Pontos idő: 2024.04.28. 17:48

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1879 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5 ... 38  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2020.05.08. 05:53 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4011
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Tükör írta:
Az szép?
Ez a szép!


Az a szép, az a szép...

Csatolmány:
11182704_856712294396464_4533935907288013865_o.jpg


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2020.05.07. 22:20 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Az szép?
Ez a szép!
Csatolmány:
IMG_6406.JPG

Meg ez!
Csatolmány:
repce 013.jpg


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2020.05.07. 21:30 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.08.02. 20:26
Hozzászólások: 847
Tartózkodási hely: Békéscsaba
Szép!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2020.05.07. 20:37 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.05.24. 20:04
Hozzászólások: 72
Tartózkodási hely: Svédország Vargön
Itt ilyen a repce.


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2020.04.30. 21:47 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.31. 05:50
Hozzászólások: 564
Tartózkodási hely: Pest megye
Az enyémek is két helyen vannak, itthon galagonyán, és vándor helyemen, repcén. A repcén tegnap 2.5kg volt, pedig olyan száraz minden, hogy ebből baj lesz. Az itató már du nem volt olyan népszerű, ahogy jött a meleg, nem tudom, szegény repce miből termel nektárt, ha ekkora aszály van. Itt csak néhány csepp esett, az is felszáradt nyom nélkül.

_________________
Amatőr hétvégi hobbiméhész.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2020.04.30. 20:16 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Az enyémek két helyen vannak.
Itthon egy csepp eső nem volt, amásik helyen egy kisebb zivatar igen.
Viszont ott nem nagyon másztak ma, míg az itthoniak eléggé.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2020.04.30. 20:03 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.01.29. 18:49
Hozzászólások: 65
Tartózkodási hely: Heves megye
Egy kis eső és beindul a mászkálás. :merg


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2020.04.23. 19:32 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.31. 05:50
Hozzászólások: 564
Tartózkodási hely: Pest megye
Nagy a szárazság!
Észak Pest megye
4,21 1,4
4,22 1,6
4,23 3,8

_________________
Amatőr hétvégi hobbiméhész.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2020.04.19. 17:57 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.11.06. 18:45
Hozzászólások: 93
tsanyi írta:
Felénk az idén nem tudnak elbújni az őzek a repcében ........
A repce méretéhez, méretezett a hordás is, 1-1,5kg. Pedig a tábla méretével semmi gond 40-50ha a 60 családra. Más méhei nem igazából jönnek rá, sok tábla van a közelben. Legelő jutna ......
Holnapra egy gyenge locsolást jósolnak, 3mm 30% eséllyel. De ha megjön sem váltja meg a repedezett földet.
Máshol mi a helyzet?


04.16. 0.6kg
04.17. 2.6kg
04.18. 2.9kg

_________________
Üdvözlettel: Richár


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2020.04.19. 06:45 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.07.22. 13:48
Hozzászólások: 122
Tartózkodási hely: Szolnok
2km a legközelebbi tábla, tegnap előtt egyenleg, tegnap 60dkg.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2020.04.18. 20:18 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Én még ki se pakoltam egyenlőre, a telephelyről meg nem igazán érek el táblát. talán van egy kicsi 3-4km-re.
Egyrészt errefelé most kezdenek nyílni, másrészt várok még, mert jön most ez a hideg front is, ezért nem hiszem hogy kapkodni kéne, másrészt várom, hogy elmúljon az esetleges permetezések utóhatása is, ha netalán a gazda nem jól számolta ki a virágzást, harmadrészt meg épp ma dőlt el véglegesen, hogy hova megyek.
Amúgy itt is borzasztó a szárazság, a pár napja esett 4-5 mili szerintem a földig nem ért el a repcében. Térdig se ér talán és kezd virágozni.
Ettől függetlenül volt ma +20 deka. Nem tudom mi, mert nem voltam kint náluk. Lehet jóformán csak virágpor, mert az van dögivel. A kökény lement, még 1-2 bokor erőlködik, de az árvacsalán még tartja magát. gyümölcsös errefelé meg nincs.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2020.04.18. 20:13 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4011
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Ugyanez a helyzet nálam is.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2020.04.18. 19:40 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6279
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Felénk az idén nem tudnak elbújni az őzek a repcében ........
A repce méretéhez, méretezett a hordás is, 1-1,5kg. Pedig a tábla méretével semmi gond 40-50ha a 60 családra. Más méhei nem igazából jönnek rá, sok tábla van a közelben. Legelő jutna ......
Holnapra egy gyenge locsolást jósolnak, 3mm 30% eséllyel. De ha megjön sem váltja meg a repedezett földet.
Máshol mi a helyzet?

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2020.04.18. 09:18 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
zsolti írta:
Szerintem a repce jó mézelésének nem a jó aranykorona a lényege, hanem hogy kötöttebb legyen a talaj, és legyen benne elég csapadék. Az aranykorona inkább a napraforgónál lényeges.
Szerintem napraforgónál se csak az az elsődleges, persze nagyon fontos, hogy legalább min. 20 fölött legyen, de aztán a jó kötött feketeség (mint a szurok olyan, amikor szántják) ami sokat számít annál is.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2020.04.17. 23:30 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.04.02. 23:02
Hozzászólások: 297
A magasság-50cm-szerintem elmondja az idei értékét.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2020.04.17. 21:15 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2013.06.25. 13:26
Hozzászólások: 27
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye
Köszönöm a válaszokat!
Én is tapasztaltam hogy a jó minőségű kötött talajon sokkal jobb a napraforgó csak repcét még nem próbáltam.

Igaz definiálhattam volna hogy normál termelő családra gondoltam mondjuk jelenleg 8-9hunor táblás fias meg a hozzá tartozó nép, a családszám szerintem mindegy csak ne legyen leterhelve a hely. És az átlagot a repcén lévő termelő családokra számolva.
De hogy aktuálist írjak: tegnap+10dkg (meg permetező traktor), ma +40dkg


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2020.04.17. 20:28 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.02.09. 19:13
Hozzászólások: 392
Roland94 írta:
És ott Békésben milyen átlagok szoktak lenni? Mert itt Bácskiskunban ilyen 15kg körüli néha 20



Ezt most hogy kell értelmezni? Milyen kaptár ? Hány család? Nem is értem így ide puffantani számokat ....


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2020.04.17. 20:21 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6279
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Zsoltival vagyok egy véleményen.
Sokéves tapasztalat.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2020.04.17. 19:12 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.16. 20:26
Hozzászólások: 3309
Tartózkodási hely: Tapolca
Zsolti! Ez a repce 4-5 AK. földben van. Az elmúlt 20 évben semmit nem adott, pedig nem sülevényes a terület.

Csatolmány:
Repce 2020..jpg


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
Óvd a méheket véded a Földet!
Képeim:
http://meheszforum.hu/album/index.php?cat=10006


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2020.04.17. 11:47 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4011
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Szerintem a repce jó mézelésének nem a jó aranykorona a lényege, hanem hogy kötöttebb legyen a talaj, és legyen benne elég csapadék. Az aranykorona inkább a napraforgónál lényeges.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2020.04.17. 09:49 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.09.22. 12:22
Hozzászólások: 700
Tartózkodási hely: Nagykanizsa
A 35 AK földek nyomják a nektárt .

_________________
Ha gyorsan akarsz menni, menj egyedül! Ha messzire akarsz jutni, menj együtt másokkal!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2020.04.17. 06:56 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2013.06.25. 13:26
Hozzászólások: 27
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye
És ott Békésben milyen átlagok szoktak lenni? Mert itt Bácskiskunban ilyen 15kg körüli néha 20


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2020.04.17. 02:22 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.04.02. 23:02
Hozzászólások: 297
Nálunk -Békés megye-kezd virágozni. 50 cm magas.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2020.04.07. 04:58 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
Köszönöm a linkeket Arisztaiosz. Emésztgetem az írásokat. Az egyikben azt írják, a klórpirifosz permetezés után 3 napig volt veszélyes a méhekre.
Tóth Péter is jól tette, hogy rávilágított a repce fejlődési stádiumainak érdekességére, mivel most itt nálunk is egy táblában kinyíltak az első virágok úgy, hogy a növény 30 cm magas. Lehet, sok gazdát megtéveszt, hogy milyen alacsony a növény, hol van még a virágzás. Vagy megnézik rendesen a virágbimbókat a növényen, ezt nem tudhatom.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2020.04.04. 21:32 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1875
Ismét szívesen, Mortimer!

Kivártam kicsit, hogy esetleg a felhorgadó késztetés Csányi Tónyit ezen a fórumon is szakmai válaszadásra inspirálja, de látva, hogy nincsenek szakmai érvei és válaszai, megpróbálok ismét én válaszolni a feltett kérdésre.

A klórpirifosszal, annak hatástartamával kapcsolatos kérdésedre válasz: a hatástartamot Tóth Péterék alaposan vizsgálták repcében. A vizsgálatokról referáló cikk a Méhészújságból:

Csatolmány:
repce-klórpirifosz 1.PNG

Csatolmány:
repce-klórpirifosz 2.PNG

Csatolmány:
repce-klórpirifosz 3.PNG


Nos, ez mutatja, hogy milyen időtartammal képes a klórpirifosz és metabolitjai működni, de van tovább is. Ha nem méhész-gazda felhasználói igény alapján vizsgálódik a csapat, akkor egy lényegesen részletesebb és több évre kiterjesztett elemzéssel is vizsgálhatta volna a problémát, ám miután a klórpirifoszt és a klórpirifosz-metilt azóta kivonták, s a nemzetközi irodalom is eléggé részletesen kivesézte a kérdést, én sem látnám értelmét a klórpirifosszal tovább foglalkozni és arra drága kísérleti pénzeket költeni. Ha valaki mélyebben szeretne megmerítkezni a részletekben, küldök néhány linket:

https://link.springer.com/chapter/10.10 ... -03865-0_7 Ez a munka a klórpirifosz-használat beporzókra érvényes kockázatáról szól az Egyesült Államokban
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3981812/ Ez a munka a permetezőszerek szermaradékainak méh-kockázatát bontja ki
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6222740/ Kifejezetten repcés cikk: peszticid kockázatelemzés repcében
https://www.researchgate.net/publicatio ... sed_Pollen Peszticid-terhelés kockázatértékelése pollenben
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/ful ... 02/ps.5124 Néhány hatóanyag krónikus toxititása méh-lárvákra
http://www.fao.org/fileadmin/templates/ ... methyl.pdf Klórpirifosz-metil toxikológiája

Nos, ennyi "ropogtatni való" talán egy időre elég lesz, mindössze azért tettem fel ennyit, mert a jó brigagyéros még mindig azt hiszi, hogy elég zsigerből osztani az észt, s szakmai ismeretek nélkül is meg lehet és meg szabad ítélni egy teljes ágazatot, gazdástól, növényvédelmi szakemberestől.

Egyébként a klórpirifosz sem felszívódó szer volt, csupán megfelelő hőmérsékleten kiválóan gázosodott, ezért érte el jobban a rejtőzködő kártevőket a többi kontakt inszekticidnél. Az őszi védekezésnél nagyon fog hiányozni a repcedarázs álhernyói és a kis képosztalégy nyüvei elleni védekezés során... Ezt a megállapításomat senki ne próbálja úgy beállítani, hogy "visszasírtam és sztároltam" egy "méhgyilkos" hatóanyagot, mindössze arra kívántam kitérni, hogy ha a hazai gazduram nem képes gazdaságosan repcét termelni, akkor nem fog repcét termelni. A méhész meg legfeljebb nem pörget repcemézet, majd pörget az ukrán méhész, aki a nálunk "kivont" klórpirifosz hatóanyagú szerekkel kezelt repceállományokról származó nektárt sürítteti be a méheivel...


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2020.03.31. 22:12 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
Köszönjük Arisztaiosz.
A klórpirifosz hatóanyagú szereknek hosszabb volt a hatástartama?
Gondolom ezt sem egyszerű meghatározni, mert lehet, hogy van olyan időszak, hogy a kártevőt már nem pusztítja el, a méhekre meg még negatívan hat. Plusz ez még időjárásfüggő is.
Egy-két almát még nekem is el kell ropogtatni...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2020.03.31. 16:27 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1875
Mortimer!

Nagyon szívesen, a jó kérdésekre lehet jól válaszolni. Konkrét érvekkel, nem olyan "zsigeri érveléstechnikával", mint amilyet a méregzöld főbrigadéros és világmegváltó "odaát" ismét produkál...

Az ő szakmai produkciói láttán mindig Kner Izidor örökbecsű aforizmája ugrik be: "Ha már Ádám evett a tudás fájáról, evett volna eleget!"

Nos, most ez a növényvédős géniusz harapott egyet a tudás almájából, s rátalált az Avaunt 150 EC nevű készítményre. Egészen jó helyen keresgélt, hiszen már több éve mondogatjuk, hogy miért van szükség repcében új hatóanyagra: a repce fénybogár piretroid-ellenálló egyedeinek aránya 5 év alatt 11%-ról 98%-ra emelkedett, kellett tehát egy rezisztenciatörő szer, hiszen a klórpirifoszt - helyesen - mostanra kivonták, az már nem ölhet sem bogarat, sem méhet. (Valójában az indoxacarb hatóanyag sem vadonat új, csupán eddig eseti engedéllyel használhattuk repcében.)

Nos, az indoxacarb hatóanyag sem kegyszer, mint arra jól ráérzett a mi "fekete-fehér növényvédősünk".

https://www.fmcagro.hu/landing/avaunt.html

Ebben a linkben is benne az "okosság", de nem ezen link alapján kellene végső következtetéseket levonni, hiszen van tovább is: létezik az FMC Agro által kiadott rendkívül részletes anyag, amelyet áttanulmányozva közelebb kerülhetünk a tudáshoz: https://www.fmcagro.hu/cheminova/web.ns ... 50_ec.html

Ezen belül az érvényes forgalomba-hozatali és felhasználási engedély: https://www.fmcagro.hu/cheminova/web.ns ... 160323.pdf

Nos, ezekből teljesen nyilvánvaló, hogy nem méhtápszerről van szó, mindenütt hangsúlyozzák, hogy az Avaunt 150 EC méhekre és egyéb rovarmegporzókra nézve kifejezetten kockázatos, illetve veszélyes. Nem véletlenül szabályozzák a felhasználási engedélyben, hogy melyik fenológiai stádium az, melyben felhasználható, hiszen a készítménynek van tartamhatása, bár a 10-14 nap teljesülésének tekintetében további célzott vizsgálatok is kellenének (mint Tóth Péterék klórpirifosszal végzett vizsgálatai), hogy valóban fed-e két héten keresztül a készítmény, illetve a lebomlás-kinetikát is jó lenne pontosan látni...

Mindenesetre a hatásmechanizmust kiemelem a linkből, talán így világosabb (és olvasottabb) lesz a kérdés:

FMC írta:
Hatásmód és hatékonyság
Az Avaunt® 150 EC hatóanyaga, az indoxakarb egy olyan hatásmechanizmussal rendelkező molekula amely a nátrium-ion áramlását gátolja az idegsejtekben és az idegsejtek között. Az indoxakarb lárvaölő, de tojásölő hatással is rendelkezik. Főleg gyomorméregként hat, de bőrön át is felszívódik. Tünetek: mozgásképtelenség, mozdulatlanság, paralízis, táplálkozás gátlás 2-8 órán belül, a lárvák lehullanak a növényről, a teljes pusztulás 24-60 óra múltával bekövetkezik. Az Avaunt® 150 EC a kártevőket 1-2 napon belül elpusztítja, de a kártevők táplálkozását már a kezelést követő 1-2 órán belül leállítja. Az Avaunt® 150 EC 8-14 napos védettséget biztosít a kezeléstől számítva, a környezeti feltételek és a fertőzési nyomás függvényében.

Őszi káposztarepcében történő alkalmazása esetén amikor a repce-fénybogár az Avaunt® 150 EC rovarölő szerrel kezelt repcén érintkezésbe kerül az indoxakarbbal vagy a növényből táplálkozik, felveszi a hatóanyagot. Az indoxakarb a repcében használatos hatóanyagok közül egyedi hatásmóddal rendelkezik, ami néhány percen belül a repce-fénybogár táplálkozásának megszakítását, majd bénultságot eredményez. A bogár végül 1–4 nappal a hatóanyag felvétele után pusztul el. Az indoxakarb kiváló, akár 8–10 napos tartamhatást mutat a zöldbimbós állapotban történő kijuttatás után.


A cikkekben kiemelik, hogy melyik "bimbós stádiumra" gondolnak, amikor a méhveszéyességről, kockázatbecslésről beszélnek. Pontosabban és helyesebben az engedélyokirat nem "rejtett vagy zöldbimbós stádiumról" beszél, hanem a nemzetközileg elfogadott fenológiai besolást közli, azaz a BBCH-kódot adja meg a kijuttathatóság utolsó, méhekre, megporzókra nem kockázatos utolsó időpontjával kapcsolatosan (BBCH 51). Az már egy másik kérdés, hogy a fenológiai stádium meghatározása helyes-e, hiszen éppen a tavaszi fenológiai szakaszok nagyon időjárás-függőek, s a zöldbimbós stádium gyorsan átválthat a fejlettebb fenofázisokba. Mindenesetre a gazdának oda kell figyelnie, s az sem járható út, hogy "átlagoljon", kizárólag akkor alkalmazható a szer, ha a táblában nincs BBCH 50-51-nél fejlettebb stádiumú repce.

A békesség (de méginkább a szemléletesség) kedvéért idézem a repce fenofázisainak BBCH-kódjait is, szemléltetve, hogy a helyes növényvédelmi technológia megtalálása milyen fontos a gazda és a méhész számára is...:

Csatolmány:
repce BBCH skála 1.PNG

Csatolmány:
repce BBCH skála 2.PNG

Csatolmány:
repce BBCH skála 3.PNG


A Cyren nem játszik már, de ha már idéztem a klórpirifoszos tanulmányt, legalább szemléltet. Egyébként a repce fénybogár betelepülése a rejtettbimbós és zöldbimbós fenofázistól várható...

Tudom, hogy a "f-f növény- és környezetvédő" brigádvezető számára (előttem érthetetlen okból) Tóth Péter személye egyfajta "vörös posztó", de felhívnám a figyelmét, hogy Tóth Péter és a vizsgálatokat vele együtt végző egyetemi kutató-oktatók a klórpirifosz tavaszi, repcében történt használata során pontosan meghatározták azt a fenológiai stádiumot, melyben permetezve még nem okozhat a készítmény katasztrófát. Ráadásul - nagyon helyesen - vizsgálták a hatóanyag lebomlásának kinetikáját, s a még nem kockázatos fenológiai stádiumot emelték ki. A cikk a Méhészújság 2019. áprilisi számának 16-17-18. oldalán olvasható, ha valaki nem rendelkezne az újsággal, kérésére szívesen felteszem ide a cikket. Ama vizsgálat analógiájára megvizsgálható lenne az Avaunt pontos bomlás-dinamikája, s a pontos tartamhatás is, bár az csak az időjárási tényezők pontos ismeretében lenne bizonyító erejű (s nem is csak három kiragadott (?) év adatainak ismeretében).

Antalunk pedig egyszer majd csak teljesen elmajszolja a tudás almáját (az sem ártana, ha még többet is szakajtana ama fáról), s akkor talán felismerné, hogy az indoxacarb hatóanyag 1.) nem szívódik fel, ennek folyományaként 2.) a növényi nedvekbe nem kerül bele, tehát eképpen 3.) a növényben nem is transzlokálódik, valójában tehát 4.) csak fizikai kontaktus (elfogyasztás=gyomorméreg, illetve érintő, kutikulán keresztül felszívódó méreg) esetén jelenthet kockázatot a nontarget szervezetekre, eképp nehéz analógiát találni az olyan kifejezetten felszívódó, transzlokálódó hatóanyagokkal, mint a neonikotinoid csávázószerek. Tudom, a mostani vírusterhelte időben hajlamos a tájékozatlan ember túlreagálni a dolgokat (eképp az "újonnan" engedélyezett szerek kérdését is), ám farkast akkor illik rikoltani, ha az megjelenik...

Ennek az esetnek a legfőbb tanulsága, hogy a nagy csinnadrattával elindított MeNTA projekt http://www.omme.hu/menta-felhivas/ egyik fő-szervezője mennyire képzetlen abban a témában, mely "megjavítására" a projektet létrehozták... Csányi Antal vezetése mellett ez a projekt teljesen fölösleges: irreleváns a premissza, eképp a konzekvencia sem lehet releváns. Az már csak hab a tortán, hogy a program vezetői között egyetlen gyakorló növényvédőst sem találok, miközben a projekt növényvédelmi technológiákat próbál keresgélni és ajánlani GAZDÁKNAK... Az OMME -még -elnökét viszont látom, ott van ő minden kilométerkőnél, ahol maszatolni lehet az érdekvédelmi árulásait... Bár elévülhetetlen érdemei vannak abban, hogyan lehet és kell elsunnyogni a neonikotinoid hatóanyagú csávázószerek elleni tiltakozást, érdekvédelmi fellépést... Plecsnit érdemel!

MeNTA írta:
A MeNTA célja, hogy azonosítson olyan már használatban lévő növényvédelmi technológiá(ka)t, amit “JÓ GYAKORLAT”-ként ajánlani lehetne a repce, napraforgó méhlegelőkön és környezetükben gazdálkodó növénytermesztőknek a 2017, 2018, 2019-es adatok alapján. A növényvédelmet és a méhészkedést össze kell tudni egyeztetni, a MENTA Projekt is ezt a célt szolgálja.


Igény szerint nagyon szívesen beszélgetek bővebben is az indoxacarb hatóanyagról, mert szeretném elérni, hogy ne egy szakmai outsider "tályékoztassa" a Nagyérdeműt...


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2020.03.29. 19:06 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
Köszönjük Arisztaiosz.
Akkor úgy látszik, ezt az új csávázószert úgy tervezték meg, hogy virágzáskor már biztosan ne hasson a beporzókra. Majd kiderül.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2020.03.28. 19:23 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1875
Mortimer!

A zárójel elhagyható, a cyantraniliptol hatóanyagon kívül nincs rovarölő csávázószer a repcében. Mi több, lassan állománykezelésre sincs ütős szerünk, a klórpirifosz kivonása után már csak piretroid hatóanyag maradt az állománykezelésre.

Állománykezelésre pedig szükség van, a cyantraniliprol csak a szikleveles, kettő-négy lombleveles fenológiai stádiumokban (legfeljebb BBCH 13-14-ig, de inkább csak a kettő lombleveles stádiumig, BBCH 12-ig) nyújt elfogadható védelmet a földibolhák, repcebolha, kis káposztalégy és a repcedarázs ellen. Gyakorlatilag földi gépes védekezéssorozattal kell számolni, a repcedarázs tömeges kártevőnyomás esetén tarol, de a bolhák ellen sem elég a néhány lombleveles állapotig a védelem. Ezt írja a gyártó is... Ezen fenológiai stádiumban a gyártó szerint a Lumiposa hatékonysága szignifikánsan jobb, mint a kontroll tiametoxammal történő kezelés esetén...

Csatolmány:
Lumoposa hatékonysága-DuPont.PNG


Csatolmány:
repcebolha kártétele.jpg


Az eredeti kérdésre a válasz: a repce vetésterületén 2019-ben ~80 %-ban használtak Lumiposa-t csávázásra (NÉBIH szóbeli közlés).

A fontosabb szántóföldi kultúrák vetésterülete:

Csatolmány:
vetésterületek 2019-ben.PNG


A repce kilátásai jók lennének, de mostanság inkább ellentmondásosak (világszerte kinlódnak az aszállyal, növényvédelemmel), de erről a kérdésről majd egy másik alkalommal beszélgessünk részletesebben...


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2020.03.28. 11:05 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
Arról van valami adat, hogy az új hatóanyagú csávázószerrel (szerekkel?) a repce vetésterületének hány százaléka van kezelve?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2019.05.07. 05:58 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.31. 05:50
Hozzászólások: 564
Tartózkodási hely: Pest megye
Nálunk jórészt véget ért a Repce, szépen hozzá a becőket és zöldül.
Csatolmány:
IMG_20190505_122536-800x600.jpg


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
Amatőr hétvégi hobbiméhész.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2019.05.05. 17:33 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.09.22. 12:22
Hozzászólások: 700
Tartózkodási hely: Nagykanizsa
A keretekbe is szépen bele köt

_________________
Ha gyorsan akarsz menni, menj egyedül! Ha messzire akarsz jutni, menj együtt másokkal!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2019.05.02. 20:22 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.05.13. 21:14
Hozzászólások: 537
Tartózkodási hely: Baranya
Szépen hordtak ma a repcét, félő, hogy az akác közben is marad még belőle.....


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2019.05.02. 20:15 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.02.19. 12:31
Hozzászólások: 56
Tartózkodási hely: délkelet pest megye
Nálam egész nap járta a permetező a repcét, meg a méhek is.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2019.05.02. 19:13 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.11.06. 18:45
Hozzászólások: 93
Ma nagyon mentek, szinte minden méhecske feje sárga volt.
Nagyon híg a nektár amit behordtak, lesz mivel foglalkozniuk pár napig.

_________________
Üdvözlettel: Richár


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2019.04.30. 19:17 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.31. 05:50
Hozzászólások: 564
Tartózkodási hely: Pest megye
4.26-a óta nálam csak egyenleg van, azóta mostanáig összesen 1,2 kg-os fogyás volt, mert minden nap kb annyit hordtak, amennyit reggelre elfogyasztottak. Pedig hatalmas felhők jönnek-mennek a tábla és a kaptárak között, szép időben sem volt hiány. Ja, meg alig fogyott az itatóból a víz az elmúlt két napban és folyamatosan megy némi szaglászás-kutatás a kaptárak mögött. Zöldül a tábla, de még van virág bőven.

_________________
Amatőr hétvégi hobbiméhész.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2019.04.30. 17:04 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.19. 20:12
Hozzászólások: 713
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar Zsáka
Nem kell sokat érlelnie a méheknek, gyakorlatilag dandárhordáskor is lehetett volna pergetni nagyon sűrű a nektár. pl. 90 dekáról 80 dekára apadt reggelre, vagy 1,3 kg-ról 1 kg-ra
Nálunk csak most ázott be a repce eddig nem volt érdemleges eső.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2019.04.28. 20:31 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.31. 05:50
Hozzászólások: 564
Tartózkodási hely: Pest megye
Nem baj, lesz idejük beérlelni a repcemézet, és elvirágzik a repce nagy része, mire indul az akác.

_________________
Amatőr hétvégi hobbiméhész.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2019.04.28. 20:25 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.13. 10:53
Hozzászólások: 216
zsolti írta:
Ma a hűvös reggel után elég nehezen indultak a méhek, de aztán kora délután már tömegesen estek le a röpdeszkára; jó volt nézni. Aztán fél négykor hirtelen mintha elvágták volna, és szinte teljesen megállt a forgalom. Pedig nem jött felhő, nem jött szélvihar, nem történt látszólag semmi. Érdekes.

Ugyan ez volt nálunk is -fél kg. Az időjárás miatt nem is várható már semmi , a repce kopaszodik fel.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2019.04.28. 18:44 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4011
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Ma a hűvös reggel után elég nehezen indultak a méhek, de aztán kora délután már tömegesen estek le a röpdeszkára; jó volt nézni. Aztán fél négykor hirtelen mintha elvágták volna, és szinte teljesen megállt a forgalom. Pedig nem jött felhő, nem jött szélvihar, nem történt látszólag semmi. Érdekes.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2019.04.26. 04:37 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2015.12.07. 19:13
Hozzászólások: 345
Tartózkodási hely: Békés megye
Nem dicsekszik, de a jobbik mérleges 4,9 a rosszabbik 3,7. A probléma csak az, hogy hullik a virágzás, zoldul a repce. Az oldal hajtások eső hiánya miatt csak kinlodnak, nem igen fognak kinyilni. Így én is erre számítok egyik napról aasikra. Izgulok is mi lesz, ha így lesz, mert az akác csak 2 cm.... Galagonya remélem lesz annyi, hogy ne legyen rablás és rajzás.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2019.04.25. 21:56 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.09. 21:39
Hozzászólások: 707
Tartózkodási hely: Tatabánya
Tegnap 3,60 kg, ma gyönyörű napos idő és 20 dkg. :o (elnéztem volna egy bölcsőt?...)

_________________
mindent a maga idejében


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2019.04.24. 19:05 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.31. 05:50
Hozzászólások: 564
Tartózkodási hely: Pest megye
Végre esett egy kis eső!
Ma már 2,6kg a hordás a nagy szél ellenére.
Nem is lehet igy méhészkedni, hogy a pofámba fújja a méheket, szegényeket.

_________________
Amatőr hétvégi hobbiméhész.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2019.04.23. 12:00 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 19:19
Hozzászólások: 615
Tartózkodási hely: Derecske
Azért nekem fenntartásaim vannak sok mindenben. Ha az idő engedi nézzünk utána mi a különbség a Karate és a Karate Zeon között. A nagygazdaság csak Zeont használ. Nem vagyok növényvédős, de lassan annak kellene lenni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2019.04.22. 20:28 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2017.06.25. 15:28
Hozzászólások: 153
Tartózkodási hely: Eger
Tekate!

Nos ezek szerint, meg lehet ütni ezt a hangnemet is az Agrármérnökökkel? Szerintem minden csak hozzáállás kérdése. Persze "Tisztelet" a kivételnek.... Hiába vagyok "értelmes és tisztelettudó" ha a másik fél makacs, korlátolt és együgyü....
Jó hallani az ilyen hozzáállásról is amit leirtál.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2019.04.22. 20:12 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.31. 05:50
Hozzászólások: 564
Tartózkodási hely: Pest megye
ggyula írta:
Amikor én normálisan megkérdezem, hogy mikor fognak permetezni, akkor azt a választ kapom, hogy mi közöm hozzá. Meg hogy úgy is méhkímélő technológiával permeteznek, ha a repce olyan fenológiai állapotba kerül.
Pedig ő adta a lepakolási helyet a saját területén, de nem tudom, hogy mi baja van. A lényeg, a méhész hiába próbál normálisan érdeklődni a gazdától, hogy mi a helyzet a bizonyos méhlegelőről ilyen válaszokat kapunk. És nem ez az első, és több gazdánál is ezt tapasztaltam, tisztelet a kivételnek.


Hadd mondjak akkor erre egy pozitív példát is:
Felhívtam a céget, akinek a területén repce van vetve, még kitelepülés előtt 4 nappal, akkor kezdett itt-ott sárgálani a zöld mező.
Visszahívott a cég agrármérnöke, és elmondta, hogy kb két hét múlva piretroid tartalmú kontakt szerrel, karate zeonnal fognak napnyugta után permetezni és megígérte, hogy értesít mobilon permetezés előtt közvetlenül. :D

_________________
Amatőr hétvégi hobbiméhész.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2019.04.22. 18:45 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2017.06.25. 15:28
Hozzászólások: 153
Tartózkodási hely: Eger
Richár írta:
Richár írta:
Szerintetek mi lesz a kényszervirágzásban lévő repcével, most hogy beázott?


Eddig nem panaszkodok, ahhoz képest ahogy kinézett...


Ezt tapasztaltam az elmult napokban, a mezőkövesdi repcén:
A Méhecskék rendkívűl kedvesek, és béketűrők, a mai szeles, és borongós esős idő ellenére is!
Egy pár családnál felborult a rend. Kezd kiszorulni az Anya, ugyanis már fiaskoszorúja van a méz helyén. Valamiért a kikelt fias helyére hordja a nektárt. Rájuk is tettem a mézteret, hátha átcsoportosítják oda. Valamint kaptak még plusz műlépes kereteket is. A repce csodás illatot áraszt, és szépen megindította az a kevéske csapadék. A vizet isszák vödörszámra, mintha nem lenne elég nektár.... Pedig van, csak lehet hogy természetes vizforrásuk nincs. Itt most talán minden rendben van, és remélhetőleg megfelelő esőzés is lesz a boldogsághoz. Jelenleg a családok, és a repcék is klassznak mutatkoznak. Mászkáló bogárkák alig. Eddig!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2019.04.22. 18:13 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.11.06. 18:45
Hozzászólások: 93
Richár írta:
Szerintetek mi lesz a kényszervirágzásban lévő repcével, most hogy beázott?


Eddig nem panaszkodok, ahhoz képest ahogy kinézett...

_________________
Üdvözlettel: Richár


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2019.04.21. 17:16 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2018.03.14. 19:12
Hozzászólások: 20
Kellemes Húsvéti Ünnepeket Kívánok méhész kollégák és nehéz kaptárt !! :) szépek repcék , kellene nagyon a csapadék. eddig milyen mérések voltak ? sajnos nincs idei évben mérlegen így csak majd a repce virágzás után tudok eredményt mondani. családok jók átlag NB táblás 6 keret , van jobb is , meg persze gyenge is .


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Repce
HozzászólásElküldve: 2019.04.21. 15:28 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 19:19
Hozzászólások: 615
Tartózkodási hely: Derecske
Sajnos a glifozat használatával is vannak gondok. https://www.srf.ch/kultur/gesellschaft- ... YgE57lJhow


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1879 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5 ... 38  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 91 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.