Pontos idő: 2024.04.27. 19:56

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 287 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: viasz termelése
HozzászólásElküldve: 2011.01.10. 22:21 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.11.15. 23:54
Hozzászólások: 110
Tartózkodási hely: Tolna megye, Báta
Idézet:
Ki nyert? Remélem néhány kezdő méhésztárs! :re Nazdaróvjem!


Igen ez így igaz, és köszönjük :taps

_________________
Csaba


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: viasz termelése
HozzászólásElküldve: 2011.01.10. 21:03 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6279
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Geri77 írta:
Akkor most ki nyert ?

:taps :taps :taps Nagy tudású kollégánk!!
Természetesen! :taps :D
Tudod ő tanulta biokémiából, én nem.
Ettől függetlenül én fenntartom véleményem, hogy méheink a pollennel bevitt akár 20%-nyi anyagot, a lipideket nem ürítik csak úgy ki. (Egyébként a viaszok is ide tartoznak.) Számomra furcsa lenne, hogy takarékosságáról híres állatkánk, ezt a lehetőséget kihagyná, ürítené pl a karbonsavakat és maga állítaná inkább elő. Egyébként Örösi is említi az építőfürt virágpor szükségletét, de nem részletezi.
De hagyjuk, ez a magánvéleményem, és sem időm se kedvem utána keresni, fejből pedig nem ugrik be bizonyíték.

Akkor mégis ki nyert????? :? :shock: :? :shock:
Hát az a kezdő, aki ebből a vitából annyit megértett, hogy a fiatal 10-20 (full 17-19??) napos, "virágporon felhízott" méhekkel lehet szépen, gyorsan építtetni. Hogy az idősebb méhek csak a zsírtestjük felhasználásával képesek építeni, ezzel felélik saját tartalékaikat is.
Ebből következik, hogy virágpor hordástalan időszakban nem célszerű építeni, annak figyelembevételével, hogy az etetés serkenti a virágporgyűjtést is......

Amit nem tudtunk meg.
Mennyi méz (cukor) szükséges 1kg viasz előállításához??? Nagyon szélsőséges értékeket lehet olvasni 0,8Kg-8Kg (Ez utóbbi valamelyik USA site értéke)
Valószínűleg ez is nagyon sok változós probléma. Család nagysága, korösszetétele, hordás, stb stb ..........

Ki nyert? Remélem néhány kezdő méhésztárs! :re Nazdaróvjem!

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: viasz termelése
HozzászólásElküldve: 2011.01.09. 23:58 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
A képek szépek... :o :( :?

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: viasz termelése
HozzászólásElküldve: 2011.01.09. 23:07 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2010.11.13. 23:04
Hozzászólások: 5
Tartózkodási hely: Szolnok
Üdvözlet!

Az új témához kapcsolódóan, ha valaki még nem talált rá, de érdekli:
http://www.bee-hexagon.net/files/file/f ... xBook1.pdf

http://www.bee-hexagon.net/files/file/f ... xBook2.pdf

http://www.utahcountybeekeepers.org/Oth ... uality.pdf


(esetleg:
http://www.culturaapicola.com.ar/apunte ... 2-1/04.pdf
az ínyenceknek.)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: viasz termelése
HozzászólásElküldve: 2011.01.09. 19:24 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Mi!!

Mert okosodtunk! :lol:

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: viasz termelése
HozzászólásElküldve: 2011.01.09. 17:56 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.12.28. 08:48
Hozzászólások: 878
Tartózkodási hely: Zala
Akkor most ki nyert ?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: viasz termelése
HozzászólásElküldve: 2011.01.09. 17:15 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2640
Tsanyi!
Megpróbálom lassan írni, hátha megérted.

.......
Mortimer írta:
Az elemeket és a méh táplálkozását nézve a forrás nem lehet más, mint a cukor, és esetleg a víz.

erre írtad Te:
tsanyi írta:
Egy kicsit frissítsd fel a méhek táplálkozásáról tanultakat!
A méhek táplálkozásában az első 20 napban a virágpor tölt be nagyon fontos szerepet, talán nem véletlen, hogy a garatmirigy és a viaszmirigy fokozott működése is erre az időszakra esik ...

Akkor írtam én, hogy Mortimer állítása igaz. A tiéd is az, csak nem az volt a kérdés, amire Te válaszoltál.
Aztán szépen elkezdtél csúszni a lejtőn.

cerana írta:
Annyit mondott, hogy a viasz alkotórészei a cukorból származnak. Ez igaz.......

tsanyi írta:
Ezt bevizsgáltad? Van otthon egy izotóplaborod? De jó neked .....!!

Majd:
tsanyi írta:
Nem értem, hogy a karbonsav ciklus miért zárja ki azt, hogy a virágpor mint egy 50%-át kitevő lipideket egyszerű és összetett cukrokat a méh felhasználja
viasz termelésre.

Ezek után mindenki el tudja dönteni, hogy hiúsági kérdésről van szó, vagy sem. A témát én lezártnak tekintem.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sajtófigyelő
HozzászólásElküldve: 2011.01.09. 12:16 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6279
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Tomipapa írta:
Tsanyi!

Ha esetleg sikerülne kihámoznod Cerana mondaniválójából, hogy valóban kapott biokémiai, mi több valószínűleg élettani képzést is, s ez alapján saját izotóplabor híján is képes beleérezni a Krebs-ciklusba, a továbbiakban nem hiúsági alapon vitatkoznánk, .......

Valóban ezen a hiúsági alapon kéne változtatni..................
Nem értem, hogy a karbonsav ciklus miért zárja ki azt, hogy a virágpor mint egy 50%-át kitevő lipideket egyszerű és összetett cukrokat a méh felhasználja
viasz termelésre.
Erre egy olyan válasz, hogy ő ötöst kapott biokémiából egy proftól aki emlékezett a hosszú combú szöszi nevére egy hét múlva .............
Arról is lehet írogatni, hogy melyitek hányast kapott élettanból, csak nem biztos, hogy érdemes .....
Szerinted?

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sajtófigyelő
HozzászólásElküldve: 2011.01.09. 02:36 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.11.20. 10:24
Hozzászólások: 143
Tartózkodási hely: Békés megye
Tomipapa írta:
Kopaszkutya!

Magam is hasonlóképp vagyok ezzel, mint te, a zsírsav-szintézis iránt érzett affinitásból én sem szeretnék messzemenő következtetést levonni fórumtársam mentális állapotát illetően.
Jómagam is továbblapozok, ha valami nem tűnik számomra érdekfeszítőnek. Ezt te is bátran megteheted, ha műszaki érdeklődésed nem esik egybe a témával...
Kollégádnak írt válaszomban sem azon éreztem szíven találva magam, hogy egy műszaki vénájú fórumtárs nem mutat olthatatlan tudásszomjat a biokémia rejtelmei iránt, hanem azon merészeltem 'felhúzni az orrom', hogy egy általa feltett kérdésre kapott korrektnek szánt válaszok nyomán igyekezett felhívni a néki válaszolók figyelmét: ő ezen kérdéskört igazándiból magasról defekálja, 'süketelésünk' őt, a műszaki embert és kezdő méhészt egyáltalán nem érdekli.
Nos, ha te úgy ítéled meg, hogy az erre adott válasz 'fikázósra' sikeredett, s kollégáddal -már csak műszaki habitusotok révén is- közösséget óhajtasz vállalni, az a te szíved ügye...
Akkor most nem csak Zole000 -nak, hanem néked is elmondom, hogy a bölcsességre vonatkozó utalás nem a zsírsav-szintézis ismeretében fennálló hiányosságaitokra szándékozott összpontosítani, hanem a válaszban rejlő ostoba gőgre.
Az ismeret és az érdeklődés hiánya önmagában még nem bűn, az érdektelenség múltával, szívós munkával pótolható. Azt viszont, ha valaki veszi a fáradtságot és válaszol kérdésetekre -kitöltendő a felkészültségetekben tátongó űrt-, legalább úgy illenék fogadnotok, hogy a válaszadó által asszimilált ismeretanyagot nem ócskázzátok le, hanem udvariasan megköszönitek a választ, s csak azt követően lapoztok tovább, s élitek fennsőbbséges műszaki életeteket.
Az idézett mondás első fele egyébként arra kívánt utalni: "Ha nem szóltál volna...", s csak azt követte a bölcsességre vonatkozó passzus, szintúgy feltételes módban....

Ha mégsem kívánnál feltétlen közösséget vállalni méhészetben ugyan még kezdő, de 'egyszerűségével' büszkén kérkedő kollégáddal, kérlek a többes szám második személyben írt válaszrészt ne érezd magadra érvényesnek, tedd át egyes szám másodikba, s véletlenül se érezd találva magad!

Üdv: Tomipapa



Én semmi képen sem volt szándékomban "ócsárolni" azt a bizonyos ismeretanyagot, sőt minden elismerésem azoknak akik ilyen tájékozottak a "mikroszkópikus világban" és köszönöm is nekik ,h a magam fajta egyszerű emberek felé is nyitottak, és nem is szándékoztam "kérkedni" az egyszerűségemmel. (Úgy látom h a túlzott őszinteségem ismét bsz@rba kevert... :S:S:S)
Ígérem , h a továbbiakban, az e fajta megnyilvánulásaimat, megtartom magamnak! Még egyszer elnézést kérek, mind azoktól akiket (nem szándékosan de) megsértettem!

üdv.: Zoltán


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sajtófigyelő
HozzászólásElküldve: 2011.01.09. 02:21 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.08.14. 10:21
Hozzászólások: 69
Tartózkodási hely: Veszprém
Nahát...

Ez itt mind a sajtófigyelés eredménye ? .... :D


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sajtófigyelő
HozzászólásElküldve: 2011.01.09. 01:38 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.14. 00:03
Hozzászólások: 1500
Kopaszkutya!

Magam is hasonlóképp vagyok ezzel, mint te, a zsírsav-szintézis iránt érzett affinitásból én sem szeretnék messzemenő következtetést levonni fórumtársam mentális állapotát illetően.
Jómagam is továbblapozok, ha valami nem tűnik számomra érdekfeszítőnek. Ezt te is bátran megteheted, ha műszaki érdeklődésed nem esik egybe a témával...
Kollégádnak írt válaszomban sem azon éreztem szíven találva magam, hogy egy műszaki vénájú fórumtárs nem mutat olthatatlan tudásszomjat a biokémia rejtelmei iránt, hanem azon merészeltem 'felhúzni az orrom', hogy egy általa feltett kérdésre kapott korrektnek szánt válaszok nyomán igyekezett felhívni a néki válaszolók figyelmét: ő ezen kérdéskört igazándiból magasról defekálja, 'süketelésünk' őt, a műszaki embert és kezdő méhészt egyáltalán nem érdekli.
Nos, ha te úgy ítéled meg, hogy az erre adott válasz 'fikázósra' sikeredett, s kollégáddal -már csak műszaki habitusotok révén is- közösséget óhajtasz vállalni, az a te szíved ügye...
Akkor most nem csak Zole000 -nak, hanem néked is elmondom, hogy a bölcsességre vonatkozó utalás nem a zsírsav-szintézis ismeretében fennálló hiányosságaitokra szándékozott összpontosítani, hanem a válaszban rejlő ostoba gőgre.
Az ismeret és az érdeklődés hiánya önmagában még nem bűn, az érdektelenség múltával, szívós munkával pótolható. Azt viszont, ha valaki veszi a fáradtságot és válaszol kérdésetekre -kitöltendő a felkészültségetekben tátongó űrt-, legalább úgy illenék fogadnotok, hogy a válaszadó által asszimilált ismeretanyagot nem ócskázzátok le, hanem udvariasan megköszönitek a választ, s csak azt követően lapoztok tovább, s élitek fennsőbbséges műszaki életeteket.
Az idézett mondás első fele egyébként arra kívánt utalni: "Ha nem szóltál volna...", s csak azt követte a bölcsességre vonatkozó passzus, szintúgy feltételes módban....

Ha mégsem kívánnál feltétlen közösséget vállalni méhészetben ugyan még kezdő, de 'egyszerűségével' büszkén kérkedő kollégáddal, kérlek a többes szám második személyben írt válaszrészt ne érezd magadra érvényesnek, tedd át egyes szám másodikba, s véletlenül se érezd találva magad!

Üdv: Tomipapa

_________________
"Nem azért ír az ember, mert valamit mondani akar, hanem azért, mert van mit mondania"
(F. Scott Fitzgerald)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sajtófigyelő
HozzászólásElküldve: 2011.01.08. 23:58 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2640
kopaszkutya írta:
Nem akarnék új frontot nyitni, csak a Zolee000-nak szánt szurka elég fikázósra sikeredett és mint "műszaki ember" kicsit találva éreztem magunkat.

Én sem, sőt szerintem zárjuk is le ezzel. Viszont azt javaslom, hogy olvasd el még egyszer a két hszt.: Zolee000-ét, és Tomipapa válaszát. Amúgy a magam részéről maximálisan tisztelem a műszaki embereket.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sajtófigyelő
HozzászólásElküldve: 2011.01.08. 23:49 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.06. 20:39
Hozzászólások: 837
Tartózkodási hely: Heves-megye
Örülünk hogy felkészültek vagytok ezen a területen és szinesítitek a fórumot ezzel a tudással, de talán abból, hogy valakit nem hoz lázba a zsírsav-szintézis, nemkéne messzemenő következtetéseket levonni a bölcsességét illetően. Mi műszaki emberek talán más dolgokhoz értünk. ;) Nem orrolunk meg ha hidegen hagy valakit a vas-szén állapotábra, a menetemelkedés, a forgácsolószerszámok élszögei, vagy a szerszámgépek programozása.
Nem akarnék új frontot nyitni, csak a Zolee000-nak szánt szurka elég fikázósra sikeredett és mint "műszaki ember" kicsit találva éreztem magunkat.

_________________
http://www.egrimeheszbolt.hu/bolt/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sajtófigyelő
HozzászólásElküldve: 2011.01.08. 22:59 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.14. 00:03
Hozzászólások: 1500
Tsanyi!

Ha esetleg sikerülne kihámoznod Cerana mondaniválójából, hogy valóban kapott biokémiai, mi több valószínűleg élettani képzést is, s ez alapján saját izotóplabor híján is képes beleérezni a Krebs-ciklusba, a továbbiakban nem hiúsági alapon vitatkoznánk, hanem belátnánk, hogy - némileg bonyolultabb módon, miként Mortimer elénktárta, de- a tények alapjáról valóban a szaccharidokból kellenék kiindulnunk a zsírsav-szintézis kapcsán.
Az már valóban indifferens, hogy a házmesterné ebben lát-é a Való Világgal mérhető hírértéket, de a tények akkor is tények maradnak...
Osztán nékem es volt oly professzorom, aki nem a Tangón vette a kinevezését, ráadásul a memóriáján túl még emberi vonásai révén is maradandó nyomot hagyott a külső -söntéssel is rendelkező- tanszékeket előszeretettel látogató hallgatóság köreiben...
Zolee000!
Néked meg süketeljen a biokémiáról az, aki kellően ráérő, s nem sajnálja túlzottan a zsírsav-lebontásból származó energiáját ... Nékem azt tanították annak idején, hogy akarata ellenére nem érdemes senkit 'megváltani', s említettek valami olyat is, miszerint: "Si tacuisses, philozophus mansisses"... !
Hát én most ezt üzenem néked, javasolnám megfontolását...
Az acetil CoA légyen veletek!
Üdv: Tomipapa

_________________
"Nem azért ír az ember, mert valamit mondani akar, hanem azért, mert van mit mondania"
(F. Scott Fitzgerald)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sajtófigyelő
HozzászólásElküldve: 2011.01.08. 22:28 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2640
tsanyi írta:
Ja! az utóbbi úgy félmilliószor hosszabb, több élet, halál ......stb fér bele. :|

Ja.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sajtófigyelő
HozzászólásElküldve: 2011.01.08. 22:26 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6279
Tartózkodási hely: Észak-Zala
cerana írta:
tsanyi írta:
....Csak annyira párját ritkító, amennyi a különbség a 45 perc, és a 45 év között van.

Ja! az utóbbi úgy félmilliószor hosszabb, több élet, halál ......stb fér bele. :|

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sajtófigyelő
HozzászólásElküldve: 2011.01.08. 22:12 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2640
tsanyi írta:
Csodállatos! Amyáméknál is az öreg házmesterné tudja, hogy az elmúlt 45 évben melyik lakásban ki lakott. Ki , kivel, mikor ........
Párját ritkító az ilyen memória!!!!

Csak annyira párját ritkító, amennyi a különbség a 45 perc, és a 45 év között van.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sajtófigyelő
HozzászólásElküldve: 2011.01.08. 21:54 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.06. 20:39
Hozzászólások: 837
Tartózkodási hely: Heves-megye
cerana írta:
tsanyi írta:
cerana írta:
...... Annyit mondott, hogy a viasz alkotórészei a cukorból származnak. Ez igaz.......

Ezt bevizsgáltad? Van otthon egy izotóplaborod? De jó neked .....!! :lol: :lol:

Nem. Csak tanultam biokémiát. Egy olyan profnál, aki az első előadás alatt mindenkitől megkérdezte (100-an voltunk), hogyan hívják. A másodikon felsorolta, hogy kik azok, akik elültek a helyükről. 10 év után is tudta, hogy az adott évfolyamon kik voltak akik jelesre szigorlatoztak nála. (Mondjuk itt már egész könnyű dolga volt.)


-Rákérdezhetek?
-Raymond Babbitt? :)

_________________
http://www.egrimeheszbolt.hu/bolt/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sajtófigyelő
HozzászólásElküldve: 2011.01.08. 21:48 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6279
Tartózkodási hely: Észak-Zala
cerana írta:
.....Nem. Csak tanultam biokémiát. Egy olyan profnál, aki az első előadás alatt mindenkitől megkérdezte (100-an voltunk), hogyan hívják. A másodikon felsorolta, hogy kik azok, akik elültek a helyükről. 10 év után is tudta, hogy az adott évfolyamon kik voltak akik jelesre szigorlatoztak nála. (Mondjuk itt már egész könnyű dolga volt.)

:taps :taps Csodállatos! Amyáméknál is az öreg házmesterné tudja, hogy az elmúlt 45 évben melyik lakásban ki lakott. Ki , kivel, mikor ........
Párját ritkító az ilyen memória!!!!

És az öreg prof mondta neked, aki bizonyára jelesre vizsgáztál!, hogy a nem azonosított 6% minden atomja is a mézből származik ............ :taps :taps
Fölösleges minden további kutatás ........

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sajtófigyelő
HozzászólásElküldve: 2011.01.08. 21:27 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2640
tsanyi írta:
cerana írta:
...... Annyit mondott, hogy a viasz alkotórészei a cukorból származnak. Ez igaz.......

Ezt bevizsgáltad? Van otthon egy izotóplaborod? De jó neked .....!! :lol: :lol:

Nem. Csak tanultam biokémiát. Egy olyan profnál, aki az első előadás alatt mindenkitől megkérdezte (100-an voltunk), hogyan hívják. A másodikon felsorolta, hogy kik azok, akik elültek a helyükről. 10 év után is tudta, hogy az adott évfolyamon kik voltak akik jelesre szigorlatoztak nála. (Mondjuk itt már egész könnyű dolga volt.)

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sajtófigyelő
HozzászólásElküldve: 2011.01.08. 20:44 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Viszont adódik is egy kérdés (régi kérdés): mennyi méz kell egy kiló viasz megtermeléséhez??
Az-az mennyi kieséssel jár, ha intenzíven építtetünk???

Mert sokaknak ugye az a véleménye, hogy semennyivel, mert úgyis megtermelődik a viasz.
De ha ez így lenne, akkor lapátolni kéne kifelé a lehullott viasz pikkelyeket a kaptárból!!

Azonban ezt már végképp nem a sajtófigyelő topikban kéne megdumálni!!!

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sajtófigyelő
HozzászólásElküldve: 2011.01.08. 20:15 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.11.20. 10:24
Hozzászólások: 143
Tartózkodási hely: Békés megye
Hoppá! Mit sikerült elindítanom! :D Jó azért látni ,h milyen aktívak vagytok!
Mivel gyűlölöm a kémiát, ezért számomra is tökéletesen kielégítő válasz az ,h a viaszt a kajábol állítják elő a fiatal méhek viaszmirigyei... Nekem aztán süketelhetnek h milyen folyamat, meg ilyen reakcó által, ilyen és ilyen anyag ból ennyi százalék, és mit tartalmaz... Nem akartam ezzel megsérteni senkit, mert ez az én tudatlanságom, ezzel tisztában vagyok... Műszaki emberként, és kezdő méhészként, nem is igazán érdekel ez a " mikroszkópikus világ".


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sajtófigyelő
HozzászólásElküldve: 2011.01.08. 18:21 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6279
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Mortimer írta:
Tényleg nem akarok ebből virtuális veszekedést szítani. ....

;) Igazad van!
A méh egy egységes szervezet. Én csak erre akartam utalni. Sem a cukorból sem a virágporból nem él meg.
Az hogy a viasz szén vagy oxigénatomjai honnét származnak méhészeti szempontból indifferens, bár én úgy hiszem, nem csak egyikből.....
Ahhoz, hogy építsen mindkét tápanyag kell ....
Szerintem

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sajtófigyelő
HozzászólásElküldve: 2011.01.08. 17:56 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
Tényleg nem akarok ebből virtuális veszekedést szítani. Amikor tavaly elkezdtem érdeklődni a méhészet iránt, akkor kérdeztem a méhész haveromtól, hogy "a viaszt honnan is szerzik a méhek?". A válasz az volt: cukorból csinálják. Aztán utána nem is nagyon gondolkodtam el a dolgon, elfogadtam. Persze a könyvekben írnak a viaszmirigyekről, meg a viasztükörről, de a viasszintézisről nemigen. Az a lényeg, hogy nitrogén, kén, egyéb ásványi anyagok és nyomelemek nincsenek benne (legalábbis nem említik sehol).
Gyakorlatiasan gondolkodva: nem kellenek extrém jó virágporos, vagy nemistudommilyen méhlegelők ahhoz, hogy jó viasztermelést folytathassunk, mert a méhek a cukrot (~nektárt, mézet) alakítják át viasszá. Persze kell a virágpor (fehérje) az átalakító enzimek működéséhez, de fehérjét és mást nem építenek bele a méhek a viaszba, ezért cukron kívüli anyagból nem kell extra mennyiség.
Vagy a rágótövimirigy váladékkal, amivel összedolgozzák a viaszt, sok nitrogént veszítenek a méhek?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sajtófigyelő
HozzászólásElküldve: 2011.01.08. 17:01 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6279
Tartózkodási hely: Észak-Zala
cerana írta:
...... Annyit mondott, hogy a viasz alkotórészei a cukorból származnak. Ez igaz.......

Ezt bevizsgáltad? Van otthon egy izotóplaborod? De jó neked .....!! :lol: :lol:

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sajtófigyelő
HozzászólásElküldve: 2011.01.08. 16:29 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2640
Csatlakozom Tomipapához. A virágpor kontra cukor vitában azt gondolom Mortimer mellett az igazság. Még ha sok ember számára furcsának is tűnik. Csak, hogy világos legyen: A viasz zsírsav alkotói az acetil koenzim A-ból szintetizálódnak. Ez a citrátkörben a cukrok lebontásából keletkezik. Ez nem azt jelenti, hogy nem igaz az, amit tsanyi leírt. De Mortimer nem is ezt állította. Annyit mondott, hogy a viasz alkotórészei a cukorból származnak. Ez igaz. Az, hogy a szintézisükhöz a különböző mirigyek műkködése, és így virágpor szükséges, az is igaz. Csak nem ez volt a kérdés.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sajtófigyelő
HozzászólásElküldve: 2011.01.08. 14:15 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.14. 00:03
Hozzászólások: 1500
Tsanyi!

A megközelítésed brilliáns, ámde a frissítés mindannyiunknak jót tehet....
Azt ui., hogy a viasz a magasabb szénatomszámú zsírsavak magasabb szénatomszámú egyértékű alkoholokkal képzett észterei, nehéz elvitatni Mortimertől, még akkor sem, ha ezt nem ő fedezte fel.
A zsírsavak szintézisének vázlatát most -nézzétek el nekem- nem szkennelném be (már csak azon történet nyomán sem, melyben a harangozás elmaradását firtató kérdésre az alábbi válasz érkezett: Ezer oka vagyon annak... No, hát mondjon egyet!... Hát, többek közt nincs harang....), de annak nyomán látható, hogy itt mindenkinek igaza van, hisz a lipoidok előállításához a szénhidrátokon kívül komoly enzimtevékenység is szükséges. Az viszont nem vitatható, hogy a lipidek szintézisének alapja a glicerin.
Az, hogy a méhek a fokozott garatmirigy-tevékenységgel egy időben termelnek viaszt, az azt bizonyítja, hogy az enzimek termelése összefügg a garatmirigy fokozott működésével.

Üdv:Tomipapa

_________________
"Nem azért ír az ember, mert valamit mondani akar, hanem azért, mert van mit mondania"
(F. Scott Fitzgerald)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sajtófigyelő
HozzászólásElküldve: 2011.01.08. 13:43 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6279
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Mortimer írta:
....... Az elemeket és a méh táplálkozását nézve a forrás nem lehet más, mint a cukor, és esetleg a víz.

Egy kicsit frissítsd fel a méhek táplálkozásáról tanultakat!
A viasz zömét a 10-20 napos méhek termelik, később a viaszmirigy visszafejlődik. Idősebb méh csak nehezen indítja újra a viaszmirigyét.
A méhek táplálkozásában az első 20 napban a virágpor tölt be nagyon fontos szerepet, talán nem véletlen, hogy a garatmirigy és a viaszmirigy fokozott működése is erre az időszakra esik ... ;)
Ja még egy mirigy, a viaszt a rágótövimirigy váladékának segítségével építik be.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sajtófigyelő
HozzászólásElküldve: 2011.01.08. 08:29 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
A viasz C, H, O elemekből épül fel, relatíve sokat kibocsájt ki magából a méh, amit valamiből pótolnia kell. Az elemeket és a méh táplálkozását nézve a forrás nem lehet más, mint a cukor, és esetleg a víz.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sajtófigyelő
HozzászólásElküldve: 2011.01.08. 05:28 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Mortimer írta:
Összetevő Százalék
szénhidrogének 14%
monoészterek 35%
diészterek 14%
triészterek 3%
hidroxi-monoészterek 4%
hidroxi-poliészterek 8%
sav-észterek 1%
sav-poliészterek 2%
szabad savak 12%
szabad alkoholok 1%
nem beazonosított 6%

A méhviasz egy természetes viasz, melyet a mézet termelő méhek (az Apis nembe tartozó méhfajok) állítanak elő. A méhviaszt apró pelyhek formájában, a 12 – 17 napos fiatal dolgozók választják ki a potrohuk hasi oldalán lévő mirigyekből. A mirigyek a 4-7 potrohszelvényeken találhatók, szelvényenként 8 darab van belőlük. A kiválasztott méhviasz teljesen átlátszó, de fehér színt kap azután, hogy a méhek rágással képlékennyé teszik. A végső sárgás-barnás színt a pollenben található olajok miatt, valamint a propolisz (más néven méhszurok) hatására nyeri el. A mirigyek által kiválasztott méhviasz-pelyhek körülbelül 3 mm szélesek és 0,1 mm vastagak, így körülbelül 1100 darab kell belőlük 1 gramm méhviasz előállításához.[1]

A háziméh a lép építőanyagaként alkalmazza a méhviaszt, melyben így mézet, pollent tárolnak, valamint az utódjaikat is itt nevelik fel. A méhviasz kiválasztásához az ideális hőmérséklet 33-36 °C. A méhviasz előállítása körülbelül nyolcszor annyi méz elfogyasztásába kerül. Becslések szerint a méhek körülbelül 530 000 kilométert repülnek 1 kg méhviasz előállításához. A méhviaszt forró vízzel lehet tisztítani, és ezt követően gyertyagyártásra, vagy síkosító anyagként, valamint polírként alkalmazható. Különféle olajokkal folyékonyabbá tehető.

Ezt a Wikipédiából másoltam ki.
Miért, miből van a viasz, ha nem cukorból??? A viaszt nem növényekről gyűjtik a méhek, mint a propoliszt!


A tehéntej meg fűből , szénából van


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sajtófigyelő
HozzászólásElküldve: 2011.01.07. 23:40 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.06. 20:39
Hozzászólások: 837
Tartózkodási hely: Heves-megye
A méhviasz egy természetes viasz, melyet a mézet termelő méhek (az Apis nembe tartozó méhfajok) állítanak elő. A méhviaszt apró pelyhek formájában, a 12 – 17 napos fiatal dolgozók választják ki a potrohuk hasi oldalán lévő mirigyekből.

Miért, miből van a viasz, ha nem cukorból???

:? Érdekes következtetés... :?

_________________
http://www.egrimeheszbolt.hu/bolt/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sajtófigyelő
HozzászólásElküldve: 2011.01.07. 22:27 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.14. 00:03
Hozzászólások: 1500
Mortimer!

Tetszik...!

Csak így tovább !

Üdv: Tomipapa

_________________
"Nem azért ír az ember, mert valamit mondani akar, hanem azért, mert van mit mondania"
(F. Scott Fitzgerald)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sajtófigyelő
HozzászólásElküldve: 2011.01.07. 21:48 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
Összetevő Százalék
szénhidrogének 14%
monoészterek 35%
diészterek 14%
triészterek 3%
hidroxi-monoészterek 4%
hidroxi-poliészterek 8%
sav-észterek 1%
sav-poliészterek 2%
szabad savak 12%
szabad alkoholok 1%
nem beazonosított 6%

A méhviasz egy természetes viasz, melyet a mézet termelő méhek (az Apis nembe tartozó méhfajok) állítanak elő. A méhviaszt apró pelyhek formájában, a 12 – 17 napos fiatal dolgozók választják ki a potrohuk hasi oldalán lévő mirigyekből. A mirigyek a 4-7 potrohszelvényeken találhatók, szelvényenként 8 darab van belőlük. A kiválasztott méhviasz teljesen átlátszó, de fehér színt kap azután, hogy a méhek rágással képlékennyé teszik. A végső sárgás-barnás színt a pollenben található olajok miatt, valamint a propolisz (más néven méhszurok) hatására nyeri el. A mirigyek által kiválasztott méhviasz-pelyhek körülbelül 3 mm szélesek és 0,1 mm vastagak, így körülbelül 1100 darab kell belőlük 1 gramm méhviasz előállításához.[1]

A háziméh a lép építőanyagaként alkalmazza a méhviaszt, melyben így mézet, pollent tárolnak, valamint az utódjaikat is itt nevelik fel. A méhviasz kiválasztásához az ideális hőmérséklet 33-36 °C. A méhviasz előállítása körülbelül nyolcszor annyi méz elfogyasztásába kerül. Becslések szerint a méhek körülbelül 530 000 kilométert repülnek 1 kg méhviasz előállításához. A méhviaszt forró vízzel lehet tisztítani, és ezt követően gyertyagyártásra, vagy síkosító anyagként, valamint polírként alkalmazható. Különféle olajokkal folyékonyabbá tehető.

Ezt a Wikipédiából másoltam ki.
Miért, miből van a viasz, ha nem cukorból??? A viaszt nem növényekről gyűjtik a méhek, mint a propoliszt!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sajtófigyelő
HozzászólásElküldve: 2011.01.07. 20:25 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.06. 20:39
Hozzászólások: 837
Tartózkodási hely: Heves-megye
Mortimer írta:
A lépet (viaszt) tényleg mézből csinálják a méhek! Vagyis annak a cukrából.


Mortimer! Hány lépet csináltak már a méheid? Mézből?? :)

_________________
http://www.egrimeheszbolt.hu/bolt/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sajtófigyelő
HozzászólásElküldve: 2011.01.07. 19:23 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Mortimer írta:
A lépet (viaszt) tényleg mézből csinálják a méhek! Vagyis annak a cukrából.

Tanulmányozd a méhek különböző életszakaszait!
Elég ha csak a születésük utánit!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sajtófigyelő
HozzászólásElküldve: 2011.01.07. 18:28 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.12.28. 08:48
Hozzászólások: 878
Tartózkodási hely: Zala
Mortimer írta:
A lépet (viaszt) tényleg mézből csinálják a méhek! Vagyis annak a cukrából.


Miii ????


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: viasz termelése
HozzászólásElküldve: 2011.01.07. 18:23 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
A lépet (viaszt) tényleg mézből csinálják a méhek! Vagyis annak a cukrából.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 287 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 92 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.