Pontos idő: 2024.03.28. 11:46

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 4306 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79 ... 87  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2010.02.20. 12:39 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.15. 21:10
Hozzászólások: 2613
Tartózkodási hely: Kis-Magyar-Alföld
H Tibor írta:
Tomi
Hidd el nem szándékos félrevezetésről van szó egyszerüen különböznek a méhlegelők de nagyon.Neked lehet hogy gazdag korai legelőd van (fűz)nekem semmi innentől kezdve nemhinném hogy bármit is egyformán kellene csinálni ezért van az hogy van aki kidobálja a lepényt van aki nem.Hasonló a véleményem a korai tisztulásról és a korai fiasról is.Amire figyelned kell:a méhészetedben azt rontasz el amit akarsz de a mézben ne legyen kotyvalék!!!!! mert az már nekem is fáj :merg

A méhészetünkben 50 évig nem volt kotyvalék. Eztán sem lesz.

_________________
1/2NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2010.02.20. 12:28 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.15. 21:10
Hozzászólások: 2613
Tartózkodási hely: Kis-Magyar-Alföld
Szabypda írta:
Huhh... Ez de szépen szólt!!! :)

És mennyire igaza van!

_________________
1/2NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2010.02.20. 11:25 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.11.05. 09:14
Hozzászólások: 1164
Tartózkodási hely: Tolna megye, a méhes észak Baranyában
Huhh... Ez de szépen szólt!!! :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2010.02.20. 10:59 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.02.27. 04:38
Hozzászólások: 351
Tartózkodási hely: Székesfehérvár
"Különböző termékeket, mint szója, fölözött tejpor, húsliszt, tejtermékek, mint a savó, vagy akár a tojáspor használtak fehérje forrásként, virágpor helyettesítésre. A kémiai összetételei alapján a legtöbb felsorolt termék képes arra, hogy megfeleljen a mézelő méhek táplálék igényének, viszont a hatékonyságuk jóval gyengébb a virágporhoz képest."

Kérdésem a következő.
Az tuti biztos hogy ezek nem természetes méh táplálékok és kimutathatók a mézből is akár,de mérgezőek?Rák keltőek?
Egyáltalán van valami negatív hatása akár az embere akár a mézre.
A vegyszerezésekel miért nem foglalkoznak?A repcét és még sok kultúrát virágzásban permeteznek!!!A pollen ugyan úgy kap belőle a méh beviszi a kaptárba bele kerül a mézbe!
A borjú tápszert azt megtalálják a jó anyukat ezek azt találnak amit ép akarnak csak pont a saját ...t kenik ránk.TISZTELETT A KIVÉTELNEK!!! :merg

_________________
“A legnagyobb dicsőség nem az, hogy soha nem vallunk kudarcot, hanem hogy minden bukás után képesek vagyunk felemelkedni.”


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2010.02.20. 10:43 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.02.27. 04:38
Hozzászólások: 351
Tartózkodási hely: Székesfehérvár
"A virágporos takarmányozásnak vannak hátrányai is. A méhészek gyakran nem gyűjtik be előző évben a virágport, mellyel később, a természetes virágpor hiánya esetén kiegészíthetnék a méhek étrendjét, ugyanakkor a piacon vásárolt virágpor meglehetősen költséges, ráadásul nincs kellően fertőtlenítve, így akár különböző méhbetegségek kórokozói (Herbert és Shimanuki 1979), vagy mérgező pollenszemcsék is lehetnek benne (Schmidt et al. 1987). Az ideális virágpor helyettesítő táplálék természetesen olyan, amelyet a méhek egész évben szívesen fogadnak, ugyanolyan gazdag tápanyagokban, mint a méhek természetes tápláléka – hogy megfeleljen az összes természetes táplálkozási igényüknek –, valamint olcsó.

Az ilyen ideális étrend kifejlesztése az egyik legrégebbi méhészeti kutatási feladat (Schmidt és Hanna 2006, Cohen 2004, Herbert 2000, Nabors 2000, Schmidt et al. 1987, Winston et al. 1987, Herbert és Shimanuki 1980, Haydak 1935). A virágpor helyettesítésére igen sokféle anyagot használtak már fehérjeforrásként, mint például szójatermékeket (Kulinecevic és Rothenbuhler 1982, Standifer et al.1978, Haydak 1967), szárított tojássárgáját (Odlum 1984), fölözött tejport (Rana et al. 1996, Zaytoon et al. 1988, Haydak 1967), húslisztet (Herbert és Shimanuki 1979), tejsavót és más tejtermékeket (Herbert és Shimanuki 1979). Kémiai szempontból ezen anyagok többsége képes lenne kielégíteni a mézelő méhek tápanyag igényét, de a virágporhoz viszonyított hatásosságuk elég gyengének bizonyult (Schmidt és Hanna 2006, Pernal és Currie 2000, Harrison, Gregory eredményei alapján 2007). Úgy tűnik, sok kutató szerint bármilyen fehérjeforrással helyettesíteni lehet a virágport, és nem veszik figyelembe az ízletesség, a tápanyag-tartalom szempontjait, valamint a méhek táplálkozási igényeit és a javasolt anyagok hatékonyságát. Egyes állati takarmány-összetevők, mint például a szójabab-termékek, annyira népszerűvé váltak, hogy a kutatók és méhészek még ma is használják ezeket (egyszerűen csak azért, mert ez tekinthető a legolcsóbban hozzáférhető mezőgazdasági hulladékanyagnak), annak ellenére, hogy mérgező cukrokat tartalmaznak (sztachiózt és proteáz-inhibitorokat), illetve, hogy semmilyen haszonnal nem járnak a mézelő méhek számára (Parker 1926, Chhuneja et al. 1993, Rana et al 1996, Zaytoon et al. 1988, Kulinecevic és Rothenbuhler 1982, Hays 1984, Herbert 1979, Pernal és Currie 2000 Schmidt és Hanna 2006, Harrison Gregory eredményei alapján 2007). "

_________________
“A legnagyobb dicsőség nem az, hogy soha nem vallunk kudarcot, hanem hogy minden bukás után képesek vagyunk felemelkedni.”


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2010.02.20. 10:24 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.09. 08:47
Hozzászólások: 837
Tartózkodási hely: Nógrád Salgótarján
Tomi
Hidd el nem szándékos félrevezetésről van szó egyszerüen különböznek a méhlegelők de nagyon.Neked lehet hogy gazdag korai legelőd van (fűz)nekem semmi innentől kezdve nemhinném hogy bármit is egyformán kellene csinálni ezért van az hogy van aki kidobálja a lepényt van aki nem.Hasonló a véleményem a korai tisztulásról és a korai fiasról is.Amire figyelned kell:a méhészetedben azt rontasz el amit akarsz de a mézben ne legyen kotyvalék!!!!! mert az már nekem is fáj :merg


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2010.02.20. 09:45 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.15. 21:10
Hozzászólások: 2613
Tartózkodási hely: Kis-Magyar-Alföld
Le is vettem a csatolt receptet,mielőtt még valaki kipróbálja.

_________________
1/2NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2010.02.20. 08:10 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Keverjetek csak minden hülyeséget a lepénybe, egyszer majd csak kitiltanak bennünket a mézpiacról. Borjútápszer a méheknek. Hallottatok már olyat, hogy borjakkal mondjuk fidbit etettek volna?

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2010.02.19. 21:41 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.15. 21:10
Hozzászólások: 2613
Tartózkodási hely: Kis-Magyar-Alföld
Plüssi írta:
Tomi írta:
Köszi a válaszokat!
A vége: porcukor+kevés szirup+méz lett. Meg egy kis Béres :) Kíváncsi leszek elviszik-e. Egy biztos,nem akarok rászokni a lepényezésre. Szerintem az idei az első,és utolsó év lesz,hogy lepényt kapnak,de persze soha nem lehet tudni.
Érdekes olvasni,hogy pl vannak akik kifejezetten ajánlanak dolgokat a lepénybe, vannak akik meg ugyan arról az "alapanyagról" lebeszélnek,mondván nem szabad olyant adni,mert akár a mézminőséget is később nagy mértékben rontják.
Ezek ennyire nem egyértelmű dolgok?Vagy csomóan olyan anyagot raknak a kaptárakba,amit nem is lehet,és még le is írják egy ilyen fórumon? Ezt viszont nagyon veszélyesnek tartom.


A tejporral is etetni akartál? Akkor ez most egy lehetőség, vagy csak egy próba lett volna? Vagy ide is igaz az a mondás, hogy ahány ház annyi szokás?


Nem én találtam ki,itt(is) olvastam

_________________
1/2NB


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Tomi 2010.02.20. 09:44-kor.

Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2010.02.19. 21:34 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
amatör írta:
Én úgy tudom hogy a méhek vegetáriánusok és a tejporral nem igazán tudnak mit kezdeni


;)

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2010.02.19. 21:12 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.10.07. 08:58
Hozzászólások: 25
Tartózkodási hely: Somogy Északi közepe
Tejpor!
Minden tejes cég valamelyik telephelyén van!Ürülnek a vásárlásnak, mivel minden, nem feldolgozható(minősége jó, de napi felesleg) mennyiséget porítani kell.Nem gazdaságos a világpiaci ár miatt.Ilyenkor ontják az olcsó UHT tejet is.
Amit javasoltak a többiek is, cukrsz bolt. Porítanak-Csorna, Szeged(Sole-Mizo) Veszpém, V.tej.....

_________________
'' Ne félj a tökéletességtől! Úgysem éred el sohasem.''


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2010.02.19. 21:06 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.02.15. 18:20
Hozzászólások: 210
Tartózkodási hely: Borsod vármegye. Rudabánya
Tomi írta:
Köszi a válaszokat!
A vége: porcukor+kevés szirup+méz lett. Meg egy kis Béres :) Kíváncsi leszek elviszik-e. Egy biztos,nem akarok rászokni a lepényezésre. Szerintem az idei az első,és utolsó év lesz,hogy lepényt kapnak,de persze soha nem lehet tudni.
Érdekes olvasni,hogy pl vannak akik kifejezetten ajánlanak dolgokat a lepénybe, vannak akik meg ugyan arról az "alapanyagról" lebeszélnek,mondván nem szabad olyant adni,mert akár a mézminőséget is később nagy mértékben rontják.
Ezek ennyire nem egyértelmű dolgok?Vagy csomóan olyan anyagot raknak a kaptárakba,amit nem is lehet,és még le is írják egy ilyen fórumon? Ezt viszont nagyon veszélyesnek tartom.


A tejporral is etetni akartál? Akkor ez most egy lehetőség, vagy csak egy próba lett volna? Vagy ide is igaz az a mondás, hogy ahány ház annyi szokás?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2010.02.19. 20:48 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.15. 21:10
Hozzászólások: 2613
Tartózkodási hely: Kis-Magyar-Alföld
Köszi a válaszokat!
A vége: porcukor+kevés szirup+méz lett. Meg egy kis Béres :) Kíváncsi leszek elviszik-e. Egy biztos,nem akarok rászokni a lepényezésre. Szerintem az idei az első,és utolsó év lesz,hogy lepényt kapnak,de persze soha nem lehet tudni.
Érdekes olvasni,hogy pl vannak akik kifejezetten ajánlanak dolgokat a lepénybe, vannak akik meg ugyan arról az "alapanyagról" lebeszélnek,mondván nem szabad olyant adni,mert akár a mézminőséget is később nagy mértékben rontják.
Ezek ennyire nem egyértelmű dolgok?Vagy csomóan olyan anyagot raknak a kaptárakba,amit nem is lehet,és még le is írják egy ilyen fórumon? Ezt viszont nagyon veszélyesnek tartom.

_________________
1/2NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2010.02.19. 20:38 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.04.05. 19:17
Hozzászólások: 118
Tartózkodási hely: Somogy Gamás city
Plüssi írta:
Tomi írta:
Komolyan mondom,nem hiszem el,hogy nincs tejpor a városban és környékén. Se hipermarketben,se tejüzemi boltban,se takarmányboltban. Több ötletem nincs. Valaki esetleg tud segíteni?


Győrben a tejipari vállalat 50 kg-os zsákokban -főleg exportra -forgalmazta a natúr tejport. Vagy a Veszprémtej rt.-t is érdemes megkérdezni, mert nagyon rugalmasak ott is. Ha gyártják , akkor ott tudsz vásárolni.
Én úgy tudom hogy a méhek vegetáriánusok és a tejporral nem igazán tudnak mit kezdeni


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2010.02.19. 20:28 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.08. 21:09
Hozzászólások: 781
Tartózkodási hely: (Fejér megye)
bebe írta:
jorci írta:
Ma hallottam-láttam hogy gyógyteát,fokhagymát,almaecetet a lepénybe.Gondolom ahány ház annyi szokás :roll:
Jézusom! Nem biztos, hogy minden amit leírnak, el kell hinni!


Azért van benne valami.
Fokhagyma kivételével én is adtam nekik, igaz, a betelelő kaja kiegészítésekor.
gyógytea - fehérüröm (nálam)
almaecet - itt a fórumon is volt tárgyalva

_________________
Üdvözlettel:
Robz

1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2010.02.19. 20:15 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.02.15. 18:20
Hozzászólások: 210
Tartózkodási hely: Borsod vármegye. Rudabánya
Tomi írta:
Komolyan mondom,nem hiszem el,hogy nincs tejpor a városban és környékén. Se hipermarketben,se tejüzemi boltban,se takarmányboltban. Több ötletem nincs. Valaki esetleg tud segíteni?


Győrben a tejipari vállalat 50 kg-os zsákokban -főleg exportra -forgalmazta a natúr tejport. Vagy a Veszprémtej rt.-t is érdemes megkérdezni, mert nagyon rugalmasak ott is. Ha gyártják , akkor ott tudsz vásárolni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2010.02.19. 19:56 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.11.21. 19:17
Hozzászólások: 137
Tartózkodási hely: Baja
Tomi írta:
Komolyan mondom,nem hiszem el,hogy nincs tejpor a városban és környékén. Se hipermarketben,se tejüzemi boltban,se takarmányboltban. Több ötletem nincs. Valaki esetleg tud segíteni?



Próbáld meg olyan cukrászati boltban ami cukrászokat is kiszolgál alapanyagokkal.
Nálunk 2 is van....

_________________
Ha eltanulod a méheidtől a szorgalmat, nem lesz baj... (Hiezl Imre bácsi)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2010.02.19. 18:25 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.25. 18:46
Hozzászólások: 46
Tartózkodási hely: somogy
jorci írta:
Ma hallottam-láttam hogy gyógyteát,fokhagymát,almaecetet a lepénybe.Gondolom ahány ház annyi szokás :roll:

Há gyúrunk wazze!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2010.02.19. 18:23 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.05. 18:02
Hozzászólások: 814
Tartózkodási hely: Észak-Pest megye
jorci írta:
Ma hallottam-láttam hogy gyógyteát,fokhagymát,almaecetet a lepénybe.Gondolom ahány ház annyi szokás :roll:
Jézusom! Nem biztos, hogy minden amit leírnak, el kell hinni!

_________________
"Az idő a legjobb tanár - eltekintve attól, hogy az összes tanítványát megöli."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2010.02.19. 17:43 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.11.01. 11:00
Hozzászólások: 129
Tartózkodási hely: Algyő,Csongrád m.
Ma hallottam-láttam hogy gyógyteát,fokhagymát,almaecetet a lepénybe.Gondolom ahány ház annyi szokás :roll:

_________________
Major József ,,A világhoz hozzá tégy,ne pedig elfelé végy!" ,,Kétannyit hallgass,mint amennyit beszélsz!"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2010.02.19. 17:21 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
vassmeheszet írta:
Bocsi egy régi receptben maradt. Remélem a méhészek tudják, hogy nem érdemes fumagilint használni . Teljesen felesleges.

Látom nem változtál .....
A nosemának ideértve a ceranae-t is egyetlen bizonyítottan, hatásos gyógyszere a fumagillin. Tehát erősebb fertőzés esetén ezt lehet használni, megelőzésre vannak más szerek is.....bi(gy)o kategoriában is.
Egy hipertóniásnak se javasold, hogy nem érdemes a vérnyomáscsökkentőt bevenni! :)

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2010.02.19. 16:35 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.18. 04:47
Hozzászólások: 523
Tartózkodási hely: somogy
Tomi írta:
visszanéztem,tavaly csak március elején lódult meg ez a topic. Nyilván annyival jobb idő volt akkor. Idén szinte az egész februári topic arról szól,etessünk-e vagy sem. Tényleg ennyivel rosszabb az idő,vagy csak "izgulósabbak" lettünk? Esetleg sokkal többen vagyunk itt,mint tavaly voltak? Gondolkodtam azon is,hogy nem biztos,hogy szerencsés egymás fülébe ültetni a bogarat. Persze az enyémbe is beleült,és ma kezdek gyúrni. :D



Ez egy fórum így kezeld helyén az információt.Neked kell tudni milyen minőségben teleltél be.
Ez a tél nem volt túl kemény jó volt a méheknek,nem is volt még nagy fogyasztás.A jelentős fogyasztás majd most indul be a fiasítás kiterjedésével.
De ha nem vagy biztos magadban akkor keverj össze mézet porcukorral és azt add be nekik.Sokan tartják feleslegesnek a dolgot de én még semmi hátrányát nem tapasztaltam és szerintem te sem fogsz.Kárt nem okozhatsz vele az előnyét meg neked kell lemérni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2010.02.19. 15:57 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.07.06. 21:33
Hozzászólások: 598
Tartózkodási hely: Nógrád megye, Homokterenye
amatőrök írta:
Tisztelt kollégák! Nagy valószínűséggel most azoknál a méhészeknél van probléma akik nem védekeztek megfelelően az atka ellen,nyáron és az ősz folyamán.Az este berohant hozzám egy kolléga ,hogy beadtam -e már a lepényt mert nála már 3 keret fiasítás van...???? Ma kimentem a kamíonok-hóz és még tisztulásnak a nyomai sincsenek.Valószínű,hogy még nem érzik szükségét a tisztulásnak. /Azt nem kívánom részletezni,hogy mit okoz az atka télen a családdal/, hiszen ezt minden méhésznek tudni kell , de ha valaki a kezdők közül nem tudja nagyon szívesen segítek.



engem érdekel :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2010.02.19. 15:44 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.31. 07:36
Hozzászólások: 721
Tartózkodási hely: Somogy
Tisztelt kollégák! Nagy valószínűséggel most azoknál a méhészeknél van probléma akik nem védekeztek megfelelően az atka ellen,nyáron és az ősz folyamán.Az este berohant hozzám egy kolléga ,hogy beadtam -e már a lepényt mert nála már 3 keret fiasítás van...???? Ma kimentem a kamíonok-hóz és még tisztulásnak a nyomai sincsenek.Valószínű,hogy még nem érzik szükségét a tisztulásnak. /Azt nem kívánom részletezni,hogy mit okoz az atka télen a családdal/, hiszen ezt minden méhésznek tudni kell , de ha valaki a kezdők közül nem tudja nagyon szívesen segítek.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2010.02.19. 14:21 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2010.02.16. 15:23
Hozzászólások: 105
Bocsi egy régi receptben maradt. Remélem a méhészek tudják, hogy nem érdemes fumagilint használni . Teljesen felesleges.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2010.02.19. 14:13 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Tomi!

Ne adj nekik tejport! A méhek nem borjak! ;)

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2010.02.19. 11:06 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.15. 21:10
Hozzászólások: 2613
Tartózkodási hely: Kis-Magyar-Alföld
Komolyan mondom,nem hiszem el,hogy nincs tejpor a városban és környékén. Se hipermarketben,se tejüzemi boltban,se takarmányboltban. Több ötletem nincs. Valaki esetleg tud segíteni?

_________________
1/2NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2010.02.19. 10:10 
Online
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 18:10
Hozzászólások: 1315
Tartózkodási hely: Dél-Somogy, Babócsa
Tomi írta:
visszanéztem,tavaly csak március elején lódult meg ez a topic. Nyilván annyival jobb idő volt akkor. Idén szinte az egész februári topic arról szól,etessünk-e vagy sem. Tényleg ennyivel rosszabb az idő,vagy csak "izgulósabbak" lettünk? Esetleg sokkal többen vagyunk itt,mint tavaly voltak? Gondolkodtam azon is,hogy nem biztos,hogy szerencsés egymás fülébe ültetni a bogarat. Persze az enyémbe is beleült,és ma kezdek gyúrni. :D


Tomi szerintem egyáltalán nem törvényszerű az, hogy lepényezni kell. Mindenkinek magának kell eldöntenie a családjai állapotát nézve, hogy szükséges-e lepényt beadni. Bőséges élelem és virágporkészlet esetén szerintem teljesen felesleges.

_________________
Kolics Róbert
1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2010.02.19. 10:03 
Online
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 18:10
Hozzászólások: 1315
Tartózkodási hely: Dél-Somogy, Babócsa
Nem akarom védeni a feedbee-t - mert ha valami olcsóbb és hatékony kiegészítőt találnék biztosan azt is kipróbálnám - csak elgondolkodtam az elhordással kapcsolatos ellentétes tapasztalatokon.
Biztosan több körülmény befolyásolja a feedbees lepény elhordását.
Nálunk talán a következő főbb tényezők miatt volt tavaly sikeres.
-Élelem mennyiség: Mérsékelt élelemmennyiséggel telelünk be. Szó sincs 25-30 kg-os telelő élelemről, amiről többször olvastam a félkeretes rakodóval kapcsolatban. Max. 14-18 kg élelemmel telelünk. Ennek köszönhető, hogy tavasszal az anya a felső fiókban kezd petézni, ahol a középső lépeken már kevés méz van. Így a család közel van a lepényhez.
Sok téli élelem esetén a család messzebb van a lepénytől és – mivel a lepényben egyáltalán nincs méz, sőt a cukorból is viszonylag kevés van (főleg a feles feedbees lepénynél) – talán a méheket sem húzza annyira fel. A kora tavaszi hidegebb időben a méhek méginkább nem akarnak felmenni a lepényhez a fedett mézen keresztül.
-Időjárás, helyi viszonyok: Átlagos évben nálunk a március hónap lehet alkalmas a lepény etetésére. Április első harmadától már tömeges nektár és virágporhordás van. Mi tavaly február utolsó napjaiban adtuk az első, március közepén a második lepényt és április első hetében vettük ki a második lepény üres zacskóit.
-Család erőssége: a valamilyen okból legyengült család biztosan nem fogyaszt komolyabb mennyiséget a lepényből. Sokszor a legyengülteknél sok telelő méz marad, ami a fentiek alapján távol tartja a családot a lepénytől.

Tehát szerintem abban az esetben érdemes alkalmazni, ha nincs nagyon legyengülve a család, a fészek a lepényhez közel helyezkedik el és még nincs tartós és tömeges virágpor-nektár hordás. Persze lehetnek más okok is, de én ezeket láttam a legfőbb okoknak.

Tegnap egyébként 0,7 kg-os 1:2-es feddbee-s (+nonosz+vitamin) lepényeket készítettünk, amit alkalmas időben, várhatóan a jövő héten adunk be. Az idén fokozottan figyelem majd az elhordását és az azt befolyásoló körülményeket.

_________________
Kolics Róbert
1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2010.02.19. 10:01 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.15. 21:10
Hozzászólások: 2613
Tartózkodási hely: Kis-Magyar-Alföld
visszanéztem,tavaly csak március elején lódult meg ez a topic. Nyilván annyival jobb idő volt akkor. Idén szinte az egész februári topic arról szól,etessünk-e vagy sem. Tényleg ennyivel rosszabb az idő,vagy csak "izgulósabbak" lettünk? Esetleg sokkal többen vagyunk itt,mint tavaly voltak? Gondolkodtam azon is,hogy nem biztos,hogy szerencsés egymás fülébe ültetni a bogarat. Persze az enyémbe is beleült,és ma kezdek gyúrni. :D

_________________
1/2NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2010.02.19. 09:19 
Online
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 18:10
Hozzászólások: 1315
Tartózkodási hely: Dél-Somogy, Babócsa
Megtaláltam a cukorszirupos gyúrt, puha lepényem receptjét, íme:
2,5 liter vízből, 7,5 kg kristálycukorból és 18,5 kg porcukorból készült.
A vizet majdnem forrásig melegítettem, feloldottam benne a kristálycukrot. Amikor kellően visszahűlt a szirup, akkor adtam hozzá a porcukorhoz. Elég jó tésztaszerű anyagot kaptam ami már alig ragadt, de mégsem volt száraz, nem repedezett, ugyanakkor kellően képlékeny volt jól lehetett vele dolgozni.
Néhány javaslat:
-ha egyéb anyagot is akarunk bele keverni akkor meg kell várni, amíg a szirup jó kézmelegre visszahül. Egyébként jobb ha meleg a szirup könnyebb vele dolgozni.
-ha Nonoszt, Méhpatikát, vagy más folyékony kiegészítőt teszünk hozzá, akkor annyival kevesebb víz kell a szirupba. Ha por alakú kiegészítőt (bár ezt nem próbáltam) akkor a porcukor mennyiségénél lehet vele számolni, persze csak ha nagyobb mennyiséget tesz ki.
-a lepény gyúrása előtt jó, ha egy napig szobahőmérsékleten van tárolva a porcukor, így kevésbé lesz hideg a "tészta", könnyebb lesz vele dolgozni.
- ennél kisebb adagban érdemes meggyúrni, mert a nagyjából történő összegyúrást követően kézzel, csak három részre szedve sikerült nekem.
-szerintem a porcukrok nem teljesen egyformák így plusz-mínusz fél kilóval változhat az adagja
- érdemes lehet ezt a lepényt is 1-2 hétig pihentetni és utánna beadni

Mi egyébként abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy potom pénzért (5000 ft :) ) sikerült pár éve egy konyháról kiselejtezett gyúrógépet venni, amit kicsit helyrepofozva azóta is használunk. Egyszerre 40-45 kg lepényt gyúr meg 5-10 perc alatt (ebben persze nincs benne a szirupkészítés és a kicsomagolás ideje).
A lepényt mi pihentetés nélkül adtuk be, de elhordásakor porcukor elszóródást így sem tapasztaltunk. Persze azért, kíváncsi lennék mások tapasztalataira is, ha kipróbálják.

_________________
Kolics Róbert
1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2010.02.19. 07:07 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.06.12. 13:49
Hozzászólások: 469
Tartózkodási hely: Közép-Zala
Hát igen ! A téli pusztulásról csak annyit:máma nekem-holnap neked!Elég egyetlen ,,porszem a gépezetben" és máris megvan a baj! Anno én is voltam így a számokkal!De jó csak egy ment el,de jó megúsztam veszteség nélkül.Aztán jött a nagy bumm!Pedig akkor is úgy csináltam mindent mint annak előtte szoktam.Holott biztos nem a méhecskékben volt a hiba!Azóta másképp ítélem meg a téli veszteség fogalmát. Persze mindenképpen az a jó ha tényleg veszteség nélül telik a tél-de sajna azért ebbe én nem élem bele magam 100%-ban.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2010.02.18. 23:41 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
john írta:
...........Én már 10%-nál letörölnék egy könnycseppet,sőt már 3-nál is fognám a fejem.

Bocs john, de fiatal lehetsz és bohó... ;)
Ez a 3%-nál fognám a fejem, ez olyan "nagy arcú"-nak tűnik.
Természetesen a %-ok mást jelentenek egy kisebb és nagyobb méhészetben.
Egy 100 család körüli méhészetben 0-5%-ig azt mondom belefér ...... Éhen pusztulhat őszi csendes rablás miatt, anyátlanodhat meg télen család, cickány-egér is okozhat gondot, esetleg harkály, válhat herepetézővé anya, lehet álanyás család......(én ezt is ide sorolom, annak ellenére hogy utóbbi két esetben általában áttelel a család, de fel kell számolni.)..... Sok minden lehet.....
5-10% Komolyabban el kell gondolkodni, hogy mit csinálunk rosszul. Esetleg tapasztaltabb méhész segítségét kérni ......
pusztulás>10% Riadó! Nagy baj van ...

Visszatérve az elejére azt is másképp kell értékelni, ha 20 családból elment 2, vagy ha 100-ból 10. Az utóbbi zűrösebb .....
Szerintem

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2010.02.18. 23:01 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.18. 04:47
Hozzászólások: 523
Tartózkodási hely: somogy
tarajos írta:
Azt hallottam,hogy a téli veszteségnél 10% az nem nagy baj.Tavaly nálam pont annyi volt.Az idén eddig még mind túl élte idáig.De mindig nyogtával dicsérjük a napot.

( Tar Tibor )



Én már 10%-nál letörölnék egy könnycseppet,sőt már 3-nál is fognám a fejem.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2010.02.18. 22:44 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.09.09. 17:32
Hozzászólások: 74
Tartózkodási hely: Veszprém megye
Azt hallottam,hogy a téli veszteségnél 10% az nem nagy baj.Tavaly nálam pont annyi volt.Az idén eddig még mind túl élte idáig.De mindig nyogtával dicsérjük a napot.

( Tar Tibor )

_________________
Tar Tibor
Segítsük egymást,mert nekünk is jól esik a segítség.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2010.02.18. 22:14 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2010.02.06. 21:49
Hozzászólások: 232
Tartózkodási hely: Szabolcs-Szatmár-Bereg Megye
Ha van virágpor tartalék vagy már van kint virágpor hiába ad bárki feed bee t[/quote]

Akkor már tényleg felesleges. Én már ősszel keveselltem a virágport a keretekben, kint meg még nagyon sokára lesz, úgyhogy ma beadtuk a lepényeket. Minden család megvan, állapotukat később lehet megnézni.
Egyébként mindenki a maga módszerére esküszik.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2010.02.18. 22:04 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.16. 20:26
Hozzászólások: 3309
Tartózkodási hely: Tapolca
Azután érdeklődnék miért kell az el nem hordott lepényeket kidobálni amikor feloldva még kiválóan alkalmas etetésre?

_________________
Óvd a méheket véded a Földet!
Képeim:
http://meheszforum.hu/album/index.php?cat=10006


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2010.02.18. 19:32 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.12.21. 09:13
Hozzászólások: 235
Tartózkodási hely: Bács-kiskun megye
Tavaly 1kg fedbee-hez 2kg porcukor hozzáadásával készítettem a lepényeket, nálam is kezdetben vontatott volt az elhordás.
Hozzáteszem én a feedbee mellett alkalmaztam belső itatást is.
Nekem bevált az idén is ezt fogom nekik adni, megosztva kis adagokban.
A környékünkön hallottam, hogy glükózzal keverik a feedbee-t, mert édesebb mint a cukor és jobban hordják a méhek


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2010.02.18. 19:30 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.07.06. 21:33
Hozzászólások: 598
Tartózkodási hely: Nógrád megye, Homokterenye
beri írta:
Tapasztalatlan vagyok a témában,a Zümix az kész lepény vagy házi gyártmány? :?


kész


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2010.02.18. 19:24 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2010.02.16. 15:23
Hozzászólások: 11
Tartózkodási hely: Bácskiskun
Tapasztalatlan vagyok a témában,a Zümix az kész lepény vagy házi gyártmány? :?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2010.02.18. 19:06 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.22. 18:32
Hozzászólások: 343
Tartózkodási hely: Vas Megye
Délután beraktam a lepényeket.
Zümixet vettem.
Remélem nem úgy járok mint a feed bbee lepénnyel.
Amint meg lehet nézni a családokat ahogy az időjárás engedi
Beszámolok a tényekről.
( minden családom eddig át vészelte a telet., egy családnál volt a takarás fölött méh hulla de szerintem cickány keveredett be , amúgy család meg van )

_________________
Ervin
1/2 NB
http://meheszetifotok.5mp.eu


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2010.02.18. 18:33 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.12.27. 16:23
Hozzászólások: 23
Tartózkodási hely: Borsod
Sziasztok.
Én most probáltam ki elöször a a fedbeet lepénybe.Múlthét vasárnap kapták meg a lányok és ma kiváncsiságbol megnéztem 3 családnál.Semmit nem fogyasztotak még belöle,de hozzáteszem még nálunk nem volt tisztulás.Remélem hamarosan" rárabolnak".

üdv.:Borsodi hunoros


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2010.02.18. 18:20 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
panda írta:
tsanyi!
milyen arányban keverted a feedbee-t porcukorral?

viewtopic.php?f=3&t=92&p=14339&hilit=feedbee+s%C3%B6r%C3%A9leszt%C5%91#p14339

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2010.02.18. 17:53 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.08. 21:09
Hozzászólások: 781
Tartózkodási hely: (Fejér megye)
Robi írta:
Én kb. 2 éve készítettem saját receptű gyúrt, puha lepényt porcukorral és cukorsziruppal. Most így hirtelen nem tudom feltettem-e ide is valahova a recepet. Ha nem találom meg a Fórumon, akkor előkeresem a jegyzeteimből és felteszem.
Egyébként korábban én is csak mézeseket láttam, ezért kénytelen voltam magam kikisérletezni az arányokat.



Ez engem is érdekelne, idén kipróbálnám a gyúrt lepényes dolgot.
Visszakerestem a fórumban, de nem találom a receptedet. :roll:

_________________
Üdvözlettel:
Robz

1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2010.02.18. 17:16 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.03. 18:42
Hozzászólások: 843
Tartózkodási hely: nógrád
Többeknek (tapasztalt nagyoknak is) a kukában végezte a feedbee itt felénk is.
Amikor mondták arra is gondoltam átvágnak. Sajnos igazat mondtak.
A leírást pontosan betartva készítettem a lepényt, csak akkor fogyasztottak belőle, ha 1-2nap nem tudtak kimenni az idő miatt,akkor is kényszeredetten. Más összetevőkből készült lepényt mindig lendületesen hordták. Ennek a szaga sem kellemes.
Szó szerint kidobott pénz volt.Egyik forgalmazó jelölt méhész is nagyon hallgat róla.A titokzatos összetevő sem megnyugtató.Ezek szerint ezt ott hordják csak el (vagy ki?) ahol nincs más.
Ezentúl is lepényezek de nem ezzel.

_________________
Méhek után első a család.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2010.02.18. 16:02 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.22. 18:32
Hozzászólások: 343
Tartózkodási hely: Vas Megye
Éva!
Ha rám halgatsz nem számolgatod mennyivel hord többet egy család ha feed bee t adsz neki
Szerintem semmivel!
Két évben én ki próbáltam , még a forgalmazó véleményét is ki kértem .
De csak mellé beszélt már azt mondta a végén hogy csak 15 % fedd bee tegyek bele és elhordják azt meg minek.
Ha van virágpor tartalék vagy már van kint virágpor hiába ad bárki feed bee t

_________________
Ervin
1/2 NB
http://meheszetifotok.5mp.eu


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2010.02.18. 15:54 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.22. 18:32
Hozzászólások: 343
Tartózkodási hely: Vas Megye
vassméhészet!
A fumagilin nincs engedélyezve a méhek etetésére tavasszal.
Akkor minek írod fel a fórumra a kezdő méhészek nem tudják hogy most hogy is van.

_________________
Ervin
1/2 NB
http://meheszetifotok.5mp.eu


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2010.02.18. 08:29 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2010.02.16. 15:23
Hozzászólások: 105
Főzött cukorlepény készítése

( Kállay Ferenc egri méhész nyomán)



Hordástalan időben és a téli élelem pótlására, (csak az idő enyhülésével) puha cukorlepényt, kimondottan téli biztonságos teleltetés érdekében kemény cukorlepény etetése szükséges. A kora tavaszi serkentés csak akkor eredményes, ha a virágpor hordás beindul, ennek hiányában virágpor pótló etetéshez kell folyamodni. (Szójaliszt, tejpor, porított sörélesztő keveréke.)



Puha cukorlepény készítése:



A gyúrt cukorlepényen kívül főzéssel is készíthetünk cukorlepényt a következők szerint:
4 kg kristálycukrot 8 dl vízzel 115 C fokra felmelegítjük, ha ezt a hőfokot elérte (melyet úgynevezett cukrász hőmérővel, amely 150 C fokig mér, tudunk ellenőrizni), beleteszünk 1 kg mézet és ezt a cukorsziruppal együtt ismét felforraljuk habzásig. Itt már nem muszály a hőfokot mérni, mert könnyen kifut. Keverés nélkül hagyjuk lehűlni 40-45 C fokig és ekkor tesszük bele a 20 g-os kiszerelésben kapható FUMAGILIN felét. Ezután addig keverjük amíg fehéredni kezd, ekkor gyorsan ki kell önteni mert ilyenkor már gyorsan keményedik. Legjobb PVC zacskóba önteni 1 kg-os adagokba, mert így könnyen el lehet lapítani kb. 2 cm vastagságúra. Behelyezés előtt 1-2 hosszanti csíkot vágunk a zacskón, és ezt lefelé fordítva a keretekre helyezzük, majd a takarást újra visszatesszük, hogy a család melegét megőrizzük. Családonként egyszerre 1 kg-ot adunk, amit szükség esetén megismételünk.

Puha cukorlepényt nyáron, hordástalan időben is adhatunk, de gyógyszer nélkül. Lassan hordják el, rablást nem okoz, az anya petézését elősegíti.



A hosszúra nyúlt téli hónapokban előfordul, hogy a család által takart lépekből a méhek elfogyasztják az ott tárolt mézet és mivel oldalra léputcát nem tudnak váltani - hiába van esetleg több kg méz az oldalsó lépekben - éhen pusztulnak. Ennek megakadályozására ajánlatos a kemény cukorlepény elkészítése és beadása. A cukorlepényeket akár puha, akár kemény, mindig hátra kell elhelyezni, mivel itt fogyasztják el legutoljára a tárolt élelmet. (Ezt különben a család helyzete is mutatja.)



Kemény cukorlepény készítése:



A kemény cukorlepényhez is szintén 4 kg kristálycukrot használunk 8 dl víz hozzáadásával, de ezt 117 C fokra kell felfőzni. Ha elérte a 117 C fokot, akkor ellentétben a puha cukorlepény készítésénél leírtakkal azonnal kiöntjük kb 2 kg-os adagokba, lécekből készült keretekbe, melyeket zsírpapírral béleltünk ki. Itt nem használható a PVC mert a 117 C fok meleg miatt az elolvad. A kiöntött cukorszirupot azonnal elkezdjük keverni egymás után a formákban, amíg kezd tejfelszerűen fehéredni, ekkor abba lehet hagyni, mert a kristályosodási folyamat már megindult és be is felyeződik.

A kemény cukorlepényt nem szükséges teljesen takart állapotban beadni, mert keménysége miatt nem folyhat meg, így elég, ha felülről és oldalról takarja a zsírpapír. A tél folyamán el nem fogyasztott kemény cukorlepényt tavasszal felolvasztva, mint híg cukorszirupot feletetjük. Ajánlatos felforralni mert így az esetleges noséma spórákat a hőhatás elpusztítja.

Ezt találtam a lepényezésröl :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2010.02.18. 07:57 
Online
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 18:10
Hozzászólások: 1315
Tartózkodási hely: Dél-Somogy, Babócsa
kezdo83 írta:
Tanácsot szeretnék kérni!
Tavaly etettem lepényt ilyenkor a méhekkel, cukor+ víz(méz sajna nincs),+citromsav+ ecet...
Kérdem a nálam okosabbaktól, hogy ennek mi a pontos aránya???
Köszönettel...


Én kb. 2 éve készítettem saját receptű gyúrt, puha lepényt porcukorral és cukorsziruppal. Most így hirtelen nem tudom feltettem-e ide is valahova a recepet. Ha nem találom meg a Fórumon, akkor előkeresem a jegyzeteimből és felteszem.
Egyébként korábban én is csak mézeseket láttam, ezért kénytelen voltam magam kikisérletezni az arányokat.

_________________
Kolics Róbert
1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2010.02.18. 07:49 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.12.21. 09:13
Hozzászólások: 235
Tartózkodási hely: Bács-kiskun megye
tsanyi!
milyen arányban keverted a feedbee-t porcukorral?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 4306 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79 ... 87  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 7 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.