Pontos idő: 2024.03.28. 14:32

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 287 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Röptetéses rajzásgátlás, termelés
HozzászólásElküldve: 2009.05.11. 23:14 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.08. 21:09
Hozzászólások: 781
Tartózkodási hely: (Fejér megye)
Robi írta:
Robz!
Megfelelő technológiával ezzel a módszerrel is lehet minden családtól saját anyát nevelni, de természetesen az az igazi, ha a legjobb családból történik a tenyészanyag kiválasztása tervszerű nevelése.


Az idén nem készültek el a röptető kereteim, sajna idő hiányában vagyok mostanában.
A felsőbe betett keret lehet akár másik családtól elvett petés is, így elvileg nevelhetnek anyát a jó tulajdonságú családoktól is. (ezt próbálom ki jövőre)
Az anyátlan családnak beadott petés keretes módszerrel neveltem pár jó anyát, de ehhez külön kellett anyátlan bandát csinálnom. A bölcsőket leválogattam 4 nap után, biztos, ami biztos.

A felröptetéses dologhoz: a kirepülő méhek miért nem alulra repülnek vissza? Oldalt van a kijárója az anyás fióknak?

_________________
Üdvözlettel:
Robz

1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Röptetéses rajzásgátlás, termelés
HozzászólásElküldve: 2009.05.11. 20:29 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 18:10
Hozzászólások: 1315
Tartózkodási hely: Dél-Somogy, Babócsa
Robz!
Megpróbálok a héten képeket feltenni! Most repce végeztével van pár nap nyugi.
A rostaszövet kb. 15x30 cm-es (most fejből nem ugrik be, legfeljebb lemérem).
A felső fiókba tett nyitott fias lépen sok és nagyon szépen fejlett bölcsőt húztak. Megfelelő technológiával ezzel a módszerrel is lehet minden családtól saját anyát nevelni, de természetesen az az igazi, ha a legjobb családból történik a tenyészanyag kiválasztása tervszerű nevelése.
Már gondolkodtam azon, hogy jövőre a Jenterrel előállított tenyészanyagot egy ilyen röptetős családhoz adom be. A körülmények kedvezőek az anyaneveléshez, hiszen a lefejlesztésnek köszönhetően ekkor rengeteg kelő fias, fiatal méh is van a méztérben, ami tulajdonképpen ekkor anyátlan dajkaként üzemelne.

A termelés szempontjából is kedvezőek eddig az előjelek.
A mérleges kaptáram is éppen egy ilyen röptető keretes család, amely alól nem szedtem ki a röptetőt azért, hogy az eredményét nagyjából összevethessem az átlagterméssel.
Tudom ez nem ad teljesen reális eredményt, hiszen egy nagyjából kiegyenlített állományban is mindíg vannak családok, melyek kiugróan magas, vagy éppen alacsony eredményt produkálnak. Tehát fenntartással kell fogadni, de a további elképzelésekhez mégis megfelelő alapot jelenthet. Ha sikerül, a másik három családot is figyelemmel kísérem, így talán pontosabb lehet az eredmény.

_________________
Kolics Róbert
1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Röptetéses rajzásgátlás, termelés
HozzászólásElküldve: 2009.05.11. 13:01 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.08. 21:09
Hozzászólások: 781
Tartózkodási hely: (Fejér megye)
Kösz a leírást Robi!

Bocs, hogy csak most írok, de munkaügyben ki kellett mennem a németekhez.
Sajnos nálam a céges téma miatt elmaradt a leröptetéses téma, tuti, hogy van bölcső már jópár családnál. A röptetőkereted érdekes lehet.
Nem tudsz erről képet feldobni?
Mekkora rajta a szitaszövet?
A felső fiókba tett bölcsőket szépen kinevelték? (kíváncsi leszek az ott kelt anyák hogy teljesítenek majd, mert tetszik a módszer)
Az anyát én is füsttel űzöm az alsó fiókokra, amikor az anyarács bekerül.
Ezt a legalulra űzős dolgot kipróbálom jövőre, mert nagyon tetszik.
Jó termelés, rajzásgátlás, anyanevelés egyben.
Remélem megírod majd, hogy jött be az idén a dolog neked.

_________________
Üdvözlettel:
Robz

1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Röptetéses rajzásgátlás, termelés
HozzászólásElküldve: 2009.05.10. 20:22 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 18:10
Hozzászólások: 1315
Tartózkodási hely: Dél-Somogy, Babócsa
Mi nagyjából az eredeti terv szerint ma vettük ki a röptetőket a családok nagy részétől. Már kb.10 napja benn volt náluk. A fészkek jó képet mutattak: mérsékelt népesség, bölcső sehol.
Pár családnál ott maradt a röptető keret és úgy tervezem nagyjából akác végéig ott hagyom. Kíváncsi vagyok építik-e a méztérben a műlépet. Erre van némi esély, mert a léphiányos helyeken addig is húztak zúgépitményt.
Arra is kíváncsi vagyok érzik-e az anyát, nem válnak-e álanyássá, jól működik-e a szöktető, hogyan alakul a fészek akác végére és ami a lényeg: milyen lesz a termés az átlaghoz viszonyítva.
Egyébként az anyát valószínűleg érzi a méztér népessége. A rostaszövetes elválasztó mindkét oldalán sűrűn ülnek a méhek és erőteljesen rezegtetik szárnyaikat.

Egyenlőre ennyit. Ha lesz türelmem hozzá, akkor képet is teszek fel valamikor.

_________________
Kolics Róbert
1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Röptetéses rajzásgátlás, termelés
HozzászólásElküldve: 2009.05.10. 19:23 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.18. 08:53
Hozzászólások: 267
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun
Ma forgattam a leröptetőket némelyik család már betájolt és hordott felülre.
Kép

_________________
Dadant Blatt+1/2 hízlalt méztér


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Röptetéses rajzásgátlás, termelés
HozzászólásElküldve: 2009.05.09. 10:55 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.03.23. 15:59
Hozzászólások: 135
Tartózkodási hely: Borsod-Abaúj Zemplén
Nemrég hallottam vhol egy ráröpítéses módszerről .... nem vok benne biztos h ez a neve ..... a dolog lényege az lenne h a két egymás mellett lévő kaptár közül az egyiket a másik háta mögé tesszük ..... az elsőtől elvesszük a fiasítását (vagy annak nagy részét) és átadjuk a hátsónak .... az első kaptárban ezért a dajka méhek elvesztik szerepüket és kijáró méhek lesznek belőlük és a hátsó kaptár kijáró bogarai is az első kaptárba hordják a mézet..... a hátsó kaptárban pedig a fiasítás kikel .... és amikor az első megtelt akkor helyet cserélnek ... vki letudná nekem írni h pontosan hogyan is kell ezt csinálni és h mi a pontos neve? az első kaptárból szabad-e az összes fiast kivenni ..... milyen nagy távolságnak kell lennie a két kaptár között ..... 1/2 keretes Nb családjaim vannak ....illetve h mennyi mézet hagyjak a hátsónál .... meg midnen érdekelne ami ezzel kapcsolatos (hátulütők, praktikák , tippek trükkök)
Előre is köszönöm
Gabi24


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Röptetéses rajzásgátlás, termelés
HozzászólásElküldve: 2009.05.07. 07:03 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 18:10
Hozzászólások: 1315
Tartózkodási hely: Dél-Somogy, Babócsa
Sandro5555!
Szivesen közreadom a tapsztalataimat.
Észrevettem pár hibát a leírásban, ami miatt lehet, hogy nem volt egyértelmű a megfogalmazás, azokat most átjavítottam.
Ha esetleg valami még így sem tiszta, akkor nyugodtan kérdezzetek.

_________________
Kolics Róbert
1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Röptetéses rajzásgátlás, termelés
HozzászólásElküldve: 2009.05.06. 13:48 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.23. 08:31
Hozzászólások: 193
MINDENKI nevében köszönőm a részletes leirásokat.Én elmentettem őket a méhészet mappámba.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Röptetéses rajzásgátlás, termelés
HozzászólásElküldve: 2009.05.06. 12:54 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 18:10
Hozzászólások: 1315
Tartózkodási hely: Dél-Somogy, Babócsa
sandro5555 írta:
Mit értesz azon hogy leüzzük az anyát ,hogyan?

A lényeg, hogy nem kell az anyát megkeresni, hanem füsttel és/vagy lerázással kell lezavarni az anyát a fiókról az alatta levőre.
Ha csak füstölést alkalmazok, akkor általában 5-6 családdal dolgozok egyszerre. Mindegyikről leszedem a menekülőteret és előszőr még kissé gyengébben egy-egy pöffentés füstöt fújok a legfelső fiókok minden léputcába. Amikor végig érek az 5-6 kaptáron, akkkor kezdem előről, ám ekkor már erősen befüstölök. Amikor harmadszor is végigértem, akkor a legelsőt és a másodikat ismét megfüstölöm. Amikor a második kaptár megfüstölésével végeztem, akkor az első család legfelső fiókja alá bekerül az anyarács.
Ezt követően a második és harmadik kap ismét füstöt, majd a második kaptár lefüstölt fiókja alá kerül anyarács. Tehát a rács berakásakor már párosával haladok a füsttel.
Amikor mindegyikben már bennt van a rács akkor rakom össze a kaptárakat.

Lényegében tehát egy kaptár 5 füstöt kap. A felső fiókról erősen lehúzódnak a méhek, simán belátni a keretek közé és sokszor még a legalsó fiók kijáróján is kijön a méhek egy része. 5-6 családnál nem érdemes szerintem egyszerre többet csinálni (bár dolgoztam már tízzel is), mert ezzel jól jön ki a füstölés üteme, de lehet, hogy másnak más az ideális tempó.
A legfelső fiókról történő leűzés esetén az 5-6 család kb. 1/4 óra alatt készül el.
Amikor a 2. fiókról űzöm le az alsóra, akkor persze a legfelső, 3.fiókot is le kell venni, amit a tetőre teszek magam mögé. Ott amiatt némileg tovább tart a munka.

Az öcsém inkább a lerázással eggyütt szokta alkalmazni a lefüstölést. Ekkor csak 2 kaptárral érdemes egyszerre dolgozni.
Az elsőt szétszedem és két keretet lerázva kiszedek, félreteszem. A többi keretet kissé széthúzom, majd kap egy füstöt. Kb. 0,5- 1 perc múlva 1-1 erős zökkentéssel megrázok minden keretet a fiókban és utánna még kétszer megfüstölöm kb. 0,5-1 perces szünetekkel. A végén bekerül a rács, visszakrakható a két kiszedett keret és összerakható a kaptár.
Itt a füstölés szüneteiben már a következő kaptárt készítem elő, azaz szétszedem, kiveszek két keretet, stb.
Ha az ember ráérez a ritmusára, akkor folyamatosan lehet dolgozni.

Egyébként mindegyik módszer jó, kinek mi fekszik jobban. A hatékonyságára jellemző, hogy a 110 családból mindössze egynél maradt fenn az anya a kétszeri leűzésből (kétszeri, mert egyszer a középsőre, egyszer pedig a középsőről a legalsóra űztük). Lehet, hogy egyébként kevesebb füstölés is elég lenne, de az eredetileg egyébként betervezett ellenőrzést ki akartuk hagyni (azaz azt, hogy valóban lekerült-e az anya) és így inkább a biztosra mentünk és többszöri füstölést adtunk.

Mint az előbbiekben írtam, azért a legalsó fiókra zárás után 8-10 nappal, amikor a rács helyére röptető kerül, érdemes átnézni a középső fiókokat az erősebb családoknál, mert előfordulhat, hogy addigra ott már bölcsőt húztak. Azokat le kell rombolni.

_________________
Kolics Róbert
1/2 NB


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Robi 2009.05.07. 07:00-kor.

Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Röptetéses rajzásgátlás, termelés
HozzászólásElküldve: 2009.05.06. 11:34 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.23. 08:31
Hozzászólások: 193
Mit értesz azon hogy leüzzük az anyát ,hogyan?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Röptetéses rajzásgátlás, termelés
HozzászólásElküldve: 2009.05.05. 20:51 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 18:10
Hozzászólások: 1315
Tartózkodási hely: Dél-Somogy, Babócsa
Robz!
Először akác előtt 4-5 héttel űztük le az anyát a legfelsőről a középsőre, majd 8-9 nap múlva a legalsóra, azaz mindíg megvártuk míg a leűzött fiókban lefedik a fiast. A röptető keret felrakásakor is már fedett fias van a középső fiókban. Csak néhány család húzott bölcsőt. Szerintem nem igaz az az állítás, hogy a ráccsal történő elválasztás automatikusan bölcsőhúzást eredményez.
Csak néhány családnál, elsősorban a nagyon erőseknél tapasztaltuk ezt.
Azoknál viszont már közrejátszhatott az, hogy már megkezdhették a rajzásra való előkészületeket, azaz az anya legalulra űzésekor már bepetézett bölcső lehetett a 2. fiókban.

Viszonylag korán alulra kerül az anya (akác előtt 3 héttel), ekkor az átlagos családoknál még nem igazán van rajzásra készülődés. Persze ehhez az is kell, hogy azért időben megkapják a műlépet és jó hordás esetén a bővítő fiókot.

Nem terveztük, ezért plusz munkaként jelentkezik az, hogy a röptető felrakása időszakában a középső fiók lépeit érdemes megnézni, van-e rajta bölcső. Tavaly volt ahol ott maradt. Nem rajzott meg, viszont akác végén táblás fias volt a mézes lépek között, ami megnehezíti a pörgetést. Nem ez a cél.
Viszont az idén hanyagoltuk a minőségi anyanevelést. Egyszerűen a röptetővel történő elválasztáskor egy nyitott fiast tettünk a legfelső fiókba. Most ezek elszedését végezzük. Egy szép bölcsőt meghagyva,plusz két kerettel rajokat készítünk.

Tulajdonképpen lehet finomítani a módszert pl. azzal, hogy 4 nap múlva leromboljuk a fedett bölcsőket és csak nyitottakat hagyunk. Ezzel az öreg álcára húzott bölcsőket selejtezzük. Mi azt is kipróbáltuk, hogy a nyitott fias lép aljából a petés résznél ék alakban kivágtunk egy darabot. Így rajkészítéskor csak az ott húzott bölcsőkből kell választanunk.

Persze nem tökéletes anyanevelési módszer, hiszen nem tenyészanyagból nevelnek anyát, de igazából kedvezőek a viszonyok, hiszen folyamatosan sok fiatal méh kel ki a folyamatosan méztérivé váló, korábbi fészek fiasából. Tulajdonképpen egy anyátlan dajkaként üzemel.

_________________
Kolics Róbert
1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Röptetéses rajzásgátlás, termelés
HozzászólásElküldve: 2009.05.05. 20:19 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.08. 21:09
Hozzászólások: 781
Tartózkodási hely: (Fejér megye)
Robi!

Köszi a sok infót, tényleg jól hangzik.
A fent maradt fiókokban mi van a fiassal? Vagy bölcsős állapotban röpteted őket?
Fent nevelnek másik anyát? (gondolom bölcsőznek, ha nincs náluk az anya)

_________________
Üdvözlettel:
Robz

1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Röptetéses rajzásgátlás, termelés
HozzászólásElküldve: 2009.05.05. 20:08 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 18:10
Hozzászólások: 1315
Tartózkodási hely: Dél-Somogy, Babócsa
Robz!
Mi nem az eredeti módszerrel dolgozunk. A tavaszi munkák során lefejlesztéssel az anya akác előtt 3 héttel a legalsó fiókba került (3 fiókon teleltünk). Akác előtt kb. 10 nappal az alsó fiókon lévő anyarácsot röptető keretre cseréltük. Az anyás fészek kijáró méheit felfelé röpítjük

Robz írta:
Leröptetésnél a mézterek kipergetve kerülnek alulra, vagy mézestől? (ha részlegesen van csak bennük méz)

Itt azt hiszem a klasszikus módszerre gondoltál, amikor is a leröpítendő rész legfelülre kerül és alatta helyezkednek el a mézterek.
Ha repce alatt bekerül a röptető keret, akkor a mézterekben ott lehet az addig behordott méz, de természetesen akácra "tiszta" fiók kell, hogy ne vegyes legyen az akác mézed.

Mi célszerűségi okokból módosítottuk az eredeti módszert, mert így a mézterek az anyás rész bolygatása nélkül is elszedhetők.

_________________
Kolics Róbert
1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Röptetéses rajzásgátlás, termelés
HozzászólásElküldve: 2009.05.05. 16:21 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.08. 21:09
Hozzászólások: 781
Tartózkodási hely: (Fejér megye)
Leröptetésnél a mézterek kipergetve kerülnek alulra, vagy mézestől? (ha részlegesen van csak bennük méz)

_________________
Üdvözlettel:
Robz

1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Röptetéses rajzásgátlás, termelés
HozzászólásElküldve: 2009.05.05. 16:16 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.08. 21:09
Hozzászólások: 781
Tartózkodási hely: (Fejér megye)
Robi írta:
Nálunk a családok nagy részére már kb. egy hete felkerült a röptető. A másik részével más módszerrel dolgozunk. Na, ebből a röptető nélküli "másik részből" tegnap kijött egy raj, mikor éppen kinnt voltunk az otthoni méhesben, így betesszük a többi családhoz is.


Az anya hol van nálatok leröptetésnél?
Alul, vagy felül?

_________________
Üdvözlettel:
Robz

1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Röptetéses rajzásgátlás, termelés
HozzászólásElküldve: 2009.05.04. 06:57 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 18:10
Hozzászólások: 1315
Tartózkodási hely: Dél-Somogy, Babócsa
Nálunk a családok nagy részére már kb. egy hete felkerült a röptető. A másik részével más módszerrel dolgozunk. Na, ebből a röptető nélküli "másik részből" tegnap kijött egy raj, mikor éppen kinnt voltunk az otthoni méhesben, így betesszük a többi családhoz is.

_________________
Kolics Róbert
1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Röptetéses rajzásgátlás, termelés
HozzászólásElküldve: 2009.05.03. 18:24 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Azt gondoltam, hogy az idén kihagyhatom a leröpítést a rövid tenyészidőszak miatt, hiszen két hete még tán here sem volt a családoknál. Ma, amikor dolgozni kezdtem akkor láttam, hogy minden második családnál bepetézett, vagy néhány napos álca korú bölcső van. Tekintettel arra, hogy az elkövetkező néhány napban komoly hordás nem várható, ezért valószínű minden család bölcsőzni kezd, ezért röpítőre rakom mindet.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Röptetéses rajzásgátlás, termelés
HozzászólásElküldve: 2009.04.23. 19:15 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.18. 08:53
Hozzászólások: 267
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun
Nálam pár család elég erős, sőt volt ahol bölcsőt húztak.Kiegyenlítésként kaptárcserével kiegyenlítettem , a rajzási láz is alább ment.Megtűzdelve műléppel talán kibírják akácig.

_________________
Dadant Blatt+1/2 hízlalt méztér


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Röptetéses rajzásgátlás, termelés
HozzászólásElküldve: 2009.04.23. 14:58 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.10.31. 22:26
Hozzászólások: 485
Tartózkodási hely: Lovasberény Fejér m
tűzoltó írta:
Újdonság?Van.
Az idei év eddig nem kimondottan rajzós (nálam). Leket, hogy elteheted a ketyeréket jövőre. ;)


Nálam sincs egyetlen bepetézett bölcső sem, pedig néhol jó bőven van méh.
Több családnál teljes keret herelépet építettek, és az anya nem petézett bele. A herék száma is kevés. Ha rajzási láz lesz, az nem mostanában.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Röptetéses rajzásgátlás, termelés
HozzászólásElküldve: 2009.04.23. 14:47 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 18:10
Hozzászólások: 1315
Tartózkodási hely: Dél-Somogy, Babócsa
ha8rd írta:
Nagyon leült a topik.Most készítem a szöktetőimet ami leröptető is lesz egyben.Valami újdonság új van e .., Egyéb tapasztalat?


Nálunk a röptető keretek készen állnak, épp a napokban fejeztük be a festésüket.
A hagyományos anyakorlátozásoknak megfelelő időpontban, akác előtt 10-12 nappal (azaz már csak napok kérdése) fogjuk megkezdeni a használatát. Nem tudom, hogy rajzós lesz-e ez az év, de mi technológia szinten majdnem a teljes állománynál használni szeretnénk, tehát nem csak a rajzásra készülőkhöz tesszük be.
Tavaly kicsiben próbáltuk, akkor működött, remélem most is beválik majd.

_________________
Kolics Róbert
1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Röptetéses rajzásgátlás, termelés
HozzászólásElküldve: 2009.04.23. 12:55 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
Újdonság?Van.
Az idei év eddig nem kimondottan rajzós (nálam). Leket, hogy elteheted a ketyeréket jövőre. ;)

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Röptetéses rajzásgátlás, termelés
HozzászólásElküldve: 2009.04.23. 12:53 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.18. 08:53
Hozzászólások: 267
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun
Nagyon leült a topik.Most készítem a szöktetőimet ami leröptető is lesz egyben.Valami újdonság új van e .., Egyéb tapasztalat?

_________________
Dadant Blatt+1/2 hízlalt méztér


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Röptetéses rajzásgátlás, termelés
HozzászólásElküldve: 2009.02.25. 17:09 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.02.21. 15:20
Hozzászólások: 5
Íme a képek a szöktetővel kombinált leröptetőről.
Robi jogos észrevételére válaszolva: a leröptetéskor való használat esetén a visszajutást valóban meg kell akadályozni, amely az alsó képen talán jól is látható. A dugók nem mások, mint 3 eres szigetelt vezeték 2-3 centiméteres darabjai.

Üdv.


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Röptetéses rajzásgátlás, termelés
HozzászólásElküldve: 2009.02.25. 10:36 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 18:10
Hozzászólások: 1315
Tartózkodási hely: Dél-Somogy, Babócsa
Ligustica!
Én is hallottam már erről a megoldásról és valóban célszerűnek tűnik a leröptetőbe beépíteni a szöktetőt is egyben.
Nálunk ez nem így van, mert egyrészt a szöktetőket már évekkel ezelőtt elkészítettük, másrészt az általunk tervezett technológiánál van egy időszak (repce végén), amikor egyidejűleg kell alkalmazni mindkettőt.

Lampérts hozzászólására reagálva azért megemlíteném, hogy nem mindegyik szöktetőnél oldható meg egyszerűen ez az elgondolás.
A szöktetővel kapcsolatos leírásokban a legtöbb helyen megemlítik azt (igaz én ezt nem tapasztaltam, mert 1-2 napnál tovább még soha nem volt fenn), hogy hosszabb ideig nem szabad fennt hagyni, mivel a méhek megtalálják, megtanulják, hogyan lehet rajta keresztül közlekedni.
A röptető keret akár több hétig is a családnál van. Amennyiben a szöktető nyílásokon a méhek visszajuthatnak a leröptetett részbe, akkor az akár meghiusíthatja a röptetést is. Tehát a leröptetéskor ezt a visszajutást meg kell akadályozni azzal, hogy elzárjuk a szöktető nyílásait.

Lampérts ezek szerint ezt a problémát megoldotta, de pl. a sarkokon elhelyezett szöktetőelemek esetében ezt már jóval nehézkesebb lenne.

_________________
Kolics Róbert
1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re:ligustica
HozzászólásElküldve: 2009.02.25. 09:31 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Más is csinálta már így, és évek óta használja. Én is ebben gondolkodom. Tulajdonképpen Kispályás leröpítéskor rossz időben valójában szöktetést csinál. Ilyenkor az anya van felül. Azt én is észrevettem már több alkalommal, ha a szöktetendő fiókban van véletlenül az anya, akkor a méhek igen nagy százaléka lemegy, a fennmaradó mennyiség a fiasítás mennyiségének a függvénye.Tehát hordástalan, rossz időben is alkalmas lehet a leröpítésre. Nekem már évek óta megvannak a leröpítők alkatrészenként, de a rostaszövetes elválasztó babra munkája miatt sosem készültek el. Mohácsi hűtőtetőkből vágtam ki a rostaszövetnek a lyukat.Kaposváron láttam a Baltánál olyan műanyag, középre rakható 8 utas szöktetőt, amit ide be tudok rakni. Remélem idén már összejön.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Röptetéses rajzásgátlás, termelés
HozzászólásElküldve: 2009.02.24. 20:19 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.02.21. 15:20
Hozzászólások: 5
ligustica írta:
Üdvvözletem.Mivel jobb helyet nem találtam ide írnám a kérdést.A röptető keretet,mivel csak két éve méhészkedem nem használtam még.De ki szeretném próbálni,és arra gondoltam,hogy beleépíteném a szöktetőket is.Így zárt állapotában szöktetőként működne.Nem kéne kétfajta keretet készíteni.Szerintetek ez jó megoldás-e?


Üdv. Mindenkinek!
Ligustica kérdésére válaszolva, bár még én is csak 4 éve méhészkedem. Én már tavaly kipróbáltam a leröptető keretet 5 családnál, az enyémek már eleve szöktetővel kombinálva készültek. Azért gondoltam így készíteni őket, mert egyszerre úgysem szöktetünk és röptetünk, tárolni viszont fele annyi alkatrész kell. A középre beépített szöktető pedig betölti a rostaszövet szerepét. Abban az esetben, ha az öreg anyát alul hagyom és azt akarom, hogy a leröptető fölött bölcsőt húzzanak, illetve anyát neveljenek a furatba beleteszek egy pontosa illeszkedő lapot. Egyébként ez a szerkezet több dologra is használható, mint gondolnánk. Én például két családnál NB-ről ½ NB-re történő átfejlesztésre is használtam, teljes megelégedéssel. Alul új fészek anya+2 fias+1 mézes+ üres és műlépes keretekkel, rá anyarács, méztér, leröptető ráma rá a régi NB fészek.
Ha sikerül holnap teszek fel fényképet a keretről.

L.Sándor


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Röptetéses rajzásgátlás, termelés
HozzászólásElküldve: 2009.02.24. 18:25 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.16. 06:06
Hozzászólások: 514
Tartózkodási hely: Vaspör
Üdvvözletem.Mivel jobb helyet nem találtam ide írnám a kérdést.A röptető keretet,mivel csak két éve méhészkedem nem használtam még.De ki szeretném próbálni,és arra gondoltam,hogy beleépíteném a szöktetőket is.Így zárt állapotában szöktetőként működne.Nem kéne kétfajta keretet készíteni.Szerintetek ez jó megoldás-e?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Röptetéses rajzásgátlás, termelés
HozzászólásElküldve: 2009.02.23. 09:28 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 18:10
Hozzászólások: 1315
Tartózkodási hely: Dél-Somogy, Babócsa
Robz!
Mint már korábban említettem nekem sincs még nagy rutinom a röptetőkeret használatában, hiszen 1-2 éve foglalkozom még csak a témával, illetve azóta próbálom ki a gyakorlatban is pár családnál.
A vázlatosan leírt elképzelésed szerintem jól működhet, hiszen az általam olvasott módszerek egyike is hasonlót ír le, de mint tudjuk minden a gyakorlati megvalósításon múlik.

Én egyébként teljesen meg vagyok győződve róla, hogy a leröptető keret egy hatékonyan alkalmazható eszköz, csak ki kell alakítani hozzá a megfelelő technológiát, amelynek a lényege, hogy egyszerű fogásokkal, időben elosztott beavatkozásokkal, rugalmasan lehessen dolgozni. Nálunk ez különösen fontos tényező, mert a munkahelyem miatt sajnos minden szabadidőmet be kell osztanom. Lényegében én mindent ennek rendelek alá.
Én is azt vallom - amit még az OMME fórumon Mariák Andrástól olvastam -, hogy a méztermelési időszakában minden egyéb munkát, amit csak lehet, ki kell vonni, hogy ekkor tényleg már csak a mézeltetéssel kelljen foglalkozni. Akácig még lehet keretes kezeléseket is alkalmazni, onnantól viszont csak fiókokkal kelljen dolgozni. Erre a röptető keret alkalmazása megfelelő lehet.

A többszörös leröptetést én kifejezetten a röptető keret használatával képzelem el (persze más módon is megoldható), aminek elve Őrösi könyvében is le van írva. A lényege, hogy a röptetőkereten lévő kijárók átváltásával lehet a méheket a fészekről a méztérbe vezetni, így a fészekben megszűnik a rajzást kiváltó zsúfoltság, ugyanakkor a termelő résznél túlsúlyba kerülnek a kijáró méhek.
Ha visszaolvasol ebben a témában, akkor Balui 2008.11.18-i hozászólásánál megnézheted a röptető keret képét (jelenleg mi is hasonlót készítünk), valamint Cerana 2008.11.28-i hozzászólásában az én válaszomnál is olvashatsz a leröptetés módjáról.

_________________
Kolics Róbert
1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Röptetéses rajzásgátlás, termelés
HozzászólásElküldve: 2009.02.21. 21:50 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.08. 21:09
Hozzászólások: 781
Tartózkodási hely: (Fejér megye)
Köszi a hosszabb leírást, még agyalok rajta, hogy is legyen.
A többszörös leröptetést hogy kell csinálni?

Amúgy a terv az, hogy az öreg anya marad felül, alul nevelnek újat, ahogy írtad is.
Aztán az idő megmutatja, jó-e a fiatal anya, de tartaléknak ott az öreg.
A felső fiasítását amint fedett állapotba kerül alulra gondoltam letenni, így a régi család is néptelenedik szépen.
Ez elég lehet így...?

_________________
Üdvözlettel:
Robz

1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Röptetéses rajzásgátlás, termelés
HozzászólásElküldve: 2009.02.19. 07:57 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 18:10
Hozzászólások: 1315
Tartózkodási hely: Dél-Somogy, Babócsa
Kcs!
Tudom, már megkaptam a meghívót!

_________________
Kolics Róbert
1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Röptetéses rajzásgátlás, termelés
HozzászólásElküldve: 2009.02.18. 21:22 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2008.09.24. 17:41
Hozzászólások: 30
Tartózkodási hely: Barcs
Robi írta:
Robz!
Azért ha visszaolvasod ezt a topicot, néhány kérdésedre már eleve választ találhatsz. Persze mindíg úgy olvasdd, hogy nálad a gyakorlatban hogyan valósítható meg.

Azért hadd mondjak el néhány dolgot.
A röptető keretet többféle időpontban lehet használni. Őrösi könyvében le van írva az alkalmazása arra az esetre is, ha még nincs anyabölcső és arra az esetre is ha már rajzásra készül a család. Dr. Vicze Ernő is ír néhány oldalon róla az "Alacsonykeretes rakodókaptár" című könyvében (no és számtalan külföldi leírás is van ezzel kapcsolatban). Természetesen ezek jók gondolatindítónak, de igazából a saját technológiádhoz kell igazítani a módszereket.

Vicze pl. hasonlóról ír, mint amit Te is említettél:
Ha már bölcsőzik a család pár fias keretet egy új műlépes, vagy kiépített lépes fiókba tesz egy érett bölcsővel legalulra, nyitott kijáróval. Rá anyarács, majd a korábbi mézterek. Föléje a röptető keret és a két anyás fészek. Többszöri leröptetés után az öreganyás fészket félre lehet tenni.
Természetesen elvégezhető ez akác elején is, azonban itt nálunk pl. nem járható út, mert kedvezőtlen körülmények esetén már akác előtt 1 héttel - sőt akár korábban is - is indulhatnak a rajok. Másrészt meg a két fészek fiók elvétele nyárra nagyon meggyengíti a termelő részt, bár tény, hogy első akácon a kettő együttvéve több mézet hoz. Vándorláshoz ez már nem egy ideális módszer, mert két közepes család lesz egy erős helyett.
(Tavaly én is ezt próbáltam ki, de nekem a fentiek miatt nem szimpatikus.)

Szóval sok mindenre figyelemmel kell lenni ennél a módszernél, hogy rugalmasan és a lehető legkevesebb munkával lehessen jó eredményt elérni.

Én a magam részéről inkább arra törekszem, hogy akác előtti 12-14 napig biztosítsam a lendületes népesedést és inkább ekkor - tehát még a rajzás beindulása előtt - alkalmazzam a leröptetőt.
Persze a jó ütemben elvégzett bővítések és kedvező körülmények esetén a családok jó részénél még nincs bölcsőzés (egyébként is ez lenne az ideális állapot, hiszen ekkor nem lenne szükség röptető keretre sem), így ha a fenti öreganya elvétellel akarnék dolgozni, akkor gondoskodni kell bölcsők neveléséről és azok védetten történő beadásáról.

Én nem ezt az utat választom, mert - Ceranahoz hasonlóan - én is egyre inkább úgy látom, hogy biztonságosabb az öreg anya meghagyása és későbbi lecserélése. A sorba helyezett kaptáraknál nagy lehet a párzási veszteség és egyéb gondok is lehetnek.
(Persze ez nem zárja ki azt, hogy a fenti anyacserés mézeltetést is kipróbáljam , bár egy kicsit másként alkalmazva.).

Az egyik tervezett módszernél pl. inkább az öreganyát hagyom a családnál és az addigi fészek kerül leröptetőre (azaz a termelő részt tulajdonképpen rajosítanám). Ráadásul a fias nagy részét is vissza akarom adni akác elején a termelő résznek.
Elvételre - szaporításként - csak pár keret fias kerülne, melyet bölcsővel anyásítok.

Persze a teljes technológia lényegesen bővebb, de abbahagyom, mert már így is egy "kisregényt" írtam, úgyhogy nem akarom húzni senki idegeit!


Robi!
Dr. Vicze Ernő február 21-én szombaton Nagyatádon "élő-ben"!!!!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Röptetéses rajzásgátlás, termelés
HozzászólásElküldve: 2009.02.18. 13:58 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 18:10
Hozzászólások: 1315
Tartózkodási hely: Dél-Somogy, Babócsa
Robz!
Azért ha visszaolvasod ezt a topicot, néhány kérdésedre már eleve választ találhatsz. Persze mindíg úgy olvasdd, hogy nálad a gyakorlatban hogyan valósítható meg.

Azért hadd mondjak el néhány dolgot.
A röptető keretet többféle időpontban lehet használni. Őrösi könyvében le van írva az alkalmazása arra az esetre is, ha még nincs anyabölcső és arra az esetre is ha már rajzásra készül a család. Dr. Vicze Ernő is ír néhány oldalon róla az "Alacsonykeretes rakodókaptár" című könyvében (no és számtalan külföldi leírás is van ezzel kapcsolatban). Természetesen ezek jók gondolatindítónak, de igazából a saját technológiádhoz kell igazítani a módszereket.

Vicze pl. hasonlóról ír, mint amit Te is említettél:
Ha már bölcsőzik a család pár fias keretet egy új műlépes, vagy kiépített lépes fiókba tesz egy érett bölcsővel legalulra, nyitott kijáróval. Rá anyarács, majd a korábbi mézterek. Föléje a röptető keret és a két anyás fészek. Többszöri leröptetés után az öreganyás fészket félre lehet tenni.
Természetesen elvégezhető ez akác elején is, azonban itt nálunk pl. nem járható út, mert kedvezőtlen körülmények esetén már akác előtt 1 héttel - sőt akár korábban is - is indulhatnak a rajok. Másrészt meg a két fészek fiók elvétele nyárra nagyon meggyengíti a termelő részt, bár tény, hogy első akácon a kettő együttvéve több mézet hoz. Vándorláshoz ez már nem egy ideális módszer, mert két közepes család lesz egy erős helyett.
(Tavaly én is ezt próbáltam ki, de nekem a fentiek miatt nem szimpatikus.)

Szóval sok mindenre figyelemmel kell lenni ennél a módszernél, hogy rugalmasan és a lehető legkevesebb munkával lehessen jó eredményt elérni.

Én a magam részéről inkább arra törekszem, hogy akác előtti 12-14 napig biztosítsam a lendületes népesedést és inkább ekkor - tehát még a rajzás beindulása előtt - alkalmazzam a leröptetőt.
Persze a jó ütemben elvégzett bővítések és kedvező körülmények esetén a családok jó részénél még nincs bölcsőzés (egyébként is ez lenne az ideális állapot, hiszen ekkor nem lenne szükség röptető keretre sem), így ha a fenti öreganya elvétellel akarnék dolgozni, akkor gondoskodni kell bölcsők neveléséről és azok védetten történő beadásáról.

Én nem ezt az utat választom, mert - Ceranahoz hasonlóan - én is egyre inkább úgy látom, hogy biztonságosabb az öreg anya meghagyása és későbbi lecserélése. A sorba helyezett kaptáraknál nagy lehet a párzási veszteség és egyéb gondok is lehetnek.
(Persze ez nem zárja ki azt, hogy a fenti anyacserés mézeltetést is kipróbáljam , bár egy kicsit másként alkalmazva.).

Az egyik tervezett módszernél pl. inkább az öreganyát hagyom a családnál és az addigi fészek kerül leröptetőre (azaz a termelő részt tulajdonképpen rajosítanám). Ráadásul a fias nagy részét is vissza akarom adni akác elején a termelő résznek.
Elvételre - szaporításként - csak pár keret fias kerülne, melyet bölcsővel anyásítok.

Persze a teljes technológia lényegesen bővebb, de abbahagyom, mert már így is egy "kisregényt" írtam, úgyhogy nem akarom húzni senki idegeit!

_________________
Kolics Róbert
1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Röptetéses rajzásgátlás, termelés
HozzászólásElküldve: 2009.02.14. 22:39 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.08. 21:09
Hozzászólások: 781
Tartózkodási hely: (Fejér megye)
fejesmeheszet írta:
Szia Robi !
Régebben a gyengékre röptettem rá az erőseket de rájöttem nem érdemes mert annak oka van hogy ugyanolyan körülmények mellett azok gyengék maradtak.A nyár közepén mikor már látom hogy a leröptetett családoknál az új anyák hogyan petéznek akkor ezeket a gyenge családokat felszámolom és a fiasításukat szétosztom.


Az idén én is lereptetéssel szeretnék dolgozni, de érdekelne, mikor kell a leröptető elválasztót betenni?
Elvileg egy műlépes fiókra és egy nagyjából kiépített fiókra kell reptetni, ahova fentről tenni kell szép bölcsős keretet, amiből az alsó részben az anya lesz. (javítsatok, ha rosszul gondolom, nekem eddig így jött le ez)
Akkor ez kb repce végén aktuális, akác kezdésekor? (ekkor vannak kb bölcsők)
Alul két fiók, elválasztó felett szintén kettő? (felül a régi fészek, alulra a pörgetett fiók+műlépes?)
Érdekel ez a dolog, de sajna a régi fórum nem olvasható már. :(

_________________
Üdvözlettel:
Robz

1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Röptetéses rajzásgátlás, termelés
HozzászólásElküldve: 2008.12.07. 18:03 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.10.31. 22:26
Hozzászólások: 485
Tartózkodási hely: Lovasberény Fejér m
Pontosabban úgy értem, hogy aki akác végéig nem akar szaporítani. Éves szinten úgy gondolom, hogy az állomány szinten tartásához 20-25 % szaporítás mindenképpen szükséges, amit részben tartalékként a veszteségek pótlására, részben pedig szelekcióra, vagyis anyák minőségi cseréjére kell felhasználni. A szaporítás időszaka május-július. A szaporítás alatt családszám növelést értünk.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Röptetéses rajzásgátlás, termelés
HozzászólásElküldve: 2008.12.07. 17:28 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.09. 08:47
Hozzászólások: 837
Tartózkodási hely: Nógrád Salgótarján
ujrabogaras
Akinek nem kell a szaporitás....
Ezt ugy érted akinek kell az nem korlátozza az anyát?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Röptetéses rajzásgátlás, termelés
HozzászólásElküldve: 2008.12.04. 22:49 
Újrabogaras írta:
Bükk valami nagyon szokatlant írt. .

Csinald amit en csinalok


Vissza a tetejére
  
 
 Hozzászólás témája: Re: Röptetéses rajzásgátlás, termelés
HozzászólásElküldve: 2008.12.03. 18:49 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.10.31. 22:26
Hozzászólások: 485
Tartózkodási hely: Lovasberény Fejér m
Bükk valami nagyon szokatlant írt. Próbálom a magam módján értelmezni ezt a technológiát. A logika azt diktálná, hogy a műlépnek kéne jobban visszafogni a rajzási kedvet, mivel lehűti a fészket és munkát ad a fiatal méheknek.A fiasítás melletti műlép ugyanakkor tömegesen magára vonzza a fiatal építő méheket, a zsúfolt fiatal méhtömeg a fészekben pedig a rajzás melegágya. Másrészt ismert az a tény, hogy az anyák nem szívesen, csak szükségből petéznek korábban kiépített szűzlépbe. Nincs ami a fészekbe vonzza a méheket, a fészek ezért nem zsúfolódik be. Ez megmagyarázhatja a szűzlépes korlátozás hatékonyságát a fiasítás inkdolkolt mértékű korlátozására és a rajzás meggátlására. Akinek nem kell a szaporulat, annak nagyon jó és elég biztonságos lehet ez a fajta akácra készítés. De ahogy bükk írta kell néhány év, hogy ez a kezelés bizonyítson.
Az összes többi rajzásgátlás szaporítással (fiasításelvétel), vagy nagyon korai anyacserévevel, vagy feszített műlépezéssel, vagy ezek kombinációjával jár. Szerintem érdemes foglalkozni vele.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re:Robi
HozzászólásElküldve: 2008.12.03. 09:08 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.03. 10:52
Hozzászólások: 1592
Tartózkodási hely: Balaton fővárosa
Néhány sorban nehéz mindenről írni.
A rendezés ideje április 20 körül van,ilyenkor a családok még elférnek 3 fiókon és ekkor az alsó kijárót max.ra (27x2cm)kinyítom.
Késöbb a fóliát mindenképpen kiveszem,legfeljebb ha gyengén mézel a repce a 3.-4.fiókot nem cserélem meg.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: tsanyi,H Tibor
HozzászólásElküldve: 2008.12.02. 20:09 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 18:10
Hozzászólások: 1315
Tartózkodási hely: Dél-Somogy, Babócsa
bükk írta:
Felénk a repce általában 10-20kg-ot ad,ha az első adat jön be felesleges néhány kilóval összekenni a 4.fiókot.A fólia nem fedi a teljes fiókot elől feljárhatnak ha szükségük van rá.
A repce a virágzása elején egyébbként is gyengén is ad,ha a mérleg szépen mutat megcserélem a 3-4 fiókot.


Bükk!
Érthető, hogy gyenge a repce esetén nem akarod megnyitni a 4.fiókot (hiszen akkor 3 db "összekent" fiókot kellene pörgetni). Viszont ebben az esetben a család, hogy húzza ki az akác előtti tisztítópörgetésig 3 fiókon? Ekkorra már elég zsúfoltan lehetnek a kaptárban, ami megint csak rajzásra késztetheti a családot.

_________________
Kolics Róbert
1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Robi
HozzászólásElküldve: 2008.12.02. 19:51 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 18:10
Hozzászólások: 1315
Tartózkodási hely: Dél-Somogy, Babócsa
tsanyi írta:
A lefejlesztés gyümölcsön O.K. , de ha megindul a repce én már csak fejeléssel bővítek.
Repcehordáskor a lefejlesztés, illetve a fiók beszúrása, a fészek 4 fiókra való széthúzását eredményezi. Ilyenkor aztán lőttek a fiókos kezelésnek.


Tsanyi!
Bocs, néha nem fogalmazok egyértelműen. Én a lefejlesztésen nem a fészek természetes lehúzódását értem. Akác előtt kb 4 héttel leűzöm az anyát a legfelső fiókból, ami alá anyarács kerül. Jó repcehordás beindulásakor kapják meg az új, üres fiókot legfelsőként, vagy a legfelső fiók alá beszúrva. Így természetesen az anya abba sem meghet fel. Az új fészek a két alsó fiókon alakul meg. A volt felső fészekfiókban repce végére már kikel az összes fias, a helyére méz kerül.

_________________
Kolics Róbert
1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: tsanyi,H Tibor
HozzászólásElküldve: 2008.12.02. 07:45 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.03. 10:52
Hozzászólások: 1592
Tartózkodási hely: Balaton fővárosa
tsanyi!
Miután tavasszal lefejlesztés van ez az első átrendezés,a mézkészlet a 3.fiókban van.
Az anyák nagy része nemrég kezdett petézni a legalsó fiókba,itt 3-4 keret nyílt fias 1-2 keret virágpor van a többi üres,ezek helyére kerül a szűzlép.
Korábban kizárólag 2 fiókos fészekkel mézeltettem számomra is meglepő hogy az anya lassan foglalja el a szűzkereteket és közben a család nem készül rajzásra.
Idén akáckor csak néhány családból kellett feltenni kereteket mert tele lett fiassal a fészek.
Első évben kettő,idén 70 családnál alkalmaztam,1 közepes rajom volt fiatal anyával.
Kell még néhány év.

H Tibor!

Felénk a repce általában 10-20kg-ot ad,ha az első adat jön be felesleges néhány kilóval összekenni a 4.fiókot.A fólia nem fedi a teljes fiókot elől feljárhatnak ha szükségük van rá.
A repce a virágzása elején egyébbként is gyengén is ad,ha a mérleg szépen mutat megcserélem a 3-4 fiókot.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: bükk
HozzászólásElküldve: 2008.12.01. 20:58 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Szia!
Néhány dolog nekem sem világos.
- Tehát repce elején, anyát zársz, és bővítesz. 6 szűzlép (1 fiók), és 4 műlép (2.-3. fiók) kerül a kaptárba. Ezek szerint mézes lépek (gondolom, nem fias) kerül a 4. fiókba. Akkor minek a fólia???

-Akác elején ezek szerint ~7 fias és ~3 szűzlép kerül a fészekbe.
Anélkül, hogy kipróbáltam volna! úgy gondolom, hogy már repcén megszorul a jó család anyja. Ha repcén nem, de akácon biztosra venném. Félnék a rajzástól.
Hány családdal próbáltad?
Hány húzott ebből bölcsőket?
Hol tévedek?

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Röptetéses rajzásgátlás, termelés
HozzászólásElküldve: 2008.12.01. 20:11 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.09. 08:47
Hozzászólások: 837
Tartózkodási hely: Nógrád Salgótarján
bükk
Amit nem értek.-4-ik fiók egyenlőre fóliával elválasztva,használata a hordás függvényében.
Ezt hogy kell érteni?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: termelés,anyazárás 1 1/2fiókra
HozzászólásElküldve: 2008.12.01. 19:41 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.03. 10:52
Hozzászólások: 1592
Tartózkodási hely: Balaton fővárosa
A módszernek sok változata ismert,ezt 1 Bemutatóméhészetben láttam,2 éve próbálgatom állóméhészetben.

Repcevirágzás első napjaiban a népes 3 fiókos család anyját 4 nyitott fiassal és oldalalt 3-3 szűzléppel a legalsó fiókra korlátozom.A 2. és 3.fiók műléppel kiegészítve visszakerül a helyére(lefejlesztés volt),4.fiók egyenlőre fóliával elválasztva,használata a hordás függvényében.
Az anya fiasítása a szűzlépeken lassan de biztosan terjeszkedik,a bejövő méz a kelő fias helyére kerül,fennt a műlépek szépen épülnek.
A fészek nem zsúfolt,minden méhnek van munkája, pedig a kijáró csak a fenékdeszkán van nyitva.

Repcepörgetés az akác első napjain történik,ekkor az alsó fiókban általában 7-8 a fiaskeret.Ha 9-10 vagyis tele van 3 fedett fias lerázás után a 2.fiókba kerül helyére újra csak szűzlép.

Akác elejére a gyüjtő méhek többségbe kerülnek(anya 3 hete korlátozva)a fiatal dajka méhekhez képest amelyek igazán a rajzás előidézői.
A család gyüjtő hangulata jó,nem kíván rajozni még akác után sem.
Akácpergetéskor az anyarács kikerül,a fészekben 9-10 léctől -lécig fias van,így a család elég népes marad a nyári méhlegelőkre.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Röptetéses rajzásgátlás, termelés
HozzászólásElküldve: 2008.12.01. 10:38 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Szerintem az ideális megoldás az, hogy repce kezdetén szűzlépes, műlépes fiókkal fejelni, a mézet tudja ide hozni, és amíg van lehetősége máshol petézni az anyának, akkor nem megy fel a szűzlépekre. Persze ha megszorul akkor más a helyzet.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Robi
HozzászólásElküldve: 2008.11.30. 22:12 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
A lefejlesztés gyümölcsön O.K. , de ha megindul a repce én már csak fejeléssel bővítek.
Repcehordáskor a lefejlesztés, illetve a fiók beszúrása, a fészek 4 fiókra való széthúzását eredményezi. Ilyenkor aztán lőttek a fiókos kezelésnek.
Ha nem érzem egyértelműnek hogy a család azonnal elfoglalja a fiókot akkor inkább két mézes keretet felteszek középre.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Röptetéses rajzásgátlás, termelés
HozzászólásElküldve: 2008.11.30. 20:23 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 18:10
Hozzászólások: 1315
Tartózkodási hely: Dél-Somogy, Babócsa
Tibor!
Eddigi röptető kereteimet farostból készítettem, de most én is OSB (v. MDF?) lapból szándékozom elkészíteni, mivel a közepén lévő nagyméretű kivágott rész miatt a farostnak gyenge a tartása.
A repce tény, hogy rizikós, sokan nem is szeretik, viszont amikor bejön az is komoly bevételt adhat. Nekünk nincs választási lehetőségünk, mert mindíg van a közelünben vetve. Az idei év nagyon betett. A repcére is gyanakodunk, de a fene tudja.

A régi szakik meg biztosan jól modják, amit idéztél tőlük. Végül is repcére már ott kell lenni az akáci méhek nagy részének fias formájában, nem akkor kell elkezdeni gondoskodni róluk. (Ha jól emlékszem még Horváth Jani írta a régi fórumon, hogy akác előtt 40 nappal meg kell lenni az akáci méheknek fiasként.)

A fiókcserés módszert a családok fejlesztésére mi próbáltuk már és kedvező körülmények között jól is működik, de erről fogásról csak félkeretes kaptárnál olvastam. A Te keretméreteden nem tudom, hogy működhet-e.

Én a méztér megnyitás legbiztonságosabb módszerének a lefejlesztést tartom. Úgy látom, hogy erős családok esetén a síma megfejelés is járható út. Az ideális persze az lenne, hogy a külső körülmények, és a családok erőssége figyelembevételével a legmegfelelőbb megnyitási módszert válasszuk.
Ez nálunk sajnos nem mindíg történik így, mert a technológia is befolyásolja azt, hogy melyiket kellene alkalmaznunk.

Az idén pl. a családok egy részénél megfejeléssel, más részénél meg lefejlesztéssel. Ekkor első akác előtt 4-5 héttel a felső fiókról leűztük az anyát. Ilyenkor még gyenge a hordás a begyűlő nektár elfér így is. Amikor aztán rendesen beindult a gyümölcs és a repce, betűztünk egy üres fiókot a legfelső, most már fedett fiasú fiók alá.

A jövő évre tervezett módszeredről igazából nem tudok véleményt mondani. A Feed-Bee hasznos lehet, viszont a fiókcsere nálad nem tudom működik-e.

Én a fias elvételét közvetlen akác előtt csinálnám, hogy addig is az onnan kelő méhek a termelő családot erősítsék.
Mondjuk a fekvőkaptáros témánál laciméhész módszere elgondolkodtatott. Ez is azt mutatja, hogy vannak alternatívák.

_________________
Kolics Róbert
1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Röptetéses rajzásgátlás, termelés
HozzászólásElküldve: 2008.11.29. 09:21 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.09. 08:47
Hozzászólások: 837
Tartózkodási hely: Nógrád Salgótarján
Robi
Én tegnap is irtam de az eltünt vagy meg sem érkezett.Köszi mostmár teljesen képbe vagyok inditom a gyártást.Szerintem farost nem jó, MDF lapot kell megnezni árban mit kóstál.
A leröptetésen nagyon el kell gondolkodnom mert én 3-fiókkal dolgozok termelési időben.Eddig a repce okozta a problémát,egyáltalán érdemes é repcére elmenni.Az éves költség jó esetben bejön de repcén mindig történik valami a régi szakik azt állitják repcére sok bogárral sok fiassal érdemes menni.
A telephejemen nagyonsok galagonya van,ki kellene próbálni a fiókcserés módszert tavasszal.A lefejlesztéseset alkalmaztam eddig de szerintem a felső fiók telitődése után 1-1.5-hét megtorpanás következik.Ha repcére megyek korán korlátozni kell az anyát 2-ik akác végére nagyon összeesik a család.A következőt kellene kipróbálni:
Koratavasszal Fedbe lepény teljes állománynál
Tavaszi fejlesztésnél fiókcsere közte az anyarács
És itt következhetne a leröptetés mint rajzásgátlás
A tavaszi fejlesztésnél a fiókcsere utáni fiasokat elvesszük szaporitásnak természetesen leröptetve.
A rács alatti fiasoknak 2-ik akácra kell kikelni első akácról súllyal jövök a telephelyre.
Szerintetek jó lesz ez igy?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Röptetéses rajzásgátlás, termelés
HozzászólásElküldve: 2008.11.28. 20:35 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 18:10
Hozzászólások: 1315
Tartózkodási hely: Dél-Somogy, Babócsa
Tibor!
Bocs, most látom, hogy már olvastad Cerana válaszát. Én egy kicsit bő lére eresztettem a mondandómat. :?

_________________
Kolics Róbert
1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: H.Tibor
HozzászólásElküldve: 2008.11.28. 20:32 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 18:10
Hozzászólások: 1315
Tartózkodási hely: Dél-Somogy, Babócsa
Tibor! Én is azt javaslom, hogy nézd meg a röptetőkeret képét és akkor könnyebben megérted a működését. Egyébként cerana jól leírta a lényeget.

Nálam a leröptetés konkrétan a következőképpen történik:
A röptetőkeret tervezett felrakása előtt lagalább 1 héttel már a 2. fiókon kell kijárónak lennie, hogy a család méhei oda tájoljanak be.
A röptetőkeret felrakásakor a keret alatt marad az 1 fiókos fészek, felette a többi fiók. A 2 fiókon továbbra is nyitva marad a kijáró, a méhek többsége ott közlekedik.
Ugyanekkor a röptetőkereten a kaptár hátsó része felőli kijárót is kinyitom. Ez lesz az alsó, fészek fiók új kijárója. Ekkor megtörténik az első leröptetés: a fészek gyűjtő méhei (és a már betájolt dajkák is) a röptetőkereten hátul nyitott kijárón távoznak és a megszokott elől lévő fiókkijárón térnek vissza.
A kijáró méhek elvesztése miatt a a dajkák egy része átveszi az elvesztett kijáróméhek szerepét, de ezek már a röptetőkeret hátsó kijárójára tájolnak.
A leírások szerint kb. 3-5 nap alatt megtörténik ez. Közben a fészekből kelnek az újabb méhek.
Amikor már ezen a hátsó kijárón is újra nagy a forgalom, akkor újabb leröptetés történik.
Ezt a hátsó kijárót bezárjuk és helyette a felette lévőt nyitjuk ki (ami így ugye már a méztérre nyílik). Egyidejűleg a fészeknek is új kijárót kell nyitni a kaptár egyik oldalán lévő röptetőkeret alsó felén.A fészekből távozó méhek most itt oldalt repülnek ki, de a megszokott hátul lévő kijárón igyekeznek visszatérni, ami viszont már a méztérbe vezeti őket.

Tulajdonképpen ez a fajta leröptetés tetszés szerint megismételhető a röptetőn lévő kijáróváltásokkal egészen addig, amíg szükségesnek ítéljük. Ez a leírás bonyolultabb, mint a gyakorlatban történő használata. Ha a logikáját megérti valaki látja, hogy teljesen egyszerű az egész.
A leírások szerint általában már az első leröptetés után bontani kezdik a bölcsőket, de mivel a fészekben kelő méhek miatt egy idő után ismét zsúfolttá válhat a fészek ezért általában még ezt követően 1-2 alkalommal meg kell ismételni. Ennél tönbbször már nem érdemes, mert annyi méhet veszít a fészek, ami a teljes elnéptelenedését okozná. Én éppen azért tervezem azt, hogy csak kb. háromszori leröptetést végzek, majd ismét egyesítem az a fészket, hogy az anya ismét lendületesen petézhessen.

Ez az alsó fiókról a méztérre történő röptetés egyébként nem az eredeti módszer. Igazából csak ott lehet így elvégezni ahol a fiókokon kijáró nyitható. A klasszikus módszernél a röptető keret a kaptár tetejére kerül és erre a leröptetendő fészek. Ez ugyanolyan hatékonysággal (sőt talán még jobban is) működik. Ahol csak alsó kijáró van a kaptárokon, ott ezzel a klasszikus módszerrel használható a röptetőkeret.

_________________
Kolics Róbert
1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 287 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 6 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.