Pontos idő: 2024.05.22. 09:08

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 576 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 12  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Hárs
HozzászólásElküldve: 2014.06.08. 10:53 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.09.22. 12:22
Hozzászólások: 700
Tartózkodási hely: Nagykanizsa
Janó írta:
Ma érződött idén első alkalommal, hogy a lányok a nagylevelű hársat járták.

Odébb van az még

_________________
Ha gyorsan akarsz menni, menj egyedül! Ha messzire akarsz jutni, menj együtt másokkal!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hárs
HozzászólásElküldve: 2014.06.07. 20:21 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.01.15. 18:51
Hozzászólások: 115
A Gömör - Tornai karsztban már elindult - tövestől. A viharos szelek a virágokat is megtépázták , hogy fog e mézelni ha kivirít? Ahogy a vak modta , majd meglátjuk!


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hárs
HozzászólásElküldve: 2014.06.07. 19:27 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.04.09. 19:13
Hozzászólások: 224
Tartózkodási hely: Hajdú
Mindegy, hogy mikor indul, ebben a kánikulában, csodára ne számítsatok


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hárs
HozzászólásElküldve: 2014.06.05. 19:25 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.08.18. 05:27
Hozzászólások: 85
Somogyi méhésztársaktól kérdezném, hogy a Zselicben mikor indulhat kb. a hárs?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hárs
HozzászólásElküldve: 2014.06.03. 19:52 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.06.22. 14:02
Hozzászólások: 92
Tartózkodási hely: Pest
Ma érződött idén első alkalommal, hogy a lányok a nagylevelű hársat járták.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hárs
HozzászólásElküldve: 2014.06.02. 22:10 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.04.02. 23:02
Hozzászólások: 297
Szerintem teljesen mindegy, hogy írom, a lényeg, hogy nincs elég meleg.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hárs
HozzászólásElküldve: 2014.06.02. 21:25 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6281
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Tudtommal mindkettő szabályos és használatos ........, de erről inkább ne nyissunk vitát.
Lsd.: http://www.nyest.hu/hirek/azzal-vagy-avval

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hárs
HozzászólásElküldve: 2014.06.02. 20:39 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.02.09. 19:13
Hozzászólások: 392
Az "evvel"= ezzel? :ut


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hárs
HozzászólásElküldve: 2014.06.02. 11:05 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.04.02. 23:02
Hozzászólások: 297
Evvel a beázottsággal, egy jó meleg idővel-30-32fok-most biztosan mézelne.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hárs
HozzászólásElküldve: 2014.05.26. 20:37 
Online
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1875
Brávó!

Ha én egyszer képes lennék így, egy kép alapjáról csalhatatlan identifikálásra...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hárs
HozzászólásElküldve: 2014.05.26. 18:42 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.05.16. 19:23
Hozzászólások: 150
Kis levelű hárs, gyönyörű, és úgy tűnik mézel is.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hárs
HozzászólásElküldve: 2014.05.22. 06:40 
Online
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1875
Minden évben ilyenkor jön elő a téma, aztán Propolisz kollégával levizsgáztatjuk egymást a fajok megkülönböztető bélyegeiből...

Alig várom már, hogy a "flaszter-hársak" mézelő-képességét is alaposabban kivesézhessük...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hárs
HozzászólásElküldve: 2014.05.21. 16:36 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.06.22. 14:02
Hozzászólások: 92
Tartózkodási hely: Pest
Örökzöld téma: hársak virágzási sorrendje...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hárs
HozzászólásElküldve: 2014.05.21. 13:22 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.02.17. 13:09
Hozzászólások: 1719
Tartózkodási hely: Pest megye
Virágzó kislevelű hárs ma délelőtt, Jászberényben.


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hárs
HozzászólásElküldve: 2013.07.08. 18:00 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.02.09. 23:13
Hozzászólások: 468
(M)Ennyi volt(?)...9kg

_________________
A siker nem érdekel,csak a kudarc okai...("én")


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hárs
HozzászólásElküldve: 2013.07.07. 06:20 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.01.13. 21:16
Hozzászólások: 259
Sziasztok!
Milyen lett nektek az idei hársméz ?
Az enyém sűrű és sötétebb.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hárs
HozzászólásElküldve: 2013.07.02. 07:57 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.03. 10:52
Hozzászólások: 1592
Tartózkodási hely: Balaton fővárosa
Itt is szépen adja még,még a vasárnapi szél sem zavarta különösebben.

Nyugtató olvasmány:
http://www.honeytraveler.com/single-flo ... ood-honey/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hárs
HozzászólásElküldve: 2013.07.02. 07:23 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4011
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Tegnap még dandárnap volt reggel 9-től este 9-ig 3 kilóval. Nyilván ez tisztán valamivel kevesebb, 2 kiló körüli.)
Szerintem már nem húzza sokáig a virág, eléggé barnul, dagadnak a termők, és jön a meleg, de péntek-szombatig biztos lesz még valami.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hárs
HozzászólásElküldve: 2013.07.01. 18:25 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.04.09. 19:13
Hozzászólások: 224
Tartózkodási hely: Hajdú
A Zselicben( Bőszénfa környékén) lévő méhészek, hogyan látják, meddig húzza még a hárs virág, mérleg eredményeket tudna e valaki mondani.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hárs
HozzászólásElküldve: 2013.07.01. 09:36 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.03.20. 20:37
Hozzászólások: 893
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye
Gondoltam nem írkálok ,de mégis. Mi Gerendásra szoktunk menni hársra idén ott voltunk 1 hetet még csak egyenleg se volt tavaly pl.12kg / család mivel többen voltunk a többség haza akart jönni ezért a 2 kaptáromat leraktam otthon.Mivel nagyon repültek meg idöm se volt ott is maradtak pénteken megnéztem fullra volt mind a négy méztér hárs mézzel meghordták a városból és a környéken lévő hársfákról :taps konkluzió :lol:


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hárs
HozzászólásElküldve: 2013.07.01. 08:26 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.04.19. 10:16
Hozzászólások: 85
Tartózkodási hely: Szeged
Akác után évek óta hazaviszek 5 kaptárt a városba (Újszeged) hársra, és meghordják a 10-15kg-ot a várakozásnak megfelelően. Nagylevelű és kislevelű virágzása alatt egyenlegtől 1/2 kg napi hordással, ami az ezüsthárs alatt max 1 kg-ra emelkedhet. És ezzel a szokásommal tudtommal nem vagyok egyedül.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hárs
HozzászólásElküldve: 2013.07.01. 07:10 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6281
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Arisztaiosz írta:
.....Évtizedekig foglalkoztam városfásítási problémákkal (egy ideig fővárosi körülmények között is), higgye meg, valamennyi segédfogalmam van a kérdésről. Nem tanítottam, hanem csináltam...S ha a jelenlegi méhállományával a párizsi városi hárs-legelőkre óhajt vándorolni, akkor csak a klasszikus buzdítással bocsáthatom útjára: "Hajráááá...!!!" Majd írja meg a pörgetési eredményeit...

Talán itt kéne abbahagynunk, ahol elkezdtük .....
Akkor még Tomipapaként ugyanezeket írtad le, igaz még nem ajánlottad számomra a párizsi vándorlást, de ez inkább másról árulkodik........
Én most sem tudok mást írni mint 2-3 éve. Sajnálom, hogy a te városi kertészként nem tudtad a hársakat jól alkalmazni. Ettől függetlenül észak-és kelet-európai városok leggyakrabban ültetett fafajai közé tartoznak. A városi környezet egyetlen fafajnak sem természetes így a hársaknak sem. A problémákat azonban a szakemberek igyekeznek megoldani és sikerrel teszik. Egy város vagy község nem minden utcája, tere, alkalmas a hársnak, de ilyen monokultúrára amúgy sem törekszik senki.
Azt gondolom itt a fórumon is mindenki tudna példát írni lakóhelyén telepített hársakról, amelyek jól illenek a környezetükbe, és szépen fejlődnek, mert a megfelelő faj került a megfelelő helyre.
A hárs mézeléséről, akárcsak az akácéról, minden méhész igyekszik tapasztalatokat gyűjteni és abból levonni következtetéseket. Fordítva nem működik.
Az elmúlt és hét és a most következő sok tapasztalatot hozhat a hárs mézelése és hőmérséklet összefüggésében, annak akinél virágzik még a hárs és figyel rá.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hárs
HozzászólásElküldve: 2013.07.01. 05:56 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.06.16. 20:02
Hozzászólások: 3
Tartózkodási hely: Tolna megye
Mórágy péntek-szombat 2,8 kg.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hárs
HozzászólásElküldve: 2013.06.30. 22:49 
Online
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1875
tsanyi írta:
Talajról és városról:
Halmágyi Levente és Keresztesi Béla írta:
...Inkább mészkedvelő, bár a talajban nem válogatós. Melegkedvelő, de az éghajlati szélsőségeket jól bírja. .....]Utcai sor- és parkfaként is dekoratív, jól bírja a füstös, poros városi levegőt is. ....

Talán arról, hogy milyen szerepük van a városi méhlegelőkben, szintén idéznék:
Nicolas Geant írta:
The main flavors are lime blossom, black wood and Japanese pagoda tree.........
Párizs híres háztetőin termelt méz fő ízei ......(lime=hárs)

Ami a "-szenvet" illeti, esetünkben már régtől nem kérdéses a -patia szógyök előjele...Én már megtanultam együtt élni vele...
Ami pedig Halmágyiékat illeti: Ön egy árva szóval sem említi, idézi, hogy az a "várostűrés" mely faj(ok)ról szól, s tűrőképességük milyen hordási eredményeket takar városi (flaszter) körülmények között....
Az utcai sorfák mind mikroklimatikus, mind talajviszonyok szempontjából szélsőségesen kedvezőtlen körülményeknek vannak kitéve. Sem a nagylevelű, sem a kislevelű hárs nem való olyan körülmények közé. Ezen nem vitatkozni kell, elegendő megnézni bármely nagyvárosunk ilyen körülmények között sínylődő hársait... Ha netán Győrben jár, vessen egy szempillantást mondjuk a Baross út maradvány-hársaira...Kíváncsian várom reakcióját, amikor autójával egy ilyen városi flaszter-kislevelű hárs alá sikerül leparkolnia mostanság....Megnézném a Schizotetranychus tiliarium populáció által reá bocsátott "véleményt", melyet ugyan nem az Ön álláspontjának bírálata gyanánt kakálnak rá, csupán a kislevelű hárs várostűréséről alkotott véleményüket kívánják imigyen nyomatékosítani...
A várostűrés szempontjából még a T. tomentosa nevezhető leginkább tűrőképesnek, de mutasson nekem egy ezüst hárssal telepített városi fasort, mely az esztétikai funkció szempontjából 20 éve állja a sarat. Jómagam is kb. ennyi ideig kísérleteztem, hogy sikerüljön rájönnöm: az a T. tomentosa 'Szeleste' klón, amely bármely jobb talajú, kedvezőbb mikroklímájú városi parkban csodálatos habitusával, jó növekedési erélyével vonzza magához a szemet, utcai sorfaként csak a burkolatlan, csatornázatlan, gázszennyeződéstől mentes külvárosi körülmények között találja meg életfeltételeit, a beton-aszfalt-sivatagban egy idő után visszafelé nőddögél...S akkor nem lehet vita, hogy élőhelyi igények szempontjából a T. tomentosa a leginkább várostűrőnek mondható, faj...Élő(?) példaként pillantson rá a győri Szent István út maradék ezüst hársaira...Azokra, amelyek még élnek...

Évtizedekig foglalkoztam városfásítási problémákkal (egy ideig fővárosi körülmények között is), higgye meg, valamennyi segédfogalmam van a kérdésről. Nem tanítottam, hanem csináltam...S ha a jelenlegi méhállományával a párizsi városi hárs-legelőkre óhajt vándorolni, akkor csak a klasszikus buzdítással bocsáthatom útjára: "Hajráááá...!!!" Majd írja meg a pörgetési eredményeit...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hárs
HozzászólásElküldve: 2013.06.30. 19:54 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:29
Hozzászólások: 2232
Tartózkodási hely: Csurgó
Ma Zselic 1,5kg.

_________________
Mérő szám? A tele hordók!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hárs
HozzászólásElküldve: 2013.06.30. 19:50 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6281
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Arisztaiosz írta:
....., mert e vita régtől fogva nem a méhlegelőről, szakmáról szól, hanem elsősorban a személyes ellenszenvről. Azzal szemben viszont valóban szükségtelen az érvelés...

Hát az komoly probléma, ha a személyes ellenszenveden nem tudod túltenni magad.....
De ha már idéztél, ezzel érzékeltetve, hogy nálad a bölcsek köve, én is idéznék ...:
Talajról és városról:
Halmágyi Levente és Keresztesi Béla írta:
...Inkább mészkedvelő, bár a talajban nem válogatós. Melegkedvelő, de az éghajlati szélsőségeket jól bírja. .....]Utcai sor- és parkfaként is dekoratív, jól bírja a füstös, poros városi levegőt is. ....

Talán arról, hogy milyen szerepük van a városi méhlegelőkben, szintén idéznék:
Nicolas Geant írta:
The main flavors are lime blossom, black wood and Japanese pagoda tree.........
Párizs híres háztetőin termelt méz fő ízei ......(lime=hárs)

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hárs
HozzászólásElküldve: 2013.06.30. 11:51 
Online
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1875
Horváth János írta:
antimon írta:
A Méhészet újságban volt erről egy cikk, de szerintem pont azt az a számot keverhettem el. Valakinek meg van átküldené nekem?


Valamiért én is emlékszem erre a cikkre.

Amúgy tsanyié a nyerő változat.


A cikkre én is emlékszem, rendkívül felkészült, szakmailag megalapozott ember írhatta.

Emlékszem egy másik cikkre is, a Méhészet 2009. júniusi számából, melyet Malya Péter jegyzett. A Beszéljük meg rovatban kérdezte Bíró Márton méhészt a hársak mézelésének körülményeiről. A nevezett méhész Zselicben méhészkedik, ő így nyilatkozott a feltételekről:" ... a hársnak is jó talaj, megfelelő páratartalom és hőmérséklet kell a mézeléshez. A mézeléshez leginkább a 21-25 C fok körüli nappali és a 15 C fok feletti éjszakai párás levegő szükséges. Nem ártana a 2-3 naponkénti gyenge, csepergő eső. Nem kívánatos a virágzási időszak alatt a 35 C fok körüli meleg vagy a szárazföld felől fújó szél, ilyenkor 2-3 nap alatt leég a virág.....Elsősorban a megfelelő mennyiségű csapadék és a hosszú, enyhe ősz, ami elősegíti a fák bőségesebb virágképződését. A csapadék a virágzás előtti utolsó 1-2 héten a legfontosabb, mert ez határozza meg a kezdeti nektármennyiséget. Ha a talaj kellő mennyiségű vizet tartalmaz, biztosítva van a megfelelő, 65-70 %-os páratartalom...."

Írt még sok, hársra vonatkozó tapasztalatáról, de azokat most fölösleges idézni, a klíma szempontjából nincs jelentőségük.

Egyébként valami hasonlót feszegetett Lengyel Géza is a hársak mézelésével kapcsolatban, ő elsősorban a talaj szerepét emelte ki a mézelés feltételei közül: "... Említettük már, hogy híres volt mindig a bánsági hársméz, melyet a méhek az ezüst hárson (Tilia argentea), hazánk legszebb hársfáján gyűjtöttek. Ezzel szemben nálunk a méhészek és mézkereskedők által hársfaméznek jelzett 10 mintából Hazslinszky B. vizsgálatai szerint, egy sem bizonyult hársfaméznek! Úgy látszik, nálunk a hársfa csak a kivételes jó viszonyok között mézel, homokon vagy sovány, köves talajon semmiesetre sem. Mézelő faállomány céljára hársfákat csak ott szabad telepíteni, ahol a hársfák mézeléséről már biztos meggyőződést szereztünk. Nehogy úgy járjunk, mint Gödöllőn, ahol a méhészeti gazdaság létesítésekor temérdek hársfát ültettek a sovány homokra, de soha hársfamézet nem pergettek. ..."
Ugyancsak ő írja: ".... A hársfák mutatják a legszebb példát arra, mennyire fontos, hogy a méhész tájékozódjon méhlegelője viszonyairól. E téren nem lehet az irodalom, még kevésbé a külföldi irodalom adataira támaszkodni, hanem személyes megfigyeléssel kell biztosan tájékozódnunk. ..."

Nos, ezek a megállapítások kifejezetten erdei körülményekre vonatkoztak, s nincs is értelme ezekre hivatkozni, ha a városi, "flaszter-hársak" mézeléséről beszélünk. Szigorúan az utcai sorfákról beszéltem, beszélek, nem a kiterjedt parkok, zöldfelületek egyedeiről. Rövidke életem eléggé hosszú periódusában voltam "flaszter-kertész". Sok nagy formátumú botanikussal, dendrológussal, erdésszel, kertésszel volt alkalmam megismerkedni, együtt dolgozni. Szerencsém volt, sokat tanulhattam tőlük. Ezt-azt olvastam is hozzá...
Ha Önök úgy gondolják, az erdei és a városi klimatikus adottságok, talajviszonyok megegyeznek, s ez alapján a jövő méhlegelői a városokban a hársak lehetnek, szívesen meghagyom Önöket e hitükben. Felesleges szakmai érveket sorakoztatni a tapasztalataikkal szemben, melyek az én eltérő körülmények között szerzett tapasztalataimmal nem mindenben vágnak egybe, de nem érdemes már csak azért sem tovább érvelnem, mert e vita régtől fogva nem a méhlegelőről, szakmáról szól, hanem elsősorban a személyes ellenszenvről. Azzal szemben viszont valóban szükségtelen az érvelés...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hárs
HozzászólásElküldve: 2013.06.28. 20:06 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.03. 10:52
Hozzászólások: 1592
Tartózkodási hely: Balaton fővárosa
A mai nap egy nagyon kellemes tréfa a hárstól a mérleget megnézve..... :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hárs
HozzászólásElküldve: 2013.06.28. 07:06 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.03. 10:52
Hozzászólások: 1592
Tartózkodási hely: Balaton fővárosa
A hárs általában "tankönyv" szerint mézel,vagy nem...
Az elmúlt kb. 20 évben számtalanszor megtréfált.
Mézelt szeles hűvös időben,vagy szárazságban néhányszor és nem mézelt
amikor tankönyvi volt hozzá az időjárás.
(Kár hogy a zselici erdész-méhész nem publikál már)

Idén úgy látom a méheknél is vita van ebben a kérdésben.
Kifejezetten nagy különbségek vannak az eddigi hordásban a családok között.

Az a megállapítás hogy jól járják a virágot semmit nem jelent,attól még a mérleg
nem biztos hogy emelkedik,sőt.
Bolondulnak a virágra,aztán megeshet hogy az erdőben is maradnak örökre.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hárs
HozzászólásElküldve: 2013.06.27. 19:52 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.08.18. 05:27
Hozzászólások: 85
Ezek szerint az időjárás előrejelzés alapján, lehet pakolni össze felé a Zselicben, irány a szotyi


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hárs
HozzászólásElküldve: 2013.06.27. 09:54 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.11. 10:28
Hozzászólások: 289
Tartózkodási hely: Somogyország
antimon írta:
A Méhészet újságban volt erről egy cikk, de szerintem pont azt az a számot keverhettem el. Valakinek meg van átküldené nekem?


Valamiért én is emlékszem erre a cikkre.

Amúgy tsanyié a nyerő változat.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hárs
HozzászólásElküldve: 2013.06.26. 22:57 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6281
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Arisztaiosz írta:
.... egy esztendeje is hasonlóan csúsztatott...... ahelyett, hogy rajtam igyekszik fogást keresni. A Tomipapa-fóbiája pedig lassan enyhülhetne, elég régen megszűnt már az irritációs hatás.

Keressen rajtad fogást a hóhér ... :lol:
Amit leírtam az a városi hársakra is igaz. A munkahelyemen az ablak alatt van néhány hárs. Nagylevelű és kislevelű is.
Évek óta akaratlanul is figyelem őket. Ezekre is a reggeli csúcs látogatottság általában a jellemző, de még a 13 óra körüli időszakban is komoly zsongást produkálnak.
Sokan írtuk már, hogy a nagy melegben jól mézel(het), nem mindig, a hárs. Ha ettől a Kisalföldön eltér a tapasztalatod talán valamelyik másik időjárási tényezőn is el kéne gondolkodnod.
Bár csak facéliára jártunk régen, a gengszterváltás idején és utána néhány évig a környékre, lenne tippem ......

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hárs
HozzászólásElküldve: 2013.06.25. 12:05 
Online
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1875
abrakazabra írta:

Az enyémek holnaptól már az "aranyhársra" repülnek.


A hárs, meg a beszéd az "ezüst"....

Hallgatni "arany"....

Amúgy a mottót azért idéztem, mert magam is a "gyümölcseikről ismeritek meg őket" elvet vallom...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hárs
HozzászólásElküldve: 2013.06.25. 11:02 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.05.16. 11:25
Hozzászólások: 1523
Arisztaiosz írta:
A jövő héttől meg talán éppen jó lesz az ezüstnek...


Az enyémek holnaptól már az "aranyhársra" repülnek.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hárs
HozzászólásElküldve: 2013.06.25. 11:00 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.05.16. 11:25
Hozzászólások: 1523
Pedig nagyon találó. Nem a családonkénti átlag számít, azzal lehet varázsolgatni, hanem hogy végül hány hordó lesz tele. A többi csak duma. :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hárs
HozzászólásElküldve: 2013.06.25. 09:59 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.06.22. 14:02
Hozzászólások: 92
Tartózkodási hely: Pest
Arisztaiosz írta:

Különben is, a francba az agrometeorológiával, régóta rendelkezésünkre áll egy annál sokkal jobb módszer: "Mérőszám? A tele hordók!"


Igen, az idézett mottón már sok éve magam is elszórakoztam....


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hárs
HozzászólásElküldve: 2013.06.25. 09:25 
Online
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1875
Régi igazság, magam is elsütöttem már Kner Izidor bölcs aforizmáját: "Asszonyban, időjárásban, bármilyen - mindig jobb volna másmilyen."
A hársfának szerintem mindegy, legalább is a szivardobozom nem panaszkodott...
A hársak nektározásához most éppen nem olyan jó az időjárás, bár a nagylevelűnek már szinte mindegy... A jövő héttől meg talán éppen jó lesz az ezüstnek... Vagy mégsem...?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hárs
HozzászólásElküldve: 2013.06.25. 08:24 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.02.01. 18:30
Hozzászólások: 1210
Tartózkodási hely: Graz/Várpalota
Mea culpa Arisztaiosz,ez a hideg viszont nem jó a hársfának :)

_________________
Attila

Kisboconádi a mézeskaptár. "a méhe csak kölcsönad"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hárs
HozzászólásElküldve: 2013.06.25. 08:16 
Online
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1875
Kedves Attila!

Ön pontosan ezt írta...
szaboattila írta:
Ez a meleg a legjobb a hársnak.Fél 1 után mentem a buszra,elmentem az utca végén levő kb 20 méter magas hársfák mellett,azt hittem raj van a fákon :) Napon volt vagy 40 fok,de járták rendesen.


Mondja már meg, mi a fenének ragozzuk még mindig, nyilvánosan, privátban, egyebekben?

Ha Ön másképp gondolta, mint írta, lelke rajta! Írja le azt, hogy bocsi, előbb járt az ujjam, mint a gondolataim. Elfogadva, akceptálva...!

Nincs értelme tovább hámozgatnunk a "hátvágánygázt", majd a tavalyi, hasonló polémia analógiájára a téma lezárásaként a beérkezett pörgetési adatokat kell összevetnünk a meteorológiai adatokkal. Szerencsére már nem csak maximum-minimum hőmérsékleti értékek, de csapadék, pára, szél és sugárzási értékek is rendelkezésére állnak az agrometeorológiai vénájú méhészeknek. Mondjuk, tavaly sem mindenki egyformán volt elégedetlen, csak azok nem írtak hozamadatokat, akik messzemenően elégedettek voltak, aki meg írt, az nem nyilatkozott pozitívan. Sebaj, majd az idén...

Különben is, a francba az agrometeorológiával, régóta rendelkezésünkre áll egy annál sokkal jobb módszer: "Mérőszám? A tele hordók!"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hárs
HozzászólásElküldve: 2013.06.25. 07:53 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.02.01. 18:30
Hozzászólások: 1210
Tartózkodási hely: Graz/Várpalota
Attila szerint a városi hársaknak a legjobb a +40 C fok,

Tisztelt Arisztaiosz,

Nem azt irtam hogy a városi hársaknak legjobb a 40 fok,hanem a kérdéses időben fél 1-kor mikor mentem a buszra,Napon volt vagy 40 fok :)
Egy előtte levő hozzászólásomban irtam arról hogy a hársnak jó a 32 fok,és van is benne valami,mert ha azt nézzük hogy a hárs éjszaka,22-23 fokban elég sok nektárt termel,akkor pont összevág a kettő,mert a nappali 32 fok éjszaka 22-23 fokra hűl le.Lásd a múlt heti egyik rekordot mikor éjszaka "csak" 24 fokig csökkent vissza a hőmérséklet.

_________________
Attila

Kisboconádi a mézeskaptár. "a méhe csak kölcsönad"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hárs
HozzászólásElküldve: 2013.06.25. 05:56 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.06.12. 13:49
Hozzászólások: 469
Tartózkodási hely: Közép-Zala
Amennyiben szabad beleszólni nemes vitátokba,úgy azt mondanám mindkettőtöknek igaza van.Példának a tavalyi évet hoznám fel amikor is rekord(legalábbis nálam)termés volt hársból.A Zselicben a Sanyi és az általad leírtak is teljesültek.Volt ott reggelente nyakig érő köd(pára)-nappal hőség,stb.,stb.Napközben ugyanúgy mentek és hordtak a kánikulában,mint este.Valóban az első napsugarak megjelenésekor indultak és a hordás eltartott egészen estig is.Tudom Te a városi flaszteres hársakról beszéltél,ezt azért emelném ki mert nincs különbség a kettő között.Már ami a méheket illeti.Ezek a kis jószágok bárhol begyűjtik a nektárt-csak legyen mit.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hárs
HozzászólásElküldve: 2013.06.24. 22:16 
Online
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1875
tsanyi írta:
Arisztaiosz írta:
......Bár nem pontosította, melyik hárs faj számára gondolja a 40 C fokos hőséget áldásos hatásúnak, de ...

Eltelt egy év és akárcsak előző reinkarnációd Tomipapa, Te is megpróbálod rábeszélni a fórumozókat, hogy ne higgyenek saját, és eleik tapasztalatának ......
Még egyszer, biz Isten utoljára, megpróbálom ......
Mindkettőnk által nagyra becsült szerzőpáros (Halmagyi, Keresztesi) leírja, hogy a hárs mézeléséhez, elegendő, de nem túl sok talajnedvesség, viszonylag magas légnedvesség, 22C körüli hőmérséklet, szélcsend, az ideális.
De tavaly már leírtam, hogy ezeknek a feltételeknek nem feltétlen nappal kell teljesülni. Forró napok, estéjén, éjszakáján gyakran van 22C és ~90% páratartalom és éjszakára a szél is eláll .
Ilyenkor a Zselicben méheink este indulnak és még félhomályban is hordanak, illetve reggel az első napsugarakkal már mennek, hogy 10-11 órára behordják az éjszaka és ekkor keletkező nektárt.
Aztán a nap forró, száraz időszakában leáll a hordás.


Ha jól emlékszem, egy esztendeje is hasonlóan csúsztatott...

Nem a zselici hársakról, azok nektározásáról beszélgettem Szaboattilával, mint ahogyan Tomipapa is határozottan kijelentette, hogy a városi klímáról, városi hársakról írt, s nem terjesztette ki a véleményét a zselici, erdei körülményekre, klímára. Én sem ezt tettem!
Ha elolvassa azt a hozzászólást, amelyre válaszoltam, gondolom ez nem is lesz további vita tárgya, Szaboattila délután fél egyről beszél, s nem is a zselickisfaludi buszmegálló környékén posztoló hársakról, hanem a várpalotaiakról. Azt sem állítottam, hogy azok a városi hársak nem mézelhetnek megfelelő feltételek mellett kitűnően, mindössze a hozzászólás üzenetét kifogásoltam: Attila szerint a városi hársaknak a legjobb a +40 C fok, s a kora délutáni órák jelentik a nektározás csúcsát a flaszteren...

Mindössze ennyit írtam, kiegészítve azzal, hogy mérlegadatok nélkül a krónikus fülzúgás számomra nem számít hiteles adatközlésnek, mint ahogy nem is az. A hitelt érdemlő, pontos tájékoztatás viszont valódi érték lehet, javaslom, hogy a saját megfigyelési adataival, mérlegeredményeivel segítse inkább az információra kiéhezett fórumozókat, ahelyett, hogy rajtam igyekszik fogást keresni. A Tomipapa-fóbiája pedig lassan enyhülhetne, elég régen megszűnt már az irritációs hatás.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hárs
HozzászólásElküldve: 2013.06.24. 19:47 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.27. 16:34
Hozzászólások: 1024
Tartózkodási hely: Somogy
A Méhészet újságban volt erről egy cikk, de szerintem pont azt az a számot keverhettem el. Valakinek meg van átküldené nekem?

_________________
Anti


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hárs
HozzászólásElküldve: 2013.06.24. 16:31 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6281
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Arisztaiosz írta:
......Bár nem pontosította, melyik hárs faj számára gondolja a 40 C fokos hőséget áldásos hatásúnak, de ...

Eltelt egy év és akárcsak előző reinkarnációd Tomipapa, Te is megpróbálod rábeszélni a fórumozókat, hogy ne higgyenek saját, és eleik tapasztalatának ......
Még egyszer, biz Isten utoljára, megpróbálom ......
Mindkettőnk által nagyra becsült szerzőpáros (Halmagyi, Keresztesi) leírja, hogy a hárs mézeléséhez, elegendő, de nem túl sok talajnedvesség, viszonylag magas légnedvesség, 22C körüli hőmérséklet, szélcsend, az ideális.
De tavaly már leírtam, hogy ezeknek a feltételeknek nem feltétlen nappal kell teljesülni. Forró napok, estéjén, éjszakáján gyakran van 22C és ~90% páratartalom és éjszakára a szél is eláll .
Ilyenkor a Zselicben méheink este indulnak és még félhomályban is hordanak, illetve reggel az első napsugarakkal már mennek, hogy 10-11 órára behordják az éjszaka és ekkor keletkező nektárt.
Aztán a nap forró, száraz időszakában leáll a hordás.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hárs
HozzászólásElküldve: 2013.06.24. 14:17 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6281
Tartózkodási hely: Észak-Zala
bükk írta:
Ezüsthárs,majd jövő hét vége felé indulhat a Somogyi-erdőkben.


Tegnapelőtt egyenleg.
Tegnap 30dkg....
Ma eső és 14-15C

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hárs
HozzászólásElküldve: 2013.06.24. 13:33 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.06.16. 20:02
Hozzászólások: 3
Tartózkodási hely: Tolna megye
Mézel már valakinél, valahol, valamelyik hárs? Tolnában már nyílik az erdőben is az ezüst, de mérlegem csak csütörtöktől lesz, ha sikerül beüzemelnem.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hárs
HozzászólásElküldve: 2013.06.24. 08:32 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.06.12. 13:49
Hozzászólások: 469
Tartózkodási hely: Közép-Zala
Mondjuk a ma reggelieket nem láttam,ezen én is egy kicsit megdöbbentem-hogy törlésre kerültek.Pedig kíváncsi lettem volna a folytatásra.Pista-Pista nem vet jó fényt rád ez a cselekedet!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hárs
HozzászólásElküldve: 2013.06.24. 07:02 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4011
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
A tegnap esti, és ma reggel törölt hozzászólások egytől egyig mind szakmai, és ebbe a topikba illő vélemények voltak.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hárs
HozzászólásElküldve: 2013.06.24. 06:55 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.05.06. 19:22
Hozzászólások: 756
Egészen pontosan milyen minőségben törölted a véleményeket? Esetleg, mint cenzor? Mert moderációs szempontot egyik törölt hozzászólás sem sértett.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hárs
HozzászólásElküldve: 2013.06.24. 05:28 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:29
Hozzászólások: 2232
Tartózkodási hely: Csurgó
Ne kezdjük előröl.Én töröltem.

_________________
Mérő szám? A tele hordók!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 576 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 12  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 11 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.