Pontos idő: 2024.03.28. 23:15

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 2096 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 42  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2019.08.02. 19:32 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Szívesen!

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2019.08.02. 19:13 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.09.29. 22:30
Hozzászólások: 432
Kedves Zsolti!
Köszönöm, hogy időt tudtál szakítani a kérdés megválaszolására és ilyen szépen körbejártad a témát.
Remélem ez másnak is segített, de nekem biztos :)
Kár, hogy nem tudtam ezt még a napra előtt.
A napraforgóra én is vándorlok, így ezzel kiegészítem jövő évi menetrendet.
(Ha jól számoltam 6, számomra új, fontos mozzanatot rögzítek a tervbe.)
Üdv:

_________________
Kavalos
Don't stop honey!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2019.08.02. 16:19 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
kavalos írta:
Kedves Zsolti!
Múltkor írtad, hogy rossz megoldás ebben a kaptárrendszerben bent hagyni napraforgóra az anyarácsot (fészek két fiók). Azt is írtad, hogy nálad nincs bent, de az anya így is max. egy Horthy ötpengőst fiasít. Én úgy tudtam az anyarács csak az anyát irányítja a kaptáron belül, más hatása nincs. Ki tudnád esetleg fejteni az anyarács nélküli napraforgóra vándorlás előnyeit méztermelési szempontból? Mióta írtad, többször is eszembe jutott, töprengtem rajta, de nem találtam a magam számára elfogadható magyarázatot. Valami hiányozhat a képletből:)
Előre is köszönöm!
Üdv:


Kavalos!
Fontos momentum ebben a témában, hogy a napraforgó virágzása szinte mindig teljes egészében a nyári napforduló utáni időszakra esik, mikor is a méhcsalád viselkedése alapvetően más, mint a napforduló előtt. Ez már az összehúzódás időszaka, mikor is a méhek a téli fészek kialakításán dolgoznak; a méz most már nem a fiasítás fölé, hanem egyre inkább a fiasítás helyére kerül. Nyilván ez ellen a méhésznek dolgozni kell, de csak bizonyos mértékben tudunk ez ellen tenni. A méhész célja napraforgó-virágzás alatt nem csak a mézkamra töltetése, hanem a lehetőségekhez képest a minél nagyobb fészek megtartása. Nyilván napraforgó-virágzásra két fiókos fészekkel indítunk. Ha ilyenkor a második fészekfiókra anyarácsot teszünk, akkor a család az erősségétől függően képes a rácsot plafonnak tekinteni, és inkább telezsúfolja a fészkét mézzel, gyakorlatilag szinte megszüntetve azt, mintsem felhordani a mézet a rács fölé. Nyilván az erősebb családok az elején még nem vennék figyelembe a rácsot, de később már az ő fészkükre is káros lenne. Ezen a problémán lehetne segíteni fiasok felhúzásával, de akkor ezek a fiasítások lent már nem pótlódnak, tehát gyengítenénk vele a családokat.
Én a napraforgót nem itthon, hanem vándortanyán fogom meg. Az anyarácsot a vándorlás előtti napon szedem ki, és új, fedelezett-pergetett mézteret kapnak a méhek középen négy szűzléppel. Lehetőleg nem akkor érkezem a vándortanyára, mikor még csak dekák vannak, hanem igyekszem kifogni az első kilós napot. A fent említett tényezők mind azt a célt szolgálják, hogy az anyáknak eszébe sem jusson felmenni. Nem is szoktak. Nagyon ritka. Ha azonban mégis kerül fias némelyik méztérbe, azt a szöktetés megmutatja, ami napraforgón öt óráig tart. Ha érdemleges fiast találok, ami mondjuk egy tenyérnyi, akkor azt fiókelszedés közben leteszem a fészekbe, és felrakok helyette egy telimézes keretet. Az öt pengősnyi fiasokkal nem foglalkozok. Idén ha jól emlékszem két, vagy három családnál kellett ilyen keretcserét végrehajtani, valamint egy anya volt éppen fent szöktetéskor. 10 perc plusz munka.

Egyik évben egy félkeretes méhész kétségbeesetten hívott fel napraforgó vége felé tőlem egy kilométerre, hogy baj van. Mi? - kérdeztem tőle. A méztér kong az ürességtől, a fészkek dugig vannak mézzel, fias szinte nincs. Kérdeztem tőle, hogy vannak berendezve a kaptárak: Két fészekfiók, a másodikon rács, rajta szűzlépes méztér. Nem volt több kérdésem.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2019.08.02. 16:16 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.21. 12:57
Hozzászólások: 1118
Tartózkodási hely: Szombathely
Csinálok annyi családot pluszba tavasszal amennyire szükség lehet pótlásra. (+amit fejlesztek)
Álanyást este kirázom a kaptársortól távolabb, és ennyi.
Fias lépeket kiolvasztom.
(Idén is próbáloztam a "kiscsalád odatesz, ráröptet, utána kiráz" módszerrel. Egyszerűen nem éri meg a szórakozást vele.
Kell lenni annyi tartalék családnak ami ezt fedezi.

_________________
Andor
http://www.meheszmerleg.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2019.08.02. 15:57 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 19:19
Hozzászólások: 615
Tartózkodási hely: Derecske
Az álanyásság esetében nekem a köv. vált be. Leváltandó, két éves anyát adok be, akár petéztető leszorítóban, akár úgy szabadon - a fias lépen, amelyiken megtalálom, méhekkel együtt. A legtöbbször sikerül. És egyszerű. Ha minden jó, majd lecserélem idei anyával.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2019.08.02. 15:37 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.02.17. 13:09
Hozzászólások: 1719
Tartózkodási hely: Pest megye
Álanyás témához:
A rögtön lerázás helyett szerintem jobb:
- elvinni eredeti helyéről -> valamennyi bekéredzkedik régi helye közelében
- akik maradtak az új helyen, 1-2 nap múlva lerázni, új helyet felszámolni
így nem egyszerre rohanják le a többi kaptárat.
Többi kaptárt szűkíteni, esetleg anyát zárkával védeni.
Álanyás lép a törpeherék kikelése után újra használható a család által. Ha még nem fedett, csap alatt kimosható a lépből a sok álca. Egyébként félretéve olvasztásig, jól bebüdösödik, nyűvesedik.

Ha van tartalék kis család pár léppel, azzal anyásítható az álanyás család, ilyenkor a többi családra nem jelentenek veszélyt:
Álanyás család fölé dobunk egy taposórácsot vagy rostaszövetet, úgy hogy ne legyen átjárás, taposórácsnál kis csíkot esetleg ki kell takarni valamivel (pl. gliceroxos karton). Rátesszük a kis családos fiókot, résnyi kijáróval, legyen kijárásuk. Egy-két nap múlva már hagyunk kis átjárás lehetőséget két egység közt. Később bővítjük az átjárást, majd kb. 5-6. nap körül elvesszük a rácsot, ha minden O.K. A feromon blokkolja az álanyákat, leállnak. Érdemes ellenőrizni utána, anya lemerészkedik-e a korábbi álanyás részbe, hiszen az lenne a cél, belakja.

Kinek melyik megoldás szimpatikus...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2019.08.02. 13:37 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.09.29. 22:30
Hozzászólások: 432
Kedves Zsolti!
Múltkor írtad, hogy rossz megoldás ebben a kaptárrendszerben bent hagyni napraforgóra az anyarácsot (fészek két fiók). Azt is írtad, hogy nálad nincs bent, de az anya így is max. egy Horthy ötpengőst fiasít. Én úgy tudtam az anyarács csak az anyát irányítja a kaptáron belül, más hatása nincs. Ki tudnád esetleg fejteni az anyarács nélküli napraforgóra vándorlás előnyeit méztermelési szempontból? Mióta írtad, többször is eszembe jutott, töprengtem rajta, de nem találtam a magam számára elfogadható magyarázatot. Valami hiányozhat a képletből:)
Előre is köszönöm!
Üdv:

_________________
Kavalos
Don't stop honey!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2019.08.02. 12:03 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Ha álanyás, és még gyenge is, akkor szerintem a legjobb megoldás este bezárni, odébb vinni őket és lekénezni a családot.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2019.08.02. 09:55 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.08.02. 20:26
Hozzászólások: 845
Tartózkodási hely: Békéscsaba
Szomszédok kijáróit erősen beszűkíteni
ezt a kaptárt távolabb vinni
kirázni a fűbe a benne levő mêheket,szomszédok at fogja erősíteni létszámügyileg
Sajnos ez a bevált.....

Vagy:

Ezt a kaptárt távolabb vinni kirázni a méheket
Az álanyás helyére egy kis családot (tartalék) ot helyezni,kijáróját erősen szűkíteni,így a tarcsi család létszáma nő.fontos a szűkítés,hogy a betóduló exálanyás csapat nehogy leölje a tartalék anyját


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2019.08.02. 09:42 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2019.06.07. 21:01
Hozzászólások: 39
Sziasztok!

1/2-es rokodóval méhészkedem. Észrevettem, hogy az egyik családom álanyás, és nagyon gyenge.

Milyen módon szüntethetem meg ezt a családot úgy, hogy ne tegyek kárt a többi családban?

Előre is köszönöm a segítséget!

Kezdő méhész vagyok, és tudatlanságommal nem akarom a többi családot tönkre tenni. Egyébként szerintem erős családok, atka ügyben is jók (jelenleg is kezelve van).


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2019.07.21. 07:43 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.05.13. 04:28
Hozzászólások: 349
Tartózkodási hely: Tiszapüspöki
Sőt, ma reggelre még arra is rá jöttem, hogy nekem viszont nem igazán megy a matek. :ut Valamiért az volt a fejemben, hogy 35-ös az a kaptár.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2019.07.20. 21:52 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.05.13. 04:28
Hozzászólások: 349
Tartózkodási hely: Tiszapüspöki
Nehogy bántasnak vedd kezdomehesz79 ;)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2019.07.20. 21:50 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.05.13. 04:28
Hozzászólások: 349
Tartózkodási hely: Tiszapüspöki
zsolti írta:
Szerintem ilyen senkinek nincs. 365, de inkább 370 ami elterjedt.

Dehogynem! Egy matematikusnak. 10×35 mm= :roll:


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2019.07.20. 15:28 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Szerintem ilyen senkinek nincs. 365, de inkább 370 ami elterjedt.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2019.07.20. 10:13 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2017.06.09. 18:39
Hozzászólások: 5
Sziasztok!
355 mm belső szélességű FélNB rakodó fiókot milyen kerettel lehet használni?Keretváll 35 vagy esetleg 34?Valakinek van ilyen kaptárja?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2019.05.28. 20:28 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.09.29. 22:30
Hozzászólások: 432
Tekate!
Ha ennyi fiókom lenne plusszba nem is aggódnék! Felraknám 7-8 fiókra a családokat és kettőslétrával szaladgálnék a méhesben :) A rajokat röptében szedném össze :)
Sokan mondták már, de tényleg minden év más. Igazából ez is a szépsége ennek a szakmának, számomra.

_________________
Kavalos
Don't stop honey!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2019.05.28. 20:19 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.09.29. 22:30
Hozzászólások: 432
Zsolti!
Köszi a tippet! Nálam marad egyelőre a műlép, mert más nincs, de a jövőben, ha lesz majd kiépített akkor az lesz. A családok terv szerint vasárnap reggel kapják meg az egyik kipörgetett fiókot legalsónak, remélem addig még kihúzzák így, és maradnak.
Üdv:

_________________
Kavalos
Don't stop honey!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2019.05.28. 13:59 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.31. 05:50
Hozzászólások: 560
Tartózkodási hely: Pest megye
Van két gagyi családom, amit a repcére költözés előtt kifosztottam, de olyan halovány gyenge volt, hogy talán 4 fiasa volt ekkor csupán.
Ezért otthon hagytam, őrizni a mézes-virágporos lépeket a molytámadástól, meg kitakarítani belőle a koszt, molyürüléket.
7 ill. 8 fiókos rakodók lettek, tömve mézes és félig mézes lépekkel, alsó két fiókot üresen hagytam fészeknek, sok műléppel, anyarácsot nem raktam. Állványra kell állni hozzá.
Hétvégén néztem, a 7-ik és 8-ik fiókban is bőven méhek, a mézes lépek kiegészítve, meszelve szépen, ahogy kell, de rajzási szándéknak továbbra sincs jele, anya viszont felment, még a 4. fiókban is találtam friss petézést 3 lépben.
Rajzásgátlás: sok hely, anyát nem korlátozni, gyenge család. :D

_________________
Amatőr hétvégi hobbiméhész.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2019.05.28. 06:07 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
kavalos írta:
Érdekes, hogy az idén nálam nem igazán működik a Bertalan módszer.


Igen, sajnos idén nem működött jól, pedig egy nagyon jó módszer egyébként. Magam már azóta így zárok, amióta Bertalan Imre az elsőt közzétette az újságban. (Talán 2001-ben?)
Amikor az időjárás miatt a műlépek nem épülnek normálisan - talán az ideivel együtt ez volt a 3. ilyen év - akkor általában két műlépet kiépített szűz lépekre cserélek és azokat betűzöm a fiasok közé. Ezzel csökkenteni lehet azt a veszélyt, hogy nem lesz kellő mennyiségű fiasítás. Ezeket a szűzlépeket az anyák be szokták petézni, mivel ilyenkor nincs hordás (nyilván ezért nincs építés).
Idén még ez a borzalmas rajzási szándék is nehezítette a történetet, mivel az anyák egy része nem csak nem tudott, de nem is akart petézni. Ezért mézesedtek el a keservesen kiépített új lépek.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2019.05.27. 20:49 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.09.29. 22:30
Hozzászólások: 432
Köszi ata67!
Igen ő még zárkázott is, én csak sakktábláztam, 1 fias, 1 műlép, hátha így kiépítik petézésre a köztes lépeket és nem tekintik fészken kívülinek a fiók felét. Bár a fészkes fene tudja :)
Négy nap múlva kiderül.

_________________
Kavalos
Don't stop honey!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2019.05.27. 18:51 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.10.14. 12:01
Hozzászólások: 687
Tartózkodási hely: Pécs
Tekate lerakta egy fiassal az anyát egy fél Nb fiókra, ott volt a hely, mégis rajozni akartak...
viewtopic.php?p=168944#p168944
Érdemes a fölötte lévő hsz-eket is átolvasni. Én egyértelműen az időjárás, bezártság, hordástalanság, zsúfoltság számlájára írom a sok rajzást.
Tükör írta, hogy lehetőleg nyitott állapotban kell lerombolni a bölcsőt, vagy frissen fedetten. Ahhoz állandóan a méhesben kell lenni, vagy legalábbis nagyon pontosan időzítve le kell bölcsőzni 4-5 naponta. Aki nem tudja ezt megtenni, annak szerintem célszerűbb más technológiát választani.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2019.05.27. 13:29 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.09.29. 22:30
Hozzászólások: 432
Érdekes, hogy az idén nálam nem igazán működik a Bertalan módszer. A két fias+üres+fiast lépeket követő pár lépet kiépítették (2-3 db), majd a mellette lévőt mézesítik, a többi szűzléphez nem nyúlnak és húzzák a bölcsőket. Én az időjárás számlájára írom a jelenséget, de lehet, hogy van egyéb magyarázat is.

_________________
Kavalos
Don't stop honey!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2019.03.05. 07:33 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2015.07.30. 20:52
Hozzászólások: 9
Üdv! Ki, mikor kezdi el a fészek széléhez tűzgélni a villázott kereteket? Az időjárás miatt még egy kicsit korainak gondolom, viszont láttam sok helyen, hogy kikeltek az első dolgozók.


Köszi a választ!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2019.02.27. 20:27 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.01.19. 17:50
Hozzászólások: 299
Akkor fog az anya a fél kereten maradni ha van ott fias, ha nincs akkor bajos a dolog.
De fias nélkül én úgy csináltam, hogy az anyát megkerestem, leraktam félkere, ráztam hozzá fiatal méheket, rá rostaszövet és rá raktam az nb fészket. A kijáró méhek alulra repülnek be, fent is nyitni kell kijárót. Miután az anya lent elkezdett petézni, pár nap, kicserélheted anyarácsra a rostaszövetet. Fent nem fognak bölcsőt húzni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2019.02.24. 13:49 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2017.06.25. 15:28
Hozzászólások: 153
Tartózkodási hely: Eger
Szia.
Nem átnevelési céllal történt ugyan, de megtörtént...
1/2 nb fiókokban vannak a méhecskéink. A fészkük nb kereten, és fölöttük a mézűr. Nem volt a fészken anyarács, és a higiénikus aljdeszka lemeze ki volt húzva. Repcén az Anya hűvösnek és huzatosnak érezte alul a fészket, ezáltal felhúzódott a méztérbe és telefiasította az ottani kereteket.
Szerintem ezzel a módszerrel át tudod telepíteni őket.
Vagy a másik megoldás lehet az is, (remélem nem badarságot írok) hogy az nb fészket lerázod a fiókokba az nb 1/2 keretekre, és majd az nb kereteket berakod alulra anyaráccsal az Anya fentmarad a feles kereten és ott folytatja a petézést a többi bogár meg lemegy az nb keretekre dajkálni a lentmaradt fiasítást. Megpróbálnám így is de ezt csak jó meleg időben merném mikor már van rengeteg bogár a kaptárban. Várd meg a jó időt, és nálam bölcsebb emberek véleményét is. Biztos már hozta úgy a sors másoknak is hogy nb ről kellett átfejlesztenie nb 1/2 re.
Üdv Gábor


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2019.02.24. 13:08 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag
Avatar

Csatlakozott: 2014.02.08. 23:35
Hozzászólások: 46
NB kaptár "átnevelése" 1/2 NB -ra?

NB kaptárban vettem méheket. Én 1/2 NB -ban méhészkedem.
Hogy lehet a méheket "átnevelni" 1/2 NB kaptárra?
( Örösi is csak a fordítottját említi )
Köszönöm


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2018.11.30. 20:58 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Én felül 6 keretre szűkítek, alul mind a 10 keret bent marad.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2018.11.30. 16:24 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.31. 05:50
Hozzászólások: 560
Tartózkodási hely: Pest megye
Itt ha visszaolvasol, kiderül, hogy sokan megírták már. Jómagam csak felül, 7-8 keretre szűkítek, oldaltakarókat teszek oldalra. Más nem is szűkít, vagy máshogy csinálja.

_________________
Amatőr hétvégi hobbiméhész.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2018.11.30. 16:11 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2016.05.14. 18:29
Hozzászólások: 31
Ki szokott szükiteni keretet kivenni vagy (fiókos) esetleg hány keretre szükititek köszönöm válaszokat .


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2018.06.18. 20:23 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.09. 21:39
Hozzászólások: 707
Tartózkodási hely: Tatabánya
Ezzel a mértékegységgel most találkozom először.
Mennyi méhet jelent "egy anyányi dajkatömeg"?
Hány méh "egy anyára való népesség"? Mondjuk ilyenkor, hárs végén vagy facélián.

_________________
mindent a maga idejében


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2018.06.18. 04:56 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Közel harminc éve én is úgy gondoltam, hogy legjobb lesz augusztus elején szaporítani, amikor vége a termelésnek. Hamar rájöttem, hogy a méhcsalád napfordulóig jön felfelé, aztán onnan lefelé. Nem az anya határozza meg ilyenkor a későbbi népességet, hanem a dajkatömeg. Két anyára való népességet egy méhanya a napforduló előtt állít elő. Ilyenkor még az is nagyon meglátszik, hogy a szaporulat egy-két, vagy három generációval a napforduló előtt készült. Tetemes lehet a különbség őszre az ugyanakkora műrajok esetén, attól függően, hogy napforduló előtt hány napot tudott az új az anya petézni. Napraforgó után már csak egy méhanyának való dajkatömeg van, amit hiába oszt ketté, akkor is csak egy méhanyányi lesz a telelőnép. Ennél sokkal célszerűbb akác előtt rajzásgátlási céllal megcsapolni a családokat, azzal több célt lehet egyszerre elérni.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2018.06.17. 21:04 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Én azt nem értem, hogy miért nem akkor szaporít az illető, amikor szaporítani kell?

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2018.06.17. 12:18 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.09. 21:39
Hozzászólások: 707
Tartózkodási hely: Tatabánya
Az anyát szerintem pár óra múlva, vagy másnap gond nélkül elfogadják.
Azt gondolom, napráig termelt ezekkel a családokkal, azért szaporít ilyenkor, ... de mindegy.

Olyan ember véleménye érdekelne igazán, aki szintén szaporít így, mert szeretném megtudni, hogy ő pótol-e virágport? (Ha igen, milyen módszerrel?)
Ad-e hozzá még népet?
Milyen módszerrel és milyen dózissal szedi le az atkát az egy fióknyi népről?
Hogyan szűkít? (Nem mondtam, de akiről hallottam erről, ő habkaptárt használ.)
Hogyan telelnek ki ezek a családok? Milyen telelési veszteségei vannak? Hogy jönnek ki a télből? Ilyesmi.

_________________
mindent a maga idejében


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2018.06.17. 11:33 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.31. 05:50
Hozzászólások: 560
Tartózkodási hely: Pest megye
köztudott, hogy szaporulatot fiatalabb népességgel célszerű csinálni, több szempontból is.
A mézesfiókba csak találgatni tudom, milyen koru méhek mennek fel, de hogy el kelljen vinni röpkörzeten kívülre, hogy az öregek ne távozzanak, ez megmosolyogtatóan amatőr módszer.
Arról nem is beszélve, hogyhogy napraforgón szaporít? :shock:
Eddigre erősödtek fel a családjai? :D

_________________
Amatőr hétvégi hobbiméhész.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2018.06.17. 10:26 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.04.19. 19:38
Hozzászólások: 365
Ami a kezdő méhmennyiséget illeti szerintem is jó lehet. Problémát szerintem az okozhat, hogy a méhek mikor fogadják el az új anyát, tehát nem mindjárt tehető be, szerintem. De kiváncsi volnék az egész technológára
Üdv. Jóska


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2018.06.17. 08:23 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.09. 21:39
Hozzászólások: 707
Tartózkodási hely: Tatabánya
Egy kollégától hallottam, hogy napraforgón készít szaporítást. Egy kipörgetett fiókot feltesz nyalatni, egy óra múlva elveszi. A rajtalévő méhmennyiség röpkörzeten kívül kap egy fiatal petéző anyát.

Ti mit gondoltok erről? Esetleg van más is aki így szaporít?

_________________
mindent a maga idejében


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2018.05.14. 17:12 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Igen, ez mégjobb megoldás pontosan azért, amit írsz. Ha ilyenkor a rács feletti méztérben öreg lépek vannak többségben, akkor simán feltermelik a mézet a méhek anélkül, hogy tennél fel fiast, az anya fenntartja a petézést a rács alatti fiókban, és lemegy az újba is. Persze ahogy haladunk a napforduló felé, ez a lendület egyre csökken, de odébb van az még!

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2018.05.14. 16:54 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.05.08. 10:59
Hozzászólások: 501
Tartózkodási hely: Pest-Pilis-Solt-Kiskun vármegye
Zsolti és arról mit gondolsz, hogy az új fészekfiókot a meglévő alá teszem nem pedig fölé. Tavaly amikor fölé tettem akác után volt hordásom és eléggé kiszorították az anyát vele. Ezért eldöntöttem, hogy idén alá teszem és megnézem úgy.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2018.05.14. 14:13 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Gyönyörűen be fogja petézni, neked meg szép nagy egészséges méheid lesznek belőle.
Én akác után az anyák felengedésekor 4-6 szűz lépet teszek az új fészekfiókba középre.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2018.05.14. 10:31 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2015.07.10. 09:06
Hozzászólások: 637
Nem lesz más választása. Most bepetézi.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2018.05.14. 05:54 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.05.08. 10:59
Hozzászólások: 501
Tartózkodási hely: Pest-Pilis-Solt-Kiskun vármegye
Akác pergetés után mondjuk május 20 még lehet az anyának adni 1 fiók szűzlépet? A szélső két keret sötét lenne viszont a többi szűz. Mivel akácon 1 fiókra voltak zárva meg kell bővítenem a fészket és arra gondoltam idén kipróbálnám a szűzlépet. Kérdés hogy bepetézi vagy szenvedni fog már vele?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2018.03.13. 17:11 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2015.02.23. 21:25
Hozzászólások: 135
Többször volt már szó a Bertalan, Cserényi, stb. módszerekről. Ha jól tudom a Bertalan féléből több verzió is van. Ha esetleg valakinek van újabb verziója attól, ami ezen az oldalon található: viewtopic.php?p=27117#p27117, esetleg más jól bevált leírása van 1/2NB-ről és szívesen megosztaná, akkor légyszi küldje el emailben: petzinger.gabor@gmail.com


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2017.09.24. 09:18 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2015.02.23. 21:25
Hozzászólások: 135
Köszi a segítséget. Így belegondolva nem csak a párát, de a terhelést is eléggé asszimetrikusan kapnák a fiókok ha egyoldalra rendezném a kereteket.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2017.09.24. 08:14 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Két oldalról. Ennek az oka az, hogy ha egyik oldalra rendezed a kereteket, akkor a fiókok két oldalai nem egyféleképpen kapják télen a párát és félredeformálódhatnak.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2017.09.24. 00:24 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2015.02.23. 21:25
Hozzászólások: 135
Téli szűkítéskor inkább két oldalról érdemes szűkíteni és a kereteket középre rendezni, vagy egyik oldalról is elég? Ki hogy szokta?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2017.09.05. 08:23 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2016.06.30. 07:36
Hozzászólások: 15
Köszönöm


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2017.09.04. 22:08 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.10.14. 12:01
Hozzászólások: 687
Tartózkodási hely: Pécs
Alul a két szélére egy-egy teli mézes, fölül a közepére két félig-kétharmadig mézest.
Attila


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2017.09.04. 21:48 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2016.06.30. 07:36
Hozzászólások: 15
Alul a két szélére egy egy mézes és közepe üres , vagy egyik szélébe egymás mellé két mézes majd üres?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2017.09.04. 18:59 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Majdnem pontosan így!
Én annyit szoktam megtenni, hogy ilyenkor még felveszek a felső fiókba 1 vagy 2 mézkoszorús fias lépet, a tele mézest inkább alul kiteszem a szélre. A telelőfűrt így fellóg a felső fiókba.
Tavasszal így fent indul a fiasítás így nem okoz gondot ha február végén van egy-két hetes lehűlés.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2017.09.04. 14:53 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2016.06.30. 07:36
Hozzászólások: 15
Sziasztok!
Kérdésem az lenne, hogy félkeretes két fiókos rakodót, hogy érdemes télire berendezni? Jelenleg a második fiók majd tele mézzel, alsó fiókban 1-2 mézes keret.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 2096 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 42  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.