Pontos idő: 2024.03.28. 23:16

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1334 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 27  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Mézpiaci hírek
HozzászólásElküldve: 2020.07.26. 23:47 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2015.12.08. 01:44
Hozzászólások: 408
Tartózkodási hely: Pest megye
Lehet hogy Ukrajnában jobb volt az akác....

_________________
Szabad országban szabad ember azt csinál, amit szabad.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézpiaci hírek
HozzászólásElküldve: 2020.07.23. 17:44 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
No, megette a fene ezt az évet, ha már Bross is azt mondja, hogy szar volt, akkor lehet hogy tényleg az volt...?

Már csak egyet nem értek: hogy a fenébe engedhette meg a gazdája az ilyen nyilatkozatokat? Ezek alapján már a kaposvári napfény sem játszhat, pedig régebben a katasztrofálisan szar akácos évek után is talált némelyik tolnai nagyméhész a mézraktárban "előző szezonbéli akácmézes hordókat"... Még hozzá nem is keveset... Hiába, a hosszú évek során lassan az a tétel is elkopott valahogyan, az emlékek is homályosodnak... Korán beszélt ez a Bross, lehet, hogy még nem kellett volna ország-világnak kikürtölni, hogy nem adott az akác. Hátha mégis adott valahol...

No, meg a gigaméhészet (Európa legnagyobbja) technológiája alapján is lehetne jobb ez az év, nagyformátumú brigádvezető ismerősünk egyszer-kétszer elszólta magát (de az alábbit írásba is adta...!)

Csányi Antal írta:


Csányi Antal

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1933 Dátum: 2019. November 06. 09:49 »
Kedves deGonosz!

Nyugodtan állj neki a piszkálódásnak Te is.
Szeretném ha Tudnád a mi méheink már nem tudnak gyűjteni,így ki sem engedjük Őket a kaptárból.Szóján és cukron élnek.
Soha egyetlen egy legelőt sem látogattak még.

Komolyra fordítva az ”írást”.
Sohase tagadtam,most sem és régebben sem,hogy valamennyi cukor bekerül a mézünkbe.
Minél nagyobb a méhészet annál nehezebb azt a helytelen helyesebben,felesleges gyakorlatott követni amit Cserényi doktor Úr szokott javasolni,miszerint is ha megcsillan a fias felett a cukor etetésből származó (nevezzük tápnak?) cukorméz,akkor abba kell hagyni az etetést. Ezt megoldani sem lehet nagy méhészetben és nincs is rá szükség.Nem attól lesz a méz rossz,hogy bele keveredik pár százalék cukor etetés.Nagyon nehéz az etikai,szakmai határát megmondani.Persze nem mindegy mennyi a mennyi,ebben az esetben a minél kevesebb a jobb.Nem szerettem volna %-ot írni,mert belém álltok (egyébként mindegy mert így is úgy is nekem jöttök)de szerintem attól a méz lehet szuper jó ha van benne akár 10-20 % a cukorból.Természetesen a méz gyártása cukorból elítélendő mivel szakmánkat hosszú távon kinyírja.A minél magasabb minőség fenntartásával van jövőnk.Többek között az Omme-nak és profi egyesületnek is már ebben a “cukor” kérdésben egyességre kellene jutnia,a 0 % tolerancia hülyeség.
Vagy,ez örökkön örökké egy piszkálási lehetőség marad.
Szerintem az energiák nagy részét a kínai mesterségesen előállított “édesség” mézként történő eladása ellen kellene fordítani.
De,ha Nektek ez tetszik,hogy a Fulmer méhészetet és a nagyobb termelőket látjátok a nyilvánvaló válság-bár Bezzeg Laci szerint nincs-mögött,hát legyen így.
Van kire fogni a problémákat.

Csányi Antal

Ui:Látom a nagy dezinformátor felébredt és Teremtő által felkent feladatát újra ellátja.
Dezinformál és gyaláz!
Hajrá Piktorkám!
« Utoljára szerkesztve: 2019. November 06. 10:01 írta Csányi Antal »


Aggódok, hogy akkor az idén nem is jut exportra akácméz a Made EU Bee védjegy alatt? https://www.eubee.eu/trademark?lang=hu

A Sajtófigyelőbe is elfért volna az alábbi hírözön, de annyira ide kívánkozik, hogy csuda... (Vagy inkább csuja...? Nem is tudom, mintha az utóbbi időben bizonytalanabb lennék kicsinyég...? Vagy mégsem...?)

No, akkor a jó Bross -túl korai(?) elszólása és a sajtóvisszhang:


https://mediaklikk.hu/video/ma-reggel-2 ... -i-adas-5/

https://index.hu/gazdasag/2020/07/23/me ... ce=editors
https://hvg.hu/gazdasag/20200723_meztermes_mez
https://magyarmezogazdasag.hu/2020/07/2 ... abadpiacon


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézpiaci hírek
HozzászólásElküldve: 2020.03.15. 19:29 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.05.13. 04:28
Hozzászólások: 349
Tartózkodási hely: Tiszapüspöki
dr.Rónainé írta:
Arisztaiosz írta:
Ifjú méhész házaspár egzotikus nászútra megy egy úszó luxus-szállodahajóval. A szex-szünetekben nagyon lassan telik az idő, az asszonyka kifejezetten hidrogénszőke...

Az újdonsült férj szeretné kitölteni valamivel a regenerálődáshoz szükséges időt, s nem számolva a következményekkel, megpróbál beszélgetést, párbeszédet kezdeményezni szőke kis párjával...

--És mondd édesem, mi a véleményed a friss mézpiaci helyzetről?- kérdi az Embör...

--Tudod szívem, valójában nem is tudom- mondá a kis szőke, tágranyílt ibolyakék szemekkel- nem igazán emlékszem... Csináltuk volna már "úgy"...?


Tisztelt Arisztaiosz!

Önnek jó a humorérzéke, és ezt értékelem. Mondjuk, igaz, hogy szőke vagyok és a szemem is kék, de hát ami jó, az jó.
Mindenesetre erről nekem is eszembe jutott egy, nem is, inkább kettő vicc.
Az egyiket egy ismert brit humorista, Michael Palin írta az egyik utazó könyvében. Alaszkából indult a stábjával, ahol valamelyik estét egy olyan sörözőben töltötték, amelynek a tulajdonosa egy asszony volt. Több pint sört legurítottak már és Palinre rájött a szükség. Keresni kezdte a kocsma végén a mosdót, ahonnan két ajtó nyílt. Mindkettőn felirat. Az egyikre az volt ráírva, hogy Nők, a másikra pedig az, hogy Állatok.

A másik vicc így szól.
Lajos egy kávéházban beszélget a rabbi barátjával és feketekávét szürcsölgetnek. Kisvártatva megszólal a rabbi:
- Aztán Lajos, tudod-e, mitől édes a kávé?
- Persze - vágta rá Lajos -, hát a cukortól.
- Nem, - emelte a magasba az ujját a rabbi - nem attól, hanem a keveréstől!

Ti találkoztatok már jó humorérzékű emberrel? Ez nem a Ti világotok, inkább ne erőltessétek.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézpiaci hírek
HozzászólásElküldve: 2020.03.14. 23:44 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2020.01.30. 21:19
Hozzászólások: 27
Arisztaiosz írta:
Ifjú méhész házaspár egzotikus nászútra megy egy úszó luxus-szállodahajóval. A szex-szünetekben nagyon lassan telik az idő, az asszonyka kifejezetten hidrogénszőke...

Az újdonsült férj szeretné kitölteni valamivel a regenerálődáshoz szükséges időt, s nem számolva a következményekkel, megpróbál beszélgetést, párbeszédet kezdeményezni szőke kis párjával...

--És mondd édesem, mi a véleményed a friss mézpiaci helyzetről?- kérdi az Embör...

--Tudod szívem, valójában nem is tudom- mondá a kis szőke, tágranyílt ibolyakék szemekkel- nem igazán emlékszem... Csináltuk volna már "úgy"...?


Tisztelt Arisztaiosz!

Önnek jó a humorérzéke, és ezt értékelem. Mondjuk, igaz, hogy szőke vagyok és a szemem is kék, de hát ami jó, az jó.
Mindenesetre erről nekem is eszembe jutott egy, nem is, inkább kettő vicc.
Az egyiket egy ismert brit humorista, Michael Palin írta az egyik utazó könyvében. Alaszkából indult a stábjával, ahol valamelyik estét egy olyan sörözőben töltötték, amelynek a tulajdonosa egy asszony volt. Több pint sört legurítottak már és Palinre rájött a szükség. Keresni kezdte a kocsma végén a mosdót, ahonnan két ajtó nyílt. Mindkettőn felirat. Az egyikre az volt ráírva, hogy Nők, a másikra pedig az, hogy Állatok.

A másik vicc így szól.
Lajos egy kávéházban beszélget a rabbi barátjával és feketekávét szürcsölgetnek. Kisvártatva megszólal a rabbi:
- Aztán Lajos, tudod-e, mitől édes a kávé?
- Persze - vágta rá Lajos -, hát a cukortól.
- Nem, - emelte a magasba az ujját a rabbi - nem attól, hanem a keveréstől!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézpiaci hírek
HozzászólásElküldve: 2020.03.06. 19:04 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.02.23. 15:56
Hozzászólások: 67
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye
:taps


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézpiaci hírek
HozzászólásElküldve: 2020.03.06. 13:21 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Pásztor Zoltán írta:
Most kaptam a KSH-tól. Vajon mi az, amit nem tudhatunk?

Csatolmány:
KSH.jpg


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézpiaci hírek
HozzászólásElküldve: 2020.03.03. 08:13 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.03. 10:52
Hozzászólások: 1592
Tartózkodási hely: Balaton fővárosa
https://magyarnemzet.hu/gazdasag/leszam ... l-7829321/

Kiemelés a cikkből:
A tárcavezető szerint a magyar piacon kapható import mézek legtöbbje Ukrajnából származik.

Szóval ha már a Pravda is erről ír....


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézpiaci hírek
HozzászólásElküldve: 2020.02.29. 19:39 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
Ifjú méhész házaspár egzotikus nászútra megy egy úszó luxus-szállodahajóval. A szex-szünetekben nagyon lassan telik az idő, az asszonyka kifejezetten hidrogénszőke...

Az újdonsült férj szeretné kitölteni valamivel a regenerálődáshoz szükséges időt, s nem számolva a következményekkel, megpróbál beszélgetést, párbeszédet kezdeményezni szőke kis párjával...

--És mondd édesem, mi a véleményed a friss mézpiaci helyzetről?- kérdi az Embör...

--Tudod szívem, valójában nem is tudom- mondá a kis szőke, tágranyílt ibolyakék szemekkel- nem igazán emlékszem... Csináltuk volna már "úgy"...?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézpiaci hírek
HozzászólásElküldve: 2020.02.26. 12:45 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:29
Hozzászólások: 2229
Tartózkodási hely: Csurgó
https://ec.europa.eu/info/sites/info/fi ... ney_en.pdf

_________________
Mérő szám? A tele hordók!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézpiaci hírek
HozzászólásElküldve: 2020.02.24. 19:22 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2015.07.10. 09:06
Hozzászólások: 637
Akkor addig míg ki nem derül ,lebegjen felettük Demoklész kardja!
Kinek ezért ,kinek azért.
Az egyik csak bebizonyítja majd az igazát.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézpiaci hírek
HozzászólásElküldve: 2020.02.24. 18:24 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
Oszkár!

Feltehetően több fórumozónál megvan a törölt anyag, én is nagyon szívesen kisegíteném Fulmer Takács Ferenc urat, ha a figyelőszolgálata távollétében elmulasztotta volna lementeni a kifogásolt üzeneteket, ám ezt itt nem merem megtenni, mert illetlen és szankcionálandó dolog egy törölt hozzászólást ismét idézni a fórumon, privátban pedig azért nem merem elküldeni, mert Ő velem nem áll mostanában szóba, legfeljebb a moderátorokat igyekszik fenyegetően inspirálni a "kigyomlálásom" ügyében...

Végül is a legvalószínűbb, hogy Jenőnek is megvannak az írások, ráadásul én javasoltam, hogy szükség esetén alakítson pertársaságot Fulmer Takács Ferenc úrral, hiszen neki sokkal nagyobb a gyakorlata a pereskedésben, ráadásul képzett jogászok szerint Fulmer Takács Ferenc úrra nézve még dehonesztálóbb "bors" kijelentése, mint Jenőre. No, de Fulmer Takács Ferenc úr nálam jobban tudja, mitől lesz bűnös valaki, eszembe sem jutna neki javasolni, hogy kerestesse meg ezt az ismeretlen tettest is...

Majd meglesz nemsokára, ki is az a "bors", az sem maradhat sokáig véka alatt, hogy magától jött, vagy küldte valaki.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézpiaci hírek
HozzászólásElküldve: 2020.02.24. 10:12 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2015.07.10. 09:06
Hozzászólások: 637
"Kedves Moderátor:
Nem követtem mit tett föl "bors", de volna itt még letiltani való játékos:"

Még szerencse, hogy Takács úr "szabadságolta " magát egy pár napra!!! Nem tudta követni a kedvenc fórumja hozzászólásait.
Ami aznap igen , igen, " termékeny" volt!!! :D

Talán" bors "hozzászólására is tudott volna reagálni! Vagy már régen "kedvenc" elfoglaltságának tudna hódólni,a pereskedésnek ,munkát adva újfent ügyvédjeinek! :lol:

No, de azért "motoszkál"bennem a kis ördög! Mi van ,ha még is igaz" bors" állítása??

Valakinél, valahol biztos meg van ,mit is állított a pár napra nagyon aktív " bors" méhésztársunk. :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézpiaci hírek
HozzászólásElküldve: 2020.02.24. 08:16 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2015.07.10. 09:06
Hozzászólások: 637
Nem elég a Ff fórumon "tanácsokat" adni? :D Bár az egyre kihaltabb!!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézpiaci hírek
HozzászólásElküldve: 2020.02.24. 08:02 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.16. 20:26
Hozzászólások: 3309
Tartózkodási hely: Tapolca
Amint leírod melyik fórumszabályba ütközil az általad
kifogásolt rész, az admimok biztosan tudnak segíteni.

_________________
Óvd a méheket véded a Földet!
Képeim:
http://meheszforum.hu/album/index.php?cat=10006


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézpiaci hírek
HozzászólásElküldve: 2020.02.24. 00:50 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2020.01.03. 00:38
Hozzászólások: 119
Kedves Moderátor:
Nem követtem mit tett föl "bors", de volna itt még letiltani való játékos:

Arisztaiosz írta:
"És még ő vakítja a parasztot, hogy milyen ostoba gondolat azt vízionálni, hogy a Magyarországra "valójában be sem hozott" ukrán méz konkurense a magyarnak. Az pedig a legjobb riposzt, hogy mi a fenének vergődik a magyar méhész, ha nem Fulmer-Takács úr hozza be és keveri a mézéhez, akkor majd behozza más, akinek nincsenek skrupulusai az ukrán "nektárral" kapcsolatban.
Az már csak hab a tortán, hogy egykor valamelyik hazai üvegező csomagoló cég beszopta az ukrán származású mézhez kevert magyar mézzel, az olasz polcokról üstöllést leszedték a fáintos mézházasítás aktuális tételét, mely chloramphenicol-t is rejtett az üvegek mélyén: https://webgate.ec.europa.eu/rasff-wind ... =2015.1003
Nem tudom, melyik magyar csomagoló-cég futhatott bele az ellenőrzésbe, de oly sokan szállítanak ki üvegezve ukrán-magyar keverékmézet, hogy nincs értelme találgatni... "

Na ebből szerintem mindenkinek az jön le, hogy chloramphenicollal szennyezett mézet én hoztam forgalomba. Erre mondják a jogászok, hogy "azt a hamis látszatot kelti".
Ebben az esetben ez egy újabb rágalmazás jogi esetét is megvalósítja, szerintem. Legalábbis meg fogom kérdezni az ügyvédemet erről!

Arisztaiosz írta:
"Szóval én a 2016-os japán méz-áraktól nem vagyok hajlandó meghatódni, különösen annak fényében, hogy Európában az áruházi polcok legalján leledzik a magyar méz, ami ráadásul a Megváltó áldásos működésének illusztrációja is egyúttal."

Ez megint egy ordenáré hazugság! Az M&S, a Morrison pl Anglia legszínvonalasabb üzletei közé tartoznak, de a Lidl delux termékek is az élelmiszerpiac felső szegmensében helyezkednek el. Egyik sem a polcok alját jelenti. Sajnos ezek a láncok legtöbbször a saját márkájuk alatt tartják a termékeinket. Diszkont láncoknál meg nem érdemes a polc aljáról beszélni, mert van két féle mézük. Sajnos ebben a kategóriában nagyon szorít bennünket a hamisított méz.

Egyébként meg azon kívül, amit én magyar méz megjelöléssel forgalomba hozok Európában, nem nagyon kapni magyar eredet megjelölésű mézet. Ilyen tekintetben a polcok alján sincs magyar méz!!! A hordóban kivitt magyar méz benne van a mézkeverékekben. Javítják vele a kínait legtöbbször.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézpiaci hírek
HozzászólásElküldve: 2020.02.19. 21:29 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 21:35
Hozzászólások: 314
A mézé vajon miért nem emelkedik?

https://adozona.hu/altalanos/A_mezogazd ... eme_J8FCVG


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézpiaci hírek
HozzászólásElküldve: 2020.02.19. 19:00 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
Nos, pár nappal ezelőtt közzétettem egy linket, melyet a Mezőgazdasági Szervezetek Bizottsága az Európai Közösségben (COPA, azaz Committee of Agricultural Organization in the European Community=Comité des organisations professionnelles agricoles) és a Mezőgazdasági Szövetkezetek Uniós Szövetsége (COGECA=General Confederation of Agricultural Cooperatives), vagyis egy bivalyerős európai mezőgazdasági érdekvédelmi szervezet adott közre a közelmúltban a jelenleg is fennálló európai mézpiaci és méhészeti "vészhelyzetről).

viewtopic.php?f=5&t=79&p=172871&hilit=Azthiszi+Szent+Ferenc#p172871

Nem mondhatnám, hogy rohadt nagy visszhangja lett volna a fórumokon, Sanyin kívül -aki ragyogó kiegészítéssel csatlakozott az Etienne Bruneau által megfogalmazott mézpiaci összefoglalóval- talán csak a jó bors reagált (sajnos elutasítóan, magára véve a trollokra utalást).

viewtopic.php?f=5&t=79&p=172874&hilit=Akinek+egy+m%C3%A9hecske+csak+egy+h%C3%BAs#p172874

Mivel azóta borsmester egyéb okoknál fogva megőröltetett, őrleményként valóban nem várható el tőle, hogy nyelvtudását a köz javára kamatoztassa...

Nos, az általam linkelt anyag -bors mester állításával ellentétben- sajnos nem áll rendelkezésre magyar nyelven, de mivel bors állításával szemben én fontosnak ítélem meg ezt a szakmai fejleményt, szükségét érzem, hogy közzétegyem. (Feltehetően a COPA-COGECA jelentések, állásfoglalások és cselekvési tervek nem hivatalos, EU által közreadott dokumentumok, eképpen hiába hivatalos európai nyelv a magyar, vannak dolgok, melyek közreadása során még mindig diszkriminálják nemzetünket. Többek között a COPA-COGECA honlap sem tekinti hivatalos nyelvnek a magyart: https://copa-cogeca.eu/Menu.aspx Mint látható a weblap az angol, francia, német, spanyol, olasz és végül lengyel nyelveken olvasható.)

Míg lesz alkalmam, időm és energiám a bővebb anyagot valamelyest magyarítani, addig küldenék egy rövidített változatot, amit szintén a COPA-COGECA oldalról "csentem". Ez sem jelent meg magyarul, ezért kénytelen leszek majd ezt is közérthető formában közreadni, de az olvasni tudóknak addig is belinkelem, illetve a sajtó pár reakcióját is. Esetleg a GOOGLE fordítójával is érdemes próbálkozni, ha nem is tökéletes, de olvasható és érthető az eredmény.:

https://copa-cogeca.eu/Download.ashx?ID=3744239&fmt=pdf

https://www.euractiv.com/section/agricu ... ew-report/
https://www.agroportal.pt/european-hone ... -in-place/
https://agenceurope.eu/en/bulletin/article/12426/15

"Odaát" tapsikol ugyan a Főmegvezető, ám örömködése még korai, a Bizottság még nem nyitotta meg a mézdirektívát, s az Európai Unió Tanácsa is csak szorgalmazta azt. Most a COPA-COGECA-tól nagyon erős és hatékony támogatást kaphat a kezdeményezés, ám az érdekvédelmi és lobbiszervezet sokkal messzebbre kíván továbbmenni, mint az agrárminiszterek szorgalmazták, s nem állna meg a keverék-mézek címkézési, kötelező eredet- és arány-megjelölési szabályainál. No, majd meglátjuk, mire lesz ez elég, a kereskedők és csomagolók eddig sikeresen verték vissza a szabályozás drasztikus megváltoztatásának szándékát...

Az pedig látszik, mit ért az operett-tüntikézés. Sem az "eubeecsinálta" egyesület, sem a nemlétező "védjegye" sehol nem része a cselekvési tervnek. Ezek szerint a COPA-COGECA sem érzi még át, hogy kizárólag Szent Ferencünk mentheti meg Európát és az európai méhészeket, méhészetet és mézet.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézpiaci hírek
HozzászólásElküldve: 2020.02.18. 19:05 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Egyetlen téma lett törölve teljesen.
Úgy gondolom, előzmények nélkül senki hsz-e nem lett volna értelmezhető.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézpiaci hírek
HozzászólásElküldve: 2020.02.18. 19:03 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.05.13. 04:28
Hozzászólások: 349
Tartózkodási hely: Tiszapüspöki
Nekem az volt az érzésem, hogy bors írásainak se füle, se farka. Összeszedetlennek tűnt, vagy talán, amit ő gondolt és leirt, neki tiszta volt, csak nekem nem látszott kerek mondatoknak és gondolatoknak.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézpiaci hírek
HozzászólásElküldve: 2020.02.18. 18:48 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 21:35
Hozzászólások: 314
Na megint lemaradtam :)
Viszont így furcsa lesz visszaolvasni a hozzászólásokat, mert néhol értelmét veszti a diszkurzus.
Néhányat meghagyhattatok volna mementónak, de gondolom ez munkás lett volna


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézpiaci hírek
HozzászólásElküldve: 2020.02.18. 15:31 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2015.07.10. 09:06
Hozzászólások: 637
Én meg már azt hittem én vegyok megint a........!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézpiaci hírek
HozzászólásElküldve: 2020.02.18. 15:27 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2010.01.26. 08:09
Hozzászólások: 122
Tartózkodási hely: Fórum
Bocs Oszkár!

A hozzászólások és bors eltüntek.
Bors alaptalan vádaskodása Takács úr és Meezesjeno ellen törlésre, bors nick kitiltásra került.

Mindenkit megkérnék, tartsa be a jó izlés és a PTK szabályait!!!!

_________________
MODERÁTOR


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézpiaci hírek
HozzászólásElküldve: 2020.02.18. 02:40 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
tsanyi írta:
Megjöttek Takács úr képei.
A méret miatt drive-ról osztom meg.
Érdemes a többi méz cimkéjén és árain is elcsodálkozni.
https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing



Takács Ferenc írta:
Kedves Bors,

................................................
Ebben viszont óriásit tévedsz! A saját üzletem rendben van. Elvesztettünk az elmúlt években évi 1000 tonnányi piacot a diszkont kategóriában, de szereztünk kb 500 tonnányit a prémium kategóriában (a prémium kategóriában el lehet adni a valódi mézet, de tudod mit szívesen látlak, gyere el egyszer és nézd meg a munkánkat) Ennél fogva az árbevételünk változatlan. És a tavalyi évre a nyereségességünk is visszaállt a korábbi szintre. Egyébként soha sem voltunk veszteségesek. Nincs okom a kétségbe esésre!
Hogy a kínai "cuccot" profin megcsinálják abban biztos lehetsz. Létezik hatósági ellenőrzés Európában! Ha létezne olyan vizsgálati módszer, amivel bizonyítani lehetne a hamisítást olyan szinten, ami a bíróság előtt is megáll, gyorsan megszűnne a kínai méz importja.
És ha kétséged lenne, hogy valódi méz e a kínai, csak ezt gondold végig! Kína a világ összes mézének egyharmadát termeli. Közel tízszeresét, mint Argentína vagy akár Ukrajna! Te elhiszed ezt?
..........................................................


Sanyi!

Nekem valami nem stimmel ezekben a képekben...

Ez az Azthiszi Szent Ferenc kitörölte a szemeteket a 2016-os képekkel? Oszt' éppen a japán piacon? Én szívesebben láttam volna német, olasz, francia polcokon magukat kellető aranyos vagy Fulmer prémium-kategóriás mézeket. Egyébként a "prémium-kategóriás" áraktól sem estem hanyatt, szépen belesímultak azok a mézek japánban "illendő" árába, s egy percig sem volt olyan érzésem, hogy ez egy elsöprő magyar siker a Megváltótól.

Arról most nem is érdemes beszélni, hogy a japán fogyasztáscsökkenés kihat-é az import mézek árára is. Pedig reális az esély a fogyasztás visszaesésére: https://index.hu/gazdasag/2020/02/17/japan_afa_gdp/

Szóval én a 2016-os japán méz-áraktól nem vagyok hajlandó meghatódni, különösen annak fényében, hogy Európában az áruházi polcok legalján leledzik a magyar méz, ami ráadásul a Megváltó áldásos működésének illusztrációja is egyúttal. És még ő vakítja a parasztot, hogy milyen ostoba gondolat azt vízionálni, hogy a Magyarországra "valójában be sem hozott" ukrán méz konkurense a magyarnak. Az pedig a legjobb riposzt, hogy mi a fenének vergődik a magyar méhész, ha nem Fulmer-Takács úr hozza be és keveri a mézéhez, akkor majd behozza más, akinek nincsenek skrupulusai az ukrán "nektárral" kapcsolatban.

Az már csak hab a tortán, hogy egykor valamelyik hazai üvegező csomagoló cég beszopta az ukrán származású mézhez kevert magyar mézzel, az olasz polcokról üstöllést leszedték a fáintos mézházasítás aktuális tételét, mely chloramphenicol-t is rejtett az üvegek mélyén: https://webgate.ec.europa.eu/rasff-wind ... =2015.1003

Nem tudom, melyik magyar csomagoló-cég futhatott bele az ellenőrzésbe, de oly sokan szállítanak ki üvegezve ukrán-magyar keverékmézet, hogy nincs értelme találgatni...

A diszkont kontra prémium mézek meg a karikára lőtt lőtéri kutyát sem érdeklik, ha itthon leállt a felvásárlás (bár mai füles szerint Fulmer Takács Ferenc kezében elsült a startpisztoly, immáron 1200 HUF áron megindult a prémium-kategóriás akácmézek felvásárlása...)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézpiaci hírek
HozzászólásElküldve: 2020.02.17. 23:00 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Megjöttek Takács úr képei.
A méret miatt drive-ról osztom meg.
Érdemes a többi méz cimkéjén és árain is elcsodálkozni.
https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézpiaci hírek
HozzászólásElküldve: 2020.02.17. 22:08 
Arisztaiosz írta:
....


1 – Ideje megtudnod, hogy az EU-ban hivatalos nyelv a magyar. Ebből következően minden dokumentum magyar nyelven is elkészül. Hozzáértő ember csinálja, nem kontár. Ha tehát az valóban egy hivatalos eu-s irat, akkor nélküled is lefordítják.
Felesleges mártírkodni, felesleges hisztizni, és feleslegesen adod elő a pótolhatatlan embert is.

2 – Új vizsgálati, kimutatási módszerekkel soha sem lesz áttörés. Se lassan se gyorsan. Ezt az utat pontosan azért járják, hogy téged szopassanak.
Az a trükk lényege, hogy nincsen a földön olyan bíró, akit érdekelne a kémia. Rendre szakértőt kér az összes bíró, szakértőből pedig olyat vásárolok amilyet akarok. Ha akarom neked darazsad van és nem másod. Aztán mutogathatod a bírónak a képeket milyen is egy darázs és milyen is egy méhecske, picit sem fogja érdekelni. Egy bíró papírból, iratból dolgozik. Ha abban az iratban amit az én szakértőm tett az asztalára az lesz leírva az ott egy darázs, akkor az ott darázs is lesz.
A megoldás az, hogy én tudom mi a méz, az emberek 99,999%-a is tudja mi az a méz, csak te nem tudod.

3 – Soha nincsen semmi olyan, amiért érdemes tüntetni. Ezzel megint átvertek téged.
Demokráciában a mérkőzést szavazóra játsszák, az utcai hőbörgők pedig ugyan sajnálatra méltó de becsapott emberek.

Legvégül megkérlek ne válaszolgass nekem.
Akinek egy méhecske csak egy hús, azzal nekem semmi beszédem. Főleg ha ilyen beképzelten ekkora zöldségeket is beszél..


Vissza a tetejére
  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézpiaci hírek
HozzászólásElküldve: 2020.02.17. 21:46 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Méz európában.
Ha Te sem értesz franciául, a diagrammok magukért beszélnek.
https://youtu.be/ggJt89DlEzo

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézpiaci hírek
HozzászólásElküldve: 2020.02.17. 20:45 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
Nos, ha a trollok nem azzal lennének elfoglalva, hogy trollkodjanak, akkor egy érdekes, friss anyagot csócsálhatnának és világíthatnák meg lényegét a tájékozatlan méhészek számára.

No, de ők inkább trollkodnak. Pedig Azthiszi Szent Ferencünknek -aki még ma is azthiszi, hogy az ukrán "méznek" és mézárnak semmi köze a jelen piaci krízishez-is sokat segíthetnének, hogy ha hazaér Dubaiból, már kész, lefordított COPA-COGECA jelentésállás, foglalás és cselekvési terv várja. Én ingyé már nem dolgozom, a bors ökröcske, meg a párja, dr. Rónainé (leánykori neve Pesta) meg úgy is kapják a money-t, dógozzanak a pénzükér'

http://www.copa-cogeca.eu/download.ashx?docID=2845943

Copa-Cogeca Position Paper on the European Honey Market

Action Plan to Rectify the Alarming Situation

Brussels, February 2020

Az unós állásfoglalás és cselekvési terv érthető piacelemzést is ad a "vészhelyzetről" (s abban az ukrán szerepvállalásról is), és a cselekvési terv nem állna meg a címkézésnél... Azthiszi Szent Ferenc számolhat azzal, hogy az eredet- és mézhamisítás felszámolását tagállami szinten is támogatni szándékoznak, bevezetni tartják szükségesnek az új vizsgálati, kimutatási módszereket. Itt már csak Isten malmainak őrlési sebessége lehet már kérdéses, de az elkövetkező 100 évben komoly áttörés várható...Sajnos az ellen, ami ellen mindenképpen tüntetni kellett volna, az ellen a kutya sem tüntetett: s ez az Unióteljes impotenciája.

Érdekes, az operett-tüntikézésről és az új "eurobeecsinálta egyesületről" és védjegyről" még nem szóltak (a nemzetközi visszhangot monitorozva ez nem is különösebben meglepő, valószínűleg nem találkoztak a demonstráló tömegekkel), de majd ami késik, az múlik es...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézpiaci hírek
HozzászólásElküldve: 2020.02.16. 14:55 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:29
Hozzászólások: 2229
Tartózkodási hely: Csurgó
Nem igazán veszik külföldön a magyar mézet
Sarkadi Zsolt gazdaság február 7., péntek 6:22 339
A 444 első nyomtatott magazinjának megrendelésével a szerkesztőség munkáját is támogatod.
Érdekel

Gyér érdeklődés mutatkozik a magyar méz iránt a külföldi vevők körében, így a felvásárlás gyakorlatilag szünetel - nyilatkozta Fazekas Gyula, a Magyar Mézkereskedők és Mézcsomagolók Egyesületének elnöke a Világgazdaságnak.

A lap pénteki számában megjelent cikkben Fazekas Gyula elmondta, a piac telítődése már november közepén érezhető volt, a nyugat-európai vevők „maguk előtt tolják” a megvásárolt árut. Többen közülük jelezték, hogy nem vásárolnak már mézet a következő szezonig - tette hozzá.

Fazekas szerint az aktuális piaci helyzet egyik fő oka a vegyes méz esetében, hogy az ukrán áru a magyarhoz képest alacsony áron érkezik az Európai Unióba, ezért gyakorlatilag lehetetlenné válik a magyar vegyes méz külpiaci értékesítése.

Bross Péter, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület elnöke a lapnak elmondta, hogy euróban számolva az elmúlt tíz évben 35-40 százalékkal csökkent a méz felvásárlási ára. A felvásárlás pedig szakaszossá vált: a méhészek néhány éve még bármikor el tudták adni a terméküket, mára viszont hosszabb időszakokra is leáll a piac, jelenleg például a legnagyobb magyarországi felvásárlók egyike sem vesz mézet. (MTI)

_________________
Mérő szám? A tele hordók!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézpiaci hírek
HozzászólásElküldve: 2020.02.15. 18:34 
Free írta:
Nem tudom miért nem tőkélik be a vásárlók ezt. Ha lenne egy jó kampány, és lenne egy megbízható, ellenőrzött forrás,


Free én leírhatom neked azt, miként is kéne szerintem, de akkor még te is meg fogsz rám haragudni..

Ugyanis nézz csak ide, még ez se az ami a piacnak valóban kéne: https://elitehoney.eu/
Pedig jó emberek, akarnak, törekszenek, csinálják, de ez a változás is még kevés.
Pedig már ez a változás is már sok azoknak akik csinálják, ám közben pedig annak a piacnak amit te is szeretnél meg még kevés.
Nagyobb változás kell.

Változni viszont senki sem szeret.
Már a fáról is csak akkor másztunk le, mikor már nem volt más lehetőség. Kevesebbet esett, szavannásabb lett, messzebb lettek azok a fránya fák. Csak kiabáltunk hát.
Lemászni ugyanakkor nagy kockázat. Ismeretlen, félelmetes, a fejünket is fel kellett emelni, minél magasabbra emelni. Egyenes derék hisz körül kell nézni.
Nos így kezdtük csak alig pár éve, de ilyenek vagyunk még most is.

Amíg ezt nem tesszük, addig pedig mindig dühöngünk, kiabálunk, szidunk. És mindegy kit.
Bárkit.
Haragszunk.

A buta vásárlók, Kína, Ukrajna, Takács Feri, OMME, labor, reklám, stb.. válogathatsz kedvedre, hogy kire haragszol, ám nem segít egyik se.

Jaj az a fránya evolúció.. most úgy hiszed csak éld túl.
Pedig nyugi. Látod itt vagyunk és nem a fán. Képesek vagyunk tehát rá - csak még nem szántuk magunkat rá.


Vissza a tetejére
  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézpiaci hírek
HozzászólásElküldve: 2020.02.15. 16:25 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2015.12.08. 01:44
Hozzászólások: 408
Tartózkodási hely: Pest megye
Abba gondoljatok bele, hogy mennyi sok sz...(rosszat) megetetnek a néppel.
Nem tudom miért nem tőkélik be a vásárlók ezt. Ha lenne egy jó kampány, és lenne egy megbízható, ellenőrzött forrás, akkor biztos lenne az igazi méznek is fogyasztórétegje. Nem hiszem hogy nagyságrendekkel drágábban kellene adni mint ezeket a kevert mézeket (az a 10-20% nem vágna senkit a földhöz). Valahogyan tényleg azt látom, hogy a bűntetésnek kellene akkora nagyságrendűnek lennie ami visszatartó erő lenne. Mert egy dolog szögetütött a fejemben, mi az hogy nem megengedett anyagot tartalmaz a méz? Ha ilyen volt, annak mi volt a szankciója vajon? Mert az hogy levetetik pl a polcokról az nem bűntetés (rosszabb esetben újrakeverik és már mehet is újra a népnek). Ilyenekről tudtok hogy milyen bűntetés van ilyenkor? Mert más élelmiszerben, ha nem megengedett anyag van, akkor aztán nem kis bűnti jár érte.

_________________
Szabad országban szabad ember azt csinál, amit szabad.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézpiaci hírek
HozzászólásElküldve: 2020.02.15. 15:59 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
A mi Ferink pedig arról akar meggyőzni bennünk, hogy nem lehet a hamisítványokat kimutatni.
Úgy látszik lehet azt, csak akarni kell.
Meg szankcionálni kellene kőkeményen!
A terméket a forgalmazó költségére megsemmisíteni, és a mennyiséggel arányos bírságokat kiszabni!
zsirosmeheszet írta:
..Egy 2018-ban közzétett tanulmány arról ad hírt, hogy ausztrál kutatók 19 ország 100 mézmintáját megvizsgálva azt találták, hogy a 27 százalékuk hamis annak ellenére, hogy a vizsgálatoknál elavult módszereket alkalmaztak.
Az ázsiai származású mézek 52 százaléka, az európaiak 28 százaléka, az ausztrál mézek 18,4 százaláka volt hamis. A hamis európai mézek kivétel nélkül Kelet-Európából származtak.

Csak nem pl.:Ukrajnából?

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézpiaci hírek
HozzászólásElküldve: 2020.02.15. 13:47 
zsirosmeheszet írta:
Deutsches Bienenjournal 2020/2 alapján


Ez mind-mind szuper hír!
Arról szól az összes, hogy a becsületesség végre érték lesz. Hisz hiánycikk lett.
Márpedig sosem a többi birkát kell követni, hanem mindig kizárólag csak ezt lesni: miből van hiány?


Vissza a tetejére
  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézpiaci hírek
HozzászólásElküldve: 2020.02.15. 11:38 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:29
Hozzászólások: 2229
Tartózkodási hely: Csurgó
Vigyázz hamisítják: mézet csak biztos forrásból!
Hevesi Mihály
2020. 02. 16., vasárnap, 08:00
A Német Méhészújság kisebb csokorba szedte a méz hamisításának és a mézzel kapcsolatos csalásoknak a legkirívóbb eseteit. Egyértelmű, hogy ez ellen nagyon komolyan fel kellene lépniük a hatóságoknak. Döbbenetes, hogy bár évek óta tudnak ezekről, és a nemzeti méhész egyesületek folyamatosan keresik meg az illetékeseket, mégis nagyon lassan érhető el érdemi változás az Eu-s szabályozásban.
Ausztrália

2018-ban 28 ellenőrzött vegyes mézből 12 hamisítványnak bizonyult. Ezek között ott volt a legnagyobb ausztrál mézkiszerelő, a Capilano terméke is. A mézeket NMR (mágneses magrezonancia spektroszkópiás) módszerrel vizsgálták. A hagyományos vizsgálattal egyik mintáról sem tudták volna megállapítani, hogy nem valódi.
EU

Az európai Közös Kutatóközpont 2015-ben a tagországokból 893 mézmintát gyűjtött be. A szokványos vizsgálattal egyiknél sem sikerült kimutatni, hogy hamisítvány. Viszont egy új módszer (EA/LC-IRMS) segítségével a minták 14 százalékáról kiderült, hogy nincs közük a mézhez.
Nagy-Britannia

2018-ban 9 szupermarket 11 alacsony árfekvésű mézét vizsgálták. Eltekintve attól, hogy még csak az Európai Unió méz szabványának sem feleltek meg, mindegyik hamisítványnak bizonyult.
A hagyományos módszerekkel ezekről a mintákról sem lehetett kimutatni, hogy hamisak lennének.

2019-ben a brit Tesco levette saját márkanéven forgalmazott mézeit a polcokról, mivel a brit élelmiszer ellenörző szerv hamisnak találta azokat.

A méhek a méz áránál mintegy ötvenszer nagyobb hasznot hajtanak világszerte

Kanada

A Kanadai Élelmiszer Ellenőrző Hivatal 2018-ban és 2019-ben ugyancsak NMR technológiával ellenőrizte a szupermarketek és kiszerelők mézeit.
A 240 minta 22 százaléka hamisnak bizonyult. A hamisítványok kizárólag Kínából, Indiából, Vietnámból, Pakisztánból és Görögországból érkező szállítmányok voltak.
Svájc

2014-ben egy német banki kereskedő megpróbált 6 tonna „svájci” mézet eladni az Aldinak. Az áruról azonban kiderült, hogy Ukrajnából származik. A férfi pénzbírságot kapott. Helyzetét súlyosbította, hogy Németországból származó méhcsaládokat is megpróbált svájci vérvonalúként értékesíteni.
Amerikai Egyesült Államok

2008-ban derült fény az egyik legnagyobb mézimporttal kapcsolatos csalásra, melynek a rendőrség a „Honeygate” vagyis "mézkapu" munkanevet adta.
A hamburgi székhelyű Alfred L. Wolff kereskedőház kínai származású mézet harmadik ország(ok)on keresztül úgynevezett „utaztatással” és „átcímkézéssel” szállított az Egyesült Államokba, elkerülve ezzel a kínai mézre kivetett amerikai dömpingvámot.

A csalás-sorozat következtében a cég tönkrement és eltűnt a piacról. Üzleteit az újonnan alapított Norevo vette át. (Arról, hogy miként bonyolították le ezeket az ügyleteket, részletesen itt olvashatnak: Mézmaffia.)
Nemzetközi helyzet

Egy 2018-ban közzétett tanulmány arról ad hírt, hogy ausztrál kutatók 19 ország 100 mézmintáját megvizsgálva azt találták, hogy a 27 százalékuk hamis annak ellenére, hogy a vizsgálatoknál elavult módszereket alkalmaztak.
Az ázsiai származású mézek 52 százaléka, az európaiak 28 százaléka, az ausztrál mézek 18,4 százaláka volt hamis. A hamis európai mézek kivétel nélkül Kelet-Európából származtak.

Végezetül, a sort azzal egészítjük ki, hogy a tavaly Montreálban megrendezett nemzetközi méhészkongresszuson, az Apimondia mézversenyén, a mézeknek csaknem a felét kizárták, mert hamisítványok voltak, illetve nem megengedett szermaradványokat tartalmaztak.


Forrás:
Deutsches Bienenjournal 2020/2 alapján

_________________
Mérő szám? A tele hordók!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézpiaci hírek
HozzászólásElküldve: 2020.02.09. 20:31 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.10.10. 18:02
Hozzászólások: 116
Tartózkodási hely: kondoros
Hexagon beehive írta:
Gyerekek!

Látom, hogy Dick volt a mentora Brossnak és miatta szeretett bele a méhészetbe. Szerintem el kéne küldeni Brosst újra Dick-hez, hogy szeressen bele a bivalyozásba és hagyja békén a méhészeket. 10 000 Ft-ot én is felajánlok a repülőjegyre meg a vízumra. OK?

Különben is, azt ígérte, hogy csak egy ciklusra vállalja az OMME elnöki posztját.

Csak az a baj hogy Dick újra méhészkedik. Dél amerikában gyilkosméhekkel.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézpiaci hírek
HozzászólásElküldve: 2020.02.09. 15:35 
Arisztaiosz írta:
Amerikában és Magyarországon is a méz árának alakulása döntő a jövedelmezőség és a fenntartható termelés, magyarán a túlélés szempontjából. Feltehetően Dick Ruby most a magyarországi viszonyok között is gyorsan kiszámolná, hogy "ez nem éri meg", s már dobná is piacra a méhcsaládjait...


Örülni kell annak, ha az un „üzletemberek” elmennek.
Csak a méhészek maradnak.

Egy üzletemberek nélküli világban majd a méhészek nagyon szépen élhetnek – ismét..


csak halkan:
1 - nevetséges ezeket a műveletlen/buta manusokat „üzletembernek” még szólítani is..
2 – idézet: „The enterprise soon grew to 6,000 hives and then peaked at 11,000 hives” (amúgy Arisztaiosz kösz, tényleg jó és számomra ismeretlen cikk volt)


Vissza a tetejére
  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézpiaci hírek
HozzászólásElküldve: 2020.02.09. 12:43 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.02.13. 12:11
Hozzászólások: 698
Tartózkodási hely: Balatonlelle
Há Dik má'!

Tóth Péter írta:
"Tegnap a Szekszárdi Járásbíróságon lezajlott a Nagyernyei Attila ellen indított becsületsértési per első tárgyalása, amelyen a vádlott elismerte, hogy állításaival "túltolta a biciklit".
Tóth Péter


Arisztaiosz írta:
Uraim!

Nem egy "marhaság", hogy nem mindig éri meg "túltolni a bájciklit".



Hexagon beehive írta:
Gyerekek!

Látom, hogy Dick volt a mentora Brossnak és miatta szeretett bele a méhészetbe. Szerintem el kéne küldeni Brosst újra Dick-hez, hogy szeressen bele a bivalyozásba és hagyja békén a méhészeket. 10 000 Ft-ot én is felajánlok a repülőjegyre meg a vízumra. OK?



Repülhet is, de elég lenne, ha végre eltolná a biciklit. :evil: :evil: :evil:


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézpiaci hírek
HozzászólásElküldve: 2020.02.09. 12:29 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2020.02.09. 12:17
Hozzászólások: 4
Gyerekek!

Látom, hogy Dick volt a mentora Brossnak és miatta szeretett bele a méhészetbe. Szerintem el kéne küldeni Brosst újra Dick-hez, hogy szeressen bele a bivalyozásba és hagyja békén a méhészeket. 10 000 Ft-ot én is felajánlok a repülőjegyre meg a vízumra. OK?

Különben is, azt ígérte, hogy csak egy ciklusra vállalja az OMME elnöki posztját.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézpiaci hírek
HozzászólásElküldve: 2020.02.09. 11:13 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
Uraim!

A volt méhész s azután bölénytenyésztő neve helyesen: Dick Ruby

Sok információ tévesen forog itt róla, méhészete a csúcsponton 11 000 méhcsaládból állt, a 80-as években mintegy 250 telephelyen. Aztán jött az aszáy és a mézárak összeomlása, s Dick Ruby úgy döntött, kiszáll a "méh-üzletből"...

A fia, Doug Ruby átvett pár családot, s folytatta a vállalkozást Ruby's Apiaries, Inc néven, (721 5th Avenue Milnor, ND 58060), de már korántsem a régi méretben, ám a magyar viszonyokhoz képest még mindig erősen "túltolt" családszámmal (mintegy 3700), 5 alkalmazottal (egy alkalmazottra eszerint 740 méhcsalád kezelése jut). https://www.manta.com/d/mmfc0l4/ruby-s- ... nc#details

A méhész-bölényész apa "nagy túlélő", hiszen a bölényész szövetkezet, amely vezetőségében titkári pozíciót töltött be, szintén bedőlt, s tol maga előtt a tagok felé ki nem fizetett mintegy 20 000 000 dollárnyi "halasztott tartozást". Itt is "méret-gondok" okozták a problémát, no de ne én meséljem el mindezt, Mikkel Pates jó összefoglalót adott Dick Ruby életútjáról és a bölényészetről. Nem egy "marhaság", hogy nem mindig éri meg "túltolni a bájciklit".

https://www.agweek.com/business/agricul ... inal-board

Szóval Amerikában sem mindig és minden "amerika", de a körülmények és a lehetőségek oly mértékben különböznek a miénktől, hogy azt elzongorázni sem egyszerű.

Szerintem a "nyálcsorgatásnak" sincs értelme, Amerikában és Magyarországon is a méz árának alakulása döntő a jövedelmezőség és a fenntartható termelés, magyarán a túlélés szempontjából. Feltehetően Dick Ruby most a magyarországi viszonyok között is gyorsan kiszámolná, hogy "ez nem éri meg", s már dobná is piacra a méhcsaládjait...

Kíváncsi vagyok, hogy a hazai -hasonló nagyságrendben dolgozó- "nagyméhészetek" mikor kezdenek számolni, s mikor jelenik meg az OMME apróhirdetések között, hogy "Tályékoztatom a méhészeket, hogy x-ezer családos, y-telephelyes komplett állóméhészet letöltő-üzemmel szinte ingyé eladó".

A "vándorméhész" üzletember, Tóth Bálint Attila már korábban számolt, s a közel 2000 családdal betelepített konténerei most állítólag egy telephelyen állnak - üresen... Szerencsére sikerült elhárítani a kezdeményezést, hogy azokat a konténereket (akkor még hellyel-közzel méhek által is lakottan) megvásárolja az OMME, s átadja az akkori Haszonállat-génmegőrzési Központ (HáGK), ma Nemzeti Biodiverzitás- és Génmegőrzési Központ Haszonállat-génmegőrzési Intézet (NBGK HGI) kezelésébe. Pedig de szép is lett volna, különösen abból a szempontból, hogy a sikeres biznict szép, kerek összegű "sikerdíjjal" is jutalmazták volna... Képzeljétek, úgy hallatszott, még köreinkben is volt érdeklődő...

Néha a "merjünk kisebbek lenni" szlogen talán az átlagembernek, átlagméhésznek "jobban áll", bár az is egy nagy igazság, hogy amíg vannak Mészáros Lőrincek, addig mindig van lehetőség az óriás-birtokok analógiájára a koncentrációra, de a méhészet jelenlegi állapotában nem hiszem, hogy sok agrárbáró számára vonzó lenne, bááár...??

Csiripelnek valami érdeklődésről, s ha a családnak érdemes volt megvenni a "mézesmacis" üzemet, lehet, hogy egy idő után a töltenivalón is elgondolkodnak Mészárosék. Mindenesetre Tóth Bálint Attila esete jól példázza, hogy természetes mézet gyűjtetni bérmunkásokkal elég csücskös vállalkozás, hacsak nincs egy "társtulajdonos brigádvezető üzlettárs", aki körmére tud nézni a brigádnak... Oszt' még így is akadhatnak néha arrafelé is problémák, mint azt a délvidéki verebek is néha csiripolják.

Könnyen teszik, mióta "védett jómadarak" lettek, csiripoljanak bármit, Fulmer-Takács Ferenc úr nem perli őket, mi több, az Énekesmadarak Érdekvédelmi és Érdekérvényesítő Egyesületébe sem lép be 10 kanárival, hogy etikai és fegyelmi eljárást tudjon kezdeményezni a fülének nem tetsző éneket csiripolók ellen ...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézpiaci hírek
HozzászólásElküldve: 2020.02.08. 13:14 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.31. 06:37
Hozzászólások: 834
Tartózkodási hely: Tolna megye
Mikor még lógni kellett a csilláron akkor avatott be minket Bross, hogy azóta Rubby a nagy állatokkal foglalkozik.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézpiaci hírek
HozzászólásElküldve: 2020.02.08. 12:33 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.02.13. 12:11
Hozzászólások: 698
Tartózkodási hely: Balatonlelle
Valamikor réges-rég olvashattunk erről egy cikket. Valami olyasmi volt a címe, hogy a kínai talicska tönkretette a Ford teherautót.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézpiaci hírek
HozzászólásElküldve: 2020.02.08. 11:31 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.08.02. 20:26
Hozzászólások: 845
Tartózkodási hely: Békéscsaba
Tényleg bezárt Mr.Rubby méhészete?hmmm.....nem gondoltam volna


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézpiaci hírek
HozzászólásElküldve: 2020.02.08. 05:15 
sisa írta:
Igen igazad van. Nem lesz több. DE nem mindegy a költség általány. 6000 család 12 ember VS 100 család 1 ember. A költség általány (gép, ember, eszköz, raktár) ötöde! Ekkora méretben ha ezt a különbséget árban csak részben érvényesíti akkor ő még elvan nyereségesen, miközben már az 50-100 családos termelő rég csődbe ment.


Abban igazad van, ha versenyzel velük, akkor biztosan csődbe is mész..
De nem csak a kicsik mennek mind csődbe, hanem még Brossék is csődbe mennek akkor, mikor a tőlük lényegesen nagyobb Kínával, Ukrajnával versenyeznek. Ezt a csődbemenetelüket napjainkban milyen szépen látjuk is..
Sőt, még a filmben annyira felajnározott Rubby is -a maga 6ezer családjával is!- mára csődbe ment.. Azaz ma már az az annyira irigyelt 6ezer családos amerikai méhészet sincs..
Tehát abban teljesen igazad van, hogy aki versenyez az mind csődbe fog jutni..

Tudod hol hibázik akkor a te 6ezer családos számolásod?
Ott, hogy abban az amerikai logikában az a 12 család nem egyformán él. Ott csak 1 keres a többi 11 pedig semmit sem kap. Az egyiknek milliók jutnak míg a nagytöbbségnek pedig semmi sem.
Ott a Rubby család nagyon de nagyon jól élt (ahogyan nálunk Bross is ebben a bő 30 éveben) ám közben a másik 11 család kik ugyanazon a 6ezer kaptáron dolgoztak Rubbyékkal, csak 4 dolláros órabérhez jutott..

És közben szétverték az árakat, a minőséget, a piacokat, azaz MINDENT DE MINDENT TÖNKRETETTEK!

Pedig el lehet adni az akác kilóját 20euroért.. csak Brossok és Rubbyk nélkül..


Vissza a tetejére
  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézpiaci hírek
HozzászólásElküldve: 2020.02.07. 22:02 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2019.06.24. 00:08
Hozzászólások: 93
bors írta:
sisa írta:
Az egyik megszólaló is 3500 családdal rendelkezik. Ettől csak nagyobbak lesznek/vannak és efelett fogja csak megérni üzletszerűen "termelni". A videó tanulsága is valahol ez (többek között).


Azerintem más a videó tanulsága, de inkább Boczonádi gondolatát idézem.. (a méhészét, a szaklap alapítójáét, stb.. )

Boczonádi szerint egy falusi tanító, egy csendőr,stb.. tehát aki csak mellékállásban méhészkedik az 30-40 család méh, aki pedig főállásban azaz az egész idejét rászánva csinálja, annak is maximum 100 család.. mert az még méz, az még méhészet - mondom Boczonádit gondolatát idéztem, azaz Boczonádi szerint!

Egyébként pedig ha belegondoltok a természet leszabályoz, azaz sehogysem nem lesz több pénz..
Bár kétségtelen, hogy a filmben szereplő Jack Ruby 6ezer családja és annak a csillagászati jövedelme nagyon-nagyon csábító!


Szia,

Igen igazad van. Nem lesz több. DE nem mindegy a költség általány. 6000 család 12 ember VS 100 család 1 ember. A költség általány (gép, ember, eszköz, raktár) ötöde! Ekkora méretben ha ezt a különbséget árban csak részben érvényesíti akkor ő még elvan nyereségesen, miközben már az 50-100 családos termelő rég csődbe ment. És ez a nem mindegy. Ezért nem védjegy kellene hanem közös cég, tsz, akármi ami méretgazdaságossá teszi a termelést és megenged jóval alacsonyabb árat is. Ha szabályozással nem lehet kiszorítani a hamisat akkor csak így lehet a saját pályájukon, az árban!

Erre mutat példát mindkét videó, és erre céloz az ukrán vezetőket megszólaltató cikk is (konszolidáció).

De ez csak egy vélemény :)

Üdv
Jani


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézpiaci hírek
HozzászólásElküldve: 2020.02.07. 21:04 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Malya Péter írta:
Dr. Rónainé részére

Tisztelt Méhésztársnő, Kedves Dr. Rónainé!

Értékes hozzászólásait a Méhészfórumra, ezúton is köszönöm.Azt gondolom, hogy a méhészeti ágazattal és különösen annak jelenlegi értékesítési problémáival kapcsolatban Ön több figyelemre méltó, igen értékes észrevételt tett. Hasznos lenne, ha véleménye, gondolatai a szervezett méhészeti érdekképviselet szintjén is megjelenhetnének. Ezúton hívom meg szeretettel, egy ehhez kapcsolódó, kötetlen szakmai beszélgetésre, személyes találkozóra, egy Önnek megfelelő helyen. Ezúton kérem szíves jelentkezését a malya.p@t-online.hu címen, hogy a további részleteket, hely, időpont egyeztethessük.

Üdvözlettel:
Malya Péter
igazságügyi méhész szakértő


Én is mehetek? :ut :D

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézpiaci hírek
HozzászólásElküldve: 2020.02.07. 19:39 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
dr.Rónainé írta:
Kedves Tsanyi, értem én az Ön viccét, hogy az ukrán családok a mézet is mézzel eszik. De azért azt Ön sem gondolja komolyan, hogy ezek szerint 5-ször több mézet tömnek magukba az ukránok, mint amennyit exportálnak. 

Kedves dr.Rónainé! (Feri?)
Úgy tűnik sajnos kihívásokkal küzd a szövegértés vagy a matematika terén.
Megpróbálok segíteni.
A beeculture cikkéből egyértelmű, hogy van Ukrajnában is otthoni, egy 1kg/fő nél kicsit nagyobb fogyasztás. Ez maga is több mint 40 000 t!
Tehát 6-8 év alatt enyhén csökkenő méhcsaládszám mellett több mint duplájára nőtt a termelés.
Ez hihető ön szerint?
Szárnyal az export.
Az ukrán sajtó szerint ~1770 t érkezik hozzánk.
Csatolmány:
ukrán mézexport 17-18.JPG

Hisz ön még a mesékben?


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézpiaci hírek
HozzászólásElküldve: 2020.02.07. 15:13 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
bors írta:

Nekem meggyőződésem, hogy minden ami ma rossz, az nálunk ezzel a filmmel kezdődött.
Ez az a film, ez az a gondolat, ami az alapbetegség forrása.

https://www.youtube.com/watch?v=bnPIijTpqxw

De ne szidjatok.
Mindig több kell, sosem elég. Én is tudom..

Félig viccesen én is felvetettem már ezt Péternek.
Eléggé felkapta a vizet...

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézpiaci hírek
HozzászólásElküldve: 2020.02.07. 14:24 
sisa írta:
Boczonádi szavai fontosak nekünk, de a hipermarketek polcai előtt állókat ez sajnos nem érdekli.


Csak mutass a vevődnek egy 10éves de kipörgetett hunor keretet és egy friss boczisat.. nekem ez bevált trükköm.
Máris nagyon-nagyon fogja tudni, hogy melyikből szeretne vásárolni ;)

Szóval szerintem Bross útjának a végére értünk.
Kellett hozzá ugyan bő 30év, de mostanra végre megtudtuk ha Brosst követjük (és a saját kapzsiságunkat) akkor is hova jutunk...

Amúgy pedig 100 család is bőven(!) hozhat havi 1millió forintot nettó tisztán - akinek pedig ez a pénz, ez a havi millió tisztán kevés lenne, nos annak talán más elfoglaltságot kéne találni.. Máris lenne ismét "magyar méhész" és ismét "magyar méz", hogy Bükk (általam nagyon kedvelt) barátunkat is megvígasztaljam ;)


Vissza a tetejére
  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézpiaci hírek
HozzászólásElküldve: 2020.02.07. 14:08 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2019.06.24. 00:08
Hozzászólások: 93
Szia,

Igen, de nem mindegy hogy 6.000 család 30 embert tart el, vagy 150-et (ha 40 családos átlagot veszünk). Hogy a gépek 7/24-ben tudnak működni és ezáltal az egy kg-ra jutó gépészeti költség mennyi, vagy csak néha-néha és az év nagy részében áll. Így olcsóbb ár mellett is több marad a végén.

Boczonádi szavai fontosak nekünk, de a hipermarketek polcai előtt állókat ez sajnos nem érdekli.


Üdv
Jani


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézpiaci hírek
HozzászólásElküldve: 2020.02.07. 13:39 
sisa írta:
Az egyik megszólaló is 3500 családdal rendelkezik. Ettől csak nagyobbak lesznek/vannak és efelett fogja csak megérni üzletszerűen "termelni". A videó tanulsága is valahol ez (többek között).


Azerintem más a videó tanulsága, de inkább Boczonádi gondolatát idézem.. (a méhészét, a szaklap alapítójáét, stb.. )

Boczonádi szerint egy falusi tanító, egy csendőr,stb.. tehát aki csak mellékállásban méhészkedik az 30-40 család méh, aki pedig főállásban azaz az egész idejét rászánva csinálja, annak is maximum 100 család.. mert az még méz, az még méhészet - mondom Boczonádit gondolatát idéztem, azaz Boczonádi szerint!

Egyébként pedig ha belegondoltok a természet leszabályoz, azaz sehogysem nem lesz több pénz..
Bár kétségtelen, hogy a filmben szereplő Jack Ruby 6ezer családja és annak a csillagászati jövedelme nagyon-nagyon csábító!


Vissza a tetejére
  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mézpiaci hírek
HozzászólásElküldve: 2020.02.07. 13:13 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2019.06.24. 00:08
Hozzászólások: 93
Sziasztok,


A videó elgondolkodtató. Kicsit olyan ami - bár furcsán hangzik - de megelőzte a korát a jelenlegi helyzetet tekintve.

Ami az idézett cikkből kiolvasható (az Ukrán piaci elemzés) az az, hogy a kistermelők megmaradnak a helyi/piacos/maszek világban, és nagyüzemi termelők veszik át a helyüket.

Írja is hogy konszolidálódni fog a helyzet, vagyis mégtöbb kisméhészet fog eltűnni, mert gazdaságosan (olcsón) csak nagyüzemben lehet termelni. A családszám talán azért nem nő, mert a kiesők "helyét" a nagybani termelők veszik át. Az egyik megszólaló is 3500 családdal rendelkezik. Ettől csak nagyobbak lesznek/vannak és efelett fogja csak megérni üzletszerűen "termelni". A videó tanulsága is valahol ez (többek között).

A globalizált világban mindent egyre nagyobb léptékben kell előállítani hogy rentábilis legyen (meg főleg olcsó). Ez alól a méhészet sem lesz kivétel. Mint látjuk is.

Gondoljatok csak bele: az egy családra jutó haszon / munkabér / eszközköltség, stb mikor kevesebb? Amikor többezres nagyságrendű telepekről beszélünk. Itt már a méh csak egy eszköz, nem több mint egy szerelvény egy kamionos cégnek. Darab darab... Így kell ezt érteni és innen nézve vagy előremenekül az ember és ezt elfogadja (jobb híján), vagy mástól várja a csodát.

Azt gondolom hogy akinek megvan a tuti vevőköre, piaci standja stb, azok (mint Ukrajnában is) meg fognak tudni maradni kicsiben (és ez lesz a kevesebb). De valahol egy TSZ, vagy valami kelleni fog, hogy mennyiségben és költséghatékonyságban fel lehessen venni a versenyt. Hogy erre az eubeemade védjegy alkalmas e? Nem, mert ugyanazt a modellt erőlteti ami jelenleg is van csak egy másik cégér alatt: felvásárol, csomagol, elad. A termel rész ebből a védjegyből kimarad. Most őszintén, ha egy átlagember bemegy a boltba mit foglalkozik vele hogy mi van ráírva? A design és az ár, de leginkább az ár az ami alapján dönt.

Ezért nem védjegyet kellene létrehozni, hanem közös kft-t, TSZ-t akármit aminek a végén osztalékot kaphat az aki tag, meg fizetést aki alkalmazott is lesz. Tudjátok nem mindegy hogy - egy agrár hasonlattal élve - hogy 10.000 ha földet 30 traktorral (mint lehetne optimálisan) vagy 150-nel művelünk meg (mint a kisgazdaságok esetén mindenki mindent csinál).

A céhek sem véletlenül szűntek meg és vették át a helyüket a manufaktúrák, majd a gyárak. A folyamat itt is ez lesz.


Üdv
Jani


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1334 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 27  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.