Pontos idő: 2024.03.29. 08:08

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1733 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 35  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Mézértékesítés
HozzászólásElküldve: 2020.02.28. 18:23 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Péter!
A méz szó után elmaradt a "?".

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézértékesítés
HozzászólásElküldve: 2020.02.28. 17:44 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 20:30
Hozzászólások: 558
Tartózkodási hely: Mátrafüred
Ez a termék, asztali só 599-es vonalkóddal kezdődik, tehát Magyarországon előállított magyar termék. Szerencsére rá van írva, hogy maga a só Romániából származik, a fogyasztó így ez alapján eldöntheti, hogy megveszi vagy nem.
Méz esetén is létezik az 599 - es vonalkóddal kezdődő, Magyarországon előállított magyar termék. Ezekre azonban jellemzően nincs ráírva hogy maga a tartalom, pl Ukrajnából származik.És hol vagyunk még az eredettől, annak a területnek a megnevezésétől amely területen a méz termett.


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézértékesítés
HozzászólásElküldve: 2020.02.27. 23:00 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2015.12.08. 01:44
Hozzászólások: 408
Tartózkodási hely: Pest megye
Szerintem pedig ha rá van írva hogy Származási ország Magyarország, akkor onnan kell hogy legyen.

_________________
Szabad országban szabad ember azt csinál, amit szabad.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézértékesítés
HozzászólásElküldve: 2020.02.25. 05:53 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2011.08.23. 16:08
Hozzászólások: 46
Kedves Free!
Azért ez egy kicsit megtévesztő.Ha egy multi megvásárol Mo-ból mézet akkor származási hely Mo., de a méz eredetét nem lehet tudni. Tehát a cimkézésnél arra kell törekedni, hogy a méz eredete mi?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézértékesítés
HozzászólásElküldve: 2020.02.24. 19:57 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2015.12.08. 01:44
Hozzászólások: 408
Tartózkodási hely: Pest megye
Én pár napja voltam a Metró üzletben és pozitívan csalódtam. Minden egyes méz termési helye Magyarország volt. Ez lenne a jó út...

_________________
Szabad országban szabad ember azt csinál, amit szabad.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézértékesítés
HozzászólásElküldve: 2020.02.21. 16:29 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:29
Hozzászólások: 2229
Tartózkodási hely: Csurgó
:taps


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
Mérő szám? A tele hordók!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézértékesítés
HozzászólásElküldve: 2020.02.14. 09:19 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 21:35
Hozzászólások: 314
Kerestek valakit amerikai exporttal kapcsolatban emailbe?. Üveges méz kivitel, saját márka, címkézés.
Sok érdekes kérdés, cégnév nuku, telefonszám nuku.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézértékesítés
HozzászólásElküldve: 2020.02.12. 18:10 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.02.28. 15:34
Hozzászólások: 125
Tartózkodási hely: Kecskemét
„Tiszteld a múltat, hogy érthesd a jelent, és munkálkodhass a jövőn”– Széchenyi
Talán kevesebbet kellene a múltat emlegetni, és többet foglalkozni (munkálkodni) a jövőről.
A "jelent" talán nincs ember aki érti.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézértékesítés
HozzászólásElküldve: 2020.02.12. 18:01 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
Kedves Imre!


Nem kell messzire menni, itthon is csomagolnak tasakos, kis kiszerelésű mézeket. Ismerek nagyon korrekt terméket, s akad kevésbé örömszerző is...

No, egy kevésbé dicső példa:
Márkovics János írta:
Tisztelt Nagymesterek!

Márkovics János vagyok, a Zselici Méz Lovagrend főzászlóőre. Engedjék meg, hogy így ismeretlenül, tekintettel hetedik X-ben járó koromnál fogva és lovagrendi kollegalitásból,
innentől kezdve tegező stílusban szóljak Hozzátok. Kedves Lovagtársak, kedves Kollégák, megkaptam nagymesterem közvetítésével a a gödöllői méhészkongresszusra történő meghívót,
melyben Bross Péter OMME elnök úr kér bennünket arra, hogy legyünk jelen, vonuljunk fel. Én sajnos egyéb elfoglaltságom miatt nem tudok részt venni, így személyesen találkozni sem tudunk,
ezért az éter hullámain keresztül osztom meg Veletek igen szomorú tapasztalatomat.

Ez év október 15-én nagy lelkesedéssel, tele szívvel vettem részt Budapesten, a Mezőgazdasági Múzeumban megtartott „ Legyen minden nap mézes nap” jeligével fémjelzett
nagy szabású sajtótájékoztatón, melynek egyetlen és legfőbb célja volt a magyar méz reklámja. E patinás rendezvényen minden magas rangú személy részt vett, aki e területen
illetékes, köztük természetesen elnökünk, első számú egyesületi vezetőnk, Bross Péter úr is. A sajtótájékoztató után lovagrendi ruhában, minden jelen lévő lovagrend felemelt zászlóval
rendben, alakzatban felvonult a Hősök Terére, s közben kis csomagolású mézet osztogattunk a járókelőknek. Több féle kiszerelésben volt a kóstolgatásra szánt méz. Én a kalocsai Korsós
Vándorméhészet bt. által csomagolt 10 grammos kis tasakból kettő darabot magamnál hagytam, kíváncsi voltam a benne lévő anyagra, tekintettel arra, hogy előlapján Akácméz,
hátlapján Vegyes virágméz felirat volt. Előlapján ezen túlmenően az OMME logója és a Legyen minden nap mézes nap felirat is látható volt, tehát a csomagolás kifejezetten erre az
alkalomra készült. A fólia tartalmát illető két féle fajtamegnevezés már önmagában is nagy hiba, mert aki ebből kapott az nyilván azt gondolja –még mielőtt kibontaná-, hogy nem tudta a
csomagoló, hogy mit rak bele?

Hazaérkezvén, másnap reggel vajas kenyeremre gondoltam csorgatni a tasak tartalmát, de valami azt súgta, hogy előbb úgy natúr kóstoljam meg. Megkóstoltam!!! Nem méz volt
benne, hanem valami nagyon édes, akácméz állagú színtelen anyag, amelynek sem akácméz, sem pedig vegyes méz íze egyáltalán nem volt, inkább kristály cukorra emlékeztető gyenge
zamata. Uram Isten, ezt osztogattuk mi Budapesten!!! Felháborodásom olyan fokú lett, hogy elmondani nem tudom. Felhívtam még két lovagtársamat, akikről tudtam, hogy az unokáiknak
hoztak haza pár darabot ebből az osztogatásra szánt förmedvényből. Kértem kóstolják meg, hátha én tévedek. Nem tévedtem, mindkettő azt mondta, hogy nem méz ami a tasakban van,
nem is adják oda senkinek, megy a kukába / Egy felbontott tasak még van nálam/

Napközben felhívtam Bross Péter urunkat, közöltem Vele a tapasztaltakat, és képzeljétek el, nem lepődött meg, hanem ezt válaszolta: Tudom, nem jó méz van benne és a fóliázást is
elszúrták, meg is mondtam a méhésznek, hogy soha többet nem veszünk tőle semmit. Lehet, hogy nem pont szó szerint ezt mondta, de a lényege ez volt. Ha tudtad, hogy nem jó méz van
benne, akkor miért került kiosztásra? – kérdeztem Pétert. Kidobni nem lehetett, takarékoskodnunk kell, - volt a válasz.

Kedves Lovagtársak, kedves Méhésztársak! Ily módon akarunk takarékoskodni? Így akarunk beszélni kiváló magyar mézről? Ilyen mocsok anyagot adnak a kezünkbe azzal a
nemes céllal, hogy csináljunk minél szélesebb körben reklámot a magyar méznek? Pont velünk, lovagrendekkel követi ezt el Bross Péter, aki egyébként pont az én lovagrendemnek a
tagja!!! Nem szemétbe kellett volna dobni az anyagot,hanem vissza vinni a feladóhoz, adja vissza az érte kifizetett pénzt és feljelenteni mézhamísításér. De nyílván „csókos”
méhészről van szó, ezért maradt el a szankció. De ilyen áron? Hamis mézet osztogatunk egy olyan rendezvényen ahol, dr. Nagy István méhész agrárminiszer, Győrffy Balázs a NAK
elnöke, Ondré Péter az Agrármarketing Cemtrum ügyvezetője van jelen és emelik a rendezvény színvonalát, hangsúlyozzák fontosságát!!!

Velünk, lovagrendekkel teszi ezt, holott nekünk kellene biztosítani és garantálni a magyar méz ténylegesen kiváló minőségét! Nekünk kellene fellépni azon méhészekkel szemben, akik
felrúgják és semmibe veszik a minőségi követelményeket. Milyen véleményt alkothattak azok az emberek, akik a Korsós Méhészet förmedvényét kapták? Belegondolt ebbe Bross
urunk? Az Ő részéről ez olyan övön aluli ütés volt egyaránt a lovagrendekkel szemben és a magyar mézzel szemben is, mint amilyet egy hadvezér követ el serege ellen amikor elárulja
őket!!!

Van a méhésztársadalomnak egy olyan része, akik bennünket, mézlovagokat, bohócnak tart.Ha a mi jelenlétünkkel és általunk történik a hamis méz reklámcélú osztogatása, akkor igazuk
is van, sajnos!!

Ne beszéljen Bross úr kínai meg ilyen olyan hamis mézről addig, amíg ilyen tettet követ el, ne magyarázza a méz alacsony felvásárlási árát ezen mézek dömpingjével , és ne hangoztassa,
hogy „ csak mi tudunk magunkon segíteni, senki más.” Így nem segítünk magunkon, sőt, magunk alatt vágjuk az akácfa ágát. Egyébként az interneten utána néztem a Korsós
méhészetnek. Valóban csomagol, fóliáz, több féle formában, cégeknek, kávéházaknak stb. Érdemes lenne megmintázni néhányat és amennyiben van közte hamis, bezáratni az egészet.
Nem lenne probléma ha csak önmagát járatná le az ócska mézével, a gond az, hogy rajta keresztül a magyar mézről alkotnak véleményt a fogyasztók.

Én a telefonbeszélgetés során röviden elmondtam véleményemet Bross Péternek, ezúton kérlek Benneteket, hogy amennyiben lehetőségetek lesz rá, e témával kapcsolatosan
interjouljátok meg, had érezze tettének súlyát.

Visszatérve a „bohóckodásra”, volna egy javaslatom. Olyan méhészeti rendezvényeken, ahol lovagrendek is jelen vannak, ne csak a felvonulás rövid időszakára legyen rajtunk a
díszesebbnél díszesebb lovagrendi ruha, hanem viseljük azt tovább, ebben mozogjunk a nézelődő emberek közt –sajnos tömegről nem lehet általában beszélni- , talán ily módon
közelebb kerülünk az érdeklődőkhöz, talán megszólítanak bennünket, beszélgetnek velünk. Ez is lehet a marketing része. Ne vessük le a ruhát nyomban ahogy vége a menetnek. Tudom,
nyári melegben ez nem egyszerű, de legyen bennünk kitartás, legalább még egy órán át viseljük. Téli időszakban ez szerintem apszolút megoldható. Próbáljuk ki, meglátjuk mit
eredményez.

Zárom soraimat, atkától és minden más bajoktól mentes méhészkedést kívánok mindenkinek!!

Lovagtársi üdvözlettel: Márkovics János
2018-11-22 Kaposvár


Nos, mi történt ezek után? Természetesen Bross "leszólt" a zseliciekhez, az egyesületi és a lovagrendi vezetés pedig "elhatárolódott"... No, nem a méznek nevezett trutyitól, hanem:

Zselici Méhész Egyesület írta:
ZSELICI MÉHÉSZ EGYESÜLET
Kaposvár, Pázmány Péter u. 77.
Telefon: 30/9935-692
70/562-2054
E-mail: bee.meszi@freemail.hu
Számlaszám: CIB 10700172-45117806-51100005
Adószám: 18783906-1-14
http://www.zselicimeheszek.hu

Mézlovagrendi Nagymesterek
és az
OMME Elnöksége részére
Székhelyén

Közlemény

A Zselici Méhész Egyesület és a Zselici Méz Lovagrend vezetősége a mai nap folyamán tárgyalta Márkovics János —egyesületi- és mézlovag társunk 2018. november 22-i keltezésű — Önökhöz írott levelét, mellyel kapcsolatban az alábbi megállapításokat közöljük:

· A levelet társunk önálló módon küldte a Lovagrendek Nagymestereinek e-mail címére.
· Saját magát Zselici Mézlovagrendi tisztségével jelölte meg. Nem magánemberként írta le véleményét.
· Amikor tudomást szereztünk leveléről, kérdeztük, hogy az OMME ajándékmézeinek „hamis” voltát, az általa elvégzett szubjektív érzékszervi bírálaton kívül, más módon tudja bizonyítani? Rendelkezik
akkreditált labor által végzett vizsgálatokról készült eredmény közlővel vagy vizsgálati jegyzőkönyvvel?

o Ezekre a kérdésekre Márkovics János nemleges választ adott.

· A fentiek alapján Egyesületünk és Méz Lovagrendünk vezetése elhatárolódik Márkovics János méhész és lovagtárs véleményétől és ezzel kapcsolatos levelétől!

Indoklás:
❖ A Zselici Méhész Egyesület és a Méz Lovagrend évek óta dolgozik a hazai és ezen belül a zselici termelői mézek népszerűsítéséért, amit egy hamis állítás azonnal tönkre tehet!
❖ Kiállunk a termelői mézek védelmében és a hamisítás ellen, de nem felelőtlen magánvéleményekre, hanem megalapozott vizsgálati eredményekre tudunk támaszkodni.
❖ A közösségünk minden megalapozott szakmai véleményt támogat, ami egyesületi tagjainktól ered, de úgy gondoljuk, hogy jelen esetben sem megalapozott, sem szakmai véleményről nincs szó!
❖ Sajnáljuk, hogy társunk ilyen véleményt fogalmazott meg és ezt először Önök, és nem a honi egyesületi fórumokon hangoztatta ebben a formában, talán elejét tudtuk volna venni ennek a
mindenki számára kényelmetlen és megalázó magyarázkodásnak!

A fentiek alapján Egyesületünk és Méz Lovagrendünk a helyi egyesületi fórumokon lefolytatja a megfelelő eljárásokat.

Kaposvár, 2018. december 04.

Mészáros János Dr. Bónai András
elnök nagymester


Nos, ennyit a tasakos mézek egyik szegmenséről. A másik szegmensről lehet keresni korrektet, én Erdélyi Tibor (Csanaki Méhes Céh) termékét ismerem, nos az korrekt... Akiét nem ismerem, azét nem minősíthetem, de egyszer -akát a gyulai fesztiválon is- érdemes lenne egy teljes körű összevetés, mert lehet, hogy nincs minden rendben eme termékek körében sem...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézértékesítés
HozzászólásElküldve: 2020.02.12. 16:20 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2012.09.13. 14:15
Hozzászólások: 34
T.Méhész társak!
Én azt gondoltam már a mézértékesítés az óvodák, iskolák ,kórházak egyéb közétkeztetést végzők részére rég a magyar mézből történik.
A Magyar mézet kiszerelő,értékesítő kereskedők is felismerhették volna ennek a kis kiszerelésű méznek a forgalmazási lehetőségét, mint piac bővítést kis hazánkban, de akár exportként is. Nem éri meg talán a csomagolás miatt, hisz lekvár is kerül ilyen kis kiszerelésre?
Szlovákiából behozott, forgalmazott 20gr-os kiszerelésű mézet már a különböző kereskedők üzletkötői ajánlották az élelmezésvezetőknek a 2007-2008 években.Akkor jól körbejártam az üzletkötő által ajánlott mézet, szemrevételeztem a minőségét, álagát bizony egy kis igen cseppfolyós akácméznek mondott valami volt. Az üzletkötő elmondta, hogy magyar mézet ajánl,mert mi kivisszük a Szlovákok kiszerelik,és visszahozzák értékesítésre hozzánk. 2006 évben a kórházban is adták a reggelihez.Ha lett volna szándék az ilyen kicsomagolású méz értékesítésére rég megcsinálhatták volna. Maradok üdvözlettel: ficere


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézértékesítés
HozzászólásElküldve: 2020.02.12. 15:47 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.02.28. 15:34
Hozzászólások: 125
Tartózkodási hely: Kecskemét
Érdekli az embereket! Talán nem kicsit!
Csatolmány:
adat.GIF


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézértékesítés
HozzászólásElküldve: 2020.02.12. 15:27 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.02.28. 15:34
Hozzászólások: 125
Tartózkodási hely: Kecskemét
Sziasztok! Már igen régen írtam a fórumon, most megteszem!
Facebook "méhészklub" és a saját oldalamra felraktam egy írást. Egy méhész társunk posztolt egy 20 gr. kiszerelésű mézhelyettesítőről fotót, illetve, hogy azt adják az óvodában. Facebook oldalamon alig 24 óra alatt közel 2000 megosztás történt. Ottani írásokból kiderül, hogy nem csak óvodákban, hanem korházakban, iskolákban rendszeresen mézhelyettesítőt adnak. Általános a negatív vélemény.
Amiért ide írtam; úgy gondolom nagy segítség volna az agrár vezetés részéről, ha támogatná, a Magyar termelői méz közintézményekbe való eljutását, ne adj Isten gyermekek, betegek egészsége érdekében tiltaná a mézhelyettesítők közintézményekbe való forgalmazását. Talán érdemes volna; mézcsomagoló (20-25 gr.) akár Omme irányításával. Mint az a Omme kft. Szerintem komoly mennyiségű Magyar termelői méz elhelyezése valósulna meg, és igazi segítség volna a méhészeknek.
Hátha lesz "valaki" aki olvassa, és elgondolkodik írásomon!
Talán leendő OMME elnökünk érdemesnek tarja elgondolkodni, és megvitatni az Agrár tárcával!


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára bekesm 2020.02.12. 15:37-kor.

Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézértékesítés
HozzászólásElküldve: 2020.01.21. 21:28 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Az igazi marketing! (Nekünk férfiaknak.)


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézértékesítés
HozzászólásElküldve: 2019.10.22. 12:01 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.31. 05:50
Hozzászólások: 560
Tartózkodási hely: Pest megye
Tükör írta:
kilós-félkilós-negyedkilós
Ilyennek készültek direkt.


Állítólag már vagy fél éve nem gyártanak negyed kilóst (220ml omme), pedig vettem volna. Több helyen már kifogyott a forgalmazóknál.
Nem is lesz már? Vagy mikor lesz?

_________________
Amatőr hétvégi hobbiméhész.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézértékesítés
HozzászólásElküldve: 2019.10.14. 19:56 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.02.17. 13:09
Hozzászólások: 1719
Tartózkodási hely: Pest megye
Arisztaiosz írta:
Szóval öléggé csücskös a mutatvány, még a 60 napon túli pörgetés kitételével is, hiszen az idei méz állítólag már leadásra került, a tavalyiról-tavaly előttiről viszont kellene a meghosszabbított állatorvosi bizonyítvány...

A kiszerelt(!) méz értékesítési feltételeként meghatározott hatósági bizonyítvány, melyet évente meg lehet hosszabbítani, az maga a kistermelői kiszerelői engedély, tehát nem a mézhez kötődik. Ez más mint a felvásárlás esete. A Nebih állatorvosai nem kérnek a kiszerelési tevékenység ellenőrzésekor a mézhez kapcsolódó hatósági bizonyítványt, csak a kötelező nyilvántartásokat és a körülményeket ellenőrzik. Különben is mi értelme lenne egy adott mézre évente új igazolást kiadni? Tehát ha van kistermelői engedélyem, üvegezhetek többéves mézet is, ha egyéb jogszabály nem tiltja pl. nyúlós miatt.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézértékesítés
HozzászólásElküldve: 2019.10.14. 19:23 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.03.20. 20:37
Hozzászólások: 886
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye
Ez valami vicc? 8-)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézértékesítés
HozzászólásElküldve: 2019.10.14. 12:34 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2018.03.22. 07:29
Hozzászólások: 4
Ismer valaki nyugat-európai méz felvásárlót?
120 literes műanyag hordókban lenne, többféle fajta és nagy tételben.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézértékesítés
HozzászólásElküldve: 2019.10.01. 09:51 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
Nos, a "fiamnak" nem lehet méze, ha a TIR-ben nincs regisztrált méhészete! A közös őstermelői nem ad lehetőséget más által termelt méz értékesítésére, ha nincsenek méhcsaládjai a fiúnak.Az őstermelői tevékenységből származó élelmiszer értékesítésének egyébként elsősorban adózási jelentősége van, ám a rendelet nem teszi lehetővé, hogy közös őstermelői igazolvánnyal külön értékesítsenek, hiszen a közös őstermelő igazolvány egy példányos és egy családtag nevére szólhat csak.

"2. § (1) A mezőgazdasági őstermelő egyidejűleg csak egy hatályos igazolvánnyal rendelkezhet.

(2) A közös őstermelői tevékenységet folytató családtagok közös őstermelői igazolványát (a továbbiakban: közös igazolvány) annak a családtagnak a nevére kell kiállítani, akit az Szja. tv. 78/A. §
(2) bekezdése szerinti együttes nyilatkozatban egybehangzóan megneveztek. A közös őstermelői tevékenységet folytató családtagok együttesen egy közös igazolvánnyal rendelkeznek."

Nos, maga a rendelet: https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=a1500436.kor

Ami az idei mézet illeti, ha értékesítette ("leadta"), akkor annak mindenképpen nyomának kell lennie, hiszen a 70/2003 (VI.27.) FVM rendelet szerint:
"14. § (1) A méz felvásárlásakor a méhésznek az 5. számú mellékletnek megfelelő állat-egészségügyi bizonyítványt kell beszereznie, amit - ha jogszabály másképpen nem rendelkezik - a méz tárolási helye szerint illetékes hatósági állatorvos négy példányban állít ki. Ha a méhek tartási helye és a méz tárolási helye nem azonos és ezért a méhcsaládok vizsgálata nem lehetséges, akkor a méhek tartási helye szerint illetékes hatósági állatorvos közreműködését kell kérni. A bizonyítvány eredeti példányát a méz tulajdonosa tartja magánál, két másolati példányt át kell adnia a felvásárlónak, egy pedig a hatósági állatorvosnál marad. A felvásárló a bizonyítványokat köteles összegyűjteni, nyilvántartásba venni, három évig a felvásárlás helyén megőrizni és ellenőrzéskor a hatósági állatorvosnak bemutatni."

Egyébként a piaci értékesítés is szabályozott, hiszen élelmiszerről van szó. Jelenleg a kistermelői élelmiszer-termelés, -előállítás és -forgalmazás élelmiszer-biztonsági szabályait az 52/2010. (IV. 30.) FVM-rendelet (azaz a Kistermelői Rendelet) foglalja össze.

Annak 5. paragrafusa vonatkozik egyébként a mézre is, hiszen rögzíti, hogy az élelmiszer előállítása és értékesítése hatósági regisztrációhoz kötött. Mézet egyébként minden formában csak kizárólag hatósági állatorvosi állat-egészségügyi bizonyítvány birtokában lehet értékesíteni, egyedül a saját, házi fogyasztási (nem értékesítési!) felhasználásra nem érvényes ez.

Tehát a Kistermelői Rendelet 5. § (5) és (6) bekezdése kimondja:

"(5) A hatósági állatorvosi bizonyítvány a kiállítástól számított egy évig hatályos, a kistermelő kérelmére évente meghosszabbítható. A kistermelő állati eredetű alap-, feldolgozatlan és feldolgozott
terméket csak hatósági állatorvosi bizonyítvány birtokában hozhat forgalomba.

(6) A hatósági állatorvosi bizonyítvány vagy annak a hatósági, vagy jogosult állatorvos által hitelesített másolatát a kistermelőnek, illetve az élelmiszer értékesítését végző személynek, valamint a
kiskereskedelmi vagy vendéglátó létesítmény üzemeltetőjének az árusítás helyén kell tartania."

Értelemszerű tehát, hogy a tavalyi és tavaly előtti mézek forgalomba hozatala is csak hatósági állatorvosi bizonyítvány birtokában lehetséges, a hatósági állatorvos tehát nehezen hagyható ki az ügyből.

Segítségképp idézem a kistermelői rendeletet https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=A1000052.FVM

illetve a NÉBIH által kiadott tájékoztatókat:

https://elelmiszerlanc.kormany.hu/downl ... 202013.pdf

illetve az "Útmutató a kistermelői élelmiszerelőállítás és értékesítés jó higiéniai gyakorlatához"

https://elelmiszerlanc.kormany.hu/downl ... %20GHP.pdf

melyben a "Termelői méz és méhészeti termékek előállítása és értékesítése" a 104-121. oldalakon részletesen olvasható. Az anyagban találtam egy ellentmondást is(akár több is lehet, de most ez akadt fenn a rostámon), lévén a propolisz-tinktúra előállításának feltételrendszerét adja a tájékoztató, másutt viszont azt mondják, hogy a propolisz-tinktúra előállítása, tárolása és forgalmazása a termék magas alkoholtartalma miatt jövedéki engedélyhez kötött, ám kistermelőknél ennek megszerzése gyakorlatilag nem lehetséges, nem is ajánlott. Majd az okosok eldöntik, vemhes, vagy mégsem az...

Szóval öléggé csücskös a mutatvány, még a 60 napon túli pörgetés kitételével is, hiszen az idei méz állítólag már leadásra került, a tavalyiról-tavaly előttiről viszont kellene a meghosszabbított állatorvosi bizonyítvány...

Szóval csak kellene a dologhoz az az állatorvos, mert tudomásom szerint sehol nem írja egyetlen rendelet sem, hogy nyúlós költésrothadással zárlati intézkedés alá vont méhészetből származó fertőzés-gyanús mézet spóravizsgálatot követően korlátozás nélkül forgalomba lehetne hozni, amennyiben a laboratórium azt spóráktól mentesnek találná. Ilyen vizsgálatot egyébként dr. Makrai Lászlóék https://univet.hu/hu/egyetem/munkatarsak/makrai-laszlo/ tudnak elvégezni http://otdt.hu/site/resume/39748 illetve
https://docplayer.hu/14194121-Mta-allat ... 25-28.html
ám a jogszabályi környezet hiányzik ahhoz, hogy milyen spóraszám fogadható el a méz korlátlan értékesítéséhez. Egyébként Makrai László tartott több előadást is a termelői méz-tételek spóraszáma tekintetében (én még anno a profik siófoki rendezvényén hallgattam, ahol Bezzeg Laci -teljes joggal- nem fogadta kitörő örömmel a kutató megállapításait a hordós termelői mézekkel kapcsolatosan. Szóval lehet vizsgáltatni, de nem tudom, a negatív eredmény birtokában a hatósági állatorvos kiadja-e a hatósági bizonyítványt.

Jenőnek egyébként igaza van a 60 nappon túli pörgetési idő tekintetében, ám csak azzal a kitétellel, ha az állatorvos a pörgetési nyilvántartás (napló) alapján kiadja a hatósági bizonyítványt. Annak hiányában élelmiszert -tehát mézet- sem lehet értékesíteni!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2019.09.30. 11:34 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.02.13. 12:11
Hozzászólások: 698
Tartózkodási hely: Balatonlelle
Ferenc_Gy írta:
Üdvözletem, Méhész kollégák!

A segítségeteket/véleményeteket szeretném kérni.
Most pénteken a méh-egészségügyi felelős nyúlós gyanús családot(1db-ot a 40-ből) talált nálam. Mintát vett és elküldte a laborba vizsgálatra. Na, de én helyi zárlatot kaptam, és majd ha pozitív lesz akkor meg 5km-es körre bővítik. A zárlattal a mézeim is zárlat alatt állnak. Ezzel kapcsolatban kérném a segítségeteket:
A mézet nem vihetem piacra és vásárba értékesíteni. De az idei mézeimet már rég leadtam pörgetés után. Amit piacolok az tavalyi és azelőtti. Ezt belehet vizsgáltatni nyúlós spórákra? És lehet kapni igazolást róla, hogy jó a mézem?

A másik: Fiamnak is van méze, amit tőlem kapott, de nincsenek méhéi és a mézét 5km-en kívül tárolja tőlem, szóval még zárlat alatt se áll. Az Ő mézét lehetne piacolni, ha nekem nem lenne lehetséges? És ami még fontos, hogy közös őstermelői igazolványunk van.

Remélem tudtok segíteni, és remélem jó témába írtam.


Tudunk. (Remélem.)
Akkortól tilos valamennyi méhészeti termékedet értékesítened, amikortól a zárlatot elrendelik. A felelős csak a gyanúját állapíthatja meg a nyúlós költésrothadásnak. Ez azért fontos, mert itt néhány napnak is jelentősége van.
A méh egészségügyi kis könyvbe gondolom beírtad a pergetett méz fajtáit, helyét, és mennyiségét. Amelyik pergetési dátum óta eltelt idő túllépte a 60 NAPOT, ARRA NEM VONATKOZIK AZ ÉRTÉKESÍTÉSI TILALOM.
(Én ugyan már nem emlékeztem pontosan a 30? vagy 60-ra, de most kérdeztem meg a szaktanácsadómat.)
Tehát amennyiben július 30-án pergetted a napraforgót, akkor azt is árusíthatod a törvény szerint, kivéve ha pörkös. Abban az esetben állami kártalanítás sem jár a család leöletése után.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézértékesítés
HozzászólásElküldve: 2019.09.30. 08:40 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Ahogy írtam, elég egy helyen kérdezni, mert máris 3 helyen volt válasz.
Itt egy harmadik:
berkesandor írta:
Szerintem: menj el a hatósági állatorvoshoz, mond el a történet. Ha ad papírt, árulhatsz, ha nem, nem.
A bevizsgálás, meg a fiam méze dolog is az ö egyéni döntése.
Hiába írunk itt bármit, minden tőle függ. Amit mond az lesz, nem nagyon érdemes a kiskapukat keresni.

(ha három helyre ugyanazt leírod, tölölni fogják, felesleges, - és tilos is - )

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2019.09.30. 08:29 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Szerintem elég egy helyre beírni egy kérdést, mert a válaszok is össze-vissza lesznek.
Elég egyedi az eseted, szóval nem nagyon van rá precedens sem, gondolom, így mi is csak a véleményünket mondhatjuk el. Szerintem sajnos a méz ugyan az, ami a fiadnál van is, tehát ugyan azok vonatkoznak rá. Pláne, hogy neki nincs is méhcsaládja.
Az, hogy te azt mondod, a tavalyi mézeid vannak még meg és az ideit adtad el, nem is tudom, hogyan bizonyítod a hatóság felé?
Ez, ahogy mondani szokták, nem is "életszerű", hogy az ideit adod el először. De a zárlati intézkedések szempontjából a rendelet nem is tesz különbséget , hogy mikor termett a méz.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2019.09.30. 07:18 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.03.20. 20:37
Hozzászólások: 886
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye
Szerintem várd meg az eredményt,mert csak magadnak csinálod a gondot. Főleg,hogy közös az őstermelői és csak neked vannak méheid.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2019.09.30. 06:34 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2019.09.27. 21:57
Hozzászólások: 1
Üdvözletem, Méhész kollégák!

A segítségeteket/véleményeteket szeretném kérni.
Most pénteken a méh-egészségügyi felelős nyúlós gyanús családot(1db-ot a 40-ből) talált nálam. Mintát vett és elküldte a laborba vizsgálatra. Na, de én helyi zárlatot kaptam, és majd ha pozitív lesz akkor meg 5km-es körre bővítik. A zárlattal a mézeim is zárlat alatt állnak. Ezzel kapcsolatban kérném a segítségeteket:
A mézet nem vihetem piacra és vásárba értékesíteni. De az idei mézeimet már rég leadtam pörgetés után. Amit piacolok az tavalyi és azelőtti. Ezt belehet vizsgáltatni nyúlós spórákra? És lehet kapni igazolást róla, hogy jó a mézem?

A másik: Fiamnak is van méze, amit tőlem kapott, de nincsenek méhéi és a mézét 5km-en kívül tárolja tőlem, szóval még zárlat alatt se áll. Az Ő mézét lehetne piacolni, ha nekem nem lenne lehetséges? És ami még fontos, hogy közös őstermelői igazolványunk van.

Remélem tudtok segíteni, és remélem jó témába írtam.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézértékesítés
HozzászólásElküldve: 2019.06.10. 16:28 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.13. 10:53
Hozzászólások: 216
zsolti írta:
Felvásárlónak történő értékesítéskor kell:
-Név
-Lakcím
-Születési adatok
-Anyja neve
-Őstermelői ig. szám
-Adószám
-Adóazonosító jel
-Állatorvos által kiadott eü igazolás

Értékesítés előtt az őstermelői betétlapnak érvényesnek kell lenni.Az egyik méhésztárs úgy értékesített 2018-ban 800000ft összegű mézet , hogy nem volt érvényes a betétlapja, utólag most hívták a NAV-hoz 240000ft adót szabtak ki rá.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézértékesítés
HozzászólásElküldve: 2019.06.10. 15:57 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.03.16. 19:24
Hozzászólások: 65
Tartózkodási hely: Fejér
Free! Akkor hogyisvan ez a mennyiség nem befolyásolja az árat? Most kezdő ár 1400ft de még szerintem van benne tartalék!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézértékesítés
HozzászólásElküldve: 2019.06.05. 04:12 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Felvásárlónak történő értékesítéskor kell:
-Név
-Lakcím
-Születési adatok
-Anyja neve
-Őstermelői ig. szám
-Adószám
-Adóazonosító jel
-Állatorvos által kiadott eü igazolás

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézértékesítés
HozzászólásElküldve: 2019.06.04. 19:52 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2019.05.03. 12:33
Hozzászólások: 12
Sziasztok!
Az az őstermelő, aki nem szerepel a FELIR nyilvántartásban mézet eladni felvásárlónak nem is tud ??
Illetve melyek azok az iratok, amik méz eládásakor használatosak?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézértékesítés
HozzászólásElküldve: 2019.05.30. 07:31 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2015.12.08. 01:44
Hozzászólások: 408
Tartózkodási hely: Pest megye
Ezzel csak az a gond hogy van ahol jó termés volt és kicit occóért adják. :merg
Pár éve már az van hogy sajnos nem az számít hogy mennyi lett nálunk mostanság. Hiába van kevesebb az ár az marad hiába is tartod ki az árát.

_________________
Szabad országban szabad ember azt csinál, amit szabad.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézértékesítés
HozzászólásElküldve: 2019.05.30. 05:21 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.03.16. 19:24
Hozzászólások: 65
Tartózkodási hely: Fejér
Üljenek csak össze a Kereskedö és beszéljék meg ezt a siralmas termés! Én csak azt tudom ha 1200 akác és 600as vegyes árra gondolnak akkor rövid idön belül velünk együtt ök is befejezhetik a tevékenységüket!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézértékesítés
HozzászólásElküldve: 2019.05.29. 07:21 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.31. 05:50
Hozzászólások: 560
Tartózkodási hely: Pest megye
Csak megsúgom, aki kiüvegezve szeretne inkább értékesíteni, mint nagyban alacsony áron eladni, az nyugodtan kérhet az üveges mézért magasabb összeget is.
Már írtam, hogy nálam nem az akác a legdrágább üvegezett méz, hanem a Hárs, a Selyemfű, a Gesztenye és a Mézharmat, mert az akácot csak 2300-ért adom kilósan.
Persze az 1800 Ft-os változó minőségű vegyes virágmézet és az akácot veszik leginkább, de sokan kérnek mellette a többi különlegességből is, néhány száz Forinttal drágábban.
Azok finomabbak is!
Magam is fizetnék érte fogyasztóként ennyit egy őstermelő méhésznek, mert nekem nem mindegy, mit rakok az étkező asztalra.

_________________
Amatőr hétvégi hobbiméhész.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézértékesítés
HozzászólásElküldve: 2019.05.29. 07:19 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
Embörök, Embörök!

Há' a jó Tükör má' mögmondá, hogy Kendtök azt próbálják mög kimérni, mely még ki sem gyüve az kaptárbul...!

Nékie feltehetően vagyon ama kaptárban, de mit tögyön az az árva méhész, ki röstöllt fő'kerekedni, s nem legelteté bogárkáit a kecskecseszte nógrádi högyeket mászván -idén előbb nem csak mászván, jobbára inkább csúszván az dágványban. Abbiza a Jó Isten markában vagyon, s mint írta valaki, ezön eztendőben a tavallit árazza bé, nem piszkítván ama pörgetőjit idei akácmézvel...

Aki viszont mögmászá az magos Drégel avagy Salgó várának o'dalit, annak csurranhat, csöppenhet valamennyi.

No, asse biztos, hogy béárazhatja ama mászásoknak, bócorgásoknak kőccségit, ki bócorgott, meg mászott, s annak ellenire, hogy Zsófia és Yvett után esmeg mediterrán ciklonok áztaták pocsékba mézédes álmaink, az mézárak rendületlenül stagnáló tendenciát látszanak mutogatni.

No, kéváncsi lennék, az pécsi Nagypesta emígyen gondulá-é, hogy meg kék ennyi az saját mézünket e kies honban? Ahogy elnézöm, idén akácira értve lészen ennek esélye.

No, de'iszen nem es csak azon oknál fogva föddém ám mög Kendtöket Embörök, hogy már áradzanak azon aratás előtt, hanem azért ragadtam volt pennát, mert hozott volt egy levélkét neköm ama postás-gerlice. Jobban mondom hozott többet es, de először csak az egyiket bontám föl:

https://infostart.hu/belfold/2019/05/28 ... usfRZmv3Tc

Hinnye, a Kirieelejzumát annak a cikloncseszte mennydörgős hétszencséginek, miarosseb ez?

Szűzmáriaidösanyánk, ki a mennyekben lakozol, mondd má' mög nékünk, káprázik-é az szömünk, s csöng-é az fülünk, vagy ez egy vicc, oldandó az feszültséget ama Juroper voksolást követőn?

És én mög feddém itten a nípeket, midőn iránytű héjján kovályogának a nagy büdös akáclegelőkön? Há' a vezérük se tészen mást, mint föltelepödék a betegvirrasztó ház tetejire, oszt' halálba kuvikolja a betegöt...

Honnan a bánatos francbú vötte ez a Brosstituált, hogy mögyök mán tönkrefele? Honnan szopá, hogy "Több méhész a válságban úgy reagál, hogy befejezi a tevékenységet,
és a kormány lehetőségei is végesek ebben a helyzetben."

Hát mán a kormány se pörgetött repce, mög ákáci-mézet? Vagy nem ezért végesek a lehetőségei?

Van egy kínos érzületem, hogy oka van annak, ha az elnökecske imígyen kuvikola...! Valahonnan csak szopta, hogy fele se lött az ákáci. Persze tudhatná esetleg a saját méhesinek eredményibül, de ammeg mégse a magyar átlag, egy olyan profi méhész, mint a mi Kuvikunk, biztos három ákácira röpült, s épp készülődik mögdönteni a Buchinger-rekordot... Tudom, híg még az a "méz", no de nem azért csókossa ü a másik Pétörnek, hogy az a fáintos mézszárító mög ne óddaná a gondot...

Vagy netán mégis valaki monta néki, hogy ezt kuvikold Madárkám az Infos Rágyióba...? Ki tuggya...? Löhet, hogy mi összük a sajátunkat a termölőtül meg a hatalmas ukrán sztyeppékrül, azoknak meg fölkopik az álla, akik eddig a virtigli magyar ákácimézet nyalogatták. Nem hiszöm, egykor a Nagy Testvér már mögmondá: ha kiszorulunk a piacrul, akkó' oda egyhamar vissza nem mögyünk.

Lehet, hogy mégis Csájnábul, Beijingbül köll ákácit venni, oszt' osztani tovább? Lehet, hogy ez a Küves Szikla, ez a Pitör, a mi pásztorunk, ki legelteté az Úrnak az bárányit, esmeg eladni készülődik a Mögváltót? Á, az nem lehet, az áruló nem Pjotr vó't, hanem ama Júdás, a mi saját Megváltónkat mög nem ollan könnyű eladni. Valami nem kosher itten Embörök, most akkó' mi a Paradigmaváltó Nagy Pétert emeltük az trónra, vagy úgy jártunk, mint a kórházi csecsemőkkel történt: Valaki kicserélte üket a tolongásba', osz Júdást melengettük a kebelünkön?

Hát, Embörök, nagy a gond...! Mi mögyünk itten tönkrefele, a piacrul es kiszorulunk, aztán ha már mindön méhész abbahagyta, akkó' bécsukjuk a Viola utcai vár kapuját, oszt' még a kúccsát es elvetjük.

Heába, az a Kassandra Cserényi, kit -a Nagy Tezsvír és a Falova miatt- le köllött cseré'nyi, jól mondá: én a "görögöktül" akkó' es tartok, ha ájándékot hoznak...! No, itten van embörök a Nagy Faló a kapu előtt. Tán esmeg be kék húznyi abba a várba...


Mán éppen küldöttem vón' e levelet a Nipek épülésire, mikó' jöve azon galamb egy másik levéllel...! Bontom, olvasom...

Hinnye, a Kirieelejzumát annak a cikloncseszte mennydörgős hétszencséginek, hát emmeg esmeg miarosseb?

Szűzmáriaidösanyánk, ki a mennyekben lakozol, mondd má' mög nékünk, tényleg káprázik-é az szömünk?

Az állt a levélkében Embörök, hogy a jó Faló 2019. június 06.-ra összetrombitálni óhajtá a Magyar Mézkereskedők és Mézcsomagolók Egyesületének tagjait az M0-ás Gastland termeibe egy kis asztal melletti egyeztetésre 2018. évről és a 2019-es ákáci helyzetről.

No, mongyák má' mög Embörök, most ténnleg én lönnék a hüle, ha nem értöm? Ha nem termött, akkó' mi a rossebrül egyeztet? Ha mög termött, akkó' mi a rossebnek nyilatkozik illenöket?

Ráadást még valamin mögakadt a szömöm: kivel is egyeztet, tárgyal a mi Falovunk? https://www.ceginformacio.hu/cr9310178342

No erre meg varrjon az gombot, aki tényleg érti...!


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Arisztaiosz 2019.05.29. 07:23-kor.

Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézértékesítés
HozzászólásElküldve: 2019.05.29. 05:13 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.16. 20:26
Hozzászólások: 3309
Tartózkodási hely: Tapolca
A kereskedők pont le....ják a méhészek siránkozásait. Amíg néhány Ukrán kamion nem borul árokba mint anno a Franciáknál a libamáj addig nem várhatunk változást.

_________________
Óvd a méheket véded a Földet!
Képeim:
http://meheszforum.hu/album/index.php?cat=10006


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézértékesítés
HozzászólásElküldve: 2019.05.28. 20:59 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2017.06.25. 15:28
Hozzászólások: 153
Tartózkodási hely: Eger
berkesandor írta:
600-ért vitték volna a repcét.


"Szégyen, és gyalázat..."

Felvásárlónak, csak a napraforgó mézet, és az akácméz egy töredékét vagyok hajlandó eladni. Háztól elviszik kiüvegezve a repcét, a vegyes virágmézet és a Hársmézet 1800 ft.ért az Akácmézet 2200.ft ért. Ne legyünk saját magunk és mások ellenségei. Nem kevés munka van ezen felsorolt mézecskék előállításának hátterében. Gondolok itt minden apró részletre: betelelés, cukor, műlép keretek, kaptárak, üzemanyag, sárban beragadás, traktor, méhpusztulás stb... és csak a töredékét soroltam fel. Az élő fizikai munkánkat nem is említettem, mint pl. folyamatos bölcsőzés, "fészekbaszogálás" stb. De hát ezeket Ti is pontosan jól tudjátok! Valójában, és csupán ennyit érne a munkánk?!
Bocsánat, nem a lázongás keltése volt a célom, de könyörgöm, hogy térjünk már észhez! Lécci lécci lécci!
Gábor Egerből.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézértékesítés
HozzászólásElküldve: 2019.05.28. 17:57 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.21. 12:57
Hozzászólások: 1118
Tartózkodási hely: Szombathely
600-ért vitték volna a repcét.

_________________
Andor
http://www.meheszmerleg.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézértékesítés
HozzászólásElküldve: 2019.05.28. 17:28 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2017.10.08. 15:49
Hozzászólások: 2
Elnézést csak érdeklődtem nem kell rögtön támadni elvégre béke van . :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézértékesítés
HozzászólásElküldve: 2019.05.28. 16:44 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
sándor anus írta:
Tisztellt méhész társak érdeklődni szeretnék hallott valaki az idei árakkal kapcsolatosan valamit. :?:

Ki sincs még pergetve, de már adnátok...

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézértékesítés
HozzászólásElküldve: 2019.05.28. 13:46 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2017.06.25. 15:28
Hozzászólások: 153
Tartózkodási hely: Eger
sándor anus írta:
Tisztellt méhész társak érdeklődni szeretnék hallott valaki az idei árakkal kapcsolatosan valamit. :?:


Szia, Sziasztok!

Szerintem, senki se kapkodjon! Ne adjátok el aprópénzért, az egész éves munkátok, várva-várt gyümölcsét, hanem várjátok meg a Mézpiac spontán alakulását. Idén nem gondolom, hogy elértük a standard nivót. Persze ha van akinek nagyon szűkséges a Mézecskét eladnia az tegye.

Nehézséget!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézértékesítés
HozzászólásElküldve: 2019.05.28. 12:04 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2017.10.08. 15:49
Hozzászólások: 2
Tisztellt méhész társak érdeklődni szeretnék hallott valaki az idei árakkal kapcsolatosan valamit. :?:


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézértékesítés
HozzászólásElküldve: 2019.05.24. 21:32 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.02.09. 19:13
Hozzászólások: 392
Amíg a Felvasarló 1100at ad az akácér ne csodálkozzunk ... nagyon remelem, hogy idén senki sem ad felvásárolnak akác mézet, csak akác jellegűt...... biztos vagyok benne, hogy pótólni fogjak űrt...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézértékesítés
HozzászólásElküldve: 2019.05.24. 17:49 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2016.01.22. 17:50
Hozzászólások: 85
Tartózkodási hely: Debrecen, Nagycsere
Nézzétek meg, hogy mit hírdet még, szerintem nem ebből él....Felháborító az egész!

_________________
A Méhek nem is olyan gyorsak mint hisszük, csak nem tudnak lassabban zümmögni! :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézértékesítés
HozzászólásElküldve: 2019.05.24. 15:03 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2011.07.02. 17:20
Hozzászólások: 9
Tartózkodási hely: Csongrád megye
Tekate írta:
Azt, hogy egyrészt megszoktam már, hogy áron alul kínálják, mégis tőlem 2300-ért veszik egyre többen.
Másrészt nálam nem sárga az akác, harmadrészt ez egy kilós üveg a hirdetésben, biztos?


Igen, kilós.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézértékesítés
HozzászólásElküldve: 2019.05.24. 07:01 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Hogy az üveg mekkora a képen, semmi jelentősége nincs. Nem "üveg" árról regél, hanem kilósról.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézértékesítés
HozzászólásElküldve: 2019.05.23. 22:03 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.31. 05:50
Hozzászólások: 560
Tartózkodási hely: Pest megye
Azt, hogy egyrészt megszoktam már, hogy áron alul kínálják, mégis tőlem 2300-ért veszik egyre többen.
Másrészt nálam nem sárga az akác, harmadrészt ez egy kilós üveg a hirdetésben, biztos?

_________________
Amatőr hétvégi hobbiméhész.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézértékesítés
HozzászólásElküldve: 2019.05.23. 22:02 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2015.12.07. 19:13
Hozzászólások: 345
Tartózkodási hely: Békés megye
Agyam eldobom. ..


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézértékesítés
HozzászólásElküldve: 2019.05.23. 21:47 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Ehhez mit szóltok?
https://www.jofogas.hu/hajdu_bihar/Prem ... 579187.htm

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézértékesítés
HozzászólásElküldve: 2019.02.17. 19:32 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Arisztaiosz írta:
Nos, kedves Zoltán, ezt a kérdést még az sem tudná helyesen megválaszolni, aki olyan vén csont, mint jómagam, s még emlékszik azokra az időkre, amikor Nagyernyei Attila akácmézét mintázták.

Ez a történelmileg hőskornak mondható időszak 2008-ban volt a legvadabb időszakban.

Nos Tomipapa, látom régi fényedben tündökölsz. A helyzet az, hogy nekem nincs ilyen jó memóriám, mint Neked, vagy Jenőnek. Ezért én erre a 2008-asra nem emlékszem. Ellenben próbáltam csinálni egy kisebb adatbázist a fellehető adatokból, az OMME honlapról. Eképpen a 2012-es, 13-as, 14-es és 18-as adatokat tudtam összekaparni. A hitelesség nagyon fontos számomra, ezért nem szeretnék abba a hibába esni, hogy kevés adatból általánosítsak. Mindössze 13 akácmézet találtam a Klenáncz Méhészet adataira, és ugyanennyit az Aranynektárnak. Talán a véletlen műve, hogy pontosan annyi ezen mézek F/G értéke, mint amennyit az Elnökség javasolt. Azért van szórása is az értékeknek, lehet, hogy ez pusztán a véletlen műve, mindenesetre szerencsés véletlen.
Ami a pollenarányt illeti. A magam részéről érthetetlen az arány használata. A méz "szennyeződése" a pollennel azzal van arányban, amilyen gyakorisággal látogatják a méhek az adott virágot. Eképpen én azt gondolom, hogy nem ahhoz kellene viszonyítani, hogy milyen más virágporforrást látogatnak még. Valójában én ebben a tekintetben egyetértek Bross Péterrel. Abban nem értek egyet, hogy ezért ki kellene dobni az akácpollenre vonatkozó előírást. A többi pollenhez viszonyított értékét kell csak eldobni. Tehát elég, ha a nevezőt dobjuk ki, és megmarad a számláló.
Ami az egy darab pollent érinti, az sajnos az érvényes jogi szabályozásból ered, egy állásfoglalás relevanciája megkérdőjelezhető. Logikai megközelítésből is. A nektárforrástól való szennyeződés teljesen független attól, hogy hány virágporos méh szórja le magáról a nektárforráshoz hasonlóan a pollent a mézkamrában, vagy a fészekben, amit aztán felpakolnak. Tehát nem az arány a lényeg, hanem a darab. Az korrelációban van a fő nektárforrásból származó méz mennyiségével.
Ami a szacharóz etetést illeti. Guler óta tudjuk, hogy a szacharózból készült "méz" prolitartalmában és elektromos vezetőképességében különbözik a normál méztől. A hígítással azonban ugye a prolin tartalom elfedhető, az elektromos vezetőképességre vonatkozóan inkább nem foglalnék állást. Erős a félelmem, hogy a felvásárlásra kerülő mézek jelentős hányada tartalmaz cukrot, mely átmegy a vizsgálatokon. Elgondolkodtam azon is, hogy tulajdonképpen ez a tagság érdeke is egyben, és én gondolom csak azt, hogy az ilyesféle hamisítás kerülendő dolog. Aztán arra jutottam, hogy a szög előbb-utóbb kibújik a zsákból. Attól, hogy most nem mutatható ki, vajon nem fognak-e nagyot nézni ezen méhésztársaink, ha egyszer csak ki lehet mutatni. Nagyon keresgetni sem kellett ilyen lehetőséget, amikor csak utánaolvasgattam a témának. Az invertáz enzim fruktozil transzferáz aktivitása egy ilyen lehetőség. Konkrétan a kesztóz kimutatása, ami egyébként is benne van a mézben. Kérdés, hogy a kezdeti szacharóz koncentráció milyen korrelációban áll a kesztóz, esetleg nisztóz szintekkel. Igaz, hogy bizonytalan az alfa glikozidáz szerepe, azaz elbontja-e a frukto oligoszacharidokat, vagy pusztán arról van szó, hogy verseny van a két enzim között a szacharóz bontásakor. El tudom képzelni, hogy ez a jövőben egy lehetséges kimutatási eszköz lesz a cukormézek esetében.
Hát ezért kérdeztem Attilát, hogy ő mit gondol arról, hogy az általam megtalált, kiváló minőségű mézét ha leadná , akkor milyen mértékben lehetne meghígítani az Elnökség által megszavazott paraméterek szerint. Én a F/G értékből indultam ki, mert diasztáz lesz a cukormézben is (ad abszurdum a béta frukto furazonidázost is ki lehet vele egészíteni, ha a méheredet nem kerül vizsgálatra, vagy nem lehet elkülöníteni). Akácpollen a javasolt értékek alapján eztán is elég lesz egy darab, az F/G értéket kell beállítani. Prolin tartalom egy bizonyos mértékig elég, kérdés még a vezetőképesség.
Az már külön kérdés, hogy az átlagos zárszalagos mézek milyen arányban hígíthatók úgy repcemézzel, mint cukormézzel. A számolásaimat közzé fogom tenni, csak várom Attila válaszát.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézértékesítés
HozzászólásElküldve: 2019.02.17. 19:00 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Bocs kimaradt!
Már látom is lelki szemem előtt a felvásárlási árakt, az egyik legnagyobb hazai kereskedőnél:
akác 550 Ft/kg
vegyes 530 Ft/kg

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézértékesítés
HozzászólásElküldve: 2019.02.17. 18:41 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Bocs Arisztaiosz!

Hosszan írtál.
Szerintem a lényeg tőled kiemelve:
Idézet:
Sajnos jelenleg a szakmai vezetés sem tesz mást, mint kiszerelői/csomagolói aspektusból igyekszik igazolni, tanúsítani és "szakérteni" a paraméterek lerontásának igényét, ....

Idézet:
.....s ha ennek a hungarikummá nyilvánított, a fajtamézek között is kiemelkedően fontos terméknek a presztízsét egyszer leromboljuk, akkor tényleg itthon kell megennünk az összes mézünket, ....

Egyetlen megjegyzés: ...jelenleg a szakmai vezetés .... -ben a szakmait nagyon erősnek érzem.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézértékesítés
HozzászólásElküldve: 2019.02.17. 17:34 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
Kedves Cerana!

Bevallom, nincs kedvem ismételten regisztrálni a "Sötét Oldalra", de mégis késztetést érzek, hogy válaszoljak kérdésedre, mert úgy látom, nem mindenki érti, illetve akarja érteni, mire utalsz.

Neo írta:

Méhészeti közélet / Re:Mézmarketing / Mézhamisítás / Mézárak
« Utolsó üzenet: írta neo Dátum 2019. Február 17. 08:12 »
Idézetet írta: Nagyernyei Attila - 2019. Február 17. 06:51
"Tehát tisztelt méhésztársak menjetek el egy elnöki tájékoztatóra és kérdezzetek, okosodjatok.
Aki pedig másoktól hallja, hogy azt mondta a haverom aki a szomszéd nénitől hallotta, hogy valaki azt mondta Bross tönkre teszi az ágazatot azt ne vegyétek komolyan."
Attila!
Én is ígértem, hogy elmegyek, ha a derekam megengedi. Mégsem mentem el, hanem a méheket választottam. Azonban nem azért, mert rosszak lennének. A Destruktor hatására voltam kíváncsi. De nem ez a lényeg. Én továbbra is azt állítom, hogy Bross Péter tönkre akarja tenni az ágazatot. Éppen ezért tanulmányoztam az elmúlt évek mézvizsgálati eredményeit. Találtam közöttük egy Nagyernyei Attila akácmézet. Most azt szeretném megkérdezni, hogy szerintetek
Nagyernyei Attila 1000 grammnyi akácmézéhez hány gramm zárszalagos repcemézet és hány gramm cukormézet lehetne hozzákeverni, hogy az elnökség állásfoglalása szerinti paraméterekkel még akácméznek lehessen nevezni?
Nagyernyei Attilának muszáj egy számot mondania! Az eredményt majd ezután közlöm!


Nos, kedves Zoltán, ezt a kérdést még az sem tudná helyesen megválaszolni, aki olyan vén csont, mint jómagam, s még emlékszik azokra az időkre, amikor Nagyernyei Attila akácmézét mintázták.

Ez a történelmileg hőskornak mondható időszak 2008-ban volt a legvadabb időszakban. Az előző és a 2008-as szezon nyomán indult a "zárszalag", majd nemsokára az "OMME mézesüveg" projekt, azaz az OMME saját mézvizsgálati programja. A hatóság párhuzamosan vizsgált, adatairól nincs ismeretem. A 2008-as év vizsgálataiba került be az általad kipécézett akácméz.

Sajnos a minta valójában igen érdekes, hiszen sem szín-, sem illat-, sem íz-aromavizsgálaton nem mentek át a mézek -köztük a Nagyernyei-féle tétel-, s nem vizsgálták a fruktóz, glükóz, szacharóz, valamint az F+G és F/G értékeket sem. (Ha vizsgálták, nem értem, miért nem tüntetik fel az értékeket? Netán "top secret" 80 évre? Vagy valakinek érdeke lett volna, hogy a méz cukrai ne kerüljenek vizsgálatra?)

Ennek ellenére Nagyernyei Attila akácméze a most módosítani kívánt paraméterek tekintetében (kivéve az F/G értéket, de ott sem megbukott a tétel, mindössze "nem mérték, v. közölték" az értéket) kifogástalan, hiszen a HMF érték 3 mg/kg (az élelmiszerkönyv szerint 40 mg/ kg e kategóriában a felső határ, kivéve, ha a diasztáz-szám 8-nál alacsonyabb, akkor csak 15 mg/kg HMF-tartalmat fogadnak el) A HMF tehát bőven ad lehetőséget további manipulációra, hiszen értéke alacsony.

A diasztáz(amiláz)-aktivitás is bőven megfelel, hiszen Attila mézében 17,4 az értéke a Schade-skála alapján. Az Élelmiszerkönyv szerint ennek esetünkben "legalább" 8-nak, de mindenképp háromnál többnek kellene lennie, s ennek kapcsán merül fel bennem az a kérdés is, hogy nekünk a citrus-mézekhez kellene-e igazítanunk/lerontanunk az enzimaktivitást (is), hiszen a vizsgálatok szerint az élelmiszerkönyvi előírásoknak szinte minden termelői méz megfelelt, bizonyítván, hogy legalább "méhet látott" a vizsgált termelői méz...

Maradt utoljára a sokat vitatott akácpollen. Arra tényleg nincs az "egyszerű" akácmézeknél sem előírás, ráadásul a nemzetközi méz-szakma is sokszor bizonytalan az akác és egyéb (a pollen szempontjából alulreprezentált) fajtamézek pollenarányának szempontjából. Több alkalommal a fórumokon ezt a paramétert "minőségi" szempontként értékelik, pedig nem az! A pollenvizsgálatokkal a botanikai és földrajzi eredet vizsgálható, azaz a minőséghez semmi köze a pollennek. Erre a kérdésre (és a többi paraméter kérdésére) később visszatérhetünk, de arra felhívnám a figyelmet, hogy a mézvizsgálatok során a változó paraméterek minden esetben az eredetet, a valódiságot bizonyítják vagy cáfolják. A melissopalinológiai vizsgálatok tehát nagyon fontosak az eredet és hamisítás szempontjából, de soha nem egymagukban, hanem a többi paraméter ismeretében értékelhetők. Nincs tehát valódi jelentősége a pollennek mindaddig, míg az összes pollen és a pollenarányok vizsgálata rá nem mutat földrajzi vagy egyéb eredethamisításra, illetve olyan technológiai mutatványra, mint az ultraszűrés.

Nos elértünk oda, hogy feltegyük a kérdést:miért van mégis elvárás a pollenarány tekintetében, hiszen ahogy Neo írta, az összes pollenben talált akár egyetlen szem akác-pollen is bizonyíthatná a botanikai eredetet. Nem így van, a melissopalinológiai értékek konszenzuson alapulnak, gyakorlatilag a Nemzetközi Méz Bizottság (IHC) adott ki olyan állásfoglalást, mely szerint akácméz esetében a 20 % akácpollen-arány kívánatos ahhoz, hogy fajtamézként legyen értékelhető az akácméz. Nem véletlenül kérik a hordósan vásároló külföldi vásárlók ezt a pollenarányt. Nem azért, mert ez a minőséget jelezné, hanem azért, mert ez bizonyítja az eredetet és azt, hogy nem cukorszírupból készült a termék. Természetesen erről érdemes lenne részletesebben is beszélgetni, mert éppen a pollen az, ahol az elnök a csomagolók érdekében igyekszik rést ütni a fogyasztóvédelmi hatóság pajzsán. De azért leszállítaná a diasztáz-számot és a G/F arányt is, már csak azon csodálkozom, hogy a szacharóz-tartalom 10 %-os értékét miért nem kívánná emelni...

Nem csigáznám tovább a Nagyérdemű kíváncsiságát, így elárulom: Nagyernyei Attila akácmézének akácpollen-aránya 36 % volt, tehát ezen az alapon is sok jó egyebet lehetne "hozzáhomogenizálni" e mézhez, természetesen annak függvényében, hogy az a kiszerelés üvegben végzi-e saját házi értékesítés keretében, vagy kiszerelve valamely hazai multi polcain, esetleg szintúgy üvegezve megyen külföldébe a polcokra, avagy utazik hordóban egy vásárlóhoz. Utóbbi két esetben az árut fogadó kereskedelmi lánc, illetve a hordósan vásárló határozza meg az elfogadható pollen-arányt (és címkézteti, címkézi annak megfelelően a mézet), az első esetben van lehetőség a hazai polcokra olyan pollenarányú mézet csomagolni, amelyet az itthoni lánc illetve a fogyasztóvédelmi hatóság elfogad tiszta, kutyulatlan akác-fajtamézként.

Az OMME akkori mézvizsgálatainak hitelességét tehát sajnos megkérdőjelezi, hogy néhányszor alapvető paramétereket sem mértek (vagy nem közöltek), máskor nem részletezték a botanikai eredet érdekében elvégzett melissopalinológiai vizsgálatok részletes eredményét sem. Így viszont az akkori és későbbi akácméz évjáratok valójában nem hasonlíthatók össze, s a kereskedelemből beszerzett tételek sem lennének összehasonlíthatók a termelői mézekkel, hiszen a csomagolók terméke homogenizált.

Végül le kell vonnom a konzekvenciát: a hazai érdekképviselet -magyarán az OMME- sajnos nem rendelkezik hiteles adatbázissal, adat-tömegét nem egyesítette és hasonlította össze a NÉBIH (és jogelődje) vonatkozó adataival, valamint konzekvensen elmulasztotta és elmulasztja a termelői és csomagolói méz-tételek szétválasztását. A két kategória együttes vizsgálata rendkívül torzít, hiszen nem csak valós, egyedi termelői terméket, hanem kiszerelt, homogenizált mintákat vizsgáltatnak, s az átlag számításánál ez a módszer torzít. Semmiképp nem elfogadható az a szándék sem, hogy referencia-mintaként csomagolói mézeket használjanak (pl. a H-NMR standardokhoz).

A homogenizált, kiszerelt, gyakran túltárolt és többször melegített mézek nem adnak valós képet. Ha a termelő cseszi el a mézét (pl. nem megfelelő tárolóhelyen, körülmények között évekig tárolva, túlmelegítve és a víztartalomra nézve sem korrekten ügyelve), akkor vigye el a balhét a termelő, s az ő hibáiért ne feleljen a kiszerelő/csomagoló (ez mostanában elképzelhetetlen, a felvásárlás előtt mintáznak, s az alapján döntenek a felvásárlásról). A csomagoló viszont ne igyekezzen a termelőre mutogatni, ha ő követ el hibát (pl. a kiszállítást megelőző pollenre vonatkozó "szelektálással", többszöri melegítéssel, stb.)

A "szaporítással", hozzáadott cukrokkal elkövetett termelői illetve "konyhaművészeti" varázslatokért pedig elvárható, hogy az elkövető feleljen, legyen termelő vagy kiszerelő/csomagoló!

Sajnos jelenleg a szakmai vezetés sem tesz mást, mint kiszerelői/csomagolói aspektusból igyekszik igazolni, tanúsítani és "szakérteni" a paraméterek lerontásának igényét, s ez a szakmai vezetés nem rendelkezik jövőképpel sem a hazai akác- (és egyéb) mézek hitelességének -az eredet szempontjából történő megfeleltetésének- bizonyítási szándékát és technikai lebonyolítását illetően. Sajnos még a "stratégiai partner" NÉBIH hatósági munkáját is igyekszik támadni és ellehetetleníteni, amikor a termelői érdekképviseleti munka helyett a -szintén "többszörösen stratégiai partner"- mezőgazdasági kormányzatot próbálja bombázni a lerontott paraméterekhez történő igazodás érdekében.

Teszi ezt az árulást pimasz és cinikus módon, hiszen ez már a sokadik próbálkozása Egyesületünk elnökének, aki az árulást azzal követi el, hogy termelői "érdekekre" hivatkozva épp a termelő érdekei ellen próbál fellépni. Gondolom, senkiben nincs kétség afelől, hogy az akácméz a magyar méhésztársadalom "családi ezüstje", s ha ennek a hungarikummá nyilvánított, a fajtamézek között is kiemelkedően fontos terméknek a presztízsét egyszer leromboljuk, akkor tényleg itthon kell megennünk az összes mézünket, ráadásul ez esetben a hazai piacon is versenyeznie kellene a termelőknek a beáramló, a lerontott, "felhígított" paramétereknek bőven megfelelő idegen mézekkel is...

Ha engedjük ezt a szándékot érvényesülni, rövidesen több méhész-vér folyik itt patakokban, mint egykor Waterloonál, a csatában...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézértékesítés
HozzászólásElküldve: 2019.01.26. 14:18 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.13. 10:53
Hozzászólások: 216
A véleményem az , hogy a minimum 10%-ot tudni kell egalizálás után.A teljes paraméter lerontással Én sem értek egyet . Fel kell vásárolni a többi paramétere jó mézeket is , a termelőket nem szabad szívatni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1733 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 35  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.