, eleve dupla méretű nyílás kellene, A klasszikus számítás, keretenként 1 cm2 x 2. tehát 8 keret esetén 16 cm2 efektív nyílás!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2012.12.05. 08:13 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.10.14. 12:01
Hozzászólások: 687
Tartózkodási hely: Pécs
szigetivili írta:
Tomi!
Nálam már nincsenek ilyen problémák, mert teljesen nyitott fenékkel telelek.
De tavaly, még mielőtt minden kaptár alá elkészült volna a hig.alj, kicseréltem a fólia takaróim jó részét hőtükrös páraáteresztő fóliára.

Vili!
A nyitott alj mellett felső takarásnak megtartottad a hőtükrös páraáteresztő fóliát?
Arra gondolok, hogy az alsó nyitott rész, és a felső páraáteresztő réteg között nem alakul-e ki túl gyors légáramlás?
Emlékszem, Tükör telibe takarja fóliával... (Abba nem vagyok biztos, hogy "hőtükör" fóliával, vagy simával...) Ha sikerül, be is linkelem a helyet, szerintem ide tartozik a téma.
viewtopic.php?f=4&t=148 Elküldve: 2012.12.02. 00:20
Előre is köszönöm a választ: Attila


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2012.12.04. 23:53 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Te tomi!
Biztos, hogy belülről folyik ez? Nem csak ezen a fém kijáró szűkítőn csapódik le a bentről kilehelt párás, melegebb levegőből a víz?

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2012.12.04. 23:00 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.06. 20:39
Hozzászólások: 837
Tartózkodási hely: Heves-megye
feraw írta:
Üdv,lenne egy kérdésem mi a vélemányetek aki pincében szeretne teleltetni de még nem vitte le a méheit hány fokban lehetne szerintetek le vinni? mert lehet már nem lesz jó idő de még azért szeretném öket be vinni! Van estetleg valakinek tapasztalata,hogy hidegebb idöben vitte le pl 4-5 C fokban? Köszi elöre is


Pont ma vittem be a tartalékokat, miélőtt szakadni kezdett a hó. Azért nem előbb mert nyakig érő sár volt. Ma -2 , a pince jelenleg 10C fok.

_________________
http://www.egrimeheszbolt.hu/bolt/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2012.12.04. 22:48 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.15. 21:10
Hozzászólások: 2613
Tartózkodási hely: Kis-Magyar-Alföld
Igen,minden évben visszatérő problémám a páralecsapódás,pedig több verziót is tesztelek egyszerre.Talán ez az erős szűkítés sem a legszerencsésebb,amit alkalmazok 6-6 és 7-7 kereten oldallappal. Bár a Zsolti által javasolt 10-6os szűkítéssel is folyik a víz. A sztiro kaptáraknál idén tesztelem ezt a nyitott aljas dolgot. Ha beválik, lehet csere lesz előbb utóbb.
Köszi a hozzászólásokat!

_________________
1/2NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2012.12.04. 22:35 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.12.16. 21:07
Hozzászólások: 979
Tartózkodási hely: Dél-Göcsej
Sztem kicsi a kijárónyílás, alacsonyan van emiatt a szellőzésre alkalmatlan.
Egy magasabban lévő fiókkijárón (ennél nagyobbon) már tudna szellőzni.
Gondolj bele, milyen páratartalom lehet abban a kaptárban (különösen, ha már/még le sem fagy) és , hogy egy olyan párás, hideg klímáju kaptárban milyen lehet a tél a méheknek.

Én ezért váltottam nyitott fenékre, mert sztem az a pár fok nyereség (pl. -5-10 foknál) párás körülmények között egészségtelenebb mint a száraz, hideg -5-10 fok.
Ja, és az összes fiókomon van kijáró. Most a 3 fiókon telelő családoknak a 2. fiókon van nyitva.

_________________
" ...méhésznek lenni küzdelem a keserűség ellen"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2012.12.04. 22:26 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.12.16. 21:07
Hozzászólások: 979
Tartózkodási hely: Dél-Göcsej
Tomi!
Ha jól emlékszem tavaly is hasonló dilemmáid voltak ezidőtájt....
Nálam már nincsenek ilyen problémák, mert teljesen nyitott fenékkel telelek.
De tavaly, még mielőtt minden kaptár alá elkészült volna a hig.alj, kicseréltem a fólia takaróim jó részét hőtükrös páraáteresztő fóliára. Ez egyik oldalán fóliával kasírozott vékony filcszerű anyag, a fólia nagyon aprón perforált. Jók voltak a tapasztalataim vele. Nem láttam rajta páralecsapódást sem, igaz, a fölötte lévö újság/kartontakarás sem nyirkosodott meg.
Valószínűleg a kaptárfalon keletkezett (hőhíd).

_________________
" ...méhésznek lenni küzdelem a keserűség ellen"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2012.12.04. 22:23 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.15. 21:10
Hozzászólások: 2613
Tartózkodási hely: Kis-Magyar-Alföld
Én is úgy vélem,hogy ez nem felülről csöpög,hanem talán a falról folyik.
http://kepfeltoltes.hu/121204/DSC03890_ ... es.hu_.jpg
De így sajnos áll a víz az aljdeszkán is, ami viszont szerintem nem túl jó.

_________________
1/2NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2012.12.04. 21:46 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6279
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Én erősen takarok felülről. A pára pedig az oldalfalakon, a hideg részen csapódik le. Sokszor apró jégcsapok lesznek a kijárón kifolyó vízből.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2012.12.04. 21:40 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.10.14. 12:01
Hozzászólások: 687
Tartózkodási hely: Pécs
Tomi! Szerintem a műanyag árnyékolóháló, és fölé hullámpapír teljesen rendben lesz. A képződő pára így el tud távozni.
Üdv: Attila


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2012.12.04. 21:34 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.11.01. 21:32
Hozzászólások: 59
Tartózkodási hely: pest megye
Üdv,lenne egy kérdésem mi a vélemányetek aki pincében szeretne teleltetni de még nem vitte le a méheit hány fokban lehetne szerintetek le vinni? mert lehet már nem lesz jó idő de még azért szeretném öket be vinni! Van estetleg valakinek tapasztalata,hogy hidegebb idöben vitte le pl 4-5 C fokban? Köszi elöre is


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2012.12.04. 21:14 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.15. 21:10
Hozzászólások: 2613
Tartózkodási hely: Kis-Magyar-Alföld
Balázs írta:
Tomi írta:
Sajnos nem sikerült jól a felső takarásom,folyik ki a víz a kijárón.


Bele kellene nézni egy családba, hogy a nyakukba csöpög a víz, vagy a kaptárfalon folyik le. Ha a kaptárfalon, akkor ne nyúlj hozzá, mert több a kár, mint a haszon. Ha vizesednek a méhek is az gáz. Próbáld tágítani a kijárót, esetleg vedd le az egérrácsot, akkor jobban tud szellőzni. Szerintem az egerek már elvackoltak. Mi volt a rétegrended? Miért nem távozik a pára?

A takarás a következő: a kereteken neylon fólia elől pár centit visszahúzva, az egész(a rés is) telibe takarva újsággal és hullámpapírral,rajta hőtükör. A gondok akkor kezdődtek,mikor az oxál csorgatáskor hátul is felhajtottam az egyik sarokban a neylont. Hét végén már a sarkot visszahajtottam,holnap ha még mindig folynak, neylon ki, műanyag lyukacsos árnyékolóháló feltéve a keretekre,telibetakarva hullámpapírral és újsággal.

_________________
1/2NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2012.12.04. 19:56 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.04.24. 21:57
Hozzászólások: 755
Tartózkodási hely: Szolnok
Szerintem ha meg van döntve előre a kaptár akkor nem volna szabad hogy rájuk csöpögjön.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2012.12.04. 17:31 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.12.22. 17:05
Hozzászólások: 353
Tartózkodási hely: Nógrád Megye
Sziasztok!
Ti minden esetben felhajtjátok a takaró fóliát a fészek felet 1 cm-re?
Ugy terveztem zárókezelés és fólia hajtás mint minden évben.
De az időjárás közbe szólt és eggyiket sem végeztem el még:(
Remélem nem nagyon párásodnak bent és nem csöpög a pára rályuk alig várom javuljon az idő hogy rendezni tudjam.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2012.12.04. 15:24 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.01.10. 02:00
Hozzászólások: 1558
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa-Bodoglár
Lehet azért nem látom őket télen, mert jól vannak tartva méreggel. :) Addig pakolom szeptembertől a zselés mérget a kaptárak közé, amég elhodják. :)

_________________
A sikerhez vezető út kudarcokkal van kikövezve.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2012.12.04. 14:58 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.11.03. 17:43
Hozzászólások: 310
Tartózkodási hely: Kiskőrös
Balázs írta:
Szerintem az egerek már elvackoltak. Mi volt a rétegrended? Miért nem távozik a pára?

Rossz hirem van: nem vackolnak el. Még a hoban is szokott látszani a csapás a lyuk meg a kaptársor között. Ha teheti szüntesse meg a páralecsapodást. Jó, ne minuszokba de pár plusz foknál semmi bajt nem csinál ovatos gyors munkával.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2012.12.04. 09:01 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.01.10. 02:00
Hozzászólások: 1558
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa-Bodoglár
Szerintem a gyékény, szalma és nád anyagoknak nincs párja. Még nyirkosan is jó höszigetelő tulajdonsága van. Nekem a gyártott párnákkal egyedül az a bajom, hogy drága. Símán a keretekre tenni pedig méhegészségügyileg aggályos, mivel következő évben más családhoz kerül. Érdemes a keretek és a párna közé újságot, vagy visszahajtott hőtükröt tenni.

_________________
A sikerhez vezető út kudarcokkal van kikövezve.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2012.12.04. 08:51 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.01.10. 02:00
Hozzászólások: 1558
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa-Bodoglár
Tomi írta:
Sajnos nem sikerült jól a felső takarásom,folyik ki a víz a kijárón.


Bele kellene nézni egy családba, hogy a nyakukba csöpög a víz, vagy a kaptárfalon folyik le. Ha a kaptárfalon, akkor ne nyúlj hozzá, mert több a kár, mint a haszon. Ha vizesednek a méhek is az gáz. Próbáld tágítani a kijárót, esetleg vedd le az egérrácsot, akkor jobban tud szellőzni. Szerintem az egerek már elvackoltak. Mi volt a rétegrended? Miért nem távozik a pára?

_________________
A sikerhez vezető út kudarcokkal van kikövezve.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2012.12.04. 01:09 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.09.16. 22:12
Hozzászólások: 429
Egyszerűen nagyon jó, ha jól van megcsinálva. Bioméhész számára pedig biztos, hogy nélkülözhetetlen.

_________________
nyugdíjas egészségügyi gázmester

Kötekedő vizsgáztatás, vádaskodás, lehülyézés és a parancsolgatás senkit sem tesz hitelesebbé.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2012.12.03. 22:49 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.15. 21:10
Hozzászólások: 2613
Tartózkodási hely: Kis-Magyar-Alföld
mi a véleményetek erről a takarásról?
http://www.omme.hu/portal/index.php?opt ... Itemid=167

_________________
1/2NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2012.12.03. 22:38 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.15. 21:10
Hozzászólások: 2613
Tartózkodási hely: Kis-Magyar-Alföld
Sajnos nem sikerült jól a felső takarásom,folyik ki a víz a kijárón. Szerintetek szerdán délelőtt 2-3fokban lehet gyors átalakítást végeznem,vagy most már várjam meg a közelgő hideget és utána változtassak enyhébb időben?

_________________
1/2NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2012.11.19. 09:03 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.03. 10:52
Hozzászólások: 1592
Tartózkodási hely: Balaton fővárosa
Örülök hogy utána olvastál.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2012.11.15. 23:58 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.10.14. 12:01
Hozzászólások: 687
Tartózkodási hely: Pécs
bükk írta:

ata67!
A méhek téli nyugalma(telelés) és a tavaszi fejlődés hőmérséklet/méz és páratartalom igénye a kaptárban teljesen más.
Ne keverd össze,inkább olvass utána.
Egészséges család bírja a telet,nem kell hideg időben bevinni a nappaliba. :)


Bükk!
Újraolvastam az írásomat..., igazad van: a páraáteresztés, és a téli szigetelőtakarás-mézfogyasztás témaköre egy kicsit nagy ugrás volt. Nincs közvetlen összefüggés.
Azt hiszem a Faluba Zoltán írását eredeti tervem szerint a végén található szalmapárna miatt másoltam be, ez közvetlenül összefügg a "páraáteresztés" témakörével, csak ezt elmulasztottam kidomborítani.
(Hajlamos vagyok mindent mindennel összekötni.)
Üdv: Attila


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2012.11.15. 08:21 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.04.06. 11:54
Hozzászólások: 78
Tartózkodási hely: Szabolcs-Szatmár-Bereg Megye
Ne aggódj nem lehet gond!
A fólia inkább csak a kaptárakat védi az időjárás viszontagságaitól!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1940 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 39  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 253 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
cron



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.