Pontos idő: 2024.03.28. 15:58

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1139 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 19, 20, 21, 22, 23  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2009.10.28. 23:21 
kopaszkutya írta:
Most kaptam egy katalógust, kinálnak benne műléphengereket. A 780 sejt/dm2 méretűt "européennes" , a z 1000 sejt/dm2 méretűt "africaines" -ként nevezi. Nem lehet hogy ez más méhfajt jelöl?
Ez a megnevezés amolyan botcsinálta tudományoskodás. Az igazi afrikai méhek sejtmérete 4,5 mm körül ingadozik. A krajnainak a természetes sejtmérete valamivel nagyobb, azonban nehéz még a vadon épített lépek esetében is megtalálni a természetes sejtméretet. Számos ok torzítja a sejtméretet még a vadépítménynél is Vegyük sorba:
- építőfürt 40 C fokban épít, de ez csak a minimum hőmérséklet. Ha viszont jóval melegebb, akkor könnyen nyúlik a sejt.
- Gyorsan raknak bele mézet és meleg is van, ezért nő a sejtméret a gavitáció irányáa és szűkül a keresztirányba.
- A sokszor bepetézett sejt folyamatosan szűkül. (Akkor már baj van, ha 4,6 mm alá csökken a sejt belső átmérője. Ilyenkor védekeznek a méhek néha úgy, hogy lerágják a középfalig és újraépítik.)
- a kötősejtek, heresejtek, méztároló sejtek megtévesztőek lehetnek.

Tehát kísérletes körülmények közötti építtetéssel lehetne a fajtajellegek szerinti sejtméretet pontosan meghatározni. Ennél viszont van egy lényegesen egyszerűbb módszer. Le kell mérni 1000-1000 előbáb átmérőjét az egyes fajtákból és az átlaghoz adni kell 0,1 mm-t és meg lehet kapni az adott méhfajtára jellemző természetes sejtméretet. Tudomásom szerint eddig még ilyen méréseket nem publikáltak.

A műléphengerek nagyon drágák, többmillió Ft-ba kerülnek.


Vissza a tetejére
  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2009.10.28. 15:51 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 18:10
Hozzászólások: 1315
Tartózkodási hely: Dél-Somogy, Babócsa
Na, most én nem elsősorban az atka miatt látok benne fantáziát. Hozzászólásomban a kisebb sejtméretnél előnyeként az egységnyi felületen lévő több sejt, több méh, nagyobb népesség összefüggésre céloztam. Persze nagyon jó lenne, ha az atka elleni védekezést is segítené, mert nagy előrelépés lehetne az atka elleni harcban.

_________________
Kolics Róbert
1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2009.10.26. 23:52 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 19:42
Hozzászólások: 971
Tartózkodási hely: Hajdú
A neten Paul Jungels után kutatva ( ő is próbál varroa toleráns méheket létrehozni http://www.apisjungels.lu/ )
kerültem erre az oldalra. Csináljunk műlépet. http://www.imkerplatform.nl/downloads?t ... d%5B0%5D=6
Elszántságon kívül nem kell más egy műlépprés elkészítéséhez. Szilikon egy mintadarab műlép és egy bádogos ismerős elég.
Olcsóbb mintha venni kellene egyet. pl: http://www.imkershop-seip.de/shop/catal ... 3DA3743%26

_________________
http://krajnai.freewb.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2009.10.26. 22:36 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
beekeeper írta:
De nem beszélek le senkit az ilyen lépekről, emiatt nem veszünk össze! :-)


Na én se mellette kampányolok, csak írtam amit hallottam... :roll:

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2009.10.26. 22:30 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.02.16. 23:39
Hozzászólások: 145
Az afrikai méhnek kisebb a sejtmérete. Ezért van több sejt adott területen (hiv. korábbi kérdésre).
Az egész onnan indult, hogy azt vélelmezték, a kisebb sejtméret miatt ellenállóbb az afrikai méh.
Hát, nem sok infó van az Afrikai méh életciklusáról, de ha esetleg elhisszük az alábbit:
http://entnemdept.ufl.edu/creatures/misc/bees/AHB.htm
European honey bees, African honey bees
Anya:16, 14
Munkás: 21, 19-20
Here: 24, 24
akkor azt gondolhatnánk sejtméret és a gyorsabb fejlődés között egyenes összefüggés van.
A kis méh hamarabb "elkészül", ahogy a zsömle is hamarabb megsül a kenyérnél :-)
Másrészről azt is lehet gondolni, az afrikai méh genetikailag más, ezért épít kisebb sejteket és fejlődik gyorsabban ill. ellenállóbb.
Ha a korábban idézett kutatás valós, akkor minden bizonnyal nem a sejtméret magyarázza az atka ellenállóképességet, hanem a genetikai másság.
A kisebb sejt nem okozott gyorsabb fejlődést, vagy ha mégis, nem volt hatása. A lényeg változatlan.
Az 1-2 nap talán nem is jelentős, meg egyéb betegségekkel szemben is ellenállóbb az afrikai.
Érdekes lenne látni, hány nap alatt fejlődik ki az atka rezisztens orosz (tajgai) munkásméh.
Nagy hőség arra nem jellemző...De nem beszélek le senkit az ilyen lépekről, emiatt nem veszünk össze! :-)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2009.10.26. 21:46 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
beekeeper írta:
A "small cell combs" ("kis-sejtes lép") kifejezésre keresve elég sok infó elérhető az interneten pl:
http://www.scientificbeekeeping.com/ind ... view&id=51
Eszerint, egyebek közt nem bizonyított a varroa elleni hatásossága, másrészt problémás a "visszafejlesztés":
a nagy sejtben (5,4 mm) nevelt méh nem tud rögtön kis sejtet (4,9 mm) építeni, csak közepeset (5,1 mm) és az abban nevelt méh tud majd kicsit építeni.
Természetes lépben 4,6-5,1 mm a méret.
Részletes számítások: http://www.bushfarms.com/beesnaturalcell.htm
És egy kísérlet (gondolom a sok közül):
http://www.springerlink.com/content/lk80j0017v01w026/
eredmény:
"To summarize our results, we found that the use of small cell foundation did not significantly affect cm2 total brood, total mites per colony, mites per brood cell, or mites per adult bee, but did affect adult bee population for two sampling months. Varroa levels were similar in all colonies throughout the study. We found no evidence that small cell foundation was beneficial with regard to varroa control under the tested conditions in Florida."
Tehát a fészek cm2 területe nem lett nagyobb, a sejtenkénti-méhenkénti-családonkénti atkaszám nem csökkent, de nagyobb lett a népesség. Nincs bizonyíték rá, hogy a tesztelt környezetben a kis sejteknek pozitív hatása lett volna az atka megfékezésére.

Saját vélemény: nem az a lényeg (kereskedelmi szempontból), hogy hatásos-e, hanem az, hogy vannak-e, akik elhiszik a hatásosságát. Ha igen, lesz rá kereslet.
Némi meggyőző szöveg mellett már a fórumozók is vettek volna belőle. Ez a marketing :-)
De lehet, hogy szkeptikus vagyok....


Nem is igazán attól várják az atka szám csökkenését,hogy kisebb a sejt,hanem hogy ezek a kisebb méhek hamarabb kikelnek.Mert az bizonyított tény,hogy azóta növekedett 21 napra a dolgozó kelési ideje, mióta a nagy sejteket használjuk. A méhek a természetben is a kisebbeket építették anno.
Ugye itt is felmerült, hogy az idei kevés atka talán annak is köszönhető, hogy nagy melegek voltak,és hamarabb keltek a méhek!!

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2009.10.26. 21:27 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.02.16. 23:39
Hozzászólások: 145
A "small cell combs" ("kis-sejtes lép") kifejezésre keresve elég sok infó elérhető az interneten pl:
http://www.scientificbeekeeping.com/ind ... view&id=51
Eszerint, egyebek közt nem bizonyított a varroa elleni hatásossága, másrészt problémás a "visszafejlesztés":
a nagy sejtben (5,4 mm) nevelt méh nem tud rögtön kis sejtet (4,9 mm) építeni, csak közepeset (5,1 mm) és az abban nevelt méh tud majd kicsit építeni.
Természetes lépben 4,6-5,1 mm a méret.
Részletes számítások: http://www.bushfarms.com/beesnaturalcell.htm
És egy kísérlet (gondolom a sok közül):
http://www.springerlink.com/content/lk80j0017v01w026/
eredmény:
"To summarize our results, we found that the use of small cell foundation did not significantly affect cm2 total brood, total mites per colony, mites per brood cell, or mites per adult bee, but did affect adult bee population for two sampling months. Varroa levels were similar in all colonies throughout the study. We found no evidence that small cell foundation was beneficial with regard to varroa control under the tested conditions in Florida."
Tehát a fészek cm2 területe nem lett nagyobb, a sejtenkénti-méhenkénti-családonkénti atkaszám nem csökkent, de nagyobb lett a népesség. Nincs bizonyíték rá, hogy a tesztelt környezetben a kis sejteknek pozitív hatása lett volna az atka megfékezésére.

Saját vélemény: nem az a lényeg (kereskedelmi szempontból), hogy hatásos-e, hanem az, hogy vannak-e, akik elhiszik a hatásosságát. Ha igen, lesz rá kereslet.
Némi meggyőző szöveg mellett már a fórumozók is vettek volna belőle. Ez a marketing :-)
De lehet, hogy szkeptikus vagyok....


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2009.10.26. 20:06 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.06. 20:39
Hozzászólások: 837
Tartózkodási hely: Heves-megye
Most kaptam egy katalógust, kinálnak benne műléphengereket. A 780 sejt/dm2 méretűt "européennes" , a z 1000 sejt/dm2 méretűt "africaines" -ként nevezi. Nem lehet hogy ez más méhfajt jelöl?

_________________
http://www.egrimeheszbolt.hu/bolt/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2009.10.26. 18:21 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.15. 07:12
Hozzászólások: 77
Tartózkodási hely: Esztergom
Háát nem tudom?? Ha az anyának megvan a megfelelő helye a petézéshez mért petézne többet a kisebb sejtekbe. nem kell annyit gyalogolnia a másik sejtig? A hidegben való takarásnál látok benne fantáziát amúgy?? Tényleg ki kéne prószálni hogy véleményezni lehessen.

_________________
Szúrósak szőrösek mégis kedvesek!!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2009.10.26. 16:57 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 19:42
Hozzászólások: 971
Tartózkodási hely: Hajdú
Robi írta:
Hát igen, amennyiben bebizonyosodna, hogy a kisebb sejtből is teljes értékű méhek fejlődnek, akkor tényleg érdemes lenne foglalkozni vele.


Számomra felfoghatatlan, de a kinti méhésztársak 27 vérvonalat tartanak tisztán.
Ebből van olyan amelyiket a kis méhméret miatt tartanak. Ezek a méhek olyanok mint a mérgezett egerek. Kicsik és iszonyatosan "pörögnek", csak dolgoznak dolgoznak és dolgoznak. Erre mondták azt a hasonlatot, hogy a duci ember is dolgozik, de nem olyan tempóban mint egy kisebb, vékonyabb ember. Szépek a nagytestű munkásméhek, de nem biztos hogy a teljesítményük jobb a kisebb társaikénál.

Műlépet sztem lehetne rendelni kintről, de itt jön be a képbe a Magyarországi egyedi keretméretek. 20-30 kg 1/2 NB-t egy-egy méhésznek nem hiszem hogy legyártanának. Esetleg ha több méhész összefog és együtt rendel száz kilogrammos tételeket. Kint kb 20%-kal drágább a műlép.

Ha lesz eredményem természetesen leírom. ;)

_________________
http://krajnai.freewb.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2009.10.26. 16:12 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 18:10
Hozzászólások: 1315
Tartózkodási hely: Dél-Somogy, Babócsa
krajnai írta:
Nekem is van itthon 15 család kontrollnak, ezek ilyen műlépeket kaptak. A tavasszal a fejlődésükre kíváncsi leszek.

Mi is! :) Remélem beszámolsz majd a tapasztalataidról!

_________________
Kolics Róbert
1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2009.10.26. 16:04 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 18:10
Hozzászólások: 1315
Tartózkodási hely: Dél-Somogy, Babócsa
Újrabogaras írta:
Számoltam. 22%-kal több az azonos lépfelületre jutó sejtszám. Ha a kikelt méhek egyenértékűek... Elgondolkodtató.

Hát igen, amennyiben bebizonyosodna, hogy a kisebb sejtből is teljes értékű méhek fejlődnek, akkor tényleg érdemes lenne foglalkozni vele. Legalábbis nekünk méhészeknek, mert az korántsem biztos, hogy a műlépesek könnyedén váltanának.
A méhészek jó része - gondolom - tartana az "újtól" és egy jó ideig biztosan inkább a megszokott régi lépet keresné. Így bizony nehéz lenne a kiszámítható gyártás. Bár technikailag nem vagyok otthon a témában és igazából nem tudom, hogy mennyire oldható meg egyszerűen az átállás (pl. külön gép kell hozzá, vagy elegendő csak gyártás előtt a hengereket cserélni?)

Én mindenesetre szívesen kipróbálnám az állománynál ezeket a műlépeket.

_________________
Kolics Róbert
1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2009.10.26. 14:20 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 19:42
Hozzászólások: 971
Tartózkodási hely: Hajdú
Ezt a témát tavasszal már feldobtam itt a fórumon vagy a chaten már pontosan nem is tudom, hogy hol.
Ausztriában nincs olyan műlépes aki tudna kisebb sejtalapú műlépet csinálni (a tavasszal legalábbis még nem volt).
Német műlépessel van kapcsolat, ő vele tudunk csak csináltatni. De ő legalább érte jön a viaszért és vissza hozza a kész műlépet, persze felárért.
Nekem is van itthon 15 család kontrollnak, ezek ilyen műlépeket kaptak. A tavasszal a fejlődésükre kíváncsi leszek.

_________________
http://krajnai.freewb.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2009.10.26. 14:15 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
mézvadász írta:
Tükör írta:
Újrabogaras írta:
Számoltam. 22%-kal több az azonos lépfelületre jutó sejtszám. Ha a kikelt méhek egyenértékűek... Elgondolkodtató.
Korábban az volt a szemlélet, hogy az öreg lépeket azért (is) kell cserélni, met a bábingektől beszűkülnek a sejtek.


Lehet ez a szemlélet még abból az időből maradt fenn, amikor alapból a kisebb sejteket használták.
Épp a cserényi dokinak mondtam viccesen az előadás után, hogy én az öreg lépeimmel már régen visszatértem a kicsi sejtméretre. Nálam ugyanis,mint azt sokszor hangsújoztam már, a technológia része az öreg fészek lépkészlet.

Ja, és eddig semmi káros következményét nem nagyon tapasztaltam!!





De ugye itt nálad nem igaz a 22%. Mitől is lehetne több hely ha a sejtek oldalfala marad a régi felállásban? Mikor vettem a méheket bizony az átlag jó öreg fekete kereteken volt. Aztán kaptak új keretek, és nem kis külömbséget láttam az új keretből kikelt méhek és a tesvíreik között a fiatalok nagyobbak voltak ugyanattól az anyától. Szval lehet abban valami, hogy a túl öreg lép nem a leg fajább.


Nem is a "túl" öregről, csak öregről beszéltem ;)

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Tükör 2009.10.26. 15:49-kor.

Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2009.10.26. 13:57 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.15. 07:12
Hozzászólások: 77
Tartózkodási hely: Esztergom
Tükör írta:
Újrabogaras írta:
Számoltam. 22%-kal több az azonos lépfelületre jutó sejtszám. Ha a kikelt méhek egyenértékűek... Elgondolkodtató.
Korábban az volt a szemlélet, hogy az öreg lépeket azért (is) kell cserélni, met a bábingektől beszűkülnek a sejtek.


Lehet ez a szemlélet még abból az időből maradt fenn, amikor alapból a kisebb sejteket használták.
Épp a cserényi dokinak mondtam viccesen az előadás után, hogy én az öreg lépeimmel már régen visszatértem a kicsi sejtméretre. Nálam ugyanis,mint azt sokszor hangsújoztam már, a technológia része az öreg fészek lépkészlet.

Ja, és eddig semmi káros következményét nem nagyon tapasztaltam!!



De ugye itt nálad nem igaz a 22%. Mitől is lehetne több hely ha a sejtek oldalfala marad a régi felállásban? Mikor vettem a méheket bizony az átlag jó öreg fekete kereteken volt. Aztán kaptak új keretek, és nem kis külömbséget láttam az új keretből kikelt méhek és a tesvíreik között a fiatalok nagyobbak voltak ugyanattól az anyától. Szval lehet abban valami, hogy a túl öreg lép nem a leg fajább.

_________________
Szúrósak szőrösek mégis kedvesek!!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2009.10.26. 13:01 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Újrabogaras írta:
Számoltam. 22%-kal több az azonos lépfelületre jutó sejtszám. Ha a kikelt méhek egyenértékűek... Elgondolkodtató.
Korábban az volt a szemlélet, hogy az öreg lépeket azért (is) kell cserélni, met a bábingektől beszűkülnek a sejtek.


Lehet ez a szemlélet még abból az időből maradt fenn, amikor alapból a kisebb sejteket használták.
Épp a cserényi dokinak mondtam viccesen az előadás után, hogy én az öreg lépeimmel már régen visszatértem a kicsi sejtméretre. Nálam ugyanis,mint azt sokszor hangsújoztam már, a technológia része az öreg fészek lépkészlet.

Ja, és eddig semmi káros következményét nem nagyon tapasztaltam!!

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2009.10.26. 12:17 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.10.31. 22:26
Hozzászólások: 485
Tartózkodási hely: Lovasberény Fejér m
Számoltam. 22%-kal több az azonos lépfelületre jutó sejtszám. Ha a kikelt méhek egyenértékűek... Elgondolkodtató.
Korábban az volt a szemlélet, hogy az öreg lépeket azért (is) kell cserélni, met a bábingektől beszűkülnek a sejtek.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2009.10.26. 11:07 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.15. 21:10
Hozzászólások: 2613
Tartózkodási hely: Kis-Magyar-Alföld
Tükör írta:
Közben kiegészítettem az előzőt olvasd el... és nem megsértődni :taps

Nem sértődök meg. És nem is akarok egyelőre váltani ilyenre,csak jó tudni itt a határon,hogy hol lehet számolni komolyabb szaktudással a nyugati oldalon. Nekem ők közelebb vannak,mint ti,és esetleg nem árt később a kapcsolat.
Amúgy egyetértek veled. De talán a kezdők a megszokások híján hajlamosabbak ezekre a dolgokra. Nekem még mindegy,hogy a sejt mekkora,és a kicsi ésszerűnek tűnik.

_________________
1/2NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2009.10.26. 10:55 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Közben kiegészítettem az előzőt olvasd el... és nem megsértődni :taps

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2009.10.26. 10:50 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.15. 21:10
Hozzászólások: 2613
Tartózkodási hely: Kis-Magyar-Alföld
Tükör írta:
Ezt nem tudom sajnos, de ha esetleg ezt a Gajdos Máté gyereket, aki nekünk az előadást tartotta megkeresed, lehet tud segíteni.
Vagy itt Krajnai esetleg!

Köszi!

_________________
1/2NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2009.10.26. 10:45 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Ezt nem tudom sajnos, de ha esetleg ezt a Gajdos Máté gyereket, aki nekünk az előadást tartotta megkeresed, lehet tud segíteni.
Vagy itt Krajnai esetleg!

Azért annyit kérdeznék: nem lesz korai mindjárt újítással kezdened a méhészkedést???
Egyenlőre használd a jól bevált módszereket, aztán úgy 10-20 év múlva mondhatsz kapásból véleményt egy adott dologról,hogy az mennyire célszrü ;) :ut

Olyan érdekes nekem.hogy minden kezdő hajlamos egyszerűbbnek látni a dolgokat,mint amilyenek.
De ez így van rendjén talán...
Valamikor olvastam,hogy minél többet tud valaki egy adott témáról annál bonyolultabbnak látja.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Tükör 2009.10.26. 10:54-kor.

Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2009.10.26. 10:36 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.15. 21:10
Hozzászólások: 2613
Tartózkodási hely: Kis-Magyar-Alföld
Tükör! Nem tudod véletlenül,hogy Ausztriában hol csinálnak ilyeneket? Csak a közelség miatt kérdem. 10 perc a határ. Ésszerűnek tűnik a kisebb sejt.

_________________
1/2NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2009.10.26. 10:20 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Váltó írta:
Újrabogaras írta:
Váltó írta:
Nyugaton kezd elterjedni a kissejtes (5,2 mm helyett 4,7 mm) műlép. Itthon gyártja-e valaki? Mit tudtok róla?
Miért is jó a kissejtes?
Két indokot tudok mellette mondani.
De mindenek előtt ki kell hangsúlyoznom, hogy a háziméh lárvájának legnagyobb átmérője előbáb korában van és 4,5 mm, tehát "lötyögve" elférne akár a 4,6 mm-es sejtben is. A ma forgalmazott lépek sejtmérete 5,2-5,3 mm, ami azzal az indokkal ennyi, mert az 1900-as évek fordulóján volt egy olyan feltételezés, hogy a nagyobb sejtből nagyobb méhecske fog kikelni és a nagyobb méhecske erősebb lesz és többet gyűjt. Ezt senki nem bizonyította azóta se korrekt összehasonlító mérésekkel, de a műléphenger készítők ráálltak az 5,2 és 5,3 mm-es sejtméretre.
Nézzük a két indokot a kissejt mellett:
1.
Nem mindegy, hogy hány négyzetdeciméteres fészket kell fűteni és ott egységnyi felületen mennyi méhecske kél ki.
2.
Újabb amerikai és trópusi méhészeti tapasztalat, hogy azok a méhcsaládok, amik jobban tűrik a varroa atka jelenlétét és természetes lépet építenek, kisebb sejtméretű fészket építenek.

A fenti két indok alapján terjed a kissejtes (4,7 mm-es sejtméretű) lépek használata Amerikában és Nyugat-Európában.

Ez így van ahogy írod. A profin is volt róla szó. Nálunk nem tudok még ilyen műlép készítőt, de Ausztriában nár van aki foglalkozik vele, sőt mostanában születik meg vele kapcsolatban egy komoly tanulmány,talán doktori disszertáció.Azt nem tudom,hogy ehhez hozzá tudunk-e majd jutni.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2009.10.26. 08:55 
Újrabogaras írta:
Váltó írta:
Nyugaton kezd elterjedni a kissejtes (5,2 mm helyett 4,7 mm) műlép. Itthon gyártja-e valaki? Mit tudtok róla?
Miért is jó a kissejtes?
Két indokot tudok mellette mondani.
De mindenek előtt ki kell hangsúlyoznom, hogy a háziméh lárvájának legnagyobb átmérője előbáb korában van és 4,5 mm, tehát "lötyögve" elférne akár a 4,6 mm-es sejtben is. A ma forgalmazott lépek sejtmérete 5,2-5,3 mm, ami azzal az indokkal ennyi, mert az 1900-as évek fordulóján volt egy olyan feltételezés, hogy a nagyobb sejtből nagyobb méhecske fog kikelni és a nagyobb méhecske erősebb lesz és többet gyűjt. Ezt senki nem bizonyította azóta se korrekt összehasonlító mérésekkel, de a műléphenger készítők ráálltak az 5,2 és 5,3 mm-es sejtméretre.
Nézzük a két indokot a kissejt mellett:
1.
Nem mindegy, hogy hány négyzetdeciméteres fészket kell fűteni és ott egységnyi felületen mennyi méhecske kél ki.
2.
Újabb amerikai és trópusi méhészeti tapasztalat, hogy azok a méhcsaládok, amik jobban tűrik a varroa atka jelenlétét és természetes lépet építenek, kisebb sejtméretű fészket építenek.

A fenti két indok alapján terjed a kissejtes (4,7 mm-es sejtméretű) lépek használata Amerikában és Nyugat-Európában.


Vissza a tetejére
  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2009.10.26. 07:57 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.10.31. 22:26
Hozzászólások: 485
Tartózkodási hely: Lovasberény Fejér m
Váltó írta:
Nyugaton kezd elterjedni a kissejtes (5,2 mm helyett 4,7 mm) műlép. Itthon gyártja-e valaki? Mit tudtok róla?

Miért is jó a kissejtes?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2009.10.26. 07:52 
Nyugaton kezd elterjedni a kissejtes (5,2 mm helyett 4,7 mm) műlép. Itthon gyártja-e valaki? Mit tudtok róla?


Vissza a tetejére
  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2009.10.24. 13:24 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.10.11. 13:25
Hozzászólások: 2170
Tartózkodási hely: Észak, közép Nógrád, A Karancs 10km-es körzetén belül.
qwerx írta:

Oké köszi elmentettem.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2009.10.23. 20:51 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 11:05
Hozzászólások: 89
Itt van a kép is:
http://kepfeltoltes.hu/091023/241115595DSCF0403_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

_________________
Dadant-Blatt+3*1/2 hízlalt méztér


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2009.10.22. 19:56 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.10.11. 13:25
Hozzászólások: 2170
Tartózkodási hely: Észak, közép Nógrád, A Karancs 10km-es körzetén belül.
qwerx írta:
Helló

Egy autóakkumulátor is elég,próbáld ki egy kereten.Vagy egy aksitöltő.Persze pár ezerért lehet kapni méhészboltokban erre a célra trafót is.
Én egy keretléc alsó felére szereltem pár lábat és a két szélső kapja az áramot egy kapcsolón keresztül.
Na majd holnap lefényképezem ha érdekel.

Előre is köszi.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2009.10.22. 19:10 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 11:05
Hozzászólások: 89
Helló

Egy autóakkumulátor is elég,próbáld ki egy kereten.Vagy egy aksitöltő.Persze pár ezerért lehet kapni méhészboltokban erre a célra trafót is.
Én egy keretléc alsó felére szereltem pár lábat és a két szélső kapja az áramot egy kapcsolón keresztül.
Na majd holnap lefényképezem ha érdekel.

_________________
Dadant-Blatt+3*1/2 hízlalt méztér


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2009.10.22. 17:44 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.10.11. 13:25
Hozzászólások: 2170
Tartózkodási hely: Észak, közép Nógrád, A Karancs 10km-es körzetén belül.
ikovecses írta:
Szia Vivaldi még mit akarsz róla tudni?

ilyeneket hogy milyen trafó, milyen ellenállás, stb. Előre is köszi.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2009.10.21. 17:13 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.10.30. 20:58
Hozzászólások: 151
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Szia Vivaldi még mit akarsz róla tudni?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2009.10.21. 16:46 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.10.11. 13:25
Hozzászólások: 2170
Tartózkodási hely: Észak, közép Nógrád, A Karancs 10km-es körzetén belül.
ikovecses írta:
A besütőm.

Valaki nem tudna egy rajzot küldeni, hogy milyen egy műlép beolvasztó.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2009.06.21. 21:25 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.10.30. 20:58
Hozzászólások: 151
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Teflon lapra teszem a műlépet.


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára ikovecses 2011.01.21. 19:26-kor.

Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2009.06.21. 21:19 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.10.30. 20:58
Hozzászólások: 151
Tartózkodási hely: Százhalombatta
A besütőm.


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára ikovecses 2011.01.21. 19:30-kor.

Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2009.05.25. 04:21 
:lol:


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Peter Janos 2009.06.22. 19:37-kor.

Vissza a tetejére
  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2009.05.24. 23:55 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Peter Janos írta:
Tisztelt Sanyi szép . Hogyan drotozol ? Ha a drot szabad oldalára teszek egy vékony csikot lépből mi tőrténik?

Elnézést, hogy késve válaszolok pörgetünk ...
A képen valóban egy egybeöntött műanyag lép van, amiben nincs drótozás. Vettem 100db-ot kipróbálni, hogy a méhek, hogy fogadják. Nincsen kifogásuk ellene az anya hamarabb bepetézte őket mint a vele egyszerre berakott műlépet, amivel egy időben épültek.
A fa kereteimet vízszintesen 4 szállal drótozom, azon egyszerű ok miatt, hogy függőleges drótozásnál nálam mindig behajolt az alsó léc (néha a felső is) A műlépes kereteim egyik oldalán nálam is néha megjelenik a csík amit az anya kihagy. Nem foglalkoztam vele, mert ez a lépfelület igen kicsi része. Letakarni műlépdarabbal szerintem nem érdemes, mivel a mintázat ha nem fut tökéletesen akkor a széleken heresejtet építenének. (Ez csak elképzelés! A puding próbája ....) ;)

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2009.05.24. 18:44 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.23. 08:31
Hozzászólások: 193
Mifelénk a"bá" nem csufolódás,hanem tisztelet jele.Mit is csinálna amúgy " becsületből "a tolvajokkal avval a bemutatott pisztollyal? REMÉLEM mégiscsak egy " bá" aki vissza emlékezik ifjúkori bűnére és nem most akar gyónásba kezdeni. :shock:


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2009.05.24. 16:58 
:lol:


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Peter Janos 2009.06.22. 19:38-kor.

Vissza a tetejére
  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2009.05.24. 14:55 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.23. 08:31
Hozzászólások: 193
Nekem elektromos beolvasztom van használt pentium 3-as szám .gép tápból,amit még külőn kelett bekapcsolni(az ujjakat az elektronika kapcsolja be),1 fekete,1 kék vezetékre 1-1 krokodil csipesz atőbbi vezetéket külőn-külőn leszigetelni.Csipeszekrá a keretdrótózás 1-1 végére,keretdrozás alá1,6 cm-regyalultdeszka ,felülről rá a mülép, bekapcsolom a tápot ,ráolvad a viasz a drótra,felül visszahül,vigyázni nehogy át essen,ezértvan alatta a deszka ,kikapcsolom a tápot,ujra lehet kezdeni másik léppel.Amikor vettem a lépeket a vett lépeken mindig kihagyták a drótnál ,amióta a saját besütésemet használom nem hagyják ki.Az eladó forro csillag kerékkel préselte a hideg drotot a viaszba,én a forró drótba engedem a viaszt, megolvassza magakőrűl a viaszt,mindig viaszos marad a drót akármilyen hanyag munkát is végzek,és bepetézi a drót felett is.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2009.05.24. 14:30 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.23. 08:31
Hozzászólások: 193
Persze kételyeket vet fel a müanyag lép.Drága ,nyúlós esetén égetni kell,csak 60-70 celz fokot bir ki,hogyszedik le rólla a báb szaros maradványokat(fizikailag hogy kaparják le a mintás felületről,ha vizbenolvasztani próbálják mindent ősszeken bábszaros vizzel és viasszal),gondolom fertőtlenitett viasszal kellene ujra bevonni viaszba mártással már nem lehet ezután mert vissza fertőzi a viaszt.Én speciel nem tudok viaszt se rendesen kivonni a lépekből,nem hogy 126 fokon 2 órán át fertőtleniteni,ezt megteszi a mülépes 300-400 ft-ért kilónként.Hol az előnye a müanyag lépnek?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2009.05.24. 11:58 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.23. 08:31
Hozzászólások: 193
Tisztelt Péter János bá!A müanyag lép+keret eggyüttvan, a belseje olyan mint a kiépittetlen szüz lép csak müanyagból amit bevonnak egy vékony viaszréteggel és erre már huzhatják a sejteket.Tehát a müanyag mülép meg a keret egybe van őntve,ezért nem kell hozzá drót.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Re:Pöte
HozzászólásElküldve: 2009.05.24. 07:35 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.05. 20:30
Hozzászólások: 163
Tartózkodási hely: Jászberény
tsanyi írta:
Illusztráció. Ez már majdnem táblás ....
Csatolmány:
fias.jpg


Nekem is hasolóan építették ki a műanyag kerteket. :D :D Jók a tapasztalatok vele, csak egy kicsit soká térül meg a befektetés, de van egy hatalmas előnye: nagyobb a lépfelülete a fakerethez képest, nem rágják ki a lécek mellett, melegben sem kell pergetésnél vigyázi a kiszakadás miatt, és még sorolhatnám tovább!! ;)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2009.05.24. 04:52 
Tisztelt Sanyi szép . Hogyan drotozol ? Ha a drot szabad oldalára teszek egy vékony csikot lépből mi tőrténik?


Vissza a tetejére
  
 
 Hozzászólás témája: Re:Pöte
HozzászólásElküldve: 2009.05.23. 22:53 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Illusztráció. Ez már majdnem táblás ....
Csatolmány:
fias.jpg


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2009.05.23. 19:07 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
Akkor rágják vissza ha nincs hordás. De akkor nem is szoktunk műlépezni.

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2009.05.22. 22:55 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.13. 21:05
Hozzászólások: 162
Tartózkodási hely: Mohács
Ma még olyat is láttam, hogy a méztéri (1/2NB) kereten a drót vonalában nem fedték le a mézet! De ez nem jellemző, csak alkalomszerűen fordul elő!

_________________
Méhésztársi üdvözlettel:
B. Hive
NB + 1/2NB => 1/2NB
http://bhive.freehostia.com


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2009.05.22. 19:59 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.10.30. 20:58
Hozzászólások: 151
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Azt én is észrevettem hogy a drót vonalába nem mindig petézik az nya, a drót menti felrágás valószinü attól van ha nincs jól besütve nem futotta be teljessen a viasz a drótot. Készítettem egy mülépbesütőt és nagyboci mülépeket veszek azt vágom el a félkeretbe faltol falig lépeket sütök be.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2009.05.22. 16:00 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
b_hive írta:
nabisadmin írta:
Peter Janos írta:
Eddigi megfigyeléseim szerint a méhek kerülik a Keret drotozatot. Máma egy léprol kivált drotra épitettek ...

...Az idei tapasztalatom az , hogy némely család utál a drótra építeni

Én olyant is tapasztaltam már, hogy kiépítik a drót mentén is, de az anya kihagyja a petézéskor a drót feletti sejteket.
De olyant is láttam, hogy a drót mentén "felrágják" a műlépet!



Ezért és az alsó keretléc fölötti műléplerágás miatt gondolkozom a műanyag kereten. Tavasszal biztos számítana, hogy a fürt által takart egész felületet bepetézheti az anya, nem kell kihagynia az ilyen-olyan okokból petézésre alkalmatlan területeket...

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2009.05.21. 21:40 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.13. 21:05
Hozzászólások: 162
Tartózkodási hely: Mohács
nabisadmin írta:
Peter Janos írta:
Eddigi megfigyeléseim szerint a méhek kerülik a Keret drotozatot. Máma egy léprol kivált drotra épitettek ...

...Az idei tapasztalatom az , hogy némely család utál a drótra építeni

Én olyant is tapasztaltam már, hogy kiépítik a drót mentén is, de az anya kihagyja a petézéskor a drót feletti sejteket.
De olyant is láttam, hogy a drót mentén "felrágják" a műlépet!

_________________
Méhésztársi üdvözlettel:
B. Hive
NB + 1/2NB => 1/2NB
http://bhive.freehostia.com


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1139 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 19, 20, 21, 22, 23  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 28 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.