Pontos idő: 2024.03.28. 10:06

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1010 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5 ... 21  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2015.03.08. 19:28 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Már hogy miben lehet nagy potenciál? Az eladásában? Az lehet. Azt mondják, amíg lószar van...
Én nem az ára miatt tartottam hülyeségnek. Nem is láttam az árát először. Persze azzal együtt még borzasztóbb.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2015.03.08. 19:21 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Pont oda ahova a forgófészkes :D


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2015.03.08. 19:07 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.03.12. 07:45
Hozzászólások: 175
Tartózkodási hely: Csongrád megye
Elképzelem amint egy nagyobb méhészetben kb 2000 keretet ilyen veszett tempóval leeresztenek :mrgreen: :lol:


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2015.03.08. 19:06 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.03.21. 22:04
Hozzászólások: 135
Igen Magyarok körében borzalmas a fogadtatása:) Gondolom az ára miatt. Külföldön elég jól fogadták, én sok angol fórumon olvasok róla jó véleményeket írnak, én kíváncsian várom hova fejlődik még ez, nagy potenciál lehet benne idővel.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2015.03.08. 18:59 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Egy páran már belinkelték. Szerintem le is húztuk annak rendje módja szerint, ahogyan kell is az ilyet.
Egyszer egy "csunyja" bácsival egy másik agyament kaptár ötlet kapcsán, már megkaptam, hogy miért degradálok le olyan kaptárt, amit ki se próbáltam. Nos akkor azt mondtam, ahhoz hogy nagyjából sejtsem, mi történik velem ha a 10-ik emeletről leugrom, nem szükséges kipróbálnom.
Nos, ezt sem!

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2015.03.08. 18:46 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.03.21. 22:04
Hozzászólások: 135
Üdv Méhésztársak!

Gondolom sokan megkaptátok ezt az Ausztrál "fejlesztést"

https://www.indiegogo.com/projects/flow ... ur-beehive

Dobok egy videót a keret működéséről aki még nem látta volna!

https://www.youtube.com/watch?v=ryWC92NT2Eo

Nos, mi a véleményetek? Amint látjátok pokoli drága, és langstroth keretes kaptárhoz való. Óriási hype ot kapott szóval ömlik neki a pénz. Kíváncsian várom az eredményét.

Gondolkozom egy kísérleti kaptár beszerzésén, de ez a 160 k Huf egy kicsit húzós, főleg hogy 11 db kaptárt veszek az árán , 18 as NB ből.
Emellett elég sok fenntartással kezelem higiéniai szempontból is. Nyilván ha elkezdődik a sorozat gyártás majd lesz olcsóbb is, vagy jó lenne valami magyar műanyagossal lemásoltatni a technológiát és itthon gyártatni más méretekben is. De majd kiderül mit hoz a jövő, nekem kicsit furcsa még ez:)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2014.03.13. 21:56 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.15. 21:10
Hozzászólások: 2613
Tartózkodási hely: Kis-Magyar-Alföld
Örülök,ha segítettem vele! :)

_________________
1/2NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2014.03.13. 19:51 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.03.09. 11:27
Hozzászólások: 298
Tartózkodási hely: Heves megye
2014.01.04. 22:31 Tomi
Üdvözletem! Úgy gondolom nem volt hiábavaló az a sok betű. Mint kezdő új felhasználóként is nagyon hasznosnak tartom a leírt tanácsokat. Nekem is sokat segít a továbbiakhoz. Köszönet érte.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2014.02.11. 22:23 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2014.02.03. 14:31
Hozzászólások: 1051
mérges vagyok áramszünet lett pedig egy regényt írtam. szaboattillára reagálva :ut :ut :ut :ut :ut


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2014.02.01. 17:43 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
http://www.nadkaptar.hu/images/DSCF3156.jpg

Ahogy a képen is látszik a nádkaptárak falvastagsága hasonlóan a habkaptárakéhoz jóval vaskosabb mint a hagyományos deszkakaptáraké. 20-as vastagságban szerintem nem elég merev a rendszer. E miatt a faanyag spórolás csak látszólagos illetve akkor érvényesül ha egy rakodófiók minél magasabb pl. NB. Ezen a képen: http://www.nadkaptar.hu/images/DSC00261.jpg látható, hogy a 1/2 Nb fiókokhoz már szinte több fa kell mint nád és ha számításba vesszük a 4 cm vastag oldalfalat akkor könnyen megérthetjük, hogy így több fa kell hozzá mint egy hagyományos fiókhoz ( noha ennek nyilván jobbak leseznek a hőtulajdonságai ).

Szerintem leginkább fekvőkaptár esetén érvényesülnek a nádkaptár pozitívumai.

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2014.02.01. 08:56 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
A Kaptárgyártás otthon topicban több tapasztalatról olvashat, Vronger fórumtárs sokat foglalkozott a nádkaptárakkal, Ha a keresőt használja, talál több találatot másoktól is.
http://www.nadkaptar.hu

Csalánosi kolléga is tett föl infót, ő bizonyára tudja, folyik-e gyártás mostanában.
http://mezbolt.eu/nadkaptar.aspx


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2014.02.01. 08:30 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.01.25. 15:03
Hozzászólások: 231
Tartózkodási hely: Fejér
Az első Hunor kaptáraim 40 x éve nádból készültek. A nádból vagy gyékényből készült kaptárak klimatikus viszonyai kitűnőek. Remekül telelnek, fejlődnek benne a családok és a nyári kánikulát is jobban tűrik. Ami gond-de ez nézőpont kérdése-,munkaigényesebb az elkészítése, a felületvédelme (mi festettük). Azután amikor korosabbakkal vándoroltunk, bizony elő kellett venni a sarat tömítéshez. Különösen ha a vándortanyán nem pergetünk.
Mi rászegezett aljdeszkával készítettük. Mobil rendszerben a méret tűrések betartása már jelenthet problémát.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2014.02.01. 08:06 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.09. 12:11
Hozzászólások: 125
Tartózkodási hely: Bács-kiskun megye Vaskút
Üdv.
Nádkaptár készítésén agyalgatok(hunor10).Van valakinek tapasztalata ezzel kapcsolatban?Mik az előnyei,vagy a hátránya?Nekem csak egyszerűen kinézetre tetszik,meg elég sok deszkát lehet vele spórolni,azért gondolkodok rajta.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2014.01.06. 16:20 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.02.01. 18:30
Hozzászólások: 1210
Tartózkodási hely: Graz/Várpalota
A telelés-tavaszi fejlődés meg szerintem is jobb a kisboconádiban, főleg, ha gyenge az anya vagy kevés a nép, vagy lehülés van. De csak akkor.
Szerinted?


A kisboconádi kaptár egy dekával se kisebb mint az NB18 illetve az NB24.

Közepes család,hidegebb klimán(Bakony) elvan 1fészeksoron(6NB keretméret) és májusra 3fiókra fejlődik fel NB18 méretre(3x6NB méret)

Erősebb családnak 2fészekfiók kell(12NB méret) és májusra eléri a 4fiókos(4x6NB azaz NB24) méretet.

Úgy is mondhatjuk hogy az 5fiókos(tévesen 4fiókos) félNB méretének felel meg,mert az meg ugye kb 24,5-25NB méret,és egy jó családnak kell is annyi akácon.

_________________
Attila

Kisboconádi a mézeskaptár. "a méhe csak kölcsönad"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2014.01.05. 18:10 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.12.28. 15:45
Hozzászólások: 685
Tartózkodási hely: Baranya Hetvehely
Köszönöm.

Ezek szerint ismersz.Sajnos sovány sem.

_________________
hárskeret
a legöregebb újra kezdő


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2014.01.05. 17:59 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.02.17. 13:09
Hozzászólások: 1719
Tartózkodási hely: Pest megye
A fészekhez így is úgy is le kell hajolni. Nem vagy alacsony ember, 30-40 cm magas állvány hasznos lehet a kaptár alá, ne kelljen akkorát hajolni, állítsd be, ahogy kényelmes. Ha nehéznek érzed esetleg a mézteret, pár keretet kiszedhetsz emelgetés előtt. A kiszedett keretekhez keretbakot is szoktunk használni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2014.01.05. 16:04 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.12.28. 15:45
Hozzászólások: 685
Tartózkodási hely: Baranya Hetvehely
Igazad, van. A sok apró mozdulat és a görnyedés rosszabb az emelésnél. Porckorong sérvvel már műtöttek. Visszérrel, egyik térdem kétszer, a másikat csak egyszer, könyökömet csak egyszer.Ennek ellenére köszönöm jól vagyok! De azért a döntésnél ezt is figyelembe kell vennem.
Köszönöm a tanácsodat.

_________________
hárskeret
a legöregebb újra kezdő


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2014.01.05. 13:18 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Propolisz írta:
Hárskeret, szerintem jó lesz Neked, amit választottál, ha elég erősek lesznek a családjaid, meg Te is bírod derékkal a 1/2 NB fiók emelgetést. Vannak akik eü. okok miatt váltanak rakodóról vissza fekvőre.


10 éve bajlódom a gerincsérvemmel ami még nem igényel műtéti beavatkozást. Térd szalagjaim roncsoltak vagy hiányoznak, a porcok törve, az egyikben pár éve ki is szedték a széttört roncsokat, protézisért nem mentem vissza, mert soknak találtam az 5 hónap kényszerpihenőt. Évente 1-3 alkalommal isiász vagy lumbago miatt, ha szerencsés vagyok nem kell feküdnöm minimum 1 hetet, de kímélnem kell magam legalább amíg fájdalmak nélkül képes vagyok mozogni és az injekció kúra tart.
Köszönöm szépen, pontosan ezek miatt az eü gondok miatt rakodózom 1/2 NB vel. Ugyanis nem a súly nagysága , hanem a mozdulatok azok amik gondot okoznak. Hihetetlen , de 1 teli félkeretes méztéri fiókot könnyebb megemelni , mint 5-10 NB keretet kivenni a fekvőből


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2014.01.05. 12:33 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2013.11.27. 08:20
Hozzászólások: 17
Tartózkodási hely: Gyöngyös
Köszönöm a véleményeket.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2014.01.05. 12:27 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
Szia Attila.
Én a rajzásgátlással vagyok mindig bajban, ezért nekem nem lenne jó a kisboconádi kaptár, mert szerintem ott ezt nehezebb megoldani, mint bármelyik másik kaptártípuban. Viszont te, ha jól tudom, lényegében "rajoztatsz", tehát rajzási időszakban ott vagy a méheknél naphosszat, és begyűjtöd a kirepült rajokat. Rajzásgátlással nem bíbelődsz. Tehát neked jó a kisboconádi kaptár, mert majdnem az összes méz a méztérbe gyűlik, ha lerajzik a család, akkor sem nyel el olyan sok mézet a fészek, mint a 42 cm-es típusoknál.
A telelés-tavaszi fejlődés meg szerintem is jobb a kisboconádiban, főleg, ha gyenge az anya vagy kevés a nép, vagy lehülés van. De csak akkor.
Szerinted?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2014.01.05. 11:09 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.03. 10:52
Hozzászólások: 1592
Tartózkodási hely: Balaton fővárosa
szaboattila írta:
Hogy nem jött rá, hogy a kicsi sokkal jobb?

Én ezt most bevállalom,márciusban szállitja a gyártóm az első 30db modernizált 4 fiókos kisbocit,visszamegyek az időben 1903-ig és igyekszem befejezni azt amit Boczonádi nem csinált végig.


Attila kicsit nagyra szabtad a mellényedet amikor Boczonádihoz méricskéled magad.
Ő egy fogalom a magyar méhészet fejlődésében!

Közben meg azt látom a méhcsalád telelésének elméleti és gyakorlati dolgaiban hát nem igazán vagy otthon.
Van még mit olvasni és tanulni,és a szerénység meg a szakmai alázat kifizetődőbb.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2014.01.05. 09:56 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.01.10. 02:00
Hozzászólások: 1558
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa-Bodoglár
zsirosmeheszet írta:
Nagy állománynál is ideális.De mondjuk ,mi a nagy?


Hát igen, ez is relatív. :) Segítők száma, gépek, vándorlások száma, módszerek, főállás vagy mellékállás etc. Nálam a családszám maximuma a hétvégéből vezethető vissza. Munkafolyamattól függően egy nap 60-100 családdal végzek, vagy ennyi család méztereit pergetem. A hétvége két napos, így nálam 200 család a plafon. Az egyéb szükséges munkákhoz az éves szabadságkeret kerül felhasználásra.

_________________
A sikerhez vezető út kudarcokkal van kikövezve.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2014.01.04. 22:31 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.15. 21:10
Hozzászólások: 2613
Tartózkodási hely: Kis-Magyar-Alföld
Kirusz!
Először is azt kell eldöntened, fekvő,vagy rakodó kaptárban akarsz méhészkedni. Ha nem tudsz sokszor sokat emelni,akkor a megfelelő irány a fekvő,bár vándorlásnál ezt is kell emelgetni,és van súlya rendesen,de nem kell minden kezeléskor emelgetni. Ha én fekvőznék,NB 18ast próbálnék először,mert nekem az tűnik a legszimpatikusabbnak, és a legpraktikusabbnak,de ezt nyilván más fekvőben méhészkedők meg tudják cáfolni. Nincs tapasztalatom ezekben a kaptárakban. Az ország azon felén,ahol én lakom, nem divat a fekvő kaptár,meg aztán öregapámnak is rakodói voltak,igaz kis boconádi szerűek.
Így maradtam a rakodó kaptár választásnál. Az öreg kaptárakat kiselejteztem.
Hogy miért döntöttem a félkeretes rakodó mellett?
Mert innen tudok a lehető legkisebb ráfordítással kísérletezni. A 4 félfiók és a 9 centis menekülő lehetőséget ad arra,hogy kipróbáljak pl NB fészket Fél NB mézterekkel( az NB fészek kialakítható 2 félfiókból,csak NB keretet kell venni.és máris üzembe állítható ez a rendszer)
Vagy kipróbálható vele hunor fészek Fél NB mézterekkel( a hunor fészek kialakítható egy félfiókból és egy menekülőből,csak Hunor keretek kellenek)
Sőt,még hunor fészek, hunor méztér is elképzelhető,ugyan ezek kombinációjával.
Ha úgy döntök, mégis a 4 félfiókos rakodó rendszer jön be, akkor kiolvasztom a nagykereteket és a hunorokat, a keretlécek mehetnek a tüzelőbe(max ennyi veszteségem volt)
Ha valamelyik nagyobb keretméretű fészek jön be, megmarad minden,csupán hunor,vagy NB fiókokat kell venni a félfiókok alá. ( veszteség nincs.)
Ezt már leírtam többször is itt. Ezért választottam a rakodót és ezért a félfiókos rakodót. Kár nélkül tudok benne kísérletezni. Mivel variálható 4Fél NB-re, Hunor+Fél NB-re, Még akár Hunor+ hunort is össze tudok állítani(Max nem marad menekülőm a többire egy ideig) de tudok belőle csinálni NB+2Fél NB-t is.
10 keretes verziót választottam, mert ennyi bőven elég nekik,még a 9 is talán. Meg a derekamnak is.
Nos,ennyi. Ha tudtam vele segíteni Neked,vagy akár másoknak is, már nem volt hiábavaló a sok betűm.
Üdv
Tomi

_________________
1/2NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2014.01.04. 21:54 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.12.28. 15:45
Hozzászólások: 685
Tartózkodási hely: Baranya Hetvehely
Nagyon köszönöm a megerősítést. Az előbb arra gondoltam, hogy szerencsétlen kezdőt, akinek nincs információja elég, és nem rendelkezik tudományos előképzettséggel igen meg lehet zavarni.

_________________
hárskeret
a legöregebb újra kezdő


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2014.01.04. 21:46 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.02.17. 13:09
Hozzászólások: 1719
Tartózkodási hely: Pest megye
Hárskeret, szerintem jó lesz Neked, amit választottál, ha elég erősek lesznek a családjaid, meg Te is bírod derékkal a 1/2 NB fiók emelgetést. Vannak akik eü. okok miatt váltanak rakodóról vissza fekvőre.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2014.01.04. 21:43 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.02.01. 18:30
Hozzászólások: 1210
Tartózkodási hely: Graz/Várpalota
Hogy nem jött rá, hogy a kicsi sokkal jobb?

A jelek szerint valamiért nem jött rá hogy a hátulkezelős NB18 űrtartalmat 3 fiókos rakodóra esetleg 4 fiókos rakodóra kell átalakitania.
100-120 éve valahol ez érthető,mivel abban az időben a Közép-Európában elterjedt kaptár a hátulkezelős volt,a "szekrény".
Ehhez képest ő valahol egy tök újat csinált,a fekvővel,de egyben el is vágta a fejlődést.Lépett 2-őt előre megy egyet vissza(nagy tukmálásra lett elterjedt a fekvő 1950 után).

Én ezt most bevállalom,márciusban szállitja a gyártóm az első 30db modernizált 4 fiókos kisbocit,visszamegyek az időben 1903-ig és igyekszem befejezni azt amit Boczonádi nem csinált végig.

_________________
Attila

Kisboconádi a mézeskaptár. "a méhe csak kölcsönad"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2014.01.04. 21:36 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.12.28. 15:45
Hozzászólások: 685
Tartózkodási hely: Baranya Hetvehely
Nagyon köszönöm a válaszod. Ezt nagyjából már kihámoztam. Nem pontosan erre gondoltam.

_________________
hárskeret
a legöregebb újra kezdő


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2014.01.04. 21:33 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.02.01. 18:30
Hozzászólások: 1210
Tartózkodási hely: Graz/Várpalota
Az NB24 ürtartalma ok,de nem jó a keretmérete és a beosztása.
Aki olvasott és tanult méhészetet,és ebben Örösi is csak tanitványa Boczonádinak,az tudja hogy 164 négyzetdeciméter a család megfelelő fészke.ezt Boczonádi 25év alatt tapasztalta ki.
Montero bukásról ir,szó sincs bukásról csak önfejüségről.Ahogy Montero is önfejű én is az voltam.Hittem a 42-es szélességnek.Csak mig én hittem,ő ezt el is fogadta.Tévesen.Igen,sok év félNB(abból nem lesz mézed fiam) Hunor kellett hozzá mire eljutottam oda, hogy Boczonádi a 32-es mérettel alkotta meg a helyes méretet.

A 42-es ládája csak pakolási szempontból jó,ha a hátulkezelősét fejleszti 4 sorosra akkor ürtartalomra ugyanott van mint az NB24-el,nem rajzanak a méhei,egy család megtölt 4x10 kereten egy NB24 méretet,és több méze van.

Boczonádi a társzekér és a vasút áldozata ezért ment kényszerpályára.

_________________
Attila

Kisboconádi a mézeskaptár. "a méhe csak kölcsönad"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2014.01.04. 21:30 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.02.17. 13:09
Hozzászólások: 1719
Tartózkodási hely: Pest megye
Tanulság pl.:
- nem a kaptár hordja a mézet
- minden szempontból tökéletes kaptár nincs
- minden cigány a saját lovát dicséri
- a kaptárkérdés hitvita ill. darázsfészek
stb.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2014.01.04. 21:29 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2012.07.19. 16:00
Hozzászólások: 883
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar, annak is a legszéle
Már csak azt az egyet nem értem, hogy ha Boconádi megtalálta a tutit a kisboconádiban, aztán volt egy kísérlete, a naggyal. Hogy nem jött rá, hogy a kicsi sokkal jobb? Vagy csak szerény volt és nem akart túl eredményes lenni?


H.apci.

P.s.: Hárskeret! Többet mint gondolnád! Szinte mindent a méhészet hátteréről. Jobb ha tudod mire vállalkozol.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2014.01.04. 21:27 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.12.28. 15:45
Hozzászólások: 685
Tartózkodási hely: Baranya Hetvehely
Nagyon kérem, valaki mondja el nekem, aki kezdeni szeretnék mit tanulhatok ebből?

_________________
hárskeret
a legöregebb újra kezdő


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára hárskeret 2014.01.04. 21:29-kor.

Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2014.01.04. 21:21 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.02.01. 18:30
Hozzászólások: 1210
Tartózkodási hely: Graz/Várpalota
Voltam-e? hajaj.görnyedtem eleget NB24-ek felett.ingyen,jószándékból,segitségként.:)

Az a gond,hogy aki ebben a témában tanácsot ad,nem tud elrugaszkodni a 42-43,5-44,8-as mérettől.

Ahogy ezt a fenti méreteket elfelejtitek,az NB24-et csirkeólnak kutyaólnak degradáljátok,eljuttok ide,és visszamentek oda ahonnan Boczonádi elindult(25évvel az NB24 előtt) akkor arra is fény derül hogy Európában melyek azok a keretméretek amikkel érdemes méhészkedni.30-36 felsőléc 22-32 oldalléc.

Csak hát ehhez sokat kell olvasni,tanulni,tapasztalni :)

_________________
Attila

Kisboconádi a mézeskaptár. "a méhe csak kölcsönad"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2014.01.04. 21:18 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2012.07.19. 16:00
Hozzászólások: 883
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar, annak is a legszéle
Én az Attila hozzászólásán betegre nevettem magam. Hogy ti miért nem tudjátok kicsit lazábban kezelni? Ha lesz időm utána nézek a nevesebb kaptárgyártók hátul kezelős kaptárainak listáinak böngészéséhez, hát ha látok valami jót. :D


H.apci.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2014.01.04. 21:17 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.24. 14:06
Hozzászólások: 226
Balázs írta:
Komolyan úgy véled, hogy ennyi hülye méhész van? Láttál már jól fejlett NB családot?! Voltál már rakodni ilyen kaptárakat két akác közt? Szerinted azért megy a súlyuk gyakran 100 kg fölé, mert annyira utálják a méhek?! Nekem azért kellett váltanom NB-ről, mert fiatal korom ellenére nem bírtam pakolni a becuccolt családokat, meg pergetéskor leszakadt a kezem. :) Amúgy véleményem szerint NB-nél legnehezebb a pergetési munka, még itt a legkevesebb a keretek turkálásával járó munka. Kis állománynál ideális.

Balázs!Nem tudod meggyőzni!Belebukott már minden kaptártípusba,de még mindig azt hiszi hogy a kaptárakban volt a hiba :D
Most majd kapsz tőle egy privát üzenetet,amiben győzköd a hülyeségeiről.Menthetetlen ;)

_________________
hunor 10-12 + 2 x 1/2nb


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára montero 2014.01.04. 21:19-kor.

Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2014.01.04. 21:15 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.12.28. 15:45
Hozzászólások: 685
Tartózkodási hely: Baranya Hetvehely
Mit lehet ebből tanulni?

_________________
hárskeret
a legöregebb újra kezdő


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2014.01.04. 21:13 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:29
Hozzászólások: 2229
Tartózkodási hely: Csurgó
Nagy állománynál is ideális.De mondjuk ,mi a nagy?

_________________
Mérő szám? A tele hordók!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2014.01.04. 21:10 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.01.10. 02:00
Hozzászólások: 1558
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa-Bodoglár
Komolyan úgy véled, hogy ennyi hülye méhész van? Láttál már jól fejlett NB családot?! Voltál már rakodni ilyen kaptárakat két akác közt? Szerinted azért megy a súlyuk gyakran 100 kg fölé, mert annyira utálják a méhek?! Nekem azért kellett váltanom NB-ről, mert fiatal korom ellenére nem bírtam pakolni a becuccolt családokat, meg pergetéskor leszakadt a kezem. :) Amúgy véleményem szerint NB-nél legnehezebb a pergetési munka, még itt a legkevesebb a keretek turkálásával járó munka. Kis állománynál ideális.

_________________
A sikerhez vezető út kudarcokkal van kikövezve.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2014.01.04. 21:10 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.02.01. 18:30
Hozzászólások: 1210
Tartózkodási hely: Graz/Várpalota
ugyanez a véleményem :D

_________________
Attila

Kisboconádi a mézeskaptár. "a méhe csak kölcsönad"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2014.01.04. 21:08 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.24. 14:06
Hozzászólások: 226
Annyira ostoba vagy... :o

_________________
hunor 10-12 + 2 x 1/2nb


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2014.01.04. 20:52 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.02.01. 18:30
Hozzászólások: 1210
Tartózkodási hely: Graz/Várpalota
Ha igazán meg akar tanulni méhészkedni valaki akkor a 2-3 családját hátulkezelős kaptárba telepiti aztán a 120éves szakirodalom átolvasása után 2-3-4 év múlva bevált kaptárra vált(Hunor,munkaigényes félNB,kisboconádi,Zander)

Az NB fekvő Imre bácsi botlása,méhek tartására nem alkalmas.

Tehát ne oltsuk azzal a kezdőket hogy az NB fekvő az jó.Az nem alkalmas méhészkedésre,Boczonádi botlása.Kikopik ahogy a Trabik Wartburgok,pedig a maga idejében mind ment.

Megesik hogy a nagyok is hibáznak,a BMW is eltolta az egyik dizelmotorját....

A félNB megint tévút,sok vele a munka.Pedig egyszerű kaptárnak indult.

_________________
Attila

Kisboconádi a mézeskaptár. "a méhe csak kölcsönad"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2014.01.04. 20:51 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2012.07.19. 16:00
Hozzászólások: 883
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar, annak is a legszéle
Nagy-nagy tisztelettel kérdezem, miért kellene kidobnia? Egy bármilyen rendszerű méhészetben miért ne férhetne el 3-4 fekvőkaptár? Később rajok készítéséhez, anyapároztatáshoz, lépek tárolására, stb? Az elmélet az ok. De amíg nem lát kaptárt belülről kenheti az elméletet a hajára. A könyvek gyönyörű fotói a lépről, meg az ami a kaptárban lesz, nem biztos, hogy ugyan az. Meg könnyebb úgy tanulni, ha látja is az ember, miről van szó. Én legalább is ez a típus vagyok. Olvasom, mi van? hogy? Aztán a méhek megmutatják, és, ja! Hogy így! Aztán ha választ egy rendszert, és később jön rá, rosszul döntött? Kezdőként ez is játszik. De több vélemény, nehezebb döntés...


H.apci.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2014.01.04. 20:30 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Idézet:
Kezdő kaptárnak az NB fekvőnél jobbat én nem tudok elképzelni.


először elméletet kell olvasni, gyakorlatban látni méhészetet és mielött méheket vásárolsz eldönteni milyen tipusban kívánsz méhészkedni

Megtanulsz egy NB16-18 keretesben méhészkedni, aztán rájössz hogy neked rakodó kell, dobhatsz is mindent sutba


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2014.01.04. 20:25 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2012.07.19. 16:00
Hozzászólások: 883
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar, annak is a legszéle
Szia kirusz1!


Kezdő kaptárnak az NB fekvőnél jobbat én nem tudok elképzelni. Magyarországon nagyon elterjedt, nagy hagyományokkal bír, sokan ismerik, használják, esetleg korábban dolgoztak vele. A méhcsalád élete ebben figyelhető meg a legkönnyebben, lévén, csak a tetőt kell felnyitnod, és máris minden előtted van. Házilag is ezt a kaptárt a legegyszerűbb elkészíteni. Ennek a kaptártípusnak is komoly fejlődése van, ezért ebből is több változat közül választhatsz. Ma talán az NB18 meleg építmény a legkedveltebb azok körében, akik ezzel méhészkednek. Téli olvasmányként javaslom neked a fórum méhészeti technológiák rovatából a Méhészkedés fekvőkaptárban-t és a Hideg vagy meleg építmény?-t elolvasni, az elején kezdve. Természetesen minden kaptártípusnak és rendszernek van topikja, azokat is olvasd el, és márciusig találd ki mit szeretnél.



H.apci.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2014.01.03. 15:38 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2013.11.27. 08:20
Hozzászólások: 17
Tartózkodási hely: Gyöngyös
Igen olvasom a szakirodalmat folyamatosan


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2014.01.03. 15:36 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.02.01. 18:30
Hozzászólások: 1210
Tartózkodási hely: Graz/Várpalota
Van ilyen összefoglaló: az elmúlt 100-120év méhészeti irodalma.

Nagyjából olyan ez a kérdés hogy : milyen autót vegyek? :)

_________________
Attila

Kisboconádi a mézeskaptár. "a méhe csak kölcsönad"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2014.01.03. 15:06 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2013.11.27. 08:20
Hozzászólások: 17
Tartózkodási hely: Gyöngyös
Az lenne hogy rájöjjek melyik kaptár típus lenne nekem a legmegfelelőbb.nagyon kezdő vagyok.ez csak a rövidtávú terveimbe szerepel nem holnap vennék méheket :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2014.01.03. 15:00 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.02.09. 23:13
Hozzászólások: 468
Demiacélod...

_________________
A siker nem érdekel,csak a kudarc okai...("én")


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2014.01.03. 13:09 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2013.11.27. 08:20
Hozzászólások: 17
Tartózkodási hely: Gyöngyös
Hello.Van olyan összefoglaló irás ami azt összegzi melyik kaptárfajta milyen esetekben ajánlott pl.mennyi ember méhészkedik,erőnlét stb...
Kiválasztanám melyik lenne számomra a megfelelő kezdőként.előre is köszönöm a segitséget


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2014.01.03. 12:54 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.02.01. 18:30
Hozzászólások: 1210
Tartózkodási hely: Graz/Várpalota
Munkatársam méhese az osztrák-német határtól kb 5km-re.
Zander(erlangeni tipus) kaptárak betelelve november elején.


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
Attila

Kisboconádi a mézeskaptár. "a méhe csak kölcsönad"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2013.10.27. 20:18 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.04.19. 19:38
Hozzászólások: 365
Ha már fel lettem szóllítva: a volt Csehszlákíában - a mai Szlovákiában a legetlerjebb kaptártípusok:
A hegyekben "A" titus 9 kerettel felsö kezeléssel, keretméret 420x220
A hegyaljai részekre a "B" tipus, keretméret 420x275
Az ország dáli részere ajánlott a C tipus 42x360 keretmérettel. Általábam használt a B tipus.
Ami a felvő kaptárokatz illeti, cak atzb ország déli terükletelin használják - a magyar tipusokat
Üdv. Joska


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1010 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5 ... 21  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 17 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
cron



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.