Pontos idő: 2024.04.26. 21:47

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 893 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 18  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2014.06.25. 12:51 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.01.10. 02:00
Hozzászólások: 1558
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa-Bodoglár
Sziasztok!

A következő kérdésem lenne.
Ha van a nevemen egy futó, akkor annak műszaki vizsgája, gumicseréje költségelhető-e szintén nevemre szóló őstermelőire. A szintén nevemen futó gépjármű költségei nálam nem, mert nincs bevíve az őstermelői tevékenységbe, de nem tudom futónál mi a helyzet.
Másik kérdésem, hogy ha számlásan vásárolok trailert meg lakókocsit a nevemre, akkor annak költségei betudhatók-e őstermelői költségeknek. Szerintem igen, mert a tevékenységgel szorosan összefüggő eszközökről van szó. Továbbá ezek mennyi idő alatt íródnak le költségként.
Köszönöm a válaszokat.

Balázs

_________________
A sikerhez vezető út kudarcokkal van kikövezve.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2014.06.24. 20:58 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2014.06.21. 21:09
Hozzászólások: 4
Petrovics írta:
Üdv mindenkinek!

AKI TUD SEGÍTSEN RAJTAM :D

Na szóval a problémám a következő:

Szeretném kiváltani az őstermelőit. Van heti 40 órás munkahelyem. Az adózási formának a tételes költségelszámolást választanám, úgy nagy vonalakba tudom hogy ez mit jelent csak nem tiszta minden.

Tehát
1. Mi a különbség az átalányadózás és a tételes költségelszámolás között 600000 Ft. bevétel alatt illetve felett?
2. Mi az az "EHO" mikor és miért kell fizetni (ha kell)?

Ne haragudjatok, nem vagyok lusta, olvasgattam visszafelé de valahogy nem látom az erdőtől a fát. :ut
ÜDV!
600 ezer alatt nem kell adózni semmit mindkét módnál.
Adóbevallást sem kell tenni.
Mivel van munkahelyed,így járulékot sem kell fizetni az az EHO Egészségügyi hozzájárulás.
Tételes költségelszámolásnál szükséges gyűjtögetni a számlákat,azokat a bevételből le kell vonni s az a jövedelem,míg a 10 %-os költséghányadnál nem szükséges gyűjtögetni a számlákat,a bevétel 10 %-a számít költségnek,s a maradék a jövedelem.Az adózás a jövedelem nagyságától függ. Átalányadózás esetén a kistermelésből származó bevétel 15 százaléka számít jövedelemnek, illetőleg a bevételnek abból a részéből, amely élő állat és állati termékek értékesítéséből származik 6 százalékot kell jövedelemnek tekinteni. Az így kiszámított jövedelmeit összeadva kapja meg az adó alapját.
Az átalány adóalap nem része az összevont adóalapnak, az adóját a kétkulcsos adótáblával külön kell megállapítani (az 1700 ezer forintot meg nem haladó része 18%, afölött 36% az adó).
Akinek kezdetben sok beruházása van,annak érdemes a tételes költségelszámolást választani,míg akinek már nincs ott az átalányadózást.
pl. 1 millió Ft bevétel esetén méz esetén 6 % a jövedelem azaz 60000 az adóalap átalányadózásnál,
tételes költségelszámolásnál a kiadások csökkentik a jövedelmet ,meg az őstermelő adókedvezmény.Így ha nincs kiadás akár 400000 is lehet a jövedelem,azaz az adóalap,de le lehet vinni akár nullára is ,sőt veszteséget is ellehet határolni a következő évekre.
Az átalányadózásnál kevesebb a papírmunka ,érdemesebb azt választani ha nem tervezünk semmiféle nagy beruházást.
Válaszaitokat előre is köszönöm.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2014.06.19. 16:29 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2010.10.07. 12:09
Hozzászólások: 7
Tartózkodási hely: Fejér megye, Dunaújváros
Kedves Fórumozók!

Őstermelői adózásban jártastól szeretnék tanácsot kérni a következő ügyben: a 2012 év szeptemberében indult őstermelői tevékenységnél, nulla forintos árbevétellel az adott évre valamint 2013 évre is, kell(ett volna)-e bármiféle szociális/egészségügyi hozzájárulási adót fizetni/bevallani az 58-as nyomtatványon, ha heti 36 órát meghaladó foglalkoztatásban vagyok (nem vállalkozóként) és az őstermelőség csak melléktevékenység?
Előre is köszönöm!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2014.05.07. 20:09 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Google a barátod , mint már sokszor mondtam.

http://www.kettoskonyveles.hu/ostermelo.html

http://www.nav.gov.hu/nav/ado/jarulek/eho.html

http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.c ... 9800066.TV


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2014.05.07. 17:21 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag
Avatar

Csatlakozott: 2012.03.27. 16:06
Hozzászólások: 18
Üdv mindenkinek!

AKI TUD SEGÍTSEN RAJTAM :D

Na szóval a problémám a következő:

Szeretném kiváltani az őstermelőit. Van heti 40 órás munkahelyem. Az adózási formának a tételes költségelszámolást választanám, úgy nagy vonalakba tudom hogy ez mit jelent csak nem tiszta minden.

Tehát
1. Mi a különbség az átalányadózás és a tételes költségelszámolás között 600000 Ft. bevétel alatt illetve felett?
2. Mi az az "EHO" mikor és miért kell fizetni (ha kell)?

Ne haragudjatok, nem vagyok lusta, olvasgattam visszafelé de valahogy nem látom az erdőtől a fát. :ut

Válaszaitokat előre is köszönöm.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2014.04.09. 12:32 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.05.16. 11:25
Hozzászólások: 1523
Közben találtam egy jó tájékoztatót róla:
http://blog.rsmdtm.hu/2014/03/csaladi-j ... szabalyai/

Ha jól értem, ez azoknál lényeges, akik eddig nem tudták a családban teljes mértékig kihasználni a családi adókedvezményt. De ha mondjuk a férj őstermelő, az asszony meg főállásban dolgozik valahol és ott a kedvezményt igénybe tudta venni, akkor a férjnek ezzel továbbra sincs dolga. Nemde?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2014.04.09. 11:46 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.05.16. 11:25
Hozzászólások: 1523
Úgy látom, az egész át van variálva. Pl. hibaüzenetnek írja, ha az arányos szolgálati idő nincs beírva, eddig ezt csak a negyedik negyedévben kellett beírni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2014.04.09. 11:39 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.05.16. 11:25
Hozzászólások: 1523
Van egy új sor a negyedéves járulékbevalláson. Családi járulékkedvezmény idénybevétele: igen - nem.
Ez meg mi?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2014.02.11. 07:06 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.27. 16:34
Hozzászólások: 1024
Tartózkodási hely: Somogy
Valaki tud segíteni abban, hogy a méhanyákat minek és hogy kell lekönyvelni?

Segítséget köszönöm!

_________________
Anti


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2014.02.07. 15:35 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.04. 12:42
Hozzászólások: 15
h2ildiko írta:
Kedves Andrea!

Tavaly januárban főállású őstermelő lettem. 2012-ben a bevételem 600 000 Ft alatt volt (512 000 Ft), így 2013-ban negyedévente küldtem a bevallásokat 1358-ast. Azon ugye az 512 000 Ft volt az alapom és az után fizettem a nyugdíj illetve az egészségbiztosítási járulékokat negyedévre elosztva, 128 000 Ft alap, 12 800 Ft nyugdíj illetve 5 120 Ft egészségbizt. járulék.
Most készítem a 2013. évi Szja bevallásomat. Ott most a 1353-12-03 oldalra beírtam 700 000 Ft bevételt. Adó illetve eho fizetési kötelezettségem lett. Azt be is fizetem. A kérdésem az az hogy akkor most 2014-ben 1458-as bevallásnál ugyan úgy kell mindent csinálnom mint tavaly, hogy a 700 000 Ft után az alapom negyedévente 175 000 Ft, 17 500 Ft nyugd. és 7000 Ft egészségbit. járulék, vagy most már valami adót is kell fizetnem számolnom negyedévente?

Válaszát előre is nagyon köszönöm!

Üdv
Ildikó



Hát most nézem milyen fantasztikusan okos vagyok. Az 512 000 Ft 20%-a után kellett volna befizetnem illetve bevallanom a járulékokat negyedévente. Most csodálatosan el van rontva a tavalyi évem. Ilyenkor mi a teendő? Most küldhetek önellenőrzéseket a négy negyedéről külön külön? (amit még fogalmam sincs, hogy hogy csináljak.) A túlfizetés meg marad a folyószámlán?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2014.02.07. 13:19 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.04. 12:42
Hozzászólások: 15
Kedves Andrea!

Tavaly januárban főállású őstermelő lettem. 2012-ben a bevételem 600 000 Ft alatt volt (512 000 Ft), így 2013-ban negyedévente küldtem a bevallásokat 1358-ast. Azon ugye az 512 000 Ft volt az alapom és az után fizettem a nyugdíj illetve az egészségbiztosítási járulékokat negyedévre elosztva, 128 000 Ft alap, 12 800 Ft nyugdíj illetve 5 120 Ft egészségbizt. járulék.
Most készítem a 2013. évi Szja bevallásomat. Ott most a 1353-12-03 oldalra beírtam 700 000 Ft bevételt. Adó illetve eho fizetési kötelezettségem lett. Azt be is fizetem. A kérdésem az az hogy akkor most 2014-ben 1458-as bevallásnál ugyan úgy kell mindent csinálnom mint tavaly, hogy a 700 000 Ft után az alapom negyedévente 175 000 Ft, 17 500 Ft nyugd. és 7000 Ft egészségbit. járulék, vagy most már valami adót is kell fizetnem számolnom negyedévente?

Válaszát előre is nagyon köszönöm!

Üdv
Ildikó


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2014.01.30. 14:34 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2014.01.22. 20:20
Hozzászólások: 33
Tisztelt adószakértő ! Általányadózó őstermelő vagyok,jelenleg REHAB ellátásban részesülök,jövő hónapban vélhetőleg 4 órás munkaviszonyba kerülök.Kérdésem a következő:milyen adózási és járulék fizetési kötelezettségem keletkezik a fent vázolt formációt követően ?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2014.01.22. 19:28 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.01.25. 10:18
Hozzászólások: 12
Köszönöm a válaszát Andrea!!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2014.01.22. 16:41 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.12.30. 13:22
Hozzászólások: 156
Tartózkodási hely: Gödöllő
tuner írta:
Kedves Andrea!

Én főállású őstermelő vagyok,családi őstermelői ig. van,A feleségem varrodában dolgozik,lehet,hogy megszűnik az állása.Mit kell csinálni ahhoz,hogy ő is főállású őstermelő lehessen? Az ő nevére is kell méhcsaládokat írni,és mézet leadni vagy elég ha az én nevemen van.Ha kell az ő nevére is akkor külön reg, szám tenyészet kód adószám meg minden kell külön.vagy elég az ami nekem van.
Válaszát előre is köszönöm!!


Kedves "tuner"!
A felesége nem tagja a családi gazdaságnak? Ha tagja, akkor nem kell külön a nevére írni méhcsaládokat ......, hiszen minden közös.
Ha tagja a gazdaságnak, akkor csak a munkahelyének megszűnését követő nappal be kell jelenteni a 14T1041 számú nyomtatványon és minden negyedévet követően a 1458 számú járulékbevallást kell beküldeni. Ehhez szükséges saját adószámot kiváltani és ügyfélkaput nyitni, mert ezek a nyomtatványok csak azon keresztül küldhetők be.
Andrea

_________________
Krenovszkyné Lovász Andrea
regisztrált okleveles adószakértő


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2014.01.22. 16:35 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.12.30. 13:22
Hozzászólások: 156
Tartózkodási hely: Gödöllő
setyus írta:
Kedves Andrea !

A következő kérdéssel fordulok önhöz. Egyéni vállalkozóként méhészkedem, a kompenzációs felárat hogyan tudom igénybe venni ? Jelenleg AM mentes vagyok. Eladhatom e én a mézemet felvásárlási jegyre ? Vagy ebben az esetben csak az őstermelő teheti így?

Megtisztelő válaszát előre is köszönöm.


Kedves "setyus"!
Egyéni vállalkozóként - ha megfelel az áfa törvény XIV. fejezetben írtaknak - akkor jogosult a kompenzációs felár megtérítésére, ha a 14T101E-F01 lap 6/3 és 4. pontját jelöli. Ezt csak évfordulóval, az előző év végén bejelentve teheti meg.
Andrea

_________________
Krenovszkyné Lovász Andrea
regisztrált okleveles adószakértő


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2014.01.06. 17:57 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.01.25. 10:18
Hozzászólások: 12
Kedves Andrea!

Én főállású őstermelő vagyok,családi őstermelői ig. van,A feleségem varrodában dolgozik,lehet,hogy megszűnik az állása.Mit kell csinálni ahhoz,hogy ő is főállású őstermelő lehessen? Az ő nevére is kell méhcsaládokat írni,és mézet leadni vagy elég ha az én nevemen van.Ha kell az ő nevére is akkor külön reg, szám tenyészet kód adószám meg minden kell külön.vagy elég az ami nekem van.
Válaszát előre is köszönöm!!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2013.12.12. 22:02 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2010.01.03. 22:07
Hozzászólások: 30
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar
Kedves Andrea !

A következő kérdéssel fordulok önhöz. Egyéni vállalkozóként méhészkedem, a kompenzációs felárat hogyan tudom igénybe venni ? Jelenleg AM mentes vagyok. Eladhatom e én a mézemet felvásárlási jegyre ? Vagy ebben az esetben csak az őstermelő teheti így?

Megtisztelő válaszát előre is köszönöm.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2013.12.01. 13:50 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.12.30. 13:22
Hozzászólások: 156
Tartózkodási hely: Gödöllő
humi2 írta:
Szép jó estét!

Egy érdekes problémám akadt.
Jelenleg főállásban dolgozom. Mellette őstermelőként méhészkedem.
Lehetek-e ezek mellett még egyéni vállalkozó is?
Mivel a feleségem gyesen van, és négy órában szeretne dolgozni. Így alkalmazotti jogviszonyban tudnám alkalmazni a feleségemet, és nem esnénk el a gyestől.

Válaszokat előre is köszönöm!


Kedves Humi2!
Lehet egyéni vállalkozó is, de méhészeti tevékenységen kívüli minden más tevékenységre válthatja ki azt!
Mivel a feleségét őstermelőként is alkalmazhatja heti 20 órában (max. heti 30 órában), de ekkor havonta járulékbevallást kell beküldeni!, így nem értem miért akar egyéni vállalkozást? Azt csak akkor érdemes kiváltani, ha pl. kereskedelmi tevékenységet szeretne végezni, amit őstermelőként nem folytathat.

_________________
Krenovszkyné Lovász Andrea
regisztrált okleveles adószakértő


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2013.12.01. 13:44 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.12.30. 13:22
Hozzászólások: 156
Tartózkodási hely: Gödöllő
Röganyó írta:
humi2 írta:
Szép jó estét!

Egy érdekes problémám akadt.
Jelenleg főállásban dolgozom. Mellette őstermelőként méhészkedem.
Lehetek-e ezek mellett még egyéni vállalkozó is?
Igen.

Mivel a feleségem gyesen van, és négy órában szeretne dolgozni. Így alkalmazotti jogviszonyban tudnám alkalmazni a feleségemet, és nem esnénk el a gyestől.

Válaszokat előre is köszönöm!


Kedves Humi2!
Nincs akadálya elméletben annak, hogy egyéni vállalkozó legyen.
Ha jól értem, ennek az a célja, hogy a feleség 4 órás alkalmazást találjon családi berkekben. Mivel ez csak ténylegesen praktizáló tevékenységben lehet cél, akkor ez vagy a méhészet vagy még valami más, jövedelmező tevékenység is van.
Ha a méhészeten kívül nincs más jövedelmező tevékenység, akkor a méhészetben, őstermelőként is alkalmazhatja a feleségét alkalmazottként. Az ő bérét és járulékait költségként elszámolhatja.
Úgy gondolom, kár lenen egy egyéni vállalkozást csak ezért elindítani, mert az sokkal nagyobb macera és több költséggel jár. Azt Önök valószínűleg nem tudják maguknak könyvelni. Bár szerintem az őstermeléssel is érdemesebb könyvelőt felkeresni, nehogy rosszul süljön el valami.

Az őstermelést is szépen fel kell építeni elméletben:
Bevételek:
-méz, méhcsaládok, virágpor, stb..., árbevétel összesen:
-támogatások (cukor, egyéb)
Költségek:
-anyagköltség
-munkabér, járulékok-feleség révén, minimum a minimálbér fele. Ezt havonta be kell vallani és be kell fizetni a tárgyhónapot követő 12-éig. A megfizetett bér és járulék is része az igazolt költségeknek.
-egyebek.

Gondolom, tételes költségelszámolást választott.
Azt bizonyára tudja, hogy akik veszteségesek, azokra kíváncsibb a NAV. De a nyereségeseket is gyakran leellenőrzik.
Legalább az indítást beszélje meg hozzáértővel. De ennek a könyvelése is kevesebb munka, mint egy komolyabb egyéni vállalkozásé, a feleségéről szóló adóbevallásokat is inkább könyvelővel végeztesse.
Az őstermelés személyi jövedelem adózása lényegesen kedvezőbb, mint az egyéni vállalkozásé, sőt kevesebb költséggel is jár a fenntartása. Ezért ha a méhészetben alkalmazná a feleségét, ne alapítson egyéni vállalkozást. Ha a tervezett tevékenység nem fér bele az őstermelés körébe, vagy a tervezett bevétel meghaladja az őstermelés kereteit, kell az egyéni vállalkozás.

Számomra nem érthető, miért van szüksége a feleségének a GYES alatt alkalmazotti jogviszonyra. Az a cél, hogy a nyugdíjhoz szolgálati időt szerezzen? Ha igen, akkor érthető. Vagy egy tervezett következő GYED alapjához kell? Akkor is érthető.
Remélem, nem a "nagy" bevétel szétírása a cél, mert az alkalmazottra nem írható bevétel, az általa felmerült költségek állnak szemben a bevétellel az őstermelő adózásában.

Itt egy link a 2013. évi őstermeléshez:
http://www.nav.gov.hu/data/cms281403/06 ... k_2013.pdf

Természetesen a jövő évi adótörvényeket még nem ismerem.


Átadom a terepet a nálam profibbaknak. Csak látom, már pár napja, hogy kérdezett.


Köszönöm "Röganyó", hogy néha besegít, ha hosszabb ideig nem nézek be ide. :)

_________________
Krenovszkyné Lovász Andrea
regisztrált okleveles adószakértő


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2013.11.04. 01:15 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2012.11.29. 23:49
Hozzászólások: 34
humi2 írta:
Szép jó estét!

Egy érdekes problémám akadt.
Jelenleg főállásban dolgozom. Mellette őstermelőként méhészkedem.
Lehetek-e ezek mellett még egyéni vállalkozó is?
Igen.

Mivel a feleségem gyesen van, és négy órában szeretne dolgozni. Így alkalmazotti jogviszonyban tudnám alkalmazni a feleségemet, és nem esnénk el a gyestől.

Válaszokat előre is köszönöm!


Kedves Humi2!
Nincs akadálya elméletben annak, hogy egyéni vállalkozó legyen.
Ha jól értem, ennek az a célja, hogy a feleség 4 órás alkalmazást találjon családi berkekben. Mivel ez csak ténylegesen praktizáló tevékenységben lehet cél, akkor ez vagy a méhészet vagy még valami más, jövedelmező tevékenység is van.
Ha a méhészeten kívül nincs más jövedelmező tevékenység, akkor a méhészetben, őstermelőként is alkalmazhatja a feleségét alkalmazottként. Az ő bérét és járulékait költségként elszámolhatja.
Úgy gondolom, kár lenen egy egyéni vállalkozást csak ezért elindítani, mert az sokkal nagyobb macera és több költséggel jár. Azt Önök valószínűleg nem tudják maguknak könyvelni. Bár szerintem az őstermeléssel is érdemesebb könyvelőt felkeresni, nehogy rosszul süljön el valami.

Az őstermelést is szépen fel kell építeni elméletben:
Bevételek:
-méz, méhcsaládok, virágpor, stb..., árbevétel összesen:
-támogatások (cukor, egyéb)
Költségek:
-anyagköltség
-munkabér, járulékok-feleség révén, minimum a minimálbér fele. Ezt havonta be kell vallani és be kell fizetni a tárgyhónapot követő 12-éig. A megfizetett bér és járulék is része az igazolt költségeknek.
-egyebek.

Gondolom, tételes költségelszámolást választott.
Azt bizonyára tudja, hogy akik veszteségesek, azokra kíváncsibb a NAV. De a nyereségeseket is gyakran leellenőrzik.
Legalább az indítást beszélje meg hozzáértővel. De ennek a könyvelése is kevesebb munka, mint egy komolyabb egyéni vállalkozásé, a feleségéről szóló adóbevallásokat is inkább könyvelővel végeztesse.
Az őstermelés személyi jövedelem adózása lényegesen kedvezőbb, mint az egyéni vállalkozásé, sőt kevesebb költséggel is jár a fenntartása. Ezért ha a méhészetben alkalmazná a feleségét, ne alapítson egyéni vállalkozást. Ha a tervezett tevékenység nem fér bele az őstermelés körébe, vagy a tervezett bevétel meghaladja az őstermelés kereteit, kell az egyéni vállalkozás.

Számomra nem érthető, miért van szüksége a feleségének a GYES alatt alkalmazotti jogviszonyra. Az a cél, hogy a nyugdíjhoz szolgálati időt szerezzen? Ha igen, akkor érthető. Vagy egy tervezett következő GYED alapjához kell? Akkor is érthető.
Remélem, nem a "nagy" bevétel szétírása a cél, mert az alkalmazottra nem írható bevétel, az általa felmerült költségek állnak szemben a bevétellel az őstermelő adózásában.

Itt egy link a 2013. évi őstermeléshez:
http://www.nav.gov.hu/data/cms281403/06 ... k_2013.pdf

Természetesen a jövő évi adótörvényeket még nem ismerem.


Átadom a terepet a nálam profibbaknak. Csak látom, már pár napja, hogy kérdezett.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2013.10.30. 19:30 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.27. 10:00
Hozzászólások: 143
Tartózkodási hely: B-A-Z<--->H-B-M
Szép jó estét!

Egy érdekes problémám akadt.
Jelenleg főállásban dolgozom. Mellette őstermelőként méhészkedem.
Lehetek-e ezek mellett még egyéni vállalkozó is?
Mivel a feleségem gyesen van, és négy órában szeretne dolgozni. Így alkalmazotti jogviszonyban tudnám alkalmazni a feleségemet, és nem esnénk el a gyestől.

Válaszokat előre is köszönöm!

_________________
Ha majd kivágtad az utolsó fát, megmérgezted az
utolsó folyót, és kifogtad az utolsó halat, rádöbbensz, hogy a pénz nem ehető.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2013.10.07. 17:14 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2012.11.29. 23:49
Hozzászólások: 34
Bogaras írta:
A minusz ezután is hátralék


Kedves Bogaras!
Az adófolyószámla kivonaton a mínusz adótöbbletet jelent, a plusz hátralékot.

Bevallási oldal:
A kötelezettség (+), pl. +500 eFt fizetendő ÁFA
a negatív kötelezettség=követelés, pl. ÁFA.visszaigénylés, támogatás igénylés (-), legyen kamattámogatás igénylése -150eFt

Pénzforgalmi oldal:
A kötelezettség kifizetés (-), -500eFt ÁFA utalás, ezután az egyenlege nulla.
A negatív kötelezettséget, követelést kiuralja a NAN (ÁFa-t, támogatást) (+), a NAV kiutalja a +150eft kamattámogatást, így az egyenleg nulla a kiutalás után.

Akinek van folyószámlája, megnézheti, bár az őstermelők általában nem ÁFA-sak és támogatást sem igényelnek a NAV-tól, de a személyi jövedelem adót és az egészségügyi hozzájárulást sokan meg tudják nézni.

Az csak a köznapokban van, hogy a mínusz jelenti a hiányt, a plusz a többletet.
A folyószámla kitalálója természetesen az állam szempontjából építette fel a kivonatot.
A bank is a saját szempontjából. De megbirkóznék sok milla átfordításával, ahogyan a vállalkozók könyvelnek
(Nem arra gondolok, hogy jogtalanul magamnak fordítanám a pénzt, hanem arra, hogy de szívesen könyvelnek beérkező pénztételeket a bankkivonatomon akár fél napig is testi szükségletek kielégítése nélkül.)

Amikor elkezdtünk számvitelt tanulni, és nem volt érthető, hogy miért van bal oldalon a "tartozik" forgalom, jobb oldalon a "követel" forgalom, amikor a követelés van bal oldalon, a tartozás jobb oldalon, azt mondta a számvitel tanár:
Amit követelek, a jobb kezemmel követelem, amint megkapom, a bal zsebembe bevágom, becipzárazom.
Amivel tartozok, azt a kötelezettséget nem bírom gyorsan odaadni, mert bal kézzel nem bírom azt a fránya cipzárat kihúzni, meg melegíteném még, fiaztatnám a zsebemben azt a kis pénzikét. Mikor végre sikerül a bal zsebet kinyitni, a jobb kezemmel illően átadom a tartozásomat.
Hát, innentől megtanultuk, hogyan tartozik a követel és hogyan követel a tartozik.
Eccerű ez, mint a ...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2013.10.06. 06:23 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
A minusz ezután is hátralék


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2013.10.05. 07:24 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2012.11.29. 23:49
Hozzászólások: 34
Szívesen H.Zsolt.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2013.10.04. 22:18 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2012.03.16. 22:42
Hozzászólások: 13
Tartózkodási hely: Szolnok
Köszönöm Röganyó!

Akkor nyugodtabban fogok aludni! Ezek a mínuszok nekem eddig mindig hátralékot jelentettek.

H.Zsolt

_________________
H. Zsolt


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2013.10.04. 14:17 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2012.11.29. 23:49
Hozzászólások: 34
hzsmehesz írta:
Kérdésem lenne Hozzáértőhöz!

Környezetvédelmi termékdíj adókötelezettsége van az Őstermelő Méhésznek?

Igen, előfordulhat. A fizetési (és bevallási kötelezettségnek ezeregy oka lehet. Van egy nagyon bonyolult jogszabály hozzá. Azért kis 600 eFt-os árbevételű őstermelőknek nem szokott lenni.

A NAV-tól kapott "Folyószámla kivonatomat" nem tudom értelmezni.
2013.03.17. - 2000
adónem többlet : 2000


"Az adófolyószámla kivonat bal oldali mezőjében találhatók a kötelezettségek adónemenként. Ha kötelezettség, "+"előjellel, pl. fizetendő ÁFa, "-"előjellel a negatív kötelezettség, pl. visszaigényelt ÁFA, vagy egy kamattámogatás. Itt szerepel a kötelezettség esedékessége és a bevallás nyomtatványának a száma is.

Adónem pl.:
103. Személyi jövedelem adó
104. ÁFA

A jobb oldali mező a pénzügyi teljesítést mutatja. Ha egy ÁFA visszaigénylést kiutalnak, akkor annak dátuma, összege "+" előjellel, ha támogatást utalnak ki az szintén így.
Ha adót fizetsz be, az is szerepel, csak értelemszerűen "-"előjellel, dátummal.
Még az is szerepel, hogy a pénzügyi teljesítés milyen bankszámlára vagy bankszámláról történt, erre van mellette egy kód és a kivonat végén egy kódtábla.
Ha adónemek között átvezetik a pénzügyi teljesítést, az is szerepel, kóddal, végén kódjegyzékkel. Átvezetés esetén, amelyik adónemről elviszik a pénzt, azon "+"előjellel könyvelik a "terhelést", amire viszik, azon "-" előjellel a jóváírást.

A kivonat végén van egy összesítés. Ha összességében 2.000.-Ft adótöbblet van, akkor nincs baj. Azt nem érdemes kikérni, ha tudni lehet, hogy pl. egy éveb belül lesz fizetési kötelezettség, mert abba be lehet tudni, ennyivel kevesebbet kell fizetni.

Érdemes azt is vizsgálni, hogy akad-e olyan adónem, amin tartozás van. Mert akkor valamelyik adónem a 2.000.-Ft-ot meghaladó többlet van (vagy több adónemről adódok össze). Ez esetben át kell vezetni a többletes adónemről a tartozásos adónemre a 17-es Átvezetési kérelem nyomtatványon. Ugyanezen lehet kiutalást is kérni.
Ez a nyomtatvány a NAV honlapjáról érhető el."



Köszi: H.Zsolt


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2013.10.04. 10:26 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2012.03.16. 22:42
Hozzászólások: 13
Tartózkodási hely: Szolnok
Köszi!

Nekem úgy rémlik, hogy ugyan 2011-ben kellett fizetnünk (kértük a VPID számot, bevallást készítettünk), de utána megszűnt ez a kötelezettség.
Rosszul emlékszem? Hol lehet ennek utána nézni.

H.Zsolt

_________________
H. Zsolt


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2013.10.04. 05:55 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
A kivonat tartalmazza az adónemek kódjait , amit megtalálsz a NAV honlapján , azt hiszem pdf formátumban. Megnézed hogy mennyi a többlet befizetés , illetve tartozás. Ha tartozol akkor szintén a NAV honlapján az adott kódhoz tartozó számlaszámot is megtalálod (mert nem mindegy , hova küldöd a pénzt) és utalhatod is az összeget.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2013.10.03. 20:04 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2012.03.16. 22:42
Hozzászólások: 13
Tartózkodási hely: Szolnok
Kérdésem lenne Hozzáértőhöz!

Környezetvédelmi termékdíj adókötelezettsége van az Őstermelő Méhésznek?
A NAV-tól kapott "Folyószámla kivonatomat" nem tudom értelmezni.
2013.03.17. - 2000
adónem többlet : 2000

Köszi: H.Zsolt

_________________
H. Zsolt


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2013.07.21. 17:07 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 20:30
Hozzászólások: 558
Tartózkodási hely: Mátrafüred
Ő mindenről tájékoztat, és javasol majd először egy helyi egyesületet.

Szaktanácsadók ügyfélfogadási rendje
Nyerges József
Fejér megye

Cím:
8000 Székesfehérvár, Lomnici u. 52.
8008 Székesfehérvár, Pf.: 76.

Email: nyerges.jozsef@omme.hu
Telefon: 30/635-1261


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2013.06.08. 20:50 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2012.01.08. 18:03
Hozzászólások: 6
OMME tagságnak mi a feltétele,hogy lehet valaki tag?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2013.06.05. 08:22 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Az adószámot kell odaírni!

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2013.06.04. 23:57 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.01.13. 21:16
Hozzászólások: 259
Szerintetek ha számlát állítok ki méz eladásról akkor a név, cím ... után oda lehet írni,hogy őstermelő vagy oda kell?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2013.04.16. 20:26 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Ma írásban is közölték, hogy minden rendben, lekönyvelték amit le kell.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2013.04.16. 20:13 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.05.16. 11:25
Hozzászólások: 1523
Három napra megjött nekem is, hogy minden oké. Úgy látszik, tényleg három a magyar igazság!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2013.04.15. 08:15 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Ez tiszta volt, csak az utolsó két fakkba nem tudtam mi kell, de most felhomályosítottak, hogy ez a "jogviszony sorszáma" tulajdonképpen a lapszám, és "1"-est kell írni oda, mint ahogyan Abrakazabra is jelezte.
De a hölgy kijavította a telefonomra, meg azt mondta az őstermelőivel se foglalkozzak, majd frissül a rendszer, aztán jó lesz... :shock:

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2013.04.15. 08:01 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2010.06.15. 15:48
Hozzászólások: 44
Tartózkodási hely: Békés megye Szeghalom
abrakazabra írta:
Nekem 0/78/1 van rajta. Eddig 78/1 volt, most az első karakter az új, valami olyasmi, hogy nem kapok nyugdíjat.

ezekből kell kiválasztani az első karaktereket


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2013.04.15. 07:50 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.05.16. 11:25
Hozzászólások: 1523
Nekem 0/78/1 van rajta. Eddig 78/1 volt, most az első karakter az új, valami olyasmi, hogy nem kapok nyugdíjat.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2013.04.14. 21:21 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Ma nekem is írták, hogy nem egyezik.
Jogviszony sorszámának ti mit írtatok be :?: , mert nekem az 1-es függelékből ezt nem sikerült kideríteni, aztán most ezt is hibának rótták fel!

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2013.04.14. 09:33 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.05.16. 11:25
Hozzászólások: 1523
Akkor még várok három napot. :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2013.04.14. 05:45 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.16. 20:14
Hozzászólások: 400
Tartózkodási hely: Jász- Nagykun- Szolnok
Esetemben, három nap műlva jött az újjabb értesítés, hogy minden rendben van.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2013.04.13. 20:41 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.05.16. 11:25
Hozzászólások: 1523
Kicserélték az őstermelőimet (gondolom nem csak nekem), a falugazdász azt mondta, ők az Apeh-nek lejelentik az adatokat. Ehhez képest jött a hibaüzenet a negyedéves bevallás után, hogy nem jó a szám, nem egyezik a náluk nyilvántartottal.

Most akkor több százezer (vagy nem tudom mennyi) őstermelőnek egyenként be kell menni az Apehhoz és bejelenteni az új számot?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2013.04.07. 14:56 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.02.16. 06:49
Hozzászólások: 29
Kedves Andrea!
Az lenne a kérdésem, hogy 2013-ban a mézértékesítésből származó bevételem 5%- után 15 % eho-t kell fizetni negyedévet követő hónap 20-ig?
Tételes költségelszámolást választó nem főállású méhész vagyok.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2013.04.05. 12:47 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2010.03.16. 20:37
Hozzászólások: 3
Tartózkodási hely: B.A.Z.
Kedves Andrea!
2012 évben bevételem meghaladta a 4 milliót. Nem főállású méhész vagyok. Tételes költségelszámolás mellett így 27%-os EHO-t kell fizessek? Ennek számítása a következő ? bevétel x 0,05 x 0,27
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2013.03.06. 12:28 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.09. 21:39
Hozzászólások: 707
Tartózkodási hely: Tatabánya
Kedves Andrea!

Jelenleg heti 40 órás munkaviszonyban és heti 20 órás megbízással dolgozom, emellett őstermelő vagyok.
Április 1-től elmennék gyedre. Amíg én otthon leszek a gyerekekkel, a feleségem őstermelőként fog méhészkedni.
Szeretném megtudni, hogy
- családi adókedvezményt érvényesíthet-e a feleségem a nekem folyósított GYED után?
- mi a teendőm az őstermelői státuszommal?

Köszönöm, ha válaszol.
L.

_________________
mindent a maga idejében


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2013.02.25. 09:09 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.02.01. 18:30
Hozzászólások: 1210
Tartózkodási hely: Graz/Várpalota
szia Tükör

Igen,belementem én is a csapdába:

járulékalapnak a bevétel 20%-a számit,mig adóalapnak 3 féle megoldás létezik,erről a belinkelt NAV-os füzet tájékoztat.a kettő teljesen érthetetlen módon más mértékü alapot vesz figyelembe.

Ha megoldható ki kéne moderálni a bérkalkulátoros hozzászólásomat,hogy ne zavarjon be(hozzáteszem az is valós adó és járulékszámitás,de nem őstermelői jogviszonyra)

_________________
Attila

Kisboconádi a mézeskaptár. "a méhe csak kölcsönad"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2013.02.24. 23:33 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Na ez az utolsó idézet már így korrekt, a járulékokat illetően.
Aztán megint más az adózás.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2013.02.24. 23:28 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
szaboattila írta:
"Mezőgazdasági kistermelőnek az az őstermelő tekinthető, akinek az adóévben ---
jogszabály alapján kapott támogatás összegével csökkentett --- őstermelői
tevékenységéből származó éves bevétele nem több 8 millió forintnál"

Na! Ez így már egész másként hangzik.
De már itt eléggé összekavarod így a dolgokat, Andrea, nem győzi majd kiigazítani.
Most azt mondod bérjövedelemre írtad a példát, de ott meg azt írtad "őstermelő adóalapja".
Szóval csak abban akarjunk már segíteni másoknak, amiben mi magunk legalább eléggé tájékozottak vagyunk, mert összeírtál itt hetet havat, aminek sajnos az őstermelőkre még a fele sem igaz!

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2013.02.24. 23:21 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.02.01. 18:30
Hozzászólások: 1210
Tartózkodási hely: Graz/Várpalota
Járulék

7.2. A mezőgazdasági őstermelő járulékfizetése
A mezőgazdasági őstermelő --- ideértve a tevékenységét a tárgyévben kezdő
mezőgazdasági őstermelőt is --- a minimálbérnek megfelelő összeg után fizeti
meg a 7 százalék egészségbiztosítási járulékot, melyből 4 százalék a
természetbeni-, és 3 százalék a pénzbeli egészségbiztosítási járulék, valamint a 10
százalék nyugdíjjárulékot.
Ettől eltérően, az a mezőgazdasági őstermelő, akinek az e tevékenységéből
származó, tárgyévet megelőző évben elért bevétele nem haladja meg a 8 millió
forintot, az őstermelői tevékenységből származó, tárgyévet megelőző évi
bevételének 20 százaléka után 4 százalék természetbeni egészségbiztosítási
járulékot és 10 százalék nyugdíjjárulékot fizet. A 8 millió forintos bevételi
összeghatár számításánál figyelmen kívül kell hagyni a jogszabály vagy
nemzetközi szerződés rendelkezése alapján folyósított, egyébként bevételnek
számító támogatást.
A havi járulékalap megállapításánál a tárgyévet megelőző évi bevétel 20
százalékának egytizenketted részét kell figyelembe venni. A jogszabály vagy
nemzetközi szerződés rendelkezése alapján folyósított, egyébként bevételnek
számító támogatást kizárólag a 8 millió forintos bevételi összeghatár
számításánál kell figyelmen kívül hagyni, a járulékalap megállapításánál már
figyelembe kell venni.
A mezőgazdasági őstermelő a magasabb összegű társadalombiztosítási ellátások
megszerzése érdekében az adóévre vonatkozóan nyilatkozattal vállalhatja, hogy a
nyugdíjjárulékot, valamint a természetbeni és pénzbeli egészségbiztosítási
járulékot az előzőekben meghatározott járulékalapnál (minimálbér, illetve a
bevétel 20 százalékának egytizenketted része) magasabb összeg után fizeti meg. A
mezőgazdasági őstermelő a magasabb járulékalap választásáról a tárgyév első
negyedévére vonatkozó járulékbevallásában nyilatkozik az állami
adóhatóságnak


http://www.nav.gov.hu/data/cms281403/6. ... k_2013.pdf

_________________
Attila

Kisboconádi a mézeskaptár. "a méhe csak kölcsönad"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2013.02.24. 23:16 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.02.01. 18:30
Hozzászólások: 1210
Tartózkodási hely: Graz/Várpalota
Tükör más és más van EVA,átalányadó,szja szerint is.Amit betettem az bérkalkulátor 2013-ra munkaviszonyból származó bérjövedelem esetére.

De ha Te is magadnak csinálod az adó és TB bevallást akkor az abevjava program ami az adó és járulékbevalláshoz kell az dobja magától a fizetnivalókat,hogy mi mennyi.

"Mezőgazdasági kistermelőnek az az őstermelő tekinthető, akinek az adóévben ---
jogszabály alapján kapott támogatás összegével csökkentett --- őstermelői
tevékenységéből származó éves bevétele nem több 8 millió forintnál"

http://www.nav.gov.hu/data/cms281403/6. ... k_2013.pdf


Ebben a füzetben szerintem minden benne van.

_________________
Attila

Kisboconádi a mézeskaptár. "a méhe csak kölcsönad"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 893 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 18  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.