Pontos idő: 2024.03.29. 00:56

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 116 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2012.01.11. 20:40 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2010.06.08. 18:44
Hozzászólások: 247
Tartózkodási hely: Baranya megye
hqueen írta:
Ismét jelentkezem, ezúttal egy rövidebb beszámoló erejéig.

Áprilisban úgy tértem haza, hogy akkor már megvolt az egyezség a visszatérésről. Egy rövid ám annál mozgalmasabb magyarországi méhanyaneveléssel telt nyár után visszatértem a Kiwi Bee Medical céghez. Ezúttal a feleségem is velem tart és sikerült beszerveznem egy debreceni méhész srácot, illetve egy másik magyar fiú is munkát kapott ennél a cégnél erre a szezonra.

Az elmúlt 4 hónapban minket is elkapott a ,,manuka láz,, és minden erőnkkel azon voltunk, hogy kordában tartsuk a cég tulajdonában lévő 4200 méhcsaládot. Persze ez hatalmas feladat, amiből bőven kivesszük a részünket.

Az idei szezon első felén már túl vagyunk, most mindenki a két hetes nyári szünetet élvezi. Az időjárás azonban nem annyira nyárias, sőt valójában az elmúlt 10 év leghidegebb nyarát éljük meg. Rengeteg esős nap van a hátunk mögött, sokáig nagyon hűvös volt, és még sose ment feljebb a hőmérséklet 24-25 foknál.

Áprilisban mikor hazautaztam már csak a családok őszi atkátlanitása és szirupos etetése maradt hátra a szezonból. Augusztusban mikor visszatértünk már szintén a tavaszi szirupos etetés végénél tartott az itteni csapat. Tavasszal is szükséges volt egy atkakezelést végezni, ugyanis a Bayvarol lapkák már nem bizonyultak hatásosnak, így áttértek a lényegesen drágább Apivar-ra. Ezt követően mintegy 600 családot kellett a téli virágporos átmeneti méhesekből visszaköltözetni a manukával borított nyugati partszakaszra. Azonban a csapadékos időjárás miatt eléggé húzódtak a szállítások. Mivel az első méztéri fiókok csak a költözés után kerültek fel a családokra, ezért a szállításra váró állomány nagy része gyorsan rajzás közeli állapotba került. Így aztán előre látszott a katasztrófa, mikor a hirtelen jött felmelegedés miatt nem győztük a szállításokat és az első méztéri fiókokat időben felrakni.

Ebben az évben Bogdan felosztotta a régiókat a méhészek között. A 4 nagy régióból én pont ezt a nyugati partszakaszt kaptam kb. 1100 méhcsaláddal és 60 méhészettel, aminek kb. a felét csak hellyel-közzel tudtam, hogy hol található. Azonban nem volt más választása Bogdannak, a munka szervezése miatt fel kellett osztania az állományt a méhészek között. 4 csapat 1-1 kocsival, 2-2 méhésszel volt a felállás. Az azonban nyilvánvaló volt, hogy én nem leszek képes bejárni a területet, mert ez a legtávolabbi régió sok-sok kicsi méhessel és nagyon nehéz megközelíthetőséggel. Így történt aztán, hogy mikor bekövetkezett a hirtelen jött rajzás ment a kapkodás rendesen. Az állomány kb. 30-40 %-a megrajzott, de mivel ekkorra már felkerültek a kijáró blokkoló anyarácsok, ezért sok fán csüngő rajt vissza tudtunk rázni a kaptárakba. Ahol pedig már kikelt rajbölcsőket találtunk azoknál a kaptároknál nyitva hagytuk a kijárókat, esélyt adva a fiatal szűzanyáknak a bepárzáshoz.

A tavaszi időszakban a rossz idő miatt rengeteg elakadás, sárba ragadás is történt, sokszor kellett segítséget kérni a közeli farmokról, vagy a főnököt hívni a nagy teherautóval, hogy húzzon ki a sárból. Az egyik fiatal méhész srácnak még a terepjáró Polarisszal is sikerült csúnyán sárba ragadnia fél napot elvesztegetve a Polarisz kimentésével. Ezek a tényezők is mind befolyásolták a terméseredményt. Így fordulhatott elő, hogy az idei szezonban több méhcsaládtól kevesebb mézet pergettünk a tavalyi évhez viszonyítva. Összesen 190 hordó manuka mézet pergettünk ki. A kanukáról még korai beszélni, de a rossz idő nem sejtet jó eredményt.

Nagyon sokáig elhúzódott, de végül beszerelték a gépeket az új mézüzembe, és a pergetés már az új pergető soron történt. Mondhatni a leges legutolsó pillanatban érkeztek a gépek, és még tartott az összeszerelésük, mikor az előmelegítő teremben már 800 fiók várakozott a kipergetésre, és mindenhol mézes fiókokkal megrakott raklapok várakoztak, mert a mézelvétel nem állhatott meg, folytatni kellett. Ez is nagyon lekötötte a manager figyelmét, ezért pl. reggelenként eléggé döcögősen indultak ki a csapatok a terepre.

Az új pergető üzem még fejlesztés alatt van, még hiányzik az új méz viasz elválasztó, még a régivel dolgoznak, amiből óránként ki kell szedni a felgyűlt viaszt, de már most mindenki elismerően nyilatkozik róla. 3 embernek ad munkát, most még csak napi 300-350 fiókot pergettek ki normál műszakban, de az utolsó pergetési napon 4-en egy 12 órás műszakban 26 hordó mézet pergettünk ki.

Az anyacég továbbra is elkötelezett a hosszú távú tervei mellett, miszerint egy napon a Kiwi Bee lesz Új Zéland legnagyobb méhész cége. Pontosabban a telhetetlen alapanyagéhségüket szeretnék csillapítani azáltal, hogy a mézfelvásárlásról átállnak a saját méz termelésére. Ennek jegyében az Északi sziget középső részén megvettek egy újabb nagy 3000 családos méhészetet és megkezdték annak a teljes korszerűsítését.

Üdvözletem küldöm Új Zélandról,

Gajdos Máté

Szia Máté! Nagyon érdekes és jó olvasni amit itt ilyen részletesen leírtál. Tudnál majd képeket is küldeni főleg a munkátokról? A kijáró blokkoló az rendesen anyaráccsal oldjátok meg?
Ez azért nem semmi ami ott Új Zélandon folyik és ilyen iramban.

_________________
http://szingermeheszet.5mp.eu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2012.01.11. 19:16 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2011.11.25. 07:36
Hozzászólások: 18
Szia, Roppant érdekes amit írsz, erre nem számítottam, mert az egyik leghíresebb méhpempő pont Új Zélandról származik, sőt emlékem ha nem csalnak, egy kimutatást is láttam a világ méhpempő termeléséről, ahol Új-Zéland benne volt az első ötben. Viszont nem rég olvastam, hogy egy Ausztrál céget megbüntettek, mert liofilizált pempőt árult, Új Zélandi származási megjelöléssel, ami végül is Kínából származott. Üdv:csabcsa

http://kepfeltoltes.hu/120111/images29_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2012.01.09. 05:11 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.12.24. 06:55
Hozzászólások: 59
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar megye
Szia Csaba,


Keresgéltem és érdeklődem a méhpempő felől, de semmilyen információt nem találtam.
Kereskedelmi nagyüzemi szinten itt senki sem foglalkozik méhpempő termeléssel, ezt biztosan tudom.


Egy a méhészeti ágazatról készült 2010-es beszámoló adatai alapján annyit tudtam meg, hogy méhpempő mint méhészeti termék, ill. bevételi forrásról nincs is rendelkezére álló adat.

Érdekes adat, hogy a virágpor nagyüzemi gyűjtése és értékesitése is lesszálló ágban van, csupán páran foglalkoznak vele, noha az árak emelkednek. Száritott tiszta virágpor felvásárlási ára 5000-6200 Ft/kg között mozog.

A világos méhviasznak és a bio méhviasznak is folyamatosan emelkedik az ára, Japánból nagy kereslet van iránta. Különösen a szermaradvány mentes viasz iránt a kozmetikai iparból. Világos viasz 1200-1500 Ft/kg, sötét 1-200Ft-al kevesebb.

Manuka méztermelés-bérmegporzás-söpörtraj készités exportra....erről szól napjainkban az Új Zélandi méhészkedés.

Bocs a megkésett válasszal.

Máté


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2011.12.30. 10:41 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2011.11.25. 07:36
Hozzászólások: 18
Szia Máté,

Szeretném megkérdezni, hogy Új Zélandon kb. mennyi a méhpempő felvásárlási ára és mekkora 10-HDA tartalom mellett, illetve mennyi az évi termelésetek belőle családonként? Köszi.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2011.12.30. 02:53 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.12.24. 06:55
Hozzászólások: 59
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar megye
Ismét jelentkezem, ezúttal egy rövidebb beszámoló erejéig.

Áprilisban úgy tértem haza, hogy akkor már megvolt az egyezség a visszatérésről. Egy rövid ám annál mozgalmasabb magyarországi méhanyaneveléssel telt nyár után visszatértem a Kiwi Bee Medical céghez. Ezúttal a feleségem is velem tart és sikerült beszerveznem egy debreceni méhész srácot, illetve egy másik magyar fiú is munkát kapott ennél a cégnél erre a szezonra.

Az elmúlt 4 hónapban minket is elkapott a ,,manuka láz,, és minden erőnkkel azon voltunk, hogy kordában tartsuk a cég tulajdonában lévő 4200 méhcsaládot. Persze ez hatalmas feladat, amiből bőven kivesszük a részünket.

Az idei szezon első felén már túl vagyunk, most mindenki a két hetes nyári szünetet élvezi. Az időjárás azonban nem annyira nyárias, sőt valójában az elmúlt 10 év leghidegebb nyarát éljük meg. Rengeteg esős nap van a hátunk mögött, sokáig nagyon hűvös volt, és még sose ment feljebb a hőmérséklet 24-25 foknál.

Áprilisban mikor hazautaztam már csak a családok őszi atkátlanitása és szirupos etetése maradt hátra a szezonból. Augusztusban mikor visszatértünk már szintén a tavaszi szirupos etetés végénél tartott az itteni csapat. Tavasszal is szükséges volt egy atkakezelést végezni, ugyanis a Bayvarol lapkák már nem bizonyultak hatásosnak, így áttértek a lényegesen drágább Apivar-ra. Ezt követően mintegy 600 családot kellett a téli virágporos átmeneti méhesekből visszaköltözetni a manukával borított nyugati partszakaszra. Azonban a csapadékos időjárás miatt eléggé húzódtak a szállítások. Mivel az első méztéri fiókok csak a költözés után kerültek fel a családokra, ezért a szállításra váró állomány nagy része gyorsan rajzás közeli állapotba került. Így aztán előre látszott a katasztrófa, mikor a hirtelen jött felmelegedés miatt nem győztük a szállításokat és az első méztéri fiókokat időben felrakni.

Ebben az évben Bogdan felosztotta a régiókat a méhészek között. A 4 nagy régióból én pont ezt a nyugati partszakaszt kaptam kb. 1100 méhcsaláddal és 60 méhészettel, aminek kb. a felét csak hellyel-közzel tudtam, hogy hol található. Azonban nem volt más választása Bogdannak, a munka szervezése miatt fel kellett osztania az állományt a méhészek között. 4 csapat 1-1 kocsival, 2-2 méhésszel volt a felállás. Az azonban nyilvánvaló volt, hogy én nem leszek képes bejárni a területet, mert ez a legtávolabbi régió sok-sok kicsi méhessel és nagyon nehéz megközelíthetőséggel. Így történt aztán, hogy mikor bekövetkezett a hirtelen jött rajzás ment a kapkodás rendesen. Az állomány kb. 30-40 %-a megrajzott, de mivel ekkorra már felkerültek a kijáró blokkoló anyarácsok, ezért sok fán csüngő rajt vissza tudtunk rázni a kaptárakba. Ahol pedig már kikelt rajbölcsőket találtunk azoknál a kaptároknál nyitva hagytuk a kijárókat, esélyt adva a fiatal szűzanyáknak a bepárzáshoz.

A tavaszi időszakban a rossz idő miatt rengeteg elakadás, sárba ragadás is történt, sokszor kellett segítséget kérni a közeli farmokról, vagy a főnököt hívni a nagy teherautóval, hogy húzzon ki a sárból. Az egyik fiatal méhész srácnak még a terepjáró Polarisszal is sikerült csúnyán sárba ragadnia fél napot elvesztegetve a Polarisz kimentésével. Ezek a tényezők is mind befolyásolták a terméseredményt. Így fordulhatott elő, hogy az idei szezonban több méhcsaládtól kevesebb mézet pergettünk a tavalyi évhez viszonyítva. Összesen 190 hordó manuka mézet pergettünk ki. A kanukáról még korai beszélni, de a rossz idő nem sejtet jó eredményt.

Nagyon sokáig elhúzódott, de végül beszerelték a gépeket az új mézüzembe, és a pergetés már az új pergető soron történt. Mondhatni a leges legutolsó pillanatban érkeztek a gépek, és még tartott az összeszerelésük, mikor az előmelegítő teremben már 800 fiók várakozott a kipergetésre, és mindenhol mézes fiókokkal megrakott raklapok várakoztak, mert a mézelvétel nem állhatott meg, folytatni kellett. Ez is nagyon lekötötte a manager figyelmét, ezért pl. reggelenként eléggé döcögősen indultak ki a csapatok a terepre.

Az új pergető üzem még fejlesztés alatt van, még hiányzik az új méz viasz elválasztó, még a régivel dolgoznak, amiből óránként ki kell szedni a felgyűlt viaszt, de már most mindenki elismerően nyilatkozik róla. 3 embernek ad munkát, most még csak napi 300-350 fiókot pergettek ki normál műszakban, de az utolsó pergetési napon 4-en egy 12 órás műszakban 26 hordó mézet pergettünk ki.

Az anyacég továbbra is elkötelezett a hosszú távú tervei mellett, miszerint egy napon a Kiwi Bee lesz Új Zéland legnagyobb méhész cége. Pontosabban a telhetetlen alapanyagéhségüket szeretnék csillapítani azáltal, hogy a mézfelvásárlásról átállnak a saját méz termelésére. Ennek jegyében az Északi sziget középső részén megvettek egy újabb nagy 3000 családos méhészetet és megkezdték annak a teljes korszerűsítését.

Üdvözletem küldöm Új Zélandról,

Gajdos Máté


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2011.03.28. 14:01 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 19:42
Hozzászólások: 971
Tartózkodási hely: Hajdú
Máté!
Remélem hagysz egy kis helyet a manuka méznek a kofferban!
Igaz van itthon, de az nem Új-Zélandról való. Jó lenne a tiéteket is megízlelni. ;)

_________________
http://krajnai.freewb.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2011.03.24. 10:04 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.12.24. 06:55
Hozzászólások: 59
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar megye
Hétfőn elmenetek a méhanyák Kanadába......

Részvétem a kanadai méhésznek aki megkapja őket.

Hétvégére még igérek egy utolsó beszámolót.

Szerdán 100 pároztatóból 89 petéző anyát fogtunk ki. Valamit nagyon eltaláltunk ;)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2011.03.22. 01:24 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.10.21. 23:29
Hozzászólások: 104
Bocsánat! Ilyenkor hol vannak az állatvédők? Vagy a kapzsiember evők?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2011.03.17. 10:55 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.12.24. 06:55
Hozzászólások: 59
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar megye
Utánna érdeklődtem a dolognak, mert nem hagyott nyugodni a kérdés, és az alábbi információt tudtam meg:

-inszeminálás után szükség van a kábitásra, mert csak ennek hatására kezd el az anya petézni

-ugyanakkaor a CO2-s kábitás mind a méhek, mind a méhanya élettartalmát megröviditi, mert ez egyfajta sokkhatás a testnek és a méhek hemolimfáját ( ,,vérét,,) kémialilag megváltoztatja

-érdemes kipróbálni a egy kisérletben, hogy kábitás után mennyi idő mulva fogják lecserélni a méhek a méhanyát

-a CO2-vel kábitott és igy betelepitett méhek a pároztatókban 2-3 héttel hamarabb halnak meg(tehát nem egy jó megoldás az argentin anyanevelő módszere)

- kábitott méhanyát nem szabad rögtön betenni a méhek közé, mert megcibálhatják a szárnyát, lábát. Várni kell kicsit vele, mig kezd magához térni.

Raktam fel pár képet is a témához. Ismerős méhész már kb. 4 hete tárolja a méhanyákat, mert pillanatnyilag értékesitési problémákkal küzd, várja egy nagy tételben vásárló vevő jelentkezését. Addig is heti 100-150 anyát zárkáz, és minden héten egyszer az összes zárkát lecseréli, vagyis a kisérőméheket cseréli ki. Pedig ráérne kb. 10 naponta is cserélni a méheket, de akkor nem tudnának a naptárhoz igazodni, igy minden Kedden ezt csinálják kb. jó fél napig.


Szerintem ez is eléggé bevált gyakorlat itt Új Zélandon nemcsak itt, hanem másfele is.
Sajna a kamerám kicsit vacakolt, igy kicsit sárgák lettek a képek.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2011.03.12. 19:44 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 19:42
Hozzászólások: 971
Tartózkodási hely: Hajdú
hqueen írta:
Kiváncsi lennék András (krajnai) véleményére, mit gondol erről.

Konkret valaszt erre en sem tudok adni, inkabb azt mondanäm, hogy a cel szentesiti az eszközt!
De ketlem, hogy hasznalna az anyaknak.
Mi csak az inszeminalt anyaknal hasznaljuk. Egyszer a termekenyites elött es egyszer a termekenyites soran. Ketszer kell öket kabitani, hogy hamarabb petezzenek (az egyszeri kabitasnal nem is biztos, hogy elkezdik a petezest). De van aki az inszeminalas utan kabit masodjara, bar akkor en mar nem piszkalnam az anyakat. Jobb öket nyugiban hagyni.
Viszont Horstek korabban a paroztatok betelepitesenel kabitottak a meheket es nem volt jo tapasztalatuk vele. Valahol a youtubeon van is erröl egy video, egy amerikai anyanevelö rakta fel. Egyszerü a kabitas de nem biztos, hogy celravezetö.

Hopp, meg is van a video. Egy argentin anyanevelö rakta fel, vegül is az is Amerika. :)
http://www.youtube.com/watch?v=Xxe3mV04kfM
Biztosra mennek, mert ket bölcsöt adnak be. :mrgreen:

_________________
http://krajnai.freewb.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2011.03.11. 11:41 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.12.24. 06:55
Hozzászólások: 59
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar megye
Rákérdeztem ma erre a többszöri kábitásra, mind a srác, mind a manager azt állitja, hogy semmi bajuk nincs az anyáknak tőle, a vevők nem reklamálnak. Habár kicsit mintha azt dünnyögte a foga alatt az anyanevelő srác, hogy igazából nem kéne ezt csinálni....

szóval akinek van tapasztalata e téren az ossza meg velünk, mert én is kiváncsi vagyok rá.
Ismétlem rövid idejű, de többszöri kábitásről van szó, gyakorlatilag anyabankként használják a zárkákat s igy frissitik a dajkáló méh állományt.

Kiváncsi lennék András (krajnai) véleményére, mit gondol erről.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2011.03.07. 23:06 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Atis írta:
Ez a szén-dioxidos kábítás érdekes, nincs negatív hatással az anyára? Vagy ezzel ott nem foglalkoznak? Majd vesz a vevő másikat?

A széndioxidos kábítás a méhek munkamegosztását megzavarja, utána idősebb korra jellemző munkára térnek át, de az anya pl korábban kezd petézni. (Örösi) De, hogy már petézőben milyen változást okoz? :shock:

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2011.03.07. 21:18 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.30. 21:02
Hozzászólások: 1146
Tartózkodási hely: Duna-Tisza köze
Ez a szén-dioxidos kábítás érdekes, nincs negatív hatással az anyára? Vagy ezzel ott nem foglalkoznak? Majd vesz a vevő másikat?

_________________
Atis
4x10 1/2 NB Sztiro


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2011.03.07. 06:06 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.12.24. 06:55
Hozzászólások: 59
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar megye
Pár mondatban leírok egy érdekes számomra is ötletes megoldást, amivel itt kezelik a kifogott, zárkázott anyákat.

Anyakifogáskor a kifogás előtt mindig először előre feltöltjük az anyazárkákat fiatal kísérő méhekkel.

Van a dajkacsaládoktól nem messze 1-2 kaptár, ezekre szoktuk feltenni a pároztatók újratelepítéséhez szükséges összegyűjtött fias-mézes kereteket, illetve a kis pároztatókban sok a régi öreg lépes keret. Ezeket folyamatosan gyűjtjük össze, és vonjuk ki a forgalomból. Ezek még drótozott műlépes keretek. Tavaly megkezdték a pároztatók kereteinek is be műanyag műlépezését... na ez szép magyaros lett. Egyszerűen a megfelelő méretűre feldarabolták a normál keret műanyag műlép alapját asztali körfűrésszel.

Tehát a zárkák már tartalmazzák a kísérőméheket, amikor megyünk a pároztató állomásra anyákat kifogni. Általában mindig a többet készítünk elő, mint amennyire tényleges szükség lesz.
Most az a helyzet állt elő, hogy márc. 27-ig nem lesz értékesítés, addig viszont minden héten ki fogunk fogni kb. 80-100 anyát. A múlt héten kifogott 80 zárkában és a többiben is 27-ig minden héten ki kell cserélni a méheket. Hogy lehet ezt gyorsan, egyszerűen véghezvinni? Hát egy kis széndioxidos kábítással.

Egyszerűen 10-essélvel betesszük a zárkákat egy műanyag ételhordós dobozba, aminek a fedőjén van egy lyuk fúrva, ezen vezetjük be a gáztartály csövét. A friss méheket tartalmazó csere zárkákat szintén előre elkészítjük. A méhanyás zárkákat rövid időre kábítjuk a gázzal, aztán gyorsan kinyitjuk az összest, kirázzuk a tartalmát, a kábult anyákat kiválogatjuk, és egyesével óvatosan beadjuk az új zárkákba. Az anyazárkán van egy patentos nyitható- zárható kis nyílás direkt erre a célra (méhanya beeresztése, ill. kísérőméhek kiengedése anyásításkor)

Nekem nagyon tetszik a módszer, sajnos nemigen lesz módom kipróbálni itthon, mert ilyen sokáig szerencsére nem kell tárolnom az anyákat.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2011.03.06. 03:28 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.12.24. 06:55
Hozzászólások: 59
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar megye
Üdvözlet az olvasóknak,
Megint eltelt egy igencsak szorgos hónap, mondhatni ez volt a legnehezebb. Nem sok időm maradt a ledolgozott heti átlag 70-74 óra mellett még a fórumírás folytatására.
A múlt héten befejeztük a kanuka mézevételt, amiből a manukához hasonlóan nagyon jó termés lett. 400 hordó körül jár a kipergetett mézmennyiség, de még kb. 1500 fiók vár a kipergetésre. Ez a 400 hordó nem tisztán a cég termése, jó pár hordó méz a felvásárolt, más méhészek által megtermelt mézet tartalmazza.
Az új mézüzem pillanatnyilag továbbra is csak raktárépületként funkcionál, a pergető gépsor továbbra sem készült el. Ez nagyon kínos ügy a Comvita számára az időveszteség miatt, és mivel referenciaüzemként funkcionálna már a perrel való fenyegetőzés is megkezdődött az berendezések gyártója felé. Állítólag Júniusig kapott végső haladékot a tervezőmérnök, meglátjuk mi lesz belőle.
Említettem, hogy a mézelvétel (január 10-től) ill. a fiókelvétel gyakorlatilag a nyár közepétől kezdődött, amikor is még javában ontotta a nektárt a sokfele igen dús vegetáció. A kanukán kívül összefüggően más növény ebben a régióban nem nagyon virágzik, így a begyült sokféle különleges nektárból mindenféle vegyes virágmézet készítenek a családok.
Hogy ne maradjanak tétlenül a családok a mézelvétel után keretcsere vette kezdetét. Korábban említettem, hogy 4-5 öreg lépet úgy ahogy volt mézestől, fiasításostól kicseréltünk a fészekben. Amelyik keret szép táblás fiasítást tartalmazott, azokat külön összegyűjtöttük, és rajokat készítettünk belőlük eladása. Kb. 200 ilyen kölyökcsalád készült el a régi leselejtezett kaptárokban, amelyek összegyűjtés után új petéző anyával lettek anyásítva, és mind el lettek adva 200 dollárért, azaz kb. 30 ezer forintért darabja. A keretcserét kb. 1000 családnál végeztük el. Nem volt könnyű munka a nyári hőségben szétszedni az amúgy is leszűkített erős családokat és görnyedni a földre lehelyezett fészekfiókok fölött. Ezt a munkát végig két ember végezte (Bogdán egy segéderővel, nekem is volt párszor részem benne). Az összegyűlt 5-6 raklapnyi öreglépes fiókokat először a cég telephelye mögött egyszerűen leraboltattuk az időközben összegyűjtött és nem túl messze lerakodott kölyökcsaládokkal, így azok szép kövérre ,,híztak,, a rabolt méztől.
A keretek ezután bekerültek a hűtőkamrába fagyasztásra majd az éppen aktuális diák folyamatosan tisztítja őket a sterimóval. A legutóbbi srác 2 hétig bírta a napi 8-9 órás sterimós keretmosást, ő volt a 3. ebben a szezonban…
Azokban a méhesekben ahol már a keretcsere is megtörtént, kb. egy héttel utána műanyag vízvezeték csődarabbal védett bölcsővel anyacserét végeztünk Ezzel egy időben ismét Bayvarol lapkát kaptak, fészkenként kettőt. Időközben sokfele szépen felszaporodott az atka, ezért vált szükségessé a másodszori kezelés. Kérdés, hogy mennyit ér a jó pár éve használt Bayvarol.
A keretcsere időszaka lassan a végéhez ér az Ősz közeledte miatt. Sokfele teljesen leállt a hordás, hacsak nem kezdünk el intenzíven etetni, már nem nagyon fogják kiépíteni a műanyag műlépeket.
Most még javában termeljük a bölcsőket az anyacseréhez. Februárban eléggé el voltunk havazva a sok egyéb munkával, s az a szomorú helyzet állt elő, hogy heti 100 bölcsőt, összesen kb. 500 bölcsőt hagytunk elveszni, mert még a keretcsere nem történt meg addigra a soron következő méhesben. Most meg kicsit menni fog a kapkodás, mert az elmúlt két hétben gyakorlatilag 50 % alá esett a fogadás, ezen a héten 400 beálcázott bölcsőből 120 érett bölcsőt tettünk be az inkubátorba, kíváncsi vagyok meddig foguk még álcázni?
Közben február elején itt fent északon kétszer is hatalmas esőzések voltak, 24 óra alatt 215 mm csapadék hullott. Két méhes gyakorlatilag teljesen elpusztult, összesen 30 kaptár, mind nagyon erős családok. Ez a két méhes egy nagy mezőn volt elhelyezve, a domboldalakról lefolyó esővíz gyakorlatilag jó méter magasan állt a mezőn, blokkolva a képtárak kijáróját, igy a sok méh mind megfulladt bent a kaptárokban. Ez már másodjára történt meg itt ezen a mezőn, igaz korábban csak a fele veszett oda a családoknak. Számomra érthetetlen okból 2 hét múlva teljesen ugyanarra a helyre megint új családokat szállíttatott Bogdan, mindössze egy raklapot rakatott alájuk. Felhívta a pénzügyi tanácsadót a biztosítás miatt, aki azt mondta neki, hogy ne foglalkozzon vele, mert nincs értelme vesződni a biztosítási procedúrával ilyen kis kár miatt. Más lenne a helyzet, ha mondjuk pár száz család pusztult volna el.
Az elpusztult, berohadt családok (jó két hét után észleltük a pusztulásukat, akkora érkeztünk arra a területre) kaptárjainak, kereteinek megtisztítása nem volt leányálom. A mintegy 40 fióknyi szennyeződött, teljesen teli és teljesen fedett kereteket tartalmazó mézes fiókokat egy külső felületi tisztítás, átfújás után elszállítottuk egy közeli méhesbe, és 20 családnak visszaadtuk tisztításra. Ezt két hete történt. Jövő héten ezt fogjuk utoljára begyűjteni, kíváncsi vagyok mennyire tisztítják meg a kereteket.
Lenne még pár képem, amiket szívesen megosztanék az olvasókkal, de a tárhelyem betelt, így pillanatnyilag nem áll módomban feltölteni azokat. Ehhez segítséget kérnék.
Lengyel barátommal most már a hazautazás lázában égünk. Az is eldőlt, hogy ő Kanadát választotta következő uticélul, míg én a visszatérés mellett döntöttem, amennyiben sikerül a szükséges engedélyeket beszereznem.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2011.02.25. 21:40 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.30. 21:02
Hozzászólások: 1146
Tartózkodási hely: Duna-Tisza köze
Örülünk, hogy jól vagy :)

_________________
Atis
4x10 1/2 NB Sztiro


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2011.02.25. 11:00 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.12.24. 06:55
Hozzászólások: 59
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar megye
Üdv mindenkinek,

A földrengéstől több mint 1000 km-re vagyok, úgyhogy semmi bajom szerencsére.

Kicsit sok a munka, azért nem jelentkeztem régóta. De összeszedem magam és lesz egy utolsó nagyobb beszámoló, oldalakat tudnék irni. Vagy majd egyszer egy előadáson elmesélem.. még 36 nap és újra otthon leszek!!!!

A jövő héten jelentkezem.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2011.02.22. 21:37 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.15. 21:10
Hozzászólások: 2613
Tartózkodási hely: Kis-Magyar-Alföld
dagobert írta:
Most hallottam a földrengésről.Máté nem lett semmi bajod?

Reggel nekem is ez ugrott be először.Bár ő azt hiszem pont inkább északon van. A rengés ha jól emlékszem délen volt.

_________________
1/2NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2011.02.22. 18:23 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.11.01. 11:30
Hozzászólások: 419
Tartózkodási hely: Sz-Sz-Bereg megye (Kisvárda)
csak nem


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2011.02.22. 10:13 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2008.12.07. 20:31
Hozzászólások: 12
Most hallottam a földrengésről.Máté nem lett semmi bajod?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2011.02.06. 19:26 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 19:42
Hozzászólások: 971
Tartózkodási hely: Hajdú
hqueen írta:
A méztéri lépalapokat ha roncsolodnak pergetés közben simán letoljuk kaptárvassal és mehet vissza.


Nem is a lep serülese a gond, hanem ha a fakeret serül es cserelni kell a keretet!
A sterimos mosas felejtös. Itt is van par nagynyomasu moso a nagy gep 280 baron tudna dolgozni, de ilyen tisztitasra nem hasznaljuk.
Tavaly egy szerb srac harom napig tökölt az etetök mosasaval, de a felet se csinalta meg ennyi idö alatt. Aztan megsajnaltuk es egy delutan alatt tisztar föztük a maradek etetötalcakat. Aztan emlegette is egy darabig, hogy milyen kib@aszas volt vele az a harom nap a sterimoval, mikor sokkal egyszerübben is meglehetett volna oldani a dolgot.
A lepalapokat közben elkezdtük tisztara fözni. Raktam fel egy kepet, hogy mas is ertse miröl is beszelünk.
Külön-külön tisztara fözni a keretet es a lepalapot lehet nektek is gyorsabb lenne! Mi ezzel a ket raklappal (ami biztosan megvan 5000 darab lepalap) ket nap alatt vegeztünk! A keretek kifözese meg meg gyorsabban halad.
http://meheszforum.hu/album/displayimag ... m=29&pos=2

_________________
http://krajnai.freewb.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2011.02.01. 11:00 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.12.24. 06:55
Hozzászólások: 59
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar megye
Szia Krajnai

Nem is sterimo az, hanem a sterimohoz egy külön erősebb fej van csatlakoztatva, úgy hivják, hogy turboblaster.
Ez olyan erős nyomást produkál, hogy pl. kocsi nem is lehet vele igy mosni, mert leszedné a festéket, bár ezt azért én kétlem, mindegy az ujjam nem dugnám alá...

A srác aki csinálta természetesen szerencsétlen diák ideiglenes munkára 2 hétre, kénytelen volt csinálni. És csinálta is keményen beöltözve gumicsizma, esőköppeny, sisak esőben napsütésben megállás nélkül. kb napi 1.5-2 raklapnyit csinált meg a fészektéri lépalapokból.

A méztéri lépalapokat ha roncsolodnak pergetés közben simán letoljuk kaptárvassal és mehet vissza.
most pedig mentem aludni...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2011.01.31. 20:27 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 19:42
Hozzászólások: 971
Tartózkodási hely: Hajdú
Köszi mindenkinek!
A kepeket regebben mar megneztem, de azt hittem van egy masik megoldas is erre.
Nekünk itt csak lepalapok vannak összegyüjtve. Van itt egy gyugdijas manus ö mar 8. eve dolgozgat itt es mielött idekerült mar elötte is "hegyekben" allt a tisztitasra varo lepalap, legalabb is ezt mondta.
Az evek alatt összegyült kb 5000-5500 darab lepalap a selejtezett keretekböl (szettört, megserült fakaretekböl). Most amolyan "szabadfoglalkozas" van, amit elterveztünk azzal idö elött keszenlettünk es arra gondoltam, hogy ezeket a müanyag lapokat rendberakjuk.
Sterimoval szereintem szivas lenne nekikezdeni, meg ebben az idöben nem is aztatnank tökik magunkat. Ezert megprobljuk öket tisztara fözni. A minap csinaltam egy proba fözest. Gyorsan tiszta lesz a mülep, de a hötöl egy pillanat alatt be is hullamosodik! Nem lesz egyszerü megtisztitani öket. Mar ertem, hogy miert halmoztak fel ennyire ezeket. :x

Ha Magyarorszagon is elkezdi valaki a 1/2 NB-hez a müanyag lepalapokat gyatani, akkor remelem lesz annyi esze, hogy höallo müanyagot hasznal alapanyagnak! A nyulos miatt, jo lenne ha könnyen fertölenithetö lenne!

_________________
http://krajnai.freewb.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2011.01.31. 07:59 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.12.24. 06:55
Hozzászólások: 59
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar megye
Üdv mindenkinek,

Most csak röviden irok, a képek ezen a héten meglesznek egy pár újjal együtt.

Irtam ,hogy jönnek be a mézesfiókok kipergetik őket és ezután már elkezdik halomba rakni a következő szezonra. Kérdés, hogy hogyan védekeznek a viaszmoly ellen, mert az itt is van dögivel.
Nos a zöldség-gyümölcs termesztésből kölcsönöztek egy környezetkimélő szert, ami gyakorlatilag egy bacilus koktél. A lényeg, hogy a szert vizben feloldják és ahogy rakják össze a gúlát minden fiókot lepermeteznek vele kivülről. A viaszmoly először a fiókokból felépitett tornyok között fog szaporodni. A kikelő hernyók táplálék után kutatva szeretnének a fiókokon belülre kerülni. Ehez az egyetlen út a fiók külső falán mászva lehetséges, és ekkor kerülnek kontaktusba a szerrel. A szer kb. 3 hónap alatt maradvány mentesen eltűnik, de közben folyamatosan védi a kereteket, elég olcsó, itt bármelyk gazdaboltban be lehet szerezni.


Delfin a neve és az alábbi honlapon lehet utánnanézni.

http://www.fruitfed.co.nz/Products_and_ ... cides.aspx

Nekem ez új volt, ezért is irtam le.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2011.01.27. 11:20 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Mindent nekem kell tudni??? ;) :D

http://meheszforum.hu/album/albums/user ... 013431.JPG

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2011.01.27. 10:54 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.12.24. 06:55
Hozzászólások: 59
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar megye
András,
holnap megpróbálok csinálni pár képet közelebbről a képtartóról.

Egyébként lépalap fakeretben.

Holnap eladásra összerakunk 18 rajat, de állitólag van egy nagy 500-as megrendelés. Ez a 18 raj használt régi de még jó állapotú fiókban 9 kereten 32 e Ft-ért kel el.

Megcsináltuk a sok bölcsőt, de tegnap reggelre hagytak 80 bölcsőt ,,berohadni,, az inkubátorba, mert nem volt rá idő foglalkozni vele.....

hétvégén jelentkezem.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2011.01.27. 07:56 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2011.01.11. 06:44
Hozzászólások: 27
Tartózkodási hely: csongrad algyő
Tükör írta:

:taps


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2011.01.26. 21:40 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Képtár András!

http://meheszforum.hu/album/albums/user ... 013430.JPG

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2011.01.26. 21:27 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 19:42
Hozzászólások: 971
Tartózkodási hely: Hajdú
hqueen írta:
.. a sterimóval lemossa a viaszt a műanyag műlépekről....


Ezt pontosan hogyan csinaljatok, hogyan, mivel, miben rögzititek a tisztitando mülepet!? (Ez csak lepalap vagy lepalapos müanyag keret?)
Nekünk is itt van ket raklapnyi tisztitasra varo lepalap.....de nincs kedvünk a tisztitasukhoz hozzakezdeni. :|
Kellene vmi gyors modszer!

_________________
http://krajnai.freewb.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2011.01.26. 13:54 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
hqueen írta:
Üdvözletem mindenkinek!

Adós vagyok a kisérleti álcázás eredményével, nos az anyátlan dajkák szombati álcázás után következő kedden, ugyanolyan eredménnyel fogadták az az egy léputcával arréb beadott következő 40 db álcás bölcsőt.


Na igen... én a múltkor egy nagyon fontos részleten valahogy átsiklottam: hogy három nap után kapták meg!

Mindegy, így is érdekes!

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2011.01.26. 10:28 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.12.24. 06:55
Hozzászólások: 59
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar megye
http://www.comvita.co.nz/news-media/gen ... mvita.html


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2011.01.26. 09:10 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.12.24. 06:55
Hozzászólások: 59
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar megye
Üdvözletem mindenkinek!

Adós vagyok a kisérleti álcázás eredményével, nos az anyátlan dajkák szombati álcázás után következő kedden, ugyanolyan eredménnyel fogadták az az egy léputcával arréb beadott következő 40 db álcás bölcsőt.

Azóta szombaton ismét álcáztunk és tegnap már mind a 10 dajka megkapta az újabb sorozat bölcsőt.
Természetesen szörpöt kaptak, de ezúttal csak 2 litert, illetve hétfő este újra bezsongattunk jó kilónyi méhet dajkánként.
Végül 700 pároztató üzemeltetése mellett döntöttek, ezt ketten fogjuk csinálni az idő nagy részében.

Megkezdődött a lépcsere is. Két nap alatt az egyik csapat behordott vagy fél platónyi keretet. minden fészekből kiveszik a legsötétebb keretet, fiasitásra, mézre, virágporra való tekintet nélkül. Egyedül a virágporos kereteket gyűjtik össze, azokat még a későbbiekben az eladásra készülő kisrajokba vissza fogják tenni. Itt a rajokat a legroszabb, legrégibb fiókokból, kertekből fogják összerakni, ezáltal megszabadulnak a leselejtezett felszereléstől.
Tehát az összes keret a hűtőszobába kerül, ahol elfagyasztják őket. Utánna majd a későbbiekben valaki a sterimóval lemossa a viaszt a műanyag műlépekről. Szomorúan néztem a rengeteg mindenféle fedett-nyitos fias mézes keretet a sok kelő kis méhecskével ahogy pakoltuk be a fagyasztásra.

A 9000 keret összerakása megtörtént, most már a viaszolásuk van folyamatban, de közben a mézelvétel is folyamatban van, ez a munka a legfontosabb. Miközben lekerülnek a fiókok a családokról az egyes telephelyeken, amennyiben elég erős az adott méhes azt megjelölik, és legközelebb célirányosan oda megyünk méheket rázni a dajkacsaládoknak.

Tegnap látogatónk volt az APimondia elnöke Gilles Ratia személyében. Gondolom nem véletlen volt a látogatása oka. Új Zélandi látogatása során a Comvita cég látja vendégül és szponzorálja őt, melynek elsődleges célja ennek az orvosi méz termelésnek és feldolgozási technológiának a megismertetése vele. Nagyon el volt ragadtatva a látottaktól, és azt mondta Bogdannak, hogy ennek a mézfeldolgozó létesitménynek a megnyitóján ő is jelen lesz. Remélem lesz lehetősgem megkérdezni a főnököm, hogy miről is beszélgettek.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2011.01.19. 10:01 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.12.24. 06:55
Hozzászólások: 59
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar megye
9 ezer.
Eltévesztettem, mert siettem


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2011.01.18. 16:41 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
hqueen írta:
9000 ezer


=9.000.000 :?:

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2011.01.18. 11:42 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Idézet:
De hogy még lefedetlen bölcsős dajkához betenni a következő sorozatot ez számomra is érdekes fejlemény lesz, már ami az eredményt illeti.


Erről tényleg el ne felejts majd írni! (de szerintem gebasz) :shock:

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2011.01.18. 07:51 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.12.24. 06:55
Hozzászólások: 59
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar megye
Üdvözlet a fórumozóknak,

Múlt héten megkezdődött a nyári szabadságolás után a munka, ismét méhészkedünk. Kicsit hosszú volt ez a 3 hét leállás, igaz egy pár nap sikerült dolgoznom. Eléggé érdekes volt a nyár közepén Karácsonyt ünnepelni (elmentünk bowlingozni….), az újévi 1 nappal előrehozott Szilveszteri buliról nem is beszélve (másnap egész nap pergettünk, volt egy későn befutott szállítmány), de összességében jól esett egy kis lazítás a munkával telt 5 hónap után. Mennyire lazán utasított Bogdán a szilveszter napi pergetés után, hogy a partner méhészet 100 kipergetett mézes fiókját pakoljuk kocsira, és vigyük ki 4 méhesbe, dobáljuk fel a kaptárokra, ne maradjanak ott üresen a raktárban (a másik méhész engedélyével). Méhegészségügyi szempontból eléggé kockázatos lépés volt.

A 3 hét leállás a nyár derekán természetesen megtette a hatását. Először is a 4 tenyész anyából 3 megrajzott, de különösebben nem zavarja az ittenieket. Majd választanak ki új anyákat álcázáshoz…. hát erről ennyit.

Még a múlt héten megkezdtük az északi területekről a kanuka méz elvételt. Eléggé gyatra a termés, a családoknál kint lévő 2-3 fiókból 1-másfél többnyire üresen kong. De én nem bánom egy cseppet sem, így gyorsan halad a szöktetés, és a teherautót is könnyebb megrakodni. Most is találunk anyátlan családokat, de csak megjelöljük őket, illetve ha már álanyás, akkor a méheket lerázzuk a keretekről, felszámoljuk a családroncsot, és fészekfiók felkerül egy erősebb család fészekfiókjára 2. fióknak. Ha még megmenthető, akkor csak jelölés, és majd talán jövő héten fognak új anyát kapni. Ha még nem lesz addigra túl késő…

Ezen a héten 9000 ezer keret összerakását, összelövését, műanyag műlép berakást és viaszolását csináljuk. Ezzel még eljátszunk egy pár napig, most esős hetünk van, így mindenki a kereteken dolgozik.

Végre megszületett a terv, mégiscsak lesz egy kis anyanevelés eladásra, 600 pároztatót fogunk újraindítani. Pontosabban 5 pároztató helyen kint van 500 pároztató, de hogy mennyiben van élő népesség, illetve kifogatlan méhanya azt most még nem tudjuk. Ezeket fogjuk átvizsgálni, és kipótolni 600-ra. 500 anya kifogása saját felhasználásra mindenképp tervbe van véve az új szaporulathoz, az ezen felüli mennyiség fog eladásra kerülni.
Ezzel egy időben, heti 300 bölcsővel szeretnék a családokban az anyacserét megoldani. Ezt kicsit később fogjuk csinálni, illetve a mézelvétellel párhuzamosan. Kezdésnek csináltunk 10 anyátlan söpört rajos dajkát, és most 40 bölcsőt adtunk be nekik múlt hét Szombaton. 3 nappal később, azaz ma Kedden két dajkának újabb 40 beálcázott bölcsőt adtunk be kísérletképpen. Engem is érdekel az eredmény, bár vannak kétségeim a dolog felől. Hawaii-on ezt mi úgy csináltuk, hogy megvártuk, míg szépen befedték az első sorozatot, utána egy léputcával vagy kettővel odébb raktuk a tenyészkeretet, és mehetett következő sorozat. Néha egy erősebb dajkának melegítésre 2-3 lefedett tenyészkeretet is beadtunk. De hogy még lefedetlen bölcsős dajkához betenni a következő sorozatot ez számomra is érdekes fejlemény lesz, már ami az eredményt illeti.

Szeretnék érdekesebb dolgokról is írni, de valahogy nem nagyon történik most semmi. Végre megérkezett a két új pergető, de összeszerelésük a pergető sor többi eleme híján nem lehetséges. Sajnos letettek róla, hogy az idei szezonban átköltözzünk az új épületbe, talán ha a kanuka mézelvétel végére, valamikor márciusra összeszerelik az egészet, akkor fogunk egy tesztpergetést csinálni, aztán majd a köv. szezonig lesz idejük korrigálni a tesztüzem során felmerülő problémákat. Sebaj, itt leszek jövőre is, (a méhanya nevelési szezonra hazautazom Magyarországra, és kiszolgálom az ügyfeleim) jövök vissza valamikor augusztusban, szóval folytatni fogom a sztorit.

Röviden ennyi történt az elmúlt időszakban. Bízom benne, hogy a hazautazásom időpontjáig, azaz április 1-ig még sok érdekes dologról fogok beszámolni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2010.12.24. 02:16 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.12.24. 06:55
Hozzászólások: 59
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar megye
Üdvözlet mindenkinek,

Eltelt 4 ésfél hónap, véget ért az ÚJ Zélandi beszámolóm első része. Befejeztük a manuka méz elvételt és pergetést, összesen 220 hordó mézet pergetett ki a két pergető ember. A fiókok mind fel vannak téve a családokra, már javában gyűjtik a kanuka bokor nektárját, sokfele már egy fiók rendesen tele van. Most mindössze két fiók van feltéve mindenhol, csak a nagyon erősek kaptak 3 fiókot.
A fiók visszatételével egyidőben mindössze egy gyors, többnyire egykeretes petézés ellenőrzést végeztünk, ill. valamennyi kaptárról eltávolitottuk a kijáróblokkoló anyarácsot. Az anyátlan családokat megjelöltük, folyamatos volt az újraanyásitás. Ezen a héten kedden elfogyott az összes méhanyák, igy már nem pótoltuk a hiányzó anyákat ezután. Körülbelül 100 családot számoltam anyátlannak, ill ott van 300 pároztató kaptár szintén anyátlanul. Velük most senki sem törődött, az anyanevelő srác ezen a héten már nyári szabadságon volt. Az elkövetkező két hetet meg fogják sinyleni ezek a családok, de most mindenki csak a nyári szünetet várta. Érdekes hozzáállás, de szinte az összes méhész ugyanezt teszi, ill. fél Új Zéland a vakáció lázában ég. A déli szigeten egészen más a helyzet. Ott mindösszes 2 napos a Karácsonyi ünneplés, áltlábn utánna kezdik meg a szöktetést és a manuka méz elvételt.

Természetesen amit most leirtam inkább igaz a kisebb méhészetekre, ilyen több ezres méhészetben, mint ahol én is dolgozom ez elég nagy problémát okoz a nyári szezon kellős közepén a két hetes leállás. De valahogy az emberi érdekeket előtérbe helyezik a méhek érdekénél. Valószinű azonban, hogy jövőre szemléletváltás fog bekövetkezni és nem lesz olyan hosszú nyári szünet.

Az utolsó héten mintegy 40 hordó mézet pergettünk ki bérpergetésben egyéb méhészektől. Ők egyszerűen beszállitották a fiókokat, a cég kipergette nekik és egyben fel is vásárolta a mézüket. Amig a saját mézünket pergettük addig minden nap végén másfél órás takaritás volt a pergetőhelyiségben az orvosi méz termelési technológia részeként. A többi méhész fiókjai pergetése során erre már nem volt szükség, mert azt egyszerű normál méz kategóriában vették át tőlük. Gondolom, hogy a nyúlós és egyéb lehetséges kórokozók terjedését megakadályozandó a pergető gépsor komplett áttisztitására lesz szükség, ami majd csak a szabadságolás után fog megtörténni. Január végén ugyanis újra a saját kereteink lesznek a pergetőben.

Nagyon megfeszitett volt a tempó az utolsó 3 napban, két műszakban ment a pergetés, a 3 esti műszakban nekem is be kellett állni, és az egész napos fiókvisszatételes körút után még plussz 6 órát dolgozni a pergetőhelyiségben, nem volt valami kellemes.

A szezon második fele annyival lesz talán könnyebb, hogy már nem kell bajlódnunk a rajzásgátlással, és a mézesfiókok lekerülnek a kaptárakról, már nem fogunk üres fiókot visszaadni nekik. Igy a fészek átvizsgálása is könnyebb, gyorsabb lesz, habár hely hilyán valószinű sok anya rendesen ki lesz majd szoritva, de erről majd bővebben az új évben.

Elköszönök mindnekitől, Boldog Karácsonyt kivánok a fórumozóknak!

Pár új kép is felkerült a képtárba.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2010.12.13. 09:17 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.12.24. 06:55
Hozzászólások: 59
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar megye
András,

Bocs a késői válaszolással, egyre nehezebben veszem rá magam az irásra, el vagyok fáradva rendesen. A múlt hetem 72 órás volt, és már megint eltelt az újabb Hétfő...

Lényeg, hogy egy raklapra 6x4 24 fiók megy, és igy kerül be az előmelegitőbe.30 Fok itt is megvan, 5 perc ,,békázás,, után folyik a viz rólam odabent. Általában 2 napra rakjuk be a fiókokat, de most már nagyon nagy a hajtás, be kell fejezni a pergetést ezen a héten, igy most csak egy napig tudják melegiteni őket. Most egyébkeént heti 6 nap pergetnek, az utolsó teherautónyi szállitmányokat hordjuk befelé. Ezzel párhuzamosan hordjuk vissza a kipergetett fiókokat és ahol szükséges ott kettesévvel rakjuk vissza a családokra. A kanuka már javában virágzik mindenfele, és már az első fiókok mind megteltek, a méhek hatalmas fürtökben tőgyelnek a kijárók előtt hely hiányában.
Közben hazahoztunk 150 családot a kivi megporzásból, na mondanom se kell ez a 150 2 fészekfiókos család rendesen meghordta a fészket, olyan dögnehezek voltak, ma végül kaptak ők is egy méztéri fiókot, de úgy saccoltuk, hogy kb. 3-at kéne nekik adni egyszerre, csak sajna nincs több üres fiók....

Jövő héttől a csapat fele már nyári szüneten lesz, én és pár ember még befejezzük a kipergetett fiókok visszaadását, aztán két hétig nyári szünet lesz, hadd dolgozzanak nyugodtan a méhcsaládok.
Ezzel itt tartózkodásom első felének a végéhez érek. Folyt. köv.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2010.12.06. 21:52 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 19:42
Hozzászólások: 971
Tartózkodási hely: Hajdú
hqueen írta:
Szia András,

Ma a két pergető ember ( egyik 62, másik közel az 50-hez) 12 hordóval pergetett ki. Reggel 7-kor kezdenek, 3-kor indul az utolsó pergetés, 4-kor az idősebb hazamegy, a másik még 5-ig befejezi a takaritást. Minden patyolat tiszta a nap végére, minták levéve, lepapirozva, és a hordókat raklapokon csak a mézraktárba kell átvinni a targoncával. Lesz kép, video is, az új gépsorrol, de még nagyon üres az új épület. Erős a gyanúm, hogy már nem nagyon lesz belőle semmi ebben a szezonban. Meglátjuk.

Azt hiszem irtam, hogy beszereltek 5 nagy ventillátort az előmelegitő terembe, ill. a hozzájuk tartozó napelem panelleket. A nap energiájával egy viztartájt forrósitanak fel, a forró vizet pedig radiátor szerűen vékony csövekben a ventillátorok elé szerelték, ez a ventillátorok ,,rácsa,,. A ventillátorok hálozatról működnek, állitólag kb. egy villanyégő energiafelhasználásával megegyező fogyasztással.



Azert kerdezösködtem, mert a szomszedos nagy mehesz szinten most akar venni egy gepsort, bejarta mar fel Europat, egy tucat gepet biztosan megnezett. De eddig ugy van, hogy attol a cegtöl veszi akitöl mi is kaptuk.

Ti mennyire fütitek fel az "elömelegitöt"? Nekünk a pörgetöhelyseg van telen-nyaron felfütve 30 fok környekere. A napelemes dolog itt csak a tervrajzon van meg meg. Anyagilag eleg volt modernizalni a fütest, de most mar legalabb mindet egy központi szamitogepröl lehet iranyitani.

_________________
http://krajnai.freewb.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2010.12.01. 07:59 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.10.01. 18:26
Hozzászólások: 62
Tartózkodási hely: Vas megye
hqueen írta:
Szia András,

Ma a két pergető ember ( egyik 62, másik közel az 50-hez) 12 hordóval pergetett ki. Reggel 7-kor kezdenek, 3-kor indul az utolsó pergetés, 4-kor az idősebb hazamegy, a másik még 5-ig befejezi a takaritást.


Haliho !

Ha jól emlékszem 7 hordó volt egy nap alatt a legtöbb amit Mirivel kipergettem a gépsoron, aztán természetesen nekiállhattam egyedül a nagy lépeknek. :roll: A "régi" szép idők + a kontinentális reggeli :merg


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2010.11.30. 10:17 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.12.24. 06:55
Hozzászólások: 59
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar megye
Szia András,

Ma a két pergető ember ( egyik 62, másik közel az 50-hez) 12 hordóval pergetett ki. Reggel 7-kor kezdenek, 3-kor indul az utolsó pergetés, 4-kor az idősebb hazamegy, a másik még 5-ig befejezi a takaritást. Minden patyolat tiszta a nap végére, minták levéve, lepapirozva, és a hordókat raklapokon csak a mézraktárba kell átvinni a targoncával. Lesz kép, video is, az új gépsorrol, de még nagyon üres az új épület. Erős a gyanúm, hogy már nem nagyon lesz belőle semmi ebben a szezonban. Meglátjuk.

Azt hiszem irtam, hogy beszereltek 5 nagy ventillátort az előmelegitő terembe, ill. a hozzájuk tartozó napelem panelleket. A nap energiájával egy viztartájt forrósitanak fel, a forró vizet pedig radiátor szerűen vékony csövekben a ventillátorok elé szerelték, ez a ventillátorok ,,rácsa,,. A ventillátorok hálozatról működnek, állitólag kb. egy villanyégő energiafelhasználásával megegyező fogyasztással.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2010.11.30. 10:03 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.12.24. 06:55
Hozzászólások: 59
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar megye
Gyors helyzetjelentés Új Zélandról,
3 hete tart a mézelvétel és pergetés, közel 30 tonna méz a hordókban, közel 1600 fiók kipergetve, és 1-200 híján mind visszatéve a kaptárokra. A kanuka sokfele nyílik, abban a régióban, ahol 3 hete kezdtük a mézelvételt, mostanra a feltett első üres fiókokat rendesen meghordták a családok. Sajnos ebben a régióban egy két makacs családnál a rajzó hajlam nem csitult, és mivel a kijárók itt már nyitva lettek hagyva, ezért méhesenként 1-2 családra rendre meg is rajzott…ezt hívják szívásnak.
A nagyon erős családokat újra bölcsőzni kell, de ezzel egy időben egész üres műanyag műlépes fiókot, ill. erre kipergetett keretes üres fiókot kapnak. Erre jön 3.-nak a meghordott eredeti első fiók.
Folyamatos a pergetés is, majd lesz kép a mézraktárról. Most már beérkezett egy két raklapnyi mézes fiók bérpergetésre más méhészektől is. Egy fiókot 10 dollárért, aktuális árfolyamon 1550 Ft-ért perget ki a cég. Egyenlőre mintegy 1000 fiókot kell bér pergetni a cégnek, ha nagyon megnyomják a srácok, akkor napi 300 fiók is átmehet a pergető soron, de prioritása van a cég saját méztermésének, amiből még legkevesebb 2000 fiók kint van a méhesekben. Ezt be kell gyűjteni, kipergetni, visszatenni az üres fiókokat a családokra, aztán jöhet a többi. Probléma, hogy a pergető csapat heti maximum 4 nap tud pergetni, ha nem jön közbe semmi probléma, meghibásodás. További bérmegrendelések várhatóak, de mindenkivel külön kell egyeztetni, megállapodni, a fiókokat beszállítani, raktározni, elkülöníteni, stb. Nem unatkozunk. Úgy néz ki, hogy talán egy két nap csúszással, de tudjuk tartani a dec. 20-, de legkésőbb Karácsony körüli zárási időpontot, aztán mindenki elmegy nyári szünetre, vakációzni 2-3 hetet. Az idő nagyon jó, bár régen volt eső, ami kicsit aggasztja Bogdant. Ha most az elkövetkező 1-2 hétben kapnánk pár jó esős napot, akkor az a kanuka termést nagyon megdobná, nem unatkoznánk Január- Februárban sem…
A felvásárlási ár, amit a Comvita fizet a megfelelő aktív méz kilójáért elég komoly, 20 dollár per kiló (3100 Ft). A nem kvalifikált, azaz nem aktív manuka méz kilója 12-15 dollár között mozog aktivitástól függően, a kanuka méz felvásárlási ára 9-10 dollár körüli lesz. Propolisz ára is elég komoly, 250 dollár, azaz 38750 Ft kilója, ez a felvásárlási ár.
Most érkezett két diák is a céghez nyári munkára, ők a mézes fiókok pergetés előtti tisztítását fogják csinálni. Óránként 2-3 raklapnyi mézet lehet átfújatni, egy raklapon 24 fiók van.
Röviden ennyi. Itt folytatom.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2010.11.23. 10:31 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 19:42
Hozzászólások: 971
Tartózkodási hely: Hajdú
hqueen írta:
A pergető csapat ( 2 ember) is napi 10 hordónyi mézet perget, igaz nem minden nap. Most még a régi üzemben dolgoznak, elvileg holnap érkezik az új üzembeélem lesz lehetőségem látni őket működés közben.


Máté! Te még az új gépsorunkat nem láttad, mikor nálunk jártál, akkor még nem volt telepítve. A rég technikával napi 1-1,5 tartályt lehetett telepörgetni. Ezzel az újjal kevés a 4 darab egyenként 1,8 t-s tartály, ami durván 24 hordó/nap. Persze mi nem pörgetünk naponta ennyit, mert a teli tartályokból a hordókba átpumpálni a mézet az szintén elvisz egy napot, mert annyit kell mérlegelni. A raklapok, hordok nettó és bruttó súlya, együttes b-n súlyok, számozni őket, raklaponként mennyi és milyen fajtájú mézet töltünk stb. A nyilvántartás vezetése sok időt elvisz.
Az új pörgetőhelységről a gépsorról majd ha tudol csináljál videót! Kíváncsiak vagyunk rá. Főleg a viasz-méz szeparátor érdekelne minket. ;)

_________________
http://krajnai.freewb.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2010.11.23. 07:41 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.12.24. 06:55
Hozzászólások: 59
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar megye
Egy kis pontositásra van szükség a mézterméssel kapcsolatban.

Ma lemértem pár mézzel teli és kipergetett üres fiókot.
A mézes fiókok átlagban 28-30 kg súlyúak, mig az üres fiók 8 kg-t nyom.A családok 30%-a már meghordta a 3. fiókot, egyre több helyenkerül fel a 4. fiók. De most már inkább vegyesmézről kell beszélni a felső fiókokban, ahogy meg le
a manuka és egyre több és többféle bokor, vadvirág stb. kezdi meg virágzást.

A pergető csapat ( 2 ember) is napi 10 hordónyi mézet perget, igaz nem minden nap. Most még a régi üzemben dolgoznak, elvileg holnap érkezik az új üzembeélem lesz lehetőségem látni őket működés közben.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2010.11.22. 07:13 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.12.24. 06:55
Hozzászólások: 59
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar megye
Ja és még valami,

200 család két emberre, kb. 10-12 különböző helyen igaz közel vannak egymáshoz, de annyiszor kocsiba ülni, kapuakat kinyitni, bezárni ( mindenhol tehenek vannak a területen), plussz távolságtól függően 30-70 km utazás oda-vissza, reggel kocsifelpakolás stb.
20 családot durván 45 perc 1 óra alatt meg kell csinálni, különben ,,elúszik,, a nap...

Napi 10 óra munka az alap, de az elmúlt 6 hétben egyszer se volt kevesebb 60 óránál....szerencsére ez nagyvállalat, heti fizetéssel, korrekt hozzáállásal, ami nagyban hozzájárul a vállalkozás sikerességéhez. ÉN is szeretek itt lenni, jövő télen is itt fogok dolgozni, bár szeretnék ha állandóra maradnék, de engem meg várnak otthon a méhanyáim tavasszal igy egyenlőre csak ideiglenes vagyok...;) -))


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2010.11.22. 07:03 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.12.24. 06:55
Hozzászólások: 59
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar megye
Szia Tükör,

Itt nem kotlanak meg a méhcsaládok, de mivel én ezt otthon még nem próbáltam ki, ezért nem is nagyon tudom mit jelent pontosan.

Egy két méhesben tapasztaltam a kijárók előtt jelentős mennyiségű virágpor elhullajtást, ill. ha nem lettek a keretek alsó léceiről a herefiasitások letolva, akkor a sok here ill. azok hullái eltorlaszolhatják a kijárót. De ettől függetlenül a család ugyanúgy meghordja a fiókot.

A bölcsőzést senki sem ellenőrzi. Mindenki érdeke, hogy meg legyen rendesen csinálva, nem hinném, hogy bárki is elsumákolná. Mindenki apait anyait belead a munkába, jó a csapat, és ez meg is látszik a családokon. Természetesen rendszeresen előfordul, hogy pl. végigmegy két ember a 20 családos méhesen, általában egyik kezdi az egyik végén, másik a másikon, igyekszenek középen találkozni, és a gyors munka miatt 1-2 anya elpusztul. De a köv. bölcsőzéskor megjelölik mágneslapkával a családot, másnap vagy 1-2 napon belül pedig érkezik az anyanevelő srác, és csak a megjelölt családba beteszi a kirágósra állitott anyazárkát. Ha két mágneslappal van jelölve a család, akkor kell csak lemenni a fészekbe és megnézni, hogy mi a helyzet.
A rácsnak tényleg az a lényege, hogy a család ne menjen el.

A tisztitást itt decontamination-nak nevezik, nincs sok méhhulla, de a fiókok szélén lehet pár összenyomott méhhulla, vagy nem tökéletes a szöktetés, egy két méh bentmarad, beragad a zugépitménybe stb. Ezt mind el kell távolitani. Tudjuk, hogy a méz nem egy steril dolog, ők csak azt igyekeznek elérni, hogy a lehető legkevesebb szennyeződéssel kerüljenek a keretek a pergetőbe, ill. a méz szennyeződése legyen a legminimálisabb, mert ez hatással van az aktivitására. Erről a cégről irt cikkben is olvashatsz, amit feltettem a képgalériába.

A pergető helyiségbe pedig végképp nem kerülhet be méh se élő, se hulla, egész nap hermetikusan le van zárva minden irányból két ajtóval. Elég unalams és fárasztó monoton lehet a műszakot lehúzni bent a gépek zaja közepette. Ezt a munkát a részmunkaidős kolléga és a másik nem méhész végzettségű ember csinálja, mert ők is ki tudnak pergetni. De holnap benézek csinálok pár képet, mert még nem volt rá lehetőségem.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2010.11.21. 22:17 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Idézet:
A lényeg, hogy az elpusztult méhekből, elsősorban azok bélsarából minél kevesebb organizmus jusson a mézbe, maradjon a méz kórokozótartalma meghatározott érték alatt. A tisztítás a keretek felső, ill. alsó léceinek tisztításával indul, majd egy ötletes megoldással, egy elektromos lombfúvóval kifújják a léputcák közül a méhhullákat.


Nem tudom, lemaradtam valamiről?? Vagy mi ez a sok méh hulla? És még össze is sz@rják a kereteket??


Idézet:
fejenként kb. 190-200 családot szedtünk szét és bölcsőztünk le, fogytam is gyorsan másfél kilót…


Van valami ellenőrzési módszer, amivel ellenőrzik a bölcsőzés hatásfokát?? Már, hogy a melós rendesen megcsinálja-e.
Mert 3 nap alatt 200család, böcsülettel...???
Hááát... nekem is van ebben némi gyakorlatom... ;)
Erről jut eszembe: ennek az anyarácsos rajzásgátlásnak az a nagy hátránya, hogy a család mindenképpen elkotlik, míg a megfelelő időben való bölcsőzéssel ez elkerülhető. Ezt csak azért írom, mert már valaki (kezdő) mintha itt írta volna, hogy tetszik ez neki.
Persze, ahogy kiveszem itt is inkább a bölcsőzés a lényeg, csak ha nem sikerül időben megcsinálni arra van az anyarács. Mégse menjen el a család!

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2010.11.21. 06:48 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.12.24. 06:55
Hozzászólások: 59
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar megye
Üdvözlet az olvasóknak,
Ígéretemhez hűen folytatom beszámolómat.
Javában folyik a mézelvétel, pergetés, és még ráadásnak egy kis rajzásgátlás is. Folyamatosan tesszük fel a mézes fiókokat, a manuka virágzása lement, nyílik a kanuka….címszavakban a mai beszámolóból.
Nov. 8-án kezdtük a mézelvételt Northland régió észak-keleti részén (a nyugati oldalon a virágzás még a javában tartott ekkor, jó két héttel ezelőtt). A mézelvételhez szöktetőt használunk. Ezzel egy időben a propoliszos anyarácsokat is kicseréljük, illetve a rajzás gátló anyarácsokat eltávolítjuk a kijárókról. Minden család kap egy üres fiókot, így a nektárgyűjtés továbbra is zavartalanul folyik. Mivel elméletileg csak fedett keretes fiókokat lehet elvenni, ezért jó pár helyen ottmarad a fedetlen méz. A fiókokat kettesével, hármasával összerakjuk a családokra, és minden méhesben megszámoljuk őket. Ez alapján tervezi meg Bogdan a nagy teherautó feltöltését. 200 fiók megy fel a platóra, 2 sorban 4 raklap, raklaponkét 24 fiók, plusz 1-2 a tetejére. Általában a nagy teherautó plusz egy furgon együtt megy ki a terepre 4 emberrel, mert sok méhes a nagy teherautó számára nem megközelíthető helyen van. A telephelyre beérkező fiókokat már targonca rakodja le. Ezután indul a tisztítási folyamat. A lényeg, hogy az elpusztult méhekből, elsősorban azok bélsarából minél kevesebb organizmus jusson a mézbe, maradjon a méz kórokozótartalma meghatározott érték alatt. A tisztítás a keretek felső, ill. alsó léceinek tisztításával indul, majd egy ötletes megoldással, egy elektromos lombfúvóval kifújják a léputcák közül a méhhullákat. Az átfújás után a raklapok az előmelegítő szobába kerülnek. Mindeközben figyelni kell, hogy ne keveredjenek össze a különböző méhesekből származó mézes fiókok. A raklapokra sorszámok kerülnek a pergetési sorrendnek megfelelően. Erre azért van szükség, hogy az egymáshoz közel eső területekről származó mézeket lehetőleg egymás után pergessék ki. A pergető gépsorban mindig marad egy két vödörnyi méz. Ha két teljesen különböző növényflórájú területről származó raklapot pergetnének ki egymás után, akkor gyakorlatilag elveszne az információ, csak egy nagy mixet kapnának, lehetetlen lenne pontosan megállapítani az adott területről származó méz aktivitását. A manuka méz nem mindig 100%-ban csak manuka bokorról gyüjtött nektárból készül, valójában vegyes virágméznek kéne hívni. Ezért folyik ez az elkülönítés, és információgyűjtés, mert szeretnék tudni pontosan, hogy melyik területről lehet a legtisztább, legaktívabb manuka mézet termelni.
A hétfői keddi napok szöktető kihelyezéssel telnek. Szerda-csütörtök mézelvétel, péntek szombat a mézes raklapok pergetésre előkészítésével időpontja. A pergetési szezon második hetétől kezdve a hétfői napokon a mézüzemben beindul a pergetés. Ez a rendszer fog működni Karácsonyig. Cél a manuka méz elvétele és kipergetése, illetve a mézes fiókok visszaadása a családoknak. december 20-ig. Az ezt követő 3 hétben január közepéig gyakorlatilag a méhcsaládok érintetlenek maradnak. Január vége Február eleje további mézes fiók kihelyezésről, ill. a kanuka méz elvételéről fog szólni. Na de még ne szaladjunk annyira előre.
Az idei szezonnak nagyon kedvezett a csapadékos tavasz, és utána bekövetkező stabil meleg hullám. Jó 3 hete állandósult a jó idő, szórványos esőkkel, ami meg is látszik a méztermésen. Magyarul rengeteg méz lett. Az állomány nagy része meggyűjtötte a két fiókot, de rengeteg a 3 fiókos család is. A legerősebb 10-15 családra felkerült a 4. fiók is. Ez két méhest érint. Valószínű innen egy pár anyát ki fogunk választani továbbtenyésztésre. Egy ilyen fiók kb. 25-26 kg súlyú, de egy párat rárakok majd a nagymérlegre, hogy leellenőrizzem őket.
A nyugati oldalon jó pár helyen már az 5. bölcső lerombolás, rajzásellenőrzés is megtörtént. Ez 350-400 családot érintett. A mézzel telik fiókok le- ill. visszarakása a családokra nagyon megnehezítette a munkát. Én most 3 napig ezt csináltam, fejenként kb. 190-200 családot szedtünk szét és bölcsőztünk le, fogytam is gyorsan másfél kilót…
Érdekes módon a dajkacsaládok bölcsőnevelési hajlandósága hétről hétre drasztikus visszaesés mutat, nem számit, hogy anyátlan a dajka, illetve rendszeresen kapja a friss méh utánpótlást. Legutoljára 25%-os volt a fogadási arány. Ezzel párhuzamosan egyre kevesebb az anyaszükséglet a vállalkozásnál, a tavaszi méhanya nevelés végéhez értünk. Jövő héten lehet új módszerrel fogunk próbálkozni, majd beszámolok róla. Ez annak függvénye, hogy lesz –e méhanya nevelés értékesítésre vagy sem ebben a szezonban. Még nem született döntés.
Az anyakifogásban rendre 80% felettiek az eredmények 100 pároztatóra vetítve. Ez véleményem szerint a gondos munka, bőséges élelemforrás, és a nagyon kedvező napos időjárásnak együttesen köszönhető.
Természetesen nem értünk oda minden családhoz időben, néhánynak sikerült rajanyát nevelnie, de a kihelyezett anyarácsnak köszönhetően legalább nem lett oda a család méhtömege, kirajzott ugyan, de vissza is repültek. Az utóbbi időben ezeket a családokat békén hagytuk, megnyitottuk a kijárójukat, és sok szűz anya sikeresen bepárzott belőlük.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2010.11.17. 10:01 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.12.24. 06:55
Hozzászólások: 59
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar megye
Üdv mindenkinek,

Első körben raktam fel pár új képet az elmúlt pár hét eseményeiről. A beszámolóm folytatását a hétvégére igérem.

Máté


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2010.11.14. 20:43 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Cimbi! Izéééé... Cimbó!

Van ott jobb oldalon egy csúszka! Húzzad már lefelé aztán olvashatsz pár hozzászólást arra lentebb!!!

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 116 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.