Pontos idő: 2024.03.28. 19:16

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 4306 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39 ... 87  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2012.08.15. 17:46 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.07.24. 12:31
Hozzászólások: 409
Tartózkodási hely: Békés megye
Mikor öntöd nekik a szirupot? A kijárók mekkorák? Nem lehet hogy egy gyenge vagy anyátlan családot kezdtek el rabolni és ez váltott ki ekkora kutatást?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2012.08.15. 17:16 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2010.02.16. 15:23
Hozzászólások: 11
Tartózkodási hely: Bácskiskun
Üdv mindenkinek.
A hétvégén pakoltam haza és elkezdtem etetni.Tálcába kapják a szirupot 0,5 l-es adagokban. A problémám az hogy mind a 37 család előtt hatalmas lett a marakodás.Nem tudom,hogy mit tegyek így még nemlyártam az öt év alatt. Tud valaki tanácsot adni? Előre is köszönöm.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2012.08.13. 19:57 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
Köszönöm a válaszokat!
Nálam a flakon egy madzagon lógott, persze kupakkal bennt volt a pipában, a fészekfiók felső részére meg felcsavaroztam egy drótkampót, abba akasztottam a madzagot. De akkor ezekkel a kupakokkal jó lesz felakasztás nélkül is.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2012.08.13. 19:29 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.09.09. 19:08
Hozzászólások: 577
Tartózkodási hely: Algyő
De talán mégis az a legjobb ha ki van kötve :re Nálam úgy van,és nincs kockázat,erős szélben is stabilak.2 rajzszeg vagy csavar meg egy darabka drót.Ez a tuti! :)

_________________
.....................


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2012.08.13. 09:33 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.02.17. 13:09
Hozzászólások: 1719
Tartózkodási hely: Pest megye
A gyári pipákat csak az alsó (keretlécek alatti) kijárónál lehet teljesen bedugni, ott van neki elég hely. Fiók kijárónál nem lehet teljesen bedugni, jobban lóg, illetve a keretek/keretvállak is kitakarhatják/lezárhatják a belső nyílását.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2012.08.13. 08:24 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Mortimer!
A pipák több gyártótól származnak, van pontosabb pontatlanabb a kupakhoz képest, de mindben megáll, ha megfelelő kupakot használsz.
A gyártott kupakok alakja is változott az évek során. A régiek, éles pereműek ezek a jobbak, ezek megtartják a kétliteres üveget is. Nekem az üvegek zöme régi visszaváltható Margitszigeti-Kristályvizes kupakkal együtt (legalább 4-5 éve nem kapható) de a régi visszaváltható Coca-Cola ill hasonlóké ilyen.
Rákerestem a Google-ban azt hiszem ezek olyanok http://www.patikabolt.hu/index.jsp?torz ... &kat_id=95
Gyógyszertárban vegyél 1-2 28mm-est próbának, képről jónak tűnik.

Szivacs kitömés azért kell, mert a fiók kijáróban van ami nálam 12cm széles, a méhek nem itt járnak.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2012.08.13. 07:56 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.01.10. 02:00
Hozzászólások: 1558
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa-Bodoglár
Erre a leírt szivacs kitömésre miért van szükség? Ekkor nehezebben fordul ki a palack? Egyébként a héten valamikor kifordult egy pipa, kb.5 méh volt rajta nyalakodni, agressziónak nyoma se volt. Nálam nagyon kicsi két lyuk van a kupakon, így az 1,9 l szirup elhordása eltart egy hétig. Első hét serkentés után újra kifehéredtek a fészkek. Jó volt látni. :)

_________________
A sikerhez vezető út kudarcokkal van kikövezve.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2012.08.13. 06:58 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 18:10
Hozzászólások: 1315
Tartózkodási hely: Dél-Somogy, Babócsa
Mortimer írta:
....Egyáltalán valaki mer ilyenkor pipással serkenteni?

Nem is értem a kérdést! Nálunk a legfelső fiók kijárójában a pipa, szivaccsal kitömtve. A vándorállomány napra vége óta, a többi akác óta kapja az 1:1-es szirupot szódás palackokban. Jelenleg 3-4 naponként elhordják az 1,6 litert. Napközben cseréljük a palackokat mindenféle rablás-gond nélkül. Ahogyan virgó is írja, van egy csere garnitúra, amit otthon megtöltünk, a méheknél már csak cserélni kell.

_________________
Kolics Róbert
1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2012.08.13. 06:17 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.06.12. 13:49
Hozzászólások: 469
Tartózkodási hely: Közép-Zala
Mortimer írta:
Üdv!
Akarok majd kaptárakat készíteni, és mi lenne, ha úgy csinálnám meg, hogy a pipás etető ne a kijáróban legyen, hanem a kaptár hátsó falánál, a kijáróval szemben. Mellette nem lenne semekkora rés. Ez csökkentené a rablás veszélyét? Egyáltalán valaki mer ilyenkor pipással serkenteni?


A vízvezeték könyököt használom erre a célra. Vettem 36-os pvc könyököt,aminek 35-ös pánthelymaróval csináltam helyet a kaptár hátulján.A kontiban a negyedik sorban is szépen megtartja a literes müa.flakon szirupot is,mindenféle kitámasztás nélkül. Csak nem kell őket állandóan kiszedegetni.Használaton kívül szivacsokkal vannak tömítve.
Igaza van Sanyinak,hogy akár nappal is újra tölthetőek a flakonok-nincs rablás.Arra viszont figyelj,hogy legyen +1 garn.üveged.Nagyon meg tudja egyszerűsíteni a dolgodat a 2 garn.flakon és sok bosszúságtól menekülsz meg.Keresek egy két képet.....


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2012.08.13. 03:53 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
És neked megáll benne a flakon?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2012.08.12. 20:56 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Én a "gyári" pipákra tértem át a saját gyártmányú fáról, mikor már lehetett venni, de van barátom aki még mindig a vízvezetékes pvc könyököt használja.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2012.08.12. 20:50 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
Köszi Tsanyi!
Akkor ilyenre gyártom a kaptárakat. Sőt, az lenne a legjobb, ha még pipákat is készítenék, olyanokat, amit egy karimával hozzá tudnék csavarozni a kaptárhoz, és a beleállított flakon sem tudna kifordulni belőle, mint ebből a gyári műanyag pipából.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2012.08.12. 20:37 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Nálam 1/2NB-n fiókkijáró hátul a 3. fiókon és abban a pipás etető, szivaccsal tömítve.
Teljes hordástalanságban sincs kutatás, ha cserekor nem csöpögteted el a szörpöt.
A pipa mellett a szivacsot néha kirágják, ilyenkor sincs gond csak zűrösebb az üveget cserélni :twisted: ezét ajánlatos újra tömíteni. (több mint 10 éve csinálom)

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2012.08.12. 19:56 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
Üdv!
Akarok majd kaptárakat készíteni, és mi lenne, ha úgy csinálnám meg, hogy a pipás etető ne a kijáróban legyen, hanem a kaptár hátsó falánál, a kijáróval szemben. Mellette nem lenne semekkora rés. Ez csökkentené a rablás veszélyét? Egyáltalán valaki mer ilyenkor pipással serkenteni?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2012.08.12. 19:34 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.10.06. 12:44
Hozzászólások: 40
Tartózkodási hely: Békés megye
én a pipást kerülném most ,a rablásveszély miatt ,főleg ha van belső itatód,inkább azt használd


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2012.08.12. 15:36 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.05.02. 20:21
Hozzászólások: 32
Tartózkodási hely: Tápióbicske
Sziasztok!

Ez évben először használok pipás etetőt. Ez az a fajta, amikor a palackot feljel lefelé kell forditani.

A méheim valamiért nem akarják elhordani. 1 liter szirupot kaptak bele, de csak úgy hordják el, ha egy keveset kimonyok belőle. Akkor is csak azt viszik, ami kifolyt. Mi a trükkje ennek az etetés-technikának?

Egyébkét a keretekre helyezett etetőtálcáról simán elhordják, szóval nem a sziruppal van baj.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2012.08.12. 13:48 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.12.23. 17:59
Hozzászólások: 553
Tartózkodási hely: Györ-Moson Sopron
Szia!!4
Én 1 liter vízhez 1Kg cukrot teszek 2-3 NAPONTA KAPJÁK.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2012.08.12. 13:29 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2012.04.16. 07:59
Hozzászólások: 19
Sziasztok! Azt szeretném kérdezni, hogy a méhek serkentésére melyik a legjobb arányú keverék? Kajájuk van ugyhogy kimondottan csak serkenteni akarok. Jelenleg 1kg cukor 1,5l viz. és 1l-t kapnak belőle 2naponta. Mi lehet a hártánya ha mégjobban hígítom? Vagy esetleg van e előnye? Köszi


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2012.08.11. 21:20 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Ha valaki hamisítani akar, akkor a lebukás veszélye így csökken :1. kukoricából készült fruktóz-glükóz szirup (Izomix) 2. nádcukor vagy répacukor a mézhez keverve 3. nádcukor vagy répacukor béta frukto furazonidáz enzimmel bontva 4. nádcukor méhekkel etetve és utána kipergetve . Az ötödik eset a répacukor méhekkel etetve és kipergetve: gyakorlatilag nem mutatható ki. Legfeljebb a pollenszegénység hívhatja fel rá a figyelmet. A téli feletetés veszélyessége is ilyen módon csökken. Az Apiinvert a 3. eset. A répacukor és nádcukor elkülönítése okozhat mostanában problémát, főleg külföldi cukrok esetén. Azonban egy téli feletetés utáni nádcukor gyakorlatilag nem okozhat gondot, ha csak a fias keretekben marad valamennyi.( A tisztán téli mézes keretek nincsenek pörgetve). Azért gondolom ezt, mert ahogy Zoli is írta, ezt jó drágán Brémában vizsgálják. Vagyis vizsgálatok csak egalizált kamionnyi mennyiségi egységenként történhetnek, nem termelőnként. Az csak azután történik meg, ha az egész mennyiség megbukik. Tehát ha valaki szándékosan hamisít, és az egész kamionban kimutathatóvá válik a mennyisége. Akkor viszont visszakereshető, hogy ki szennyezte be, és meg is keresik. És ha tönkretett egy kamionnyi mézet, akkor az egész árát kérhetik a méhésztől. Az egyes eset (Izomix) viszont már a termelői mézvizsgálatnál is kibukhat, mert viszonylag olcsón lehet kimutatni, ezért nagy valószínűséggel mindenkinél elvégeztetik a felvásárló cégek. Ugyanez érvényes a 2. esetre.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2012.08.10. 22:08 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Herpai Zoltán írta:
...Tájékoztatni szeretnék mindenkit, hogy az idei méztermésből már több mintából mutattuk ki izocukor (keményítőszirup) jelenlétét igen nagy mennyiségben. Összehasonlításként: tavaly egy sem volt...


Valószínűleg nem kell várni a jövő évig.

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2012.08.10. 19:13 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Ha visszaolvasol magad is kicsit okosabb lehetsz. A tutit senki sem mondja vagy tudja. Egy biztos , nálunk nagyon viszik az izomix nevű (F40) kukoricából készült szirupot. Herpai Zoltán volt olyan segítőkész , hogy leírta melyikkel mi a gond és minden etetés kimutatható. Mégis én úgy látom ez a 40% fruktóz és a 188 forintos ár az idén nagyon kedvez az izomixnek. Majd jövőre meglátjuk az eredményeket mi marad a pergetett mézben.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2012.08.10. 16:08 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.02.02. 14:34
Hozzászólások: 75
Tartózkodási hely: Budapest
Sziasztok!

Érdeklődni szeretnék cukor ügyben.
Régen nád cukrot ehettek méheink, aztán répa cukrot.
Most már a boltokban kapható cukrokról sem tudjuk biztosan hogy miből készül.
Az hogy Unios, vagy Magyar azt sem.(Mert a sok cukor gyárunkból nem sok maradt a Miénk.)
Méhész fejjel azt mondjuk hogy az akác jó telelő méz(sok benne a fruktóz)de inkább eladjuk, mert hát ebből élünk.
Helyette elfogadott tény, hogy a méhészek etetnek, valószínű az egész világon.(ezt a laborok és a szabályok alkotói is tudják)
Van olyan folyékony cukor amiben 43 % a fruktóz, de kukoricából készítik.
Ezt ha jól tudom , kimutatják a mézünkből.(Valószínű hogy maradhat a telelő mézből a jövő tavaszi fészekben)
A legnagyobb kétely , bennem hogy mi a fontosabb.
A labor vizsgálatok mit tudnak mérni, vagy mi a jobb a méheinknek?
Én a méheinket tartanám a legfontosabbnak. (Ásványi anyagokról , zsírtestekről nem is beszélve.)
Szeretném ha valaki leírná melyik cukor a legjobb a méheinknek, aztán azt hogy ez hogy passzol a labor mérésekhez.
Ha már a laborhoz is kell igazodni, nem mindegy hogy répa vagy kukorica cukrot etet a méhész,egyik sem méz.
Szóval lehetne az a szempont,ami a méheinknek kedves.

Várom a véleményeiteket.

Üdv:Zümi 79


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2012.08.08. 16:57 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2012.02.03. 18:41
Hozzászólások: 70
újdonságok, fejlesztések az utóbbi időben, melyek jelentős része legális, más része elvileg nem az:
Bor, ami nem szőlőből készül
Méz, ami nem nektárból készül
Tojás, amit nem tyúk tojik
Tej, aminek talán a tehénhez sincs köze
Szalámi, ami nem húsból készül
Gyümölcslé, ami javarészt nem is gyümölcsből készül (vagy nem abból pl baracklé, ami a cimke szerint 80% almasűrítményt tartalmaz)
Libamáj pástétom, ami nyomokban libamájat is tartalmazhat
és cukor "light", ami nem is édes
...

_________________
Tevékenység teszi az embert boldoggá.
Goethe


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2012.08.08. 16:08 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.02.17. 13:09
Hozzászólások: 1719
Tartózkodási hely: Pest megye
....vagy mit nem tesznek már bele ? :-)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2012.08.08. 14:51 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2012.02.03. 18:41
Hozzászólások: 70
ilyen cukor-olyan cukor...
ma már a cukor se olyan mint rég... messze nem olyan

Nemrég a présházban elfogyott a dobozkából a cukor, és én teázni akartam. nem adtam fel rögtön, és szerencsémre találtam a szekrény alján egy elfeledett kilós cukrot. Isten tudja mióta lehetett ott. biztos több mint 15 éve

Ebből a cukorból a szokott mennyiség a teámat ihatatlanul édessé tette (3 csapott teáskanál) az újabb gyártású cukrok már nem igazán édesek
Mit tesznek bele töltelék anyagként?

_________________
Tevékenység teszi az embert boldoggá.
Goethe


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2012.08.08. 14:09 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
http://www.omgk.hu/Mekv/2/283.html

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2012.08.08. 13:34 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.12.23. 12:00
Hozzászólások: 79
Tartózkodási hely: Budapest
Mint említettem, az emberi fogyasztásra szánt porcukor is tartalmaz tapadásgátlóként keményítőt. Nélküle szépen összeállna egy tömbbe. Még én is emlékszem, amikor kb. 30 évvel ezelőtt a porcukrokat folyamatosan újra kellett szitálni/törni, hogy rá lehessen szórni a süteményekre.
Hogy ki mit hisz, mit feltételez, vagy gondol, mindenkinek szíve joga, ezen nem látom értelmét vitatkozni.
Nem zárkózom el az egyedi tapasztalatok elfogadásától, de amíg nem látom általánosan bizonyítottnak, addig számomra egyedi tapasztalat marad. Csupán azzal az általános érvényű kijelentéssel szálltam vitába, hogy a kristálycukrok mindig is tartalmazni fognak 5% keményítőt. Javasoltam is egy házilag kivitelezhető próbát ennek eldöntésére, még nem olvastunk semmilyen eredményről.
A kristálycukor szagát én is érzem, nem hoztam összefüggésbe még a származásával. Ennek indíttatására most végigszagoltam a laborban található összes cukrot, (van egypár) mindnek van több-kevesebb szaga.
Üdv.
Zoli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2012.08.08. 11:13 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Csupán annyival , hogy pár éve kapcsolatba kerültem egy porcukor kiszerelővel. Nála van mindig kristálycukor, szakadt zsák, gép mellé öntés stb. amit emberi fogyasztásra már nem őrölnek, de állati takarmányba folyamatosan eladja. Nála tünt fel , hogy a termék lapján a porcukor és cukorlisztek folyamatosan tartalmaznak keményítőt, engedély szerint max 5%.
Mikor kérdeztem , hogy mi a helyzet azzal , hogy kristálycukorból készíti és abban elvileg nincs. Nevetett és megkérdezte , hogy mindent elhiszek-e ami a zsákon fel van tüntetve. Nos mivel 20 egynéhány éve sok mindent kipróbáltam már én is és tudom sok mindenről , hogy mi van , vagy esetleg mi lehet benne símán elhiszem és feltételezem az ilyet.
Ahogy Tükör is mondja a répa cukornak szaga van, igen büdös, nekem jó az orrom , ma már ritkán érezni vagy egyáltalán nem. Ezt nem hiszem , hogy a feldolgozás technológiája hozza , inkább az alapanyag mássága.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2012.08.08. 11:00 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.12.23. 12:00
Hozzászólások: 79
Tartózkodási hely: Budapest
Bogaras írta:
Herpai Zoltán írásához.

Egyébként meg a kristálycukor mindig fog tartalmazni minimum 5% keményítőt teljesen mindegy ki a gyártó. Ez már így van évek óta.


Ezt alá tudod támasztani valamivel, vagy városi legenda (urban legend)?
Ha igaz lenne az 5% keményítő, javaslom próbaképp egy evőkanál cukrot forró vízben való feloldását, majd ha kihűl, néhány csepp gyógyszertári jódoldat hozzáadását. Meg kellene kékülnie. Ha nem kékül meg, akkor keményítő nincs benne.
http://www.omgk.hu/Mekv/1/132001111.pdf
Hatályos élelmiszerkönyv szerint a kristálycukornak legalább 99,7% tisztaságúnak kell lennie.

Üdvözlettel:
Zoli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2012.08.08. 08:14 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Herpai Zoltán írásához.

A méhészek nem kis mennyiségben vásárolnak izoszörpöt (F40). Határon túlról is jönnek szép számmal, szép mennyiségekért.
Nem csoda ha fennakadnak a laboron ,a 188 forintos kilónkénti ár bizony csábít embereket. Pedig minden rendelésnél az eladó elmondja , hogy kukoricából készül F40-es azonosítójú.

Egyébként meg a kristálycukor mindig fog tartalmazni minimum 5% keményítőt teljesen mindegy ki a gyártó. Ez már így van évek óta.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2012.08.08. 06:38 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Pedig van, és elég büdös...

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2012.08.07. 21:13 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
Még sosem éreztem a cukor szagát.

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2012.08.06. 21:31 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.09.09. 19:08
Hozzászólások: 577
Tartózkodási hely: Algyő
Nádcukor,répacukor mizéria.... Ma megint találkoztam a boltokban mindkettővel,és régebben is ért egy impulzus miszerint a répacukornak egy jellegzetes szagát éreztem,a nádnak meg szinte semmi.Alá tudja ezt támasztani valaki,tapasztalta már ezt más is?Vagy abszolút tévúton vagyok??

_________________
.....................


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2012.07.31. 17:11 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.12.23. 12:00
Hozzászólások: 79
Tartózkodási hely: Budapest
Pöte írta:
Nem hinném, hogy kacsa a hír már csak azért mert Zoltán adta közre, de egyébként mindent kinézek a mézkereskedőkből. ( Nem feltétlenül Dezsőből aki érte jön a mézért... ) Annak a méhésznek aki fennakadt a szűrőn meg csak gratulálni tudok!

Zoltán!

Mivel több ízben is említésre került korábban, hogy készíthető, javasoltan készíthető tavaszi puha cukorlepény izo szörppel, ezért a tisztánlátás kedvéért érdekelne, hogy véleményed szerint lehet e baj az első pergetéssel elvett mézzel az izo szörpös lepénytől, amiben van 1-3 deci. Szerintem nem, de jobb volna ezt a te szádból hallani. Na most nem rád akarom verni a balhét, hogy a Herpai aszonta, csak a véleményedre vagyok kíváncsi.


Kedves Pöte!

Megkésve bár, de megpróbálom röviden.
Először az elnevezésekről:
Izoszörpnek, izocukornak, cukorszirupnak nevez a köznyelv egymástól nagyon eltérő termékeket, váltakozva használva a neveket. Az alábbiakat különböztetném meg:
1. keményítőszirup: A keményítőt forró vízben feloldják, majd többféle amiláz enzim segítségével nagyrészt glükózra (szőlőcukorra) bontják. Az így nyert glükóz oldatot szűrés, tisztítás után másik enzim segítségével részben átalakítják fruktózzá (gyümölcscukorrá). Az egész technológiának sok kimeneti terméke lehet: maltózszirup, glükóz-maltóz szirup, glükózszirup, kristályos glükóz, Ami minket érdekel az a különböző fruktóztartalmú fruktóz-glükóz szirupok. Ismertebbek: izomix F40; F42; F50. Ezek rendre 40; 42; 50% fruktózt tartalmaznak. Közös bennük, hogy Mo.-n kukoricakeményítőből készülnek. Mivel a kukorica C4 növény, stabil szénizotóp-arány mérésével könnyen kimutathatók. (Bréma) Mivel keményítőből készülnek, a végtermékben mindig maradnak teljesen el nem bomlott keményítő molekulák (oligoszacharidok) ezért ezek meghatározásával is könnyen kimutathatók. (Wessling)
2. répacukor (szacharóz) enzimes bontásával előállított cukorszirup (ezt is szokták izoszörpnek nevezni): Amíg cukorrépából készül, nincs gond, stabil szénizotóp-arány mérésével kis mennyiség nem mutatható ki (a nádcukorból készült igen!), nagyobb mennyiség az ún. LC-IRMS technikával kimutatható. A termékben nincsenek oligoszacharidok, így mi sem tudjuk kimutatni. Viszont! A répacukor bontására használt enzim nem található meg a mézben, (idegen enzimnek) ezt viszont ki tudjuk mutatni. Arról nincs tapasztalatom, hogy ha ez a cukorszirup átmegy a méheken, eltűnik-e belőle az idegen enzim. Az biztos, hogy a mézbe közvetlenül bekeverve meghatározható. De ez már nem az a felhasználás, amiről itt a fórumon szó van.
3. Répacukor (szacharóz) vizes oldata. Ha a méheken keresztül megy, és nagy részét felhasználják, sok gond nem lehet, A szacharóz természetes alkotórésze a méznek.

Ezek után, Pöte, mondd meg, hogy milyen izoszörpről írtál, és megmondom, lehet-e gond, de a fentiekből Te is kikövetkeztetheted.
Egyébként a Méz laborvizsgálatok topicban mintha már tárgyaltuk volna a témát.

A Tomi által kérdezett apiinvert az Erista Kft. honlapja szerint répacukor enzimes bontásával előállított szirup, az apifonda porcukorrá őrölt répacukor összekeverve apiinverttel, hogy gyúrható lepény legyen belőle. Legalábbis én így értelmezem.

Üdv.
Zoli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2012.07.30. 06:11 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Ha meg éppen nem az van a zsákban ami a csomagolásból látszik, akkor nem volt szerencséd.
Egy olyan országban élsz , olyan időben ahol bármi megtörténhet.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2012.07.30. 04:48 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2012.07.19. 16:00
Hozzászólások: 883
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar, annak is a legszéle
Köszönöm!



H.apci.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2012.07.29. 23:47 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.09.20. 20:01
Hozzászólások: 104
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Cukorszirupot répacukorból csinálj!Én a cukormintaboltból veszem a cukrot és az eladónál mindig rákérdezek,hogy répacukor-e. A nádcukrot elvileg N betűvel jelölik. Akáchordás előtt mindig csinálj tisztítópergetést.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2012.07.28. 08:39 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2012.07.19. 16:00
Hozzászólások: 883
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar, annak is a legszéle
Sziasztok!


Igyekeztem átolvasni a topikot, nagyon sok nagyon korrekt válasz van izo cukor ügyben, de ifjú koromban nem igen tanultam semmit, ma meg már nehéz lenne azok pótlása. A méhek tartását etetés nélkül nem tudom megoldani, viszont a tisztességes oldalt szeretném "erősíteni?" Tehát a kérdésem az, hogy a kereskedelmi forgalomban kapható kristálycukrok bármelyike alkalmas cukorszirup készítésére, vagy azok közül is válogatni kell? Ha igen, honnan tudom, hogy melyik kristálycukor ok. melyik nem? Az én méheim bár nyilván hordanak nektárt is innen-onnan, főleg cukor sziruppal fognak betelelni. Ezt tavasszal ki kell, vagy csak érdemes kipörgetni akác előtt, (már ha marad belőle) vagy ez bele keveredhet az akácba gond nélkül? (na nem mintha jövőre értékesítenék akác mézet, csak a későbbiek folyamán, jobb ezt az elején megtanulni, és az elejétől helyesen gyakorolni)


Üdv: H.apci


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2012.07.22. 08:54 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.02.22. 13:08
Hozzászólások: 108
Tartózkodási hely: Sopron vármegye vagy Felvidék
Tomi írta:
Mi a helyzet az apifondával és apiinverttel? Azokban nem izo cukor van?

Üdv!
Ezek cukorrépából készülnek ( elvileg ).

_________________
íjász76(János)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2012.07.20. 10:30 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.12.23. 12:00
Hozzászólások: 79
Tartózkodási hely: Budapest
Legközelebb...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2012.07.20. 04:59 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Herpai Zoltán írta:
elküldésekor (gondolom időkorlát miatt) kidobott a fórummotor.

Ritkán de előfordul. Egyszerűen vissza gomb a böngészőn !

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2012.07.19. 23:37 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.12.23. 12:00
Hozzászólások: 79
Tartózkodási hely: Budapest
Pöte írta:
Nem hinném, hogy kacsa a hír már csak azért mert Zoltán adta közre, de egyébként mindent kinézek a mézkereskedőkből. ( Nem feltétlenül Dezsőből aki érte jön a mézért... ) Annak a méhésznek aki fennakadt a szűrőn meg csak gratulálni tudok!

Zoltán!

Mivel több ízben is említésre került korábban, hogy készíthető, javasoltan készíthető tavaszi puha cukorlepény izo szörppel, ezért a tisztánlátás kedvéért érdekelne, hogy véleményed szerint lehet e baj az első pergetéssel elvett mézzel az izo szörpös lepénytől, amiben van 1-3 deci. Szerintem nem, de jobb volna ezt a te szádból hallani. Na most nem rád akarom verni a balhét, hogy a Herpai aszonta, csak a véleményedre vagyok kíváncsi.


Kedves Pöte!
Köszönöm a bizalmat! Az előbb írtam Neked egy szép, hosszú választ, de elküldésekor (gondolom időkorlát miatt) kidobott a fórummotor. Most már nem állok neki újra gépelni, de majd hétvégén...
Üdvözlettel:
Herpai Zoltán


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2012.07.19. 21:49 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.12.23. 12:00
Hozzászólások: 79
Tartózkodási hely: Budapest
virgó írta:
Nocsak-nocsak! izzo cukor meg ilyesmi,tényleg használnak ilyesmit a,,méhészek"?


Nem feltétlenül kellene reagálnom rá, de most megteszem. Amikor nem eresztem bő lére mondanivalómat, annak az az oka, hogy nincs időm hosszabban kifejteni azt, ezért próbálom információtartalmát maximalizálni. Kérem úgy olvasni, ahogy írtam. Az összetett mondatom helytelenül tagolt tagmondatának:

""...a felelőtlenül, vagy szándékosan, bizonytalan eredetű szirupokat használók újra divatba hozzák..."

általános alanya van. (Nem tudom, jó-e ez a kifejezés, nyelvész-méhészek javítsanak.) De a jelentéstartalma az, hogy valaki, valahogyan elérte azt, hogy a nem kívánt keményítőszirup (izocukor) kimutatható mennyiségben jelen legyen a "mézben". Nem nevesítettem senkit, még szakmai csoport szintjén sem.
Mivel olvastam már késhegyre menő vitákat a Méhész Fórumon nyelvészeti kérdésekben, ezt a magam részéről itt lezárom.
Üdvözlettel:
Herpai Zoltán


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2012.07.19. 19:56 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.15. 21:10
Hozzászólások: 2613
Tartózkodási hely: Kis-Magyar-Alföld
Mi a helyzet az apifondával és apiinverttel? Azokban nem izo cukor van?

_________________
1/2NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2012.07.19. 19:27 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
belizar!

Korábban volt róla szó, hogy ez a szar, akarom mondani szer (izo) igen kis mennyiségben is kimutatható! Így továbbra is várom Zoltán válaszát, amit előre is köszönök!

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2012.07.19. 19:23 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.05.07. 20:10
Hozzászólások: 422
Tartózkodási hely: Sopron
Pöte
olvasd el mégegyszer," igen nagy mennyiségben"
és ez a kulcs szó!!

_________________
Belizár


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2012.07.19. 18:34 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Nem hinném, hogy kacsa a hír már csak azért mert Zoltán adta közre, de egyébként mindent kinézek a mézkereskedőkből. ( Nem feltétlenül Dezsőből aki érte jön a mézért... ) Annak a méhésznek aki fennakadt a szűrőn meg csak gratulálni tudok!

Zoltán!

Mivel több ízben is említésre került korábban, hogy készíthető, javasoltan készíthető tavaszi puha cukorlepény izo szörppel, ezért a tisztánlátás kedvéért érdekelne, hogy véleményed szerint lehet e baj az első pergetéssel elvett mézzel az izo szörpös lepénytől, amiben van 1-3 deci. Szerintem nem, de jobb volna ezt a te szádból hallani. Na most nem rád akarom verni a balhét, hogy a Herpai aszonta, csak a véleményedre vagyok kíváncsi.

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2012.07.19. 18:19 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.06.12. 13:49
Hozzászólások: 469
Tartózkodási hely: Közép-Zala
Nocsak-nocsak! izzo cukor meg ilyesmi,tényleg használnak ilyesmit a,,méhészek"? Pedig megmondták annak idején mivel jár ha bukta van! Viszont azt is látni vélem-bár biztos rosszul-,hogy megpróbálják a mézárakat leverni a kereskedők! Pedig tudomásul kéne venni,hogy aki bűnözik az be is bukhat.Viszont ezzel ne akarják büntetni a becsületes méhészeket is.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2012.07.18. 09:08 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.12.23. 12:00
Hozzászólások: 79
Tartózkodási hely: Budapest
tsanyi írta:
2-3 hetente megkérdezi valaki, hogy izocukor alkalmas-e feletetésre.
Igen alkalmas. DE ha kimutatják a mézedből az egyértelmű mézhamisítás.
Lásd szakembertől: viewtopic.php?f=2&t=324&p=61709&hilit=izomix#p61709 (felhívom a figyelmet, hogy mézben való kimutatása viszonylag egyszerű, használata még etetéshez sem javasolt!)


Tiszteletem Mindenkinek!

Azért választottam ezt a topicot, mert itt került szóba nemrég.
Tájékoztatni szeretnék mindenkit, hogy az idei méztermésből már több mintából mutattuk ki izocukor (keményítőszirup) jelenlétét igen nagy mennyiségben. Összehasonlításként: tavaly egy sem volt.
Ezek alapján várható, hogy bár az utóbbi években kiment a divatból ez a vizsgálat, nem nagyon kérték megrendelőink, a felelőtlenül, vagy szándékosan, bizonytalan eredetű szirupokat használók újra divatba hozzák.

Üdvözlettel:
Herpai Zoltán


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Herpai Zoltán 2012.07.19. 21:25-kor.

Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2012.07.17. 21:31 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 11:05
Hozzászólások: 89
Pöte írta:

Valakinek van tapasztalata vagy ötlete a dologgal kapcsoltaban?

Szerintem benzinmotorosba gondolkodj.Én tavasszal vettem Székesfehérváron egy 25 ccm-es kétütemű Hundayt.Támogatásra fele visszajött, így 32 ezerben megállt. Kis fordulaton viszi 10 méter fél colos tömlővel.Ha megyek etetni viszem a régit is tartalékba,mert már jártam úgy.......

_________________
Dadant-Blatt+3*1/2 hízlalt méztér


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 4306 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39 ... 87  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.