Pontos idő: 2024.03.29. 00:43

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 71 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Egyes fél NB termelési technológiák összehasonlítása
HozzászólásElküldve: 2010.01.13. 20:35 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
PappL írta:
Fészek fiók berendezése akácra nálam: Szélen egy kiépített üres keret, mellette egy műlép,aztán egy nyitott fias az anyával, aztán hat műlép és végül egy kiépített üres lép.
Ha nem túl erős a család akkor teszek le még egy fiast egy műlép helyett az anyás kerettől a második helyre.

Akkor jól emlékeztem, hogy létezik egy lépes variáció is. Valószínűleg akkor nálatok nem jelentkezik az anya megtorpanása, vagy még inkább bölcsőzés megindulása erre a műlépes fiókra helyezésnél. Elképzelhető, hogy a repcehordás intenzitása az, ami ezt lehetővé teszi ? Vagy nálam anyaprobléma lenne? Mert a legerősebb családok anyái sem hajlandók így elfoglalni a fiókot. Amikor pl. egy 5-6 keret fias lépet tartalmazó fiókra zártam őket, akkor is ha megtelt fiassal, és én ezután raktam fel plusz fiókot, azt már nem volt hajlandó az anya birtokba venni, inkább rajzásra készült, akárhogy tűzdeltem neki kereteket. Napi kb. fél kiló hordásom lehetett ekkor.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyes fél NB termelési technológiák összehasonlítása
HozzászólásElküldve: 2010.01.13. 19:28 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
cerana írta:
ebbe a műlépes fiókba az akáchoz képest mikor teszed az anyát ? Az eredeti Bertalan szerint nem egy kereten kerül át az anya ?


Nem, az eredeti leírás is három fiast említ, + egy üres keretet. Én az üres keret helyett is műlépet rakok, így van 3 fias + 7 műlép. Az élboly családjai már repce végére teljesen kiépítik az összes műlépet. Ezektől fiast veszek el szaporítani, pároztatóba, és újabb műlépeket kapnak.

Az anya beletételét ebbe a fiókba, és tulajdonképpen az egész berendezést akácnyílás előtt kb. 10-11 nappal végzem, a fűzér jellemzően 4 centis állapotakor. Azért ekkor, mert az alulra berendezett anya nélküli csupa fias fióknak legkésőbb akác végéig ki kell kelni. Ez az akác alatti mézkamra fiók.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyes fél NB termelési technológiák összehasonlítása
HozzászólásElküldve: 2010.01.13. 19:18 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.05.11. 19:16
Hozzászólások: 372
Tartózkodási hely: Sz-Sz-B
Fészek fiók berendezése akácra nálam: Szélen egy kiépített üres keret, mellette egy műlép,aztán egy nyitott fias az anyával, aztán hat műlép és végül egy kiépített üres lép.
Ha nem túl erős a család akkor teszek le még egy fiast egy műlép helyett az anyás kerettől a második helyre.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyes fél NB termelési technológiák összehasonlítása
HozzászólásElküldve: 2010.01.13. 17:18 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.09. 08:47
Hozzászólások: 837
Tartózkodási hely: Nógrád Salgótarján
cerana
Három problémát is látok
-a vándorméhésznek olyan tecn. kell ami kibir kettő akácot
-minden évben más fejlettségűek a családok I akácra
-az időjárási viszonyok sohasem egyformák
Zander keretméreten méhészkedek,megvan az akác alatti tecn.de az előtte lévő időben mindig improvizálni kell,sok esetben még azt sem tudom merrefelé induljunk el.Egy biztos az idén állományszinten I akácra vándorlás előtt a legfelső(3-ik)öreglépesre üldözöm az anyát középre fiatal lépes+műlépes majd alulra zárt fiasok+műlépes kerülnek.Az a félelmem hogy az első akác végéig ami 8-nap nem birja ki ,de a leröptetéssel lehet hogy összejönne.

Uraim és hölgyeim igyekezzetek a műhelymelóval mert Febr.26-án tavasz van,hogy ki mondta:ÉN


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyes fél NB termelési technológiák összehasonlítása
HozzászólásElküldve: 2010.01.13. 16:41 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
zsolti írta:
Cerana! Valószínűleg más írhatta ezt, mert e téren még nem volt gondom.

Elnézést, akkor rosszul emlékszem. Ahogyan azt sem tudom pontosan, hogy ebbe a műlépes fiókba az akáchoz képest mikor teszed az anyát ? Az eredeti Bertalan szerint nem egy kereten kerül át az anya ?

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyes fél NB termelési technológiák összehasonlítása
HozzászólásElküldve: 2010.01.13. 14:08 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
cerana írta:
Zsolti is beszámolt róla, ha jól emlékszem, amelyik anya nem akarta elfoglalni ezt a fiókot, ott azért volt, mert már bölcsői voltak a másik fiókban.


Cerana! Valószínűleg más írhatta ezt, mert e téren még nem volt gondom. Az új fiókba három mézkoszorús nyílt fias kerül általában, és az elég az anyának, hogy jó leszen ott a hangulat. Általában másnapra a mézkoszorúk el is tűnnek onnan, és az anyák tele is petézik az új helyet, és Bertalan Imre eredeti leírásával ellentétben nálam már szinte ez után neki is állnak az első műlépet kiépíteni.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyes fél NB termelési technológiák összehasonlítása
HozzászólásElküldve: 2010.01.13. 09:52 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
H Tibor írta:
cerana
Viszont a hagyományos tecnológiában repcén korlátozott anya még csak gondolkodik mit csináljon azzal a sok műléppel az idő alatt itt telepetézik egy fiókot mert ehhez minden feltétel adott.

Ezzel fején találtad a szöget, ami engem ennek a technológiának az alkalmazására indított, csak a leírásból kihagytam. Azt vettem észre, hogy a fiasítástól anyaráccsal elválasztott anya, ha abban a fiókban kevés fias van, akkor inkább mindenáron vissza akar menni a fészekhez. Ez ugyanúgy érvényes NB fészekről való átfejlesztéskor, mint az anya korlátozásakor fél NB-ben, ha az anyának egy teljes fiókot akarunk adni (Bertalan módszer) Nálam ilyenkor legtöbbször inkább megjelennek a bölcsők. Igaz Bertalan azt mondta, hogy ez minősíti az anyát. Zsolti is beszámolt róla, ha jól emlékszem, amelyik anya nem akarta elfoglalni ezt a fiókot, ott azért volt, mert már bölcsői voltak a másik fiókban. Lehet, hogy az én anyáimmal van csak baj. Ha fias fiókban akarom egy fiókra zárni az anyát, akkor azért indul meg a bölcsőzés, mert megszorul. Amelyik viszont elkezdte a bölcsőt húzni, és az eljut a fedett fias szintig, az nekem akác után is mindenáron rajzani akar. Ezért választottam azt, hogy egy fias fiókja, és egy belekezdett fiókja legyen az anyának a 9 nap alatt, amíg alul bezárul a fiasítás. Amikor szétválasztásra kerül a család, akkora már annyi fias van a felső fias fiókban is, hogy probléma nélküli a felfüstölés. (ha nincs legalább 3 keretnyi, akkor nem lehet vakon dolgozni, mert rosszabb a felfüstölés hatékonysága). Az idősebb fias fiók elvitele pedig tökéletessé teszi a rajzásgátlást. És tulajdonképpen ez a fiók, ahogy mondod egy ajándék népesség , mert az anya így nincs a petézésben korlátozva.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyes fél NB termelési technológiák összehasonlítása
HozzászólásElküldve: 2010.01.13. 09:33 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Azt szeretném javasolni, hogy így a téli több szabadidő idején mindenki írja le a maga technológiáját, hátha együtt szintetizálni lehet belőle valami jobbat. Zsolti, Robi, bükk, tsanyi,misi azok akikről biztosan tudom, hogy nem egyforma technológiát használnak. Nabisról is úgy tudom, hogy fél NB-s. De nyugodtan le lehet írni más keretméretű rakodó technológiákat is.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára cerana 2010.01.13. 09:52-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyes fél NB termelési technológiák összehasonlítása
HozzászólásElküldve: 2010.01.13. 08:24 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.09. 08:47
Hozzászólások: 837
Tartózkodási hely: Nógrád Salgótarján
cerana
Tavaly próbáltam hasonló tecnológiát,ami engem erre késztetett az akác utáni összeszakadás.A repce közepén bekorlátozott anya a II akác végére és az aszt követö időkben nagyon lelassul,hiányzik az a fias.Repce időben akkor korlátozzuk az anyát amikor a legnagyobb a teljesitőképessége,ezért nyultunk az anya felfelé tereléséhez mert mint ahogy irtad ebben az időben már drasztikusat kell lépni a rajzás miatt.Viszont a hagyományos tecnológiában repcén korlátozott anya még csak gondolkodik mit csináljon azzal a sok műléppel az idő alatt itt telepetézik egy fiókot mert ehhez minden feltétel adott.Szaporitásnál lényeges a különbség és az elvett fiók hordóbogarai ugyis visszarepülnek.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyes fél NB termelési technológiák összehasonlítása
HozzászólásElküldve: 2010.01.13. 06:38 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Bükk !
Kb 7 fiók magasságig megy el az emelgetés, a 8. már problémás. (amikor a szöktető is fenn van, és a család is kap üres fiókot).Akác után már négy fiókban elfér a család. Atka: egész évben semmivel nem kezeltem: az őszi kezelések során az átlag atka 25-30 volt, volt olyan, hogy szélső érték 0 és 100. Ez most olyan év volt, hogy tavaly ősszel elvettem az összes fiast és mellette 9 napig amitrázos kartonlap volt benn. Más években az átlagos év végi atkaszám 200-300 közötti, igaz akkor van egy március-áprilisi amitrázos kartonlapos kezelés. Termelési idényben soha nem kezelek.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: cerana
HozzászólásElküldve: 2010.01.12. 21:10 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.03. 10:52
Hozzászólások: 1592
Tartózkodási hely: Balaton fővárosa
Zoli ha nem veszel rossz néven néhány észrevételt.
Amelyik családnak 3-4 méztere van gondolom annak még kell legalább 3 fiók hogy elférjenek a méhek.
Hogy tudod az ilyen magas kaptárt kezelni és a mézzel teli fiókokat a magasban emelgetni,nem gond hogy 3-4 napig leszorítottad a családot?
A másik észrevételem az atkára vonatkozik.
Mint írod az ősszel egyesített család későn hagyja abba a fiasítást,tavasszal is korán kezdi és ahova csak lehet herefiast húz.
Ezek mind az atka túlzott szaporodását segítik elő egy átlagos népességű családhoz képest.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyes fél NB termelési technológiák összehasonlítása
HozzászólásElküldve: 2010.01.12. 21:02 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Josy írta:
Na de mondjuk egy akác pergetésnél, ahol az idő is számít akkor is lehet eszt használni?


Akkor kell használni a lefújót.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyes fél NB termelési technológiák összehasonlítása
HozzászólásElküldve: 2010.01.12. 20:45 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.31. 22:08
Hozzászólások: 265
Tartózkodási hely: Tét, Budapest
Josy írta:
Ja és már ha itt vagyok akkor, használ e valaki valamilyen leűzőszert a fiókokból való méh eltávolítására, egyáltalán van e hozzá engedélyezett szer?


Leűzőszer használata ma már tilos.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyes fél NB termelési technológiák összehasonlítása
HozzászólásElküldve: 2010.01.12. 20:42 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.05.13. 22:28
Hozzászólások: 253
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar
cerana írta:
Josy.
Én szöktetővel, egyszerre 3-4 fiókot is, de akkor kb annyi napig van fönn, mint ahány fiók.


Na de mondjuk egy akác pergetésnél, ahol az idő is számít akkor is lehet eszt használni?
Ja és már ha itt vagyok akkor, használ e valaki valamilyen leűzőszert a fiókokból való méh eltávolítására, egyáltalán van e hozzá engedélyezett szer?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyes fél NB termelési technológiák összehasonlítása
HozzászólásElküldve: 2010.01.12. 08:53 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Josy.
Én szöktetővel, egyszerre 3-4 fiókot is, de akkor kb annyi napig van fönn, mint ahány fiók.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyes fél NB termelési technológiák összehasonlítása
HozzászólásElküldve: 2010.01.11. 23:44 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.05.13. 22:28
Hozzászólások: 253
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar
Engem ebben a technológiában a mézelvétel mikéntje érdekelne, vagyis, hogy milyen módon és teknikával távolítják el a méheket a méztéri fiókokból, milyen eszközzel és milyen hatékonysággal.
Vagyis, ki hogy csinálj? :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyes fél NB termelési technológiák összehasonlítása
HozzászólásElküldve: 2010.01.10. 21:19 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 18:10
Hozzászólások: 1315
Tartózkodási hely: Dél-Somogy, Babócsa
Cerana!
Látom körvonalazódott az elképzelésed.
Lényegében hasonló elvek alapján dolgozunk mi is az idén, bár a gyakorlati megvalósítása más lesz mint nálad.
Nálunk az anya felfelé terelése szóba sem jöhet, mivel elég jó a tavaszi legelő, a beáramló gyümölcs-repce nektár ezt a módszert valószínűleg lehetetlenné tenné.
A leröptetős témánál leírt és tavaly is alkalmazott módon, lefejlesztéssel dolgozunk majd akác előtti 10-12 napig.
Utánna többféle megoldás is lehet. A korán rajzásra készülő, erősen túlfejlett családoknál szóba jöhet anyaelvétel és röptetőkeretes rajzásgátlás is, míg a "normál" családoknál feltétlenül az öreganyát otthagyva (pontosabban visszadva) akarunk mézeltetni, egyidejű szaporulat készítéssel.
A rajzás nekünk is sokszor okozott gondot, így erre azért mi is alkalmazunk egy fogást.
Jól használható a röptetőkeret is - mert tavaly működött -, de egyrészt nincs belőle elegendő legyártva és az idén nem akarunk megint készíteni, másrészt az új beavatkozást akarjuk kipróbálni.

Hosszabb távon, egy beállt családszámnál én is elképzelhetőnek tartom a szaporulattal ősszel történő, részleges visszaegyesítést (bár én azért nem két egész családot tennék össze, mert véleményem szerint túl erős családok lennének, ami - a szakirodalom szerint - telelés szempontjából sem jó és tavasszal is korai túlfejlődést okozhat).
Most azonban egyenlőre a tavaszi fejlődést úgy szeretnénk fokozni, hogy a jelenleg léphiányos felső fészekfiókban a március közepén kikerülő oldalszűkítés helyett, a fiasok közé 3 petézésre alkalmaz lépet tűznénk, így adva helyet az anyának.
Szándékaink (és szükség) szerint 0,5 kg-os részletekben kapnak kb. 2 kg feed-bee-s lepényt is, de igazából ezt azért terveztük be, mert az idei évben szándékosan kevesebb élelemmel teleltünk be, mint szoktunk, hogy minden családnál biztosan a legfelső fiókban induljon meg a petézés.

_________________
Kolics Róbert
1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyes fél NB termelési technológiák összehasonlítása
HozzászólásElküldve: 2010.01.09. 21:22 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Az összerakást hideg időben csinálom, mert melegben kutatás-és rablás alakul ki, nincs papír, mert az zavaró. Ha két fiatal anyás családot rakok össze, akkor biztosan találok ebben az időben rajt a fákon.(Szeptember vége felé járunk). Felülre hőszigetelőt rakok a menekülőtérbe. Legfelső fiók totál mézes, alá fias-mézes. Kevésbé mézes, vagy üres fiók megy legalulra, mert ha a fias van lenn, akkor fentről inkább lecipelik a mézet, ami februárban gondot jelenthet.
Tavasszal a családok robbanásszerűen fiasítanak. Április végére négy fiókon van fias, az anya eszetlenül megy lefelé. Ez kb. 24 keret fiast jelent, de van amelyikben méz van, vagy virágpor, tehát nem ennyi keretnyi. Ez termeti meg az alapját a hatékony rajzásgátlásnak. Mert mi a hatékony rajzásgátlás? Az anyát úgy kell elszakítani egy időre a családtól, hogy ott ne maradjon nyílt fias, és a fiasítás zöme a családnál maradjon. Valójában tehát leröpítésről van szó, de azt vettem észre, hogy a kétszeri-háromszori leröpítés csak erős hordásban működik, viszont még akác előtt vagyunk, és állóméhész vagyok, így ekkor nem jellemző az erős hordás. Ezért a leröpített részt kettéosztva érem el azt, hogy ne legyen a fedett fiasból utánkelés, ami a bölcsők totális lerágását megakadályozná. Vagyis két fiókra füstölöm fel az anyát, mert ezt tudom kettészedni. De az az igazi, ha az egyik fiókban fedett fias is alig van. Ezért a várható felfújás előtt egy héttel kap a család felülre egy sötétlépes fiókot, amibe az egy hét alatt belenyaldos az anya. Ha van repce a távolban (közel sosincs), akkor már annak kezdetén szűzlépes fiók megy felülre, hogy az anya abba ne fiasítson. Ekkor a sötétlépes az alá kerül. Tehát amikor az első bölcsők megjelennek a méhészetben (!) összes anya felfújva a felső kettő (vagy repcén több) fiókba, 9 nap múlva elválasztódeszka az anyás és törzscsalád közé. Anyás rész lerepül, anya beindul az eddig csak kóstolgatott fiókban. (Repcés mézes fiók szöketőre) anya ismét felfújva a felső nyitott fias fiókba, alsó fiók a szaporítás: elviszem, bölcsőt kap. Ahhoz, hogy ne legyen túl nagy (6-8) keret fias a szaporítás, ezért fullmézes ősszel ez a fiók. (na az az előbb említett kaptáram, lehet, hogy csak öt keretes lesz). Az anyának méheitől, mézétől, fiasításától megszabadítva esze ágában sincs rajzani, ezért egy fiókon visszakerül az eredeti családhoz alulra, és itt is van az akác. Ha nem lenne alul két fiók fias, akkor nem sokat tudnának gyűjteni. A szaporulat és a törzscsalád lesz ősszel egyesítve.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyes fél NB termelési technológiák összehasonlítása
HozzászólásElküldve: 2010.01.09. 20:47 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Mi okozhat rövidebb élettartamot ?-tettem fel a kérdést magamnak.
Hát pl. a Nosema. Nyáron ? (Akkor még senki nem hallott ceranaeről). Ha az, akkor miért nem látom a hasmenést ? Talán mert enyhe a fertőzés, és nem jut el addig, hogy kialakuljon (lágyabb széklet látható volt azért az autómon, de ennél lényegesen súlyosabbat tapasztaltam máshol, amit azért az én méheim nem értek el). Elképzelhetőnek tartottam, hogy egy nagyon enyhe lefolyású Nosema tünete a rövidebb élettartam, amit a méhész nagyon észre sem vesz. Amikor néhány évvel később a Méhészetben megjelent egy cikk, azt hiszem Nyáron Nosema ? címmel, akkor kezdtem igazolva látni az elképzelésemet. Talán pont ebben a lapszámban számoltak be rövid hírekben arról, hogy a spanyolok új Nosema fajt fedeztek fel. Ez volt a ceranae. Pont ezért lett az emil címem (Apehhoz kellett) cerana, mert gondoltam, hogy erről még nagyon sokat fogunk beszélni az elkövetkező években. Ezért az én technológiám nevezhető a (Nosema) cerana-é technológiájának (azt nem állítom, hogy a gyógymódja, hanem egy lehetséges eszköze a vele való együttélésnek).
Szóval azt vettem észre, hogy ugyanolyan mennyiségű méh napforduló után két anyának szétosztva nagyobb mennyiségű fiasítást, és így népet produkál őszre, mint ha csak egy anya petézne. Jó nagy felfedezés mi ?- ezt még egy óvodás is ki tudná számolni, csakhogy így ellentmondásba kerülök az előbb leírtakkal, hogy valójában a méhtömeg határozza meg a fiasítás nagyságát, nem az anya a napforduló után. Valójában azt gondolom,hogy a méhjárat okozta gátat tudom két anyával kiküszöbölni. Viszont ezzel a második alapprobléma az akáci rajzással nem oldódik meg. Egy fiatal és egy öreganyás család összerakásával nagyobb méhtömegű családot hozok létre, mint egy nem kettéosztott egyanyás anya produkált volna nálam a fél NB-ben. A kaptárak így négy-öt fiókosak lesznek, amelyek maradnak is így egész télen. Ez teremti meg a fiókos mézeltetés alapjait. Folyt köv., mert írás közben nem látom az alsó sort és ez zavar.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyes fél NB termelési technológiák összehasonlítása
HozzászólásElküldve: 2010.01.09. 20:18 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Az én technológiám kialakításának mozgatórugója két problémából eredt: az egyik az, hogy a családjaim mindig az akác előtti héten indultak rajzásnak, és 100 %-ban. A másik, hogy alapvetően sohasem voltam elégedett a betelelt családok nagyságával. Ez a fél NB családokra vonatkozik, mert voltak NB fészek és fél NB mézterű rakodóim is, amelyeknek a népességéhez képest voltak rosszak a felesek. Viszont az NB fészkesek pedig vagy megrajzottak akácon, akármit csináltam velük, vagy a fészket zsúfolták tele mézzel. Ezért inkább a fél NB irányába mozdultam. Viszont a nyári -őszi népesség évről-évre csökkenő tendenciát mutatott. Ennek két okát láttam: az egyik, hogy augusztusban számolgatva a fias kereteket azok 7-9 között mozogtak, elvétve volt tízen felül. Azt tapasztaltam, hogy a 3 fiókos családoknál fokozatosan szűnt meg az alsó fiókban a petézés szeptember közepére. Tehát két fiókon petézett az anya, de kelletlenül, mert nagy a hézag a két fiók között. (egyszer istenuccse csinálok olyan kaptárt műanyag keretekkel, ahol nem lesz méhjárat a két fiók között, hanem fúrok a keret lapján lyukat, hogy ott közlekedjenek). Szerintem a méhjárat nagyon rájátszik arra a természetes hajlamra, hogy napforduló után leszálló ágba kerül a napi petézés. Ezt a napfordulós tényt én úgy gondolom, hogy semmilyen módszerrel nem tudjuk befolyásolni, mert egy nagyon mély törvényszerűség rejlik benne. Mégpedig szerintem az, hogy (nem kell szó szerint venni, hanem a tendencia a lényeges) napforduló előtt egy dajka kettő álcát képes nevelni, utána fordítva: egy álcát dajkál kettő méh. Természetesen kora tavasztól késő őszig folyamatos átmenettel. Ennek oka pedig a méhek élettartama:a kapott pempő mennyisége (minősége?) határozza meg a méh élettartamát. Tavasszal nincs szükség hosszú életű méhekre ezért tud növekedni a számuk egy családon belül, télre való felkészülésnél hoszabb életűeknek kell lenni, ezért fogy a számuk. És itt jön a második ok, amit említettem, hogy mi az oka annak, hogy évről- évre gyengébbek nyáron a családjaim. Az pedig a rövidebb élettartam. Folyt. köv.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Egyes fél NB termelési technológiák összehasonlítása
HozzászólásElküldve: 2009.09.23. 08:59 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Jó, hogy felvetődött a téma. Én inkább onnan indulnék ki, hogy akáci családhoz milyen erősségű család kell. Most fél NB-ről fogok beszélni )Tételezzünk fel május 15-i hordás indulást. Tartozzon ehhez egy március tíz örüli fiasítás indulás. Ez durván 3 generáció (idén kettő volt). Mondjuk azt, hogy az utolsó generáció akác alatt kikel, és mindjárt hord is (majdnem igaz). Tapasztalatom szerint egy generáció alatt tavasszal duplázódni tud a fiasítás (ez anya kérdése elsősorban). Ha 12 keret májusi fiast veszünk, akkor (maximum!) az első fias generációban 3 fias keret tud másodikban 6 lenni, és a harmadikban 12. Négy induló fias keretnyi (!) esetén 8, és 16 lesz. Ötnél ez tíz és húsz tud lenni. Ha az alapszámokon vitatkozni akarunk (állományszintről beszélve), akkor is öt induló keretnyi fias (hat-hét lépen, 9-10 takart kereten) azt jelentheti, hogy 1 fiókon betelelt család termelőképessé tud fejlődni, ha nincs téli veszteség (jó takarással még kemény teleken is át lehet teleltetni úgy a családokat, hogy nincs egy fél maroknál több hulla a kaptár alján. (Más kérdés, hogy tisztuláskor mennyi fogy belőlük.)
Én azonban azt figyeltem meg, hogy ilyen esetben akácon mindig rajzani akarnak. A leröpítés egy jó dolog, de nem mindig sikeres, ha az anya olyan fiókban van, ahol sok a kelő fias, mert pótlódik a lerepült állomány. Ezért én a lerepítést fiaselvétellel kombinálom, mégpedig úgy, hogy az anya két fiókra van zárva és lerepítés után az egyik fiókot elvéve készül a szaporítás (akác előtt vagyunk). Ilyenkor tökéletes a rajzásgátlás, és az anyát visszarakva a családnak sem lesz kedve rajzani, hanem csak gyűjteni(mert nem marad bölcső). Viszont az elvett egy fióknyi nép és kikelő fiasítás komoly mértékben csökkenti a termelési eredményt.Vagyis egy fiók alatti indulás esetén nem működik jól a rendszer. De ha tavasszal két fiókkal indulunk, akkor tökéletes. Viszont tavaszi két fiókos fél NB családokat állományszinten én nem tudtam sosem elérni. Ezért szoktam azt csinálni, hogy ilyenkor a szaporításból származó fiatal anyás, és a legtöbbször lerongyolódott termelőket egyesítem minden hókuszpókusz nélkül (újságpapírra gondolok). Igaz így tavaszra lehet belőle 2-5 % anyátlanság (anyák marakodása miatt ennyi pusztul el a tél folyamán, egyidős anyák egyesítésével az egyik gyakran kirajzik).
Ez a módszer termelés esetén jó, szaporításra ebben a formában nem alkalmas. Viszont több éves tapasztalat alapján mondhatom, hogy a tavaszi méhproduktum az egyesített családoknál lényegesen több, mintha az eredeti formájában a dupla számú anyát teleltem volna át. Az anyák április végén már lefelé haladva állományszinten négy fiókon fiasítanak (95 % egy éves így), igaz fiókonként négy -hat kereten csak, és sok a here.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 71 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.