Pontos idő: 2014.08.01. 00:38

Időzóna: UTC + 1 óra

Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 3287 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 66  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2014.06.27. 04:14 
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Bokod1 írta:
Üdvözlet!

Az lenne a kérdésem, hogy a napraforgó előtti etetés hatására nem hígul fel a méz? Ha szeretnék napra előtt csinálni egy tisztító pergetést hagyjam előtte abba a serkentést, vagy a kettő nem áll szoros összefüggésbe egymással?

Köszönöm szépen a tanácsot!

Gábor :)

A profilodban lévő 7 család elég gyorsan átnézhető. A napra nagyrésze a jövő hét közepétől fog kezdődni. Ha a fészekben elégséges a méz mennyisége, felesleges most serkenteni. A cukrot hagyd meg inkább a napra utáni időszakra. Az előző évek tapasztalata szerint nagyon hosszú lesz az az idő amíg a méhek aktív fogyasztók a telelés elött és ne tavasszal érjen meglepetés.
Ráadásul sokan fogalom zavarban is vannak. A serkentés és az etetés vagy akár az élelem pótlás nem ugyanazon mennyiségeket takarnak. Serkentésre már a 2 naponta beadott fél liter is elegendő.

Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2014.06.26. 21:49 
Adminisztrátor
Adminisztrátor

Bokod1 írta:
Igen, serkenteni kellett. Azonban a vándortanyán összeszedtek retekből és vaddohányból is. EZT szeretném kipörgetni, hogy tiszta legyen a napraforgó.

Ha serkenteni kellett, akkor nem szedtek össze semmit.
Ha összeszedtek retekből, selyemfűből, akkor nem kellett volna serkenteni.
A lényegen nem változtat: ha ezt kipörgeted és el akarod adni, mézet hamisítasz!

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.06.26. 19:25 
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Napraforgót nem rontja el a selyemfű!

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.06.26. 18:44 
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Igen, serkenteni kellett. Azonban a vándortanyán összeszedtek retekből és vaddohányból is. EZT szeretném kipörgetni, hogy tiszta legyen a napraforgó.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.06.26. 18:10 
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Most komolyan azt kérdezed, hogy kiszedd-e a folyamatos etetés mellett összegyűlt "mézet". Ha annyira nem volt hordásod, hogy idáig serkenteni kellett, akkor nagyjából pergetni is felesleges. Ha viszont a jelenlegi olcsó cukorból szeretnél jó árú mézet termelni, akkor mielőbb pergetni kell! A cukorból készült méz pedig pont ugyanúgy néz ki éretten, mint a többi, de ezt legalább egy sikeres telelés után tudni kell/ene.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.06.26. 16:52 
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Üdvözlet!

Az lenne a kérdésem, hogy a napraforgó előtti etetés hatására nem hígul fel a méz? Ha szeretnék napra előtt csinálni egy tisztító pergetést hagyjam előtte abba a serkentést, vagy a kettő nem áll szoros összefüggésbe egymással?

Köszönöm szépen a tanácsot!

Gábor :)

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.06.26. 13:07 
Törzstag
Törzstag

Dodo!
Nagyon jó lenne, ha érthetően összefoglalnád, mert ez eddigi leírásokból nekem úgy tűnik, hogy olyasmiről értekezel, amiről azt sem tudod, hogy eszik-e vagy isszák. Amit én mondtam: ha a cukorszirup elektronegativitásáról beszélsz, akkor annak értékét hogyan lehet összefüggésbe hozni a vírusok szaporodásával ? Szerinted a megetetett cukorszirup meg fogja változtatni a méh elektronegativitását? A méh pedig majd attól lesz fogékonyabb a vírusfertőzésre? Említetted a pH szerepét is. Mondd hallottál Te már pufferkapacitásról ? Ez utóbbi miatt nem fog változni a méh belének pH értéke az elfogyasztott cukorsziruptól. Ahogy a sejtek elektronegativitása sem fog megváltozni a cukorszirup elektronegativitási értékeitől, mert annak értékét a sejtmembrán fiziológiai tulajdonságai határozzák meg: polarizáció-depolarizáció nátrium-kálium ionpumpa satöbbi.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.06.25. 18:54 
Tag
Tag

cerana írta:
Könyörgöm. Vírusok szaporodása a mézben, a cukorban vagy a vízben ? Ahhoz élő szervezetek kellenek, melyeknek a riboszómáit felhasználva replikálni képesek magukat. Ha az adott közegben lévő baktériumokat használják erre, akkor azok elpusztulnak. Ez mit befolyásol? Tisztább lesz. A méh redoxpotenciáljáról pedig nem lehet beszélni, ha az abban történő szaporodásról akar valaki beszélni.

Ezzel ráhibáztál mert a méhek szervezetében lezajló változásokra gondoltam.
A cukorszirupnál meg csak az elektronaktivitásra.
Ha esetleg tényleg érdekel összetudnám foglalni érthetően is.
Addig csak egy idevágó idézet.

"A francia Louis Pasteur (1822-1895) dolgozta ki az élő rontó csírák elméletét ésaz eljárásokat a kórokozók elpusztítására.
Kortársa, Claude Bernard professzorezzel szemben egészen más véleményen volt, Ő azt állította: "A mikroba az semmi,
a biológiai-terep (a táptalaj) a minden."
A látszólagos ellentmondásban napjaink gyógyszerfelfogása,orvosi gyógyító gyakorlata,
a „minden betegségre egy tabletta” nézete, és a „táplálékod legyen az orvosságod” nézőpontja áll szembe egymással!
Vajon hol az igazság, melyik a helyes nézőpont? Pasteur a beszámolók tanúságaszerint a halálos ágyán jelentette ki:
"Egyet kell értenem Bernarddal." "

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.06.25. 14:15 
Tag
Tag

Üdvözlök Mindenkit!
Flakonmosás. 2,5 l-es műa. ballonok tisztítási módszere nálam: általában 2 használat után mosom.
1. Maradék cukorszirupot tiszta vízzel kiöblítem.
2. 1 l háztartási hypót elosztok 5 ballonba, (kb. 2 dl/ballon) sérülésmentes műa. csavarral lezárom, néhányszor átrázom, műa. rekeszbe fejre állítom, kb. 10-15 perc állás után cserélem a ballonokat, hypót átöntöm, majd bő tiszta vízzel öblítek, és fejre állítva kicsorog az öblítővíz. A hypo a penésztelep kezdeményeket azonnal kiöli, kb 5-7-szer cserélhető a hypo a ballonokban, egyszerre
3-5 l hypóval dolgozok. (1 óra alatt 100-120 ballon tisztára mosva.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.06.25. 14:07 
Tag
Tag

Ezért nem is érdemes venni. A feleségem az edényt is gondosan elmossa mielőtt a mosogatógépbe teszi. Már meg sem kérdem, hogy minek akkor a mosogatógép? Válasza: nem értesz hozzá. (Bevallom, nem is akarok)

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.06.25. 13:27 
Törzstag
Törzstag

Bogaras írta:
Mekkora szája van a flakonoknak? (Gondolom Pet palack)
Tisztában vagy a mosogatógép működési elvével? Hogyan fog bejutni elegendő víz a palackokba?

Marad a kézi mosás

Nincs mosogatógépünk ezért kérdeztem.....

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.06.25. 13:14 
Tag
Tag

Ez bizony kézimunka. Ecetes mosószeres vízzel mosom a flakonokat. Üvegtisztító kefét is használok.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.06.25. 12:22 
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Mekkora szája van a flakonoknak? (Gondolom Pet palack)
Tisztában vagy a mosogatógép működési elvével? Hogyan fog bejutni elegendő víz a palackokba?

Marad a kézi mosás

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.06.25. 08:19 
Törzstag
Törzstag

Pipás etetésnél, ki hogy szokta elmosni a flakonokat? Valaki probálta már betenni mosogatógépbe?

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.06.23. 19:39 
Tag
Tag

Hogy lehet ilyen bonyolultan beszélni egyszerű dolgokról?

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.06.23. 18:29 
Törzstag
Törzstag

Könyörgöm. Vírusok szaporodása a mézben, a cukorban vagy a vízben ? Ahhoz élő szervezetek kellenek, melyeknek a riboszómáit felhasználva replikálni képesek magukat. Ha az adott közegben lévő baktériumokat használják erre, akkor azok elpusztulnak. Ez mit befolyásol? Tisztább lesz. A méh redoxpotenciáljáról pedig nem lehet beszélni, ha az abban történő szaporodásról akar valaki beszélni.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.06.23. 17:35 
Tag
Tag

Kezd melegedni!

Erről akartam hablatyolni A "vírusfertőzés "

De most utánaolvasva már leírtam egyszer bocsi az ismétlésért.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.06.23. 17:06 
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Abszolut nem vagyok hozzá értő csak okoskodom, de én azt látom , hogy a vezetékes ivóvizeink a fúrt és ásott kutak vizéhez képest lúgosabb és ez az utóbbi évtizedekben történt változás. Az rH2 értéke ha 28 felett van, oxidáló közegeknek minősül. Ekkor aerob közegről beszélünk. Ebben a közegben a legtöbb kórokozó baktérium elpusztul. A magas rH2 érték (alacsony elektronaktivitás) a legtöbb vírus szaporodásának teremti meg az alapfeltételeit.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.06.23. 17:03 
Törzstag
Törzstag

Egyezzünk meg abban, hogy a hidrogén elektródhoz viszonyított redoxpotenciálnak esetünkben ott van jelentősége, hogy aerob, vagy anaerob anyagcserével bíró baktériumok tudnak az adott közegben szaporodni. Az anaeroboknak alacsonyabb redoxpotenciál szükséges. Az alacsonyabb redoxpotenciálú anyagokat az aerobok állítják elő. Tehát a víz esetében a magasabb redoxpotenciál azt jelenti, hogy nem szaporodtak el benne még az aerobok sem, mert minden bizonnyal alacsony a szerves anyag tartalma. Ezért nem értem végképpen a cukor pusztító értékének kikiáltott 31-es szintjét a mézhez viszonyítva, melynek 22 a leírás szerint. Ahogy az előtte írtakat is sajnos egy nagy hablatynak tartom.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.06.23. 14:47 
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Nem szeretnék kotnyeleskedni, de az rH dimenziótlan redoxpotenciál a biológiai szűrési tényező a vizekben. A vegytiszta víz rH értéke 27,6. Minél magasabb az érték egy intervallumon belül, elvileg annál tisztább a víz. 28-31-es érték jellemző a hazai fúrt kutakra (forrás: ÁNTSZ Település-egészségügyi Adatbázis). A cukorlepény 31-es rH értéke (már ha van ilyen a cukornál, de szerintem nincs) az általam ismert matematikai képlet (heurisztikus függvény) szerint ártalmatlan.
Az ivóvízhez: az ivóvizek minősége laborvizsgálatokkal alátámasztva lényegesen jobb, mint 20 éve, köszönhetően az EU Kék-víz programjának is. Méhek itatására szerintem bármelyik fúrt kút tökéletes minőségű vizet ad (persze ha a környezeti feltételek is adottak, a talajvíz nem szennyezett). Vezetékes víz esetében emberi fogyasztásnál is ajánlott a szellőztetés (vagy enyhe melegítés) a klórtartalom miatt, így ajánlott a méhek esetében is. Más hozzáadott vegyi anyag az ivóvízből nem mutatható ki (a Vízművekkel együtt az ÁNTSZ laboratóriuma IS vizsgálja), ezt TV is tiltja!

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.06.23. 10:15 
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Köszönöm a kérdést! Bár a mai viszonyok pH és rH2 tekintetben roszabbak mint 20 éve vagy a vezetékes rendszernek köszönhetően a víz mégsem egészségesebb mint a fúrott vagy ásott kutakban, de azért egy emberi szervezetre készült kimutatást mégsem kellene a méhekre vonatkoztatni. A témában nem igazán vagyok otthon, jó lenne némi megvilágosodás!

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.06.23. 10:08 
Törzstag
Törzstag

dodo!
Engem nagyon érdekelne a 8,14- es pH-jú cukor pusztító hatásának mibenléte. A 31-es rh érték toxikus volta ennél azonban még jobban érdekel.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.06.23. 01:56 
Tag
Tag

Veszti1982 írta:
pestlorinc írta:
De mi köze van ennek a méhek etetéséhez?

Az egész onnan indult, hogy én a folyamatos etetés hatásának tudtam be a tényt, hogy megszűnik a mászkáló méh a kaptár előtt.

Bizonyára van is összefüggés a két dolog között. ( Most nem találom, hogy írtunk volna a témában, ha igen akkor elnézést )

2014.03.09-én a serkentő etetés kapcsán általam írt alábbiakban idézett bekezdés szeretném kiegészíteni pár gondolatsorral.

"Valamint a megfelelő immunállapot fenntartásához erősen javasolt a serkentő etetés, jelen esetben nem a nyomelem, vitaminpótlás
a fő szempont inkább azon megfontolásból, hogy a hig mézkészlet ne foggyon ki, mert a méhek mielőtt a lefedett mézet felnyítnák
maguktól a szervezetük energiatartalékaikat kezdik felélni ami immunállapotuk gyengüléséhez vezet így sokkal védtelenebbek lesznek
a külső, belső korokozókkal szemben, ( akár a nozémát is írhattam volna, de nem akarok vítát generálni).
Valamint kihagynám a különböző stresszfaktorok belekeverését is a rövidség érdekében."

Röviden belekevere a mérgezés ( külső stresszfaktor) káros következményének pl mászkáló méhek stb és az etetés kapcsolatát.

A víznek feladatokat kell elvégeznie, amelyek közül a legfontosabb a sejtek helyes ozmotikus nyomásának megőrzése
és a teljes anyagcsere működésének fenntartása. ( A magas ásványi anyag tartalmú víz nem biztos, hogy szerencsés megoldás mivel
túlnyomást okoz a sejtmenbránnál, a benne lévő fertőtlenítőszereket meg sem említem most.)
A hasznos élelmiszerek szállítása, valamint a test által nem hasznosítható káros anyagok
illetve salakok elszállítása. ... ( az enyhe mérgezés esetén kifejtett jótékony hatás ami a fentiekből következik )
A víz minősége azért is fontos mivel a test téves jeleket őriz meg, amelyek a táplálékból, elsősorban a vízből, származnak.
A téli élelem biztosításánál, majd különösen fontos figyelembe venni, hogy a cukornak pusztító értékei vannak pH = 8,14 rH2 = 31
Viszonylag tiszta környezetből származó Méz pH = 6,4 rH2 = 22,1

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.06.22. 22:10 
Törzstag
Törzstag

A fólia mindenképpen maradhat az etető alatt. Ha elfér akár a szőnyeg is. Meg fogják találni a kaját. Én az első etetésnél néhány cseppet a takaróra szoktam pöttyinteni , hogy hamarabb megtalálják.
(A családjaid eddig vándortanyán voltak. Most értek vissza a telephelyre. ;) )

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.06.22. 20:46 
Tag
Tag

Nincsenek hideg éjszakák, ha ez van neked, akkor ezzel etetsz és kész.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.06.22. 20:08 
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Sziasztok!

Hazahoztam a telephelyről a családokat. Itthon azonban nincsen számottevő hordás, így őket is elkezdtem serkenteni napraforgóra. A takarás és etetés kapcsolatáról szeretnék kérdezni.

Tálcás etetőket használok így le kellett szednem a közvetlen fóliás takarást és bevágott szőnyeget is, hogy közvetlenül a keretek tetejére tehessem a tálcákat. Így most csak a menekülőrács felett tudok takarni, így fólia-papír-fólia van rajtuk. A kérdésem a következő: inkább menjen a serkentés és elégséges most így takarni, vagy tegyem vissza a közvetlen keretek feletti fóliás takarást és keressek más megoldást az etetésre?

Köszönöm válaszotokat!

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.06.18. 21:18 
Adminisztrátor
Adminisztrátor

amatőrök írta:
Tsanyi!
Nálam kétszer fordult elő az idén a mászkálás.
Mindkétszer megtaláltam a keretes permetezőt a közelembe.

Valóban messze járunk a topic témájától, ezért itt befejezésül csak annyit, hogy nálunk is volt permetezés, előző nap délben.
Ami még jellemző volt, hogy a mászkáló méhek lábán nem volt virágpor, tehát nem a tábláról éppen akkor visszatérő méhek közül kerültek ki.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.06.18. 07:47 
Tag
Tag

pestlorinc írta:

Az egész onnan indult, hogy én a folyamatos etetés hatásának tudtam be a tényt, hogy megszűnik a mászkáló méh a kaptár előtt.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.06.18. 07:40 
Törzstag
Törzstag

Tsanyi!
Nálam kétszer fordult elő az idén a mászkálás.
Mindkétszer megtaláltam a keretes permetezőt a közelembe.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.06.18. 04:28 
Tag
Tag

Sziasztok!

Szerintem esetleg az hogy, etess e valamivel ha mászkálnak. Vagy inkább a mászkálás megkezdése előtt hogy ne is mászkáljanak.

Nálam még az az érdekesség fordult elő hogy cirka egy hétig mászkáltak (repce környékén) majd megszűnt, majdnem teljesen és cirka két hét múlva újból mászkáltak. Most egyáltalán nem mászkálnak.
Az atka mint okozó, nálam szinte "kizártnak" tekinthető, szerencsére atka "mentesen" jöttem ki a télből, és idén alkalmaztam először a here fias elvételt, rendszeres vizsgálattal egybekötve, és minimális atkát találtam a here fiasban.
Még egy tényező, én nem vándorlok tehát a vándorlás okozta stressz kizárva.
Amitráz túladagolás ....nem hiszem. (persze tudom ez nem hit kérdése). Nálam a méhek augusztusban kaptak utoljára amitrázt és mindig vigyázok az adagolásnál és ugye akik kaptak közvetlenül amitrázt, repcén már nem élnek (nálam a mászkálók fiatal egészségesnek tűnő életerős bogarak ...rovarok), ha viszont a viaszban felhalmozott szermaradvány miatt lenne, akkor meg miért van, hogy mászkálnak majd nem mászkálnak. ?

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.06.17. 23:35 
Tag
Tag

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.06.17. 23:09 
Adminisztrátor
Adminisztrátor

Én sem teszem egyértelművé az atkával való összefüggést, pontosabban nem egyedüli okként tüntettem fel, csak azt mondom, az atkásabb állományoknál nagyobb mértékűnek tűnik.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.06.17. 22:55 
Adminisztrátor
Adminisztrátor

Az idén az állomány egy részét repcére vittem. Vándorlás után egy héttel kérdezte az egyik srác, hogy nálam vannak-e mászkáló méhek. Kiderült vannak. Előző nap nem voltak. Olyan mértékű volt a mászkálás, hogy elnézni, tévedni nem lehetett.
Érdekes még, hogy a srác is és még 2-3 méhész a környéken aznap észlelte a dolgot.
Elmentem a telephelyemre ahol a gyengébb vagy problémás családok maradtak, nem volt egyetlen mászkáló sem, és később sem jelentek meg ezeknél a családoknál.
Este megnéztem nozémára a mászkálókat és kijáróból fogott méheket. Mindkettőnél enyhe nosema volt. (5-7 spóra a látómezőben)
Kizártnak tartom mint okot.
Annyi látszik logikusnak, hogy valami külső hatásra indul a mászkálás, ami nem érte a telephelyen maradt családokat.
Ami biztos, érdemes lenne megvizsgálni a mászkáló méheket, vírusra szermaradványra ...........
Mintát a mászkálás megindulásakor kell venni, mert később ezekben a családokban rendszerint megnő a nozéma fertőzés, ami nem oknak, hanem következménynek tűnik, mert legyengül a méhek ellenálló képessége.
Érdekes még, hogy nem minden évben jelennek meg a gyalogosok, tavaly pl. nem láttam egyet sem.

ui.: Megszokott duma, hogy biztos atka fertőzés, ha nem most, akkor betelelés előtt. Nem. Se az ősszel, sem most nem volt komoly mennyiségű atkám.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.06.17. 21:58 
Adminisztrátor
Adminisztrátor

tsanyi írta:
Az, hogy 20km-en belül nem volt repcéd, csak akkor szólna a neos elmélet ellen, ha csak repcében használnák őket....

De olyankor miben van még, amiről gyűjtenek is?
Amikor nálam először láttam, akkoriban repce elvétve volt felénk. Több évben a gyümölcsösből az akácosba mentem.
Azt hittem a kötés segítővel, gombaölővel való permetezéstől mászkálnak.
Aztán már nem jártam a gyümölcsösbe, maradtam otthon a kökényen, viszont már többször előfordultam repcén. ugyanúgy mászkáltak.
Aztán kiderült ez az új típusú nosema. Na mondom, biztos ettől. Csak az a baj, hogy nem igazán látok (tapasztalati úton) egyértelmű összefüggéseket, sem legelővel, sem időjárással. Talán annyi, hogy ahol módszeresebb, szakszerűbb és pontosabb az atka irtás, mintha ott kisebb mértékű lenne.
de ezt is nehéz figyelemmel követni, mert csak a méhészek kikérdezéséből (eü vizsgálatkor) tájékozódtam más méhészetekről, és a válaszok mindig szubjektívek ugye.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.06.17. 19:27 
Adminisztrátor
Adminisztrátor

Tükör írta:
......A mászkálás meg sajnos nincs diagnosztizálva, hogy pontosan mitől van.
....... A neos elméletnek az mond ellent, hogy olyankor is mászkáltak akác elején, amikor 20km-es körzetben sem volt repce.......

Az első állítással egyet kell értenem.
Több elmélet van amitráz túladagolásról, neoról stb .... egyikre sincs bizonyíték.
Az, hogy 20km-en belül nem volt repcéd, csak akkor szólna a neos elmélet ellen, ha csak repcében használnák őket....

Vizsgálni kéne, mert évről-évre gondot okoz, de pl egy szó sincs róla itt: http://www.omme.hu/portal/index.php?opt ... &Itemid=45

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.06.17. 17:27 
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Idén bizonyos fokú mászkálás nagyjából repce óta végig van.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.06.17. 17:14 
Adminisztrátor
Adminisztrátor

Így már értem.
A mászkálás meg sajnos nincs diagnosztizálva, hogy pontosan mitől van. Ezért tartja magát a neos elmélet. Több helyen elmondtam már, hogy felénk az elsők között volt az országban. Aztán szép lassan mindenütt lett. A neos elméletnek az mond ellent, hogy olyankor is mászkáltak akác elején, amikor 20km-es körzetben sem volt repce.
Aztán meg is szűnik, vagy legalábbis erősen lecsökken, de van, hogy végig kitart napra végéig. Minden év más.
Mindenesetre az etetésnek nincs köze a megszűnéshez.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.06.17. 15:04 
Tag
Tag

Bocsánat az előzményekről nem írtam:
Tavaly 42 családtól pörgettem ki a napraforgó mézet, majd két hétig Németországban voltam, így a saját hülyeségemből éhen pusztítottam az állományt (volt olyan elképzelés is, hogy a neo csávázószer pusztított, de ez nem állta meg a helyét), ill. megmaradt 17 gyenge családom, ami a tél folyamán még leredukálódott 12-re. 3-4 kereten jöttem ki a télből nozémásan. Az volt a téli feletetéssel a gond, hogy nem volt bogaram a betároláshoz, pedig 2 családból csináltunk egyet. Nem vártam semennyi akácmézet, annak ellenére lett egy kevés.
Az idei évben annyi csak a célom, hogy 20 erős családdal szeretnék betelelni.Az okos ember más kárán tanul, én meg a sajátomból.

A mászkáló méhek: nem tudom, hogy van e pontosan diagnosztizálva ez a jelenség,de én az etetés jótékony hatásának írtam be a megszűnés okát.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.06.17. 12:42 
Adminisztrátor
Adminisztrátor

Azokkal a családokkal amik a második akác után is csak 13-14 Nb kereten voltak, miben reménykedtél akácról te Veszti?
Ezt csak úgy kérdem.
Más. Ezt írod:
Idézet:
Ezt a technikát alkalmazva bizonyítani tudom én is, hogy megszűnik a járkáló bogár jelenség.

Én meg azt, hogy ez mindenféle etetés nélkül is bekövetkezett, egyenlegnél sőt kevés mínusznál is.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.06.17. 08:06 
Tag
Tag

A főhordás utáni etetés tapasztalatairól szeretnék néhány gondolatomat közölni veletek:
Nos az idei évben egy estleges méhészeti jegyzőkönyvben "főhordás" tárgy mellé a "Nem releváns" jelző lett volna a legkifejezőbb, ami olyasmit jelent, hogy nem értelmezhető, nem meghatározó, nem lényeges. A méheim nem dolgozták le magukat a második akácon, így nekem május 20.-tól beindult az etetési szezon. Mivel a 13-14 zsúfolt (megszorított) kereteken 7-8-9 fias volt, így az 1-1 es szirupból 5,5-6dl kaptak naponként! a családok. A célom az volt, hogy a június 7-i anyák érkezésekor legyen a fejük fölött élelem bőven. A szirupba 1% méhpatika és kb 1% apibiovit került 18 napon keresztül.
Az első meglepetés, hogy 1-2 dkg emelkedésnél nem volt több naponta.
Egy méhész barátom a hordástalan időszakban már-már a tökélyre fejlesztette a 24 órás etetés művészetét, úgy hogy emelkedés ne legyen, hanem csak ne éhezzenek a méhek. Ameddig a tálcás etetőben egy éjjel behordják a szirupot, addig a légfékes 1,5 mm lyukú etetőben ez másnap kora délutáni időre történik meg. Ezt a technikát alkalmazva bizonyítani tudom én is, hogy megszűnik a járkáló bogár jelenség.
Az idei évben virágpor bőség van, és nagyon színes, és ez megkérdőjelezi az apibiovit vitaminbomba szükségességét, de 20 családnál ez nem nagy költség.
Június 7.-én lettek szétszedve a családok 4-5 keret fiasra és megfeleztem a bogarakat is, valamit ki lett egyenlítve a teljes méhészet kb. azonos kondícióra, majd ez követően a szirup mennyiség lecsökkent 3 dl-re és 1:2 aránynál egy kicsit hígabb lett, és nem adalékoltam hozzá semmit. Ez után már volt olyan kultúra amiről nyalakodtak.
Nagyon szépen építették a műlépeket, sőt szinte tele táblásra kihúzták a herecsapdát is. Az utóbbiból egy (23 napos) ciklust alkalmaztam atkagyérítésként.
Hereűzés! Nem csak én, hanem több kolléga is megfigyelte már, hogy elkezdődött ez a jelenség. Állítólag a család érzi, hogy megszűnik az élelem bőség, így nem akarja fölöslegesen etetni, de ez nálam nem volt igaz. Érdekel a miértje, de még nem volt időm tüzetesebben utána járni.
Ma ott tartunk, hogy nagyon szépen fejlődik az állomány, igyekszem mindig egy kissé megszorítva tartani a családokat és hol a bal, hol a jobb oldalán a fészeknek bővíteni a NB 19-ben.
Amit az Őrösi és sok más szakember leírt az etetés jótékony hatásáról, jó azt látni a gyakorlatban.
A végére volna egy kérdésem is. A méhpatika dobozán ez van :" Illóolaj tartalma révén jelentősen csökkenti a Varroa atka külső parazitás fertőzöttség szintjét, de az atkák elleni célzott gyógyszeres (őszi) kezelését nem helyettesít". Nem a csersav tartalma miatt, ami bejut az álca pempőjébe az etetés során lesz atkagyérítő hatású?

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.06.16. 17:55 
Tag
Tag

Etetni kell a kölyök családokat, még gyenge hordás mellett is. Nem terheled a hordással a családot,
jobb az anya elfogadásának aránya, azok a méhek, amik nektárhordással/vízhordással lennének elfoglalva felszabadulnak és
több energiát tudnak fordítani oda, ahol azt helyénvalónak ítéli a család. Persze ezt ésszel kell csinálni, kis adagokkal kezdeni,
fokozatosan növelni, amit még este beadsz, azt reggelig hordja el, így elkerülheted a rablás kialakulását. Ha
"feltöltötted" a fészket, mézkoszorúk tele, két szélső lép tele, onnantól elég a serkentés, ha nincs hordás.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.06.16. 17:30 
Tag
Tag

Megint vagdalkozol, ahelyett hogy figyelmesen olvasnál, és megköszönnéd Fibula válaszát!

Idézőjelbe tette a "cukros vizet". Hol olvastál itt erről? Itt mindenki a szirup, vagy cukorszirup kifejezést használja. Miért csodálkozol akkor megint? És miért válaszolsz neki ilyen tiszteletlenül köszönet helyett? Már javasoltam hogy gondolkozz el egy kicsit. Ismét felhívom erre a figyelmedet!

hárskeret

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.06.16. 16:37 
Regisztrált tag
Regisztrált tag

fibula írta:
Nekem egyre inkább tűnik provokációnak a kezdő tengerlany hozzászólása...
De a lényegnél maradva.
Akkor etetünk "cukros vízzel", amikor a család nem tud gyűjteni valamilyen okból nektárt viszont szeretnénk, ha az anya továbbra is sokat petézzen. Pl ez idő tájt, ha épp nincs virágzó, nektárt adó növény egyes helyeken...

megkérdezhetem, hogy mi ebben a provokáló? :ut

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.06.16. 12:48 
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Ezért is jó a mérleg.
A bölcsős szaporítmányokat, tehát ahol nincs fias, én nem etetem,van náluk méz, és még ilyen aszályban is hordanak valamicskét. Amikor az anya elkezd nagyobb ütemben petézni, és nincs hordás, akkor kapnak szirupot.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.06.16. 12:28 
Tag
Tag

Hordástalan időben mindég. Hogy mennyit azt megmutatja a mérleg. Családonként a 4-5 kiló méznek bent kell lenni hogy jól érezzék maguk. Ezen felül a napi fogyasztást én ilyenkor minden másnap adom. Az értékek kimatekolásához szükséges a mérleg. Szerintem csak így lehet tisztán látni.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.06.16. 12:17 
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Jobb esetben. Rosszabb esetben meg már semmi méz nincs a családnál.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.06.16. 11:59 
Tag
Tag

Nekem egyre inkább tűnik provokációnak a kezdő tengerlany hozzászólása...
De a lényegnél maradva.
Akkor etetünk "cukros vízzel", amikor a család nem tud gyűjteni valamilyen okból nektárt viszont szeretnénk, ha az anya továbbra is sokat petézzen. Pl ez idő tájt, ha épp nincs virágzó, nektárt adó növény egyes helyeken...

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.06.16. 11:55 
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Én is totál kezdő vagyok és nem etetek. Sziruppal főleg nem, mert félek a rablástól. De egyébként is hordás van selyemfűről. Napraforgó nálam nem lesz, helyette a japán akác fog virágozni. Utána cukorlepénnyel fogok etetni (ha mesterem is úgy gondolja) :)

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.06.16. 11:05 
Regisztrált tag
Regisztrált tag

sziasztok.

kezdő méhész vagyok, a család méhészkedik, de én is besegitek. érdeklődnék, hogy ti most etettek cukros vizzel? mikor van szükség etetésre, melyik hónapban? köszi előre is, üdv

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.06.03. 21:13 
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Értem én hogy ki mit mikor szokott, de én 1 honapja nulla léppel indultam, vagyis az uj mérettel muanyag mulepet epittetek es mindent arra rakok át, igy nem gond ha 50 kilo cukrot kell kolyokcsaladonkent feletetnem sem, mert az meg mindig olcsobb mint kesz csaladot venni.Azert meg soká lessz az a napra után:)
Csak azert kerdeztem mert nem volt viragpor a hideg miatt, sok raktarozva sem az eroltetett epittetes miatt. A 175 forint meg nem sok a szoja kilojáért.

Vissza a tetejére

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 3287 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 66  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra