Pontos idő: 2024.04.19. 23:41

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 2591 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 48, 49, 50, 51, 52
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Hogyan kezdjek méhészkedni?
HozzászólásElküldve: 2009.07.10. 12:35 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.19. 19:15
Hozzászólások: 64
Tartózkodási hely: Kaposvár
Az minek a jele, hogy csak úgy állnak a kijárónál, mintha szellőztetnének (fejjel kifele; nincs meleg, lóg az eső lába, a szél fúj), de a szárnyaikat nem rezegtetik?

_________________
74andrás


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hogyan kezdjek méhészkedni?
HozzászólásElküldve: 2009.07.09. 21:39 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.01.29. 14:03
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tata
tobika írta:
Megnéztem a képeket és a videókat csoban. A negyedik kaptárnak tényleg kevés a népe(Mehek-006 a kép címe).

Azt hogyan tudom eldönteni, hogy anyátlan-e? (Nem jelölt az anya.)
Tegnap felraktam 3 kaptárban 2-2 NB keretet a 3. fiókba, ez volt az egyik: nagyon szorosan voltak benne a keretek és megsérültek a lépek, kicsit kifolyt a mézből (csak kissebb helyeken szakadtak fel a lépek 1-2 cm) is és összenyomtam 5-10 méhet is, ez eléggé felbosszantotta a családot és hiába füstöltem őket inkább felzúdultak/felrepültek, mint elnyugodtak. Sokárig tartott amíg annyira megnyugodtak, hogy be tudtam zárni a kaptárt újra. A többiek nem voltak ennyire agresszívak, igaz ott nem is játszottam el ilyen "sejtnyitogatást".
tobika írta:
A videók a "tőgyelés"-t mutatják? Mert ez nem az. Igazából jól látszik az, hogy szellőztetnek a méhek (jónéhány, háttal a kijáratnak mozgatja ventillátorként a szárnyát). Vagy azért csinálják mert a kaptár levegőjének nedvességtartalmát próbálják csökkenteni (méz érlelés), és-vagy mert túl magas a kaptár hőmérséklete (esetleg napon van).

Nincs napon igazán egyik sem, a tető a kijárókat csutkára kinyotottam két napja, de tegnap amikor 3 kaptárban felraktam a keretet (csak 3-ra jutott időm meló utána, ma meg elég idegeseknek tűntek, nagyon lógott az eső lába), akkor - bár nem néztem át az össze keret tüzetesen - úgy tűnt, hoyg csurig van a kaptár mézzel. Vagy 3-4 keret a szélén szinte teljesen mézes, olyat is láttam, ahol a ké foltnyi méz között húzodott egy sornyi fedett fias. A méznek max. 1/5-1/4 része fedett.
Az egyik kaptárban találtam fedett bölcsőt (nem a kevés népüben, hanem az egyik legnépesebbben) de nem mertem elvenni, mert nem találtam meg abban a kaptában az anyát. A ráutaló jeleket meg nem néztem meg elég alaposan.

_________________
A pásztorok is tarthatnak méhet, nem?
Képeim: http://meh.cjb.hu/gallery/index.php?cat=10045
Don't feed the trolls!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hogyan kezdjek méhészkedni?
HozzászólásElküldve: 2009.07.09. 19:35 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2008.11.01. 15:28
Hozzászólások: 24
Tartózkodási hely: Sz-Sz-B
Megnéztem a képeket és a videókat csoban. A negyedik kaptárnak tényleg kevés a népe(Mehek-006 a kép címe). A videók a "tőgyelés"-t mutatják? Mert ez nem az. Igazából jól látszik az, hogy szellőztetnek a méhek (jónéhány, háttal a kijáratnak mozgatja ventillátorként a szárnyát). Vagy azért csinálják mert a kaptár levegőjének nedvességtartalmát próbálják csökkenteni (méz érlelés), és-vagy mert túl magas a kaptár hőmérséklete (esetleg napon van).

_________________
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hogyan kezdjek méhészkedni?
HozzászólásElküldve: 2009.07.08. 08:09 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.01.29. 14:03
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tata
Szombaton ez volt a helyzet a kijárókban:
Kaptár 1 54,7 Mb, 30 mp
Kaptár 2 19,3 Mb, 10 mp
Kaptár 3 37,1 Mb, 20 mp

És a kaptárakban:
Kaptár 2
Kaptár 3-1
Kaptár 3-2
Kaptár 3-3
Kaptár 3-4
Kaptár 4 (ez az ahol kevés a nép)
Kaptár 5
Kaptár 6-1
Kaptár 6-2
Kaptár 5+6
Kaptár 4+5+6

_________________
A pásztorok is tarthatnak méhet, nem?
Képeim: http://meh.cjb.hu/gallery/index.php?cat=10045
Don't feed the trolls!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hogyan kezdjek méhészkedni?
HozzászólásElküldve: 2009.07.07. 22:09 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2008.11.01. 15:28
Hozzászólások: 24
Tartózkodási hely: Sz-Sz-B
A legjobban persze mérleggel lehetne látni, hogy mi újság van, de ha nyílegyenesen repülő méhek sokaságát látod, esetleg tömörülgetést a kijárók előtt nappal, az már nem rossz jel. Napraforgóról szép élénksárga virágport hordanak a méhek, azt is könnyű megfigyelni. Bennt persze sokkal egyszerűbb a helyzet. Ha sok híg méz csillog a sejtekben, a keret oldalrafordításakor kicsepeg a kaptárba = hordás. Nem azt akarom ezzel mondani, hogy mindíg nézegesd a kereteket, sőt a legjobb ilyenkor minél kevesebbszer zavarni a méheket.

_________________
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hogyan kezdjek méhészkedni?
HozzászólásElküldve: 2009.07.07. 21:49 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.01.29. 14:03
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tata
tobika írta:
Lényeges dolog lenne, feltenned 2-3 keretet a műlépek közé, sokkal jobban felhúzódnának a méhek a fiókra. Ha nincs semmiről sem hordás, akkor 0,5 literekkel etess. Unatkoznak a méheid? ;)

Virágzik a napraforgó a környéken mindenhol, a legközelebbi tábla kb. 500 méter lehet.
Azt honnan tudjam, hogy unatkoznak-e? :)
A méhes felett látszik, hogy járnak szépen, de nem tudom, hogy honnan látom mekkaor a hordás...
(A kaptárakat - 6 van - körbevettem nádfonatból készült kerítéssel, így kb. 1,90-2 méter magasan repülnek ki. Kb. 4x4 méteres a bekerített terület.)

_________________
A pásztorok is tarthatnak méhet, nem?
Képeim: http://meh.cjb.hu/gallery/index.php?cat=10045
Don't feed the trolls!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hogyan kezdjek méhészkedni?
HozzászólásElküldve: 2009.07.07. 21:40 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2008.11.01. 15:28
Hozzászólások: 24
Tartózkodási hely: Sz-Sz-B
Lényeges dolog lenne, feltenned 2-3 keretet a műlépek közé, sokkal jobban felhúzódnának a méhek a fiókra. Ha nincs semmiről sem hordás, akkor 0,5 literekkel etess. Unatkoznak a méheid? ;)

_________________
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hogyan kezdjek méhészkedni?
HozzászólásElküldve: 2009.07.07. 21:30 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.01.29. 14:03
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tata
b_hive írta:
Ha a keret még nem volt bent a méheknél (nem volt benne virágpor, fiasítás) akkor ajánlom a polctartó konzolt.

Köszi, b_hive, igazából arra gondoltam, hogy kezelés idején hova tehetem a kaptárból kiszedett kereteket, de ez jó lesz ha - végre - lesznek tárolandó lépeim.

Ma este, csak futólag ránéztem a kaptárakra és egy-két furcsaságot tapasztaltam és nem tudom hova tenni:
Két kaptárnál a bejáróban űlnek a méhek - sokan (!) - majdnem tőgyeltek, és egész sötétedéskor is elég sokan voltak még, az egyiknél szinte egymáson... rajzáshoz készülődnek??

Belehallgattam a kaptárakba és teljesen kinyitottam a tetőn a szellőzőket, az egyik ilyen "zsúfolt" kaptár melletti viszont elég "üres"-nek (voltak benne, csak úgy tűnt nagyon kevesen) hangzott, nagy volt benne a csend, de amikor megkoppantottam az alját, akkor felzúgtak, de elég hamar el is halkultak. Sötétedett, úgyhogy már nem bontottam kaptárt, belenézve nem sokat láttam.

A hétvégén bontottam kaptárt (bár nem néztem végig a kereteket a fészekben), és elég sokan voltak mindegyikben (bár az "üres"-ben akkor is a legkevesebb volt a nép) viszont a már két hete fent lévő műlépes fiókokat el sem kezdték kiépíteni (ma nem láttam, hogy változott-e a helyzet). Igaz, hogy nem húztem még fel a 2 keretet ahogy javasoltátok (:oops:) időhiány meg az esőzések miatt.

Mitévő legyek?

_________________
A pásztorok is tarthatnak méhet, nem?
Képeim: http://meh.cjb.hu/gallery/index.php?cat=10045
Don't feed the trolls!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hogyan kezdjek méhészkedni?
HozzászólásElküldve: 2009.07.07. 21:25 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2008.11.01. 15:28
Hozzászólások: 24
Tartózkodási hely: Sz-Sz-B
Sőt nyugodtan tehetsz műlépet is a kiépített keretek közé a 3. fiókba. Hagy építgessenek.

_________________
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hogyan kezdjek méhészkedni?
HozzászólásElküldve: 2009.07.07. 19:29 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4006
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
dew!

Ha az anya megvan, biztos nem álanyásság a "tényállás". Azt mondod, a fiasa szép munkás, akkor nincs ok panaszra. Lehet, hogy az anya nagyon belendült, még fiatal, és több petét is rakott egy sejtbe. Várj kicsit, majd kiforrja magát a dolog.

Ha van kiépített kereted, nyugodtan felteheted a 3. fiókot!

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hogyan kezdjek méhészkedni?
HozzászólásElküldve: 2009.07.07. 19:12 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.12.03. 00:19
Hozzászólások: 360
Tartózkodási hely: Pest megye
Nekem is herét petézik valószínű egy anya, ilyennel még nem találkoztam. Egy pete van minden sejtben, virágporosban nincs pete.

:? :?:


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hogyan kezdjek méhészkedni?
HozzászólásElküldve: 2009.07.07. 18:28 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.04.28. 20:39
Hozzászólások: 52
Tartózkodási hely: Nagycsécs, Kazincbarcika
Sziasztok!

A segítségeteket kérném:

Most kezdtem bogarazni, 6 rajt kaptam amiből 5 nagyon szépen fejlődik de egy problémás.
Elveszett az anya, de kapott 3 hete 1 bőlcsőt ami kikelt bepárzott és petézett is szépen már van fedett fiasítás is kb 3-4 tenyérnyi (nem here).
Kaptak erősítést a többiektől 2*1 db 1/2 Nb fedett fias képében kb 4 nap eltéréssel,ami furcsa hogy a kikeltek helyét ma kigülledt szemmel néztem, ugyanis 2-3-4 pete figyelt bennük. Ez az állanyásság tipikus jele de hogy lehet ez 4-5 nap alatt állanyás lesz a banda? Esetleg az anyával van gond? Most nem tudom mi legyen, segítsetek ha tudok.

A másik kérdésem az, hogy ha teljesen kiépítették a fészket(ez a többi csapat,2*10 1/2 NB) és fedik a kereteket, teli az összes léputca és folyamatosan kelnek az újak és serkentem is őket, egy lépcsőben felrakható-e a méztér 10 db 1/2 Nb kerettel töltve?

Köszi a válaszokat és bocs a többszörösen összetett mondatokért

Üdv dew


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hogyan kezdjek méhészkedni?
HozzászólásElküldve: 2009.06.29. 20:57 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.13. 21:05
Hozzászólások: 162
Tartózkodási hely: Mohács
csoban írta:
Tudtok javasolni valamit keretbak helyettesítésre? Nekem egyenlőre nincs, és most éppen szabad fiókjaim sincsenek, hogy abba rakjam ideiglenesen.

Mit javasoltok méhészkedéshez kabátnak? Most egy kék munkáskabátom van, de annak gombos az ujja és felvágott, úgyhogy az alá valami hosszujjút kel felvennem, így meg csorog rólam a víz (megáll a tüllön, annyira :D). A csajok meg mostanában kicsit aggresszivik, és nálunk még nem nyílt még ki a napraforgó (lásd fent).


Ha a keret még nem volt bent a méheknél (nem volt benne virágpor, fiasítás) akkor ajánlom a polctartó konzolt:
Csatolmány:
PolcKonzol.jpg

A sínek távolságát úgy állítsd be, hogy a konzolok éppen az oldalléceken kívül legyenek kb. 2 mm-re. NB kerethez a 40, fél NB-hez a 20 centis konzoltávolság éppen ideális. Egy 40 centis konzolra 11-12 keret ráfér!
Ha már volt a méheknél, a viaszmoly miatt nem tanácsos így tárolni (hacsak nem huzatos helyen)

Ruhaként nekem egy munkás kezeslábas vált be (L. áruházláncból), ennek az ujja és a bokája pantenttal beszűkíthető, alá csak egy ujjatlan pólót húzok (igaz a karomnál néha már átszúrtak rajta!).
Igaz, a régi fórumon le"űrrhuházta"... :lol:


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
Méhésztársi üdvözlettel:
B. Hive
NB + 1/2NB => 1/2NB
http://bhive.freehostia.com


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hogyan kezdjek méhészkedni?
HozzászólásElküldve: 2009.06.29. 14:57 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.06.10. 19:22
Hozzászólások: 10
Tartózkodási hely: Tolna megye
Nekem is voltak NB-s családjaim félkeretes rakodóban. Többen írtak klassz dolgokat. Csak rajtad múlik, hogy melyiket fogadod meg. Mennyi idős az anya? Esetleg jövőre csere? Milyen idősek a lépek? stb.. Én úgy oldottam meg, hogy akác előtt egy félkeretes fiókra zártam az anyákat. NB pörgetve. Vissza nem rakva. Kész. Ha vannak jó lépjeid amit sajnálsz kivágni, akkor esetleg összeraksz belőlük egy-két családnak valót amit jövőre veszel el tőlük. Próbálkoztam én is felülre, alulra félkeretes fiókkal, de nem sok sikerrel. Az anyák nagyon nehezen mennek át az NB-ről félkeretre. Esetleg ha kiszorul. Szerintem azért, mert összefüggő a lép. Ha meg egy része átmegy, akkor is kell anyarács, hogy míg a fias kikel (hogy el tudd szedni) az NB-ből ne tudjon vissza menni. Ez csak fél megoldás szerintem(nem mindegyik anya), mert nem az van amit szeretnél. A méhek nem háziállatok, nem ismerik a gazdájukat. Ösztönösen cselekednek, és ezt kell kihasználnunk az irányításukra. Szépen hangzik tudom :D , de mindig vannak érdekes, számunkra megmagyarázhatatlan dolgok.

Júliusban átfejleszteni én már nem tenném. Próbálkoztam én is egyazon fiókokban NB és FNB kerettel, de ez nagyon nem jó kezelés szempontjából. Inkább a jövő évet alapoznám meg, ha nem mész sehova (napraforgó) amivel az NB kiváltható, mint én akác esetén.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hogyan kezdjek méhészkedni?
HozzászólásElküldve: 2009.06.29. 13:31 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.01.29. 14:03
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tata
zsolti írta:
csoban írta:
zsolti írta:
Túl vagyunk Szent Iván éjszakáján, innentől fogva lassan, de biztosan minden megváltozik a méhészkedésben. A méhek már nem szaporodni akarnak majd, hanem készülnek a télre. Szaporításnak, átfejlesztésnek most már nincs helye! Teleld be a méheket NB kereten, aztán majd jövő tavasszal megbeszéljük, hogy fejlessz át félkeretre. Addig meg sikeres méhészkedést!

Ne haragudj, igazad van. :oops:


Semmi gond. Akkor végülis hogy döntöttél?

Hallagtok rád. Megpróbálok rendesen betelelni NB-n, úgy látom ez sem lesz sétagalopp. :)
Például fogalmam sincs mikor kezdjek el etetni, és hogy mikor elégséges a hordás, és mikor nem...

_________________
A pásztorok is tarthatnak méhet, nem?
Képeim: http://meh.cjb.hu/gallery/index.php?cat=10045
Don't feed the trolls!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hogyan kezdjek méhészkedni?
HozzászólásElküldve: 2009.06.29. 12:53 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4006
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
csoban írta:
zsolti írta:
Túl vagyunk Szent Iván éjszakáján, innentől fogva lassan, de biztosan minden megváltozik a méhészkedésben. A méhek már nem szaporodni akarnak majd, hanem készülnek a télre. Szaporításnak, átfejlesztésnek most már nincs helye! Teleld be a méheket NB kereten, aztán majd jövő tavasszal megbeszéljük, hogy fejlessz át félkeretre. Addig meg sikeres méhészkedést!

Ne haragudj, igazad van. :oops:


Semmi gond. Akkor végülis hogy döntöttél?

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hogyan kezdjek méhészkedni?
HozzászólásElküldve: 2009.06.29. 12:14 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.01.29. 14:03
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tata
zsolti írta:
Túl vagyunk Szent Iván éjszakáján, innentől fogva lassan, de biztosan minden megváltozik a méhészkedésben. A méhek már nem szaporodni akarnak majd, hanem készülnek a télre. Szaporításnak, átfejlesztésnek most már nincs helye! Teleld be a méheket NB kereten, aztán majd jövő tavasszal megbeszéljük, hogy fejlessz át félkeretre. Addig meg sikeres méhészkedést!

Ne haragudj, igazad van. :oops:

_________________
A pásztorok is tarthatnak méhet, nem?
Képeim: http://meh.cjb.hu/gallery/index.php?cat=10045
Don't feed the trolls!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hogyan kezdjek méhészkedni?
HozzászólásElküldve: 2009.06.29. 11:49 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.05.14. 11:21
Hozzászólások: 67
Tartózkodási hely: Mohács
zsolti írta:
Igaza van tsanyinak! Építtess! Ha nincs meg a lépállományod, akkor itt az idén már vissza nem térő alkalom az építtetésre!
tsanyi írta:
rosemberg írta:
Hello mindenki

Olyan kérdésem lenne,hogy nincs elég kiépített lépem és elég jó a napraforgó hordás,telnek a lépek. :D
Viszont félek,hogy kiszorul az anya :?
Gondoltam kipergetem,hogy legyen helye az anyának de a méz nagyon éretlen.
Olvastam,hogy az éretlen mézet a napra téve lehet érlelni.
Van valakinek tapasztalata?
Vagy inkább a nyár végén összegyúrom cukorral és visszaetetem.
Tudom a napraforgó nem a legjobb telelni de azt hallottam ha cukrot keverek hozzá és úgy etetem vissza akkor jó lesz.Vagy maradjon a kaptárban és várjam meg amíg beérlelik a lányok és az anya meg majd csak behozza a lemaradását?


Mindent összevetve először is azt tanácsolnám, olvasd el Örösi tanár úr Méhek között c. könyvét!!!
A mézet ne tedd napra, ez sokkal inkább a HMF tartalmát befolyásolná (hátrányosan) mint a víz tartalmat, ami a relatív páratartalomtól függ. Lsd.: mézes puszedli.
Ha vissza szeretnéd etetni (meg tudod őrizni addig, hogy ne buggyanjon meg) akkor nem lepénybe kell gyúrni, hanem szirupban beadni, akár cukorral keverve. A lepény etetése jobban igénybe veszi a méheket mint a szirup....
A napraforgón való telelésről inkább írjon az akinek van benne tapasztalata, minket Zalában ez nem fenyeget .... :D

De lenne egy sokkal egyszerűbb ötletem. Mint írod "elég jó a napraforgó hordás" --->műlép ...


Köszönöm a tanácsot a műlépek betűzdelve a könyvet elolvasom.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hogyan kezdjek méhészkedni?
HozzászólásElküldve: 2009.06.29. 10:00 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.05.17. 14:09
Hozzászólások: 215
Tartózkodási hely: Ladánybene
A ruhához szólnék hozzá.Én egyszerüen csak 1-pulcsiba csinálom a kesztyüm tépőzáras,aláhúzom a pulcsi uját és meghúzom a tépőzárat de rágumizni is lehet.A méhészkalapot mag csak betüröm a pulcsi nyaka alá és ennyi.Igy nemlessz gond,de hiddel igyis meleg lessz :lol: .


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hogyan kezdjek méhészkedni?
HozzászólásElküldve: 2009.06.29. 08:58 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.01.29. 14:03
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tata
Tükör írta:
De Csoban!

Az általad "anyabölcsőnek" nevezett gömböcskékben van egyáltalán valami?
Mert ha nincs, akkor ne foglalkozz vele ilyen kis böcső kezdeményeket sok család építget arra alkalmas helyeken,de aztán nem petézi be az anya és kész.

Hááát... Igérem csinálok fényképet és felrakom, amúgy is kellene, hogy tudjam "offline" tanulmányozni :D.
Van ilyen, hogy "bepetézetlen anyabölcső"?

BTW: Szombaton reggel néztem őket és még nem foglalkoztak az újjonan felrakott műlépes keretekkel, bár még nem is húztam fel két keretet, ahog Újrabogaras javasolta. Mennyi idő alatt kezdik kiépíteni a kereteket? Hordás van, bár a napra még nem nyílik, csak egy-két virág/tábla, hogy mekkora most a hordás, azt nem tudom megítélni, de jönnek a lányok szépen befelé és elég sok lábán látok virágport. (Virágport gyűjtetni mikor szokás?)

Tudtok javasolni valamit keretbak helyettesítésre? Nekem egyenlőre nincs, és most éppen szabad fiókjaim sincsenek, hogy abba rakjam ideiglenesen.

Mit javasoltok méhészkedéshez kabátnak? Most egy kék munkáskabátom van, de annak gombos az ujja és felvágott, úgyhogy az alá valami hosszujjút kel felvennem, így meg csorog rólam a víz (megáll a tüllön, annyira :D). A csajok meg mostanában kicsit aggresszivik, és nálunk még nem nyílt még ki a napraforgó (lásd fent).

_________________
A pásztorok is tarthatnak méhet, nem?
Képeim: http://meh.cjb.hu/gallery/index.php?cat=10045
Don't feed the trolls!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hogyan kezdjek méhészkedni?
HozzászólásElküldve: 2009.06.28. 19:58 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4006
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Igaza van tsanyinak! Építtess! Ha nincs meg a lépállományod, akkor itt az idén már vissza nem térő alkalom az építtetésre!

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hogyan kezdjek méhészkedni?
HozzászólásElküldve: 2009.06.28. 18:23 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6278
Tartózkodási hely: Észak-Zala
rosemberg írta:
Hello mindenki

Olyan kérdésem lenne,hogy nincs elég kiépített lépem és elég jó a napraforgó hordás,telnek a lépek. :D
Viszont félek,hogy kiszorul az anya :?
Gondoltam kipergetem,hogy legyen helye az anyának de a méz nagyon éretlen.
Olvastam,hogy az éretlen mézet a napra téve lehet érlelni.
Van valakinek tapasztalata?
Vagy inkább a nyár végén összegyúrom cukorral és visszaetetem.
Tudom a napraforgó nem a legjobb telelni de azt hallottam ha cukrot keverek hozzá és úgy etetem vissza akkor jó lesz.Vagy maradjon a kaptárban és várjam meg amíg beérlelik a lányok és az anya meg majd csak behozza a lemaradását?


Mindent összevetve először is azt tanácsolnám, olvasd el Örösi tanár úr Méhek között c. könyvét!!!
A mézet ne tedd napra, ez sokkal inkább a HMF tartalmát befolyásolná (hátrányosan) mint a víz tartalmat, ami a relatív páratartalomtól függ. Lsd.: mézes puszedli.
Ha vissza szeretnéd etetni (meg tudod őrizni addig, hogy ne buggyanjon meg) akkor nem lepénybe kell gyúrni, hanem szirupban beadni, akár cukorral keverve. A lepény etetése jobban igénybe veszi a méheket mint a szirup....
A napraforgón való telelésről inkább írjon az akinek van benne tapasztalata, minket Zalában ez nem fenyeget .... :D

De lenne egy sokkal egyszerűbb ötletem. Mint írod "elég jó a napraforgó hordás" --->műlép ...

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hogyan kezdjek méhészkedni?
HozzászólásElküldve: 2009.06.28. 17:03 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.05.14. 11:21
Hozzászólások: 67
Tartózkodási hely: Mohács
Hello mindenki

Olyan kérdésem lenne,hogy nincs elég kiépített lépem és elég jó a napraforgó hordás,telnek a lépek. :D
Viszont félek,hogy kiszorul az anya :?
Gondoltam kipergetem,hogy legyen helye az anyának de a méz nagyon éretlen.
Olvastam,hogy az éretlen mézet a napra téve lehet érlelni.
Van valakinek tapasztalata?
Vagy inkább a nyár végén összegyúrom cukorral és visszaetetem.
Tudom a napraforgó nem a legjobb telelni de azt hallottam ha cukrot keverek hozzá és úgy etetem vissza akkor jó lesz.Vagy maradjon a kaptárban és várjam meg amíg beérlelik a lányok és az anya meg majd csak behozza a lemaradását?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hogyan kezdjek méhészkedni?
HozzászólásElküldve: 2009.06.28. 00:20 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.18. 23:26
Hozzászólások: 295
csoban írta:
- Vajon az NB-ből 1/2 NB-ba való átfejlesztés működik aláfejlesztéssel és fejeléssel is?

Korábbi időpontban is nagyon esetleges a bekövetkezése annak, hogy NB-ról (függőleges irányban) áttelepüljön a fészek a félkeretekre. Most pedig már szinte biztos, hogy nem fog menni.

A feladat egyik -június végén- lehetséges megoldása:

- előkészíteni a műlépes, etetővel ellátott félkeretes kaptárt,
- a NB fészekből az anyát kifogni, biztonságba helyezni,
- a NB kaptárt 2-3 lépéssel hátrébb tenni,
- a félkeretest a helyére tenni,
- a NB ban lévő népnek kb a felét egy ládába lerázni,
- a ládából a méheket a félkeretesbe bezsongatni, közben az anyát a kijárón beengedni.

A további gondozás

A félkeretest folyamatosan etetni, addig amíg ki nem épít 2 fiókoknyi lépet.
A NB-ban várhatóan új anyát nevelnek. A bölcsőket egy kivételével le kell rombolni.

A NB kaptár kinézete okán előfordulhat, hogy az áttelepítettek közül sok visszaszáll, ezért kezdetben olyan távolra kell tenni, hogy ez ne fordulhasson elő. Úgy kell fokozatosan közelíteni, hogy mire kikel az utolsó here is, már a félkeretes mellett legyen - a sikeres egyesítés érdekében.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hogyan kezdjek méhészkedni?
HozzászólásElküldve: 2009.06.27. 20:26 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
De Csoban!

Az általad "anyabölcsőnek" nevezett gömböcskékben van egyáltalán valami?
Mert ha nincs, akkor ne foglalkozz vele ilyen kis böcső kezdeményeket sok család építget arra alkalmas helyeken,de aztán nem petézi be az anya és kész.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hogyan kezdjek méhészkedni?
HozzászólásElküldve: 2009.06.26. 21:19 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.01.29. 14:03
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tata
Robi írta:
A kaptárban szétszórtan lévő fiasítás is (ahogyan írod még a szélső kereten is) számomra azt erősíti meg.

Ha a fedett fiasítás mind púpos (herefias), ha a peték szabálytalanul helyezkednek el és 2-3-4-5 is van egy sejtben, sőt a sejt falán is, vagy virágporos sejten is találsz petét, vagy vagy arra húzott bölcsőt, akkor az a család biztosan álanyás.

Nézd meg figyelmesen, látsz-e ilyet a fiasításban!?

A fedett fiasítás nem mind púpos, csak a szélső keret külső oldalán van egy (zárt, nem szétszórt) púpos csoport.
Egyébként találtam normális fedett fiasítást, nagy felületen (kb. 1/3-1/2 lépnyi) egybefüggően (már nem emlékszem pontosan hány kereten, talán 2-3, kicsit összemosódnak a keretek :D) úgy hogy mellette folytatódik a nyitott fiassal, először idősebb álcákkal (kitöltik a sejtet) utána egyre kissebbekkel, ahogy távolodok a fedett fiastól, de teljesen hézagmentesen. Már lassan kezdett sötétedni (1/2 8 - 8) mire idáig jutottam, úgyhogy a petéket már nem láttam, hogy vannak-e, de frissen kikelt álcákat (egészen kicsi álcákat) biztosan láttam. Nem látszott hézagosnak a fiasítás, és nem láttam a virágporos sejtekben sem fiasítást.

_________________
A pásztorok is tarthatnak méhet, nem?
Képeim: http://meh.cjb.hu/gallery/index.php?cat=10045
Don't feed the trolls!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hogyan kezdjek méhészkedni?
HozzászólásElküldve: 2009.06.26. 16:26 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 18:10
Hozzászólások: 1315
Tartózkodási hely: Dél-Somogy, Babócsa
csoban írta:
......az egyikben meg is találtam az anyát (bár jelöletlen) a másikban csak ráutaló jeleket (van sok fedetlen fiasítás, olyanok álcák is, amiket 2 naposra saccoltam) viszont mindkét helyen találtam anyabölcsőket (vagy annak látszó "tárgyakat".
.......Ami miatt bizonytalan vagyok az az, hogy kicsinek tűnnek - bár nagyobbak mint a herefiasítás "púpja", de némelyik szinte csak egy gömb (vagy annak látszik).
......A here fias a szélső keretek közepén normális? A keretek szélén is vannak itt-ott púpos fedett fiasok, meg normál méretű heréket is láttam, de a szélső kereten a keret közepén is van herefiasítás, bár az is ugyanolyan méretűnek tűnik, mint a többi.


Csoban!
Nekem azért ezek külső jelek gyanússá teszik a családot. Biztosan van ott anya?
A leírásod alapján az a véleményem, hogy anyátlan, vagy még inkább álanyás lehet az a családod.
A rajzásra készülő családnál, de még az anyját elvesztett családnál is a rajbölcsők, illetve a pótbölcsők sokkal formásabbak, nagyobbak, mint amiről írsz.

A satnya bölcsők - így látatlanban - az álanyás család pótbölcsőire utalnak.
A kaptárban szétszórtan lévő fiasítás is (ahogyan írod még a szélső kereten is) számomra azt erősíti meg.

Ha a fedett fiasítás mind púpos (herefias), ha a peték szabálytalanul helyezkednek el és 2-3-4-5 is van egy sejtben, sőt a sejt falán is, vagy virágporos sejten is találsz petét, vagy vagy arra húzott bölcsőt, akkor az a család biztosan álanyás.

Nézd meg figyelmesen, látsz-e ilyet a fiasításban!?

_________________
Kolics Róbert
1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hogyan kezdjek méhészkedni?
HozzászólásElküldve: 2009.06.26. 10:42 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.10.31. 22:26
Hozzászólások: 485
Tartózkodási hely: Lovasberény Fejér m
A "húzz fel" azt úgy érted, hogy ne az alsó két fiókban legyen az NB keret, hanem a felsőből ( a harmadikból) lógjon le 2 fiókot (második-harmadik)?
Igen. Amikor pedig majd később visszarakod a helyére lehet, hogy a hízlalás miatt kicsit faragnod kell a lépet.

Akkor nem csak a bölcső elhelyezkedése (lép közepén-lép alján) az irányadó, hogy raj- vagy váltóbölcső?[/quote]
Az is. De az időpont is, a család állapota is szempont. És még ezek figyelembevételével is érhet meglepetés. Ettől (is) szép a méhészkedés!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hogyan kezdjek méhészkedni?
HozzászólásElküldve: 2009.06.26. 09:53 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.01.29. 14:03
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tata
Újrabogaras írta:
Az aláfejlesztés műléppel június végén nem megy. Hidd el zsolti látott már elég méhet az év minden szakában. Tudja mit beszél, és segíteni akart.

Tudom, hogy (ő is) segíteni akar, és köszönöm! Bocs zsolti nem akartam ignorálni a te tanácsaidat (sem)!
Vannak terveim, amiket módosítok a ti tanácsaitok, a méhek viselkedése és a technikai lehetőségeim alapján. :D
Újrabogaras írta:
Tartsd meg a fejelést, de húzz fel 1-2 lépet középen, amíg el nem kezdik építeni a műlépeket. Ha hem szabod át, telelj az eredeti lépeken. Most "csak" a 1/2 NB lépkészletedet növelheted, és helyet csinálhatsz a fejlődésnek és a napraforgó gyűjtésnek.

A "húzz fel" azt úgy érted, hogy ne az alsó két fiókban legyen az NB keret, hanem a felsőből ( a harmadikból) lógjon le 2 fiókot (második-harmadik)?
Újrabogaras írta:
Bölcső pedig az aminek az alja lefelé néz, kb 8 mm belső átmérője van, és legalább 10 mm hosszú. Ilyenkor már ritkábban rajzanak, ha anyát akarnak nevelni, akkor inkább le akarják cserélni a régit. Ha 4-5nél nincs több bölcső, akkor erről lehet szó. A váltást rájuk lehet bízni.

Akkor nem csak a bölcső elhelyezkedése (lép közepén-lép alján) az irányadó, hogy raj- vagy váltóbölcső?

_________________
A pásztorok is tarthatnak méhet, nem?
Képeim: http://meh.cjb.hu/gallery/index.php?cat=10045
Don't feed the trolls!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hogyan kezdjek méhészkedni?
HozzászólásElküldve: 2009.06.26. 08:05 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.10.31. 22:26
Hozzászólások: 485
Tartózkodási hely: Lovasberény Fejér m
Az aláfejlesztés műléppel június végén nem megy. Hidd el zsolti látott már elég méhet az év minden szakában. Tudja mit beszél, és segíteni akart. A lehetőségek változnak. Amit megtehetsz májusban vagy június elején-közepén, azt nem teheted meg június legvégén. Kezdőként pedig különösen nem, mert még azt sem tudod mit látsz.
Amit csinálhatsz:
Tartsd meg a fejelést, de húzz fel 1-2 lépet középen, amíg el nem kezdik építeni a műlépeket. Ha hem szabod át, telelj az eredeti lépeken. Most "csak" a 1/2 NB lépkészletedet növelheted, és helyet csinálhatsz a fejlődésnek és a napraforgó gyűjtésnek.
Bölcső pedig az aminek az alja lefelé néz, kb 8 mm belső átmérője van, és legalább 10 mm hosszú. Ilyenkor már ritkábban rajzanak, ha anyát akarnak nevelni, akkor inkább le akarják cserélni a régit. Ha 4-5nél nincs több bölcső, akkor erről lehet szó. A váltást rájuk lehet bízni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hogyan kezdjek méhészkedni?
HozzászólásElküldve: 2009.06.26. 07:37 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.01.29. 14:03
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tata
zsolti írta:
csoban írta:

Nem megerőszakolni szeretném a méheket, csak teszek egy próbát.

A Te méheid, azt csinálsz velük, amit akarsz! ;)

Tegnap felraktam a műlépes fiókokat mind a 6 kaptárra és fejeltem, mert egyedül nem tudtam alárakni, öcsém meg dolgozott tegnap délután. Úgyhogy lehet, hogy mégis "hallgatok" rád. :D

Átnéztem két kaptárat, az egyikben meg is találtam az anyát (bár jelöletlen) a másikban csak ráutaló jeleket (van sok fedetlen fiasítás, olyanok álcák is, amiket 2 naposra saccoltam) viszont mindkét helyen találtam anyabölcsőket (vagy annak látszó "tárgyakat". Volt a lép közepén is (érdekesen lerágrák alatta a sejteket és oda építették egy kis mélyedés közepére, de ez is kicsinek tűnik), és a lép alján is. Ami miatt bizonytalan vagyok az az, hogy kicsinek tűnnek - bár nagyobbak mint a herefiasítás "púpja", de némelyik szinte csak egy gömb (vagy annak látszik). Szerintetek ki kell vágni az összes bölcsőt? Vagy mentsek belőle? Vagy szabad kockáztatni, hátha elbontják? (Az anyák vegyesen jelöltek és jelöletlenek, de azok is csak fehérrel mert nem használ évenkénti színeket akitől vettem, idei és tavalyi anyák vegyesen.)

A here fias a szélső keretek közepén normális? A keretek szélén is vannak itt-ott púpos fedett fiasok, meg normál méretű heréket is láttam, de a szélső kereten a keret közepén is van herefiasítás, bár az is ugyanolyan méretűnek tűnik, mint a többi.

_________________
A pásztorok is tarthatnak méhet, nem?
Képeim: http://meh.cjb.hu/gallery/index.php?cat=10045
Don't feed the trolls!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hogyan kezdjek méhészkedni?
HozzászólásElküldve: 2009.06.25. 23:36 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.05.13. 22:28
Hozzászólások: 253
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar
Atis írta:
Azért annyira nem veszélyes a dolog. Számoljatok utána egy júniusi raj frissen kiépített kereteiben hány nemzedék fejlődik ki őszig. Max. 4, de a mézkoszorú helyén egy sem. Mégis kitelelnek. Az a lényeg, hogy télire bőséges legyen az élelem (és elegendő a nép). Attól nem lesz bajuk, hogy kicsit többet kell fűteniük. Lényeg, hogy legyen üzemanyag.


Az amiben már 4-5 nemzedék fejlődik az már nem rossz én nem is az olyan lépekről beszélek.... hanem a nagyon újakról.... de lényegében tényleg nem életbevágóan fontos... csak jobb megkönnyíteni a méhek dolgát..... de ez nekem sem fog menni tavasszal mert az állományom egy részét szeretném nb-ról 1/2 nb-ra átfejleszteni... ki akarom próbálni a rakódó kaptárat.... aztán ha tetszik akkor ki tudja....


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hogyan kezdjek méhészkedni?
HozzászólásElküldve: 2009.06.25. 22:11 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.30. 21:02
Hozzászólások: 1148
Tartózkodási hely: Duna-Tisza köze
Azért annyira nem veszélyes a dolog. Számoljatok utána egy júniusi raj frissen kiépített kereteiben hány nemzedék fejlődik ki őszig. Max. 4, de a mézkoszorú helyén egy sem. Mégis kitelelnek. Az a lényeg, hogy télire bőséges legyen az élelem (és elegendő a nép). Attól nem lesz bajuk, hogy kicsit többet kell fűteniük. Lényeg, hogy legyen üzemanyag.

_________________
Atis
4x10 1/2 NB Sztiro


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hogyan kezdjek méhészkedni?
HozzászólásElküldve: 2009.06.25. 21:24 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.05.13. 22:28
Hozzászólások: 253
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar
csoban írta:
Josy írta:
Szerintem is meg lehet próbálni még mesze van augusztus.... csak nem biztos hogy szerencsés lesz új lépen teleltetni....

Ha beszabom az NB kereteket, akkor akár a "régi" lépeken is telelhetnek.
Miért nem jó az új?


Hát nem tudom igazán amúgy én sem.... de nekem úgy tanítgatták hogy nem tartja a hőt mint a régi, meg az anya sem tartja 100%-os nak....


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hogyan kezdjek méhészkedni?
HozzászólásElküldve: 2009.06.25. 18:26 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4006
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
csoban írta:

Nem megerőszakolni szeretném a méheket, csak teszek egy próbát.


A Te méheid, azt csinálsz velük, amit akarsz! ;)

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hogyan kezdjek méhészkedni?
HozzászólásElküldve: 2009.06.25. 13:21 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.01.29. 14:03
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tata
Josy írta:
Szerintem is meg lehet próbálni még mesze van augusztus.... csak nem biztos hogy szerencsés lesz új lépen teleltetni....

Ha beszabom az NB kereteket, akkor akár a "régi" lépeken is telelhetnek.
Miért nem jó az új?

_________________
A pásztorok is tarthatnak méhet, nem?
Képeim: http://meh.cjb.hu/gallery/index.php?cat=10045
Don't feed the trolls!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hogyan kezdjek méhészkedni?
HozzászólásElküldve: 2009.06.25. 13:07 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.05.13. 22:28
Hozzászólások: 253
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar
csoban írta:
zsolti írta:
csoban! Örülök, hogy újraindult ez a topik, hiszen anno az OMMÉ-n is nagyon népszerű volt!

Nekem is nagyon hiányzott, és most hogy megvannak a méheink, még inkább szükséges, remélem mások is idetalálnak.
zsolti írta:
Túl vagyunk Szent Iván éjszakáján, innentől fogva lassan, de biztosan minden megváltozik a méhészkedésben. A méhek már nem szaporodni akarnak majd, hanem készülnek a télre. Szaporításnak, átfejlesztésnek most már nincs helye! Teleld be a méheket NB kereten, aztán majd jövő tavasszal megbeszéljük, hogy fejlessz át félkeretre. Addig meg sikeres méhészkedést!

Beszélgettem erről a Méhészkedés 1/2NB kaptárban topikban néhány emberrel korábban, és azt tervezem, hogy mégis megpróbálkozom az átfejlesztéssel, úgy, hogy aláfejlesztek műléppel, és ahogy elveszek szélső mézes NB kereteket, azokat beszabom 1/2 NB méretűre, hogy ne csak szűzlépes kereteim legyenek. Ha az anya nem hajlandó petézni a műlépes keretekbe, akkor maradok az NB kereten telelésnél.
Nem megerőszakolni szeretném a méheket, csak teszek egy próbát. (És azt is csak a családok felével, mert az öcsém családjainál inkább a fejelésre szavaztunk :))


Szerintem is meg lehet próbálni még mesze van augusztus.... csak nem biztos hogy szerencsés lesz ujj lépen teleltetni....


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hogyan kezdjek méhészkedni?
HozzászólásElküldve: 2009.06.25. 11:38 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.01.29. 14:03
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tata
zsolti írta:
csoban! Örülök, hogy újraindult ez a topik, hiszen anno az OMMÉ-n is nagyon népszerű volt!

Nekem is nagyon hiányzott, és most hogy megvannak a méheink, még inkább szükséges, remélem mások is idetalálnak.
zsolti írta:
Túl vagyunk Szent Iván éjszakáján, innentől fogva lassan, de biztosan minden megváltozik a méhészkedésben. A méhek már nem szaporodni akarnak majd, hanem készülnek a télre. Szaporításnak, átfejlesztésnek most már nincs helye! Teleld be a méheket NB kereten, aztán majd jövő tavasszal megbeszéljük, hogy fejlessz át félkeretre. Addig meg sikeres méhészkedést!

Beszélgettem erről a Méhészkedés 1/2NB kaptárban topikban néhány emberrel korábban, és azt tervezem, hogy mégis megpróbálkozom az átfejlesztéssel, úgy, hogy aláfejlesztek műléppel, és ahogy elveszek szélső mézes NB kereteket, azokat beszabom 1/2 NB méretűre, hogy ne csak szűzlépes kereteim legyenek. Ha az anya nem hajlandó petézni a műlépes keretekbe, akkor maradok az NB kereten telelésnél.
Nem megerőszakolni szeretném a méheket, csak teszek egy próbát. (És azt is csak a családok felével, mert az öcsém családjainál inkább a fejelésre szavaztunk :))

_________________
A pásztorok is tarthatnak méhet, nem?
Képeim: http://meh.cjb.hu/gallery/index.php?cat=10045
Don't feed the trolls!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hogyan kezdjek méhészkedni?
HozzászólásElküldve: 2009.06.25. 09:52 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4006
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
csoban írta:

Most például ezekkel a dolgokkal vagyok bajban:
- Vajon az NB-ből 1/2 NB-ba való átfejlesztés működik aláfejlesztéssel és fejeléssel is?
- Az átfejlesztés mellett lehet szaporítani is? (9-10 NB kereten vannak a méhek, a 9 keretes nagyon tele van, sajnos csak 1 családot vizsgáltam még csak át a sok eső miatt).
- Ha találok anyabölcsőt (márpedig azt hiszem van), akkor érdemes menteni? Ha igen, hogyan?
- Az új fiókokba ha nem rakok 10 műlépes keretet, hanem csak kevesebet (pl. 5-6-ot), akkor a többi helyre rakjak üres keretet vagy semmit? (Ha üres keret, akkor drótozva?)

Aztán még kérdezek, ha szabad... :D


csoban! Örülök, hogy újraindult ez a topik, hiszen anno az OMMÉ-n is nagyon népszerű volt!

Túl vagyunk Szent Iván éjszakáján, innentől fogva lassan, de biztosan minden megváltozik a méhészkedésben. A méhek már nem szaporodni akarnak majd, hanem készülnek a télre. Szaporításnak, átfejlesztésnek most már nincs helye! Teleld be a méheket NB kereten, aztán majd jövő tavasszal megbeszéljük, hogy fejlessz át félkeretre. Addig meg sikeres méhészkedést!

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hogyan kezdjek méhészkedni?
HozzászólásElküldve: 2009.06.25. 09:49 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.05.13. 22:28
Hozzászólások: 253
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar
Hát én úgy fejleszteném át hogy elszedném az összes nem fiasításos nb keretet, középre raknám és a két fiókot kiraknám műlépes félkerettel, ha nincs elég népesség meg hordás etetés. Mikor kiépültek a félkeretek akkor azt lerakni az alsóba, rá az anyarácsot, ha két fiókon van akkor felrakni a harmadika és a nb kereteket az anyarács fölé rakni, mikor kiürül a fiasítás akkor azt is el lehet venni....
de sainos ezzel a módszerrel sokat kell építeni a méheknek


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Hogyan kezdjek méhészkedni?
HozzászólásElküldve: 2009.06.25. 08:01 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.01.29. 14:03
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tata
Ahogy láttam a Bemutatkozások fórumban elég sokan kezdünk/kezdtünk méhészkedi mostanában zöldfülüként (bocs zöldfülü nem rád értem! :)).

(Biztos) vannak/lesznek olyan kérdések amik nem a specifikus topikokban (Méhészkedés 1/2NB kaptárban, NB fészek + 1/2 NB méztér, Méhészkedés fekvőkaptárban, Méhészkedés Hunor kaptárban vagy a Méhészkedés Hunor+1/2 Nb kaptárban) lennének a legjobb helyen.

Én most (2 hete) kezdtem/kezdek 3/6 kaptárral (a másik 3 az öcsémé, sikerült őt is "megfertőzni"), 10 keretes 1/2 NB rakodó, egyenlőre 2 fiókon (ma rakjuk fel/le - 3 kaptáron fölülre, 3-on alulra - a 3. fiókot), és egyenlőre NB kereten vannak a méhek.
Én már vagy 2-3 éve olvasom a szakirodalmat, de a gyakorlat az azért más (pl. elméletben a szúrás is csak elméletileg fáj :lol:).

Most például ezekkel a dolgokkal vagyok bajban:
- Vajon az NB-ből 1/2 NB-ba való átfejlesztés működik aláfejlesztéssel és fejeléssel is?
- Az átfejlesztés mellett lehet szaporítani is? (9-10 NB kereten vannak a méhek, a 9 keretes nagyon tele van, sajnos csak 1 családot vizsgáltam még csak át a sok eső miatt).
- Ha találok anyabölcsőt (márpedig azt hiszem van), akkor érdemes menteni? Ha igen, hogyan?
- Az új fiókokba ha nem rakok 10 műlépes keretet, hanem csak kevesebet (pl. 5-6-ot), akkor a többi helyre rakjak üres keretet vagy semmit? (Ha üres keret, akkor drótozva?)

Aztán még kérdezek, ha szabad... :D

_________________
A pásztorok is tarthatnak méhet, nem?
Képeim: http://meh.cjb.hu/gallery/index.php?cat=10045
Don't feed the trolls!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 2591 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 48, 49, 50, 51, 52

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.