Pontos idő: 2024.04.25. 08:46

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1823 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.12.23. 09:17 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 18:10
Hozzászólások: 1315
Tartózkodási hely: Dél-Somogy, Babócsa
sandro5555 írta:
Én speciel ha lehetne meg ha értenék hozzá arra szelektálnák hogy minél tőbb féle nővényről gyűjtsenek virágport(látom hogy nyüzsőgnek a darazsak eggyes nővényeken ,a tisztelt méheimnél meg mennyiségi és főleg minőségi virágpor hiány van,természetesen etetés mellett,mert amiről a darázs populáció még fejlődik arról a méhek már rég nem.)


Nem akarok beledumálni, de szerintem példaként sem érdemes párhuzamot húzni a darazsak és a méhek közé, mert eléggé különbözőek az élettani tulajdonságaik. A darázs populáció fejlődését meg főleg nem érdemes felemlíteni (pl. sokkal kisebb népességű fészkeket alkotnak, illetve a darazsaknál csak az anya telel át a mi éghajlatunkon).
Bár a darazsak éves virgáporgyüjtéséről nincs információm, de szerintem az meg sem közelíti a méhekét.

_________________
Kolics Róbert
1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.12.22. 22:55 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.23. 08:31
Hozzászólások: 193
Krajnaitól kérdezném hogy látott e minőségi külőnbséget a nyugaton bepároztatott anyái és az itthoniak között .A buck fast biztos hogy hosszutávon az ősőkre való visszaütések miatt kiegyenlitetlen széteső minőségű állományhoz vezet,és bajt fog hozni a magyar méhészetre ,de kiváncsi vagyok hogy krajnai nyugaton párzott krajnai anyái és buckfast anyái kőzőtt milyen külőnbségeket lát (a magyar anya nevelők vajon le vannak-e maradva esetleg minőségben ,mire kellene szelektálni szerinte jobban?)Persze gyanús hogy ezért más tulajdonságok gyengülésével kellene fizetni.Én speciel ha lehetne meg ha értenék hozzá arra szelektálnák hogy minél tőbb féle nővényről gyűjtsenek virágport(látom hogy nyüzsőgnek a darazsak eggyes nővényeken ,a tisztelt méheimnél meg mennyiségi és főleg minőségi virágpor hiány van,természetesen etetés mellett,mert amiről a darázs populáció még fejlődik arról a méhek már rég nem.)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: fuli
HozzászólásElküldve: 2009.11.30. 18:47 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.11.21. 19:17
Hozzászólások: 137
Tartózkodási hely: Baja
jani bátya írta:
KGábor írta:


Én nem engedem ki a kísérőméheket anyásításkor, és tapasztalatom szerint nem rosszabb az elfogadás így sem.


A téli, tavaszi anyaváltásokról is van tapasztalatod?

Üdv. jani bátya




A téli anyaváltásról szerencsére nincs. Kora tavasszal család egyesítéssel oldom meg, újságpapíros módszerrel ha muszáj (100% elfogadás nálam). Az anyátlanokat teszem az anyás családhoz.
Egyébként a zárkás anyásítást én úgy oldom meg, hogy amikor kikerestem az anyát, várok kb 1,5-2 órát érezzék, hogy anyátlanok de még ne ébredjen fel az ösztönük a bölcső húzásra és beadom nekik az újat egyből kirágósra állítva, ilyenkor nem füstölök, hogy ne ingereljem őket. Másnap egy gyors ellenőrzéssel végignézem mindet mi a helyzet. Amelyik család esetleg jobban zúgólódik és görcsösen van a zárkán, azt megjelölöm és 3 nap után ellenőrzöm, ha van bölcső de nincs anya akkor a bölcsőket lerombolom, és kapnak újabb anyát, ez már ok. szokott lenni. így 95-98% szokott lenni az elfogadás
Hallottam valaki úgy csinálja, hogy a zárkán szétkeni a régi anyát. ez kicsit sántít nekem , mert akkor minden anya után kezet mosol?? vagy mi?? ;)

_________________
Ha eltanulod a méheidtől a szorgalmat, nem lesz baj... (Hiezl Imre bácsi)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: fuli
HozzászólásElküldve: 2009.11.29. 19:11 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.16. 08:36
Hozzászólások: 659
Tartózkodási hely: Kalocsa
KGábor írta:


Én nem engedem ki a kísérőméheket anyásításkor, és tapasztalatom szerint nem rosszabb az elfogadás így sem.


A téli, tavaszi anyaváltásokról is van tapasztalatod?

Üdv. jani bátya


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: fuli
HozzászólásElküldve: 2009.11.29. 17:12 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.16. 20:26
Hozzászólások: 3309
Tartózkodási hely: Tapolca
KGábor írta:
sala78 írta:
bükk írta:
Most találtam ezt az anya muffot,az anya kísérőméheinek kiengedésére.
http://www.brushymountainbeefarm.com/Qu ... info/264M/


Én a kalapot használom erre a célra.



Én nem engedem ki a kísérőméheket anyásításkor, és tapasztalatom szerint nem rosszabb az elfogadás így sem.

Nem engedem ki én sem a kísérőket.
Egyszerűen nincs kedvem vele bíbelődni.

_________________
Óvd a méheket véded a Földet!
Képeim:
http://meheszforum.hu/album/index.php?cat=10006


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: fuli
HozzászólásElküldve: 2009.11.29. 16:36 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.11.21. 19:17
Hozzászólások: 137
Tartózkodási hely: Baja
sala78 írta:
bükk írta:
Most találtam ezt az anya muffot,az anya kísérőméheinek kiengedésére.
http://www.brushymountainbeefarm.com/Qu ... info/264M/


Én a kalapot használom erre a célra.



Én nem engedem ki a kísérőméheket anyásításkor, és tapasztalatom szerint nem rosszabb az elfogadás így sem.

_________________
Ha eltanulod a méheidtől a szorgalmat, nem lesz baj... (Hiezl Imre bácsi)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: fuli
HozzászólásElküldve: 2009.11.11. 22:12 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.31. 22:08
Hozzászólások: 265
Tartózkodási hely: Tét, Budapest
bükk írta:
Most találtam ezt az anya muffot,az anya kísérőméheinek kiengedésére.
http://www.brushymountainbeefarm.com/Qu ... info/264M/


Én a kalapot használom erre a célra.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: fuli
HozzászólásElküldve: 2009.11.11. 19:08 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.23. 02:43
Hozzászólások: 145
Tartózkodási hely: Zala
bükk írta:
A rajzásra valóban oda kell figyelned,mivel nincsenek kiépített mézkamra lépjeid.
Semmi esetre sem tisztán műlépes fiókot adj nekik,mert az a család nem szívesen foglalja el és rajzás lehet a vége.
Építess először 1/2 kereteket a fészekben és azokat műléppel kiegészítve(3lép-7műlép) tedd fel a mézkamrát.

Most találtam ezt az anya muffot,az anya kísérőméheinek kiengedésére.
http://www.brushymountainbeefarm.com/Qu ... info/264M/


Huhh, pedig úgy terveztem, hogy egy műlépes fiókot felteszek nekik, ha már tele lesz az alsó két fiók méhekkel, bár eszembe jutott, hogy pár kiépített léppel kiegészítem a műlépes fiókot, de most már mindenképpen tartom magam az általad javasoltakhoz.

_________________
fuli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: fuli
HozzászólásElküldve: 2009.11.11. 17:21 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.03. 10:52
Hozzászólások: 1592
Tartózkodási hely: Balaton fővárosa
A rajzásra valóban oda kell figyelned,mivel nincsenek kiépített mézkamra lépjeid.
Semmi esetre sem tisztán műlépes fiókot adj nekik,mert az a család nem szívesen foglalja el és rajzás lehet a vége.
Építess először 1/2 kereteket a fészekben és azokat műléppel kiegészítve(3lép-7műlép) tedd fel a mézkamrát.

Most találtam ezt az anya muffot,az anya kísérőméheinek kiengedésére.
http://www.brushymountainbeefarm.com/Qu ... info/264M/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.11.11. 14:05 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.23. 02:43
Hozzászólások: 145
Tartózkodási hely: Zala
bükk írta:
fuli!
Tervezz +4 családszaporítást és szerezd be a hozzá szükséges kereteket, műlépet és 1 mázsa cukrot.
Így nem érhet meglepetés ha a hordási viszonyok gyengék lesznek.Ez egy olyan szakma hogy minden évjárat más,nem lehet pontos receptet adni.
A tözscsaládoktól 2 alkalommal (repce-és akác végén) vegyél el 2-3 fedett fiast, 2 mézes-virágporost és kapjanak petéző anyát.
Az új családokat kezdettől etesd,így kiépítik a fészeklépjeiket.
A törzscsaládok így nem gyengülnek le,képesek lesznek kiépíteni a mézkamralépeket és a pörgetőbe is jut.

Kérdés,helyzet sok féle felmerülhet amit neked kell az elméleti tudásod alapján megítélni és beavatkozni,de az anyásítást is sikerült megoldanod.
Most én kérdezek,honnan tudod hogy jó a méhlegelőd?Irod nincs a közelben méhész,Te meg most kezdtél.
Néhány csoport fa nem sokat jelent,hektárok jelentik a méhlegelőt még egy kisebb állománynál is.


A méhegészségügyi felelős is azt mondta egyébként, hogy a hely alapján előfordulhat, hogy robbanásszerű lesz a tavaszi fejlődés és vigyázzak a rajzással. Mivel idei anya van mindkét családnál gondolom nem lesz probléma ez utóbbival. Ráadásul még szaporítok is. Egyedül az lesz nehéz, hogy megítéljem mikor lehet bővítenem a fészket és mikor-mennyi fedett fiasításnál és népességnél lehet elvennem a szaporításhoz szükséges lépeket és népességet. De szerintem meg tudom majd oldani és bele fogok jönni, legfeljebb ha nagyon tanácstalan leszek vagy bizonytalan kérdezek itt. Nem is nagyon van méhész a közelembe, egyedül egy van 1,5 km-re és egy 2,7 km-re. A közelebbi be se jelentette az egy darab méhcsaládját, a másiknak azt hiszem kb. 20 családja van, ha jól láttam a m. felelős papírján:)

_________________
fuli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.11.11. 13:52 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.23. 02:43
Hozzászólások: 145
Tartózkodási hely: Zala
bükk írta:
fuli!
Tervezz +4 családszaporítást és szerezd be a hozzá szükséges kereteket, műlépet és 1 mázsa cukrot.
Így nem érhet meglepetés ha a hordási viszonyok gyengék lesznek.Ez egy olyan szakma hogy minden évjárat más,nem lehet pontos receptet adni.
A tözscsaládoktól 2 alkalommal (repce-és akác végén) vegyél el 2-3 fedett fiast, 2 mézes-virágporost és kapjanak petéző anyát.
Az új családokat kezdettől etesd,így kiépítik a fészeklépjeiket.
A törzscsaládok így nem gyengülnek le,képesek lesznek kiépíteni a mézkamralépeket és a pörgetőbe is jut.

Kérdés,helyzet sok féle felmerülhet amit neked kell az elméleti tudásod alapján megítélni és beavatkozni,de az anyásítást is sikerült megoldanod.
Most én kérdezek,honnan tudod hogy jó a méhlegelőd?Irod nincs a közelben méhész,Te meg most kezdtél.
Néhány csoport fa nem sokat jelent,hektárok jelentik a méhlegelőt még egy kisebb állománynál is.



Van egy geográfiai, térképes programom. Bejelöltem benne a méhészetem helyét. 600-1000-2000-3000 méter sugarú köröket húztam a méhészet körül. Aztán fogtam magam és a a körökön belül a facsoportokat és növénykultúrákat felmértem. Majd elkezdtem azokat azonosítani és bejelölni a programban. Miután minden megvolt, a térkép alapján kb. ki lehetett számolni az adott növénykultúra mekkora területet fed. Repcénél, aranyvesszőnél könnyű volt. Egybefüggő erdőterületnél is. Inkább a füzeknél és a gyümölcsfáknál nehéz, mert nem alkotnak erdőket és maximum csak kisebb ültetvényeket a gyümölcsfák. Később találtam juhar-akác elegyerdőt is, de egybe volt, tehát nagyjából meg lehetett mérni a terület nagyságát és más fát nem nagyon láttam közöttük. A különféle fasorokban lévő fákat megszámoltam.(hárs, juhar) De még alaposabban felmérem a környéket, bár nagyjából minden nagyobb növény megvan. Csalán van még dögivel és mindenféle berki növény és két nagyobb terület, ahol az ott lévő kukoricaszárakat levágták és most semmit nincs bennük. Vajon kukorica után általában mit szokás ültetni, tudja valaki? Kösz a tanácsokat és minden készen áll, amiről írtál egyedül a cukrot nem szereztem be.

_________________
fuli


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára fuli 2009.11.11. 14:23-kor.

Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.11.10. 16:14 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.03. 10:52
Hozzászólások: 1592
Tartózkodási hely: Balaton fővárosa
fuli!
Tervezz +4 családszaporítást és szerezd be a hozzá szükséges kereteket, műlépet és 1 mázsa cukrot.
Így nem érhet meglepetés ha a hordási viszonyok gyengék lesznek.Ez egy olyan szakma hogy minden évjárat más,nem lehet pontos receptet adni.
A tözscsaládoktól 2 alkalommal (repce-és akác végén) vegyél el 2-3 fedett fiast, 2 mézes-virágporost és kapjanak petéző anyát.
Az új családokat kezdettől etesd,így kiépítik a fészeklépjeiket.
A törzscsaládok így nem gyengülnek le,képesek lesznek kiépíteni a mézkamralépeket és a pörgetőbe is jut.

Kérdés,helyzet sok féle felmerülhet amit neked kell az elméleti tudásod alapján megítélni és beavatkozni,de az anyásítást is sikerült megoldanod.
Most én kérdezek,honnan tudod hogy jó a méhlegelőd?Irod nincs a közelben méhész,Te meg most kezdtél.
Néhány csoport fa nem sokat jelent,hektárok jelentik a méhlegelőt még egy kisebb állománynál is.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.11.10. 15:47 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.10.31. 22:26
Hozzászólások: 485
Tartózkodási hely: Lovasberény Fejér m
Kérdezz nyugodtan!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.11.10. 14:58 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.23. 02:43
Hozzászólások: 145
Tartózkodási hely: Zala
Újrabogaras írta:
fuli!
Próbáld meg egy kicsit kisebb arccal. Hidd el a fórumban segítőkész emberek vannak és kellő alázattal a közös cél érdekében. Ha teljes támogatást szeretnél vegyél vissza és ne oktasd ki a méhészet technikájában gyakorlottabbakat. Nem csak Te mások is lehetnek érzékenyek.


Természetesen sehol sem oktattam ki senkit méhészeti technika tekintetében. Hisz éppen azért írtam, hogy esetleg valaki választ ad ilyen szempontból. Idézz, ha ilyet tettem! Csak kérdeztem és később írtam, hogyan szeretném, azért, hogy nyugodtan szóljon az, aki szerint ez így nem jó vagy mást javasol. Sőt maximálisan elismerem/tem az itteni méhészek tudását. Konkrét dolgokra számítottam, de mint írtam elfogadom magam is a véleményt, hogy a tavasz még messze van és addig sok minden történhet és majd az aktuális helyzet függvényében alakítom ki a teendőim, változtatom a tervem.

_________________
fuli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.11.10. 08:45 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.10.31. 22:26
Hozzászólások: 485
Tartózkodási hely: Lovasberény Fejér m
fuli!
Próbáld meg egy kicsit kisebb arccal. Hidd el a fórumban segítőkész emberek vannak és kellő alázattal a közös cél érdekében. Ha teljes támogatást szeretnél vegyél vissza és ne oktasd ki a méhészet technikájában gyakorlottabbakat. Nem csak Te mások is lehetnek érzékenyek.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.11.10. 00:13 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Szerintem se lényeges,csak Ő tartotta fontosnak, hogy elöl legyen... mindegy

Na! A lényeg, hogy majd belejössz a kérdezésbe is, meg a gyakorlati méhészkedésbe is, ha ilyen lendülettel folytatod...
Én meg talán a válaszolásba! De hidd el tényleg sokszor van, hogy olyan kérdések jönnek, hogy el kéne indulni Ádámtól,Évától.
Sokszor volt már,hogy inkább felhívtam a kollégát, mert eccerüen annyit pötyögni amennyit kellene egy-egy válaszhoz,míg teljesen kivesézed... Áááááá... képtelenség.
Pedig két kézzel gépelek... az a baj mindkettőn csak a középső ujjal :ut

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.11.10. 00:05 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.23. 02:43
Hozzászólások: 145
Tartózkodási hely: Zala
Tükör írta:
Nekem volt szerencsém a Zsidei Barnabást személyesen ismerni. Tanított engem 90'-ben ,meg nála vizsgáztam a méhész szakmunkás vizsgán akkor.
És megmaradt bennem,amikor azt mondta, hogy a tartalom jegyzéknek elöl van a helye. Sajnos a kiadók nem mindig tartották magukat ehhez, de én nem ellenőriztem, pedig nekem is meg van mindkét könyv,meg persze a harmadik is amit említesz (úgy látszik mások is voltak azon a véleményen mint ő,de nem ez az általános) viszont ezek a kivételek amiket írsz. A többinél nekem van igazam. ;) (Mert Zsideinek is van még könyve)


Nem lényeges a tartalomjegyzék, legfeljebb ha elől van kényelmesebb a keresés, legalábbis számomra. De sok olyan dolog van, hogy ami számotokra(gyakorlattal rendelkezőknek) egyértelmű, de tisztán könyvekből tanulva nem biztos, hogy teljesen nyilvánvaló. Ha valaki megmutatja vagy ott vagy a család felett egészen más, mint csak olvasva. Mivel nekem nincs senki mesterem, így próbálok pontosan kérdezni, ami persze, hogy nem sikerül.

_________________
fuli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.11.09. 23:56 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Nekem volt szerencsém a Zsidei Barnabást személyesen ismerni. Tanított engem 90'-ben ,meg nála vizsgáztam a méhész szakmunkás vizsgán akkor.
És megmaradt bennem,amikor azt mondta, hogy a tartalom jegyzéknek elöl van a helye. Sajnos a kiadók nem mindig tartották magukat ehhez, de én nem ellenőriztem, pedig nekem is meg van mindkét könyv,meg persze a harmadik is amit említesz (úgy látszik mások is voltak azon a véleményen mint ő,de nem ez az általános) viszont ezek a kivételek amiket írsz. A többinél nekem van igazam. ;) (Mert Zsideinek is van még könyve)

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.11.09. 23:53 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.23. 02:43
Hozzászólások: 145
Tartózkodási hely: Zala
Tükör írta:
Szerintem meg nem sajnált itt le senki... én biztos nem... :ut

Én csak azt próbáltam érzékelteteni (kicsit cinikusabban mint túzoltó)( mert finomann tőle nem vetted) hogy ezer dologtól függ még, hogy konkrétan ettől a két családtól még mit lehet elérni majd jövő tavasszal valamikor, azt most megmondani igen nehéz.
És bár biztos, hogy neked tetsző dolog azt mondani,hogy majd ennye meg annyi fias meg virágporos-mézes lépet rakjál ekkor meg akkor ide meg oda, csak lesz-e ilyened éppen akkor???(akár fias,akár más)
Megmondani azt, hogy hogyan fejlődnek majd jövöre azok a családok, amikről még azt se tudjuk kitelenek-é, aztán amiket ebből szaporítasz és etetni nem szeretnél nagyon, azok majd az időjárástól, méhlegelőtől függően hogyan fejlődnek tovább... hááát

Tsanyi talán tanárember... ügyesen tud biztatni is...

Én se vagyok azért pesszimista, de túlságosan átlátom a sok buktatót,és talán néha túlzásba viszem ezek ecsetelését!


Lehet túlreagáltam kicsit,de tudod végre a sok olvasgatás után elkezdtem és szeretném jól csinálni, nagy a lendület bennem. Tudom lehet csak a lépek maradnak a kaptárban tavaszra+meg a méhhullák, de én úgy érzem tényleg mindent megtettem és figyeltem. Az is kész csoda volt számomra, hogy rögtön észrevettem a méhek hangjából és viselkedéséből, amikor egyik család anyja elpusztult. Kapásból anyát kerítettem egy anyanevelőnél és sikerült anyásítani. Ez nektek semmi, de nekem egyáltalán nem.

_________________
fuli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.11.09. 23:48 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Szerintem meg nem sajnált itt le senki... én biztos nem... :ut

Én csak azt próbáltam érzékelteteni (kicsit cinikusabban mint túzoltó)( mert finomann tőle nem vetted) hogy ezer dologtól függ még, hogy konkrétan ettől a két családtól még mit lehet elérni majd jövő tavasszal valamikor, azt most megmondani igen nehéz.
És bár biztos, hogy neked tetsző dolog azt mondani,hogy majd ennye meg annyi fias meg virágporos-mézes lépet rakjál ekkor meg akkor ide meg oda, csak lesz-e ilyened éppen akkor???(akár fias,akár más)
Megmondani azt, hogy hogyan fejlődnek majd jövöre azok a családok, amikről még azt se tudjuk kitelenek-é, aztán amiket ebből szaporítasz és etetni nem szeretnél nagyon, azok majd az időjárástól, méhlegelőtől függően hogyan fejlődnek tovább... hááát

Tsanyi talán tanárember... ügyesen tud biztatni is...

Én se vagyok azért pesszimista, de túlságosan átlátom a sok buktatót,és talán néha túlzásba viszem ezek ecsetelését!

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.11.09. 23:18 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.23. 02:43
Hozzászólások: 145
Tartózkodási hely: Zala
[quote="fuli"][quote="Tükör"]Fuli!

"Leszólod Tűzoltót, hogy ne nézzen már abszolut képzetlen kezdőnek, aztán felteszel olyan kérdéseket,amiket csak abszolut képzetlen kezdők tesznek fel.
Ha tényleg elolvastad azokat a könyveket amiket felsoroltál azokban is kell, hogy legyen ezekre valamiféla válasz.
Úgyhogy még bogarásszad őket kicsit. :taps
Tudod: a Zsideiben elől van a tartalom jegyzék, a többiben hátul... ;) "

A teljesség igénye nélkül:
Zsidei Barnabás: Méhészkedés 12 hónapja hátul van a tartalomjegyzék
Zsidei Barnabás: Méhészeti ismeretek Itt eltaláltad, mert elől van a tartalomjegyzék.
Nikovitz Antal: A méhészet kézikönyve Nos itt az első kötet végén hiába is keresnéd a tartalomjegyzéket.


A szaporításról egyébként általában írnak, illetve főleg úgy, hogy akác utánra, idejére teszik. És 3 családtól 2-2 keret fedett elvéve+ 2 keret mézes-virágporos lépet hozzátéve.(Igaz ez a böngészett rajokról szól.) Na ezért kérdeztem rá, hátha valaki válaszol és szerencsére érkeztek is válaszok. Időszakok nincsenek megemlítve, mikor mennyit lehet elvenni. Én meg csak a leírtakra hagyatkozom. Persze következtetni lehet, de miért ne kérdezzek már tőletek, akik tényleg sok éves méhészeti múlttal rendelkeztek és vágjátok a témát? Persze azt is megértem, ha valaki nem akar segíteni vagy nagy fáradtság írni. Mindenesetre azt hiszem akác előtt készítek kis 3 keretes böngészett rajokat(vásárolt párzott anyákkal), a két családdal pedig építtetni fogok, de lehet még változik a terv. lehet 1 erősebb raj+ 3 kisebb.

_________________
fuli


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára fuli 2009.11.09. 23:48-kor.

Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.11.09. 22:56 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.23. 02:43
Hozzászólások: 145
Tartózkodási hely: Zala
zsolti írta:
Fuli!

Azt tartsd szem előtt, hogy mivel sokat akarsz szaporítani, sok keretre lesz szükséged. A szétszedett családokkal, és a meggyengített régiekkel nem nagyon fogsz tudni sokat építtetni!


Igen, agyalok rajta egy telet:) Úgyis eldől tavasszal, hogy fejlődnek. Ráadásul az egyik család meszes volt, de úgy tűnik sikerült kikúrálni, bár az is igaz, hogy minden "csodaszert" bevetettem. Lehet inkább pár családot vagy rajt vásárolok és úgy egyszerűbb lesz és könnyebb a fejlesztés. Végülis élvezni szeretném a méhészkedést, nem görcsölni azon, hogy elérem-e a kitűzött családlétszámot.

_________________
fuli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.11.09. 22:50 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.23. 02:43
Hozzászólások: 145
Tartózkodási hely: Zala
Tükör írta:
Fuli!

Leszólod Tűzoltót, hogy ne nézzen már abszolut képzetlen kezdőnek, aztán felteszel olyan kérdéseket,amiket csak abszolut képzetlen kezdők tesznek fel.
Ha tényleg elolvastad azokat a könyveket amiket felsoroltál azokban is kell, hogy legyen ezekre valamiféla válasz.
Úgyhogy még bogarásszad őket kicsit. :taps
Tudod: a Zsideiben elől van a tartalom jegyzék, a többiben hátul... ;)

De hogy lásd én is segíteni akarok , visszakérdeznék.
A szaporításokkal mit akarsz elérni az éven: betelelés, naprán még gyüjtés? Mikor akarod őket készíteni (mer ez se mindegy) Megaztán petéző vagy párzatlan anyával,, esetleg bölcsővel???(mer ez se)

Szóval kérdezni is úgy kellene, hogy ne kelljen könyvet bepötyögni a válasszal olyan embereknek itt akik nem billentyű virtuózok.

Arról is szólhatnék még persze, hogy a kiteleléssel se bízd el annyira magad, mert a kaján,anyán és népen kívül még özöny dolog bejátszhat abba is.
Tűzoltó tapasztalatból írta amit írt, nem a kezdő kioktatásának a szándékával... :!:


Először is engem sajnáltak le(érdemi válaszok helyett, tisztelet a kivételnek), ha nem vetted volna észre. Másrészt újra leírom, mert látom nem világos, hogy nincs gyakorlati tapasztalatom. Olvastad, hogy olvastam mit írnak, nem??? Vicze Ernő és Zsidei Barnabás kb. ugyanazt, de Méhészet szaklapban meg egészen mást vagyis kicsit mást. Tudom 3 keretessel nem lesz termelő, legfeljebb betelelő, majd tavasszal feljön. Bogarászd te is, hogy pontosan mit írtam! Próbáltam minden adatot leírni, hogy aki veszi a fáradtságot és válaszol tudjon rendes vagy legfeljebb valamiféle általánosabb választ adni. Napráról szó sem volt. Leírtam mi van illetve várható a környéken.(ez kb. 3 km-es körzet) Az olvasottak alapján Zalában nem is mézel a napraforgó.
Írtam mi a célom. Minél több 1/2 NB lép kiépítése(lehetőleg etetés nélkül), hisz csak 12 kiépített NB lépem van családonként. Minimális elvehető mézzel. Koncentrálva az állomány minél nagyobb növelésére. Én nem sajnáltam le senkit és nem szóltam le senkit, csak kérdeztem leírva minél több adatot + egy átlagos családot véve alapul. Végülis azért, mint sejtheted van elképzelésem. Nincs gyakorlati tapasztalatom, leamatőrözöl, logikus akkor számodra, hogy majd párzatlan méhanyával, meg bölcsőkkel szórakozom két törzscsaláddal a hátam mögött:) Tudom nagytudásúak az engem lesajnálók, szeretem is őket olvasni, ha a méhekkel kapcsolatban írnak. Csak a tiszteletem jeleként nem reagáltam keményebben a lesajnálásukra.

_________________
fuli


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára fuli 2009.11.09. 23:27-kor.

Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.11.09. 22:26 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4011
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Fuli!

Azt tartsd szem előtt, hogy mivel sokat akarsz szaporítani, sok keretre lesz szükséged. A szétszedett családokkal, és a meggyengített régiekkel nem nagyon fogsz tudni sokat építtetni!

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.11.09. 22:23 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.23. 02:43
Hozzászólások: 145
Tartózkodási hely: Zala
Újrabogaras írta:
fuli!
Most nagyon amatőrnek tarthatsz, de én majdnem minden kezelésnél találkozom valami váratlannal. Becsülöm eltökéltségedet és őszintén kívánom, legyél eredményes. Első dolog, hogy tudd értékelni a látottakat. Az segít eldönteni, mit csinálj. Ahogy írod sokat olvastál, ami jó alapot ad. A pillanatnyi helyzetben látsz egy családállapotot de nagyon fontos, az évszakban mit jelent ez. Nem mindegy mikor készíted a szaporítást. Egészen mást jelent 4 fias keret májusban, mint augusztusban. Ha mindent jól csinálsz és szerencséd is van, akkor egy családból normálisan két szaporulatra számíthatsz.


Ok. Leírtam elég sok adatot. Szerintem tavaszi méhlegők nagyon jók a környéken. Azt is, hogy kb. mikor repce közepe-vége,akác eleje felé szeretnék szaporítani. Gondolom olyan van, hogy kb. mi az évszaknak megfelelő átlagos állapota a családoknak(kb. én is tudom, hogy mikor mi) Nem szélsőségekkel számolok, hanem az átlagot veszem alapul. Persze 2 családnál én is tudom, hogy minden megtörténhet, adódhat mindkettőnél váratlan helyzet.

_________________
fuli


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára fuli 2009.11.09. 23:28-kor.

Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: fuli
HozzászólásElküldve: 2009.11.09. 22:16 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.23. 02:43
Hozzászólások: 145
Tartózkodási hely: Zala
tsanyi írta:
Higgyél nyugodtan Tűzoltónak!
Te mindent megtettél a jó telelésért, de a méhészetben garancia semmire sincs!
Történhet bármi ..... Bízzunk a 100%-os kitelelésben.

Böngészett rajok. Akácig és akácon 1 keret fias + 1 mézes + 1 üres indítással betelelhető család lesz ami következő éven termelő. Ahogy múlik az idő, úgy kell a fias számát növelni. Júliusban már ~3 fias kell.
A 6 kerettel készített már néhány hét múlva termelő ......


Köszönöm az érdemi választ. Én is kb. így gondoltam (ill. gondoltam próbaként készítek majd akác idején egy ilyen 3 keretest) az olvasottak alapján, de ugyebár kérdezek hátha valaki valami olyat is mond, amit később felhasználhat az ember.

_________________
fuli


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára fuli 2009.11.09. 23:38-kor.

Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.11.09. 19:50 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Bocs közben lebonyolítottam egy telefont és látom mennyi hsz lett,de azért fenn tartom az enyémet,csak közvetlen a Tűzoltónak írt válasz után készült

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.11.09. 19:48 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Fuli!

Leszólod Tűzoltót, hogy ne nézzen már abszolut képzetlen kezdőnek, aztán felteszel olyan kérdéseket,amiket csak abszolut képzetlen kezdők tesznek fel.
Ha tényleg elolvastad azokat a könyveket amiket felsoroltál azokban is kell, hogy legyen ezekre valamiféla válasz.
Úgyhogy még bogarásszad őket kicsit. :taps
Tudod: a Zsideiben elől van a tartalom jegyzék, a többiben hátul... ;)

De hogy lásd én is segíteni akarok , visszakérdeznék.
A szaporításokkal mit akarsz elérni az éven: betelelés, naprán még gyüjtés? Mikor akarod őket készíteni (mer ez se mindegy) Megaztán petéző vagy párzatlan anyával,, esetleg bölcsővel???(mer ez se)

Szóval kérdezni is úgy kellene, hogy ne kelljen könyvet bepötyögni a válasszal olyan embereknek itt akik nem billentyű virtuózok.

Arról is szólhatnék még persze, hogy a kiteleléssel se bízd el annyira magad, mert a kaján,anyán és népen kívül még özöny dolog bejátszhat abba is.
Tűzoltó tapasztalatból írta amit írt, nem a kezdő kioktatásának a szándékával... :!:

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.11.09. 19:44 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.10.31. 22:26
Hozzászólások: 485
Tartózkodási hely: Lovasberény Fejér m
fuli!
Most nagyon amatőrnek tarthatsz, de én majdnem minden kezelésnél találkozom valami váratlannal. Becsülöm eltökéltségedet és őszintén kívánom, legyél eredményes. Első dolog, hogy tudd értékelni a látottakat. Az segít eldönteni, mit csinálj. Ahogy írod sokat olvastál, ami jó alapot ad. A pillanatnyi helyzetben látsz egy családállapotot de nagyon fontos, az évszakban mit jelent ez. Nem mindegy mikor készíted a szaporítást. Egészen mást jelent 4 fias keret májusban, mint augusztusban. Ha mindent jól csinálsz és szerencséd is van, akkor egy családból normálisan két szaporulatra számíthatsz.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: fuli
HozzászólásElküldve: 2009.11.09. 19:35 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6279
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Higgyél nyugodtan Tűzoltónak!
Te mindent megtettél a jó telelésért, de a méhészetben garancia semmire sincs!
Történhet bármi ..... Bízzunk a 100%-os kitelelésben.

Böngészett rajok. Akácig és akácon 1 keret fias + 1 mézes + 1 üres indítással betelelhető család lesz ami következő éven termelő. Ahogy múlik az idő, úgy kell a fias számát növelni. Júliusban már ~3 fias kell.
A 6 kerettel készített már néhány hét múlva termelő ......

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.11.09. 19:32 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.23. 02:43
Hozzászólások: 145
Tartózkodási hely: Zala
CsZoltán írta:
Fuli! Amikor én jártam suliba volt egy mese az olvasókönyvben egy emberről aki látott a barázdában egy alvó nyulat és elképzelte, hogy megfogja és... Ne haragudj meg, de ez jutott eszembe ahogy olvaslak. Olvass, menj méhészelőadásokra, és várd a tavaszt és akkor adj meg mindent a méheidnek és majd mutatják kell-e szaporítani és mennyit.


Kösz a kimerítő választ. Nincs több kérdésem. Olvasok és teszem a dolgom.

_________________
fuli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.11.09. 19:29 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:01
Hozzászólások: 592
Tartózkodási hely: Szank
Fuli! Amikor én jártam suliba volt egy mese az olvasókönyvben egy emberről aki látott a barázdában egy alvó nyulat és elképzelte, hogy megfogja és... Ne haragudj meg, de ez jutott eszembe ahogy olvaslak. Olvass, menj méhészelőadásokra, és várd a tavaszt és akkor adj meg mindent a méheidnek és majd mutatják kell-e szaporítani és mennyit.

_________________
S. Csontos Zoltán


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.11.09. 19:19 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.23. 02:43
Hozzászólások: 145
Tartózkodási hely: Zala
És a méhlegelőből ítélve repce alatt már el lehetne kezdeni a szaporítást, de akácnál már biztosan. Csak félek túlságosan legyengül egy család, ha 5 lépet elveszek a rajta ülőkkel együtt. De jobban belegondolva persze igazad van, hisz majd az aktuális helyzetben lehet kérdezni és pontosabban tanácsot kérni.

_________________
fuli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.11.09. 19:06 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.23. 02:43
Hozzászólások: 145
Tartózkodási hely: Zala
tűzoltó írta:
Fuli!
Mikor kölyök koromban az ígéretes szőlőtermés láttán a nyár köszepén faggattam a nagyapámat , hogy abból mennyi borunk lesz, azt a választ kaptam , hogy: "Sokat alszik ez még kint szüretig."

Áprilisra ki fog derülni, hogy mennyi maradt meg a kettőből. Akkor majd ráérünk számolgatni.
Addig meg vegyél néhány méhészkönyvet és készülj a kikeletre.
hali


Még szép, hogy mind a kettő megmarad!:) Rajtam már nem múlik már semmi. Kezelések megvannak. Madárháló fenn van, méhek 6 keretet teljesen fedtek, mikor beteleltem őket. Minden keretben legalább 2 kiló méz van, de inkább több, a szélső lépekben meg még jóval több. Takarás bőven. Kijáró szűkítve. Méhészkönyveket átolvastam többször is.(Őrösi Pál, Faluba Zoltán, Zsidei Barnabás, Vicze Ernő műveit, Nikovitz Antal Méhészeti kézikönyvét is etc., főleg Zsidei és Vicze Ernő könyvei azok melykből sokat tanultam, tanulok) Egyébként gyűjtöm a méhészeti szakirodalmat. Tehát ne nézz már abszolút képzetlen amatőrnek. Nem vágtam volna bele, ha nem érdekelne ennyire a téma. A gyakorlati tapasztalatokra vagyok kiváncsi, mivel nincs jó méhészismerősöm, csak a méhegészségügyi felelőst ismerem a környéken. Tehát a ti véleményetek és tapasztalataitok érdekelnek.
Feltételezve, hogy megmaradnak, és semmi mérgezés nem jön közbe, stb tettem fel a kérdéseim. Böngészett rajokkal szeretnék szaporítani, mert az egyszerűbbnek tűnik számomra. Én úgy gondolom, hogy három táblás fedett fias+ 1 keret mézes-virágporos lép+ 1 üres lép elég egy létrehozandó családocskának. Vagy túl kevés ez így? Persze etetném őket kezdetben. Mindenhol 6 fedett fiast olvasok és 2 másik lépet(mézes-virágporost, műlépet) vagy kevesebbel is lehetne? Mintha egyik Méhészet újságban azt olvastam volna, hogy 1 fedett fiassal és 1 mézes-virgporossal+ 1 üressel oldja meg valaki a szaporítást és telelőképessé válnak ezek az egységek.

_________________
fuli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.11.09. 18:44 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
Fuli!
Mikor kölyök koromban az ígéretes szőlőtermés láttán a nyár köszepén faggattam a nagyapámat , hogy abból mennyi borunk lesz, azt a választ kaptam , hogy: "Sokat alszik ez még kint szüretig."

Áprilisra ki fog derülni, hogy mennyi maradt meg a kettőből. Akkor majd ráérünk számolgatni.
Addig meg vegyél néhány méhészkönyvet és készülj a kikeletre.
hali

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.11.09. 17:16 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.23. 02:43
Hozzászólások: 145
Tartózkodási hely: Zala
Mi a véleményetek 2 db idei anyás családból, következő évben mi az a maximális családszám, amire szaporítani tudnék? NB kereten vannak. Az anyákat majd vásárolni szeretném. Mindkét családnak van 12 kiépített NB lépje. Műanyag kaptárjaim vannak. 1/2 NB-s kereteket beműlépeztem már. Tehát kaptárak és a műlépes keretek adottak. 1/2 NB keretekkel szeretnék majd dolgozni. Rengeteg fűz, juhar-félék,gyümölcsfa(főleg almák), repce és akác van a méhészetem közelében, később hárs és aranyvesszőből is . Elvehető mézet csak saját szükségletre szeretnék. Mennyi 1/2 NB műlépet tudnék kiépíttetni maximális szaporítás mellett? Mi az a minimális NB-s keretszám(mennyi fedett fias és mennyi egyéb lép), amit elvéve a törzscsaládoktól életképes családocskát tudok beteleltetni majd és e mellett még a két törzscsalád valamennyi mézet hordani is tud a fent említett méhlegelőkről?

_________________
fuli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.10.13. 22:14 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.23. 02:43
Hozzászólások: 145
Tartózkodási hely: Zala
Tehát sikerült vennem egy idei anyát Zvara Mihálytól.(kaposvári méhanya-nevelő)
Az anyát zárkázva betettem 2 napra, majd kirágósra igazítottam a zárkát. (fűszállal könnyen le lehetett söpörni a méheket a zárkáról) Mindenesetre a méhek csendesek és már nem zúgnak olyan hangosan, mint eddig. Viszont egy 5 napos hangyasavas kezelést még szeretnék elvégezni. Hétfőn lesz 3 hete, hogy az első 5 napos kezelést megkapták hangyasavval(40 ml-cdtokban), úgyhogy hétfőn(10.19.) kéne elvégezni a következőt. Vajon nem okozhat ez problémát az új anya elfogadását illetően? Várjak addig, amíg a hőmérséklet 10-12 fokot eléri vagy inkább a 3 hetes szünet után kezeljem őket, tehát mindenképpen 10.19.-én?

_________________
fuli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.10.11. 16:38 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
Aha! Értem.

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.10.10. 14:06 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.23. 02:43
Hozzászólások: 145
Tartózkodási hely: Zala
Kösz,de megoldódott.

_________________
fuli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.10.09. 19:08 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 19:42
Hozzászólások: 971
Tartózkodási hely: Hajdú
tűzoltó írta:
És honnan fogod tudni , hogy nem bírta az anya?


Füstölés utáni délelőtt ha tehetem végigmegyek a kaptárak között. Ha gond lenne, a családok a szokásos jeleket adnák (pl a kijáróban aktívabbak). De ami biztosabb, mikor úgy érzem, hogy megvolt az utolsó füstölés is a szezon végén, akkor a fiókokat előredöntöm és ha szükséges gyorsan kitakarítom a fenekeket. Ha vmelyik anyának annyi lenne azt megtalálom a fenéken. A méhek a hulláját nem viszik ki a kaptárból, legalábbis a rövid méhészpályafutásom alatt 2x ezt tapasztaltam.

_________________
http://krajnai.freewb.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.10.09. 07:51 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
És honnan fogod tudni , hogy nem bírta az anya?

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.10.08. 15:15 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 19:42
Hozzászólások: 971
Tartózkodási hely: Hajdú
Mennyire sürgős, mert nekem még van tartalék anyám a pároztatókban.
A felhasználásukkal az atkátlanítás végét meg akarom várni, ha netalán az amitrázt nem bírná valamelyik anya, akkor tudjam pótolni. De ha nem lesz veszteség akkor "szabadok". ;)

_________________
http://krajnai.freewb.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.10.08. 14:43 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.23. 02:43
Hozzászólások: 145
Tartózkodási hely: Zala
Van esetleg valakinek eladó méhanyája? Sürgős lenne!

_________________
fuli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.10.07. 16:38 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.09. 08:47
Hozzászólások: 837
Tartózkodási hely: Nógrád Salgótarján
Na én belevágok de egy igéretet szeretnék tőletek kierőszekolni,ha rügyezik a homlokam segitség kellene.Szóval biztos kérdeznék még sokmindent,haza én semmit nem hozhatok ,kertvárosban lakom és a főorvosurak és bankigazgatók a delta kommandót is riasztanák ha itt egy néhcsalád lenne.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.10.07. 15:59 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 19:42
Hozzászólások: 971
Tartózkodási hely: Hajdú
H Tibor írta:
krajnai

És ha haza viszed az összes cuccut hogy csinálod az előpempőzést?


A dajkacsalád nálam mindig otthon van. A tenyészcsaládok a vándorhelyen termelnek, tőlük csak egy álcáskeretet veszek el és azt viszem haza (akár többet is, több vérvonaltól). Addig amíg nem álcázok egy otthonlévő tartalékcsaláddal gondoztatom a megjelölt keretet.
Lehetne venni pempőt (a német méhészlapok tele vannak hirdetésekkel, 80-120 euro/kg), de ezen az áron kétségesnek tartom a minőségét (100%, hogy kínai eredetű). Jobb a friss pempő, igaz nem az álca táplálása a célunk, hanem csak a precízebb álcázást segítjük vele elő.
Pempőt a teljesen fiasításmentes dajkának álcázást megelőző napon előre beadott átálcázott műbölcsőkből veszem. Ezt az álcázást a szabadban csinálom, akár az álcázás főpróbájának is tekinthető. Nem kell sok elfogadott pempős bölcső, 10-15 db elég pempőt ad 50-60 db álca áthelyezéséhez.
Másnap a pempős bölcsikből az álcát kiveszem és egy műanyag stylus ceruzával a műbölcsők aljára cseppentek egy kevés pempőt. Csak annyit, hogy az álca ne az üres sejtre kerüljön.
Ha egy tenyészlécet bepempőztem fóliával takarom a szálló pór + ez +az miatt. Tisztaságra érdemes figyelni, por vagy a megsértett álca testnedve vagy bármi más keveredik a pempővel az az elfogadást hátráltatja. Ha ez megvan, akkor a szobába beviszem a tenyészcsaládtól elvett keretet és indulhat az igazi álcázás.
Lehet elsőre babrásnak tűnik, de nem az. Jobb jó anyát nevelni, mint a rossz anya miatt a családdal sokat dolgozni. ;)

_________________
http://krajnai.freewb.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.10.07. 12:50 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.02. 20:10
Hozzászólások: 54
Tartózkodási hely: Baranya megye
az a család amelyikkel anyákat nevelsz az ugyebár anyátlan és húz kényszerbölcsőt ami megfelel az előpempőzéshez
egy gyufaszálat eltörsz h. ékalakú legyen a vége és kicsit megrojtosítod. ez jól megfelel annak a célnak h. kiszedd a kényszerbölcsőkből a pempőt
és mindegyik bölcsődnek megkend vele az alját majd jöhet rá az álca. ;) nagy százalékban sikeres.

_________________
Tolnai konténer


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.10.07. 06:31 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.09. 08:47
Hozzászólások: 837
Tartózkodási hely: Nógrád Salgótarján
krajnai

És ha haza viszed az összes cuccut hogy csinálod az előpempőzést?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.10.02. 22:57 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 19:42
Hozzászólások: 971
Tartózkodási hely: Hajdú
H Tibor írta:
Egyszer próbáltam álcázni de folyamatosan kidobálták a méhek én ujakat raktam megint kidobták a felét a végére azt sem tudtam melyik mennyi idős.Ezenkivül ehhez nagyon jó szemüveg kell,jó idő és biztos kezek.Anyanevelő sógora szerint a fiatal álcából lesz a jó anya,nemtudom ebben tényleg nincs gyakorlatom de mostmár el kell kezdeni.


Érdemes próbálkozni.
Álcázásnál mindig előpempőzök, friss pempőre rakom az álcákat. Így ha átrakás közben nem sérted meg valamelyiket, akkor nagy valószínűséggel elfogják fogadni.
Ha nem túl jó a látásod talán jobb ha beszerzel egy ehhez hasonló lámpeszt: http://commed.boltmotor.hu/nagyitos-lam ... p2641.html Mikor sokat kell álcázni én is állványos nagyító alatt csinálom, pedig még a szemeim jók. De ezzel sokkal könnyebb!
150-200 álca áthelyezéséhez már illik felkészülni. A szabadban ezt már nem érdemes csinálni és időjárástól is függetlenítheted magad. Könnyű az álcás keretet bevinni a szobába, elég a keretet egy frissentartó fóliával és egy törölközővel betakarnod amíg bemégy vele az előkészített és felfűtött helységbe. A biztos kéz az kell, a legjobb ha a kezedet egy fix ponton tartod (asztal). Ha álcázok vagy az anyákat jelölöm a két karomat mindig „fixálom”, csak csuklóból dolgozom.
Én ilyen csiptetődugókat használok, ezekkel a legegyszerűbb dolgozni : http://www.kepfeltoltes.hu/091002/101_7 ... es.hu_.jpg (a dátum természetesen rossz, ha a gépből kiveszem az aksit mindig nullázódik a memóriája :evil: )Két tenyészkeret 50-60 álcával egy dajkának elég. Elfogadás után felezem a nyitott bölcsőket. Fele marad a dajkánál a másik felét anyás családok mézterébe rakom. Általában ezek a lárvák köré szebb bölcsőket húznak, de az anya minőségét gondolatom szerint ez nem befolyásolja (a pempő a lényeges).
Ja és minél fiatalabb álcával dolgozol az anya petecsövei annál fejlettebbek lesznek. Az anyák így tudnak majd neked sok petét lerakni, erős családokat fenntartani.

_________________
http://krajnai.freewb.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.10.02. 07:05 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.09. 08:47
Hozzászólások: 837
Tartózkodási hely: Nógrád Salgótarján
Egyszer próbáltam álcázni de folyamatosan kidobálták a méhek én ujakat raktam megint kidobták a felét a végére azt sem tudtam melyik mennyi idős.Ezenkivül ehhez nagyon jó szemüveg kell,jó idő és biztos kezek.Anyanevelő sógora szerint a fiatal álcából lesz a jó anya,nemtudom ebben tényleg nincs gyakorlatom de mostmár el kell kezdeni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szaporítás/Anyásítás
HozzászólásElküldve: 2009.10.01. 10:14 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4011
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
H Tibor írta:
De ebben az esetben minőségileg kétféle bölcsőd van anyátlannal nevelt és anyásan nevelt.Van különbség a kettő között?


Tapasztalatom szerint semmi. A bölcsők mérete, és az anyák későbbi teljesítménye között nincs érzékelhető különbség.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1823 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.