Pontos idő: 2024.04.18. 23:32

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 239 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Cupularve,Jenter
HozzászólásElküldve: 2018.07.11. 22:05 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.11.16. 21:50
Hozzászólások: 197
Tartózkodási hely: Jászberény
Én egy mikrosütőt néztem ki. Már kibeleztem, csak a doboz burkolat, és rajta az ajtó marad.

Közben megtörtént végre az áhított áttörés! Nem tudom hányadik próbálkozásra, gondozásba vették a méhek a Nicot petéztető tokba lerakott petéket! A sikert az jelentette, hogy korábban a tenyészkeret keskenyítésénél forszírozott gondolatmenetet követve, a tok nyitott oldala és a szomszédos keret között megnöveltem a léputcát. Csak kb. 1 cm-el! Ezzel kb. duplájára nőtt, és ezek szerint az oda tóduló dajka korú méhek tették a dolgukat. Mint a többi esetben, ahol egyszerre igyekeztem mindig csak egy dolgot fixen változtatni, itt is a minimális előkészület nélkül kezdtem. Tehát se előnyalatás, se mézezés. Új eredeti tűzősejtek fel, ugyan az a szaporítani kívánt anya bezár, és indul. Ez így, mint látszik is, időben igen hosszan tartó, szinte az egész évet átfogó sokszor ismételt kísérletet jelentett. De ebben az esetben elsőre sikerült! Miközben akaratomon kívül ugye mégis változott pár paraméter, úgymint a petéztető tok illata a folyamatos kaptárban lét miatt, valamint a szezonban betöltött idő, változékony időjárás, és még kitudja hány ismeretlen. Tehát ez csak egy eset, még nem törvényszerűség! Mindösszesen figyelemfelkeltő, és nem kevésbé örömteli :) Jövőre innen indul. De azért közben az álca áthelyezést is gyakorolva :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Cupularve,Jenter
HozzászólásElküldve: 2018.07.05. 08:12 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.11.25. 18:43
Hozzászólások: 311
Tartózkodási hely: Bakonszeg
A kivehető fűtőegységet meg úgy nagyjából az egészet Fülemüle keltetőjéről koppintottam le. A kivehető egység azért előnyös mert könnyen váltok 12 voltra. Én is úgy akartam először csinálni hogy szünetmentes legyen, de a túl sok felvett amper miatt ez csak vészhelyzeti fűtés maradt. Ha jobb lenne a doboz hőszigetelése lehet jó lenne 12 volttal tartósüzemben is. A hőfok 35 fokra van állítva.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Cupularve,Jenter
HozzászólásElküldve: 2018.07.04. 22:18 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.11.16. 21:50
Hozzászólások: 197
Tartózkodási hely: Jászberény
Köszi a fotókat és a leírást. Annak van valami jelentősége, hogy a tetején középen van egyben a fűtőtest és szabályzó szerelvény? A csirkekeltetők is ilyenek. A gyors cserélhetőség miatt, ha esetleg meghibásodna? Mennyire kell pontos hőmérséklet? És annak mi a pontos értéke? Van egy hűtőtáskám ami fűteni is tud, csak egy szabályzó kell rá. Elsőre ezt néztem ki, mert 12V-os, ami autóban is használható. 230V-os táp is van hozzá, és egy akkuval kiegészítve egyből szünetmentes is lenne. De lehet hogy készítek én is olyat, amibe a tenyészlécet egyben be lehetne tenni. Összeszedem a gondolataimat, és igyekszem a télen megvalósítani! :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Cupularve,Jenter
HozzászólásElküldve: 2018.07.04. 21:17 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.11.25. 18:43
Hozzászólások: 311
Tartózkodási hely: Bakonszeg
A szabályozón kiírt szám senkit ne tévesszen meg. A pontos hőmérsékletet a könyökhőmérő mutatja. A levegőt állandóan keveri egy ventilátor benne, a fűtést hajszárítócekász végzi. Fala bútorlap. A 12 voltos egység ugyan ilyen, de csak áramszünetkor teszem bele, az eddig 1 napot ment.


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Cupularve,Jenter
HozzászólásElküldve: 2018.07.04. 20:12 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.11.25. 18:43
Hozzászólások: 311
Tartózkodási hely: Bakonszeg
Ilyen. A szabályzó fűtő egység egyben cserélhető egy ugyanilyen 12 voltosra.


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Cupularve,Jenter
HozzászólásElküldve: 2018.07.04. 13:31 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.11.16. 21:50
Hozzászólások: 197
Tartózkodási hely: Jászberény
Dobhatnál fel egy fotót róla, és légyszíves írd már le részletesebben. Pl. miből készült, mivel fűt, 12 vagy 230v-os...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Cupularve,Jenter
HozzászólásElküldve: 2018.07.03. 20:48 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.11.25. 18:43
Hozzászólások: 311
Tartózkodási hely: Bakonszeg
Nekem házi van, direkt erre csináltam. Kínai hőfokszabályzóval. Eddig jó.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Cupularve,Jenter
HozzászólásElküldve: 2018.07.03. 16:51 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.11.16. 21:50
Hozzászólások: 197
Tartózkodási hely: Jászberény
Már meg van célozva a keltető is! Van többféle donor, amiből ki lehetne alakítani, és többféle elképzelés, de valószínűleg majd téli feladat lesz. Valaki használ már? Ha igen, milyet?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Cupularve,Jenter
HozzászólásElküldve: 2018.07.03. 16:33 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.11.25. 18:43
Hozzászólások: 311
Tartózkodási hely: Bakonszeg
Szerintem jó irányba viheti a gazdaságos működést egy keltető beüzemelése is. Amíg a fedett bölcső a családnál van gondozásra addig akár anyásítható vagy kidajkál még egy szériát.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Cupularve,Jenter
HozzászólásElküldve: 2018.07.03. 15:35 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.11.16. 21:50
Hozzászólások: 197
Tartózkodási hely: Jászberény
Akkor jó irányban gondolkodtam. Kár hogy előbb nem jutott eszembe...
De azért remélem a végén igazad lesz, és ha jól megfigyelem a méheket megtanulhatok méhészkedni :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Cupularve,Jenter
HozzászólásElküldve: 2018.07.03. 14:52 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.02.28. 14:40
Hozzászólások: 185
Tartózkodási hely: heves megye
Én anno még Apámtól tudom, hogy Zsideinél látta: a jó tenyészkeret annyiban különbözik a normáltól, hogy nincs válla.
De azóta valahol már olvastam is erről.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Cupularve,Jenter
HozzászólásElküldve: 2018.07.03. 11:22 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.07.22. 13:48
Hozzászólások: 122
Tartózkodási hely: Szolnok
Amikor bent van a dajkában az a népesség ami 30 minőségi anyát fel tud nevelni, a melegen tartás már nem gond, megfelelő szűkítés és takarás esetén. Mivel a tenyészkeret táblás fiasok közt van, két oldalról melegítve vannak a bölcsők, csak a hő elszökését kell megakadályozni takarással. Rakodónál a tenyészkeret alatt is fias van, körbe van fűtve. Keskeny tenyészkeret biztosan segíti a hőgazdálkodást, de hozzáépíthetik a bölcsőket a szomszédos lépekhez hordásban vagy túlzott serkentés esetén.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Cupularve,Jenter
HozzászólásElküldve: 2018.07.03. 08:40 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.11.16. 21:50
Hozzászólások: 197
Tartózkodási hely: Jászberény
Igen, szerintem a dajkák gyengesége okozta a problémát. A környékemen többeknél. És talán még többeknél, akik nem mondják el :) Mert kisebb állományból nem csináltunk 3 családból készült dajkát. Annak ellenére hogy ezt ezután sem tudom megvalósítani, be kell látni, hogy nem volt megfelelő. Ahol pedig egy kicsit is fejlesztési lehetőséget látok, megpróbálom meg is valósítani. Ezért készült az új tenyészkeret. Mert szerintem Nicot ide, Jenter oda, álcaáthelyezés vagy bármi, a bölcsők melegen tartását nagyban elősegíti egy alig egy óra alatt kivitelezhető módosítás. És ezt teljesen függetlenül a korábbi kísérletektől, már csináltam is.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Cupularve,Jenter
HozzászólásElküldve: 2018.07.03. 04:46 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2640
Nekem az elfogadott álcák áthelyezése után a dajkacsaládnál nem szoktak gondjaim lenni. Néhányszor előfordult tömeges lecsúszás a bölcsőkről (nyurga bölcsők). Akkor nem tudtam másra gondolni, mint hogy túl meleg volt a dajkánál. Ha jól értem a problémádat, akkor az a gondod, hogy nem lepik eléggé a tenyészkeretet. Ezt a kérdést nép hozzáadásával és szűkítéssel szoktam megoldani. Áprilisban nálam egy dajka (fél NB) három családból szokott készülni. Egy alapcsalád egy fiókra zárt anyával, a másik fiókban ugyanezen család kilenc nappal ezelőtt behelyezett anyarácsa feletti fedett fias keretek polisztirollal szűkítve. Egy ugyanilyen fedett fias fiókot kap a másik családtól, ahová később a tenyészkeretek (3 db) kerülnek a fiasokkal tűzdelve. Majd népet kap a harmadik családtól. Anyátlan dajka lesz a fogadó, azaz az alsó anyás részt elviszem, megkapja az álcákat, egy nap múlva visszakapja az anyát alulra anyaráccsal. Fedésig tilos belenézni. Ha a dajka nem különálló család a többitől, akkor anyátlanság idején jelentős az áttájolás a szomszéd családokhoz. Ha az anya lenn nincs megszorítva (pl. két fiókon van), akkor rossz lesz az elfogadás.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Cupularve,Jenter
HozzászólásElküldve: 2018.07.02. 22:53 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.11.16. 21:50
Hozzászólások: 197
Tartózkodási hely: Jászberény
Köszi a biztatást, az már szerintem látható hogy nem szoktam könnyen feladni dolgokat :) A legutóbbi bölcsőmegfázás ellenszereként elkészültem a következő fejlesztéssel. A csatolt fotókon látható keskeny tenyészkerettel, amit korábban már körülírtam. Lehet hogy az általános anyanevelős témában jobb helyen lenne, de mivel a Nicot rendszer elemeit használom rajta itt is jó helyen lesz. És majd kapcsolódik az ebből eredő, már megálmodott következő lépés is a Nicothoz :) Ez a lényegében üres tenyészkeret behelyezése összesen 11mm-rel növeli meg a teret a két szomszédos keret között, az átlagos 37-38mm-es NB méret helyett. Ezzel azt igyekszem majd elérni, hogy a dajka családnak könnyebb legyen melegen tartani a bölcsőket. Nem nehéz kiszámolni, 4 dm3 azaz 4 liter űrtartalommal kell a méheknek kevesebb helyet kitölteni! Ha esetleg hideg lenne, remélhetőleg kevésbé húzódnak majd le a bölcsőkről, mint most, mikor majdnem 5cm-es rés van tenyészkeret miatt a két keret között. A bölcsők pedig ennek a közepén, nem pedig a lépek felületén. Ez az állapot nagyon messze van a természetestől! OK, hogy ez egy agyontömött dajkával talán áthidalható, de ezen még senki sem gondolkodott?


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Cupularve,Jenter
HozzászólásElküldve: 2018.07.02. 11:56 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2640
Laza!
Az ördög mindig a részletekben van. Négy napra bezárt anya elég komoly stressz. Az már másként működik, mint amikor fél napig van bezárva az anya. Sőt, talán én rosszul is írtam. Az anyát nem visszazárom, hanem egy másik családhoz kerül be a tok, és annak az anyját zárom be. Sőt, ezektől el szoktam venni minden nyitott fiast is, hogy minden fiatal dajka próbáljon az anya közelébe húzódni.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Cupularve,Jenter
HozzászólásElküldve: 2018.07.02. 11:05 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.02.28. 14:40
Hozzászólások: 185
Tartózkodási hely: heves megye
Mivel van szerencsém személyesen is ismerni "lazá"-t, így - telefonbeszélgetésünkön túl - itt is figyelemmel kísértem próbálkozásairól közzétett, tanulságos írásait.
Le a kalappal a kitartásodért. Nem tudom közös "jenterezős" ismerősünktől milyen tanácsot kaptál, de egy már most biztos, hogy ez az év - sok más mellett - rendkívüli, nem egy rajzós év idáig, így biztos a direkt anyanevelés sem úgy működik, mint normál évben. [i](Mondom ezt én aki életében 2x, több mint 20 éve álcázott, azóta sokkal egyszerűbb, igaz kevésbé hatékony módszereket használtam "anyanevelésre".)
Az idei sikertelenség ne vegye el a kedved a módszertől, jövőre is nyugodtan próbálkozz - ha csak nem ismétlődik az idei időjárás, a siker sem fog elmaradni.
Nekem sem működtek a hagyományos (és kényelmes) módszereim az idén. (pl. a tovább szaporításra szánt anyákat, ha magától nem csinálja direkt "megszorítom" - nem bővítek amikor már kellene -, amint megperemezik/nyújtják a bölcsőt az álcának, lezárkázom az öreget nehogy elmenjen nyitott bölcsőről, fedés után kb. 3 napra lementem a bölcsőket, a fészket megtűzdelem (2 fias-1üres-2fias-1üres) és az öreg csak a következő napon szabadul.)
Nem dicsekedni való, de eddig csak 6! anyát tudtam pirossal megfesteni. Akác elején egy zöld (2014) anyás családom döntött a váltás mellett. Az 5 váltó bölcsőből 1 maradt, és csináltam 4 műrajt. A hatodik egy idegen rajocska (50dkg) szűz anyával akác után (valószínű valaki nem tudott időben lepergetni). Napraforgóra való felkészüléskor találtam 1!!! váltóbölcsőt (ha túlélte a szállítást majd meglátjuk) - a 41 családos egri apai örökségemben, vörösmarton semmi. Slussz, mindenütt tavalyi, néhány fehér és egy kék anya. (a zöld 2!! heti -mondom, hogy extrém egy év - együtt petézés után érdemei elismerése mellett lányai áldozatává vált)
Szóval fel a fejjel, ki a mellel meglásd jövőre más lesz. Jászberényben keressük egymást.
üdv.ficzpet


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Cupularve,Jenter
HozzászólásElküldve: 2018.07.02. 09:39 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.11.16. 21:50
Hozzászólások: 197
Tartózkodási hely: Jászberény
Eddig Cerana megoldása tűnik a legjobbnak, de nekem az sem jött be. Ha 4 napig be volt zárva az anya a tokba, és az sem hogy egyből átraktam az anyátlan dajkának. Az eredeti Nicot megvásárlása és szintén többszöri sikertelen használata után az már tényleg eszembe sem jut hogy még a Jentert is megvegyem :) Ha valaki végleg feladta vele, és töredék áron megválna tőle, akkor talán kísérleteznék azzal is... Nem akarom én senki üzletét rontani, de szerintem más is jobban teszi ha biztosabb módszerrel próbálkozik, vagy legalább egyszerre mással is...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Cupularve,Jenter
HozzászólásElküldve: 2018.07.02. 08:29 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.07.22. 13:48
Hozzászólások: 122
Tartózkodási hely: Szolnok
Én Jenterezek, sosem volt ilyen problémám, de egy ötlet amit sosem próbáltam: Anyátlan (és nyitott fias mentes) dajkához beadni a tenyészkeretet a kelés előtti napon.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Cupularve,Jenter
HozzászólásElküldve: 2018.07.01. 12:35 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2640
Ha figyelmesen elolvasod ezt a topicot, akkor már többször le lett írva egy lehetőség, ami még mindig nem tökéletes, de működik. A patéztető tokba a kelés előtti napon visszazárod az anyát. Ekkor a tok tele lesz dajkaméhekkel, amelyek idejében gondozásba veszik az álcákat. A jelenség oka, hogy a kikelő álcák nem kapnak időben pempőt. Ezzel a módszerrel sokat lehet javítani, de nem tökéletes ez sem. Kb. a tűzősejtek felénél lesz élő, áthelyezhető álca.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Cupularve,Jenter
HozzászólásElküldve: 2018.07.01. 11:00 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2018.05.29. 15:31
Hozzászólások: 1
Sziasztok!
A tapasztaltabbaktól szeretnék tanácsot kérni. Megpróbálom röviden összefoglalni a lényeget.
Nem régiben vásároltam Eredeti Nicot anyanevelő készletet illetve ezzel egy időben vettem egy kínait is... (Az eredeti biztos hogy eredeti NICOT)
Kb 60 családos a méhészetem ide szeretnék új anyákat nevelni de valami oknál fogva egyáltalán nem sikerül használni az eszközöket. Maga a petéztetéssel nincs gond, este berakom reggelre kb 70-80%-a tele van petézve. Újabban próbáltam több alkalommal hogy mézzel megtöltöm a tűzősejteket, ahogy olvastam is itt a forumon, maga a petézés ekkor is ugyan úgy sikeres mintha nem tenném. Viszont a család nem gondozza a petéket, mivel mikor átkellene helyezni az álcákat már teljesen üresek a tűzősejtek. Igazából mindkét készlettel, kb 6 családnál próbáltam már, volt ahol többször is de mindig idáig jutok igazából hogy a 3-dik napra semmi sem marad. NB a keret méretem, NB24-es kaptárakban, utoljára ismét a legjobb családomhoz tettem be, ahol kb 6-7 keret fias közé, illetve ekkor már olyan keretbe illesztettem a Nicot-ot ahol fias is van, előtte olyan keretben voltak elhelyezve amiben nem volt éppen fias. Természetesen ezt a keretet a nyilt fias keretek közé teszem. Mindig a felső keretléc keret közepére helyeztem el 2 csavarral. Először nem etettem gondoltam az a baj, utána próbálkoztam hogy napi 0,6-0,7 liter szirupot adtam nekik de így sem jutottam el hogy álcáim legyenek... Előtte lévő napon még megvannak a peték, legálább is a tokban látni lehetne őket, bár lehet hogy csak kiszáradva vannak... (ami feltünt hogy a peték nem merőlegesen vannak sokszor a tűzősejtben hanem már "fekszenek")
Mindkét készlettel ugyan eddig jutok, így nem tudom mit ronthatok el, már több videót leirást is néztem, de nem gondolom hogy máshogy csinálnám. Próbáltam hogy a petéket helyeztem be a dajka családhoz, de abból 1et sem fogadtak, igaz ezt a kínaival csináltam. Ezt egy youtube-os vidő alapján szerettem volna ahogyan a pali rögtön így rakta be őket.
Valakinek van esetleg ötlete hogy mi lehet a gond? Mert már teljesen tanácstalan vagyok a próbálkozásaim után.
Előre is köszönöm az ötleteket és tanácsokat!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Cupularve,Jenter
HozzászólásElküldve: 2018.06.29. 23:08 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.11.16. 21:50
Hozzászólások: 197
Tartózkodási hely: Jászberény
Ki kell hogy egészítsem az előző hozzászólásom, mivel valószínűleg a leglényegesebb probléma kimaradt! Nevezetesen a dajka családok gyengesége! Azt gondolom, ez az igazi forrása a megfázó bölcsőknek, és esetleg pár korábbi, elfogadás elmaradásának is. Mert ha olyan dugig teletömött, vagy leszűkített dajkát készítettem volna, mint amit a könyvekben leírnak, akkor nem húzódtak volna le a hidegben sem a bölcsőkről, mert nem lett volna hová. Tehát lehet a keret módosítással, takargatással és egyéb trükkökkel segíteni, de a legfontosabb akkor is a jó dajka család! Ami mint az eredmény mutatja, nem volt megfelelő...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Cupularve,Jenter
HozzászólásElküldve: 2018.06.29. 22:16 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.11.25. 18:43
Hozzászólások: 311
Tartózkodási hely: Bakonszeg
Vagy egy keltető beszerzése ;) .


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Cupularve,Jenter
HozzászólásElküldve: 2018.06.29. 21:13 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.11.16. 21:50
Hozzászólások: 197
Tartózkodási hely: Jászberény
Én is úgy jártam ismét mint Erdész1 fórumtárs. És egy helyi méhészcimbora szintén. Azt gondoljuk, hogy a hideg éjszakákon megfáztak a bábok az anyabölcsőben.

Láttam egy ötletet a neten. Egy német ajkú fickó mutatta a tenyészkeretét egy videón. Persze hogy nem találom meg mégegyszer :) Eddig sehol nem látott módon úgy volt összeszegelve a lécekből, hogy az alsó, és az oldalsó lécek élére álltak. Csak most jutott el az agyamig, hogy miért! Tehát mindössze kb 1cm széles volt ott a keret. Így az oldallécekbe könnyűszerrel be lehetett faragni a tenyészlécek helyét is, valamint sokkal közelebb kerültek hozzá a szomszédos keretek. A távolságot csak a tenyészléccel tartotta. Gondolom az mégsem lenne jó, ha beépítenék a bölcsőket. Ezzel a megoldással a méhek könnyebben melegen tudják tartani a bölcsőket. Tehát a következő feladat egy új tenyészkeret és tenyészlécek készítése :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Cupularve,Jenter
HozzászólásElküldve: 2018.06.29. 07:07 
Online
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.09.29. 22:30
Hozzászólások: 436
Sziasztok!
Én a Tescoban vettem, de ugyan ilyen, szemüveggel is használható:
https://www.mediamarkt.hu/hu/product/_h ... 80855.html
Üdv:

_________________
Kavalos
Don't stop honey!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Cupularve,Jenter
HozzászólásElküldve: 2018.06.28. 22:44 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.11.16. 21:50
Hozzászólások: 197
Tartózkodási hely: Jászberény
Olyan világítós nagyítót, amivel bele lehet látni egy szűkebb résbe, vagy sejtbe, miközben bele is világít, én korábban nem találtam. Műszerészként ráadásul olyat kerestem volna, ami alá még "szerszámmal" is be lehet férni. Az említett otoszkópra is csak véletlenül bukkantam. Előtte még csak nem is hallottam róla! Elem és kipróbálás nélkül egy kínai zseblámpa áráért sikerült megvenni. Szerencsére jó lett, és pont megfelelt a célnak. Más kérdés, hogy a jól kiválasztott vagy feljavított kínai álcázótűhöz egy kis gyakorlat után, tapasztalataim szerint nem is kell. Leginkább csak felderítésre használom. Hogy a megfelelő korú és fekvésű álcát megtaláljam, vagy egyáltalán lássam. Mivel kevés kell egyszerre, válogathatok a fekvésük szerint is. Azt vettem észre, hogy a sikertelen Nicot-os kísérletek miatt, végülis nem régóta gyakorolt mozdulatsort kevésbé rontom úgy el.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Cupularve,Jenter
HozzászólásElküldve: 2018.06.28. 20:59 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.09. 21:39
Hozzászólások: 707
Tartózkodási hely: Tatabánya
Egy anya áráért lehet venni olyan lupét ami a célnak bőven megfelel és van rajta világítás is.

_________________
mindent a maga idejében


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Cupularve,Jenter
HozzászólásElküldve: 2018.06.28. 06:47 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 19:19
Hozzászólások: 615
Tartózkodási hely: Derecske
A kínai álcázótű valóban hasznos dolog, de én kis változtatással használom. A lapkáját, ami az álca alá megy meleg hőlégfúvóval kissé feljebb pördítem, adva annak egy kis kunkort. Nem kell nagyot, csak kicsit. Lehűlve úgy marad. Igen megkönnyíti az álca alá nyúlást, szinte nézni sem kell, csak úgy beledugva szinte biztosan felveszi. Szerintem próbáld meg így is!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Cupularve,Jenter
HozzászólásElküldve: 2018.06.27. 14:38 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.11.16. 21:50
Hozzászólások: 197
Tartózkodási hely: Jászberény
Mióta van eredeti tűzősejt, és számomra a tokon használva bebizonyosodott, hogy a korábban beszerzett kínai problémás, nem is használtam mást. Korábban a kínaiban is sikerült elég jól első-másodikra is a kézi áthelyezés. Igazi javulás nem volt tapasztalható, de az a mostoha körülményeknek volt tudható. Közben a technikám és a felszerelésem is csiszolódott valamennyire. Legalább is remélem. :) Az elsőknél hiába volt meleg vizes törölköző, alig láttam. Az erdőben nappal is rosszak a fényviszonyok. Ha süt a nap azért, ha nem, akkor meg azért :) Ha néhol, szinte állandóan változó helyen, erősen bevilágít a nap, azokon a foltokon kívül nem látni semmit. Ha pedig nem süt, akkor az összezárt lombok alatt félhomály van. Miközben a munkám miatt a látásom is nagyon megromlott. Akartam készíteni egy speciális lámpás nagyítót, amivel belelátni a sejtekbe, mikor véletlenül találtam egyet egy bolhapiacon. Egy orvosi eszközt, ami ugyanez készen, és úgy hívják hogy otoszkóp. Ezzel, mivel 3x-os nagyítása van, a lámpája szinte azonos szög alatt világít a látószöggel, a kínai álcázótű mellett is látom hogy mit csinálok. Az álcázótűből is van már válogatási lehetőségem, tehát nem összehasonlítható az eredmény a korábbi állapottal.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Cupularve,Jenter
HozzászólásElküldve: 2018.06.27. 13:56 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.11.25. 18:43
Hozzászólások: 311
Tartózkodási hely: Bakonszeg
Részemről nagyon értékesnek tartom a tapasztalataidat, és sokak hálásak lehetnek hogy ezt leírtad. Látsz különbséget az elfogadásban kéziálcázásnál kínai és az eredeti nikot bölcsőalap között?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Cupularve,Jenter
HozzászólásElküldve: 2018.06.27. 11:18 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.11.16. 21:50
Hozzászólások: 197
Tartózkodási hely: Jászberény
kopter83 írta:
Számomra az tűnik ki az itt leírtakból is hogy aránytalan idő és munkaráfordítással elérhető hogy ne kelljen álcát áthelyezni. 45 álca 15 perc álcaáthelyezéssel. Olyan pici hogy garantáltan nincs egy napos, ami a kelés idejéből is kitűnik. Az én tokjaim idén nyugdíjbamentek...


Sajnos egyet kell ezzel értenem! Ok, bizonyos értelemben kezdő vagyok, és maradok is :) De még részemről is, az álcaáthelyezés pl. a kínai álcázótűvel, egyszerűen felülmúlhatatlan. Hiába vásároltam meg a Nicot eredeti tartozékait, és teszek meg minden felemlített praktikát, pl. szoktattam hetekig, nyalatom előre már a tűzősejteket is, etetek hordás alatt is, egyszerűen bizonytalan. És sok esetben teljesen eredménytelen! Dühít, mert a több próbálkozással, legatyásítottam több családomat, szinte eredmény nélkül. Az anyanevelés egyik legkritikusabbnak vélt szakaszáig, a dajkacsaládban való elfogadás-gondozásig, legtöbb esetben el sem jutottam vele. Ehhez képest az elkeseredésemben és hirtelen felindulásomban elkövetett, minden előkészület nélkül, pl. hideg szélben a szomszédos kaptár tetején végrehajtott álcaáthelyezés meg mindannyiszor működött. Na nem 100%-osan, de egyrészről nekem elegendő számban, és a körülményekhez képest elfogadható arányban. Arról az apró dologról sem kell megfeledkezni, hogy egy-egy álcázáskor én csak 10-20 álcát veszek el, az anya különösebb korlátozása, zaklatása nélkül. Amíg a petéztető tokban legalább 1 napig bent van az anya, ami a család fejlődési szakaszában 2-3 ezer pete/nap kiesés, és az anyának jelentős stresszhelyzet.

Idén több anyanevelőnél is megfordultam, akik egy kivételével, műanyag tűzősejtet használnak, a hozzá való kiegészítőkkel. A petéztető tokra mind csak legyintett, és mosolygott. Azért ez számomra szó nélkül is elég jól jellemzi a dolgokat! Merthogy ha valakinek, hát nekik tényleg megkönnyítené a munkájukat. De nem!

Összefoglalva a véleményem:
1. eredeti tűzősejtek kellenek, vagy legalábbis jó anyagból készültek,
2. a hozzá való rögzítők, egyéb tartozék lehet kínai is, mert töredék áron van és tökmindegy,
3. kínai álcázótű, amiből többet kell venni mert válogatni kell,
4. a többi szerintem időpocsékolás, pénzkidobás...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Cupularve,Jenter
HozzászólásElküldve: 2018.06.16. 21:06 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.09. 21:39
Hozzászólások: 707
Tartózkodási hely: Tatabánya
Őrösi szerint a 17. nap után kelő anyákat nem szabad meghagyni.

_________________
mindent a maga idejében


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Cupularve,Jenter
HozzászólásElküldve: 2018.06.16. 17:16 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 19:19
Hozzászólások: 615
Tartózkodási hely: Derecske
Erre vonatkozóan nincsen tapasztalatom. A keltetőt egy higanyos hőmérővel kalibráltam, így pontos, meg jobb is ha egyszerre kelnek az anyák.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Cupularve,Jenter
HozzászólásElküldve: 2018.06.16. 13:35 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.11.16. 21:50
Hozzászólások: 197
Tartózkodási hely: Jászberény
Ilyen esetekben lehet ezekből teljes értékű anya, ha mégis kikel? Valahol azt olvastam, hogy ha 1 napnál többet késik az már gond.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Cupularve,Jenter
HozzászólásElküldve: 2018.06.15. 17:50 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 19:19
Hozzászólások: 615
Tartózkodási hely: Derecske
Valószínüleg a hőmérséklet kevés lehetett, akkor húzódik így el a kelés. Ha magasabb a keltetési hőmérséklet akkor hamarabb kel az anya. Persze itt csak 1-1,5 oC-ról lehet szó. De ez is elég. Ha szekrényben kelt, a hőfokon kell állítani /kevés/, ha családnál akkor nem fedték rendesen, vagy nagyon a szélen volt. Ha később is, de ez a báb valószinűleg kikelt volna.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Cupularve,Jenter
HozzászólásElküldve: 2018.06.15. 14:05 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.11.25. 18:43
Hozzászólások: 311
Tartózkodási hely: Bakonszeg
Számomra az tűnik ki az itt leírtakból is hogy aránytalan idő és munkaráfordítással elérhető hogy ne kelljen álcát áthelyezni. 45 álca 15 perc álcaáthelyezéssel. Olyan pici hogy garantáltan nincs egy napos, ami a kelés idejéből is kitűnik. Az én tokjaim idén nyugdíjbamentek...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Cupularve,Jenter
HozzászólásElküldve: 2018.06.15. 13:22 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.09. 21:39
Hozzászólások: 707
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hát, ez 18. naposnak valóban fejletlen... Kb. a 13. napon kellene egy kinéznie.
Szerintem nem kapott elég pempőt. De ez csak egy tipp.

Apropó! Jenteres anyák kelése között is lehet két nap eltérés. Bizonyára többen vannak itt, akinek ezzel nem mondok újat, számomra azonban egy újabb nagy felismerés: a tenyészanyag beadásakor pempővel bővebben ellátott álcákat szabad csak meghagyni. Gyönyörű, erős anyák nevelhetők így. Most a meleg is nyilván közrejátszhatott, de a zárkázás (szétosztás) napján délelőtt - vagyis a 14 és fél napos korukra - keltek az anyák. Nem először járok így. Nagy buli, összekapkodni őket és szaladgálni velük a pároztatókhoz :) Amire visszaérek, egy már megint kikelt! Nagyon kíváncsi vagyok a gyorsabban fejlődők és a rendes időre kelők küllemi és teljesítménybeli tulajdonságai közötti különbségre.

_________________
mindent a maga idejében


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Cupularve,Jenter
HozzászólásElküldve: 2018.06.15. 06:22 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.05.13. 21:14
Hozzászólások: 537
Tartózkodási hely: Baranya
Hát igen a 18.napon úgy 2.napja kikelt méh anyának kell lennie.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Cupularve,Jenter
HozzászólásElküldve: 2018.06.14. 21:40 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.02.09. 19:13
Hozzászólások: 392
Lentebb írta, hogy 18.napon nézte ha ez igaz akkor tényleg nem ilyennek kellene lennie a bogárnak...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Cupularve,Jenter
HozzászólásElküldve: 2018.06.14. 18:21 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:01
Hozzászólások: 592
Tartózkodási hely: Szank
Miből gondolod, hogy nem él? Innen nézve semmi baja, de így már nem fog kikelni.

_________________
S. Csontos Zoltán


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Cupularve,Jenter
HozzászólásElküldve: 2018.06.14. 16:39 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2017.03.05. 09:30
Hozzászólások: 38
Csatolmány:
153D8832-5247-4061-8B9E-2EBB5A38B397.jpeg


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Cupularve,Jenter
HozzászólásElküldve: 2018.06.13. 22:24 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.11.16. 21:50
Hozzászólások: 197
Tartózkodási hely: Jászberény
Elkészültem végre én is a csatol fotón látható tűzősejt-szoktató megoldással. A tenyészkeretbe készítettem cserélhető léceket, a tűzősejthez szoros furatokkal. Ami jelen esetben 9,5mm, és lécenként 49db. A következő lépés, hogy ezeket is, és nélkülük a petéztető tok hátoldalát is átnyalatom a méhekkel.


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Cupularve,Jenter
HozzászólásElküldve: 2018.06.13. 19:49 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2017.03.05. 09:30
Hozzászólások: 38
Úgy emlékszem a 18. Napon bontottam fel a bölcsőt.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Cupularve,Jenter
HozzászólásElküldve: 2018.06.12. 21:05 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.09. 21:39
Hozzászólások: 707
Tartózkodási hely: Tatabánya
Erdész, hány napig vártál a keléssel?

_________________
mindent a maga idejében


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Cupularve,Jenter
HozzászólásElküldve: 2018.06.12. 13:06 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2017.03.05. 09:30
Hozzászólások: 38
A vírus nekem is megfordúlt a fejemben de elvetettem mert a Bogár szép fehér volt.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Cupularve,Jenter
HozzászólásElküldve: 2018.06.12. 03:41 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2640
Előfordul olyan, hogy a túl népes dajkacsalád sok hőt fejleszt, folyósabb lesz a pempő, ezért az álca lecsúszik róla. Ekkor lesz nyurga a fedett bölcső, ilyenkor álca állapotban pusztul el. Ha a bábozódás után pusztul el, akkor értelemszerűen látható a fej-tor-potroh tagolódás. Véleményem szerint ebben az esetben megfázás a leggyakoribb ok. A fekete anyabölcső vírust sem zárnám ki, feketedés nélkül. Ilyenkor esetleg csak éppen annyi vírus van, ami már elpusztítja az anyát.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Cupularve,Jenter
HozzászólásElküldve: 2018.06.11. 22:29 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.11.16. 21:50
Hozzászólások: 197
Tartózkodási hely: Jászberény
Enyém már rendes kifejlett színű és méretű, normál állagú volt. Csak mozdulatlan. A bölcső is rendes színű volt, kibontás után semmi szaga.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Cupularve,Jenter
HozzászólásElküldve: 2018.06.11. 19:45 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2017.03.05. 09:30
Hozzászólások: 38
Én is kibontottam párat ott van benne a még fehér szép nagy anya de elpusztulva volt amelyik már folyósodott.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Cupularve,Jenter
HozzászólásElküldve: 2018.06.11. 19:23 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.11.16. 21:50
Hozzászólások: 197
Tartózkodási hely: Jászberény
Nálam sem kelt ki egy bölcső, ma már kibontottam. Ott volt benne egy teljesen kifejlődöttnek kinéző anya elpusztulva. Ok hogy nézegettem, de olyan mentett bölcső is volt ami nem ragadt bele a lépbe rendesen és leesett. Majd mikor újra felraktam a lépre, úgy beépítették hogy azt gondoltam onnan biztosan nem tud kikelni. Azóta már petézik...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Cupularve,Jenter
HozzászólásElküldve: 2018.06.11. 18:22 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2017.03.05. 09:30
Hozzászólások: 38
Nem nyúlok hozzá csak egyszer míg óvatosan kiveszem a startertől és átteszem a dajkának de ez még elfogadás után rögtön. Szépen befedik és cseszik kikelni. A mentorom is szintén így járt az utólsó kettővel és ő is tanácstalan mert az 50 éves múlt alatt nem tapasztalt hasonlót!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 239 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.