Pontos idő: 2024.04.26. 11:06

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 116 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2010.11.14. 20:39 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2010.11.05. 23:25
Hozzászólások: 4
Tartózkodási hely: deszk
GeryG írta:
Várom a következő írásod, s szerintem nem vagyok vele egyedül! :)

és hogy ide vágó téma is legyen:
-Jövőre kipróbálom ezt a rajzás gátlót, amit írtál szűkítővel/anyaráccsal.-

Üdv.Mijen kint a méhészkedés.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2010.11.12. 20:32 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2010.02.10. 20:57
Hozzászólások: 120
Tartózkodási hely: Somogy
Várom a következő írásod, s szerintem nem vagyok vele egyedül! :)

és hogy ide vágó téma is legyen:
-Jövőre kipróbálom ezt a rajzás gátlót, amit írtál szűkítővel/anyaráccsal.-


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2010.11.06. 20:35 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Ja még évekkel ezelőtt láttam valami ismeretterjesztő csatornán egy nyilván amerikai filmet ahol ezzel a mézzel kezeltek egy illetőt akinek le akart rohadni a lába.

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2010.11.03. 22:33 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.30. 21:02
Hozzászólások: 1148
Tartózkodási hely: Duna-Tisza köze
Ja :shock: értem. Valami rémlik is régről, csak nem gondoltam, hogy az összesből kenőcs lesz.

_________________
Atis
4x10 1/2 NB Sztiro


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2010.11.02. 07:46 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.12.24. 06:55
Hozzászólások: 59
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar megye
Az aljdeszkával kapcsolatban valóban igaz, hogy szép kis marketinget csinálnak ennek a terméknek, mert valószinű ha már kifejlesztették, akkor szeretnének valami hasznot is húzni belőle.

A profi méhészek közül nem hiszem, hogy egy is gondolkodik átállásban, esetleg a jövőbeni fejlesztéseket ilyen aljdeszkára tervezni. Én megkérdeztem Bogdant mi a véleménye róla, nos tud róla, de amig olcsóbban kihozza az ő massziv aljdeszkáját fa alapanyagból, addig nem aktuális a kérdés, ráadásul nagyon meg is vannak elégedve vele. Harmadrészt nem is olvas Méhészújságot, nincs rá ideje, és nincs rá szüksége, ezt mondja.

A méz amit ez a cég megtermel nem bioméz, hanem Medical Honey, azaz gyógyászati célú felhasználásra kerülő alapanyag, pontosabban nehezen gyógyuló felszinű hámsérüléseket, égési sebeket ilyen mézzel és egyéb adalékanyagokkal( gyógynövényekkel)kezelt kötőzőszerekkel fednek be, mely nagyon antiszeptikus és egyéb hatása miatt jelentősen megnövelik a sebgyógyulást.

Ezeket a speciális gézeket, kötözőszereket többnyire az usa kórházaiban használják.
Beszámolóm elején megpróbáltam ezt röviden összefoglalni.

Itt szó sincs emberi fogyasztásról.
Mostanra már szinte mindenhonnan összeszedtük a lapkákat, nov.10.-e körülre tervezik a mézelvétel megkezdését, de még mindig a rajzásgátlást csináljuk.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2010.10.31. 17:42 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.30. 21:02
Hozzászólások: 1148
Tartózkodási hely: Duna-Tisza köze
hqueen írta:
Közben már javában szedjük össze a Bayvarolos lapkákat, a rajzásgátlással egyiddőben.


Az ok, hogy 0 nap a várakozási idő, de hogyan lesz ebből így bioméz?
:o

_________________
Atis
4x10 1/2 NB Sztiro


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2010.10.27. 19:46 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.02.17. 13:09
Hozzászólások: 1719
Tartózkodási hely: Pest megye
Nekem vmi miatt a pdf nem nyílik meg, de a hirdetés alapján, ez a termék azoknak lesz a kedvence, akik bedőlnek a "remek" marketingszövegnek.
Szerintem a célpiac sem a profi, termelő méhészek köre. A monitoringot segíti. A legnagyobb újítása az, hogy 1 helyett 3 tálcát lehet húzgálni, ezáltal a szellőzőfelületet változtatni, valamint be van rácsozva a tálca felülete az atka-számolás megsegítéséhez. Nekem ez már TV-Shop kategória...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2010.10.27. 13:37 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 21:35
Hozzászólások: 314
Így könnyebb

http://hivedoctor.com/hive_doctor.pdf


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2010.10.27. 08:39 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.12.24. 06:55
Hozzászólások: 59
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar megye
Jó reggelt mindnekinek,

Felraktam a képet a műanyag higiénikus aljdeszkáról. Ez az újságból egy reklámhirdetés, sajnos a honlapjuk még üres, ja és angolul van a leirás, de szerintem mindenki körül kell lennie angolul tudó ismerősnek, esetleg a hétvégén lefordithatom, ha van rá igény.
Múlt hét Péntek óta nagyon melegre fordult az idő, és a méhek be is indultak rendesen, ma olyan lerkatokban voltunk, ahol mindkét fiók rendesen tele lett hordva, mehetne fel rá a 3. fiók, de azt már nem tesznek fel.

Közben már javában szedjük össze a Bayvarolos lapkákat, a rajzásgátlással egyiddőben. Most hogy egyfolytában emelgetni kell a fiókokat, hogy elérjük a fészket, kicsit lassultunk a tempóval, de nem is bánom, mert nap végére el lehet fáradni rendesen. Sajna az egyik ujjam is egy nap alatt teljesen begyulladt, remélem nem lesz komoly, és a Flugalin segit.... ha nem akkor küszködhetek, még 2-3 hét rajzásgátlás, bár mintha mennénk kifele belőle, igy a 3. körben már sok család nem nagyon csinál semmit.

A kijáró lezárása anyaráccsal is nagyon szépen működik, bár a méheket eléggé akadályozza a virágpor behordásában, kicsit virágporszedőként működik, és sajnos sok méh elhullajtja a virágport a ,,kosárkájából,,...

itt. folyt.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2010.10.25. 21:30 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.30. 21:02
Hozzászólások: 1148
Tartózkodási hely: Duna-Tisza köze
Szia Máté!

Szerintem nyugodtan felrakhatod azt a aljdeszkáról szóló cikket.
Ha más nem látunk ilyet is.

_________________
Atis
4x10 1/2 NB Sztiro


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2010.10.25. 17:13 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:01
Hozzászólások: 592
Tartózkodási hely: Szank
Nem! Vigyázz a derekadra, melegíts be egy két gyakorlattal!

_________________
S. Csontos Zoltán


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2010.10.24. 06:34 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.12.24. 06:55
Hozzászólások: 59
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar megye
Üdvözletem az olvasóknak,

Megint eltelt 3 hét, van miről írnom...... a rajzásgátlás 3. fordulójában járunk. Most már tisztán látszik, hogy ez nem egy olyan rajzós év, mint a tavalyi volt. Az idő megint kicsit hűvösebbé vált, volt eső-zápor is elszórtan, csak az elmúlt napokban kezdett megint 19-20 fokra melegedni a levegő. Amíg a keleti oldalon szépen telnek a mézes fiókok, és sok helyen már a 2. fiókok is kezdenek súlyosak lenni, addig a nyugati oldalon csak szenvednek a méhcsaládok.
Most már az is biztos, hogy a régi pergető házban kezdjük meg a mézes fiókok kipergetését, mert nem fog időre elkészülni az új üzem. Raktam be képet a régi üzemről, és az új –még üres üzemről is. Majd írok róluk később részletesen.

Az elmúlt hetekben kialakult egy munkabeosztás, amely alapján az egyes csapatok dolgoznak a hétköznapokban. Vagyis hétfőn én és a francia Yorik anyakifogással, majd újratelepítéssel, etetéssel kezdjük a hetet valamelyik pároztató állomáson. A másik két csapat eközben egész nap odavan telephelyeket ellenőrizni, esetleg 2. fiókot feltenni, ha szükséges. Közben az anyaproblémás családokat sorra megjelölik. Egy-két anyát vesztünk általában a túl gyors munkatempó miatt, magyarán szerencsétleneket valaki agyonnyomja.., aztán van egy két eset, amikor az öreg anya leáll a petézéssel, mert már rajzás előtti állapotban van. Ilyenkor az a biztos, ha megjelölik a kaptárt és még egyszer ellenőrizzük a kaptárt a bölcsők lerombolása után pár nappal. Aztán néha az is előfordul, hogy már kirágott rajbölcsőket találunk a kereteken, és valószínű szűzanya van a kaptárban, de mivel a kijáró le van zárva ráccsal, ezért nem tudott kirajozni az öreg anya ,aztán pedig valószínű az új szűzanya meg is ölte.

Minden héten 100 pároztatóból történik a kifogás, a rendelkezésre álló 70-80 anyát 1-2 nap alatt fel is használjuk. Szerdán ismét Yorikkal körbejárjuk a már leellenőrzött telephelyeket, és mindenhol orvosoljuk az anyaproblémás családokat. Közben a többiek folytatják a rajzásgátlást az egyes régiókban. Átlag fejenként napi 100 családot kell megcsinálni, a távolságtól függően. Csütörtök, Péntek, ha az időjárás engedi, akkor folytatódik ez a munka. Szombaton ismét anyanevelés, pontosabban álcázás, a másik két csapat meg a helyzettől függően vagy dolgoznak, vagy nem. Most hosszú hétvége van, Hétfőn ugyanis a munka ünnepnapja van. Egyedül csináltam meg az álcázást 10 dajkacsaláddal. Nem volt nehéz, remélem jól sikerült. Aztán holnap kezdődik a kifogás újra. Ünnepnap nem számit, viszont másfeles szorzóval ketyeg az óradíj, na ne ez már igen.....

Elméletileg november 10.-e körül kezdjük a mézelvételt a keleti oldalon, addig még kétszer kell végigmenni a 3500 családon. Egyre nehezebb a dolog, ugyanis mint mondtam telnek a mézes fiókok, és ugye mindet odébb kell pakolni. Sajnos a kaptárok a földön vannak, nincs alattuk magasító vagy raklap, mélyen le kell hajolni a fészekhez, gondolom ismerős a helyzet az olvasónak.

Szeptember óta sikerült kölcsönkérnem az itteni Méhészújságot. A szeptemberi szám a sok reklámhirdetésen és olvasói leveleken kívül, meg egy részletes beszámolóról egy közelmúltban lezajlott médiakampányról szólt. Az októberi szám már érdekes cikkeket is tartalmaz.
Van benne egy pár érdekes reklámhirdetés a szokásos mézfelvásárló és eszközgyártó hirdetéseken felül. Nemrég fejlesztett itt ki egy cég egy ,,kaptárorvosnak,, nevezett műanyag kaptáralj-deszkát, ennek a továbbfejlesztett változatát hirdetik kiemelt hirdetésben. (kérésre berakhatom a hirdetést a képtárba)

Apivar-Thymovar-Bayvarol-Apiguaard-Apistan ezek mind kiemelt hirdetésben. Fedbee szintén, és meglepő módon két laboratórium is kiemelt színes hirdetésben reklámozza mézbevizsgálási szolgáltatását.

Néhány érdekes téma, hogy mikről cikkeznek a világ túloldalán: a szigetország határainak védelméről nemkívánatos méhbetegségek behurcolását megakadályozandó, aztán a megporzásról van egy beszámoló. Próbálják az okát megtalálni, hogy miért van a megporzás során olyan nagy méhveszteségek (30%). Ezt követi egy cikk a neonikotinoidokról…..hm..

Rövid beszámoló arról, hogy megtalálták az első Nosema cerana-val fertőzött méhészetet.
Következő érdekes cikk a VHS méhek tenyésztési programjáról szól, azaz Varroa Sensitive Hygenie-ről, magyarul a varroára érzékeny tisztogató hajlamú méhekről. Ezen tulajdonsággal rendelkező méhek jellemzője, hogy az atka által megszállt és bepetézett lárvákat tartalmazó sejteket nem fedik le.

Aktuális cikk a Scolypopa nevű bokorról, melynek emberre veszélyes mérgező anyagot (tutin) tartalmazó nektárja ill. ezen nektár gyűjtése gondot okozhat, ugyanis sok megbetegedést okozott a közelmúltban a tutin tartalmú méz fogyasztása. Most már erre különösen odafigyelnek, laboratóriumi bevizsgálás is történik rá.

Következő pár oldal az AFB-vel foglalkozik, a bejelentési kötelezettségről, a tavalyi évben feltárt esetek elemzéséről szól, legvégül a helyi piaci mézértékesítés szabályozása van közreadva.

Legvégül egy érdekes statisztikai összegzés közreadva a méhészetekről, ezek szerint 0-5 családdal (össz. 3700) 1730 méhész, 6-10 családdal (össz.2800) 360 méhész, 11-50 családdal (össz.8000) 320 méhész, 50-250 családdal (össz.23000) 200 méhész, 250-500 családdal (össz.43000) 119 méhész, 500-1000 családdal (össz. 68000) 100 méhész és 1000 család fölötti állománnyal (össz. 227 700) 100 méhész, ill. méhészet üzemel.

Összesítve 2947 méhész, 22 392 méh lerakat, és 377 676 regisztrált méhcsalád van Új Zélandon.
10 éve 4864 méhész volt 21600 méhészettel 299 712 méhcsaládot regisztrálva, 2006 óta van dinamikus méhcsaládszám növekedés, akkor 300 000 méhcsalád volt. Az új méhészek 65%-a ezen az északi szigeten regisztrált magát.

Remélem nem voltam unalmas…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2010.10.10. 03:49 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.12.24. 06:55
Hozzászólások: 59
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar megye
Kia Ora!..
…üdvözlés maoirul
Hol is jártunk??megporzás… de mielőtt belekezdenék a mesébe, csak megjegyzem, hogy bizony a világ ezen részén eléggé megszűrik a híreket. Rendszeresen figyelem a yahoo.com itteni újzélandi honlapját, és szomorúan állapítottam meg, hogy egy szó sem esik a magyarországi iszap katasztrófáról. Ellenben amikor 1-2 hete meggyilkolták azt az új zélandi sportolót, Budapesten, az főhír volt itt. Sőt a yahoo aktuális fórumán igen heves vita volt a Magyarországi biztonsági helyzetről, kelet Európáról általában. Vagy pl. a chilei bányászok mentőakciója is főhírként fut egyfolytában.
A jó idő gyorsan kizöldítette a kivi ültetvényeket. Több mint egy hete kellemes 18-20 fokra melegszik fel a levegő minden nap. A nap sugárzó erejét a szememen is érzem már. Napszemüveg nélkül képtelenség vezetni, a szabadban huzamosabb ideig tartózkodni.
A kivinek itt két fajtáját termesztik. Az egyik egy korán érő fajta (Kivi Gold), szép sárga színű fajta mely pár napon belül a levelek kinyílása után meg is kezdte a virágzását. A másik fajta (Kivi Green) jó 2-3 hét múlva fog virágozni, mire az első befejezi a nyílást. Így a megporzásban részt vevő méhészetek kétszeres bevételre tehetnek szert a méhcsaládok egyik ültetvényről a másikra történő átszállításával.
Korábban említettem, hogy itt Kerikeri és vonzáskörzetében egy 2000 családos méhészet végzi el a termelőknek a megporzást. Ez a cég és tulajdonosa jó viszonyban van a mi cégünkkel, ugyanis gyakorlatilag ingyen szereztek piacot jó pár éve, amikor a Kiwi Bee (ezért is hívják Kiwi Bee-nek) kivonult a megporzási üzletágból. Erről írtam a beszámolóm elején. A megporzás kezdetekor eléggé megszaporodnak a teendők a méhesben. Először is a kívánt erősségűnek kell lennie a méhcsaládoknak. A szállítás megszervezése is nagy odafigyelést, szervezést igényel. Ezek a kivi ültetvények nem olyan nagyok, mindössze egy-két családot kell kihelyezni rájuk az első turnusban, aztán pár nap múlva ezeket újabb 1-2 kaptár kihelyezése követi. Így egy éjszaka rengeteg ültetvényt kell bejárni és a kijelölt és egyeztetett helyekre 1-2 kaptárt lerakni. Gondolhatjuk mekkora munkát jelent ez 2000 méhcsalád esetén ilyen elaprózva kihelyezni őket.
A kihelyezést kisadagú 1 liter mennyiségű szirupetetés követi. A kivi nem ad nektárt, nem annyira attraktív a méhek számára, ezért a serkentő jellegű etetéssel, amit 3-4 naponta ismételnek, azt érik el, hogy a méhek kicsit aktívabbak lesznek, és a nektárforrás után kutatva bejárják a kivi virágokat, elvégzik azok megporzását. Egy család után erre a 2-3 hétre 150 dollárt fizetnek, kétszeri megporzás esetén 300 dollár per család, kb. 45 000 Ft. A megporzást végző cégeknek gyakorlatilag ez a fő bevételi forrásuk, mivel lemaradnak a manuka virágzásról, de még a manuka után nyíló kanukán tudnak mézet termelni is.
Bogdan elmondása szerint létezik már olyan technológia is, hogy a kaptárnyiláson kirepülő méhekre egy szenzoros berendezés a hímivarú virágporszemekből kis adagot spréz/fecskendez a méhekre, de a méhek általi természetes virágról virágra történő szálldosásnál és megporzásnál hatékonyabb módszer egyelőre még nem létezik.
Mi sem vagyunk munka nélkül, már a 2. méztéri fiókok felhelyezése is megkezdődött, van ahol az üres első fiókokra, van ahol pedig már a félig-háromnegyedig teli első fiókokra. A 2. fiókot mindig az első alá tesszük. Ezzel egy időben folyamatos a rajzásgátlás, bölcsőrombolás, keret alsó léctisztítás a herefiasítástól. Az idei szezon nem annyira őrült rajzós, mint a tavalyi volt. Bár még ne kiabáljam el magam túl hamar. Mindössze egy két családnál találunk bepetézett, bepempőzött rajbölcsőket a 10-20 kaptáros telephelyeken, ami nem olyan rossz arány. Megrajzott családot is csupán 1-2-t, ha találunk méhesenként, a csütörtöki napon 12 méhes átvizsgálása után pedig végre leszedtük az első rajt egy fáról. Megtaláltuk az eredeti kaptárját, szépen visszaütöttük bele, és felhelyeztük a kijáróvédő anyarácsot (itt még nem volt feltéve). Ezen családokat a kaptártetőre rakott kis négyzet alakú fehér mágneses műanyag lapkával jelöljük meg. A jelölés e módja nagyon gyors, egyszerű, minden kocsiban van egy kis műanyag dobozban betéve a lapkákból. Amint a problémás család le lett kezelve, a lapka visszakerül a gyűjtőbe. Jelölések; egy lapka középre-anyátlan, két lapka középre-anya jellegű probléma, újbóli ellenőrzést kíván, lapka a sarokba helyezve- új anya betéve kirágósra.
A mézüzemben jövő héten kiöntik a padlót, és gyakorlatilag készen lesznek a belső munkálatokkal. A tervezett egy hónap múlva történő átadásig már csak a pergető gépsornak kell megérkeznie. Egyelőre gyártó cég csak ígérgeti őket, még nincs konkrét időpont a szállításukra vonatkozóan, pedig még össze is kéne szerelni, tesztelni őket. Emiatt fő is a feje Bogdannak, és eléggé idegesen szitkozódva emlegeti a gyártó céget. Arról nem is beszélve, hogy prototípusról lévén szó, valószínűsíthető, hogy lesz vele így is elég probléma.
Zajlik az élet a cégnél, most már sokasodnak a látogatók is. Bogdannak egyre több fele kell koncentrálnia, tervezi a heti feladatokat napi leosztásban, emberhiány lévén, rendszeresen jár ki a terepre és ugyanúgy dolgozik, mint a többiek, plusz munka után még az adminisztrációt is elvégzi. Sokszor már 7-kor kezd kint a telephelyen és 10-11-kor áll fel a számítógép mellől minden nap. Nem szívesen cserélnék vele…A hónap végén megérkezik a lengyel barátom Rafal, akivel Hawaii-on dolgoztam és éltem 9 hónapon keresztül. Tapasztalt fiatal méhész, aki méhész szakközépiskolában végzett, Németországban és Írországban gyakornokoskodott, Hawaii-on anyanevelést tanult, majd Kanadában, Ontarióban egy évet töltött el, idén nyáron pedig Norvégiában dolgozott önállóan egy kis farmon, ahol a farmernek szaporította fel az állományát málnamegporzáshoz.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2010.10.04. 17:58 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Igen ez nem mindegy, hogy nálunk falu várost, város falut követ, ott meg gondolom sokkal kisebb a beépítettség!

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2010.10.04. 10:11 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.12.24. 06:55
Hozzászólások: 59
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar megye
Jó estét,

Csak röviden, mert bealszok, de muszáj hozzászolnom...

Majd kérek egy pontos számot, hogy pillanatnyilag hány lerakat van. A 200 az csak egy irányszám, már több van azóta.

Az új zélandi srác, aki héttel előttem kezdett hihetetlen éles memóriával megáldott, állitom kb. felét már meg tudja találni. Az angol srác aki tavaly kezett kb. a helyek 75%-át ismeri név szerint is. Minden lerakatot a föld tulajdonosáról neveznek el. IGy gyakorlatilag emberek neveihez kell hozzátársitani a helyet. Nekem azért okoz nehézséget a megjegyzésük, mert egyrészt az angol nem az anyanelyvem, másrészt elég genge a memóriám, különösen nevekből..( :-((()))) ), a volt gimis osztálynévsor már nem menne, az egyetemi 120 fős névsort sose tudtam kivűlről...

Szóval ehez jön az, hogy gyakorlatilag minden hely nagyon hasonlit egymáshoz, értem ezalatt kapu, bejárat, domboldal, zöld minden, bikák és tehenek mindenfele. A tehenek mindnehol Holstein Friz, a birkák mind egyformák. Elég nehéz megjegyezhető támpontot találni. Persze ők régiókról beszélnek, igy azt kell előbb megjegyezni, hogy melyik régió melyik irányban van, utánna jöhet a névsor megjegyzése. Szerencsére sok lerakat követi egymást a főúttól nem messze, télleg azokkal van baj, amelyekhez még földutakon dimben-dombon keresztül kell eljutni. De igyekszem a memorizálásukkal.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2010.10.03. 22:28 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.30. 21:02
Hozzászólások: 1148
Tartózkodási hely: Duna-Tisza köze
tűzoltó írta:
Engem az érdekelne , hogy miként lehet ez a 200 telephelyet megjegyezni. Vagy GPS-ben van minden és az mondja, hogy hova menjél?
üdv.

Nem olyan sok az. Itthon mindhárom mobilszolgáltatónak kb. 3000 telephelye van. Mi annak idején mindhárom szolgálattónak dolgoztunk. Az egész országban. GPS nem volt. Szolgáltatóként volt egy kb. 10 oldalas excel táblázta, benne a fontos adatokkal, köztük egy siteinfo névre hallgató pár mondatos útleírással. Ritkán tévedtünk el. Általában ködben 8-) Meg néha a hegyek között. Meg amikor az volt írva, hogy a kukorica táblánál balra.

_________________
Atis
4x10 1/2 NB Sztiro


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2010.10.02. 21:41 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.08.20. 20:02
Hozzászólások: 33
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar
Szia Máté!
Remélem bejött a számításod a kinti munkával kapcsolatban!
Hozz majd nekem egy kis üveg kinti mézet! :)
Aztán jól mérj meg minden kaptárt hogy tudjunk miből tanulni! ;)

Üdv!

-Szabó József-


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2010.10.02. 20:41 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 19:42
Hozzászólások: 971
Tartózkodási hely: Hajdú
qwerx írta:
Kérdezem hogy a föld másik oldalán hogy szállnak szembe a méhtolvajokkal ??(valószínű, az igazság odaát van ;) )


Nem kell a Föld masik oldalara menni! Itt a szomszedban sem jellemzö a lopas, pedig eleg gyakran nagy ertekeket (gepeket) hagyunk a telephelyeken.

Mate!
Üdvözölnek Horstek!
Remelem ott nem a keksz a slager!? :D ;)

_________________
http://krajnai.freewb.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2010.10.01. 10:51 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
Engem az érdekelne , hogy miként lehet ez a 200 telephelyet megjegyezni. Vagy GPS-ben van minden és az mondja, hogy hova menjél?
üdv.

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2010.10.01. 10:01 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.12.24. 06:55
Hozzászólások: 59
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar megye
Üdv, csak röviden válaszolok, majd vasárnap a többit.

Itt nem jellemző a lopás. Mint irtam korábban mindenki fizet helypénzt a kaptárak után. Nem csak ez a cég, hanem a többi is. A méhesek többsége valamilyen farm területén belül van. Az meg magánterület, még ha a semmi közepén van, oda csak kapun keresztül lehet bejutni, ami már magánterület sértés... a másik dolog, hogy ez piszkosul nem sűrűn lakott terület, van úgy, hogy egész nap nem látunk embert, csak az út mentén áthaladva egy-egy kis településen, de amikor terepen vagyunk csak birkák meg tehenek vannak mindenfele...nemtom a képekről nem jön-e vissza. Mindenhol ugyanaz a zöld erdős-cserjés domboldalak kisebb hegyek százai van, ilyen a táj. Harmadik ok ez a Northland sziget legészakibb régiója erősen maori őslakos közös tulajdonú terület. Az itt élő maori leszármazott népesség meg nem az okosságáról, munkakedvteléséről, hires....eszük ágában sincs kaptárt lopni, félnek is tőle, meg ugyse értenek hozzá. Egyszer loptak eddig el a cégtől 8 kaptárt, és utánna felhivták Bogdant hogy jó pénzért visszaveheti őket, na ő meg jól elküldte őket a francba.... azt mondta azok a családok ugyis el fognak pusztulni, mert segghülyék hozzá, ő meg nem áll le alkudozni tárgyalni az igénytelen primitiv maori piti bűnözőkkel. Irtam, hogy van egy kapcsolattartó ember a cégnél, ő folyamatosan járja a vidéket, telefonál, szervezi a jó heyeket, intézi a területbérleti dijakat. Ez a munka kiemelt fontosságú a cég stratégiájában. Most már másodjára történt az, hogy utban az egyik méhesbe megálltunk az egyik völgyben ,,terepfelderiteni,, mert már a jövő évi szaporlat számára keresik a helyeket, folyik a szóbajöhető farmerek felkeresése, megkeresése.
itt. folyt.
Máté


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2010.09.30. 13:07 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 11:05
Hozzászólások: 89
hqueen írta:
Na, ez a hét is elröpült

Szia!
Először is köszönöm a többiek nevében is a beszámolót.Érdeklődve olvasom és várom a folytatásokat.
Nálunk is telnek a hetek az idő is egyre hidegebbre fordul és kifogynak akácméz készleteink.Túl vagyunk a tegnapi demonstráción is,de a bírósági ítéletre még várni kell.
Kérdezem hogy a föld másik oldalán hogy szállnak szembe a méhtolvajokkal ??(valószínű, az igazság odaát van ;) )

_________________
Dadant-Blatt+3*1/2 hízlalt méztér


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2010.09.30. 09:28 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.12.24. 06:55
Hozzászólások: 59
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar megye
Na, ez a hét is elröpült, befejeztük az etetést, a következő időszak a rajzásról, rajzásgátlásról fog szólni. Folyamatosan járjuk a környező régiókat, tesszük fel a mézes fiókokat. Azért azt elárulom, hogy itt is vannak problémák, elsősorban az információáramlásban. Mivel mindenkivel dolgozok párban, ezért lehetőségem van összehasonlítani a emberek munkamorálját, mit gondolnak a másikról, a cégről, a Bogdanról, a managerről. Az már tisztán látszik, hogy senkinek se tetszik ez az ,,utolsó pillanatban tudom meg mit csinálok,, módszer. Nem tudjuk, hogy az előző nap ki merre járt, mit csinált, mert ezt a reggeli eligazításnál Bogdan csak azzal az illetékes személlyel beszél meg. Így nem is tudjuk valójában hogy hányadán állunk a munkával. Rákérdeztem Bogdánnál, nem lenne-e jó ötlet egy összesítő táblázatot kitenni valahová, ahol mindenki láthatná felsorolásban, hogy az egyes méhlerakatókban milyen munkaművelet van kész, pl. etetés, atkakezelés, fiókfeltét, stb., és csak tennénk mellé egy pipát. Erre nincs szükség- volt a válasz, mert töltögethetné órákig a táblázatot, meg a 200 méhlerakatot felsorolni egy táblázatban átláthatatlan lenne szerinte. Ha már a kézi leolvasós rendszer fel lesz töltve az összes adattal, akkor azokra szinkronizálás után este egyszerűen e-mailszerűen elküldi majd a másnap teendőket az egyes munkáspároknak, ez az elképzelés. Ő meg minden este otthon a számítógépen csak ellenőrzi a kézi leolvasóról visszajött visszajelzés alapján, hogy az aznapi munka meg lett-e csinálva. Szép kis elgondolás….
Rajzás egyelőre várat magára, bár eléggé kiszámíthatatlan szeszélyes,,áprilisi,, az időjárás. Szerintük most a méhek mivel sokfele csak bent gubbasztanak a kaptárokban többnyire és nem tudnak kirepülni most ébred fel bennük jobb híján a rajzási hajlam. A kijáró lezáró anyarácshoz még annyit hozzá kell tenni, hogy emellett megkezdtük a bölcsőellenőrzést, de mivel csak egy fiókon van a fészek, ezért ennek a fióknak a gyors függőleges állásba billentésével egy pillanat alatt látni lehet alulnézetből, hogy a keretek alján megkezdték-e már a bölcsők húzását, ott csüngenek-e már az általuk csak ,,kolbászoknak,, nevezett rajbölcsők. Mivel herelépet nem használnak a kaptárokban, ezért szerencsétlen méhek csak a keretek aljára húznak herelép sejtsort, a bölcsőellenőrzés során ezeket a sejtsorokat is egy pillanat alatt a kaptárvassal letoljuk. Eddig kb. 200 család átvizsgálása során 1-2 kirajzott családot találtunk, de a java még hátra van. Ha mégis megkésünk valahol, és időközben kikelnek a szűzanyák, azok szépen egymás közt rendezik a dolgot, valószínű a ,,legjobb,, megöli az öreg anyát is és csak egyedüliként marad a kaptárban. Ekkor jövünk mi, a kaptár felbillentésével egyből meglátjuk a szűzanya hullákat az aljdeszkán, ekkor csak már annyi teendőnk van, hogy az összes méhet kirázzuk a kaptár elé, a kijárórács továbbra is mard, és kirágósra állítva lehet beadni a petéző anyát. A szűzanya sehova se tud visszamenni, mivel az összes kaptár kijárója szintén le van zárva. Tehát méhek kirajoztak, de anya hiján vissza is szálltak a kaptárba, kikelt szűzanya kaptárból kirekesztve, új betéve, rajzási hajlam elfelejtve…ezt itt tévesen irtam az előző részben, mert még nem láttam a végét, és úgy gondoltam, hagyják majd a szűzanyákat bepárzani. Elnézést érte.
Anyanevelés most már folyamatos, 3. hete indítunk 160 beálcázott bölcsőt, dajkánként 10-10 bölcsővel. Számomra nagyon egyszerű és szinte már nem minőségi munkának számit, ahogy a dajkákat felkészítjük az álcázáshoz. Egyszerűen 3 liter 1-1 –es arányú szörp belöttyintésével, kis felfüstöléssel, majd fiókelválasztó lap betételével agyon is van csapva a dolog, az nem számit, hogy menyire erős a család, tényleg van-e elegendő fiatal dajkaméh, van e bő virágporos keret a dajkáknak és még sorolhatnám. Az a lényeg, hogy legyen kész minél hamar. Említettem korábban, hogy nagyon kicsinek tartom egyik másik kifogott méhanyát, viszont ami meg elismerésre ad okot, az a méhbőség a családok nagy százalékában, amit látok. Egy másik érdekes infó, 3500 családból az összesítés szerint kb. 260 pusztult el valamilyen oknál fogva. Az elpusztultak több mint a fele herepetéző volt. Lehet találgatni, mi is történik velük.
Raktam be képet az anyakifogásról, a mobil kifogó ,,celláról,,. Csak annyit teszek hozzá, hogy ezek az 5 keretes pároztatók nagyon népesek, sokszor elég nehéz gyorsan megtalálni az anyát benne. A méret kialakításánál fontos szempont volt az áttelelhetőség, azaz az utolsó őszil, azaz áprilisban beadott és még bepárzott méhanyák pároztatóban tartása egészen mostanáig. Most hetente kb. 100 anyát fogunk ki, és a hét napjain folyamatosan használjuk fel őket.
A cella tök nehéz, bár szét lehet szedni 3 fele. A módszer, hogy egyesével cipeljük ki-be a pároztatókat és bent fogjuk ki az anyákat nagyon lelassítja a dolgot. Remélem nem fogunk sok anyát nevelni, eladásra pláne nem, mert nekem nagyon nem tetszik a dolog, minden porcikám tiltakozik ellene….1000 pároztatójuk van, tavaly 6000 anyát neveltek eladásra, gondolom volt vele munka rendesen.
Ma nappal lassan az állomány fele megkapta az első mézes fiókot. 4 napig gyönyörű nyárias időnk volt verőfényes napsütéssel. Egyik másik helyen sok nektár begyült a kaptárakba. Van 2-3 méhes, ahol a félig megtelt fiókokra feltettük a 2. fiókot is. Közben meg még az állomány fele ott van méztér nélkül. Bár nem győzöm hangoztatni, hogy 20-30-40-50 km-es távolságban nagy különbség lehet a régiók virágnyílása és a nektártermelődés beindulása között. Ma esett végig, így egész nap a mézes fiókokat rakodtuk le a nagy halomból raklapokra. Ezután fel kell vonalkódozni és az aljukat, tetejüket letisztítani a zugépítménytől. Erre a célra készült egy prototípus légnyomásos tisztítógép, mely késpengéje alul felül egy húzással levágja a viaszt a fiókban lévő keretekről. A gép kb. 3 millióba került, ez is része lesz az új pergető üzemben lévő gépsornak. Most üres fiókon teszteljük, de majd az üzembe beérkező mézzel teli fiókok ezen a gépen fognak átmenni először, utána a köv. szezonban az üres fiókok már tisztított állapotban egyenesen mehetnek a kocsikra és ki a méhesekbe.
Van itt a közelben egy ghorssal teli bokros rét, ahova kb. 3 hete átszállítottunk vagy 30 családot, hogy kicsit feltöltsék virágporral a kereteket a méhek, mert az eredeti helyük virágporban elég szegény volt. Mivel még mindig virágzik ez a terület, most megismételtük az akciót két másik méhessel (40 család), persze előtte az első szállítmányt szépen visszavittük a régi helyére. Ilyen kis technikai szállítások is beleférnek az esti-hajnali mindennapokba, illetve 150 családot vittünk el kivi ültetvényre megporzásra. Ezeket a családokat két fészekfiókon tartják és kétszer lettek etetve a nagyobb népesség miatt. A megporzási időszakban is rendszeresen kell majd etetni őket, mert a kivi virágja nem nagyon termel nektárt.
További szép napot mindenkinek!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2010.09.25. 19:36 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.16. 20:26
Hozzászólások: 3309
Tartózkodási hely: Tapolca
pter írta:
Hereszöktetőt miért nem használtok?


Szerinted melyik példány nagyobb? Vagy ha úgy tetszik zömökebb?
A here vagy az anya?

_________________
Óvd a méheket véded a Földet!
Képeim:
http://meheszforum.hu/album/index.php?cat=10006


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2010.09.25. 19:10 
hqueen írta:
Már találtunk fedett rajbölcsős családot, ezért mindenhol megkezdődött az kijáró-anyarácsok felhelyezése. Ezzel meg tudják akadályozni a család kirajzását, a méhek kimennek ugyan, de anya híján vissza is térnek a kaptárba. A kikelő méhanyák szépen leölik egymást, a hulláikat sokszor a kijáróban az anyarács előtt meg is találják. Természetesen az egyik szűzanya az öreganyát is leöli, de mivel megpróbálják majd utána ezeket a kijáró anyarácsokat eltávolítani, utána a szűzanyáknak lesz lehetőségük a bepárzásra, aztán később úgyis lecserélik őket (majd érett bölcsőt kap minden család). Egy hátulütője van ennek a rajzásgátlásnak, éspedig az hogy a sok here is gátolva lesz a kirepülésben és a sok kijárót eltorlaszoló elpusztult here a dolgozókat is megakadályozhatja a kirepülésben.
Hereszöktetőt miért nem használtok?


Vissza a tetejére
  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2010.09.19. 08:59 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.03. 10:52
Hozzászólások: 1592
Tartózkodási hely: Balaton fővárosa
Aggódnak is hogy nem lesz e probléma a kicsit kései etetésből…

Bonyolultnak tűnik a helyzet innen,nyilván a helyiek ismerik jól az időjárás okozta dilemát etetés vagy mézkamra.
Feltűnően nagy hogy 1-1 család mekkora különbségű etetést kap(3-12 liter)

Ez az a problémás hír a manukáról:
http://apitrack.com/frame/index.php?lan ... ws_id=9483


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2010.09.19. 07:39 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.12.24. 06:55
Hozzászólások: 59
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar megye
Ismét jelentkezem,
Eltelt egy munkával teli hét, minden nap 7-8 körül végeztünk, nem sokszor kerültem gép elé. Most már gőzerővel hordjuk ki a mézes fiókokat, és lassan az etetés is végéhez ér. Volt úgy, hogy délelőtt csináltunk egy kanyart és etettük a méheket, délután a második fordulóban meg indultunk másik irányba fiókokkal megrakodva. Talán még egy-két hely maradt ki, ahol még nem kaptak szirupot a méhek, de azt már egy nap alatt be lehet fejezni, valószínűleg a hétfői napon. Az idő nagyon változékony, hol esik, hol süt a nap, 20 foknál melegebb még nemigen volt, közben már lassan mindenhol virágba borulnak a manuka cserjés domboldalak. A méhek kínjukban nagyon sok fele teljesen bezugolják az etetőket, és a nektárt oda hordják be. Amikor kinyitunk egy kaptárt, jó erősen le kell rázni az etetőről a méheket, remélve, hogy az esetleg feljött méhanya visszaesik a keretekre, utána jöhet a mézes lépdarabok eltávolítása. A sok kivágott méhes ragacsos zugépítményt egyszerűen bedobják a kaptárok közé, nem foglalkoznak vele….
Már találtunk fedett rajbölcsős családot, ezért mindenhol megkezdődött az kijáró-anyarácsok felhelyezése. Ezzel meg tudják akadályozni a család kirajzását, a méhek kimennek ugyan, de anya híján vissza is térnek a kaptárba. A kikelő méhanyák szépen leölik egymást, a hulláikat sokszor a kijáróban az anyarács előtt meg is találják. Természetesen az egyik szűzanya az öreganyát is leöli, de mivel megpróbálják majd utána ezeket a kijáró anyarácsokat eltávolítani, utána a szűzanyáknak lesz lehetőségük a bepárzásra, aztán később úgyis lecserélik őket (majd érett bölcsőt kap minden család). Egy hátulütője van ennek a rajzásgátlásnak, éspedig az hogy a sok here is gátolva lesz a kirepülésben és a sok kijárót eltorlaszoló elpusztult here a dolgozókat is megakadályozhatja a kirepülésben. Szóval kíváncsi vagyok, hogy működik ez a gyakorlatban, tavaly állítólag jól működött a dolog. De van még idénre pár rajzás gátló módszerük, amiket szeretnének kipróbálni, majd azokról is beszámolok.
Nagyon sok méhesük olyan isten háta mögötti domboldalban, erdő mellett van, ahova gyakorlatilag csak ezzel a 4 kerekes Polárissal lehet bemenni, akkora sár van. Korábban sima kvadokat használtak, de azoknak nem volt rakterük, így csak küszködés volt a munka vele. Ez a Poláris terepkvad hihetetlen fürge kis járgány, ráfér vagy 35 mézes fiók és gyakorlatilag mindenhol elmegy. Egyelőre csak ez a cég használja, de idővel várhatóan el fog terjedni a méhészek körében…már aki megengedheti magának…
Mindenfelé ahol én jártam elmondható, hogy a méhcsaládok meglepően erősek, alig kell néha-néha egy egy családot fias kerettel támogatni. A manuka mint említettem szépen kivirágzott, minden az időjáráson múlik csak. Kis eltéréssel ugyan, de hasonlít az itten helyzet az otthoni akácvirágzáshoz. Igaz itt nem olyan kemény télből jönnek ki a családok, mint otthon, de viszonylag rövid idő áll rendelkezésre a főhordás megindulásáig, amin aztán az időjárás alakulásától függően tudnak gyűjteni. Igaz itt nem csak 10 napos virágzásról van szó, hanem egy kicsit hosszabbról. Aggódnak is hogy nem lesz e probléma a kicsit kései etetésből…
A hét elején voltunk az egyik pároztató állomáson és 100 pároztatóból kifogtunk 56 áttelelt ,,új,, anyát. Hát mit mondjak, elég aprócskák voltak egytől egyig mind, de a petézésükkel nincs gond, ezt bizonyítja a sok bogártól duzzadó erős méhcsalád, amit látok mindenfele. A zárkákba berakott méhanyák kifogás után pár órával ráadásul még folytatták a petézést, és a zárka lyukacsos oldala tele volt elszórt petével… ilyet még sose láttam és a francia srác se. Van valakinek ehhez magyarázata, mi is történt pontosan?
Ezt az 56 méhanyát szaporításhoz használtuk fel, említettem, hogy az elpusztult családok fészkét mindig felrakják a legerősebbre. 2-3 hét múlva az összes 2. fiókban lévő keret lerázása után anyaráccsal megfelezik a két fészekfiókot, majd pár nap múlva 3. körben a felső anyátlan fiók visszakerül az eredeti helyére kirágósra állított zárkával, benne petéző anyával.
Megkezdtük mindenhol a propolisz rácsok felhelyezését is, azaz egyszerre csinálunk mindent lehetőleg minél rövidebb idő alatt mind a 3500 családnál….. és a rajzás még ezután jön….lesz rohangálás rendesen… azt már nem is említem, hogy továbbra is minden este 10-20 kölyökcsaládot ide-oda dobál az egyik kocsi két emberrel, de most már ez be fog fejeződni.
Tegnap, azaz szombaton csináltunk egy sorozat álcázást. Hát mit mondjak a dajkák meglepően gyengék voltak, mégis nagyon szép bölcsőket (összesen 130-at) raktunk be az inkubátorba a múlt hétről. Virágporuk van dögivel, viszont én itthon ilyen erősségű dajkával nemigen tudnék fogadtatni… igaz csak 10 bölcsőt kapott egy dajka ebben a kora tavaszi időszakban. Lehet a felkészítés módjában van a titok, itthon én is ki fogom próbálni jövőre ezt a módszert. Kicsit munkaigényes, de a lényeg, hogy az egy fiókon lévő fészekből 2-3 fedett fiast felraknak a 2. fiókba, ahol a többi keret mézes, ill. bő virágporos. 3 liter 1-1 –es szörpöt kap a dajka, majd egy erős felfüstölés után kiveszik az anyarácsot a két fiók közül és helyére egy teljesen zárt, de kijárós falapot tesznek, az alsó fiókot pedig 180 fokkal elforgatják. Így készítettünk fel 16 családot és mind kapott 10 beálcázott bölcsőt. Érdekes volt az álcanyerés technikája is, nekem tetszik az egyszerűsége. Lényeg hogy kell hozzá egy jó sötét fészeklép, amin van mézkoszorú is. Ezt a fészek közepéből kivéve ( előtte a tenyészanyát hajcsavaró zárkába ideiglenesen bezártuk) slaggal jó alaposan kimostuk ( a petéket, lárvákat), a vizet kicsaptuk belőle, majd az eredeti helyére-középre visszatettük. Ezt a műveletet mindig hétfőn este csinálja Yorik, de legkésőbb kedd reggel, és így szombatra lesz álcázáshoz megfelelő korú lárvája. Az álcázást elég furán, a tenyészkeretet egy fatartóba függőlegesen rögzítve egy kis apró kézben tartott lámpa megvilágítása mellett csinálják. Tenyészlécek, keret, műanyagbölcső, inkubátor minden gyári, elég régi, de célnak tökéletesen megfelelő. A műbölcsőket egy fém sínbe kell belerögzíteni az alapjánál fogva, ami jól meg van vastagítva, hogy legyen rajta fogás. Ez fekete színű, hogy jól látszódjon a belehelyezett lárva. Majd még anyanevelésről később írok.
Itt folyt köv.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2010.09.18. 07:43 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.05.19. 10:43
Hozzászólások: 1724
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun
hqueen írta:
Üdvözletem mindenkinek,

Töltöttem fel új képeket az albumba, holnap jön a beszámoló is...

Máté


Nagyon jók a képek! Irigykedek is rendesen. Új Zéland az egyik hely ahova szeretnék eljutni.

Nézve a képeid láttam, hogy Polarissal is szaladgáltok.
Azt itthon is lehet kapni Szenderák Attilát kell keresni : 06-20/272-777-2.
http://www.polarispest.hu

_________________
A súlytalan aki nem akarja megmondani a "valót" :-)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2010.09.18. 05:02 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.12.24. 06:55
Hozzászólások: 59
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar megye
Üdvözletem mindenkinek,

Töltöttem fel új képeket az albumba, holnap jön a beszámoló is...

Máté


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2010.09.14. 16:49 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2010.08.08. 19:45
Hozzászólások: 60
Tartózkodási hely: BAZ
Szia Máté!

Megtaláltam. Köszönöm.

Üdv:
Hunor

hqueen írta:
Szia Hunor...

A képtárba vannak feltöltve a képek. Amint beléptél megtalálod fent a jobboldalon.
A képtárban a az users galeries-ben a hqueen-re klikk és már láthatod is őket.

Jóccakát, mentem aludni...mi már túl vagyunk a vasárnapon
hqueen

_________________
Nomen est omen


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2010.09.12. 08:49 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.12.24. 06:55
Hozzászólások: 59
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar megye
Szia Hunor...

A képtárba vannak feltöltve a képek. Amint beléptél megtalálod fent a jobboldalon.
A képtárban a az users galeries-ben a hqueen-re klikk és már láthatod is őket.

Jóccakát, mentem aludni...mi már túl vagyunk a vasárnapon
hqueen


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2010.09.12. 08:34 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2010.08.08. 19:45
Hozzászólások: 60
Tartózkodási hely: BAZ
Nagyon jók a beszámolóid Máté. Köszönjük.

Hol is találhatóak meg azok a képek amiket említesz?

Köszönettel:
Hunor

hqueen írta:
Raktam fel néhány képet a propolisz gyűjtés tisztítás folyamatáról. A 3000 rácson felül 2000 tartalék rácsuk van, így a családok egyből kapnak csere rácsot is. Az előző szezonban begyűjtött rácsokat most tisztítja az angol fiú, napi 10-12 kiló propoliszt tud lemosni egy ötletes gép segítségével.
Itt folyt. köv.

_________________
Nomen est omen


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2010.09.12. 05:41 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.12.24. 06:55
Hozzászólások: 59
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar megye
Ismét jelentkezem,
A földregés km 1000 km re a déli szigeten történt, tehát itt minden rendben van velünk.
Azaz a hét első 4 napján végig esett, ennek ellenére 3-szor is elindult két teherautó a nyugati oldalra, ám nem tudtak dolgozni az eső miatt. Péntekre jó időt jósoltak, ismét be voltunk rendelve 7-re, minden elő volt készítve, kocsik megpakolva, megtankolva, 2000 liter szirup a tartályokban, minden útra kész volt. Szép napsütéses reggelre ébredtünk, nem is haboztunk útnak indult a 3 kocsi 6 emberrel. Egyébként a géppark egy tavaly vásárolt Ford és Mitchubisi platós furgonból, egy 3 hónapos másik Mitchubisi platós furgonból, két nagyplatós Isuzu teherautóból és egy szintén vadonatúj Polaris 500 kg teherbírású terepkvad-ból áll. Ezt egy utánfutón visszük magunkkal általában, mert rengeteg méhészetbe a sár miatt másképp nem lehet bejutni. 10 egyfiókos kölyökcsaládot lehet rá pakolni, de van hozzá egy kis motoros pumpás 250 literes sziruptartály is. A legnehezebb terepen is játszva el lehet vele menni, nagyon hasznos kis járgány.
A teherautókhoz tartozik egy nagynyomású kb. 500 literes sziruptartály kompresszorral, egy másik kb. 400 literes műanyag sziruptartály motoros pumpával. Tehát az etetést teljesen gépesített, a szirupot a telepen lévő tankerből elektromos pumpával töltik át a mobil tartályokba. Ezt a tankert a szirupot hozó kamion tölti fel A teherautókhoz tartozó nagynyomású mobil tartály szenzoros, így a pumpa automatikusan kikapcsol, amint a szenzor jelez, a többi tartályban lehet látni a szirupot a feltöltés során. Sikerült is fejenként 6-6 méhest végigjárnunk, az etetést, bayvarol lapkák behelyezését, vonalkódok felragasztását, az elpusztultak takarítását elvégeznünk, aminek Bogdan nagyon örült. Este még 16 családot gyorsan átköltöztettünk egy virágporban gazdagabb helyre, este 8-kor lettem végül kitéve a szálláshelyemen. Jó kis nap volt.
Másnap reggel 6-kor kelés, Bogdannal ketten 10 kölyökcsaládot szállítottunk egy új helyre, utána furikáztunk a hegy-völgyek között manukás domboldalak után, ill. alkalmas helyek után kutatva. Ezt a munkát egyébként külön egy ember végzi, ő folyamatosan egyeztet Bogdannal az új helyekről, tartja a kapcsolatot a területek tulajdonosai és a cég között. Korábban a cégnél dolgozott, most már csak részmunkában végzi ezt a nagyon is fontos feladatot. Kérdésemre megtudtam, hogy eg egy új telephely után évi 30 dollár/méhcsalád plusz kis néhány kiló mézet, vagy 50 dollár/méhcsalád egyszeri összeget fizetnek bérleti díjként. 10 család esetén 500 dollár, kb. 75 ezer Ft-nyi összeg készpénzben kifizetése, évi összesen kb. 60 ezer dollár költséget jelent a cégnek az összes méhes után. Persze nem mindenhol fizetnek és nem mindenhol pénzben, van ahol tisztán mézben egyeznek meg, de akkor is komoly összeg.

Most elkezdtük a két hete két fiókra összerakott fészkek anyaráccsal elválasztását, és majd a jövő héten amint kifogtunk pár anyát szépen visszatesszük ezeket a bepetézett 2. fiókokat a helyükre (korábban elpusztult család) új anyával. Az anyarács feltét előtt a 2. fiókot teljesen lerázzuk, hogy az anya biztosan alul maradjon. Jelentem a két hete adott 10-12 liternyi szirupnak hűlt helye az etetőkben.
Raktam fel néhány képet a propolisz gyűjtés tisztítás folyamatáról. A 3000 rácson felül 2000 tartalék rácsuk van, így a családok egyből kapnak csere rácsot is. Az előző szezonban begyűjtött rácsokat most tisztítja az angol fiú, napi 10-12 kiló propoliszt tud lemosni egy ötletes gép segítségével.
Itt folyt. köv.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2010.09.10. 22:58 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
A földrengés odébb volt???

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2010.09.10. 22:57 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.09. 21:39
Hozzászólások: 707
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hello Máté!

Szájtátva olvasom a beszámolóidat. Szédítő számok. Amerre mész mindenhol méhesek, napsütés, meló ezerrel. Fantasztikus lehet! Irigyellek. :)
Minden jókat! L.

_________________
mindent a maga idejében


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2010.09.09. 09:40 
A varroa nagyon gyorsan terjed ha a méhészek vándorolnak. Állóméhészetes területeken lassabban ugyan, de nem hiszem, hogy 3 éven belül ne lenne Új Zélandon is súlyos probléma belőle.


Vissza a tetejére
  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2010.09.09. 08:45 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.12.24. 06:55
Hozzászólások: 59
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar megye
Üdvözletem az olvasóknak.

Kérdésekre válaszolva,

Tavaly mindössze két AFB-s családot találtak. Nem EFB, ezt én írtam el tévesen, az nincs Új Zélandon. Valóban csak a kereteket égették el, ill. az etetőrészt, a fiókokat és aljdeszkát 160-170 fokos forró parafinban főzték ki. Erre büszke is Bogdan, hogy 3000 család ennyire egészséges.
Azt az egy gyanús családot a napokban fogja ellenőrizni a francia srác, majd arra is rákérdezek, hogy mi van vele.
Atka, nos, 14 éve fedezték fel/hurcolták be Új Zélandra Bogdan állítása szerint, ő azt mondta, hogy 4. éve használják a Bayvarolt tavasszal és ősszel, semmi mást, ill. azelőtt próbálkoztak check mite-al, de az nem jött be, ill. előtte Apivar-t használtak, úgy emlékszem.
Az őszi kezelés a fontosabb, akkor kicsit hosszabb ideig hagyják bent a lapkákat. De az atka probléma itt nem olyan súlyos, mint Európában, egyelőre.
Azért nem sietünk a mézes fiókok felrakásával, mert egyrészt 3 napja megint szar idő van, másrészt csak nekem tűnt úgy.. igazából a keleti részen itt a mi körzetünkben kezdődik a virágzás hamarabb és nyugat felé fokozatosan indul be a virágzás. A manuka elég lassan nyílik ki, ill. nagyon hosszan nyílik, és majd lesz egy 2-3 hét, amikor a legintenzívebb lesz a nektártermelés, na, akkorra kell, hogy fent legyenek a mézes fiókok mindenhol. Egyébként természetesen vannak mézhamisítási kísérletek, nem hallott a brémai esetről, de nem érti, hogy miért próbálkozik valaki hamisítani és kockáztatni, mikor amúgy is jó árat fizetnek a mézért.
Most próbáljuk a nyugati oldalon befejezni az etetést, de az időjárást az Ausztrália, azaz nyugat felől érkező ciklonok, anticiklonok, stb. határozzák meg. Az eső is mindig arről jön, mint most is éppen. Marad a műhelymunka, fiókfestés..stb. Lent a déli szigeten még az etetést se kezdték el, majd a jövő héten, igaz lentebb is vannak vagy 1000 km-rel, ott kicsit hűvösebb a tél fagypont körüli hőmérséklettel. Mikorra mi már túl leszünk a mézelvételen, pergetésen decemberre és mindenki oda lesz nyaralni karácsonykor (3 hetes nyári szünidő lesz) akkor lesz a legnagyobb munka lent délen a méhészeti szezonban.
Gőzerővel folyik a munka az új üzemben, lesz kép róla is, tegnap sajnos beleesett a fényképezőm egy vödör festékbe, igy újat kell vegyek, de lesznek nemsokára jó méhészetes képek is, ill. most is van pár, igyekszem berakni.
Egy újságcikket rakok be a helyi újságból a cégről van egy írás, tele érdekes infóval. Remélem, megy az angol mindenkinek. Kiderül belőle, hogy ezt a mézet alapanyagként használják fel sebgyógyuláshoz a korházakban, mert olyan minűségű, ill. a cég évi 130-150 tonna mézet termel. Bogdan szerint az anyacég pár éven belül 700 tonna körüli mennyiséget szeretne termeltetni….. ehhez egy infó tavaly a Comvita vásárolt 500 ha földet, és megkezdték az előkészületeket egy manuka ültetvény létrehozására. Most szóltak Bogdannak, hogy már ültetik be az egészet tenyésztett manukával, és kezdjen el gondolkodni rajta, hogy jövőre hogyan fog 1000 méhcsaládot odatelepíteni. Ez kb 100km-re délre van Aucklandtól, Krikeritől, azaz a cégtől kb. 400 km-re…. Vannak fejlesztések bőven…ja meg pénz is hozzá dögivel.
Folyt. köv.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2010.09.09. 07:51 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.12.24. 06:55
Hozzászólások: 59
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar megye
Atkarezisztens méhekről annyit, hogy 2002-ben mikor először hallotam róla, ill. olvastam az American Bee Journalban nos én is bedőltem a jó kis reklámnak. akkoriban tele volt az ameriaki méhészujság mindenféle rezisztens méhnyás reklámhirdetésekkel.

Tény hogy folyik a tenyésztés és szelekció ez irányban is, én nem vagyok a téma nagy szakértője, ellenben berakok a képgalériába két érdekes cikket, sajnos mindkettő angolul van, idő hiányában nem vállalkozok a leforditására... valaki aki jobban ráér helyettem talán megtesz.

Egyik cikket Joe Latschaw napjaink egyik legszakavatottabb, és méhtenyésztés területén legfelkészültebb) méhtenyésztő irta, aki a tenyésztői programot végzi a Hawaiian Queen cégnél, nagyon érdekes a cikk a méhanyanevelésről, ill berakom hivatkozásnak az ő saját honlapjáról (www.latshawapiaries.com/karnica.htm) a genetikai szelekció stratégiáját, ill. a nosémáról és az atkakérdésről az ő saját véleményét.
De érdemes az egész honlapját megnézni, megéri az időt ráforditani.
http://www.latshawapiaries.com


Nagyon nagyon érdekes az irás, és azt hiszem nagyon kielégitő választ fog adni az alábbi atkarezisztens méhekre vonatkozó kérdésre.


A másik cikk pedig összegzi a napjainkban létező különböző betegségekkel szembeni rezisztáciával biró vonalak tenyésztésének a helyzetét. Na ezt jól leirtam....


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2010.09.09. 07:35 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.12.24. 06:55
Hozzászólások: 59
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar megye
Üdv.,

Most készül a folytatás, csal röviden annyit, hogy ebben az alábbi cikkben benne van részletesen, hogyan védekznek az atka ellen Hawai., ami teljesen igaz
http://www.volcanoislandhoney.com/blog/ ... te-hawaii/

Nos az uriemberrel én is találkoztam személyesen, érdekes fickó, öregkorára lett méhész belőle, de nagyon jól csinálja. A youtube-on van vele néhány kisvideó, ugyanis tavaly a volt főnökömmel bioműlép előállitásába kezdtek, mindkettő bioméhész lévén, érdekes rákeresni és megnizni. (organic foundation hawaii-ra kell rákeresni)

De én nem tudum elhinni, hogy ne lenne atka az ő méhészetében, vagy csak idő kérdése. Az egész szigetet egy nap alatt körbe lehet autózni, ekkora területet x.... idő alatt tuti tuti meg fog ,,hóditani,, az atka.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2010.09.08. 08:42 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
cerana írta:
Én a valamikori OMME fórumra ugyanezen kérdéssel léptem be. Máté azt mondta, hogy akkor valójában még nem is voltak Hawaiin atkák, azért nem volt náluk. Mindenesetre Máté tényleg beszámolhatnál arról, hogy mi lett ott az atka megjelenése után, ha vannak róla friss információid (pl. azóta is tudnak-e biomézet előállítani ?).


Én is valahogy így emlékeztem, de netes forrás szerint is (http://www.volcanoislandhoney.com/blog/tag/varroa-mite-hawaii/) 2007-ben fedezték fel az első Hawaii atkával fertőzött méhcsaládot! Micsoda fekete nap lehetett az nekik!

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2010.09.07. 14:47 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.06.24. 10:46
Hozzászólások: 419
Tartózkodási hely: Fejér megye
Köszönjük az eddigi beszámolókat és várjuk a folytatást.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2010.09.07. 12:20 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2640
Pöte írta:
Máté!

Egy kicsit off lesz a kérdésem, de lényegében a te "munkásságoddal" kapcsolatos és biztosan másokat is érdekel rajtam kívül a válasz ( kiváltképp újakat ).

Érdekelne, hogy mi lett a sorsa a "Hawaii leveledben" említett atkarezisztens méhanyáknak?! Nem nagyon lehet hallani mostanában erről a kísérletről! Bár ahogy írtad nem is tűnt az kísérletnek 2003-ban.

Én a valamikori OMME fórumra ugyanezen kérdéssel léptem be. Máté azt mondta, hogy akkor valójában még nem is voltak Hawaiin atkák, azért nem volt náluk. Mindenesetre Máté tényleg beszámolhatnál arról, hogy mi lett ott az atka megjelenése után, ha vannak róla friss információid (pl. azóta is tudnak-e biomézet előállítani ?).

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2010.09.06. 18:37 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Méghozzá sokan úgy mondják a Bayvarolról, hogy nem hatékony, hogy igenis beteszik az előírt 4 lapot családonként, nem pedig kettőt!

Máté!

Egy kicsit off lesz a kérdésem, de lényegében a te "munkásságoddal" kapcsolatos és biztosan másokat is érdekel rajtam kívül a válasz ( kiváltképp újakat ).

Érdekelne, hogy mi lett a sorsa a "Hawaii leveledben" említett atkarezisztens méhanyáknak?! Nem nagyon lehet hallani mostanában erről a kísérletről! Bár ahogy írtad nem is tűnt az kísérletnek 2003-ban.

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2010.09.06. 18:10 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.03. 10:52
Hozzászólások: 1592
Tartózkodási hely: Balaton fővárosa
Talán azért nem kapkodják el a mézterek felrakását ne hogy az etetés a méztérbe kerüljön,a nagy fészek keretek meg idővel elnyelik az cukoretetést.
A tavalyi szezonban az egyik legnagyobb manuka méztermelő megbukott a Brémai labornál 1millió $ értékű mézszállítmánnyal mert kimutatható volt a cukor.Pedig a manuka méz a világ legdrágább méze talán.
Az atka elleni védekezés nem lehet egyszerű ha gyakorlatilag egész évben folyamatosan van fiasítás.
Kicsit meglepő hogy a Bayvarolt használják,holott nálunk már ez alig használják a méhészek,mert nem hatásos.
Egész évben csak ezt használják?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2010.09.06. 15:11 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.04.05. 19:25
Hozzászólások: 133
Tartózkodási hely: Dráva parti Szentmihályhegy
köszönjük, a beszámolót igazán érdeklődve olvasom.

_________________
Feketéné Márta

"Az élet nincs átkötve masnival, de ettől még ajándék!"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2010.09.06. 15:03 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2010.06.10. 16:04
Hozzászólások: 25
Tartózkodási hely: szombathely
Nagyon érdekes dolgok ezek,örömmel olvassa az ember!Rendes vagy hogy megosztod velünk! :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2010.09.06. 13:19 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Még jó, hogy rajzanak ártatlanok, amikor már csüngenek odafönn, meg hordás is van, és még késlekednek a mézterekkel...

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2010.09.06. 10:52 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.12.24. 06:55
Hozzászólások: 59
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar megye
Jelentem:

Folyamatosan lesznek pontosítások, mert rájöttem, hogy itt a srácok néha össze vissza beszélnek, mindig az a legbiztosabb, ha rákérdezek Bogdánnál is, az ő válasza leghitelesebb.
Sokat vagyok vele, már 3. napja, úgy látszik, kedvel, mert érdeklődést mutatok, ő meg készségesen válaszol mindenre, ha megfelelő az időzítés, akkor sokat beszél. Viszont sajnos képeket nem lehet vele készíteni olyan tempót diktál, nincs rá idő… egyenlőre várni kell a méhes képekkel, pedig ma is olyan helyen voltunk, hogy csorgott a nyálam. Ezen a helyen már beindult a virágzás erősen, a családok roskadásig tele méhekkel, ami nem fér el a fiókban, az felül az etetőkben,,tőgyel,,, és a fiókok, mint a cementes zsák olyan nehezek. Ennek ellenére nem kapkodják el a mézes fiókok felrakását, napi 100-150, ha kimegy a központból, ugye még folyik az etetés is egyes körzetekben, nem telt le mindenhol a 10 nap.
Tehát pontosítok, 3000 nagycsalád, 500 szaporulat, 120 dajkacsalád anyaneveléshez, és jelenleg 650-700 pároztató üzemel.
Holnap megkérdezem a főnököt mit csinálnak azzal a beteg gyanús családdal.
Még egy új adat, míg a fejemben van. Tavaly 45 kg-os átlaguk volt, ez jóval felülmúlja az országos átlagot, de hát jó kezekben van a cég irányítása.
http://www.xenacom.com/xenbee.html Ez az információs rendszer honlapja, amit az országban 2.-ként náluk vezettek be, de még jelenleg az adatbázis feltöltés alatt áll.
Elkezdtem az írásommal kapcsolatban a képek feltöltögetését is, felraktam a kaptárt alkotó két fiókot is. A fészek 9 keretes, fa gyári keret, benne a műanyag műlép, ez bepattintós. A méztérbe csak 8 keretet raknak, ez teljesen egy darab műanyag lépből áll. Elég erős kemény műanyag, de már láttam egy párat letört füllel… A pontos méretet lemérem holnap.
Anyanevelésben lesz lehetőségem kibontakozni és segíteni a francia Yoriknak szombaton leszek beosztva mellé. Röviden annyit, hogy már most szombaton álcázott, azaz most tavasszal nevelnek maguknak anyákat, aztán leállnak vele és majd nyáron lesz nagyobb volumenű anyanevelés december környékén, ekkor eladásra is nevelnek. Tavaly 5000 anyát adtak el, de mint említettem, 700 pároztatót meghagytak anyástul maguknak, ezek a pároztatók simán kibírják az itteni enyhe telet, és majd mostantól a téli veszteséget ezekkel a tartalék anyákkal pótolják, ill. a szaporítást is petéző anyával csinálják. Írtam, hogy a télen, de bármikor kipusztuló család fészekfiókját egyszerűen felteszik egy erős családra, aztán majd járja körbe a méheseket a francia fiú és hol van ilyen dupla fészek, egyszerűen kettérakja őket, és mindkettőbe rak egy egy anyát…. ill., ha épp megtalálja a régit, akkor csak az egyik fél kap új anyát.
A terveszű szaporítást viszont Bogdan elmondása szerint ugy csinálják, hogy a kiválasztott méhesekben minden család kap egy 2. fészek fiókot nyáron. Később visszamennek, anyaráccsal megfelezik, 3-4 nap múlva látszik hol az anya, és csak az anyátlant kell anyásítani, ezt utána felteszik a másik tetejére új aljdeszkán, tetővel, és majd később, ill. pont most tavasszal szedik őket össze és viszik az új területszerző stratégia jegyében az új telephelyekre. Ráadásul 10-essével….de erről majd legközelebb.
Ősszel, azaz április végén mind a 3000 családnak érett bölcsőt (bölcsővédőben) adtak. Ez most egy új próbálkozás rajzásgátlásra. Ugyanis tavasszal, azaz október körül ez a legeslegnagyobb problémájuk az eszméletlen méretű rajzás. Azt remélik, hogy az új anyákkal talán vissza tudják szorítani, ha nem akkor is van pár jó megoldásuk, de még ezt át kell beszélnem, ill. ha majd odaérünk időben, akkor beszámolok róla.
Folyt. köv.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2010.09.06. 07:41 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 18:10
Hozzászólások: 1315
Tartózkodási hely: Dél-Somogy, Babócsa
Nagyon jó a beszámoló! Várjuk a folytatást! :taps

_________________
Kolics Róbert
1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2010.09.05. 21:37 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.15. 21:10
Hozzászólások: 2613
Tartózkodási hely: Kis-Magyar-Alföld
Atis írta:
Gratulálok az új melódhoz Máté.

Nem semmi ez az adatgyűjtő rendszer.

Írod, hogy az egyik nyúlós családot elégették. Mi lett a másikkal? És arrafelé hogyan műxik a védekezés? Gyógyszereznek, vagy imátkoznak?

Igen. Jól értelmeztem hogy a másik kaptárat nem égették el,hanem kifőzték? Ez lehetséges? Nem kaptárastól kell égetni?

_________________
1/2NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhész vagyok Új Zélandon
HozzászólásElküldve: 2010.09.05. 21:16 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.30. 21:02
Hozzászólások: 1148
Tartózkodási hely: Duna-Tisza köze
Kéne ilyen különleges anyagot találni a magyar akácmézben is :ut

_________________
Atis
4x10 1/2 NB Sztiro


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 116 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.