Pontos idő: 2024.04.19. 07:18

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 5708 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 115  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2016.02.12. 21:52 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.21. 12:57
Hozzászólások: 1118
Tartózkodási hely: Szombathely
Tükör írta:
Legfőképpen abban, hogy bebuksz ide, szinte köszönés, de mindenképpen valami alap bemutatkozás nélkül (szabályzatot olvasd már el) aztán azonnal osztod az észt. Mit kéne, mit nem kéne, mit nem így kéne, stb, miközben te még arra sem méltatsz bennünket, hogy átolvasd amit leírsz, és valamelyest normális formába öntsd a hozzászólásod, ne egy katyvaszt, a nyelv megcsúfolását lássa maga előtt aki ránéz.
Hiányolod a rendszerezettséget, aztán jól teleszemeteled ezt a topikot nem ide illő hozzászólásokkal. Mert amikor majd egy ilyen ifjú titán később is idevetődik, aki úgy gondolja nála a bölcsek köve, annak ezek ugyanolyan szemetek lesznek, amiket te is kifogásolsz, pont abban a hozzászólásodban.
Akkor most mi legyen? A moderátor törölgessen ki minden ilyet? Vagy helyezgesse ide-oda? Szerinted kinek van erre ideje? Megtesszük azzal ami abszolút OFF, de ami valamelyest a témába vág az marad.
Ja, hogy te nem tudod jól használni a keresőt. Pech.
A FÓRUM ilyen.
Akinek nem tetszik nem olvassa. Senki nem hívott. Mi nem reszketünk a 615-ik tagért. Egyenlőre még nagyon vendég vagy, illene úgy is viselkedni, és akkor a vendéglátók is úgy fognak veled. Így viszont láttad a reakciókat. Véleményem szerint jogosak voltak, nem is durvák.

1Moderátor


Ezt elolvastad? Megértetted?

_________________
Andor
http://www.meheszmerleg.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2016.02.12. 21:39 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2013.04.30. 04:41
Hozzászólások: 20
Nem értem abba mit hibáztam, hogy leírtam nem igy jó a forum ahogy most van. Pl.: Haza jövök egy műszak után, neki állnék keresgélni ami érdekel váuvv "Kaptárgyártás othon" topik.. rákatt nagyon érdekes... olvasok olvasok olvasok 10 oldalt átnyaltam és kifolyik a szemem, eltelt egy óra azzal hogy a kaptár készítésröl szó sem esett...
kicsit ki ábránditott akkor miért ez a neve a topiknak.
Gondoltam leírom szépen hogy milenne ha valóban a témába illő dolgokat találná aki erre téved, nem pedig az olyan lejáros dolgokat" hogy hogyan képzelek ilyet írni..."
ezt helyeslni még 10 ember, ... pedig csak azt irtam le mit tapasztaltam. Valamint azt kértem kicsit segítőkészebb legyenek a társaikhoz. Én éreztem magam rosszúl, hogy valaki beírt ide méret vagy tervrajz után, és leszurták késsel érte, mert megkérdezte, addig valaki már rég leirhatta volna neki mik azok. A másik sokan gyártanak 18 as fekvőt azt is megkérdezték mekkora a mérete, mert ahány gyártó anyi méret... nem azt irták hogy"xxx mérettel csinálom" hanem ha nem tudod kiszámolni ne is méhészkedj... xD igaz igy könyebb segiteni.
akkor kérdem én ki a pökhendi? mert ezt le merem írni? ..
de hisz ez a valóság.

Akkor ebbe miért hibáztam?
ezzel senkivel sem személyeskedtem.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2016.02.12. 21:31 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.21. 12:57
Hozzászólások: 1118
Tartózkodási hely: Szombathely
De nem az.

_________________
Andor
http://www.meheszmerleg.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2016.02.12. 21:21 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2013.04.30. 04:41
Hozzászólások: 20
Story 5 tv műsoron megy a Farm ahol élünk.
ajálom néhány ember figyelmébe rengeteget lehet belőle tanulni az "Önzetlenség és becsületesség terén példa értékű. Ha mindenki hasonlo tulajdonsággal rendelkezne az országban egy arany birodalom lenne Magyarország.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2016.02.12. 21:18 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.21. 12:57
Hozzászólások: 1118
Tartózkodási hely: Szombathely
Remélem azt is említették már neked, hogy a körfűrésszel le tudod vágni az ujjaidat.
És ha levágtad, nehezen tudod megosztani velünk az okosságaidat.
Bár, ez lehet nem is akkor baj.
:D

_________________
Andor
http://www.meheszmerleg.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2016.02.12. 21:12 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2013.04.30. 04:41
Hozzászólások: 20
Énsem most fogom elkezdeni egyelőre számomra jobban megéri vásárolni igaz lapraszerlve veszem és ugy rakom össze magamnak. félig készítem xD...

Ne haragudjon senki ha kinyitottam pár pengét ... akinek nem inge ne vegye magára. Sok az Öntelt ember erről nem tehetek én kérek elnézést. Nem tartozom közéjük. ja és azt sem tudtam hogy Nyelvtan tanárok is méhészkednek xD a helyesírásom végett...

Mielött elkezdeném készíteni mivel szeretek preciz lenni mottom: 1x kell mindent normálisan elkészíteni inkább drágább minöségi hozzávalokkal. mert igy nem kell ráfizetni, általában olcsó húsnak híg a leve.

most visza veszek az ifju titán szerepből.
igaz az ismerősöm figyelmeztetett aki 10 éve méhészkedik hogy itt sok a főállású kritikus xD.
meg akartam tapasztalni, hogy valóban ígyvan e...
szolás szabadság szigorúan tilos mert cenzurázzák xD.... :D


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2016.02.12. 20:24 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2014.02.03. 14:31
Hozzászólások: 1054
Na én kaptárgyártásba kontár vagyok az biztos.
Annak ellenére összeraktam már jó pár 15-ös fekvőt, meg osbés lótúrót.
De mire rászántam magam az első kaptárra, akkor már vagy 12-13 éve méhészkedtem, asszem ez olyan 99 körül lehetett, akkor jutottunk az egyik kollégával, egy ifára való honvédségi ládához, ami pont NB 15-ös méretű volt, kerettartó léc került bele, kijáró, bádogtető, egy még most is van.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2016.02.12. 20:07 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.09.09. 19:08
Hozzászólások: 577
Tartózkodási hely: Algyő
Részvétem a cégnek ahol te vezetsz bárkit is bárhová!Valószínűleg sosem fogod megérteni miért ugrottak neked ennyire,mindjárt itt az elején mert ha meglenne a készséged hozzá nem így nyitsz.Ez kb. ennyi lesz...valószínűleg nem innen fogsz megtanulni kaptárt gyártani.Már az öntömjén is bicskanyitó.Lesz még bajod,meg másnak is veled ha egyszercsak mégis leküzdöd ezt a kaptár készítés és felületkezelés akadályt....Biztos menni fog,neked még minden ment,méghozzá piszok jól,aggodalomra semmi okod.Szóval összeszegeled az oldalait,rá az alját,majd a tetőt,a menekülőteret meg kedved szerint alakítsd ki.Felületkezelést a legeslegvégén csak! Hajrá! :P

_________________
.....................


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2016.02.12. 17:50 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2013.04.30. 04:41
Hozzászólások: 20
Na az inas kifejezést eltekintve ez egy normális értelmes válasz. igazad van. saját igényem én tudhatom.
Lennék inas, és a látszat ellenére többet dolgoznék mint bárki más "Szabolcsi vidéki legény vagyok" ismerem a munkát. a helyesírásért elnézést, mobilrol nehéz helyesen irni....


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2016.02.12. 17:42 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Idézet:
van minta de ebbe a két kaptárba is teljesen más pl a rostaszövet magassága. nagysága.


Akkor adott a válasz is rögtön csak a józan paraszti észt kellene használni. Na meg a helyesíráshoz a hibajavítót.
Ha van két fekvő kaptárad és azok eltérőek és azon nem tudsz a józan eszeddel eligazodni akkor minek kérsz tervrajzot? Az lehet , hogy éppen egy harmadik változat. A kaptárkészítés , mint minden más tervezéssel , elemzéssel kezdődik. Rajtad kívül senki nem ismeri az igényeidet, így jó választ sem tud adni. Ha viszont veszed a fáradságot és bizonyos szavakra, kifejezésekre rákeresel a fórum keresőjével, bizony megtalálod a választ az összes kérdésedre. Nálam még inas sem lennél sokáig :lol:


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2016.02.12. 17:41 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2013.04.30. 04:41
Hozzászólások: 20
Ja kedves moderátor uram...
van még forum ezen a forumon kívűl is...
elnézést ha nem térdeltem le mielött irni kezdtem volna. a nevemre katintva meg barki láthatja ki vagyok névszerint. ugy kezdtem kedves méhésztársak... ez elég udvarias szerintem.
"katyvasz" számomra ez elárul mindent kinél hol az értelem.... csúnya szót egy szóval nem irtam.
ugyan ugy gunyolodok ahogy velem is teszik csak én finomabban.... xD...
Nem is izgat. mindenkinek megvan a saját véleménye...
ki-ki hogyan. máris lenézik a kezdő fiut hogy merészel iet irni. a munkahelyemen vezető vagyok.
pedig fiatal vagyok hogyan értem el?
ahelyett hogy okoskodtam volna mertem a saját véleményem kinyilvánitani és gépsor mögül feljutni azért vagyok vezető nem főnök mert a főnök mint itt egyesek, elvárják hogy letérdeljenek, a vezető elött magukto térdelnek nert kövezetes. enyi a forumrol.
saj alom hogy irtam tudhattam volna hogy süket szavaknak veszik egy tejfeles szájutol...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2016.02.12. 17:33 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2013.04.30. 04:41
Hozzászólások: 20
ahogy spongyabob mondaná : Igen is Kapitány!!! :D

amint emlitettem a feluletkezelés fontos dolog! nagyon fontos de akkor sem a kaptár gyártás folyamata.
nevébe is benne felületkezelés... xD de mindegy legyen karácsony.

mondtam hogy kezdő vagyok igy irosgatok...
Megoldom ha elémkerül akadály. nem volt olyan amit ne oldottam volna meg kedves Szenszelyek ;)

Örülök ha valaki már év tizede maga gyártja a kaptárjait.
Tudja mit hogyan kell, De elkezdte valahol.
vannak kaptárjaim mind fekfő. 2 db 24 es osztott anyanevelől... meg 16 osak. van minta de ebbe a két kaptárba is teljesen más pl a rostaszövet magassága. nagysága.

megoldom majd ha tuleszek az első darabokon jelentkezem és miután legyártottam felületkezelem de csak utána xD xD xD


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2016.02.12. 17:19 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
lovasijasz írta:
remélem a moderátor valahol ebben egyet ért velem.


Szerintem meg semmiben.
Legfőképpen abban, hogy bebuksz ide, szinte köszönés, de mindenképpen valami alap bemutatkozás nélkül (szabályzatot olvasd már el) aztán azonnal osztod az észt. Mit kéne, mit nem kéne, mit nem így kéne, stb, miközben te még arra sem méltatsz bennünket, hogy átolvasd amit leírsz, és valamelyest normális formába öntsd a hozzászólásod, ne egy katyvaszt, a nyelv megcsúfolását lássa maga előtt aki ránéz.
Hiányolod a rendszerezettséget, aztán jól teleszemeteled ezt a topikot nem ide illő hozzászólásokkal. Mert amikor majd egy ilyen ifjú titán később is idevetődik, aki úgy gondolja nála a bölcsek köve, annak ezek ugyanolyan szemetek lesznek, amiket te is kifogásolsz, pont abban a hozzászólásodban.
Akkor most mi legyen? A moderátor törölgessen ki minden ilyet? Vagy helyezgesse ide-oda? Szerinted kinek van erre ideje? Megtesszük azzal ami abszolút OFF, de ami valamelyest a témába vág az marad.
Ja, hogy te nem tudod jól használni a keresőt. Pech.
A FÓRUM ilyen.
Akinek nem tetszik nem olvassa. Senki nem hívott. Mi nem reszketünk a 615-ik tagért. Egyenlőre még nagyon vendég vagy, illene úgy is viselkedni, és akkor a vendéglátók is úgy fognak veled. Így viszont láttad a reakciókat. Véleményem szerint jogosak voltak, nem is durvák.

1Moderátor

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2016.02.12. 16:17 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.02.17. 13:09
Hozzászólások: 1719
Tartózkodási hely: Pest megye
Bakker, eléggé az alapoknál tartasz és elégedetlenkedsz. ;)
A táblásításról biztos szuper leírások vannak asztalos fórumokon (is).
Itt is számos hozzászólás volt róla, meg a ragasztásról.

Szerintem ha fekvőkaptárt akarsz gyártani, először vegyél egy mintadarabot és gondold át, tudsz-e olyat gyártani. Én a helyedben nem vágnék bele, mert a rakodónál bonyolultabb. Pedig még a rakodót is könnyű elrontani. Vannak kaptárgyártók, csak időben le kell adni a rendelést.
Persze ha belevágsz, akkor a jövő kezdői szívesen veszik majd mindazon tervrajzokat, leírásokat, fotókat, videókat, amit szépen rendszerezve megosztasz itt a fórumon vagy máshol. Előre is köszönik. :roll:


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2016.02.12. 16:10 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2014.02.03. 14:31
Hozzászólások: 1054
Nem tudom, sosem csináltam ragasztva, erre a konkrét kérdésre egy jártas biztos fog válaszolni.
De a kaptároknál a felült kezelés igencsak fontos :!: ,ezt megérthetnéd.
A világ legpontosabb, legjobban összerakott kaptárját is kidobhatod a ganajosra pár éven belül, ha nem elég gondos a felület kezelése. Mivel kívül ki van téve mindennek, belül meg állandó pára van. Ez nem olyan mint egy ruhás szekrény, ami ha kész van berakom a szobába, és áldja meg a jó isten évtizedek múlva is ugyan olyan lesz. Sokat beszélnek róla, és fognak is, ez olyan achilles sarok a témában.
Amúgy a nagyok meg csináltatják a kaptárokat, ott erre sem energia, sem idő nincs.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2016.02.12. 16:00 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2013.04.30. 04:41
Hozzászólások: 20
A fűrészeket sok kritika érte. tudom nem egy öntvény de nem is güde márka. egy ien elegendő lenne kaptár készítéshez?

http://www.megatool.hu/bosch_pps_7_s_as ... resz_15481


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2016.02.12. 15:40 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2013.04.30. 04:41
Hozzászólások: 20
De nem is egyszerű dolog pontos preciz munkát igényel.
a felületkezelés fontos de akkor is nem gyártás :).

konkrétan engem az érdekel hogy hajopadlobol ha készitem a lapokat, nutféder illesztésnél nem kell ragasztani illetve egymashoz szoritani a padlolapokat?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2016.02.12. 15:29 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2014.02.03. 14:31
Hozzászólások: 1054
A kaptár gyártás nem bonyolult, leszabod, szögeled vagy csavarozod.
A felületkezelésről nem hiába beszélnek ennyit .


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2016.02.12. 14:48 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2013.04.30. 04:41
Hozzászólások: 20
hmmmm ez az erről beszélek... hozzászolást irtam ugy vélem nem lekezelően hanem leirtam én hogy képzelném el a forum lényegét. normális hangvétellel...
a kaptárgyártás nem felületkezelés. az akkor is külön terület külön forumot kellene neki nyitni. es akit az érdekel hogyan kezelje a kaptárjait akkor arra kattint mert bizonyára tul van a gyártási részen.... (igy logikus számomra). Ez a lényeg amit leirtam hogy máris 5 en támadtak és "legkezelően válaszoltak" Ez lenne a lényege a forumnak??... senkisem ért egyet a "fikázások meglétének itt nincs helye" !? vagy olyan emberek vannak az irások végén akiket ez éltet?

Ami számomra hasznos lenne csak egy példa:
mivel a kaptár gyártás asztalos szakma... ha valaki othon gyárt saját része fa termékeket az hobbi asztalos kategória. nos én nem vagyok asztalos de sok mindenhez értek ami nem a szakmámba tartozik. De szeretnék "hobbi asztaloskodni" ha meg már méhészkedem akkor kaptárt is csinálni mert amelett hogy hasznos is még egyfajta "hobbiként" is szolgálna.
attól mert nem csináltam nem jelenti azt hogy nem értem hogyan kellene elméletben de a gyakorlatban majd kitapasztalom. nincs nagy jövedelmem... igy a géppark beszerzés még távoli cél.
Itt pl nagyon sokat meg tud az ember tanulni anélkül hogy sok felesleges "diszkriminácio" - t olvasna el amit a kezdő tapasztalattal nem rendelkező társaink kapnak a "NAGYOKTOL" http://hobbiasztalos.blog.hu/
Aláirom sok hasznos dolog van itt ezért vagyok itt én is. De azért mert sokszor találkozom vitákkal .... most ha valaki kérdez miért baj? azért kérdez mert nem tud vagy nem biztos a dolgába.
ezt máris megtámadják ahelyett hogy leirnák a választ és hadd döntse el a kérdezö hogy megfogadja vagy nem. Ehelyett ha kap választ ... aki segiteni akart... azt fikázzák ki hogy az nem ugy van meg igy meg ugy .. xD kicsit vicces de nem ez lenne a lényeg.

Ettől függettlenűl elolvasom mind a 105 lapot ami itt található.
beirtam kiváncsiságból hogy NB fekvő a keresőbe forumon belül találtam 2 oldalnyi hozzászolást a 105 ből... ezt akartam érzékeltetni menyi itt a nem oda illő dolog. Egy könyvet tartalomjegyzékre, témákra bontják a témákat bekezdésekre igy épül fel. itt is igy kellene ami a kaptár gyártás után van bármi festés, kezelés, kaptárkezelés, vagy keretlécgyártás , nem ide tartozik! külön fejezetek.

Tudom ezért is megköveznek majd amiert leirtam... de birom a kritikát xD...
hisz ugy is ez a lényeg ennek a forumnak... :D
es máris lehet csak 50-60 oldal maradna a 105 ből.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2016.02.12. 11:34 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.11.16. 21:50
Hozzászólások: 197
Tartózkodási hely: Jászberény
lovasijasz: Szerintem a moderátor semmiben sem fog veled egyetérteni... Az autocad rajzról meg annyit, hogy aki gépen rajzol, van térlátása, annak egy kaptár rajza nagyon egyszerű. Ha tudja milyen kaptárral-kereteken akar méhészkedni, ismeri a méhjárat fogalmát, méreteit stb. akkor nem kell kérnie sem, hanem megrajzolja magának. Ha meg nem ismeri, akkor fölösleges a 3D-s rajz is. Egyébként láttam én itt olyanokat is. Esetleg ha a durrogás helyett kérted volna... De mégis miben segítene ha lenne?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2016.02.12. 09:25 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 18:10
Hozzászólások: 1315
Tartózkodási hely: Dél-Somogy, Babócsa
Lovasíjász!
Egy kicsit magas lóról beszélsz velünk!
Ugyan még egy kaptárt sem készítettél, de kritikus megjegyzéseid és igényeid azért bőven vannak. Cerana jól megfogalmazta, ez a fórum a tapasztalatcserére szolgál, nem pedig egy szájbarágós asztalos képző. A kaptárgyártásba pedig bőven belefér a fa kezelése, meg a festés is. Hogy sokat kell olvasni az általad lényegesnek ítélt információk kinyerésére, meg nem úgy van rendszerezve, ahogyan az neked célszerű lenne?.....hát ez pech. Képzeld, azt itt jelenlévők zöme sem a fórumon tanult meg kaptárat készíteni.

_________________
Kolics Róbert
1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2016.02.12. 07:12 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2014.02.03. 14:31
Hozzászólások: 1054
Íjász!

Ne kínlódj! vegyél inkább kaptárt, és termelj.
Van választék bőven, másoljad.
Vegyél deszkát, elfűrészeled, összeszögeled, lefested aztán hajrá.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2016.02.12. 06:20 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Lovasíjász! Tanulj akkor orosz barátainktól és kérdezz tőlük bátran. Ezt a fórumot végignézve igen sok hasznos tudás anyag van a méhészkedést illetően. Ami pedig a kaptár gyártását és készítését illeti , minden megtalálható. Az más kérdés , hogy nálad még nem gyúlt ki a fény és vak sötétben tapogatózol.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2016.02.12. 04:49 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2640
Már megbocsáss, de szerintem Te eltévedtél. Ez a fórum valamikor nem azért jött létre, hogy a méhészek oktatási célból írjanak. Erre a szakkönyvek valók. Itt gyakorlott méhészek kicserélik a tapasztalataikat egymással. Ha Neked olyan fórumra van igényed, amit írtál, akkor alapíts egy olyan fórumot! És várjad ölbe tett kézzel, hogy lesz rajta a Te igényeidnek megfelelő több ezer hozzászólás. Én a helyedben nem kritikát írnék, hanem köszönetet, hogy ugyan szétszórva is , de megtalálható módon találsz konkrét kérdésekre konkrét válaszokat. Ha ez Neked nem megfelelő, akkor szerezz meg magadnak minden egyes információt egyenként. Adott esetben saját tapasztalatból 50 év alatt. Vagy a hozzászólásokon végig küszködve magad 1 hét alatt itt a fórumon.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2016.02.12. 01:38 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2013.04.30. 04:41
Hozzászólások: 20
Tisztelt méhész társak.
Nagyon sok hozzászolást eloovastam sajnos, de joszerivel használható dolgot semmitsem. Igaz nem csináltam még saját kaptárt, de elfogom 1x kezdeni.
szeretem a fát gyerek korom óta. amig nincs meg a szükséges felszerelés kár ábrándoznom, addig vásárolom.
amit tapasztaltam:
1. Nagyon sokan osztják az észt, emiatt 100 hozzászolásbol kb. 10 ha ér valami hasznosat. a többi időpocséklo olvasás.... de ha informáciot akar nyerni az ember ugye muszály a sok baromságon végigvergődni amihez nincs kedvem, hogy okoskodik egyik másik felhasználó. ez az egész forum tele van ienekkel.
miközben nem ez lenne a lényege.
2. Ha már kaptár gyártás otthon a címe.... akkor miért nem arrol szól....???
Mert találkoztam olyannal hogy valaki tervrajzot kért és hurogták és másolják a könyv cikk tartalmát amibe semmi nincs hasznos csak méret esetleg.... nem arra kivancsiak köztük én sem, hanem tervrajzra.... pontos leíráselra autocad tervre.... az már luxus is :D.....
arrol kéne szolni hogy pl: megveszem a hajopadlot, felvágom x méretre.... osszeragasztom egy oldal méretét.... falcolom (fürész, maró) hány cm falcal, hány centiméter mondjuk NB rostaszövet feletti rész.... falcolás után sablonnal anélkül osszeragasztom csavarozom.. vagy szegezem, higénikus aljat hogyan készítem el, válaszfalat hogyan csinálom meg...
lemezt hogyan rakom a tetőre, tetőt hogy készítem el... stb stb. de csak készítés és hozzzá való géppark. esetleg készitett körfürész képpel, vagy gyalu... ami nem gyári hanem barkácsolt stb.
Számomra ez itt edáig gyártás.
a kezelés, pácolás külön sztori és topik is kellene neki az nem gyártás hanem kezelés....
ennek ellenére tele van "rantotthus kisűtéssel" ami nem a topik része!!!

nb fekfők gyártása semmi hasznos.... ellenben a rakodoval.
tele vele a duna is. de nem mindenki arra vágyik...
hiján vagyunk készítési videokkal ami többet érne bármien irásnál ...
hogy ki hogyan csinálja mivel... Orosz barátainknak vannak videoik egészen órásak is youtubon.
de fekvőt ők ugye nem nagyon készítenek olyan formába mint ithon.

Kicsit rendbe kellene szedni a forumot hogy az elhangzottak valóban oda valóak hasznosak legyenek ne csak elcsépelt veszekedések... illetve bátran lehetne videokat készíteni sok sok képet... modern okostelefonok világában élünk még kamera sem kell ... megoldható lenne.
segítés legyen a fő cél ne az irigység vagy gögösség. ez nagyon hiányzik a mai világból.
A mai szemlélet hogy" nekem van másnak ne legyen" vagy szerezze meg ahogyan akarja amit akar... elfelejtik néha az emberek honnan indultak, és van egy néhány igazán tapasztalt és értelmes méhész valamint kaptárkészítő akinek örömmel innám a szavait és aranyat érő tanácsai iránymutatásai lennének .... erre lennék én kiváncsi... ne rejtse el amit neki 10 évbe telt kitapasztalni és elérni... hibák árán... tovább adhatja hogy másnak ne keljen...
vagy irjon könyvet ... képekkel és Azt is mi denki megvenné csak tudhassa azt amit meg akar tudni. szoval nem a pletykás, észosztást keg vitákat hanem az értékes írásokat.

remélem a moderátor valahol ebben egyet ért velem.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2016.02.11. 21:50 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.11.16. 21:50
Hozzászólások: 197
Tartózkodási hely: Jászberény
És amit tavaly 20mm-esre csináltál az most mennyi? Ha logikus a gondolatmenetem akkor az is még összébb száradt. Vagy beeresztéssel, festéssel, lakkozással stabilizálható az állapot? Egy bútornál pl. elég csúnya lenne ha még egy-egy része összébb tömörödne.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2016.02.11. 19:52 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Éppen ma bontottam meg egy 2014 szeptemberében vásárolt műszárított (fenyő osztrák forgalmazó) csomagot. Akkor is száraz volt amikor vettük azóta fedett, fallal , ajtóval ellátott helyen volt. A másik ilyen csomagból tavaly még bírtam 20mm-es deszkákat készíteni, ebből már csak a 19 jön ki


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2016.02.11. 18:11 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Sono írta:
Na az én vásárolt hárs keretlécem meg ~40%-os. Remélem nem fog vetemedni. Néhány keretre 43%-ot mért az a maximum érték amit mutatni tud a nedvességmérőm.


Vállszélességéből feltehetően fog veszíteni 1-2 mm-t.

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2016.02.11. 17:47 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4006
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Egyszer egy fakereskedésben kérésemre a tulaj sorolta, hogy melyik rakat deszka mennyi ft / köbméter. Egy csak félig-meddig letakart, és szemmel láthatóan elázott rakatnál rákérdeztem, hogy ez miért drágább. Mert műszárított - jött a válasz.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2016.02.11. 15:36 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.11.16. 21:50
Hozzászólások: 197
Tartózkodási hely: Jászberény
Köszönöm a válaszokat, kb. erre számítottam. Csak kicsit furcsának tűnt az ajánlat egy asztalostól...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2016.02.10. 20:49 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Idézet:
Mélyebb rétegekig is képes újra átnedvesedni, vagy a gyalulással eleve eltávolítódik a megázott rész? És mennyi idő kell neki az esetleges újra légnedvesre való száradáshoz?


Ez azon is múlik , hogy előtte valóban mennyire volt száraz illetve mennyi ideig ázott azután. Én biztosan szellős , de fedett helyre tenném. A lényeg hogy szépen spándliznám és minél nagyobb huzat érje. A levegőből a pára vagy az esővíz gyorsan távozik 2-3 hét ha előtte valóban műszárított volt. Semmiképpen nem kezdenék vele dolgozni , mert a nedves fát nem viszi szépen a gyalukés, vékonyodik a deszka és a még bent maradó víztartalommal még könnyebben kajszul, vetemedik. Attól , hogy műszárított még nem olyan , mint egy 2 éve kivágott deszka , a szálak még tartanak és feszülések vannak benne amik a gyalulással , fűrészeléssel engednek valamerre. Ebben a párás időben egy darab hársat feltettem a kazán tetejére kíváncsiságból. A 60-70 fokos vízzel dolgozó kazánon első nap nedvesnek éreztem a fát , másnapra már nem. 1 hét elteltével sem jelent meg a bütü részen repedés, ezért elkezdtem lassan feldolgozni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2016.02.10. 19:59 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.05.08. 10:59
Hozzászólások: 501
Tartózkodási hely: Pest-Pilis-Solt-Kiskun vármegye
Na az én vásárolt hárs keretlécem meg ~40%-os. Remélem nem fog vetemedni. Néhány keretre 43%-ot mért az a maximum érték amit mutatni tud a nedvességmérőm.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2016.02.10. 19:45 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 19:19
Hozzászólások: 615
Tartózkodási hely: Derecske
Ha elég vastag az anyagod, akkor mindkét oldalát egyszer gyaluld meg, ez felnyitja a pórusokat és gyorsabban fog száradni. De még így is hagyjál bőven időt neki a száradásra. Legbiztosabb a nedvességtartalomra a mérés.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2016.02.10. 19:30 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Én is pihentetném száraz helyen minimum 2 hetet. Aztán nedvességmérés, próbavágás. Ha kaptárnak szánod az anyagot akkor inkább adjál neki időt rendesen.

Én keretlécnek való anyagot vittem be a műhelybe. Sajnos elég magas volt a páratartalom, így hiába fedett helyen volt, mégis 36-38%-os víztartalmat mértem a pallókon. Persze tudtam, hogy ez felületi nedvesség. Másnap már lement 24-28%-ra. Eltelt egy hét és most az ideális közeli 16-18%. A pallók 3 éve pihennek féltető alatt egyébként.

A műhelyben több páraösszegyűjtő készülék is van.

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2016.02.10. 11:40 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.21. 12:57
Hozzászólások: 1118
Tartózkodási hely: Szombathely
Ha többször megázott onnan már mindegy neki, tedd fedett száraz helyre ahol járja a levegő.
Hagyd egy jó darabig, majd mérd meg nedvességmérővel.
Az a gond, ha nedvesen feldolgozod, készáruként fog száradni, vetemedni.

_________________
Andor
http://www.meheszmerleg.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2016.02.10. 09:46 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.11.16. 21:50
Hozzászólások: 197
Tartózkodási hely: Jászberény
Üdv. mindenkinek! Megázott fenyő deszkáról szeretnék kérdezni. Állítólag műszárított volt, de ismeretlen ideig ázott szállítás vagy tárolás közben. 25mm-es vastagságából gyalulás után 20mm-es méret a cél. Mélyebb rétegekig is képes újra átnedvesedni, vagy a gyalulással eleve eltávolítódik a megázott rész? És mennyi idő kell neki az esetleges újra légnedvesre való száradáshoz? Megint egy-két év? Mikor felületkezelhető úgy hogy ne legyen "bezárva" a víz?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2016.02.07. 15:54 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 19:19
Hozzászólások: 615
Tartózkodási hely: Derecske
Valóban jó a csavarozás, de ha szeget kell használni a 60-ast javaslom 2,5 mm átmérővel.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2016.02.07. 10:02 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Mindenki azzal dolgozik amivel akar. Sokszor volt téma a kapocsbelövő és kapocs. Nálam több mint 1 évtizede bevált és általános méret lett az http://www.elzett-sopron.hu/elzett.php? ... s=3&lang=m 90-es sorozata azon belül a 35-ös hossz. Fiókösszelövés , keretlövés általános mérete, a fiókok még kapnak 8db Reiser csavart és kész. A belövő ára 7500 forintnál kezdődik, nem eget rengető összeg. A kapcsok már kicsit húzósabbak, de a gyorsaság és a kényelem megéri.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2016.02.07. 09:11 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.05.08. 10:17
Hozzászólások: 530
Tartózkodási hely: Baranya
Szerintem jobban jàrsz rejzer csavarral, nem sokkal több idő akkussal becsavarozni.

_________________
"Jobb gyertyát gyújtani, mint szidni a sötétséget."
Konfuciusz


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2016.02.07. 07:25 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.01.18. 13:07
Hozzászólások: 151
Tartózkodási hely: Békés megye
A fiókok összeszegezéséz 65-ös szegget szoktam használni,ehhez kellene.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2016.02.06. 20:57 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Mihez kell neked 50-90mm szeg vagy kapocs? A kapcsozón rajta van , hogy mekkora nyomás kell neki , az szép lenne ha ez a kompresszor nem volna elég. Keretszögelésnél számoltam 78 kapocs után indul a kompresszor , de ez meg a kapcsozó levegő munkahenger fogyasztásától függ. A kompresszor meg jó pár éve egy Betta sf2500-as 24 literes tartállyal http://www.betta.hu/kompresszorok/2/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2016.02.06. 19:35 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.01.18. 13:07
Hozzászólások: 151
Tartózkodási hely: Békés megye
Ez szerinted bírja a szegbelövőt is?Yato-t néztem,ami 50-90 mm hosszúságú szeget lő.Scheppach 2 hengeres kompresszort akartam venni,de ha a kissebb is elég,akkor hasonlót választok.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2016.02.06. 18:47 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
http://lakitech.hu/index.php?option=com ... ct_id=1076

Vagy bármi ami hasonló tulajdonságokkal bír


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2016.02.06. 18:37 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.01.18. 13:07
Hozzászólások: 151
Tartózkodási hely: Békés megye
Üdv mindenkinek!Keret kapcsozáshoz,és kaptár összeszegeléshez milyen kompresszort ajánlotok?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2016.02.06. 10:22 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.05.08. 10:17
Hozzászólások: 530
Tartózkodási hely: Baranya
:D :D :D
Miből gondoltam, hogy fél Nb...?

_________________
"Jobb gyertyát gyújtani, mint szidni a sötétséget."
Konfuciusz


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2016.02.06. 10:06 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.16. 20:26
Hozzászólások: 3309
Tartózkodási hely: Tapolca
LudasMatyi
Semmi extra. A hátsó és a homlok falon 2 cm-es asszem xp-s sztiropol lap van festve.

szeremej

Festve mivel az Nb-24-est körülményes főzni.

_________________
Óvd a méheket véded a Földet!
Képeim:
http://meheszforum.hu/album/index.php?cat=10006


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2016.02.06. 09:39 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.05.08. 10:17
Hozzászólások: 530
Tartózkodási hely: Baranya
És az új betétes kaptárjaid faanyagát fested, vagy kifőzöd?

_________________
"Jobb gyertyát gyújtani, mint szidni a sötétséget."
Konfuciusz


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2016.02.06. 09:38 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.02.02. 12:49
Hozzászólások: 571
Tartózkodási hely: Dél Borsod
Csoky!
Tudnál erről a szigetelt kaptáradról 1-2 képet felrakni?

_________________
Bízzunk Istenben,és tartsuk szárazon a puskaport!
Hunor 10.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2016.02.06. 09:19 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.16. 20:26
Hozzászólások: 3309
Tartózkodási hely: Tapolca
A homlokfali hőszigeteléssel kapcsolatban 2 dolgot tudok ami szembetűnő.
Tavasszal a fa kaptárakban a fészek mindig körkörösen alakul ki amíg el nem éri a legnagyobb kiterjedését de akkor már annyi a méh a kaptárban, hogy a hőszigetelés nem annyira lényeges már az időjárás miatt sem.
Ebből adódik, hogy a homlokfalhoz csak akkor ér a fiasítás ha a kaptárfal és a szélső fias közötti részt is fűteni tudják.
Ezzel szemben a sztiróban a felül és oldalt is megszoruló meleg miatt inkább szélességében terjed a fias mivel alul csak annyira fiasítanak a nyitott fenék miatt amennyit még biztosan takarni tudnak.
Így a sztiróban ugyanolyan erősségű családok március végére átlag 1 keret fiasítással többel rendelkeznek mint a fa kaptárak.
A másik a nyári időszakban figyelhető meg amikor 40 fok körüli hőmérséklet van a fa kaptárakban mg ha árnyékban is vannak az anya a homlokfal felől úgy 5 centis részt kihagy a petézéssel vélhetően a kaptárfal túlmelegedése miatt.
Ellenben a sztiróban ez a jelenség nem figyelhető meg. Ott melegben is léctől lécig petézik az anya.
Ezen megfigyelések miatt is készítettem az új fa kaptárjaimat belső sztiropol szigeteléssel.

_________________
Óvd a méheket véded a Földet!
Képeim:
http://meheszforum.hu/album/index.php?cat=10006


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2016.02.06. 09:15 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.08. 20:09
Hozzászólások: 372
Tartózkodási hely: Szabolcs-Szatmár-Bereg megye
Én is most már főzöm(sütöm) a kaptár elemeket,étolaj és paraffin keverékben.A régebbi kaptárjaim mind festettek.Eddig semmi hátrányát nem tapasztaltam a főzött kaptáraknak.A méh családok fejlődése is egyforma mind a két kaptárban.Semmi különbséget nem tapasztaltam közöttük.Én egy-egy kaptárelemet két percig főzöm.Előnye viszont szerintem az,hogy amit négy évvel ezelőtt főztem ki,még most is ugyan olyan mint akkor.A fiókokon nem tapasztalom,hogy elől ahol a nap többet éri zsugorodtak volna.Viszont a festett fiókoknál tapasztalható,hogy hézag van a fiókok között.

_________________
A világon két dolog végtelen:a világegyetem és az emberi hülyeség.Bár az elsőben nem vagyok biztos.
Albert Einstein
Hunor fészek 1/2NB méztér


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 5708 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 115  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 27 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.