Pontos idő: 2024.04.20. 07:35

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 4011 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36 ... 81  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2016.05.08. 22:33 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6278
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Józanhegyi írta:
... miért is nem szabad egy folyamatosan ellenőrzött, új műlépekkel berendezett, fertőtlenített kaptárat a méhesben üresen nyitott kijáróval tartani? ....

Talán, mert a fertőtlenített ebben a kategóriában nehezen értelmezhető.....
...Az elődök én úgy látom, próbálták "bolond biztossá" tenni a szabályokat. Egyszerű, érthető, számon kérhető.
Új kaptárra, keretlécre, műlépezve már nincs tiltás. Itt már csak etikai kérdések léphetnek fel.
Kinek a rajait szeretnéd befogni ....stb.
Volt ezzel kapcsolatban, gusztustalan történet néhány éve. Interneten meghirdetve az egyik nagy méhészet mellett remélt befogott rajok ......
Ha a saját rajaid akarod befogni akkor, min200m-re a saját méhészetedtől érdemes kirakni az új csalikaptárat.
Eredmény???
Még nem próbáltam ........

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2016.05.08. 22:06 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2015.10.14. 10:51
Hozzászólások: 20
A vonatkozó szabályokat már ismertem. Nem is azt kérdeztem, hogy szabad-e, hanem, hogy érdemes-e...
Amúgy meg ilyen céllal (más által be nem gyűjtött raj megfogásának céljából) a jogszabály szerint miért is nem szabad egy folyamatosan ellenőrzött, új műlépekkel berendezett, fertőtlenített kaptárat a méhesben üresen nyitott kijáróval tartani? Ahogy természetesen senki más sem, úgy én sem teszek ilyesmit, de azért érdekel az oka. Milyen gondot okozhat? Miért jobb ha először a befogással zaklatom a méheket, és utána én teszem be őket ugyanabba a kaptárba?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2016.05.08. 20:11 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.12.17. 22:05
Hozzászólások: 167
Tartózkodási hely: Baden Württenberg, Németország
Sziasztok!

Elméleti kérdés:
Szaporításnál gyengécske/közepes családot szeditek inkább szét és hagyjátok télig
őket felerősödni, vagy
erős családtól kicsi egységben/egységekben szaporítotok?
Az első esetben méz elvétel csak a termelő családoktól lehetséges,
a második esetnél a termelő családtól és ha minden jól megy a közepestől is valamennyit.

Köszönöm a véleményeket!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2016.05.08. 20:04 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Persze csak előtte olvasd el a méhtartás jogi szabályozását. Abban szépen le vagyon írva , hogy az üres méhlakásokat is zárva kell tartani , hogy a méhek ne juthassanak bele. 4.§, de gondolom a többit sem árt ismételned


Általános előírások

2. § A méhészkedést (méhtartást) minden év február végéig, az újonnan kezdett méhészkedést pedig e tevékenység megkezdésétől számított nyolc napon belül kell bejelenteni a méhek tartási helye szerint illetékes települési önkormányzat, fővárosban a kerületi önkormányzat jegyzőjénél, aki a méhészt nyilvántartásba veszi, és a nyilvántartást folyamatosan vezeti. Amennyiben a méhek állandó tartási helye nem a méhész lakóhelyével összefüggő területen (udvarban, kertben stb.) van, a méhész köteles a méhek tartási helyén a nevét, lakcímét, telefonszámát, a tartási helyen lévő méhcsaládok számát egy legalább 40x30 cm nagyságú táblán jól látható módon feltüntetni.

3. § (1) A méhész köteles a méhek tavaszi tisztuló kirepülése és a betelelés közötti időszakban a méhcsaládjait legalább három hetenként méhegészségügyi szempontból ellenőrizni, s ennek során mind a kifejlett méheken, mind a fiasítás teljes terjedelmén, valamint a kaptárhulladékon fertőző betegség tüneteit, illetve élősködők jelenlétét keresni. A vizsgálatnak ki kell terjednie a Varroa-atka jelenlétére, illetve az atkák számának változására.

(2) Bejelentési kötelezettség alá tartozó betegségre utaló jelek, illetve bizonytalan jellegű elváltozások észlelése esetén a méhész haladéktalanul köteles értesíteni erről a méhegészségügyi felelőst vagy a hatósági állatorvost. Varroa-atkák felszaporodása esetén köteles az e rendeletben foglaltak szerinti gyógykezelést végrehajtani.

(3) A méhész köteles tűrni és mindenben elősegíteni a hatósági állatorvos vagy a méhegészségügyi felelős által végzett vizsgálat, illetve egyéb intézkedés lefolytatását.

4. § (1) A méhészkedésre alkalmas, üres méhlakást (kaptárt, kast) úgy kell tárolni, hogy abba a méhek se a kijáró nyíláson, se az esetleges réseken ne juthassanak be. A méhészkedésre alkalmatlan, üres méhlakásokat meg kell semmisíteni. Használt méhlakást, annak tartozékait, méhészeti felszerelést csak a 6. számú mellékletben leírt fertőtlenítés után szabad másnak átadni.

(2) Méheket fertőzött méhészetből vagy ismeretlen helyről származó mézzel etetni tilos.

(3) Lépet szabadban, vagy méhcsalád és méhraj kaptárján kívül, méhek számára hozzáférhető helyen tartani tilos. Használt lépet csak engedélyezett műlépkészítő üzemben való ipari feldolgozásra lehet átadni, illetve eladni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2016.05.08. 18:11 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2015.10.14. 10:51
Hozzászólások: 20
Sziasztok!

Érdemes lehet ilyenkor egy üres kaptárt kint tartani, hogy hátha beköltözik egy "kóbor" raj? Ha igen, gondolom műlépekkel megtöltve kellene kitenni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2016.05.06. 20:58 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2010.02.23. 08:07
Hozzászólások: 264
Tartózkodási hely: Nádudvar
És ennek a 4-6-nak kb az 5-6-szorosa szokott lenni. De csak azért, hogy senkinek se legyen jó. Én már gondoltam, hogy vetek, de gyorsan le is beszéltem magam, mert nem hiányzik a sok kedves vendég. Ha valami csoda folytán sikerülne róla pergetni, óvatosan az értékesítéssel, mert többet kell érjen a vegyesnél. Haver körbe telefonált több felvásárlót, mire egy kb 200 forinttal jobb áron megvette.
Nyilván üvegben is drágább.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2016.05.06. 13:35 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.06.09. 21:49
Hozzászólások: 195
Tartózkodási hely: Nyírlövő
4-6 papír szerint

_________________
Szeresd felebarátodat mint önmagadat :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2016.05.06. 11:06 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2015.03.07. 13:54
Hozzászólások: 2
helo kezdő vagyok olyan kérdésem lenne hogy 1 hektár facéliára hány család az ideális ?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2016.05.06. 07:12 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2015.12.07. 19:13
Hozzászólások: 345
Tartózkodási hely: Békés megye
Most jöttem be a méhesből. Reggeli vizit. Nem akarom elkiabálni... A család mint a többi, dolgozik, hordja a virágport, ÉLETRE KELT. Szerintem kikelt az anya. 1 váltó bölcső van/volt bent és húztak pót bölcsőket is, de bölcsőztem a napokban. Köszi a segítséget, ellenőrzöm őket napközben is, de ez a reggel más mint a többi. :D Azért lesem őket, nehogy ki ugordjanak, de minden család tömegesen az akácos felé veszi az irányt, már reggel 7-kor. remélem csillapodik a rajzási vágy. Jah és remélem párzanak az új anyáim ebben a jó időben.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2016.05.06. 03:55 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.06.03. 20:04
Hozzászólások: 867
Tartózkodási hely: Fejér megye Adony
Sziasztok ! Amit nem tudunk lisztes kérdéséből,hogy a bölcsők milyenek. A váltó bölcsőket szelektálás után fel lehet használni,de a pórbölcsőkkel vigyázni kell. Azokból ritkán kel jó minőségű anya. Két dolgot tehet,vagy kap a család,egy biztosan jó bölcsőt,vagy a szezonban jó minőségű anyára cseréli.
Előfordul,hogy az ilyen pórbölcsős anyát a család maga lecseréli.
Üdv

_________________
Cirkusz 3xH12


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2016.05.05. 08:11 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.04.26. 20:19
Hozzászólások: 342
Tartózkodási hely: Veszprém megye, Tüskevár
Az szerintem is nagyon valószínű, ha így hagyod, rajzás nélkül nem fog működni. Az is valószínű, hogy nem csak egyszer rajzik meg. (Írtad, hogy erős a család.) H.apci megoldása is jó, de én szeretem, amikor nem én választok anyát egy családnak, hanem ők saját maguk döntik el, melyik lesz a legjobb.
Ezért én ilyen esetben 3-4 kereten elveszem azokat a fiasokat, melyeken szép bölcsők vannak, a többi kereten, ami marad, lerombolom a bölcsőket. Így hagyok fiast a családnál, nem lesz álanyás. Bár akác alatt nem igazán jellemző, hogy anyátlan család álanyás lesz. A kivett fiasokat egy külön kaptárba teszem, jól betakarom és a kijárót leszűkítem. Ezt azért, mert a kijáró bogarak visszamennek és a maradék bogárnak segítek a fiasítás megfázása ellen. A NB fias kereten mindig van mézkoszorú, így etetni nem szoktam. A külön rakott kaptárból, ha több bölcső is van, nem rajzik meg és a méhek döntik el, melyik anya marad. Ha bepárzik és petézik, akkor fiaskeretekkel együtt visszateszem az eredeti családhoz.
Azt is meg lehet tenni, ha nagyon erős a törzscsalád, hogy 6-7 fiast veszel el és két kaptárba teszed. Így biztosan lesz bepárzott anya és az állományod is egy családdal növekedhet.
Ez is lehet egy megoldás, de döntsd el te, kedves Lisztes, melyiket választod. Lehet, hogy egy másik méhésztársunknak van ettől eltérő megoldása az ilyen esetre. Ha leírja, megtudjuk!

_________________
"Legtovább tart, ami becsületes!"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2016.05.05. 03:17 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2012.07.19. 16:00
Hozzászólások: 883
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar, annak is a legszéle
Szerintem meg fognak rajzani. A legszebb bölcsőt jelöld meg gyufaszállal, v fogpiszkálóval, az összes többit sürgősen rombold le, vagy vedd el, és tedd pároztatóba. De a családnál csak egy maradhat.


H.apci


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2016.05.04. 20:30 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2015.12.07. 19:13
Hozzászólások: 345
Tartózkodási hely: Békés megye
Segítséget szeretnék kérni. Van egy családom. Szép erős nagy család. Fedett bölcsőkkel anya nélkül. A bajom az, hogy semmit nem csinálnak. Nem hordanak, nem építenek, csak ülnek és tétlenkednek 5 napja. Mit tegyek, hogy elkezdjenek dolgozni? Gondoltam arra, hogy egy részét szétosztom, de ugye visszarepülnek. Ebből jött egy újabb gondolat. Egy kisebb anyás családdal felcserélném a kaptárakat. Így a rengeteg hordó bogár átkerülne egy anyás közepes családhoz és talán elkezdenének hordani. A bölcsős családhoz pedig berepülne a kisebb család hordó állománya, amik még nem unatkoznak. Lehet mind két családnál beindulna az élet? Vélemény? A bölcsők a napokban kelnek a tervek szerint.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2016.05.03. 13:16 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6278
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Az anya első dolga kikelés után, hogy lerágatja a többi bölcsőt.
Anyátlan dajkát úgy indítunk, hogy lebölcsőzzük és ellenőrizzük nincs nyitott fiasítása.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2016.05.03. 07:41 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2015.02.23. 21:25
Hozzászólások: 135
Sziasztok!

A következő kérdésben kérnék tanácsot. Van egy anyátlan családom, ahol jelenleg van fedett bölcső. Szeretnék lépszalagos módszerrel anyát neveltetni ezzel a családdal, de bizonytalan vagyok benne, hogy pontosan mennyi időm van erre. A szűzanya kikelését követően már alkalmatlan erre a célra a család, vagy a párzásig még szívesen dajkálnának?

üdv.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2016.05.01. 19:20 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2014.08.04. 05:37
Hozzászólások: 85
Tartózkodási hely: Szaniszló - Szatmár megye - RO
Ma néztem át a családokat, tökéletes idő volt, szépen jártak, repcének még van kb 1 hete..... a nektár csöpögött a keretekből, átlagosan 3-4 mézes keret + 8-9 keret fiason a 10 cm-es koszorú... ha marad a szép idő még pár napig, biztosan meg lesz a 10-15 kg családonként.... Akác viszont elfagyva, csak a fák teteje zöld.... Fog az mézelni?

_________________
20 keretes fekvő DADANT


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2016.05.01. 16:48 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2014.02.03. 14:31
Hozzászólások: 1054
Gondolom ezt is a jó családok dobták be, a többinél semmi elvető igaz?
Már csak az 5 kilo alatti átlagból erre következtetek.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2016.05.01. 08:21 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.14. 13:57
Hozzászólások: 108
Tartózkodási hely: Heves megye
Átlagom legtöbbször 16- kg felett volt.Lehetett volna több is az idén,csak elrontottam,nem kellett volna feltenni a 4-ik fiókot.Dehát ez van,örökké tanulok valamit


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2016.05.01. 07:03 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Siralmas?
Nem tudom, ti mihez vagytok hozzászokva? A repce mindig ajándék.
Akár mennyi...
Na persze, a több mindig jobb!

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2016.05.01. 05:21 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.14. 13:57
Hozzászólások: 108
Tartózkodási hely: Heves megye
Én kipergettem,ikàbb a hordóba kössön bele,végeredmény siralmas,5- kiló alatt csalàdonként.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2016.04.30. 21:53 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2015.12.07. 19:13
Hozzászólások: 345
Tartózkodási hely: Békés megye
Mit tegyek? A méztéri fiókban a repce kezd belefehéredni a sejtekbe, de még csak 1-2 sejtet kezdtek lefedni a méhek. Nem csöpög a nektár a sejtekből. Lehet pergetni? Nem lesz rossz a kipergetett méz? Vagy várjak még hogy fedjenek? Mi van ha beleköt?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2016.04.27. 08:14 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2014.02.03. 14:31
Hozzászólások: 1054
Na de ha pár napig alig tudnak kijönni, csak elfelejtik? az annyukat :) .

Napraforgóra mentem már 2.5 km-re, egy darab sem jött vissza, letámadták a virágot és kész :) , helybe voltak.
Na de az más körülmény az biztos.
Mondok jobbat is, mikor katona voltam 93-ban, egy közeli méhész kezelte a méheimet, a méhek otthon voltak.
Induló naprára kivitték a faterral a fácánosba, az egy kiserdő, légvonalban tán még 2 kilométer sem volt.
Egy darab nem jött vissza.
Mindennek tetejére reggel vitték ki őket, és már itthon is kezdték csipkodni.
Én is meglepődtem.
Szerintem 4 kilométerre bármikor elviheti, nem megy vissza.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2016.04.27. 06:40 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.27. 17:41
Hozzászólások: 693
Tartózkodási hely: Újkér, GY-M-S
Robi!
Attól, hogy hideg van még nem felejtik el a méhek, hogy hova tájoltak be...

_________________
Üdv: Bálint


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2016.04.26. 21:25 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2014.02.03. 14:31
Hozzászólások: 1054
Ebben a hidegben viheted nyugodtan, ki sem nagyon akarnak jönni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2016.04.26. 20:30 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2012.11.12. 18:40
Hozzászólások: 110
Tartózkodási hely: Szatymaz
Sziasztok,

Kb 4km-re vinném a méheimet a mostani helyükről,ilyen "kis" távolságra még nem kellett költöznöm,szerintetek ez elég?vittem már kölyökcsaládokat kb. 3-km-re az eredeti helyükről ott nem tapasztaltam visszatájolást bár teljesen nem is figyeltem mert mindig maradt ott család is...

_________________
Tamaskó József (1897-1968)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2016.04.26. 14:43 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2015.04.23. 16:59
Hozzászólások: 79
Tartózkodási hely: Kelet-Szlovákia
Kedves méhésztársak,

tanácsot szeretnék kérni tőletek. A korai nagy hordásnak köszönhetően nemrég sikerült kiszorulni 8 családnál (11ből) az anyának a figyelmetlenségem miatt és rajzás lázban "szenvednek". Múlt hétvégén ezeket a családokat kicsikét megcsapoltam, rakott rajokat képeztem belőlük, családonként elvettem 2-3 keret fiast és müléppel, illetve épittető kerettel helyettesítettem. Természetesen fiatal méhecskéket is sepertem el. A 8 családból csináltam 2 rakott rajt, szóval 25%os szaporítás, mint ahogy tanultam. Ma meglestem két családot, és még mindig bölcsőt húznak. Azon tanakodtam, hogy további lebőlcsőzéssel megtudom-e szüntetni a rajzást (kiépitik a mülépeket, az anya bepetél és lelesznek foglalva a dajkák, illetve kicsit idővel meggyengül a család a csapolás miatt), vagy csak bagzani fognak tovább és húzni a bölcsőket? Vagy csapoljak még családonként 1-1 keretet és csináljak még egy rakott rajt belőlük? Nem igazán fogom tudni a rajokat befogni, mivelhogy az erdőben van álló méhészetem és ott aztán tényleg van választékuk hova ülepedhetnek le :D A segítségeteket előre is nagyon szépen köszönöm!!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2016.04.22. 08:43 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2015.12.07. 19:13
Hozzászólások: 345
Tartózkodási hely: Békés megye
Fülemüle! Köszönöm a tanácsot. Igen, kicsit tartok tőle Én is, ezért tegnap úgy döntöttem, hogy csak ahol nagyon muszáj, ott csinálom meg a műveletet. Így 2 családot szedtem 2-2 fele, és a dajka család is két felel ment. A többit 10 családnál még várok. Tegnap bölcsőztem, megint minden termelő családnál volt bőven.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2016.04.21. 16:34 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2014.05.04. 14:50
Hozzászólások: 158
Tartózkodási hely: Erdély
csizmaziag írta:
Szerintem tegyél közé egy ruhát vagy háztartási törlőpapírt és tedd be a sütőbe. Ott a viasz megolvad, a papír vagy ruha pedig felszívja. Talán segít...
Milyen választóvizet használsz?

Az Őrösi könyvben többféle választófolyadék recept van leírva de én még egyiket sem próbáltam,első alkalommal próbálok műlépet önteni.
Van itthon káliszappan,folyékony 30% (m/m).
Nem tudom a kemény káliszappan milyen töménységű?
Az Őrösi könyvben 1l vízhez 1dkg káliszappant ajánl a darabos káliszappanból.
Vajon mennyi szükséges a folyékonyból?
Esetleg van valakinek egy bevált receptje ami jobb mint a káliszappan?

_________________
A tisztelet:Amikor a lelked nem ferdén hajol meg.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2016.04.21. 09:28 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2014.05.04. 14:50
Hozzászólások: 158
Tartózkodási hely: Erdély
Köszönöm a segítséget!

_________________
A tisztelet:Amikor a lelked nem ferdén hajol meg.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2016.04.21. 09:11 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2014.06.24. 19:47
Hozzászólások: 42
Sziasztok,
Kénezett lépeket egyből lehet adni méhcsaládoknak, vagy kell várni vele néhány napot, hetet?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2016.04.20. 19:14 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 19:19
Hozzászólások: 615
Tartózkodási hely: Derecske
Lisztes! A kis kölyökcsaládoknál ilyen hideg időben mivel kevés a takaróbogár, megfázhatnak a bölcsők. A Te módszered később szoktuk alkalmazni, ha melegebb lesz. Én most erős dajkával neveltetek bölcsőt, majd fedéskor be a keltetőszekrénybe. Legjobb akkor betenni a bölcsőt, ha már néhány nap mulva ők is húznak. De lehetőleg bölcső védővel. Talán a kelés előttivel nem lesz már baj.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2016.04.20. 17:29 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:29
Hozzászólások: 2230
Tartózkodási hely: Csurgó
konyhai sütőben.


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
Mérő szám? A tele hordók!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2016.04.20. 13:21 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.31. 06:37
Hozzászólások: 834
Tartózkodási hely: Tolna megye
Egy rossz hűtőbe tedd be, hősugárzóval bemelegíteni, és 70 fokon kifolyik szépen. Az előző hsz még jobb


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2016.04.20. 12:46 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.10.28. 19:00
Hozzászólások: 350
Tartózkodási hely: Somogy megye, Siófok
Szerintem tegyél közé egy ruhát vagy háztartási törlőpapírt és tedd be a sütőbe. Ott a viasz megolvad, a papír vagy ruha pedig felszívja. Talán segít...
Milyen választóvizet használsz?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2016.04.20. 10:33 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2014.05.04. 14:50
Hozzászólások: 158
Tartózkodási hely: Erdély
Kérlek segítsetek.
Készítettem egy szilikonlapokból álló műlépprést.
A szilikon sejtmintából az elkészítése közben benneragadt viaszt mivel lehet kitakarítani?
Van erről valami tapasztalat?
Egy kicsi mindig marad a sejtek között ha hőlégfúvózom akkor is.
Addig nem merem használni,amíg nem tiszta teljesen,mert ha a válsztóvizet rá is öntöm az alatta levő viaszhoz hozzáragadhat a friss és akkor kezdhetem előlről az egészet.
Vagy az is lehet hogy ez a kevés maradék már nem számít?

_________________
A tisztelet:Amikor a lelked nem ferdén hajol meg.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2016.04.20. 07:33 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2015.12.07. 19:13
Hozzászólások: 345
Tartózkodási hely: Békés megye
Tanácsot szeretnék kérni. NB rakodó kaptárakkal dolgozom, kezdőként ismerkedem sok mindennel. Már 3 körben bölcsőztem és volt mit, ezért úgy döntöttem, itt az ideje, kicsit belekezdeni az anyanevelés technikájának megismerésébe, ezért olvastam és kérdeztem és... 12-én elkezdtem a tervszerű anyanevelést, mert szinte minden családom húzta és petézte a rajbölcsőket.
Célom a szaporítás, ill a rajzásgátlás, úgy hogy másodlagos szempontként azért egy kis mézem is legyen. Törzscsaládoktól anya + 2 fias keret elvesz, valamint egy mézes virágporos is kapnak, ezek lennének a kölyök családok, a törzscsalád kapna egy kelés előtt álló bölcsőt és menne minden tovább.
Lépszalagos anyanevelést választottam, gondoltam ez kezdőként még nekem is menni fog. És ment. Számításaim szerint, mivel a beadott lépszalag petéinek/álcáinak korát pontosan nem tudom, lehet akár 1-3 napos is akármennyire igyekeztem, ezért a napokat számolva vasárnap kellene lecserélnem az öreg anyákat, a kelés előtt lévő bölcsőkkel. Az öreg anyákkal kis családokat akarok létre hozni 3-4 kereten.
A kérdéseim: A bölcsőt azonnal az anya elvételekor szándékozom betenni. Ez így helyes e? Mivel szombat - vasárnap rongy időt mond és esőt, kicserélhetem az anyákat a bölcsőkre korábban is, pl. pénteken? Az hogy rossz idő lesz, nem indokolná a 3-4 keretnél nagyobb kölyökcsaládok létrehozását, hogy meg ne fázzanak?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2016.04.20. 04:59 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.31. 06:37
Hozzászólások: 834
Tartózkodási hely: Tolna megye
Ne zavarjon. Ha e közelebbi nektárol akkor majd azt keresik meg.
Nem az illat alapján tájolnak.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2016.04.19. 21:21 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2012.03.12. 13:44
Hozzászólások: 6
Üdv.
Szeretném elmondani,hogy jártam most a repcére pakoláskor.
Leraktuk a méheket egy repcetáblára párhuzamosan kb. 400m-re.
Ez a méhektől dél-délkeletre esik.
Eddig nem nagyon volt jóidő,erős északnyugati állandó szél.
És itt jött a gubanc.
A méhektől északnyugatra 2,5km-re másik repcetábla.A méhek most úgy néz ki,rátájoltak oda,gondolom a szél hozta a rapce illatát.
Így a méhek a 2500m-re lévő táblát járják,
ami merőleges a kaptár sorra,és a túloldali kijáró bogarak erre az oldali kaptárakra tájoltak.
Tőlem nem messze egy öreg méhész ugyan így járt,most pakolja a túlszélről a kaptárakat apránként erre az oldalra.
Működni fog?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2016.04.17. 20:32 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.10.05. 19:32
Hozzászólások: 212
Tartózkodási hely: B-A-Z megye
Nátronlúgból 40 liter vízhez 10 dkg, forralni de csak lúg álló gumikesztyűben védőszemüvegben.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2016.04.17. 20:22 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.10.30. 20:58
Hozzászólások: 151
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Pityu93 100l vízhez elég az 1 kg ha főzöd.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2016.04.17. 19:34 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.06.03. 20:04
Hozzászólások: 867
Tartózkodási hely: Fejér megye Adony
Szia Pityu ! Kapard át, aztán égesd át jó erősen.Nem kell feketére. Utána csiszold meg jól,aztán már mehet is a fúrósablonba.
Kis gázforrasztó lángja épp jó hozzá. A barkács boltokban hozzátudsz jutni,ha esetleg nem volna otthon. Nem kell drága ,a 3-5 000 Ft.- már bőven jó erre a célra.Olyan kis palackot vegyél hozzá amin egy hópehely van Az később fagy le.
Üdv

_________________
Cirkusz 3xH12


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2016.04.17. 16:54 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
Trisóban van 100%-os, meg van higított is (az gyakoribb), az alig oldja a viaszt. Hallottam, hogy valaki a mosószódát (nátrium-karbonát) használja. Arról van tapasztalat?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2016.04.17. 15:13 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.02.17. 13:09
Hozzászólások: 1719
Tartózkodási hely: Pest megye
A megadott arány nyúlós fertőtlenítéshez valószínűleg jó lehet. Saját keretet biztos nem kezelnék nátronlúggal, mert nagyon veszélyes!!! Idegen keretet meg nem újítanék fel. Trisós főzésről volt szó itt a fórumon, keress rá (1 kg trisó 80 liter vízbe). A marónátront használd másra....


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2016.04.17. 10:31 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2015.04.23. 16:59
Hozzászólások: 79
Tartózkodási hely: Kelet-Szlovákia
Sziasztok,
keretszüke miatt muszáj vagyok egy pár régi keretet lefőzni, mert perpillanat rendelni sem tudok sehonnan... vettem Nátrium hidroxidot (NaOH), utánna kerestem már itt hogy hogyan kell feloldani, de sehol nem láttam az arányt, mennyi vízben mennyi NaOH-t oldjak fel. Egy méhész kollégám azt mondta hogy 10 liter vízhez kell 500 gramm, de ezt kicsit sokallom mivel hogy ez egy elég agresszív anyag.
Előre is köszönöm válaszaitokat!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2016.04.15. 16:50 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.09.01. 11:19
Hozzászólások: 97
hali

tanácsot szeretnék kérni tőletek
pergető vásárlás előtt állok, NB 6 keretes önfordítós kellene
nem tudom, hogy 12V vagy 230V vegyek
12V lenne jó, csak nem tudom meddig bírja az aksi és h bírja-e forgatni, elindítani, esetleg valakinek van tapasztalata??? és milyen aksival?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2016.04.15. 09:32 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.04.05. 19:25
Hozzászólások: 133
Tartózkodási hely: Dráva parti Szentmihályhegy
szundy írta:
Ezt tudom ajánlani. Fiam készíti, eddig aki rendelt csak dicsérte.

Ezt én is csak ajánlani tudom, elég nagyok, mélyek a besütött számok és gyors is! :)

_________________
Feketéné Márta

"Az élet nincs átkötve masnival, de ettől még ajándék!"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárbesütő
HozzászólásElküldve: 2016.04.15. 08:52 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.03.15. 21:19
Hozzászólások: 357
Tükör írta:
Hunor írta:
Segítséget szeretnék kérni kaptárbesütő ügyben. Gáz forrasztólámpás kaptárbesütőt szeretnék venni. Egy barátom vett, úgy emlékszik, hogy Eger környékéről volt a készítője, de nem találja az elérhetőségét. Tudnátok segíteni, hogy hol lehet ilyent csináltatni "normál" árban? Köszönöm előre is.


Nem tudom mi a normál ár,
Én próbáltam két gázost is, de kínlódás volt.
A vége egy "Rácz Ferenc féle" elektromos lett, ami tökéletesen működik. Gyors, precíz.

A rácz félét tudom én is ajánlani. Legjobb


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2016.04.14. 22:55 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.01. 10:48
Hozzászólások: 255
Tartózkodási hely: kecel
Ezt tudom ajánlani. Fiam készíti, eddig aki rendelt csak dicsérte.


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárbesütő
HozzászólásElküldve: 2016.04.14. 19:52 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Hunor írta:
Segítséget szeretnék kérni kaptárbesütő ügyben. Gáz forrasztólámpás kaptárbesütőt szeretnék venni. Egy barátom vett, úgy emlékszik, hogy Eger környékéről volt a készítője, de nem találja az elérhetőségét. Tudnátok segíteni, hogy hol lehet ilyent csináltatni "normál" árban? Köszönöm előre is.


Nem tudom mi a normál ár,
Én próbáltam két gázost is, de kínlódás volt.
A vége egy "Rácz Ferenc féle" elektromos lett, ami tökéletesen működik. Gyors, precíz.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2016.04.14. 11:58 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.03.20. 20:37
Hozzászólások: 888
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye
Nem írtam ,mert nem akarok senkit megbántani ,de nekem innen van (besütő még) és "hátizé" remélem ennyiből értitek ;) Szóval Bóna féle ajánlott.....


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 4011 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36 ... 81  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 4 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
cron



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.