Pontos idő: 2024.04.19. 22:43

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 5708 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101 ... 115  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2009.12.30. 15:13 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.11.21. 19:17
Hozzászólások: 137
Tartózkodási hely: Baja
zsolti írta:
Én Szlovákiából származó - felvidéki - fenyőt szoktam venni, és meg vagyok elégedve a sűrűségével.



Nem meggyőzni akarok itt senkit, mint írtam. Csak szakmámból kifolyólag láttam/tapasztaltam már ezt-azt... :)

Zsolti! azért vagy vele megelégedve mert valószínű, hogy még nem dolgoztál "normális" fenyővel, de ha Neked bevált, akkor OK.

Higgyétek el, nagyon sok múlik az alapanyagon, hogy ami készül belőle az mennyire lesz tartós.

_________________
Ha eltanulod a méheidtől a szorgalmat, nem lesz baj... (Hiezl Imre bácsi)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2009.12.30. 12:23 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4006
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Robi írta:

Nem elvetendő ötlet, úgy tudom van aki már vízszintes drótozást használ. Én ugyan még nem próbáltam, de tulajdonképpen nem sok érvem lehet ellene. Mivel most úgyis ezzel foglalkozunk lehet, hogy pár tucat keretet bedrótozunk így. Egy próbát megér.


Tsanyi drótoz vízszintesen.
Amikor ez a téma előjön én is el szoktam határozni, hogy kipróbálom. Aztán amíg elérek a műhelyig mindig úgy elfelejtem, mint annak a rendje. :ut

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2009.12.30. 08:16 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 18:10
Hozzászólások: 1315
Tartózkodási hely: Dél-Somogy, Babócsa
ligustica írta:
Nekem is hajolt már meg,de én gondolkodtam a négy vízszintes dróton.Ez hülye ötlet?

Nem elvetendő ötlet, úgy tudom van aki már vízszintes drótozást használ. Én ugyan még nem próbáltam, de tulajdonképpen nem sok érvem lehet ellene. Mivel most úgyis ezzel foglalkozunk lehet, hogy pár tucat keretet bedrótozunk így. Egy próbát megér.

_________________
Kolics Róbert
1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2009.12.30. 08:09 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 18:10
Hozzászólások: 1315
Tartózkodási hely: Dél-Somogy, Babócsa
zsolti írta:
beekeeper írta:

10x20 mm-es is elég szerintem


Szerintem nem. Az enyémek 12x20 mm-esek, de így is sokat kidobálok behajlás miatt. Gondolkozom a 13x20mm-en.


Szerintem is kevés felső lécnek a 10x20 mm-es. Nálunk 13x20 mm méretűek.
Egyébként is a felsőlécek végeit 10 mm-re marjuk vissza a vállazás kialakításához, hiszen így az oldallécek illeszkedése sokkal jobb.

_________________
Kolics Róbert
1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2009.12.30. 07:44 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.16. 06:06
Hozzászólások: 514
Tartózkodási hely: Vaspör
zsolti írta:
beekeeper írta:

10x20 mm-es is elég szerintem


Szerintem nem. Az enyémek 12x20 mm-esek, de így is sokat kidobálok behajlás miatt. Gondolkozom a 13x20mm-en.

Nekem is hajolt már meg,de én gondolkodtam a négy vízszintes dróton.Ez hülye ötlet?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2009.12.30. 07:11 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4006
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
beekeeper írta:

10x20 mm-es is elég szerintem


Szerintem nem. Az enyémek 12x20 mm-esek, de így is sokat kidobálok behajlás miatt. Gondolkozom a 13x20mm-en.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2009.12.30. 00:17 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.02.16. 23:39
Hozzászólások: 145
poszméh írta:
....felső léc15x20mm lesz.

10x20 mm-es is elég szerintem (kivéve hízlalt lépnél), teljesen fölösleges a 15 mm.
Keskeny, hogy elősegítse a méhek közlekedését a fiókok közt, és vékony, hogy a 2 fiókot kevésbé távolítsa (pl. telelő méheknek), lépfelületet se csökkentse.
Emellett statikailag sem kell...
Ernő bácsi (Isten nyugosztalja!) ajánlásával


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2009.12.29. 23:54 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.12.06. 19:51
Hozzászólások: 71
Tartózkodási hely: Lakitelek
Szerintetek milyen méretű léceket érdemes venni, hogy gyalulás után jól kiadja a méreteket, 1/2 nb.keretnél?
25x50mm-re gondoltam. felső léc15x20mm lesz.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2009.12.29. 23:05 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.02.16. 23:39
Hozzászólások: 145
b_hive írta:
A keresztmerevítésre hagytam magam rábeszélni egy méhészkedő kaptárgyártó fórumtársunk által, hogy gurtnis összefogó használatakor ne "horpadjon be" alul a két hosszú oldal.

Őszre végeztem a saját tervezésű teljesen nyitott kaptáraljaimmal, hasonlóak mint a tieid, de az alján, alulról csavarozva körbefut még egy 2 x 3,5 cm-es léckeret is (persze lapjával).
A 1,5 cm túllógás vezeti meg (tartja) a tálcát is, illetve erősíti a keretszerkezetet. Gurtnival még nem teszteltem, lehet, hogy saját káromon tanulok, nekem sajnos nem volt tanácsadóm.
Ha tényleg kell, utólag még beilleszthetek egy 2 cm vastag, nem túl széles kereszt-elemet. Majd meglátjuk... Figyelek erre, jó ötlet!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2009.12.29. 22:17 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4006
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Én Szlovákiából származó - felvidéki - fenyőt szoktam venni, és meg vagyok elégedve a sűrűségével.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2009.12.29. 21:12 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.05. 20:30
Hozzászólások: 163
Tartózkodási hely: Jászberény
H Tibor írta:
Jó jó csak az elmult időkben éppenhogy elkerültük az orosz fenyőt,úgygondoltuk a Csernobili gamma sugarak sem a méheinknek sem nekünk nemannyira hiányoznak.


Ha az emlékezetem nem csal Csernobil Ukrán város, Kijevtől északra. Ilyen erővel a :merg Slovák fenyő is sugározhat.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2009.12.29. 20:49 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.09. 08:47
Hozzászólások: 837
Tartózkodási hely: Nógrád Salgótarján
Jó jó csak az elmult időkben éppenhogy elkerültük az orosz fenyőt,úgygondoltuk a Csernobili gamma sugarak sem a méheinknek sem nekünk nemannyira hiányoznak.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2009.12.29. 20:14 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.06. 11:54
Hozzászólások: 198
Tartózkodási hely: Sz-Sz-B Mérk
Sziasztok!
Valóban igaza van K Gábornak a fenyőanyaggal kapcsolatban. Személyesen is meggyőződtem a romániai fenyőről,mert elmentem hogy hozok belőle. Csodálatos csomómentes, de a körmömmel mély barázdát tudtam karcolni szálirányra merőlegesen bele. Tévesztjük az ukrán, és orosz fenyőanyagot is, mert az orosz sokkal jobb,időtállóbb is. A közelben van szintén ukrán tulajdonosú fatelep, akinél nyáron légkondit szereltünk, és ő hívta rá fel a figyelmemet.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2009.12.29. 15:20 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.11.21. 19:17
Hozzászólások: 137
Tartózkodási hely: Baja
poszméh írta:
Kadza a neve a tulajnak?



Igen, Kadza Viktor. Egyre kevésbé intézi ő a dolgokat, akinek megadtam az előző hsz-ben a számát az illetékes ez ügyben.

_________________
Ha eltanulod a méheidtől a szorgalmat, nem lesz baj... (Hiezl Imre bácsi)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2009.12.29. 00:14 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.13. 21:05
Hozzászólások: 162
Tartózkodási hely: Mohács
beekeeper írta:
Pöte írta:
Példának belinkelném bee_hive méhészeti oldalát....

Burianti, vigyázat, eredeti Tamási rakodó tervvel nem csereszabatos.
A nyitott aljú fenekeknél nálam nincsenek keresztben elemek, tálca kihúzása után nem akartam kaptárszemét felfogó elemet.


Köszönöm az elismerést, és a kritikát is (elismerem, némileg eltértem a "szabványtól", de ez egy hosszú történet). A keresztmerevítésre hagytam magam rábeszélni egy méhészkedő kaptárgyártó fórumtársunk által, hogy gurtnis összefogó használatakor ne "horpadjon be" alul a két hosszú oldal. A polipropilén aljlemezt nyáron sem szoktam kihúzni, csak ellenőrzésre, ezért nem okoz gondot!

Én eddig az előző telet csináltam végig ilyen aljdeszkákkal, akkor nem volt vele gondom. A telelőfürt helyzetének ellenőrzésére pedig tényleg nagyszerűen használható (természetesen csak mértékkel!).

_________________
Méhésztársi üdvözlettel:
B. Hive
NB + 1/2NB => 1/2NB
http://bhive.freehostia.com


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2009.12.28. 22:25 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.12.06. 19:51
Hozzászólások: 71
Tartózkodási hely: Lakitelek
Kadza a neve a tulajnak?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2009.12.28. 21:50 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.12.06. 19:51
Hozzászólások: 71
Tartózkodási hely: Lakitelek
Nem véletlenül orosz származású a tulaj? Mert ha igen akkor ismerem a fiát!
Jó hogy szóltál, meg is kérdezem egyik ismerősömet, mi a telefonszáma a srácnak.
Köszi!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2009.12.28. 20:28 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.11.21. 19:17
Hozzászólások: 137
Tartózkodási hely: Baja
Üdv mindenkinek!

Nem szeretnék beleokoskodni, csak elgondolkodtatni.
Olcsó húsnak híg a leve, szól a mondás.
A Szlovák és Román fenyők kevésbé alkalmasak kültéri használatra mert nagyon laza szerkezetűek, ebből kifolyólag hamarabb rohadnak. Kaptárat meg ugye nem 5 évre csinálunk.
Azt lehet tudni, hogy mennyire száraz anyagok ezek? Ha nem, legalább légszáraz az anyag ki fognak potyogni a csomók, vagy a csomók mentén repedezik (zsalu minőség). A Szlovákok sok olyan fát árulnak ami lábon száradt, ami a lehető legrosszabb. Szóval csak azt akarom kihozni ebből, hogy az olcsóság nem véletlen.
Én kizárólag Orosz fenyőből készítek mindent. Látom Bács megyei vagy, ezért ajánlok figyelmedbe egy fatelepet Baján: Tajga-Depo KFT Szegedi Úton.
Táblásítanak méretre is... Náluk veszek mindent és még nem kellett csalódnom.
Megadom a számát akinél szoktam rendezni a dolgokat: 30/3188821
(egyébként, faipari technikus vagyok) :)

_________________
Ha eltanulod a méheidtől a szorgalmat, nem lesz baj... (Hiezl Imre bácsi)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2009.12.28. 19:29 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.08.30. 06:21
Hozzászólások: 19
Tartózkodási hely: Ajnácskő
poszméh írta:
Fülek jól hangzik, közel van a határhoz.
Szombat délelőtt is nyitva vannak ezek a fűrésztelepek?
Úgy néz ki csak délelőtt tudnék menni.

Azt nem tudom,hogy szombaton dolgoznak-e de a két ünnep között szabadságolni szoktak.Újévben megpróbálok tel.számot szerezni és akkor lehet idópontot egyeztetni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2009.12.28. 12:59 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.12.06. 19:51
Hozzászólások: 71
Tartózkodási hely: Lakitelek
Fülek jól hangzik, közel van a határhoz.
Szombat délelőtt is nyitva vannak ezek a fűrésztelepek?
Úgy néz ki csak délelőtt tudnék menni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2009.12.28. 06:10 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.08.30. 06:21
Hozzászólások: 19
Tartózkodási hely: Ajnácskő
Alpár írta:
poszméh írta:
Sziasztok!
Lucfenyődeszkákat szeretnék vásárolni 2,5cm vastag 10cm széles, szállítás miatt 2m-es hosszban Szlovákiában.
Ha tud valaki tüzépcímet nem messze a határhoz, árat nyitvatartási időt esetleg,nagyon jól jönne.
Előre is köszi!

A Felvidéken, Almágyon vásároltuk deszkát, tavaly napra pontosan ilyenkor 28854ft-ért m3-ét. Igaz ez zsalu anyag . Kicsi ív hosszában van benne, de a vastagsága, és szélessége mm-re pontos.
A fűrésztelepes neve: Pocos Péter +421908855344

Almágyi fűrésztelep már nem üzemel,próbálkozzatok Füleken ott van több fűrésztelep is


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2009.12.27. 21:23 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.05. 07:29
Hozzászólások: 258
poszméh írta:
Sziasztok!
Lucfenyődeszkákat szeretnék vásárolni 2,5cm vastag 10cm széles, szállítás miatt 2m-es hosszban Szlovákiában.
Ha tud valaki tüzépcímet nem messze a határhoz, árat nyitvatartási időt esetleg,nagyon jól jönne.
Előre is köszi!

A Felvidéken, Almágyon vásároltuk deszkát, tavaly napra pontosan ilyenkor 28854ft-ért m3-ét. Igaz ez zsalu anyag . Kicsi ív hosszában van benne, de a vastagsága, és szélessége mm-re pontos.
A fűrésztelepes neve: Pocos Péter +421908855344


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2009.12.27. 20:48 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.11.01. 11:30
Hozzászólások: 419
Tartózkodási hely: Sz-Sz-Bereg megye (Kisvárda)
poszméh írta:
Sziasztok!
Lucfenyődeszkákat szeretnék vásárolni 2,5cm vastag 10cm széles, szállítás miatt 2m-es hosszban Szlovákiában.
Ha tud valaki tüzépcímet nem messze a határhoz, árat nyitvatartási időt esetleg,nagyon jól jönne.
Előre is köszi!
prebenyik de nem tudom milyen mesze van töled de elég mesze van: Románia nem közelebb van??


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2009.12.27. 20:11 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.12.06. 19:51
Hozzászólások: 71
Tartózkodási hely: Lakitelek
Sziasztok!
Lucfenyődeszkákat szeretnék vásárolni 2,5cm vastag 10cm széles, szállítás miatt 2m-es hosszban Szlovákiában.
Ha tud valaki tüzépcímet nem messze a határhoz, árat nyitvatartási időt esetleg,nagyon jól jönne.
Előre is köszi!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2009.12.27. 18:50 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.10.30. 15:04
Hozzászólások: 30
Tartózkodási hely: Tolna megye
Üdvözlök Mindenkit.
Bemutatkozásomban írtam hogy NB 18-as OSB kaptárakkal méhészkedem. Kolias érdeklődésére az OSB-ről néhány szót.A problémám a következő vele: a sarkoknál az anyag kezd szétnyílni, pedig vastagon be lett itatva olajfestékkel többszöri festés során, ez az esővíznek tudható be.Már felújítottam nagy részét a kaptáraknak és a sarkokat vékony kb. 1.5cm vastag és 7cm széles léccel borítottam. Így remélem jók lesznek. Továbbá az anyag felülete nem sima és a víz ott is kikezdi az anyagot ahol egy kicsit nem egyenletes. A hőszigetelő képessége is elmarad a fenyőfáétól állitólag, bár telelési gondom még nem volt. Ezek a hibák nem biztos hogy az anyag hibái, lehet hogy a gyártási helytelenségek, tapasztalatlanságok miatt alakultak ki. Ezek az én tapasztalataim. Előnye hogy könnyen, gyorsan lehet kaptárt készíteni belőle. Védett helyen állítólag nagyon jó lásd tolnai kontíner.(ezek még csak álmok). Következő 10 kaptárt már deszkából készitem a tél folyamán.
Bocs ha untattam valakit, de ez volt az első hozzászólásom.
Üdv.: Zolika


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2009.12.23. 12:05 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.10.11. 13:25
Hozzászólások: 2170
Tartózkodási hely: Észak, közép Nógrád, A Karancs 10km-es körzetén belül.
Pöte írta:
Vivaldi írta:
Vitatkozunk a takaráson? Jó téma. Vegyük alapul, hogy az apis melliféra alaptulajdonságai az utóbbi pár ezer évben nem igen változtak, így a telelésé sem. Tehát ötezer évvel ezelőtt még fa uduban teleltek a méhek. Mert válogathattak az érintetlen erdők óriás fáinak oduiban. és ott télen nyáron biztosan több méter fa volt, felfelé a fészkük felett,mint takarás, aminek hőszigetelő képessége igen nagy volt, és így szelektálódtak a méhek. Tehát mi ezt akarjuk pótolni a takarással. Tehát a természetben takarva volt a fészek télen. Most valaki kitalálta hogy nem kell takarni, ez azért van mert nagyon lucskosodtak az NB kaptárak a felső kijáró miatt, mivel itt alul nem forog a levegő. De ha alul van a kijáró nincs lucsok, főleg ha a Hunorban a felső fiókban teleltetünk ez tapasztalat. De kiváncsian várom mindenki véleményét.


Na hogy félre ne értsük egymást, a komoly felső takarást fontosnak tartom és nagyon gondolkodom a 6 keretes felső telelőfiók-berendezésen ( a két-két szélső keret helyére gyékénypárna menne, asszem Robi alkalmazza ezt a módszert többek között).

És nem kötekedésül, de azt megjegyezném, hogy még nem igen láttam olyan odvas fát aminek a nyílása akkorka lenne, mint amekkora téli kijárónyílást hagyunk a kaptáron. Persze az általad leírtak tökéletesen megállják a helyüket!

A kijárónyílás nagyságában igazad van. Volt már úgy hogy egy család kijáró nyílásást elfelejtettem leszűkíteni és beépítették, valami propolisz félével, egész kis lukat hagytak. Ezért én télire kis kijáró nyílást hagyok. Nem tapasztaltam semmilyen hátrányát. Nálam két Hunor fiókon, és alsó kijáró nyílásal vannak.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2009.12.23. 11:59 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.10.11. 13:25
Hozzászólások: 2170
Tartózkodási hely: Észak, közép Nógrád, A Karancs 10km-es körzetén belül.
beekeeper írta:
Pöte írta:
Példának belinkelném bee_hive méhészeti oldalát....

Burianti, vigyázat, eredeti Tamási rakodó tervvel nem csereszabatos.
A nyitott aljú fenekeknél nálam nincsenek keresztben elemek, tálca kihúzása után nem akartam kaptárszemét felfogó elemet.

Vivaldi, nincs esetleg képed vagy rajzod a kijárózáródról? Érdekelne, de gyenge a fantáziám a leíráshoz. Szabadalom mellé is kell majd rajz:-) üdv.

Lefényképezem és elküldöm, de most nagyon rossz az idő, és a méhek kinn vannak az erdőben, kicsit nehéz őket megközelíteni , illetve ilyenkor csak gyalog lehet. De majd megyek a napokban és elküldöm.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2009.12.21. 15:49 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Vivaldi írta:
Vitatkozunk a takaráson? Jó téma. Vegyük alapul, hogy az apis melliféra alaptulajdonságai az utóbbi pár ezer évben nem igen változtak, így a telelésé sem. Tehát ötezer évvel ezelőtt még fa uduban teleltek a méhek. Mert válogathattak az érintetlen erdők óriás fáinak oduiban. és ott télen nyáron biztosan több méter fa volt, felfelé a fészkük felett,mint takarás, aminek hőszigetelő képessége igen nagy volt, és így szelektálódtak a méhek. Tehát mi ezt akarjuk pótolni a takarással. Tehát a természetben takarva volt a fészek télen. Most valaki kitalálta hogy nem kell takarni, ez azért van mert nagyon lucskosodtak az NB kaptárak a felső kijáró miatt, mivel itt alul nem forog a levegő. De ha alul van a kijáró nincs lucsok, főleg ha a Hunorban a felső fiókban teleltetünk ez tapasztalat. De kiváncsian várom mindenki véleményét.


Na hogy félre ne értsük egymást, a komoly felső takarást fontosnak tartom és nagyon gondolkodom a 6 keretes felső telelőfiók-berendezésen ( a két-két szélső keret helyére gyékénypárna menne, asszem Robi alkalmazza ezt a módszert többek között).

És nem kötekedésül, de azt megjegyezném, hogy még nem igen láttam olyan odvas fát aminek a nyílása akkorka lenne, mint amekkora téli kijárónyílást hagyunk a kaptáron. Persze az általad leírtak tökéletesen megállják a helyüket!

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2009.12.20. 22:18 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.02.16. 23:39
Hozzászólások: 145
Pöte írta:
Példának belinkelném bee_hive méhészeti oldalát....

Burianti, vigyázat, eredeti Tamási rakodó tervvel nem csereszabatos.
A nyitott aljú fenekeknél nálam nincsenek keresztben elemek, tálca kihúzása után nem akartam kaptárszemét felfogó elemet.

Vivaldi, nincs esetleg képed vagy rajzod a kijárózáródról? Érdekelne, de gyenge a fantáziám a leíráshoz. Szabadalom mellé is kell majd rajz:-) üdv.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2009.12.20. 22:11 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.10.11. 13:25
Hozzászólások: 2170
Tartózkodási hely: Észak, közép Nógrád, A Karancs 10km-es körzetén belül.
Pöte írta:
burianti írta:
1. Az érdekelne főleg, hogy a taposórács kerete milyen vastagságú, és mennyi hely van közte és a keretek között?
2. Mennyi a távolság a taposórács és az alj között?
3. A kihúzható alj milyen anyagból készült, és milyen vastagságú?
4. Télen nem hideg-e az alj?



Hátulról kezdeném!

A higénikus aljjal való teleltetés örök vita kérdés azonban ezen vitatéma is ugyanúgy mint megannyi más abból indul, hogy belénk ( illetve a már régebben méhészkedőkbe ) súlykolt "fekvős" dolgokból adódik, történetesen itt abból, hogy minél jobban takarjuk a családot télen.
Amit a higénikus aljat használók hoznak föl az az, hogy a meleg úgyis fölfelé szál )és lám a föld mégiscsak forog!!)! A higénikus aljon keresztül hulló viaszszemcsék megfigyelésével kaptárbontás nélkül megmondható, hogy hol és hogyan helyeszkedik el a telelő fürt. Igaz, hogy a fészektér jobban szellőzik, de így nem penészedik be, nem keletkezik kondenzvíz, ami esetleg még a telelőfürtre is csöpöghetne... Lehet, hogy a család többet fogyaszt, de erre föl kell készülni. És ami megint nagy igazság, az az, hogy nem novemberben és decemberben kell takarni, hanem akkor amikor megindul a fiasítás, akkor meg egy jól kivitelezett higénikus alj zárótálcája sokat segít a szelőztetés csökkentése végett.

A kihúzható tálcát mindenki abból csinálja amihez olcsón hozzájut. :D Én peremezett horganylemezből csinálom, az a lényeg, hogy legyen tartása.

A taposórács és az alj között ( ahogy azt szerintem már írtam ) azért célszerű megtartani azt a 3 cm-t, mert az ilyen-olyan okból még élő atka ekkora távolságból már nem tud vissza ugrani a taposórácson közlekedő méhecskéinkre. ( Míg nem láttam a youtube-n nem is rég egy videót addig nem is hittem volna, hogy mekkorákat és milyen gyorsan ugrándozik az atka)

A keretek aljától számítva ( a keretek fiókban történő elhelyezkedésétől függően) 25-35 mm-re van a taposórács, nálam 30 mm. A taposórács aljban történő elhelyezése, rögzítése pedig részletkérdés, mindenki úgy csinálja, ahogy neki tetszik.

Példának belinkelném bee_hive méhészeti oldalát, ami sok segítséget nyújthat ( ez úton is kifejezném mindannyiunk háláját az oldal megalkótójának! :taps )
http://www.b_hive.extra.hu/Galeria_Kaptar.html

Vitatkozunk a takaráson? Jó téma. Vegyük alapul, hogy az apis melliféra alaptulajdonságai az utóbbi pár ezer évben nem igen változtak, így a telelésé sem. Tehát ötezer évvel ezelőtt még fa uduban teleltek a méhek. Mert válogathattak az érintetlen erdők óriás fáinak oduiban. és ott télen nyáron biztosan több méter fa volt, felfelé a fészkük felett,mint takarás, aminek hőszigetelő képessége igen nagy volt, és így szelektálódtak a méhek. Tehát mi ezt akarjuk pótolni a takarással. Tehát a természetben takarva volt a fészek télen. Most valaki kitalálta hogy nem kell takarni, ez azért van mert nagyon lucskosodtak az NB kaptárak a felső kijáró miatt, mivel itt alul nem forog a levegő. De ha alul van a kijáró nincs lucsok, főleg ha a Hunorban a felső fiókban teleltetünk ez tapasztalat. De kiváncsian várom mindenki véleményét.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2009.12.20. 12:58 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
burianti írta:
1. Az érdekelne főleg, hogy a taposórács kerete milyen vastagságú, és mennyi hely van közte és a keretek között?
2. Mennyi a távolság a taposórács és az alj között?
3. A kihúzható alj milyen anyagból készült, és milyen vastagságú?
4. Télen nem hideg-e az alj?



Hátulról kezdeném!

A higénikus aljjal való teleltetés örök vita kérdés azonban ezen vitatéma is ugyanúgy mint megannyi más abból indul, hogy belénk ( illetve a már régebben méhészkedőkbe ) súlykolt "fekvős" dolgokból adódik, történetesen itt abból, hogy minél jobban takarjuk a családot télen.
Amit a higénikus aljat használók hoznak föl az az, hogy a meleg úgyis fölfelé szál )és lám a föld mégiscsak forog!!)! A higénikus aljon keresztül hulló viaszszemcsék megfigyelésével kaptárbontás nélkül megmondható, hogy hol és hogyan helyeszkedik el a telelő fürt. Igaz, hogy a fészektér jobban szellőzik, de így nem penészedik be, nem keletkezik kondenzvíz, ami esetleg még a telelőfürtre is csöpöghetne... Lehet, hogy a család többet fogyaszt, de erre föl kell készülni. És ami megint nagy igazság, az az, hogy nem novemberben és decemberben kell takarni, hanem akkor amikor megindul a fiasítás, akkor meg egy jól kivitelezett higénikus alj zárótálcája sokat segít a szelőztetés csökkentése végett.

A kihúzható tálcát mindenki abból csinálja amihez olcsón hozzájut. :D Én peremezett horganylemezből csinálom, az a lényeg, hogy legyen tartása.

A taposórács és az alj között ( ahogy azt szerintem már írtam ) azért célszerű megtartani azt a 3 cm-t, mert az ilyen-olyan okból még élő atka ekkora távolságból már nem tud vissza ugrani a taposórácson közlekedő méhecskéinkre. ( Míg nem láttam a youtube-n nem is rég egy videót addig nem is hittem volna, hogy mekkorákat és milyen gyorsan ugrándozik az atka)

A keretek aljától számítva ( a keretek fiókban történő elhelyezkedésétől függően) 25-35 mm-re van a taposórács, nálam 30 mm. A taposórács aljban történő elhelyezése, rögzítése pedig részletkérdés, mindenki úgy csinálja, ahogy neki tetszik.

Példának belinkelném bee_hive méhészeti oldalát, ami sok segítséget nyújthat ( ez úton is kifejezném mindannyiunk háláját az oldal megalkótójának! :taps )
http://www.b_hive.extra.hu/Galeria_Kaptar.html

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2009.12.20. 12:32 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.02.16. 23:39
Hozzászólások: 145
...


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára beekeeper 2010.02.17. 21:09-kor.

Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2009.12.20. 09:50 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.10.26. 14:52
Hozzászólások: 4
Tartózkodási hely: Mohács
Sziasztok !

Nagyon jó tippeket kaptam Pötétől és Beekeepertől kaptárgyártás terén. Köszönöm a hozzászólásotokat, és a kaptárleírásokat, képeket!

Egy dolog még nagyon érdekelne. A higénikus alj méretei középboczonádi rakodókatárhoz. Beepeeker feltett egy képet taposórács nélkül. Légyszíves a taposórácsos képet is tedd fel, ha tudod!

1. Az érdekelne főleg, hogy a taposórács kerete milyen vastagságú, és mennyi hely van közte és a keretek között?
2. Mennyi a távolság a taposórács és az alj között?
3. A kihúzható alj milyen anyagból készült, és milyen vastagságú?
4. Télen nem hideg-e az alj?


Előre is köszönöm válaszaitokat!

_________________
Közép-boczonádi
Burianti


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2009.12.16. 17:03 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.10.11. 13:25
Hozzászólások: 2170
Tartózkodási hely: Észak, közép Nógrád, A Karancs 10km-es körzetén belül.
Pöte írta:
beekeeper írta:
Burianti,
Minden tanács hasznos lehet. Én arra hívnám fel a figyelmedet, hogy a 27 cm-es keretméret az a hunor, a középboczonádi pedig 29 cm.



Igen valóban! :ut Meló után kicsit szétszórt vagyok! :re

Még ami megfontolás kérdése az az, hogy a keretvállak felfüggesztését milyen mélységben kerülnek bemarásra ( 10-20 mm között szokás ). Egyébként az Én fiókjaim is 36.5 cm szélesek, nincs azzal semmi gond, ha nagyon ragaszt a család akkor így is úgy is feszgetni kell a kereteket.
A menekülőtér méretét tényleg ajánlott jól megválasztani, nálam azért 9,5 cm mert így kettő kiad egy félfiókot!
Higiénikus aljnál ajánlott a rács és a zárótálca között 3 cm-t hagyni, mert vizsgálatok szerint ekkorát képes ugrani az atka. Persze ez egy kicsit növeli a kaptár magasságát. A kijárózáró ( szűkítő ) léc kialakításán érdemes még elgondolkodni, Én azért használom a fölülnézetből "A" betűt formáló zárólécet, mert az nem esik be, könnyebb ki- és berakni.

És itt vannak a tamási tervek:
http://www.kepfeltoltes.hu/view/080816/ ... es.hu_.jpg
http://www.kepfeltoltes.hu/view/080816/ ... es.hu_.jpg

Kijárószűkítő, majd szabadalmaztatom. Anyagszükséklet: 1 darab fenyő deszka ami olyan vastag mint a kijáró magasság, mínusz az aljára ragasztott farost, vagy más anyag vastagsága. És ezek 5cm szélesek, de a méret itt nem nagyon lényeges, csak a magasság és a szélesség hogy csússzon ki-be.
A deszkából kivágunk dekopír fűrésszel annyit hogy maradjon körbe kb 15mm perem Jó v alakban is. És rá ragaszuk az aljára a lemezt, vagy szögezzük vagy akárhogy. Ez a szállódeszka is, ha kihúzzuk, nagyobb a rés ha betoljuk kisebb. Ha teljesen betoljuk akkor zárunk. én ezt használom négy éve, igaz hogy ez csak akkor jó ha a kijáró nyíllás a fenéken van.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2009.12.16. 11:04 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
beekeeper írta:
Burianti,
Minden tanács hasznos lehet. Én arra hívnám fel a figyelmedet, hogy a 27 cm-es keretméret az a hunor, a középboczonádi pedig 29 cm.



Igen valóban! :ut Meló után kicsit szétszórt vagyok! :re

Még ami megfontolás kérdése az az, hogy a keretvállak felfüggesztését milyen mélységben kerülnek bemarásra ( 10-20 mm között szokás ). Egyébként az Én fiókjaim is 36.5 cm szélesek, nincs azzal semmi gond, ha nagyon ragaszt a család akkor így is úgy is feszgetni kell a kereteket.
A menekülőtér méretét tényleg ajánlott jól megválasztani, nálam azért 9,5 cm mert így kettő kiad egy félfiókot!
Higiénikus aljnál ajánlott a rács és a zárótálca között 3 cm-t hagyni, mert vizsgálatok szerint ekkorát képes ugrani az atka. Persze ez egy kicsit növeli a kaptár magasságát. A kijárózáró ( szűkítő ) léc kialakításán érdemes még elgondolkodni, Én azért használom a fölülnézetből "A" betűt formáló zárólécet, mert az nem esik be, könnyebb ki- és berakni.

És itt vannak a tamási tervek:
http://www.kepfeltoltes.hu/view/080816/ ... es.hu_.jpg
http://www.kepfeltoltes.hu/view/080816/ ... es.hu_.jpg

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2009.12.16. 10:57 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.02.16. 23:39
Hozzászólások: 145
Asztalosüzemi porrobbanás tipikusan az elszívó csőrendszeren belül keletkezik, szikra okozza, ami elszívott fémforgács miatt jön létre.
Szikraérzékelő és beépített vizes oltórendszer a védekezés.
De nem a méhész műhelyében, szerintem...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2009.12.16. 08:48 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 18:10
Hozzászólások: 1315
Tartózkodási hely: Dél-Somogy, Babócsa
Tüzoltó!
Mi a gyalulási munkákat még a hidegek beállta előtt végezzük, ekkor még nincs befűtve a műhelyben. Persze a falcolások és a körfűrészes munkák során is keletkezik por, de a tűzveszély nálunk ekkor is kizárható, mivel a fűrészporos kályha a műhely másik helyiségében van. Amikor nagyon poros munkát végzünk, arra az időre bezárjuk a két helyiség közötti ajtót. Persze így némileg persze lehül az a rész, de hát egyébként sem pólóban dolgozunk, úgyhogy azért azt sem lehet mondani, hogy fáznánk. A lényeg, hogy sem veszélyes mennyiségű por, sem forgács nem kerül a kályha közelébe.
Mindent ugye a helyi körülmények döntenek el, nálunk ezzel a módszerrel nélkülözhető a porelszívó.

Virgó!
A mi gépünk azért nem tömődik el, mivel az egyengető asztalt a bemenő oldalon leszedjük, amikor vastagolást végzünk, így a gyalufej simán kiszórja a forgácsot.

_________________
Kolics Róbert
1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2009.12.15. 22:46 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.02.16. 23:39
Hozzászólások: 145
...


A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára beekeeper 2010.02.17. 21:09-kor.

Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2009.12.15. 21:46 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
virgó írta:
Tűzoltó!Nem igazán értek ehhez,csak egy falusi gyerek vagyok,de a porrobbanáshoz már hatalmas koncentrációban kell jelen lenni a pornak.


Nem is a koncentrációban van a fő veszély hanem az aprítottsági fokban. (Még az alumíniumot is fel lehet robbantani ha elég apróra "reszeled".)
Szóval a porrobbanással elsősorban akkor kell számolni ha valaki csiszológépet is használ. Szerencsére azonban az nekünk nem nagyon kell.

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2009.12.15. 20:56 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.10.26. 14:52
Hozzászólások: 4
Tartózkodási hely: Mohács
Köszönöm a segítséged!

_________________
Közép-boczonádi
Burianti


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2009.12.15. 20:29 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.10.11. 13:25
Hozzászólások: 2170
Tartózkodási hely: Észak, közép Nógrád, A Karancs 10km-es körzetén belül.
virgó írta:
Robi!Csúszdát azért használok ,mert ha a vastagoló asztalt teljesen leengedem és oda rakom a csúszdát akkor egyáltalán nem tömődik el a forgácstól a gép.Viszont ha nem használnám akkor igencsak hamar eltömődne. Vivaldi!Ez egy kisipari ,azaz nem gyári gyalugép. Tűzoltó!Nem igazán értek ehhez,csak egy falusi gyerek vagyok,de a porrobbanáshoz már hatalmas koncentrációban kell jelen lenni a pornak.Na már most aki ezt a mennyiséget megvárja,hogy felgyűljön annak nincs ki mind a 4 kereke!Hacsak havonta egyszer csinálok nagytakarítást a műhelybe akkor sem fordul elő ilyesmi.Egyet viszont érdemes szemügy előtt tartani fűtési idény lévén:a kályhát sűrűen kell portalanítani,és akkor nem lesz gond. Pöte!A poroltó tényleg jó ötlet,asszem be is szerzek egyet.

Nem tudom ki készítette, de mivel én is magamnak készítettem a gépeket, tudom mi az. Ha látod mond meg neki hogy le a kalappal előtte. Ha közelebb laknánk elmennék megnézni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2009.12.15. 20:26 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
burianti írta:
Sziasztok Méhészek!
Érdeklődni szeretnék, hogy tudna-e valaki közép-boczonádi rakodókaptárról tervrajzot küldeni!


Üdv!

Keress csak vissza a topikban, megtalálod a 1/2 tamási rakodó tervrajzát, annyi, hogy a keret nem 18 cm, hanem 29 cm magas, így a fiók sem 19 cm, hanem 28 cm magas lesz és csá!

Ja és neked is csak ajánlani tudom a bemutatkozós topikot!

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Pöte 2010.01.27. 19:11-kor.

Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2009.12.15. 20:20 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.06.12. 13:49
Hozzászólások: 469
Tartózkodási hely: Közép-Zala
Robi!Csúszdát azért használok ,mert ha a vastagoló asztalt teljesen leengedem és oda rakom a csúszdát akkor egyáltalán nem tömődik el a forgácstól a gép.Viszont ha nem használnám akkor igencsak hamar eltömődne. Vivaldi!Ez egy kisipari ,azaz nem gyári gyalugép. Tűzoltó!Nem igazán értek ehhez,csak egy falusi gyerek vagyok,de a porrobbanáshoz már hatalmas koncentrációban kell jelen lenni a pornak.Na már most aki ezt a mennyiséget megvárja,hogy felgyűljön annak nincs ki mind a 4 kereke!Hacsak havonta egyszer csinálok nagytakarítást a műhelybe akkor sem fordul elő ilyesmi.Egyet viszont érdemes szemügy előtt tartani fűtési idény lévén:a kályhát sűrűen kell portalanítani,és akkor nem lesz gond. Pöte!A poroltó tényleg jó ötlet,asszem be is szerzek egyet.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2009.12.15. 19:42 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.10.26. 14:52
Hozzászólások: 4
Tartózkodási hely: Mohács
Sziasztok Méhészek!
Érdeklődni szeretnék, hogy tudna-e valaki közép-boczonádi rakodókaptárról tervrajzot küldeni!

_________________
Közép-boczonádi
Burianti


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2009.12.15. 19:19 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
tűzoltó írta:
Robi!

Porelszívás nélkül fokozott a tűzveszély. Nem csak annál a gépnél ahol keletkezik a por, hanem mindenhol ahova lerakódik.
És ha minden összevág még porrobbanás is kialakulhat.
De lehet , hogy ez csak szakmai ártalom. :ut


Mondjuk szerintem egy kisebb műhelyben is illik rendszeresíteni egy kézi tűzoltókészüléket, hisz egy esetleges tűzeset sokkal nagyobb kárt okozhat, mint egy ilyen ára, időközi újratöltése. Ha csak annyiban segít, hogy adjon egy kis időt a tűzoltóknak az már jó!

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2009.12.15. 18:18 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
Robi!

Porelszívás nélkül fokozott a tűzveszély. Nem csak annál a gépnél ahol keletkezik a por, hanem mindenhol ahova lerakódik.
És ha minden összevág még porrobbanás is kialakulhat.
De lehet , hogy ez csak szakmai ártalom. :ut

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2009.12.15. 16:31 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.10.11. 13:25
Hozzászólások: 2170
Tartózkodási hely: Észak, közép Nógrád, A Karancs 10km-es körzetén belül.
virgó írta:
Kiugrottam a műhelybe lefényképeztem az enyémet.Ilyesmi,talán tudtok belőle hasznosítani valamit.
Csatolmány:
gyalúgép 005.jpg
Csatolmány:
gyalúgép 008.jpg
Csatolmány:
gyalúgép 006.jpg

Nem tudtam kivenni a képből, mert lehet a gép nagyon jól elkészített egyedi gyártású, és lehet gyári is. A kettő közül melyik?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2009.12.14. 21:22 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 18:10
Hozzászólások: 1315
Tartózkodási hely: Dél-Somogy, Babócsa
virgó írta:
Sziasztok!Ha nem lesz meg az elszívó akkor se kell föltétlen boltba rohanni drága elszívókért.Csináltok lemezből egy csúszda szerűséget és ezt használjátok a sziács kivezetésére .Így nem tömődik el a gépetek,igaz a sziácsot így lapátolni kell,de szerintem ez nem nagy gond.Ráadásul ha én rakom a szíácsot a zsákba akkor jó meg is lehet tömni.Az elszívó meg csak lazán nyomja az anyagot a zsákba!

Egyetértek veled porelszívó témában. 10 éve mikor nekiálltunk a kaptárgyártásnak, eleinte erőlködtünk, hogy legyen. Aztán máig sincs, nem is hiányzik és semmi hátrányát nem érezzük ennek. Enyhébb időben nyitott műhelyajtónál végezzük a "tömeggyalulást". Utánna - ha már nagy a kupac - felszedjük a forgácsot és jó tömören belegyömöszöljük a nagyméretű kukás zsákokba, ilyenkor télen meg megy a fűrészporos kályhába.
Persze ez a takarítás időt vesz igénybe, de hát ez is az asztalosmunka része.
Ja és még csak ferde csúszdát sem használunk.
Nagyon poros munkáknál porvédő maszkot veszünk fel.

Szóval biztosan hasznos a porelszívó, de ha nincs az sem akadály.

_________________
Kolics Róbert
1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2009.12.14. 20:07 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.03. 16:46
Hozzászólások: 109
Tartózkodási hely: Gerecse
Amúgy a porelszívó ilyen amit vettem:
http://www.praktikerwebshop.hu/kereses/ ... k_talalat=

Van még neki egy,ha valakit érdekel,nekem 28.000-ért adta oda.Alig volt használva.Ha valakit érdekel,akkor meg tudom adni a számát és akkor nem kell a vateráról megvenni.Maglódon található az elszívó.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2009.12.14. 11:10 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.11.03. 17:43
Hozzászólások: 310
Tartózkodási hely: Kiskőrös
piglertibor írta:
Sziasztok!Szerintetek,mennyi a reális ára 1db. hunor kaptárnak kompletten,keretek nélkül?

Ez sok mindentöl függ.
Mennyi fiokkal.
Milyen aljjal. (sima, higiénikus)
Fiokokon van-e kijáró.
Tetö vasalva van-e.
Én a 4 fiokos 1/2nb kaptárt, minden fiokon kijároval, vasalt tetövel 12.800ért vettem (netto)
Ugyanez higiénikus aljal +2500ft, taposoráccsal.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 5708 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101 ... 115  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 31 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.