Pontos idő: 2024.04.24. 17:30

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1893 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 38  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Napraforgó
HozzászólásElküldve: 2016.04.30. 05:59 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1875
Cerana!

Valóban nehéz a Napraforgó témában kivesézni a kérdést, igyekszem a megfelelő témát megkeresni a válasznak, ahol jobban körbejárható a kérdésed. Egy kis türelmet kérnék, a "főállású nagyszülői" státusz nem támogatja a nagyobb lélegzetű válaszokat...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Napraforgó
HozzászólásElküldve: 2016.04.29. 20:43 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2640
Nem igazán tudom, hogy ezt hová kellene írnom, tán majd kerítenek neki helyet a moderátorok, ha itt útban van. Már régóta foglalkoztat ez a gondolat:
Arisztaiosz írta:
A teljes valósághoz hozzátartozik, hogy a napraforgó nemesítők is kezdenek hasonló utat bejárni, mint a repcenemesítők: az entomofil növényeket igyekeznek "felszabadítani" a rovarmegporzás kényszere alól.
.

Akárhogyan is vesszük, ma Magyarországon a beporzás költségeit a mézfogyasztó réteg fizeti meg. Az ilyen helyzet kiszolgáltatottá is teheti a beporzást igénylő kultúrák tulajdonosait, mondjuk egy mézpiaci krízis, és esetleg más méhegészségügyi probléma együttes fennállása esetén, ha a méhsűrűség a tizedére esne vissza . Ezért szeretném megkérdezni Tőled, hogy véleményed szerint ma Magyarországon mely kultúrák lehetetlenülnének el méhek nélkül?

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Napraforgó
HozzászólásElküldve: 2016.04.29. 19:18 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1875
Majky!


Amit tudhatunk a kérdezett hibridekről:

ES Grafic: http://www.euralis.hu/termekeink/napraf ... -es-grafic

Sy Gracia: http://www3.syngenta.com/country/hu/hu/ ... LP-HO.aspx

Mint látható, a nektározásra nem tér ki egyik ismertető sem, a Grafic-ról talán Veszti tudhatna valamit, Nagydorogon volt az egyik demo-terület, ahol vizsgálták.

A napraforgó hibridek méhészeti értékét itthon Zajácz vizsgálta, az eddigi talán legteljesebb összegző munkát már régebben beidéztük, de nem árthat az ismétlés:
https://szie.hu//file/tti/archivum/Zaja ... ekezes.pdf

Azért érdemes elolvasni, mert talán tudatosítja, hogy a méhészeti érték szempontjából van ugyan különbség a hibridek között, de a környezeti feltételek talán sokkal fontosabbak a méhészeti vonatkozások tekintetében, mint maga a hibrid.

A méhészeti ágazatban egyre nagyobb fontosságú lesz a napraforgó, a tavaszi időjárási anomáliák miatt felértékelődött az utóbbi években ez a kultúra. Érzi ezt az OMME is, nem véletlenül igyekszik finanszírozni (MMNP-os forrásból) az erre irányuló kutatásokat:
http://www.omme.hu/wp-content/uploads/2 ... .28-ig.pdf

Nehéz a mai hibrid-dömpingben naprakésznek lenni a méhészeti érték tekintetében, a hibridek "fluktuációja" minden eddiginél jobban felgyorsult, a nemesítők ontják az új eredményeket, egyre több a magas olajsav-tartalmú és imidazolinon- és tribenuron-metil toleráns hibrid, s a nemesítés valami miatt nem a méhészeti hasznosságot tekinti elsődleges szempontnak.

A teljes valósághoz hozzátartozik, hogy a napraforgó nemesítők is kezdenek hasonló utat bejárni, mint a repcenemesítők: az entomofil növényeket igyekeznek "felszabadítani" a rovarmegporzás kényszere alól.
Már régóta tudott, hogy a napraforgó hibridek nemesítése során a nemesítő műhelyek nagyfokú autogámiára szelektálnak, azaz szeretnék függetleníteni a napraforgó termesztését a rovarmegporzástól. Egy nem túl régi cikk két hibrid rovarmegporzás igényéről. Elgondolkodtató...:
http://www.doiserbia.nb.rs/ft.aspx?id=1018-18061154129A

Ezért kerekedett el a szemem, amikor a múltkortájt Csányi Antal azzal szerette volna "megbüntetni" a gonosz, neonikotinoid csávázószereket visszakérő vetőmagtermelőket, hogy megporzási moratóriumot kívánt hirdetni a csávázószerekkel kezelt kukorica (sic!) és napraforgó területekre. Legyünk őszinték, mielőtt ilyen blődséget hirdetne bárki is, előbb tájékozódnia kellene, csak aztán "büntetni"...

Elnézést, hogy ennyire elkanyarodtam a két kérdezett hibriddel kapcsolatos kérdéstől, de szerettem volna rávilágítani, hogy sokkal nagyobb szerepe lehet a termőhelyi körülményeknek, mint azt gondolnánk.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Napraforgó
HozzászólásElküldve: 2016.04.29. 08:08 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2011.05.03. 09:40
Hozzászólások: 18
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye, Kiskunmajsa
Sziasztok!

Grafi és grácia napraforgó hibridekről tud valaki valamit? Van esetleg valakinek tapasztalata ezekkel kapcsolatban?

Előre is köszönöm a segítséget!

Üdv!

_________________
Üdv: Majky


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Napraforgó
HozzászólásElküldve: 2015.12.12. 19:51 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.06.09. 21:49
Hozzászólások: 195
Tartózkodási hely: Nyírlövő
köszi!

_________________
Szeresd felebarátodat mint önmagadat :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Napraforgó
HozzászólásElküldve: 2015.12.12. 12:51 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.27. 16:34
Hozzászólások: 1024
Tartózkodási hely: Somogy
vidra írta:
Sziasztok! Úgy hallotam, hogy idén több, új magas olajsav tartalmú hibrid kerül termesztésre a magasabb ára miatt. Ezek a fajták kevésbé mézelnek agrár szakemberek szerint.Tud erről esetleg bővebb információt valaki?

Elküldve: 2015.06.01. 12:48

_________________
Anti


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Napraforgó
HozzászólásElküldve: 2015.12.11. 21:13 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.06.09. 21:49
Hozzászólások: 195
Tartózkodási hely: Nyírlövő
A magas olajsavasak mézelnek úgy mint a mostani "hagyományosak" ?

_________________
Szeresd felebarátodat mint önmagadat :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Napraforgó
HozzászólásElküldve: 2015.12.11. 11:26 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.27. 16:34
Hozzászólások: 1024
Tartózkodási hely: Somogy
http://www.agrarszektor.hu/agrotechnolo ... .5544.html

_________________
Anti


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Napraforgó
HozzászólásElküldve: 2015.08.13. 23:22 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2014.02.03. 14:31
Hozzászólások: 1054
Méregből lenne az bocs :(


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Napraforgó
HozzászólásElküldve: 2015.08.13. 22:50 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.05.13. 17:35
Hozzászólások: 81
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
" naméregő. "

Az mi?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Napraforgó
HozzászólásElküldve: 2015.08.06. 08:23 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2014.02.03. 14:31
Hozzászólások: 1054
És nem csak a csemegét járják. Kukorica vetésterülete duplája a szotyinak járogassák a méhek bizony. Nem ugy mint a szotyit de látni rajta méhet méregől meg nem sok kell. Virágpora sárgás de nem aranysárga mint a naméregő. A franc se foglalkozott vele szotyin a kukoricával? Eszembe sem jutott a mázsát lesegettem. Aztán innen onnan jött imfo és kezdtem figyelni tényleg mennek a méhek rá. Nyilván nem tömegesen de a rovarirtoval fertőzött virágporbol nem kell sok. És a parasztnak nem kell gondolkodni hogy szűkítse a fészket? Egyből telelőbe vágja a családokat.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Napraforgó
HozzászólásElküldve: 2015.08.06. 06:16 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.17. 00:07
Hozzászólások: 162
Tartózkodási hely: Tiszaigar JNKSZ.
Szerintem mindenképp! Napra elején 3-4 keret bogaram eltűnt ,hulla nem volt igazán nem tudtam mire vélni.Majd később beszéltem egy családi gazdálkodóval,hogy egy nyírmadai méhész otthagyta a napraforgóját, mível a közelben lévő hibrid kukorica megfelezte az állományát.Neki pár száz méterre volt,több száz hektár nekem inkább3-4 km-re ,+ a címerező cigányok is panaszkodtak,hogy összemarják a méhek őket.

_________________
Üdv gyuszka


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Napraforgó
HozzászólásElküldve: 2015.08.05. 18:03 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Jó a kérdés :) Nálunk a virágporszedőknél még mindig nem találni kukoricát, igaz nem is igazán jelentkezett népesség csökkenés egyik állományban sem


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Napraforgó
HozzászólásElküldve: 2015.08.05. 13:20 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6279
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Egy kérdés merült fel bennem az előző hsz-okat olvasva.
-Mekkora lehet a csemegekukorica méhelvonó hatása egy virágzó napraforgótábláról???
Esetleg ha valaki figyelte a behordott virágport, ami könnyen megkülönböztethető, akkor kiderülne jogos e a kukorica növényvédelmében keresni az okot.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Napraforgó
HozzászólásElküldve: 2015.08.04. 15:57 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.04.07. 20:06
Hozzászólások: 95
Tartózkodási hely: Pest megye: Fót
Tavaly én is pontosan így jártam...egyik napról a másikra eltüntek a méhek!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Napraforgó
HozzászólásElküldve: 2015.08.04. 09:23 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2014.02.03. 14:31
Hozzászólások: 1054
Valami gebac csak van sok a 8-10 léputca méh eltünése. Nem vagyok bisztos benne de szerintem nem kell virágzásba permetezni. A virágpora lehet mérgező más szerek miatt is azt meg behordják. Abbol meg a dajka méhek kajálnak elősször. De bizonytalan vagyok ezt csak szedett vedett imformáciokbol rakom össze lehet tév uton járok.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Napraforgó
HozzászólásElküldve: 2015.08.04. 08:37 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.06.24. 10:46
Hozzászólások: 419
Tartózkodási hely: Fejér megye
Fülemüle írta:
Biztos, hogy a napraforgó ette meg? A közelben nem volt véletlenül csemege kukorica?



15km-es körben van 3 kisebbb-nagyobb telephelyem, hasonlót mutat mindegyik arányait tekintve.
8-10léputca méh tűnt el, más a röpkörzete mindegyiknek, így tudom őket mozgatni visszarepülés nélkül, ha
a legelő úgy kívánja. Van másik 2 állományom 50-100km-re náluk nincs ilyen gond és napraforgó egyiknek
sem volt a közelében.

Amit Tomipapa írt még csak egy gazdaságban láttam a környéken (kukorica virágzás idején lévő rovarölőszeres
kezelés), de egyik telephely 2-3 km-es közelében sincs az adott cégnek táblája, ellenben takarmánykukorica
másnak bőven akad ezen a távon belül. Az egyik hely előtt közvetlenül csemege kukoricát termelnek (ismerős),
a legyengülés mellett még azok a családok a legelfogadhatóbbak.

A generációváltás tudtommal nem lehet akkora mértékű, hogy a fiasítás takarását sem tudja részben ellátni a
család, pedig pár helyen a felfüggesztett keretekkel pont ez történt volna, ha nem pakolom le a fészekbe.

A mérgezést a terület nagysága miatt zárom ki, mindig koptatja a méheket a napraforgó és természetes ilyenkor
a fogyás, de ezt most többnek érzékelem a megszokottnál. Temetni nem temetem az állományt, csak nyugtáztam a helyzetet.
A továbbiakban meg mindent megteszek az állomány helyrehozása érdekében. Az év ezen szakában fordul a kocka.
Hisz eddig a méhek dolgoztak értünk, most pedig következhet a hála a munkájukért cserébe, a tisztességes
beteleltetéssel.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Napraforgó
HozzászólásElküldve: 2015.08.03. 22:38 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1875
robi75 írta:
Nem vagyok bisztos benne de szerintem halálra van vegyszerezve a kukoricabogár miatt. :? .........


Robi!

A csemegekukoricát és a hibrid vetőmag-kukoricát természetesen védeni kell a kukoricabogár ellen is, de van két, sokkal fontosabb kártevője ennek a két kultúrának: a kukoricamoly (Ostrinia nubilalis) és a még kellemetlenebb gyapottok bagolylepke (Helicoverpa armigera). Nem szeretnék belemenni a mélyebb elemzésbe, de mindkét kultúrát képes tönkretenni ez a két moly-kártevő, ezért a gazdák igyekeznek védekezni ellenük. Ezt jó esetben méhkímélő technológiával teszik, de sokszor nyúlnak rajzáscsúcs idején a taglózó szintetikus piretroidokhoz is, azok pedig sajnálatos módon ténylegesen képesek a méhek elpusztítására is. Lehetséges a biológiai védekezés is a két kártevő ellen (részben egy Trichogramma nevű petefürkész, másrészt a Bacillus thuringiensis ssp. kurstaki rovarpatogén baktériumtörzs segítségével), de a hatékony védekezés csak nagyon precíz rajzásfigyeléssel lehetséges, hiszen a kártevők mindegyike rövid időn belül berágja magát a növénybe, s ezáltal a növényvédelem számára elérhetetlen lesz, hiszen felszívódó szerekkel védekezni ellenük nem lehetséges. Van természetesen néhány hatóanyag a piretroidokon kívül, mely képes a védelemre, s ráadásként a méhekre és a többi megporzó és ragadozó szervezetre sem veszélyes, de e nagyértékű kultúrákat a gazdák mindenképpen igyekeznek megvédeni, mert a molykártevők a termést jelentős mértékben képesek károsítani. Magam is sok éven keresztül termeltem csemegekukoricát, s jól tudom, e két moly-faj a teljes jövedelmet képes kivenni a gazda zsebéből, hiszen senki nem vásárolja meg azt a csemegekukorica csövet, amelyben egy három-négy centiméteres bagolylepke lárva rágcsálja a cső csúcsi részét, egyúttal ürülékével "díszítve" azt, vagy a cső deréktáján a torzsáig berágva barnás, rózsaszínes penészfoltokat varázsol a szemekre. A védekezés precíz rajzásfigyelést igényel (általában feromon- vagy fénycsapdás módszerrel), s a méhek iránt elkötelezett növényvédőst is, mert a védekezés meglehetősen nehéz. Véleményem szerint megfelelően alkalmazott növényvédelemmel nem jelent komoly veszélyt a méhészetre a csemege- és vetőmag-kukorica kultúra, de egy hülye növényvédős vagy gazda képes lehet komoly kárt okozni a méhésznek, mert a kukorica valóban attraktív pollenszolgáltató növény a méhek számára.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Napraforgó
HozzászólásElküldve: 2015.08.03. 20:56 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2014.02.03. 14:31
Hozzászólások: 1054
Akkor csak jo sejtettem látni még sose láttam felénk nincs. Akkor akinek röpkörzetbe esett annak a méhcsaládjai könnyen az összaesés határára kerülhettek igaz?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Napraforgó
HozzászólásElküldve: 2015.08.03. 20:50 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2010.02.06. 21:49
Hozzászólások: 232
Tartózkodási hely: Szabolcs-Szatmár-Bereg Megye
Permetezik a csemegekukoricát a napravirágzással egyidőben. A méhek meg gyűjtik róla a virágport.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Napraforgó
HozzászólásElküldve: 2015.08.03. 17:34 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2014.02.03. 14:31
Hozzászólások: 1054
Nem vagyok bisztos benne de szerintem halálra van vegyszerezve a kukoricabogár miatt. :? A virágpor miatt meg jobban járják mint a naprát megöli a méheket az a rovarirto az tuti mielőtt a naprát besároznám. De bizonytalan vagyok jo lenne ha egy növényvédős felvilágosítana.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Napraforgó
HozzászólásElküldve: 2015.08.03. 16:32 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.05.08. 10:17
Hozzászólások: 530
Tartózkodási hely: Baranya
Fülemüle írta:
Biztos, hogy a napraforgó ette meg? A közelben nem volt véletlenül csemege kukorica?

Miért? Mit csinál a csemege kukorica?

_________________
"Jobb gyertyát gyújtani, mint szidni a sötétséget."
Konfuciusz


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Napraforgó
HozzászólásElküldve: 2015.08.03. 16:08 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Valahol meg kell gyengülni a családoknak. Van akinél az akác utáni hordástalanságban csökken a petézés és a nép van aki ezt elkerülendő serkent, és bővítgetve ügyeskedik , hogy a generáció váltást ne népességcsökkenéssel tegye, de ezek a családok is általában a napra végére jelentős létszámvesztést érnek meg. Nem lehet akáctól a napra végéig 60-70 ezres népességgel méhészkedni és belefordulni a téli felkészülésbe. Ilyenkor sok termőhelyen csak 35 ezres család, másutt még vígan van 45-50 ezer. Nekem bőven megfelel ilyenkor a 2 fél fióknyi nép zsúfoltan és a zsúfoltság elkerülése végett van a 3. fiók náluk. Valamint ha szép kiterjedt a fiasítás én megelégszem a 8 1/2NB fiassal, a lényeg hogy ezt egészen szeptember közepéig tudja az anya produkálni és akkor hirtelen kell megállítani, de általában a hideg éjszakák és a nyitott aljak megoldják ezt a gondot nem kell külön hűteni. Szeptember végén október elején max 1-3 keretben van tenyérnyi fiasítás.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Napraforgó
HozzászólásElküldve: 2015.08.03. 16:05 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2014.02.03. 14:31
Hozzászólások: 1054
Így van.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Napraforgó
HozzászólásElküldve: 2015.08.03. 15:46 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.04.19. 10:16
Hozzászólások: 85
Tartózkodási hely: Szeged
Nálam a selyemkórón legyengült állomány többnyire szépen felerősödik napraforgón. Idén is így történt. Ha legyengültek ott valami egyéb nem stimmel.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Napraforgó
HozzászólásElküldve: 2015.08.03. 15:39 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2014.02.03. 14:31
Hozzászólások: 1054
Hát azért mert naprán elment a kijárók egyrésze, még nem kell temetni az állományt. Nálam júli 17-én volt a mélypont, odáig volt hordás. pergetéskor nem nyüzsögtek a méztérben. de nincs pánik most két hét elteltével is már sokkal jobbat mutatnak,úgy hogy nem csináltam velük semmit. a fészek tele mézzel virágporral, szépen nagyobbítsák az anyának a helyet.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Napraforgó
HozzászólásElküldve: 2015.08.03. 15:30 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 19:19
Hozzászólások: 615
Tartózkodási hely: Derecske
Biztos, hogy a napraforgó ette meg? A közelben nem volt véletlenül csemege kukorica?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Napraforgó
HozzászólásElküldve: 2015.08.03. 12:55 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.06.24. 10:46
Hozzászólások: 419
Tartózkodási hely: Fejér megye
Nem biztos, alföldi állomány egy részét csak azért mozgattam naprára, mert nagyon kellett a bevétel.
Egyéb esetben sokkal jobban mennek a télbe, nem mindegy, hogy mennyi a méhek mennyisége az
utódgondozás során és a most legyengült állomány már nem hozza be a lemaradást. Betelel-kitelel,
akácra termelő lesz, de nem az igazi. Az idei év napraforgója jobban megette az állományt, mint a
dohány rosszabb éveken.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Napraforgó
HozzászólásElküldve: 2015.08.03. 10:59 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2014.02.03. 14:31
Hozzászólások: 1054
Naprán azelőtt is elfogyott a bogár, de legalább adott valamit+a fészek tele mézzel. Időbe van helyre fognak állni, szerintem az otthonmaradottakkal több bajod lessz + nem adott semmit sem és a fészek is kopog.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Napraforgó
HozzászólásElküldve: 2015.08.03. 10:47 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.03.20. 20:37
Hozzászólások: 891
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye
robi75 írta:
Az a 15 legalább a két félfiokot megdobta? :)

Átlagban csak az egyiket ,de kérdés mennyire tudom felhozni őket mire telelőbe mennek...azért az atkaírtás is vissza fogja valamennyire a fejlődésben.Bár most volt egy nagy zuhé ,de virágporban azért nem dúskálunk erre.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Napraforgó
HozzászólásElküldve: 2015.08.03. 09:49 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.09.09. 19:08
Hozzászólások: 577
Tartózkodási hely: Algyő
Hát aki nem preferálja a bevételt nyújtó méhlegelőket az azért bajban lesz előbb utóbb.

_________________
.....................


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Napraforgó
HozzászólásElküldve: 2015.08.02. 19:16 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2014.02.03. 14:31
Hozzászólások: 1054
Az a 15 legalább a két félfiokot megdobta? :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Napraforgó
HozzászólásElküldve: 2015.08.02. 15:24 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.03.20. 20:37
Hozzászólások: 891
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye
15 erős család volt szotyin (új telephely ) 85 otthon a városszélén Közép boci fészek + fél nb méztér dugig méhekkel fészek tele fiasítva egyenleg max 20-30 deka ,de nem éheztek szépen fejlődtek.Az a 15 úgy leroggyant ,hogy a két feles méztérben nincs bogár 3-4 keret tenyérnyi fiasítás a többiben semmi csak a méz .Idáig se preferáltam a napraforgót ,de ezután egy métert nem megyek miatta.Biztos egyedi eset ,de azért bosszantó .


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Napraforgó
HozzászólásElküldve: 2015.08.02. 10:58 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2012.02.19. 13:00
Hozzászólások: 305
Tartózkodási hely: Szabolcs Szatmár Bereg
Most sok petét raknak az anyák de a családok már egy hete serkentő etetést kapnak.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Napraforgó
HozzászólásElküldve: 2015.08.02. 08:44 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.05.06. 09:03
Hozzászólások: 363
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar megye
4 keret egy termelő családnál ilyenkor az nagyon karcsú az jövőre nem lesz termelő ha így halad..lehet serkenteni kellene kicsit.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Napraforgó
HozzászólásElküldve: 2015.08.01. 22:05 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.08.02. 20:26
Hozzászólások: 846
Tartózkodási hely: Békéscsaba
nálam is drasztikusan visszaesett NB kereten átlag 4 keret fias :(


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Napraforgó
HozzászólásElküldve: 2015.08.01. 21:19 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2012.02.19. 13:00
Hozzászólások: 305
Tartózkodási hely: Szabolcs Szatmár Bereg
Elég változó nálam 5-6-7 NB keret de a pete olyan 60-80%-a a keretnek a többi méz.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Napraforgó
HozzászólásElküldve: 2015.08.01. 18:09 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.04.07. 20:06
Hozzászólások: 95
Tartózkodási hely: Pest megye: Fót
Idén kihagytam a szotyit, de a méhek nem fogytak el és az anyák is szépen petéznek: Átlag 6 Nb keret fias.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Napraforgó
HozzászólásElküldve: 2015.08.01. 14:48 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2015.05.28. 06:51
Hozzászólások: 14
A fiasitassal hogy alltok. Nalam a Dadant-Blatt kereteket nem tolti ki. A nepesseg is megcsappant, nem tudom milyen telelo csaldok lesznek ezekbol. Erdekelne, hogy a NB kereten, milyen a fiasitas ilyen tajt, es hany kereten van.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Napraforgó
HozzászólásElküldve: 2015.07.31. 22:08 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2014.02.03. 14:31
Hozzászólások: 1054
Sajnos rossz volt rá az idő. Nálam az eleje jo volt adott egyet. De utánna jött a front össze vissza hüvös idő pont mikor a legszebb táblák virágoztak. Ragasztotta méheket rendesen elkoptak.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Napraforgó
HozzászólásElküldve: 2015.07.31. 12:00 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.03.20. 20:37
Hozzászólások: 891
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye
Elég gyenge lett az eredmény és a kijáró bogarak 70% is eltűnt vicc ez a napraforgó :(


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Napraforgó
HozzászólásElküldve: 2015.07.28. 14:37 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.03.20. 20:37
Hozzászólások: 891
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye
robi75 írta:
Jugoszláv medveölő. :D

Egyikkel sem szeretnék összefutni egy sötét sikátorban :lol:
Én még várok a szotyi végére ,de nem egy nagy durranás . :( 1 max 2kg naponta .


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Napraforgó
HozzászólásElküldve: 2015.07.28. 08:31 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.27. 16:34
Hozzászólások: 1024
Tartózkodási hely: Somogy
Nálam napraforgóról meglehetősen kevés virágpor jött be.
Szerintetek ennek mi lehet az oka?

_________________
Anti


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Napraforgó
HozzászólásElküldve: 2015.07.28. 06:43 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.04.02. 23:02
Hozzászólások: 297
Még szerencse , hogy napra alatt nem ilyen idő volt.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Napraforgó
HozzászólásElküldve: 2015.07.23. 19:18 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2015.01.13. 16:28
Hozzászólások: 96
Tartózkodási hely: Karcag
Szerencsére olyan helyen van,hogy szimatszörény kell hozzá :D


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Napraforgó
HozzászólásElküldve: 2015.07.23. 16:34 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2014.02.03. 14:31
Hozzászólások: 1054
Ês lapíts nehogy meglepjenek.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Napraforgó
HozzászólásElküldve: 2015.07.23. 13:44 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.06.24. 10:46
Hozzászólások: 419
Tartózkodási hely: Fejér megye
Binkó írta:
Egy aprócska kérdés!Amelyik tábla még most kezd nyílni(kb 30%-os nyílottság)attól mit lehet még várni ilyenkor?Jó aranykoronájú, jó kötött talaj.Fajtát nem tok.Van még másik kettő tábla amelyik még ki sincs nyílva...vagy 200ha.


A ki sincs nyílva lenne a befutó, vagy mégsem, ha lehetséges maradj az egyiken, a másikra meg vigyél 1-2
közepes családot, figyeld őket mérleggel, vagy a méztereket, tudni fogod.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Napraforgó
HozzászólásElküldve: 2015.07.23. 00:45 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2014.02.03. 14:31
Hozzászólások: 1054
Tükör írta:
Melyik?


Most esett le! :D :D :D :D :D


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Napraforgó
HozzászólásElküldve: 2015.07.22. 20:39 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2015.01.13. 16:28
Hozzászólások: 96
Tartózkodási hely: Karcag
Egy aprócska kérdés!Amelyik tábla még most kezd nyílni(kb 30%-os nyílottság)attól mit lehet még várni ilyenkor?Jó aranykoronájú, jó kötött talaj.Fajtát nem tok.Van még másik kettő tábla amelyik még ki sincs nyílva...vagy 200ha.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Napraforgó
HozzászólásElküldve: 2015.07.22. 18:20 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.03.15. 21:19
Hozzászólások: 357
Szép jószág! Mármint a kutyus.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1893 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 38  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 11 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.