Pontos idő: 2024.03.29. 00:48

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 75 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Krajnai
HozzászólásElküldve: 2017.06.21. 06:12 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.04.09. 19:13
Hozzászólások: 224
Tartózkodási hely: Hajdú
Tibor ! Hiszen aki tudna róla beszélni az te vagy, hiszen neked évek óta ez a fajta krajnaid van.Mi a gond vele, még sem annyira jók?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Krajnai
HozzászólásElküldve: 2017.06.20. 20:23 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 19:19
Hozzászólások: 615
Tartózkodási hely: Derecske
Hallani róla.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Krajnai
HozzászólásElküldve: 2017.06.20. 07:14 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.04.09. 19:13
Hozzászólások: 224
Tartózkodási hely: Hajdú
Milyen hírt szeretnél tudni a Vigorról?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Krajnai
HozzászólásElküldve: 2017.06.18. 10:39 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 19:19
Hozzászólások: 615
Tartózkodási hely: Derecske
A krajnai Vigorról van valakinek híre az országban?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Krajnai
HozzászólásElküldve: 2011.02.24. 21:34 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 19:42
Hozzászólások: 971
Tartózkodási hely: Hajdú
mitrocsak írta:
Ezek szerint nem vesztettem sokat? :shock:

Erről inkabb Meheszmadar es Mate tudna meselni!

_________________
http://krajnai.freewb.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Krajnai
HozzászólásElküldve: 2011.02.23. 12:44 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.09. 21:39
Hozzászólások: 707
Tartózkodási hely: Tatabánya
krajnai írta:
gyurgyalag írta:
Szia Krajnai !
Idén volt szerencsém megtapasztalni Harald méhész-munkamorálját :shock: sokat mesélt rólad, sajnos nem találkoztunk. Talán ismered a kaptárait, nála is átl. 3-4 félfiókot tettünk fel, de néha többet sztem ő nem ismeri az emberkínzást. Viszont sok fészekfiók nagyságú fiókot is raktunk fel amikbe a fész(k)ekből kivett herés-, fias-, építtetőkeretek kerültek,(10-11) megürült helyükre meg műlép. Hárman dúgozkáztunk: Harald, egy francia srác + én. Én az emelgető, kocsibahordó szerepét töltöttem be, ebből a szempontból nagyon csalódott voltam, Harald nem nagyon engedte, hogy a fészekbe nyúljak. Voltak napok, sőt hetek, hogy egyedül raktam meg a kocsit + az utánfutót = cca. 2,5-3 tonna. Néhanap olyan volt a markom, mint egy hegymászónak. Nem mértünk le egy fiókot sem, de egypár ilyen fészeknagyságú mézest Antonnal becsülgettünk, szerintünk közel voltak az 50 kg-hoz. Nem sírni akarok de nagyon kemény meló volt egyedül, főleg nagy melegben. Le is fogytam közel 10 kilót, pedig nem vagyok egy "Schwarzi". A kaja része volt a leggázabb, de sztem ezt nem kell neked hangsúlyoznom :D


Szia!
Hat remelem, hogy csupa jot es szepet mondott rolam. :mrgreen:
En is sajnalom, hogy nem tudtunk talalkozni, de talan majd egyszer összejön.
Az Ivecot meg a futot (amit mindig nalunk teleltet, most is itt all) nem kis teljesitmeny egyedül megpakolni. Mi itt harman csinaljuk ezt a melot.
Te mar ismered H-ot, de eleg annyit tudni rola, hogy minden evben uj emereket keres, mert senki nem akar visszamenni hozza.
Mar csak a kaja vegett is... ;)


Tavaly megkerestem e-milben mert szerettem volna nála tanulni, dolgozni. Tegnap kaptam egy levelet amiben érdeklődik, hogy tudok-e menni. Vertem a fejem a falba amiért részemről már nem aktuális.
Ezek szerint nem vesztettem sokat? :shock:

_________________
mindent a maga idejében


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Krajnai
HozzászólásElküldve: 2010.12.06. 23:26 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.10.01. 18:26
Hozzászólások: 62
Tartózkodási hely: Vas megye
Szia!
Hat remelem, hogy csupa jot es szepet mondott rolam. :mrgreen:
En is sajnalom, hogy nem tudtunk talalkozni, de talan majd egyszer összejön.
Az Ivecot meg a futot (amit mindig nalunk teleltet, most is itt all) nem kis teljesitmeny egyedül megpakolni. Mi itt harman csinaljuk ezt a melot.
Te mar ismered H-ot, de eleg annyit tudni rola, hogy minden evben uj emereket keres, mert senki nem akar visszamenni hozza.
Mar csak a kaja vegett is... ;)

Az az igaszság, hogy szívesen / najó.. a kaját szóba se hozd !! "eat kekszi to be sexy" -> Gajdos Máté után szabadon ;) túlélném + rutinszerzés; € / visszamennék hozzá, de itthon is lennének kötelezettségeim és nem tudom eldönteni..tényleg. Jelenleg filózom, -még 1 szezont jóapámra bízni, :oops: vagy 'nemturom' ; bár talán nem lesz mostanában ilyen rajzós év + már ő is többet tud, h ne a szaporulat szintentartására kelljen plusz időt fordítani, hanem ésszerűen, "folyékonyan" csinálni. Szóval nálam nem egyXű. Egy biztos érdekes világ, aber die Mädchens von H sind szuppá odá :?:


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Krajnai
HozzászólásElküldve: 2010.12.06. 22:02 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 19:42
Hozzászólások: 971
Tartózkodási hely: Hajdú
gyurgyalag írta:
Szia Krajnai !
Idén volt szerencsém megtapasztalni Harald méhész-munkamorálját :shock: sokat mesélt rólad, sajnos nem találkoztunk. Talán ismered a kaptárait, nála is átl. 3-4 félfiókot tettünk fel, de néha többet sztem ő nem ismeri az emberkínzást. Viszont sok fészekfiók nagyságú fiókot is raktunk fel amikbe a fész(k)ekből kivett herés-, fias-, építtetőkeretek kerültek,(10-11) megürült helyükre meg műlép. Hárman dúgozkáztunk: Harald, egy francia srác + én. Én az emelgető, kocsibahordó szerepét töltöttem be, ebből a szempontból nagyon csalódott voltam, Harald nem nagyon engedte, hogy a fészekbe nyúljak. Voltak napok, sőt hetek, hogy egyedül raktam meg a kocsit + az utánfutót = cca. 2,5-3 tonna. Néhanap olyan volt a markom, mint egy hegymászónak. Nem mértünk le egy fiókot sem, de egypár ilyen fészeknagyságú mézest Antonnal becsülgettünk, szerintünk közel voltak az 50 kg-hoz. Nem sírni akarok de nagyon kemény meló volt egyedül, főleg nagy melegben. Le is fogytam közel 10 kilót, pedig nem vagyok egy "Schwarzi". A kaja része volt a leggázabb, de sztem ezt nem kell neked hangsúlyoznom :D


Szia!
Hat remelem, hogy csupa jot es szepet mondott rolam. :mrgreen:
En is sajnalom, hogy nem tudtunk talalkozni, de talan majd egyszer összejön.
Az Ivecot meg a futot (amit mindig nalunk teleltet, most is itt all) nem kis teljesitmeny egyedül megpakolni. Mi itt harman csinaljuk ezt a melot.
Te mar ismered H-ot, de eleg annyit tudni rola, hogy minden evben uj emereket keres, mert senki nem akar visszamenni hozza.
Mar csak a kaja vegett is... ;)

_________________
http://krajnai.freewb.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Krajnai
HozzászólásElküldve: 2010.12.03. 14:38 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.10.01. 18:26
Hozzászólások: 62
Tartózkodási hely: Vas megye
Mi dadant fészekkel és dadant félkerettel dolgozunk. Max 4 félfiók van a fészken, de általában csak 3 mert tovább bővítve már emberkínzás a családok kezelése. Egy meghordott fiók 23-27 kg, ha a fészekbe akar nyúlni az ember, akkor alaposan bele kell kapaszkodni a fiókfülbe.
Mi mindig alábővítünk a meghordott fiókoknak, a fent lévő fiókok számától függően 1-2 ember hátulról leemeli a mézesfiókot és egy plusz személy elölről ráhelyezi az anyarácsra az üres fiókot. Aztán segít a többieknek visszaemelni a teli fiókokat (minden fiókra egy ember jut és felváltva kb 10 kaptáranként cseréljük egymást, hogy egyformán legyünk terhelve).[/quote]

Szia Krajnai !
Idén volt szerencsém megtapasztalni Harald méhész-munkamorálját :shock: sokat mesélt rólad, sajnos nem találkoztunk. Talán ismered a kaptárait, nála is átl. 3-4 félfiókot tettünk fel, de néha többet sztem ő nem ismeri az emberkínzást. Viszont sok fészekfiók nagyságú fiókot is raktunk fel amikbe a fész(k)ekből kivett herés-, fias-, építtetőkeretek kerültek,(10-11) megürült helyükre meg műlép. Hárman dúgozkáztunk: Harald, egy francia srác + én. Én az emelgető, kocsibahordó szerepét töltöttem be, ebből a szempontból nagyon csalódott voltam, Harald nem nagyon engedte, hogy a fészekbe nyúljak. Voltak napok, sőt hetek, hogy egyedül raktam meg a kocsit + az utánfutót = cca. 2,5-3 tonna. Néhanap olyan volt a markom, mint egy hegymászónak. Nem mértünk le egy fiókot sem, de egypár ilyen fészeknagyságú mézest Antonnal becsülgettünk, szerintünk közel voltak az 50 kg-hoz. Nem sírni akarok de nagyon kemény meló volt egyedül, főleg nagy melegben. Le is fogytam közel 10 kilót, pedig nem vagyok egy "Schwarzi". A kaja része volt a leggázabb, de sztem ezt nem kell neked hangsúlyoznom :D


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Krajnai
HozzászólásElküldve: 2010.11.16. 15:19 
Tomi írta:
Most olvasom Báró Ambrózy könyvét. Feltűnt persze nekem is, mint gondolom sokaknak, hogy az Úgynevezett Magyar méhet favorizálja jó képességei miatt. Ezzel a fajjal mi van? Valamit lehet róla tudni?
A magyar méh valójában nem más, mint a krajnai, ami Kárpát medencében általános. A Kárpát medencében, de inkább jobb, ha úgy mondjuk, hogy a Duna völgyének egytelen egységes méhfajtája van, aminek aztán vannak ilyen olyan pici eltéréssel tájfajtái.
Az inge-nadrága alapján a krajnai nem határozható meg annyira pontosan, mint fészekalkotási, népesedési és méhlegelő járási, téli készlet elhelyezési tulajdonságai alapján.


Vissza a tetejére
  
 
 Hozzászólás témája: Re: Krajnai
HozzászólásElküldve: 2010.10.18. 20:46 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.15. 21:10
Hozzászólások: 2613
Tartózkodási hely: Kis-Magyar-Alföld
Most olvasom Báró Ambrózy könyvét. Feltűnt persze nekem is, mint gondolom sokaknak, hogy az Úgynevezett Magyar méhet favorizálja jó képességei miatt. Ezzel a fajjal mi van? Valamit lehet róla tudni?

_________________
1/2NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Krajnai
HozzászólásElküldve: 2010.08.10. 15:16 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.03.09. 19:58
Hozzászólások: 135
Tartózkodási hely: Somogy, Kaposvár
Köszi mindkettőtöknek az ötleteket :!:
Krajnai! Privi ment.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Krajnai
HozzászólásElküldve: 2010.08.10. 11:25 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 19:42
Hozzászólások: 971
Tartózkodási hely: Hajdú
bebe írta:
Inszeminált krajnait sehol se kapsz, ugyanis azok nem árucikkek közönséges halandó méhészek számára.


Nagyobb tenyésztőknél, nemesítőknél lehet rendelni. Rá kell kérdezni, csak egy mailbe vagy telefonba kerül. ;)

_________________
http://krajnai.freewb.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Krajnai
HozzászólásElküldve: 2010.08.10. 07:38 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
zsolt77 írta:
Ha van javaslatod, hogy hol nem kapni, annak örülnék. Nyilván nem kétszázat akarok, hanem 1-2-t (azt is mondjuk 3-4 évente) törzsanyának.

Nem kapni bárhol lehet. De a viccet félretéve : pár éve Fehérváron egy cég árult inszemináláshoz szükséges eszközöket. Mellettem volt egy srác, aki azt hiszem vásárolt tőlük. Ha jól emlékszem Szémann Tamásnak hívják Abdáról.
ui: szerepel a hivatalos méhanyanevelők között: Szémann Tamás
9151 Abda, Bécsi u. 85.
96/350-467, 70/374-9109

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Krajnai
HozzászólásElküldve: 2010.08.09. 20:26 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.03.09. 19:58
Hozzászólások: 135
Tartózkodási hely: Somogy, Kaposvár
bebe írta:
Igazoltan krajnait minden hivatalos magyar anyanevelőnél kapsz.

Aha, annyira tiszta krajnait én is tudok ;) Nyilván ezért született több bírálat itt a fórumon is a hazai méhanya nevelők nemesítési tevékenységével kapcsolatban.
bebe írta:
Inszeminált krajnait sehol se kapsz, ugyanis azok nem árucikkek közönséges halandó méhészek számára.

Ezzel nem jutottam közelebb a megoldáshoz. Ha van javaslatod, hogy hol nem kapni, annak örülnék. Nyilván nem kétszázat akarok, hanem 1-2-t (azt is mondjuk 3-4 évente) törzsanyának.
bebe írta:
A szlovákokéról van hírem, ami bár jól termel, de rendkívül ingerlékeny. Osztrákokéról nincs hírem.

Ezt mindenesetre köszi :!:


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Krajnai
HozzászólásElküldve: 2010.08.09. 15:46 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.05. 18:02
Hozzászólások: 814
Tartózkodási hely: Észak-Pest megye
zsolt77 írta:
Valaki tud segíteni abban, hogy inszeminált, igazoltan krajnai vérvonalú anyákat hol lehet beszerezni?
Igazoltan krajnait minden hivatalos magyar anyanevelőnél kapsz.
Inszeminált krajnait sehol se kapsz, ugyanis azok nem árucikkek közönséges halandó méhészek számára.
Viszont az inszemináltak leszármazottjait árulják, de azok már nem inszemináltak. Ilyet legközelebb a szlovákoknál, osztrákoknál kapsz, de szerintem nem jobbak a hazai anyanevelők anyáinál. A szlovákokéról van hírem, ami bár jól termel, de rendkívül ingerlékeny. Osztrákokéról nincs hírem.

_________________
"Az idő a legjobb tanár - eltekintve attól, hogy az összes tanítványát megöli."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Krajnai
HozzászólásElküldve: 2010.08.09. 15:01 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.03.09. 19:58
Hozzászólások: 135
Tartózkodási hely: Somogy, Kaposvár
Sziasztok!
Valaki tud segíteni abban, hogy inszeminált, igazoltan krajnai vérvonalú anyákat hol lehet beszerezni?
Ausztria? Szlovákok? KÁTKI? Általánosságokat olvastam a neten, de konkrét intézet, méhanyanevelő kéne, esetleg olyan, akiről van tapasztalatotok.
Köszi: Zsolt


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Krajnai
HozzászólásElküldve: 2010.07.17. 10:35 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 19:42
Hozzászólások: 971
Tartózkodási hely: Hajdú
Atis írta:
Vajon az amcsiknál látható 8-10 fiókos kaptárakkal is így csinálják?


Mi azért csináljuk így mert alábővítésnél a fajtamézek viszonylag "elkülönülnek".
A sima felébővítésnél nem nagyon foglalkoznak a fajtaméztermeléssel. Egyszerre pergetik le az éves termést, ezért lehet megfejeléssel is bővíteni.

_________________
http://krajnai.freewb.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Krajnai
HozzászólásElküldve: 2010.07.15. 18:33 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.23. 02:43
Hozzászólások: 145
Tartózkodási hely: Zala
fuli írta:
Két méhanyám kb. minden 15-20.utódának a 2. potrohszelvénye narancssárga, sokszor a harmadik is. Ez teljesen idegen a krajnai fajtától? Amit tapasztaltam még, hogy a család és ebből nevelt méhanya családja is jó gyűjtők és népesek, de a mézet a lépek kijáró felöli részébe helyezik el. Olasz vagy inkább buckfast hatás a narancssárga szín vagy lehet mindkettő?


Készítettem telefonnal néhány képet. Szóval kb. így néznek ki. Bocsánat a rossz képminőségért.
Csatolmány:
20100707058R.jpg

Csatolmány:
20100707067R.jpg

Csatolmány:
20100707070R.jpg


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
fuli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Krajnai
HozzászólásElküldve: 2010.07.14. 21:42 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.30. 21:02
Hozzászólások: 1146
Tartózkodási hely: Duna-Tisza köze
krajnai írta:
Mi mindig alábővítünk a meghordott fiókoknak, a fent lévő fiókok számától függően 1-2 ember hátulról leemeli a mézesfiókot és egy plusz személy elölről ráhelyezi az anyarácsra az üres fiókot. Aztán segít a többieknek visszaemelni a teli fiókokat (minden fiókra egy ember jut és felváltva kb 10 kaptáranként cseréljük egymást, hogy egyformán legyünk terhelve).


Az szép meló lehet :) Egy kaptárral 2-3 ember bír el :D
Vajon az amcsiknál látható 8-10 fiókos kaptárakkal is így csinálják?

_________________
Atis
4x10 1/2 NB Sztiro


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Krajnai
HozzászólásElküldve: 2010.07.14. 18:58 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.25. 18:46
Hozzászólások: 46
Tartózkodási hely: somogy
Atis írta:
Azért én azt hiszem kevés infó ez egy korrekt diagnózishoz.


Bizony kevés! Ugyanis a Krajnai egyik híres tájfajtája a bánáti is rendelkezik ilyen sárga csíkokkal.
Az is szelíd ,rajzós fajta , de bővebben Őrösi : Méhek között 480. o.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Krajnai
HozzászólásElküldve: 2010.07.14. 10:44 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
sampi írta:
Hasonlót akartam én is kérdezni, nekem az idei anyabölcsőkből keltek ilyenek:
Csatolmány:
Fényképek-0121.jpg

Csatolmány:
Fényképek-0123.jpg

Inkább sárgák mint szürkék. Vajon olaszos beütés, vagy valaki behozta a bucit a környékre. Az eredeti anya normális színű!
A képek telefonnal készültek - bocs a minőségért.



Ez egy nagyon jó fajta krajnai vonal, ha a kikelt dolgozó fekete akkor tiszta is az nem érdekes hogy néha egy egy bogár sárga csíkos. Viszont ha a frissen kelő dolgozók szinte mind sárgásak akkor olasz herével is párzott az anya és éppen azok a hímivarsejtek kerültek sorra a magtarisznyából
Ha a sárga szériás álcákból sikerül anyát nevelni az tuti hogy két évig gőzerővel petéz, ősszel is alig lehet leállítani


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Krajnai
HozzászólásElküldve: 2010.07.13. 22:52 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 19:42
Hozzászólások: 971
Tartózkodási hely: Hajdú
Atis írta:
krajnai írta:
Hogy a krajnai is tema legyen.
(Tsanyi! Itt valaszt kapol nehany kerdesedre)
http://www.imkerinnen.at/carnica-singer ... 202010.pdf


Hogy kezelitek ezeket a sok emeletes kaptárakat? Mikor és hova kerül ez új fiók? Hol van az anyarács?


Én nem Singeréknél dolgozom, de kapcsolatban vagyunk Wolfgang úrral és főleg a fiával Haralddal. A képen a pároztatóhelyen lévő apacsaládjaik vannak két fészekfiókon (hogy ne rajozzanak) 2-4 méztérrel.

Mi dadant fészekkel és dadant félkerettel dolgozunk. Max 4 félfiók van a fészken, de általában csak 3 mert tovább bővítve már emberkínzás a családok kezelése. Egy meghordott fiók 23-27 kg, ha a fészekbe akar nyúlni az ember, akkor alaposan bele kell kapaszkodni a fiókfülbe.
Mi mindig alábővítünk a meghordott fiókoknak, a fent lévő fiókok számától függően 1-2 ember hátulról leemeli a mézesfiókot és egy plusz személy elölről ráhelyezi az anyarácsra az üres fiókot. Aztán segít a többieknek visszaemelni a teli fiókokat (minden fiókra egy ember jut és felváltva kb 10 kaptáranként cseréljük egymást, hogy egyformán legyünk terhelve).

_________________
http://krajnai.freewb.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Krajnai
HozzászólásElküldve: 2010.07.13. 21:42 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.30. 21:02
Hozzászólások: 1146
Tartózkodási hely: Duna-Tisza köze
krajnai írta:
Hogy a krajnai is tema legyen.
(Tsanyi! Itt valaszt kapol nehany kerdesedre)
http://www.imkerinnen.at/carnica-singer ... 202010.pdf


Hogy kezelitek ezeket a sok emeletes kaptárakat? Mikor és hova kerül ez új fiók? Hol van az anyarács?

_________________
Atis
4x10 1/2 NB Sztiro


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Krajnai
HozzászólásElküldve: 2010.07.13. 21:39 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.30. 21:02
Hozzászólások: 1146
Tartózkodási hely: Duna-Tisza köze
Azért én azt hiszem kevés infó ez egy korrekt diagnózishoz.

_________________
Atis
4x10 1/2 NB Sztiro


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Krajnai
HozzászólásElküldve: 2010.07.13. 21:35 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.18. 23:26
Hozzászólások: 295
!


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára misi 2010.07.14. 06:51-kor.

Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Krajnai
HozzászólásElküldve: 2010.07.13. 20:43 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Csatolmány:
ligustica.jpg
Csatolmány:
olasz.jpg


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Krajnai
HozzászólásElküldve: 2010.07.13. 20:33 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
fuli írta:
Két méhanyám kb. minden 15-20.utódának a 2. potrohszelvénye narancssárga, sokszor a harmadik is. Ez teljesen idegen a krajnai fajtától? Amit tapasztaltam még, hogy a család és ebből nevelt méhanya családja is jó gyűjtők és népesek, de a mézet a lépek kijáró felöli részébe helyezik el. Olasz vagy inkább buckfast hatás a narancssárga szín vagy lehet mindkettő?


Szerintem olasz. Néha nálam is előjön 1-2 családnál.

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Krajnai
HozzászólásElküldve: 2010.07.13. 20:25 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
sampi írta:
Inkább sárgák mint szürkék. Vajon olaszos beütés, vagy valaki behozta a bucit a környékre.

Nekem már 1994 óta vannak ilyen anyáim, úgy, hogy nem gondolom, hogy buci beütésűek lennének. Már azért sem, mert a legjobban fejlődők, és a leginkább rajzó anyák.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Krajnai
HozzászólásElküldve: 2010.07.13. 18:52 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.28. 17:21
Hozzászólások: 63
Tartózkodási hely: Dél-Somogy
Hasonlót akartam én is kérdezni, nekem az idei anyabölcsőkből keltek ilyenek:
Csatolmány:
Fényképek-0121.jpg

Csatolmány:
Fényképek-0123.jpg

Inkább sárgák mint szürkék. Vajon olaszos beütés, vagy valaki behozta a bucit a környékre. Az eredeti anya normális színű!
A képek telefonnal készültek - bocs a minőségért.


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Krajnai
HozzászólásElküldve: 2010.07.13. 16:30 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.23. 02:43
Hozzászólások: 145
Tartózkodási hely: Zala
Két méhanyám kb. minden 15-20.utódának a 2. potrohszelvénye narancssárga, sokszor a harmadik is. Ez teljesen idegen a krajnai fajtától? Amit tapasztaltam még, hogy a család és ebből nevelt méhanya családja is jó gyűjtők és népesek, de a mézet a lépek kijáró felöli részébe helyezik el. Olasz vagy inkább buckfast hatás a narancssárga szín vagy lehet mindkettő?

_________________
fuli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Krajnai
HozzászólásElküldve: 2010.04.24. 21:33 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.11. 10:28
Hozzászólások: 289
Tartózkodási hely: Somogyország
Kicsit szürkébb, kicsit rajzósabb, de a miénk!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Krajnai
HozzászólásElküldve: 2010.04.24. 16:00 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.05. 18:02
Hozzászólások: 814
Tartózkodási hely: Észak-Pest megye
Szerintem vegyük birtokba ezt a topicot is a buci ellensúlyozása érdekében.

Egy múlt évi tapasztalatot leírok. Az állományom két részből állt a múlt évben fajta jelleg tekintetében.
1.
Volt a vásárolt állomány, amit írtam, hogy bucival fertőzött volt. Annak tulajdonságairól már írtam.
2.
A saját (véleményem szerint) krajnai vonalú állományomról még nem írtam.

Most jutott eszembe egy jó példa a krajnairól.

Tavaly az első pergetést követő napon még az első akácon voltunk és a következő éjszaka vándoroltunk. A krajnai vonalban tavaly egy méhcsaládom lefulladt vándorlás közben, amikor az első akác pörgetése után a második akácra mentünk.
Két és fél vödör méhhullát kellett elásnunk. (Szerintetek hány kg méhecske volt ez?)
A családban még nem voltak rajbölcsők.
A rajzási láz jeleként természetesen nagy felületű vadépítményes herefiasítás volt.
A lefulladt méhcsalád lépkészletében nagy tömegű méz volt.
A rajzási láz a második akácon tört rá az állományra.

_________________
"Az idő a legjobb tanár - eltekintve attól, hogy az összes tanítványát megöli."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Krajnai
HozzászólásElküldve: 2010.01.26. 23:39 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 19:42
Hozzászólások: 971
Tartózkodási hely: Hajdú
Hogy a krajnai is tema legyen.
(Tsanyi! Itt valaszt kapol nehany kerdesedre)
http://www.imkerinnen.at/carnica-singer ... 202010.pdf

_________________
http://krajnai.freewb.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Krajnai
HozzászólásElküldve: 2009.08.10. 07:11 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.11. 10:28
Hozzászólások: 289
Tartózkodási hely: Somogyország
Misi!
Biztosan igazad van és jól is számoltál.
Az ördög azonban a részletekben rejlik, ahogy tsanyi mondaná.
A minta azért nem érvényes, mert a fiasítás nélkül indított rajban a dajkaméhek terheletlenek és az álca kifejlődéséhez szükséges táplálékmennyiséget előbb megkapja és megindul a bábulás. Figyeljétek meg az anyásítás ellenőrzésekkor, hogy az első kikelt álcáknak milyen bőseges a táplákéka, szinte fürdenek a pempőben. Nem csak a hőmérséklet számít, hanem az is, hogy az álca fizikailag mennyi idő alatt képes felvenni az élélmet. A hernyók is a megfelelő mennyiségű levél felzabálása után bábozódnak be. Itt egy reletív élelem bőség alakult ki. Pl generáció törés esetén, ha kevés a dajka, vagy a virágpor és az álcák éheznek akkor meghosszabodik a kelési idő.
Egy gyenge ok- okozat tőlem: aszály-hordástalanság-virágporhiány-lasabban táplált relatív éhező álcák-hosszabb fejlődés-több atka.
A többit képzeljétek el.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Krajnai
HozzászólásElküldve: 2009.08.05. 21:00 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Ez a dolog akkor válhat érdekessé, ha néhányan bevállaljuk, hogy 1-1 agresszív (mindenhol akad ilyen) és egy békés családnál, öreg lépen petéztetőtok segítségével végeznénk egy kísérletet.
Kelési időt és mondjuk ezeknél a családoknál elvégzett atkateszteket összevetve érdekes adatbázis alakulhatna ki......

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Krajnai
HozzászólásElküldve: 2009.08.04. 21:18 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.18. 23:26
Hozzászólások: 295
Az eset körülményei

Június 27-én 18 órakor egy öreg(petéző)anyás rajt telepítettem egy műlépes (alacsony)keretekkel megtöltött fiókba.
Néhány nap elteltével támadt az az ötletem, hogy ez raj alkalmas lesz némi atka-előtanulmányok elvégzéséhez.
(Tavasszal nem volt rá lehetőségem.)
Július 9-én készítettem fotókat az első fiókban levő fiasításos lépekről a későbbi vizsgálatokhoz, ami csak arra irányult, hogy a különböző időben bepetézett sejtek atkássági hányada hogyan viszonyul egymáshoz.
Másképpen: van-e olyan időpont (3 héten belül) amikor a -rajban már meglevő- szaporodásra képes nőstényatkák mennyisége a veszélyes szint alá csökken.
A fias lépek kiemelésének időpontját úgy terveztem, hogy a lehető legtovább bentmaradjon, de még a kelés megkezdődése előtt legyen.
A meglepetés akkor ért, mikor a kivett lépen megláttam a frissen kikelt bogarakat.
Ekkor (július 17. 9 óra) néztem utána az időpontoknak!
Tehát ez esetben megállapítható, hogy a fiasítás teljes fejlődési ideje nem volt több mint 19 nap + 15 óra!
A tényleges időtartam még ennél is kevesebb, annyival míg a műlépen a sejtet olyan magasra húzták, hogy az anya tojni tudjon bele!
-itt a vége-


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: tsanyi
HozzászólásElküldve: 2009.08.04. 20:01 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Persze ilyen megközelítésben tényleg szőrszálhasogatásnak tűnik. De akkor nem, amikor 3 hétre előre tervezve a pározatók elkészítésénél a bölcső behelyezési idejét mikorra időzítjük. Nálam ez úgy működik, hogy az anya esti petéztetőtokba rakása, és reggeli kivétele miatt maximum a tizennegyedik nap estéjén rakom be a bölcsőt ( a bölcsőkre nem rakok anyazárkát), mert jártam már úgy, hogy a tizenötödik nap délelőttjén kikeltek az anyák.( A legidősebb anya életkora itt max.14,5 nap lehetett,de inkább fiatalabb:2 órán belül az anya nemigen kezd el a tokban nálam petézni.).
Ezt csak a pontosság kedvéért írtam.
Egyébként volt olyan anyám, amelyikneknek rendre négy napra keltek a petéi. Igaz hideg idő volt. De mivel felborította az anyanevelési ütemet, az általa bepetézett tokból nem szedtem ki a bölcsőalapokat, hanem a kocsiban hagytam. Pár nap múlva beadtam, hogy tisztogassák ki. Álcákat neveltek belőle, nem pusztultak el. És olyan is volt sokszor, hogy a peték kelési idejében nagyobb időkülönbség volt, mint amennyi ideig az anya a tokban volt. Vagyis ugyanannak az anyának is lényegesen el tudnak térni a peték kelési idejei egymástól. Csak nekem ebből is az jön le, hogy bizonyos határokon belül van mozgástér a kelési időt tekintve, és nem feltétlenül pusztul el a fiasítás, ha a hőmérsékletben esetleg nem az ideális érték jellemző a fejlődés idején. De persze nem is bizonyíték arra, hogy a hőmérséklet emelésével a mi méhünknél 1,5 napot lehet csökkenteni a kelési időn. De talán nem is szükséges, mert az általad írt adat még ennél kevesebbet is mutat.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Krajnai
HozzászólásElküldve: 2009.08.04. 15:06 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
cerana írta:
A méhanya kelési ideje 15,5 nap, .........

:ugeek: 15,50921236 nap???
Ne fokozzuk már ezt a butaságot!
Az USA-ban varroa toleráns méhek kifejlesztésén fáradozva megfigyelték, hogy a pete "kikelésében" (hatching) is komoly eltérések vannak a családok között 66-93! óra. Ezek a különbségek akár nagyobbak is lehetnek a méh kikeléséig.
Gondolom ezért adnak meg az anyánál 15-17, dolgozónál 19-22, herénél 24-25 napot a kelésre.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Krajnai
HozzászólásElküldve: 2009.08.04. 11:20 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
A 14. nap az ugye 14,01 és 14,99 közötti intervallum. A méhanya kelési ideje 15,5 nap,( a Gauss görbe középértéke), és nem 16, mint az nagyon sok helyen rosszul szerepel. (A nyitott fias 8,5 nap, elvétve látni olyan bölcsőt, amelyik a 9. napra nincs befedve.) Így nekem a 14. nap belefér a 15,5 minusz egy napba. A hosszabb időszakok szerintem a pótbölcsőből nevelt anyáknál fordulhatnak elő, ha nem a túl alacsony hőmérséklet miatt. A család (vagy a fejlődő anya ?) ezzel mintegy kitolja a nyitott fias periódust, a megfelelő biológiai érés érdekében.

Üdvözletem János ! Azért ehhez Te jobban értesz. Vélemény róla ?

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re:Horváth János
HozzászólásElküldve: 2009.08.03. 20:36 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.16. 20:26
Hozzászólások: 3309
Tartózkodási hely: Tapolca
Üdvözlöm Jani bácsi!

Örülök,hogy újra köztünk van és szakmai tapasztalatával emeli a fórum
színvonalát.

Bocs az OFF-ért.

_________________
Óvd a méheket véded a Földet!
Képeim:
http://meheszforum.hu/album/index.php?cat=10006


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: tsanyi
HozzászólásElküldve: 2009.08.03. 12:48 
[


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára karci 2010.08.18. 10:58-kor.

Vissza a tetejére
  
 
 Hozzászólás témája: Re: tsanyi
HozzászólásElküldve: 2009.08.03. 12:28 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
tsanyi írta:
A 14 elég furcsa.....


Gyorsított eljárás. :mrgreen:

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: tsanyi
HozzászólásElküldve: 2009.08.03. 11:57 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
cerana írta:
1 napos kelési idő rövidülést méhanyáknál már én is megfigyeltem. Júniusban. 12 órás időszakra behelyezett Cupularve petéztető tokból származó álcából kelt anyák a 14. napon kikeltek.
Te már már eleve afrikai fajtát neveltél? :o :o :o A méhanya fejlődését 16 napban szoktuk megadni. Természetesen ez is egy Gauss görbe maximumhelye. Az irodalomban a 15½ -17 napos intervallum szokott szerepelni mint a kelés lehetséges ideje.(Európában honos fajták esetén.) A 14 elég furcsa.....

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Krajnai
HozzászólásElküldve: 2009.08.03. 11:14 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.11. 10:28
Hozzászólások: 289
Tartózkodási hely: Somogyország
Misi!
Ezt amit írtál komolyan is gondoltad?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: tsanyi
HozzászólásElküldve: 2009.08.03. 06:53 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
1 napos kelési idő rövidülést méhanyáknál már én is megfigyeltem. Júniusban. 12 órás időszakra behelyezett Cupularve petéztető tokból származó álcából kelt anyák a 14. napon kikeltek. És ez nem a 2007-es 40 fokos melegben történt. Fiasítás pusztulását én akkor sem tapasztaltam. Gyenge családoknál a 23 napos fiasítás kelés is megfigyelhető. Szóval a Gauss görbe ebben az esetben is érvényes, bármennyire pontosan szabályozott a rendszer.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: cerana
HozzászólásElküldve: 2009.08.02. 22:20 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Tudod a név kötelez! ;) Advocatus Diaboli

cerana írta:
A fiasítás kelési ideje hőmérsékletfüggő is egyben.
Igen pl túl magas vagy túl alacsony hőmérsékleten elpusztul. A méhek ezért igyekeznek fűtéssel-hűtéssel optimumon tartani. Létezik-e vajon olyan hőmérséklet (természetesen csak a nap legmelegebb óráiban amikor a méhek nem tudják hűtési feladatukat esetleg ellátni) amely 7-7,5%os fejlődés gyorsulást eredményez, és nem pusztulást? :shock:
Természetesen kontroll feltétlenül szükséges minden megfigyeléshez!!!
cerana írta:
Az afrikai gyilkos méh viszont az amerikai földrészen él, egy genetikai keveredés hatására. Az, hogy ez itthon is bekövetkezett volna, nyilvánvalóan kizárni nem lehet, mert ha a lepkék ide tudnak repülni Afrikából, akkor a vándorrajok is eljuthattak ide akár több éven keresztül.
Gondolom ismered a sztorit, hogy a kis kaptárbogár, hogy került amerikába.....
Talán a gyilkos méhek őseiről, is tudod, hogy nem vándorrajként kerültek az amerikai kontinensre ...... és nem is lepkék vitték őket oda.
Szerintem.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Krajnai
HozzászólásElküldve: 2009.08.02. 21:46 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.18. 23:26
Hozzászólások: 295
cerana írta:
A fiasítás kelési ideje hőmérsékletfüggő is egyben. Júliusban az optimálisnál magasabb hőmérséklet igen könnyen kialakul. Nézd meg ezt a kelési időt szeptemberben is.
Szeptemberben már nem zaklatom ilyesmivel a méheimet. Már csütörtökön (július 30.) este tettem üres lépet néhány családhoz. Volt amelyikben már másnap reggel petét találtam.
cerana írta:
Az afrikai beütésről annyit, hogy természetesen igazad van, hiszen a mi méhünk is afrikai eredetű, genetikai vizsgálatokkal ezt a származást már réges-régen bizonyították.
Lehet, hogy atavizmus.
cerana írta:
Az afrikai gyilkos méh viszont az amerikai földrészen él, egy genetikai keveredés hatására.
Ebben a keveredésben dominánsan van jelen -ismertebb nevén- az Apis adansonii felettébb morcos tulajdonsága.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Krajnai
HozzászólásElküldve: 2009.08.02. 07:23 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
misi írta:
- 2009. július, a fiasítás 19,5 napos korában kikelt.
Mi ez, ha nem az afrikai beütés?

A fiasítás kelési ideje hőmérsékletfüggő is egyben. Júliusban az optimálisnál magasabb hőmérséklet igen könnyen kialakul. Nézd meg ezt a kelési időt szeptemberben is.
Az atkatoleranciához: tavaly hangzott el Kispályástól annak a felismerése, hogy fiasításmentes idő hatására töredék mennyiségű atka van azoknál a családoknál, azokhoz képest, ahol nem volt fiasításszünet. Ha ez hordással egyidejűleg van, akkor ésszerű a magyarázat, hogy "hordási láz" idején -(kénytelen vagyok megint ezt a kifejezést használni, értsd alatta azt, hogy minden méh ki akar menni gyűjteni, ha már benn nincs munka)-, az atka is utazik ki a szabadba, és lehet, hogy valamelyik virágon landol, ezért nem kerül vissza a kaptárba. ( Közbevetőleg annyit, hogy fiasításos időben az atka honnan tudja, hogy a méh, amelyiken éppen van, ki fog-e repülni ? Lehet, hogy feromonhatás révén felismeri, de az is lehet, hogy nem, és a számított atkaszaporodási rátánál a valóságos ráta azért alacsonyabb, mert a szaporodásra képes atkák kirepüléskor elvesznek. Erről az atka topicban többet írok.)
Az afrikai beütésről annyit, hogy természetesen igazad van, hiszen a mi méhünk is afrikai eredetű, genetikai vizsgálatokkal ezt a származást már réges-régen bizonyították. Az afrikai gyilkos méh viszont az amerikai földrészen él, egy genetikai keveredés hatására. Az, hogy ez itthon is bekövetkezett volna, nyilvánvalóan kizárni nem lehet, mert ha a lepkék ide tudnak repülni Afrikából, akkor a vándorrajok is eljuthattak ide akár több éven keresztül. De hát ez addig ez is csak okoskodás, amíg a genetikai vizsgálatok nem igazolják.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Krajnai
HozzászólásElküldve: 2009.07.31. 20:06 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.23. 08:31
Hozzászólások: 193
Misi kőzzé tennéd az atkatoleranciáról hol olvastad az irást?Amugy meg én bocsánatot kérnék az atka részben elkővetet viselkedésért a helyedben( a tőbbiek már szóvá tették hogy miért is).


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 75 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.