Pontos idő: 2024.04.28. 01:14

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 353 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Facélia
HozzászólásElküldve: 2012.06.02. 20:05 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.14. 00:03
Hozzászólások: 1500
T

_________________
"Nem azért ír az ember, mert valamit mondani akar, hanem azért, mert van mit mondania"
(F. Scott Fitzgerald)


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Tomipapa 2012.08.02. 18:49-kor.

Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Facélia
HozzászólásElküldve: 2012.06.02. 19:43 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.12.23. 17:59
Hozzászólások: 553
Tartózkodási hely: Györ-Moson Sopron
Sziasztok!!
A magam részéről facéliát sem láttam már vagy 8-10 ÉVE A KÖZELBEN!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Facélia
HozzászólásElküldve: 2012.06.02. 19:41 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.15. 21:10
Hozzászólások: 2613
Tartózkodási hely: Kis-Magyar-Alföld
Győr-Moson-Sopron megye:
Facéliából mindössze 535 hektárt vetettek a gazdák (2009-ben 3300 ha volt).

Búcsút mondhatunk azt hiszem a facéliának. Pedig nagyon jó kis növény. Volt.

_________________
1/2NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Facélia
HozzászólásElküldve: 2012.01.04. 20:20 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.14. 00:03
Hozzászólások: 1500
T

_________________
"Nem azért ír az ember, mert valamit mondani akar, hanem azért, mert van mit mondania"
(F. Scott Fitzgerald)


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Tomipapa 2012.08.02. 18:51-kor.

Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Facélia
HozzászólásElküldve: 2012.01.04. 08:14 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.09.17. 18:03
Hozzászólások: 61
Tartózkodási hely: B-A-Z Megye
Igen,túl sok a ha!Egy a fix,a költség.Egy plusz lehetöségként szerintem,ha máskéntt csak etetés lenne,érdemes kipróbálni.
Nekem lett volna más legelö is akác után,de ahogy láttam,a facélia miatt rá se bagóztak.Ez kakukkfü és fehérhere volt százszor akkora területen,de csak a facélia után mentek rá.Ezért nem szabad szerintem kis területen ültetni,föleg ha van más.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Facélia
HozzászólásElküldve: 2012.01.03. 15:19 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2011.12.13. 09:42
Hozzászólások: 6
Sziasztok méhésztársak.
Ez az év lesz a 2. évem csak.
Furdal a kiváncsiság a facélia miatt,a szomszéd telkén legeltetjük a kecskéinket és van egy rész amin nem az kb 25mx25m-es terület.
Vetéshez érdekelne, hogy mindenképp mag ágyat kell készíteni neki vagy megpróbálhatom simán csak szórni kézzel?
Bocs ha hülye a kérdés.Várom a válaszokat.Köszi


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Facélia
HozzászólásElküldve: 2012.01.03. 10:06 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.05.14. 12:11
Hozzászólások: 714
Tartózkodási hely: BAZ Göncruszka
Mérlegelni kell. Ha valaki belevág a másodvetésű facéliába, akkor azt vagy jól vagy sehogy. Ha jól akarja valaki csinálni, az másodvetésnél is meglehetősen költséges, így fontos a körültekintő tervezés. Vetni csak korán betakarított táblára érdemes legkésőbb júni. 25-ig, aztán pedig imádkozni megfelelő mennyiségű csapadékért, hogy egyáltalán meginduljon a kelés. A virágzás augusztus 15-20 között megindul, a legnagyobb nyereség a virágpor és nem a méz (én igazán ezért javaslom) ill. a serkentés is jó ebben az időszakban. Amikor úgy gondolod, hogy bent van az élelem, elegendő a virágpor, akkor pedig egyszerűen be kell takarítani vagy tárcsázni, így nem nyújtod az anya aktivitását, hogy a záró atkakezeléseket is el tudd időben végezni. A dolog költséges, de jó és természetes.

_________________
sohajda levente


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Facélia
HozzászólásElküldve: 2012.01.02. 19:56 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
Én próbaképp vetettem 2010 június 17-én, zöldborsó után. Augusztus elején kezdett virágozni. A méhek 1 km-ről rendesen járták. Augusztus végén kevésbé. Nagyon sok függ az időjárástól. Nem tudom, van-e abban realitás, hogy így (aránylag korán) zöldborsó, esetleg árpa learatása után a gazda "odaadná" a földjét a méhésznek, hogy facélia zöldtrágyával feljavítsa. A méhész megvárná a virágzás végét, és lenne méze. Gondolom ez több okból sem gazdaságos, pedig jó lenne, ha az lenne.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Facélia
HozzászólásElküldve: 2012.01.02. 18:44 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.05.13. 21:14
Hozzászólások: 537
Tartózkodási hely: Baranya
Próbaképp másodvetésként én is vetettem 2 kis csomagot. Amit tapasztaltam, nagy szárasságban semmit se mézelt( nem járták a méhek, viszont a fagyokat jól birta). A virágzása eltartott Szept. közepétől kb. Nov. elejéig. A kép Nov.5.-én készült. Ahogyan tűzoltó is írta semmi értelme a másod vetésnek, méhészeti szempontból. Ha vetnék egy nagyobb területen, azt biztosan csakis kizárólag tavasszal tenném.


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Facélia
HozzászólásElküldve: 2012.01.02. 16:47 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
Szeptember közepére már bent kell, hogy legyen a telelő élelem. Így hiba lenne a facéliára alapozni a téli kaját a beérlelési problémák meg a bizonytalan időjárás miatt is.
A serkentésnek meg ilyenkor már semmi értelme. Sőt!

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Facélia
HozzászólásElküldve: 2012.01.02. 13:21 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2010.10.04. 20:31
Hozzászólások: 100
Tartózkodási hely: Jász Nagykun Szolnok megye
Tisztelt fórumtársak!

Érdeklődni szeretnék hogy megéri e facéliát vetni másodvetésként ősziárpa vagy búza után számolva az 50 napos virágzási időt szeptember közepére virágozna ki
ilyenkor ad még valamennyi nektárt vagy csak virágport esetleg kise virágzik már ilyenkor?
Válaszokat előrre is köszönöm.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Facélia
HozzászólásElküldve: 2011.12.12. 10:57 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.09.17. 18:03
Hozzászólások: 61
Tartózkodási hely: B-A-Z Megye
Én az idén tavasszal ültettem majd 1 hektárnyit!

6 kilot vetettem el kézzel,egy terepjáró után kötött betonoszloppal húztam el a földet!! :))(volt szőlős terület,meredek mint a fene! )
Április 15-én vetettem,kb egy hét múlva kelt!Nem gyomirtóztam,bár ajánlották rá a Pendigan-t,vagy a Stomp-ot!(vetés után közvetlenül!)A csapadék idejében jött mindig,de ahol sűrűbben került a földbe,ott sokkal kisebb lett a növény,ahol megmaradt a kb.20 cm táv,ott nagyon szép fejlett virágokat hozott!A gyomosodás is hasonlóan befolyásolta a növekedést,ezért sztem kell védekezni! Akác után 5-6 nappal kezdett virágozni,és kb. 4 hétig virágzott.összesen 5 családom volt,+ ezen szaporítottam még +2-t.Családonként a kicsik kivételével kb 15 kiló mézet gyűjtöttek róla!
Virágzás után bedolgoztam a földbe,de ez csapadék hiányában(itt napra óta nem esett)nem kelt ki,csak későn,szeptember eleje felé!Erre még járogattak,csak az a baj,hogy más méhek is!(atkafertőzés)

Ha több család lesz,esetleg akác utáni szaporításra jó lesz ,de másra nem.Nagyon csapadék és gyomfüggő,s más méhek is özönlenek rá,ami az atkafertőzés veszélyét szerintem nagyon megnöveli!(Mondom ezt kemény fél év "tapasztalattal"!Ha nem így van,az öreg méhészek javítsanak ki!) :))


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Facélia
HozzászólásElküldve: 2011.12.12. 09:46 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2011.12.07. 08:52
Hozzászólások: 8
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar megye
Tomipapa írta:
Jandi írta:
További kérdésem lenne....
Mennyi magot érdemes vetni 1 ha-ba?? A szakirodalomban olvastam többféle adatot is..... No, meg vajon mennyi mézet tudnak behozni róla a méhek??? Persze, sok mindentől függ ez, de mégis. Mivel ezzel kapcsolatosan is olvastam elég sokféle adatot. Nyilván, sok mindentől függ, de esetleg valaki tudna írni egy határt hogy, kb. mennyi a minimum amit be tudnak hozni, és mennyi a maximum?
Nagyon szépen köszönöm a választ előre is!

Jandi!

A vetőmag-mennyiséggel kapcsolatban az irányszám hektáronként 8-10 millió csíra. Ha képben vagyunk, s tudjuk, hogy a facélia ezermag-tömege 1,4-1,8 gramm, akkor már csak azt kell tudjuk, hogy vetőmagunk milyen használati értékkel bír, ha az 90 %-os, nem hibázunk, amennyiben 10-15kg/ha mennyiséggel vetjük. Ez a mennyiség vetőmag-előállítás esetén 8-10 kg/ha, hiszen ekkor 24 cm-es sortávval dolgozunk, míg zöldtrágya előállítás céljából a 12 cm-es sortáv az irányadó. A vetőmagtermesztéshez elegendő az 5-6 millió csíra hektáronként.

Ha kérdéseid lennének a kultúrával kapcsolatban, nagyon szívesen válaszolok, de segíteni tud néked Plebanos is, ők foglalkoznak/foglalkoztak facélia termesztésével, eképp kellően autentikus adatokkal szolgálhat véle kapcsolatban.

A várható mézhozamot illetően 200-250 kg várható hektáronként (ezért javasolják 4-6 családdal telepíteni hektárját), de arra ügyelned kell, hogy a gyomosodás nagymértékben befolyásolhatja a mézelést, eképp amondó vagyok, hogy arra erőst ügyelj! Egyébként is az ilyen kérdésekre akkor szeretnék válaszolni, amennyiben sikerrel abszolváltam a "látnokképző" OKJ-s képzést, mert a facéliánál a csapadékviszonyok is meghatározók, s Dávid úrral ellentétben (a jelenlegi látnok-képzettségi szintemen) hiteles jóslásokba nem szívesen bocsájtkoznék...

Üdv:Tomipapa


Köszönöm a tanácsot!

_________________
Minden út az első lépéssel kezdődik.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Facélia
HozzászólásElküldve: 2011.12.11. 21:18 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
Több helyen írják a hektáronkénti 1 tonnás méztermést, de az biztos erős túlzás. Vagy félreértik a szerzők a szakemberek írásait, és ez az érték az elméleti nektártermelés lehet.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Facélia
HozzászólásElküldve: 2011.12.11. 13:40 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.14. 00:03
Hozzászólások: 1500
T

_________________
"Nem azért ír az ember, mert valamit mondani akar, hanem azért, mert van mit mondania"
(F. Scott Fitzgerald)


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Tomipapa 2012.08.02. 18:53-kor.

Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Facélia
HozzászólásElküldve: 2011.12.11. 13:07 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2011.12.07. 08:52
Hozzászólások: 8
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar megye
További kérdésem lenne....
Mennyi magot érdemes vetni 1 ha-ba?? A szakirodalomban olvastam többféle adatot is..... No, meg vajon mennyi mézet tudnak behozni róla a méhek??? Persze, sok mindentől függ ez, de mégis. Mivel ezzel kapcsolatosan is olvastam elég sokféle adatot. Nyilván, sok mindentől függ, de esetleg valaki tudna írni egy határt hogy, kb. mennyi a minimum amit be tudnak hozni, és mennyi a maximum?
Nagyon szépen köszönöm a választ előre is!

_________________
Minden út az első lépéssel kezdődik.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Facélia
HozzászólásElküldve: 2011.12.08. 10:12 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2011.12.07. 08:52
Hozzászólások: 8
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar megye
Nagyon szépen köszönöm a segítséget, tanácsokat!
Már olvasgattam a facélia után, és ezt a növényt találtam a legmegfelelőbbnek arra a kis területre, amely nekünk van. Szerencsére föl van kerítve, így remélhetőleg, nem lesznek hívatlan vendégek, ha csak más méhekkel nem számolok, amelyek arra tévednek.
A talaj előkészítésével nem lesz gond, a vetéssel sakkozunk mi is, de valószínűleg szakaszosan fogjuk vetni, hogy minél tovább virágozzon folyamatosan.
1 ha kb. 4-5 családdal számolunk mi is.

_________________
Minden út az első lépéssel kezdődik.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Facélia
HozzászólásElküldve: 2011.12.07. 11:45 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.05.14. 12:11
Hozzászólások: 714
Tartózkodási hely: BAZ Göncruszka
Igen, fontos kérdés, hogy hány családdal számolsz eyg hektárra. Mi átlagban 4 családot számolunk, ez alapján vetünk április 20. után. Fontos a vetés előtti talajfeltöltés és a lombtrágya (mi 3-szor lomb trágyázunk), ha bőséges mézelést szeretnél. A virágzás a mi vidékünkön kb 7 hét.

_________________
sohajda levente


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Facélia
HozzászólásElküldve: 2011.12.07. 11:29 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.08.15. 13:51
Hozzászólások: 112
Tartózkodási hely: nyiregyháza
Jandi írta:
Üdv mindenkinek!
Új tag vagyok, és most szeretnék méhészkedésbe fogni.
Azt szeretném megkérdezni, hogy érdemes-e most elvetni a facéliát? Kb. 1 ha területem van, hajdú-biharban.
Előre is köszönöm a választ!

Szia Jandi!
Mielőtt vetésre adtam a fejem sokat olvastam erről a növényről. Javaslom tedd ezt Te is. Én az akác utáni időszakra igyekeztem a virágzást időzíteni. Most nincs nálam a füzet amibe leírtam a történéseket, de úgy emlékszem, hogy május elején vetettük. Kicsit várni kellett a kelésre,de utána mindenben igaza volt a szakirodalomnak. Lucerna vetőgéppel vetettük. Szépen járták a méhek, igaz nem csak az enyémek. Elég sokáig is virágzott, még vagy 4 nap lett volna, de a parlagfű felkapott benne és a büntetéstől félve egy csendes este felé szárzúzóval letakarítottuk. Ebben a növényben még az is jó, hogy a hordásban szegény időszakokra lehet ütemezni a virágzását, de a vetési idővel kel játszani. Sok ugaroltatott földbe kéne vetni, mert nem csak nem engedné a gyomokat elszaporodni, hanem a gyökerén lévő gumócskák javítják a talajt.

_________________
Azt az embert barátodnak nevezheted aki mindent tud rólad és mégis szeret!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Facélia
HozzászólásElküldve: 2011.12.07. 11:25 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Azon felül, hogy bár olvastam ezt azt a facéliáról nem vagyok tisztában a termelésével kapcsolatban, de mindenféleképpen csak eldugott területen ajánlom a vetését, mert egyébként meglepik a méhészek az az 1 hektárocskát is és csak a bosszankodás lesz vele.

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Facélia
HozzászólásElküldve: 2011.12.07. 11:01 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2011.12.07. 08:52
Hozzászólások: 8
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar megye
Üdv mindenkinek!
Új tag vagyok, és most szeretnék méhészkedésbe fogni.
Azt szeretném megkérdezni, hogy érdemes-e most elvetni a facéliát? Kb. 1 ha területem van, hajdú-biharban.
Előre is köszönöm a választ!

_________________
Minden út az első lépéssel kezdődik.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Facélia
HozzászólásElküldve: 2011.07.21. 11:45 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.05.19. 10:43
Hozzászólások: 1724
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun
torzo52 írta:
Képet is teszek majd fel a vetésemről (kézzel csináltam, mint ahogy azt régen szokták) később, mert most, technikai okai vannak.


Üdv Győző!

Ha az időd és a technika engedi feltennéd a képeket, esetleg ha lenne későbbi azt is szívesen megnézném.

_________________
A súlytalan aki nem akarja megmondani a "valót" :-)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Facélia
HozzászólásElküldve: 2011.07.10. 16:07 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.04.23. 08:28
Hozzászólások: 44
Tartózkodási hely: Civitas Fortissima
ampervadasz írta:
Most volt időm kipergetni a facélián leszöktetett fiókjaimat.Hát meglepődtem...Vöröses fekete a mézem.Próbaképp teletöltöttem egy üveget és nem látni át rajta.
A facélia mellett közvetlenül volt egy nem nylíó napraforgó tábla,ami erősen levéltetves volt.Ez lehetett a mézharmatom forrása?


Akkor szerintetek a vöröses fekete facéliás mézharmatom lehet egy nem nyíló erősen levéltetves napraforgó tábláról?

_________________
ampervadasz


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Facélia
HozzászólásElküldve: 2011.07.10. 15:50 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.15. 21:10
Hozzászólások: 2613
Tartózkodási hely: Kis-Magyar-Alföld
axxiant írta:
Szia Győző!
Nálunk a facélia színe majd olyan mint az akác,valamivel sötétebb csak.
Ez relatíve tiszta facélia mert más nem nyílott abban az időben a környéken.
Üdv. Axx.
---------------------------------------------------------------------------------
Az élet az erőfeszítéseket díjazza nem a kifogásokat.

Detto!

_________________
1/2NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Facélia
HozzászólásElküldve: 2011.07.10. 15:39 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2010.02.04. 18:29
Hozzászólások: 881
Tartózkodási hely: Veszprém
Szia Győző!
Nálunk a facélia színe majd olyan mint az akác,valamivel sötétebb csak.
Ez relatíve tiszta facélia mert más nem nyílott abban az időben a környéken.
Üdv. Axx.
---------------------------------------------------------------------------------
Az élet az erőfeszítéseket díjazza nem a kifogásokat.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Facélia
HozzászólásElküldve: 2011.07.10. 15:27 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.04.23. 08:28
Hozzászólások: 44
Tartózkodási hely: Civitas Fortissima
torzo52 írta:

Az lenne a kérdésem, hogy milyen színe van a méznek. Ma kipergettem a hársat és túl sötétnek találtam. Lehetséges, hogy belehordták a facéliát is?


Most volt időm kipergetni a facélián leszöktetett fiókjaimat.Hát meglepődtem...Vöröses fekete a mézem.Próbaképp teletöltöttem egy üveget és nem látni át rajta.
A facélia mellett közvetlenül volt egy nem nylíó napraforgó tábla,ami erősen levéltetves volt.Ez lehetett a mézharmatom forrása?

_________________
ampervadasz


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Facélia
HozzászólásElküldve: 2011.07.07. 20:32 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2640
torzo52 írta:

Az írás amit olvastam optimális esetet ír le. Ha ténylegesen lead 300-1000 kg/ hektár, akkor az azt feltételezi, hogy nem csak 3 -5 családot bír el, mivel ennyi tényleg nem képes azt a mennyiséget behordani. De 40 család már igen!

Győző!
Plebánosnak írtam már régen, hogy én kb. 15-20 évvel voltam abban a stádiumban, hogy méhlegelő telepítéseket csináljak. Ebben természetesen első volt a facélia. De próbálkoztam fehér szamárkenyérrel kezdve, erdei mácsonyán át a szúrós gyöngyajak, mezei varfű, réti imola, erdei deréce,terjőke kígyósziszen keresztül sok mindennel. Mindazokkal, ami a régi vaskos Halmágyi-Keresztesi Méhlegelő című könyvben 100 kg-nál több hektáronkénti mézhozamot írt. Szóval a facéliám törpe lett, annyi mézet adott, hogy pörgetni lehetett róla. Mármint az akácot , kutatás nélkül. De egy aranykorona alatti volt a föld. Plebanos ezekben a dolgokban sokkal előrébb jutott, érdemes megfogadni a tanácsait. Azonban én más növényben látnék fantáziát. Ez a lózsálya. Szerintem a Zselicben is van, mert a mecsekben megtalálható. Évelő (egyszer kell elvetni), kaszálással szabályozható a virágzása, akác végétől októberig. nagyon jó nektártermelő sovány talajon is. Nekem ott bukott meg, hogy a kézi maggyűjtés egy bizonyos terület felett már nagyon munkaigényes, kombájnolásnak viszont kicsi. Különben a facélia nem mérhető hozzá gazdaságossági szempontból.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Facélia
HozzászólásElküldve: 2011.07.07. 13:12 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.05.14. 12:11
Hozzászólások: 714
Tartózkodási hely: BAZ Göncruszka
Olyan facélia táblát én még nem láttam, ami hektáronként 40 családot elbírt volna. Mi 100 családra számolunk 40-50 hektárt, jó idő esetén 25kg lejött családonként és benn is tudtunk hagyni még kb 10-12kg, ennél jobbról én nem tudok beszámolni.

_________________
sohajda levente


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Facélia
HozzászólásElküldve: 2011.07.05. 19:20 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2009.02.15. 07:26
Hozzászólások: 1274
Tartózkodási hely: Kaposvár
plebanos írta:
Csalánosi írta:
torzo52 írta:
Én is azt olvastam róla, hogy optimális esetben 8 mázsát is ad hektáronként. Az idén csak próba képen vetettem, de a tapasztalatok azt mutatják, hogy a lányok bizony forró csókot is adnak, amiért vetettem, mert közel van, így sokat tudnak fordulni róla. Csak az a baj, hogy ezt csípések formájában teszik. De, azért bírom őket! Jövőre tervezem a környékemben található parlagok hasznosítását, ami nekem haszon a tulajnak meg pénzmegtakarítás, mert nem kell félnie a bírságtól. Ha mindent össze számolok, akkor 3 hektár összejönne egy 1 km körben.Tudjátok erre sok az osztatlan közös és mindenkinek, csak apró kis zsebkendőnyi parcelláik vannak, így senki sem tud mit kezdeni vele, a másik dolog pedig az, hogy legtöbbjüknek a gazdája öreg, így már nem tudja művelni, vagy már nem él, és az utódokat meg nem érdekli a föld.


Elgondolkodtató amit írsz okos az ötlet, de mit csinálsz a facéliával virágzás után?


Nem elkedvetleníteni akarlak, de ez ennyire nem egyszerű. A facélia igényli a jó talaj előkészítést és feltöltést ( ez nem olcsó dolog). 12kg/ha magot optimális mélységben kell letenni, aminek aztán be kell áznia. Kelés előtt gyomirtás, aztán három leveles állapotban lombtrágya, majd virágzás előtt közvetlenül újra, hogy a szár középső részéről is meginduljon. Ettől a veteménytől várható beázott talajon 30 C alatti hőmérséklet mellett jó mézelés, de nem 800kg/ha. Gondolkodjunk, kb 3-5 családot bír el egy hektár, a 800kg-hoz családonként 160kg kellene hordani... na ilyet mi még nem tapasztaltunk.


Szervusz!


Idézet:
Gondolkodjunk, kb 3-5 családot bír el egy hektár, a 800kg-hoz családonként 160kg kellene hordani... na ilyet mi még nem tapasztaltunk.


Az írás amit olvastam optimális esetet ír le. Ha ténylegesen lead 300-1000 kg/ hektár, akkor az azt feltételezi, hogy nem csak 3 -5 családot bír el, mivel ennyi tényleg nem képes azt a mennyiséget behordani. De 40 család már igen!

_________________
A természet nem szegi meg törvényét, csak az ember!
Nem a világ rossz, hanem az ember teszi azzá!
__________________________
torzo52 (Győző)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Facélia
HozzászólásElküldve: 2011.07.05. 19:17 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.06.24. 10:46
Hozzászólások: 419
Tartózkodási hely: Fejér megye
Ezek mondjuk nem baráti árak, max mínusz 10-20% és reális. Bár helyfüggő nagyon, de az előttem szóló által leírt árak
nálunk jó 10 éve voltak aktuálisak. Mondjuk a vetőmag engem érdekelne, ugyanis én 850Ft/kg-os áron jutottam hozzá.

http://www.haszon.hu/agrar/mezogepek/62 ... munka.html


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Facélia
HozzászólásElküldve: 2011.07.05. 14:11 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2009.02.15. 07:26
Hozzászólások: 1274
Tartózkodási hely: Kaposvár
Csalánosi írta:
torzo52 írta:
Én is azt olvastam róla, hogy optimális esetben 8 mázsát is ad hektáronként. Az idén csak próba képen vetettem, de a tapasztalatok azt mutatják, hogy a lányok bizony forró csókot is adnak, amiért vetettem, mert közel van, így sokat tudnak fordulni róla. Csak az a baj, hogy ezt csípések formájában teszik. De, azért bírom őket! Jövőre tervezem a környékemben található parlagok hasznosítását, ami nekem haszon a tulajnak meg pénzmegtakarítás, mert nem kell félnie a bírságtól. Ha mindent össze számolok, akkor 3 hektár összejönne egy 1 km körben.Tudjátok erre sok az osztatlan közös és mindenkinek, csak apró kis zsebkendőnyi parcelláik vannak, így senki sem tud mit kezdeni vele, a másik dolog pedig az, hogy legtöbbjüknek a gazdája öreg, így már nem tudja művelni, vagy már nem él, és az utódokat meg nem érdekli a föld.


Elgondolkodtató amit írsz okos az ötlet, de mit csinálsz a facéliával virágzás után?


Szervusz!

Hogy mit csinálok a virágzás után? Megvárom míg beérik a mag és learattatom, vagy betárcsáztatom és márciusban újra kel. Az a jó ebben a növényben, hogy tulajdonképpen évi két, de akár három alkalommal is tudsz róla mézeltetni, (igaz, hogy a tavaszi az beleérik az akácba) illetve ha akarsz, akkor magot is termelhetsz, aminek 600Ft kilója. Én is ennyiért vetem az idén. Az átlagos hektáronkénti megtermés 300-800 kg. Ebből, ha kell a szükséges cukrot megtudod venni minden évben. Ez sem megvetendő hozam a részéről! Utána néztem egy két dolognak.A méhlegelő kialakításánál érdemes a területet szakaszolva vetni, mert akkor akár 5-6 hónapon keresztül virágzó facéliát találnak a méhek. A facélia méztermelő képessége – irodalmi adatok szerint – egységnyi területről az akác után a második legmagasabb. Egy hektár területről 300-1.000 kg méz gyűjthető be. Szakaszos vetéssel elérhető, hogy a méhészek a költséges vonulási, áttelepülési költségei mérséklődnek, és biztos, értékes legelőhöz juthatnak. Nagyon értékes növény! Közben plébános írását olvasva neki mondanám, hogy az adatokat nem az ujjamból szoptam. Ha hazudtak, akkor én is! Egyébként én tavaszi szántás után, ami messze nem olyan jó mint az őszi, kézzel vetettem el, majd betárcsáztam a barátom gépével. Látni kellet volna, hogy micsoda göröngyök voltak benne. De hála Istennek másnap kapott egy jó kis esőt, ami megadta a löketet a keléshez. Nem sajnáltam a magot, így jó sűrű lett szinte egy szőnyegszerű látványt nyújt. Ígértem képet, amit hamarosan felteszek, csak most technikai akadálya van. Osszál szorozzál, és ha úgy gondolod, meg lehetőséged is van, akkor vágj bele. Sok föld van parlagon.

Itt, a talaj előkészítésénél lehetnek más számok, mivel nem tudom a dátumot, hogy mikor írták.

talaj előkészítés (kompaktor + henger) 6.800 Ft

vetés + henger 5.300 Ft

vetőmagköltség (12 kg/ha) 4.800 Ft

nyári önfelújítás (nehéz tárcsa) 5.000 Ft

műtrágya + kiszórás 4.500 Ft

őszi mélyszántás 10.000 Ft

Összesen : 36.400 Ft/ha

A facélia legfontosabb vetési adatai
Vetésidők:
kora tavasz (magnak) III. 15-30.
késő tavasz (méhlegelőnek) IV. 1-30.
másodvetés (zöldtrágyának
és méhlegelőnek) V. 1. – VII. 30.
őszi vetés IX. 10-30.
Sortávolság 12 cm takarmánynak
24-36 cm méhlegelőnek
Vetésmélység 2-3 cm
Csíraszám 450-550 db/m2
Ezermagtömeg 1,4-1,8 g
Csírázóképesség 85% legalább
Tisztaság 96% legalább
Nedvességtartalom 12% legfeljebb
Virágzási idők a vetés ideje szerint
márciusi vetésű virágzás 11 hétre
áprilisi vetésű virágzás 7-8 hétre
májustól augusztusig virágzás 6 hétre
őszi vetésű virágzás májusban.

_________________
A természet nem szegi meg törvényét, csak az ember!
Nem a világ rossz, hanem az ember teszi azzá!
__________________________
torzo52 (Győző)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Facélia
HozzászólásElküldve: 2011.07.05. 13:26 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.05.14. 12:11
Hozzászólások: 714
Tartózkodási hely: BAZ Göncruszka
Csalánosi írta:
torzo52 írta:
Én is azt olvastam róla, hogy optimális esetben 8 mázsát is ad hektáronként. Az idén csak próba képen vetettem, de a tapasztalatok azt mutatják, hogy a lányok bizony forró csókot is adnak, amiért vetettem, mert közel van, így sokat tudnak fordulni róla. Csak az a baj, hogy ezt csípések formájában teszik. De, azért bírom őket! Jövőre tervezem a környékemben található parlagok hasznosítását, ami nekem haszon a tulajnak meg pénzmegtakarítás, mert nem kell félnie a bírságtól. Ha mindent össze számolok, akkor 3 hektár összejönne egy 1 km körben.Tudjátok erre sok az osztatlan közös és mindenkinek, csak apró kis zsebkendőnyi parcelláik vannak, így senki sem tud mit kezdeni vele, a másik dolog pedig az, hogy legtöbbjüknek a gazdája öreg, így már nem tudja művelni, vagy már nem él, és az utódokat meg nem érdekli a föld.


Elgondolkodtató amit írsz okos az ötlet, de mit csinálsz a facéliával virágzás után?


Nem elkedvetleníteni akarlak, de ez ennyire nem egyszerű. A facélia igényli a jó talaj előkészítést és feltöltést ( ez nem olcsó dolog). 12kg/ha magot optimális mélységben kell letenni, aminek aztán be kell áznia. Kelés előtt gyomirtás, aztán három leveles állapotban lombtrágya, majd virágzás előtt közvetlenül újra, hogy a szár középső részéről is meginduljon. Ettől a veteménytől várható beázott talajon 30 C alatti hőmérséklet mellett jó mézelés, de nem 800kg/ha. Gondolkodjunk, kb 3-5 családot bír el egy hektár, a 800kg-hoz családonként 160kg kellene hordani... na ilyet mi még nem tapasztaltunk.

_________________
sohajda levente


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Facélia
HozzászólásElküldve: 2011.07.05. 11:25 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.05.19. 10:43
Hozzászólások: 1724
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun
torzo52 írta:
Én is azt olvastam róla, hogy optimális esetben 8 mázsát is ad hektáronként. Az idén csak próba képen vetettem, de a tapasztalatok azt mutatják, hogy a lányok bizony forró csókot is adnak, amiért vetettem, mert közel van, így sokat tudnak fordulni róla. Csak az a baj, hogy ezt csípések formájában teszik. De, azért bírom őket! Jövőre tervezem a környékemben található parlagok hasznosítását, ami nekem haszon a tulajnak meg pénzmegtakarítás, mert nem kell félnie a bírságtól. Ha mindent össze számolok, akkor 3 hektár összejönne egy 1 km körben.Tudjátok erre sok az osztatlan közös és mindenkinek, csak apró kis zsebkendőnyi parcelláik vannak, így senki sem tud mit kezdeni vele, a másik dolog pedig az, hogy legtöbbjüknek a gazdája öreg, így már nem tudja művelni, vagy már nem él, és az utódokat meg nem érdekli a föld.


Elgondolkodtató amit írsz okos az ötlet, de mit csinálsz a facéliával virágzás után?

_________________
A súlytalan aki nem akarja megmondani a "valót" :-)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Facélia
HozzászólásElküldve: 2011.07.05. 06:09 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2009.02.15. 07:26
Hozzászólások: 1274
Tartózkodási hely: Kaposvár
Tükör írta:
Tomi írta:
Nálunk a facélia általában világos színű,kissé homályos. .


Ilyen az mindenütt ha tiszta.
Egyszer nagyon régen nekem is sikerült pergetnem róla vagy 25 kilós átlagot!
Felénk jól mézelne ha vetnének!


Szervusz!

Idézet:
Egyszer nagyon régen nekem is sikerült pergetnem róla vagy 25 kilós átlagot!


Én is azt olvastam róla, hogy optimális esetben 8 mázsát is ad hektáronként. Az idén csak próba képen vetettem, de a tapasztalatok azt mutatják, hogy a lányok bizony forró csókot is adnak, amiért vetettem, mert közel van, így sokat tudnak fordulni róla. Csak az a baj, hogy ezt csípések formájában teszik. De, azért bírom őket! Jövőre tervezem a környékemben található parlagok hasznosítását, ami nekem haszon a tulajnak meg pénzmegtakarítás, mert nem kell félnie a bírságtól. Ha mindent össze számolok, akkor 3 hektár összejönne egy 1 km körben.Tudjátok erre sok az osztatlan közös és mindenkinek, csak apró kis zsebkendőnyi parcelláik vannak, így senki sem tud mit kezdeni vele, a másik dolog pedig az, hogy legtöbbjüknek a gazdája öreg, így már nem tudja művelni, vagy már nem él, és az utódokat meg nem érdekli a föld.

Idézet:
Felénk jól mézelne ha vetnének!


Nem tudom, hogy milyen az ideális föld a facéliának, de itt felénk gyönyörűen virágzik rajta!
Gondolom, hogy jó föld lehet, mert régen ezt a részt Vitézteleknek hívták, mivel azok kaptak itt földet, akik háborúban, és a kommunista diktatúra idején hősiességükkel kitűnt katonák voltak, valamint a hősi halottak özvegyeit és árváit, anyagi és erkölcsi elismerésben kellett részesíteni, kárpótlásul a mérhetetlen szenvedésekért és a veszteségért. Képet is teszek majd fel a vetésemről (kézzel csináltam, mint ahogy azt régen szokták) később, mert most, technikai okai vannak.

_________________
A természet nem szegi meg törvényét, csak az ember!
Nem a világ rossz, hanem az ember teszi azzá!
__________________________
torzo52 (Győző)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Facélia
HozzászólásElküldve: 2011.07.05. 05:18 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2009.02.15. 07:26
Hozzászólások: 1274
Tartózkodási hely: Kaposvár
Tomi írta:
torzo52 írta:
Szervusz Tomi!

Úgy vélem, hogy te otthon vagy a facéliát illetően, vagy legalább is láttál már belőle kipörgetett mézet. Az lenne a kérdésem, hogy milyen színe van a méznek. Azért kérdem, mert az idén én is vetettem a méhes mellé és járják is rendesen. Ma kipergettem a hársat és túl sötétnek találtam. Lehetséges, hogy belehordták a facéliát is?

Üdv Győző!
Nálunk a facélia általában világos színű,kissé homályos. Szerintem nem attól sötétedett be a mézed,hozzáteszem,hogy pl tavaly Fehérváron csodálkozva néztem,hogy milyen sötét mézet árultak facéliaméznek. Én még csak boltban láttam hársmézet,de a facéliánk annál világosabb.


Szervusz!
Idézet:
Szerintem nem attól sötétedett be a mézed,


Akkor hordhattak bele napraforgót? Mert az idén először vetettek erre nem is keveset.

_________________
A természet nem szegi meg törvényét, csak az ember!
Nem a világ rossz, hanem az ember teszi azzá!
__________________________
torzo52 (Győző)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Facélia
HozzászólásElküldve: 2011.07.04. 22:34 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Tomi írta:
Nálunk a facélia általában világos színű,kissé homályos. .


Ilyen az mindenütt ha tiszta.
Egyszer nagyon régen nekem is sikerült pergetnem róla vagy 25 kilós átlagot!
Felénk jól mézelne ha vetnének!

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Facélia
HozzászólásElküldve: 2011.07.04. 20:39 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.15. 21:10
Hozzászólások: 2613
Tartózkodási hely: Kis-Magyar-Alföld
torzo52 írta:
Szervusz Tomi!

Úgy vélem, hogy te otthon vagy a facéliát illetően, vagy legalább is láttál már belőle kipörgetett mézet. Az lenne a kérdésem, hogy milyen színe van a méznek. Azért kérdem, mert az idén én is vetettem a méhes mellé és járják is rendesen. Ma kipergettem a hársat és túl sötétnek találtam. Lehetséges, hogy belehordták a facéliát is?

Üdv Győző!
Nálunk a facélia általában világos színű,kissé homályos. Szerintem nem attól sötétedett be a mézed,hozzáteszem,hogy pl tavaly Fehérváron csodálkozva néztem,hogy milyen sötét mézet árultak facéliaméznek. Én még csak boltban láttam hársmézet,de a facéliánk annál világosabb.

_________________
1/2NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Facélia
HozzászólásElküldve: 2011.07.04. 20:14 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2009.02.15. 07:26
Hozzászólások: 1274
Tartózkodási hely: Kaposvár
Szervusz Tomi!

Úgy vélem, hogy te otthon vagy a facéliát illetően, vagy legalább is láttál már belőle kipörgetett mézet. Az lenne a kérdésem, hogy milyen színe van a méznek. Azért kérdem, mert az idén én is vetettem a méhes mellé és járják is rendesen. Ma kipergettem a hársat és túl sötétnek találtam. Lehetséges, hogy belehordták a facéliát is?

_________________
A természet nem szegi meg törvényét, csak az ember!
Nem a világ rossz, hanem az ember teszi azzá!
__________________________
torzo52 (Győző)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Facélia
HozzászólásElküldve: 2011.06.28. 15:10 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.15. 21:10
Hozzászólások: 2613
Tartózkodási hely: Kis-Magyar-Alföld
ampervadasz írta:
Tomi írta:
Ha nem vagyok indiszkrét, tudnátok facélia eredményeket írni? Állítólag nagyon gyenge volt idén.Vagy a családszám volt sok.


Nógrádban,nem a legjobb minőségű talajba vetett 25ha facéliáról bő 1 fiók (1/2NB) méz lett családonként.
Nem volt túlterhelve a terület,csak ketten voltunk rajta 100 családdal.Legközelebbi méhész 4km-re volt rajtunk kívül.
4-5 nappal hamarabb is kitelepedhettünk volna.Lehet,hogy ez -5kg mézet jelentett családonként??

Na csak azért kérdezem,mert a Kisalföldön állítólag cudar eredmények születtek.Sokan lettek mínuszban.

_________________
1/2NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Facélia
HozzászólásElküldve: 2011.06.27. 19:42 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.04.23. 08:28
Hozzászólások: 44
Tartózkodási hely: Civitas Fortissima
Tomi írta:
Ha nem vagyok indiszkrét, tudnátok facélia eredményeket írni? Állítólag nagyon gyenge volt idén.Vagy a családszám volt sok.


Nógrádban,nem a legjobb minőségű talajba vetett 25ha facéliáról bő 1 fiók (1/2NB) méz lett családonként.
Nem volt túlterhelve a terület,csak ketten voltunk rajta 100 családdal.Legközelebbi méhész 4km-re volt rajtunk kívül.
4-5 nappal hamarabb is kitelepedhettünk volna.Lehet,hogy ez -5kg mézet jelentett családonként??

_________________
ampervadasz


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Facélia
HozzászólásElküldve: 2011.06.26. 12:14 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.15. 21:10
Hozzászólások: 2613
Tartózkodási hely: Kis-Magyar-Alföld
Ha nem vagyok indiszkrét, tudnátok facélia eredményeket írni? Állítólag nagyon gyenge volt idén.Vagy a családszám volt sok.

_________________
1/2NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Facélia
HozzászólásElküldve: 2011.06.19. 14:49 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.02.06. 12:26
Hozzászólások: 107
Tartózkodási hely: Békés megye
pter írta:
A tarlókat hamar feltárcsázzák, ezért nincs tarlóvirág. (De minek tárcsázzák fel? Erre még soha nem kaptam igazán elfogadható magyarázatot.)


A pontos magyarázatot itt megtalálod:
Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény 17. § (4) bekezdése
"(4) A földhasználó köteles az adott év június 30. napjáig az ingatlanon a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozni, és ezt követően ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani."
Persze vannak enek ellenőrző pocokjai, akik begyüjtik a büntetési tételeket ennek elmulasztása esetén. Nem is akármenyit. Ha fekete a főld nem csatangolja a kopó, ha zőld akkor fékez és keresi a parlagfüvet és talál is mert hát előre közlik a begyüjtendő birság öszegét.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Facélia
HozzászólásElküldve: 2011.06.19. 12:29 
tsanyi írta:
pter írta:
tsanyi írta:
Pter! Az általad kedvelt vaddohány az alacsony AK értékű homokon szinte visszaszoríthatatlan, nálunk a szintén alacsony AK-ju agyagon köszöni eltengődik ......
Köszi, de azt hiszem ez közismert.

Akkor ez mire volt jó?????
pter írta:
kiss írta:
Tiszteletem mindenkinek. Azt szeretném megkérdezni hogy van egy legelő, 13 aranykoronás. Gondolom akkor jó termőtalaj. Szóval. Legelőként nincs használva, meg úgy általában semmire sem. Max kaszálnak róla innen onnan. Ideális termőtalaj lehet-e a facéliának ez a terület? Víz is van. Tavasszal még belvíz is, de elférnék tőle. 10 családnak mekkora terület az optimális? Persze a rátelepülést nem számolva.
13 aranykoronás föld még nem jó termőföld. A jó termőföldek 20 aranykorona fölöttiek.

Akkor lennének térségek, majdnem megyék ahol nem lenne termőföld.
Le kéne állni a felesleges kötekedéssel!
Szerintem
Senki nem kötekedett veled. (Inkább fordítva érezték ezt többen.)

Senki nem azt mondta, hogy a gyenge termőképességű földeken nem kell termelni semmit, hiszen vannak növények amelyek nem igényesek, ill. vannak, amelyek nem hálálják meg olyan arányban a jó termőföldet, mint a búza és kukorica. Te magad írod, hogy a gyenge termőképességű (5-10 aranykoronás) homokon (Istennek hála!) kiválóan mézel a vaddohány. Bár lenne más gazdasági haszna is, akkor nem üldöznék annyira.

Nyári legelővel nagy bajban vagyunk az Alföldön, hiszen a vaddohány csak a homokon mézel, a napraforgónak csak néhány fajtája mézel jól és az is csak jófajta fekete földeken. Lucerna terület nagyon kevés mert az állattartás alig van. Másfajta pillangóst se nagyon vetnek. Hajdina elvétve van az országban, pedig az is hálás mézelő növény. A tarlókat hamar feltárcsázzák, ezért nincs tarlóvirág. (De minek tárcsázzák fel? Erre még soha nem kaptam igazán elfogadható magyarázatot.) A legelőket, kaszálókat hol feltörik, hol elhagyják, de nem rendszeresen gondozzák. Ha lenne dohány vagy máktermesztés nagyobb területen az is segítene, de nincs. Július végétől a legtöbb méhész számára betelelésre marad a cukros zsák.


Vissza a tetejére
  
 
 Hozzászólás témája: Re: Facélia
HozzászólásElküldve: 2011.06.19. 11:54 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6279
Tartózkodási hely: Észak-Zala
kiss írta:
TSanyi Abszolút nem sértődtem meg. Nem is gondoltam hogy úgy tűnhet. Minden infót köszönettel olvasok. Ezt sem tudtam hogy van ilyen lehetőség is amit írtál, de nagyon örülök neki. A fákkal kapcsolatban nem értettem tisztán a mondandódat. Kell vagy nem?

Természetesen fákkal együtt gondoltam, mivel azok is nektárjukkal és virágporukkal színesítik a méhlegelőt.
A fák és ezek a válogatott lágyszárúak egész szezonra természetes legelőt biztosítanának a Te és a környékbeli méhészek méheinek.
A természetes hordást pedig tökéletesen nem lehet pótolni.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Facélia
HozzászólásElküldve: 2011.06.19. 10:07 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2010.01.14. 17:59
Hozzászólások: 23
Tartózkodási hely: SZ-SZ-B. Gyulaháza
TSanyi Abszolút nem sértődtem meg. Nem is gondoltam hogy úgy tűnhet. Minden infót köszönettel olvasok. Ezt sem tudtam hogy van ilyen lehetőség is amit írtál, de nagyon örülök neki. A fákkal kapcsolatban nem értettem tisztán a mondandódat. Kell vagy nem?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Facélia
HozzászólásElküldve: 2011.06.19. 06:59 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6279
Tartózkodási hely: Észak-Zala
kiss írta:
Nagyon szépen köszönöm a sok tanácsot. Inkább hagyom ezt a facélia terület kialakítást. Úgy veszem észre nem igazán van értelme küszködni vele. Pedig jó lenne egy olyan területet kialakítani ahol nem kell folyamatosan etetni, inkább küszködnék a rajzásgátlással. Bár gondolom ezzel nem vagyok egyedül. Úgy elterveztem hogy szépen telepítek a vizesebb területre gyalogakácot, a szárazabbra facéliát, de mindegy. Nem adom fel. úgy is keresek olyan növény kultúrát amit érdemes telepíteni és nem büntetnek érte(mint pl: selyemkóró) Gondolok gesztenyére, esetleg levendulára, meg mályvacserjére. Amik igénytelenek, de jók ha csak serkentésre, virágpor pótlásra, hosszútávon megéri. Főleg ha saját magam gondoskodom a magokról. Ezen az említett területen meg alapból van kecskerágó ( Barka ahogy én ismerem) Nekem meg van 50 egy néhány telepítésre váró mogyorófa, 48 gesztenyecsemete, meg egy csomó mályvacserje. Várom ezekről a véleményeket. Csak a normális hozzászólásokra lennék kíváncsi, a fikázóakat inkább tartsa meg magának aki olyat írna. (AKINEK NEM INGE NE VEGYE MAGÁRA.) Előre is köszönöm a számomra értékes tanácsokat, hozzászólásokat.

Igazából nem értem a sértettséged.
Amióta regisztráltál a fórumon, többször volt szó a facéliáról, de ha beírod a fórum keresőjébe, a facélia talaj szavakat egy pillanat alatt olvashatod a régebbi hsz-eket.
Sajnos keresés helyett, sokan írnak egy-egy kérdést és azt várják, hogy a fórumon többször tárgyalt témában mindent újra leírnak neki Ádámtól-Éváig ..........
Béla Natura 2000-es hsz-e pedig sokunknak fontos lehet, mert könnyű aláfutni valami komoly bírságnak. Talán azért is mert szerencsére a "természetvédőknek" Naturás területen sincs pénze az akácosok eltüntetésére.

No akkor igyekszem konstruktívabb lenni.
Egyszer már belinkeltem az alábbi cikket: http://www.zalaihirlap.hu/cimlapon/2010 ... rovaroknak
Egy ilyen keverék jobban illeszkedne az elképzeléseidhez mint egy monokultúra. Sőt a fákkal kombinálva .......
A kísérletről lehetne infókat beszerezni.
Szerintem

ui.: http://www3.syngenta.com/country/hu/hu/ ... mezok.aspx
"A tavasszal bemutatandó vetőmagkeverék kétféle módon juthat el a termelőkhöz: egyrészt ha részt vesznek a cég kísérleti programjában, ekkor a Syngenta biztosítja a vetőmag mellett a növényvédelmi és agrotechnológiai szaktanácsadást is, másrészt ha megveszik az összeállításában szerepet vállaló mosonmagyaróvári székhelyű Lajtamag Kft.-től." Forrás:http://www.napi.hu/csr/a_mehek_vedelme_nem_csak_jotekonykodas.472163.html

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Facélia
HozzászólásElküldve: 2011.06.18. 22:38 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6279
Tartózkodási hely: Észak-Zala
pter írta:
tsanyi írta:
Pter! Az általad kedvelt vaddohány az alacsony AK értékű homokon szinte visszaszoríthatatlan, nálunk a szintén alacsony AK-ju agyagon köszöni eltengődik ......
Köszi, de azt hiszem ez közismert.

Akkor ez mire volt jó?????
pter írta:
kiss írta:
Tiszteletem mindenkinek. Azt szeretném megkérdezni hogy van egy legelő, 13 aranykoronás. Gondolom akkor jó termőtalaj. Szóval. Legelőként nincs használva, meg úgy általában semmire sem. Max kaszálnak róla innen onnan. Ideális termőtalaj lehet-e a facéliának ez a terület? Víz is van. Tavasszal még belvíz is, de elférnék tőle. 10 családnak mekkora terület az optimális? Persze a rátelepülést nem számolva.
13 aranykoronás föld még nem jó termőföld. A jó termőföldek 20 aranykorona fölöttiek.

Akkor lennének térségek, majdnem megyék ahol nem lenne termőföld.
Le kéne állni a felesleges kötekedéssel!
Szerintem

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Facélia
HozzászólásElküldve: 2011.06.18. 21:11 
tsanyi írta:
Pter! Az általad kedvelt vaddohány az alacsony AK értékű homokon szinte visszaszoríthatatlan, nálunk a szintén alacsony AK-ju agyagon köszöni eltengődik ......
Köszi, de azt hiszem ez közismert.


Vissza a tetejére
  
 
 Hozzászólás témája: Re: Facélia
HozzászólásElküldve: 2011.06.18. 21:00 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2010.01.14. 17:59
Hozzászólások: 23
Tartózkodási hely: SZ-SZ-B. Gyulaháza
béla írta:
kiss írta:
Tiszteletem mindenkinek. Azt szeretném megkérdezni hogy van egy legelő, 13 aranykoronás. Gondolom akkor jó termőtalaj. Szóval. Legelőként nincs használva, meg úgy általában semmire sem. Max kaszálnak róla innen onnan. Ideális termőtalaj lehet-e a facéliának ez a terület? Víz is van. Tavasszal még belvíz is, de elférnék tőle. 10 családnak mekkora terület az optimális? Persze a rátelepülést nem számolva.[/quot



Mielött feltörnéd azt a legelőt nézz utána,hogy Natura 2000 alá esik-e.Esetleg,ha mégis Naturás akkor semmi esetre se csinálj belőle szántót,mert a természetvédelmi hatóság minden megkezdett ha után 500000ft bírságot szabhat ki.


Köszönöm szépen a figyelmeztetést, utána nézek. Imádom az ilyen segítő hozzászólásokat. Csak remélni tudom hogy egyszer mind ezt a tudást én is fogom hasznosítani és esetleg másoknak mis segíteni. Tényleg köszönöm. Ezért is jó méhészek között lenni. Annyi jó ember van közöttük.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Facélia
HozzászólásElküldve: 2011.06.18. 20:56 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2010.01.14. 17:59
Hozzászólások: 23
Tartózkodási hely: SZ-SZ-B. Gyulaháza
Nagyon szépen köszönöm a sok tanácsot. Inkább hagyom ezt a facélia terület kialakítást. Úgy veszem észre nem igazán van értelme küszködni vele. Pedig jó lenne egy olyan területet kialakítani ahol nem kell folyamatosan etetni, inkább küszködnék a rajzásgátlással. Bár gondolom ezzel nem vagyok egyedül. Úgy elterveztem hogy szépen telepítek a vizesebb területre gyalogakácot, a szárazabbra facéliát, de mindegy. Nem adom fel. úgy is keresek olyan növény kultúrát amit érdemes telepíteni és nem büntetnek érte(mint pl: selyemkóró) Gondolok gesztenyére, esetleg levendulára, meg mályvacserjére. Amik igénytelenek, de jók ha csak serkentésre, virágpor pótlásra, hosszútávon megéri. Főleg ha saját magam gondoskodom a magokról. Ezen az említett területen meg alapból van kecskerágó ( Barka ahogy én ismerem) Nekem meg van 50 egy néhány telepítésre váró mogyorófa, 48 gesztenyecsemete, meg egy csomó mályvacserje. Várom ezekről a véleményeket. Csak a normális hozzászólásokra lennék kíváncsi, a fikázóakat inkább tartsa meg magának aki olyat írna. (AKINEK NEM INGE NE VEGYE MAGÁRA.) Előre is köszönöm a számomra értékes tanácsokat, hozzászólásokat.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 353 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 109 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.