Pontos idő: 2024.03.28. 14:19

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 727 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Szakirodalom
HozzászólásElküldve: 2019.01.20. 17:08 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.05.13. 04:28
Hozzászólások: 349
Tartózkodási hely: Tiszapüspöki
sala78 írta:
molnarzoli75 írta:
Sziasztok!
Érdeklődnék, hogy Zimmer Zoltán milyen keretmérettel méhészkedik és, hogy mi a véleményetek a Méhész újságban reklámozott könyvéről? Aki olvasta már valamely művét, milyen véleménnyel van róla? Köszönöm!


Ér annyit mint a mostanában kapható külföldi fordítások. Ha beindítja a gondolkodásodat már megérte szerintem.

Megvettem, elolvastam, megérte. :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakirodalom
HozzászólásElküldve: 2019.01.19. 22:20 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2010.04.18. 19:03
Hozzászólások: 42
Tartózkodási hely: Bács
Köszpnönöm ez nagyon jónak tünik


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakirodalom
HozzászólásElküldve: 2019.01.01. 20:28 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
http://www.mezogazdasagikonyvtar.hu/a-g ... E9M3kniRPo

A "Méh, selyemhernyó" menüpont alatt a régi méhész könyvek letölthető módon.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakirodalom
HozzászólásElküldve: 2018.09.03. 14:40 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.31. 22:08
Hozzászólások: 265
Tartózkodási hely: Tét, Budapest
molnarzoli75 írta:
Sziasztok!
Érdeklődnék, hogy Zimmer Zoltán milyen keretmérettel méhészkedik és, hogy mi a véleményetek a Méhész újságban reklámozott könyvéről? Aki olvasta már valamely művét, milyen véleménnyel van róla? Köszönöm!


Ér annyit mint a mostanában kapható külföldi fordítások. Ha beindítja a gondolkodásodat már megérte szerintem.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakirodalom
HozzászólásElküldve: 2018.09.02. 07:39 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.05.13. 04:28
Hozzászólások: 349
Tartózkodási hely: Tiszapüspöki
Köszönöm!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakirodalom
HozzászólásElküldve: 2018.09.01. 21:21 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.12.12. 22:28
Hozzászólások: 66
Zimmer Zoli KB- Közép-Boczonádi kereteken meheszkedik!!! 29cm magas


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakirodalom
HozzászólásElküldve: 2018.09.01. 05:34 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.05.13. 04:28
Hozzászólások: 349
Tartózkodási hely: Tiszapüspöki
Köszönöm! Hunornak néztem én is a honlapján lévő fotókon. csjanszki, felhívhatnám, de a véleményt a műveiről csak nem kerdezhetem meg tőle. :) Biztosan van itt aki ismeri közelebbről. Nekem is hunorjaim vannak, csak azért volna lényeges. Azt gondolom, hogy kiforrott technológiát a tavaszi gyors felfejlődésre mindenki a saját évek óta használt kaptártípusára és keretméretére tud igazán.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakirodalom
HozzászólásElküldve: 2018.08.31. 21:04 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.02.17. 13:09
Hozzászólások: 1719
Tartózkodási hely: Pest megye
Úgy emlékszem, hunor keretméretűek a pároztatói, tehát valószínűleg ez megy nála.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakirodalom
HozzászólásElküldve: 2018.08.31. 14:59 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.08.02. 20:26
Hozzászólások: 845
Tartózkodási hely: Békéscsaba
Hívd fel!szerintem elárulja....én régebben anyákat vettem tőle segítőkész volt.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakirodalom
HozzászólásElküldve: 2018.08.31. 12:19 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.05.13. 04:28
Hozzászólások: 349
Tartózkodási hely: Tiszapüspöki
Sziasztok!
Érdeklődnék, hogy Zimmer Zoltán milyen keretmérettel méhészkedik és, hogy mi a véleményetek a Méhész újságban reklámozott könyvéről? Aki olvasta már valamely művét, milyen véleménnyel van róla? Köszönöm!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakirodalom
HozzászólásElküldve: 2018.04.25. 13:42 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.31. 05:50
Hozzászólások: 560
Tartózkodási hely: Pest megye
Az előbbi (mézelő méh) megvan, nagyon érdekes, szép könyv, újabb kutatások vannak benne, ajánlom.

_________________
Amatőr hétvégi hobbiméhész.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakirodalom
HozzászólásElküldve: 2018.04.25. 09:49 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2013.06.29. 13:04
Hozzászólások: 13
Sziasztok!

Valaki fogta már a kezében? Jó könyv, megéri az árát?
https://www.meheszbolt-tamasi.hu/konyv/ ... mezelo-meh

Na és ez?
https://www.meheszbolt-tamasi.hu/konyv/ ... -praktikum


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakirodalom
HozzászólásElküldve: 2018.03.28. 22:08 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.11.16. 21:50
Hozzászólások: 197
Tartózkodási hely: Jászberény
megy


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakirodalom
HozzászólásElküldve: 2018.03.24. 20:53 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2018.03.22. 07:29
Hozzászólások: 4
Sziasztok!
Nincs meg valakinek Örösi Pál Zoltán - Egyszerű anyanevelés (1943) című könyve digitális formában?
Az e-mail címem:
ghtzdksubnjgutgdgre@freemail.hu


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakirodalom
HozzászólásElküldve: 2018.01.30. 20:56 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2017.12.27. 17:19
Hozzászólások: 24
Sziasztok!Érdeklődni szeretnék,hogy ki hogyan tárolja a lekapart propoliszt?
Köszönöm előre is a válaszokat!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakirodalom
HozzászólásElküldve: 2018.01.30. 09:09 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.02.17. 13:09
Hozzászólások: 1719
Tartózkodási hely: Pest megye
Én azért válaszoltam Neked, elsőként, mert 1 hétig nem kaptál semmi segítséget. Csak utána gyorsultak fel az események. Hirtelen 2 órán belül kaptál cikket :lol:


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakirodalom
HozzászólásElküldve: 2018.01.29. 16:51 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2012.11.20. 21:14
Hozzászólások: 20
Propolisz!
Kicsit elkanyarodtunk a kiinduló ponttól! Én csupán ennyit kértem.

"Üdv!
Betudná nekem valaki linkelni Molnár Jenő "atkacsapda-méhészcsapda" cikkét? Előre is köszönöm."

Nem az atka elleni védekezésemben szeretném hasznosítani a cikk tartalmát! Attól, sokkal értékesebb dolgok lapulnak a sorok között.

Még egyszer köszönöm Tomipapának a szkennelést ;)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakirodalom
HozzászólásElküldve: 2018.01.28. 22:03 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.02.17. 13:09
Hozzászólások: 1719
Tartózkodási hely: Pest megye
Sikerült meggyőzni?! Az Úr ma kegyes volt hozzánk :shock:

Jenő véleménye 9:20-től:
https://www.youtube.com/watch?v=SOBaUfM_OeI&t=30s


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakirodalom
HozzászólásElküldve: 2018.01.28. 20:47 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
Ja!

Akkor ugorgyunk...!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakirodalom
HozzászólásElküldve: 2018.01.28. 20:23 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Szerintem meg egy frappáns, jó, legyen "vicces", bár igen leegyszerűsített összefoglaló volt. Ráadásul mintha már Jenő is használta volna ezt a kifejezést arra, ha valaki atkairtásra a kelleténél nagyobb jelentőséget tulajdonított volna ennek a módszernek.
Bár ő lehet "baromságot" mondott... ;)

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakirodalom
HozzászólásElküldve: 2018.01.28. 19:07 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
Kedves Propolisz!

Ugortam...!

Mindamellett úgy látszik nem volt hiábavaló fáradtság bemásolni a cikket. No, nem Jenő védelmében és a te idétlen összefoglalód mián, mert mint Perlaki Gábor reflexiója bizonyítja, a cikket elolvasva átjön Jenő üzenete: ő is használja, másnak is ajánlja a herefias kitördelését, az építtetőkeret használatát, csak nem kizárólagos "atkacsapdaként" és nem kizárólag atka-kontrollálásra. Amire ő használja, kiváló, nagyon szép lépeket építtet az építtetőkeret használata mellett. Mindemellett akár hogyan olvasom is Jenő cikkét, sem elölről hátrafelé, sem fordítva nem találtam meg benne a "hülyeség" kifejezést, ami a te összefoglalód egyedüli veleje, mindössze attól kíván óvni, hogy ez alapján tervezze és folytassa valaki a védekezését.

Ha javasolhatom, máskor ne az emlékezeted alapján adj sommás összefoglalót, mert a kérdező alapjában véve nem összefoglalót és minősítést kért, hanem -ha jól olvastam és értettem- azt szerette volna, ha valaki beszkenneli neki a cikket. Megértem őt, ha nem azt kérte kifejezetten, hogy Propolisz mester -emlékezetére támaszkodva és fejlett értékítélete mentén- adjon egy rövid, háromszavas összefoglalót a cikkről. Az sem lehetetlen, hogy nem a te emlékezetedre kívánt támaszkodni, hanem saját emóciói alapján szerette volna a cikk üzenetét hasznosítani.

Mindegy, szerencsére nekem felrémlett, hogy hová tettem a tarsolyomban a cikket, s így megoldódott Isti és torok fórumtársak gondja, s mostantól saját értékítéletük alapján lesznek képesek magukévá tenni vagy elvetni Jenő tanácsait. Annak sem látom akadályát, hogy te is felfrissíthesd az emlékezetedet a cikk kapcsán. Természetesen ha ezt követően a kérdező és a hozzá csatlakozó fórumtársak templomi zászlók alatt vonulva processzióznak Propolisz fórumtárs körül, hogy legyen már olyan jó, s foglalja össze a cikk lényegét egy rövid tőmondatban, annak nem szeretnék elejbe állani, s méhésztársakat lebeszélni az ismeretek ilyetén - Propolisz-módra lerövidített- beszerzéséről...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakirodalom
HozzászólásElküldve: 2018.01.26. 20:47 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.02.17. 13:09
Hozzászólások: 1719
Tartózkodási hely: Pest megye
Propolisz írta:
Az alábbiakban röviden összefoglalom a cikk lényegét, emlékezetből:
Hülyeség az egész.
Én mondjuk tördelem/villázom a herefiast....


Arisztaiosz írta:
Minősíteni pedig szintúgy hülyeség, ha valakinek más a tapasztalata, akkor írja le, hogy miben tér el az ő tapasztalata Jenőétől. A hülyézés csak a hülyézőt minősíti. Értelmes ember nem hülyéz, hanem érvel. Ha az észérvek ész híján hiányoznak, vagy ész birtokában is már kifogynak, akkor meg lehet próbálni hülyézni...


Kedves Tomipapa, köszönjük, hogy fáradságot nem kímélve belinkelted a cikket. Reméljük nem alakul ki belőle újabb polémia. Arra viszont kénytelen vagyok felhívni a figyelmedet, már csak Jenő miatt is, hogy én nem minősítettem, hanem összefoglaltam a cikket. Mekkora nem mindegy! Ergo a "Hülyeség az egész" nem az én véleményem a cikkről, hanem - az én olvasatom szerint - Jenő véleménye a herefias tördeléséről. Ha ebben esetleg tévednék, kérlek homályosíts fel. Addig is úgy tekintem, szavaiddal élve, ez a hozzászólásod nem releváns. Jenő meg meg tudja védeni magát, nagyfiú. Egyébként én elfogadom, hogy Neki ez a véleménye. Nem kell egyformán méhészkednünk. Szerintem ugorgyunk...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakirodalom
HozzászólásElküldve: 2018.01.26. 20:39 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2015.02.23. 21:25
Hozzászólások: 135
A szerző kifejezetten buzdítja a méhészeket az építtető keret használatára, de fő előnyét nem az arkairtásban látja.
Az atka fertőzöttségi szintjének megítélését sem alapozná a kitördelt herefiasítás vizsgálatára, hanem inkább a fenékdeszkán számolja a kezelés után hullott atkákat.

Az én olvasatomban a cikk üzenete nem az, hogy ne használjunk építtető keretet, vagy hogy a kitördelésnél elvett atkák nem számítanak, hanem az, hogy az építtető keret megbízható módon sem az atkaírtásra, sem a fertőzöttség megítélésére nem használható, és ha mégis így teszünk, akkor könnyen becsaphatjuk magunkat.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakirodalom
HozzászólásElküldve: 2018.01.26. 20:12 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
Isti írta:
Üdv!
Betudná nekem valaki linkelni Molnár Jenő "atkacsapda-méhészcsapda" cikkét? Előre is köszönöm.


Sajnos linkelni nem tudom, csak idézni. Molnár Jenő Kivancsi111 művésznéven feltette már a világhálóra, ezen a fórumon a cikk megjelenése után (2011. májusi Méhészet) egy jó kis vita alakult ki:

viewtopic.php?t=18&p=55326

Robz
Hozzászólás témája: Re: Atka Hozzászólás Elküldve: 2011.05.04. 14:03

Innen indult...

Pár napon keresztül ment a polémia...

A cikket Molnár Jenő után idézem:

meezesjeno írta:

"Atkacsapda? Méhészcsapda!

Ismét itt vagyunk a következő méhészeti szezon előtt. Tavalyi eredményeinket könnyedén túlszárnyalhatjuk. Ha az elemekkel kevesebbet kell küzdenünk, akkor is akadnak problémáink, melyekre ismételten még nagyobb odafigyeléssel tudunk csak megoldást keresni, és találni.
Méhészeti évünk megkezdése előtti időszakra szerettem volna ezt a cikket megjelentetni, mert minél frissebb az információ, annál jobban tudjuk azt alkalmazni.
Akik még emlékeznek 2003ban megjelent cikksorozatomra, közülük talán sokan azt sem feledték, hogy nem láttam értelmét az atkacsapdás atkairtásnak akkor. Ma sem. Azóta már én is használom, és még jobban igazoltak a tények, mert már van négy év saját tapasztalatom. Ugyan csak négy év, de sok családdal .Nem lebeszélni akarom a méhésztársakat, sőt arra buzdítok mindenkit, hogy tessék alkalmazni, de az atka darabszám családonkénti mennyiségét ne a kitördelt herefiasítás vizsgálatára alapozzuk! Ha használjuk, már az első évben feltűnően szebbek a lépek, kevesebb heresejtet építenek a beadott műlépes keretekre. Ez nekem nem volt az építtető keretezés előtt sem probléma, de amikor méheket adok el, akkor azért a szép lépek előnyt jelentenek. Következő, ettől sokkal fontosabb lehetőség a szelekció, amelybe valamicskét bele tudunk avatkozni. Ha azoknál a családoknál, ahol meszesedést észlelünk, vagy erős rajzós hajlamot, gorombaságot, és így tovább, akkor azoknál törjük ki a herelépeket. Ahol jó genetikai adottságokat vélünk, már amennyire ezeket méhészként felismerjük, ott inkább ne bántsuk, lehetőséget adva azoknak az anyáknak, hogy fiaikkal jónak ítélt tulajdonságaikat nagyobb eséllyel örökíthessék.
Fél Hunor építtető esetében a második elvétel után, úgy 4000el kevesebb lesz a családnál a here, akik jelenléte tovább növelné a zsúfoltságot. Hiányukban érezhetően lanyhul a rajzára való készülődés. A lép ismételt kiépítése, azok bepetézése, majd dajkálása további feladatot ró a belső munkásokra. Az elvett herelépek kifőzése után gyönyörű viaszt kapunk, az ugyan nem fedezi a ráfordított élelem és fűtőanyag költségeit,de akkor is hasznot hoz számunkra összességében.
Az első fedett herelép elvételekor még közelíthet a vizsgált darabszám aránya a családban lévő atkák összmennyiségéhez, de a továbbiakban nem.
De vizsgáljuk meg, miként működik az atkacsapdázás! Valamilyen számadatokhoz kössük a vizsgálatot! Nem a számok a fontosak, hanem az, ami történik közben. Még egyszer mondom, hogy jobban érthető legyen, és nem csak a kezdő méhészeknek. Nem fontosak a számadatok. Elméletek, kutatási információk, előadások és méhészeti beszélgetések alapján összeállított számok.
Nos lássuk, mi történik nagy vonalakban a kaptárban egy adott évben, ami az atka szaporodásával kapcsolatos! A legoptimálisabb módszerekkel számolva is borzalmas képet kapunk. Ha feltételezem, hogy nagyon jól sikerült az előző évi atka irtásom, és néhány atkám maradt csak, akkor mondjuk beteleléskor volt 8db. Tavaszig elpusztult belőlük 5db. Nem volt rablás, így nem fertőződtem, tehát 3 atkával kezdem az évet. A kutatások alapján, de saját vizsgálatok is megerősítettek ebben - igazolják-, hogy egy atkának általában kettő nőstény atka utódja születik, akik együtt kelnek ki anyjukkal és a megszívott méhvel egy időben. Tehát számoljunk az "egyből lesz három" elv alapján. Ne foglalkozzunk a több is lehet elméletével, mert azt már nem tudhatjuk, hogy ahol akár 6 db is született egy sejtben, oda akár 2 nőstény is petézhetett, mert ez nekünk most nem fontos.

Tehát a 3 áttelelt atkánk, /ismételten az érthetőbb számolás érdekében/ mondjuk február 1. petézett 3 munkássejtbe, akkor azok az utódaikkal együtt körülbelül 13 nap múltán bújnak elő. De most nagyon optimistán számolva csak 15 napos ciklussal számoljunk, mert a heresejtben történő szaporodásnál 2-3 nappal tolódik a kelés, sőt nem azonnal mennek vissza fedés előtt petézni újabb fias sejtekbe, hanem állítólag 1-2 napot a dolgozókon töltenek.Tehát február 15én van már 9 atkánk. De még legyünk ettől is derűlátóbbak! A három öreg anyaatkát tegyük halottá, és egy atkát beteggé. Maradt 5. Március elsejére ismét kelés, már van 15, de csak 12 maradjon. Petőfink dalára kikel 36, maradjon 30 .Április 1re csak 80at vegyünk, mert mondjuk a neves napon megbolondul a többi. Ápr. 15. már van 200, mert azért pusztulnak is. /Amelyik olyan sejtbe megy be petézni, mely később például elmeszesedik, az saját és leányai sírját is megásta./ De ekkora már beraktuk az építtető keretet. Május elsejére van egy szép herelépünk. Ismét mondom, nem fontosak a számok! Ekkor egy átlagos családnál 2000 heresejt és 20 000 munkás sejt fedett. Most ne foglalkozzunk a munkáslépeken lévő heresejtekkel! Ismételten kutatási eredményekre hivatkozva, és valódiságát feltételezve kijelenthetjük, hogy ötször, vagy tízszer jobban vonzó a herefiasítás a nőstényatka számára. Számoljunk tízszeressel!
Tehát most van 400 atkánk. Az öregebb atkák elvesztek, esetleg védekeztünk időközben valamilyen szerrel. Ha minden tizedik here fiasban van 1, akkor minden századik munkásban van 1. A 2000 here fiasban van 200, a 20 000 munkás fiasban pedig 200. Herebábokkal a kivágáskor elvesszük a 200at.Erre mondjuk vizsgálatakor, hogy volt ugyan náluk, de kevés, és azt is elvettük. Ebben a hitünkben csak megerősít bennünket, amikor legközelebbi kivágáskor ismét keveset találunk. De miért, amikor szédületes a szaporodása? AZÉRT, MERT AZ ELSŐ KIVÁGÁST KÖVETŐEN LEGALÁBB 2 NAPIG ÉPÍTIK ÚJJÁ A HERELÉPET. MAJD 2-4 NAP ALATT AZ ANYA ISMÉT BEPETÉZI. TEHÁT LEGALÁBB 13 NAPON ÁT NINCS LEHETŐSÉGE AZ ATKÁNAK AZ ÉPÍTTETŐ KERETBE PETÉZNI!! DE CSAK NÉHÁNY NAPJA MARAD AZ ATKÁKNAK A HERELÉPBE A PETERAKÁSRA, MERT SZINTE NÉHÁNY NAP ALATT /3-5 / EGYSZERRE FEDIK AZOKAT.
Ezen idő alatt a munkásméhek 20 000 bábjából dolgozó méhecske született, a jelen számítás szerinti 200 atkával. De nem a 200 számít, lehet bármennyi, mert a számadatok csak viszonyítási alapot adnak. Ekkor a 13 nap alatt az összes / jelen adatokkal számolva 200/ atka vissza ment petézni a lépekbe. Amikorra ismét lesz fedés előtt álló herelépes atkacsapdánk, addigra már petéztek az anyaatkák munkás sejtbe. Mi pedig majd elégedetten megállapítjuk, hogy az ismételten kivágott atkacsapdánk tökéletesen működik, mert alig találtunk azokban atkát. Miközben kezdődik némi átfedéssel ismételten a szaporodás, de már 600 atkával. És így tovább. Na, akkor kinek nagyobb csapda ez? Nekünk. Aki erre a vizsgálatra buzdítja a méhészeket, az ezen ismeretek hiányába becsapja méhésztársait. Ha elmondják neki, akkor pedig megsértődik.

John nevű fórumtársunk kérdezi az egyetlen és jól működő internetes méhész fórumon, miért van az, hogy ő egész évben tördeli és villázza a herecsapdát, mégis az őszi atka irtáskor vörösödik a kaptár alja, Hát ezért.
Akácpergetés után azonnal kezelni kell. A vizsgálatot a fenékdeszkán kell elvégezni, nem a heresejtekben. Van egy kivétel: ha a második alkalommal történő herelép kivágáskor a munkáslépeken kivillázunk -ha van- herebábokat, akkor reálisabb képet kapunk. De ahol eddig kerestük, ott éppen alig találunk.
Ha nyugodtan hátradőlünk a herecsapdás eredményeinken büszkélkedve, akkor jön a meglepetés a méztérlevétel után. Az anyák próbálják a biológiai állapotot helyrehozni. Az időszaknak megfelelőnél kicsit többet petéznek. A herenevelés ideje lejárt, már csak dolgozó álcákhoz bújnak be az atkák. Atka szívott dolgozók rossz dajkák. Az egyes dajkákra nagyobb feladat hárul. Találkozhatunk mászkáló méhekkel. Egyesek "kitin sovánnyá" lefogyva, mások tele hassal / szétnyomva látszik, hogy sárga ürülékkel telve/ bukdácsolnak. Ők azok akik tönkre téve magukat a halálba dolgozták testüket az atka szívott testvéreik helyett. Tehát nem csak az atka szívottak mászkálnak.
A méhész rádöbbenve azonnal cselekszik, nem fontos most a szerek és módszerek ismertetése, mert nem ez a témánk. Szidalmazza a környezetében lévő méhésztársait. Ő becsülettel védekezett, nem is talált néhány atkánál többet a kitördeléskor. Vajon kitől raboltak? Megalapozott sok esetben a vád, de nem gyakori annyira, mint azt eddig hittük.
Aztán végre szeptember közepén már nem hullik az atka, esetleg néhány, az nem számít. Dehogynem! Ha 3 hullott kezelés után, akkor még van 30 a lépeken lévő fiasban. Október 1re 90. A forradalmi hangulatra / nem a nagy októberire, amelyiket novemberben ünnepeltük gyermekkorunkban/ már 250.

Ezek a kikelt méhek nem lesznek telelőképesek. Milyen szer jöhet számításba? Jó időben füstölés. Majd oxálsavas készítmények, és a Perizin.
Az augusztusi és szeptemberi atka szívott méheink a tél közepére elvesznek. Az anyák folyamatosan próbálják visszaállítani a népességet, keveset ugyan ,de petéznek. Teret adva az atkának továbbra is.Tehát a kevés atka is nagyon nagy gond. Az erősebben fertőzött családnál teljes elnéptelenedés esetén látható a méhek nélküli üres kaptárban a maradék fedett fiasítás. A hideg tartós beálltával ráhúzódik a maradék nép a fiasításra, elszakad telelőélelmétől. Felfalja az álcákat, csak fedett fiasa marad a kaptárban. Éhen vesznek az utolsók. A túlélők családjaiból a megszívottak folyamatosan elhagyják a kaptárat, testükön sírba visznek sok atkát. Néha, néha kirepül egy-egy méhecske a fagyos időben is. Oda vonzzák a madarakat. Nem azért ostromolják egyesek méhészetét a madarak, mert gonoszak, hanem mert élelmet találnak folyamatosan. Decemberi gyors felmelegedésnél az atkamentes erős családok nekiesnek a legyengült atkásaknak. Kivégzik a maradékot. Haza visznek néhány atkát. Mondjuk 8at. Tavaszra marad 3, ha elpusztul télen 5...

-meezesjeno-"


Minősíteni pedig szintúgy hülyeség, ha valakinek más a tapasztalata, akkor írja le, hogy miben tér el az ő tapasztalata Jenőétől. A hülyézés csak a hülyézőt minősíti. Értelmes ember nem hülyéz, hanem érvel. Ha az észérvek ész híján hiányoznak, vagy ész birtokában is már kifogynak, akkor meg lehet próbálni hülyézni...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakirodalom
HozzászólásElküldve: 2018.01.26. 19:17 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.01.10. 02:00
Hozzászólások: 1558
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa-Bodoglár
Az elméletében van logika, viszont azt kifelejti a matekból, hogy már az első kitördelésnél is csökken az atkaszám. Meg az se elhanyagolható jelenség, hogy építtető keret nélkül is megoldják a családok a herefias kérdést.

_________________
A sikerhez vezető út kudarcokkal van kikövezve.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakirodalom
HozzászólásElküldve: 2018.01.26. 18:23 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.02.17. 13:09
Hozzászólások: 1719
Tartózkodási hely: Pest megye
Az alábbiakban röviden összefoglalom a cikk lényegét, emlékezetből:
Hülyeség az egész.
Én mondjuk tördelem/villázom a herefiast....


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakirodalom
HozzászólásElküldve: 2018.01.26. 17:49 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2015.06.20. 08:44
Hozzászólások: 8
Sziasztok!

Ezt a cikket én is szeretném elolvasni. Esetleg azt tudja valaki, hogy melyik méhészetben volt az írás?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakirodalom
HozzászólásElküldve: 2018.01.19. 14:12 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2012.11.20. 21:14
Hozzászólások: 20
Üdv!
Betudná nekem valaki linkelni Molnár Jenő "atkacsapda-méhészcsapda" cikkét? Előre is köszönöm.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakirodalom
HozzászólásElküldve: 2016.11.14. 06:30 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
http://mek.oszk.hu/15000/15031/15031.pdf


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakirodalom
HozzászólásElküldve: 2016.11.13. 21:57 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.12.17. 22:05
Hozzászólások: 167
Tartózkodási hely: Baden Württenberg, Németország
Sziasztok!

Méhészeti praktikum:Gilles Fert, Dr.Tóth György

Ismeri valaki?
Megéri az árat?

Köszönom a véleményeket!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakirodalom
HozzászólásElküldve: 2016.01.21. 20:33 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.11.05. 09:14
Hozzászólások: 1164
Tartózkodási hely: Tolna megye, a méhes észak Baranyában
Nagyon szívesen! :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakirodalom
HozzászólásElküldve: 2016.01.21. 20:22 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Szabypda írta:
hogy szeretnéd Pöte? fénypostával? Itt tartom a kezemben.... Feladjam, vagy csak pár oldal kell belőle?


Köszönöm szépen meg is jött!

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakirodalom
HozzászólásElküldve: 2016.01.19. 20:28 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.16. 20:26
Hozzászólások: 3309
Tartózkodási hely: Tapolca
Szakkönyv gyűjtemény a teljesség igénye nélkül.
http://www.omgk.hu/Bibliografia/meh.pdf

_________________
Óvd a méheket véded a Földet!
Képeim:
http://meheszforum.hu/album/index.php?cat=10006


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakirodalom
HozzászólásElküldve: 2016.01.17. 20:45 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.21. 12:57
Hozzászólások: 1118
Tartózkodási hely: Szombathely
A 10-es 272, jó üzletet ajánl...

_________________
Andor
http://www.meheszmerleg.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakirodalom
HozzászólásElküldve: 2016.01.17. 20:43 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.11.05. 09:14
Hozzászólások: 1164
Tartózkodási hely: Tolna megye, a méhes észak Baranyában
174 oldal, elleszek vele... :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakirodalom
HozzászólásElküldve: 2016.01.17. 20:41 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.21. 12:57
Hozzászólások: 1118
Tartózkodási hely: Szombathely
Küld oldalanként neki.... :D

_________________
Andor
http://www.meheszmerleg.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakirodalom
HozzászólásElküldve: 2016.01.17. 20:40 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.11.05. 09:14
Hozzászólások: 1164
Tartózkodási hely: Tolna megye, a méhes észak Baranyában
hogy szeretnéd Pöte? fénypostával? Itt tartom a kezemben.... Feladjam, vagy csak pár oldal kell belőle?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakirodalom
HozzászólásElküldve: 2016.01.17. 20:37 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Nincs valakinek egy felesleges Méheü ismeretek 8-a? Adnék érte két 10-est ;)

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakirodalom
HozzászólásElküldve: 2016.01.07. 19:35 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.16. 20:26
Hozzászólások: 3309
Tartózkodási hely: Tapolca
http://www.lilli.hu/shop/product/15244/ ... vetre.html

_________________
Óvd a méheket véded a Földet!
Képeim:
http://meheszforum.hu/album/index.php?cat=10006


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakirodalom
HozzászólásElküldve: 2015.08.14. 10:31 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.11.16. 21:50
Hozzászólások: 197
Tartózkodási hely: Jászberény
Ok, elnézést kérek a kellemetlenségért. Moderátort kérem törölje a vonatkozó részeket.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakirodalom
HozzászólásElküldve: 2015.08.14. 09:29 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Szerintem a méhésztárs nem adhat erre engedélyt. Semmi köze hozzá.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakirodalom
HozzászólásElküldve: 2015.08.13. 23:36 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2015.04.03. 18:33
Hozzászólások: 277
Tartózkodási hely: Budapest / Tirol
Attól hogy nem méhészkedik senki a családból meg esetleg nem is akarják kiadni újból attól még beperelhetnek téged meg azt is aki letölti szerzöi jog megsértéséért.
Tudod a szó elszál......

_________________
Minnél egyszerübb annál jobb,.!!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakirodalom
HozzászólásElküldve: 2015.08.13. 21:33 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.11.16. 21:50
Hozzászólások: 197
Tartózkodási hely: Jászberény
Moderátor: Körültekintően érdeklődtem a szerzőt ismerő, és vele még életében barátságban lévő méhésztárstól(itt is tag), a közlést megelőzően. Aki arról tájékoztatott, hogy a szerző már nem él, a családjából nem méhészkedik senki. Szerinte nincs akadálya a dolognak. Tudom hogy a szerzői jog öröklődik, de ha nem akarja újra kiadni senki? Talán ebben az esetben a megmaradt ismeretanyag terjesztése inkább hasznos, mint amekkora kárt okoz.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakirodalom
HozzászólásElküldve: 2015.08.13. 21:11 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2015.03.22. 15:19
Hozzászólások: 53
sala78 írta:

Nem tudom erre gondolsz-e, de a 96 évi Méhészetben van egy 3 részes sorozata.

Köszönöm, megkeresem.
Én sajna nem tudom, hol, mikor jelent meg.
Jo lenne előadást is látni Tőle, tubon kerestem, ott nem találtam.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakirodalom
HozzászólásElküldve: 2015.08.13. 20:36 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.31. 22:08
Hozzászólások: 265
Tartózkodási hely: Tét, Budapest
Levente71 írta:
Dr Cserényinek van egy írása, a félkeretes rakodó gyakorlati használatáról.
Hol találom, hogy keressem?


Nem tudom erre gondolsz-e, de a 96 évi Méhészetben van egy 3 részes sorozata.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakirodalom
HozzászólásElküldve: 2015.08.13. 15:38 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.02.17. 13:09
Hozzászólások: 1719
Tartózkodási hely: Pest megye
Szerintem szánd rá az időt és hallgasd meg élőben az előadását ősszel valahol....
Több órás előadást nem találsz meg leírva, max. kivonatot.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakirodalom
HozzászólásElküldve: 2015.08.13. 15:13 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2015.03.22. 15:19
Hozzászólások: 53
Dr Cserényinek van egy írása, a félkeretes rakodó gyakorlati használatáról.
Sem címet, sem megjelenést nem tudok mondani,sajnos.
Egy kedves nyugdijas siófoki méhész ajánlotta, mint alapmű.
Hol találom, hogy keressem?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakirodalom
HozzászólásElküldve: 2015.08.13. 14:25 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.11.16. 21:50
Hozzászólások: 197
Tartózkodási hely: Jászberény
Borbély Gábor, Méhésziskola
Tömör, rövid, alapmű, mint a címe.
Lassú letöltést választva innen:

Van erre engedélyed a szerzőtől?
Moderátor


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakirodalom
HozzászólásElküldve: 2015.02.21. 19:51 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Ez szerintem pofátlanság! Ingyenes kiadvány. Én szoktam szétosztani és az el nem fogyott példányokat tárolni az egyesületünkben, előző rendezvényen anélkül, hogy összebeszéltünk volna én is meg a szaktanácsadónk is elhozta a régi példányokból álló készletét, mind szétkapkodták.

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szakirodalom
HozzászólásElküldve: 2015.02.21. 09:07 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.31. 06:37
Hozzászólások: 834
Tartózkodási hely: Tolna megye
Én még ingyen kaptam, de idővel felértékelődött:
http://allateledel.vatera.hu/haszonallatok/mehegeszsegugyi_ismeretek_2034608069.html


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 727 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 21 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
cron



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.