Pontos idő: 2024.05.17. 02:27

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1010 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 21  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2012.09.08. 20:30 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Bogaras írta:
A méhészetek és a méh családok számáról pedig a 2011-2012 Monitoring vizsgálatos kis füzetben ott vannak a számok,

Igen.
Én eddig csak 2009-ig találtam az adatokat, de tényleg érdekes ez az utolsó két év a méhészek számát tekintve.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2012.09.08. 16:51 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Mondhatsz te bármit is egyesek úgyis csak azt fogják hallani amit ők akarnak és ha mondasz valamit ami nekik nem tetszik akkor azt mondják, hogy rossz indulatú vagy és le akarod beszélni arról, hogy belekezdjen és csak a kedvét akarod elvenni.

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2012.09.08. 16:37 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Nem kaptár típus , de alábbi hozzászólásokhoz vélemény. Jó lenne rájönni a kezdőknek, hogy a méhészkedés nem a lehetőség a nagy munkanélküliségben, hanem csak egy lehetőség. Viszont kevesen maradnak meg a méhészkedésnél a 1-2-3 év után, mert költséges és a bukták nem akkor kezdődnek mikor kezdesz, hanem amikor már azt hiszed minden megy és te vagy a király.
Azok sosem írnak és nem is sokat tudni róluk akik nagyot buktak vele, nem szólnak , hogy inkább belese fogj. A kezdők több mint fele kihullik a rostán és sokan csúfos veszteségekkel. Ráadásul azokról lehet inkább hallani akik közelében voltak nagyobb méhészek és furcsa mód 15-25 év után náluk is valami gond adódik. Szerintem nem véletlen.
A méhészetek és a méh családok számáról pedig a 2011-2012 Monitoring vizsgálatos kis füzetben ott vannak a számok, én bizony aggódok , hogy boldog , boldogtalan belekezd. Nem a kezdéssel van baj , mert mindenki volt kezdő csupán azzal ahogyan csinálják. Egyre drágább lesz a méheket egészségesen , jó erőben tartani, de hát ez mindenkinek legyen a maga gondja ha már nem tud olvasni a sorok közt és tanulni az írásokból. Pedig itt lehet csemegézni a fórumon pro és kontra, de tudatlanul nagy pofont ad az élet majd


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2012.09.08. 14:01 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2012.02.03. 18:41
Hozzászólások: 70
H.apci írta:
Igen! Aki abban a "kiváltságos" helyzetben van, hogy sokat tapasztalt, és sokat látott méhésztől tudja ellesni a méhészet fortélyait, az ezt becsülje meg nagyon. De ha ez nem adatik meg?


a nagy méhsűrűségre, és a rengeteg méhészre való tekintettel kétlem, hogy ne találna egy elszántan méhészkedni akaró, méheket és természetet kedvelő tisztességes ember mentort egy tapasztalt, sok éve méhészkedő személyében. A keresgélésre alkalmas helyszín a rendszeres egyesületi összejövetel, ahol többek közt sok okosság is ragadhat a figyelmes kezdőre. Sokat segíthet a szaktanácsadó, és jó ha jóban van a kezdő a méhegészségügyi felelőssel is.

De aki jobban tudja a tapasztaltaknál is, annak tényleg nem kell a mentor :ut
Nekem nem lenne pofám osztani a szakmai tanácsokat, amíg néhány tisztességes, sikeres évet el nem töltöttem a méhekkel.

_________________
Tevékenység teszi az embert boldoggá.
Goethe


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2012.09.08. 13:46 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6281
Tartózkodási hely: Észak-Zala
H.apci írta:
........ Sem tanfolyam, sem öreg rutinos méhész pártfogására nem volt szükségem ahhoz, hogy egy méhcsaládból, csináljak 4db gyenge rajt. .......

Hát ehhez valóban nem kell szakértelem.
Ha akác környékén egy erős családot ötfelé szedek, majdnem biztos, hogy lesz belőle 4 család.
A négy anyátlan rész nevel magának pótbölcsős anyát (ezek minőségéről most ne vitatkozzunk) ebből ilyenkor jó eséllyel legalább 3 bepárzik .......
Őszre 4 normál családdá fejleszthető, nem gyenge rajjá. Ehhez nem tudás kell csak pénz.
Pénz egy erős családra, kaptárakra, keretekre, műlépre és cukorra.
Gondolom sokan vagyunk itt, akik nem költséges hobbiként tudták kezdeni a méhészkedést. Én pl. vettem két családot, júliusban (5-öt teleltem be) és attól kezdve csak a méhekkel termelt pénzből és a munkámból fejlődött az állomány. Tanultam a tapasztaltabb méhészektől és eredményes éveket zártam.
Szeretek én is kísérletezgetni, de ezt akkor kezdtem el amikor már nem okozott nagy problémát, ha mondjuk 2-5 család nem fejlődött időre termelővé.

Azért annyit még megemlítenék, ha nem is voltál tanfolyamon azért talán a szakkönyvek és a fórum olvasgatása is adott némi ismeretet. ;)
Egy közmondást ajánlanék figyelmedbe amit itt a fórumon valaki mottóként használ: az élet a legjobb tanítómester, csak a tandíj nagyon magas

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2012.09.08. 09:45 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2012.07.19. 16:00
Hozzászólások: 883
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar, annak is a legszéle
"Talán ha sokkal szerényebben írnál ........."

Nem tudok. Tényleg nem! Viszont a hangnemet és a stílust, ahogy te ezt tudod kezelni, köszönöm.


"Szerintem kezdőnek az a kaptár a legjobb aminek a kezelésére egy gyakorlott méhész megtanítja.
Ha magától akar megtanulni akkor befektetés csökkentés érdekébe a legjobb a cipős doboz."


Igen! Aki abban a "kiváltságos" helyzetben van, hogy sokat tapasztalt, és sokat látott méhésztől tudja ellesni a méhészet fortélyait, az ezt becsülje meg nagyon. De ha ez nem adatik meg? Annak csak ez a tanács létezik, hogy: el se kezd? A méhészetet tanulni kell? Igen! De (igaz, csak 5 hónap gyakorlat után) én nem látom azt a "nagy ördöngösséget" ebben, mint amit ti állandóan hangoztattok. Sem tanfolyam, sem öreg rutinos méhész pártfogására nem volt szükségem ahhoz, hogy egy méhcsaládból, csináljak 4db gyenge rajt. És azt is tudom, hogy ami a 4 kaptáramban van, az nektek a tartalék család szintje. De akkor, az már át tud telelni. (ha minden egyéb feltétel adott) Aztán majd tanulom tovább a dolgokat, és meglátjuk, mit hoz a jövő. (tudom, mind a három idei anyám rossz, gyenge, meg vacak, mert nehogy már a hülye kezdőnek ez elsőre jól sikerüljön) Aztán, majd 3-4 év múlva vagy azt fogom mondani, igazatok volt, ezt így nem lehet, vagy azt, hogy nekem így is sikerül . Leszek annyira korrekt, hogy ha nektek van igazatok, elismerjem. Egyébként az előző hozzászólásom első mondatában volt egy szó: "szerintem".


H.apci.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2012.09.07. 20:50 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6281
Tartózkodási hely: Észak-Zala
H.apci írta:
......Aztán, ha sikerül szaporítania, be tehet egy családot NB rakodóba, és akkor el tudja dönteni, melyikkel tud eredményesebben dolgozni, termelni.Amikor már megismerte a méheket, kipróbálhat néhány kaptártípust, hogy az adott területen melyik a legalkalmasabb, és melyik fekszik neki a leginkább. Ha ez megvan, akkor érdemes ráállni arra a típusra, és azzal felfejleszteni az állományt.........

Hát ritka sok butaságot képes vagy összehordani!
Több mint 20 éve dolgozom 1/2 NB rakodóval. (Sok száz méhész közül nem ismerek olyat aki az általad említett NB rakodóval dolgozna.)
Ma már merek véleményt mondani az 1/2NB-ről, no nem minden technológiai fogás esetében. Tudni illik akác egyszer van egy évben. Egy-egy technológia kipróbálásához 2-3 év kell, hogy érdemben ismerd.......
Talán ha sokkal szerényebben írnál .........

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2012.09.07. 20:35 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.31. 07:36
Hozzászólások: 721
Tartózkodási hely: Somogy
H.apci írta:
Ha valaki teljesen kezdő, szerintem az NB fekvő kaptár a legalkalmasabb, hogy megismerkedjen egy méhcsalád mindennapjaival. Aztán, ha sikerül szaporítania, be tehet egy családot NB rakodóba, és akkor el tudja dönteni, melyikkel tud eredményesebben dolgozni, termelni.Amikor már megismerte a méheket, kipróbálhat néhány kaptártípust, hogy az adott területen melyik a legalkalmasabb, és melyik fekszik neki a leginkább. Ha ez megvan, akkor érdemes ráállni arra a típusra, és azzal felfejleszteni az állományt. (persze, ha van rá lehetősége, érdemes szét nézni, a környéken ki milyen kaptárral, milyen eredménnyel méhészkedik. Ez a döntésében segíthet.)


H.apci.

Szerintem kezdőnek az a kaptár a legjobb aminek a kezelésére egy gyakorlott méhész megtanítja.
Ha magától akar megtanulni akkor befektetés csökkentés érdekébe a legjobb a cipős doboz.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2012.09.07. 19:57 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.05.07. 20:10
Hozzászólások: 422
Tartózkodási hely: Sopron
számomra kezd uncsi lenni hogy szakmai dolgokba botlok.nem lehetne egy rovat csak h.apci kollégának,ott el lenne, aki meg akarja olvashatja.

_________________
Belizár


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2012.09.07. 17:09 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2012.07.19. 16:00
Hozzászólások: 883
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar, annak is a legszéle
Ha valaki teljesen kezdő, szerintem az NB fekvő kaptár a legalkalmasabb, hogy megismerkedjen egy méhcsalád mindennapjaival. Aztán, ha sikerül szaporítania, be tehet egy családot NB rakodóba, és akkor el tudja dönteni, melyikkel tud eredményesebben dolgozni, termelni.Amikor már megismerte a méheket, kipróbálhat néhány kaptártípust, hogy az adott területen melyik a legalkalmasabb, és melyik fekszik neki a leginkább. Ha ez megvan, akkor érdemes ráállni arra a típusra, és azzal felfejleszteni az állományt. (persze, ha van rá lehetősége, érdemes szét nézni, a környéken ki milyen kaptárral, milyen eredménnyel méhészkedik. Ez a döntésében segíthet.)


H.apci.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2012.09.06. 08:53 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.16. 20:14
Hozzászólások: 400
Tartózkodási hely: Jász- Nagykun- Szolnok
A kaptár tipusának kiválasztása kezdőként, többnyire a véletlenen múlik.
Az adott környéken , mi volt az elterjedt leginkább használt tipus. Vagy éppen csak kedvező vétel volt. Stb
A tipus váltás szándéka már egésszen más. Már az, valós tapasztalások, problémák alapján jelentkezik.
De nagy a felelősség, mert nem filléres, egy napra szóló döntés.

Ebben a döntésben nem igazán segítünk, ha csak az előnyökröl beszélünk, elhalgatva a hátrányokat. Bizonygatva álltalunk használt rendszer kiválóságát. Ami nem baj, de utánna következzen a: de ez meg ez a hátránya "kiskomám"

Miért? Azért mert így kerek, és tisztességes!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2012.09.05. 21:31 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.28. 12:11
Hozzászólások: 536
Tartózkodási hely: Felsőszentmárton, Baranya
Rá kell jönni, hogy mindannyian különbözőek vagyunk és ezért a számunkra jó megoldások is különböznek (más igények lehetőségek stb.).

A méhészetben a méhészt kell meglátni és nem kiragadni, hogy milyen eszközzel dolgozik, mert így hamis következtetésekre juthatunk nagyon könnyen.

_________________
Ne próbáld, csináld!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2012.09.05. 21:14 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.28. 12:11
Hozzászólások: 536
Tartózkodási hely: Felsőszentmárton, Baranya
Miért is ?????

Röviden, de csak saját vélemény 8-) !

Nagy fészeklép tavaszi fejlődés, illetve kezeléskor egy keret, míg méztér elválik (anyarács) és innentől (mézelvétel) nekem nem mindegy hogy mennyire tudok könnyen dolgozni.


Elég rövid lett :twisted: Nem baj.

Hú! Most visszaolvasva látom hogy 20%-os kényszermegoldásban vagyok. :lol:

_________________
Ne próbáld, csináld!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2012.09.05. 13:06 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.05.16. 11:25
Hozzászólások: 1523
1 db 1/2 NB fiók tényleg kicsi fészeknek, ezért használunk kettőt (hármat). :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2012.09.04. 21:33 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
De leginkább még nem elég "bölcsek" ha ilyen zöldeket beszélnek! :lol:

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2012.09.04. 21:15 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
A "bölcsek" nyilván nem egységes 1/2NB-vel méhészkednek!

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2012.09.04. 21:13 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2012.08.30. 20:19
Hozzászólások: 4
köszönöm mindenkinek a hozzászólást véleményt. Beszélgettem méhészekkel és a tapasztalat azt mutatta hogy sokkal jobb úgy rakodóval méhészkedni hogy a fészekben NB keret van és 2 db 1/2 nb fiókot használ méztérnek. Bár ahogy hallottam így sokkal nagyobb lesz a hajlam a rajzásra. A bölcsek szerint a 1/2 nb fiók kicsi fészeknek és nem lesz benne olyan erős a család


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2012.09.04. 19:53 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6281
Tartózkodási hely: Észak-Zala
márna írta:
...A csereszabatosságra utaltam, mivel itt eleve az a cél, hogy ne is legyen csereszabatos. Én ezt előnynek fogom fel. Nem az a cél, hogy egy keretméret legyen, mert a fészeklép legyen nagy(obb) mert ez jobb a méheknek, a méztéri keret meg legyen kisebb, mert itt meg a rakodó rendszer miatt a méhésznek jobb.....

Miért is ?????

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2012.09.04. 16:02 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.05.16. 11:25
Hozzászólások: 1523
Még annyit: most látom, hogy konténered van, ott annyiban jobb a helyzet, hogy nagy fészek szokott lenni, nem szorul meg annyira a család, mint egy 9-10 keretes gyalogkaptárban, vagyis nincs annyi szükség a beavatkozásra.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2012.09.04. 15:56 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.05.16. 11:25
Hozzászólások: 1523
márna írta:
Egyszóval az igaz, hogy nem lehet cserélni átfüggeszteni, de ez egyáltalán nem hátrány, sőt!


Hú, dehogynem! Ennél nagyobb hátrányt elég nehéz elképzelni. A technológiai fogások (mézeltetésben, rajzásgátlásban) kb. 80 százaléka alapból kilőve. Az igaz, hogy fészekbe nagy keret az ideális, mézkamrába meg kicsi, de ez kényszermegoldás, nem épp ez a cél.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2012.09.04. 15:46 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Ha a fészekkeret a méztéri keret fele akkor át lehet függeszteni csak nem olyan egyszerűen, mint az azonos méretűeknél. KB és H fészekkeretekhez sokan használnak 1/2KB vagy 1/2H mézteret még erre felénk is.

Aki érdeklődik a téma iránt és még nem olvasta annak ajánlom a Kaptár és keretméret című cikket (és folytatását) A Méhészet hasábjairól, elég szubjektív hangvételű, de az alapkoncepcióval egyetértek.

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2012.09.04. 14:23 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.28. 12:11
Hozzászólások: 536
Tartózkodási hely: Felsőszentmárton, Baranya
abrakazabra írta:
márna: Mi nem igaz abban, hogy ha nem egyformák a lépek egy kaptárban (méhészetben), akkor nem lehet átfüggeszteni, cserélni őket?


A csereszabatosságra utaltam, mivel itt eleve az a cél, hogy ne is legyen csereszabatos. Én ezt előnynek fogom fel. Nem az a cél, hogy egy keretméret legyen, mert a fészeklép legyen nagy(obb) mert ez jobb a méheknek, a méztéri keret meg legyen kisebb, mert itt meg a rakodó rendszer miatt a méhésznek jobb.

Mindenki mást lát jónak, csak erre akartam felhívni a figyelmet. Amíg írtam, közben már Propolisz is reagált.

Egyszóval az igaz, hogy nem lehet cserélni átfüggeszteni, de ez egyáltalán nem hátrány, sőt!

_________________
Ne próbáld, csináld!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2012.09.04. 12:06 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.10.11. 13:25
Hozzászólások: 2170
Tartózkodási hely: Észak, közép Nógrád, A Karancs 10km-es körzetén belül.
Mindjárt majd, jól ki leszel moderálva.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2012.09.04. 12:01 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.27. 16:34
Hozzászólások: 1024
Tartózkodási hely: Somogy
Mindannyian rabszolgák vagyunk.

_________________
Anti


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2012.09.04. 11:49 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.11.23. 09:10
Hozzászólások: 302
Ha a méhek ösztöneit nézzük, akkor valóban azt szeretik, ha a fejük fölött van a méz.
A méheink gyakorlatilag rabszolgák a kezeink közt, ha megteremted a számukra ideális körülményeket, akkor talán kevésbé érzik ezt.
...kaptártípustól függetlenül...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2012.09.04. 11:36 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
És az mennyire igaz (mert itt-ott lehet olvasni), hogy a méhek azt "szeretik", ha a fejük fölött van a méz. Ez igaz? Akkor a fekvőben kevesebbet gyűjtenek? Vagy miben jelentkezik ez meg?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: kezdő rakodós
HozzászólásElküldve: 2012.09.04. 07:36 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.05.16. 11:25
Hozzászólások: 1523
szmota1225 írta:
Én jövőre szeretnék átállni az NB 24 es fekvőkaptárról rakodóra. Sokat hezitáltam a dolgon de a rakodóról elég sok jót hallottam.


A rakodókaptárnak nagyon sok hátránya van a vitathatatlan előnyei mellett. A legnagyobb hátránya, hogy sokkal nagyobb fizikai munka kell a kezeléséhez a fiókok emelgetése miatt. Ez egy nagyobb méhészetben sok-sok tonna súly megmozgatását jelenti egyetlen nap alatt. Nekem vegyesen vannak rakodók és fekvők is, az utóbbival nagyságrendekkel könnyebb a meló, nagyon jól látszik a különbség.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2012.09.04. 07:28 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.05.16. 11:25
Hozzászólások: 1523
márna: Mi nem igaz abban, hogy ha nem egyformák a lépek egy kaptárban (méhészetben), akkor nem lehet átfüggeszteni, cserélni őket?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: kezdő rakodós
HozzászólásElküldve: 2012.09.03. 20:10 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.28. 12:11
Hozzászólások: 536
Tartózkodási hely: Felsőszentmárton, Baranya
Egyébként egy méhészetbe 1 keretméret ajánlatos egyébként is....
Továbbá nem lesznek csereszabatosak a fészek és a méztéri keretek szükség esetén.



Azért szerintem lehetne finomabban is fogalmazni, mert még valaki simán elhiszi... :(
Pláne hogy külön külön is necces, nemhogy egyben... :lol:

Közben látom egyből jött a kontra, és ez így van jól! :taps

_________________
Ne próbáld, csináld!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2012.09.03. 20:09 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.02.17. 13:09
Hozzászólások: 1719
Tartózkodási hely: Pest megye
...persze más szemszögből nézve azért pozitívumok is vannak eltérő lépméretnél:
- a méhanyák petézésre szeretik a nagy lépet
- a sugaras pergetők betét behelyezésével tangenciálisan tudnak NB-t pergetni
- ha nem keveredik a fészek és méztéri lép, az utóbbi nem kap annyi vegyszert
- a szűz lépeket nem kell védeni moly ellen plusz szép világos marad benne az akácméz
stb. csak nézőpont kérdése, kinek mi tetszik, de érdemes mindkét oldalt megismerni.
Mindennek van előnye és hátránya...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2012.09.03. 19:59 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.27. 16:34
Hozzászólások: 1024
Tartózkodási hely: Somogy
Például?

_________________
Anti


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: kezdő rakodós
HozzászólásElküldve: 2012.09.03. 16:39 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.16. 20:14
Hozzászólások: 400
Tartózkodási hely: Jász- Nagykun- Szolnok
szmota1225 írta:
Én jövőre szeretnék átállni az NB 24 es fekvőkaptárról rakodóra. Sokat hezitáltam a dolgon de a rakodóról elég sok jót hallottam. A fészek az NB lesz a méztér pedig 1/2 NB fiók.


Ha a fészekben is 1/2 NB keretek vannak, úgy jobban kihasználható a rendszer. Egyébként egy méhészetbe 1 keretméret ajánlatos egyébként is. Bár álltalában a fészket nem pergetik, de ha szükséges akkor akár kűlön pergető kell.Továbbá nem lesznek csereszabatosak a fészek és a méztéri keretek szükség esetén.

A rakodó rendszer előnye, a méz elvételnél vitathatatlan. Persze van egy rakás hátránya is a fekvővel szemben.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2012.09.02. 14:20 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Kis olvasnivaló:

viewtopic.php?f=3&t=69

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: kezdő rakodós
HozzászólásElküldve: 2012.09.02. 13:07 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2012.08.30. 20:19
Hozzászólások: 4
Én jövőre szeretnék átállni az NB 24 es fekvőkaptárról rakodóra. Sokat hezitáltam a dolgon de a rakodóról elég sok jót hallottam. A fészek az NB lesz a méztér pedig 1/2 NB fiók. Csak most a pergetés gondolkodtat mert minden rakodókaptárhoz kell tartalék fiókokat is csináltatnom mert ha leveszem a mézkamrát valamit tenni kell a helyére. A másik dilemma a mézelvétel mert van aki lefúvatja a méheket valaki pedig szöktetőt használ. Várom a véleményeteket tapasztalataitokat.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2012.02.27. 23:47 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6281
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Működni, működhet, de ....
Ez a lépfelület az NB 15-össel vagy a kétfiókos 10 keretes Hunorral egyenlő. Ráadásul a 12+6 azt mutatja, hogy 35-ös a lépgerinc távolságod, ezért a lép hizlalás is korlátozott. Egy átlagos akácon is bele kell pörgetni......
A kaptárakat már NB méretre csinálnám, vagy csináltatnám, és ha nem vándorlásban gondolkodsz, ráérnél 3-4 év alatt átfejleszteni, úgy hogy az építtetett lépek már NB-k.
Szerintem

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2012.02.27. 23:28 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2012.02.26. 17:33
Hozzászólások: 1
Tisztelt Méhésztársak!
Fészekmézkamrásra szeretnék átálni /12+6 keret/ amiről azt tudom hogy NB-re van kitalálva. Viszont eddig rakodóztam 42x30-as keretekkel és jó lenne ennél a keretméretnél maradni. Fog ez jól működni a fészekmézesben? Véleményeteket segitségeteket előre is köszönöm


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2012.02.27. 14:26 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.02.01. 18:30
Hozzászólások: 1210
Tartózkodási hely: Graz/Várpalota
misi írta:
Tanár Úrnak, szeretettel!

"A földművelésügyi miniszternek 'a méhkaptárak egységes rendszer és keretméret szerint való gyártása tárgyában' kiadott 24 862/1945. számú rendelete szerint továbbeladás céljára készíteni, vagy kereskedelmi úton forgalomba hozni csak egységes méretű rakodó vándorkaptárt szabad. (...) Az elrendelt kaptár 10-keretes rakodó vándorkaptár, a keret külső magasága 32,5 cm, szélessége 42 cm, a felső keretléc hosszúsága 46 cm."

Örösi Pál Zoltán: MÉHEK KÖZÖTT
------------------------------
Én fekvő modulkaptárban használom az ilyen méretű keretet.


Meheszet 1987 februari szam,Kodo Balazs meheszete.egyseges kaptarak,42x32,5 megtuningolva akacra fel NB fiokkal.
regebbi 1960-as 70-es evekbeli Meheszetekben erdemes olvasgatni Varallyai Bela irasait az egyseges kaptarrol.nala 12keretes bukomezteres valtozatban uzemeltek.

_________________
Attila

Kisboconádi a mézeskaptár. "a méhe csak kölcsönad"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2012.02.27. 13:17 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.02.01. 18:30
Hozzászólások: 1210
Tartózkodási hely: Graz/Várpalota
Csatolmány:
Kép(718).jpg
Csatolmány:
Kép(719).jpg


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
Attila

Kisboconádi a mézeskaptár. "a méhe csak kölcsönad"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2012.02.27. 13:15 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.02.01. 18:30
Hozzászólások: 1210
Tartózkodási hely: Graz/Várpalota
Csatolmány:
Kép(716).jpg
Csatolmány:
Kép(714).jpg
igértem a képeket a kisboconádi rakodóról.
a kaptáraim a 70-es években készültek,méhek 2002 óta nincsenek bennük.


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
Attila

Kisboconádi a mézeskaptár. "a méhe csak kölcsönad"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2012.02.11. 14:08 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.10.28. 19:00
Hozzászólások: 350
Tartózkodási hely: Somogy megye, Siófok
Köszi Misi, ezt benéztem!
Most már tudni fogom! De akkor nekem nem is egységes méretű fészek kereteim vannak... (42x30cm)
Üdv: Csizi


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2012.02.11. 13:14 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.03. 18:42
Hozzászólások: 843
Tartózkodási hely: nógrád
Ugyanitt a táblázat a következő oldalon már nem említi a 32,5 cm-es magasságot,még más szélességekhez sem.

_________________
Méhek után első a család.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2012.02.11. 12:50 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.18. 23:26
Hozzászólások: 295
Tanár Úrnak, szeretettel!

"A földművelésügyi miniszternek 'a méhkaptárak egységes rendszer és keretméret szerint való gyártása tárgyában' kiadott 24 862/1945. számú rendelete szerint továbbeladás céljára készíteni, vagy kereskedelmi úton forgalomba hozni csak egységes méretű rakodó vándorkaptárt szabad. (...) Az elrendelt kaptár 10-keretes rakodó vándorkaptár, a keret külső magasága 32,5 cm, szélessége 42 cm, a felső keretléc hosszúsága 46 cm."

Örösi Pál Zoltán: MÉHEK KÖZÖTT
------------------------------
Én fekvő modulkaptárban használom az ilyen méretű keretet.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2012.02.11. 11:24 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.10.28. 19:00
Hozzászólások: 350
Tartózkodási hely: Somogy megye, Siófok
Csak a pontos méretek miatt:
Hunor: 42x27
Középboconádi:42x29
Egységes vagy újabban "Magyar-Dadant": 42x30


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2012.02.10. 19:55 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2011.03.02. 15:02
Hozzászólások: 10
Tartózkodási hely: Tolna megye, Szekszárd
1/2 NB-ről közép boconádi-ra való átállásról mi a véleményetek? Mindenképpen nagyobb keretre szeretnék átállni a biztonságosabb telelés érdekében
és hogy kevesebbszer kelljen a tavaszi fejlődés során beavatkozni. Közép boconádi jó választás vagy esetleg egységes (42x32,5) vagy hunor?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2012.02.10. 08:09 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.07.06. 21:33
Hozzászólások: 598
Tartózkodási hely: Nógrád megye, Homokterenye
ez az utánfutós vándorlás topikba való......


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2012.02.10. 04:00 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.07.28. 16:37
Hozzászólások: 63
Tartózkodási hely: Zemplén
lehet, hogy nem ebbe a topicba való a téma, de ha jól értem, egy terepjáróval és egy utánfutóval egyszerre akár 40 rakodókaptárt is el lehet vinni. Nekem nincs terepjáróm (gondolom Toyota, KIA, vagy valami hasonló kocsiról lehet szó), de nyilván van az az utánfutó, amire ennyi kaptár felfér. Arra lennék kíváncsi, hogy egy terepjáró, a maga tömegével, még akkor is, ha a saját platóján is vannak kaptárak, képes megfogni egy ekkora rakományt vészhelyzetben? Pl. lejtős úton. Vagy ki tudja mozgatni, ha elakad egy kátyúban? Nem tudom a KRESZ szerint egyébként milyen utánfutót, mekkora tömeget vontathat egy ilyen terepjáró? Még egyszer elnézést, ha nem ebben a topicba illő a kérdés!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2012.02.09. 16:41 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2010.02.04. 18:29
Hozzászólások: 881
Tartózkodási hely: Veszprém
Bekaa!
Két fordulóval el lehet vinni,de a három az már sétagalopp.
Üdv. Axx.
-------------------------
Az örök kezdő.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2012.02.09. 13:52 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.07.28. 16:37
Hozzászólások: 63
Tartózkodási hely: Zemplén
Nem tudom milyen nagy terepjáród és utánfutód van, de csak kíváncsiságból megkérdezném, hányszorra viszed el a 90 kaptárt egy-egy vándorlás alkalmával?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2012.02.08. 21:30 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.01.08. 20:33
Hozzászólások: 356
A barátom 63 éves 130 családdal vándorol + 30-40 álló. Én 70-90 között mozgok 6+2 mellett,4-5 vándortanyánk van egy évben.A rakodókaptárakhoz van egy jobbkezünk,másik a bal. Oszt terepjáró futóval.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptár típusok
HozzászólásElküldve: 2012.02.08. 20:44 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6281
Tartózkodási hely: Észak-Zala
fenyob írta:
Nem tudom, hogy ezt hol olvastad, én ilyet nem állítottam......
Pedig én azt olvastam:
fenyob írta:
Azért azt is tedd hozzá, hogy rakodó kaptárakkal egyedül segítő (hordár) nélkül eredményesen dolgozni nem nagyon lehet, míg az Nb-vel egy ember is elbír, így ha a fajlagos munka mennyiségét veszed alapul....., ..
....az NB keretet is haza lehet vinni nem csak a 1/2NB-t. :D
[/quote]

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1010 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 21  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.