Pontos idő: 2024.03.28. 21:21

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 2096 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40 ... 42  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.09.06. 19:57 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.10. 08:09
Hozzászólások: 161
Tartózkodási hely: Észak zala
Köszönöm a választ Tsanyi!
Én is ugy gondolom, hogy az a jó ha a telelőfürt belelóg a felső fiókba, csak az a kérdés ha már tele van a felső fiók mézzel akkor bele fog e lógni. Lesz e akkora fogyasztásuk a telelőfürt megalakuásáig, hogy igy alakuljon ki. Ugy érzem ezzel e 1/2 NB-s méhészkessel újra kezdő lettem.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.09.06. 15:48 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Az 1/2NB-ben az a legjobb megoldás ha a telelőfürt a két fiók között alakul meg, legalább egy része felnyúlik a felső fiókba. Az alsó fiók szélső lépeiben lehet méz, de középen nem szerencsés.
Így elkerülöd azt a problémát amit az 1/2NB ellen legtöbbször felvetnek, a téli fiókváltást.
Ha a felső fiók tele van mézzel az minimum 12-13kg de inkább több, az áprilisig elég.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.09.06. 13:57 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.10. 08:09
Hozzászólások: 161
Tartózkodási hely: Észak zala
Sziasztok!
Eddig főként NB18-asokkal dolgoztam ezért segítségre mások tapasztalásaira lenne szükségem a teleltető élelem mennyíségre vonatkozóan az 1/2 NB- re.
Most ugy néz ki az éllelemkészlet, hogy a második fiók tele van mézzel de az alsó fiókban a nullához konvergál. Mennyiségileg ez az NB kereteken bőven elég lenne, de nem tudom, hogy az 1/2 NB-n rendben van e, vagy további éllemmel szoritsam lejebb a fészket.
Várom a véleményeket .
Köszi.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.08.13. 10:58 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.05.25. 16:00
Hozzászólások: 35
Tartózkodási hely: hajdu-bihar
szigetivili írta:
NB24 írta:
Igen. Úgy olvastam,hogy a műlép ebben az esetben leér a léc aljáig.Régi Méhészújságban van.

Miért, máskor nem a léc aljával szinel nálatok a műlép???


Ahogy Robz Írta.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.08.13. 08:10 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Robz írta:
Milyen ez a hőszigetelős felső takarás?
Nálam páraáteresztő hőtükrös fólia van a felső fiók takarásaként, felette kb 4-5cm légkamrás kartonpapír.

Viszont ezt a viaszhidas összeépítést nem értem. Én nem tapasztaltam még ilyet nálam.
Mennyi a távolság a kaptáraidban két fiók keretei között?
Nálam pontosan 10mm, de ezt nem építik össze.
Ott tapasztalok csak összeépítést, ahol az alsó keretléc esetleg felfelé meghajlik jelentős mértékben valamiért.

Nálam a hőszigetelő 5 cm vastag Styrofoam, vagy Styrodur (ez utóbbi kemény rücskös felületű, így nem rágják).
Viaszhidas összeépítés: etetni tavasszal nem szoktam, feltételezhetően a tavaszi hordás hatására építenek. De ugye tavasszal ehhez jó népeseknek kell lenniük, amit én úgy szoktam elérni, hogy ősszel a fiatal és öreganyás családokat egyesítem (2-2 fiókosak). Ezeknél van az, hogy akár 4 fiókot átfiasítanak, azt hogy merre járhat az anya a két keretsor közötti szétszakadt sejtekben lévő lárvák életkorából is meg lehet állapítani. 10 mm a keretek közötti távolság nálam.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.08.12. 19:15 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.08. 21:09
Hozzászólások: 781
Tartózkodási hely: (Fejér megye)
szigetivili írta:
NB24 írta:
Igen. Úgy olvastam,hogy a műlép ebben az esetben leér a léc aljáig.Régi Méhészújságban van.

Miért, máskor nem a léc aljával szinel nálatok a műlép???


Szerintem itt arról van szó, hogy a keret nem körbeveszi a műlépet, hanem az alsó keretléc oldalra el van tolva, majd ennek oldalára ráengedve a műlép.
Így a műlép az alsó keretléc aljáig ér le, nem csak a tetejéig.
Én legalábbis így értelmeztem a leírtakat...

_________________
Üdvözlettel:
Robz

1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.08.12. 16:54 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.12.16. 21:07
Hozzászólások: 979
Tartózkodási hely: Dél-Göcsej
NB24 írta:
Igen. Úgy olvastam,hogy a műlép ebben az esetben leér a léc aljáig.Régi Méhészújságban van.

Miért, máskor nem a léc aljával szinel nálatok a műlép???

_________________
" ...méhésznek lenni küzdelem a keserűség ellen"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.08.12. 06:36 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.05.25. 16:00
Hozzászólások: 35
Tartózkodási hely: hajdu-bihar
Igen. Úgy olvastam,hogy a műlép ebben az esetben leér a léc aljáig.Régi Méhészújságban van.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.08.11. 16:53 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
NB24 írta:
A viaszhídról olvastam hogy van aki csak 1 cm széles,oldalra eltolt alsó keretlécet alkalmaz ,hogy könnyebben létrejöjjön a két fiók összeépítése.Van jelentősége
?Ha már volt erről szó akkor bocs.


Erről már Én is hallottam, mutatták is, de nálam sincs gond e nélkül sem, mivel így is kiépül a keretsorok közötti zugépítmény, pedig nálam is 10 mm a méhjárat a keretsorok között. Attól tartok, hogy az NB24 által említett keret-alsóléc túlságosan megnövelné a heresejtek számát. Bár akár a műlépet is meg lehetne hagyni, hogy leérjen a keret legaljáig...

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.08.11. 15:11 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.05.25. 16:00
Hozzászólások: 35
Tartózkodási hely: hajdu-bihar
No , ez megint érdekelne.
Viaszhíd , vagy nem viaszhíd?
Persze csak ha Robznak válaszolt valaki.Én az eddigi válaszokat is köszönöm !Felénk igen kevés a rakodós .Főleg aki már megállapodott egy neki bevált tipusnál,és hiteles,mondjuk eredményekkel alátámasztott technológiát tudna nekem mutatni.Én magam fekvős méhészkedést több érdeklődőnek is "tanítok".
A viaszhídról olvastam hogy van aki csak 1 cm széles,oldalra eltolt alsó keretlécet alkalmaz ,hogy könnyebben létrejöjjön a két fiók összeépítése.Van jelentősége
?Ha már volt erről szó akkor bocs.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.08.10. 16:07 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.08. 21:09
Hozzászólások: 781
Tartózkodási hely: (Fejér megye)
cerana írta:
...
Tavasszal más a helyzet: a családok összeépítik a fiókokat, a viaszhídon az anya lemegy herét petézni, ez odavonzza a kikelő méheket, beavatkozás nélkül csodásan fejlődik a család.
... nálam fiókcserések szoktak lenni, hőszigetelős felső mtakarással, nem rakosgatok kereteket. Ilyenkor két hét alatt a felső fiók tele van fiassal."
...
:P

Milyen ez a hőszigetelős felső takarás?
Nálam páraáteresztő hőtükrös fólia van a felső fiók takarásaként, felette kb 4-5cm légkamrás kartonpapír.

Viszont ezt a viaszhidas összeépítést nem értem. Én nem tapasztaltam még ilyet nálam.
Mennyi a távolság a kaptáraidban két fiók keretei között?
Nálam pontosan 10mm, de ezt nem építik össze.
Ott tapasztalok csak összeépítést, ahol az alsó keretléc esetleg felfelé meghajlik jelentős mértékben valamiért. (legalább 5mm-t)

_________________
Üdvözlettel:
Robz

1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.08.10. 13:12 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.23. 08:31
Hozzászólások: 193
"
Idézet:
A fiókok keretszámának csökkentésével ez a probléma orvosolható, a hét vagy az alatti keretszámmal, fél Nb-ben. Hunornál szerintem nem kell.
Tavasszal más a helyzet: a családok összeépítik a fiókokat, a viaszhídon az anya lemegy herét petézni, ez odavonzza a kikelő méheket, beavatkozás nélkül csodásan fejlődik a család. De csak az, amelyiknak van annyi népe , hogy átlógjon a hidegben alulra is. Az egyfiókos gyengék, ha fenn megtöltötték mézzel, virágporral és fiassal a felső fiókot, akkor (április közepén) nálam fiókcserések szoktak lenni, hőszigetelős felső mtakarással, nem rakosgatok kereteket. Ilyenkor két hét alatt a felső fiók tele van fiassal."
:P

KÖSZÖNÖM CERANA


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.08.09. 08:39 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.05.25. 16:00
Hozzászólások: 35
Tartózkodási hely: hajdu-bihar
Nálam most későn kelt napráról napi 1kg súlygyarapodás van.Ilyen esettel még nem volt dolgom. Rendszerint ilyenkor már mérsékelt hordás,és több fias van.
Pergetni még nem lehet,de a fészket telenyomták nektárral,kénytelen vagyok üres , kicsit mézes kerettel helyet adni az anyának.
1/2NB nél ilyenkor mit tennétek/tesztek? Vagy ott az érlelés,raktározás mindig a felső fiókokban intéződik?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.08.09. 07:27 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Ezekről a dolgokról én is többször írtam már, de talán kis adaléknak nem árt az ismétlés. Napforduló után az anya csökkenti, és nem növeli a fiasítás mennyiségét.Úgy szoktam mondani, ha napfordulóhoz közeledve egy dajkaméh tud kettő másik fiast táplálni pempővel, akkor utána fordított lesz a helyzet egy fias táplálásához kell két dajkaméh: így lesz belőle hosszabb életű téli méh. A számok természetesen általam kitaláltak, inkább csak tendenciát akarok vele jelezni. Vagyis, ha napforduló után csökken a fias mennyisége, és közben a nép is elöregszik (fészekre hordja a mézet, hosszan elnyúlik a virágzás, késői pergetés, de lehet sok szűzlép is az akadály), akkor a meglévő fiast lehet szinten tartani, növelni nem. A kétsoros fészekfiókok hátránya ilyenkor jön elő, noha nem szembetűnő. Hiába van mindkét fiókban fiasítás, az anya egyre jobban hanyagolja az alsó fiókot (nálam anyarács behelyezésével 95 %-ban a felsőben lehet megtalálni az anyát). A fiókok keretszámának csökkentésével ez a probléma orvosolható, a hét vagy az alatti keretszámmal, fél Nb-ben. Hunornál szerintem nem kell.
Tavasszal más a helyzet: a családok összeépítik a fiókokat, a viaszhídon az anya lemegy herét petézni, ez odavonzza a kikelő méheket, beavatkozás nélkül csodásan fejlődik a család. De csak az, amelyiknak van annyi népe , hogy átlógjon a hidegben alulra is. Az egyfiókos gyengék, ha fenn megtöltötték mézzel, virágporral és fiassal a felső fiókot, akkor (április közepén) nálam fiókcserések szoktak lenni, hőszigetelős felső mtakarással, nem rakosgatok kereteket. Ilyenkor két hét alatt a felső fiók tele van fiassal.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.08.09. 07:18 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Üdv Fanti!! Örülök hogy látlak itt!!! :taps

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.08.09. 06:55 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.12.20. 12:47
Hozzászólások: 143
Tartózkodási hely: Tolna megye
Saját magam neveltem az anyákat, két beépített kontérnernyi család, 14 keret, fészek és 2008-ban 3 raj volt összesen a 108 családból. Tehát az állomány nem volt rajzós hajlamú, s az mellett kiváló mézelő volt.

Ha az első termelési évben nem lép fel a fiatal anyánál, akkor esetleg csak váltott, vagy én váltottam le, mikor megérdemelte, de 3 évestől vettem csak tenyészpetét. Minden évben 1/3 részét leváltottam az anyáknak.

Vagyis az első éves hajlamosabb rajzásra.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.08.08. 21:26 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Fanti írta:
Ajánlom ennek a régi kis méhész újságcikknek a bekezdését: Cikk-részlet

Bocs Fanti! Ezt kicsit bonyolultabbnak látom mint a cikk írója.
Egyetlen kérdésem lenne:
Hány éves anyánál, és mikor lép fel a rajzásláz ami ezt az elméleti matekot negálja?

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.08.08. 18:29 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.12.20. 12:47
Hozzászólások: 143
Tartózkodási hely: Tolna megye
Üdv mindenkinek!

@sandro5555: Egy régi igazság, hogy nem mindegy, hogy méhészkedni akar valaki, vagy mézet termelni.

Ajánlom ennek a régi kis méhész újságcikknek a bekezdését: Cikk-részlet


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.08.08. 18:05 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.05.25. 16:00
Hozzászólások: 35
Tartózkodási hely: hajdu-bihar
És ha esetleg mégis gyengébb,akkor célszerű oldaltakarással is följebb szorítani ?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.08.08. 14:58 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
sandro5555 írta:
... "gyenge családot (túletetve)"
Ez alatt azt érted hogy a szirup etetéssel elhasználódottat?

Nem! Többen megfigyeltük, hogy a szakirodalom ilyen irányú állításával szemben, nem szerencsés, ha gyengébb család tele felső fiókkal, és az alsóban is mézzel. Tisztán az alsó fiókon telel be. Ha a február még az alsó fiókon éri őket, és ott indul a fiasítás, akkor komoly gondot okozhat egy erősebb lehűlés. Ilyenkor valóban nem tud a gyengébb a kaja után menni és a fiast is melegíteni.
Sokan azt tartjuk a leg szerencsésebbnek ha a fürt kicsit felér a felső fiókba, ilyenkor nincs gond.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.08.07. 22:58 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.23. 08:31
Hozzászólások: 193
Nálam és a környéken nincs napraforgó ,bp etetni kell ,itt bizony a nyitott fias mennyiség volt a legösszementebb, azt hiszem a meleg miatt.Nem volt kioktatás amit Tsanyi irt,van mit tanulnom. "gyenge családot (túletetve)"
Ez alatt azt érted hogy a szirup etetéssel elhasználódottat?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.08.07. 21:50 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.10. 18:03
Hozzászólások: 586
Tartózkodási hely: Zselic
Huh sandroo megkeveredtem a gondolatsorodban mint vasorrú boszorkány a mágneses viharban!


Látom nem vagyok vele egyedül, tsanyi már segített.

_________________
Az éttermek dohányzó és nem dohányzó részre osztása olyan, mintha
a strand medencéjét belehugyozós és nem belehugyozós részre osztanák!

http://meheszforum.hu/album/index.php?cat=10007
http://www.meh.extra.hu/gallery/index.php?cat=10092


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.08.07. 21:33 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
sandro5555 írta:
Tavasszal a felső fiókon a fészek ha leteszek egy fedett fiast az valószinűleg megfázik legkésőbb kikeléskor ,a fele lehet hogy veszteség lessz.Az anyát kellene leszoritani az udvarával ,ahhoz anyarács kell,amig fent van hely petének felesleges lezavarni,pedig az alul levők már fűtenék a felettűk levőket.Sok a 2 léc meg a kőz hogy az anya átugorja,tehát csak akkor megy le ha fent már nem férnek.A FÉLBOC szerintem tul alacsony a tavaszi fejlődéshez is,ha magasabbra vesszük ,akkor ha a telelésnél mondjuk 1/3 -nál kevesebb lelóg az alsó fiókra a fürtből az biztos hamarabb mulik ki,használodik el(a résben nincs méz viszont jobban éri a hideg) ......

Bocs! 555 Te mivel méhészkedsz???? Lehet, hogy írtad (mintha rakodó rémlett volna), de nem tudom.... Amit leírtál az nem arra vall.
A 1/2NB-ben tavasszal több a meló mint az NB-ben, de később meghálálja.
"leteszek egy fedett fiast" -írod. Ne tedd!!! Tedd le mindet, egyet hagyj fenn egy nyitottat! (fiókcsere) Lehet léppáronként is csinálni oldalszűkítéssel, macerásabb.
Hogy mikor jön el az ideje a fiókcserének? Amikor a népesség eléri azt a szintet. Ahhoz, hogy ezt becsülni tudd kellenek a gyak. évek ...... ;)
Alapok:-a meleg levegő felfelé száll
- az anya tavasszal a felső fiókban fiasít szívesebben
Tehát nem a muttert szorítjuk le hanem a fiasítást rakjuk oda.
A lelógó fürt ..... :ut A fürt egy egység. Amig ez zárt addig nincs értelme annak amit írtál.
Szociális gyomor (Nem azonos a szociális nyomorral!!), egységes hőgazdálkodás ...... A két fiók közti járatban lévő méhek, megkapják a nekik járó kaját, részt vesznek a fürt mozgásában. A két fiók közti 3cm akkor okoz gondot, csak ha egy rajt, vagy gyenge családot (túletetve) egy kétfiókos kaptár alsó fiókján telelsz be, szűkítés nélkül.

Ui. Bocs, ha kioktatónak tünne amit leírtam, nem annak szántam. Csak ezt Zsoltival és sok más 1/2NB-sel többször leírtuk a forum(ok)on.
:)

_________________
advocatus diaboli


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára tsanyi 2009.08.07. 22:10-kor.

Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.08.07. 21:23 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.05.25. 16:00
Hozzászólások: 35
Tartózkodási hely: hajdu-bihar
Bizonyos számú NB fekvő elérése után a további fejlesztést rakodóban tudom elképzelni , ezért érdekelnek a rakodós tapasztalatok.
Egyébként alaposan szemügyre vettem nálam néhány átlagos család fiasítását,és össz 6 teljes félboc méretűek,családonként.
Arra gondoltam,a fedett fiasok nagy része még napraforgó alatt keletkezett Nálad is.Akkoriban nem szorultak meg nálad az anyák?
Napraforgón hogy mézeltetsz ?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.08.07. 17:06 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.23. 08:31
Hozzászólások: 193
Tavasszal a felső fiókon a fészek ha leteszek egy fedett fiast az valószinűleg megfázik legkésőbb kikeléskor ,a fele lehet hogy veszteség lessz.Az anyát kellene leszoritani az udvarával ,ahhoz anyarács kell,amig fent van hely petének felesleges lezavarni,pedig az alul levők már fűtenék a felettűk levőket.Sok a 2 léc meg a kőz hogy az anya átugorja,tehát csak akkor megy le ha fent már nem férnek.A FÉLBOC szerintem tul alacsony a tavaszi fejlődéshez is,ha magasabbra vesszük ,akkor ha a telelésnél mondjuk 1/3 -nál kevesebb lelóg az alsó fiókra a fürtből az biztos hamarabb mulik ki,használodik el(a résben nincs méz viszont jobban éri a hideg) .Tavaszra persze mindig elfogy a méh gondolom a nagyobb lépen is.Gondolni kéne arra is hogy a méh nem szivesen hagyja el a lépet amin van,ott szivesebben kimegy a melegből kajáért,ha lemászik az alatta levő lépre ott nagyobb %-ban téved el(mintha még félkómában lennének?).Ahol dajka méhek vannak ott etetni is fogják pempővel az anyát( ha biztosabbra akarok menni hogy beinduljon a frissen párzott anya ,akkor teszek be napos fiast ,amit elkezdenek etetni ,a pempőből jutt az anyának is és azt hi hetik hogy ő produkálta a petéket,barátságos légkőr alakul ki körülötte ,meg hamarabb fut fel az anya termelése,ekkor jó hogy csak ekkora a lép,meg bölcső próbakor) Magyarul ha lejjebb megy az anya egy lépet a pempő termelők még fent maradtak nagyrészt.Én 7 keretes zanderral vagy valamilyen számú hunorral próbálkoznék rakodóban most.Minden képpen emelnék a magasságon és a lépméret meg nőhet ,az nem árt hidegben.Ha a lépméret nő akkor a keret számot csökkenteni kell.Eszembe jutott 2-szer 6 keretes iker rakodó hunor,csak dög nehéz lenne(6-6 keret egymás felett lenne a fészek,a mostaninál rosszabb állapotot az sem produkálna ).


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.08.07. 07:11 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.05.25. 16:00
Hozzászólások: 35
Tartózkodási hely: hajdu-bihar
Mindenesetre érdekes,hogy az anyák ennyire erőltetik a félbocban az összehúzódást.Ezek szerint egy fiókon képzelik el a telelést,mindegy hogy a család három fiókot takar.Nem túl biztató.
Tavasszal nem szoktad a fiasítást segíteni lépcserével a fiókok között?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.08.07. 07:03 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.05.25. 16:00
Hozzászólások: 35
Tartózkodási hely: hajdu-bihar
Sandro!

Bár én NB fekvővel méhészkedek,érdekel rakodós is , főként a félbocos.
Tegnap fejeztem be a családok átvizsgálását , általában 6 keret fias a jellemző.Centiben nem tudom megadni,de lehet hogy ma alaposabban megnézek egyet,mert gyanítom,hogy nálam sem jobb a helyzet.
Az anyák egy- két kereten ügyködnek,ezeken van pete,álca,fedett friss fias,keskeny mézkoszorúval.
A többi fias kereten félboc méretű a mézkoszorú,vagy a méznek hagyott hely.Mivel folyamatos a hordás,hagytam bent a napraforgó pörgetéskor némi tűzdelést,de az anyák átugorják,sőt,inkább lekorlátozták az anyákat.Úgyhogy ezeket ki is vettem a fészekből.
Ilyenkor már csak a fiasitás fenntartásán dolgozhatunk,a fészek már nem fog nőni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.08.06. 11:44 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.23. 08:31
Hozzászólások: 193
Most fele a virágporos, igazából az a bajom hogy nem tudok hunorba belenézni ott milyen a helyzet.IKOVECSÉS nálad is kihagyják oldalt a 8 cm-ket ,mert akkor a többi keret méreten is ezt teszik valószinüleg,de a hunoron igy kétszer annyi a hely lefele.Biztos hogy tavasszal kevés a félboc magassága,töri a fejlödést hogy nem lép át az anya ,de akkor hideg van .


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.08.06. 11:12 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.23. 08:31
Hozzászólások: 193
Mindegyiknél liyen a helyzet a legerősebb 30 félkeretestől a 20 félkeretesig ,7.hó 10 óta etetek ,ennek ellenére agusztusra eddig minden probálkozás ellenére ennyire összemegy(igaz idénkaptak elöször sőrélesztős fehérje kiegészitést,mert a virágpor választék egysikú ,eddig volt kukorica,most már csak trombita folyondár és nagyon gyengén szolidágó).3-ból 2 biztos hogy virágporral jött vissza eddig ,de ez bent nem látszik a készleten.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.08.06. 10:50 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 18:10
Hozzászólások: 1315
Tartózkodási hely: Dél-Somogy, Babócsa
Sanrdro!
Milyen népesek ezek a családok, hány keretet (vagy léputcát) foglalnak el?

_________________
Kolics Róbert
1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.08.06. 10:34 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.10.30. 20:58
Hozzászólások: 151
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Szia sandro5555 nálam ugyan ez a helyzet, van rengeteg virágpor van hordásom is kevés kései naprából,/tavaj volt sok fiasítás pedig hordás sem volt és a serkentést is csak keveset kaptak.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.08.06. 09:30 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.23. 08:31
Hozzászólások: 193
Sziasztok.A problémám az hogy a félboconádin ilyenkor kb 25*10 cm-es a fiasitás kb 8 kereten,hiába van hely ,etetek cukorsziruppal amibe sörélesztöt föztem ,nem terjesztik ki a fiast.Ha felteszem a felsőbb fiokba és a helyére űreset teszek nem petézi be, ha félig mézeset teszek inkább telehordja mézzel lent, pedig fent lenne hely a méznek , a fent kikelt helyére sem petézik.Ennyi fiassal nehéz betelelő népességet létrehozni.Nagyon gondolkodom hogy jobb lenne hunor fészeknek( MOST csak az alsó keretsort tekinti fészeknek ,kihagy fent 4-5 cm-t üresen vagy a mézkoszorú miatt ,oldalt meg 8-8 cm-t(tavasszal csak a kijárat felől hagy ki 8 cm-t),ugy láttam lefele viszont terjeszkedne(tavasszal biztos)).Mit csináltok ilyenkor félbocosok? LEHET hogy tulterheltem őket a szirup feldolgozással, kevesebbet adtam mint tavaly és ugyanugy nem petézik, a meglevő álcák fűrdenek a pempőben tehát az anyát is rendesen eteniük kell szerintem.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.08.06. 06:57 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.01.02. 16:09
Hozzászólások: 106
Tartózkodási hely: Bélmegyer
Robz írta:
benzinkutas írta:
Hogy lehet a méztéri fiókból kihordatni a mézet? Az egyik fiókot el akarom venni, de van benne kb. 2kg méz.


Még annyit, hogy a méz ne legyen lefedve, mert azt nem hurcolják.


Köszönöm a tanácsot!

A méz nem fedett. Én úgy próbáltam kihordatni, hogy letettem a fészek alá
hogy a kijáró hatására elhordják, de nem történt semmi.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.08.06. 06:42 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
De felkarcolni sem szabad a mézet mert olyan kutatást csinálsz , hogy ihaj.

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.08.06. 06:22 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.08. 21:09
Hozzászólások: 781
Tartózkodási hely: (Fejér megye)
benzinkutas írta:
Hogy lehet a méztéri fiókból kihordatni a mézet? Az egyik fiókot el akarom venni, de van benne kb. 2kg méz.


Még annyit, hogy a méz ne legyen lefedve, mert azt nem hurcolják.

_________________
Üdvözlettel:
Robz

1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.08.06. 06:22 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.08. 21:09
Hozzászólások: 781
Tartózkodási hely: (Fejér megye)
benzinkutas írta:
Hogy lehet a méztéri fiókból kihordatni a mézet? Az egyik fiókot el akarom venni, de van benne kb. 2kg méz.


A legfelső méztériből úgy tudod lehordatni, ha teszel alá egy fóliát, ezzel leválasztva a kaptártól a fiókot. A fólia felhelyezésénél hagyni kell az egyik oldalon (én a rövid oldalon szoktam a bejáró irányából) egy 2cm sávot, ahol fel tudnak járni a méhek ebbe a fiókba.
Így fészken kívülinek érzik azt a fiókot, kaját lehordják a fólia alá.

_________________
Üdvözlettel:
Robz

1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.08.06. 05:37 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.01.02. 16:09
Hozzászólások: 106
Tartózkodási hely: Bélmegyer
Hogy lehet a méztéri fiókból kihordatni a mézet? Az egyik fiókot el akarom venni, de van benne kb. 2kg méz.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.07.19. 08:22 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.01.02. 16:09
Hozzászólások: 106
Tartózkodási hely: Bélmegyer
zsolti írta:
benzinkutas írta:


Akác után tettem alulra egy méztéri fiókot és a kijárót bogarat ide szöktettem, meg tettem jobb családtól vett petét. Így anyát nevelek meg rajzást gátlok egyszerre gyorsan és biztosan. Azért kényszerülök erre mivel a mi környékünkön akác után nincs más számottevő hordás napraforgóig.Az anyarácsot kiveszem és enyhén etetni kell!
Korábban a fekvőbe ezt nem tudtam megvalósítani kiválóan tudtam rajokat eregetni!!!


Aha. És akkor az így újonnan alulra kerülő fiók, és az eredeti család közé tömör elválasztólapot teszel, és mikor lent petézik az új anya a régit selejtezed és visszaegyesítesz?


Igen a két rész között tömör elválasztó van külön kijáróval. Amikor az új anya már petézik akkor eldöntöm, hogy mi lesz vele vissza egyesítem, szaporítok vele, csak az anyát veszem el és teszem át másik családba....... mindig a család állapota és a cél dönti el. Idén azt csináltam, hogy az új anyás fiókot kivettem alulról és feltettem leg felülre, alá az elválasztó felülre a tető. Az eredmény a kijáró bogár lerepült alulra, vissza maradt az anya meg kb három keret bogár ezt kis három keretes pároztatókba tettem. Erre azért volt szükség mert nyakamon volt a napraforgó kellet az üres keret.De volt több oka is:kevesebb volt a bogár könnyebb volt anyát keresni és jelölni, napraforgó után akarok anyát cserélni csak a rossz teljesítményűt, ilyenkor könnyebben fogadják az új anyát. De a régit se dobom el visszateszem ahonnan kivettem a másikat mert még petélhet 1-2 keretet jól jöhet az gyengébb család megsegítésére. Bár ezekre van jelentkező. Annyit lehetne finomítani a dolgon, hogy bölcsőt nevelni és azt beadni így kb 10- 10... napot lehet spórolni több lenne a fiasítás, de itt meg az időzítésen van a hangsúly.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.07.19. 07:18 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
benzinkutas írta:


Akác után tettem alulra egy méztéri fiókot és a kijárót bogarat ide szöktettem, meg tettem jobb családtól vett petét. Így anyát nevelek meg rajzást gátlok egyszerre gyorsan és biztosan. Azért kényszerülök erre mivel a mi környékünkön akác után nincs más számottevő hordás napraforgóig.Az anyarácsot kiveszem és enyhén etetni kell!
Korábban a fekvőbe ezt nem tudtam megvalósítani kiválóan tudtam rajokat eregetni!!!


Aha. És akkor az így újonnan alulra kerülő fiók, és az eredeti család közé tömör elválasztólapot teszel, és mikor lent petézik az új anya a régit selejtezed és visszaegyesítesz?

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.07.19. 07:15 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.01.02. 16:09
Hozzászólások: 106
Tartózkodási hely: Bélmegyer
zsolti írta:
benzinkutas írta:


Csak azt nem tudom, hogy az újonnan kiépített kereten, hogy fognak telelni, ezt a fiókot nem akarnám már mozgatni innen indulna a telelő fürt. Ha valaki tud tippet adni szívesen fogadom.


Betelelésig azért kikel még belőle pár generáció! Nem? 8-)

Benzinkutas! És egészen akác óta le volt zárva az anya, és pakoltad fel a fias, vagy csak napraforgóra zártad le újra?


Akác után tettem alulra egy méztéri fiókot és a kijárót bogarat ide szöktettem, meg tettem jobb családtól vett petét. Így anyát nevelek meg rajzást gátlok egyszerre gyorsan és biztosan. Azért kényszerülök erre mivel a mi környékünkön akác után nincs más számottevő hordás napraforgóig.Az anyarácsot kiveszem és enyhén etetni kell!
Korábban a fekvőbe ezt nem tudtam megvalósítani kiválóan tudtam rajokat eregetni!!!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.07.19. 06:57 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
benzinkutas írta:


Csak azt nem tudom, hogy az újonnan kiépített kereten, hogy fognak telelni, ezt a fiókot nem akarnám már mozgatni innen indulna a telelő fürt. Ha valaki tud tippet adni szívesen fogadom.


Betelelésig azért kikel még belőle pár generáció! Nem? 8-)

Benzinkutas! És egészen akác óta le volt zárva az anya, és pakoltad fel a fias, vagy csak napraforgóra zártad le újra?

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.07.19. 06:47 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.01.02. 16:09
Hozzászólások: 106
Tartózkodási hely: Bélmegyer
Ha pozitívak lesznek a tapasztalatok, akkor lehet, hogy jövőre kipróbálom több családnál az egy fiókra zárást.[/quote]

Csak ajánlani tudom.

Én ebben az évben csak így mézeltettem. Annyi különbséggel, hogy a napraforgó derekán
a fészek fölé közöltem egy műlépes fiókot mert nemvolt más és a méz nemvolt még érett, hogy kipergessem. Az anyarácsot is kivettem. A műlépeket kiépítették és meg hordták mézzel és átlagba 5 keretbe van fias is. Jövőre is így csinálom de az anyarácsot nem veszem ki csak áthelyezem, mert néhány anya felszökött a méztérbe és nyomott néhány petét. Ami nagyon bosszantó a leszöktetésnél. ( azt gyanítom a család is segítette ebben azzal, hogy a mézet elhordta onnan)

Csak azt nem tudom, hogy az újonnan kiépített kereten, hogy fognak telelni, ezt a fiókot nem akarnám már mozgatni innen indulna a telelő fürt. Ha valaki tud tippet adni szívesen fogadom.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.07.18. 10:34 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
bükk írta:
1-1 1/2 nap


Hát, igen. 1 nap már necces, másfél meg már sok. Én most 3-4 órát vártam a szöketetéssel, max. fél napot. Így még megoldható a visszaadás.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.07.18. 10:13 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.03. 10:52
Hozzászólások: 1592
Tartózkodási hely: Balaton fővárosa
zsolti!
Akáckor és most a nyári pörgetésnél is 2-2 anya maradt fent a szöktetett fiókokban.
Akáckor ezt a fiók elvételénél 1-1 1/2 nap után vettem észre.
Nem volt időm másra visszatettem őket a fészkükbe,nem élték túl.
Most már más a hangulatuk a családoknak,kevésbé hajlanak anyanevelésre.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.07.18. 07:49 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Idén volt egy olyan családom, ami gesztenye alatt anyát váltott, miután az új anya kikelt, a régi el is pusztult, és napraforgóra való vándorlás előtt kb. 10 nappal kezdett el petézni az új. Mivel nem volt sok fiasuk még, gondoltam kipróbálom ennél a családnál az egy fiókra zárást. Napraforgó alatt 6, vagy hét keret fiasa volt az alsó fiókban, és a mézet szépen feltermelték a rács fölé.
A napraforgónak már egy hete vége, az anya el lett engedve, és szépen alakítja ki két fiókon a fészkét. Kíváncsi vagyok, milyen lesz ennek a családnak a betelelő népessége. Ha pozitívak lesznek a tapasztalatok, akkor lehet, hogy jövőre kipróbálom több családnál az egy fiókra zárást.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.07.18. 05:00 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 19:42
Hozzászólások: 971
Tartózkodási hely: Hajdú
Vili! Köszönöm!
Három-három méztéri fiók van rajtuk. Közvetlen a rács felé raktam nekik műlépes fiókokat, a fiókban szélen és középen három kiépített kerettel amolyan „létrának” a másik két fiókhoz. Ezeket a fiókokat kiépítették és már kezdték fedni mikor pörgettünk. Nem volt elég kiépített keretem, azért csináltam így. Most pergetés után a rács fölötti fiókba megint kaptak két műlépet. Ilyenkor szeretek építtetni, mert gyönyörűen hiba nélkül építenek. A napra még virágzik és most nyílik a japán akác is, szerencsére szépen építenek. A fészekben maradt méz, azt majd még le akarjuk pörgetni. Legalábbis a két szélső mézes keretet, mert luxus lenne annyi mézet bent hagyni.

Zsolti!
Én csak az idei szaporultból tudok kiindulni, nekik nem jutott anyarács. Három fiókon vannak, a harmadik fiók mézes a keretek közepén tenyérnyi fiasítással. A második fias és mézes, de inkább mézes. Az alsó enyhén fias, a középső 5-6 keretben van fiasítás a többiben inkább csak virágpor van.

_________________
http://krajnai.freewb.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.07.17. 07:06 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Krajnai!

Nekem az idei napraforgó erős közepesre sikeredett. Lepakolásunktól kezdve két hétig minden nap 11-13 óra körül megjött a felhőszakadás, és lehűlt a levegő. Két hétig a Dél-Dunántúlon volt a leghidegebb. Ráadásul az a tábla, ami mellé pakoltam nem mézelt.

Na de a lényeg: A rácsot vándorlás előtti nap kiszedtem, így két fészek, és két méztéri fiókkal mentem. A hűvös idő miatt a méhek a felső méztéri fiókot nem töltötték annyira, mint elvárható lett volna, így egy hét elteltével a két felső fiókot megcseréltem.
Az anyák nem szorultak ki sehol, gyönyörűek a fészkek - igaz egyelőre az alsó fiókba nem néztem bele, de a felső fészekfiókban 7-8, zömében nagy kiterjedésű fiasítás van. Ahol volt táblás méz, azt kiszedtem, és megtűztem a fészek közepét pergetett öreg léppel, és ezzel egyidejűleg beraktam az első Api Life Vart.

A mézelvétel 3-4 órás előszöktetés után lefújással történt. Egy anyát veszítettem el, de erre felkészülve volt 15 darab tartalékban itthon.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.07.16. 21:11 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.12.16. 21:07
Hozzászólások: 979
Tartózkodási hely: Dél-Göcsej
krajnai írta:
......A KB fészkes családokkal valamelyeset könnyebb dolgom van. Itt a kül keretméret miatt nem lehet fiókokat csereberélni. De nem is nagyon kell, a méztereket lepörgettük, a fészekben érdekes módon van hely az anyáknak. A félkeretes családok fiasításmennyiségéhez képest itt elegendő a fiasítás, kb 5-7 Középboci keret és a pörgetett mézmennyiség sem kevesebb.

Krajnai!
Gratulálok!
Más.Biztosan írtad már, de nem emlékszem, hogy nálad a méztér ezeknél hogy van?
Megismételnéd? Kösz.

_________________
" ...méhésznek lenni küzdelem a keserűség ellen"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.07.16. 20:57 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 19:42
Hozzászólások: 971
Tartózkodási hely: Hajdú
Tükörhöz hasonlóan én is csak két napja jöttem haza. Azóta csak pörgetünk, kész hulla vagyok és még legalább két nap mire nagyjából minden rendben lesz a méheknél.

zsolti írta:
Egyszer egy ismerősöm panaszkodott, hogy a kétfiókos fészek fölé a rácson nem hordták fel a mézet a méztérbe, hanem lent kiszorították az anyát. Te ilyet nem tapasztaltál?
Én ezért nem merem bennhagyni. :?


Zsolti!
Talán még emlékszel erre a beszélgetésünkre.
Most már egy napravirágzással tapasztaltabb vagyok. Az idei évben nekem nagyon jó lett/lesz a napraforgó. A két félfiókra lezárt családok mindegyike meghordta a méztereket és a fészket is. Szinte keresni kell a nyitott fiasítást annyira nincs hely az anyáknak. Az alsó fiókban még csak-csak van fiasítás, de a másodikban minimális és az is jobbára fedett. Most családonként lepergettünk két mézteret, egyet másodiknak a rács alá visszaadunk az anyáknak. Az eredeti második fiók meg felkerül a rács felé, hogy a fiasítás kikelte után pörgethető legyen.
A KB fészkes családokkal valamelyeset könnyebb dolgom van. Itt a kül keretméret miatt nem lehet fiókokat csereberélni. De nem is nagyon kell, a méztereket lepörgettük, a fészekben érdekes módon van hely az anyáknak. A félkeretes családok fiasításmennyiségéhez képest itt elegendő a fiasítás, kb 5-7 Középboci keret és a pörgetett mézmennyiség sem kevesebb.
Te hagytál bent anyarácsot?

_________________
http://krajnai.freewb.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2009.07.16. 18:08 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Pierreott!

Szöktess nyugodtan, de most nem is kell várni egy napot, elég fél nap is. Reggel felteszed, este már szedheted le, vagy este felteszed, reggelre jó. Persze ha van lefújód, az nem árt.
De a kérdésedre válaszolva, a szellőzést nem befolyásolja hátrányosan.

Bükk! Képzeld, tegnap, vagy tegnapelőtt a szöktetendő fiókban maradt az anya, de alig maradt vele talán 20 dolgozó. Engem is meglepett a dolog, egészen véletlenül vettem észre. Természetesen fél napi távollét után simán visszafogadta a család kijárón beengedve.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 2096 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40 ... 42  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.