Pontos idő: 2024.04.16. 23:50

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 850 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 17  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Keretek
HozzászólásElküldve: 2014.02.14. 17:45 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2012.07.19. 16:00
Hozzászólások: 883
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar, annak is a legszéle
Geri77 írta:
Mindegyikről leszereled a távtartót és átteszed a szomszédjára?




Nagy dolog...;)




H.apci.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Keretek
HozzászólásElküldve: 2014.02.14. 17:29 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.12.28. 08:48
Hozzászólások: 878
Tartózkodási hely: Zala
Karcsi, ezt kifelejtetted a végéről: ;)

És mi van akkor, ha pl. be akarsz tűzni egy keretet. Mindegyikről leszereled a távtartót és átteszed a szomszédjára?

Őrült ember lehetett a feltaláló.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Keretek
HozzászólásElküldve: 2014.02.13. 22:54 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag
Avatar

Csatlakozott: 2014.01.31. 13:13
Hozzászólások: 14
Tartózkodási hely: Budapest
ez tényleg nagyon király

_________________
"Mindenki másképp csinálja...."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Keretek
HozzászólásElküldve: 2014.02.13. 21:22 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
Ez egyre jobb.

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Keretek
HozzászólásElküldve: 2014.02.13. 11:02 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.11.23. 09:10
Hozzászólások: 302
http://www.ebay.co.uk/itm/50-Wide-beehi ... 3a72e3c586


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Keretek
HozzászólásElküldve: 2014.02.12. 22:43 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag
Avatar

Csatlakozott: 2014.01.31. 13:13
Hozzászólások: 14
Tartózkodási hely: Budapest
fenyob írta:
Jantner írta:
Szia Bálint!

A keretekről szóló témakör 8 oldalból áll. Most kezdem átolvasni a Kaptárak részt ami legalább 90 oldal. Az elmúlt két hsz-ben nincs olyan tartalmi érv amiről lehetne pro-kontra építő jellegű vitát vagy csak simán hasznos vélemény cserét összehozni. Tűzoltó is ellenzi de ő leírja ,hogy miért ami baromi hasznos ha egyetért vele az ember ha nem. Ne érts félre ez nem ellened szól csak már látom előre ,hogy a 90 oldalból 30 nem lesz értelme mert felesleges. Köszönöm, elnézést, bocsánat.

Üdv,Ákos


Szia Ákos,
nem akratam fölöslegeseb tovább szaporítani a fórumot, lehet nem is kellett volna hozzá szólnom, csak az tünt föl, hogy ata67-et keret dologában sikerül tévútra vinni.
A legnagyobb marhaság az volt részemről, hogy nem néztem meg :ut , hogy eks hátsókezelésű rendszerrel dolgozik, ott azt gondolom kezelésnél nem okozhat akkora gondot a módszere.. Bocs Károly, de az adatlapodon nincs megnevezve a kaptártípusod.

Túlragozni azért nem gondoltam a témát, mert 100 méhészből 99-nek evidens, hogy miért jó a vállas keret.
De ha még nem lenne eléggé OFF:
A keretekkel dolgozunk, mozgatjuk, feszegetjük, pörgetjük, szállítjuk … Nem mindegy, hogy mindezt mennyi idő alatt mennyi kínlódás, vesződség árán tesszük. Ne mondja senki, hogy a mai szemlélet szerint modernnek elfogadott és elterjedt „felülkezelős” kaptárakban nem nehezíti a méhész munkáját a kiálló szeg.
Az oldallécen vállazást kiképezve a keret fixen tartja a gerinctávolságot (eltekintve a páratartalom hatására történő méretváltozástól kb.: 1mm) ,a fából készült váll nem hajlik el, nem lötyög, nem akad be sehova, se a szomszédos keretbe, se a pörgető kosarába, a keretek felhúzásakor érezhető, ahogy megvezeti a keretet a szomszédai mellett (védi a méheket, a lépet).
A lemez távtartót gyanítom inkább álló, vagy keveset vándorló méhészetekben terjedt el, de cáfoljatok meg, ha nem így van. Valóban kevesebb faanyag kell az oldallécekhez, de azért a lemezeket fel kell szegelni.
Sokan hátrányként tüntetik fel, hogy összeragasztják a méhek a vállakat, ez szállításkor kivételes előnyt jelent, nem mozognak, csapkolódnak a keretek még akkor sem, ha vándorlás előtt egy órával túrod át a kaptárt, mert a vállakon mindig van annyi „ragasztóanyag”, hogy kicsit egymáshoz tapadjanak. Mint tudjuk legalább 3 hetente a fészket amúgy is át kell nézni úgyhogy rendszeresen átmozgatod a kereteket így nem tapadhatnak annyira össze, gogy az ember nehezen tudná szétszedni őket, hűvösebb időben meg amúgy is pattog a keretléc füle is, mert azt is leragsztják...

korrekt válasz köszi szépen.

_________________
"Mindenki másképp csinálja...."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Keretek
HozzászólásElküldve: 2014.02.12. 19:53 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.12.17. 21:00
Hozzászólások: 56
Tartózkodási hely: Baranya
Szia Pöte!
Ebben egyetértek, de 1-1 + mozdulat megtérülhet, s remélem, hogy nem kell sok évet várnom...
Üdv: K.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Keretek
HozzászólásElküldve: 2014.02.12. 19:32 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
eks írta:
Szia Pöte!
Àcsi-bácsi! Nincs itt semmi "mütyűrözés"...


Na majd ha egyszerre 1000-1500 keretet kell összedobni rájössz, hogy minden mozdulat ( drót oldalvágóval való csipkedése :ut ) órákkal növeli a munka elvégzésére fordított időt.

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Keretek
HozzászólásElküldve: 2014.02.12. 16:44 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.31. 07:36
Hozzászólások: 721
Tartózkodási hely: Somogy
Megcáfollak!
A vándorlás során minden kaptárba fém távtartós keretek voltak.
Szerintem ez elég nagy állomány,hogy véleményt mondjak!!!


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Keretek
HozzászólásElküldve: 2014.02.12. 16:09 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.27. 17:41
Hozzászólások: 693
Tartózkodási hely: Újkér, GY-M-S
Jantner írta:
Szia Bálint!

A keretekről szóló témakör 8 oldalból áll. Most kezdem átolvasni a Kaptárak részt ami legalább 90 oldal. Az elmúlt két hsz-ben nincs olyan tartalmi érv amiről lehetne pro-kontra építő jellegű vitát vagy csak simán hasznos vélemény cserét összehozni. Tűzoltó is ellenzi de ő leírja ,hogy miért ami baromi hasznos ha egyetért vele az ember ha nem. Ne érts félre ez nem ellened szól csak már látom előre ,hogy a 90 oldalból 30 nem lesz értelme mert felesleges. Köszönöm, elnézést, bocsánat.

Üdv,Ákos


Szia Ákos,
nem akratam fölöslegeseb tovább szaporítani a fórumot, lehet nem is kellett volna hozzá szólnom, csak az tünt föl, hogy ata67-et keret dologában sikerül tévútra vinni.
A legnagyobb marhaság az volt részemről, hogy nem néztem meg :ut , hogy eks hátsókezelésű rendszerrel dolgozik, ott azt gondolom kezelésnél nem okozhat akkora gondot a módszere.. Bocs Károly, de az adatlapodon nincs megnevezve a kaptártípusod.

Túlragozni azért nem gondoltam a témát, mert 100 méhészből 99-nek evidens, hogy miért jó a vállas keret.
De ha még nem lenne eléggé OFF:
A keretekkel dolgozunk, mozgatjuk, feszegetjük, pörgetjük, szállítjuk … Nem mindegy, hogy mindezt mennyi idő alatt mennyi kínlódás, vesződség árán tesszük. Ne mondja senki, hogy a mai szemlélet szerint modernnek elfogadott és elterjedt „felülkezelős” kaptárakban nem nehezíti a méhész munkáját a kiálló szeg.
Az oldallécen vállazást kiképezve a keret fixen tartja a gerinctávolságot (eltekintve a páratartalom hatására történő méretváltozástól kb.: 1mm) ,a fából készült váll nem hajlik el, nem lötyög, nem akad be sehova, se a szomszédos keretbe, se a pörgető kosarába, a keretek felhúzásakor érezhető, ahogy megvezeti a keretet a szomszédai mellett (védi a méheket, a lépet).
A lemez távtartót gyanítom inkább álló, vagy keveset vándorló méhészetekben terjedt el, de cáfoljatok meg, ha nem így van. Valóban kevesebb faanyag kell az oldallécekhez, de azért a lemezeket fel kell szegelni.
Sokan hátrányként tüntetik fel, hogy összeragasztják a méhek a vállakat, ez szállításkor kivételes előnyt jelent, nem mozognak, csapkolódnak a keretek még akkor sem, ha vándorlás előtt egy órával túrod át a kaptárt, mert a vállakon mindig van annyi „ragasztóanyag”, hogy kicsit egymáshoz tapadjanak. Mint tudjuk legalább 3 hetente a fészket amúgy is át kell nézni úgyhogy rendszeresen átmozgatod a kereteket így nem tapadhatnak annyira össze, gogy az ember nehezen tudná szétszedni őket, hűvösebb időben meg amúgy is pattog a keretléc füle is, mert azt is leragsztják...

_________________
Üdv: Bálint


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Keretek
HozzászólásElküldve: 2014.02.12. 16:04 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.12.17. 21:00
Hozzászólások: 56
Tartózkodási hely: Baranya
Szia Pöte!
Àcsi-bácsi! Nincs itt semmi "mütyűrözés", a szükséges szögem nagyobb mint amit a keretderót rögzitésére Te is használsz :o ! A derótot azért tisztességesebb elcsípni mit eltépni-elvégre nem varró cérna az :), s esetleg az (éles)oldalcsípőddel bele is nyomhatod a keretfába(nem nagy plusz mozdulat). Ez nyilván csak teljesen beütött szögelésre állna, de én nem is arról irtam-nálam a szögek=távtartók az alsó & felsö léceken, s a törzsükre van felcsavarva néhány menettel a keretderót vége is. A méhek általában eléggé hamar be is viaszozzák, de enélkül sem akad az ujjamba ha nem végzek slendrián munkát! Aztán meg részemről még nem futottam össze sorjás szögfejjel, nem hinném, hogy ez oly gyakori lenne, hogy esetleg 1-2 darabot ne lehetne kidobni, viszont csomót a hires kákán is lehet keresni....Az Erista lemezt mán én is néztem, de bevetésével elveszik a keretmozgatás elve (de mindenkinek más tessék) :( _ennyi.
Üdv: Kari


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Keretek
HozzászólásElküldve: 2014.02.12. 15:32 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag
Avatar

Csatlakozott: 2014.01.31. 13:13
Hozzászólások: 14
Tartózkodási hely: Budapest
Köszönöm Mindenkinek az infókat.
Üdv.Ákos

_________________
"Mindenki másképp csinálja...."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Keretek
HozzászólásElküldve: 2014.02.12. 12:53 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2012.05.25. 10:07
Hozzászólások: 31
Ahogy Tükör mondaná: "Halad az, csak csinányi köll.... "


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Keretek
HozzászólásElküldve: 2014.02.12. 12:48 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.06.06. 18:15
Hozzászólások: 507
Tartózkodási hely: Veszprém megye
Ottó írta:
Én ilyet használok. Gond nincs vele, csak készüljön el, időigényes. Előnye szerintem csak az hogy kevesebb fa kell hozzá. Meg talán az hogy nem ragadnak össze olyan erősen mint vállasok.Vannak vállas kereteim is, egyértelműen a vállasnál van a pont.




Mikor 7-800 keretet kell készítened akkor kíváncsi lennék rá hogyan kínlódsz vele.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Keretek
HozzászólásElküldve: 2014.02.12. 12:29 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Nem hiszem, hogy valaha én még átalakítanám a teljes keretállományomat, de ha mégis rám szakadna valami nagy összeg (na nem akkora, hogy dolgozni ne kelljen, csak egy szolidabb) akkor azt a rendszert választanám, amiről többször beszéltünk már itt, képek is vannak fent róla, amit abban az osztrák méhészetben láttam, ahol a Krajnai dolgozott.
Meglehet, ő arról is tudna negatívumokat mondani, mert sokat használta, de így messziről nekem az a legszimpatikusabb.
Műanyag (újrahasználható) (esetleg vállas fa) keretek a fészekben (nagy keret), és váll nélküli, távtartókkal használt (akár olyan mint amit Pöte belinkelt, vagy olyan "belövős" mint az osztráknál) műanyag "műlépes" keretek a méztérben (1/2).
Lehet ezekhez használni aztán bármilyen fedelező gépet pl.
Nem szakadnak, nem gyűrődnek a frissiben épített szűz lépek sem. Csak, hogy két nyilvánvaló előnyt említsek gyorsan mellettük.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Keretek
HozzászólásElküldve: 2014.02.12. 12:16 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.10.14. 12:01
Hozzászólások: 687
Tartózkodási hely: Pécs
Pöte írta:
ez a horganyzott lemez örök élet+1 nap, ha szétmegy a fiók leszedem és rárakom az újra.

"Örök élet+1 nap" Azt hiszem, sokan beérnék az örök élettel is..., a + 1 nap már nem számít...
Bocs, ez csak az én olvasatom volt. :)
A méztéri fiókokba ugyanúgy működik az átfüggesztés?
Üdv: Attila


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Keretek
HozzászólásElküldve: 2014.02.12. 12:02 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Még arra is figyelünk, hogy a keretdrótrögzítő-szeg az alsó lécre kerüljön, mert nekem az is útban volt felül pedig teljesen be volt verve. Ha 1 mm keretdrót kiáll a szög alól, mert nem sikerült tőnél elszakítani az úgy tud beleállni az ujjadba mint a varrótű, nagyon fájdalmas. A szeg sorjás feje szintén felsérti az ujjad vagy beleakad a kesztyű.

Lehet, hogy a németeknek megfelel ez a mütyűrözés, szerintem sem egy nyerő megoldás. Az újabb rendszeremben a méztérben vállazatlan keretek lesznek, ilyen távtartóval:
http://www.erista.hu/kepek/termekek/299/dscf0262.jpg
Helyben lézerrel horganyzott 1,5-es anyagból kivágják 80 Ft körüli áron. Még spórolok is a hagyományos lécekhez képest, mert anyagot takarítok meg és ez a horganyzott lemez örök élet+1 nap, ha szétmegy a fiók leszedem és rárakom az újra.

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Keretek
HozzászólásElküldve: 2014.02.12. 08:31 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2012.05.25. 10:07
Hozzászólások: 31
Én ilyet használok. Gond nincs vele, csak készüljön el, időigényes. Előnye szerintem csak az hogy kevesebb fa kell hozzá. Meg talán az hogy nem ragadnak össze olyan erősen mint vállasok.Vannak vállas kereteim is, egyértelműen a vállasnál van a pont.


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Keretek
HozzászólásElküldve: 2014.02.12. 07:11 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.12.28. 15:45
Hozzászólások: 685
Tartózkodási hely: Baranya Hetvehely
Kedves Jantner!

Valamiért a túlnyomó többség vállas keretet használ. PL. sokkal kevesebb vele a munka. Nem kell külön szeget beverni, figyelve annak helyére és a kiállás hosszára. A fém távtartó felszegelése 4x2 szöggel igen csak időigényes. stb. Azt is lehet indokolni, hogy az autót miért négy kerékkel gyártják, nem hárommal és nem öttel. de nem szokták. Ezt az emberek többsége elfogadja. A vállas keretet is. De természetesen olyat használsz amilyet akarsz. A feleslegesnek ítélt hozzászólásokat ugord át.
Lehet hogy amit te feleslegesnek ítélsz esetleg másnak nem az. Az írójának biztosan nem.

Üdv.hárs....

_________________
hárskeret
a legöregebb újra kezdő


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Keretek
HozzászólásElküldve: 2014.02.11. 23:12 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag
Avatar

Csatlakozott: 2014.01.31. 13:13
Hozzászólások: 14
Tartózkodási hely: Budapest
fenyob írta:
Szia eks,
hogy miért zsákutca? Mert úgy gondolom, hogy a szeges kerettel nem lehet termelő méhészetben hatékonyan dolgozni, a vállas keretnek több olyan előnye van ami amit érdemes használni, de a méhek attól még jól érezhetik magukat a te kereteiden is...

Egyébként lehet, hogy a kaptár is csak divat dolga, mikor lehetne köpüben is méhészkedni.



Szia Bálint!

A keretekről szóló témakör 8 oldalból áll. Most kezdem átolvasni a Kaptárak részt ami legalább 90 oldal. Az elmúlt két hsz-ben nincs olyan tartalmi érv amiről lehetne pro-kontra építő jellegű vitát vagy csak simán hasznos vélemény cserét összehozni. Tűzoltó is ellenzi de ő leírja ,hogy miért ami baromi hasznos ha egyetért vele az ember ha nem. Ne érts félre ez nem ellened szól csak már látom előre ,hogy a 90 oldalból 30 nem lesz értelme mert felesleges. Köszönöm, elnézést, bocsánat.

Üdv,Ákos

_________________
"Mindenki másképp csinálja...."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Keretek
HozzászólásElküldve: 2014.02.11. 22:38 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag
Avatar

Csatlakozott: 2014.01.31. 13:13
Hozzászólások: 14
Tartózkodási hely: Budapest
ata67 írta:
Ákos!
Nézd meg ezt a videót, látszik rajta a fém távtartó rögzítése!
http://www.youtube.com/watch?v=_SEzWGIz0jE
Amit eks írt, azon én is gondolkodom. Ha találok olyan nagyfejű szöget, aminek a fejátmérője 8-10 mm, a szára pedig vékony, akkor megpróbálom azt a technikát is, hogy sima szög a távtartó.
Nézd meg Jenő videóján, hogy milyen könnyen pattintja szét a kereteket! Gyors, egyszerű, nekem ez nagyon tetszik!
Ezt írtad:
"Az alsó és a felső léc hossza megfog egyezni , az alsó léc is fog kapni távtartót így szállításnál sem fog bemozogni. 20x10-esek lesznek a lécek 15mm-s távtartóval."
- Gondolom az első mondatrészed elírás..., az alsó, és a felső léc hossza nem egyezhet meg, hiszen akkor hogyan függeszted fel?! A felső mindig túllóg.
- Nem az alsó léc kapja a távtartót, hanem az oldalléc. Az alsó és felső lécekre már csak azért sem tanácsos semmit rögzíteni, amit eks írt Neked. A vízszintes lécek megvezetik a fedelező kést, egyszerűvé teszik a műveletet. Én ezért vágtam 2 cm-re az alsó-felső lécet.
- Azt is fontosnak tartom, hogy a legegyszerűbb, és lehetőleg a legolcsóbb technikát találjuk meg, és használjuk mindenben.
Látom, hogy sokat jár az agyad ezeken a dolgokon (én is ilyen vagyok), de olvass minél többet, mert mások már előttünk sok mindent kipróbáltak, nem muszáj bemenni a zsákutcákba! Kipróbált ötletek sok-sok felesleges munkaórától szabadítanak meg.
Üdv: Attila


Megnéztem a videót és az alsó felső méretnél jól sejtetted elírtam. Köszi még egyszer.
Ez egy jó kis csapat, gondolom ismeritek egy mást ha más nem a több éves fórumozáson keresztül. A keretekről úgy gondolom mindent megtudtam:). Örülök az "amatőrök" képének is és ,hogy Tűzoltó is ráért:). Szerintem nem okozok magamnak akkora kárt ha az "eks" módszerét is kipróbálom egy-két kaptárnál, köszi az ötletet. A tapasztalat meg majd adja magát. Részemről is a kereteket kitárgyalva.
Üdv,Ákos

_________________
"Mindenki másképp csinálja...."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Keretek
HozzászólásElküldve: 2014.02.11. 22:02 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag
Avatar

Csatlakozott: 2014.01.31. 13:13
Hozzászólások: 14
Tartózkodási hely: Budapest
Pöte írta:
Ha idejében fel van vágva rönk és a friss pallók távtartó lécekkel szellős helyre vannak rakva akkor esetleg a kéküléshez hasonlatos gombásodáson kívül semmi sem tapasztalható. Ez csak elszíneződés semmilyen negatív hatása sincs.


Köszi az infót. Akkor a nyárfával sincs para.

_________________
"Mindenki másképp csinálja...."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Keretek
HozzászólásElküldve: 2014.02.11. 21:50 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.12.17. 21:00
Hozzászólások: 56
Tartózkodási hely: Baranya
tűzoltó írta:
Mikor beteszed az utolsó keretet a kaptárba akkor óhatatlanul szűk a hely.

Kedves Druszám és Bálint-kösz a hsz-t és a segítö szándékot!
Lehet, hogy igazad van_én 6 éve üzöm, igaz nem túl nagy mértékben, de dél Németeknél, Ausztriában és Svájcban ezt a rendszert használja jó néhány ezer kolléga_s nem 2-3 éve. :idea: Tény, részemröl eddig nem akadtam meg a rendszer hibái miatt, persze ettöl még lehetnek_én sem szándékoznék senkit sem megtériténi, csak emlitettem volt a számomra kellemes lehetöséget...
További eredményes méhészkedést!
K.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Keretek
HozzászólásElküldve: 2014.02.11. 21:38 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
Mikor beteszed az utolsó keretet a kaptárba akkor óhatatlanul szűk a hely. Ekkor csak olyan keretet lehet egyszerűen betenni ami nem akad el. Ezért van a keretnek íves válla.
Amatőrök által használt váll is hasonló csak nehezen lehet kivenni még a kinagyított képen is.

Nem akarlak megsérteni!!!! Segíteni szeretnék!! :)
Csak 5-10 év intenzív méhészkedés után próbálj újításokba fogni, mert biztos , hogy vakvágány lesz amit kellő rutin nélkül kitalálsz. Addig csak próbáld követni az ösvényt amit mások már előtted kitapostak. Még így is sokszor kell majd veszteséget elkönyvelni.
A téma részemről nem érdemel több szót. Ezt is csak azért pötyögtem le mert épen nagyon ráérek. ;)

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Keretek
HozzászólásElküldve: 2014.02.11. 21:33 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.27. 17:41
Hozzászólások: 693
Tartózkodási hely: Újkér, GY-M-S
Szia eks,
hogy miért zsákutca? Mert úgy gondolom, hogy a szeges kerettel nem lehet termelő méhészetben hatékonyan dolgozni, a vállas keretnek több olyan előnye van ami amit érdemes használni, de a méhek attól még jól érezhetik magukat a te kereteiden is...

Egyébként lehet, hogy a kaptár is csak divat dolga, mikor lehetne köpüben is méhészkedni.

_________________
Üdv: Bálint


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Keretek
HozzászólásElküldve: 2014.02.11. 21:30 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.10.14. 12:01
Hozzászólások: 687
Tartózkodási hely: Pécs
Amatőrök!
Mit jelent az, hogy "nincs pattogás""?
Nincs zaj, amikor szétfeszíted a kereteket?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Keretek
HozzászólásElküldve: 2014.02.11. 21:15 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.31. 07:36
Hozzászólások: 721
Tartózkodási hely: Somogy
Mi is fém távtartós keretekkel méhészkedünk. Nagyon jó megoldás,mert a kereteket könnyen lehet mozgatni és nincs pattogás.Ha sikerül teszek fel képet azon jól látszik a távtartó.


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Keretek
HozzászólásElküldve: 2014.02.11. 21:13 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.12.17. 21:00
Hozzászólások: 56
Tartózkodási hely: Baranya
tűzoltó írta:
Fenyobnak igaza van... Nagy megkönnyebbülés volt mikor áttértem a vállas keretekre...

Szia tűzoltó!
Ha Te is valami konkrétumot mondanál? Sokminden kissé divat dolga is...
Üdv: K.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Keretek
HozzászólásElküldve: 2014.02.11. 21:04 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.10.14. 12:01
Hozzászólások: 687
Tartózkodási hely: Pécs
Köszönöm, hogy elmondtátok a tapasztalatokat.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Keretek
HozzászólásElküldve: 2014.02.11. 21:00 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
Fenyobnak igaza van. Én ilyen rendszert örököltem, ezért ilyennel kezdtem. Nagy megkönnyebbülés volt mikor áttértem a vállas keretekre. Ha jó volna mindenki ezt használná és nem kínlódna a vállas keretek elkészítésével.

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Keretek
HozzászólásElküldve: 2014.02.11. 20:56 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.12.17. 21:00
Hozzászólások: 56
Tartózkodási hely: Baranya
fenyob írta:
...az is jobb ha egyáltalán nincs se távtartó se váll...előbb-utóbb azért kiderül, hogy komoly zsákutca...

Szia fenyob!
Erre is igaz, hogy "kinek a pap, kinek a lyánya" ;) ...
Ha egyáltalán nincs se távtartó se váll = nem tudod szabadon tologatni a kereteid :o ...
De igazán elmesélhetnéd, hogy mi az a förtelmes horror ami előbb-utóbb kiderülne, ill. miért is zsákutca ez? Köszi.
Üdv: K.


A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára eks 2014.02.11. 21:03-kor.

Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Keretek
HozzászólásElküldve: 2014.02.11. 19:54 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.27. 17:41
Hozzászólások: 693
Tartózkodási hely: Újkér, GY-M-S
Ennél a kiálló szeges megoldásnál az is jobb, ha egyáltalán nincs se távtartó se váll... Rémálom lehet ezekkel a szeges keretekkel méhészkedni. Ez a megoldás egyszerűnek tűnhet, de előbb-utóbb azért kiderül, hogy komoly zsákutca...

_________________
Üdv: Bálint


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Keretek
HozzászólásElküldve: 2014.02.11. 19:53 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.10.14. 12:01
Hozzászólások: 687
Tartózkodási hely: Pécs
Szia Tűzoltó!
Én azt a változatot ismerem, amit MézesJenőnél láttam. Ott az egyik oldallécen van két fém távtartó, a fonákján túloldalon kettő.
Ha ugyanezt megcsinálom szöggel, csak a fél NB "téglalap" sarkaiba az alsó-felső lécbe ütöm a szeget, akkor szerintem az működik. A távtartó nem fog egy másik távtartóval találkozni, csak a léccel.
Ha kicsit széthúzom a kereteket, akkor akadás nélkül kijön, és ugyanígy bemegy.
Problémát látsz ennél a megoldásnál?
Üdv: Attila


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Keretek
HozzászólásElküldve: 2014.02.11. 19:34 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
És hogyan nyomjátok be a keretet két másik keret közé?

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Keretek
HozzászólásElküldve: 2014.02.11. 17:03 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.12.17. 21:00
Hozzászólások: 56
Tartózkodási hely: Baranya
Szia Attila!
Köszi, s örülök, hogy segíthet számodra!
Üdv: K.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Keretek
HozzászólásElküldve: 2014.02.11. 16:54 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.10.14. 12:01
Hozzászólások: 687
Tartózkodási hely: Pécs
Szia eks!
Semmi gond! A lényeg látszott a képeken.
Számomra mindenképpen értékes információ volt. Az egyszerű megoldásokat keresem, és ez a szöges távtartó olyan egyszerű, mint a "faék"!
Gyógyulj meg!
Üdv: Attila


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Keretek
HozzászólásElküldve: 2014.02.11. 07:14 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.12.17. 21:00
Hozzászólások: 56
Tartózkodási hely: Baranya
Jo reggelt ata67!
Az éjjel mindenáron, s erös influenzám hatásának köszönhetöen kissé zavarosan írtam le a szögelés módozatát_nagyon sajnálom :oops: Persze, hogy "hátul" is ugyanígy 2 szög van. Szóval egy kereten összesen 4 szög található, s így a billegés gátlása miatt csak a bal felsö rész kaptárfali megtámasztásához kellhet egy további kisdarabka fa/szög alkalmazása. Mentségemre szolgáljon, hogy eddig mindég kész kereteket kaptam...
Üdv: K.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Keretek
HozzászólásElküldve: 2014.02.11. 06:21 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.10.14. 12:01
Hozzászólások: 687
Tartózkodási hely: Pécs
Szia eks!
Így képzeltem, csak a sarkokban gondoltam a szögeket.
Fém távtartóknál is illik beütni két-két távtartót a fiók oldalaiba a szélső keretek támaszkodása miatt.
Kösz a képeket.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Keretek
HozzászólásElküldve: 2014.02.11. 00:59 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.12.17. 21:00
Hozzászólások: 56
Tartózkodási hely: Baranya
ata67 írta:
Tehát, ha jól értem, az alsó-felső lécekbe ütöd a szöget a "téglalap" sarkaiba. Ezzel eléred, hogy a 3 mm-es fejű szög is elég, hiszen nem tud elcsúszni, és mivel a "téglalap" sarkaiba ütöd, így nem zavar a fedelezésben.

Szia Attila!
Bocs-elöször probálkoztam a leirásával, igazad van-elnagyoltam. Leltem képeket róla, elég jól látható a lényeg_nem az én ötletem, ill. képeim, de sztem igen jó. Egy kereten csak 2 szög van("elöl"), hiszen egy másik keret 2 szöge adja "hátulrol" a támaszt. Egyetlen bibije, hogy az elsö/szélsö keret (hátsó)támaszát a kaptár belsö falára felvarázsolt lécsecskével (vagy kézi elrendezéssel) kell biztositani. Délnémeteknél ismertem meg... Eddig én álló méhészetben használom, de nem látom használatának akadályát egy vándorméhészetben sem... Sikeres próbálkozást!
K.


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Keretek
HozzászólásElküldve: 2014.02.10. 22:07 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.10.14. 12:01
Hozzászólások: 687
Tartózkodási hely: Pécs
Szia eks!
Így már el tudom képzelni: a "három testőr" módjára egyet jobbra, egyet balra...
Azt, hogy a felső, és alsó lécbe ütöd a szöget, még most sem tudom kiolvasni az előző írásodból :( , mert a " balfelül és jobb alul" nekem az oldalléc felső, ill. alsó részét jelentette..., de most már értelek.
Tehát, ha jól értem, az alsó-felső lécekbe ütöd a szöget a "téglalap" sarkaiba. Ezzel eléred, hogy a 3 mm-es fejű szög is elég, hiszen nem tud elcsúszni, és mivel a "téglalap" sarkaiba ütöd, így nem zavar a fedelezésben.
Csak két szöget ütsz be átlósan?
Ügyes..., kipróbálom.
Álló méhészeted van?
Üdv: Attila


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Keretek
HozzászólásElküldve: 2014.02.10. 21:38 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.12.17. 21:00
Hozzászólások: 56
Tartózkodási hely: Baranya
ata67 írta:
Ezt írtad:..- Nem az alsó léc kapja a távtartót, hanem az oldalléc. Az alsó és felső lécekre már csak azért sem tanácsos semmit rögzíteni, amit eks írt Neked. A vízszintes lécek megvezetik a fedelező kést, egyszerűvé teszik a műveletet. Én ezért vágtam 2 cm-re az alsó-felső lécet...

Hello Attila!
Bocs, de pont a felsö + alsó lécekbe ütött szögekröl írtam volt (mellesleg kb. 3mm fejátmérővel), melyek egyúttal a (függőleges) kerethuzalok végeit is tartják. A fedelező kést pedig azért itt is meghúzhatod az oldallécek belső éléig_azaz 1 húzás balra + 1 húzás jobbra stilusban. Dehát "mindenki másként csinálja" ;) .....
Üdv: K.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Keretek
HozzászólásElküldve: 2014.02.10. 20:43 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.10.14. 12:01
Hozzászólások: 687
Tartózkodási hely: Pécs
Ákos!
Nézd meg ezt a videót, látszik rajta a fém távtartó rögzítése!
http://www.youtube.com/watch?v=_SEzWGIz0jE
Amit eks írt, azon én is gondolkodom. Ha találok olyan nagyfejű szöget, aminek a fejátmérője 8-10 mm, a szára pedig vékony, akkor megpróbálom azt a technikát is, hogy sima szög a távtartó.
Nézd meg Jenő videóján, hogy milyen könnyen pattintja szét a kereteket! Gyors, egyszerű, nekem ez nagyon tetszik!
Ezt írtad:
"Az alsó és a felső léc hossza megfog egyezni , az alsó léc is fog kapni távtartót így szállításnál sem fog bemozogni. 20x10-esek lesznek a lécek 15mm-s távtartóval."
- Gondolom az első mondatrészed elírás..., az alsó, és a felső léc hossza nem egyezhet meg, hiszen akkor hogyan függeszted fel?! A felső mindig túllóg.
- Nem az alsó léc kapja a távtartót, hanem az oldalléc. Az alsó és felső lécekre már csak azért sem tanácsos semmit rögzíteni, amit eks írt Neked. A vízszintes lécek megvezetik a fedelező kést, egyszerűvé teszik a műveletet. Én ezért vágtam 2 cm-re az alsó-felső lécet.
- Azt is fontosnak tartom, hogy a legegyszerűbb, és lehetőleg a legolcsóbb technikát találjuk meg, és használjuk mindenben.
Látom, hogy sokat jár az agyad ezeken a dolgokon (én is ilyen vagyok), de olvass minél többet, mert mások már előttünk sok mindent kipróbáltak, nem muszáj bemenni a zsákutcákba! Kipróbált ötletek sok-sok felesleges munkaórától szabadítanak meg.
Üdv: Attila


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Keretek
HozzászólásElküldve: 2014.02.10. 18:43 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Ha idejében fel van vágva rönk és a friss pallók távtartó lécekkel szellős helyre vannak rakva akkor esetleg a kéküléshez hasonlatos gombásodáson kívül semmi sem tapasztalható. Ez csak elszíneződés semmilyen negatív hatása sincs.

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Keretek
HozzászólásElküldve: 2014.02.10. 12:34 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag
Avatar

Csatlakozott: 2014.01.31. 13:13
Hozzászólások: 14
Tartózkodási hely: Budapest
Köszi szépen a tanácsot és a tippet.

_________________
"Mindenki másképp csinálja...."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Keretek
HozzászólásElküldve: 2014.02.10. 12:29 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.12.17. 21:00
Hozzászólások: 56
Tartózkodási hely: Baranya
Jantner írta:
... próbálok olyan távtartót feltenni ami könnyen cserélhető mondjuk rövidebbre a téli időszakra (gyakorlati tapasztalat hiányában ez lehet,hogy hülyeség meg minek jár az agyam ilyeneken feleslegesen de legalább megnyugtat,hogy mindent megtettem a méhekért :)). Üdv. Ákos

Szia Ákos!
Az eddigi kereteim váll nélküliek voltak, s a legegyszerübb távtartókkal, balfelül és jobb alul 1-1 (méretre beütött_here nevelésre szánt kereteknél ez természetesen kellően hosszabb) szeggel, kivitelezve melyek egyúttal a kerethuzalok tartói is. Ennél több nemigen szükséges, de persze lehet a szögeket valamiféle távtartóba bújtatva is beütni.
Fedelezéskor is megvan az a "parányi" előnye, hogy azt egy a felső & alsó lécekre helyezett késsel eléggé eccerüen lehet egy "áthúzási" mozdulattal kivitelezni. ;)
A fórumon valamely topikban volt már olvasható, hogy a méhész a maga szájaíze/ízlése szerint álmodja meg a méh-környezet kivitelezését, de egyáltalan nem biztos, hogy a méhek számára is az a legjobb, ill. hogy ésszerü lenne dolgokat elbonyolítani, luxusnak mondható megoldásokat követni.....
Üdv. K.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Keretek
HozzászólásElküldve: 2014.02.10. 11:49 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag
Avatar

Csatlakozott: 2014.01.31. 13:13
Hozzászólások: 14
Tartózkodási hely: Budapest
Kedves Ata67!

Még annyit a keret bemarással kapcsolatban,hogy én úgy oldom meg,hogy szalagfűrésszel kivágom az 5mmx30mm-ert a felső lécből. Az oldalléceknél viszont ezt nem tudtam volna megoldani a vállszélességnél. Néha nem érthetően fogalmazok , bocsánat.

Üdv. Ákos

_________________
"Mindenki másképp csinálja...."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Keretek
HozzászólásElküldve: 2014.02.10. 11:36 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag
Avatar

Csatlakozott: 2014.01.31. 13:13
Hozzászólások: 14
Tartózkodási hely: Budapest
Tisztelt Hattorihanso, Ata67, Propolisz és Bogaras!

Köszönöm,hogy megosztottátok a gyakorlati tapasztalatotokat. Ezek szerint léckeretet fogok készíteni vállak helyett olyan távtartóval amit a keretre rögzítek azért,hogy tudjam könnyebbem lapozni. Az alsó és a felső léc hossza megfog egyezni , az alsó léc is fog kapni távtartót így szállításnál sem fog bemozogni. 20x10-esek lesznek a lécek 15mm-s távtartóval. Megnézem a Mézes Jenő képeit a keretről ha van ilyen, de próbálok olyan távtartót feltenni ami könnyen cserélhető mondjuk rövidebbre a téli időszakra( gyakorlati tapasztalat hiányában ez lehet,hogy hülyeség meg minek jár az agyam ilyeneken feleslegesen de legalább megnyugtat,hogy mindent megtettem a méhekért:)).

Köszönöm szépen még egyszer az eddigi válaszokat. A nyárfáról is kaptam már infót ,hogy annyira nem jellemző a gombásodás ha elég száraz, de tartósság szempontjából a hárs jobb. Hárssal fogok melózni vagy fenyővel, amelyik árban olcsóbb lesz.

Röpnyilásos agymenésemmel kapcsolatban esetleg valakinek van tapasztalata vagy meglátása?

Üdv. Ákos

_________________
"Mindenki másképp csinálja...."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Keretek
HozzászólásElküldve: 2014.02.10. 09:49 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.02.17. 13:09
Hozzászólások: 1719
Tartózkodási hely: Pest megye
Jantner írta:
1.Ebben az esetben a váll szélességet meghagyjátok 36mmen (vagy aki kicsit nagyobbra 37-38) vagy csökkentitek mondjuk 30mm-re azért hogy a méhjárat 11 mm legyen a lépek között?

A vállszélesség normál 1/2 keretnél inkább a sztenderd 35 mm. A méhjárat a lépek közt is szükséges, hiába csökkented a vállat, a kiépített lép nem lehet vékonyabb. 35 mm vállszélesség mellett is (1/2 NB), az alsó-felső lécnél elterjedt a 20x10 mm méret, ha nem hízlalt lép és nincs túlfeszítve a drót, ez elég. Vannak erősebb lécek is, pl 22x13 is, aminek előnye lehet még a "váll" miatti egyszerűbb összeállítás. A 25x15 szerintem fölöslegesen erős egy nem hízlalt 1/2 NB keretre. Az oldalléc két vége az alsó felső léc szélességével megegyező, de a váll szélessége ettől nem változik. Remélem érthető így...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Keretek
HozzászólásElküldve: 2014.02.10. 08:29 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.10.14. 12:01
Hozzászólások: 687
Tartózkodási hely: Pécs
Szia Jantner!
Írod, hogy "8 oldalból 3-at kár volt átolvasni, de a többi hasznos volt..." Hát ez így működik..., szemezgetni kell.
Az oldalléc szélességével kapcsolatban.
Mézes Jenőtől vettem az ötletet, kipróbálom a felszögelhető fém távtartókkal működő kereteket.
- Előnye: nem ragasztják úgy össze a méhek. Tapasztalatokat később tudok írni.
A vállakat nem kell a vállakat bemarni-ez nem biztos, hogy előny, mert a felszögeléssel sok munka van.
- Az oldallécet 26 mm-re gyártottam, ehhez jön egy 9 mm-es távtartó. Ha kaptam volna 1.5 cm-es távtartókat, akkor 20mm-re vágtam volna az oldallécet (esetleg 12 mm-es vastagsággal), de nem kaptam.
- Az alsó felső lécet én is 20 mm-re készítettem. Jobban belátni a léputcákba.
Amikor fedelezek, akkor a 2 cm-es oldalléc vezeti a feldelező kést..., sok viasz lesz utána.
Ennyit tudok erről...
Üdv: Attila


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Keretek
HozzászólásElküldve: 2014.02.10. 08:27 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.04. 21:30
Hozzászólások: 206
Tartózkodási hely: Győr
A vállakat akár el is lehet hagyni. Van aki a felfekvési helyükre tesz fogazot sínt vagy kapocs belövővel kapcsokat
távtartó gyanánt. Ez esetben nehezebben tudsz lapozni a keretek közt kezelés közben.
A méztérben lehet használni szélesebb "hízlalt" keretet. Láttam 50mm széles vállakat is. A fészekben a méhek visszarágják 25mm- re a sejteket .


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 850 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 17  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 10 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.