Pontos idő: 2024.04.27. 12:47

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 2096 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 37, 38, 39, 40, 41, 42  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.04.20. 15:37 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Újrabogaras írta:
A hét végén felkészítem a családokat akácra.
Egy fiókra zárom, a gyengéket felszámolom, velük erősítem a közepeseket. Ha valaki alkalmazza ezt a módszert szívesen meghallgatnám a véleményét. Hány fias keretet összerakását tartjátok optimálisnak?



Csak halkan mondom, de szerintem is a fészek felé került fedett fias kelését az akác dandárját megelőző napokra kéne időzíteni, szerintem is pontosabban kiszámolható-összejátszható ez a helyzet egy hét múlva.

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.04.19. 17:50 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
Újrabogaras írta:
tűzoltó írta:
Újrabogaras írta:
A hét végén felkészítem a családokat akácra.
Egy fiókra zárom, a gyengéket felszámolom, velük erősítem a közepeseket. Ha valaki alkalmazza ezt a módszert szívesen meghallgatnám a véleményét. Hány fias keretet összerakását tartjátok optimálisnak?


Az NB fészek-mézkamrás kaptár a 7 fiassal szokott működni.
Szerintem elsieted a korlátozást. Én még várok egy hetet.


Köszönöm.
Félek, nagyon begyorsít a meleg idő.
Gondolom a 7 fias 24 keretes NB kaptárban és fedett fiasításra értendő.


A hét fiassal az NB 19 keretes fészek-mézkamrás működik. A 24 esnek több kell.

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.04.17. 20:51 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.10.31. 22:26
Hozzászólások: 485
Tartózkodási hely: Lovasberény Fejér m
tűzoltó írta:
Újrabogaras írta:
A hét végén felkészítem a családokat akácra.
Egy fiókra zárom, a gyengéket felszámolom, velük erősítem a közepeseket. Ha valaki alkalmazza ezt a módszert szívesen meghallgatnám a véleményét. Hány fias keretet összerakását tartjátok optimálisnak?


Az NB fészek-mézkamrás kaptár a 7 fiassal szokott működni.
Szerintem elsieted a korlátozást. Én még várok egy hetet.


Köszönöm.
Félek, nagyon begyorsít a meleg idő.
Gondolom a 7 fias 24 keretes NB kaptárban és fedett fiasításra értendő.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.04.17. 20:28 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
Újrabogaras írta:
A hét végén felkészítem a családokat akácra.
Egy fiókra zárom, a gyengéket felszámolom, velük erősítem a közepeseket. Ha valaki alkalmazza ezt a módszert szívesen meghallgatnám a véleményét. Hány fias keretet összerakását tartjátok optimálisnak?


Az NB fészek-mézkamrás kaptár a 7 fiassal szokott működni.
Szerintem elsieted a korlátozást. Én még várok egy hetet.

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.04.17. 17:37 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.10.31. 22:26
Hozzászólások: 485
Tartózkodási hely: Lovasberény Fejér m
A hét végén felkészítem a családokat akácra.
Egy fiókra zárom, a gyengéket felszámolom, velük erősítem a közepeseket. Ha valaki alkalmazza ezt a módszert szívesen meghallgatnám a véleményét. Hány fias keretet összerakását tartjátok optimálisnak?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.04.16. 21:28 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.13. 21:05
Hozzászólások: 162
Tartózkodási hely: Mohács
tűzoltó írta:
Ha megfogadsz két tanácsot. A május nem lesz jó az áttelepítésre mert az új kapban a méhek sokáig azzal vannak elfoglalva , hogy kikenjék propolisszal a kaptárt. Nehogy elbukd ez miatt az akácot! Ezt hagyd inkább nyárra.
A rakodókat nem szokzák paszentosra csinálni hanem inkább lötyögősre, mevel ha egy kicsit megdagad nem lehet szétszedni vagy összerakni őket.
Csak azért mondon , hogy ne a saját hibádból kelljen tanulnod.


Karcsi! Köszönöm a tanácsokat! az elsőt be fogom tartani, a második alatt igazából azt értettem, hogy oda-vissza illenek egymásra a fiókok, bár más gyártó készítette, kizárólag tervrajzok alapján!

_________________
Méhésztársi üdvözlettel:
B. Hive
NB + 1/2NB => 1/2NB
http://bhive.freehostia.com


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.04.16. 06:32 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
b_hive írta:
Ma elhoztam a gyártótól a 3 új kaptáramat! :P
Pontosabban az aljdeszkák még nincsenek készen, mert pontosítani kellett egy két dolgot, de hét végre az is meglesz!
És ami a legfontosabb, sikerült passzentosra csinál(tat)ni az előző hárommal (másik gyártó :!: )
Most indulhat a felületkezelés, és remélem májusra új lakásba költözhet a tavalyi három rajom is!


Ha megfogadsz két tanácsot. A május nem lesz jó az áttelepítésre mert az új kapban a méhek sokáig azzal vannak elfoglalva , hogy kikenjék propolisszal a kaptárt. Nehogy elbukd ez miatt az akácot! Ezt hagyd inkább nyárra.
A rakodókat nem szokzák paszentosra csinálni hanem inkább lötyögősre, mevel ha egy kicsit megdagad nem lehet szétszedni vagy összerakni őket.
Csak azért mondon , hogy ne a saját hibádból kelljen tanulnod.

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.04.15. 20:49 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.13. 21:05
Hozzászólások: 162
Tartózkodási hely: Mohács
Ma elhoztam a gyártótól a 3 új kaptáramat! :P
Pontosabban az aljdeszkák még nincsenek készen, mert pontosítani kellett egy két dolgot, de hét végre az is meglesz!
És ami a legfontosabb, sikerült passzentosra csinál(tat)ni az előző hárommal (másik gyártó :!: )
Most indulhat a felületkezelés, és remélem májusra új lakásba költözhet a tavalyi három rajom is!

_________________
Méhésztársi üdvözlettel:
B. Hive
NB + 1/2NB => 1/2NB
http://bhive.freehostia.com


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.04.15. 20:32 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.13. 21:05
Hozzászólások: 162
Tartózkodási hely: Mohács
tűzoltó írta:
Te is tudod , hogy ez illegális. Még akkor is ha a Janovicsé. Csodálkozom is , hogy még a nevét is adja egy ilyen szabálytalan ajánlathoz. Építtess!


Köszi, Tűzoltó! Én is viszkettem tőle! :D A hét végén úgyis megint át akarom őket nézni, és van már egy halom kész beműlépezett keretem... Akkor tolom nekik! :lol:

_________________
Méhésztársi üdvözlettel:
B. Hive
NB + 1/2NB => 1/2NB
http://bhive.freehostia.com


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.04.15. 19:26 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.30. 21:02
Hozzászólások: 1148
Tartózkodási hely: Duna-Tisza köze
Ha már szóba került mit ér most egy 1/2 NB szűzlépes keret. Nem venni akarok, hanem azt számolgatom, hogy a nyári holtszezonban érdemes-e cukron építtetni. (Mindenképpen szűzkeretben gondolkodom.)

_________________
Atis
4x10 1/2 NB Sztiro


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.04.15. 06:13 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
Te is tudod , hogy ez illegális. Még akkor is ha a Janovicsé. Csodálkozom is , hogy még a nevét is adja egy ilyen szabálytalan ajánlathoz. Építtess!

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.04.14. 22:29 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.13. 21:05
Hozzászólások: 162
Tartózkodási hely: Mohács
Sziasztok, a véleményeteket szeretném kérni.
A Méhészet apróhirdetései között találtam "Kiépített fél NB kereteket" (Janovics-féle). Érdemes megpróbálni, vagy inkább ezerrel építtessek műlépről? Elég kevés a kiépített tartalék lépem a tavalyi 3 rajzás miatt.

_________________
Méhésztársi üdvözlettel:
B. Hive
NB + 1/2NB => 1/2NB
http://bhive.freehostia.com


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.04.14. 11:49 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 18:10
Hozzászólások: 1315
Tartózkodási hely: Dél-Somogy, Babócsa
Csoban!
Az alsó két fiók nem volt szűkítve, csak a 3. fiókba került oldaltakarás a kivett 3 keret helyére. Kaptáraink egyébként 9 keretesek. A családok természetesen nem voltak olyan népesek, hogy 3 fiókra lett volna szükségük a teleléshez. A telelőfürt a 2 felső fiókon helyezkedett el. A 3 fiókon teleléssel némi munkát lehet spórolni (ősszel nem kell elszedni, tavasszal kivinni), valamint a ratározási gondokat enyhíti ez a megoldás. Nyitott rostaszövetes aljon történő teleltetéskor a legalsó fiók egyfajta szélfogóként is szolgál.

_________________
Kolics Róbert
1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.04.14. 07:39 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.01.29. 14:03
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tata
Robi írta:
... A családok felével az idén 3 fiókon teleltünk, melyből a legfelsőből 3 keret hiányzott, azok helyére hungarocell szűkítőt tettünk. Ezen családokhoz a tavaszi futó vizsgálaton és a feed-bee-s lepény beadáson kívül nem nyúltunk, mégis - vagy éppen ezért?! - ezek fejlődtek a legjobban. Már bánom, hogy csak a családok felénél dolgunk ezzel a módszerrel.


Az alsó két fiókban is szűkítettetek vagy ennyire népesek voltak a családok beteleléskor?

_________________
A pásztorok is tarthatnak méhet, nem?
Képeim: http://meh.cjb.hu/gallery/index.php?cat=10045
Don't feed the trolls!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.04.13. 19:32 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 18:10
Hozzászólások: 1315
Tartózkodási hely: Dél-Somogy, Babócsa
A Zsolti által említett lefejlesztéses módszert alkalmazzuk mi is, bár némileg más módon.
Tegnapelőtt (szombaton) és ma végeztük a lefejlesztés első lépését. Mi más módszerrel dolgoztunk, mert némileg más a kiinduló helyez, illetve más lesz az akácra történő felkészülés is.
A családok felével az idén 3 fiókon teleltünk, melyből a legfelsőből 3 keret hiányzott, azok helyére hungarocell szűkítőt tettünk. Ezen családokhoz a tavaszi futó vizsgálaton és a feed-bee-s lepény beadáson kívül nem nyúltunk, mégis - vagy éppen ezért?! - ezek fejlődtek a legjobban. Már bánom, hogy csak a családok felénél dolgoztunk ezzel a módszerrel.

A család szétszedése után az alsó fiókból kikerült egy üres (mézes) lép. Középre üres, műlép nélküli (építtető) keret került. Ezután változatlan sorrendben összeraktuk a kaptárat és kivettük a legfelső fiókból az oldalszűkítőt, majd kissé széthúztuk a kereteket. Ezután a léputcába történő, többszöri erős befüstöléssel és lerázással űztük le az esetlegesen fenn lévő anyát, majd a fiókot az alulról kivett 1 üres léppel és 2 műléppel egészítettük ki. Természetesen a kis szünetekkel, 3-4 alkalommal történő lefüstölés között sem álldogáltunk, hanem ezen idő alatt mindíg a már a következő kaptárat szedtük szét és készítettük elő az anya leűzésére.

Már többen leírták a lefejlesztés előnyét. A család a saját erejéhez mérten fokozatosan fejlődik le olyan mértékben, ahogyan a népessége megengedi. A legfelső fiók 3 hét alatt méztérré alakul. A lefejlesztéssel történő méztér megnyitással nehezebb hibázni.

Az anya leűzése után mi családcserés kiegyenlítést is végeztünk. Ezt általában cseresznye közepén szoktuk végezni, mivel a nagyon erős családok így átmenetileg meggyengíthetőek a kijáró méhek jó részének elvesztése miatt (rajzásgátlás), a gyengék meg plusz népességhez jutnak, ami intenzívebb petézésre serkentheti az anyát. Az időben végzett kaptárcserés kiegyenlítéssel nyert plusz fiassal plusz akáci gyűjtő méheket nyerünk.
A kiegyenlítés tulajdonképpen azt jelenti, hogy azon családokat, melyek már legalul is sűrün takarták a kereteket, megcseréltük azokkal, amelyekben alul jóval kevesebb méh volt.

_________________
Kolics Róbert
1/2 NB


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Robi 2009.04.14. 11:53-kor.

Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.04.13. 19:31 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4011
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
zöldfülü írta:
Zsolti!
Virágporos kertet hagysz az anyarács feletti,harmadik fiókba?Vagy lerakod azokat a másodikba?Vagy az alsóba?Bődület,hogy mennyi virágport behordtak!


zöld!

Törekszem arra, hogy a középső, rács alatti fiókban a két szélsőn kívül csak fias keretek, ill. műlép legyen. Az új alsó fiókban egyáltalán nem rakok virágporos lépet, oda csak fias, vagy üres keret kerül. Ebből következik, hogy az összes mézes, mézes-virágporos, mézes-kis felületű fias a méztérben kap helyet.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.04.13. 18:25 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2008.12.19. 23:56
Hozzászólások: 36
Köszi! És ezek szerint jó, ha az idén is így csinálod. Elteszem, hogy később meglegyen, még abban a méretben vagyok, meg kb. jövőre is, amikor még lehet ezeket nézegetni, hogy nálam melyik jön be.


Az alábővítésről, lefejlesztésről nem tudom, hol lehet bővebben olvasni, eddig csak megemlítés szintjén találkoztam vele itt-ott.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.04.13. 12:52 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.18. 18:16
Hozzászólások: 363
Tartózkodási hely: Zalaszentgrót
Zsolti!
Virágporos kertet hagysz az anyarács feletti,harmadik fiókba?Vagy lerakod azokat a másodikba?Vagy az alsóba?Bődület,hogy mennyi virágport behordtak!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.04.13. 07:39 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4011
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
arisztid írta:
zsolti, ne haragudj, erről az alábővítésről egyenlőlépes félkeretnél tudunk valahol közelebbit olvasni? köszi!


Komolyan nem haragszom! :mrgreen:
Az alábővítésről, lefejlesztésről nem tudom, hol lehet bővebben olvasni, eddig csak megemlítés szintjén találkoztam vele itt-ott.

Hol is kezdjem. Szóval akik két fiókon teleltetnek, azoknak körte-alma virágzás kezdete körül megtelnek a kaptáraik méhekkel. Ekkor kell egy fiókkal bővíteni. A legtöbb technológiai leírás a fejelést ajánlja, vagyis hogy egy rács fölé az új fiókot a felső fészekfiókra rakják esetleg 2-3 fias keret átfüggesztésével. Pár éve még én is így csináltam. Ennek ellenére már régóta emésztgettem Petya egy rég elejtett félmondatát az ő ars poeticájáról, miszerint "...mint az odúban". Vagyis a méheknek az a természetes, hogy ilyenkor lefelé fejlődnek. Rajta kívül ha jól tudom Robi és Bükk is lefelé fejleszt (?). Tavaly én is kipróbáltam, és nagyon megtetszett. Persze nem lennék méhész, ha nem variáltam volna be egy kicsit. Én a következőképpen csináltam tavaly, és csinálom most is:

Kettészedem a kaptárt, és elkezdem átnézni a felső fiók lépeit. A két legnagyobb felületű fiast leteszem az alsó, előkészített új fiókba. Ha anyát találok, azt is. A kivett fiasok helyét megtöltöm üres lépekkel. Az alsó fészekfiókkal ugyanezt csinálom, azzal a különbséggel, hogy ott a fiasok helyére műlépek kerülnek. Ha kész vagyok, az új alsó fiókot a fiasok középre rendezése után megtöltöm üres lépekkel. Ezután összerakom a kaptárt, és természetesen a felső fiók alá beteszem az anyarácsot. Ebből a fészekfiókból mézkamra lesz, ami 3 hét múlva már szöktethető.
A Bertalan-módszert csak onnan alkalmazom, hogy az akác 3,5-4 centis állapotakor lezárom az anyát egy fiókra.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.04.12. 07:41 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Pöte írta:
Értem Én, hogy Ti mire gondoltok, az biztos, hogy annak híján ne is csináljunk semmi komoly beavatkozást, hogy nem tudnánk, hogy mi mit vált vagy válthat ki,

de az biztos, hogy félkeretes családnál sokkal szabadabban lehet dolgozni a fölső fiókban, mint a magos keretes kaptárak kereteivel. Nyilván abban az esetben ha megvan hozzá a nép is. A másik dolog, hogy ha nincs meg a megfelelő mennyiségű nép akkor az anya sem fog olyan kereteket bepetézni amit nem fed a bogár.

De lényegében ezt írja le az időközben megjelent Méhészet emlékeztető rovata is.

Én 4-5 naponként átvizsgálom a családokat és rendezem a fészket, ha megfelelő a népesség akkor bővítek is. Bizony nem 1-2 keretet kellett megfordítani, mert a kijáró felől volt jobban bepetézve, hátul benne volt a lefedett méz. Az Én családjaimnál, a mi időjárási viszonyaink mellett robbanásszerű a fejlődés és arra tekintettel, hogy szerintem a fiasítás mértéke el van késve a repce megfelelő kihasználásához, ez kell is. A jövő héten a fiasításos keretek száma a felső fiókban eléri a 8-9et, ezért ha az időjárás engedi és az egyes családoknál megvan a szükséges népesség, akkor cserélem kell a fiókokat.



a mostani meleg 3 naponta engedi a fészek fiók tűzdelését mézes keretekkel, bár már inkább a fészek fiókok cseréjénél járunk. A mézkoszorú mindig a kijáróval ellentétes oldalon van ezért, jó bővítés az is ha egyszerűen megfordítod a kereteket hogy a méz a kijáró felől legyen


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Robz
HozzászólásElküldve: 2009.04.11. 12:29 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.08. 21:09
Hozzászólások: 781
Tartózkodási hely: (Fejér megye)
bükk írta:
Ha az alatta lévő fiókban csak mézes-virágporos keretek vannak az anya birtokba fogja venni.Amennyiben 3-4 keret fias van és sok méz meglehet cserélni,de nem feltétlen szükséges.
Népes jó méhcsalád feltólja a maradék mézet a legfelső fiókba.


Kösz a választ!
Ez a kimondottan erős családoknál van. Minden marad a helyén, nem bolygatom őket, ha nem muszáj. Hihetetlen mennyiségű a virágpor náluk.
Ahhoz, hogy felhordják, nem kell kicsit megkarcolni a fedett mézes lépeket?
Most nyílik a meggy és az őszibarack, nemsokára az alma is indul.

_________________
Üdvözlettel:
Robz

1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.04.10. 15:49 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Értem Én, hogy Ti mire gondoltok, az biztos, hogy annak híján ne is csináljunk semmi komoly beavatkozást, hogy nem tudnánk, hogy mi mit vált vagy válthat ki,

de az biztos, hogy félkeretes családnál sokkal szabadabban lehet dolgozni a fölső fiókban, mint a magos keretes kaptárak kereteivel. Nyilván abban az esetben ha megvan hozzá a nép is. A másik dolog, hogy ha nincs meg a megfelelő mennyiségű nép akkor az anya sem fog olyan kereteket bepetézni amit nem fed a bogár.

De lényegében ezt írja le az időközben megjelent Méhészet emlékeztető rovata is.

Én 4-5 naponként átvizsgálom a családokat és rendezem a fészket, ha megfelelő a népesség akkor bővítek is. Bizony nem 1-2 keretet kellett megfordítani, mert a kijáró felől volt jobban bepetézve, hátul benne volt a lefedett méz. Az Én családjaimnál, a mi időjárási viszonyaink mellett robbanásszerű a fejlődés és arra tekintettel, hogy szerintem a fiasítás mértéke el van késve a repce megfelelő kihasználásához, ez kell is. A jövő héten a fiasításos keretek száma a felső fiókban eléri a 8-9et, ezért ha az időjárás engedi és az egyes családoknál megvan a szükséges népesség, akkor cserélem kell a fiókokat.

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Robz
HozzászólásElküldve: 2009.04.10. 11:37 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.03. 10:52
Hozzászólások: 1592
Tartózkodási hely: Balaton fővárosa
Ha az alatta lévő fiókban csak mézes-virágporos keretek vannak az anya birtokba fogja venni.Amennyiben 3-4 keret fias van és sok méz meglehet cserélni,de nem feltétlen szükséges.
Népes jó méhcsalád feltólja a maradék mézet a legfelső fiókba.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.04.10. 10:24 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.08. 21:09
Hozzászólások: 781
Tartózkodási hely: (Fejér megye)
Még egy rakodós kérdésem lenne az aktuálisban írtakon kívül, remélem tudtok segíteni.
Az átvizsgáláskor a bika családoknál volt olyan, hogy a felső fiókban van mindenféle fias és virágpor, széleken méz is.
Az alatta levő fiókban viszont vannak még mézes keretek, amik fedettek, bár ide elkezdtek nektárt is hordani.
Attól félek, hogy amennyiben a felsőben elfogy a hely, lefelé hogyan tudnak menni, ha ott meg mézesedik?
Nem lenne érdemes megcserélni a két fiókot, hogy a 2. fiókban legyenek a fiasok, felül meg a tavalyi mézesek? (bár ezek foghíjasak, nem egybefüggőek)

_________________
Üdvözlettel:
Robz

1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.04.09. 10:57 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.16. 03:59
Hozzászólások: 1006
Tartózkodási hely: Zimány
74andras írta:
Mit jelent, hogy fehérítenek?
Idézet:
Ha van súlyban mérhető hordás és fehérítenek, csak akkor adhatsz műlépet.

A sejtek peremét friss fehér viasszal kezdik építeni, majd megmutatom. :D

_________________
Feri


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.04.09. 10:00 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.19. 19:15
Hozzászólások: 64
Tartózkodási hely: Kaposvár
Mit jelent, hogy fehérítenek?
Idézet:
Ha van súlyban mérhető hordás és fehérítenek, csak akkor adhatsz műlépet.

_________________
74andrás


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.04.08. 21:26 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.10.31. 22:26
Hozzászólások: 485
Tartózkodási hely: Lovasberény Fejér m
b_hive írta:
Sziasztok!
Kérdésem, hogy a tavalyi legerősebb, 3 fél NB fiókon áttelelt családom készül kidönteni a kaptár oldalát! Már a harmadik fiók két keretén is van pete, és az egyiken nyílt fias is, tele vannak virágporral, mézzel, nektárral. Adhatok-e nekik még egy fiókot, hová tegyem? legfelülre, vagy eggyel lejjebb? Tehetek-e bele műlépet is, vagy csak kiépített keretet?
:?: :?: :?:

Nem a fiókok, a fiasított keretek számítanak. Ha nincs meg a háromszorosa mindenképpen bővíts! Ha nincs annyi fiasítás, felesleges széthúzni a kaptárt. Most nem úgy mutatkozik, de jöhet még lehűlés. Ha van súlyban mérhető hordás és fehérítenek, csak akkor adhatsz műlépet. Az új fiókkal most még nem szakíthatod meg a fészket. A legbiztonságosabb alulra bővíteni lépekkel és felül rendezni és esetleg építtetni. Látatlanban nem könnyű tanácsot adni, ennyire telik.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.04.08. 21:10 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.13. 21:05
Hozzászólások: 162
Tartózkodási hely: Mohács
Sziasztok!
Kérdésem, hogy a tavalyi legerősebb, 3 fél NB fiókon áttelelt családom készül kidönteni a kaptár oldalát! Már a harmadik fiók két keretén is van pete, és az egyiken nyílt fias is, tele vannak virágporral, mézzel, nektárral. Adhatok-e nekik még egy fiókot, hová tegyem? legfelülre, vagy eggyel lejjebb? Tehetek-e bele műlépet is, vagy csak kiépített keretet?
:?: :?: :?:

_________________
Méhésztársi üdvözlettel:
B. Hive
NB + 1/2NB => 1/2NB
http://bhive.freehostia.com


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.04.08. 19:33 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.03. 10:52
Hozzászólások: 1592
Tartózkodási hely: Balaton fővárosa
Egy hete jött meg a jó idő.
Nagyon beindultak az anyák, a kivett kereten is folyamatosan petéznek.
A legjobb 3 fiókos családok a meleg és a begyüjtött nagy mennyiségű virágpor hatására mindegyik fiókban fiasítanak,a kelő fias minimális.
A nagy meleg miatt a lágyszáru növények(árvacsalán,odvaskeltike)nektárt nem igen adnak,a meggy és a cseresznye majd néhány nap múlva indul.
A telelő méhek generációváltása még hátra van,tűzdelni most idén különösen kockázatos
lehet.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: ligustica
HozzászólásElküldve: 2009.04.07. 06:46 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.12.16. 21:07
Hozzászólások: 979
Tartózkodási hely: Dél-Göcsej
tsanyi írta:
:
A kiterjedt fias takarásához, elegendő bogár kell. A két fogás együttes alkalmazásához meg olyan szem kell ami a cikk szerzőjének van évtizedes profi tapasztalatok után.
Kezdőnek semmiképp nem javasolnám együtt alkalmazni. Próba külön külön, amikor látja már, hogy mennyi méh kell az akciókhoz akkor lehet próbálkozni együtt.
Gondolom a fiókcserénél sem az egyetlen feltétel, hogy 8 kiterjedt fias legyen, évek alatt azt is megtanulja a méhész, hogy lássa, hogy az adott család elég népes-e a két fiók fűtéséhez, amit természetesnek vesz és esetleg meg sem említ egy cikkben.
A hallott, olvasott, vagy egyénileg kitalált fogásokat, ki kell próbálni, begyakorolni, és természetesen nem egyszerre az egész állományon.
Szerintem. ;)

Ligustica!
Már nem emlékszem, kitől, hol olvastam, hallottam (de magam is megéltem):
- Méhészkedésem első pár éve azzal telt el, hogy különböző beavatkozásokkkal próbálkoztam a méheim meg igyekeztek az itt elkövetett hibáimat kijavítani.
Tehát ahogy az előttem írók is mondják, csak "finom" beavatkozásokat javaslok. Az elején a zavartalan fejlődés feltételeinek biztosítása és nem erőltetése ajánlott. Mert a fagyi könnyen visszanyalhat. :evil:

_________________
" ...méhésznek lenni küzdelem a keserűség ellen"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: ligustica
HozzászólásElküldve: 2009.04.06. 22:14 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6279
Tartózkodási hely: Észak-Zala
:roll: Hát ez a pillanat amikor csatlakoznom kell Tűzoltó és Tükör véleményéhez.
Fazekas József írta:
"Amikor tartóssá válik a virágporhordás megtűzdelem a családokat.A felső fiókban a két legnagyobb kiterjedésű fiast kiteszem a a fiasítás két szélére.Ha hidegek az éjszakák etetek.Az anya kiterjeszti a belső kereteken a fiasítást,hiszen azoknak kell nagyobbnak lenni a szélsőktől.Aztán újra tűzdel,és 8 nagy fias lépnél fiók csere"

A középső lépek kirakása és a tüzdelés is egy fogás amivel serkented az anyát a fiasítás kiterjesztésére.
A kiterjedt fias takarásához, elegendő bogár kell. A két fogás együttes alkalmazásához meg olyan szem kell ami a cikk szerzőjének van évtizedes profi tapasztalatok után.
Kezdőnek semmiképp nem javasolnám együtt alkalmazni. Próba külön külön, amikor látja már, hogy mennyi méh kell az akciókhoz akkor lehet próbálkozni együtt.
Gondolom a fiókcserénél sem az egyetlen feltétel, hogy 8 kiterjedt fias legyen, évek alatt azt is megtanulja a méhész, hogy lássa, hogy az adott család elég népes-e a két fiók fűtéséhez, amit természetesnek vesz és esetleg meg sem említ egy cikkben.
A hallott, olvasott, vagy egyénileg kitalált fogásokat, ki kell próbálni, begyakorolni, és természetesen nem egyszerre az egész állományon.
Szerintem. ;)

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.04.06. 19:34 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.16. 06:06
Hozzászólások: 514
Tartózkodási hely: Vaspör
Kösz a válaszokat,majd kiválogatom a nekem tetsző dolgokat.Utána olvastam Fazekas József méhészet 2007 májusi írásának.Ott írja:"Amikor tartóssá válik a virágporhordás megtűzdelem a családokat.A felső fiókban a két legnagyobb kiterjedésű fiast kiteszem a a fiasítás két szélére.Ha hidegek az éjszakák etetek.Az anya kiterjeszti a belső kereteken a fiasítást,hiszen azoknak kell nagyobbnak lenni a szélsőktől.Aztán újra tűzdel,és 8 nagy fias lépnél fiók csere".Na én valami ilyenre gondoltam,de mások véleményét is szívesen hallgatom.Több tapasztalt méhész többet lát.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.04.06. 14:13 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:01
Hozzászólások: 592
Tartózkodási hely: Szank
Igazatok van, de azt azért áruljuk már el, hogy az ajánlott két lépet a virágporos lépen belülre kell a fészek szélére tenni, hogy a most aktuális 2-3 keret virágpor ne bontsa meg a fészek egységét. A kezdőknek ez nem biztos, hogy természetes. Legjobb a fiasítás mindkét oldalán 1-1 lép és nem egymásmellé a kettő. A fészket nem kell szétcincálni csak egyben odébbtolni hogy a lép beférjen. Bocs, hogy beleszóltam :oops:

_________________
S. Csontos Zoltán


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.04.05. 21:50 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Nem önmagában a módszer ellen emeltem én sem szót.
Ezek alkalmazott fogások. Csak nem mindegy mikor, milyen népesség mellett,milyen mértékben alkalmazzuk őket.
Ezt egy kezdő még talán nem mindig tudja jól megítélni. Ezért számára biztonságosabb, ha a tűzoltó által javasolt "óvatos duhajkodást" részesíti előnyben.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.04.05. 20:39 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6279
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Idézet:
"vak vezessen világtalant"

Hát azért megpróbálom ha fehér bottal is....! :D
Keretforgatás: Még kezdőként tanultam mesteremtől NB-ben. Tavasszal a fiasítás a kijáró közelében indul 2-4 lépben. Ha a tavaszi átvizsgáláskor, ezeket a lépeket megfordítjuk (mindet!) akkor a fészek méretét nem változtatjuk, a lépek sorrendjét sem, mindössze az anyát ösztönzi arra hogy az adott lépekben terjessze ki a fiasítást. Rakodóban is használom kora tavasszal első átvizsgáláskor. Teljes fiókot azonban szerintem durva lenne fordítani.
Tűzdelés: Szintén NB méreten láttam, több évtizede, nagy állománnyal méhészkedő méhésztől.
Ha nép van bőségesen, a fiasítás kevés (pl egy két hetes hideg betörés után, megjön a jó idő) két néha három felkarcolt vagy sziruppal meglocsolt léppel bővített. A fiasítás közé betűzött lépre mondta, hogy ez a kötelező gyakorlat, a szélre kerülő(k) a szabadon választott.
Rakodóknál nem látom igazán nagy jelentőségét, itt inkább a két fiók lépjeivel, vagy magukkal a fiókokkal történő manipuláció, csere, terjedt el.
Kép

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.04.05. 19:27 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Pöte!
Természetesen a segítő szándékod megkérdőjelezhetetlen,és dicséretes....de

Én már régebben is felemeltem a szavam az ellen hogy itt a fórumon úgymond "vak vezessen világtalant" (nem meg haragudni ;) )
magyarul ez annyit jelent, hogy kezdőnek lehetőleg olyan adjon tanácsot aki abban az adott témakörben megfelelő tapasztalattal rendelkezik már.
Ilyet meg főleg ne tanácsoljunk egy kezdőnek, hogy forgassa fel a fészket agyonig.
Tűzoltó abszolut nem ezt írta. Ő annyit mondott amennyit egy kezdőnek mondani lehet: egy, esetleg két fiasításra alkalmas lép a szélső fias keret mellé.
A többit meg bízza a méhésztárs a családra.
Az ilyen: fordítsd meg a fiókot aztán még a kereteket is variáld át dolog általában többet árt mint használ :ut

Ezzel nagyon el lehet szúrni a család fejlődését.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.04.05. 18:29 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Az már segít, ha a nagyobb kiterjedésű fiasításos kereteket belülről kiteszed a fiasítás szélére valamint az, hogy megforgatod a kereteket, mert látszania kell, hogy a kijáró felől van a kereteken a fiasítás.
Talán úgy a leggyorsabb, ha előbb megfordítod az egész fiókot, aztán meg úgy rendezgeted a fias kereteket ahogy a nép engedi tűzoltó kollega leírása szerint.
Etetni ilyenkor ajánlott, mert a felkavart fészek rendberakásához kell egy kis kraft!

Ha mindenáron üres keretet akarsz a fészek közepébe szúrni azt spriccold meg híg szörppel vagy csak sima vízzel, hogy hamar kitakarítsák, mert ha nem csinálják meg, akkor csak feltartja az anyát.

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.04.02. 19:22 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
A tűzdelés a rajzásgátlás módszere. Az majd repce vége felé lesz. Most csak bővíteni szabad egy max. egy-egy kiépített léppel az utolsó fias lép után. A tűzdeléstől nem petézik jobban az anya , viszont azt kockáztatod , hogy egy lehűlésnél megfázik a szélső fias.
Bővíteni akkor szabad (és kell) ha a szélső lép külső oldalán is sűrűn vannak a méhek.
Természetesen mindez csak akkor igaz ha a fiókban nem teljes lépkészlettel , hanem oldalszűkítéssel teleltél.
Ha igen akkor, akkor a fiókcserélgetős módszert majd elmagyarázzák a rakodósok. ;)

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.04.02. 18:14 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.16. 06:06
Hozzászólások: 514
Tartózkodási hely: Vaspör
Üdv.Azt szeretném kérdezni,hogy mikor lehet először tűzdelni a fiókot.Nem műléppel gondolom hanem a fias közé üreseket raknék.Így talán előbb bepetézné az anya.Tűzdelés után etessek-e?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.03.17. 06:13 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4011
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
mero_nandi írta:
Az alsó, vagy a felső fészekfiókba szoktátok tenni?



tsanyi írta:
Nálam az alsóban


zsolti írta:
Én a felsőbe


Dönts Nándi! :ut

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.03.17. 00:10 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.08. 21:09
Hozzászólások: 781
Tartózkodási hely: (Fejér megye)
tsanyi írta:
Nálam az alsóban balról a 2. :mrgreen:


Én a felsőbe, lusta vagyok az alsót nyitogatni. (felül mindig ránézhetek petézi-e, hogy épül, mi épül)

_________________
Üdvözlettel:
Robz

1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.03.16. 23:13 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6279
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Nálam az alsóban balról a 2. :mrgreen:

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.03.16. 21:05 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4011
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
mero_nandi írta:
Az alsó, vagy a felső fészekfiókba szoktátok tenni?


Én a felsőbe, mivel az alsót ritkán kezelem.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.03.16. 20:11 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2008.12.20. 20:44
Hozzászólások: 3
Az alsó, vagy a felső fészekfiókba szoktátok tenni?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.03.15. 09:24 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4011
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Robz írta:

Te sima üres keretet használsz, vagy el van választva, mint a NB keretes építtetők?


Sima üres keretet.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.03.14. 21:58 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.08. 21:09
Hozzászólások: 781
Tartózkodási hely: (Fejér megye)
zsolti írta:

Én az építtetőkeretek (valami oknál fogva selejtes keret) felső lécét befestettem, így könnyen látni, hol van.


Te sima üres keretet használsz, vagy el van választva, mint a NB keretes építtetők?

_________________
Üdvözlettel:
Robz

1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.03.14. 21:57 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.08. 21:09
Hozzászólások: 781
Tartózkodási hely: (Fejér megye)
tűzoltó írta:
Az utolsó fias keret mellé kell tenni.
Ja , és jelöld meg felülről , hogy ne kelljen keresni.


Én simán a kaptárvassal húztam bele felülről egy nagy X-et, így simán megtaláltam őket eddig. (amúgy is mindig jobbról 2. illetve 3. helyen keresem, mert oda teszem. (melyiknél hova)

_________________
Üdvözlettel:
Robz

1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.03.14. 12:03 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4011
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
tűzoltó írta:

Ja , és jelöld meg felülről , hogy ne kelljen keresni.


Én az építtetőkeretek (valami oknál fogva selejtes keret) felső lécét befestettem, így könnyen látni, hol van.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.03.14. 10:30 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
Az utolsó fias keret mellé kell tenni.
Ja , és jelöld meg felülről , hogy ne kelljen keresni.

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.03.13. 17:50 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.11.01. 11:30
Hozzászólások: 419
Tartózkodási hely: Sz-Sz-Bereg megye (Kisvárda)
Én a fészek mellé szoktam tenni hamar ki építik de csak akkor amikor javában virágzik a gyümölcs


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 2096 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 37, 38, 39, 40, 41, 42  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 49 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.