Pontos idő: 2024.03.28. 08:58

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1823 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 32, 33, 34, 35, 36, 37  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.10.01. 07:58 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 19:42
Hozzászólások: 971
Tartózkodási hely: Hajdú
H Tibor írta:
Még nem csináltam éppen ezért nem tudom elsőre hogy tudok 150-db bölcsőt időzitve előállitani de majd most kiderül.


Próbáld meg álcázással! A kelést akár órára pontosan tudod időzíteni és korlátlan számú bölcsőt lehet neveltetni. Nem olyan nehéz mint ahogyan sokan gondolják. ;)

_________________
http://krajnai.freewb.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.10.01. 06:55 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.09. 08:47
Hozzászólások: 837
Tartózkodási hely: Nógrád Salgótarján
De ebben az esetben minőségileg kétféle bölcsőd van anyátlannal nevelt és anyásan nevelt.Van különbség a kettő között?Egyéltalán mi a különbség az anyátlannal nevelt bölcső és a pótbölcső között?A Szklenár módszernél olvastam starter családról anyátlan majd anyás családdal nevelték a bölcsőt.Eddig egy próbát tettem, anyátlannal inditottam az elfogadás miatt aztán szétraktam harmadik fiókba anyás családokhoz,működött.A szétrakott bölcsők anyás családoknál sokkal nagyobbak,hosszabbak voltak mint az anyátlannál.Ez minőségileg jelent valamit?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.09.30. 19:09 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Hú! 150-et még nem próbáltam egyszerre. Egy tenyészkereten 30, max. 40 bölcső szokott lenni. Aztán hogy esetleg több tenyészkeret egyidejű alkalmazásával mennyi lenne a max. azt nem tudom. De szerintem inkább több dajkacsalád kéne egyszerre.
Nekem egyidejűleg nem szokott több kelleni 30-40 nél. így még soha nem póbáltam egyszerre többet.

Vagyis igen: Tavaly óta két tenyészkerettel nyomom egyszerre: Az elsőt berakom az anyátlan dajkához, másnapra kialakítják a bölcsőket. Ekkor ezeket megritkítom, majd átrakom anyás dajkához a tenyészkeretet. Másnap az anyátlan egy másik tenyészkereten újabb tenyészanyagot kap. Ez a keret már az anyátlan dajkánál marad nevelésre is. Az első tenyészkeretet fedés előtt visszarakom az anyátlanhoz, így az már két tenyészkerettel rendelkezik. Az első, amit az anyás dajka nevelt, a második pedig amit az anyátlan. Így elérem azt, hogy két sorozat bölcsőm lesz, mégpedig két nap kelési idő különbséggel. Mikor az első sorozatot felhasználom, és esetleg másnapra valamelyik bölcsőt a fogadó család lerágja, akkor sincs gáz, mert ott a második sorozat tartalékban.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.09.30. 18:56 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.09. 08:47
Hozzászólások: 837
Tartózkodási hely: Nógrád Salgótarján
Köszönöm válaszodat,úgy gondolom árnyékra vetődtem mert biztos voltam bene hogy válaszodban az állomány erősségének legfőbb eleme a saját anyanevelés lessz,ezek szerint tévedtem.A bölcső jó ötlet Horváth Janostól(mert tudom ő ott van a szeren) de nekem túl messzi van.Még nem csináltam éppen ezért nem tudom elsőre hogy tudok 150-db bölcsőt időzitve előállitani de majd most kiderül.Egyáltalán lépszalagos módszerrel ezt a mennyiséget meg tudom csinálni szerinted? feltételezd hogy kreativ vagyok és ügyesnek tartom magamat, :D vagy ez kevés?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.09.30. 07:51 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
H Tibor írta:
Zsolti
Ugy tudom te nevelsz anyákat saját magadnak,azt nem tudom régebben vásároltál é anyanevelőtől anyát vagy bölcsőt mert ha igen kérdezném hogy szerinted jelentős a minőségi különbség?mondjuk %-osan becsülve.


Bocs Tibor, nem vettem észre, hogy meg lettem szólítva. 8-)

Igen, szoktam nevelni anyákat. Pontosabban úgy néz ki a dolog, hogy akác alatt szoktam ezzel foglalkozni. Ezekkel a bölcsőkkel telepítem be a pároztatókat, és ezeket kapják az új családok. Aztán nyáron a pároztatókat Horváth János nagyatádi anyanevelő bölcsőivel anyásítom újra. Ezek mellett természetesen raj, ill. váltóbölcsőket is felhasználok ha jó családtól származnak. De hogy rátérjek a kérdésedre, igazán nagy különbséget nem látok az anyák teljesítménye között. Ha jó családra akadok, általában megnézem az anya eredetét, és vállon veregetem magam, ha saját nevelésű. Azt kell azonban mondanom, hogy egy hajszálnyival talán Janiék anyái közül több a jó teljesítményű. Viszont a csúcstartók mind az én "műhelyemből" valók. De hogy a válaszom konkrét legyen a kérdésedre, JELENTŐS minőségi különbség nem tapasztalható.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.09.26. 07:31 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.09. 08:47
Hozzászólások: 837
Tartózkodási hely: Nógrád Salgótarján
Zsolti
Ugy tudom te nevelsz anyákat saját magadnak,azt nem tudom régebben vásároltál é anyanevelőtől anyát vagy bölcsőt mert ha igen kérdezném hogy szerinted jelentős a minőségi különbség?mondjuk %-osan becsülve.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.09.22. 19:22 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.09. 08:47
Hozzászólások: 837
Tartózkodási hely: Nógrád Salgótarján
Utóbbi időkben már a feltűzéssel sem bajlódtam,a rácsot vagy tokot hozzászoritom a kaptárdeszkához,lényeges hogy az anya tudjon hová petézni, ősz magasságában anyátlan családnál egy nyitott fias illata nyomós érv kiássák az anyát akkor is ha átkell rágniuk az egész keretet.Azért kell ránézni két nap mulva mert ha nem ásnak hanem ragasztanak akkor a családnak van valamilye.Nincs jelentősége hogy hová és mikor teszed be,de ha megvárod az anyátlanság érzését nyilván egyszerűbb a történet,molyolsz egy két órát és teheted én azonnalis beraktam már de ott támadhatják az anyát még nem petézik.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.09.22. 19:17 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Robz írta:
A fészek közepére érdemes betenni így?
A régi anya kivétele után mennyivel érdemes betenni így az anyát?


Igen, a fészek közepébe, mert ott sok a fiatal méh, és azok könnyebben fogadják az új anyát. A régi anya elvétele után rögtön be lehet tenni az újat a tokban, de a legjobb 2-3 órai anyátlanság után.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.09.22. 19:09 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.08. 21:09
Hozzászólások: 781
Tartózkodási hely: (Fejér megye)
zsolti írta:
Robz írta:


Petéztető tok alkalmazásánál hogy csináljátok, mi kerül a tok alá? Csak az anya, vagy munkások is? (etető bogár kell-e neki, no meg esetleg mennyi?)


Nem kell mellé kísérő bogár, csak az anya. Középkorú, vagy idős lépre kell feltűzni olyan helyre, ami petézésre alkalmas, de pár sejt mézet is tartalmaz.


Köszi!
A fészek közepére érdemes betenni így?
A régi anya kivétele után mennyivel érdemes betenni így az anyát?

_________________
Üdvözlettel:
Robz

1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.09.22. 18:58 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Robz írta:


Petéztető tok alkalmazásánál hogy csináljátok, mi kerül a tok alá? Csak az anya, vagy munkások is? (etető bogár kell-e neki, no meg esetleg mennyi?)


Nem kell mellé kísérő bogár, csak az anya. Középkorú, vagy idős lépre kell feltűzni olyan helyre, ami petézésre alkalmas, de pár sejt mézet is tartalmaz.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.09.22. 18:53 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.08. 21:09
Hozzászólások: 781
Tartózkodási hely: (Fejér megye)
H Tibor írta:
Ősszel már nem nehéz anyásitani szerintem de egész évben rostahálóval 100%-os, egyszeri művelet, biztonságos.



Petéztető tok alkalmazásánál hogy csináljátok, mi kerül a tok alá? Csak az anya, vagy munkások is? (etető bogár kell-e neki, no meg esetleg mennyi?)

_________________
Üdvözlettel:
Robz

1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re:zsolti
HozzászólásElküldve: 2009.09.22. 07:17 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.03. 10:52
Hozzászólások: 1592
Tartózkodási hely: Balaton fővárosa
A gyengét kiveszem a sorból.
Ha az anya rendben 1 fiókon teleltetem mint az korábban írtam.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.09.22. 07:11 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.09. 08:47
Hozzászólások: 837
Tartózkodási hely: Nógrád Salgótarján
Ősszel már nem nehéz anyásitani szerintem de egész évben rostahálóval 100%-os, egyszeri művelet, biztonságos.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.09.21. 19:15 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
john írta:
Mi a legbiztosabb módszer most,egy kimerült herepetéző anya lecserélésére szerintetek?
Felszámolni nem szeretném így megpróbálnám anyásítani őket.

-Kis családdal, ha van ilyened.
-Esetleg petéztető tokkal.

Szerintem.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.09.21. 18:27 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.18. 04:47
Hozzászólások: 523
Tartózkodási hely: somogy
Mi a legbiztosabb módszer most,egy kimerült herepetéző anya lecserélésére szerintetek?
Felszámolni nem szeretném így megpróbálnám anyásítani őket.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: zsolti
HozzászólásElküldve: 2009.09.18. 11:19 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
bükk írta:

Ha tartalékként kezelem biztos áttelelnek


Ezt most nem értem. Mi az, hogy tartalék - nem tartalék. Attól függ az áttelelés, hogy hogyan hívod, vagy kezeled őket? Mit csinálsz másképp ezekkel, mint a nem tartalékokkal?
Nálam családok vannak, egyik ekkora, másik akkora. Nincsenek címkézve. Minden család megkapja a tőlem telhető legtöbbet telelés előtt, és mindegyik ugyanolyan útravalóval megy a télbe. Egyszer vagy kétszer vittem le a pincébe néhány gyenguszt, de semmi értelme nem volt.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.09.18. 11:14 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Újrabogaras írta:

Hidd el, működik. Nem írnám tanácsként ha csak olvastam volna.


Nem, nem, nem! Félreértettél Újrabogaras! ;) Csak azért írtam ezt, mert az anyásításról és a szaporításról szóló topikban pont az ellenkezőjéről folyik a beszélgetés. Amit írtál, azzal minden oké!

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.09.18. 08:48 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.10.31. 22:26
Hozzászólások: 485
Tartózkodási hely: Lovasberény Fejér m
zsolti írta:
Szaporítás/Anyásítás --- Megszüntetés/Anyapusztulás :lol:

Hidd el, működik. Nem írnám tanácsként ha csak olvastam volna.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: zsolti
HozzászólásElküldve: 2009.09.18. 08:47 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.03. 10:52
Hozzászólások: 1592
Tartózkodási hely: Balaton fővárosa
Na ja, de a gyenge azért gyenge mert korábban probléma volt vele,és nagy a valószinüsége hogy tavasszal is az lehet főként egy hosszú tél után.
Ha tartalékként kezelem biztos áttelelnek,aztán tavasszal kiderül mit tud az anya.
A késői aug./szept. anyaváltás azért nem szerencsés,mert ezek az anyák sokkal később hagyják abba a petézést ezért nehéz náluk lenullázni az atkát.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.09.18. 08:42 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Szaporítás/Anyásítás --- Megszüntetés/Anyapusztulás :lol:

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.09.18. 08:28 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.10.31. 22:26
Hozzászólások: 485
Tartózkodási hely: Lovasberény Fejér m
H Tibor írta:
Nekem még gyenge családom soha nem pusztult el erős már töbször(kései hordás miatt a telelőgönb elszakadt az élelemtől) októberben átrakom rozsszalma kaptárba,kédségtelen a gyengéket jobban megviseli a számunkra rossz tél.Alacsonykeretes a rendszerem zander méreten,a jó módszernek nagyon örülnék.

Novemberben, amikor legalább egy hétig nem várható kirepülés tedd erősebb családra rostaszövetes, esetleg vastagfóliás elválasztással. Kijárót biztosíts nekik a normális kirepülési irányba. Tavasszal, amikor már van fiasítás füstöld meg a két családot, zárd a felső család kijáróját és tégy anyarácsot a kettő közé. Ha felfejlődtek szét kell szedni, mert körülményes az ilyen rendszer kezelése. Tsanyi írta ezt le és két éve alkalmazom teljes sikerrel. Még kifejezetten gyenge családok is viszonylag gyorsan feljfejlődnek, feltéve persze ha az anya jó.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: H Tibor
HozzászólásElküldve: 2009.09.18. 07:59 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
bükk írta:
A gyenge családok rosszul telelnek,nagy az esélye a téli pusztulásuknak ezért egyesíteni kell.


Ha a gyenge család méhei egyébként egészségesek, akkor ez az állítás nem állja meg a helyét. Ideális téli fészek, száraz kaptár és jó takarás mellett bármilyen gyenge család áttelel. Persze nem teniszlabdányi egységekre gondolok.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.09.18. 07:56 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
vendula írta:
Köszi a jótanácsot. De mivel kezdő méhész vagyok szeretném ha segítenétek, hogy hogyan rakjam össze az anyátlant az anyással?


Ha ilyenkor valami oknál fogva családmegszüntetés mellett döntök, azt a következőképpen csinálom: Megvárom, míg minden fiasa kikel a kérdéses családnak, az anyát selejtezem (nyilván ez Nálad most nem aktuális), a kaptárt kiemelem a sorból, a méheket pedig a felerősítendő családok kaptárai elé lerázom a fűbe a kaptárnak támasztott röpdeszka aljába. A felröppenő méhek visszaszállnak az eredeti helyük két szomszédjába, a többi pedig szépen felmászik a lerázás helyén az erősítendő családokhoz. Az üres kaptárba még nyomok néhány füstöt, és 10 perc múlva az is kiürül.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.09.18. 07:55 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.09. 08:47
Hozzászólások: 837
Tartózkodási hely: Nógrád Salgótarján
Nekem még gyenge családom soha nem pusztult el erős már töbször(kései hordás miatt a telelőgönb elszakadt az élelemtől) októberben átrakom rozsszalma kaptárba,kédségtelen a gyengéket jobban megviseli a számunkra rossz tél.Alacsonykeretes a rendszerem zander méreten,a jó módszernek nagyon örülnék.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.09.18. 07:45 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.02.16. 23:39
Hozzászólások: 145
Én az erős családra rostaszövetet tennék és fölé helyezném a gyengét 1-2 napig (kijárással!), utána tenném össze.
Ez az álanyás családokra is jó hatással van.
A bepárzás szerintem már erősen kétséges, akár látni herét, akár nem.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: H Tibor
HozzászólásElküldve: 2009.09.18. 07:15 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.03. 10:52
Hozzászólások: 1592
Tartózkodási hely: Balaton fővárosa
A gyenge családok rosszul telelnek,nagy az esélye a téli pusztulásuknak ezért egyesíteni kell.
Megoldás lehet hogy tartalékcsaládként kezeljük őket,törzscsalád fölött vagy alkalmas zárt helyen telelteted.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.09.18. 07:11 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.04.07. 07:58
Hozzászólások: 29
Tartózkodási hely: Párkány
Köszi a jótanácsot. De mivel kezdő méhész vagyok szeretném ha segítenétek, hogy hogyan rakjam össze az anyátlant az anyással?
Az Örösiben az ujságpapírral történő egyesítést találtam a legegyszerűbnek /Hunor kaptáraim vannak/ csak az mem világos, hogy az újságpapírt simán fektessem az anyarács helyére vagy picit lyukaszgassam be, hogy áttudják magukat rágni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.09.18. 06:49 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.10.31. 22:26
Hozzászólások: 485
Tartózkodási hely: Lovasberény Fejér m
H Tibor írta:
Szerintem nincs olyan állomány ahol ne lenne gyenge egység.Most derül ki a váltóbölcsők és tavasszal párzott szaporitások annya milyenre sikeredett.Ha már 70% jó a párzott anyáknak az szerintem jó eredmény vásárolt bölcsővel.Jelen pillanatban is van 15 gyenge családom és rügyezik a homlokam mert nem tudom mit csináljak velükl.Ha két gyenge családot összerakok mitől lenne tavasszal lendületes a fejlődése? .hisz a két gyenge közül az egyik gyenge anyát kapta.Azon gondolkodom saját bölcsővel, kettéosztva szaporitás lesz belőle tavasszal,vagy akác előtt elveszem a fiasát és kap új bölcsőt.

Milyen kaptárakkal méhészkedsz? Ha 1/2 NB, akkor írok egy -szerintem jó- megoldást.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.09.18. 06:43 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.09. 08:47
Hozzászólások: 837
Tartózkodási hely: Nógrád Salgótarján
Szerintem nincs olyan állomány ahol ne lenne gyenge egység.Most derül ki a váltóbölcsők és tavasszal párzott szaporitások annya milyenre sikeredett.Ha már 70% jó a párzott anyáknak az szerintem jó eredmény vásárolt bölcsővel.Jelen pillanatban is van 15 gyenge családom és rügyezik a homlokam mert nem tudom mit csináljak velükl.Ha két gyenge családot összerakok mitől lenne tavasszal lendületes a fejlődése? .hisz a két gyenge közül az egyik gyenge anyát kapta.Azon gondolkodom saját bölcsővel, kettéosztva szaporitás lesz belőle tavasszal,vagy akác előtt elveszem a fiasát és kap új bölcsőt.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.09.17. 20:35 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.11.03. 17:43
Hozzászólások: 310
Tartózkodási hely: Kiskőrös
Idézet:

......
Miből gondolod, hogy a kérdéses család gyenge?

Többször elhangzott lentebb a "gyenge család" jelzö, igy automatikusan megkapta. :ut
Ámbár nálam ( és ez lehet csak az én hibám, ) mindig akad gyengébb egység, amit épp fel lehetne erősíteni. Így ha nem is a kérdéses család lenne a gyenge tudnám hova rakni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.09.17. 20:03 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
SztiRobi írta:

Hmmm, ha annyi here van arrafelé is mint nálam, akkor ebbe a "bepárzik"-ba azért elég nagy % talán vegyül. Mindenesetre meg lehet próbálni, de én inkább összeraknám, inkább egy erős, mint két gyenge menjen a télbe. jövőre úgyis lesz lehetőség "visszacsinálni"...


Az, hogy egy párosodni kirepülő anya még októberben is találkozik herével, az szinte biztos. Hogy ezek a herék honnan kerülnek elő, az totál mindegy, de hogy vannak, az 100! ;)
Miből gondolod, hogy a kérdéses család gyenge?

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.09.17. 18:36 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.11.03. 17:43
Hozzászólások: 310
Tartózkodási hely: Kiskőrös
zsolti írta:
vendula írta:
Tegnap, amikor végignéztem a méheket sajnos anyátlan családot találtam. Már bölcsőt is húztak. Szerintetek bepárzik még és áttelelnek vagy vásároljak inkább egy párzott anyát?
Mi lenne a jobb? Kösz!!!!!


vendula!

Ha gyenge ez a család, én is megszüntetném. Ha azonban látsz benn fantáziát, akkor nyugodtan meghagyhatsz két-három bölcsőt a legszebbekből. A pótanya ki fog kelni, be fog párzani, és jövőre akár egy átlagos család is lehet belőle.
Tavaly szept. végén nekem is volt egy ilyen családom. Az új anya októberben még petézett egy sort, és szépen áttelelt a családdal együtt. Most augusztusban azonban cseréltem le az anyjukat, mert kimerült. Mégiscsak pótanya volt, de ezt az egy szezont szépen végigcsinálta.

Hmmm, ha annyi here van arrafelé is mint nálam, akkor ebbe a "bepárzik"-ba azért elég nagy % talán vegyül. Mindenesetre meg lehet próbálni, de én inkább összeraknám, inkább egy erős, mint két gyenge menjen a télbe. jövőre úgyis lesz lehetőség "visszacsinálni"...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.09.17. 11:13 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
vendula írta:
Tegnap, amikor végignéztem a méheket sajnos anyátlan családot találtam. Már bölcsőt is húztak. Szerintetek bepárzik még és áttelelnek vagy vásároljak inkább egy párzott anyát?
Mi lenne a jobb? Kösz!!!!!


vendula!

Ha gyenge ez a család, én is megszüntetném. Ha azonban látsz benn fantáziát, akkor nyugodtan meghagyhatsz két-három bölcsőt a legszebbekből. A pótanya ki fog kelni, be fog párzani, és jövőre akár egy átlagos család is lehet belőle.
Tavaly szept. végén nekem is volt egy ilyen családom. Az új anya októberben még petézett egy sort, és szépen áttelelt a családdal együtt. Most augusztusban azonban cseréltem le az anyjukat, mert kimerült. Mégiscsak pótanya volt, de ezt az egy szezont szépen végigcsinálta.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.09.17. 09:16 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.21. 11:31
Hozzászólások: 147
vendula írta:
Tegnap, amikor végignéztem a méheket sajnos anyátlan családot találtam. Már bölcsőt is húztak. Szerintetek bepárzik még és áttelelnek vagy vásároljak inkább egy párzott anyát?
Mi lenne a jobb? Kösz!!!!!
Ilyenkor már nem hiszem, hogy veszel valakinél is anyát, de próbálkozni azt lehet! :o Jobb ha összerakod egy gyengébb csapattal az a biztos! ;)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.09.17. 08:05 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.16. 03:59
Hozzászólások: 1006
Tartózkodási hely: Zimány
vendula írta:
Tegnap, amikor végignéztem a méheket sajnos anyátlan családot találtam. Már bölcsőt is húztak. Szerintetek bepárzik még és áttelelnek vagy vásároljak inkább egy párzott anyát?
Mi lenne a jobb? Kösz!!!!!

Én, lebölcsőzném és összeraknám egy anyás családdal. Tavasszal a megfelelő időben , mikor már biztosítható anyabölcső akkor szétszedném.

_________________
Feri


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.09.17. 07:29 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.04.07. 07:58
Hozzászólások: 29
Tartózkodási hely: Párkány
Tegnap, amikor végignéztem a méheket sajnos anyátlan családot találtam. Már bölcsőt is húztak. Szerintetek bepárzik még és áttelelnek vagy vásároljak inkább egy párzott anyát?
Mi lenne a jobb? Kösz!!!!!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.08.30. 19:29 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Geryks!

Valószínűleg az az anya amit elvettél a mézeskerettel, az egy leváltott, félreállított anya lehetett. Általában nem jellemző, hogy az anyák normál esetben a full mézes kereten dekkoljanak, ez rendkívül ritka fiasításos időszakban. Szóval amikor elvetted azt az anyát, az utódja már valószínűleg bent dolgozott a fészekben. Anyaváltás történt.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.08.30. 10:39 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.01.10. 21:24
Hozzászólások: 24
Tartózkodási hely: Nógrád
Üdv!

Mint azt írtam, múlthét csütörtökön vettem el egy anyát valahonnan.
Most átnéztem a csládjaimat és mindenütt van valamennyi nyílt fiasítás.
szóval meg vagyok lepődve:S
Mit csináljak a talát anyával?:D

geryks




geryks írta:
Üdv!

SOS segítséget kérnék ugyanis délben pörgetés után, miután visszatettem a 13 db kereteket a 4 db családomhoz, amiket pergettem a "keretcipelős ládám" alján megláttam egy anyát. kb 50 méhet ha kivettem a keretekkel, melyek ráadásul full mézesek voltak...:) ez meg pont azok valamelyikén volt. Az anyát betettem egy zárkába azzal együt meg két keret méh közé, egy fiókba, hogy be legyen spájzolva egy ideig.
Szeretném visszadni őt a családjának, hogyan tudhatnám meg gyorsan honnan hiányzik, és ha megvan a család hogy engedjem vissza. 10 családom van, szal nem szeretnék létszámot csökkenteni.
Válaszokat köszönöm szépen!

geryks


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.08.27. 15:53 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Igen!

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.08.27. 13:43 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.01.10. 21:24
Hozzászólások: 24
Tartózkodási hely: Nógrád
Kösz a választ!

még annyit, hogy ha vannak bölcsők, azokat gondolom le kell rombolni, igaz?

geryks


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.08.27. 11:38 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
geryks!

Ne neveltess most már anyát, késő van hozzá. Persze szükségből még a méhek meg tudnák oldani, de miért alkalmazzunk szükségmegoldást? Anyásíts kölyökcsaláddal!

Én akkor szoktam ezt csinálni, amikor nincs nagy forgalom, tehát reggel, vagy késő délután. Azért, hogy minél több méh legyen a kölyökcsaládban. Éppen ezért rátétel után nem is nyitok kijárót nekik, hogy sok öreg méh maradjon az anyával együtt. Ez nem okoz problémát.

Még néhány apróság, ahogy én csinálom:
Az anyásítandó fészek felső keretsorára teszem az egyetlen lap vékony újságpapírt néhány helyen a léputcák felett átlyukasztva egy 50-60-as szeggel, vagy tollheggyel. Ezzel meggyorsítom az átrágást. Aztán az újságra teszek egy anyarácsot, hogy az anya elfogadás után se menjen le az alsó fészekbe. Ezt egyszerűen azért csinálom, hogy a művelet elvégzése után két nappal - a valós egyesítéskor - szeretem látni az anyát, hogy hogyan viselkedik. Na, szóval a rács fölé megy az anyatartalék fiókja, aztán menekülőtér, tető.
Két nap múlva, mikor már a két család egy, akkor a felső, rács feletti részt lerakom az eredeti fészekbe.

Kérdezted a füstöt. Ehhez a művelethez nem kell füst, csak amennyi általában szükséges, sőt két nap múlva még annyi sem.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.08.27. 11:04 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.01.10. 21:24
Hozzászólások: 24
Tartózkodási hely: Nógrád
Üdv!

Sajnos múlt 7végén már nem tudtam foglalkozni a méheimmel, és így az előzőleg véletlen elvett anyát sem tudtam visszadni a családjának. Szombaton fogok ráérni, ha minden igaz az anya most elvan egy kölyökcsaládnál...
Az anyát kölyökcsaládostul szeretném rátenni az anya nélkül maradt családra felülre, újságpapírral elválasztva.
Kérdés hogy csináljam? pl. kell felül kijárónyitni nekik, füstöljem-e meg őket rendesen, stb? ha hagynám őket anyát nevelni ahhoz már túl késő van? fiasításom szerintem van elég sok másutt, ki tudnám öket segíteni, hogy a kiesés pótolva legyen...

gery


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.08.21. 20:49 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.08. 21:09
Hozzászólások: 781
Tartózkodási hely: (Fejér megye)
tűzoltó írta:
(Azért szóltak már meg egyszer a módszer kapcsán még az OMME-s fórumon mert milyen dolog rugdosni a kaptárat. Ha ez neked is aggályos vigyél egy kalapácsot. :) )


Én le szoktam emelni a kaptártetőt csendben, majd a kaptárvassal ütök rá. ;)
Felzizzennek hangosan, majd vissza is vesznek, ha van anyjuk.
Ahol marad a magas "alapjárat", oda kell a mama.
Szerintem is müxik a módszered, nekem is ilyesmit tanított a méhész cimbi anno...

_________________
Üdvözlettel:
Robz

1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.08.20. 20:26 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
holnap már csinálhatod.

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.08.20. 19:30 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.01.10. 21:24
Hozzászólások: 24
Tartózkodási hely: Nógrád
kösz a választ

és ezt hány nap múlva tudom eredményesen megtenni, illetve a pótbölcsőket mikor kezdik építeni?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.08.20. 19:24 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.04.30. 19:23
Hozzászólások: 107
Tartózkodási hely: Zemplén
Szerintem gyere fel a chatre és ott több ember is tud jó tanácsot adni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.08.20. 18:55 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
Most olyan módszert mondok amiért egyszer már megköveztek de ismét leírom mert működik.
Menj végig a kaptársor mögött és rúgj bele minden kaptárba egy jókorát. Néhány perc múlva nyisd fel a tetőket és hallgasd meg a családokat.
Amelyik erősen zúg az az anyátlan valószínűleg. Bontsd ki és keresd a pótbölcsőket. Ezeket rombold le és tedd be az anyát zárkásan szoktatósan.
(Azért szóltak már meg egyszer a módszer kapcsán még az OMME-s fórumon mert milyen dolog rugdosni a kaptárat. Ha ez neked is aggályos vigyél egy kalapácsot. :) )

Ha nem működne a dolog neki kell állni pótbölcsőt keresni. Szerintem tíz családnál max. egy óra alatt meg lehet találni az anyátlant.

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.08.20. 18:41 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.01.10. 21:24
Hozzászólások: 24
Tartózkodási hely: Nógrád
Üdv!

SOS segítséget kérnék ugyanis délben pörgetés után, miután visszatettem a 13 db kereteket a 4 db családomhoz, amiket pergettem a "keretcipelős ládám" alján megláttam egy anyát. kb 50 méhet ha kivettem a keretekkel, melyek ráadásul full mézesek voltak...:) ez meg pont azok valamelyikén volt. Az anyát betettem egy zárkába azzal együt meg két keret méh közé, egy fiókba, hogy be legyen spájzolva egy ideig.
Szeretném visszadni őt a családjának, hogyan tudhatnám meg gyorsan honnan hiányzik, és ha megvan a család hogy engedjem vissza. 10 családom van, szal nem szeretnék létszámot csökkenteni.
Válaszokat köszönöm szépen!

geryks


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.08.16. 21:43 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.12.03. 00:19
Hozzászólások: 360
Tartózkodási hely: Pest megye
Zsolti!
Kérdezd csak a Tükört milyen csodabogaraim vannak! :lol:


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.08.16. 21:39 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.12.03. 00:19
Hozzászólások: 360
Tartózkodási hely: Pest megye
Háomszor vagy négyszer kaptak napospetés keretet, van vagy 3000 méhecs a kaptárban. Arra én is kíváncsi vagyok mit alakítanak, herét petézett júliusban az anya, előzőleg álanyás volt. Holnap megyek haza, rögtön benézek a kaptárba vajon mennyi petét rakott vasárnap óta. Ez a család habkaptárban van, és nehezebben veszem észre benne az anyátlanságot. A mozgásuk gyanús volt már akkor amikor álanya petézett.
Érdekes, a raját is alig tudtam meganyásítani, valószínű agyonnyomtuk akácpörgetés környékén. Ezen pedig simán lehetett látni hogy baj van a kaptárban, szaladoztak a kijáró környékén a kaptáron. Van egy másik bolond család is, összevissza szaladgálnak a méhek. :D Majd adok nekik bort, ebben az évben még nem kapott egy sem.Lesz :re méh.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1823 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 32, 33, 34, 35, 36, 37  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.