Pontos idő: 2024.03.28. 16:27

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 893 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 14, 15, 16, 17, 18  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2009.02.06. 11:57 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.12.30. 13:22
Hozzászólások: 156
Tartózkodási hely: Gödöllő
niki írta:
Üdvözlök mindenkit!

Kedves Andrea!

Családi gazdálkodók vagyunk őstermelőként a párommal, az ő neve alatt fut a gazdálkodás. Magasabb járulék fizetést választottunk utánnam, elmentem táppénzre, majd TGYÁS-ra, a bevétel után eközben a párom fizette meg az SZJÁt, és a járulékokat(az én nevemre nem lett bevétel írva). Kédésünk az lenne, hogy ez így jó-e, mert azt hallottuk, hogy nekem ki kéne szállnom a családi gazdaságból, hogy jogosult legyek a TGYÁS-ra, és a GYED-re.
Köszönettel: Varga Nikolett

Ki kellene lépnie a családi gazdálkodásból, mert ha lesz bevételük, az a létszám arányában szétosztódik, ezáltal elveszítheti a juttatásokra való jogosultságát.

_________________
Krenovszkyné Lovász Andrea
regisztrált okleveles adószakértő


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2009.02.06. 11:54 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.12.30. 13:22
Hozzászólások: 156
Tartózkodási hely: Gödöllő
tibor írta:
Kedves Andrea!

Ma voltam a falugazdásznál meghosszabbítani az östermelői igazolványt és azt az információt kaptam, hogy aki adószámmal rendelkezik függetlenül attól hogy elérte-e a 600 E-ft árbevételt mindenképpen köteles adóbevallást beadni.Valóban igy van?

Köszönettel várom válaszát.

Bár mindenhol azt írják, hogy 600 ezer bevétel alatt nem köteles beadni adóbevallást, ha más jövedelme miatt egyébként nem kell bevallania, de én is azt mondom mindenhol, hogy ismervén az APEH rendszerét adjon be egy olyan bevallást, ahol: az adatain kívül ahhoz az adózási mód bevételéhez és adójához tesz egy nullát, amit utoljára választott, ezen kívül ne felejtse el kitölteni a -12-01 számú nyilatkozati lapot sem. Felhívom mindenki figyelmét arra, hogy az V. blokkba tegyen x-et, hogy 0801 számú bevallást nem kell beadniuk!!

_________________
Krenovszkyné Lovász Andrea
regisztrált okleveles adószakértő


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2009.02.06. 11:48 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.12.30. 13:22
Hozzászólások: 156
Tartózkodási hely: Gödöllő
Újrabogaras írta:
Kedves Andrea!

Főállású munkaviszonyvan alkalmazott vagyok. Van egy adószámom egy érvényes nem mezőgazdasági vállalkozásra, ami tételes költségelszámolású és ÁFA körben van. Ki akartam váltani az őstermelőit, de a falugazda azt mondta, hogy az adószám miatt itt is ÁFA körben kell maradnom. Felvásárló felé akarok mézet értékesíteni, évi 600 000 Ft alatt. Jelenlegi vállalkozásom alszik, akár le is tudom zárni, vagy családtag is ki tudja váltani az őstermelőit. Adó (ÁFA) kompenzációs felár szempontjából hogyan járok legjobban?

Előre is köszönöm a válaszát .

Nyugodtan váltsa ki az őstermelőit, az APEH felé 09T101E-t kell beküldenie és mint magánszemélyként végzett tevékenység a méhészetet bejelentve. Ennek a nyomtatványnak az f lapján az áfa kört és a komp.felárra való jogosultságot egyaránt jelölje. Ez azt jelenti, hogy a felvásárló részére történő értékesítésnél jogosult lesz a komp.felárra, csak az egyéb értékesítéseit kell áfá-san számlával vagy nyugtával eladnia.

_________________
Krenovszkyné Lovász Andrea
regisztrált okleveles adószakértő


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2009.02.06. 11:41 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.12.30. 13:22
Hozzászólások: 156
Tartózkodási hely: Gödöllő
vinifred írta:
Kedves Andrea!

Mint áfás vállalkozó vagyok a méhészetet kiszeretném venni a vállalkozási tevékenységeim közül .
A méhészet nem függ össze a vállalkozásom többi tevékenységével.

Folytathatom e a méhészetet mint őstermelői tevékenység ?
Ha igen akkor csak áfás őstermelő lehetek vagy kompenzációs felárra jogosult?

Előre is Köszönöm a válaszát .

Amennyibev egyéni vállalkozóként áfás, úgy az őstermelői egyéb eladásairól is áfás számlát kell kiállítania majd. Ha jól értem most váltja ki az őstermelőit, ekkor kezdőként még választhatja a kompenzációs felárra való jogosultságot a felvásárlóknak eladott termékére, de év végén majd vizsgálnia kell, hogy a 2010 évre is jogosult lesz-e erre.
Év végén vizsgálandó, hogy az összes váll+ősterm bevételéből az őstermelői lesz-e többségbev, vagy a vállalkozói legalább 5 millió ft alatti. Ha ezeknek nem felel meg, akkor 2010 január 15-ig le kell mondania a komp.felár 2010. évi megtérítéséről és mindenről áfás számlát kell kiállítania majd.
Viszont a kedvezményes őstermelői szja adózása azért megmarad.

_________________
Krenovszkyné Lovász Andrea
regisztrált okleveles adószakértő


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2009.02.06. 11:31 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.12.30. 13:22
Hozzászólások: 156
Tartózkodási hely: Gödöllő
kalandor12 írta:
adószakértő írta:
kalandor12 írta:
Kedves Andrea!
Azt szeretném kérdezni, hogy 2008. jun. 10.-aug. 04-ig közös őstermelői igazolványom volt szüleimmel. 18 évet még nem töltöttem be, tanulok/bevételem nem volt/. Milyen adót és járulékot kell fizetni erre az időre?

Ellőre is köszönöm.

Kezdő őstermelő volt? Vagy már az előző évben is termeltek?



Kezdő őstermelő voltam.

Amennyiben nem volt bevétele, úgy nem keletkezett járulékfizetési kötelezettsége.

_________________
Krenovszkyné Lovász Andrea
regisztrált okleveles adószakértő


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2009.02.05. 15:39 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.01.31. 22:57
Hozzászólások: 86
Kedves Andrea!
Mi a különbség "tevékenységi hely" "székhely" és "telephely" között?
Nekem az APEH-hoz csak székhely van bejelentve (főállású őstermelő vagyok). Mi alapján kell iparűzési adót fizetnem, ha telephely nincs is bejelentve. Bejelentkeztem a helyi önkormányzathoz, hogy itt fizetném az iparüzési adót, mert azt hallottam ott kell ahol kiváltottam az őstermelőimet. De a méhek nem a székhelyen vannak. Viszont a székhelyen pergetek, tárolom a mézet, a kereteket stb. Vagy a telephely szerint kell iparűzési adót fizetni? Ahol a méheket tartom állandóan, azt a helyet be kellene jelentenem az APEH-hoz is telephelynek? De vannak a telephely bejelentésének valami feltételei, vagy csak azt mondom, hogy ez a telephelyem?
Mi számít telephelynek? az ahol a méhek tartózkodnak, vagy az ahol én pergetek? Mert mind a kettőre mondhatom hogy a tevékenységemet itt végzem.
Köszönöm előre is válaszát.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2009.02.02. 09:27 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Kedves Andrea !
Újrabogaras és Vinifred kérdéséhez kapcsolódva szeretném én is megkérdezni, hogy egyéni vállalkozás melletti őstermelői tevékenység esetén milyen szabályok vannak elsősorban az Áfa vonatkozásában,valamint miképpen érinti az őstermelői adózást. Hallottam olyasmit, hogy ilyenkor a vállalkozás Áfa visszaigénylését meghatározza az őstermelői árbevétel. Amennyiben ideje engedi, kérem világosítson fel bennünket erről.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2009.02.02. 08:08 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 21:35
Hozzászólások: 314
Szép új világ

"Az egyéni vállalkozóknak, mezőgazdasági őstermelőknek és az evásoknak ezentúl öt évig meg kell őrizniük a beszerzéseikről szóló számlákat."

http://index.hu/gazdasag/magyar/feklev090130/
http://index.hu/gazdasag/magyar/evaszig09012/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2009.02.01. 19:24 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.16. 08:36
Hozzászólások: 659
Tartózkodási hely: Kalocsa
Kedves Andrea!

Édesanyám nyugdíjas. Őstermelői igazolvánnyal és adószámmal is rendelkezik. A tavalyi évben a nyugdíjon kívül más jövedelme nem származott. Kell-e adóbevallást benyújtania?
Köszönettel:
jani bátya


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2009.02.01. 12:09 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.01.31. 22:57
Hozzászólások: 86
Kedves Andrea!
Egy előadásában hallottam, hogy a NYENYIT el kell küldeni áprilisig.
Én tavaly nem küldtem el. HOGYAN PÓTOLHATOM EZT?
Az APEH honlapján nem találtam ezt a nyomtatványt, sem a tavalyit sem az ideit. Vagy rossz néven keresem, vagy nincs is fenn. Kérem segítsen, hogy megtaláljam.
Köszönöm segítségét előre is.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2009.01.15. 21:42 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.01.14. 14:05
Hozzászólások: 10
Üdvözlök mindenkit!

Kedves Andrea!

Családi gazdálkodók vagyunk őstermelőként a párommal, az ő neve alatt fut a gazdálkodás. Magasabb járulék fizetést választottunk utánnam, elmentem táppénzre, majd TGYÁS-ra, a bevétel után eközben a párom fizette meg az SZJÁt, és a járulékokat(az én nevemre nem lett bevétel írva). Kédésünk az lenne, hogy ez így jó-e, mert azt hallottuk, hogy nekem ki kéne szállnom a családi gazdaságból, hogy jogosult legyek a TGYÁS-ra, és a GYED-re.
Köszönettel: Varga Nikolett


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2009.01.14. 17:40 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 20:31
Hozzászólások: 62
Tartózkodási hely: Sopron Vármegye Fertőendréd
Kedves Andrea!

Ma voltam a falugazdásznál meghosszabbítani az östermelői igazolványt és azt az információt kaptam, hogy aki adószámmal rendelkezik függetlenül attól hogy elérte-e a 600 E-ft árbevételt mindenképpen köteles adóbevallást beadni.Valóban igy van?

Köszönettel várom válaszát.

_________________
Tibor
www.panaczmeheszet.mlap.hu


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2009.01.13. 08:01 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.10.31. 22:26
Hozzászólások: 485
Tartózkodási hely: Lovasberény Fejér m
Kedves Andrea!

Főállású munkaviszonyvan alkalmazott vagyok. Van egy adószámom egy érvényes nem mezőgazdasági vállalkozásra, ami tételes költségelszámolású és ÁFA körben van. Ki akartam váltani az őstermelőit, de a falugazda azt mondta, hogy az adószám miatt itt is ÁFA körben kell maradnom. Felvásárló felé akarok mézet értékesíteni, évi 600 000 Ft alatt. Jelenlegi vállalkozásom alszik, akár le is tudom zárni, vagy családtag is ki tudja váltani az őstermelőit. Adó (ÁFA) kompenzációs felár szempontjából hogyan járok legjobban?

Előre is köszönöm a válaszát .


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2009.01.12. 18:03 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.22. 18:32
Hozzászólások: 343
Tartózkodási hely: Vas Megye
Kedves Andrea!

Mint áfás vállalkozó vagyok a méhészetet kiszeretném venni a vállalkozási tevékenységeim közül .
A méhészet nem függ össze a vállalkozásom többi tevékenységével.

Folytathatom e a méhészetet mint őstermelői tevékenység ?
Ha igen akkor csak áfás őstermelő lehetek vagy kompenzációs felárra jogosult?

Előre is Köszönöm a válaszát .

_________________
Ervin
1/2 NB
http://meheszetifotok.5mp.eu


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2009.01.10. 09:07 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2008.11.27. 02:35
Hozzászólások: 2
adószakértő írta:
kalandor12 írta:
Kedves Andrea!
Azt szeretném kérdezni, hogy 2008. jun. 10.-aug. 04-ig közös őstermelői igazolványom volt szüleimmel. 18 évet még nem töltöttem be, tanulok/bevételem nem volt/. Milyen adót és járulékot kell fizetni erre az időre?

Ellőre is köszönöm.

Kezdő őstermelő volt? Vagy már az előző évben is termeltek?



Kezdő őstermelő voltam.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2009.01.09. 21:13 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.10. 18:03
Hozzászólások: 586
Tartózkodási hely: Zselic
Így már nekem is elég egyszerű és rövid volt!

_________________
Az éttermek dohányzó és nem dohányzó részre osztása olyan, mintha
a strand medencéjét belehugyozós és nem belehugyozós részre osztanák!

http://meheszforum.hu/album/index.php?cat=10007
http://www.meh.extra.hu/gallery/index.php?cat=10092


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2009.01.09. 19:48 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.25. 18:46
Hozzászólások: 46
Tartózkodási hely: somogy
Mi az a negyed éves szja és eho?
Az éves szja bevallást szoktam V.20ig . Milyen esetben kell előleget fizetni?

Köszönöm: Petya


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2009.01.09. 19:16 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.12.30. 13:22
Hozzászólások: 156
Tartózkodási hely: Gödöllő
petya írta:
Kedves Andrea!
Az apeh honlapon találtam egy olyan linket aminek a neve személyes adónaptár.
Mivel szerettem volna korrekt helyről megtudni mikor is kell adóval vagy járulékkal foglalkoznom a következő évben megpróbáltam kitölteni a hozzá tartozó kérdőívet.
Na itt ért az első meglepetés . Az egyik kérdés úgy szólt mennyi időnként vagyok adóbevallásra kötelezve : évente, negyedévente stb...
Hát ha ezt biztosan tudnám nem is fordultam volna ilyen autentikus forráshoz.
Így beírtam az évest bár a járulékot negyed évente vallom és fizetem .
A végén ért a meglepetés : 2008 as időpontokat adott a naptár.
Szóval hátha ön hitelesebb a honlapnál . Főfoglalkozású őstermelőként, adószámmal, alanyi áfa mentesen 2009- ben mikor és mit kell vallanom és fizetnem.

Köszönöm a fáradozását : Petya


- Járulékbevallás és befizetés: január 12.(de ez még a 2008.4.névi), ápr.12., július 12., október 12., ha nem munkaszüneti napok, mert akkor az azt követő hétfőn.

- negyedéves szja és eho előlegek befizetése: január 12.(de ez még a 2008.4.névi), ápr.12., július 12., október 12., ha nem munkaszüneti napok, mert akkor az azt követő hétfőn.

- 2008. évi szja bevallás: 2009. május 20.
Azt hiszem nem maradt ki semmi.

_________________
Krenovszkyné Lovász Andrea
regisztrált okleveles adószakértő


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2009.01.09. 19:07 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.25. 18:46
Hozzászólások: 46
Tartózkodási hely: somogy
Kedves Andrea!
Az apeh honlapon találtam egy olyan linket aminek a neve személyes adónaptár.
Mivel szerettem volna korrekt helyről megtudni mikor is kell adóval vagy járulékkal foglalkoznom a következő évben megpróbáltam kitölteni a hozzá tartozó kérdőívet.
Na itt ért az első meglepetés . Az egyik kérdés úgy szólt mennyi időnként vagyok adóbevallásra kötelezve : évente, negyedévente stb...
Hát ha ezt biztosan tudnám nem is fordultam volna ilyen autentikus forráshoz.
Így beírtam az évest bár a járulékot negyed évente vallom és fizetem .
A végén ért a meglepetés : 2008 as időpontokat adott a naptár.
Szóval hátha ön hitelesebb a honlapnál . Főfoglalkozású őstermelőként, adószámmal, alanyi áfa mentesen 2009- ben mikor és mit kell vallanom és fizetnem.

Köszönöm a fáradozását : Petya


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2009.01.09. 14:32 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.12.30. 13:22
Hozzászólások: 156
Tartózkodási hely: Gödöllő
kolias írta:
Nekem ez még mindig sok, teendő van egy őstermelőnek, vagy EV-nek?


Az az őstermelő, aki egyéni vállalkozói is akkor jogosult továbbra is (2009-ben) a komp.felárra, ha
- az őstermelői bevétele több, mint a vállalkozói bevétele. Pl. vállalkozói bevétel 4 millió, őstermelői 4,1 millió Ft,
- ha mégis több a vállalkozói bevétele, mint az őstermelői, de a vállalkozói nem éri el az 5 millió Ft-ot.

Aki úgy őstermelő, hogy közben társas vállalkozásban is van részesedése akkor jogosult a komp. felárra továbbra is, ha a részesedése 25% alatt van és nem gyakorol döntő irányítást a vállalkozásban.

Akik a fenti feltételnek nem felelnek meg, 09T101, ev. esetén 101E változásbejelentőn le kell mondjon a komp.felárról és alanyi mentességet 5 millió alatt, vagy áfa elszámolást kell minden eladására választania és alkalmaznia.
Így érthető?

_________________
Krenovszkyné Lovász Andrea
regisztrált okleveles adószakértő


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2009.01.09. 14:22 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.12.30. 13:22
Hozzászólások: 156
Tartózkodási hely: Gödöllő
arisztid írta:
Kedves Andrea,

tavaly volt először elvehető mézem. A rend miatt őstermelőként regisztráltam, és a feleségemet is közös őstermelői igazolványra bejelentettük. A helyzet úgy adta, hogy nem adtam el mézet, bevételem nem keletkezett.

Nekem könyvelő elkészíti a bevallásomat, mert egyéni vállalkozóim is van, más tevékenységre, és ő fogja tudni, hogy mit hogyan kell (remélem). De a feleségem adóbevallását mi szoktuk összeállítani (rendes, 40 órás munkája van, mint ahogy én is 40 órás munka mellett méhészkedem), és erre kérdeznék rá, hogy neki hogyan kell ilyen esetben az adóbevallását összeállítani.

Köszönöm válaszát!

Tisztelettel,

Kovács László

Amennyiben az egy főre jutó 600 ezret meghaladja, akkor kell az adóbevallásban szerepeltetni azzal az adózási móddal elszámolva, amelyet választottak. Az egyszerűség kedvéért ugyanolyan osszegekkel és sorokon, ahogy a könyvelő az ön adóbevallásában szerepelteti, hiszen közös őstermelőként azonos módon és azonos összeg után adóznak.

_________________
Krenovszkyné Lovász Andrea
regisztrált okleveles adószakértő


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2009.01.09. 14:13 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.12.30. 13:22
Hozzászólások: 156
Tartózkodási hely: Gödöllő
zoto67 írta:
Üdv!
Én azt szeretném megtudni,hogy a feleségem gyesen van,és őstermelői igazolványt szeretne kiváltani van-e járulékfizetési kötelezettsége,addig amíg nincs bevétele? Esetleg Közös őstermelőire hogy lehetne átváltani,ha nekem már van főállásban őstermelőim? Ha van valami jó megoldás szívesen elfogadom.
Köszönettel:Zoltán

Ameddig nincs őstermelésből származó bevétele, addig nem kell járulékot fizetnie. Viszont amint lesz bevétele, akkortól a minimálbér utáni járulékokat kell megfizetnie, mivel az őstermelést csak személyesen közreműködve lehet végezni, mondja a törvény. Közös őstermelői sem jobb, hiszen a bevétel ekkor is kétfelé osztódik, tehát lesz Neki is, így járulékfizetése is. Amíg gyesen van nem javaslom az őstermelőit kiváltani.

_________________
Krenovszkyné Lovász Andrea
regisztrált okleveles adószakértő


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2009.01.09. 14:08 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.12.30. 13:22
Hozzászólások: 156
Tartózkodási hely: Gödöllő
kalandor12 írta:
Kedves Andrea!
Azt szeretném kérdezni, hogy 2008. jun. 10.-aug. 04-ig közös őstermelői igazolványom volt szüleimmel. 18 évet még nem töltöttem be, tanulok/bevételem nem volt/. Milyen adót és járulékot kell fizetni erre az időre?

Ellőre is köszönöm.

Kezdő őstermelő volt? Vagy már az előző évben is termeltek?

_________________
Krenovszkyné Lovász Andrea
regisztrált okleveles adószakértő


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2009.01.09. 14:06 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.12.30. 13:22
Hozzászólások: 156
Tartózkodási hely: Gödöllő
Mézesmackó81 írta:
Őstermelőként(másodállás), ha mondjuk 1.300.000ft-ot keres valaki méhészettel, és ugye meghaladja a 600e-et akkor mennyi járulékot kell fizetnie?
Köszönet:
MM

Járulékfizetésre csak az kötelezett, akinek nincs más főállású munkaviszonya és a 20 év szolgálati ideje meglesz. Ön, ha főfoglalkozással rendelkezik és emelett termel, nincs járulékfizetési kötelezettsége őstermelőként.

_________________
Krenovszkyné Lovász Andrea
regisztrált okleveles adószakértő


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2009.01.09. 13:59 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.12.30. 13:22
Hozzászólások: 156
Tartózkodási hely: Gödöllő
márna írta:
Érdeklődnék, hogy ezek szerint egy egyéni vállalkozó aki 10 fő alatti kis árbevételű és mezgaz.bevétel a fő bevétele, áfás az ha bejelentkezik mikrovállakozónak (több mint 2 éve ilyen) akkor jogosult a komp. felárra? :o
Ha igen akkor hogyan kell számláznia pl felvásárló felé?
Előny illetve hátrány? :|

Az írás azokra vonatkozik, akik 2008-ban úgy jelölték, hogy igényt tartanak a komp. felárra. Nekik ha van más pl. egyéni vállalkozásuk, meg kell vizsgálniuk, hogy többségében a bevételük mezőgazdasági termelésből származik-e, mert ebben az esetben jogosultak a kompenzációs felárra. Aki erre jogosult, annak azt a felvásárló a felvásárlási jegyen megtéríti, melyet a felvásárló állít ki.

_________________
Krenovszkyné Lovász Andrea
regisztrált okleveles adószakértő


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2009.01.08. 22:25 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.10. 18:03
Hozzászólások: 586
Tartózkodási hely: Zselic
Nekem ez még mindig sok, teendő van egy őstermelőnek, vagy EV-nek?

_________________
Az éttermek dohányzó és nem dohányzó részre osztása olyan, mintha
a strand medencéjét belehugyozós és nem belehugyozós részre osztanák!

http://meheszforum.hu/album/index.php?cat=10007
http://www.meh.extra.hu/gallery/index.php?cat=10092


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2009.01.08. 20:36 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2008.12.19. 23:56
Hozzászólások: 36
Kedves Andrea,

tavaly volt először elvehető mézem. A rend miatt őstermelőként regisztráltam, és a feleségemet is közös őstermelői igazolványra bejelentettük. A helyzet úgy adta, hogy nem adtam el mézet, bevételem nem keletkezett.

Nekem könyvelő elkészíti a bevallásomat, mert egyéni vállalkozóim is van, más tevékenységre, és ő fogja tudni, hogy mit hogyan kell (remélem). De a feleségem adóbevallását mi szoktuk összeállítani (rendes, 40 órás munkája van, mint ahogy én is 40 órás munka mellett méhészkedem), és erre kérdeznék rá, hogy neki hogyan kell ilyen esetben az adóbevallását összeállítani.

Köszönöm válaszát!

Tisztelettel,

Kovács László


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2009.01.08. 20:20 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.01.07. 15:11
Hozzászólások: 1
Üdv!
Én azt szeretném megtudni,hogy a feleségem gyesen van,és őstermelői igazolványt szeretne kiváltani van-e járulékfizetési kötelezettsége,addig amíg nincs bevétele? Esetleg Közös őstermelőire hogy lehetne átváltani,ha nekem már van főállásban őstermelőim? Ha van valami jó megoldás szívesen elfogadom.
Köszönettel:Zoltán


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2009.01.08. 15:31 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2008.11.27. 02:35
Hozzászólások: 2
Kedves Andrea!
Azt szeretném kérdezni, hogy 2008. jun. 10.-aug. 04-ig közös őstermelői igazolványom volt szüleimmel. 18 évet még nem töltöttem be, tanulok/bevételem nem volt/. Milyen adót és járulékot kell fizetni erre az időre?

Ellőre is köszönöm.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2009.01.08. 15:02 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.31. 22:08
Hozzászólások: 265
Tartózkodási hely: Tét, Budapest
Mézesmackó81 írta:
Őstermelőként(másodállás), ha mondjuk 1.300.000ft-ot keres valaki méhészettel, és ugye meghaladja a 600e-et akkor mennyi járulékot kell fizetnie?
Köszönet:
MM


Privátot küldök.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2009.01.08. 13:07 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.11.12. 14:03
Hozzászólások: 65
Tartózkodási hely: Mosonmagyaróvár
Őstermelőként(másodállás), ha mondjuk 1.300.000ft-ot keres valaki méhészettel, és ugye meghaladja a 600e-et akkor mennyi járulékot kell fizetnie?
Köszönet:
MM


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2009.01.07. 19:05 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.28. 12:11
Hozzászólások: 536
Tartózkodási hely: Felsőszentmárton, Baranya
Érdeklődnék, hogy ezek szerint egy egyéni vállalkozó aki 10 fő alatti kis árbevételű és mezgaz.bevétel a fő bevétele, áfás az ha bejelentkezik mikrovállakozónak (több mint 2 éve ilyen) akkor jogosult a komp. felárra? :o
Ha igen akkor hogyan kell számláznia pl felvásárló felé?
Előny illetve hátrány? :|

_________________
Ne próbáld, csináld!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2009.01.05. 21:54 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.12.30. 13:22
Hozzászólások: 156
Tartózkodási hely: Gödöllő
kolias írta:
És ez lefordítva méhésznyelvre mit is jelent?

Így talán érthetőbb:
Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény 197. § (1) bekezdése határozza meg, hogy e törvény szerint ki számít mezőgazdasági tevékenységet folytató adóalanynak, ezáltal azok körét, akik kompenzációs felárra jogosultak. Akkor jogosult a mezőgazdasági termelő a kompenzációs felárra, ha az alábbi mindkét feltételnek megfelel:
- meghatározó részben mezőgazdasági tevékenységet folytató adóalany és
- ha a kis- és középvállalkozásokról, fejlődésük támogatásáról szóló 2004. évi XXXIV. törvény (a továbbiakban: Kkv.) rendelkezései szerint egyúttal mikro- és önálló vállalkozásnak minősül, vagy annak minősülne, ha a Kkv. hatálya alá tartozna.

- Meghatározó részben mezőgazdasági tevékenységet folytató az olyan adóalany, akinek (amelynek) az áfa törvény 198. §-a szerinti mezőgazdasági tevékenységből származó éves bevétele meghaladja az egyéb – áfa szempontból nem mezőgazdaságinak minősülő – tevékenységéből származó éves bevételét. Tehát a mezőgazdasági tevékenységéből származó bevétele az összes bevételének legalább az 51%-a. Ezen kívül „túlnyomó részben” illetve „meghatározó részben” mezőgazdasági tevékenységet végző adóalanynak minősül az az adóalany is, aki (amely) az előzőekben említett kritériumot ugyan nem teljesíti, de az egyéb,nem mezőgazdasági tevékenysége során realizált éves bevétele nem haladja meg az alanyi adómentesség választására jogosító 5 millió forintos felső értékhatárt. Az olyan adóalany, aki a tárgyév végére, a tárgyév adatai alapján olyan adózóvá válik, aki (amely) már nem minősül „túlnyomó részben” illetve „meghatározó részben” mezőgazdasági tevékenységet végzőnek, a tárgyévet követő adóévben már nem járhat el különleges jogállású adóalanyként. Az adózónak az adókötelezettségét érintő azon változást, mely szerint a végzett tevékenysége alapján már nem minősül egészben, vagy meghatározó részben mezőgazdasági tevékenységet folytató adóalanynak (vagyis a különös adózási mód alkalmazására nem jogosult), az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény 23. § (1) bekezdése értelmében, a változás bekövetkezésétől számított 15 napon belül az előírt nyomtatványon közvetlenül az állami adóhatóságnak kell bejelentenie. Amennyiben az adóalany a 2008. év adatai alapján nem minősül egészben vagy meghatározó részben mezőgazdasági tevékenységet folytató adóalanynak és ez által nem illeti meg a különleges jogállás, 2009. január 15-ig köteles bejelenteni az adóhatóságnak azt a tényt, hogy 2009. évben nem különleges jogállású mezőgazdasági termelőként adózik a mezőgazdasági tevékenysége után.

- Mely mezőgazdasági tevékenységet folytató adóalany minősül mikro- és önálló vállalkozásnak?
- A Kkv. 3. § (3) bekezdése alapján mikro-vállalkozásnak minősül az a vállalkozás, amelynek összes foglalkoztatott létszáma 10 főnél kevesebb (egész évre vonatkoztatva), és éves nettó árbevétele vagy mérleg főösszege legfeljebb 2 millió eurónak megfelelő forintösszeg. A feltételek megvalósulását a Kkv. 5. §-ának megfelelően, éves szinten kell vizsgálni. A mikro-vállalkozássá történő minősítéshez, illetve annak elvesztéséhez a vállalkozásnak 2 egymást követő évben kell megfelelnie, illetve nem megfelelnie (a továbbiakban: két éves szabály) a Kkv. 5.§ (3) bekezdése alapján.
- Önálló vállalkozásról akkor beszélünk, ha az őstermelő – mint vállalkozás – a kis- és középvállalkozásokról, fejlődésük támogatásáról szóló törvény (2004. évi XXXIV. törvény) alapján nem minősül sem partner-, sem kapcsolódó vállalkozásnak. A partnervállalkozás, illetve a kapcsolódó vállalkozás a kérdése egy őstermelőnél akkor merülhet fel jellemzően, ha az őstermelő egy vagy több gazdasági társaságban tulajdonrésszel bír. A hivatkozott jogszabály alapján kapcsolódó vállalkozások azok, amelyek egymással az alábbiakban felsorolt valamely kapcsolatban állnak:
- egy őstermelő egy gazdasági társaság tulajdoni részesedésének (részvényeinek) vagy a szavazatának a többségével rendelkezik, vagy
- egy őstermelő egy gazdasági társaságban jogosult arra, hogy a vezető tisztségviselők vagy a felügyelő bizottság tagjai többségét megválassza, vagy visszahívja, vagy
- egy őstermelő egy gazdasági társaság felett a tulajdonosokkal (részvényesekkel) kötött szerződés vagy a létesítő okirat rendelkezése alapján - függetlenül a tulajdoni hányadtól, a szavazati aránytól, a megválasztási és visszahívási jogtól – döntő irányítást, ellenőrzést gyakorol, vagy
- egy vállalkozás egy másik vállalkozásban - más tulajdonosokkal (részvényesekkel) kötött megállapodás alapján - a szavazatok többségét egyedül birtokolja.
Kapcsolódó vállalkozásnak minősülnek azok a vállalkozások is, amelyek egy vagy több vállalkozáson keresztül állnak egymással az előbb felsorolt kapcsolatban. Partnervállalkozás az, amelyben más vállalkozásnak kizárólagosan, vagy több kapcsolódó vállalkozásnak együttesen, illetve amelynek más vállalkozásban kizárólagosan vagy több kapcsolódó vállalkozással együttesen a tulajdoni részesedése - jegyzett tőkéje vagy szavazati joga alapján - legalább 25%. Az önálló vállalkozás fennállását nem kell vizsgálni közös őstermelői igazolvány, illetve családi gazdaság többi tagjának viszonylatában, továbbá, ha valaki egy személyben őstermelő és egyéni vállalkozó, akkor sem kell a saját egyéni vállalkozásával való kapcsolatot az önálló vállalkozás szemszögéből vizsgálnia. Az önálló vállalkozásnak való megfelelés vizsgálatát az őstermelőnek 2008. július 1. napjára kell megállapítania. Amennyiben az önálló vállalkozás kategóriájának az őstermelő nem felel meg, akkor 2008. december 31-ig még jogosult marad ugyan a kompenzációs felárra, de 2009, illetve 2010. évekre elveszíti azt. Az általános forgalmi adóbeli jogállásának esetleges változását az őstermelő köteles 2009. január 15-ig a változás-bejelentő lapon bejelenteni.

_________________
Krenovszkyné Lovász Andrea
regisztrált okleveles adószakértő


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2009.01.05. 21:45 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.10. 18:03
Hozzászólások: 586
Tartózkodási hely: Zselic
És ez lefordítva méhésznyelvre mit is jelent?

_________________
Az éttermek dohányzó és nem dohányzó részre osztása olyan, mintha
a strand medencéjét belehugyozós és nem belehugyozós részre osztanák!

http://meheszforum.hu/album/index.php?cat=10007
http://www.meh.extra.hu/gallery/index.php?cat=10092


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: FONTOS!!!!!!!!!!
HozzászólásElküldve: 2009.01.05. 11:24 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.12.30. 13:22
Hozzászólások: 156
Tartózkodási hely: Gödöllő
Mikro- és önálló vállalkozásnak minősülő, mezőgazdasági tevékenységet folytató adóalanyok (áfatörvény 197. § (1) bekezdés a) pont)
2008.12.23.
A mezőgazdasági tevékenységet folytató adóalany csak akkor minősülhet az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (a továbbiakban: áfatörvény) XIV. fejezete szerinti különleges jogállású adóalanynak, az áfatörvény 197. § (1) bekezdés a) pontja szerint, ha a kis- és középvállalkozásokról, fejlődésük támogatásáról szóló 2004. évi XXXIV. törvény (a továbbiakban: Kkv.) rendelkezései szerint egyúttal mikro- és önálló vállalkozásnak minősül, vagy annak minősülne, ha a Kkv. hatálya alá tartozna. A jogszabály értelmében azon adóalanyok esetében is meg kell vizsgálni, hogy a Kkv. szerint mikro- és önálló vállalkozásnak minősülnek-e, amelyek egyébként nem tartoznak a Kkv. hatálya alá (nem egyéni illetve társas vállalkozások).
1. Mikrovállalkozás
A Kkv. 3. § (3) bekezdése alapján mikrovállalkozásnak minősül az a vállalkozás, amelynek összes foglalkoztatotti létszáma 10 főnél kevesebb (egész évre vonatkoztatva), és éves nettó árbevétele vagy mérlegfőösszege legfeljebb 2 millió eurónak megfelelő forintösszeg. A feltételek megvalósulását a Kkv. 5. §-ának megfelelően, éves szinten kell vizsgálni.
2. Önálló vállalkozás
A Kkv. 4. § (1) bekezdése értelmében önálló vállalkozás az a vállalkozás, amely nem minősül partnervállalkozásnak, illetve kapcsolódó vállalkozásnak.
a) partnervállalkozás
Partnervállalkozás a Kkv. 4. § (2) bekezdése szerint az a vállalkozás, amely nem minősül kapcsolódó vállalkozásnak, illetve amelyben más vállalkozásnak kizárólagosan vagy több kapcsolódó vállalkozásnak együttesen, illetve amelynek más vállalkozásban kizárólagosan vagy több kapcsolódó vállalkozással együttesen a tulajdoni részesedése - jegyzett tőkéje vagy szavazati joga alapján - legalább 25%. Ha a mezőgazdasági tevékenységet folytató áfaalany egy vállalkozás legalább 25%-ának tulajdonosa, partnervállalkozásnak minősül, azaz nem minősül önálló vállalkozásnak, így különleges jogállásúnak sem az áfatörvény XIV. fejezete szerint, ezért nem tarthat igényt kompenzációs felárra mezőgazdasági termékértékesítése, szolgáltatásnyújtása után (a magánszemélyként végzett őstermelői tevékenysége mellett egyéni vállalkozást folytató adózó azonban az áfa rendszerében – e két tevékenysége tekintetében – együttesen egy adóalanynak minősül, ezért az őstermelő magánszemély nem tekinthető úgy, mint aki az egyéni vállalkozása tulajdonosaként partnervállalkozásnak minősülne, következésképpen ez esetben az áfatörvény XIV. fejezete szerinti különleges jogállás nála – az egyéb áfatörvénybeli feltételek teljesítése mellett – fennállhat). Gazdasági társaságok Kkv. szerinti önálló vállalkozásnak minősítése esetén, a társaság más vállalkozásban meglévő 25% alatti tulajdonrészének vizsgálatán kívül szükséges annak vizsgálata, hogy a társaságban más vállalkozás kizárólagosan, vagy kapcsolódó vállalkozásokkal együttesen a 25%-os tulajdoni részesedést nem éri-e el. (Ha a gazdasági társaságnak van kapcsolódó vállalkozása, akkor a társaság is kapcsolódó vállalkozásnak minősül, ezért a különleges jogállás tekintetében eleve nem minősül partnervállalkozásnak, így különleges jogállásúnak sem. Ezért annak vizsgálata felesleges, hogy a társaság kapcsolt vállalkozásaival együttesen más vállalkozásban lévő tulajdoni részesedése 25% alatt marad-e).
b) kapcsolódó vállalkozás
A Kkv. a kapcsolódó vállalkozás fogalmát a 4. § (3)-(6) bekezdéseiben határozza meg:
4.§ (3) Kapcsolódó vállalkozások azok, amelyek egymással az alábbiakban felsorolt valamely kapcsolatban állnak:
a) egy vállalkozás egy másik vállalkozás tulajdoni részesedésének (részvényeinek) vagy a szavazatának a többségével rendelkezik, vagy
b) egy vállalkozás egy másik vállalkozásban jogosult arra, hogy a vezető tisztségviselők vagy a felügyelő bizottság tagjai többségét megválassza vagy visszahívja, vagy
c) egy vállalkozás egy másik vállalkozás felett a tulajdonosokkal (részvényesekkel) kötött szerződés vagy a létesítő okirat rendelkezése alapján - függetlenül a tulajdoni hányadtól, a szavazati aránytól, a megválasztási és visszahívási jogtól - döntő irányítást, ellenőrzést gyakorol, vagy
d) egy vállalkozás egy másik vállalkozásban - más tulajdonosokkal (részvényesekkel) kötött megállapodás alapján - a szavazatok többségét egyedül birtokolja.
(4) Kapcsolódó vállalkozásnak minősülnek azok a vállalkozások is, amelyek egy vagy több vállalkozáson keresztül állnak egymással a (3) bekezdésben felsorolt kapcsolatban.
(5) Kapcsolódó vállalkozásnak minősülnek továbbá azok a vállalkozások, amelyek egy természetes személy vagy közösen fellépő természetes személyek egy csoportja révén a (3) és (4) bekezdésben meghatározott jellegű kapcsolatban állnak egymással, amennyiben tevékenységüket vagy tevékenységük egy részét az érintett piacon vagy egymással szomszédos piacokon folytatják.
(6) A befektetők érdekeltsége tekintetében - az (1)-(5) bekezdésben foglaltaktól eltérően - önálló vállalkozásnak minősül az a vállalkozás, amellyel a 19. § 1. pontjában meghatározott befektetők külön-külön és együttesen sem állnak a (3) és (4) bekezdésben meghatározott kapcsolatban, vagy amelynek a befektetői sem közvetlenül, sem közvetve nem vesznek részt az irányításban, vagy amelynek a befektetői nem vállalkozásként működnek. Ellenkező esetben a vállalkozás kapcsolódó vállalkozásnak minősül.
Ha a mezőgazdasági tevékenységet folytató áfaalany magánszemély (őstermelő, egyéni vállalkozó) más vállalkozás vezető tisztségviselője, vagy felügyelő bizottságának tagja, mint őstermelő, egyéni vállalkozó az áfatörvény 197. § (1) bekezdés a) pontban előírtaknak való megfelelés szempontjából nem kapcsolódó vállalkozása annak a vállalkozásnak, ahol vezető tisztségviselő, felügyelőbizottsági tag, mivel ez esetben nem valósul meg közte, és a vállalkozás között a Kkv. 4. § (3) bekezdésében felsorolt kapcsolat egyike sem, így nem veszti el különleges jogállását. A családi gazdaság tagjai, illetve a közös őstermelésben résztvevők mezőgazdasági tevékenységét áfa szempontból külön-külön kell kezelni, mivel külön-külön minősülnek áfa adóalanynak. Ha a családi gazdaság tagja, illetve a közös őstermelésben résztvevő terméket értékesít, szolgáltatást nyújt, nem a családi gazdaság, őstermelők közössége az értékesítő, szolgáltatásnyújtó, hanem az az adóalany, akinek a nevében ténylegesen történik az ügylet. Az adóalanyok közti közös őstermelői, családi gazdasági kapcsolat nem eredményezi azt, hogy az ebben résztvevő őstermelők, egyéni vállalkozók között a Kkv. 4. § (3)-(6) bekezdéseiben megfogalmazott kapcsolat állna fenn, nem minősülnek kapcsolódó vállalkozásnak, így nem vesztik el különleges jogállásukat. A közös őstermelésben, illetve családi gazdaságban résztvevők az áfatörvény 197. § (1) bekezdés a) pontjában foglaltaknak való megfelelés szempontjából nem tekinthetők olyan csoportnak, amelyre a Kkv. 4. § (5) bekezdése alkalmazható lenne.
III. A különleges jogállás megszűnése
Az adóalany különleges jogállású mezőgazdasági tevékenységet folytató adóalannyá történő minősítése szempontjából figyelemmel kell lenni arra, hogy a Kkv. főszabálya szerint, az éves adatokat kell alapul venni.
A vállalkozás mikrovállalkozássá történő minősítésénél, a mutatókat az utolsó összevont (konszolidált) beszámoló, ennek hiányában éves beszámoló vagy egyszerűsített éves beszámoló szerinti foglalkoztatotti létszám és nettó árbevétel vagy mérlegfőösszeg alapján kell meghatározni. Az egyéni vállalkozás minősítése az adóbevallása szerint, a foglalkoztatotti létszám alapján történik. Ugyancsak az adóbevallás, foglalkoztatotti létszám alapján történik a nem egyéni vállalkozóként mezőgazdasági tevékenységet végzők minősítése. Amennyiben az egyéni, illetve a társas vállalkozás működési ideje, illetve egyéb személy tevékenységének ideje 1 évnél rövidebb, az adatokat éves szintre kell vetíteni. A mikrovállalkozássá történő minősítéshez, illetve annak elvesztéséhez a vállalkozásnak 2 egymást követő évben kell megfelelnie, illetve nem megfelelnie (a továbbiakban: két éves szabály) a Kkv. 5.§ (3) bekezdése alapján.
Az áfatörvény 197. § (2) bekezdés rendelkezésének megfelelően abban az esetben, ha az adóalany a tárgyév július 1. napján már nem minősülne mikro- és önálló vállalkozásnak, jogállása – az egyéb feltételek teljesülésétől függetlenül – legkésőbb a tárgyév december 31. napjával megszűnik. Azon oknál fogva, hogy a minősítést főszabály szerint éves adatok alapján kell elvégezni, s hogy a tárgyév július 31-én csak a tárgyévet megelőző év adatai állnak rendelkezésre, a tárgyév július 31-ei állapot szerinti megítélés során a tárgyévet megelőző év bevételi, létszám adatai alapján kell a minősítést elvégezni, a két éves szabály alkalmazásával. Az áfatörvény 197. § (2) rendelkezéséből következően az önálló vállalkozásnak minősülés szempontjából pedig a tárgyév július 31-ei állapotot kell figyelembe venni (ebben az időpontban kell vizsgálni, hogy pl. más vállalkozásban 25%-os, vagy azt meghaladó tulajdoni hányaddal rendelkezik-e).
A Kkv. szerinti mikrovállalkozássá történő minősítésnél tehát az előző év adatait kell figyelembe venni a két éves szabály alkalmazásával, míg az önálló vállalkozássá történő minősítésnél a minősítés időpontjában fennálló állapotot kell figyelembe venni (nincs két éves szabály). Ha a vállalkozás 2008. évben elveszti mikrovállalkozás státuszát, vagy elveszti önálló vállalkozás státuszát nem minősül az áfatörvény XIV. fejezete szerinti különleges jogállású adóalanynak. A vállalkozás különleges jogállása 2008. december 31-e napjával szűnik meg, feltéve, ha az adóalany előbb nem él jogállásának megváltoztatásának a jogával.
A mikro- és önálló vállalkozási minősítés megszűnése esetén, az adóalany jogállása évközben nem változhat meg, azaz a különleges jogállás feltételeinek tárgyévben történő nem-teljesítése a tárgyévet követő évre vonatkozóan eredményezi csak a különleges jogállás megszűnését, kivéve, ha az adóalany az áfatörvény 197. § (1) bekezdése szerint élt jogállásának megváltoztatásának jogával (ez utóbbi esetben ugyanis különleges jogállása év közben szűnik meg). Az adóalany különleges jogállását az áfatörvény 197. § (3) bekezdésének megfelelően csak akkor veszíti el 2 évre, ha a mikro- és önálló vállalkozás kritériumainak nem felel meg, illetve, ha az adóalany saját választása alapján nem kívánja alkalmazni a különleges jogállásra vonatkozó rendelkezéseket. Ezen túlmenő minden egyéb olyan esetben, amikor a különleges jogállásra vonatkozó feltételek a tárgyév vonatkozásában nem teljesülnek (pl. az adóalany nem egészben vagy meghatározó részben végez mezőgazdasági tevékenységet), a különleges jogállás kizárólag csak a tárgyévet követő évre vonatkozóan szűnik meg.
Az előzőekből következően, az a mezőgazdasági tevékenységet végző adóalany, aki/amely 2008. július 1-jén
- nem felel meg az önálló vállalkozássá minősítés feltételeinek és/vagy
- a 2006. és 2007. évi bevételi és létszámadatai alapján nem felelt meg a mikrovállalkozássá minősítés feltételeinek
2008. december 31-ét követően nem jogosult különleges jogállására, ezen tény bejelentésére 2009. január 15-éig van lehetősége.
Az a mezőgazdasági termelő aki/amely 2008-ban kezdte meg áfa alanyiságot eredményező tevékenységét (vagyis 2008. évben kért adószámot), a mikrovállalkozássá minősítés feltételét (azaz a megelőző két év adatainak vizsgálatát) leghamarabb csak 2010. július 1-jén tudja elvégezni, így a mikrovállalkozás kritériumainak való meg nem felelés okán – az erre vonatkozó minősítés feltételeinek hiánya miatt – legkorábban csak 2011. január 1-jétől veszítheti el a kompenzációs felárra való jogosultságát.
(APEH Ügyfélkapcsolati és tájékoztatási főosztály 1559335999, PM Forgalmi adók, vám és jövedéki főosztály 13762/1/2008.)



Meghatározó részben mezőgazdasági tevékenységet folytató adóalany
2008.12.17.
Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (a továbbiakban: áfatörvény) 197. § (1) bekezdése felvezető szövegének 2008. január 1-je és április 30-a között hatályos „túlnyomó részben” fordulatának, valamint a 2008. május 1-jétől hatályos „meghatározó részben” fordulatának megfelelő adóalanynak az olyan adóalany minősül, akinek (amelynek) az áfatörvény 198. §-a szerinti mezőgazdasági tevékenységből származó éves bevétele meghaladja az egyéb – áfa szempontból nem mezőgazdaságinak minősülő – tevékenységéből származó éves bevételét. Ezen kívül „túlnyomó részben” illetve „meghatározó részben” mezőgazdasági tevékenységet végző adóalanynak minősül az az adóalany is, aki (amely) az előzőekben említett kritériumot ugyan nem teljesíti, de az egyéb tevékenysége (nem mezőgazdasági tevékenysége) során realizált éves bevétele nem haladja meg az alanyi adómentesség választására jogosító 5 millió forintos felső értékhatárt.
Az áfatörvény 197. § (1) bekezdés felvezető része szerinti feltétel teljesülésének vizsgálata során, az áfatörvény 2008. január 1-jei hatályba lépésére tekintettel, minden mezőgazdasági tevékenységet folytató adóalanynak a 2008. évre ésszerűen várható tevékenységi jellemzői alapján kell eldöntenie, hogy megilleti-e a különleges jogállás. Az adóalanyiságot eredményező gazdasági tevékenységet 2008. január 1-jén, illetve azt követően megkezdő adóalanynak ugyancsak a 2008. évre ésszerűen várható tevékenységi jellemzők alapján kell eldöntenie, hogy megilleti-e a különleges jogállás.
Az áfatörvény XIV. fejezetének eltérő rendelkezése hiányában, az olyan adóalanynak, aki (amely) jogos várakozása alapján indokoltan ítélte úgy, hogy tevékenysége szerint a különleges jogállás megilleti, év közben nem kell áttérnie az áfatörvény XIV. fejezetében meghatározott adózási módról más adózási módra, ha év közben a tényleges adatok alapján már nem minősül „túlnyomó részben” illetve „meghatározó részben” mezőgazdasági tevékenységet végzőnek. Azonban saját döntése alapján - az áfatörvény 197. § (1) bekezdés és (3) bekezdés a) pontban foglaltaknak megfelelően - év közben is lemondhat különleges jogállásáról. Az olyan adóalany aki a tárgyév végére, a tárgyév adatai alapján olyan adózóvá válik, aki (amely) már nem minősül „túlnyomó részben” illetve „meghatározó részben” mezőgazdasági tevékenységet végzőnek, a tárgyévet követő adóévben már nem járhat el különleges jogállású adóalanyként. Az adózónak az adókötelezettségét érintő azon változást, mely szerint a végzett tevékenysége alapján már nem minősül egészben, vagy meghatározó részben mezőgazdasági tevékenységet folytató adóalanynak (vagyis a különös adózási mód alkalmazására nem jogosult), az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény 23. § (1) bekezdése értelmében, a változás bekövetkezésétől számított 15 napon belül az előírt nyomtatványon közvetlenül az állami adóhatóságnak kell bejelentenie.
Amennyiben az adóalany a 2008. év adatai alapján nem minősül egészben vagy meghatározó részben mezőgazdasági tevékenységet folytató adóalanynak és ez által nem illeti meg a különleges jogállás, 2009. január 15-ig köteles bejelenteni az adóhatóságnak azt a tényt, hogy 2009. évben nem különleges jogállású mezőgazdasági termelőként adózik a mezőgazdasági tevékenysége után.
(APEH Ügyfélkapcsolati és tájékoztatási főosztály 1559335999, PM Forgalmi adók, vám és jövedéki főosztály 3735/1/2008.)

_________________
Krenovszkyné Lovász Andrea
regisztrált okleveles adószakértő


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2008.12.31. 16:05 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
Köszönöm. Ez nagyon jó hír. :D

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2008.12.31. 12:01 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.12.30. 13:22
Hozzászólások: 156
Tartózkodási hely: Gödöllő
tűzoltó írta:
Kedves Andrea!

Szeretném kérdezni , tud-e valamit arról , hogy az új OMME üvegek esetében ez a téma miként lesz rendezve.

Köszönettel


Kedves Tűzoltó!
Mivel eddig az OMME üvegekről nem hallottam, felhívtam Bross Pétert. Azt a választ kaptam, hogy az üvegekről olyan számlát fognak kapni, amelyen fel lesz tüntetve, hogy mentes a környezetvédelmi tdíj alól, ugyanis azt a gyártó fogja megfizetni.
Javaslom a többi csomagolóanyag tekintetében is ilyen gyártót vagy forgalmazót keressenek.
Üdvözlettel: Andrea

_________________
Krenovszkyné Lovász Andrea
regisztrált okleveles adószakértő


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2008.12.31. 10:15 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
Kedves Andrea!

Szeretném kérdezni , tud-e valamit arról , hogy az új OMME üvegek esetében ez a téma miként lesz rendezve.

Köszönettel

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2008.12.31. 09:35 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.12.30. 13:22
Hozzászólások: 156
Tartózkodási hely: Gödöllő
tibor írta:
Kedves Andrea!

Kistermelői méz kiszerelői engedélyel mézértékesítést végzek.A csomagolás /üveg,műanyag flakon,reklámtáska/ után kell-e környezetvédelmi termékdíjat fizetnem vagy mentességet
kérhetek?
Köszönettel várom válaszát.

Kedves Tibor!
Elvileg kellene fizetnie, vagy mentességet kérnie, viszont az eleve mentesíti az adófizetés alól, ha olyantól veszi a csomagolóanyagot, aki már megfizette utána az adót. Ez akkor valósul meg ill. azzal tudja bizonyítani, ha a csomagolóanyag vásárlásáról szóló számlán az eladó feltünteti, hogy mentes az adó alól, mert a környezetvédelmi tdíj a termék után meg lett fizetve. Azt javaslom, hogy mindenki ilyen forgalmazótól vásárolja a csomagolóanyagot!

Erről azt hiszem pont a januári "Méhészet"-ben írtam is.
Üdvözlettel: Andrea

_________________
Krenovszkyné Lovász Andrea
regisztrált okleveles adószakértő


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2008.12.31. 09:28 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.12.30. 13:22
Hozzászólások: 156
Tartózkodási hely: Gödöllő
hobby írta:
adószakértő írta:
Üdvözlök mindenkit!
Bár nem invitált ide senki, ma egy tagtól hallottam erről a fórumról és regisztráltam. Nem tudom jól tettem-e, hiszen van már itt aki válaszol a kérdéseikre.
Amennyiben tőlem várnak választ, úgy kérem hozzám címezzék kérdésüket.
Mindenkinek eredményes boldog új évet kívánok!

Krenovszkyné Lovász Andrea
regisztrált okleveles adószakértő



Kedves Andrea!

Köszönjük hogy megtalált bennünket, és már is egy kérdésem lenne Önhöz.
Bejelentett főállásom mellett méhészkedek! Regisztrált őstermelőként adószámmal 2009-ben mikor kell az első bevallást, befizetést tennem a "nagy testvér" felé. Papíronn a VI.- negyedévben volt először bevételem ami meghaladta a 600 e. Ft-ot, de nem érte el a 6 M. Ft-ot. 2009 01 12 ? 2009 02 16 ? És még egy kérdés : ha adóelőleget kell megfizetnem hogyan tudom azt kiszámolni.

Előre is köszönöm.


Mivel van főállású munkaviszonya, így járulékfizetési kötelezettsége nem keletkezik. Az SZJA és EHO IV. névi előlegét január 20-ig kell befizetnie, de az adóbevallást május 20-ig kell elkészíteni erről, illetve ezek elszámolásáról. Kiszámítani akkor tudom a fizetendő adóinak összegét, ha tudom, hogy milyen adózási formát választott.
- Átalányadózásnál: bevétel x 6% x 18% = SZJA
SZJA összege x 25% = EHO
- Tételes költségelszámolásnál élhet 4 millió Ft-ig a nyilatkozattételi lehetőséggel, amennyiben a bevétel 20%-át kitevő költségszámlákkal rendelkezik, de ide számít a saját gk. használatára elszámolt költség is, amennyiben útnyilvántartás alapján számolja azt el.
SZJA fizetési kötelezettsége ekkor nem keletkezik, csupán EHO-t kell fizetnie, ami a bevétel 5% x 15%-a.
Remélem kimerítő volt válaszom.
Üdvözlettel: Andrea

_________________
Krenovszkyné Lovász Andrea
regisztrált okleveles adószakértő


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2008.12.30. 19:18 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 20:31
Hozzászólások: 62
Tartózkodási hely: Sopron Vármegye Fertőendréd
Kedves Andrea!

Kistermelői méz kiszerelői engedélyel mézértékesítést végzek.A csomagolás /üveg,műanyag flakon,reklámtáska/ után kell-e környezetvédelmi termékdíjat fizetnem vagy mentességet
kérhetek?
Köszönettel várom válaszát.

_________________
Tibor
www.panaczmeheszet.mlap.hu


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2008.12.30. 18:47 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.05. 20:30
Hozzászólások: 163
Tartózkodási hely: Jászberény
adószakértő írta:
Üdvözlök mindenkit!
Bár nem invitált ide senki, ma egy tagtól hallottam erről a fórumról és regisztráltam. Nem tudom jól tettem-e, hiszen van már itt aki válaszol a kérdéseikre.
Amennyiben tőlem várnak választ, úgy kérem hozzám címezzék kérdésüket.
Mindenkinek eredményes boldog új évet kívánok!

Krenovszkyné Lovász Andrea
regisztrált okleveles adószakértő



Kedves Andrea!

Köszönjük hogy megtalált bennünket, és már is egy kérdésem lenne Önhöz.
Bejelentett főállásom mellett méhészkedek! Regisztrált őstermelőként adószámmal 2009-ben mikor kell az első bevallást, befizetést tennem a "nagy testvér" felé. Papíronn a VI.- negyedévben volt először bevételem ami meghaladta a 600 e. Ft-ot, de nem érte el a 6 M. Ft-ot. 2009 01 12 ? 2009 02 16 ? És még egy kérdés : ha adóelőleget kell megfizetnem hogyan tudom azt kiszámolni.

Előre is köszönöm.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2008.12.30. 14:36 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.12.30. 13:22
Hozzászólások: 156
Tartózkodási hely: Gödöllő
Üdvözlök mindenkit!
Bár nem invitált ide senki, ma egy tagtól hallottam erről a fórumról és regisztráltam. Nem tudom jól tettem-e, hiszen van már itt aki válaszol a kérdéseikre.
Amennyiben tőlem várnak választ, úgy kérem hozzám címezzék kérdésüket.
Mindenkinek eredményes boldog új évet kívánok!

Krenovszkyné Lovász Andrea
regisztrált okleveles adószakértő

_________________
Krenovszkyné Lovász Andrea
regisztrált okleveles adószakértő


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2008.12.30. 09:05 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.23. 11:36
Hozzászólások: 356
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun Megye
sala78 írta:
Segítséget szeretnék kérni!

A könnyebb számolás végett tegyünk fel van 1 millió bevételem a méhészetből. Ez már adóköteles, mert a 600 ezer fotintot meghaladja. Azt hiszem nem a tételes költségelszámolást választottam, ezért a jövedelemnek veszem a 6 %-át, ami 60 ezer forint és ennek a 15, vagy 18%-át kell befizetnem mint adót. Melyik a helyes, egyáltalán helyes az eszmefuttatásom?
Azt is hallottam, hogy EHÓ-t is kell fizetni. Azt, hogy kell számolni?


A) Kezdő mezőgazdasági őstermelő járulékfizetése:

A tevékenységet kezdő mezőgazdasági őstermelő a minimálbérnek megfelelő összeg után (havonta) 29 százalékos társadalombiztosítási járulékot (melyből 24 százalék a nyugdíjbiztosítási, 5 százalék az egészségbiztosítási), 9,5 százalék nyugdíjjárulékot (magánnyugdíj-pénztár tagja 1,5 százalék nyugdíjjárulékot és 8 százalék tagdíjat), valamint 6 százalék egészségbiztosítási járulékot fizet, (az e csoportba tartozó őstermelő a társadalombiztosítás valamennyi ellátására jogosult).

B) Nem kezdő őstermelő járulékfizetése, ha a tárgyévet megelőző évben az e tevékenységből származó bevétele nem haladta meg a 7 millió forintot:

Az e csoportba tartozó őstermelő a tárgyévet megelőző évben az őstermelői tevékenységéből származó bevételének 20 százaléka után köteles 4 százalékos természetbeni és a nyugdíjbiztosítási járulékot is magába foglaló 9,5 százalékos nyugdíjjárulékot fizetni. 2008. január 01-jétől rendezést nyert az e csoportba tartozó őstermelők tagdíjfizetési kötelezettsége is, ha ugyanis az őstermelő magánnyugdíj-pénztári tag, akkor 2,3 százalék tagdíjat és 7,2 százalék nyugdíjjárulékot fizet.
A havi járulékalap megállapításánál a tárgyévet megelőző évi bevétele 20 százalékának 1/12 részét kell figyelembe venni.
Az e csoportba tartozó őstermelők a társadalombiztosítás egyes ellátásaira jogosultak csak, hiszen nem fizetnek társadalombiztosítási (29 százalék), illetve pénzbeli egészségbiztosítási (2 százalék) járulékot. Jogosultak egészségügyi szolgáltatásra (vagyis érvényes a TAJ számuk), illetve szolgálati időt szereznek, (igaz 2008-tól csak a nyugdíjjárulék-fizetéssel arányos szolgálati időt).Ha az e csoportba tartozó őstermelő nem rendelkezik a tárgyévet megelőző évben őstermelésből származó jövedelemmel, a tárgyévben egészségügyi szolgáltatásra ugyan jogosult (hiszen be kellett jelentkeznie biztosításra a T1041-es számú nyomtatványon, de nyugdíjjárulék fizetésének hiánya miatt szolgálati időt nem szerez).


Engem most csak ez az utolsó sor érdekelne. Hogy ha valakinek nincs munkahelye és őstermelő akkor be kell jelentkezni ezzel a T1041-es lappal a TB-hez?

_________________
---------------------------------------
Zsótér Csaba - Zsótér Méhészet
http://meheszforum.hu/album/index.php?cat=10044
http://www.zsotermeheszet.hu


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2008.12.30. 00:50 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.31. 22:08
Hozzászólások: 265
Tartózkodási hely: Tét, Budapest
Segítséget szeretnék kérni!

A könnyebb számolás végett tegyünk fel van 1 millió bevételem a méhészetből. Ez már adóköteles, mert a 600 ezer fotintot meghaladja. Azt hiszem nem a tételes költségelszámolást választottam, ezért a jövedelemnek veszem a 6 %-át, ami 60 ezer forint és ennek a 15, vagy 18%-át kell befizetnem mint adót. Melyik a helyes, egyáltalán helyes az eszmefuttatásom?
Azt is hallottam, hogy EHÓ-t is kell fizetni. Azt, hogy kell számolni?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2008.12.18. 21:50 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Pöte!
"Persze kérdés az, hogy ha 600 ezer alatt nem kell feltünteni sehol akkor hogyan ellenőrzik, hogy nekem menyi volt, meg, hogy beírom-e az energiatámogatáshoz?? Szerintem sehogy!!!"

Épp ezért sem kell figyelembe venni.Meg azért,mert a gázártámogatásnál csak a JÖVEDELMET kell beszámítani és nem az árbevételt. Pl átalányadózásnál is csak az árbevétel 6%-át (állattenyésztés) kell nekünk feltüntetni az igényléskor, és mivel az adótörvény szerint 600.000 Ft alatti árbevételből nem keletkezik jövedelem,így értelemszerűen a semmi figyelembe sem vehető.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2008.12.18. 14:53 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
kozo írta:
Tisztelt Könyvelő!

Hasonló a kérdésem nyugdíjas őstermelő 600eft-ig nem kell bevallást adnia és nem kell-e nyilatkozni valahol, és emiatt nem számít-e bele az energiafelhasználási támogatásába vagy esetleg valamilyen segélytől nem eshet-e el.

Köszönettel.



Asszem nem rég valamelyik Méhészetben az adótanácsok között volt az energiatámogatással kapcsolatban egy kérdés, akkor arra azt válaszolták, hogy a támogatás igénylésekor be kell jelenteni az őstermelői tevékenységből befolyt jövedelmet is még ha az nem éri el a 600 ezret akkor is, úgy hogy abból levonod a kiadásokat. így Pl.: egy évben kerestél őstermelőként 400 ezret volt 100 ezer kiadásod és akkor a 400-100= 300 ezret elosztod a 12 hónappal és azt a nyugdíjadhoz vagy fizetésedhez hozáteszed. Elvileg!

Persze kérdés az, hogy ha 600 ezer alatt nem kell feltünteni sehol akkor hogyan ellenőrzik, hogy nekem menyi volt, meg, hogy beírom-e az energiatámogatáshoz?? Szerintem sehogy!!!

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2008.12.17. 20:05 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.09. 08:47
Hozzászólások: 837
Tartózkodási hely: Nógrád Salgótarján
Köszönöm Berni sokat segitettél!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2008.12.17. 19:49 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Kedves Berni!

Köszönöm, az az köszönjük válaszod!
Futottam néhány kört az ügyben, és arra jutottunk, mint az Általad leírtak.

Végül az lett a döntés, hogy összekaparva néhány meglevő számlát, és előrehozva néhány méhészeti beruházást, a 20%-ot lefedi a barátom számlákkal. Jobb némi beruházás mint 36% és EHO befizetése a "nagy lyukas kalapba".

Még egyszer köszi a fáradozásod!

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Adózás - Szaktanácsok
HozzászólásElküldve: 2008.12.17. 13:04 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2008.11.19. 09:10
Hozzászólások: 20
konyvelo írta:
tsanyi írta:
Tisztelt Könyvelő!

Idősebb méhésztársam az elmúlt években nem volt adóköteles, mivel a családban a közös őstermelőire négyfelé osztva, belefértek a 600000-be fejenként.
A tavalyi mézük árát azonban csak az idén kapták meg, illetve az idei termést is eladták.
Mivel az eddigiekben nem volt rá szükség, nem gyűjtögettek költség számlákat, illetve nem jelölték a tavalyi adóbevalláson, hogy átalányadózást választanak ........
Hozzá tartozik még a képhez, hogy barátom az idei évtől nyugdíjas, viszonylag jó nyugdíjjal, illetve volt cége visszahívta 1-2 hónapra dolgozni év közben.

Milyen adózási formára van a családnak lehetősége???
Mit javasolna?

A választ előre is köszönöm: tsanyi

Kedves Sanyi! Kicsit körbejárom a problámát és jelentkezek. Üdv Berni

Nem könnyű az eset. Mivel nincsenek költség számlák, olyan az azózás, mintha vállalkozó lenne (hozzáteszem megpróbálhat számlát szerezni bármiről, ami elszámolható). Választhat, hogy esetleg lesz számla és akkor tételes költségelszámolást választ vagy ha nem, akkor lehetőség van 10%-os költséghányaddal számolni, tehát a bevétel 90%-a jövedelem. Példán keresztül. bevétel 800.000 fejenként jövedelem 720000, annak a 18%-a 129600 ft(adótábla szerint 1700000-ig 18%, felette 36%). Lehetőség van a 100.000 ft-os őstermelői adókevezmény érvényesítésére, tehát a fizetendő adó 29.600 forint. Bonyolítja a helyzetet, hogy nyugdíjas és dolgozott is, mert akkor a 3 összeadódik és elépzelhető, hogy túllépi az 1700000-et, és akkor másik sávban adózik.
Egyenlőre ennyit tudtam összeszedni, ha jutok még valamire jelentkezek.
Üdv Berni


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 893 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 14, 15, 16, 17, 18  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.