Pontos idő: 2024.03.29. 09:48

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1139 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2010.08.04. 20:30 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Atis írta:
Fogok egy 15l-es hibátlan zománcozású fazekat


Még mindig be lehet szerezni kiselejtezésre váró alumínium fazekakat! Nekem egy 30 meg egy 60 literes van.

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2010.08.04. 20:26 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.30. 21:02
Hozzászólások: 1146
Tartózkodási hely: Duna-Tisza köze
Lehet, hogy kapnék használt gyárit, de akkor hol marad a barkácsolás öröme?
A kütyü úgyis kifejlesztésre kerül és minél többnindenre használom el, annál olcsóbb lesz darabja.
a 15-ből első körben 8-10 a nyák :(
Gondolkodni meg előre kell. Akkor már ezt is tudni fogja.

_________________
Atis
4x10 1/2 NB Sztiro


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2010.08.04. 18:13 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.08. 21:09
Hozzászólások: 781
Tartózkodási hely: (Fejér megye)
Atis írta:
... A vezérlés saját kb. 15.000,-. A szoftvert bele mondjuk 3 este/éjszaka.


Szerintem 15 körül simán kapsz kéz alól egy gyári digitális Omront, vagy hasonlót. Bár ha nem kell pid, akkor pár ezresből is kijöhet.

_________________
Üdvözlettel:
Robz

1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2010.08.04. 08:39 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.05. 18:02
Hozzászólások: 814
Tartózkodási hely: Észak-Pest megye
krajnai írta:
Normál 35 mm-est használunk.
Érdemes lenne megpróbálni a lépgerinc távolságot is csökkenteni az állomány egy részénél és figyelni a hatását. A vadépítményes méhcsaládokon végzett mérések szerint a 4,7 mm-es lépsejtekhez kisebb (30-32 mm) lépgerinctávolság tartozik. A lépgerinctávolság csökkentésével is nő a térfogategységre eső fiasításmennyiség, tehát a fiasításnak a saját hőtermelő képességét jobban ki lehet használni.

_________________
"Az idő a legjobb tanár - eltekintve attól, hogy az összes tanítványát megöli."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2010.08.03. 23:45 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 19:42
Hozzászólások: 971
Tartózkodási hely: Hajdú
cerana írta:
Ha az amitráz vissza tudna oldódni a viaszból, akkor már régen rezisztens lenne rá az atka. Perizin esetében viszont ez megtörténik, tehát annál fennáll a rezisztencia veszélye. Viszont ahogy írtad a fedelezéshez is keveredik lépekből származó viasz. Tehát nem vegyszermentes az ilyen viasz sem. Ennél fogva hiába kisebb koncentrációról van szó, a rezisztencia veszélye nem kisebb, mint tisztán lépekből származó viasz esetén.


A viaszban elég sok trutymuty felhalmozódik, hiába nem oldódik benne az amitráz egy darabig mégis ki lehet mutatni benne. És a társait is bromopropylate, coumaphos, cymiazol, fluvalinat, flumethrin, thymol, tetradifon stb stb. Vhol azt olvastam, hogy egy vizsgálat során 118 különböző vegyszert mutattak ki egy mintából!
A rezisztencia kérdésben nekem más a véleményem, főleg ha komplexen nézed azt amit írtam (másnak a viasza kerül hozzád). Érdemes minél többet építtetni, hogy gyakrabban megújuljanak a fészeklépek, csökkentve ezzel a vegyszer felhalmozódás kockázatát. Ami persze a méhek immunitást is befolyásolja.
Ez az amcsikra érvényes, itt több mint 150 különböző vegyszert találtak a mintákban (sajnos angolul tudom csak linkelni, de a 10. oldalon a táblázatban a max kimutatott értékeknél az amitráz is szerepel):
http://entomology.unl.edu/faculty/ellis ... icides.pdf
Ez meg a franciákra:
http://www.affaire-gaucho-regent.com/pd ... faucon.pdf
Vhol a neten fent van egy összehasonlító vizsgálat eredménye a lépből nyert viasz és a fedelezésből nyert viasz vegyszer szennyezettségéről. Csak azt most nem találom, pedig az lenne az érdekes. :oops:

Bebe!
Normál 35 mm-est használunk.

_________________
http://krajnai.freewb.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2010.08.03. 22:02 
Online
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
krajnai írta:
Amivel talán az atka rezisztenciájának kialakulását csökkenthetjük, vagy netalán a CCD egyik lehetséges szereplőjét kihúzhatjuk.

Ha az amitráz vissza tudna oldódni a viaszból, akkor már régen rezisztens lenne rá az atka. Perizin esetében viszont ez megtörténik, tehát annál fennáll a rezisztencia veszélye. Viszont ahogy írtad a fedelezéshez is keveredik lépekből származó viasz. Tehát nem vegyszermentes az ilyen viasz sem. Ennél fogva hiába kisebb koncentrációról van szó, a rezisztencia veszélye nem kisebb, mint tisztán lépekből származó viasz esetén.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2010.08.03. 21:34 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.30. 21:02
Hozzászólások: 1146
Tartózkodási hely: Duna-Tisza köze
Krajnai,
köszi a linket. A 75l-es "csak" 350.000,-
Ha jól nézem nem is nyomásáló :)

Robz,
Nekem max. évi 10-15 kg viasz kell ha jól saccolom. Fogok egy 15l-es hibátlan zománcozású fazekat, egy nagyobbacska merülőforralót, némi kőzetgyapot hőszigetelni és kész. 2-3 adagban megvan az éves mennyiség. A Pt100-asokból a jobbak ezer Ft-os nagyságrendbe kerülnek. A vezérlés saját kb. 15.000,-. A szoftvert bele mondjuk 3 este/éjszaka.

_________________
Atis
4x10 1/2 NB Sztiro


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2010.08.03. 15:11 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.08. 21:09
Hozzászólások: 781
Tartózkodási hely: (Fejér megye)
Atis írta:
... bőven 100 ezer alatt megoldható házilag (10-20, max. 30). ...


... Kérdés, van-e még olyan követelmény, amit senki nem ír le. ...


Egy tábla rozsdamentes lemez magában 15-20e... Akkor hol van még a hőfokszabályozó és az érzékelő? Ha 1C pontosságú szabályzást akarsz, akkor oda pt100 vagy valami hasonló kell, meg eleve pid szabályzó. (szerintem) Mivel gondoltad ezt a részét megoldani?

Amit belinkeltem és be is másoltam, az a hivatalos követelmény. Ez alapján jönnek büntetni is, ha valami nem stimmel... Esetleg fordítsuk meg: ami ott nincs leírva, az nem számonkérhető.

_________________
Üdvözlettel:
Robz

1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2010.08.03. 13:09 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.05. 18:02
Hozzászólások: 814
Tartózkodási hely: Észak-Pest megye
A 4,7 mm-es sejtméretű műléphez milyen lépgerinctávolságot alkalmaztok?

_________________
"Az idő a legjobb tanár - eltekintve attól, hogy az összes tanítványát megöli."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2010.08.03. 08:06 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 19:42
Hozzászólások: 971
Tartózkodási hely: Hajdú
bebe írta:
Hát ez jó hír. Sajnos Magyarországon minden műlépgyártó az 5,3 mm-es hengert használja, pedig ahogy látom nem is eget verő költség a henger cseréje.


Nem is kell olyan messzire menni. ;)
http://www.nektarking.ro/mulephenger.php

Atis!
Ilyesmi tartályt képzeljél el, ami megfelelő hőfokon tartja a viaszt.
http://www.swienty.com/shop/default.asp?catid=1119
Bár sztem nem csak a hőkezelésre kell figyelni, ez a műlépeseknél minimum követelmény. Annak van igazán nagy szerepe, hogy a műléphez felhasznált viaszt honnét nyerjük ki. A selejtezésre szánt lépek tele vannak/lehetnek vegyszerekkel. Az ezekből nyert viaszt felhasználva ki tudja, hogy mennyi méreg kerül vissza a kaptárba. Ezért nem jó a mostani cserés műléprendszer (viszem a viaszomat hozom cserébe a más viaszából készült műlépet). Az a kinti gyakorlat nekem tetszik, hogy csak a fedelezésből kinyert viaszt használják fel a műlépkészítéshez és a saját viaszukat kapják vissza a műlépestől.
Nyilván a fedelezéshez felhasznált viaszhoz is használnak a méhek a visszarágott sejtekből nyert viaszt, de azt már ők termelték. Így csökkenthető a vegyszerek felhalmozódásának az esélye. Amivel talán az atka rezisztenciájának kialakulását csökkenthetjük, vagy netalán a CCD egyik lehetséges szereplőjét kihúzhatjuk.

_________________
http://krajnai.freewb.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2010.08.02. 21:17 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.30. 21:02
Hozzászólások: 1146
Tartózkodási hely: Duna-Tisza köze
Hűű az anyja, de sok hozzászólás lett itt.
Tükör,
Rodz leírta, mit én is leírnék. Ha CSAK ezt a két paramétert kell tudnia egy viaszfertőtlenítőnek, akkor bőven 100 ezer alatt megoldható házilag (10-20, max. 30). (Az egy millában benne van cégtulaj, a titkárnő, a marketinges, a kereskedő fizetése, no meg az adó, áfa, rezsi stb. Jaa, meg a design és a márkanév.) Kérdés, van-e még olyan követelmény, amit senki nem ír le.

A dolog azért érdekes, mert nekem nincs szükségem műlépre. Az meg kicsit luxus lenne, hogy a jó pénzért megnyomott műlépet szépen beolvasszam. Viszont fertőtleníteni, meg illene.

És rövidesen (adtam magamnak 2 évet) csinálnom kellene egy keltető automatikát (ez fogja vezérelni a mézkiolvasztót is :twisted: ) és akkor már olyat csinálok, ami 200-300°C-ig tud mérni, az már nem oszt, nem szoroz. :mrgreen:

_________________
Atis
4x10 1/2 NB Sztiro


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2010.08.02. 19:47 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.12.28. 08:48
Hozzászólások: 878
Tartózkodási hely: Zala
bebe írta:
krajnai írta:
bebe írta:
Nem tudom, hogy miért döntöttek a műléphenger gyártói a 4,9 mm mellett (biztos, hogy nem tudományos megalapozottság alapján), de ez a méretű műléphenger kapható már Európában is és ennél kisebb nem.
Ebben tévedsz! Mi 4,7-est használunk, ezt egy német műlépessel csináltatjuk. De a tavasszal Grazban láttam egy gyertyás standon is hirdetve 4,7-es műlépet. Vhol meg is van a szórólapjuk.
Most hirtelen csak ezt találtam, itt is kapható 4,7-es nyomóhenger. http://www.puff.co.at/ (Aktuell/Mittelwandgiessanlage vagy a Top Aktuell/ Mittelwandwalzwerk)

És ezen az oldalon található sík, összecsukható műlépprést látott valaki munka közben?
Milyen gyors?
Nem ragad rá?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2010.08.02. 19:20 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.05. 18:02
Hozzászólások: 814
Tartózkodási hely: Észak-Pest megye
krajnai írta:
bebe írta:
Nem tudom, hogy miért döntöttek a műléphenger gyártói a 4,9 mm mellett (biztos, hogy nem tudományos megalapozottság alapján), de ez a méretű műléphenger kapható már Európában is és ennél kisebb nem.
Ebben tévedsz! Mi 4,7-est használunk, ezt egy német műlépessel csináltatjuk. De a tavasszal Grazban láttam egy gyertyás standon is hirdetve 4,7-es műlépet. Vhol meg is van a szórólapjuk.
Most hirtelen csak ezt találtam, itt is kapható 4,7-es nyomóhenger. http://www.puff.co.at/ (Aktuell/Mittelwandgiessanlage vagy a Top Aktuell/ Mittelwandwalzwerk)

Dél-Afrikában lehet kapni 4,3-as sejtalappal nyomott műlépet. Ez már számomra is túl extrém nem a mi méhünkhöz tervezték. De ismerek olyat aki ezzel próbálkozik.
Hát ez jó hír. Sajnos Magyarországon minden műlépgyártó az 5,3 mm-es hengert használja, pedig ahogy látom nem is eget verő költség a henger cseréje.

_________________
"Az idő a legjobb tanár - eltekintve attól, hogy az összes tanítványát megöli."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2010.08.02. 19:08 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 19:42
Hozzászólások: 971
Tartózkodási hely: Hajdú
bebe írta:
Nem tudom, hogy miért döntöttek a műléphenger gyártói a 4,9 mm mellett (biztos, hogy nem tudományos megalapozottság alapján), de ez a méretű műléphenger kapható már Európában is és ennél kisebb nem.


Ebben tévedsz! Mi 4,7-est használunk, ezt egy német műlépessel csináltatjuk. De a tavasszal Grazban láttam egy gyertyás standon is hirdetve 4,7-es műlépet. Vhol meg is van a szórólapjuk.
Most hirtelen csak ezt találtam, itt is kapható 4,7-es nyomóhenger. http://www.puff.co.at/ (Aktuell/Mittelwandgiessanlage vagy a Top Aktuell/ Mittelwandwalzwerk)

Dél-Afrikában lehet kapni 4,3-as sejtalappal nyomott műlépet. Ez már számomra is túl extrém nem a mi méhünkhöz tervezték. De ismerek olyat aki ezzel próbálkozik.

_________________
http://krajnai.freewb.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2010.08.02. 18:22 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.05. 18:02
Hozzászólások: 814
Tartózkodási hely: Észak-Pest megye
Horváth János írta:
No most én úgy tudom, hogy a méh nagyobb lesz némileg a nagyobb sejtben, de nem minden része. Pl. a szárnya nem. De ha nagyobb is lenne valamivel a szárny is, akkor is megváltoznak a méh repülési tulajdonságai. A változás negatív, mert a nagyobb testtel nagyobb légellenállási felület is keletkezik, illetve a nagyobb súly is negatívan hat. Tehát a méh a testnövekedéssel kevesebbet képes repülni és azt is több energiával.

Nem kerestem hozzá forrást, ez csak saját agymenés. Van ehhez valami írott is?
Én nem találtam adatot arra, ami indokolná az 5,2-5,3 mm-es sejtátmérő alkalmazását. Egyszerű praktikus szemlélet vitte erre a műléphengerek gyártóit. Ha ennél nagyobb volt a műlép sejtje, akkor előfordul, hogy herét petézik bele az anya. Ez a sejtméret meg azért jó, mert ...... És itt több praktikus szempont került elő. Pl. az, hogy nagyon sokáig lehet használni, hiszen sok-sok nemzedék bábinge belefér. Aztán a két világháború között született egy áltudományos magyarázat is, aminek cáfolatával senki nem foglalkozott egészen az 1980-as évekig.

1980-ban jelent meg az első cikk és azóta sem jutott igazán nyugvópontra a vita, hogy a méhek talán jobban tudnának védekezni az atka ellen, ha a sejtméret a természeteshez közeli lenne. A legátfogóbban erről
http://www.bushfarms.com/beesnaturalcell.htm
webújságban lehet olvasni (sajnos angol nyelven).

Az amerikai bioméhészeknek még ma is meggyőződése, hogy a varroa atka elleni védekezés egyik lényeges eszköze a kissejtes műlép lenne. Nem tartom lehetetlennek, hogy 4,6 mm-es műlépnek lenne is valami atkagyérítő hatása, de az ilyen kicsi sejtes műlép olyan gyorsan beszűkülne, hogy évente cserélni kellene.

Sőt az amerikai bioméhészek a lépgerinctávolságot is szűkebbre vennék. A kisebb sejtmérethez nem a mai 34-35 mm-t választanának, hanem 30-32 mm-t.

Majdnem elfelejtettem írni, hogy az amerikai bioméhészek szerint kissejtes műlépből 24 órával hamarabb kelnek ki a méhek.

_________________
"Az idő a legjobb tanár - eltekintve attól, hogy az összes tanítványát megöli."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2010.08.02. 17:59 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.08.14. 10:21
Hozzászólások: 69
Tartózkodási hely: Veszprém
Pöte írta:
alphatango írta:
találós kérdés :


Géppel építtetett keret!


Nyert ! :D


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2010.08.02. 17:12 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.05. 18:02
Hozzászólások: 814
Tartózkodási hely: Észak-Pest megye
krajnai írta:
http://www.ent.uga.edu/bees/documents/m08138.pdf
A cikk szerint a kissejtes műlép nem akadályozta meg az atka népesség növekedését.

Persze van egy szépséghibája a most kapható kissejtes műlépeknek. Bár az általánosan elterjedt 5-2-5,3 mm-nél jóval kisebbek, de valójában még ezek is nagy sejtméretűek. Nem tudom, hogy miért döntöttek a műléphenger gyártói a 4,9 mm mellett (biztos, hogy nem tudományos megalapozottság alapján), de ez a méretű műléphenger kapható már Európában is és ennél kisebb nem.

Mint írtam, az előbáb testének legnagyobb átmérője 4,5 mm. Az nem írtam, hogy a természetben 4,6-4,8 mm átmérőjűek a sejtek megépítéskor. Használat közben először megnyúlnak, bővülnek, a sejtek, aztán persze a bábingektől fokozatosan szűkülnek. Amikor a sok bábingtől az átmérő 4,5 mm alá csökken, akkor a méhcsalád lerágja és újraépíti.

Én elsősorban a méhcsalád jobb hőgazdálkodása, jobb fejlődése miatt tartom fontosnak lecserélni a mostani nagysejtes műlépeket.

_________________
"Az idő a legjobb tanár - eltekintve attól, hogy az összes tanítványát megöli."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2010.08.02. 16:35 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
alphatango írta:
találós kérdés :


Géppel építtetett keret!

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2010.08.02. 10:57 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.10.31. 22:26
Hozzászólások: 485
Tartózkodási hely: Lovasberény Fejér m
alphatango írta:
találós kérdés :

Anyanevelő szett tenyészanyag petéztetője?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2010.08.02. 10:53 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.10.31. 22:26
Hozzászólások: 485
Tartózkodási hely: Lovasberény Fejér m
Csak gondolkodom:
A méhekben a sejt mérete úgy van bekódolva, hogy az optimális és fejlődés szempontjából biztonságos és gazdaságos legyen. Mivel takarékoskodnak, a fészeklépeket többször akarják használni, ezért a szükséges méretre "rászámolnak" egy kicsit. Ha a természetes körülményekhez képest kevesebbszer kell használniuk a lépet fiasításra, a kisebb beszűkülés miatt az induló sejtméret kisebb lehet, ezáltal az egységnyi lépfelületből több fiasítás kerül ki, ami főleg tavasszal hatalmas előnyt jelent.
Ha jól emlékszem Tükör nagyon öreg fészeklépeket használ és termelési eredményei jók (bár itt szerepet játszhat, hogy a műlépkészítők többsége a természeteshez képest eleve növelt sejtméretű lépet gyárt).
Magyarán, a sejtméret csökkentésben gyakoribb fészeklépcsere mellett tényleges lehetőségnek kell lennie.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2010.08.02. 10:40 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2010.01.07. 09:29
Hozzászólások: 251
Tartózkodási hely: Kecskemét
alphatango írta:
találós kérdés :


Lépesméz termelő "keretke" beviaszozva ?

_________________
NB+1/2NB rakodó


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2010.08.02. 10:36 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.08.14. 10:21
Hozzászólások: 69
Tartózkodási hely: Veszprém
találós kérdés :


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2010.08.02. 10:06 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
krajnai!

Szerintem megállapodhatunk abban, hogy a méhek már kitalálták a legjobbat, ami évmilliók óta bevált nekik. Az ember azon CSAK rontani tud. Persze vannak termelési fogások, meg különféle beavatkozások, amik pl. a méztermelés miatt szükségesek az ember számára, de a sejtméret megváltoztatása szerintem egy nagyon durva beavatkozás.
Ne akarjunk már Istent játszani!

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2010.08.02. 09:06 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 19:42
Hozzászólások: 971
Tartózkodási hely: Hajdú
zsolti írta:
Hülyeségből is lehet doktorit írni.
Egyébként meg a kis sejtes lépeket hány generáción keresztül lehet használni? A végén már biztos muslincák kelnek belőle.


Ha vmivel nem értel egyet, az nem jelenti automatikusan azt hogy az hülyeség is. ;)
Megfelelő technológiával a kis sejtméret használata egyáltalán nem hátrány. Mi a 12 keretes fészekben minden évben lecserélünk min 4 keretet. Ezzel a 3. évre megújulnak a fészekkeretek.

Horváth János írta:
No most én úgy tudom, hogy a méh nagyobb lesz némileg a nagyobb sejtben, de nem minden része. Pl. a szárnya nem. De ha nagyobb is lenne valamivel a szárny is, akkor is megváltoznak a méh repülési tulajdonságai. A változás negatív, mert a nagyobb testtel nagyobb légellenállási felület is keletkezik, illetve a nagyobb súly is negatívan hat. Tehát a méh a testnövekedéssel kevesebbet képes repülni és azt is több energiával.

Nem kerestem hozzá forrást, ez csak saját agymenés. Van ehhez valami írott is?


Nekem a főnököm van arról meggyőződve, hogy a kisebb (arányosabb) testalkatú méhek jobb gyűjtők. Ezért (is) mi kint csak ilyen kis sejtméretes műlépet használunk. Az tény, hogy ezt a sejtméretet használva sokkal népesebb a család mit ha normál műlépet használnánk (ez meg a saját tapasztalatom).
De, hogy a varroa megfékezésében ez e a megoldás?!
http://www.ent.uga.edu/bees/documents/m08138.pdf

_________________
http://krajnai.freewb.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2010.08.02. 08:02 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.31. 07:36
Hozzászólások: 721
Tartózkodási hely: Somogy
A 100 fok tengerszinten és16 fok külső hőmérsékleten igaz.BP-en bebe állítása igaz!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2010.08.01. 20:54 
Online
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
bebe írta:
Te mértél már közönséges fazékban, szabad levegőn, tehát nyílt felülettel feltett vízben 100 C fokot?

Cukorlepény főzésekor a cukros víz hőmérsékletét mértem csak. Az 114 fok volt. Nyilván nem ugyanaz a helyzet, de szintén közönséges fazékban, nyílt felületen volt, a felszín alatt néhány centivel. Ez az érték van a méhészeti irodalomban is leírva, azért gondolom, hogy a sima víz is szabályszerűen viselkedne.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2010.08.01. 19:39 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.06.03. 20:04
Hozzászólások: 867
Tartózkodási hely: Fejér megye Adony
bebe írta:
cerana írta:
bebe írta:
Én úgy tapasztaltam, hogy már 85 C fok fölött forr. Persze nyilván 100 C fokon gőzzé alakul az egész. Szerintem normál körülmények között te soha nem mérsz 100 C fokot egy fazékban.
A fizika szabályai szerint az olvadó jeget tartalmazó víz mindaddig 0 fok hőmérsékletű, amíg az összes jég el nem olvad. Forrás is csak 100 fok esetében történik tengerszinten (forrásról akkor beszélünk, amikor a folyadék belsejében is megtörténik a légnemű halmazállapottá alakulás, alacsonyabb hőmérsékleten párolgásról van szó). 85 fokon csak igen nagy tengerszint feletti magasságon forrhat a víz.
Én nem a fizika legszigorúbb definíciója szerint méhészkedem, hanem életszerűen. Ha felteszem a teavizet, akkor azt látom, hogy 85 C fokon már zubog, ki akar futni a fazékból, hétköznapi szóval azt mondom, hogy forr a víz. Ekkor teszem bele a teafüvet. Nyilván a teafőző alján levő gőzzé alakult vízmolekulák már ekkor 100 C fokosak, de a teafőzőbe tett hőmérő 85 C fokot mutat és azt látom, hogy nemcsak zubog, de nagy gőzmennyiség is jön ki a fazékból. Hétköznapi szóval ezt az állapotot már úgy jellemzem, hogy a víz forr. Ettől még a fizika érthet mást a "forr" szó alatt. Te mértél már közönséges fazékban, szabad levegőn, tehát nyílt felülettel feltett vízben 100 C fokot?


Sziasztok! csak annyit kotyogok bele ne ,feledjétek a hőmérők csalnak nem is keveset

_________________
Cirkusz 3xH12


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2010.08.01. 13:10 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.05. 18:02
Hozzászólások: 814
Tartózkodási hely: Észak-Pest megye
cerana írta:
bebe írta:
Én úgy tapasztaltam, hogy már 85 C fok fölött forr. Persze nyilván 100 C fokon gőzzé alakul az egész. Szerintem normál körülmények között te soha nem mérsz 100 C fokot egy fazékban.
A fizika szabályai szerint az olvadó jeget tartalmazó víz mindaddig 0 fok hőmérsékletű, amíg az összes jég el nem olvad. Forrás is csak 100 fok esetében történik tengerszinten (forrásról akkor beszélünk, amikor a folyadék belsejében is megtörténik a légnemű halmazállapottá alakulás, alacsonyabb hőmérsékleten párolgásról van szó). 85 fokon csak igen nagy tengerszint feletti magasságon forrhat a víz.
Én nem a fizika legszigorúbb definíciója szerint méhészkedem, hanem életszerűen. Ha felteszem a teavizet, akkor azt látom, hogy 85 C fokon már zubog, ki akar futni a fazékból, hétköznapi szóval azt mondom, hogy forr a víz. Ekkor teszem bele a teafüvet. Nyilván a teafőző alján levő gőzzé alakult vízmolekulák már ekkor 100 C fokosak, de a teafőzőbe tett hőmérő 85 C fokot mutat és azt látom, hogy nemcsak zubog, de nagy gőzmennyiség is jön ki a fazékból. Hétköznapi szóval ezt az állapotot már úgy jellemzem, hogy a víz forr. Ettől még a fizika érthet mást a "forr" szó alatt. Te mértél már közönséges fazékban, szabad levegőn, tehát nyílt felülettel feltett vízben 100 C fokot?

_________________
"Az idő a legjobb tanár - eltekintve attól, hogy az összes tanítványát megöli."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2010.08.01. 12:53 
Online
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
bebe írta:
Én úgy tapasztaltam, hogy már 85 C fok fölött forr. Persze nyilván 100 C fokon gőzzé alakul az egész. Szerintem normál körülmények között te soha nem mérsz 100 C fokot egy fazékban.

A fizika szabályai szerint az olvadó jeget tartalmazó víz mindaddig 0 fok hőmérsékletű, amíg az összes jég el nem olvad. Forrás is csak 100 fok esetében történik tengerszinten (forrásról akkor beszélünk, amikor a folyadék belsejében is megtörténik a légnemű halmazállapottá alakulás, alacsonyabb hőmérsékleten párolgásról van szó). 85 fokon csak igen nagy tengerszint feletti magasságon forrhat a víz.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2010.08.01. 12:48 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.05. 18:02
Hozzászólások: 814
Tartózkodási hely: Észak-Pest megye
Feltette Zsolti a kérdést, hogy mennyi ideig lehet használni a kissejtes műlépet. Próbálok rá válaszolni.

A jelenlegi sejtek olyan nagyok, hogy a kiegyenesedett álcák lötyögnek a sejtben, megdőlve fekszenek a sejtfalhoz.

Az előbáb testátmérője 4,5 mm, a kissejtes műlép sejtmérete emlékezetem szerint 4,7-4,9. Tehát nem látok olyan veszélyt, hogy 2-3 évig ne lehetne használni a kissejtes műlépre épült fészeklépeket. Az ennél öregebbet meg úgyis selejtezni kell.

A méhek abban a pillanatban lerágják a középfalig a lépeket, ha annyira lecsökken a sejt átmérője, hogy akadályozza az anyát a pete lerakásában és ha az álca fejlődését akadályozza, tehát attól se kell tartani, hogy muslicákkkal összekeverhetők lesznek a méhek.

_________________
"Az idő a legjobb tanár - eltekintve attól, hogy az összes tanítványát megöli."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2010.07.31. 23:29 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.05. 18:02
Hozzászólások: 814
Tartózkodási hely: Észak-Pest megye
De jó neked. Nekem már nem csinálták meg 280 Ft-ért a műlépet.

_________________
"Az idő a legjobb tanár - eltekintve attól, hogy az összes tanítványát megöli."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2010.07.31. 22:17 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.06. 20:39
Hozzászólások: 837
Tartózkodási hely: Heves-megye
Nagyon egyszerüen megoldható a hőntartás: duplafalú vizköpenyes főzőüstben, csak viz helyett trafóolajjal kell feltölteni. Nyilván a műlépesek ezt nagyon jól tudják, aki meg nem az, fizesse ki azt a 280 Ft hengerlési díjat, és tuti fasza fertőtlenített műlépet kap. Az ENGEDÉLLYEL működő mülépüzemeknél ezt tudtommal komolyan ellenőrzik.

_________________
http://www.egrimeheszbolt.hu/bolt/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2010.07.31. 20:41 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Toncsello írta:
Szerintetek hány fokon forr a viasz?
Mert a víz normális körülmények között 100-nál!

Szerintem a viasz hamarabb kezd el forrni mint 112!
Ami azt jelenti hogy ha nem elég nagy a az üstöd akkor kifut!

Az lehet hogy ez így ebben a formában ahogy leírtam nem a valóság....


Folyamatosan nyitott kapukat döngettek!! Réges-rég megválaszolt kérdéseket tesztek föl, hát nyissatok már ki egy méhészeti szakkönyvet! Vagy az már smafu?? Csak az internet meg a fórumenciklopédia??

Örösi: Méhek között - Építtetés, Viasztermelés - Viasz és viaszolvasztás:


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2010.07.31. 19:47 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.08.14. 10:21
Hozzászólások: 69
Tartózkodási hely: Veszprém
Adalék :

Amennyiben vizes közegben kell létrehozni, úgy 1,2 Bar lefúvású nyomástartó edénnyel megoldható. ( érdemes odafigyelni, hogy a párolgáshő energiaigénye itt magas, ha nem szabályzott a kör, hanem csak a folyamatos lefúvás áll rendelkezésre )


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2010.07.31. 17:17 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.05. 18:02
Hozzászólások: 814
Tartózkodási hely: Észak-Pest megye
Én úgy tapasztaltam, hogy már 85 C fok fölött forr. Persze nyilván 100 C fokon gőzzé alakul az egész. Szerintem normál körülmények között te soha nem mérsz 100 C fokot egy fazékban.

_________________
"Az idő a legjobb tanár - eltekintve attól, hogy az összes tanítványát megöli."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2010.07.31. 17:13 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
bebe írta:
A víz nem 100 C foknál, hanem jóval az alatt kezd forrni.

Bebe!
Sok mézet vihettél a fizika tanárnak azért a kettesért! :D :D :D
http://hu.wikipedia.org/wiki/Forr%C3%A1 ... %C3%A1s%29
úcsityszjá, úcsityszjá, úcsityszjá! :lol: :lol: :lol:

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2010.07.31. 16:09 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.03.17. 17:46
Hozzászólások: 579
Tartózkodási hely: Heves megye
teljesen mindegy, hogy hidegen vagy melegen hengerelt a műlép

Hidegen hengerelt műlépet árulunk a boltba és azt is használjuk. ;)
Nemcsak, hogy a beolvasztás könnyebb, de télen is ugyanolyan hajlékony és könnyen kezelhető. :roll:

_________________
Üdv.: Judit


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2010.07.31. 12:39 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.05. 18:02
Hozzászólások: 814
Tartózkodási hely: Észak-Pest megye
Toncsello írta:
Szerintetek hány fokon forr a viasz? Mert a víz normális körülmények között 100-nál!.
Mit értesz forráson? A víz nem 100 C foknál, hanem jóval az alatt kezd forrni.

_________________
"Az idő a legjobb tanár - eltekintve attól, hogy az összes tanítványát megöli."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2010.07.31. 11:10 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.04.24. 21:57
Hozzászólások: 755
Tartózkodási hely: Szolnok
Szerintetek hány fokon forr a viasz?
Mert a víz normális körülmények között 100-nál!

Szerintem a viasz hamarabb kezd el forrni mint 112!
Ami azt jelenti hogy ha nem elég nagy a az üstöd akkor kifut!

Az lehet hogy ez így ebben a formában ahogy leírtam nem a valóság....


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2010.07.31. 03:14 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.08. 21:09
Hozzászólások: 781
Tartózkodási hely: (Fejér megye)
Atis írta:
Az lehet, hogy annyiba kerül, de hogyan és pontosan mit csinál? Mert ha csak 112°C-ot 1 órán át, akkor azt "valamivel" olcsóbban is ki lehet hozni :) Ad abszurdum megtúrva a fiókot, abból összeüthető. (mondjuk 1°C-nál nem lesz pontosabb :twisted: )


Kicsit utánakutattam és megtaláltam a konkrét előírást, mit kell teljesíteni:
"A műlépet előállító üzem köteles a viasz megbízható fertőtlenítése céljából olyan berendezést üzemeltetni, amely a viaszt egy órán át legalább 112 C-os hőmérsékleten tartja. A hőfok és a hőhatás idejének megtartását kifogástalanul működő műszerekkel ellenőrizni kell. A viasz sterilizálására (fertőtlenítő hőkezelésére) szolgáló, viaszfertőtlenítő berendezést el kell látni automatikus hőfokszabályozó és hőmérséklet-regisztráló műszerrel, amely legalább öt percenként mér, és a mért értékeket az idő függvényében rögzíti, valamint ellenőrzéskor kinyomtatja. Az öníró műszerrel regisztrált adatokat három évig kell megőrizni. A viaszt, illetve a műlépet értékesíteni csak abban az esetben lehet, ha a viaszt minimum egy órán át, legalább 112 C-on hőkezelték és ezt a hőmérséklet-regisztráló berendezés igazolja."
Forrás: FVM.hu http://www.fvm.hu/main.php?folderID=847&articleID=4414&ctag=articlelist&iid=1

Szóval fertőtlenítés szempontjából otthonra elég a 112C-os hőntartás, semmi túlnyomás, stb.
Szóval gyári cuccokból is megépíthető otthon viszonylag olcsón (100e alatt) egy kisebb gép. (saválló tartály, digitális hőfokszabályzó, fűtőbetétek, szigetelések)
Magadnak nem kell hőfok regisztráló berendezés gondolom. (bár ez sem milliós tétel)

_________________
Üdvözlettel:
Robz

1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2010.07.31. 02:40 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.08. 21:09
Hozzászólások: 781
Tartózkodási hely: (Fejér megye)
Tükör írta:
Atis az előbb még azt se tudtad eszik vagy isszák ezt a masinát, most meg már tudod, hogy olcsóbban is meg lehet azt oldani, amit meg kell!! :o

Akkor old meg, védesd le, aztán add el a műlépeseknek. :ut
Biztos érdekelné őket, hisz ők se lopják a lóvét!!


Nyugi Tükör!
Csak arra próbált meg rávilágítani, hogy a 112C-ra hevítés és hőntartás x ideig nem túl bonyolult specifikáció, ha csak ennyi kellene, az olcsóbban is elérhető lenne.
A gép elkészítésénél nem mindegy az sem, hogy mekkora kapacitásra készül.
Otthonra lehet, hogy nem kell 100L-es nyomástartó edény. (bár bojlerből ez sem lenne drága)
A méhészek sok dolgot megoldanak otthon, mert muszáj, nem lehet mindent megvenni készen. (vagy csak drágán) Ezzel nem mondtam semmi újat neked, ebben biztos vagyok. :)
Atisban szerintem csak annyi merült fel, hogyha készítenek otthon pl: keretfúrót, komplett kaptárt a gyári készülékekhez képest töredék anyagi ráfordítással, miért ne lehetne ilyet is.
Szóval megoszthatnád, mit is kellene még tudnia a felfűtésen kívül? (hátha valaki hasznosítja mégis)

Amúgy itt visszaolvasva nem csak hevítik, hanem vegyszer is kerül hozzá a műlépeseknél, de erről írjon olyan, aki konkrétumokat tud.

_________________
Üdvözlettel:
Robz

1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2010.07.30. 21:54 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Atis az előbb még azt se tudtad eszik vagy isszák ezt a masinát, most meg már tudod, hogy olcsóbban is meg lehet azt oldani, amit meg kell!! :o

Akkor old meg, védesd le, aztán add el a műlépeseknek. :ut
Biztos érdekelné őket, hisz ők se lopják a lóvét!!

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2010.07.30. 21:23 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.30. 21:02
Hozzászólások: 1146
Tartózkodási hely: Duna-Tisza köze
Az lehet, hogy annyiba kerül, de hogyan és pontosan mit csinál? Mert ha csak 112°C-ot 1 órán át, akkor azt "valamivel" olcsóbban is ki lehet hozni :) Ad abszurdum megtúrva a fiókot, abból összeüthető. (mondjuk 1°C-nál nem lesz pontosabb :twisted: )

_________________
Atis
4x10 1/2 NB Sztiro


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2010.07.30. 20:34 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Atis!
Több milliós gép kell hozzá

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2010.07.30. 19:13 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.30. 21:02
Hozzászólások: 1146
Tartózkodási hely: Duna-Tisza köze
Hm, és ezt milyen szerkentyűben csinálják? Mert a saját viaszomat is illene fertőtleníteni az újtafelhasználás előtt.
Vajon egy merülőforraló + hőfokszabályzó működne, vagy kell hozzá a nyomás is? (Mert most valahonnan úgy rémlik ehhez autoklávot használnak.)

_________________
Atis
4x10 1/2 NB Sztiro


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2010.07.30. 18:27 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.08.14. 10:21
Hozzászólások: 69
Tartózkodási hely: Veszprém
112 fok C / 60 perc & ready


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2010.07.30. 12:42 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.05. 18:02
Hozzászólások: 814
Tartózkodási hely: Észak-Pest megye
Toncsello írta:
Mivel fertőtleníthetik a forraláson kívül?
Nem forralják, mert az csak 100 C fok lenne, hanem hevítik. Más megbízható módszer nincs.

_________________
"Az idő a legjobb tanár - eltekintve attól, hogy az összes tanítványát megöli."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2010.07.30. 12:04 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.04.24. 21:57
Hozzászólások: 755
Tartózkodási hely: Szolnok
Mivel fertőtleníthetik a forraláson kívül?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2010.07.29. 23:51 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.05. 18:02
Hozzászólások: 814
Tartózkodási hely: Észak-Pest megye
Atis írta:
Vajon mi lehet a reális ára?
műlépet 1500-ért adják, ezt valamivel kevesebbért.

_________________
"Az idő a legjobb tanár - eltekintve attól, hogy az összes tanítványát megöli."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Műlép
HozzászólásElküldve: 2010.07.29. 21:14 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.30. 21:02
Hozzászólások: 1146
Tartózkodási hely: Duna-Tisza köze
Vajon mi lehet a reális ára?

_________________
Atis
4x10 1/2 NB Sztiro


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1139 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 34 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.