Pontos idő: 2024.03.28. 10:12

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1010 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 17, 18, 19, 20, 21  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2009.10.28. 09:46 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.15. 21:10
Hozzászólások: 2613
Tartózkodási hely: Kis-Magyar-Alföld
kopaszkutya írta:
Tomi! Ezzel azt akartam mondani, hogy én egy nagy előnyét látok a rakodónak, hogy egy "mozdulattal" meg lehet szabadítani közel 20kg méztől akár egyedül is. Ez fevőnél 5-10perc 3-4 embernek. Namost ha egyenként szeded ki a keretket akkor az olyan mintha fevővel dolgoznál.

De a kereteket ki kell szedni akkor is nem? Én csak a mi méhesünkből indulok ki. A fiókokat nem emelgetjük,hanem kiszedjük a kereteket, kipörgetjük,és visszatesszük. A kivett kereteket egy rakodó ládába tesszük,ami sokkal könnyebb,mint a fiók.

_________________
1/2NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2009.10.28. 00:42 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.06. 20:39
Hozzászólások: 837
Tartózkodási hely: Heves-megye
Tomi! Ezzel azt akartam mondani, hogy én egy nagy előnyét látok a rakodónak, hogy egy "mozdulattal" meg lehet szabadítani közel 20kg méztől akár egyedül is. Ez fevőnél 5-10perc 3-4 embernek. Namost ha egyenként szeded ki a keretket akkor az olyan mintha fevővel dolgoznál.

_________________
http://www.egrimeheszbolt.hu/bolt/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2009.10.27. 22:04 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.02.16. 23:39
Hozzászólások: 145
...


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára beekeeper 2010.02.17. 21:03-kor.

Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2009.10.25. 00:12 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
kopaszkutya írta:
A rakodókaptáras méhészkedés előnye a fiókos kezelés, ha egyenként szeded ki akereteket onnantól csak a hátrányait tudod "élvezni"


Ha hallottad volna a Cserényi doki előadását tegnap, azért te se fogalmaznál ilyen sarkosan... :ut

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2009.10.24. 22:48 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.15. 21:10
Hozzászólások: 2613
Tartózkodási hely: Kis-Magyar-Alföld
kopaszkutya írta:
A rakodókaptáras méhészkedés előnye a fiókos kezelés, ha egyenként szeded ki akereteket onnantól csak a hátrányait tudod "élvezni"


Ezt kifejthetnéd nekem bővebben.

_________________
1/2NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2009.10.24. 21:36 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.06. 20:39
Hozzászólások: 837
Tartózkodási hely: Heves-megye
A rakodókaptáras méhészkedés előnye a fiókos kezelés, ha egyenként szeded ki akereteket onnantól csak a hátrányait tudod "élvezni"

_________________
http://www.egrimeheszbolt.hu/bolt/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2009.10.24. 15:17 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.15. 21:10
Hozzászólások: 2613
Tartózkodási hely: Kis-Magyar-Alföld
Vivaldi írta:
vb1 írta:
Tehát mondjuk 50 család esetén a hunor még nem rossz?


Szia!
Én is többféle keretmérettel próbálkoztam már.Sőt most is sokféle keretmérettel dolgozom.
Valaki azt válaszolta egyszer a kérdésre, hogy melyik kaptártipus a legjobb: Hogy az egyféle.
Lehet jó eredményeket elérni így is úgy is. Nekem a hunorral a bibi a mézzel telt fiók súlya. Egy fél NB fiók súlya kb. 20-25kg a hunoré kb. 30-35kg. De vannak többszáz családos méhészetek hunor mérettel!
VB

Te mikor emelgeted a mézzel teli fiókokat. Meg minek. Pörgetéskor kiszeded, ősszel meg úgyis egy fiókot etetsz alul fölül, én fölül, és azt nem kell emelgetni.[/quote]
Valójában én sem értem az emelgetés okát. Hacsak nem vándorol,vagy nem tudom.

_________________
1/2NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2009.10.24. 14:06 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.10.11. 13:25
Hozzászólások: 2170
Tartózkodási hely: Észak, közép Nógrád, A Karancs 10km-es körzetén belül.
vb1 írta:
Tehát mondjuk 50 család esetén a hunor még nem rossz?


Szia!
Én is többféle keretmérettel próbálkoztam már.Sőt most is sokféle keretmérettel dolgozom.
Valaki azt válaszolta egyszer a kérdésre, hogy melyik kaptártipus a legjobb: Hogy az egyféle.
Lehet jó eredményeket elérni így is úgy is. Nekem a hunorral a bibi a mézzel telt fiók súlya. Egy fél NB fiók súlya kb. 20-25kg a hunoré kb. 30-35kg. De vannak többszáz családos méhészetek hunor mérettel!
VB[/quote]
Te mikor emelgeted a mézzel teli fiókokat. Meg minek. Pörgetéskor kiszeded, ősszel meg úgyis egy fiókot etetsz alul fölül, én fölül, és azt nem kell emelgetni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2009.10.24. 13:51 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.05.04. 12:40
Hozzászólások: 264
Tartózkodási hely: Székesfehérvár
Tehát mondjuk 50 család esetén a hunor még nem rossz?[/quote]

Szia!
Én is többféle keretmérettel próbálkoztam már.Sőt most is sokféle keretmérettel dolgozom.
Valaki azt válaszolta egyszer a kérdésre, hogy melyik kaptártipus a legjobb: Hogy az egyféle.
Lehet jó eredményeket elérni így is úgy is. Nekem a hunorral a bibi a mézzel telt fiók súlya. Egy fél NB fiók súlya kb. 20-25kg a hunoré kb. 30-35kg. De vannak többszáz családos méhészetek hunor mérettel!
VB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2009.10.24. 13:27 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.10.11. 13:25
Hozzászólások: 2170
Tartózkodási hely: Észak, közép Nógrád, A Karancs 10km-es körzetén belül.
H Tibor írta:
Vivaldi
Én ha kimegyek a teraszomra rálátok a Karancsra és hallom Győzikét ordibálni :lol: :lol:
Mit jelent az a 10-km belül,lehetséges hogy ismerjük egymást?

Ha adsz egy e-mail címet megírom a helyet ahol lakom.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2009.10.24. 11:57 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.15. 21:10
Hozzászólások: 2613
Tartózkodási hely: Kis-Magyar-Alföld
H Tibor írta:
Fiatalak!
Térjünk vissza a keretmérethez:szerintem a hunornál kezdődik a magaskeret,mérete olyan hogy egy mézkoszorú plussz fias belefér ezért tudják a közepes anyák kiszoritani saját magukat.A Langstroth négyzetdeciméterre majdnem ugyanolyan de más alakzatú és itt a lényeg a mézkoszorú nem fér el.Aki még nem próbálta az azt gndolja 1-2-cm lényegtelen ....hát nem az.A zander és a 1/2 NB között 4-cm van keretenként ha megszámolod egy oldalra 500-fias fér ez egy fióknál 10000 méhecske.Bizony a tavaszi szeszélyes időjárásnál ennyivel több bogár fér egy fiókon.Hunor mégjobb a zandertól tavaszi fejlesztésnél de jön a rajzási időszak és itt rügyezik a hunorosok homloka természetesen nagy állományokról beszélünk.Az a rendszer amelyik állomány szinten három fiók alatt üzemel a rajzást megállitani nem lehet,repce időszakban szét kell zilálni a fészket nem elég csat átfüggeszteni ehhez min. három de inkább négy fiók kell.Én nem előadáson hallottam ezeket hanam kipróbáltam .Nagyhatalomnak nem a keretméretben kell lennünk hanem a méztermelésben lehetöleg kevés munkával mert a bejelentett munkás járulékai nagyon sok és az is lessz.Ha te egy döntés után mondjuk 800-db etetőfiókot akarsz vásárolni a magyar származásu hunorra min egy év még legyártatod a langstrothosnak egy klikk egy hét mulva megáll a kamion a ház előtt.Mégegyszer nagy állomány CSAK ALACSONYKERETTEL hunortól lefelé amelyik szimpatikus szerintem,hunorosok kőzáportól kiméljetek!!

Tehát mondjuk 50 család esetén a hunor még nem rossz?

_________________
1/2NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2009.10.24. 09:47 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.10.11. 13:25
Hozzászólások: 2170
Tartózkodási hely: Észak, közép Nógrád, A Karancs 10km-es körzetén belül.
krajnai írta:
Ezeket a "vitákat" én szeretem olvasni. Sokat lehet belőlük tanulni.
Ami nekem biztos, hogy minden nagy méhészetben ahol négyjegyű családszámokkal dolgoznak, valamelyik középmagas fészekkeretet használnak!

Én még elbeszélgetnék róla, de ők előre leírták hogy a vita lefutott, ők már döntöttek. A fő érvük hogy az Unióban ez az elfogadott. Én hozzá teszem, ez, és az olasz méh. Mert az is elfogadott. Még Amerikában is. Nálunk viszont nem vált be az olasz méh, csak a krajnai. Miért is. akkor mi a bizonyíték arra hogy az unióba más méhészkedésre, és más méhlegelőre, esetenként éghajlatra kifejlesztett kaptárméretek, nálunk majd döntögetik a csúcsot. A kárpát medence sajátos éghajlatú, flórájú, hely semmihez nem hasonlítható, még Amerikához sem, pedig vannak akik nagyon szeretnék, legalábbis néhány politikus biztosan, hogy ha jövedelmi viszonyokban nem is, de másban ez is Amerika lenne. Gondoljunk csak a mezőgazdasági nagyüzemekre, vagy a helikopteres növényvédelemre. De ez a kárpát medence, és nem Nyugateurópa vagy Amerika.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2009.10.24. 09:35 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 19:42
Hozzászólások: 971
Tartózkodási hely: Hajdú
Ezeket a "vitákat" én szeretem olvasni. Sokat lehet belőlük tanulni.
Ami nekem biztos, hogy minden nagy méhészetben ahol négyjegyű családszámokkal dolgoznak, valamelyik középmagas fészekkeretet használnak!

_________________
http://krajnai.freewb.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2009.10.24. 09:13 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.10.11. 13:25
Hozzászólások: 2170
Tartózkodási hely: Észak, közép Nógrád, A Karancs 10km-es körzetén belül.
H Tibor írta:
Fiatalak!
Térjünk vissza a keretmérethez:szerintem a hunornál kezdődik a magaskeret,mérete olyan hogy egy mézkoszorú plussz fias belefér ezért tudják a közepes anyák kiszoritani saját magukat.A Langstroth négyzetdeciméterre majdnem ugyanolyan de más alakzatú és itt a lényeg a mézkoszorú nem fér el.Aki még nem próbálta az azt gndolja 1-2-cm lényegtelen ....hát nem az.A zander és a 1/2 NB között 4-cm van keretenként ha megszámolod egy oldalra 500-fias fér ez egy fióknál 10000 méhecske.Bizony a tavaszi szeszélyes időjárásnál ennyivel több bogár fér egy fiókon.Hunor mégjobb a zandertól tavaszi fejlesztésnél de jön a rajzási időszak és itt rügyezik a hunorosok homloka természetesen nagy állományokról beszélünk.Az a rendszer amelyik állomány szinten három fiók alatt üzemel a rajzást megállitani nem lehet,repce időszakban szét kell zilálni a fészket nem elég csat átfüggeszteni ehhez min. három de inkább négy fiók kell.Én nem előadáson hallottam ezeket hanam kipróbáltam .Nagyhatalomnak nem a keretméretben kell lennünk hanem a méztermelésben lehetöleg kevés munkával mert a bejelentett munkás járulékai nagyon sok és az is lessz.Ha te egy döntés után mondjuk 800-db etetőfiókot akarsz vásárolni a magyar származásu hunorra min egy év még legyártatod a langstrothosnak egy klikk egy hét mulva megáll a kamion a ház előtt.Mégegyszer nagy állomány CSAK ALACSONYKERETTEL hunortól lefelé amelyik szimpatikus szerintem,hunorosok kőzáportól kiméljetek!!

Ez nem igaz , a Hunorhoz is bármit megkapsz amit csak akarsz, és Forintal fizethetsz, és persze mint írtam, csak tíz keretes Hunor, és csak 3 fiókkal optimális. Mert 2db 12 keretes is kevés ha rajzik, viszont 3db 12 keretes fiók már sok. Ezért a megoldás, a 3 db tíz keretes fiók.
de rendben, én tudom mindig is ilyenek voltunk. Okosak. Egyikünk okosabb mint a másikunk. Már vagy harminc éve olvastam a méhészújságban a "kaptár kérdés darázsfészek" című cikkben, azóta semmi sem változott. A vita megmaradt, nincs új a nap alatt.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2009.10.24. 09:08 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.10.11. 13:25
Hozzászólások: 2170
Tartózkodási hely: Észak, közép Nógrád, A Karancs 10km-es körzetén belül.
H Tibor írta:
Vivaldi
Én ha kimegyek a teraszomra rálátok a Karancsra és hallom Győzikét ordibálni :lol: :lol:
Mit jelent az a 10-km belül,lehetséges hogy ismerjük egymást?


Mintha győzike / nem véletlen a kis gy/ házára most ki lenne téve hogy eladó.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2009.10.24. 08:59 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.09. 08:47
Hozzászólások: 837
Tartózkodási hely: Nógrád Salgótarján
Fiatalak!
Térjünk vissza a keretmérethez:szerintem a hunornál kezdődik a magaskeret,mérete olyan hogy egy mézkoszorú plussz fias belefér ezért tudják a közepes anyák kiszoritani saját magukat.A Langstroth négyzetdeciméterre majdnem ugyanolyan de más alakzatú és itt a lényeg a mézkoszorú nem fér el.Aki még nem próbálta az azt gndolja 1-2-cm lényegtelen ....hát nem az.A zander és a 1/2 NB között 4-cm van keretenként ha megszámolod egy oldalra 500-fias fér ez egy fióknál 10000 méhecske.Bizony a tavaszi szeszélyes időjárásnál ennyivel több bogár fér egy fiókon.Hunor mégjobb a zandertól tavaszi fejlesztésnél de jön a rajzási időszak és itt rügyezik a hunorosok homloka természetesen nagy állományokról beszélünk.Az a rendszer amelyik állomány szinten három fiók alatt üzemel a rajzást megállitani nem lehet,repce időszakban szét kell zilálni a fészket nem elég csat átfüggeszteni ehhez min. három de inkább négy fiók kell.Én nem előadáson hallottam ezeket hanam kipróbáltam .Nagyhatalomnak nem a keretméretben kell lennünk hanem a méztermelésben lehetöleg kevés munkával mert a bejelentett munkás járulékai nagyon sok és az is lessz.Ha te egy döntés után mondjuk 800-db etetőfiókot akarsz vásárolni a magyar származásu hunorra min egy év még legyártatod a langstrothosnak egy klikk egy hét mulva megáll a kamion a ház előtt.Mégegyszer nagy állomány CSAK ALACSONYKERETTEL hunortól lefelé amelyik szimpatikus szerintem,hunorosok kőzáportól kiméljetek!!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2009.10.23. 20:17 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Én se komolyan gondótam! :ut

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2009.10.23. 19:57 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.09. 08:47
Hozzászólások: 837
Tartózkodási hely: Nógrád Salgótarján
Csak úgy kiszaladt a számon,tényleg igy van de én inkább szégyenlem.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2009.10.23. 19:46 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:29
Hozzászólások: 2229
Tartózkodási hely: Csurgó
zsolti írta:
H Tibor írta:
Vivaldi
Én ha kimegyek a teraszomra rálátok a Karancsra és hallom Győzikét ordibálni :lol: :lol:


Mázlista! :ut


Te Zsolti neked Győzike orditása mázli :shock: :shock: :shock:

_________________
Mérő szám? A tele hordók!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2009.10.23. 19:33 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
H Tibor írta:
Vivaldi
Én ha kimegyek a teraszomra rálátok a Karancsra és hallom Győzikét ordibálni :lol: :lol:


Mázlista! :ut

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2009.10.23. 19:30 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.15. 21:10
Hozzászólások: 2613
Tartózkodási hely: Kis-Magyar-Alföld
beekeeper írta:
Ízlések és pofonok....
26-30 cm közti magasságú fészeklép (Hunor, KB, Dadant) ideális szerintem, de inkább 1/2 NB-t érdemes rátenni, ha valaki fiókos kezelést akar és nem szeretne megszakadni.
Kevésbé a kaptáron, inkább a technológián, szaktudáson és elvégzett (több-kevesebb) munkán múlik az eredmény, az időjárás és a szerencse mellett.
Ez már sokszor le lett írva....

A miénk 29X27es. Szerintem pont jó nagyságú. Valószínű hunort fogok venni tavasszal. Remélem a pörgetőnkbe befér. Nem akarok egyelőre újat venni.

_________________
1/2NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2009.10.23. 16:03 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.09. 08:47
Hozzászólások: 837
Tartózkodási hely: Nógrád Salgótarján
Vivaldi
Én ha kimegyek a teraszomra rálátok a Karancsra és hallom Győzikét ordibálni :lol: :lol:
Mit jelent az a 10-km belül,lehetséges hogy ismerjük egymást?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2009.10.22. 23:43 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.02.16. 23:39
Hozzászólások: 145
...


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára beekeeper 2010.02.17. 21:03-kor.

Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2009.10.22. 20:46 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
vaddrienn írta:
........
Viszont tovább tanulmányozva a témát, valamiért világszerte a Langstroth kaptárt preferálják, arról nem beszélve, hogy EU-s szabvány .........

:twisted: :twisted: :twisted: Igen, jó nagy "tűrésekkel" :twisted:
http://www.dave-cushman.net/bee/lang.html

Ebben még talán a Hunor is elcsúszik....

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2009.10.22. 17:39 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.10.11. 13:25
Hozzászólások: 2170
Tartózkodási hely: Észak, közép Nógrád, A Karancs 10km-es körzetén belül.
vaddrienn írta:
Amikor először kezdtem a méhész témát tanulmányozni, felcsillant a szemem a Hunor szó hallatán, ugyanis a kisfiamat is így neveztük el (akkor még nem tudtuk, hogy méhészkedni fogunk), tehát ha ezen múlna semmivel sem foglalkoznék csakis a Hunor kaptárral. :roll:
Viszont tovább tanulmányozva a témát, valamiért világszerte a Langstroth kaptárt preferálják, arról nem beszélve, hogy EU-s szabvány a Zanderos és a Dadanttal együtt. Ha tehetem, ragaszkodok a magyar származású, gyártmányú termékekhez, találmányokhoz, de az ésszerűség felülkerekedhet ezen.
Mivel én nagyon új vagyok ezen a területen, így nincsenek berögzült szokásaim és nyitott vagyok az új dolgok iránt. Ezzel a sorommal senkit nem kívánok megsérteni, csak egyszerűen reálisan szeretnék látni, hogy ha méhészkedésbe kívánok fogni először kicsiben, majd néhány év múlva már akár 200-300 családdal, akkor mi az az ideális kaptár típus, ami praktikus... egy ekkora gazdaságnál.
Azért is ez a kaptár került előtérbe nálam, mert ahogy tanulmányoztam a magyar méhész társadalmat, azok méhészetk, akik 600 vagy akár nagyobb állománnyal dolgoznak, ők ezt választották.
Nekem minden hír új, akkor is ha ellene akkor is ha mellette szól, csak az konkrétum legyen, bár a világon számomra a legszebb szó, hogy HUNOR, de csak azért, mert a fiamat így hívják még nem biztos, hogy célra vezető lenne ezt választanom. :D

Igen ez is egy szempont, viszont ezen kaptárok keretmérete, keretmagassága között, alig egy -két centi különbség van. tehát ez nem lényeges. Magyarországon már nagyon régóta használják a Hunort, ami elterjedt, és sokkal elterjedtebb mint az említett kaptárak.Ugyanígy gépesíthető mint az említett kaptárak. Megérteném ha az Eu-ban csak egy féle kaptár lenne, és mi ahhoz alkalmazkodnánk, de ott is minimum 4 féle van elterjedve. mért ne lehetne 5. a Hunor. Szerintem méhészkedésben , ha másban nem is, de ebben, itt az Eu-ban mi vagyunk az élen. Tehát nincs ok arra hogy mi majmoljuk az Eu-t. Igaz volt idő, amikor meg a Szovjetuniót majmoltuk. Szerintem a dologban annyi van mint a 37-es oldalkeretléc használatánál. Nehogy úgy csináljuk mint más, a miénk legyen másabb , még ha a másságnak nincs is semmi értelme.De hát mint mondtam lelkük rajta.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2009.10.22. 14:47 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.07. 19:34
Hozzászólások: 2
Tartózkodási hely: Nógrád
Amikor először kezdtem a méhész témát tanulmányozni, felcsillant a szemem a Hunor szó hallatán, ugyanis a kisfiamat is így neveztük el (akkor még nem tudtuk, hogy méhészkedni fogunk), tehát ha ezen múlna semmivel sem foglalkoznék csakis a Hunor kaptárral. :roll:
Viszont tovább tanulmányozva a témát, valamiért világszerte a Langstroth kaptárt preferálják, arról nem beszélve, hogy EU-s szabvány a Zanderos és a Dadanttal együtt. Ha tehetem, ragaszkodok a magyar származású, gyártmányú termékekhez, találmányokhoz, de az ésszerűség felülkerekedhet ezen.
Mivel én nagyon új vagyok ezen a területen, így nincsenek berögzült szokásaim és nyitott vagyok az új dolgok iránt. Ezzel a sorommal senkit nem kívánok megsérteni, csak egyszerűen reálisan szeretnék látni, hogy ha méhészkedésbe kívánok fogni először kicsiben, majd néhány év múlva már akár 200-300 családdal, akkor mi az az ideális kaptár típus, ami praktikus... egy ekkora gazdaságnál.
Azért is ez a kaptár került előtérbe nálam, mert ahogy tanulmányoztam a magyar méhész társadalmat, azok méhészetk, akik 600 vagy akár nagyobb állománnyal dolgoznak, ők ezt választották.
Nekem minden hír új, akkor is ha ellene akkor is ha mellette szól, csak az konkrétum legyen, bár a világon számomra a legszebb szó, hogy HUNOR, de csak azért, mert a fiamat így hívják még nem biztos, hogy célra vezető lenne ezt választanom. :D


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2009.10.21. 19:59 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.09. 08:47
Hozzászólások: 837
Tartózkodási hely: Nógrád Salgótarján
Vivaldi
Nem vagy hülye,én legalábbis nem irtam de ezt a témát 2005-től annyiszor tárgyaltuk ezért csak visszakérdezek.Aki 20-évvel ezelőtt kerékpár vásárlásakor megkérdezte tőllem miért montenbikét veszek miért nem csepelt az már töbször visszaszivta kérdését.Mégvalamit mézet termelni cipősdobozba is lehet csak a tecnológiát kell hozzá illeszteni,nem keretméretfüggő.Minden keretmérethet másfajta tecnológia tartozik ezt már csak az élethelyzetedhez kell illeszteni(munkahely, pergetés .mellék vagy főállás stb.)és máris megtaláltad a neked legjobban megfelelő keretméretet.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2009.10.21. 19:36 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.10.11. 13:25
Hozzászólások: 2170
Tartózkodási hely: Észak, közép Nógrád, A Karancs 10km-es körzetén belül.
H Tibor írta:
Vivaldi
Rosz a kérdés.

Oké, biztos nagyon hülye vagyok, lelketek rajta.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2009.10.21. 19:19 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.09. 08:47
Hozzászólások: 837
Tartózkodási hely: Nógrád Salgótarján
Vivaldi
Rosz a kérdés.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2009.10.21. 16:40 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.10.11. 13:25
Hozzászólások: 2170
Tartózkodási hely: Észak, közép Nógrád, A Karancs 10km-es körzetén belül.
H Tibor írta:
Én zanderos vagyok de unokatesóm kivel eggyüt vándorlok 300 langstrottal szokott jönni,konkrétan mit szeretnél tudni?

Nem értem, miért nem jó nektek a Hunor?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2009.10.21. 14:51 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.09. 08:47
Hozzászólások: 837
Tartózkodási hely: Nógrád Salgótarján
Én zanderos vagyok de unokatesóm kivel eggyüt vándorlok 300 langstrottal szokott jönni,konkrétan mit szeretnél tudni?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2009.10.21. 08:24 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 19:42
Hozzászólások: 971
Tartózkodási hely: Hajdú
vaddrienn írta:
Kedves fiúk!
Véleményeznétek a Langstroth kaptárt a gyakorlati életben, esetleg van valakinek jó, netán rossz tapasztalata?

Köszönöm
egy "zöld fülű, újonc méhszimpatizáns"


Személyes tapasztalatom nincs ezzel a kaptárral.
De miért nem Hunort választól?
Ez hasonlít talán a legjobban rá és a Hunor Magyar kaptár.

Nézd! Itt egy táblázat a keretméretéről.
http://www.dave-cushman.net/bee/lang.html

_________________
http://krajnai.freewb.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2009.10.20. 22:32 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.07. 19:34
Hozzászólások: 2
Tartózkodási hely: Nógrád
Kedves fiúk!
Véleményeznétek a Langstroth kaptárt a gyakorlati életben, esetleg van valakinek jó, netán rossz tapasztalata?

Köszönöm
egy "zöld fülű, újonc méhszimpatizáns"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2009.08.26. 16:58 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.05. 20:30
Hozzászólások: 163
Tartózkodási hely: Jászberény
Joccy írta:
Sziasztok! Egy olyan dolog érdekelne engem hogy hallottatok e, vagy láttatok e már két családos rakodó kaptárt? Ugyebár a 24 keretes NB, rakodó változata, fél NB vagy Hunor keretekkel.
Üdv!


A Jászberényi mézvásáron be is motatták, egyébként Szombathelyen készítik. A működését ne kérdezd de elősször hallva elgondolkoztató volt a tejjesítménye. Ha álló máhészetre rendezkednék be biztosan kipróbálnám. A NB fészekhez tartozik egy forgatható úgyszintén NB fészek a rajzásgátlás miatt, majd afejlődő család kap fiókokat a tetejére 10 keretes fiókban, majd a megosztott család is kap másik fiókot. Így tavasszal két fiókon lévő család felfejlődik, illetve megduplázódik 2X4 fiókos rakodóvá. Talán így egy kicsit tömören. Nem 20 keretet kell emelgetni egyszerre!! ;)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2009.08.21. 21:34 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.07.06. 21:33
Hozzászólások: 598
Tartózkodási hely: Nógrád megye, Homokterenye
érdekes lehet :)

egy ember nem is birja kezelni szerintem mert olyan nehét a mézkamra...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2009.08.21. 20:47 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.08.20. 20:02
Hozzászólások: 33
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar
Sziasztok! Egy olyan dolog érdekelne engem hogy hallottatok e, vagy láttatok e már két családos rakodó kaptárt? Ugyebár a 24 keretes NB, rakodó változata, fél NB vagy Hunor keretekkel.
Üdv!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2009.07.09. 21:55 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.28. 12:11
Hozzászólások: 536
Tartózkodási hely: Felsőszentmárton, Baranya
sampi írta:
márna!

Jól látom, hogy dadant méretben méhészkedsz?
Mi az oka, hogy nem a gyári méretű mézteret használod?


Nekem eredeti a fészek Dadant-Blatt 43,5*30 cm.

Erre megy fel 43,5*18-as méztér 2 szer és így egybe ez NB lépméretre számolva Nb 18,...

Azaz szerintem Magyarországon kell a 18 NB lépméret, már aki jó családokat tart... (vagy arra törekszik).

_________________
Ne próbáld, csináld!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2009.07.06. 20:42 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.01.30. 14:35
Hozzászólások: 60
Tartózkodási hely: Vác-Vácrátót
tobika írta:
Gábor!

Őrösi tanár úr könyvében megnézve ezt a keretméretet, a leginkább a Mogor mérethez hasonlít (42,8X25). 1920-as évektől használt nem igazán elterjedt keretméret, ha erről van szó.

Köszönöm az infót,valószinű erröl van szó,mert édesapám 1938 óta méhészkedett-2000 ig. :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2009.07.06. 20:25 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2008.11.01. 15:28
Hozzászólások: 24
Tartózkodási hely: Sz-Sz-B
Gábor!

Őrösi tanár úr könyvében megnézve ezt a keretméretet, leginkább a Mogor mérethez hasonlít (42,8X25). 1920-as évektől használt nem igazán elterjedt keretméret, ha erről van szó.

_________________
(1/2 NB)


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára tobika 2009.07.06. 20:46-kor.

Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2009.07.06. 16:11 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.05.11. 19:41
Hozzászólások: 56
Tartózkodási hely: Vas megye
Gábor írta:
Szevasztok méhészek.Édesapámtol örököltem a kaptáraket,de még idáig senkisem tudta megmondani,hogy milyen tipusú,a keretléc teteje 42cm,alja 38,oldala 24 cm.A műlép ami belefér az meg 37x24.Aki esetleg tudja,legyen oly kedves,hogy válaszoljon,nagyon szeretném tudni a tipusát.A kaptár külömbözö,10 keret,11,12.Köszönöm.


háát, ennek biztos, valami gazdaságossági oka volt.
ez a méret tudomásom szerint nem szabványos.

_________________
Farkas Péter


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2009.07.06. 12:59 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.01.30. 14:35
Hozzászólások: 60
Tartózkodási hely: Vác-Vácrátót
Szevasztok méhészek.Édesapámtol örököltem a kaptáraket,de még idáig senkisem tudta megmondani,hogy milyen tipusú,a keretléc teteje 42cm,alja 38,oldala 24 cm.A műlép ami belefér az meg 37x24.Aki esetleg tudja,legyen oly kedves,hogy válaszoljon,nagyon szeretném tudni a tipusát.A kaptár külömbözö,10 keret,11,12.Köszönöm.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2009.07.05. 20:07 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.28. 17:21
Hozzászólások: 63
Tartózkodási hely: Dél-Somogy
márna!

Jól látom, hogy dadant méretben méhészkedsz?
Mi az oka, hogy nem a gyári méretű mézteret használod?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2009.07.05. 20:04 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.28. 17:21
Hozzászólások: 63
Tartózkodási hely: Dél-Somogy
Nekem idén 7 nb fészek 1/2 méztér családom van, igaz a szaporítás miatt eléggé meggyengítettem őket de csak egy anya tévedt a félkeretekre...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2009.07.05. 19:53 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.28. 12:11
Hozzászólások: 536
Tartózkodási hely: Felsőszentmárton, Baranya
[quote="tsanyi"]Felmegy-nem megy?

Felmegy. Hizlalt keret esetén is felmegy ha nincs lent helye! Igaz ez ha 10 helyett 9 és ha 8 keret a hizlalás.
Igaz én csak pár családnál tapasztaltam, de mióta anyarácsot használok csak 1 ment fel.
Tehát felmegy, mert a középső hizlalt kereteket visszarágják normál keretre (az alsó részüket).

Persze ez nem nagy számok alapján való tapasztalat (pár év és 250 családszám).

_________________
Ne próbáld, csináld!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2009.07.05. 19:22 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Felmegy-nem megy?
Sokan akik nagylépes fészekkel dolgoznak leírták, hogy az anya nem, vagy nem szívesen megy az 1/2NB méztérbe petézni.
Hát az én anyáim is akárcsak John-é renitensek. Pl idén hárson a Dadant fészekről anyarács nélkül kb 50%-ban fölmentek petézni a méztérbe is. Van amelyik 7 1/2NB-be kanyarított bele kb 4 táblás fiasnyit összesen. A gond azoknál volt amelyek nem mentek fel, ezekből három lerajzott ... Nálam összesen 20 család volt az idén ilyen fészken, de messze nem azt hozták amit vártam, .....

Ui. Most látom Vili is írt közben. Ehhez még
-Nálam sem hizlalt lépek voltak.
-Amúgy ha jól tudom Dohos GMO méhekkel próbálkozik ..

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2009.07.05. 19:22 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.12.16. 21:07
Hozzászólások: 979
Tartózkodási hely: Dél-Göcsej
john írta:
Pont egy ilyen előadáson volt egy méhész ismerős aki megkérdőjelezte azt,hogy nem megy fel az anya mert neki bizony felmentek. :D
Mellesleg volt két családunk tavasszal hunor+1/2nb fiókon ami inkább megrajzott mint,hogy lefejlődött volna.Azok pont nem a nagy keretet szerették,hiába ajánlgattam nekik a szakirodalmat. :evil:

Akkor azok félkeretre sem fejlődtek volna le?! Ne adj nekik colostokot!:oops:

_________________
" ...méhésznek lenni küzdelem a keserűség ellen"


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára szigetivili 2009.07.05. 19:22-kor.

Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2009.07.05. 19:16 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.12.16. 21:07
Hozzászólások: 979
Tartózkodási hely: Dél-Göcsej
sampi írta:
...Furcsa a kaptárban, hogy a gyári szerkezeti leírás nem ír sem anyarácsot sem szöktetőt, csak fészek+2 méztér. Az anyarácsot részben tegnap egy másik topicban megírta szigetivili, hogy igazából általában nem kell, mert nem megy fel az anya a kisebb keretre. De vajon miért nem írtak hozzá szöktető egységet. Furcsállom még, hogy ebben nincs rostaszövet sem a keretek fölött. Viszont u.n. kürt kaptár (ha jól emlékszem így hívják) - azaz az alja kinyitható és tulajdonképpen az egész fenékdeszka egy szellőző rostaszövet. Pl.: ilyet használ - e valaki? Ilyen nagy melegekben nyitva kellene tartanom? Vagy csak szállításra való ez a lehetőség?

No, akkor kicsit részletesebben:
- a Dohos féle előadás szerint a DD-ot anyarács nélkül használja, de a méztérben hizlalt szüzlépekkel!!! Ez a feltétele, hogy az anyának ne tetsszen és a viszonylag kicsi - 2 félfióknyi - méztérbe is több méz férjen. Ezért nincs anyarács. Nálam így megrajzott a család.
- azt, hogy nem szükséges az anyarács az NB+fél tip. kaptárra írtam. Ez azért a pár centi eltérés ellenére is eléggé más - szerintem. Mivel az anyarácsot egy bizonyos mértékben tetőnek tekintik a méhek, ha elhagyjuk szivesebben elfoglalják a mézteret.
- A szöktető minden rakodókaptárnál hassználható de nem szükségszerűen része, hanem kiegészítője annak.
- bár ebben megoszlanak a vélemények, de a higiénikus (nyitott) fenéknél egyre többen elhagyjuk/ják a rostakeretet. Nálam már egyáltalán nincs, a fenék a tavaszi fiasítás indulásától kb. a repce közepéig van zárva.

_________________
" ...méhésznek lenni küzdelem a keserűség ellen"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2009.07.05. 18:16 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.18. 04:47
Hozzászólások: 523
Tartózkodási hely: somogy
Pont egy ilyen előadáson volt egy méhész ismerős aki megkérdőjelezte azt,hogy nem megy fel az anya mert neki bizony felmentek. :D
Mellesleg volt két családunk tavasszal hunor+1/2nb fiókon ami inkább megrajzott mint,hogy lefejlődött volna.Azok pont nem a nagy keretet szerették,hiába ajánlgattam nekik a szakirodalmat. :evil:


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2009.07.05. 17:02 
.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára karci 2010.08.18. 11:06-kor.

Vissza a tetejére
  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2009.07.05. 16:57 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.28. 17:21
Hozzászólások: 63
Tartózkodási hely: Dél-Somogy
Köszönöm a válaszokat!

Egyenlőre főként álló méhészkednék, a telephely környékén még viszonylag tűrhető a méhsűrűség ( Bár pár éve oda költözött egy nagyobb méhész), később vándorolni szeretnék.
Furcsa a kaptárban, hogy a gyári szerkezeti leírás nem ír sem anyarácsot sem szöktetőt, csak fészek+2 méztér. Az anyarácsot részben tegnap egy másik topicban megírta szigetivili, hogy igazából általában nem kell, mert nem megy fel az anya a kisebb keretre. De vajon miért nem írtak hozzá szöktető egységet. Furcsállom még, hogy ebben nincs rostaszövet sem a keretek fölött. Viszont u.n. kürt kaptár (ha jól emlékszem így hívják) - azaz az alja kinyitható és tulajdonképpen az egész fenékdeszka egy szellőző rostaszövet. Pl.: ilyet használ - e valaki? Ilyen nagy melegekben nyitva kellene tartanom? Vagy csak szállításra való ez a lehetőség?
Ilyen, és ehhez hasonló kérdéseim vannak / lennének az ilyen típusok használóihoz, mert ezekkel szakirodalomban nem találkoztam!
Egyébként akác előtt telepítettem be 8 - at az erősebb NB kaptárakból műrajt csinálva úgy hogy 2-3 petés keret+rajta ülő nép+anya most a 4 erősebb kiépítette a 10 dadant keretet illetve ezekből csináltam egy 9. családot is, ahol már petéző anyát neveltek.
A gyengébbek most 5-7 kereten vannak úgy, hogy igény szerint mindig kapnak műlépes keretet. Fészektér még nincs rajtuk eddig nem volt gond az elmézesedés. viszont tegnap a 4 erősebbre feltettem 1-1 műlépes fiókot a napraforgó miatt, kíváncsi vagyok, hogy nekiállnak -e kiépíteni?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1010 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 17, 18, 19, 20, 21  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 17 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
cron



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.