Pontos idő: 2024.04.28. 06:18

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1879 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 ... 38  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2011.01.19. 22:13 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.14. 00:03
Hozzászólások: 1500
T

_________________
"Nem azért ír az ember, mert valamit mondani akar, hanem azért, mert van mit mondania"
(F. Scott Fitzgerald)


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Tomipapa 2012.08.02. 15:57-kor.

Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2011.01.19. 22:07 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Ja, bocs... én a talajok vízzel telítettségére gondoltam ,meg a belvizekre.
Speciel ahová én megyek repcére, egyenlőre jól néz ki!!!

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2011.01.19. 22:04 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4011
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Nálunk meg a szeptemberi hűvös időben egyszerűen nem kelt ki. Most úgy néz ki, ahogy szept. végén kellett volna neki kinézni. Van olyan tábla, amit két hete be is szántottak a rossz kelés miatt.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2011.01.19. 21:58 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Idézet:
Marad a fohászkodás....

Felénk már csak ez!

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2011.01.19. 21:45 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.14. 00:03
Hozzászólások: 1500
T

_________________
"Nem azért ír az ember, mert valamit mondani akar, hanem azért, mert van mit mondania"
(F. Scott Fitzgerald)


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Tomipapa 2012.08.02. 15:59-kor.

Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2011.01.19. 21:30 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.09.20. 20:37
Hozzászólások: 61
Tartózkodási hely: Fejér megye
Szép estét!

Ma munkaközben fél füllel halottam egy gazdát, aki nyilatkozott, hogy ez a sok csapadék lassan-lassan káros hatással is lehet a repcére, rothadást is emlegetett. Sajna se a gazda nevét, se a csatorna nevét nem sikerült megtudnom.

Remélem téved a gazda, kívánom ne legyen igaza!

További szép estét!


Susu


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2010.12.06. 21:25 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.14. 00:03
Hozzászólások: 1500
T

_________________
"Nem azért ír az ember, mert valamit mondani akar, hanem azért, mert van mit mondania"
(F. Scott Fitzgerald)


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Tomipapa 2012.08.02. 16:16-kor.

Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2010.12.06. 09:06 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
Köszönöm szépen a válaszod Tomipapa!
Milyen érdekes, hogy mégis sok helyre olyan növényt vetnek, aminek az éghajlati igényei az adott helyen nem megfelelőek (lásd repce). Te írtad itt, hogy a repce hazai termésátlaga (nem tudom, magra vagy mézre gondoltál-e) a nyugat-európai átlag 50%-a csak. De mégis megéri vetni a gazdáknak. Vagy talán a vetésforgó miatt termesztik, kényszerből szinte? Itt ahol lakom, Mezőfalván, nagyon sok helyen van repce. Régebbi térképek pontosan ide jeleztek egy alacsony évi csapadékmennyiségű területet (majdnem közép-alföldi jellegűt), bár ez a terület eltolódhatott a Csepel-sziget környékére.
http://met.hu/eghajlat/Magyarorszag/alt ... /csapadek/
A kép letölthető és nagyítható!
Nem lenne rossz, ha a gazdák több olajretket vagy mustárt is termesztenének a repce mellett, ha úgyis jóformán csak a vetésforgó miatt vetnek nitrogénmegkötő gyökerű növényt. Bár gondolom megvan az oka, miért van jóval kevesebb ezekből (magtermés-mennyiség, gazdasági igény rá, stb.)
A repce téli pusztulásánál arra gondoltam, hogy ha túlhalad egy bizonyos sűrűséget és magasságot az ősz végére-amit az idei rekordjellegű csapadékos ősz neadjisten biztosított-akkor egy téli átlagos (mondjuk tartós 10 cm-es) hóréteg alatt károsodást szenvedhet. Remljük ez nem következik be. Idén július végén szórtunk el (kézzel!) búzatarlóba repcemagot, és mindenféle betárcsázás, növényvédelem nélkül szeptember 1-re ez lett belőle (képek). Apám azt mondta, ha ezt meghagynánk, akkor a télen berothadna. Ezt leszántottuk, mert zöldtrágya céljából vetettük el.
A háttérben levő dombok ne tévesszenek meg senkit, ez nem a Mezőföld, hanem a Tolnai-Hegyhát, mert nyáron még ott laktam :)


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2010.12.06. 08:01 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2010.10.28. 09:14
Hozzászólások: 13
Tartózkodási hely: Csongrád megye,Sándorfalva
Tomipapához beíratkozunk egy postgraduális szókincsfejlesztő képzésre. :) lenne mit tanulnunk!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2010.12.05. 19:05 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.12.06. 21:59
Hozzászólások: 90
Amatőrök. Selytem,hogy kire gondolsz :roll: nekem is van evodiám kb 150 fa de nem horták meg a 1/2-nb fiokot :cry:


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2010.12.05. 19:00 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.14. 00:03
Hozzászólások: 1500
T

_________________
"Nem azért ír az ember, mert valamit mondani akar, hanem azért, mert van mit mondania"
(F. Scott Fitzgerald)


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Tomipapa 2012.08.02. 16:20-kor.

Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2010.12.05. 17:35 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.16. 20:26
Hozzászólások: 3309
Tartózkodási hely: Tapolca
Fanti írta:
Csoky, nem látom feltüntetve, hogy hány Gazella teherautó van a telephelyeden. ;).

Most egyenlőre szinte egy autóm sincsen. :( :(

_________________
Óvd a méheket véded a Földet!
Képeim:
http://meheszforum.hu/album/index.php?cat=10006


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2010.12.05. 17:29 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4011
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Fanti írta:
Valaki a repcére azért viszi ki a méhcsaládokat, hogy felhozza őket akácra.


Hát ... ha valaki repcén akarja felhozni a méheket akácra, az már kicsit elkésett.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2010.12.05. 17:26 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.12.20. 12:47
Hozzászólások: 143
Tartózkodási hely: Tolna megye
Csoky, nem látom feltüntetve, hogy hány Gazella teherautó van a telephelyeden. ;)

@CsúcsAndrás: Valaki a repcére azért viszi ki a méhcsaládokat, hogy felhozza őket akácra. Vannak olyan méhészek, akiknek már repce előtt rugdalják a lányok a kaptár oldalát belülről és utána elmennek repcére és jól termelnek. Nem kell hozzá sziruppal etetni, mert az időtájt, ha van legelője, repcére felerősödik. Idén sem volt verőfényes napsütés a repce virágzásakor, mégis jó eredményt értek el. De a többi ponttal egyetértek.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2010.12.05. 16:57 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.16. 20:26
Hozzászólások: 3309
Tartózkodási hely: Tapolca
Akkor én király leszek mert 1 ha telepítését tervezem.
Mármint Evodiából.

:D :D :D

_________________
Óvd a méheket véded a Földet!
Képeim:
http://meheszforum.hu/album/index.php?cat=10006


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2010.12.05. 16:33 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.03.18. 15:10
Hozzászólások: 43
Tartózkodási hely: pestmegye
amatőrök írta:
Mi is voltunk egy bemutató méhészet látogatáson ahol repcén 40-kg volt a hordás. Az össz idei hordás 400-családról 400 hordó volt. Az Ő méheik képesek voltak a 4-evódia fáról is családonként 12 keret mézet hordani. Láttunk 2-db Gazella teherautót is , autónként 2-tartállyal és két szivattyúval.Lehet hogy ez volt a termelés kulcsa????????

Az jo! Nekem is van 4 evodia fám,/igaz tavaj ültetem/ de egy pár év és nemkel vándorolnom velük. :D


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2010.12.05. 16:21 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.31. 07:36
Hozzászólások: 721
Tartózkodási hely: Somogy
Mi is voltunk egy bemutató méhészet látogatáson ahol repcén 40-kg volt a hordás. Az össz idei hordás 400-családról 400 hordó volt. Az Ő méheik képesek voltak a 4-evódia fáról is családonként 12 keret mézet hordani. Láttunk 2-db Gazella teherautót is , autónként 2-tartállyal és két szivattyúval.Lehet hogy ez volt a termelés kulcsa????????


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2010.12.05. 11:45 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2010.10.28. 09:14
Hozzászólások: 13
Tartózkodási hely: Csongrád megye,Sándorfalva
Szóval TSanyi szerint is lehetséges 40 kg fölött.végigolvasva hozzászólásainkat a következő tanulságot szűrtem le:
1.legyen több fajta repcetábla a közelben
2.legyen verőfényes napsütés
3.a talaj ne legyen szikes
4.etetés repcére költözés elött


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2010.11.29. 18:44 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6279
Tartózkodási hely: Észak-Zala
tűzoltó írta:
Tomipapa!
Köszönöm. Akkor keresgélek tovább (majdnem) vakon. De mint tudjuk a vak tyúk is néha .....

András!
Ez a 43 kiló számomra meseszerű. Szinte hihetetlen. Őszintén szólva nem hiszem el a barátodnak. De ha itt beszámolnak többen is hasonló eredményekről ígérem , hogy megkövetem a barátodat, és belátom, hogy nem vagyok képes az orromnál tovább látni.
:ut

Hát ha már Tomipapa megidézett, annyit írnék a témához hogy 21 éve járok repcére. Egyértelműen nyerő variációt nem tudok. Az "Indián" két évben nagyon jól adott azt hittem valamit tudok a repcéről. 3. évben ugyanilyen táblára alig jártak a méhek, szerencsére volt más is a közelben. A talajon kívül ami adottság, sokat jelent a fajta, a talaj előkészítés, a műtrágyázás mennyisége és ideje........ Ma inkább az a cél, hogy több fajta legyen röpkörzeten belül aztán a lányok választanak ......
Legmagasabb átlag amit biztosan tudok 32kg/család a teljes állományra. Ez tavaly volt, de Józsi bátyám körül 3 vagy 4 nagy repce tábla volt 3km sugarú körön belül, több száz ha. A jobb családok biztos 40kg fölött hordtak. De ehhez az is kellett, hogy szépen sorba virágoztak ...még akác elejében is.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2010.11.29. 16:54 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
Tomipapa!
Köszönöm. Akkor keresgélek tovább (majdnem) vakon. De mint tudjuk a vak tyúk is néha .....

András!
Ez a 43 kiló számomra meseszerű. Szinte hihetetlen. Őszintén szólva nem hiszem el a barátodnak. De ha itt beszámolnak többen is hasonló eredményekről ígérem , hogy megkövetem a barátodat, és belátom, hogy nem vagyok képes az orromnál tovább látni.
:ut

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2010.11.29. 10:34 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.05.13. 21:14
Hozzászólások: 537
Tartózkodási hely: Baranya
CsúcsAndrás írta:
kemény kihívás ez a repceválasztás!
egyik barátom mondta hogy tavaly 43 kilót pergetett a repcéről.valami különleges fajtájú repce volt.de előre gondolom senki nem tudja hogy milyen lesz az adott növény mézelése.jó lenne egy méhészeti szempontok szerinti fajtajegyzéket összeállítani.

Szia!
Ez az eredmény, 1 mécsaládra lebontott átlagtermés volt?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2010.11.29. 08:54 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 18:10
Hozzászólások: 1315
Tartózkodási hely: Dél-Somogy, Babócsa
CsúcsAndrás!
Fanti hozzászólását folytatva nekem is az a véleményem, hogy önmagában a pergetési eredmény nem mond sokat, ismerni kell a körülményeket is hogy véleményt lehessen mondani róla..

_________________
Kolics Róbert
1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2010.11.29. 08:48 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.12.20. 12:47
Hozzászólások: 143
Tartózkodási hely: Tolna megye
CsúcsAndrás írta:
kemény kihívás ez a repceválasztás!
egyik barátom mondta hogy tavaly 43 kilót pergetett a repcéről.valami különleges fajtájú repce volt.de előre gondolom senki nem tudja hogy milyen lesz az adott növény mézelése.jó lenne egy méhészeti szempontok szerinti fajtajegyzéket összeállítani.


Vannak olyan repcefajták, ami jobban mézelnek, mint a többiek. De azt se kell elfelejteni, hogy az ország különböző pontjain jó földbe vetett repce magok egyes méhészek számára jó eredményeket hozott az idei évet is beleértve természetesen. Csak azért termett volna sok helyen jól, mert azt a "különleges" fajtát vetették volna el ott? Én a te helyedben megkérdezném a barátodat, hogy telelt be és hogy készítette fel a családokat a repcére és akkor esetleg össze tudod hasonlítani a te állományod és az ő állománya közötti különbséget és rájöhetsz, hogy a tied miért nem hozott annyit, mint az övé. Egy röpkörzetben valamelyik jó átlagot teljesít, a másik meg sokkal kevesebbet hoz és egyes méhészek biztos azt mondják, biztos azért olyan jó az eredmény, mert cukrot etetett, holott a méhekkel való törődése és a szaktudása segítette a jó eredményhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2010.11.28. 22:12 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.11. 10:28
Hozzászólások: 289
Tartózkodási hely: Somogyország
Hajrá!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2010.11.28. 19:23 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.14. 00:03
Hozzászólások: 1500
T

_________________
"Nem azért ír az ember, mert valamit mondani akar, hanem azért, mert van mit mondania"
(F. Scott Fitzgerald)


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Tomipapa 2012.08.02. 16:22-kor.

Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2010.11.28. 19:10 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.14. 00:03
Hozzászólások: 1500
T

_________________
"Nem azért ír az ember, mert valamit mondani akar, hanem azért, mert van mit mondania"
(F. Scott Fitzgerald)


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Tomipapa 2012.08.02. 16:24-kor.

Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2010.11.25. 15:09 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2010.10.28. 09:14
Hozzászólások: 13
Tartózkodási hely: Csongrád megye,Sándorfalva
kemény kihívás ez a repceválasztás!
egyik barátom mondta hogy tavaly 43 kilót pergetett a repcéről.valami különleges fajtájú repce volt.de előre gondolom senki nem tudja hogy milyen lesz az adott növény mézelése.jó lenne egy méhészeti szempontok szerinti fajtajegyzéket összeállítani.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2010.11.24. 12:20 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.18. 18:35
Hozzászólások: 58
Tartózkodási hely: baranya
zöldfülü írta:
Ma utána kérdeztem milyen fajtájú repcét vetettek felénk.
Francia hibrid,Roxane fajta,erukasavas ez volt a válasz.Ha valaki tud infót arról,hogy mézel e,kérem ossza meg velem.
Köszönöm.

Szia tavaly elotti évben 6ha ugyanilyen repcét vetettek felém is. Igen csak kotott agyagos foldbe,de a novény 2 hettel elobb sárgult a tobbi fajtatarsahoz képest. A mézelése a csaladtol is fugg,nekem kielégito volt,a gyarapodas.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2010.11.24. 10:21 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
Tomipapa írta:
tűzoltó írta:
Tomipapa! András szerintem nem repcét szeretne termeszteni hanem egy kis mézet pergetni róla.
CsúcsAndrás írta:
milyen földben mézel a legjobban?
András


Az ezzel kapcsolatos véleményedre én is kíváncsi lennék.

Tűzoltó!

Nem igazán értem, hogy még mi többet írhatnék a repcetalajokról, Andrásnak írt válaszomban ui. igyekeztem a talajtípusok ismertetésén túl kidomborítani, hogy a repce nemcsak talajtól függően mézel, abban jelentős befolyással bír a klíma is. Amennyiben a talajtípusok felismerésében valaki még esetleg bizonytalan lenne, próbáltam további fogódzót adni a tájegységek vázlatos felsorolásával is.
Hát az ezzel kapcsolatos véleményem dióhéjban ennyi lenne, ha kíváncsiságod netán mégsem tudtam volna kielégíteni, kérlek tedd fel konkrétan a kérdést, s igyekszem korrekt választ adni.

Üdv: Tomipapa


Pontosítok.(megpróbálom :) )
A válaszodat követő hozzászólásokat is elolvasna arra a következtetésre jutottam, hogy szerinted egyértelmű és kizárólagos feltétele a jó mézelésnek az, hogy a növény jól érezze magát az adott talajon.
Tudsz-e olyan területről ahol a növény ugyan jól érzi magát (olyan a talaj és a környezet mint amit leírtál) de valamilyen ok miatt a mézelése mégis rendszeresen elmarad? És természetesen az is érdekelne, hogy ezeket a gyengén mézelő területeket hogyan lehetne előre kiszűrni.
Mire is gondolok? A méheim közvetlenül a Duna mellett telelnek és rendszerint van repce is 1-2 kilométeren belül. (Mint azt Te is írtad ez általában jó hely a repcének.) Éveken keresztül erőltettem itt a repcehordást, de be kellett látnom, hogy el kell vinni a méheket máshova ha pergetni is szeretnék. Tehát a kérdés az lenne, hogy a jó termőhelyeken mézelés területi eloszlására ismersz-e adatokat?
Esetleg van-e adat arra, hogy ahol nem ad nagy termést a repce a mézelése mégis rendszeresen felülmúlja a jó adottságú termőhelyek mézelési eredményeit?
Köszönettel:

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2010.11.23. 20:01 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
Tomipapa írta:
Általánosságban elmondható, hogy a legjobb talajai megegyeznek a búzáéval. Ilyenek a Ramann-féle barna erdőtalaj, karbonátmaradványos barna erdőtalaj, kovárványos barna erdőtalaj. Kiváló eredmények érhetők el a réti és öntéstalajokon, szép állományai lehetnek jobb szikes talajokon is. Megfelelő lehet a gyengébb csernozjom és a jobb humuszos homoktalaj is.


Kérlek javíts ki Tomipapa, vagy bárki, de én úgy tudtam, hogy minden hazánkban termesztett növénynek a legjobb talaj a mezőségi talaj, másnéven csernozjom. Persze nem mindenhol az van a talpunk alatt, az biztos.
Kérdezem még, hogy a repce nincs már nagyon túlfejlődve a télre? Mekkora az esély rá, hogy berohad a hó alatt?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2010.11.23. 19:35 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.18. 18:16
Hozzászólások: 363
Tartózkodási hely: Zalaszentgrót
Ma utána kérdeztem milyen fajtájú repcét vetettek felénk.
Francia hibrid,Roxane fajta,erukasavas ez volt a válasz.Ha valaki tud infót arról,hogy mézel e,kérem ossza meg velem.
Köszönöm.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2010.11.23. 15:23 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2010.10.28. 09:14
Hozzászólások: 13
Tartózkodási hely: Csongrád megye,Sándorfalva
Sziasztok!
Látom ez egy igazán jó fórum,sok hozzászólással.
Tomipapa,köszönöm szépen a részletes infókat!
Szal ez azt jelenti,hogy a repce úgymond "minnél jobban érzi magát" annál jobban mézel?
mert már olyat is hallottam hogy az un. "fekete föld"-ben mézel a legjobban.
Szerintetek a hordásban tavasszal észrevehető,hogy milyen talajban van a repce?
Ja,és Tomipapának igaza van:MIndannyian Isten kezében vagyunk!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2010.11.23. 13:28 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.14. 00:03
Hozzászólások: 1500
T

_________________
"Nem azért ír az ember, mert valamit mondani akar, hanem azért, mert van mit mondania"
(F. Scott Fitzgerald)


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Tomipapa 2012.08.02. 16:26-kor.

Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2010.11.23. 09:25 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Idézet:
Optimális őszi fejlettsége a 6-10 leveles állapot, s a 10 mm körüli átmérő


Asszem felénk ennél előbbre vannak idén... :roll:

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2010.11.23. 07:17 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
Tomipapa! András szerintem nem repcét szeretne termeszteni hanem egy kis mézet pergetni róla.
CsúcsAndrás írta:
milyen földben mézel a legjobban?
András


Az ezzel kapcsolatos véleményedre én is kíváncsi lennék.

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2010.11.23. 06:06 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.14. 00:03
Hozzászólások: 1500
T

_________________
"Nem azért ír az ember, mert valamit mondani akar, hanem azért, mert van mit mondania"
(F. Scott Fitzgerald)


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Tomipapa 2012.08.02. 16:28-kor.

Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2010.11.22. 17:47 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2010.10.28. 09:14
Hozzászólások: 13
Tartózkodási hely: Csongrád megye,Sándorfalva
Szaisztok!

szerintetek milyen talaj jó igazán a repcének,milyen földben mézel a legjobban?én kezdő méhész vagyok,de a nagy öregektöl ugy hallottam hogy a fekete föld az igazán jó neki.ha esetleg van valami tuti szempontrendszere valakinek,hogy a repce esetében miket kell figyelni,milyen szempontokat kell nézni a legelő kiválasztásánál,és ezt le is írná,azt megköszönném!
Előre is köszönöm!
András


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2010.11.16. 20:52 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.16. 20:26
Hozzászólások: 3309
Tartózkodási hely: Tapolca
Bocsi Karcsi!

Valóban a 15.oldal viszont a 20. lap.

_________________
Óvd a méheket véded a Földet!
Képeim:
http://meheszforum.hu/album/index.php?cat=10006


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2010.11.16. 20:46 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
Hú Csoky! A szemem majd kiugrott, hogy mit kellene észrevennem a 20. oldalon a bab vetésterületén. :merg
Szerintem a 15. oldalt akartad írni. Ott van a repce. :D

Egyébként amiket itt délen láttam azok a repcék csodaszépek. Olyan a tábla mintha káposzta lenne benne. Talán azért káposztarepce a neve. Tényleg! Nem fejlődnek ezek túl ebben a jó időben? Bár talán ez a kisebbik baj ahhoz képest mikor ki sem kell a hidegtől vagy a szárazságtól.
El is kellene mennem megnézni a repcés helyemet, hogy vetettek-e a közelben vagy másikat kell keresnem. Bár a telephelyemnél is van csak azon a talajon nem mézel rendesen. Meg a méhek is nagyon árnyékban vannak akkor.

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2010.11.16. 19:20 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.16. 20:26
Hozzászólások: 3309
Tartózkodási hely: Tapolca
http://www.fvm.gov.hu/doc/upload/201011 ... zdasag.pdf

15.oldal 20. lap

_________________
Óvd a méheket véded a Földet!
Képeim:
http://meheszforum.hu/album/index.php?cat=10006


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2010.10.13. 19:12 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
köszi

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2010.10.13. 09:05 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.10.31. 22:26
Hozzászólások: 485
Tartózkodási hely: Lovasberény Fejér m
Keverés, sok kristálygóc kialakítása, ahogy emlékezetem szerint csoki írta, állandó hőmérsékletű tárolás. Ezek kezelhető mértékűre csökkentik az erjedést. Nagyon kicsi erjedés mindig lesz. Néha a krémméz jelleg magától kialakul, de célszerű besegíteni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2010.10.12. 20:19 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.15. 21:10
Hozzászólások: 2613
Tartózkodási hely: Kis-Magyar-Alföld
tűzoltó írta:
Szépen összefoglaltad, köszönöm. Jól gondolom, hogy ha pergetés után néhány naponta átkeverem a repcemézet akkor csökkentem a veszélyét az erjedésnek?
Én is sokszor kínlódom ezzel a problémával. Szerintem azért mert a repce pergetésekor nem a repcemézre figyelünk, hanem már az akác mézelésére koncentrálunk. Így sokszor híg repcét pergetünk mert azt nem volt idejük beérlelni a méheknek, vagy mert mint idén is nagyon hirtelen indult az akác és kénytelen voltam 3 kilós akáchordásban pergetni a repcét. Ezért a vége híg is lett.
Az mitől van hogy a hordóban semmi baja a repcének, de ha üvegbe teszem kristályosan, néhány hét múlva az enyhe erjedés jeleit mutatja.
Köszi
Karcsi

Igen, úgy gondolom a frissen keverés lehet megoldás, mint ahogy azt csoky is mondta már régebben. Az utolsó kérdésed érdekel engem is igazán. A repcénk jó víztartalmú volt pörgetéskor, szinte pár nap alatt be is fehéredett, és most a hordóban kemény, finom illatú. Azonban ha ki van üvegezve, egy idő után furcsa lesz az állaga és kicsit az illata is. Pl amit a suliba vittem magammal, az nagyon furcsa lett. Én ebben az esetben gondolnék a hőmérséklet ingadozásra. Ahogy azt Újrabogaras írta. Az otthon kiüvegezett repcék tartják szépen magukat. Az állandó központi fűtés mellett.

_________________
1/2NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2010.10.12. 19:47 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
Szépen összefoglaltad, köszönöm. Jól gondolom, hogy ha pergetés után néhány naponta átkeverem a repcemézet akkor csökkentem a veszélyét az erjedésnek?
Én is sokszor kínlódom ezzel a problémával. Szerintem azért mert a repce pergetésekor nem a repcemézre figyelünk, hanem már az akác mézelésére koncentrálunk. Így sokszor híg repcét pergetünk mert azt nem volt idejük beérlelni a méheknek, vagy mert mint idén is nagyon hirtelen indult az akác és kénytelen voltam 3 kilós akáchordásban pergetni a repcét. Ezért a vége híg is lett.
Az mitől van hogy a hordóban semmi baja a repcének, de ha üvegbe teszem kristályosan, néhány hét múlva az enyhe erjedés jeleit mutatja.
Köszi
Karcsi

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2010.10.11. 22:52 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.10.31. 22:26
Hozzászólások: 485
Tartózkodási hely: Lovasberény Fejér m
Több megoldás van. Pl. csökkenteni a méz hőingadozását, minél hamarabb krém mézállagot kell létrehozni, mert az a leírtakból következően kevésbé sérülékeny. Megoldás a gyors eladás is, ilyenkor a felvásárló, ill a mézüzem törődik tovább a mézzel, megfelelő laboratóriumi támogatással. Egyebekben pedig, ha a kristály kiválás már megtörtént. alacsony hőmérsékleten tartani, így nem ill. lassabban erjed. Ha pedig mégis melegíteni kell, vagy melegszik, a kristályokat keveréssel fel kell oldani 40 - nem több - fokra melegítés mellett. A méhészek, főleg a kicsik és kezdők túlnyomó többsége hamarabb jut el a méztermelés tudásához (pedig az sem egyszerú), mint a problémásabb mézek kezelésének ismeretéhez. Régen velem is előfordult, hogy a mézem nem csak hogy erjedni, de kicsit már ecetesedni is kezdett, de ezt akkoriban a Hungaronektár még átvette. Valószínűleg ma is lenne aki átvenné, vagy lehet ajándékozni, elteázni, mézbort, forraltbort, mézsört készíteni, bort feljavítani vagy cefrébe tenni. Kinek mi tetszik. Minden esetre az erjedt méz csökkent értékűnek tekintendő, és ez méz kezelési/tárolási hiba.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2010.10.11. 20:35 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.15. 21:10
Hozzászólások: 2613
Tartózkodási hely: Kis-Magyar-Alföld
Mi akkor a repceméz helyes kezelési, tárolási módja?

_________________
1/2NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2010.10.11. 19:44 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.05.13. 19:05
Hozzászólások: 118
Tartózkodási hely: Zalamegye
Újrabogaras írta:
Reális esély van az erjedésre. A kristályosodás során a kristályok vizet nem tartalmaznak, a maradékban viszont feldúsul a víz. Hidegben ez a kristályosodás-felhígulás fokozódik. A nem kristályosodott rész olyan mértékben felhígulhat, ami már képes erjedni. Melegben, ha nem gondoskodtunk a kristályosodott rész legaláb részleges visszaoldásáról (ami erősebb keverést vagy átolvasztást jelent) az erjedés beindul és az oldott cukor egy része alkohollá alakul széndioxid fejlődés mellett. Ilyenkor a méz illata és íze is változik Az apro kristályszemcséket tartalmazó krémméz esetében melegedés hatására a kristályszemcsék könnyeben visszaoldódnak, az erjedés lehetősége kisebb, vagy nem is áll fenn.
Az erős hőingadozás és a nagyobb kristályszemcse kedvez az erjedési folyamatnak. Erjedés tehát akkor is lehet, ha egy mintában az összcukor mennyiség elég magas lenne az erjedés megakadályozására, de mikroméretekben erjedésnek megfelelő a cukor-cukoroldat kombináció kialakul, és a hőmérséklet elegendően magas.


Ezt jó, hogy így közzé tetted! Nekem van azt hiszem sajna ilyen a mézem :( . Már az elején gyanús volt a, hogy a vegyes mézemnek az aljára leült a repce és fölötte volt a barnás virág méz. A virágméznek érdekes zamata volt,de én úgy gondoltam, hogy az még biztos jó lesz. Néha néha felkevertem az alját és az egész krémes állagúvá állt össze, de olyan érdekes az íze és a szaga. Akkor tényleg nem használható már! Mit csináljak vele? 25 kg az egész.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2010.10.11. 13:29 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.10.31. 22:26
Hozzászólások: 485
Tartózkodási hely: Lovasberény Fejér m
Reális esély van az erjedésre. A kristályosodás során a kristályok vizet nem tartalmaznak, a maradékban viszont feldúsul a víz. Hidegben ez a kristályosodás-felhígulás fokozódik. A nem kristályosodott rész olyan mértékben felhígulhat, ami már képes erjedni. Melegben, ha nem gondoskodtunk a kristályosodott rész legaláb részleges visszaoldásáról (ami erősebb keverést vagy átolvasztást jelent) az erjedés beindul és az oldott cukor egy része alkohollá alakul széndioxid fejlődés mellett. Ilyenkor a méz illata és íze is változik Az apro kristályszemcséket tartalmazó krémméz esetében melegedés hatására a kristályszemcsék könnyeben visszaoldódnak, az erjedés lehetősége kisebb, vagy nem is áll fenn.
Az erős hőingadozás és a nagyobb kristályszemcse kedvez az erjedési folyamatnak. Erjedés tehát akkor is lehet, ha egy mintában az összcukor mennyiség elég magas lenne az erjedés megakadályozására, de mikroméretekben erjedésnek megfelelő a cukor-cukoroldat kombináció kialakul, és a hőmérséklet elegendően magas.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2010.10.08. 19:32 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.01.23. 17:29
Hozzászólások: 216
Tartózkodási hely: Somogy
Szia Tomi. Én nem mértem .sikora


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2010.10.08. 18:47 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.15. 21:10
Hozzászólások: 2613
Tartózkodási hely: Kis-Magyar-Alföld
sikora írta:
szia.Énis igy jártam. De csak ahordó felső rétege .Ismerösöm azt monddta a vizesebnek könnyű fajsúlya az van felül és az járt igy üdv sikora

Megmértem a víztartalmát, 18%

_________________
1/2NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1879 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 ... 38  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 102 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.