Pontos idő: 2014.04.23. 22:47

Időzóna: UTC + 1 óra

Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 863 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 18  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Műanyag kaptár
HozzászólásElküldve: 2012.11.07. 20:07 
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Szia Josy!
Szerintem meg lehetne próbálni belül beszigszalagozni, mondjuk legjobb lenne az a hőtükrös ezüstszínű ragasztószalaggal. Én azzal burkoltam be az oldalsó szűkítő sztirofoam lapokat, és a felső takarásukat is. Elég jól megtapad.

Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2012.11.06. 21:22 
Tag
Tag

Még egy kérdésem lenne a tapasztaltabb házi habkaptár készítőkhöz.
Lehetne-e a kaptárak belső részét a rágás ellen mondjuk üvegsálas, műgyantás, laminálással megerősíteni úgy már biztos, hogy nem tudnák megkezdeni, meg véleményem szerint statikailag is megerősítené.

Meg persze a másik kérdés, hogy egyáltalán használható e a kaptár belsejében az ilyenfajta laminálás, hisz élelmiszerrel dolgozunk.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2012.11.06. 20:23 
Tag
Tag

Hej!
Tükör és Jenő hőgazdálkodással kapcsolatos egyetértéshez, ami valamely másik rovatban jelent meg egy idén nyári adalék.
Ácsoltattam egy féltetőt, hogy a dajkacsaládokban kedvezőtlen időjárás esetén is tudjak turkálni. A tető alól D-DNY-ra repülnek ki a méhek. Nagyon jól lehet alatta dolgozni akkor is, ha csöpög az eső vagy erős szél fúj. Engem a méhészkedésben a szél szinte mindig zavar. Mármint, ha élénkebben fúj.
A kaptárak egy része selektás sztiro, más része fából van. Na most az idei gyagya melegben a következő történt a fakaptárakban. A déli tájolás és árnyékmentesség miatt felizzottak a homlokdeszkák és a család nem bírta a fiasítást fenntartani a lego keretek kijáró felőli első negyedében, harmadában. Szabályosan elhagyták a kaptár elejét a méhek és hátraköltöztek. A habkaptárakban és két nádkaptárban nem tapasztaltam ezt a jelenséget. Meg is látszik a népességen.
Tehát a jó hőszigetelés nem csak télen, de nyáron is fontos. Télen, meg tavasszal is egyébként a felső meleg takarásra szinte rátapadnak a méhek és eltorzítják a fürt alakját, mert felülről lapos mintha lemetszették volna. Biztosan nem véletlenül csinálják, mert a méhnek jó a hőmérője és jó közgazdász is.
No hajrá!
HJ

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2012.11.05. 20:52 
Tag
Tag

Josy !

A hosszú oldal 4 cm,rövid oldal 5cm.Így a keretfelfekvésre is van elég hely,falcosra készítettem .

Miky

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2012.11.05. 12:40 
Tag
Tag

Josy írta:
Lehet én is csinálok magamnak egy prototípust és jövőre kipróbálom milyen is ez a habkaptár....
Már csak az a kérdés, hogy milyen vastag anyagból csináljam? Esetleg tapasztalat valakinek 2, 3, 4 ?

4 cm.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2012.11.05. 09:11 
Tag
Tag

Sziasztok még anyi kérdésem lenne, hogy a belsejét is lefestitek vagy csak a külsö oldalát?
Üdv

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2012.11.04. 21:31 
Tag
Tag

Lehet én is csinálok magamnak egy prototípust és jövőre kipróbálom milyen is ez a habkaptár....
Már csak az a kérdés, hogy milyen vastag anyagból csináljam? Esetleg tapasztalat valakinek 2, 3, 4 ?

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2012.11.04. 20:35 
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Bármilyen vizes bázisú festék jó hozzá.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2012.11.04. 16:19 
Tag
Tag

Sziasztok szeretnék késziteni styrodur 2800-ból sztiro kaptárt. Kérdésem az lenne hozzátok, hogy milyen festékkel tudom lefesteni? Vagy ti mivel festitek?
Üdv

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2012.10.27. 18:59 
Tag
Tag

Tomi,
Egyik ok a vízre a páralecsapódás(hideg-meleg), a másik az eső.Ha a kaptár lejtése előre van, akkor eső esetén a vízcseppek az alj hátsó peremén bekúsznak.
Takarás-nincs telibe takarva nálam.Nincs takarás, nincs szűkítés, ua. minden, mint nyáron.Viszont fent van az etető egész évben, s nyitott az alj egész évben(tálca csak atkairtáskor vann benn füstöléstől ellenőrzésig).Ha akarnak, felmennek enyhébb idő esetén, s az etőbe csöpögött párát összegyűjthetik.Az előző évben is rendben volt minden.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2012.10.25. 21:02 
Törzstag
Törzstag

axxiant írta:
A fém tálca miért van bent?
Üdv. Axx.
----------------------------------
Az örök kezdő.

Hét végén még számoltam az atkát. azaz 2dbot. Ma kiöntöttem a tálcákból a vizet, nem tudom,hogy miért lett benne ennyi, pedig telibe takartam őket,ahogy írtátok. De akkor kiveszem. Arra nem emlékszem pontosan,hogy mivel takartok telibe.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2012.10.25. 20:34 
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Tavaly néhányat szűkítettem, de a tavaszi fejlődésben nem láttam különbséget a családok között. Idén egyet sem szűkítek.
Szerintem a párásodás miatt kell télre kinyitni, de nálam mindig nyitott az alja, ezért erről nincs tapasztalatom.
Még egy tapasztalat, nem a kaptár közepén teleltek, ahová a mézet rendezték, hanem valamelyik oldalon, ahol a szélső lépen alig volt méz (nagyon kevés mézzel teleltem be). A fürt széle tavaszra a hátsó falra ért, a közepe középre, a fürt másik széle, a legmézesebb lépeken az első harmadban járt......

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2012.10.25. 20:21 
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

A fém tálca miért van bent?
Üdv. Axx.
----------------------------------
Az örök kezdő.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2012.10.25. 18:33 
Tag
Tag

Tomi írta:
Úgy rémlik egyszer írtátok,hogy a habkaptárban felül telibe takartok és alul pedig kiveszitek a fémtálcát, így a legjobb a telelés. Jól emlékszem?
Egyébként a habkaptárakban még mindig nincs fürt, míg a fakaptárjaimban már összehúzódtak.
[quote="kovitomi"]Szia,

"én 3 db habkaptáromba (a többi 13 fa) minden gond nélkül besütöttem a számokat"

Szép estét mindenkinek.
Köszönöm szépen a besütésre vonatkozó választ, kicsit aggódtam, én is így fogom majd csinálni.
..
A mai napon fejeztük be a méhek takarását, mire a teljes állományt betakartuk (2 főnek)2 napba tellett. A fa kaptárakban szépen összeállt a fürt, nagyon szépen lehetett dolgozni, viszonylag gyorsan is haladt, én oldalt és felül is takarom a méheket gyékénypárnával, ez a megoldás azért jött be nekem mivel nagy állományt kezelünk nagyon gyors, tavasszal nincs páraképződés, nem penészesednek be a keretek, mivel a párát a gyékény felszívja,és nagyon jó hőszigetelő is egyben.
Az idén vásárolt pécsi habkaptárjaimat (30.db) nem tudtuk le szűkíteni mivel nálam is ugyan az a helyzet mint nálad, nekem a habkaptárral ez az első teleltetésem, én szeretném leszűkíteni őket de ahogy most látom simán lesznek 7-8 NB kereten a gyengébbek is 5 keretet fednek, ezek után teljesen tanácstalan vagyok, hogy kell-e egyáltalán szűkíteni, mindenesetre a gyékénypárnát megvettem, és azt gondolom ha le is szűkítem akkor sem okozok semmilyen gondot.
A fém tálcát miért kell kivenni??.
Üdvözlettel: majorlaci

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2012.10.25. 05:38 
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Szia,

én 3 db habkaptáromba (a többi 13 fa) minden gond nélkül besütöttem a számokat, sokkal gyorsabb volt mint a fába :-) Arra kell figyelni, hogy kis erővel nyomd, és csak egy pillanatra a forró vasat, és szép eredmény lesz. Én szabad tűzön forrósított besütővassal számoztam.

Üdv,
Tamás

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2012.10.24. 21:46 
Törzstag
Törzstag

Úgy rémlik egyszer írtátok,hogy a habkaptárban felül telibe takartok és alul pedig kiveszitek a fémtálcát, így a legjobb a telelés. Jól emlékszem?
Egyébként a habkaptárakban még mindig nincs fürt, míg a fakaptárjaimban már összehúzódtak.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2012.10.24. 20:07 
Tag
Tag

Szép estét mindenkinek!
Az lenne a kérdésem, kérésem, hogyan lehet beütni (égetni) megjelölni a kötelező regisztrációs számmal a habkaptárt.(szét olvad, nem olvad, a számsor hogyan reagál a hőre,látszódik, megsérül a felület) Ha valakinek lenne tapasztalaton alapuló hozzászólása, módszere,és megosztaná szívesen venném. :?:

Üdv: majorlaci

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2012.09.02. 20:54 
Törzstag
Törzstag

Nálam az első Lyson stiro kaptárak szinte pontosan 4 éve álltak szolgálatba. Semmi probléma nincs a fiókokkal. Az aljakat lecseréltem tavaly ilyenkor, de csak azért mert nem tetszettek a kicsi szellőzők rajta. Nem lehetett atkát számolni bennük.

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája: Műanyag kaptár
HozzászólásElküldve: 2012.09.01. 20:51 
Tag
Tag

1,5 éve használok saját készitésü zöld habból rakodó kaptárt.A fiókok nem falcosak,sikra vannak vágva.
Az oldal elemek csavarozva/5*80 mm/ és expressz faragasztóval ragasztva és 150 mm dübellel lettek rögzítve.
A külső és belső felületeket semmivel sem kezeltem.
A családok jól teleltek,alig fogyott élelem,tavasszal jól indultak.
Tavasszal átköltöztettem öket 200 km,hibátlanul bírták,amugy nem vándoroltam még.
A gondok repce,ill akácon kezdödtek.
A kijárokat átrágták,a keret tartó rész ivesre lett kitágitva,a tele fiókok nyeklettek,igy a kereteket inkább egyenként szedegettem ki.

A pároztatok is ebből készültek,a menekülőtér és a tetőnél több helyen átrágták.2 cm vastag anyagot.

Igy rövid használat után azt tapasztaltam,h lehet hogy olcsó de az élet tartama nagyon rövid.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2012.08.13. 23:30 
Törzstag
Törzstag

cerana írta:
Atis írta:
A Lysonban pont az a poén, hogy a fiók minden fontos éle műanyag, kívül-belül. Nincs esély a rágásra.

Szerintem is ez lenne a járható út. Ha az egész így körbe lenne burkolva ezzel a kemény műanyag bevonattal (polietilén ? ), akkor tökéletes lenne a habkaptár. Ugyanis a zöld küllők kiválogatják a fakaptárak közül a műanyagot, és képesek teljesen szétverni. Egy megfelelő vastagságú héj mellett ezt nem tudnák megtenni .

Ezeknek a fiókoknak az oldalán nincs bevonat.
Csak az alsó és felső csatlakozó felület van valamilyen fröccsöntött műanyagból. Ott ahol a méhek ragasztanak és én feszegetek. (Meg a fiókkijáró körül.) Az aljnál is csak a kijáró van megerősítve kb. 1mm-es műanyag lapokkal, ezért nem rágják.
Gondolom úgy készül a kaptár, hogy a formába belerakják a műanyag elemeket és középuffasztják a habot. Eddig egy fiókon sem látszik a feszegetés nyoma. A pár évet használt Selectás fiókokról ez nem mondható el. Az eddig használt kb. 20 fiókból 4-5 már használhatatlan. 3 a ragasztás miatt, egyszerűen nem engedett a propolisz. Volt amit úgy szedtem szék, hogy kiszedtem a kereteket és belülről erőszakoltam szét a propoliszt...

Szerintem tartósságra olyan lehet, mint a velencei kaptáré (már ha jól sejtem, hogy melyik az) mert azért annak is kopnak a sarkai. Nyilván, egy Deák-féle soha nem kopik így el.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2012.08.13. 23:13 
Törzstag
Törzstag

[quote="csoky"
Hol lehet olyanhoz hozzájutni?[/quote]

A Tam-Méznél Tamásiban.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2012.08.12. 20:11 
Törzstag
Törzstag

Szerintem is anyaghiba. Cseréltesd ki őket!

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2012.08.12. 08:22 
Tag
Tag

Szeva Laci!

Én még nem raktam bele egy családot sem az újakba, de a régieknél egynél sem tapasztaltam rágást, vagy jelentéktelen és nem vettem észre.
Lehet anyaghibás...?

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2012.08.11. 22:11 
Tag
Tag

Szép napot mindenkinek!
Az idén vásároltam, pécsi kaptárt,( csak pórba gyanánt 30 db-ot) az eltelt időben alapvetően elégedett vagyok vele, de mindig akad valamilyen a kaptárral összefüggő technológiai gondom, jelenleg több fiókon vettem észre,hogy a méhek belülről megrágták, van ahol több tízforintos nagyságú, kb. 2mm mélységben berágásokat találtam. A kérdésem az lenne, hogyan kezeljem, hogyan, milyen anyaggal javíthatom ki ezeket a belsőfelületi sérüléseket, hogyan tudom megakadályozni, hogy ne tudják a méhek megrágni a kaptár falát.
A forgalmazó 2 év garanciát adott a kaptárra, de nem tudom ezek a felületi sérülések milyen mérvű problémát okozhatnak később, esetleg teljesen át is rághatják a kaptár falát?
Megköszönöm a tapasztalaton alapuló, hozzáértő válaszokat.

Üdv: majorlaci

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2012.08.07. 19:32 
Törzstag
Törzstag

Ezt a részét a madárháló megoldja.Viszont a fiókok illeszkedésénél valóban keményebb anyag lenne az ideális.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2012.08.07. 07:19 
Törzstag
Törzstag

Atis írta:
A Lysonban pont az a poén, hogy a fiók minden fontos éle műanyag, kívül-belül. Nincs esély a rágásra.

Szerintem is ez lenne a járható út. Ha az egész így körbe lenne burkolva ezzel a kemény műanyag bevonattal (polietilén ? ), akkor tökéletes lenne a habkaptár. Ugyanis a zöld küllők kiválogatják a fakaptárak közül a műanyagot, és képesek teljesen szétverni. Egy megfelelő vastagságú héj mellett ezt nem tudnák megtenni .

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2012.08.06. 21:23 
Törzstag
Törzstag

Atis írta:
Ja és a márkajelzés nélküli Lyson (legalábbis pontosan úgy néz ki, tehát tuti, hogy ugyan azon a gyártósoron készül) ára bőven 20 ezer alatt volt tavaly. Alig volt drágább a Selectánál vagy a pécsinél.

Hol lehet olyanhoz hozzájutni?

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2012.08.04. 00:28 
Törzstag
Törzstag

A Lysonban pont az a poén, hogy a fiók minden fontos éle műanyag, kívül-belül. Nincs esély a rágásra. Nekem is van egy olyan aljam, ami megrágtak (le volt szűkítve egész nyáron...) de nem volt olyan vészes a dolog.
Ja és a márkajelzés nélküli Lyson (legalábbis pontosan úgy néz ki, tehát tuti, hogy ugyan azon a gyártósoron készül) ára bőven 20 ezer alatt volt tavaly. Alig volt drágább a Selectánál vagy a pécsinél.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2012.08.01. 07:11 
Törzstag
Törzstag

csizmaziag írta:

Láttam ilyent élőben egyszer Fehérváron. Tetszett az anyaga, mert rágásállónak tűnt. csak mintha az lett volna a baj vele, hogy nem 42 cm-es a kerethossz.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2012.08.01. 07:09 
Törzstag
Törzstag

alphatango írta:
Távol álljon tőlem, hogy bárkit, bármilyen témában "oktassak".
Amennyiben úgy tűnt, akkor ezúton is elnézést kérek érte.

Dehogy tűnt annak. Én fontosnak tartom, ha a téveszmék helyre vannak téve. Senki sem érthet mindenhez. Az ördög pedig mindig a részletekben rejlik. A fontos az, ha a különböző szakterületekben mélyebb ismeretekkel rendelkezők elmondják azt, amit ők tudnak a dologról.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2012.07.31. 21:20 
Tag
Tag

Ezt ismeritek?
http://www.stupi.ro/index_it.html
Alja-teteje egyben "öntve", a fiókok csavarozva.
A román nyelvű oldalon vannak fent fotók is. A fotók szerint le sem festik...

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2012.07.31. 20:23 
Tag
Tag

Távol álljon tőlem, hogy bárkit, bármilyen témában "oktassak".
Amennyiben úgy tűnt, akkor ezúton is elnézést kérek érte.
Mindössze annyi volt a cél, hogy ha már döntésre kerül a sor egy esetleges beszerzésnél, akkor ne riasszon senkit, hogy mi van a technológiaként odabiggyesztve a termék mellé.
Érdemesebb - szerintem - az alapján dönteni, amit a méhész a kezével tapasztal.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2012.07.31. 18:56 
Törzstag
Törzstag

Alphatango!
Én szeretem azt, ha valaki korrekt, mély ismeretanyaggal rendelkezik bármiről. Most is tanultam valamit. Köszönöm. Csak még azt nem értem teljesen, hogy SGBK miben tévedett. Mert ő nem állított olyant, hogy a habkaptár xps lenne. Talán arra gondoltál, hogy az XPS nem jelenti azt alapvetően, hogy alkalmasabb lenne kaptárnak, mint az EPS technológiával készült. Csak a gyakorlat azt mutatja, hogy a kereskedelemben kapható XPS lapok keményebbek. Mint írtam a rágás alapvetően a legnagyobb probléma.. Azt valószínűleg nagy mértékben befolyásolja a keménység (meg még egy dolog: a fényzárás: ott rágnak inkább, ahol a fény be tud szüremleni a kaptárba). Én valahogy az XPS-t azonosítottam a keménységgel, és talán SGBK is. De ahogy írod az EPS is lehet kemény. Valójában a rücskösítés ( Styrodur) is plusz keménységet ad. Azonban azt gondolom, hogy aki ebben gondolkodik (akár EPS, akár XPS), az előbb kis tételekkel próbálkozzon és utána döntsön, hogy ilyen kaptárakat fog használni. Szerintem, ha töredéke lenne az ára a fakaptárnak, akkor lenne reális alternatíva. De ez az én véleményem, senkit ne befolyásoljon.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2012.07.31. 09:29 
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

alphatango írta:

Látom, azért van, aki használja az internetet... :) De, azért van amit nem írnak le a forgalmazók ismeretterjesztő oldalai...

Meg hát azért lát, hall az ember. :-)

Csak azért írtam, mert hogy ugyanabból az anyagból készül nem teljesen ugyanazok a tulajdonságai.

De az is igaz, hogy azért mert EPS a gyári habkaptár nem biztos, hogy rosszabb mint az XPS maszek.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2012.07.31. 09:06 
Tag
Tag

Csalánosi írta:
Szerintem azért a technológia alapján van különbség.
XPS zárt cellákból épül fel ezáltal nem vesz fel vagy csak minimálisan vizet.
EPS Gyöngyökből gyártják amik nem hézagmentesen tapadnak össze ezáltal vizet vehetnek fel.

És az XPS-nek lényegesen nagyobb a nyomószilárdsága.

Látom, azért van, aki használja az internetet... :) De, azért van amit nem írnak le a forgalmazók ismeretterjesztő oldalai...

A zárt és nyitott habcella valóban víztartalom különbséget eredményez, ugyanakkor a nyomószilárdságra az állítás nem helyes.
Igaz ugyan, hogy az extrudált ps az alaptechnológiában nagyobb szilárdságú, mint az általánosan használt eps, ugyanakkor érdemes hozzátenni, hogy az eps előhabosítás mértéke, valamint a szerszámtöltési adag nagyban befolyásolja a késztermék nyomószilárdságát, s így az eps is nagyon nagy szilárdsággal rendelkezhet, szinte bármely keménység elérhető.
Az más lapra tartozik, hogy a formahabosított elemeknél jellemzően nem elvárás a nagy szilárdság, hiszen épp ütéscsillapításra , csomagolási védelemre, szigetelésre, esetleg díszítőelemnek használják.
A habkaptáraknál nyilván, nem csak szigetelés a cél.
Ráadásul, xps technológiával nem hozható létre forma, csak egy folyamatosan készülő tömb, legjobb esetben is csak profilt lehet adni neki a kilépési ponton. Ebből ugyan lehet lapokat vágni és abból kaptárt farigcsálni, de ez egészen más, mint pl. a Lyson féle, műanyagbetétekkel formahabosított, egyben készülő termékei.

A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára alphatango 2012.07.31. 11:06-kor.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2012.07.31. 08:06 
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Szerintem azért a technológia alapján van különbség.
XPS zárt cellákból épül fel ezáltal nem vesz fel vagy csak minimálisan vizet.
EPS Gyöngyökből gyártják amik nem hézagmentesen tapadnak össze ezáltal vizet vehetnek fel.

És az XPS-nek lényegesen nagyobb a nyomószilárdsága.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2012.07.31. 07:52 
Tag
Tag

cerana írta:
Alphatango!
Pontosan mi a téves az adott információt illetően ? A tb, az ár, az xps ? Az utóbbira gondoltam, de annak szerintem nem mondtál ellent. SGBK sehol nem állított olyant, hogy a habkaptárak extrúzióval készülnének. Ő viszont xps-ből készíti a kaptárjait. Az viszont tévedés, hogy azt nem rágják a méhek. Sokkal kevésbé ugyan, mint a kisebb sűrűségű pl. Hungarocelleket, de ez egy idő után bekövetkezik. A lábazati hőszigetelők rücskösítése az, amelyik leginkább ellenáll a rágásnak.

Azt gondolom, sokan - lévén nem ismerősek a műanyag feldolgozásban - azt gondolják, hogy az EPS és az XPS jelölések anyagokat jelentenek, amiből bármi készíthető.
Ez nem így van.Az EPS jelölés szakmai mozaik műszó, amely teljesen kiírva így néz ki :
Expanded PolyStyrene, vagy expandált polisztirol. Az expanzió a polisztirolgyöngyök felhabosítására, feldagadására utal
Az XPS jelölés pedig extruded Polystyrene, ahol az extrúzió már a habosításnak egy speciális, az alakadó szerszámon folytonos anyag-átáramlását, s ezzel folyamatos termékkialakítást jelenő technológia.
Na, mégegyszer, másként :
Sem az EPS, sem az XPS mozaikszavak nem anyagtípust,nem anyagfajtát jelölnek.
Igaz ugyan, hogy mindkettőben szerepel a polisztirol szó, mint kiinduló alappolimer, de itt semmi különbség nincs, az "E" és "X" jelölések a habosítás jellegére utalnak, az egyik normál formahabosítás, ahol formát nyitják, csukják, töltik, gőzölik, hűtik.A másik pedig folyamatos gyártásról szól, úgy képzeljük el, mint ahogyan a kolbászt töltik, a végén folyamatosan jön ki a kész cucc.
Hát, ennyi... :)

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2012.07.30. 22:44 
Tag
Tag

A lyson kojárójáról lekopott a festék és rágják, a szellőző dugaszon rágtak egy kicsi lukat, valószínű nem zárt rendesen és fényr kaptak.
Keményebb a dugasz mint a kaptár anyaga.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2012.07.30. 22:28 
Törzstag
Törzstag

Alphatango!
Pontosan mi a téves az adott információt illetően ? A tb, az ár, az xps ? Az utóbbira gondoltam, de annak szerintem nem mondtál ellent. SGBK sehol nem állított olyant, hogy a habkaptárak extrúzióval készülnének. Ő viszont xps-ből készíti a kaptárjait. Az viszont tévedés, hogy azt nem rágják a méhek. Sokkal kevésbé ugyan, mint a kisebb sűrűségű pl. Hungarocelleket, de ez egy idő után bekövetkezik. A lábazati hőszigetelők rücskösítése az, amelyik leginkább ellenáll a rágásnak.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2012.07.30. 22:21 
Tag
Tag

SGBK!

Van több éve lyson, és egy éve pécsi kaptáram is, sokat kellene még alakítanod a kaptáradon hogy akár próbára is vegyek belőle.
Jelenleg pécsi nálam a nyerő, noha szerintem a lyson keményebb, strapabíróbb...a zártabb alj jobban tetszik...
A pécsit jobb ha csak a gazdája rakodja, kezeli, dobálni tilos, szuper az etetés benne,- tető felemel és önt... tető emel és lötty...a tavaszi serlentő etetés :taps vele, persze egy kicsit kellett rajta alakítani,...sajnos a maradék sziruptól bepenészedtek az etetők, de a honlapon ha jól láttam már új megoldás van.

Sokba kerül a kaptárad kiegészítők nélkül is, a kezdőknek meg különösen drága...
Próbára lehet érdekelne majd fekvő 18-20-as kaptár.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2012.07.30. 13:43 
Tag
Tag

SGBK írta:
csoky írta:
http://www.lyson.com.pl/
Csak az összehasonlítás miatt.

Csak az összehasonlítás miatt:
Ő mennyi TB-t fizet Magyarországon?
Ez eps nem xps !
A kettő közti ár óriási.

Sajnos, azt kell mondjam, téves a fenti információ.
A Lyson termékei is, mint minden formahabosított, inzertált termék, kétfázisú (előhabosítás+ szerszámban készre expandálás ), pentángáz alapú, gőzzel végzett expanziós techológiával készül (EPS ). Extrúzióval ( xps ) csak a folyamatos előállítású termékek hozhatóak létre, ilyen például a Nike Fűzfői gyártelepén megtalálható, Dow név alatt futtatott habtömb gyártása, amiből pl. a lépésálló szigetelés is van.
Mégegyszer :
A habkaptárak nem készülnek extrúzióval.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2012.07.29. 16:13 
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

SGBK!
Ez ócska duma,hogy mennyi járulékot fizet Magyarországon!
-Import árunál is ki van fizetve az állam által kirótt kvóta.
- A habosított anyagból egy egységként készült kaptárban nagyobb bizodalmam van mint a sarkainál ragasztottban. (Láttam ilyet vándorláskor szétesni...igaz házi készítés volt)
Üdv. Axx.
--------------------
Az örök kezdő.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2012.07.28. 22:21 
Regisztrált tag
Regisztrált tag

csoky írta:

Csak az összehasonlítás miatt:
Ő mennyi TB-t fizet Magyarországon?
Ez eps nem xps !
A kettő közti ár óriási.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2012.07.28. 21:20 
Törzstag
Törzstag

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2012.07.27. 13:23 
Törzstag
Törzstag

SGBK írta:
A korrekt az lenne véleményem szerint, ha előbb kipróbálnátok a terméket és utána véleményeznétek.

SGBK!

Nem akarlak megbántani, sőt melletted állok, én is látok fantáziát a dologban. A weboldaladon látható termékek valóban nagyon igényesen elkészített holmik, biztos nagyon otthon vagy a gyártásban. Viszont az általam idézett mondatodban a lényeg. Ezt az anyagot és technológiát ( legalábbis az ilyetén való felhasználás során ) ki kell próbálni. Még te magad sem próbáltad ki rendesen. Ha egy teljes szezont benne lesznek a méhek úgy hogy tartósan jól teljesít még akkor is bátor dolog volna a forgalmazás elkezdése nemhogy így.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2012.07.27. 13:03 
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Tükör írta:
2 hónapig, még a farost is jó...

:taps

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2012.07.27. 12:59 
Adminisztrátor
Adminisztrátor

2 hónapig, még a farost is jó...

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2012.07.27. 08:18 
Regisztrált tag
Regisztrált tag

szajber írta:
Szia SGBK!

Az általad készített kaptárakban hány éve mennek méhek? Hol lehetne a kaptárakat megtekinteni?

Szia!

2 hónapja vannak benne.Páhi-n tekinthető meg személyesen.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2012.07.27. 07:35 
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Rácsozott felületű zöld lapból csináltam kaptárat. Rágás nem volt rajta.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2012.07.27. 05:48 
Tag
Tag

Szia SGBK!

Az általad készített kaptárakban hány éve mennek méhek? Hol lehetne a kaptárakat megtekinteni?

Vissza a tetejére

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 863 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 18  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra