Pontos idő: 2024.04.20. 01:48

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 4306 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51 ... 87  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2011.08.26. 19:47 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2640
fider írta:
Nem a szirup tágul,hanem a felette lévő levegő.

Képzeld el a vödör félig van és a reggeli 13 fokban tartja a vákum,majd kisüt a nap,a szirup feletti levegő akár 60C is lehet,akár 1L szirup is kifolyik 7-től 11-12-ig,ami biztos rablást okoz.

Hát amikor a teli vödröt a feje tetejére fordítom, akkor űrtartalomtól függően több-kevesebb kifolyik. Helyére levegő nem megy, hanem a kialakuló vákum tartja meg a folyadékot. Így túl sok levegő nem lehet ott, ami kitáguljon.
Egyébként ma vízzel csináltam két próbát. 11 óra körül egy öt literes, sárga vödörbe töltöttem csapi vizet. Megfordításkor kifolyt kb. fél deci víz. A tűző napra tettem, ami egész nap nem került árnyékba. Gyakorlatilag semmi nem folyt ki belőle. Elvétve láttam csepegést, amikor ránéztem, de a szintjelölőnél ez a mennyiség nem volt észrevehető. A másikat kb. 1,5 liter vízzel délután egykor állítottam be, ugyanilyen vödörben. Az mintha többet csepegett volna, és a szintjelölő is mintha mutatott volna csökkenést. Ha szirupnál is így viselkedik, akkor viszont teljesen elhanyagolható, mert a méhek simán felveszik. Gondolkodva az általad felvetett levegős dolgon, elképzelhetőnek tartom, hogy a jelenséget az okozza, hogy a puha falú palack és a levegő együttes hatására talán egy pumpáló jellegű mozgás jön létre: szívás és nyomás együtt. Azt én is észrevettem, hogy a menekülőtérbe fektetett eh. petpalack olyan módon való lyukasztása, hogy a talp közelében és a száj mellett is kap lyukat, akkor kifolyik a szirup (Azért csináltam így, hogy a nyaki szűkület miatt ne maradjon szirup a palackban). Gondolom, hogy egyik lyukon jön be a levegő, a másikon pedig folyik ki a szirup: így nincs vákum. Lehet, hogy a külső, állított palacknál is hasonló cirkuláció jön létre. Egy lyukkal lehet, hogy nem folyna.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2011.08.26. 12:26 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2640
bükk írta:
A tűző nap hatására (+ az időtényező ) akár HMF keletkezhet a szörpben ami a méheknek toxikus ellentétben az emberrel..

Ez jó felvetés. Azonban a szirup szacharóz oldat. Ahogy az angol nyelvű Wikipédia fordítását néztem, abból azt hámoztam ki, hogy a HMF a fruktózból keletkezik. Szerintem a répacukor oldatban nincs számottevő mennyiségű szabad fruktóz. (Ellentétben az Amerikában használt glükóz-fruktóz sziruppal.) Azért a méz laborvizsgálatokban megkérdem Herpai Zolitól.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2011.08.26. 12:04 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.15. 21:10
Hozzászólások: 2613
Tartózkodási hely: Kis-Magyar-Alföld
szigetivili írta:
Tomi írta:
szigetivili írta:
Ha valaki leveszi a fedlapját egy sima etetőtálca lesz belőle. Na ehhez tényleg kár ennyi pénzt kiadni.

Azt azért nem mondanám,hogy sima,mert csak a beöntő rész marad szabadon, a méhek így sem tudnak feljönni a menekülőbe.

OK. Nem arra gondoltam, hogy belepusztulhatnak, az illat szabadon áramlására értettem.

Mindkettőnek van előnye, hátránya. Csak egy ilyen: A vödröt zárt térben, a keverőhordóból csappal gyorsan megtöltögetem aztán szinte elcseppenésmentesen kihordom. De ki-be hordozni kell. A fendpollost nem kell mozgatni, de a csöppenésmentes, zárt rendszerű feltöltéshet mozgatható tartály, csap esetleg szivattyú kell. Stb., stb.....

Ez így van. Ezért elsősorban a kisebb hobbiméhészetekben tudom ezt elképzelni,mint az enyém. 50 család felett már lehet,hogy én sem ezt használnám.Sőt biztos.

_________________
1/2NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2011.08.26. 10:21 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.12.16. 21:07
Hozzászólások: 979
Tartózkodási hely: Dél-Göcsej
Tomi írta:
szigetivili írta:
Ha valaki leveszi a fedlapját egy sima etetőtálca lesz belőle. Na ehhez tényleg kár ennyi pénzt kiadni.

Azt azért nem mondanám,hogy sima,mert csak a beöntő rész marad szabadon, a méhek így sem tudnak feljönni a menekülőbe.

OK. Nem arra gondoltam, hogy belepusztulhatnak, az illat szabadon áramlására értettem.

Mindkettőnek van előnye, hátránya. Csak egy ilyen: A vödröt zárt térben, a keverőhordóból csappal gyorsan megtöltögetem aztán szinte elcseppenésmentesen kihordom. De ki-be hordozni kell. A fendpollost nem kell mozgatni, de a csöppenésmentes, zárt rendszerű feltöltéshet mozgatható tartály, csap esetleg szivattyú kell. Stb., stb.....

_________________
" ...méhésznek lenni küzdelem a keserűség ellen"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2011.08.26. 10:10 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.12.16. 21:07
Hozzászólások: 979
Tartózkodási hely: Dél-Göcsej
cerana írta:
[Én is hasonlókat használok. .

Én az első darabokat és az ötletet ausztriából hoztam. Ott környezetünkben szinte mindenki a gyári 5 literes vödröket használta. Mi is (csak én drágállottam, akkor kb. 1700 Ft volt, azóta látom olcsóbb lett: http://shop.carl-fritz.de/product_info. ... cts_id=359 ).
Az viszont jobban megfelel (naná), mert masszívabb, a szája felé kissé szélesedik (kifolyás az elején kisebb), a tető zárórései könnyebben tisztíthatóak és a méhek egy sűrű szövésüfém vagy műanyag szűrőn át szivogathatnak.
Nálam is a kiselejtezett fiókok rejtik a vödröt de odakint nem használtunk fiókot. A kereteket egy farostszerű, de vastagabb, nem vetemedő tömörített ~2 cm-es papirlap fedte (kerettel).
Ezen levő nyílásra simán ráfordítottuk a vödröt, arra rátettük a tetőt (és bíztunk benne, hogy nem lesz vihar). Ez árnyékolta annyira, hogy nem volt megfolyás.
Nálam a kereteken a fólia fölött van egy teljesen záró farostlemez, 50-es lyukkal. De ez a nap és a nedvesség hatására deformálódik, ezért szabadon nem használható. (amúgy is bőven van selejtes fiókom).
Használok 3 és 4 literes meg pár 1,5 literes edényt is. De a nagyobbakat is leget félig tölteni csak akkor az elején picit több kóstolót kapnak.
Ami miatt bevállalom a hátrányait is: azóta soha nem maradtam kint estig az etetés miatt. Akár délben is kihordom.

_________________
" ...méhésznek lenni küzdelem a keserűség ellen"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2011.08.26. 09:56 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.03. 10:52
Hozzászólások: 1592
Tartózkodási hely: Balaton fővárosa
cerana írta:
fider írta:
Cerana!

Ha a fiók és tető nélkül teszed rá a vödört akkor a nap melege miatt ömleni fog belöle a szirup,ami rabláshoz vezett.

üdv

Én is gondoltam erre. Tekintettel arra, hogy nem próbáltam, csak okoskodásnak tűnhet a dolog. Alapvetően az a kérdés, hogy mekkora ennek a folyadéknak (cukorszirup) a hőtágulási együtthatója. Magyarán hány százalékkal lesz nagyobb a térfogata ? Mert az elején maximum az tud kifolyni. Később szerintem már az sem, mert az ürülés folytán a belsejében képes tágulni. Ez azonban a vákumtól veszi el a helyet, tehát azért nyomásnövekedést okoz.
Ami miatt azt gondolom, hogy nem elvetendő ez a külső-felső légfékes etetés, az az hogy egy bizonyos mennyiség elfolyása ennél a rendszernél azért nem okoz problémát a pipáshoz képest, mert a méhekre folyik. Úgy, mint csorgatásnál. Tehát azt egymásról leeszik. (Örömrepülést azért fog okozni.)A problémát az okozza, ha egyszerre olyan sok folyik ki, amelyik már lejut az aljdeszkára. Mindenesetre beállítok egy ilyen tűző napos folyatási kísérletet, hogy mennyi, és milyen gyorsan megy ki. Másik lehetőség az árnyék.


http://scientificbeekeeping.com/fat-bee ... %94part-3/

A képeken van néhány megoldás a tetőn keresztüli etetésre.
Nem tudom hány napra tervezed hogy elfogyjon az 5liter.
A tűző nap hatására (+ az időtényező ) akár HMF keletkezhet a szörpben ami a méheknek toxikus ellentétben az emberrel.
Kóstold meg a szirupot a kísérlet során,ha keserű ízt érzel nem lesz jó a módszer.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2011.08.26. 09:29 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.04.10. 18:55
Hozzászólások: 70
Tartózkodási hely: Budapest
Nem a szirup tágul,hanem a felette lévő levegő.

Képzeld el a vödör félig van és a reggeli 13 fokban tartja a vákum,majd kisüt a nap,a szirup feletti levegő akár 60C is lehet,akár 1L szirup is kifolyik 7-től 11-12-ig,ami biztos rablást okoz.

Sajnos nekem a pipás etetésnél volt ilyen,sok bogár látta kárát.
Azóta csak plusz fiókba etetek befötes és 1,7L üvegekből.

_________________
fider28 kukac citromail.hu


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2011.08.26. 08:58 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2640
fider írta:
Cerana!

Ha a fiók és tető nélkül teszed rá a vödört akkor a nap melege miatt ömleni fog belöle a szirup,ami rabláshoz vezett.

üdv

Én is gondoltam erre. Tekintettel arra, hogy nem próbáltam, csak okoskodásnak tűnhet a dolog. Alapvetően az a kérdés, hogy mekkora ennek a folyadéknak (cukorszirup) a hőtágulási együtthatója. Magyarán hány százalékkal lesz nagyobb a térfogata ? Mert az elején maximum az tud kifolyni. Később szerintem már az sem, mert az ürülés folytán a belsejében képes tágulni. Ez azonban a vákumtól veszi el a helyet, tehát azért nyomásnövekedést okoz.
Ami miatt azt gondolom, hogy nem elvetendő ez a külső-felső légfékes etetés, az az hogy egy bizonyos mennyiség elfolyása ennél a rendszernél azért nem okoz problémát a pipáshoz képest, mert a méhekre folyik. Úgy, mint csorgatásnál. Tehát azt egymásról leeszik. (Örömrepülést azért fog okozni.)A problémát az okozza, ha egyszerre olyan sok folyik ki, amelyik már lejut az aljdeszkára. Mindenesetre beállítok egy ilyen tűző napos folyatási kísérletet, hogy mennyi, és milyen gyorsan megy ki. Másik lehetőség az árnyék.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2011.08.26. 07:53 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.15. 21:10
Hozzászólások: 2613
Tartózkodási hely: Kis-Magyar-Alföld
cerana írta:
Ennek az etetésnek egy nagy hátránya van : a plusz üres fiók.

Nálam ez a lényeg. még nincsenek plusz fiókjaim, így muszáj volt egy menekülőbe helyezhető etető.

_________________
1/2NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2011.08.26. 07:49 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.15. 21:10
Hozzászólások: 2613
Tartózkodási hely: Kis-Magyar-Alföld
szigetivili írta:
Ha valaki leveszi a fedlapját egy sima etetőtálca lesz belőle. Na ehhez tényleg kár ennyi pénzt kiadni.

Azt azért nem mondanám,hogy sima,mert csak a beöntő rész marad szabadon, a méhek így sem tudnak feljönni a menekülőbe.

_________________
1/2NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2011.08.26. 07:10 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.04.10. 18:55
Hozzászólások: 70
Tartózkodási hely: Budapest
Cerana!

Ha a fiók és tető nélkül teszed rá a vödört akkor a nap melege miatt ömleni fog belöle a szirup,ami rabláshoz vezett.

üdv

_________________
fider28 kukac citromail.hu


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2011.08.26. 06:57 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2640
szigetivili írta:
Ezek 4 literesek, de félig töltve is használható. Bár már van különböző méretben.

Én is hasonlókat használok. Régebben a menekülőtérbe fektetett eh. petpalackokat használtam, de ma már az is szempont, hogy mennyi idő alatt tudom megtölteni az etetőedényeket. No meg, hogy többször használatosak legyenek. Ehhez viszont mosogatni szükséges. a mosogatásnál pedig nekem nagyon fontos szempont az, hogy vannak-e olyan részek, amelyek felrakódások helyei lehetnek. Ilyen az általad is használt vödrök esetében a rápattintható fedél merevítése. Nekem domaszéki ovális vödreim vannak, ahol ezeknek a merevítéseknek a hozzáférhetősége korlátozott. A kerek 5 literesé jónak tűnik, tegnap vettem 60 db-ot, majd kitapasztalom, hogy könnyebb-e vele a munka. De látom, hogy neked nem domaszéki van, mert nem fém füle van. Ha esetleg tudnál feltenni képet a fedél belső részéről azt nagyon megköszönném. Meg az elérhetőségről, ahol ezt gyártják.
Ennek az etetésnek egy nagy hátránya van : a plusz üres fiók. Én a kiselejtezett fiókjaimat használom, de gondolkodom azon, hogy cementkötésű faforgácslapra fúrok ki 4-5 centis lyukat, és etetési időben tető helyett alkalmazva használnám. Persze így meg könnyen összeszedhetik mások az erdőn, és kiürülve a szél is elviheti a vödröket. Ezt csak azért írom, mert én ezt a módszert tartom a leghatékonyabbnak, és ha más is gondolkodik benne, akkor számoljon a hátrányokkal is.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2011.08.25. 20:55 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.12.16. 21:07
Hozzászólások: 979
Tartózkodási hely: Dél-Göcsej
Ha valaki leveszi a fedlapját egy sima etetőtálca lesz belőle. Na ehhez tényleg kár ennyi pénzt kiadni.
Nálam a kereteket takaró fólián az etető feljárója alatt van egy 2 cm-es nyílás vágva.
Méhek a menekülőtérbe nem juthatnak.
Rostaszövetet évek óta nem használok. Sztem fölösleges pénzkidobás, időpocsékolás. A hig.aljak helyettesítik, több szempontból is előnyösebbek.

_________________
" ...méhésznek lenni küzdelem a keserűség ellen"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2011.08.25. 12:18 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.15. 21:10
Hozzászólások: 2613
Tartózkodási hely: Kis-Magyar-Alföld
tonyo írta:
Tomi írta:
Már használom az új Fendrik etetőket. Ezek most el lettek találva kezelés szempontjából. A fedő plexit már nem kell felfeszegetni, egyszerűen fel lehet nyitni, így sokkal könnyebb az etetés. Nem reklám,csak örülök,hogy meghallgatásra talált többek közt az én problémám is, és Fendrik úr fejlesztett rajta. Így tudok egyszerre 1,5liter szirupot és egy kiló vizes cukrot etetni. A szirupot hamar elviszik, a cukrot napokig nyalogathatják.
Nekem megért kaptáranként 1 üveg méz árát.


Had kerdezzek akkor mar..
En is vettem 2010ben jaszberenyben par darabot de azota visszatertem a sima talcas etetore mert ezt nem lehetett a rostaszoveten keresztul megtolteni, es rostat le, propoliszracsot le, fedelet fel kicsit sok volt hordastalan tamados idoben. Viszont nem tudom az uj miben kulonbozik az eredetitol, ezt kifejtened?

Ja es ami meg problemam volt vele, hogy mindig maradt egy fel deci-deci az aljan ami idovel akar beposhadt.

Üdv. ha rostán keresztül akarsz önteni,akkor semmiben nem különbözik az új. Én tetőt leveszem,rostaszövetet kikapom,egyik kézzel vassal felnyitom az etetőt,másikkal öntök,és zár. Ez kb 1 perc, ami a 28 családomnál kb 30-35 perc. De hallottam olyant,hogy valaki levette egyszerűen a nagyobbik szirupnak való rész tetejét, és rostán keresztül öntötte,mint ahogy te mondod. Ez sem rossz, csak így nagyobb a kajaszag miatt a kutatás veszélye.
Nálam soha nem marad semmi az alján, igaz pár millimétert előre lejtenek a kaptárjaim.

_________________
1/2NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2011.08.25. 12:04 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 21:35
Hozzászólások: 314
kis segítség az etetők összehasolításához

http://robo.bushkillfarms.com/beekeepin ... r-compare/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2011.08.25. 09:57 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.09. 21:39
Hozzászólások: 707
Tartózkodási hely: Tatabánya
Köszi a segítséget.

L.

_________________
mindent a maga idejében


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2011.08.25. 09:08 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.12.23. 17:59
Hozzászólások: 553
Tartózkodási hely: Györ-Moson Sopron
szia!!
Én tennék bele valami uszóalkalmasságot


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2011.08.25. 08:58 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.04.22. 14:37
Hozzászólások: 58
Tartózkodási hely: Budapest
Tomi írta:
Már használom az új Fendrik etetőket. Ezek most el lettek találva kezelés szempontjából. A fedő plexit már nem kell felfeszegetni, egyszerűen fel lehet nyitni, így sokkal könnyebb az etetés. Nem reklám,csak örülök,hogy meghallgatásra talált többek közt az én problémám is, és Fendrik úr fejlesztett rajta. Így tudok egyszerre 1,5liter szirupot és egy kiló vizes cukrot etetni. A szirupot hamar elviszik, a cukrot napokig nyalogathatják.
Nekem megért kaptáranként 1 üveg méz árát.


Had kerdezzek akkor mar..
En is vettem 2010ben jaszberenyben par darabot de azota visszatertem a sima talcas etetore mert ezt nem lehetett a rostaszoveten keresztul megtolteni, es rostat le, propoliszracsot le, fedelet fel kicsit sok volt hordastalan tamados idoben. Viszont nem tudom az uj miben kulonbozik az eredetitol, ezt kifejtened?

Ja es ami meg problemam volt vele, hogy mindig maradt egy fel deci-deci az aljan ami idovel akar beposhadt.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2011.08.25. 08:10 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.24. 14:06
Hozzászólások: 226
Sziasztok!
Beüzemelném a most elkészült keretetetőket,csak nem tudom hogy úszó kell-e bele vagy elég a recés farost belső.Előre is köszi a válaszokat!

_________________
hunor 10-12 + 2 x 1/2nb


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2011.08.24. 21:23 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.12.16. 21:07
Hozzászólások: 979
Tartózkodási hely: Dél-Göcsej
Mortimer írta:
[. Előnyei:
-akár otthon előre is meg lehet tölteni az üvegeket, szállítás alatt ha nem borúl fel, akkor nem folyik ki, és így csak ki kell cserélni a telit az üres üveggel.
-nem fulladnak bele a méhek, amelyek a tálcásnál, keretetetőnél már az öntéskor így járhatnak
-könnyebb kitisztítani az esetleg megerjedt sziruptól, mint az úszókat a tálcában
-olcsón, gyorsan előállítható
-a pipás etető nem fér be némely kaptár kijáróján, a befőttesüveg felül minden rakodókaptárban elfér
Hátrányai:
-behelyezésénél kaptárt kell bontani, és amikor behelyezzük, kezünket ellephetik a méhek
-aki annyira nem sajnálja a méheket, annak a beöntés (tálcába, keretetetőbe) még mindig gyorsabb, mint az üvegbe kiméregetés, aztán behelyezés
-szállításnál könnyen törik

Kis módosítással hátrányai közül egyedül a plusz fiók marad.


- nem fontos üveget használni, az élelmiszeripari csomagolóanyagként vehető műa. vödör nem törik, könnyen fogható, nem borul... Különböző méretekben lehet akár vásárolni is. Pl. a 3 literes ~200 Ft volt. Kevesebb családhoz ingyen össze lehet szedni. Pl. savanyuság, stb. Ja, és súly nem számottevő.
- Ha a keretekre egy középen kifurt (50-60 mm átm.) farostlemezt használva a méhek nem jönnek fel...
Évek óta használom. Igaz a Fendpoll sztem is sokoldalúbb, de drágább is.

Lásd: https://picasaweb.google.com/1054425609 ... rKfg-_ReQ#
Ezek 4 literesek, de félug töltve is használható. Bár már van különböző méretben.

_________________
" ...méhésznek lenni küzdelem a keserűség ellen"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2011.08.24. 21:08 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.09. 21:39
Hozzászólások: 707
Tartózkodási hely: Tatabánya
torzo52 írta:
...

Ajánlanék egy olyan etetési módot, ahol a fulladás kizárt!
Petpalackot másfél literest megtöltöd sziruppal az oldalán 40 szeggel böksz egy lyukat és ráteszed a keretekre úgy, hogy a lyuk két keret között legyen. Majd fólia vissza és kész 3-4 nap alatt szépen elhordják és egy méh sem fullad meg. A másik az üveges megoldás, amit magam is használok. A befőttes üvegnek a tetejére annyi lyukat ütök szeggel, mennyire gyorsan, vagy lassan akarom e, hogy elhordják a szirupot. Lassú hordáshoz 1-2 lyuk, ha gyorsabban akarom hogy elhordják 4-5 lyuk. Ennyi! Ilyenkor minden méhecske számít, mert ezek már telelő méhek lesznek! Aztán, várom a pozitív tapasztalatokat! Mivel más nem is lehet!

Üdvözlettel:Győző


Köszi.
Begyűjtöttem literes joghurtos vödröket. (megutáltam a joghurtot amire összejött a 33 db :) Azokon van 7 db 2-es lyuk, de relatíve macerás kiszedni, lekupakolni, megtölteni, visszakupakolni, visszatenni, pedig a befőttesüvegétől nagyobb a szája és nem ragad rá a kupakja.
Egyébként a tányérokba nem jellemzően fulladnak bele akkor sem, ha csak belöttyintem az adagot a rostaszöveten keresztül. Eddig 14 etetésből egy alkalommal volt baj - egy család maroknyi népe bánja - vagyis 462 alkalomból egy eset.
...

Ma megfigyeltem, hogy a rostaszöveten fürtbe kapaszkodva lógnak a méhek etetés után kb. egy órával. Ha egy ilyen fürt leszakad a szörpbe tuti a fulladás.

Vajon miért kapaszkodnak össze ilyetén?

_________________
mindent a maga idejében


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2011.08.24. 18:39 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.06.03. 20:04
Hozzászólások: 867
Tartózkodási hely: Fejér megye Adony
Szia!Mortaimer!Az üveg cserénél, ha megfelelő a takarás nem lehet gond.Ha lejjebb tekersz akkor látni fogod Győző ezt is jól meg oldotta.Nekem nagyon tetszik. Az ő ötletét akarom bele szerkeszteni az új takaró-etetőmbe ami még ugyan nem készült el. A prototipust be üzemelem még az idén, és a tapasztalatról beszámolok.
Üdv

_________________
Cirkusz 3xH12


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2011.08.24. 17:23 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
torzo52 írta:
...A befőttes üvegnek a tetejére annyi lyukat ütök szeggel, mennyire gyorsan, vagy lassan akarom e, hogy elhordják a szirupot. Lassú hordáshoz 1-2 lyuk, ha gyorsabban akarom hogy elhordják 4-5 lyuk. Ennyi! Ilyenkor minden méhecske számít, mert ezek már telelő méhek lesznek! Aztán, várom a pozitív tapasztalatokat! Mivel más nem is lehet!

Üdvözlettel:Győző


Szia Győző! Én is ugyanilyen etetési módot használok. Nálam 3 db kb. 1,5 mm-es lyuk van, ami kicsit talán sok, mert olyan másfél nap alatt elhordják azt a 0,6 litert. Kell hozzá felülre plusz 1 félfiók, az alatt a fóliát felhajtani, a keretekre 2 db vékony lécecske (amit pár nap alatt fixen odapropoliszoznak a méhek), és arra fekteni kupakkal lefelé a befőttesüveget. Érdekes, hogy még tiszta vízzel is működik a dolog, nem ömlik ki, a méhek tudják csak kiszívni a folyadékot. Előnyei:
-akár otthon előre is meg lehet tölteni az üvegeket, szállítás alatt ha nem borúl fel, akkor nem folyik ki, és így csak ki kell cserélni a telit az üres üveggel.
-nem fulladnak bele a méhek, amelyek a tálcásnál, keretetetőnél már az öntéskor így járhatnak
-könnyebb kitisztítani az esetleg megerjedt sziruptól, mint az úszókat a tálcában
-olcsón, gyorsan előállítható
-a pipás etető nem fér be némely kaptár kijáróján, a befőttesüveg felül minden rakodókaptárban elfér
Hátrányai:
-behelyezésénél kaptárt kell bontani, és amikor behelyezzük, kezünket ellephetik a méhek
-aki annyira nem sajnálja a méheket, annak a beöntés (tálcába, keretetetőbe) még mindig gyorsabb, mint az üvegbe kiméregetés, aztán behelyezés
-szállításnál könnyen törik
A pipáshoz képest hátrány lehet, hogy nem alulról hordják fel a méhek a szirupot, ezért állítólag nem serkenti annyira az anyát a petézésben. Erről van több tapasztalat?
Kora tavasszal úgy akarom majd alkalmazni, hogy a plusz fiókkal telelnek a méhek, ami alatt alukasírozott hungarocel szigetelés, középen kivágva az üvegnek, de télen ott is befedve. Aztán kora tavasszal a lyukba kerül a befőttesüveg, s azt is beburkolom körbe szigetelőanyaggal. Előny: a méhcsalád valamilyen szinten melegen tartja a szirupot, és könnyen eléri.
Kicsit hosszúra sikerült írásom, de talán hasznos valakinek


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2011.08.24. 15:28 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.15. 21:10
Hozzászólások: 2613
Tartózkodási hely: Kis-Magyar-Alföld
Már használom az új Fendrik etetőket. Ezek most el lettek találva kezelés szempontjából. A fedő plexit már nem kell felfeszegetni, egyszerűen fel lehet nyitni, így sokkal könnyebb az etetés. Nem reklám,csak örülök,hogy meghallgatásra talált többek közt az én problémám is, és Fendrik úr fejlesztett rajta. Így tudok egyszerre 1,5liter szirupot és egy kiló vizes cukrot etetni. A szirupot hamar elviszik, a cukrot napokig nyalogathatják.
Nekem megért kaptáranként 1 üveg méz árát.

_________________
1/2NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2011.08.24. 13:16 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2009.02.15. 07:26
Hozzászólások: 1274
Tartózkodási hely: Kaposvár
Csalánosi írta:
torzo52 írta:
Petpalackot másfél literest megtöltöd sziruppal az oldalán 40 szeggel böksz egy lyukat és ráteszed a keretekre úgy, hogy a lyuk két keret között legyen. Majd fólia vissza és kész 3-4 nap alatt szépen elhordják és egy méh sem fullad meg. A másik az üveges megoldás, amit magam is használok. A befőttes üvegnek a tetejére annyi lyukat ütök szeggel, mennyire gyorsan, vagy lassan akarom e, hogy elhordják a szirupot. Lassú hordáshoz 1-2 lyuk, ha gyorsabban akarom hogy elhordják 4-5 lyuk. Ennyi! Ilyenkor minden méhecske számít, mert ezek már telelő méhek lesznek! Aztán, várom a pozitív tapasztalatokat! Mivel más nem is lehet!

Üdvözlettel:Győző


Szia Győző!

Még annyit hozzá, hogy a másfél literes szódás PET pont befér a menekülőrészbe. Az idén próbálom meg így az etetést de nekem az elsőt kb 7 dl-t egy nap alatt elhordták. :-) Mondjuk 2db 2mm lyuk van rajta.


Szervusz!

A lényeg,hogy nem fulladnak meg a méhek és ahogy írod, a két lyuk is azt bizonyítja, hogy evvel lehet szabályozni az elhordás sebességét.

_________________
A természet nem szegi meg törvényét, csak az ember!
Nem a világ rossz, hanem az ember teszi azzá!
__________________________
torzo52 (Győző)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2011.08.24. 11:27 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.08.24. 10:29
Hozzászólások: 8
A tolnai konténerbe a légfékes etetésről szeretnék érdeklődni, képek is érdekelnek róla.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2011.08.24. 05:35 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.05.19. 10:43
Hozzászólások: 1724
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun
torzo52 írta:
Petpalackot másfél literest megtöltöd sziruppal az oldalán 40 szeggel böksz egy lyukat és ráteszed a keretekre úgy, hogy a lyuk két keret között legyen. Majd fólia vissza és kész 3-4 nap alatt szépen elhordják és egy méh sem fullad meg. A másik az üveges megoldás, amit magam is használok. A befőttes üvegnek a tetejére annyi lyukat ütök szeggel, mennyire gyorsan, vagy lassan akarom e, hogy elhordják a szirupot. Lassú hordáshoz 1-2 lyuk, ha gyorsabban akarom hogy elhordják 4-5 lyuk. Ennyi! Ilyenkor minden méhecske számít, mert ezek már telelő méhek lesznek! Aztán, várom a pozitív tapasztalatokat! Mivel más nem is lehet!

Üdvözlettel:Győző


Szia Győző!

Még annyit hozzá, hogy a másfél literes szódás PET pont befér a menekülőrészbe. Az idén próbálom meg így az etetést de nekem az elsőt kb 7 dl-t egy nap alatt elhordták. :-) Mondjuk 2db 2mm lyuk van rajta.

_________________
A súlytalan aki nem akarja megmondani a "valót" :-)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2011.08.24. 04:55 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2009.02.15. 07:26
Hozzászólások: 1274
Tartózkodási hely: Kaposvár
Idézet:
Ma este nálam is volt egy elhullott bogárral teli etető. Augusztus 8.-a óta etetek és most láttam ilyet először. (Menekülő térben etetek, rostaszövet alatt, fél literes műanyag tányérokba öntöm az 1:1-es szörpöt, három db kb. 6-8mm*3mm*20mm-es úszó van a tányérokban.)
Sajnos néhány családom mostanra elég vad lett. Ezek közül egyből fulladt meg sok méhecske. Arra gondolok, hogy ezek a kis hülyék támadják a "szörpöt". A tető levételekor nagy a felzúdulás, nekimennek a rostaszövetnek. Szerintem a beloccsanó szörpre is rámozdulnak. Emiatt fulladhatnak bele sokan.

Bee Boy!
Nálad milyen vérmérsékletűek a fulladó családok? Lehet ez alapján különbséget tenni közöttük?


Szervusz!

Ajánlanék egy olyan etetési módot, ahol a fulladás kizárt!
Petpalackot másfél literest megtöltöd sziruppal az oldalán 40 szeggel böksz egy lyukat és ráteszed a keretekre úgy, hogy a lyuk két keret között legyen. Majd fólia vissza és kész 3-4 nap alatt szépen elhordják és egy méh sem fullad meg. A másik az üveges megoldás, amit magam is használok. A befőttes üvegnek a tetejére annyi lyukat ütök szeggel, mennyire gyorsan, vagy lassan akarom e, hogy elhordják a szirupot. Lassú hordáshoz 1-2 lyuk, ha gyorsabban akarom hogy elhordják 4-5 lyuk. Ennyi! Ilyenkor minden méhecske számít, mert ezek már telelő méhek lesznek! Aztán, várom a pozitív tapasztalatokat! Mivel más nem is lehet!

Üdvözlettel:Győző

_________________
A természet nem szegi meg törvényét, csak az ember!
Nem a világ rossz, hanem az ember teszi azzá!
__________________________
torzo52 (Győző)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2011.08.23. 23:08 
Miért nem próbáltok másféle etetési módot?


Vissza a tetejére
  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2011.08.23. 21:53 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.09. 21:39
Hozzászólások: 707
Tartózkodási hely: Tatabánya
Bee Boy írta:
Srácok, hogy lehet az ellen tenni, hogy ne fulladjanak bele a belső etető/itatóba a méhek,,, meg az is furcsa, hogy az egyiknél egy darab sem fullad bele a másiknál meg totál hullás :cry: Előre is köszi a válaszokat! Esetleg ötletes jópofa képek vannak róla akkor jöhet....
Üdv.: Bee Boy




Ma este nálam is volt egy elhullott bogárral teli etető. Augusztus 8.-a óta etetek és most láttam ilyet először. (Menekülő térben etetek, rostaszövet alatt, fél literes műanyag tányérokba öntöm az 1:1-es szörpöt, három db kb. 6-8mm*3mm*20mm-es úszó van a tányérokban.)
Sajnos néhány családom mostanra elég vad lett. Ezek közül egyből fulladt meg sok méhecske. Arra gondolok, hogy ezek a kis hülyék támadják a "szörpöt". A tető levételekor nagy a felzúdulás, nekimennek a rostaszövetnek. Szerintem a beloccsanó szörpre is rámozdulnak. Emiatt fulladhatnak bele sokan.

Bee Boy!
Nálad milyen vérmérsékletűek a fulladó családok? Lehet ez alapján különbséget tenni közöttük?

_________________
mindent a maga idejében


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2011.08.22. 09:45 
ejoe írta:
próbáltam a pipás etetést de valahogy mindig volt egy kis csepegés
ez ilyenkor rablást is okozhat.
A csöpögés mindig rablást okozhat.
Amikor fejre állítod a palackot, akkor mindig van egy kis csöpögés, de a belső vákuum növekedésével a csöpögés pár csepp után leáll.
Ha nem áll le, akkor ellenőrizd a következőket:
- dől-e valamerre az palack?
- eléggé kemény falú-e a palack?
- jól záródik-e a kupak?
- nem ér-e hozzá a kupak a pipában valamihez?


Vissza a tetejére
  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2011.08.22. 09:38 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.01. 19:46
Hozzászólások: 148
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar
próbáltam a pipás etetést de valahogy mindig volt egy kis csepegés :ut
ez ilyenkor rablást is okozhat.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2011.08.18. 19:27 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.12.09. 14:03
Hozzászólások: 146
Tartózkodási hely: Szeged
kezdőlacó írta:
Robz írta:
mitrocsak írta:

Mit jelent az, hogy "egyszerre rántják be a sejtekbe"?


Hogy nem folyamatos az elhordás, hanem hirtelen, rövid idő alatt megoldják.
Ez nem is serkent annyira és rablásveszélyes is az örömrepülés miatt.
A pet flakonos furatos etetés tuti. Pipa híján a menekülőbe is mehet fektetve, csak ott macerásabb a cseréje.


Mekkora lyukat böktök rá, ami megfelelő?


Én 2 db 2,5-eset fúrok. Viszont az fontos, hogy a palacknak legyen tarása.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2011.08.18. 15:55 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.06. 19:34
Hozzászólások: 90
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar
Robz írta:
mitrocsak írta:

Mit jelent az, hogy "egyszerre rántják be a sejtekbe"?


Hogy nem folyamatos az elhordás, hanem hirtelen, rövid idő alatt megoldják.
Ez nem is serkent annyira és rablásveszélyes is az örömrepülés miatt.
A pet flakonos furatos etetés tuti. Pipa híján a menekülőbe is mehet fektetve, csak ott macerásabb a cseréje.


Mekkora lyukat böktök rá, ami megfelelő?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2011.08.18. 08:14 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.09. 21:39
Hozzászólások: 707
Tartózkodási hely: Tatabánya
Köszönöm.

_________________
mindent a maga idejében


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2011.08.17. 19:28 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.08. 21:09
Hozzászólások: 781
Tartózkodási hely: (Fejér megye)
mitrocsak írta:

Mit jelent az, hogy "egyszerre rántják be a sejtekbe"?


Hogy nem folyamatos az elhordás, hanem hirtelen, rövid idő alatt megoldják.
Ez nem is serkent annyira és rablásveszélyes is az örömrepülés miatt.
A pet flakonos furatos etetés tuti. Pipa híján a menekülőbe is mehet fektetve, csak ott macerásabb a cseréje.

_________________
Üdvözlettel:
Robz

1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2011.08.16. 22:02 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.06.06. 18:15
Hozzászólások: 507
Tartózkodási hely: Veszprém megye
mitrocsak írta:
Robz írta:
szajber írta:
Sziasztok!

Ha főzött kemény cukor lepénnyel ettetek napközben, akkor is lesz kutatás/ rablás?


Ilyenkor lepényezel???
Csinálj pipákat, az a tuti ilyenkor.
Nincs időhöz kötve a beadás, folyamatos a hordás, nem tudják egyszerre berántani a sejtekbe és nem okoz örömrepülést.


Mit jelent az, hogy "egyszerre rántják be a sejtekbe"?
Ha sokan hozzáférnek nem érlelik be rendesen??[/quote


A rakodó menekülőterébe szépen befér a másfél literes ásvány vizes palack teszel bele egy liter szörpöt böksz rá 3 lyukat és rá fordíttod a keretekre....
be lehet rakni egyszerre akár 4 db -ot is...

(tavaly probáltam nekem sikerült )


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2011.08.16. 21:30 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.09. 21:39
Hozzászólások: 707
Tartózkodási hely: Tatabánya
Robz írta:
szajber írta:
Sziasztok!

Ha főzött kemény cukor lepénnyel ettetek napközben, akkor is lesz kutatás/ rablás?


Ilyenkor lepényezel???
Csinálj pipákat, az a tuti ilyenkor.
Nincs időhöz kötve a beadás, folyamatos a hordás, nem tudják egyszerre berántani a sejtekbe és nem okoz örömrepülést.


Mit jelent az, hogy "egyszerre rántják be a sejtekbe"?
Ha sokan hozzáférnek nem érlelik be rendesen??

_________________
mindent a maga idejében


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2011.08.16. 18:45 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.08. 21:09
Hozzászólások: 781
Tartózkodási hely: (Fejér megye)
szajber írta:
Sziasztok!

Ha főzött kemény cukor lepénnyel ettetek napközben, akkor is lesz kutatás/ rablás?


Ilyenkor lepényezel???
Csinálj pipákat, az a tuti ilyenkor.
Nincs időhöz kötve a beadás, folyamatos a hordás, nem tudják egyszerre berántani a sejtekbe és nem okoz örömrepülést.

_________________
Üdvözlettel:
Robz

1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2011.08.14. 16:29 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.21. 19:01
Hozzászólások: 196
Tartózkodási hely: Debrecen
Sziasztok!

Ha főzött kemény cukor lepénnyel ettetek napközben, akkor is lesz kutatás/ rablás?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2011.08.11. 23:20 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.08. 21:09
Hozzászólások: 781
Tartózkodási hely: (Fejér megye)
GeryG írta:
és amit most a Kaposvári cukorgyár gyárt? mármint valami cukornádból készíti a cukrot azt hiszem, abból sem lehet már etetni?

G



http://vallalkozoi.negyed.hu/vnegyed/20 ... agyar.html

Amúgy az egész EU tele lesz a Dél-Amerikából származó nádcukorral ahogy olvasom, mert állítólag így tudják áthidalni a cukorrépa beéréséig tartó időszakot.
Ilyenkor eszembe jut, hogy Magyarország cukor exportőrből importra szorulóra változott.
Az egész üzletág el lett kótya-vetyélve szépen. Most észbe kaptak valahol fent és készíttettek tanulmányt, mibe kerülne visszaállítani a régi állapotot kapacitásbővítéssel.
Ez jelenleg kb 80 milliárd Forint lenne, ami a szagértő urak szerint többszöröse, mint az eladásából származó bevétel volt. Éljen...
(MR1-en hangzott el a napokban erről egy hosszabb beszélgetés, talán itt is hallottátok jópáran)

_________________
Üdvözlettel:
Robz

1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2011.08.10. 21:24 
Pöte írta:
pter írta:
hanem méhkenyérre is, amiből már a szeptember végi, októberi legelőn nagyon kevés van.
Úgy érti, hogy a méhkenyér összetevőjéből a virágporból van kevés!
Igen. A mi éghajlatunkon ez a természetes.


Vissza a tetejére
  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2011.08.10. 21:02 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
Az ilyen az csak saccolás.
Ne parázz előre.

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2011.08.10. 12:34 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.15. 21:10
Hozzászólások: 2613
Tartózkodási hely: Kis-Magyar-Alföld
Az októbert szokatlanul melegnek jelzik a meteorológusok. Kissé ettől tartok azért.

_________________
1/2NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2011.08.10. 12:31 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
pter írta:
hanem méhkenyérre is, amiből már a szeptember végi, októberi legelőn nagyon kevés van.


Úgy érti, hogy a méhkenyér összetevőjéből a virágporból van kevés!

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2011.08.10. 12:27 
antimon írta:
Mikor szoktátok abba hagyni a serkentő etetést és kezditek el a nagy mennyiségű szirup adást?
Mire a fecskék elrepülnek a méhlegelő is zárul. Ami az után van, azt már nem soknak hívják. Szerintem érdemes a teljes téli élelemkészlettel is ekkorra készen lenni. A serkentést pedig két héttel korábban célszerű abbahagyni. Szerintem!

De volt már ebből itt egyfajta késhegyig menő hitvita, mert volt aki nagyon hitt a szeptember végi és októberi etetés jóságában. Én viszont azt kényszerűségből valónak és egészségkárosítónak tartom, mert bár besűrítik és invertálják, talán még be is fedik viasszal a feletetett cukrot, de a méheknek nemcsak cukorra van szükségük, hanem méhkenyérre is, amiből már a szeptember végi, októberi legelőn nagyon kevés van.


Vissza a tetejére
  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2011.08.10. 12:15 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Az leginkább attól függ, hogy hogy állnak a családok kajával. Kb Szeptember közepéig be kell fejezni a téli eleség feletetését.

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2011.08.10. 08:24 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.27. 16:34
Hozzászólások: 1024
Tartózkodási hely: Somogy
Mikor szoktátok abba hagyni a serkentő etetést és kezditek el a nagy mennyiségű szirup adást?

_________________
Anti


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2011.08.08. 14:34 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.12. 21:31
Hozzászólások: 205
Tartózkodási hely: Észak-Somogy
Sziasztok,
Valakinek van tapasztalata az Apiinvert-es telelésről? Hogy telel ezzel az eleséggel az állomány?

_________________
minden nap jobbat..
H/10 egyenlő lépes, styroban


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2011.08.07. 17:02 
GeryG írta:
pter írta:
szajber írta:
Nádcukorral lehet etetni a méheket?
Lehet. A méhek éppen olyan jól hasznosítják, mint a répacukrot, de a mézlaborok AZONNAL kiszúrják és ha bizonyos mértéket meghalad a szennyezettség, akkor a mézedet, hamisítás vádjával visszadobják. Ha nem hiszed, beszélj a felvásárlóval, ő elmondja neked, hogy mik a labormérésekről a tapasztalatok és most épp van-e valamilyen türelmi szint ebben a tekintetben.
és amit most a Kaposvári cukorgyár gyárt? mármint valami cukornádból készíti a cukrot azt hiszem, abból sem lehet már etetni?
Bross Péter Jászberényben felhívta a figyelmet arra, hogy nem lehet megbízni a kaposvári cukorgyár termékében sem.


Vissza a tetejére
  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 4306 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51 ... 87  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.