Pontos idő: 2024.03.29. 06:33

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 293 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5, 6  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés Hunor+1/2 Nb kaptárban
HozzászólásElküldve: 2022.05.12. 08:09 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2018.10.27. 19:05
Hozzászólások: 14
Köszönöm! Most 3-4 egységekben többféle módszert próbálgatok +anyaszelektálás is mellé.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés Hunor+1/2 Nb kaptárban
HozzászólásElküldve: 2022.05.06. 21:30 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2020.02.24. 09:18
Hozzászólások: 12
Helló! Három éve méhészkedek. Nekem 1db Hunor 12 es fészek és 3db 1/2NBs mézterem van családonként. Amikor a 7-8 keret fiast elérik, kapnak egy 1/2 NBs műlépes keretet. Ezt kiépítik és az anya bepetézi, az aljára pedig herelépet húznak, amit letörök a szaporítani nem kívánt anyáknál. (A jó vérvonalú anyák lépeit más családok kapják meg nevelésre.) A fiasos 1/2NBs keret megy fel a méztérbe középre. Ezzel még a közepes, 8-9 keret fiassal rendelkező családok is rávehetőek, hogy elfoglalják a mézteret, illetve ott építkezenek.

Anyarácsot nem használok. A fias1/2 NBs kereteket kölyök/tartalék/ anyatartalék családok előállítására szoktam használni.

A családjaim nagy részénél amikor elérik a 10 fias keretet, hókuszpókúsz nélkül is fel szoktekmenni a méztérbe.

A fészekben repce végéig min 3db Hunor keretet kiszoktam velük építtetni, ha rosszabb időt jósolnak ill nagyon erős a család akkor többet is. Ezzel lefoglalom őket. A műlépes kereteket két fias közé teszem a széléről a mézes virágporost kiveszem, elraktározom. Az 1/2 NBnek hála amúgy szépen heresejtek nélkül húzzák ki a fészek kereteket is. Nálam a méztérben fele műlépes fele kiépített keret, ez megint csak leszokta őket foglalni. Ha rohamos hordás van akkor rakok csak rájuk teljesen kiépített fiókokat.

Az 1/2 NBs fiókot nálam csak teleléskor kapják maguk alá, a raktározási nehézségeim ill a szélvédelem miatt.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés Hunor+1/2 Nb kaptárban
HozzászólásElküldve: 2022.05.06. 19:10 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2018.10.27. 19:05
Hozzászólások: 14
Üdv!

Az alábbi kérdésemmel kapcsolatban várnék ötletet, véleményt esetleg tapasztalatot. H12 fészek+2x12keret 1/2 NB méztérrel méhészkedem.4.éve méhészkedem és az akkori idősmentorom is ezzel a rendszerrel méhészkedett, álló, otthoni méhészettel. Én vándorlok, így jól jönne, ha otthon tudnám kipergetni a mézet.
A problémám a következő: 12 hunor keret van a fészekben, jellemzően 9 keret fiasítás, de erősebbeknél 10, illetve 10+a szélső keretek belső oldala. Ezen van 1 fiók feles keret, 1-1 mű és szűzlép váltva, két fiók között anyarács. Annak ellenére, hogy erős családok nem akarnak felmenni a méztérbe, kb 1-2 félkereten kereten lézengenek. Azonban lent a fészekben zsúfoltan vannak, alsó keretlécen csüngenek. Az elmúlt években kipróbáltam, ugye hogy ragaszkodtam a rácshoz, na ekkor pár család megrajzott, utána nem raktam rácsot , de így helyben kellett pergessek, volt amikor elvettem pár kereten (2-3) fiasítást néppel ,ekkor úgy érzem gyengült, de nem rajzott. Idén is beraktam a rácsot, de kikellett szedjem, mert ismét ugyan oda kerültem. Így most felhúztam egy keret fiast (Hunort). Ami elképzelésem támadt így akác előtt. Most ha felmegy az anya a félkereteket petézni, mi történne, ha azt a félkeretes fiókot a hunor alá tenném rá anyarácsot, lenne 12 feles keret hely neki. A 12 hunorba hordanák a mézet, amibe most fias van és az akácra, akác közben kikelnek. Van még egy feles fiókom műléppel, valószínű azt még ráraknám a hunorra és mézelvétel előtt a hunor alá raknám, így két feles fiókra szöktetném. Köszönöm a segítséget.

Még annyi a történethez, hogy menet közben úgy alakult, hogy megismerkedtem egy idős méhésszel akinek segítek és ő NB 15 el méhészkedik. Lett az elmúlt pár évben "rálátásom" arra is, természetesen előnyökre, hátrányokra. Néha átfut az agyamon, hogy rendszert kellene váltani amíg kevesebb család van(25), de még adnék ennek a rendszernek esélyt és pár évet a kísérletezésnek.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés Hunor+1/2 Nb kaptárban
HozzászólásElküldve: 2021.05.09. 20:23 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2015.07.10. 09:06
Hozzászólások: 637
Anyarács a hunorra! Kezdtük H+1/2 méztérrel. Főleg mézeltetésre nagyszerű. Hátránya : nem lehet felfüggeszteni kereteket.

Korlátozni nem szoktunk feles fiókra.A jó családokról ősszel nem kell levenni,H-10-es esetén. Abban marad a "mézkoszorú".A nagyon jók 2 H-ron telelnek. Tavasszal a "gyengébbek" fél fiókot kapnak,ha "sok" nekik a hunor méztér.

A jó hordásban megközölve kapja az üres 1/2 fiókot. Nincs méz a fejük felett. Üresnek érzik a kaptárt ,hordanak mint az "őrültek". A felső feles fiókba meg érlelik a mézet. Ez a fő előnye.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés Hunor+1/2 Nb kaptárban
HozzászólásElküldve: 2021.05.09. 18:57 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.05.13. 04:28
Hozzászólások: 349
Tartózkodási hely: Tiszapüspöki
Köszi oszkár! Az év közben, hogy, vagyis inkább hol használjátok a feles fiókot? Telelésnél gondolom, illetve láttam már, hogy alul, rajta a hunor, (bár te pont nem) . Innentől kellene egy kis iránymutatás a kombinációkhoz. Anyarács hova, korlátozás, esetleg amire még nem is gondolok. :roll:


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés Hunor+1/2 Nb kaptárban
HozzászólásElküldve: 2021.05.07. 22:21 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2015.07.10. 09:06
Hozzászólások: 637
Miért is ne tehetnéd be közé ? :) Két hunor fiókhoz "dukál " minimum 1 feles fiók is! Vagy 2 is! Jó hordásban kirántják a felest egy-kettő! Ha nincs még feles kereted ("létrának"), akkor a középen kiépítetteket tologatni kell szélre. Ha már van. Akkor felváltva rakd. Egy kiépített,egy műlép.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés Hunor+1/2 Nb kaptárban
HozzászólásElküldve: 2021.05.07. 18:45 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.05.13. 04:28
Hozzászólások: 349
Tartózkodási hely: Tiszapüspöki
Na, ez a téma már úgyis régóta alszik. Agyalok, mint mindenki itt, hogy mi lenne a jó megoldás. Tudom, tanultam is és egyet is értek vele, hogy az azonos lépmérettől eltérni a rakodóban hiba és zsákutca és rajgyár, meg mindenféle ördögtől való. Mégis gondolkodom a feles méztérben a hunor fészekhez, persze csakis a rajzási időszak után, mert én még a család beállítást nem érzem, átfüggesztés nélkül. Kérdésem az, ha egyenletes hordást biztosítok, legelővel, esetleg etetéssel, akkor a két hunor fiók közé betehetek egy műlépes fél nb fiókot? Természetesen ha a hunor már valamelyest megtelt. Erről a technológiáról még lenne kérdésem ha nem gond. :oops:


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés Hunor+1/2 Nb kaptárban
HozzászólásElküldve: 2016.04.29. 13:42 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Dozer!
Nem szoktam szállítani őket, állóméhész vagyok. Valószínűleg ez az oka annak is, hogy nekem nagyon ki kell hegyeznem a dolgokat arra a néhány napra, amíg hordás van. Sokszor el is vétem, még most is 25 év után. Alapvetően az akáci népet három paraméter határozza meg. Az áttelelt népesség, az anya, és a fiasítás kezdetétől az akác kezdetéig eltelt napok száma. Ez van úgy, hogy negyven nap, van úgy hogy 80. A negyven és nyolcvan nap között van a népességben 21 naponkénti duplázódással számolva 1-2-4-8 -szoros különbség. De a generációváltástól számított idő miatt a különbség a hosszabb periódusban még több lehet. Tekintettel arra, hogy ez általában mindenkinek egyforma hosszú idő, a megfelelő korú és megfelelő módon nevelt anyák között sem lehet akkora különbség, következésképpen az akác eleji népességet alapvetően az áttelelt népesség határozza meg. Amely szoros korrelációban van a betelelt népességgel. Talán a tavaszi szűkítésnek van pozitív hozadéka, de sokkal kisebb a hatása, mint az áttelelt egyedszámnak. Tehát véleményem szerint alapvetően a repce alatti kevesebb népesség oka a kevesebb betelelt nép. Ha pedig átakasztgatni kell a fiasítást ahhoz, hogy elfoglalják a mézteret, ott anyagond van.Hiszen ekkor képtelen a duplázódást megvalósítani, azért nincs nép, ami elfoglalja a mézteret.
Tükör!
Oké látom, hogy félreértettem.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés Hunor+1/2 Nb kaptárban
HozzászólásElküldve: 2016.04.29. 12:04 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Szerintem is elég egy anyának a 20 NB lép méret.
Alkalmanként hordási viszonyoktól függően 25.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés Hunor+1/2 Nb kaptárban
HozzászólásElküldve: 2016.04.29. 11:51 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.16. 07:55
Hozzászólások: 72
Tartózkodási hely: Dunasziget
cerana, nekem 5 fiókból azért nem szokott folyni. Ezek szerint rosszul csinálok valamit.
Akkor te ezek szerint 5 fiókon szállítod?
Töredelmesen bevallom, repce pörgetés után bele tudom zsúfolni a családokat a 3 fiókba.
Kb. odaérkezés másnapján kapják a negyediket.

_________________
A kávé nem a cukortól lesz édes, hanem a keveréstől... a cukor csak arra való, hogy tudjuk meddig kell keverni! :P


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés Hunor+1/2 Nb kaptárban
HozzászólásElküldve: 2016.04.29. 11:47 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Nem is írtam olyat, hogy méhlegelő probléma Cerana.
Pont azért emeltem ki az azonos legelőt, hogy mégis ekkora különbség van behordott mézben. Meg persze népességben is.
Én másként oldom meg a dolgokat mint te. Más kaptár, más módszerek, de a cél azonos. Akácra (illetve nálam végig az évben lehetőleg, a folyamatos vándorlás miatt) folyjon a méh a kaptárból kifele.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés Hunor+1/2 Nb kaptárban
HozzászólásElküldve: 2016.04.29. 10:52 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Tükör írta:
Nálam tizen kiló elvehető mézek vannak a méztérben úgy, hogy a fészek "vese" lépek is vastagok, meg 8 keret fiasok. Gyakorlatilag ugyan azon a repcén vagyunk.

Ez nem méhlegelő probléma. Amelyik akác végén, anyakorlátozás nélkül (akác alatt 2 fiók, előtte szabad) nem folyik ki az öt fiók fél NB-ből ott anyaprobléma van. (Az ugye több, mint egy 24 NB egyanyás). De nálam az a helyzet , hogy az ilyen anya (az állomány 95 százalékánál ilyennek kell lennie tavasszal) egy fél NB családdal nyári hordás nélkül éppen csak olyan nagyságú néppel telel be, hogy keményebb telet tán át sem vészelne hókusz-pókusz nélkül. Ha ősszel két ilyen anya van összerakva (a fiatal szaporított az öreggel), akkor van olyan év, hogy akác előtt két héttel kifolyik az öt fiókból ( a tavaszi fiasításos generációk számának függvénye) . Zsidei a kárpáti méhre írta ezeket a tulajdonságokat. 25 évvel ezelőtt én is hoztam pár anyát Gömörből. Azt azért nem gondolom, hogy ezek ilyen sokáig elszigetelt állapot nélkül fennmaradtak volna (igaz tíz éven át szigorúan szelektáltam a legnagyobb tavaszi fiasításra). Én azt gondolom, hogy alapvetően az van a háttérben, hogy a betelelő népesség határozza meg, hogy hány fiókot foglal el repce idején a család. Ha akác végén is gyengébbek a családok állományszinten egy NB 24-es mérethez képest, akkor szerintem anyaprobléma van (beleértve a genetikát , az anya korát, az anyanevelési módszert). A gond inkább az, hogy miképpen lehet a betelelő népességet optimális szintre hozni ? A nagy lép ebből a szempontból százszor jobb a kicsinél. Más kérdés, hogy május-júniusban pedig rosszabb a lehetőségek hiánya miatt.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés Hunor+1/2 Nb kaptárban
HozzászólásElküldve: 2016.04.29. 09:57 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.16. 07:55
Hozzászólások: 72
Tartózkodási hely: Dunasziget
Tükör, ha jól tudom aki használja ezt a "dobozolás" technikát, az nem a méheket akarja a méztérbe terelni vele, hanem az anyát korlátozza akác előtt 10-12 nappal. Mint ahogy mi anno 5 keretre zártuk anyaráccsal az nb18-ban.

_________________
A kávé nem a cukortól lesz édes, hanem a keveréstől... a cukor csak arra való, hogy tudjuk meddig kell keverni! :P


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés Hunor+1/2 Nb kaptárban
HozzászólásElküldve: 2016.04.29. 09:32 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Én sem értem.
Emberek.
Idén úgy adódott pár száz méterre, ill. kb 1km-re légvonalban is ugyan olyan rendszerű méhészet van itt repcén, mint az enyém. Tegnapelőtt beszéltem az egyikkel, tegnap a másikkal, ill láttam is az állományokat. A tegnapelőttinél már egy részben a családok fent vannak a méztérben és némi méze is van benne. Akivel tegnap beszéltem, az még azt mondta, nem nagyon vannak fent, pedig a fészekben befiasíttatott félkereteket, hogy azzal csalja fel őket.
Nálam tizen kiló elvehető mézek vannak a méztérben úgy, hogy a fészek "vese" lépek is vastagok, meg 8 keret fiasok. Gyakorlatilag ugyan azon a repcén vagyunk.
Úgy van ahogy Robi mondja. Nem csalogatni kell őket felfelé, hanem vissza se lehetne taposni.
Azt meg már végképp nem értem, ha hunor fészekben kell "dobozolni".

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés Hunor+1/2 Nb kaptárban
HozzászólásElküldve: 2016.04.29. 09:02 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.05.08. 10:17
Hozzászólások: 530
Tartózkodási hely: Baranya
Miért is?

_________________
"Jobb gyertyát gyújtani, mint szidni a sötétséget."
Konfuciusz


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés Hunor+1/2 Nb kaptárban
HozzászólásElküldve: 2016.04.29. 08:19 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.02.17. 13:09
Hozzászólások: 1719
Tartózkodási hely: Pest megye
Plusz a doboz helyéről kivett keretekkel szaporít. Azért NB+1/2 NB verziónál már sokaknak jól jönne pár doboz.... ;)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés Hunor+1/2 Nb kaptárban
HozzászólásElküldve: 2016.04.29. 08:16 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.05.08. 10:17
Hozzászólások: 530
Tartózkodási hely: Baranya
A màsodik verzióban benne van lényeg...

_________________
"Jobb gyertyát gyújtani, mint szidni a sötétséget."
Konfuciusz


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés Hunor+1/2 Nb kaptárban
HozzászólásElküldve: 2016.04.29. 07:08 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2014.02.03. 14:31
Hozzászólások: 1051
Szerintem anyakorlátozás, akinek nincs hozzá elég anyarácsa, hogy lezárja a mamit mondjuk 4-5 hunor keretre, az tesz be valami dobozokat, de csak olvasok róla, ilyet én még nem csináltam....., lehet hogy tévedek ez benne van.
A másik verzió hogy így kényszerítsék fel a családot a méztérbe :? , nekem elképzelhetetlen, a fél állomány nb fészken van 10 kereten, ott sem csináltam soha semmit, mert nem kell.
Egy 10 keretes hunor fészeknél, ami eleve kicsi fészeknek a téli hónapokat leszámítva! és ha semmit nem csinálok velük április közepére akkor is kibuknak belőle mint a felforrt tej a fazékból, a 12-esből meg egy héttel később, ott sem kell ilyen "trükköket" alkalmazni.
Ha valakinek mégis ilyesmire van szüksége hogy a mézteret elfoglalják, ott van még mit tanulni a méhészkedésről.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés Hunor+1/2 Nb kaptárban
HozzászólásElküldve: 2016.04.29. 04:54 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.06.03. 20:04
Hozzászólások: 867
Tartózkodási hely: Fejér megye Adony
Szia Robi ! Szerinted a "dobozokkal" miért szűkítik a fészket ?
Üdv

_________________
Cirkusz 3xH12


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés Hunor+1/2 Nb kaptárban
HozzászólásElküldve: 2016.04.28. 21:56 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.16. 07:55
Hozzászólások: 72
Tartózkodási hely: Dunasziget
Csak anyakorlátozás okán dobozolnak akác előtt.
Szvsz erős család felmegy, főleg ha hordás is van ;)
Nekem a próba hunor fészkes családok felmentek a félkeretre pedig még anyarács is van.

_________________
A kávé nem a cukortól lesz édes, hanem a keveréstől... a cukor csak arra való, hogy tudjuk meddig kell keverni! :P


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés Hunor+1/2 Nb kaptárban
HozzászólásElküldve: 2016.04.28. 21:42 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2014.02.03. 14:31
Hozzászólások: 1051
De nem azért dobozolnak gondolom, mert gyenge a család :? .


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés Hunor+1/2 Nb kaptárban
HozzászólásElküldve: 2016.04.28. 20:33 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.06.03. 20:04
Hozzászólások: 867
Tartózkodási hely: Fejér megye Adony
Van aki erős családokat tar,hogy ne kelljen dobozolnia.Talán ez a jobb. :)
Üdv

_________________
Cirkusz 3xH12


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés Hunor+1/2 Nb kaptárban
HozzászólásElküldve: 2016.04.28. 09:58 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.05.08. 10:17
Hozzászólások: 530
Tartózkodási hely: Baranya
Meg van aki dobozol.

_________________
"Jobb gyertyát gyújtani, mint szidni a sötétséget."
Konfuciusz


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés Hunor+1/2 Nb kaptárban
HozzászólásElküldve: 2016.04.28. 08:56 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.02.17. 13:09
Hozzászólások: 1719
Tartózkodási hely: Pest megye
Van aki pörgetés után mézesen teszi el a kereteket, hogy a következő évi nyalakodás felcsalja őket.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés Hunor+1/2 Nb kaptárban
HozzászólásElküldve: 2016.04.28. 08:26 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2014.06.24. 19:47
Hozzászólások: 42
Vagy ne szűz lépet tegyél fel, vagy tegyél fel legalább egy fias félkeretet, ha tudsz szerezni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés Hunor+1/2 Nb kaptárban
HozzászólásElküldve: 2016.04.28. 08:13 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2010.06.01. 19:24
Hozzászólások: 7
Tartózkodási hely: Pestmegye
Hunor fiókra feltettem fél keretes szűzlépeket, de nagyon nem akarnak felmenni bele. Hogy szoktátok ezt megoldani?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés Hunor+1/2 Nb kaptárban
HozzászólásElküldve: 2016.03.18. 15:31 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2016.02.24. 07:13
Hozzászólások: 18
Tartózkodási hely: Európa
Szia, amatőrök!
Jól ismered ezt a rendszert.
Érdekelne hogy mien technológiát alkalmazol.
Mire érdemes odafigyelni ennél a kaptártípusnál?

_________________
Bihari


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés Hunor+1/2 Nb kaptárban
HozzászólásElküldve: 2016.03.15. 06:45 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2016.02.24. 07:13
Hozzászólások: 18
Tartózkodási hely: Európa
Sziasztok!
Aki ezzel a rendszerrel dolgozik az csak a fészekfiókon teleltet, avagy egy méztéri fiók fenn marad netán a fészek alá kerül?
A válaszokat előre is köszönöm!

_________________
Bihari


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés Hunor+1/2 Nb kaptárban
HozzászólásElküldve: 2016.01.09. 21:25 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2014.02.03. 14:31
Hozzászólások: 1051
Én nem használom, de itt a keresőbe beütöd hogy "dobozolós" és már jön is egy pár találat. Onnan már el lehet kalandozni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés Hunor+1/2 Nb kaptárban
HozzászólásElküldve: 2016.01.09. 21:08 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.06.06. 18:15
Hozzászólások: 507
Tartózkodási hely: Veszprém megye
Hallottam egy olyan fogást hogy akác előtt úgy korlátozzuk az anyát hogy a 10 keretes fiók egyik széléből kiveszünk három keretet a helyére teszünk egy (pl hungarocel vagy fa ) kockát és úgy tesszük rá a fiókra az anya rácsot...ha valaki használ ilyen technológiát kérem írjon róla valamit .


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés Hunor+1/2 Nb kaptárban
HozzászólásElküldve: 2014.01.18. 12:09 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.12.28. 15:45
Hozzászólások: 685
Tartózkodási hely: Baranya Hetvehely
Pilátus írta:
...Gratulálok 8-) (Üdv a "Hunor birodalomban" ;) )


Köszönöm!

Kérlek légy szíves segíts nekem egy kicsit! Arra lennék kíváncsi, Te hány keretet használsz a fészekben ? A méztér Hunor vagy fél keretes.( Mondtam hogy nem vagyunk jó helyen)

Köszönöm.Üdv.

_________________
hárskeret
a legöregebb újra kezdő


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés Hunor+1/2 Nb kaptárban
HozzászólásElküldve: 2013.08.26. 08:15 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2012.11.15. 18:16
Hozzászólások: 146
Tartózkodási hely: Kunhegyes
Köszönöm a választ!
Akkor nem erőltetem a dolgot...

_________________
https://www.madarasimeheszet.hu


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés Hunor+1/2 Nb kaptárban
HozzászólásElküldve: 2013.08.24. 22:27 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
A méhek már egy hónapja a télre készülnek. Ilyen beavatkozások már a vesztüket okozhatják.

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés Hunor+1/2 Nb kaptárban
HozzászólásElküldve: 2013.08.24. 07:55 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2012.11.15. 18:16
Hozzászólások: 146
Tartózkodási hely: Kunhegyes
2 fél NB fiókról lemegy petézni az anya a hunor fiókra még ilyenkor vagy már nem érdemes próbálkozni ilyenkor átfejlesztéssel? Annyira bezugolták a 2 FélNB fiókot, hogy gyakorlatilag NB-t csináltak belőle..

_________________
https://www.madarasimeheszet.hu


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés Hunor+1/2 Nb kaptárban
HozzászólásElküldve: 2013.07.30. 17:31 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.05.05. 22:57
Hozzászólások: 152
Tartózkodási hely: Zala
Felhordják biza!
De miért kellene kivenned az anyarácsot?

_________________
Ha küzdesz,veszthetsz.
Ha nem küzdesz, vesztettél.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés Hunor+1/2 Nb kaptárban
HozzászólásElküldve: 2013.07.30. 16:48 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.06.06. 18:15
Hozzászólások: 507
Tartózkodási hely: Veszprém megye
Ha megszoritják az anyát napraforgó mézzel a fészekben és pörgetés után ha kiveszem az anyarácsot felhordják a mézet hogy legyen még helye petézni az anyának ???????
Vagy alá tegyem a mézteret hátha lemegy oda petézni ?????,de nem nagy a valószínüsége hogy lemenjen a nagy lépről .....
Járt már így valaki ?? mit csinált ?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés Hunor+1/2 Nb kaptárban
HozzászólásElküldve: 2013.06.22. 23:57 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
Tisztelt Szaboattila!

Gratulálok a biztonsághoz, mely sugárzik írásából, bár az idő ugyan nem igazolta az egykori megállapításaiból előtűnő jövőképet, hiszen azóta is csak kevesen választották a kisboczonádi keretméretet, de az tény, hogy a Langstroth-ra álltak át "egy páran". A 1/2 NB sem sorvadt el, a NB keretméret is létezik még fészekként, s Hunorra sem állt át a méhészek túlnyomó hányada...
Nem is a cikk szakmaiságát vitatom, mindössze egy apró, akár el is hanyagolható tévesztésére szeretnék rávilágítani: az Iparszerű Kukoricatermelési Rendszer (IKR) sem akkor, sem ma nem martonvásári identitású volt. Az IKR története 40 éve kezdődött, Burgert Róbert bábolnai vezér CPS néven (Corn Produkt System) az iparszerű kukoricatermesztésre hozta létre. A cég 1975-től alakult át IKR Közös Vállalttá (ma IKR Zrt.), bábolnai székhellyel, s már régtől fogva nem csak a kukorica áll a fókuszban, s a cég működése sem korlátozódik Bábolnára, de Martonvásárhoz azóta sincs jelentősebb köze.

Mindez természetesen csak széljegyzet, nincs is semmilyen jelentősége az Ön mondanivalójának szempontjából, de szükségesnek vélem, hogy a "tanítók" a lehető legkevesebb pongyolaságot engedjenek meg maguknak. Az már csak aprócska részletkérdés, hogy nem hiszek az "iparszerű" méhészkedésben, mert azt vallom, hogy egy annyira merev genetikai- (ideg-) rendszerű háziállat, mint méhünk, szinte képtelen tolerálni a "mega"-méhészeteket és az azok termelés-technológiájában rejlő stressz-helyzeteket. No, de ez már nem e topic témája...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés Hunor+1/2 Nb kaptárban
HozzászólásElküldve: 2013.06.22. 10:19 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.02.01. 18:30
Hozzászólások: 1210
Tartózkodási hely: Graz/Várpalota
Nem túl régen valaki emlitette hogy Hunor fészek témában kevés cikket talált,azok közül is az egyik az 1997 októberben megjelent cikkem.
Ha valakinek nem lenne meg az 1997 évi Méhészet,akkor ime a cikk:

Hunort a fészekbe?!

Két évvel ezelőtt már irtam egy hozzászólást a rakodókaptárakról,abban az irásomban kitértem egy egyéni megállapitás erejéig a helyes rakodó keretméretre.
Szerintem a rakodókaptár helyes keretméretének felső határa 25-27cm körül van.Jómagam 1986 óta méhészkedem félNB kaptárral kezdtem.Az idők során áttértem a Hunor fészekkeretre.Ennek oka a jobb tavaszi felfejlődésben keresendő.Volt teljes NB illetve normál két soros félNB fészkű családom is.A teljes NB fészekkel volt egy óriási gond,nevezetesen az hogy hordásban a fészeklépekbe zsúfolták a mézet a családok.Kialakult egy 10-12cm-es mézkoszorú,tele lett a "padlás".A méhek pedig sehogy sem akartak a méztérbe hordani,leálltak,megkezdődött a rajzási láz.
A félNB-nél nem volt ilyen gond,de a Hunorral összehasonlitva hátrányban voltak.
Azon a véleményen vagyok,hogy a fészekkeretnek a helyi vidék sajátosságaihoz kell idomulnia.
Fészekkeretnek az előbbi ok miatt az NB-t elvetem,marad tehát a Hunor.Néha azonban ez is magasnak tűnik.Lehet hogy előnyösebb lenne a 24-25cm-es keretmagasság,ugyanis a lépen még mindig kialakulhat a "korlátozó" mézkoszorú.
Én fészekben 9 keretet használok,telelésre 8 marad benn.Tavasszal a szélső keret helyére kerülhet az etetőkeret ha úgy látom szükségesnek.
Amúgy a családok egész áprilisig hermetikusan,levegőbuborékos fóliával és hungarocellel vannak takarva,oldalt is.Most télen vizsgázik egy plusz kiegészitő alufólia tükör melynek a hővisszasugárzás a feladata.
Mire eljön az április a 8 fészeklép jelentős részében van fiasitás,főhordásra szinte 100% táblás fiasok alakulnak ki.
Ennek ellenére van egy másik érdekes megfigyelésem is.
Méhészmesterem Tésen lakik,Várpalotától északra 15km-re.A szintkülönbség 400 méter.
Ő kisboconádi rakodókkal dolgozik,semmi különleges beavatkozást nem csinál,családjai mégis azonos időben jobbak mint a várpalotaiak.Ehhez az egészhez tudni kell hogy a tési tavasz 2hét késésben van a várpalotaihoz képest,ez a szintkülönbségből adódik.
Az ok a helyi viszonynak legjobban megfelelő keretméretből adódhat.Tudni kell hogy a kisboconádi mérete a Langstroth-hoz hasonló.
Szalay méhésztárs emliti szeptemberi cikkében hogy a méhészeteket Zander vagy Langstroth kaptárakkal kellene felszerelni.Ennek egyetlen hátrányát látom csak,a nálunk szinte szabványnak számitó 42cm-es szélességtől való eltérést.
Bár ki tudja mit hoz a jövő,még sor kerülhet egy ilyen átállásra.
A jelenleg félNB-vel dolgozók átállása lenne a legegyszerübb a Hunor fészekre: mindössze egy 10cm-es magasitót kell az egyik fiók alá helyezni és máris kész a Hunor fészek.Nekem abszolut mértékben kompatibilis kaptáraim vannak,háromféle keretméretet tudok egymással variálni,a kaptárak tetszés szerint bővithetők,akár a Lego kocka.
Az átállásnál nem szabad félni az újtól:mindig a termelés maximális hatékonysága legyen a szempont a fajlagos költségek alacsonyra csökkentésével.
Aki nem lép az új felé lemarad,a minőségi harcban elvérzik.Hát ezt kellene nekünk is átvenni,méhészeknek,mert kevesebb munkaráforditással nagyobb eredmények érhetőek el.
Azt sem tartom kizártnak hogy az elkövetkező évtizedekben több ilyen váltásra is felkészülhetünk.
Véleményem szerint ki kellene alakitani egy rendszert,nevezzük akár Iparszerű Méhészeti Rendszernek,hasonlóan a martonvásári IKR-hez(kukoricatermesztés).
Egységes technológiával egységes minőséget lehetne produkálni.
Ebben az esetben ez a rendszer adhatná a technológiát,jelen esetben irásom eredeti témáját a Hunor fészekkeret alkalmazását...

Szabó Attila
Várpalota


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
Attila

Kisboconádi a mézeskaptár. "a méhe csak kölcsönad"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés Hunor+1/2 Nb kaptárban
HozzászólásElküldve: 2013.05.26. 18:33 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
Egyik méhész ismerősöm ebben a rendszerben méhészkedik, és nála úgy van most a méhek feletti rész, hogy a félfiók felett menekülőtér van, úgy, hogy annak a rostaszövete felül van, mintha éppen vándorolna. Fólia sehol sincs. Tehát felemeljük a tetőt (amin a szellőző azért zárva), és a rostaszöveten át látjuk, ahogy a méhek mászkálnak a félfiók felső keretlécein, felettük a 9 cm-es űr.
A méhek nem mennek fel a menekülőbe, beépíteni azt. Lehet, nem elég erősek? Viszont szerintem ez így eléggé ellenkezik a méhek ösztönével. Lehet, hogy így kevesebbet is gyűjtenek?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés Hunor+1/2 Nb kaptárban
HozzászólásElküldve: 2013.05.23. 09:49 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 18:10
Hozzászólások: 1315
Tartózkodási hely: Dél-Somogy, Babócsa
Attila!
Nem vitatom azt, amit az utolsó mondatodban összefoglalóként leírtál. Technikailag nyilván sokféle módon megoldható a felső takarás. Lehet elemezni a különböző módszereket, én azonban egy konkrét kérdésre adtam egy konkrét választ. Nálam az a megoldás jöhet szóba, ami a méheknek is megfelel és a munkámat a legkevésbé nehezíti meg. Éppen ezért írtam le azt, miért nem tartom célszerűnek, ha csak csak a menekülőtérre tenném a takarást.

_________________
Kolics Róbert
1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés Hunor+1/2 Nb kaptárban
HozzászólásElküldve: 2013.05.23. 09:09 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.02.01. 18:30
Hozzászólások: 1210
Tartózkodási hely: Graz/Várpalota
Akkor csak egy körkérdés állandó takarás ügyében:

Vajon őseink 100-120 éve miért alkalmaztak fedődeszkákat szinte valamennyi kaptárban?

Menekülőteres bezúgoláshoz: mit is ajánl Dr Vicze Ernő? Igaz hogy az alacsonykereteshez emliti,de gyakorlatilag minden rakodónál alkalmazható: elválasztó lap "rendszert" .
-tömör elválasztólap
-2-3 db átlósan 20-30mm-es lyukkal ellátott választólap
-szöktetős elválasztólap

Vagy nézzünk meg egy nyugati kivitelű Dadant-Blatt,Zander vagy Langstroth kaptárat: a menekülőteret nem ismerik.A sapkatető alatt a kereteken egy léckeretbe foglalt farostlemez lap van,közepén egy lyukkal.
Azaz van "plafon" a méhek felett.

Ha a család a menekülőtérbe elkezdi a bezúgolást,az részben az erős család miatt van,részben meg azért mert a család a "feje feletti" 8-10cm-es részt még az otthona részének érzi,igyekszik a "plafonig" azaz a rostaszövetig jutni a lépekkel.Ahogy az rendesen a faoduban van.Arról nem is beszélve,hogy a rostaszövetet igyekszik propolisszal,viasszal betapasztani,hermetikusan lezárni.

Tehát a méhek igénylik az állandó takarást,sötétséget a "fejük felett".

_________________
Attila

Kisboconádi a mézeskaptár. "a méhe csak kölcsönad"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés Hunor+1/2 Nb kaptárban
HozzászólásElküldve: 2013.05.23. 08:10 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 18:10
Hozzászólások: 1315
Tartózkodási hely: Dél-Somogy, Babócsa
Én nem tartom célszerűnek, ha a menekülőtér tetejére kerül a takarás (legalábbos jó hordáskor), mert ilyenkor a legfelső méztéri fiók tetejére tarajokat (zúgépítményt) húznak a méhek. Ez mézelvételkor problémát okoz, eltávolítása plusz munka és idő, nem beszélve arról, ha méz is kerül bele. Szerintem jóval több idő elmegy így, mint amit azzal nyerünk, hogy egyben leemelhető a takarás a menekülőtérrel.
Mi a fóliát a menekülőtér alá tesszük, résnyire hátrahúzva.

_________________
Kolics Róbert
1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés Hunor+1/2 Nb kaptárban
HozzászólásElküldve: 2013.05.22. 19:52 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2013.04.16. 09:46
Hozzászólások: 11
CsZoltán írta:
Akkor lehet egyedül vagyok, de a rostaszöveten van ilyenkor a takaró fólia. Tető menekülótér egyben leemelve benne a fóliával és egyben visszatéve sok időt megspóról. Persze néhány családnál ez nem számít...


Köszönöm a válaszokat!
Szerintem is praktikus nyáron a rostaszöveten lévő takarás.
Ezt fogom alkalmazni telelés kezdetéig. Télen a kereteken közvetlen.
Köszönöm.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés Hunor+1/2 Nb kaptárban
HozzászólásElküldve: 2013.05.22. 18:41 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:01
Hozzászólások: 592
Tartózkodási hely: Szank
Akkor lehet egyedül vagyok, de a rostaszöveten van ilyenkor a takaró fólia. Tető menekülótér egyben leemelve benne a fóliával és egyben visszatéve sok időt megspóról. Persze néhány családnál ez nem számít...

_________________
S. Csontos Zoltán


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés Hunor+1/2 Nb kaptárban
HozzászólásElküldve: 2013.05.20. 16:29 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.02.09. 23:13
Hozzászólások: 468
Nem hiszem, hogy valaki is a rostán" takar...fóli,kátránypapír ill van akinél végig fent van a "hőtükör...

_________________
A siker nem érdekel,csak a kudarc okai...("én")


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés Hunor+1/2 Nb kaptárban
HozzászólásElküldve: 2013.05.20. 08:40 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.02.01. 18:30
Hozzászólások: 1210
Tartózkodási hely: Graz/Várpalota
Nem csak Hunorban,hanem bármilyen kaptárban célszerű ha egy kartonlap van a menekülőtér rostaszövetén.A méhek szeretnek sötétben csücsülni,huzatmentes helyen.
Lásd a faodú boltozatán,mennyezetén sincs rostaszövet :)

100-150 éve eleink egy kicsit jobban ügyeltek arra hogy a méheknek jobb legyen( 4-5cm-es kaptárfal,üvegablak és takarás a hátsókezelésnél,szűkitett kijáró,kasok körbetapasztva agyaggal,nyáron fehérre meszelt kasok a napsütés ellen stb)

_________________
Attila

Kisboconádi a mézeskaptár. "a méhe csak kölcsönad"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés Hunor+1/2 Nb kaptárban
HozzászólásElküldve: 2013.05.19. 22:20 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2013.04.16. 09:46
Hozzászólások: 11
Sziasztok!
Hunorban hogy takarjátok a mézteret tavasztól őszig? Főként hordásoknál.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés Hunor+1/2 Nb kaptárban
HozzászólásElküldve: 2013.05.11. 20:49 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.02.09. 23:13
Hozzászólások: 468
Köszönöm a sok tanácsot,de azt hiszem megint húztam e 19-re egy lapot...és nem azt csináltam amit mindenki ajánlott,hanem "dupla anyásítottam"...hozott családdal

_________________
A siker nem érdekel,csak a kudarc okai...("én")


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés Hunor+1/2 Nb kaptárban
HozzászólásElküldve: 2013.05.11. 08:13 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.02.01. 18:30
Hozzászólások: 1210
Tartózkodási hely: Graz/Várpalota
Nálam alapelv Pilátus hogy az erős családot sose gyengitjük a gyenge javára.
kb olyan ez,mintha a futóversenyen a gyengébb futó már eleve 500méter előnyt kapna hogy esélye legyen az aranyéremre...

azt a 15-öt pakold össze 5-6 közepesre.jobban jársz.

_________________
Attila

Kisboconádi a mézeskaptár. "a méhe csak kölcsönad"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés Hunor+1/2 Nb kaptárban
HozzászólásElküldve: 2013.05.10. 21:49 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.02.09. 23:13
Hozzászólások: 468
Dilemázom ezért egy ks segítségre lenne szükségem...Van 15 gyenge,igen gyenge(még mindig egy fiókon) családom amelyeket máshonnét akartam megerősíteni(néppel is) de nem sikerült...ezért az a kérdés cseréljem ki holnap a csenge kaptárokat az erősekkel,mármint "helycsere" VAGY hagyjam a fenébe(mert igen, igen gyenge...) és majd naprafogóra jók lesznek ezek is,egy kis segítséggel? Igazából nincs szívem "meggyengíteni" az erőseket...jaaa a cserélendő családok távolsága kb 200méter,így elég izzadságos lesz...mert csak kézben lehet átvinni őket :roll:

_________________
A siker nem érdekel,csak a kudarc okai...("én")


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 293 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5, 6  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.