Pontos idő: 2024.04.20. 04:46

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 4011 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5 ... 81  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2023.05.21. 07:47 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.08.02. 20:26
Hozzászólások: 845
Tartózkodási hely: Békéscsaba
Petézési düh a jelenség neve-asszem


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2023.05.20. 20:32 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.31. 05:50
Hozzászólások: 562
Tartózkodási hely: Pest megye
Ha van petéző anya náluk, akkor nem lehet náluk álanya.
A fiatal petézni kezdő anya produkálhat ilyet az elején. A méhek majd kitakarítják a petéket. Hagyni kell békén, hadd jöjjön bele a petézésbe, majd elég egy hét múlva ellenőrizni, akkor már szépen egy petét fog egy sejtbe tojni.

_________________
Amatőr hétvégi hobbiméhész.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2023.05.20. 19:35 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2017.01.25. 10:33
Hozzászólások: 97
Tartózkodási hely: Komárom-Esztergom
Sziasztok!

Van egy családom ahol van egy idei anya. Viszont alábbi képen látjátok
mit produkál. Lehetséges hogy álanya is van a családba vagy létezik
ilyen hibás anya??
Csatolmány:
39C8A8ED-B728-44BD-93A5-53C3AF6BB62C.jpeg


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2023.05.20. 15:04 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.08.02. 20:26
Hozzászólások: 845
Tartózkodási hely: Békéscsaba
Sziasztok!

Nb+1/2Nb méztér rakodónál mikir szoktátok felrakni a 2.mézteret?
Sajnos ebben nincs ismeretem és segítene ha elmagyaráznátok....
Jelenleg kipergetett keretekkel van mindenkin 1 fiók,várva ,h telehirdják akáccal....


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2023.04.01. 14:55 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.31. 05:50
Hozzászólások: 562
Tartózkodási hely: Pest megye
Nem mertem 10C° alatt kivenni fias lépet. 15C° alatt már igen, de igyekeztem gyorsan mellé tenni egy másikat a kerettartó bakon. A méhek felfelé másznak a lépen, max az alja hűl meg 10C alatt. Egyből másik kaptárba áttenni még hidegebb időben is lehet, mert nem hűl ki, max attól, ha az új kaptárban lefutnak a lépről a méhek, de nem mindegy a szél erőssége sem.
Többet bírnak mint amennyire féltjük őket...

_________________
Amatőr hétvégi hobbiméhész.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2023.04.01. 14:08 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.22. 18:32
Hozzászólások: 343
Tartózkodási hely: Vas Megye
Üdv méhésztársak!
Szerintetek a méhek átrakásához másik kaptárba milyen hőmérséklet az ideális , Hogy meg ne fázzon a fiasítás

_________________
Ervin
1/2 NB
http://meheszetifotok.5mp.eu


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2023.03.13. 22:34 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2022.05.22. 10:42
Hozzászólások: 15
Habkaptárt venni drága, XPS 3cm 800 Ft ról most 1800 Ft 125x60 ,de így is szinte ingyen van , plussz ragasztóhab pár ezer Ft , ha össze tudod rakni szinte ingyen van


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2023.03.13. 19:21 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2023.03.11. 13:56
Hozzászólások: 1
https://www.muanyagkaptar.hu/keret
Zalaegerszeg


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2023.03.09. 23:36 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.03.21. 22:04
Hozzászólások: 135
csizmaziag írta:
https://meheszcentrum.hu/kaptarak.html
Dadant és 1/2 NB méretben

Köszönöm szépen!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2023.03.09. 19:44 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.10.28. 19:00
Hozzászólások: 350
Tartózkodási hely: Somogy megye, Siófok
https://meheszcentrum.hu/kaptarak.html
Dadant és 1/2 NB méretben


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2023.03.09. 12:50 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.03.21. 22:04
Hozzászólások: 135
Sziasztok!

Apitec kaptárat szerettem volna vásárolni de ahogy látom a gyártás 7 hónapja megszünt. A zalaegerszegi habkaptárt is kerestem szintén megszűnt ha jól látom mert semmi elérhetőséget nem leltem.

Maradt itthon még valaki aki hab illetve műanyag kaptárral foglalkozik jó minőségben?

Segítséget előre is köszönöm!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2022.11.17. 20:29 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.08.02. 20:26
Hozzászólások: 845
Tartózkodási hely: Békéscsaba
Nálam szerintem soha nem volt még 15 kgnál több telelőélelem, szerintem ne aggódj...nem kell már se nézegetni se aggódni ezen.Atkamentesítés legyen lerendezve aztán várjuk a kora tavaszt!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2022.11.14. 10:27 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 19:19
Hozzászólások: 615
Tartózkodási hely: Derecske
Az etetéssel valószínűleg még jobban serkentenéd a fiasítást. Lehet lepényezni, de jóval később, inkább, hogy az élelem megfelelő helyen legyen. Ilyen esetben csak a zárkázás segít, de azon már késő gondolkodni. Esetleg jövőre.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2022.11.13. 17:27 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2019.08.13. 16:03
Hozzászólások: 19
Sziasztok,szeptember 10 én fejeztem be az etetést,21 kg telelőélelem volt bent családonként aminek 60% napraforgóméz a többi szirup,ezidáig 5,5 kg a fogyás átlagosan családonként, ami a fészek közepén lévő 2 -3 keretből hiányzik ugyanis a telephelyem környékén iszonyat sok a zölditésnek vetett mustár olajretek különböző stádiumban ami folyamatosan virágzik,így 2-3 keretben férfitenyényérnyi vegyes koru fiasitás van.A probléma hogy a fészek közepéből hiányzik az élelem hiába van szélen bőséges élelem.Ugy gondolom hogy arra várni hogy fiasmentes legyen és kivegyem középről a 2 keretet helyére mézest tegyek az esélytelen ugyanis ha van egy kis napsütés folyamatos a virágporhordás.Ki mit tanácsolna?Tegyem ki szélre a fiasokat(oldalszűkitőhöz)és tegyek egy kilós lepényt rájuk?esteleg zacskóba 1 liter izo-invert szirup?Erről van valakinek tapasztalata?Működhet?Eddig még soha nem volt ilyem problémám zöldités miatt.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2022.11.07. 22:38 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2021.12.04. 18:34
Hozzászólások: 112
Tartózkodási hely: Kaposvár
Azt a q.va életbe! Ez igen, 14 éve még lehet hogy elhittem volna(akkor kezdtem) annyira komolyan leírják!
Lehet hogy megfektettek egy bolhalányt! Mai világba :lol:


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2022.11.07. 21:01 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2019.10.22. 22:46
Hozzászólások: 149
Tartózkodási hely: Kevi
"Az atka 3cm-t tud ugrani."
http://kohutkaptar.hu/a-hires-higienikus-aljdeszka/


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2022.11.07. 13:12 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2640
Jenő!
Ismerem a teljes történetet, csak a 99 százalék miatt írtam. Azzal együtt nagyon jó.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2022.11.07. 12:40 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.02.13. 12:11
Hozzászólások: 701
Tartózkodási hely: Balatonlelle
Nem rád írtam Zoli. Teljesen másról van szó... telefonon, vagy egyszer személyesen elmondom ha lesz rá alkalom.
Ez annak szólt, aki az atka ugró képességét is próbálta elhitetni a méhészekkel.
Valaki előadásokat is tartott róla, de az a videó nem került elő, mert beszóltam. Viszont rakott fel az akinek szólt, egy másikat, bizonyítva, hogy az atka igenis tud ugrani. Lehet. Habár a lába alkalmatlan erre. Még senki sem látott atkát ugrani.
Viszont rakott fel később egy videót, amiben látszik, hogy ez a dög tényleg tud ugrani.

https://www.youtube.com/watch?v=Oij1HOx ... =DavidPeck

Na most akkor ha megnéztük, kattintsunk rá arra a fogaskerék ábrára, és tegyük a lejátszási sebességet a leglassúbbra, és nézzük meg még párszor! Engem is szeretett volna átvágni? :roll:
Ügyesen mászik a szőrzeten, nem ám ugrik. :ut

"e:Hír-les
« Válasz #4515 Dátum: 2019. Július 13. 12:38 »
Atka, nem nagyot, de ugrik. Mondjuk a testméretének 100 százaléka benne van. És milyen gyors a szemét.

https://www.youtube.com/watch?v=Oij1HOxD3iU
"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2022.11.07. 10:46 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2640
Csatlakozom Atához, zseniális szöveg, gratulálok!
Még akkor is, ha az alábbi idézet rám utal, és a szarkazmus része, vagyis kételkedik az igazában a szerző. Noha egyik írásában (Atkacsapka méhészcsapda) az ő matekja szerint 1000-ből egy marad. Ennél én sokkal megengedőbb vagyok!
Idézet:
Na menjünk biztos helyre, és szaporodjunk, mert 100 ból leölnek 99-et közülünk, akkor egy marad, vagy nem tudom már a matekot, de sosem fogyunk el szerencsénkre...

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2022.11.06. 10:00 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.10.14. 12:01
Hozzászólások: 687
Tartózkodási hely: Pécs
Tényleg! Erre még nem gondoltam: 2*0.5 másképp jön ki a végén, mint egy oldalon 1 cm.
Más... Kedves Mézes (Rejtő) Jenő!
Gratulálok az anekdotához! Ezek telibe talált poénok!
Ezzel a lódarázzsal jöttél?
-Igen. Ez egy telivér.
-Megszámolt az Olivér?
Á! Randin van.”


Aztán meg ha olyan gazda lakik itt, aki nem szívesen lát bennünket, és felpaprikázódik a hangulata tőlünk, esetleg nem csak csípős levet zúdít a nyakunkba, hanem valami köddel vakít el bennünket, az olyan mint az áramütés. AMIT-RÁZ, az le is esik."

Nyelvi lelemény! (Mikor írtad? Nem Mikulás volt?)
Üdv: Attila


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2022.11.06. 08:17 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.02.13. 12:11
Hozzászólások: 701
Tartózkodási hely: Balatonlelle
Azért szorul az utolsó keret, mert a vállasnál a szélső lép külső oldalán fél centi a méhjárat, nálunk meg ugye egy centi. Ez egy centivel (2x0,5) növeli a lépek által elfoglalt teret, de a kaptárakat nem a fémtávtartóhoz gyártják. Mint nemrég írtam, most csináltatok 200 újat, amelyek már festés előtt távtartózok, és a felszögelés után 0,5-re koppintok.
Aki nem ismeri annak: a kaptárba is kell a két szélére 2-2 távtartó, mivel a kereten csak egyik oldalon van az oldallécen. Átfordítva ugyanoda esik.
Hivatalosan ha szemből nézem a keretet, akkor a bal oldallécre kell felszögelni. Na amiként ata67 írta, elég kaptárvasnak egy csavarhúzó, és nem törnek le az ujjaink. ;)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2022.11.05. 23:41 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.10.14. 12:01
Hozzászólások: 687
Tartózkodási hely: Pécs
Igen, én is használom. Kezeléskor könnyen szét lehet szedni a kereteket. Amikor segítek a haveromnál tavasszal, aki vállas kereteket használ, sokszor alig bírom szétszedni a kereteit, hát akkor mindig dicsérem a magamét. A bádogfülessel gyors a kezelés.
Amikor az utolsó keretet visszateszem, előfordul, hogy van egy kis játék vele. Ha gorombák a méhek, akkor lehet, hogy én is dühös leszek. Na de a vállas kereteknél nem fordul elő ilyen?! :) Keretkészítés idején szögbelövővel rögzítem a füleket, úgy elég szapora a munka. Szerintem ezt a plusz időt behozom a méhek kezelésénél. Számomra több az előny, mint a hátrány.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2022.11.05. 21:47 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2019.12.06. 16:48
Hozzászólások: 144
Tartózkodási hely: Kalocsa
Nagyon sokan használunk ilyet! Jenőnek én fogom lenyomni a géppel ne kelljen neki kézzel. Egyébként meg most is kapható nálam!


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2022.11.05. 21:38 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2640
Kezdő koromban volt egynehány ilyen keretem. Én nem ajánlom, mert macerás az igazgatás. Van egy olyan megoldás, hogy fém füleket lehet felszegezni váll helyett. Jenő használ ilyeneket, azt hiszem dcplussz fórumtársunk gyártotta régen, biztosan beszerezhető most is.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2022.11.05. 18:45 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.04.19. 19:38
Hozzászólások: 368
cerana írta:
Zerdahel írta:
elég az oldalléc széllesére a felso léc széllesége - 25 mm szerint. nem vándorok

Erre gondoltál?
Hát ha szlovákul írtad volna, lehet, hogy a guglival le tudtam volna fordítani, hogy ez mit jelenthet. Így sajnos fogalmam sincs, hogy mire gondoltál, amikor írtad. Kétségtelen tény, hogy keretlécről van benne szó, de itt én el is akadtam. Nálam a felső léc nincs 25 mm sem, na most ha 25 mm-rel kisebb oldallécet akarnék csinálni (-25mm) az már negatív szám. Ennyit tudok róla mondani, vándorlással és anélkül egyaránt.

Elég oldaallécnek 25 mm , vagy vállal a 35 mm ?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2022.11.05. 15:01 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2640
Zerdahel írta:
elég az oldalléc széllesére a felso léc széllesége - 25 mm szerint. nem vándorok

Erre gondoltál?
Hát ha szlovákul írtad volna, lehet, hogy a guglival le tudtam volna fordítani, hogy ez mit jelenthet. Így sajnos fogalmam sincs, hogy mire gondoltál, amikor írtad. Kétségtelen tény, hogy keretlécről van benne szó, de itt én el is akadtam. Nálam a felső léc nincs 25 mm sem, na most ha 25 mm-rel kisebb oldallécet akarnék csinálni (-25mm) az már negatív szám. Ennyit tudok róla mondani, vándorlással és anélkül egyaránt.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2022.11.05. 13:05 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.04.19. 19:38
Hozzászólások: 368
No és mi van a keretekkel


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2022.11.05. 12:46 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2640
Akik követik a fórumokat, azok tudhatják, hogy oszkár és közöttem igen rossz a viszony. Ez azonban nem jelenti azt, ha valamiben igaza van, akkor azt nem ismerném el. Szóval szerintem (szigorúan mondom, hogy magánvélemény, egyáltalán nem biztos, hogy igazam van, csak próbálok logikusan gondolkodni), az atka darázs kapcsolat nem más, mint egy matematikai valószínűség. Ha sok a darázs, és sok az atka, akkor véletlenszerűen kerül a darázsra atka. Nem gondolom azt, hogy a terjesztésben érdemi szerepe lenne. A Hegedűs Dénes mondta egyszer azt, hogy ahol látunk egy atkát a méhen (lovagló atka, azaz nem a potrohgyűrűk között van), akkor ott ezer atka van. Statisztikailag ez a szám jön ki abból, hogy pl. 50 "lovagló" atka közül mondjuk egyet talál meg az ember, és 20 atka közül egy "lovagol". 1/50 szorozva 1/20-szal egyenlő 1/1000, tehát ha hármat látunk egy családban, akkor van 3000 atka. Lehet a számokon vitatkozni, a konkrét értékeknek nincs nagyon jelentősége. Az is lehet, hogy figyelmesebb szemlélő esetén ez az érték az 1/50 helyett 1/10, így a szám 1/200, tehát csak 200 atka van az ezer helyett. Hát a darázsnál is szerintem erről van szó. Lehet, hogy Balázs idén több atkát látott darázson, mint tavaly, az lehet a sok darázs miatt is, de a sok atka miatt is. A lényeg most azon van, hogy Balázs idén nagyobb gyakorisággal látott atkát darázson, mint tavaly. Azt nem tudjuk, hogy Balázs 1/1000-et lát, vagy 1/200-at esetleg 1/2000-et. A különbség érzékelése ami hiteles lehet. Azt akarom kihozni belőle, hogy az is lehet, hogy nemcsak darázs van több, hanem atka is, ha ez most feltűnt neki. Azonban a terjesztéshez ez nagyon kevés. A méhek létszámuknál fogva sokkal nagyobb mértékben képesek szerepet játszani ebben. Azokon nagyobb az atka előfordulási gyakorisága ugyanazon méhcsaládban, mint a beszökő darazsakon lévő gyakoriság, illetőleg a méhek száma is nagyobb a darazsaknál. Én régen nagyon kritikus voltam az őszi vándoratka kifejezéssel kapcsolatban, mert az állítottam, hogy az ősszel előkerülő atkák nem más (idegen) családokból származnak, hanem a családok saját szaporulatai. Tehát nem arról van szó, hogy családösszeomlás nélkül az atkák egyenletesen oszlanának el akár több méhészetet érintően egy röpkörzeten belül. Ebben az esetben ugye nem lehetne különbség egy méhészeten belül a családok atkaszámát illetően, hiszen folyamatosan kiegyenlítődne. Akkor van vándoratka, ha komoly család összeomlások is vannak. Szerintem a beteg családok méhei viszik be a másik családba az atkát, nem a rabló méhekre való átugrással terjesztik a méhek sem az atkát, hanem szépen átvándorolnak a rabló méhekkel az atkás méhek az új családba. Az atkák darázson való jelenléte azonban kétségkívül bizonyíték azon régebbi állításommal szemben (az FF-en írtam róla), hogy igenis létezik az atkának az átmászási hajlandósága a rabló egyedekre, jelen esetben a darázsra. Én azonban ennek jelentős mértékét továbbra is erősen vitatom, alacsony előfordulási gyakoriságú statisztikai valószínűségnek tartom.

Szóval a fentiekben a magam részéről oszkárnak adok igazat. Van azonban egy másik rész, ahol nem. Bevallom, fogalmam sincs a darázs élettanról, ezért megint csak logikai megközelítéssel élek. Ha a darazsak méhészetben tett kártétele statisztikai valószínűség szerint történne, akkor ugye egy darázsinvázióval sújtott méhészetben minden méhcsaládnál egyforma mértékűnek kellene lennie a darázs sűrűségnek. Ha a családok egyforma erősségűek, akkor ha ott egyetlen méhcsalád is elpusztult a darazsak miatt, akkor minden méhcsaládnak el kellene pusztulnia. Ha viszont van élő méhcsalád, akkor az azért van, mert nem egyforma a méhegyed és darázsegyed arány. Vagyis a gyengébb méhcsalád egyedeire több darázs jut, mint az erősre. Az már hab a tortán, ha a darazsak szelektíven oda fognak menni, ahol számukra kedvezőbb az arány, tehát tovább tolódik az egyensúlytalanság, esetleg egészen addig, hogy elpusztul a család. Bevallom, hogy én a több, mint 30 év alatt egyszer sem találkoztam darázs által elpusztított családdal, egyáltalán veszélyes mértékű darázsinvázióval sem. Lopkodó darazsakkal igen, de semmi más. Lódarázs kártétellel viszont igen. Sokszor láttam méhekre eredményesen vadászó lódarazsakat tavaszi-nyári időszakban, ősszel pedig mézet vagy szirupot lopkodókat. Legtöbbet azonban a kaptárban elpusztulva találtam. Volt olyan család, ahol tízet is. Ugyanis hideg időben a méhek nem járnak kinn, ezért a fehérjeforrás biztosítása miatt kénytelen bemenni a kaptárba, ahol a méhek "megfőzik". Darázshullával viszont sosem találkoztam kaptárban. El tudom képzelni, hogy ez azért van, mert a darázs a méhet nem használja fehérje forrásként. Ezért aztán hagyják lopni, nem foglalkoznak vele. A lódarazsat azért főzik meg, mert a méhet támadja? Ahol ilyen darázsinvázió van, ott az erős családoknál az aljdeszkán elpusztult darazsakból álló szőnyeg van? Oszkár azt írja: a méheknek csak a szárnya meg a lába maradt meg, a fias eltakarítva. Akkor a darázs a fiast eszi fehérje forrásként? A méhek pedig nem pusztítják a darazsat? A lábak és a szárnyak nekem cickányra utalnak, a fias eltakarítása viszont nem. Pontosabban ha az az eltakarítás lerágott sejtekkel párosul, akkor még az is lehet cickány, de én úgy értelmezem, hogy kihúzkodták a sejtekből, tehát rovar tette. Méh vagy darázs. Én azt nem gondolnám, hogy a darázs szedte szét a méheket, hiszen a lódarázs pl. csak a méh torát viszi el. Ha cickány volt a takarító, akkor az arról tanúskodik, hogy a legyengülés oka a fokozott méhelhullás, vagy éppen darázselhullás, ami odaszoktatta. Tehát akkor a méhek a darazsakat is megfőzik? Tapasztalt valaki ilyent?
Szumma szummárum: szerintem a darazsak atkaterjesztő szerepe elhanyagolható, a darázs pedig csak a gyenge családot képes elpusztítani. Gyenge család mindenhol van. Ahol a méhek/darazsak aránya magas, ott a gyenge családot sem tudják elpusztítani, ellenkező esetben vélhetően igaz lehet a dolog. Az azonban nagyon érdekelne, hogy mennyi ezeken a helyeken a kaptár alján elpusztult darazsak száma, azoknál a családoknál, amelyekre még nem kapott rá a cickány. Ugyanis a darázs csak akkor tudja elpusztítani a családot, ha a méhet vagy a fiasítását, vagy a mézkészletét jelentős mértékben képes megkárosítani. Egyéb esetben miért pusztulna el a család? Ha fehérjeforrásként használja a méhcsaládot, akkor a méhek értelemszerűen védekeznének ellene, tehát kellene darázshulláknak lenniük, de szerintem még akkor is, ha a mézkészletet ürítik ki. Akkor 8 fok felett a méhek védekeznének, tehát lenne akkor is darázshulla.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2022.11.05. 12:40 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.02.13. 12:11
Hozzászólások: 701
Tartózkodási hely: Balatonlelle
Balázs írta:
...
Úgy látom könnyű megnevettetni, már csak azt nem értem ezen mi a vicces. Attól, hogy valamiről nem tudsz, még létezhet. ...


Balázs!
Valóban amiről nem tudsz, az még létezik :D Nem b@....nak gondolta Oszkár.
Oszkár egy régebbi esetre utalva írta, nem téged cikizett. Hosszú lenne ezt elmesélni.
Röviden: valaki nagyon okos akart lenni, aztán tök hülyeségeket írogatott, a többiek meg már annyit röhögtek rajta, hogy egy idő után kicikizték. Kínjában már vöröshangyát is bemutatott atkaként, amit Tomipapa kinagyítva felfedezett, és Randi Olivérre hivatkozva IS próbálta / kicikizett/ a markhaságait bizonygatni. Egyébként küzdeni képes méhész, ami nagyon fontos e világban. Akár a kuriáig is képes elmenni, és omme vezetőnek is beválasztották. Ezért csak viccesen mertük felvilágosítani, mert hátha a Klubvezető Úr kirúg bennünket onnét, ami aztán be is következett.
Na tehát. Az elképzelhető, hogy a tolvaj darázsra, mint a rabló méhre rátelepszik egy atka. De én már ez okból nagyon sok darázsfészket szétromboltam, és soha nem láttam abban atkát. A darázsanya telelése, és a darazsak szaporodása miatt sem lehetséges...
Na arról a fórumról elég sok hozzászólás eltűnt, de azért van ugye a TARSOLY.

A KÍVÁNCSI111 ÍRTA, AKIT AZTÁN KÉSŐBB KOHOLT VÁDAKKAL KIZÁRTAK, MINT SOKAN MÁSOKAT. A KIZÁRÓ KLUBVEZETŐ ÚR MA MÁR CSAK MAGÁVAL BESZÉLGET OTT, HA ÉPPEN TUDJA MERRE HÁNY MÉTER. OKTÓBERBEN NOVEMBER VOLT NÁLA NEMRÉG. STB :ut

"Re:Kakaskukorékolás
« Válasz #3089 Dátum: 2018. Október 13. 21:20 »
Nekem van is erről a betolakodó atkáról egy anekdotám.
Történt egyszer délidőben, hogy az egyik rokonom, -kíváncsi atka- gondolt egyet, és felugrott a higiénikus popóról (fenék az olyan alpári, kirúgatni meg nem szeretném magamat) a kijáróba. (Mint régóta tudjuk, az atka képes 1 centit ugrani, a betolakodó nagyobbat is, erre van a kerítés.) Ezeket a betolakodó atkákat migráns atkáknak is szokták hívni. A mi atkánk már régóta várta a családegyesítést, de mindhiába. Aztán ahogy nézelődik, meglát egyszer egy gyanús szállítóeszközt. Mi ez he? Valami tréfa mint a minap? Ez egy hatalmas lódarázs, valamivel a hátán. Egyik lábát a szeme fölé emeli, mert így nem vakítja annyira a Nap fénye. Fókuszál, nehogy nagyobb égés legyen, mint a Naptól. A minap is szívás volt, amikor azt hitte egy fajbéli jön darázsháton, oszt csak egy bolsevik hangya volt. (vörös)Ez nem olyan. Ez fekete hangya. Ahogy közelebb ér látja ám, ez tényleg ismerős, és a csadortól fekete. Hej nagy örömébe bekiabál a többi atkának:
-Ha jól látom, anyánk jön itt lóháton!
Nagy a boldogság. Kérdezi is az egyik az anyától:
-Ezzel a lódarázzsal jöttél?
-Igen. Ez egy telivér.
-Megszámolt az Olivér?
Á! Randin van. Na menjünk biztos helyre, és szaporodjunk, mert 100 ból leölnek 99-et közülünk, akkor egy marad, vagy nem tudom már a matekot, de sosem fogyunk el szerencsénkre...
Aztán meg ha olyan gazda lakik itt, aki nem szívesen lát bennünket, és felpaprikázódik a hangulata tőlünk, esetleg nem csak csípős levet zúdít a nyakunkba, hanem valami köddel vakít el bennünket, az olyan mint az áramütés. AMIT-RÁZ, az le is esik."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2022.11.05. 10:16 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.01.10. 02:00
Hozzászólások: 1558
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa-Bodoglár
Veszti1982 írta:
Az idén én is küzdöttem a darázzsal, sőt még mindig van. Elmondhatom, hogy lelkiismeretesen irtottam egész nyáron, (de sajnos nagy a marhatelep ahol a méhek vannak) valamint folyamatosan kinn voltak (vannak) a linkelt sörös csapdák is, és tellenek becsületesen. Ez a száraz nyár a földben lakó kolóniáknak is kedvezett. Nekem 3x2 cm a kijáró jelenleg, de a darázs 10 fokban is aktív. Amíg a méhek összehúzódva vannak addig ki be járkálás megy. Ez van

Hát... nem lopták magukat a szívembe


Igen, darázzsal hidegben van a legnagyobb probléma, de inkább anyagi jellegű, mert a fürt melletti fedetlen keretekből lopják a mézet. A darazsat és a rágcsálókat egész évben kell irtani, mert egy tavaszi egyed sokszorozza magát őszre.

_________________
A sikerhez vezető út kudarcokkal van kikövezve.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2022.11.05. 10:12 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.01.10. 02:00
Hozzászólások: 1558
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa-Bodoglár
oszkár írta:
" Idén láttam egyébként darázson atkát, érdemes figyelni, mert átfertőznek ezek is."

Már azokat is kínozza!? :lol: Azt nem láttad ,hogy rájuk ugrott - e vagy csak rájuk mászott? :D
És mit eszik rajtuk?


Úgy látom könnyű megnevettetni, már csak azt nem értem ezen mi a vicces. Attól, hogy valamiről nem tudsz, még létezhet. Nem kell nekem hinni, elég lenne, lett volna elolvasni pl. több évvel ezelőtti méhész monitoringot, de volt erről több cikk is. Nyilván ha a kaptáradba ki-be mászkáltak a darazsak, akkor hozhattak atkát is. Vagy Te a darázsfészkeket is kezelted atka ellen? Na "És mit eszik rajtuk?". Hát... Talán hasonló testnedvekkel rendelkezik, mint a méh?!

_________________
A sikerhez vezető út kudarcokkal van kikövezve.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2022.11.05. 07:11 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.31. 06:37
Hozzászólások: 834
Tartózkodási hely: Tolna megye
Az idén én is küzdöttem a darázzsal, sőt még mindig van. Elmondhatom, hogy lelkiismeretesen irtottam egész nyáron, (de sajnos nagy a marhatelep ahol a méhek vannak) valamint folyamatosan kinn voltak (vannak) a linkelt sörös csapdák is, és tellenek becsületesen. Ez a száraz nyár a földben lakó kolóniáknak is kedvezett. Nekem 3x2 cm a kijáró jelenleg, de a darázs 10 fokban is aktív. Amíg a méhek összehúzódva vannak addig ki be járkálás megy. Ez van

Hát... nem lopták magukat a szívembe


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2022.11.04. 22:54 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2015.07.10. 09:06
Hozzászólások: 637
" Idén láttam egyébként darázson atkát, érdemes figyelni, mert átfertőznek ezek is."

Már azokat is kínozza!? :lol: Azt nem láttad ,hogy rájuk ugrott - e vagy csak rájuk mászott? :D
És mit eszik rajtuk?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2022.11.04. 22:42 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6278
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Valljuk be őszintén, sajnos mi is benne vagyunk ha kialakul a darázsinvázió.
Akkor kezdünk darazsat írtani amikor már sok van.

Végül is csak egy cikket szeretnék megosztani, hátha van aki nem olvasta, és kap egy kis segítséget.
https://www.kartevoirto.hu/news/darazscsapda/

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2022.11.04. 21:31 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2021.12.04. 18:34
Hozzászólások: 112
Tartózkodási hely: Kaposvár
Egyébként igazad van! "oszkár" Mert elpakolás után semmi probléma sincs sehol. kop,kop,kop.

Aki ezt nem látja ,nem is tudja elképzelni, azt hiheti a sok darázs 2-3 db a bejáróknál jó legyen 5, NEEEEM ,több száz.
Olyan a kaptárbontás mint ha elkésnél a pergetéssel és -1kg-os az aznapi mérleged,csak darazsakkal, tök mindegy hogy a legerősebbet nyitod-e, csak a kesztyűn van 30, amit kiveszel keretet 100,de a nyitott kaptárba már betódult 300 és onnantól kezdve 100-asával.És követnek ezrével,de nem bántanak semennyire.
Ja,és mit csinálsz nappal?: bezárod a kijárót,spricceled ecetes vízzel,füstölsz, és mellé anyázol mert az egy kicsit mindig segít!!!
A legrosszabb, nem tudsz mit csinálni és otthagyod őket mert tehetetlen vagy (én persze)!!!
Na de hagyjuk már,elmúlt. Azt bánom most már, hogy nem készítettem képeket,videót,de akkor kinek van eszébe,vagy is nekem nem volt :ut


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2022.11.04. 21:03 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.01.10. 02:00
Hozzászólások: 1558
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa-Bodoglár
Nálam is rengeteg darázs volt. Néhány helyen a kaptár előtt sárga a föld a hulláiktól. Sok mindenben pusztult már ki családom, de ebben még nem. A darázs rátajolás ellen is lehet egyébként sikeresen védekezni ugyanazokkal a módszerekkel, mint egy rabolt családnál. Ettől még nyilván ha van idő és lehetőség hova menni, akkor jobb az ilyen helyről mozdulni nyugodtabb helyre. Nálam ez sok okból nem opció, ezért inkább tovább keresem az okot, vagy a megoldási lehetőséget. Idén láttam egyébként darázson atkát, érdemes figyelni, mert átfertőznek ezek is.

_________________
A sikerhez vezető út kudarcokkal van kikövezve.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2022.11.04. 19:34 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2015.07.10. 09:06
Hozzászólások: 637
Akkor kicsit bővebben! Lehet valóban sok volt a darázs! :D
Jól tette ,hogy elpakolt!

És vizsgálsz nosemát, atka kevés hullik, pete van, anyát látod. Augusztus elején a 6 keretes szaporítás egyik nap még megvan,2 nap múlva méhek sehol, csak a szárnyuk meg a lábuk ,fias eltakarítva! Az este kiürített darázscsapdák 10 órára dugig!!
Akkor mi a kérdés? Sok -e a darázs? Vagy keressük a nem valós problémát tovább? Vagy sürgősen hurcolkodunk.

"Távgyógyászként" ennyivel tudtam segíteni :lol:
Pakolás után, az akkor 6 keretnél is gyengébbek köszönik jól vannak. ;)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2022.11.04. 15:51 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.01.10. 02:00
Hozzászólások: 1558
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa-Bodoglár
Kedves alattam szólók!

Nem arról szól egy ilyen felület, hogy távolról is segítsünk, amiben tudunk?! Legalább valami távgyógyász tippet ti is írhatnátok, a két szavas kötöszködés helyett, azzal lehet távolról is segíthetnétek. Amúgy szerintetek az ilyen lokális hibáknak mi a háttere? Szerintem tök egyszerű a dolog, mindenhol sok a darázs, így ha nincs mindenhol erős kutatás a kaptáraknál, akkor a darazsak nem mutatnak mást csak a gyenge láncszemeket. Támadható család pedig nem csak néptelen lehet, sok okból kialakulhat ez.

_________________
A sikerhez vezető út kudarcokkal van kikövezve.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2022.11.04. 15:17 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.04.19. 19:38
Hozzászólások: 368
elég az oldalléc széllesére a felso léc széllesége - 25 mm szerint. nem vándorok


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2022.11.03. 19:35 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2021.12.04. 18:34
Hozzászólások: 112
Tartózkodási hely: Kaposvár
Köszi mindent! Nincs baj a távgyógyászokkal.Próbálnak segíteni! Múlt héten a gazdaboltos mesélte hogy más méhészek is ezzel a problémával küzdöttek. Akkor ott nem lehetett kaptárt bontani sem,annyi volt a darázs . Látni kellett volna mert elmondani nem lehet! (írni) Utólag lehet gondolkodni, cselekedni kellett ,akkor próbáltam segítséget kérni. Van aki próbált is, de a darazsakat nem lehetett megfékezni. Lehet hogy gyengülő félbe voltak,atkásak,nosemás, stb. Előtte 1 héttel nem vetünk észre problémát. Na mindegy elpakoltunk szerintem jól döntöttünk. A szomszéd kedves volt,mert 2 hét múlva megtalálta az egyik darázsfészket kaszálás közben ill, a darazsak ŐT, majdnem mentőt kellett hívni hozzá,de a védőital itt is bizonyította hatását!!! :D


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2022.11.03. 18:47 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6278
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Oszkár! Oszkár! ........ :D

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2022.11.03. 18:34 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2015.07.10. 09:06
Hozzászólások: 637
Ja! Aha! Szeretem a "távgyógyászokat"! :lol:


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2022.11.02. 17:28 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.01.10. 02:00
Hozzászólások: 1558
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa-Bodoglár
BehoPet írta:
Köszönöm meezesjeno! Még egyet leöltek vagy mi ,szerintem ki is zavarják öket kényszer raj lesz belőlük, de ez csak találgatás, nincs hulla! Atka van ,mint mindenhol de hála ISTEN-nek kevés, vagy még a fiasba lapulnak.Ez se volt gyenge család idei anya 6 NB kereten,ja ráadásul bolondok voltak itt nem lehetett volna a félmeztelen videó készíteni.:) Elpakolunk ezek egy mészárlók, na aztán, kaptam egy jó tippet! "farkastörvény" :twisted:


Valamikor a kaptár fenekére ment szirup és szirupos lett a szivacs. Ki kell cserélni a szivacsot, még ha száraznak is tűnik. Nálam is volt ilyen egy idei gyenge anyatartaléknál, de azok se engedték be a darazsakat, ahogy elmúlt a kutatás élték tovább az életüket. Egészséges családot nem pusztít el a darázs. Ahol ilyen baj van keresni kell az okot, pl. anyátlanság, nosema vagy atka, esetleg ezek együttállása.

_________________
A sikerhez vezető út kudarcokkal van kikövezve.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2022.10.31. 19:12 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2016.05.14. 18:29
Hozzászólások: 31
Intex medence fűtés szeretnék itató víz melegitéshez használni használ valaki?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2022.10.05. 20:38 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2015.07.10. 09:06
Hozzászólások: 637
BehoPet

Átérzem "kínodat"! Ennyi darazsat még nem láttam! :merg Nem maradt más mint a pakolás vissza a másik telepre.
A csapdákba a következőket raktam: Döglött hal,Ecet+sör+cukor, Izocukor, Cefrésedő érett gyümölcs. Ezekből a cefrésedő bizonyult a leghatásosabbnak. Az este kiürített csapda másnap tízre dugig volt darázzsal.
Az biztos, hogy a gyengébbeket kiszelektálják!

Szerencsére már kezdenek eltűnni!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2022.10.05. 20:31 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2021.12.04. 18:34
Hozzászólások: 112
Tartózkodási hely: Kaposvár
bné köszi! Majdnem értem! Az elmúlt évek azért csak azt igazolták hogy több család pusztult el kezelés hiányában mint a túlzott,akár kutyult atkairtószeres kezelésekben. "Szerintem" de hát mi az, amin nem lehet vitatkozni! Én is mindent kipróbáltam, idei évet szublimálom végig.....(nem is ide tartozik)
Nincs szükség a jó minőségű magyar mézre? azt akarják hogy higgyük el!!! amúgy most töltöttem fel egy képet, magyar méz van a kaptárban, a németek hordják ,megőrülnek érte. Na ez volt a hülyeség. :ut :re


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2022.10.05. 20:14 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2020.08.17. 15:21
Hozzászólások: 65
Akinek 700 családja van......az mindent tud?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2022.10.05. 20:06 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2021.12.04. 18:34
Hozzászólások: 112
Tartózkodási hely: Kaposvár
Köszönöm meezesjeno! Még egyet leöltek vagy mi ,szerintem ki is zavarják öket kényszer raj lesz belőlük, de ez csak találgatás, nincs hulla! Atka van ,mint mindenhol de hála ISTEN-nek kevés, vagy még a fiasba lapulnak.Ez se volt gyenge család idei anya 6 NB kereten,ja ráadásul bolondok voltak itt nem lehetett volna a félmeztelen videó készíteni.:) Elpakolunk ezek egy mészárlók, na aztán, kaptam egy jó tippet! "farkastörvény" :twisted:


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2022.10.05. 08:26 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2020.08.17. 15:21
Hozzászólások: 65
Na igen helyzet van,évek óta.Megváltozott idő,méhlegelő,élettér a méheknek.Atka meg csak szaporodik,atkairtók nem hatékonyak,kezelések sokasodnak,/valaki 40-szer furettózik,más 4féle szerrel védekezik/,majd csak lesz összeomlás.
Másik oldalt nézve,nincs szükség a jó minőségű magyar mézre,ha kell is olcsóbban,mindig mondják sok a méhész,de még most is indulnak méhész képzések.Kina, ukrajna,magyar kereskedő az ellenfelünk,minisztérium, Omme,csak van.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tanacskeres
HozzászólásElküldve: 2022.10.05. 07:23 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.02.13. 12:11
Hozzászólások: 701
Tartózkodási hely: Balatonlelle
Erre szoktak mindössze annyit írni, hogy ATKA.
Általában igaz, de nem mindig. Láttam olyan képeket októberben, ahol a méhész összegyűjtötte az elfogott darazsakat, és piramist rakott belőlük, ami úgy derékig érhetett. Orosháza mellett volt akkor a legnagyobb kupac. Kedvezett az idei év a darázspopulációknak. Nem sokat segít, ha a darázsfészkeket megtalálva leromboljuk azokat, mert egy fészek csepp a tengerben. Annyi haszna lehetett ennek a rengeteg darázsnak, hogy idén azzal táplálkozhatott elsősorban a gyurgyalag, mert igen keveset lehetett hallani, már majdnem a szívem hasadt meg, amikor felmerült bennem a rémisztő gondolat, hogy kiveszett a néhai év madara. :mrgreen: Régebben volt méhészmester, aki a darázsfészkek elpusztítására ösztökélt. Nem rossz ötlet, és a darázscsapda sem, de a darázspopulációt tekintve nem sok jelentősége van. (Talán még van valaki, aki visszaemlékszik a Karácsony környéki írásásra, ahol a darázskolóniák felkutatására ösztönözte méhésztársait. Na ugye aki nem tudja hogyan működnek a darazsak...)

Valamiért elgyengült az a család. Lehet anyátlansága miatt, vagy rossz anya, esetleg túlkezelve mérgezett (atkaírtó szer). A nyári hordástalan forróságban leálltak a szaporodással, vagy sok minden okra is lehet gondolni. De a legvalószínűbb az elgyengülése az atkától. Ezek a családok egész jól védekeznek a más családok lerohanási manővereiktől, de a hűvös hajnalokon a darazsak könnyen kikezdik őket. Ilyen hideg hajnalokon az a szemét darázs már repül, a méhek meg szinte fürtben rezsit csökkentenek. :lol:

Remélem nem lesz igazam, de mivel ilyen gyenge állományt már rég nem teleltem be mint az idén, ezért a nozémát sem zárnám ki. Őrösi írta valamikor, hogy a hordástalan nyár a nozéma melegágya. + Ekkor(a) virágpor hiány még soha nem volt mint az idén. Reggel néhány gombócka augusztusban amíg kicsit elviselhető volt a hőség, aztán leálltak. Most ugyan hetek óta ömlik be a borostyánról, sőt a fias lépekből a lehűlés előtt löttyent a friss nektár, és végre vannak szép virágporos keretek, de az már késő.

Minden ősszel találok néhányat akik atkával bővebben dicsekedhetnek. Volt nálam is egy család, ahol 218-166-214-106-51-206-81-44 és tegnap 5 esett. Szép család. De van ahol semmi sem esett, vagy ahol csak 7 vagy a legtöbb egyszer 9 volt, mégis csak 6 léputcás. Az öreg anyásak gyengék, és még fogyni fognak. Na a monitoring vizsgálatok alkalmával láttam katasztrófákat is, de arról a titoktartási kötelesség miatt csitt. Csak annyit, hogy amikor a kaptár tetején a számok a 2000 meg az 1700 a lehullott atkák számát jelenti :!: egy fújásra :o
Remélem nem lesz igazam a nozémával kapcsolatban, és azt mondjátok tavasszal, hogy hülyeséget írtam. Viszont akinél van néhány mászkáló, és nem szárnyatlan, azokat érdemes megnyomni. Nyáron ezek üresek, de most tele vannak ürülékkel.
A kaptárakat, összepiszkított lépeket sokan fognak tavasszal fertőtleníteni. De ne így legyen!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 4011 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5 ... 81  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.