Pontos idő: 2024.03.29. 11:00

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1031 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 21  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Finommechanikai műszerek a méhészetben
HozzászólásElküldve: 2013.12.04. 20:35 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.12.06. 19:51
Hozzászólások: 71
Tartózkodási hely: Lakitelek
Valaki használ ilyen nxomkövetőt? Hogy működik? Tapasztalatok?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Finommechanikai műszerek a méhészetben
HozzászólásElküldve: 2013.12.04. 17:12 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Már többször felmerült itt ez az eszköz, ha nagyon érdekel hong-kongból 15-30 dollárért postával együtt meg tudod rendelni.

http://www.ebay.com/itm/SPY-Real-Time-G ... 3a87259632

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Finommechanikai műszerek a méhészetben
HozzászólásElküldve: 2013.12.04. 16:53 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.06.13. 21:05
Hozzászólások: 18
Tartózkodási hely: Balassagyarmat
Most találtam:
http://mini-gps-nyomkoveto.com/
Szerintem a méhészetben is lehetne használni, nem csak a barátnő követésére. :idea:


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Finommechanikai műszerek a méhészetben
HozzászólásElküldve: 2013.11.02. 22:05 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2012.03.16. 20:24
Hozzászólások: 12
Igen, megoldható.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Finommechanikai műszerek a méhészetben
HozzászólásElküldve: 2013.11.02. 21:20 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.05.16. 11:25
Hozzászólások: 1523
Gondolom akkor azt is meg lehetne csinálni, hogy több kamera küldené a jelet erre az elrejtett egységre. Mert ha a tolvaj mondjuk nekiáll leszerelni, szétverni az egyik kamerát, addig egy másik még tudna használható felvételeket készíteni, míg az is sorra nem kerülne.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Finommechanikai műszerek a méhészetben
HozzászólásElküldve: 2013.11.02. 20:19 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2012.03.16. 20:24
Hozzászólások: 12
Szia,

Ez természetesen megoldható, csak drágítja a rendszert, ha normális, használható minőséget szeretnénk.
Legegyszerűbb megoldása olyan IP kamera, ami tud wifit, bonyolultabb megoldás a külön rádiós eszköz.

Arra is tekintettel kell lenni, hogy energiaigénye is jóval nagyobb, mindkét helyszínt meg kell táplálni. De ha ez nem akadály, mi működő műszaki megoldást tudunk adni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Finommechanikai műszerek a méhészetben
HozzászólásElküldve: 2013.11.02. 12:45 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.05.16. 11:25
Hozzászólások: 1523
A riasztó témához eszembe jutott egy ötlet, bocs, ha esetleg már volt szó róla. Szóval, említettétek, hogy a mobilhálózaton működő riasztóknál gond, hogy előfordulnak nem lefedett helyek, így értelemszerűen nem is működik a rendszer. Ezen gondolkodtam és az jutott eszembe, hogy mi lenne, ha az ilyen helyzetekre a kamera által készített fotókat a rendszer átmentené a közelben (50-100 méteres körzetben) elrejtett memória egységbe, rádióhullámok segítségével. Vagyis ha elviszik a kamerát (ami a hagyományos vadkameráknál a benne lévő memóriakártyára menti a képeket), így akkor is meglennének a fotók. Vagy lehetne eleve egy ilyen köztes rendszer, három szintű védelem:
1. Vadkamera, helyben őrzi a képeket.
2. Ez az átjátszós, ami külön egységre menti.
3. Ami mobilhálózaton elküldi a képeket.

A memóriaegységet el lehet dugni valahol a közelben, egy erdőben ez nem olyan nagy gond, hogy ne találják meg. Ha mondjuk egy háromrészes létrával felrakjuk 7-8 méter magasra, mondjuk egy ág felső oldalára, hogy alulról ne látszódjon, akkor tuti, hogy senki nem fogja megtalálni. Ha elviszik a kamerát, a képek akkor is megmaradnak. Ezeknek természetesen többféle változata lehetséges, ettől még a riasztás kimehetne mobilhálózaton, ha van. Vagy akár úgy megcsinálni, hogy ha nem tudja a képeket hálózaton elküldeni, akkor mentené át a tartalék egységre. Mi a véleményetek? Az lényeges lenne, hogy ne vezeték menjen a kamera és a memóriaegység között, mert úgy meg lehetne találni a memóriaegységet is. Ha így lenne kialakítva, akkor eleve lehetne a kamerát (kamerákat) úgy elhelyezni, hogy jobb képeket készítsenek, nem kellene azon agyalni, hogy az is védve legyen a kíváncsi szemek elől.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Finommechanikai műszerek a méhészetben
HozzászólásElküldve: 2013.11.01. 14:35 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.05.19. 10:43
Hozzászólások: 1724
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun
rabi írta:
...


Ha a CREEP-re gondolsz akkor a kúszás mértéke a mérvadó. Mint csizmaziag írta 50 nap alatt 176gr mászik el szerintem az a méhészetben kb a kerekítési hibával egyenlő.

A TEMPERATURE DRIFT-et viszont lehet szoftveresen korrigálni. De ha ez pl 10℃ -30℃ között csak 10 dkg akkor ez nem igazán mérvadó ugyanaz mint az előző.
Megjegyzem nekem ha még szoftveresen kompenzálom akkor ez 10 gr lett.

_________________
A súlytalan aki nem akarja megmondani a "valót" :-)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Finommechanikai műszerek a méhészetben
HozzászólásElküldve: 2013.11.01. 13:47 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2012.03.16. 20:24
Hozzászólások: 12
Sziasztok,

Sajnos a valóságban ez nem ilyen egyszerű. Ha csak szoftveresen lehetne korrigálni a mérési eltérést folyamatos terhelésű cellánál, már minden neves gyártó, mint pl. a német Bizerba, vagy akár a hazai Metrisoft is rég gyártott volna valamilyen gazdaságosabb méhészmérleget. Nem véletlenül nincs. Még drága cellákkal sem, nemhogy a szóban forgó pár ezer forintossal :(

Fehérvári találkozókon sokan emlegették, hogy a megvásárolt olcsómérleg a sarokban áll, mert nem jó semmire. Ha jár erre valaki, beszámolhatna erről. Láttam már kivitelezést egyetlen cellán "billegő" kaptárral, ami már elméletileg is képtelenség, hiszen a cella még csavarodik is ilyenkor, az meg igencsak nem fér bele a műszaki követelményekbe.

Persze az otthoni kísérletezés az teljesen rendjénvaló, csak többen ezt hitelesként árulják.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Finommechanikai műszerek a méhészetben
HozzászólásElküldve: 2013.11.01. 09:15 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.05.19. 10:43
Hozzászólások: 1724
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun
Egy kis kiegészítés:

ZERO DRIFT A súly levétele után nem tér vissza a nulla helyzetbe. Ezért a következő mérésed ezzel az eltolódással növekszik vagy csökken. Ezt tárázással lehet kiküszöbölni. Ez akár lehet automatikus is.

TEMPERATURE DRIFT: Ez a leggázosabb szerintem. Mivel a szobamérlegeknél nincs hőkompenzáció így a napi hőingást nem tolerálja, nagyok lesznek a napi eltérések a hőfok függvényében. Nem ugyanaz mint a CREEP. Mert itt napon belül változik fel és le.
A hőkompenzációs mérlegcellával lehet kiküszöbölni és szoftveres hőkompenzációval.

CREEP: Ez egy hosszútávú csúszási folyamat mikor a mérlegcellán folyamatosan rajta van a súly. Akkor beszélünk CREEP-ről ha minden környezeti változók és feltételek állandók maradtak.
Ennek is meg kell nézni a mértékét de ahogy csizmaziag fórumtársunk írta az ő esetében ez elhanyagolható mivel napi változása 3,52 gramm.

Robotur! Szerintem meg kell nézned 10-20 kilóval kb 10 napig szobahőmérsékleten, hogy mekkora a CREEP-je ha ez elhanyagolható akkor kitenni a szabadban és így megnézni a TEMPERATURE DRIFT-jét, hogy mekkora a változás. Le kell olvasni reggel délben este a különböző hőmérsékleteknél. Azt tudni kell, hogy összeadódik a kettő .
Ha ez is megfelel és nem nagyok a változások akkor nem rossz a mérleged. :-)

Egy videó a személymérlegek pontosságáról:

_________________
A súlytalan aki nem akarja megmondani a "valót" :-)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Finommechanikai műszerek a méhészetben
HozzászólásElküldve: 2013.11.01. 06:52 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.16. 20:14
Hozzászólások: 400
Tartózkodási hely: Jász- Nagykun- Szolnok
Csak a főhordásokon mérek, így nincs 50 napos folyamatos terhelés. Talán kilókat mégsem mászik el. (Ha mégis, akkor sincs baj, mert mechanikus mérlegekkel is mérek.) Nagyot nem vesztek, 1500 pénzért vettem lomistól. De azért köszi a tippet, A következő építésekor hasznos lehet.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Finommechanikai műszerek a méhészetben
HozzászólásElküldve: 2013.10.31. 19:03 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.10.28. 19:00
Hozzászólások: 350
Tartózkodási hely: Somogy megye, Siófok
És egy jópár kilós tárgyat hagyjál rajta pár napig. A folyamatos terhelés miatt is el fog mászni, nem kicsit...
Röviden a folyamatos terhelés miatti kúszásról: http://www.dh-scales.com/faq_hu.html
A fenti mérleg 50 nap alatt 176 grammot mászott el (100kg-mal terhelve), nem pedig kilókat, mint a szobamérlegek szenzorai!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Finommechanikai műszerek a méhészetben
HozzászólásElküldve: 2013.10.31. 14:11 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.16. 20:14
Hozzászólások: 400
Tartózkodási hely: Jász- Nagykun- Szolnok
Az lesz majd tesztelem, egy Medion mérleget alakítottam át.
http://www.ebay.de/itm/Medion-Glas-Desi ... 0694322282


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Finommechanikai műszerek a méhészetben
HozzászólásElküldve: 2013.10.31. 13:30 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.05.19. 10:43
Hozzászólások: 1724
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun
Én csak a mérlegcelláit használtam fel. Lehet a mérleg elektronikájában van hőkompenzáció és ezáltal pontosabb.
De próbáld ki, vidd ki a szabadban és és olvasd le párszor. Most nappal 20 este 8-10 fok van, elválik mennyire pontos, lehet a tied jobb széria.

_________________
A súlytalan aki nem akarja megmondani a "valót" :-)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Finommechanikai műszerek a méhészetben
HozzászólásElküldve: 2013.10.31. 13:20 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.16. 20:14
Hozzászólások: 400
Tartózkodási hely: Jász- Nagykun- Szolnok
Szóval akkor, számíthatok 1Kg-os eltésrésre is. Ez nem túl biztató. Ha jól értelmezem, akkor kész személyi mérlegekből, jobbat nem is lehet kihozni. 10-20 deka eltérés nem érdekel, de azért a kiló már sok.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Finommechanikai műszerek a méhészetben
HozzászólásElküldve: 2013.10.31. 11:15 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.05.19. 10:43
Hozzászólások: 1724
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun
Tanulásnak jó volt az is. De nekem odakint tesztelés alatt 1 kg-ot mozgott +10 +30 ℃ között.

Rendes mérlegcellában van gyári hőkompenzáció kb 35$ körül van az ára.
Ha csinálod akkor érdemes ilyesmivel csinálni. 10 dkg alatti volt a +10 +30 ℃ közötti mozgása. Ha csinálsz hozzá szoftveresen hőmérséklet korrekciót akkor 1 dkg körül megáll a mozgás.

Csatolmány:
mérlegcella.JPG


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
A súlytalan aki nem akarja megmondani a "valót" :-)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Finommechanikai műszerek a méhészetben
HozzászólásElküldve: 2013.10.31. 10:28 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.16. 20:14
Hozzászólások: 400
Tartózkodási hely: Jász- Nagykun- Szolnok
Sikeresen megépítettem egy digitális kaptármérleget, egy szobamérlegből. Én is tapasztalom a hőmérséklettől függő mérési eltérést.
A tesztelés zárttérben történik, rápakoltam egy üres kaptárt, csak a hőmérséklet változó, eddig 0,1 Kg volt a mérési eltérés. Valószínűsítem, lesz ez még több, is nagyobb hőmérséklet ingadozás esetén.
Milyen mérlegből lehetne, pontosabb kaptármérleget építeni?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Finommechanikai műszerek a méhészetben
HozzászólásElküldve: 2013.10.29. 23:47 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2013.10.28. 21:10
Hozzászólások: 5
Csalánosi írta:
csija írta:
Sziasztok
Gondolkodom egy gsm pager riasztó vásárlásán,a kérdésem az lenne a hozzáértőktől hogy mi a különbség a zsotomatos pager és itt az adok veszek-ben hirdetett riasztó között.Úgy látom hogy a kettő között lényeges árkülönbség van,és nem értem miért?


Szia!

Az, hogy ki, hogy alakítja ki az árait az cégfüggő. Sok mindentől függ pl. mennyiért tudják beszerezni a cuccokat, mekkora rezsit kell elbírnia a terméknek, mekkora a tulajok nyereség igénye stb.

Olvastam volna a csizmaziag fórumtársunk riasztójáról is de nem találtam róla semmit.

Betternet vs Zsotomat
Ez elméleti vizsgálat a leírásokból képekből kiindulva mert egyik sem volt még a kezemben.
Arról majd ír valaki aminek van ilyen szerkezet vagy esetleg Ők maguk.
Szerintem nagy különbség nincs vagyis egyet találtam. A Zsotomatos folyamatosan be van kapcsolva így 2 hét az akku ideje a Betternetes 62,5 napot ír. (megjegyzem ez elméleti szám 9000 mAh /6 mA= 62,5 nap ha 30%-os akkunál még működik akkor ez csak 36 nap)
A Zsotomatos is megtudja csinálni szerintem ha igény van rá. Megkérdeztem tőle miért így csinálta azt írta, hogy azért mert szerinte így azonnal tud riasztani nem kell a power down-ból felállni a rendszernek.

Mind a kettő mikrokontroller vezérlésű.
A Betternetes ha jól olvastam integrálva van az RF vevő a Zsotomatnál hozzá kell kapcsolni.
Mind a kettő RF riasztó adója kb 100 m tud.
Mind a kettő dőléskapcsolós.

A Zsotomatoshoz találtam leírást a komkrét programozásához, működéséhez:
http://www.zsotomat.hu/files/ZSGSM_7.pdf

És még valami:
Zsotomat az egyik levelében az alábbit írta ami azért jelent valamit egy tök ismeretlen embernek írva:
Ha komolyabban érdekli a dolog egy eszközt oda tudok adni kipróbálásra , aminek visszatérítem az árát ha a készülék valamiért nem megfelelő Önnek vagy másképp dönt.



A lopások topicban megtalálható a válaszom....


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Finommechanikai műszerek a méhészetben
HozzászólásElküldve: 2013.10.29. 22:54 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.05.19. 10:43
Hozzászólások: 1724
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun
Igaz az eleje ugyanaz volt de a többi nem. :-(

_________________
A súlytalan aki nem akarja megmondani a "valót" :-)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Finommechanikai műszerek a méhészetben
HozzászólásElküldve: 2013.10.29. 22:00 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2013.10.28. 21:10
Hozzászólások: 5
Elég egy helyre beírni!

Moderátor


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Finommechanikai műszerek a méhészetben
HozzászólásElküldve: 2013.10.29. 21:40 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.10.28. 19:00
Hozzászólások: 350
Tartózkodási hely: Somogy megye, Siófok
És volt előzménye is, ahol le is írtam:

csizmaziag írta:
Vevői igényre riasztó modullal lesz bővíthető a kaptármérlegem.
Az alkalmazható külső eszközöknek megfelelően két bemenete lesz, egy rövidzárra aktiváló és egy szakadásra aktiváló. Nem külön riasztó egység készül, hanem a mérleghez rendelhető opcióként a plusz modul. Riasztás esetén SMS-t küld a tulajdonos telefonjára. Aktiválása szintén SMS üzenetben történik.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Finommechanikai műszerek a méhészetben
HozzászólásElküldve: 2013.10.29. 21:36 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.05.19. 10:43
Hozzászólások: 1724
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun
csizmaziag írta:
abrakazabra írta:
Külön riasztórendszert miért nem csinálsz? Biztosan sokan vannak, akiket az érdekelne, mérlegre viszont nincs szükségük.


Akkor másként fogalmazok. Riasztót gyártok, amely mellesleg kezeli a mérleg mérőcellájáról érkező jelet is, és továbbítja a felhasználónak.
Egyébként ha szeretnél riasztót, rendeld meg és küldök egyet mérleg nélkül...


Ezt írtad ezért mertem megemlíteni.

_________________
A súlytalan aki nem akarja megmondani a "valót" :-)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Finommechanikai műszerek a méhészetben
HozzászólásElküldve: 2013.10.29. 21:32 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.10.28. 19:00
Hozzászólások: 350
Tartózkodási hely: Somogy megye, Siófok
Az enyémről azért nem találtál leírást, mert nincs (még).
Csak a mérlegen van egy riasztó (pontosabban kettő, egy rövidzár és egy szakadó) bemenet, melynek változása esetén üzenetet küld a mérleg a tulajdonos telefonjára. Egy vevőcsoportom kért ilyen "opciót". Nekik konkrét tervük volt, hogy mit kapcsolnak rá, én pedig megcsináltam. Mivel a fejlesztés megtörtént, így bekerült a rendelhető opciók közé.

Nem értem, miért kellene olyan dolgot gyártanom, amiből gyorsan kettőt is találtatok, de még több is van.
Ha olyan elvárások vannak, amiket ezek az eszközök nem tudnak, beszéljük meg és legyártom.
Nem egy bonyolult dolog, de a fejlesztés idő, a megtérülés lassú és kérdéses.

Úgy gondolom, hogy a mérlegem tudja azt, amit tudnia kell, a konkurencia hasonló mérlegeinek sok hibáját sikerült orvosolni. Egyelőre ezt gyártom, folyamatosan, szerencsére fogy is és nincs is velük probléma.

De ha tényleg komolyan gondolod, keress meg akár privátban és átbeszéljük a riasztós témát is...

Üdv:
Csizmazia Gábor - http://www.dh-scales.com


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Finommechanikai műszerek a méhészetben
HozzászólásElküldve: 2013.10.29. 20:35 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.05.19. 10:43
Hozzászólások: 1724
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun
csija írta:
Sziasztok
Gondolkodom egy gsm pager riasztó vásárlásán,a kérdésem az lenne a hozzáértőktől hogy mi a különbség a zsotomatos pager és itt az adok veszek-ben hirdetett riasztó között.Úgy látom hogy a kettő között lényeges árkülönbség van,és nem értem miért?


Szia!

Az, hogy ki, hogy alakítja ki az árait az cégfüggő. Sok mindentől függ pl. mennyiért tudják beszerezni a cuccokat, mekkora rezsit kell elbírnia a terméknek, mekkora a tulajok nyereség igénye stb.

Olvastam volna a csizmaziag fórumtársunk riasztójáról is de nem találtam róla semmit.

Betternet vs Zsotomat
Ez elméleti vizsgálat a leírásokból képekből kiindulva mert egyik sem volt még a kezemben.
Arról majd ír valaki aminek van ilyen szerkezet vagy esetleg Ők maguk.
Szerintem nagy különbség nincs vagyis egyet találtam. A Zsotomatos folyamatosan be van kapcsolva így 2 hét az akku ideje a Betternetes 62,5 napot ír. (megjegyzem ez elméleti szám 9000 mAh /6 mA= 62,5 nap ha 30%-os akkunál még működik akkor ez csak 36 nap)
A Zsotomatos is megtudja csinálni szerintem ha igény van rá. Megkérdeztem tőle miért így csinálta azt írta, hogy azért mert szerinte így azonnal tud riasztani nem kell a power down-ból felállni a rendszernek.

Mind a kettő mikrokontroller vezérlésű.
A Betternetes ha jól olvastam integrálva van az RF vevő a Zsotomatnál hozzá kell kapcsolni.
Mind a kettő RF riasztó adója kb 100 m tud.
Mind a kettő dőléskapcsolós.

A Zsotomatoshoz találtam leírást a komkrét programozásához, működéséhez:
http://www.zsotomat.hu/files/ZSGSM_7.pdf

És még valami:
Zsotomat az egyik levelében az alábbit írta ami azért jelent valamit egy tök ismeretlen embernek írva:
Ha komolyabban érdekli a dolog egy eszközt oda tudok adni kipróbálásra , aminek visszatérítem az árát ha a készülék valamiért nem megfelelő Önnek vagy másképp dönt.

_________________
A súlytalan aki nem akarja megmondani a "valót" :-)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Finommechanikai műszerek a méhészetben
HozzászólásElküldve: 2013.10.29. 19:48 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2012.02.27. 20:58
Hozzászólások: 3
Tartózkodási hely: Székesfehérvár
Pöte írta:
Elég jók vagytok a témában! Olyan előadót keres tagszervezetünk aki méhészgyűlésen tudna előadást tartani arról, hogy méhészeti vagyonvédelmi komplex rendszer tervezésével, kivitelezéssel kapcsolatos. Nem feltétlenül ( úgy is mondhatnám, hogy elsősorban nem ) eszközforgalmazót várunk, aki az égbe magasztalja a saját termékét, ilyen már volt, viszont ha valóban egy komoly rendszerrel elő tud állni valaki azt szívesen várjuk.
Természetesen tiszteletdíj, útiköltségtérítés ellenében várjuk el az előadást, melynek helye Kisújszállás!


Köszönjük a megtisztelő véleményt, természetesen szívesen elmegyünk és elmondjuk mindazt amit tudunk, vagy jónak gondolunk a dologról.
Évekkel ezelőtt kidolgoztunk egy rendszert, ami optimálisan használta volna a számítástechnika, a rádiózás és a hanganalízis biztosította lehetőségeket (ezeken a területeken viszonylag nagy gyakorlatunk van előéletünkből következően).

A rendszer fontosabb elemei:

mozgásérzékelős riasztó rendszer,
méhész kamerarendszer,
automata működő!!! kaptármérleg,
hanganalízises kaptárfelügyeleti rendszer.

A kaptárakba helyezett gyufaskatulyányi készülék elvégzi a szokásos biztonságtechnikai feladatokat (riasztás kaptár mozgatás, nyitás, stb. esetén) ugyanakkor elemzi a kaptár hangját és jelez, ha valamilyen okból tartósan zsonganak a méhek. Ezek az intelligens kaptár modulok rádiós kapcsolatban állnak a valamelyik kaptárban elhelyezett vevővel (nincsenek vezetékek), ez a vevő pedig GSM-es csatornán (hasonlóan a mobil internetezéshez) küldi el a riasztást (SMS, vagy telefon hívás). Nagy kaptárszám esetén egy szervert használunk, ide futnak be a modulok jelentései (zsongás, mérleg által mért értékek stb.). Az összegyűjtött adatokból (ez már tisztán csak számítástechnika, bárki meg tudja csinálni) többféle, a méhész munkáját segítő táblázatot, görbét, képet lehet létrehozni. Ilyen lehet a kaptár súlynövekedés görbéje, vagy egy olyan kép, ahol pl. száz kaptár látszik, zöld az ahol nincs semmilyen detektált probléma és piros az, amelyik zsong. Ez a kép segíthet az elkövetkező napok tervezésében, a zsongó kaptárakat nyilván mielőbb meg kell nézni, a többit viszont esetleg nem kell megzavarni feleslegesen.
Ugyanezt a GSM-es csatornát használja a táv kaptármérleg és a kamerarendszer is. Amennyiben érdekli ez a rendszer Önöket, szívesen elmegyünk és beszélünk róla részletesen.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Finommechanikai műszerek a méhészetben
HozzászólásElküldve: 2013.10.28. 07:06 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Elég jók vagytok a témában! Olyan előadót keres tagszervezetünk aki méhészgyűlésen tudna előadást tartani arról, hogy méhészeti vagyonvédelmi komplex rendszer tervezésével, kivitelezéssel kapcsolatos. Nem feltétlenül ( úgy is mondhatnám, hogy elsősorban nem ) eszközforgalmazót várunk, aki az égbe magasztalja a saját termékét, ilyen már volt, viszont ha valóban egy komoly rendszerrel elő tud állni valaki azt szívesen várjuk.
Természetesen tiszteletdíj, útiköltségtérítés ellenében várjuk el az előadást, melynek helye Kisújszállás!

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészeti eszköz
HozzászólásElküldve: 2013.10.27. 20:46 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2012.02.27. 20:58
Hozzászólások: 3
Tartózkodási hely: Székesfehérvár
A riasztó rendszer tervezésénél a legfontosabb szempontok az alábbiak
voltak:

minimális fogyasztás (kis kapacitású akkumulátorról is hosszú ideig
üzemeljen),
nagyfokú megbízhatóság (vakriasztás kizárása),
széles hőmérséklet intervallumban stabil üzem (télen, nyáron
megbízhatóan működjön),
a legkorszerűbb technológiákat használva kedvező ár/érték arányú termék
megvalósítása.

Fogyasztás:

Az adó nyugalomban semennyit sem fogyaszt, a mozgásérzékelő kapcsolja
be. Miután mozgás esetén elküldte a riasztást a vevőnek (ez egy szigorú
protokoll szerint történik, több tízszer kell azonosítani magát, kulcsot
egyeztetni, stb. hogy ki legyen zárva a vakriasztás) újra inaktívvá
válik, nulla lesz a fogyasztása. Az alkalmazott CR2032-es elemmel
számolva ez kb. két év üzemidőt jelent.

A vevő értelemszerűen mindig be van kapcsolva, a fogyasztása kb. 6
milliamper. Ez egy 9 amperórás akkumulátorral számolva elméletileg 62.5
napot jelent. Az akkumulátoroknak van önkisülésük, ez azt jelenti, hogy
kb. két hónap üzemidővel számolhatunk.
Az elektronika méri az akkumulátor feszültségét, az aktuális érték az
SMS üzenet része, ebből is következtetni lehet az akku csere
időpontjára.
A riasztó rendszerben az adó (tetszőleges számú) és a vevő mindig
ugyanaz, ugyanakkor kétféle SMS küldő modul közül lehet választani.
Az egyik "intelligens" SMS-el programozható, lekérdezhető, de (mivel
állandóan be van kapcsolva - fogyaszt), viszonylag nagy akkumulátor kell
az üzeméhez.
A másik (ennek a használatát javasoljuk) normál üzemben ki van kapcsolva
(nulla fogyasztás) csak riasztás estén aktíválodik ( a vevő kapcsolja
be) gyakorlatilag nulla fogyasztású, vagyis a riasztó rendszer összes
fogyasztása kb. hat milliamper - a kilenc amperórás akkumulátorral
számolva kb. két hónap.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Finommechanikai műszerek a méhészetben
HozzászólásElküldve: 2013.10.27. 18:54 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.10.28. 19:00
Hozzászólások: 350
Tartózkodási hely: Somogy megye, Siófok
Tudom, hogy papíron azonos a nyeresége mindkettőnek, de mégis nagy eltéréseket mértem.
Csak gondoltam, szólók, hogy figyeljetek, de ezek szerint Ti sem most kezdtétek...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Finommechanikai műszerek a méhészetben
HozzászólásElküldve: 2013.10.27. 18:20 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2012.03.16. 20:24
Hozzászólások: 12
Szia,

Viszonylag nagy tapasztalatunk van mindenféle antennázással, erdeivel is volt dolgunk (mobil kamera fakitermelésnél pl). Ez a típus kb. azonos árszintű 2J-vel, mindkettő 2.5dBi körüli, van polcon mindkettőből. Ahol a kézi telefon működik, ez is fog. De természetesen adunk ha kell nagy nyereségű körsugárzót, vagy akár irányítottat is (erdőből is van állandó stabil GSM VPN linkünk is).


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Finommechanikai műszerek a méhészetben
HozzászólásElküldve: 2013.10.27. 17:39 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.10.28. 19:00
Hozzászólások: 350
Tartózkodási hely: Somogy megye, Siófok
rabi írta:
Épp most tettem fel az adok-veszekbe külön riasztó szettet


Azért egy rendes antennát tehettél volna rá...
Én is vettem ebből a fajtából 10db-ot, de meg sem közelítette a nyeresége a 2J020 jelerősségét. Városi tesztkörnyezetben is csak kb. 75-80%-os jelerősséget tudott. Ez kint az erdőben, ahol a jó antennával is csak 80%-os a jel, már nagyon gyenge. Ráadásul a 10-ból 3-nak már szállítás közben leesett a "kupakja". Nem kell sajnálni azt a +140 Ft-ot, hidd le, megéri!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Finommechanikai műszerek a méhészetben
HozzászólásElküldve: 2013.10.27. 17:34 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.10.28. 19:00
Hozzászólások: 350
Tartózkodási hely: Somogy megye, Siófok
abrakazabra írta:
Külön riasztórendszert miért nem csinálsz? Biztosan sokan vannak, akiket az érdekelne, mérlegre viszont nincs szükségük.


Akkor másként fogalmazok. Riasztót gyártok, amely mellesleg kezeli a mérleg mérőcellájáról érkező jelet is, és továbbítja a felhasználónak.
Egyébként ha szeretnél riasztót, rendeld meg és küldök egyet mérleg nélkül...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Finommechanikai műszerek a méhészetben
HozzászólásElküldve: 2013.10.26. 20:28 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2012.03.16. 20:24
Hozzászólások: 12
Sziasztok,

Épp most tettem fel az adok-veszekbe külön riasztó szettet, ha érdekel valakit. Persze van mérleg is, külön :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Finommechanikai műszerek a méhészetben
HozzászólásElküldve: 2013.10.26. 19:13 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:29
Hozzászólások: 2229
Tartózkodási hely: Csurgó
Sajna a magyar méhész,köztük én is Tőke hiánnyal szenved és kénytelen kompromisszumokat kötni amit később meg bán.

_________________
Mérő szám? A tele hordók!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Finommechanikai műszerek a méhészetben
HozzászólásElküldve: 2013.10.26. 14:24 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.05.19. 10:43
Hozzászólások: 1724
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun
Hát ez midig így van! :-)
Ha mérleget csinál akkor riasztó kellene. Ha riasztót csinál mérleg kellene. Ha mind a kettőt csinálja akkor nem kell egyik sem.

_________________
A súlytalan aki nem akarja megmondani a "valót" :-)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Finommechanikai műszerek a méhészetben
HozzászólásElküldve: 2013.10.26. 13:08 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.05.16. 11:25
Hozzászólások: 1523
Külön riasztórendszert miért nem csinálsz? Biztosan sokan vannak, akiket az érdekelne, mérlegre viszont nincs szükségük.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Finommechanikai műszerek a méhészetben
HozzászólásElküldve: 2013.10.21. 11:05 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.10.28. 19:00
Hozzászólások: 350
Tartózkodási hely: Somogy megye, Siófok
Sziasztok!

Vevői igényre riasztó modullal lesz bővíthető a kaptármérlegem.
Az alkalmazható külső eszközöknek megfelelően két bemenete lesz, egy rövidzárra aktiváló és egy szakadásra aktiváló. Nem külön riasztó egység készül, hanem a mérleghez rendelhető opcióként a plusz modul. Riasztás esetén SMS-t küld a tulajdonos telefonjára. Aktiválása szintén SMS üzenetben történik.

Az elképzelés az, hogy a mérleg oldalán egy ipari csatlakozón keresztül kapcsolhatók a külső eszközök.
Ha nincs használva a riasztó funkció, akkor egy mellékelt dugóval vízmentesen lezárható.
A bemenetek kapcsolóként működnek, tehát vagy kapcsolót (reed-relé, mikrokapcsoló, szakadószál) kell rá kötni, vagy egy relével kell zárni/nyitni (opto-kapu, lézer-kapu, mozgásérzékelő, vezeték nélküli egységek,...).

Mivel általánosítani nagyon nehéz, ezért én csak az áramkört építem be, illetve egy részletes bekötési rajzot mellékelek, mely alapján kis ügyességgel a méhész kolléga a külső eszközöket ráépíti a mérleg bemenetére.

Egy kis közös gondolkodásra kérlek benneteket ezzel kapcsolatban. Véleményeket, építő ötletek várok, hogy az eszköz tényleg hatékony lehessen és segítséget nyújthasson értékeink védelmében.

Üdv: Gábor - http://www.dh-scales.com


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Finommechanikai műszerek a méhészetben
HozzászólásElküldve: 2013.08.30. 09:44 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.08.08. 11:21
Hozzászólások: 82
Tartózkodási hely: Győr környéke
Privát üzenet ment Bogaras Úrnak.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Finommechanikai műszerek a méhészetben
HozzászólásElküldve: 2013.08.27. 19:56 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
poczikvi írta:
Na de 0,5 -1 kg változás egy többfiókos kaptárnál abból is adódik, hogy párásabb időben a fa megszívja magát nedvességgel majd utána kiszárad. A pontos mérést szabad ég alatt nehéz garantálni.


:re :ut :ut :ut


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Finommechanikai műszerek a méhészetben
HozzászólásElküldve: 2013.08.27. 11:34 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.05.19. 10:43
Hozzászólások: 1724
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun
poczikvi írta:
Na de 0,5 -1 kg változás egy többfiókos kaptárnál abból is adódik, hogy párásabb időben a fa megszívja magát nedvességgel majd utána kiszárad. A pontos mérést szabad ég alatt nehéz garantálni.


Igen csak én 4 X 20 kg hitelesített súllyal teszteltem és nem kaptárral.

_________________
A súlytalan aki nem akarja megmondani a "valót" :-)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Finommechanikai műszerek a méhészetben
HozzászólásElküldve: 2013.08.27. 11:31 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2010.08.23. 21:10
Hozzászólások: 170
Tartózkodási hely: Pest megye
Kezelt kaptárnál 1 kg. az nem sok egy kicsit?

_________________
Sárosi István


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Finommechanikai műszerek a méhészetben
HozzászólásElküldve: 2013.08.27. 11:20 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.08.08. 11:21
Hozzászólások: 82
Tartózkodási hely: Győr környéke
Na de 0,5 -1 kg változás egy többfiókos kaptárnál abból is adódik, hogy párásabb időben a fa megszívja magát nedvességgel majd utána kiszárad. A pontos mérést szabad ég alatt nehéz garantálni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Finommechanikai műszerek a méhészetben
HozzászólásElküldve: 2013.08.27. 11:02 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.05.19. 10:43
Hozzászólások: 1724
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun
Ha nincs a mérleg szoftveresen hőfoktényezővel korrigálva akkor kb 08-1 kg a 10 °C és 25 °C közötti változás.
Egy picit komolyabb mérlegcellával ez pár gramm.

_________________
A súlytalan aki nem akarja megmondani a "valót" :-)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Finommechanikai műszerek a méhészetben
HozzászólásElküldve: 2013.08.27. 08:58 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.08.08. 11:21
Hozzászólások: 82
Tartózkodási hely: Győr környéke
Nincs tapasztalatom, ma vettem. Elképzelhetőnek tartom hogy kis hőstabilitási gond lehet vele de ez a drágább gépeknél is előfordulhat. A csomagoláson az olvasható, hogy működési hőmérséklet 10-40 C, tárolási hőmérséklet -10-50 C.
De mégegyszer nézzük meg az árárt és ha pár százalékot téved az megbocsájtható.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Finommechanikai műszerek a méhészetben
HozzászólásElküldve: 2013.08.27. 08:31 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.02.17. 13:09
Hozzászólások: 1719
Tartózkodási hely: Pest megye
Hello, azt esetleg kipróbáltad, hogy ha mondjuk történik 10-15 fok hőmérséklet változás, akkor is ugyanazt méri azonos teher esetén? (mennyire érzékeny a külső hőmérsékletre)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Finommechanikai műszerek a méhészetben
HozzászólásElküldve: 2013.08.27. 08:20 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.08.08. 11:21
Hozzászólások: 82
Tartózkodási hely: Győr környéke
Olcsó kaptármérleg lehetőség !!!
A "SPAR" üzleteiben most akciósan kapható 1900 Ft ért digitális mérleg /fürdőszobai üveglapos / ami úgy működik hogy egy idő után, /kb 6 másodperc/ kikapcsol a rajt lévő súly alatt, majd később bármikor az alatta lévő mértékegység átváltó nyomogomb megnyomása után úgy indul újra, hogy a közben megváltozott rajt lévő sújt mutatja. Tehát rögtön látható a fogyás vagy növekedés. Mindez mindenféle elektronikus átalakítás nélkül . A mérleg MOMERT márkájú , modelszám 5869. Elegendő egy nagyobb lapot fabrikálni rá ami a kaptár méretéhez igazodik.
Én most megyek és veszek mégegyet, de az akció után is az erre a célra gyártott bolti mérleg töredékéből megoldható a megbízható mérés.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Finommechanikai műszerek a méhészetben
HozzászólásElküldve: 2013.08.19. 12:10 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.05.19. 10:43
Hozzászólások: 1724
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun
Az igényt generálni kell. Ha nem tudják, hogy van ilyen opció akkor nem is lesz rá igény.

_________________
A súlytalan aki nem akarja megmondani a "valót" :-)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Finommechanikai műszerek a méhészetben
HozzászólásElküldve: 2013.08.19. 10:15 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2012.03.16. 20:24
Hozzászólások: 12
Elképzelhető, eddig ugyan nem jelezték, de ha van rá igény megvizsgáljuk, rajtunk nem múlik :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Finommechanikai műszerek a méhészetben
HozzászólásElküldve: 2013.08.17. 09:36 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.05.19. 10:43
Hozzászólások: 1724
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun
Lehet érdemes lenne áttérni a Li-ion aksikra mert azzal elférne a tető alatt.
7200 mAh 3,6V
5000 mAh már lehet venni 3,5-4 $ körül.

Csatolmány:
7200mah.JPG


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
A súlytalan aki nem akarja megmondani a "valót" :-)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Finommechanikai műszerek a méhészetben
HozzászólásElküldve: 2013.08.16. 10:32 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2012.03.16. 20:24
Hozzászólások: 12
Sziasztok,

A "hogy nézhet ki" kérdés gondolom a központi egységre és az akkura vonatkozik. Mint az egyik fejlesztő (igaz a kamera és a mérleg vonalon) engedjétek meg, hogy válaszoljak, nyilván a fotó kedvéért lett ez a beállítás. Az egység két keretnyi helyigényű, azt hiszem egyértelmű, hogy két keretből és oldallapból teljesen zárttá tehető.

Az adó doboza is betehető akár erős műanyag zacskóba vagy dobozba, amit szezon után el lehet dobni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Finommechanikai műszerek a méhészetben
HozzászólásElküldve: 2013.08.15. 21:46 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.05.16. 11:25
Hozzászólások: 1523
Akkor már inkább valami doboz, a zacskót szétrágják, még a legerősebb nejlont is.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1031 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 21  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 35 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.