Pontos idő: 2024.03.28. 17:34

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 610 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Itatók
HozzászólásElküldve: 2024.01.27. 08:12 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2021.03.04. 05:52
Hozzászólások: 1
Kedves méhésztársak!
Kérem szíves segítségeteket az alábbi elképzeléssel kapcsolatban.
Konténerbe szeretnék légfékes etetőt/itatót csinálni.
Az az elképzelésem, hogy egy 2l-es kemény PET palackból menne egy kapilláris cső a keret etetőbe.
Hogyan csatlakozzon a kapilláris a palackhoz, illetve hogyan rögzítsem a keret etetőbe a kapillárist, hogy csak 1-2 mm folyadék legyen benne? Működni fog 1:1 vagy sűrűbb sziruppal? Hogyan rögzítenétek a palackot (Tamási rakodó kaptárak vannak a konténerben 2 szinten)? Az én elképzelésem, hogy talán mindkét rögzítés egy gumi dugóval megoldható, de lehet, hogy van rá frappánsabb megoldás…esetleg maradjon a zacskózás?!
Válaszaitokat előre is Köszönöm!
Bence


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Itatók
HozzászólásElküldve: 2021.04.15. 21:45 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.11.16. 21:50
Hozzászólások: 197
Tartózkodási hely: Jászberény
Na ezért kellenek a fórumon az "öregek" tapasztalatai! Ha a válaszával nem mond semmit, akkor is elgondolkodtató. Legalább, hogy hová is el lehet jutni :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Itatók
HozzászólásElküldve: 2021.04.15. 14:56 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Egy léckeretre szögelt farost aljú,nagyon kis mennyiséget befogadó etetőim vannak valahol a padláson végszükség esetére. Nem láttam már őket vagy 15 éve. Akkor is azért, mert egy párat lehoztam, hogy egér mérgeket rakjak szét bennük az egyik raktáramban. ;)
Nem tudom ezzel segítettem-e? :mrgreen:

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Itatók
HozzászólásElküldve: 2021.04.15. 13:35 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.21. 12:57
Hozzászólások: 1118
Tartózkodási hely: Szombathely
Nekem jelenleg, kör alakú virágalátét szerű etetőim vannak. Az őszi feletetésnél nincs is gond, tetőket előre lököm, és a rostán keresztül beöntöm a szirupot, egy egy alkalommal 1,5 liter 1:1 es szirupot szoktam adni nekik.
A tavaszi szirupozásra ezek nem alkalmasak. Vannak keretetetőim is, nem szoktam őket berakni mert, tavasszal a méhek meg vannak szűkítve, és az is növeli a teret.
Így ilyenkor nem marad más mint a zacskó. De azzal sem vagyok kibékülve, mert időigényes a töltögetés, és a zacskók kiszedése is. (nem beszélve a rengeteg szemétről).
Jobb megoldás volna az az etető amibe alulról tudnak bemenni, de abból a normális nagyon drága. És még nem vitt rá lélek, hogy vegyek.
Ami még számításba jöhet a kis felső etető, és automatával etetni. Ez tűnik a legpraktikusabb megoldásnak ahol van villany. Be van állítva naponta hányszor kapjanak és el is van rendezve az ügy. Ilyennel nagyon pici adagokat is lehet adni (akár nappal is - most jöhet a megkövezés, nem lép fel kutatás vagy rablás).
Ez meg azért nincs, mert még nem építettem magamnak, de a jövő útja biztosan ez lesz. Akkor elég akár egy fél literes kis tálca is, napjában annyiszor adok nekik ahányszor akarok. (csináltam ehhez is már gsm vezérlőt, telefonról lehet vezérelni, hív ha gond van, sms-t küld, megméri a tartályban a szirup mennyiséget, minden a weben keresztül nyomon követhető.) Csak hát, idő idő idő...

_________________
Andor
http://www.meheszmerleg.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Itatók
HozzászólásElküldve: 2021.04.15. 12:46 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.11.16. 21:50
Hozzászólások: 197
Tartózkodási hely: Jászberény
Ha elfér a kaptáradban nagyobb, mindenképp valami komolyabbat javasolnék! Serkentésre elegendő, de élelempótláshoz szerintem kicsi. A vízszintes helyzetétől függően, kb. 0,5-0,7 liter fér bele. Ennek akár 3-5-szörösét is képes egy valamire való család naponta kényelmesen lehordani. Ami azt jelenti ha etetni kell, hogy annyiszor ott kell lenned, és nyitogatni, egyszeri töltés helyett. És az őszi(ma már mindenkor) kiszámíthatatlan időjárásban úgy akár hetekkel tovább tarthat a telelő élelem kiegészítése! Valamint a rács alá mászkálás miatt belepusztult hullákat időnkén ki kell takarítani. Egyszer kell normálisat venni... Sajnálom hogy mások nem írják le tapasztalataikat!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Itatók
HozzászólásElküldve: 2021.04.10. 21:44 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2020.06.24. 13:31
Hozzászólások: 9
Köszönöm hogy meg osztottad a tapasztalataidat!
Sokat segítettél! Ismerősök is a zümi szürcsit használják, szerintem teszek egy próbát én is.
Üdv Zsolt


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Itatók
HozzászólásElküldve: 2021.04.08. 23:09 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.11.16. 21:50
Hozzászólások: 197
Tartózkodási hely: Jászberény
Én először a keretek fölött, a takarófólián kívül, kipróbáltam párféle edényt. Az elsők virágalátét, jégkockatál, és hasonló élelmiszeres edények voltak. Zavart, hogy sok méhecske belefulladt. És szerintem higiéniai szempontból sem kedvező... Mivel nem függőleges, hanem ferde ezeknek az oldalfala, nem lehet olyan úszót készíteni hozzájuk, ami ha olyan méretű, hogy le tud menni fogyás esetén az aljáig, tele állapotban is a széle közelében van. Valamint a fóliát megkerülve hűvösebb időben nem tudtak érte felmenni. Ezen egyébként az ilyen hideg időjárás esetén mint ami most is van, külön takarással gondoskodni kell a többinél is. A keretetető következett, amit vásárban vettem műanyagból. Jó, mert melegen tartják, építtető keretként is használható, mert aláépítenek. Viszont a kaptár teljes "kitakarása" nélkül nem láttam hogy fogyott-e belőle, és hogy töltésnél meddig van. Valamint az úszó leragadt az aljára mikor kifogyott, és ebbe is belepusztultak a méhek. Ez mondjuk gondolom kiküszöbölhető lett volna valahogy, mert mások nem panaszkodtak ilyesmire. Ezután a zümiszürcsi következett, ami a fészek fölé tehető. A fólián egy kihajtható ajtót vágva úgy hogy több léputcából is bele tudjanak járni. A korábbi darabok feketék voltak, abban nem látszott jól a rácson keresztül a töltet mennyisége. Az újabb világos szürke ezen segít, de van még egy hibája. Sajnos a bele tehető rács elég pontatlan, és valami ismeretlen ok miatt, van olyan család, mondjuk minden 3., amiben a kiürülése után bemásznak nyalakodni a rács alá. Ráöntés esetén alatta pusztulnak. De nekem még most is ez van. Ilyenkor legalább a rácson kívül is takarni célszerű, mert a nyílása ha pont a fészek fölött van, azt nagyon hűti. Sajnos a kaptárjaimba nem fér el magasabb kivitelű etető, így a többi gyári eszközről nincs tapasztalatom. De remélem ez a pár tapasztalat hasznos lehet. Kíváncsi vagyok, a többiek mit írnak!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Itatók
HozzászólásElküldve: 2021.04.05. 04:06 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2020.06.24. 13:31
Hozzászólások: 9
Üdvözlök mindenkit!
Tanácsot szeretnék kérni Tőletek. 20-as nb fekvőbe, milyen típusú etetőtálca ami bevált? Találtam több üzletben fedett tálcát, amin van két külön álló fedél. Vagy esetleg a zümiszürcsi? Köszönöm szépen előre is a jótanácsokat, tapasztalokat! Kellemes húsvétot!
Üdv Zsolt


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Itatók
HozzászólásElküldve: 2021.03.22. 21:29 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.11.16. 21:50
Hozzászólások: 197
Tartózkodási hely: Jászberény
sisa: Én is gondolkodtam ezen a hőtükör kérdésen, de úgy gondolom, elég kicsi lehet az infra tartományban sugárzott hőmennyiség része ennek a fűtőteljesítménynek. A vezetett hőátadás lehet a lényegesebb. Hogy ennek a hűtőszekrény leolvasztó fűtésnek melyik oldalán van a fólia, szerintem majdnem mindegy, legfeljebb kicsit lassabb. Beszerelés előtt nem kapcsoltam be. Rátenyerelve gondolom érezhető lett volna a különbség, ha van... Mivel ki kell venni, mert a célját nem érte el, talán majd elvégzem ezt a kísérletet. Addig azt kell kitalálni, mivel fűtsem. Már nem akarom még egyszer újra marni, így ezt az utat fogom követni. Szerintem ha mélyebbre lenne marva, és mondjuk műgyantával kiöntve, akkor sem lenne jó ez a fajta fűtés. Mert egy szállal talán egy db 8W-os sem férne bele végig.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Itatók
HozzászólásElküldve: 2021.03.21. 23:09 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.08.02. 20:26
Hozzászólások: 845
Tartózkodási hely: Békéscsaba
Én óránként kisétálok a bejárattól 5 m-re levő itatóhoz és egy kancsó forró vizet locsolok szét.
Ha el nem felejtem.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Itatók
HozzászólásElküldve: 2021.03.21. 22:01 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2019.06.24. 00:08
Hozzászólások: 93
Szia,

Ha jól látom akkor az egy fém felületű fólia a fűtőszálak mögött. Az hőtükörként viselkedik, vagyis még kevesebb hő jut majd a felette lévő fa melegítésére. A fa jó hőszigetelő, így szerintem csak sokkal nagyobb fűtőteljesítmény esetén tudsz érdemi eredményt elérni.

Egy ötlet: a hullámbemarást ha mélyítenéd, akkor abba beletudnál tenni egy fűtőszálat, kiönteni vagy kitölteni a kábel melletti teret valamivel hogy ne férjenek hozzá, és akkor 14 helyett 1 szál kábellel is tudnád fűteni a vizet ami végigcsordogál, és nem kellene az egész deszkát melegen tartanod. De ez csak egy ötlet...

Üdv
Jani


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Itatók
HozzászólásElküldve: 2021.03.21. 18:33 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.11.16. 21:50
Hozzászólások: 197
Tartózkodási hely: Jászberény
Nekem is pont a deszka fűtésén járt az eszem! :) Meg is valósítottam az első elképzelést, aminek tapasztalatait leírom: Egy 120cm hosszú 12cm széles és 2,5cm vastag akác deszkáról van szó. A szokásos hullám vonal után a hátoldalon is bemartam 8cm szélesen és 1 cm mélységben. Ahová az itthon talált 3db 8-8W-os fűtőkábelt hajtogattam be. Épp hogy belefért. Majd egy 5mm vastag XPS padló alá való szigetelő következett, és polisztirol műanyaglapot csavaroztam rá. Gondoltam hogy az éleket majd sziloplaszttal tömítem, de erre még nem került sor, mert a főpróbán kiderült, hogy a fűtőteljesítmény szerintem kevés. A műhelyben ahol épp 17 fok volt, kb. egy óra bekapcsolás után is alig volt kézzel érezhetően melegebb, mit a többi deszka. Bár a vizes deszka sokkal jobban vezeti a hőt, de kint is sokkal hidegebb lenne. Így véleményem szerint legalább duplája, tehát kb 50W-os fűtőteljesítmény kellene egy ekkora deszkához.


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Itatók
HozzászólásElküldve: 2021.03.07. 10:36 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
berkesandor írta:
Ha kábel kilóg a deszkából (csak rá van fektetve), akkor a kábel melletti részből fel tudják szívni.


Ez már így is jobb, mint a sima hideg víz. Már csak abban kell biztosnak lenni, hogy ez így érintésvédelmi szempontból 100%-ig kóser.

berkesandor írta:
Vagy, csinálni kell egy zárt tartály ( 1-2 literes) abban fűteni a vizet, abból kis csövön csepegtetni, de ebben az esetben a deszkán el fog hűlni a víz.


Szerintem így max fél méter és kihűlhet a víz. Valahogy a deszka (vagy más felület) melegítését kéne megoldani.

Most egyébként hideg víz csöpög a slagból. Éjszakára le kellett zárnom a vizet a fagy miatt (-5), reggel kimentem visszaengedni. +2 fok mellett már jöttek az első érdeklődők, tegnap délben meg annyira tele volt a deszka, hogy szinte nem volt szabad hely.

Csatolmány:
158019325_176569940938562_7703917743386940263_n (2).jpg


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Itatók
HozzászólásElküldve: 2021.03.07. 08:24 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.21. 12:57
Hozzászólások: 1118
Tartózkodási hely: Szombathely
Azt nem olyan egyszerű biztosságosra leszigetelni. Ezért gondoltam a fűtő kábelra.

_________________
Andor
http://www.meheszmerleg.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Itatók
HozzászólásElküldve: 2021.03.07. 08:22 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.11.06. 18:45
Hozzászólások: 93
1db 50 wattos infrapanelt kell hosszába a deszka alá tenni szigetelve. Az egész deszkát és a vizet is fel fogja melegíteni.

_________________
Üdvözlettel: Richár


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Itatók
HozzászólásElküldve: 2021.03.07. 08:11 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Andor!
Erről a kis tartályról írtam előbb.
A lefolyó víznek nem tudom van-e elég ideje felmelegedni. Úgy tippelem nincs.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Itatók
HozzászólásElküldve: 2021.03.07. 08:04 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.21. 12:57
Hozzászólások: 1118
Tartózkodási hely: Szombathely
tsanyi írta:
Kérdezném.



Ha kábel kilóg a deszkából (csak rá van fektetve), akkor a kábel melletti részből fel tudják szívni.
Vagy, csinálni kell egy zárt tartály ( 1-2 literes) abban fűteni a vizet, abból kis csövön csepegtetni, de ebben az esetben a deszkán el fog hűlni a víz.

_________________
Andor
http://www.meheszmerleg.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Itatók
HozzászólásElküldve: 2021.03.07. 06:59 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.31. 06:37
Hozzászólások: 834
Tartózkodási hely: Tolna megye
Sanyi a melegítős csaptelep nem jó.
https://www.vgfszaklap.hu/lapszamok/201 ... es-valosag
Ebben a cikkben korrektül leírják hogy a háztartásokban miért nem ideális, (nem tud olyan gyorsan melegíteni mint az elvétel mennyisége) de "csöpögő" üzemmódban pedig nem kapcsol a fűtés. Az a kar elfordításával kapcsol.
Hát azt nem tudom hogy olyankor mi van ha a csap megnyitva melegít, és utána van kötve egy szűkítő ahol csak csöpögni tud...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Itatók
HozzászólásElküldve: 2021.03.07. 06:39 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Kérdezném.
Van idő arra, hogy a deszkán felmelegedjen a víz, amíg átfolyik rajta?
Elég hosszúra kéne csinálni .......
Nem ismerem tapasztalatból a melegítős csaptelepeket, hogy csöpögős üzemmódban működnek-e, ha igen akkor eleve melegvizet csöpögtetve lehet, hogy könnyebb lenne.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Itatók
HozzászólásElküldve: 2021.03.06. 19:50 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.21. 12:57
Hozzászólások: 1118
Tartózkodási hely: Szombathely
Szigetelt kábel. Ereszcsatornák jégmentesítésére is használják, szerintem nem gond ha vizes.
De biztosan van itt aki jobban ért hozzá.

_________________
Andor
http://www.meheszmerleg.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Itatók
HozzászólásElküldve: 2021.03.06. 19:18 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Andor! Ennek nem gond, ha folyik rajta a víz?

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Itatók
HozzászólásElküldve: 2021.03.06. 17:09 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.21. 12:57
Hozzászólások: 1118
Tartózkodási hely: Szombathely
Fűtő kábel? Deszkára ráfektet, azon kígyózik a víz.

_________________
Andor
http://www.meheszmerleg.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Itatók
HozzászólásElküldve: 2021.03.06. 13:28 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Összközműves a telephelyem; az itató is a kerti csapról megy egy slagon keresztül.
Igazából arra van megoldás, hogy meleg-langyos víz csöpögjön ki, de ha hideg tárgyon kell neki ezután folyni, akkor 10 centi, és kihűl. Valami olyasmi megoldás kéne, hogy maga a lefolyó felület amin folyik a víz, 25-30 fokos lenne állandóan, vagyis durván 9-16 óráig.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Itatók
HozzászólásElküldve: 2021.03.06. 13:24 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Ha nekem lenne áramom .....
Neked van?
Ha van akkor a kicsöpögést egy kisebb térfogatú 40C-ra fűtött rész után tenném.
A kicsepegés után nehéz lenne a vizet úgy felfűteni, hogy a környezet ne legyen forró.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Itatók
HozzászólásElküldve: 2021.03.06. 12:11 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Régen használtam melegvizes itatót, de úszós volt. Nem tetszett, hogy estére tele volt ürülékpöttyökkel az úszó, és valószínűleg a vízbe is jutott, ezért felhagytam a használatával. Most már jópár éve csak hidegvizes-csöpögtetős van, ami ha süt a nap tökéletes, de a nap nem mindig süt (hosszú akácfa deszkán kanyargós kis árok, tehát a klasszikus). Most azon filózok, hogy hogyan lehetne a csöpögtetős itatót úgy melegvizessé alakítani, hogy valahogy magát a deszkát fűteném. Nyilván deszkát nem lehet fűteni, hanem valami más anyagot kéne kitalálni, ami fűthető. Van erre az anyagra valakinek valami ötlete? (Vezetékes víz és áram van, időkapcsoló beszerezhető.)

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Itatók
HozzászólásElküldve: 2020.09.14. 14:30 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2012.11.20. 21:14
Hozzászólások: 20
Tisztelt méhésztársak. Használ valaki napelemes itatót? Ha igen, hol lehet beszerezni?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Itatók
HozzászólásElküldve: 2018.07.25. 06:16 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.16. 20:26
Hozzászólások: 3309
Tartózkodási hely: Tapolca
Megszárítod újra jó, valamint puha faszenet kell venni.
A tőzeghez annyit, hogy valóban jó, sőt a huminsav miatt még hasznos is. Azonban mint minden a természetben hőkezelés nélkül fellelhető anyagban ott a méhbetegségek előfordulásának lehetősége. Pl. Nyúlós.

_________________
Óvd a méheket véded a Földet!
Képeim:
http://meheszforum.hu/album/index.php?cat=10006


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Itatók
HozzászólásElküldve: 2018.07.24. 21:36 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
Csak egy idő után lesüllyed az aljára :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Itatók
HozzászólásElküldve: 2018.07.24. 20:19 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.05.08. 10:17
Hozzászólások: 530
Tartózkodási hely: Baranya
Mortimer írta:
Köszönöm Arisztaiosz.
Ezt írják róla:

,,A natúr tőzeg:
-Ideális talajjavító anyag
-Alkalmazható: szerves anyagban szegény homoktalajok javítására
A natúr tőzeg laza szerkezete, savanyú kémhatása és víztartó képessége révén ideális talajjavító anyag. Felhasználható szerves anyagban szegény homoktalajok javítására. Nagyon savanyú talajt kedvelő növények (fenyőfélék, erikák, áfonyák, rododendronok, hortenziák, azáleák stb.) termesztő közegének savanyítására."

Azért akkor inkább elsőre egy gazdaboltban vagy kertészetben fogok érdeklődni a balti tőzeg iránt.
A huminsavakon kívül van még valami előnye a tőzegnek, gondolok itt pl. a méheknek hasznos mikroorganizmusok?
Enyhén cukros belső itatásnak is hasznos lehet leszűrve?
Milyen betegséget terjeszthet a tőzeg?


Mi Csoky javaslatára kipróbáltuk a faszenet is. Bevált. Nagyon szeretik azon keresztül is szivogatni a vizet, és talán az higiénikusabb is...

_________________
"Jobb gyertyát gyújtani, mint szidni a sötétséget."
Konfuciusz


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Itatók
HozzászólásElküldve: 2018.07.24. 16:05 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.01.19. 17:50
Hozzászólások: 299
érdeklődnék, tud e valaki olyan tálcás etetőt olcsón, amelynek van teteje, illetve benne válaszfal, olyan 3 , 4 literes érdekelne

teszek be egy linket ilyenre gondolnék, csak olcsóbban

http://www.meheszpont.hu/mehetet-mehita ... eres-.html


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Itatók
HozzászólásElküldve: 2018.03.15. 08:50 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.09.29. 22:30
Hozzászólások: 432
Sajnos nincs.
A tüzet meg nem merem ott hagyni, nehogy bekerüljek a híradóba.

_________________
Kavalos
Don't stop honey!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Itatók
HozzászólásElküldve: 2018.03.15. 07:43 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.11.06. 18:45
Hozzászólások: 93
Igen! Villanyod nincsen?

_________________
Üdvözlettel: Richár


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Itatók
HozzászólásElküldve: 2018.03.14. 21:15 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.09.29. 22:30
Hozzászólások: 432
Köszönöm pityi88 és Richár!
Nagyon hasznos válaszok voltak! Holnap meg is csinálom. A festés gondolom a melegítésen túl az algák visszaszorításában is segít. Mondjuk én napi reggelenkénti utántöltésre gondoltam meleg vízzel.
Esetleg cseréltem a járólapot is.
Üdv:

_________________
Kavalos
Don't stop honey!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Itatók
HozzászólásElküldve: 2018.03.14. 19:46 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.11.06. 18:45
Hozzászólások: 93
Az üveget is lefestheted feketére, 1 csík szikszalagot ragassz az üvegre festés előtt (lásd a víz szintet), festés után leveszed.

_________________
Üdvözlettel: Richár


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Itatók
HozzászólásElküldve: 2018.03.14. 19:28 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.06.09. 21:49
Hozzászólások: 195
Tartózkodási hely: Nyírlövő
Kedves Kavalos! Semmi trükk nincs a dologban. A csempe hátulján vannak kitüremkedések talán 1 mm-esek lehetnek ennyi pont elég ahhoz hogy a víz ne tudjon kifolyni, és elég ahhoz hogy a szipóka beférjen. Én tavaly csak ezt használtam pontosan ezen videón felbuzdulva. Kisebb átalakítással még jobb a hatásfoka, ha egy kővágó koronggal a csempe közepéből kiindulva sugár irányban bevagdosod majdnem a széléig és akkor még több méh fér a kis "pici" vályúkhoz. egyetlen hártánya ha a méhek nem hordják el belőle a vizet pár napon belül akkor a nap miatt a víz bezöldül, be algásodik . de az üveg könnyen tisztítható. és nem megy belőle egy csepp se kárba! A csempét egy kicsit nehezebb tisztítani. Ilyenkor tavasszal a csempe alá fekete fóliát teszek. De a meleg vizet tenni kell bele. Inkább melegebb időkre javasolnám. Vagy a csempét lefestheted feketére :)

_________________
Szeresd felebarátodat mint önmagadat :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Itatók
HozzászólásElküldve: 2018.03.14. 18:57 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.09.29. 22:30
Hozzászólások: 432
Kedves Fórumozók!
Tudja esetleg valaki, hogy a linken látható itató, hogy működik? Használtatok már ilyet?

https://www.youtube.com/watch?v=3Iuqt2E8Dfs

Elég egy befőttesüveg és egy járólap? Vagy van valami ruhaanyag is az üvegen, ami megfogja a vizet? A járólap azért van, hogy a porózus hátsó részén szivárogjon a víz?
Jó ez a megoldás tavaszi itatásra, ha nem tudok fűthető itatót alkalmazni?
A válaszokat előre is köszönöm!
Üdv:

_________________
Kavalos
Don't stop honey!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Itatók
HozzászólásElküldve: 2018.02.05. 01:40 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
Köszönöm Arisztaiosz.
Ezt írják róla:

,,A natúr tőzeg:
-Ideális talajjavító anyag
-Alkalmazható: szerves anyagban szegény homoktalajok javítására
A natúr tőzeg laza szerkezete, savanyú kémhatása és víztartó képessége révén ideális talajjavító anyag. Felhasználható szerves anyagban szegény homoktalajok javítására. Nagyon savanyú talajt kedvelő növények (fenyőfélék, erikák, áfonyák, rododendronok, hortenziák, azáleák stb.) termesztő közegének savanyítására."

Azért akkor inkább elsőre egy gazdaboltban vagy kertészetben fogok érdeklődni a balti tőzeg iránt.
A huminsavakon kívül van még valami előnye a tőzegnek, gondolok itt pl. a méheknek hasznos mikroorganizmusok?
Enyhén cukros belső itatásnak is hasznos lehet leszűrve?
Milyen betegséget terjeszthet a tőzeg?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Itatók
HozzászólásElküldve: 2018.02.04. 20:24 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
Nem tudom megnyitni, de ha virágföldként kínálják, akkor feltehetően a pH-t beállították 6 körüli értékre (szénsavas mésszel szokás). Ettől még lehetne kitűnő, de általában valamilyen szabályozott tápanyagleadású műtrágyát is szoktak hozzá keverni, s az már nem biztos, hogy kell a méheknek. Én egyszerű, natúr osli tőzeget használtam, amíg a jó rostos, kb. 4,5 pH-jú tőzeghez hozzá lehetett jutni, amikor a nagy tőzegtűz után már nehéz volt kikönyörögni a jó minőségű "fehér" tőzeget, átálltunk a rostos natúr balti (litván) és finn felláp-tőzegekre (pl. Novobalt). A hazai síkláp-tőzegek némelyike hellyel-közzel alkalmas lehet, ha sikerül rostoshoz hozzájutni (régen Pötrétéről kaptam ilyet), de a poros, kotus "fekete" tőzegek nem alkalmasak méhészeti célra. Alkalmatlan a keceli, nádasdladányi tőzeg is. Nagyon-nagyon régen csodálatos Sphagnum-tőzegeket is gyűjtöttünk, mikor még nem voltak szigorúan védettek azok a lelőhelyek (nem volt sok, mindössze kettő-három), a Sphagnum-fellápok. Nem írok lelőhelyet, egy ideje van egy egyezség, hogy a szigorúan védendő növények, rovarok, hüllők, kétéltűek lelőhelyét nem közöljük, mert sok kellemetlen tapasztalatunk volt a közlések nyomán (sajnos nem csak az illegális gyűjtők, de a fotósok is komoly károkat képesek okozni az ökoszisztémákban.

Irány egy nagyobb kertészet, ahol natúr balti tőzeggel dolgoznak. Az való az itatóba, de a tőzeges itató használatával nem árt vigyázni, egyes betegségek terjedésében akár szerepe is lehet.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Itatók
HozzászólásElküldve: 2018.02.04. 19:35 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
Üdv.
Ez a tőzeg jó lehet az itatóba?
https://www.obi.hu/univerzalis-foeld/ga ... P&box=box4


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Itatók
HozzászólásElküldve: 2016.04.06. 10:58 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.07.24. 12:31
Hozzászólások: 409
Tartózkodási hely: Békés megye
Az uv sugárzás is pusztítja a spórákat.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Itatók
HozzászólásElküldve: 2016.04.06. 09:14 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Talán az itató típusától is függ.
Olyan itatónál ahol méhürülékkel kerül kapcsolatba a méh, ez minden további nélkül megtörténhet.
A nosema spórája ugyan nagyobb sűrűségű mint a víz, lesüllyed, de úszón, széleken maradhat spóra.
Szerintem

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Itatók
HozzászólásElküldve: 2016.04.06. 07:53 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Az volna a kérdés hogy az itató nem válik-e nosemafészekké.

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Itatók
HozzászólásElküldve: 2016.03.26. 07:26 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2015.04.03. 18:33
Hozzászólások: 277
Tartózkodási hely: Budapest / Tirol
Nem baj! Pàr milliò éve gyüjtögetnek màr, tudjàk mit hol találnak!

_________________
Minnél egyszerübb annál jobb,.!!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Itatók
HozzászólásElküldve: 2016.03.26. 06:51 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2015.12.07. 19:13
Hozzászólások: 345
Tartózkodási hely: Békés megye
Azt nem vitatom hogy az enyémek is járnak ide-oda, de nem is ez volt a kérdésem. Hanem az, hogy nem e hordanak be olyan állati ürüléket is a vízzel, amit nem kellene. Tudom hogy nem tudjuk szabályozni mit hordjanak a kaptárba, de azért ha valami nem egészséges, azt direkt nem adom nekik. Persze most is jelzem, nem kötegszem hanem a kérdésem az hogy nem e baj? Esetleg a viaszban, mézben nem e marad benne, ha koncentráltan itatom velük a híg kakit? Mindig hallom, ami be megy a kaptárba az jön ki is. :ut


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Itatók
HozzászólásElküldve: 2016.03.24. 23:39 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2015.04.03. 18:33
Hozzászólások: 277
Tartózkodási hely: Budapest / Tirol
Lisztes írta:
" nem hordanak a vízzel együtt állati ürüléket is a kaptárba? Esetleg valami bacit?

Nehogy azt hidd hogy a te méheid nem keresik fel elöszeretettel a tràgyacsomò mellett lévö tòcsàkat attòl hogy nem làtod esetleg.

_________________
Minnél egyszerübb annál jobb,.!!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Itatók
HozzászólásElküldve: 2016.03.24. 21:13 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.02.17. 13:09
Hozzászólások: 1719
Tartózkodási hely: Pest megye
Nem mindenki ilyen finnyás mint mi, mások tüzelnek, sütnek főznek a tehénlepénnyel :shock:


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Itatók
HozzászólásElküldve: 2016.03.24. 20:33 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2015.12.07. 19:13
Hozzászólások: 345
Tartózkodási hely: Békés megye
"Pár éve felállítottam kb. 25-35 fokos szögben ferdén a nap felé néző műanyag ládákat. A ládákba érett, szinte komposztálódott trágyát kevertem tőzeggel."

Shaba. Nem értek hozzá, de így nem hordanak a vízzel együtt állati ürüléket is a kaptárba? Esetleg valami bacit? Olyat már halottam hogy mohát tesznek, meg természetes anyagokat amik felszívják a nedvességet és így isznak a méhek, de olyat hogy kakit áztassanak vízzel? Komolyan nem értek hozzá, csak megdöbbent, de ettől még lehet tökéletes. :ut


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Itatók
HozzászólásElküldve: 2016.03.21. 21:28 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.01.05. 15:00
Hozzászólások: 96
nemtudom mennyire látszik...
2 üveglap az alsóra van ragasztva hőtükrös fólia. közte fekete csőből lassan csöpög a víz eggy feketére égetett deszkára csöpög amire cikcakk alakzatban vájat van vésve..(sthill el :ut )
annyi fejlesztésre szorul hogy hosszabb fekete cső kell bele mert így csak nagyon lassú csöpögésnél van ideje felmelegedni a víznek...
jelenleg napi 20 litert ereszt ki és így már gyenge napsütésnél is kézmeleg viz az eredmény..


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
"A legnagyobb termelő erő a tudás"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Itatók
HozzászólásElküldve: 2016.03.16. 11:19 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2010.05.11. 21:09
Hozzászólások: 3
Tartózkodási hely: Baranya
Sziasztok!
Többféle itatót használok. Méhesem mellett állatokat is tartok. Több éves tapasztalatom, hogy a méhek előszeretettel járnak az állatok itatójára és az esetleg nedvesebb szalmás trágyára. Pár éve felállítottam kb. 25-35 fokos szögben ferdén a nap felé néző műanyag ládákat. A ládákba érett, szinte komposztálódott trágyát kevertem tőzeggel. Ezt öntöm fel vízzel úgy, hogy a ferde láda alsó részén nyílt víztükör, a felsőbb részeken pedig nedves "föld" alakul ki. A nap a sötét, majdnem fekete színű anyag és a víz hőmérsékletét viszonylag hamar megemeli. Tetejére kevés vékony ágat szalmaszálakat szórtam kapaszkodónak, ha valamiért túl sok lenne a víz. A méhek különösen , ha kisüt a nap tömegesen vannak rajta.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Itatók
HozzászólásElküldve: 2016.03.15. 13:40 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.12.30. 19:04
Hozzászólások: 67
Lehet hogy lúgosítja a vizet és ez tetszik nekik?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 610 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 22 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.