Pontos idő: 2024.03.28. 15:32

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 826 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 17  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2014.05.06. 21:09 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2012.10.12. 23:42
Hozzászólások: 106
Tartózkodási hely: Bodrogköz
Mi Júlia borbolyát ültettünk 80centinként a kerítés mentén. Elsősorban védelmi szempontok miatt, másodlagos a virágpor/nektár és harmadlagos a röppálya, de arra is alkalma mert 2,5-3méter magasra nő. Évente 50cm növekedésre számíthatsz ha locsolod.

_________________
Breki -SiVisPacemParaBellum-


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2014.05.06. 19:42 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.01.10. 02:00
Hozzászólások: 1558
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa-Bodoglár
Nyári orgona nem jól tűri a metszést. Javaslom a fagyalt. egyszerű szaporítani, igénytelen, és ha csak tavasszal nyírod, akkor nagyon illatos virágokat hoz. A méhek nektárért és virágporért is lepik hárs és a vaddohány idején.

_________________
A sikerhez vezető út kudarcokkal van kikövezve.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2014.05.06. 18:52 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag
Avatar

Csatlakozott: 2014.04.27. 14:59
Hozzászólások: 16
Sziasztok!

Én a telephely széleire szeretnék legalább 2 méter magas, sűrű sövényt. Azért hogy a méhek röppályáját mihamarabb felfelé kényszerítsem a jó szomszédi viszony miatt. Viszont akkor már jó lenne, ha mézelne is. Nyári orgonára gondoltam. Valakinek van vele tapasztalata? Nyírható ebből a növényből a fent említett sövény? Vagy esetleg van szerintetek ennél megfelelőbb fajtájú növény e célra?
Válaszaitokat, előre is köszönöm.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2014.04.29. 12:07 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.04.22. 14:37
Hozzászólások: 58
Tartózkodási hely: Budapest
Persze azt is hozza kell tennem a 22kilos csaladonkenti atlagban (julius ho es augusztus elos fele) volt boven feherhere is.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2014.04.29. 12:07 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.04.22. 14:37
Hozzászólások: 58
Tartózkodási hely: Budapest
Bizony mezel mert egesz pontosan en voltam az a mehesz aki pergetett ott.
Mashol nem tapasztaltam ilyet, pedig az alap telephelyem is japan akacos. Ugy tunik mivel altalaban aszalyos idoben viragzik sajnos nem ad pergetheto mennyiseget, kiveve ott ahol aggressziven ontoznek. Mint pl: a varosliget.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2014.03.24. 19:01 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
A japánakác mézel, mert a Budapest belvárosban létesített méhészetben tavaly augusztusban arról pergettek asszem 22 kg-ot családonként.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2014.03.24. 18:53 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.04.19. 19:38
Hozzászólások: 365
Szép fa a bálványfa /ecetfa/. Nálunk Csallőközben, ahol én méhészkedem, elég nagy mennyiségben van. Az öcsém, aki Besztercebányán lakik és van 3-4 családja /méhek/ már többször vitt csemetélet, de valahogy nem fogtak életetet. Biztosan talajfüggők.
Üdv. Jóska


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2014.03.24. 18:13 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2012.10.12. 23:42
Hozzászólások: 106
Tartózkodási hely: Bodrogköz
Köszönöm a válaszokat, hasznosak voltak.

_________________
Breki -SiVisPacemParaBellum-


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2014.03.24. 11:26 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.02.17. 13:09
Hozzászólások: 1719
Tartózkodási hely: Pest megye
Bálványfa az akác után jön rögtön, szenzációs a méze, de nem sokkal nyújtja a legelőt. Egyébként özönnövény. Arra mondjuk kiváncsi lennék, milyen növényt szorít ki. Kifejezetten kedvezőtlen, mostoha helyeken szokott kinőni, erdőt nem láttam még belőle (sajnos). Ahol kinő, ott más nem nagyon él meg. Szép nagy fa lesz belőle, ha hagyják.
A hárs későbbi virágzású, ráadásul fajtánként is eltérő a virágzása, meg nem özönnövény. Keretlécnek is kiváló lesz egyszer.
A koreai mézesfa meg a hupeki mézesfa ha jól gondolom az evódia (euodia) lehet. Július második felében virágzik, hárs után, méhek és mindenféle rovarok nagyon szeretik. Sajnos van egy fagyérzékenysége, és ami még tapasztalatom, nagyon vízigényes az első években, tehát nem lehet magára hagyni még ültetést követő 2. évben sem, ha szárazság van. Homoktalajon ez még inkább így lehet.
A japánakác még későbbi, de én nem vagyok 100%-osan meggyőződve, hogy a virágporon kívül nektárt is hordanak róla (ettől még persze igaz lehet). Bár a virágpor önmagában is nagyon hasznos. A faanyagja is nagyon jó, nem vetemedik.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2014.03.24. 09:08 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.06.24. 10:46
Hozzászólások: 419
Tartózkodási hely: Fejér megye
Bálványfa, Koreai mézesfa, Hóbogyó, Japánakác, Hupeki mézesfa. A málnát is szívesen járják, meg "mellékesen" meg is eheted a termését.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2014.03.23. 21:01 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2012.10.12. 23:42
Hozzászólások: 106
Tartózkodási hely: Bodrogköz
Mindenképp fákat és cserjéket ültetnék. Gondoltam facéliára is, de kicsi hozzá a terület és azt évről évre meg kell ismételnem, ha pedig egy fát elültetek...
A kora tavaszi fák és virágok talán elegendőek. Van a közelben egy nagyobb szilvás + majdnem minden háznál megtalálható néhány gyümölcsfa. Esetleg mogyoró telepítése hasznos lehet, illetve a már elültetett 3 mandula fa is erre az időszakra alkalmas méhlegelő javító. Akác van 2km-en belül cca. 30ha, tehát azt nem szükséges javítani, akác után napraforgóig viszont elég gyér. Ezért gondoltam hársra és evódiára. Ezen kívül milyen fák jöhetnek még szóba ami tényleg hasznos virágpor esetleg nektár szempontjából is?

_________________
Breki -SiVisPacemParaBellum-


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2014.03.23. 19:07 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.06.24. 10:46
Hozzászólások: 419
Tartózkodási hely: Fejér megye
Mérd fel a környék növényfaunáját: tavaszi induló virágok, akác után augusztus végéig. A legkevesebb virágport és nektárt adó
időszakra válassz növényeket, leginkább fákat és cserjéket, mert ezek aszályos időszakokat jobban tűrik a mély gyökérzetük miatt.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2014.03.23. 17:56 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2012.10.12. 23:42
Hozzászólások: 106
Tartózkodási hely: Bodrogköz
Talán nem a Vándorlás->Zsúfolt méhlegelők volt a legmegfelelőbb választás, így bemásolom ide is:

Idén új helyre költöztetjük a méhest. Most kezdjük csak a tereprendezést, próbáljuk úgy alakítani, hogy a méhlegelőt is javítsuk. A telket körbekerítjük és kerítés közvetlen közelébe Júlia borbolyát tervezünk ültetni, első sorban védelmi szempontok miatt, de a virága is hasznos lehet. Valakinek van esetleg tapasztalata a virágzásáról, esetleg mézeléséről? Múlt héten ültettem 3 mandula fát (1tétényi rekord és 2tétényi bőtermő) illetve a borbolyával együtt rendeltem 3db kis levelű hárs csemetét illetve 5db Evódia (Euodia) csemetét is. Tartozik a telekhez egy kis kertrész is, kb40*50m, ezt is különböző fákkal szeretném beültetni. Tervbe van 5-5 nagy levelű és ezüst hárs ültetése, illetve mindenképp szeretnék ehető gyümölcsöt termő gyümölcsfákat is: kajszi, szilva, körte, alma, cseresznye. Mivel ezekből van a környéken is, ezekből csak 2-2t tervezek. A felsoroltakon kívül milyen fákat érdemes még telepíteni? Esetleg juhar? vadgesztenye? mogyoró? A talaj felénk laza leginkább homokos.

_________________
Breki -SiVisPacemParaBellum-


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2014.02.06. 18:38 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.02.02. 12:49
Hozzászólások: 570
Tartózkodási hely: Dél Borsod
Sziasztok!
Akác csemetéket(már meglévő akácos környékére),és néhány fűzfa csemetét szeretnék ültetni!
Mindenféle jó tanácsot szívesen fogadok!

_________________
Bízzunk Istenben,és tartsuk szárazon a puskaport!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2014.02.04. 18:41 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.04.07. 20:06
Hozzászólások: 95
Tartózkodási hely: Pest megye: Fót
Köszönöm megtisztelő válaszát Arisztaiosz!

Nagyon hasznos számomra, pont ilyenre gondoltam, idén még kicsibe kb. 100-200 m2-en aztán tovább szaporítani, minél több félével.
akkor a Stachys byzantina-t fogom keresni, vetőmagot vagy palántát belőle kitől tudok beszerezni?

Valószínűleg a vándorlást hanyagolni fogom, (5 családdal nem érdemes)
gyümölcsfákból van a környezetünkben sokféle egymás után mindig más virágzik, akác viszonylag sok van 1 km-en belül csak egy héten belül elvirágzik, gyenguska családoknál 10 kg volt az átlag.
Hársfák a városon belül vannak, de az kicsit messze van: 2,5 km. Vadvirágok vannak, közel a természetvédelmi övezetben.
Ha lenne nyáron vegyes virágmézem azt többre értékelném mint a tiszta akácmézet, az a rengetegféle virágpor fenséges ízt ad a méznek 8-)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2014.02.03. 22:09 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
Honvéd!

Nem lebeszélni óhajtom, mindössze óvni szeretném a felesleges erőfeszítéstől. Mint párszor megbeszéltük, a Stachys annua a kötött talajú területek tarlóin díszlett egykor. Nem sorolnám, az ország mely területeit díszítette egykor a csapadékos években, azt néhány hozzászólással előbb leírtam. Fóton egyébként sem valószínűsítem a "futóhomokot", arrafelé a lösz-talajok előfordulása a valószínűbb, de a nyáron sülevényes, csapadékhiányos lösztalajok sem ideális termőhelyét jelentik a tarlóvirágnak, még öntözött körülmények között sem, hiszen a gazdaságosan öntözhető terület nagysága semmiképpen nem tenné gazdaságossá ezt a méhlegelőt.

Ha mindenképpen a Stachys nemzetség egyik tagjáról szeretne legeltetni, javasolnám a birtokán elszaporítani az egyik rokon fajt, a Stachys lanata-t, vagy más néven S. byzantina-t (nagyanyáink még "nyuszifül" néven ültették). Az is jó mézelő, évelő, hosszú ideig fenntartható.
Csatolmány:
Stachys byzantina.jpg

Egy száraz kertbe nem érdemes leragadnia egy faj mellett, kis utánakereséssel hasonló, mediterrán kertre hajazó és egész nyáron virágzó kertek is ültethetők, melynek ugyan jelentős méhészeti szerepe -már csak méreténél fogva sem- nemigen lehet, de a megporzó szervezetek (méh alkatúak, zengőlegyek, szenderek, pillangók, stb.) szinte folyamatos jelenléte és buzgalma kifejezetten gyönyörködtetni képes a rovarmegporzás szépségeire hangolt megfigyelő természetbarátot.
Csatolmány:
száraz domboldal potenciális méhlegelője.jpg
A képen a S. byzantina a 8-as szám alatt szerepel, igény szerint több ilyen összeültetésre is szívesen teszek javaslatot, azzal a megkötéssel, hogy méhészeti szerepének ugyan komoly jelentőséget nem tulajdonítok, de a rovar-vonzása és illat-szolgáltató képessége egy ilyen kertnek nagyon attraktív lehet. Méhlegelőre meg el szokott vándorolni a méhész...


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2014.02.03. 20:39 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.04.07. 20:06
Hozzászólások: 95
Tartózkodási hely: Pest megye: Fót
Helló,

A tarlóvirágot (stachys annua) én is nagyon szeretném elszaporítani a telkemen,
mióta láttam a méhek végveszélyben című filmet a youtube-on azóta, még inkább szeretnék tenni a méhekért
valami hasznosat.
Nálunk Fóton, déli fekvésű domboldalt futó-homok talaj van.
Tavasszal a borsó még megterem, utána nagyon aszályos a nyár, a homok meg perzseli az ember lábát mezítláb.
Öntözéssel lehetne valamit operálni, szőlő jól érzi magát, bükköny, somkóró és a selyemkóró magától kinő.
Ennek is örülök, izsópot rendeltem 100 palántát, levendulát is szeretnék ültetni, majd öntözöm.
Lehet akkor a tarlóvirág nem maradna meg.
Szeretnék sokszínű méhlegelőt 5 méhcsaládom számára.
Javaslatot elfogadok mit érdemes elszaporítani erre a homoktalajra ami a méheknek is jó.
Köszönöm a válaszokat.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2014.01.24. 23:11 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Életemben egyszer, 99'-ben sikerült nekem is pergetni róla.
De ez a "kis" 150 ha-os tarló kellett hozzá.
Csatolmány:
tisztes.jpg


Arisztaiosz!
Nem felejtettem ám el, amit ígértem. ;)


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2014.01.24. 21:44 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.01.19. 17:50
Hozzászólások: 299
Köszönöm szépen a választ! Én is sokat olvastam róla, de most is gazdagodott a tudásom.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2014.01.24. 16:47 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
Esport!

Sehol...

Ha szüksége lenne magra, kénytelen lesz gyűjteni. A profiljából nem derül ki, milyen talajviszonyok között szándékozik a méhlegelőt javítani a tisztesfűvel, de Bács-Kiskunban is sokféle talaj található. A minket érdeklő növény elsősorban a kötött talajok gyomnövénye (volt), homokon fölösleges kísérletezni vele. Egykor nagy területeket borított, elsősorban a jó mezőségi, öntéstalajokat kedvelte. Öregapám Maros-menti földjein tömeges volt, de nagyon sok területen volt a gabonatarlók uralkodó gyomnövénye Békésben, a Jászságban, a régi Szolnok megyében, Bács megye déli részén, Fejérben, Tolna és Győr, Veszprém megyék egyes részein, valamint Komáromban és Csongrádban is.

Mára a nagyüzemi mezőgazdaság, a herbicidek elterjedt használata következtében ritkává lett, bár néha még hallok róla, hogy ismét megtalálták. Ezeken a területeken gyűjthetné be a magját. Azt azért nem árt figyelembe venni, hogy méhészeti hasznossága csak csapadékos nyarakon van, a régi szakírók, akik rögzítették a virágzását, hordási viszonyait, gyakran panaszkodtak aszályos nyarak után, hogy a tisztesfű lesülve nem hogy elvehető mennyiséget nem adott, hanem még a méhek számára szükséges élelmet sem. Pedig arrafelé, ahol tömeges volt, a tisztesfű, jó esztendőkben az jelentette a főhordást.
Nem kecsegtethetem azzal, hogy elszántsága a termesztést illetően komoly jövő elé nézhetne, az aratás utáni gyors tarlókezelés és a parlagfű elleni kötelező védekezés kényszere nem kedvez a szándéknak, nem is beszélve a mind sűrűbben aszályos nyarakról. Félek, még a kisparcellás ökológiai gazdálkodás sem hozhatja vissza ezt az egykor oly fontos méhlegelőt.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2014.01.24. 15:37 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.01.19. 17:50
Hozzászólások: 299
Üdvözlet!

Azt szeretném megtudni, tisztesfű magot hol lehet kapni, vagy inkább rendelni? engem kifejezetten a tarlóvirág "tisztesfű" magja érdekelne (tudom gyomnövény). Neten nem találtam egy helyet sem ahonnan rendelhető lenne, remélem tud valaki segíteni. Vagy valami más lehetőséget mondani?

Előre is köszönöm a válaszokat.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2013.11.29. 00:04 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2012.11.15. 18:16
Hozzászólások: 146
Tartózkodási hely: Kunhegyes
Köszönöm!

Tudom, hogy nem véletlenül kaszáló vagy legelő egy egy terület művelési ága, hiszen arra alkalmas. A vetést is csak egyszeri dolognak gondoltam, hogy mesterségesen gazdagítsam a vegetációt. De úgy látom ezek a magkeverékek tényleg szegélynek készülnek.

_________________
https://www.madarasimeheszet.hu


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2013.11.25. 00:12 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
Nem kifejezetten erre gondoltam, hanem arra, hogy először tájékozódjon környezete adottságairól, s csak azután döntsön. Nem hagyhatja figyelmen kívül, hogy környezetének milyenek a talajadottságai, hiszen nagyon változatos talajviszonyokkal találkozhat a környéken. Arra is oda kell figyelnie, hogy települése határos a Hortobágyi Nemzeti Parkkal, tehát nem lehetetlen, hogy a NP is beleszólhat a területhasznosítási elképzelésekbe. Nem tudom, hány hektáron tervezi a gazdálkodást, de az elképzelések kialakításához jó segítséget nyújthat az alábbi anyag áttanulmányozása:
http://www.jnszm.hu/feltolt/File/tfi/Te ... v_2013.pdf

Az anyagban nem csak az Ön településének vonatkozásában kaphat adatokat, hanem talál példákat a méhészetre vonatkozóan is (Tiszaigar), s kaphat ötletet a biogazdálkodás, energia-ültetvények tárgyában is. A térségben működik már kísérleti energiamályva ültetvény is...

Ön föltett egy konkrét kérdést, melyhez legjobb tudásom szerint igyekeztem hozzászólni, de konkrét javaslatot tenni már csak azért sem tudok, mert nem ismerem a körülményeit, lehetőségeit. Ha méhlegelőben gondolkodik, legjobb a meglévő adottságokkal számolni, és a potenciális lehetőségekre fókuszálni, mert kizárólag méhészeti célra jó minőségű szántót igénybe venni nem gazdaságos, a vetőmag-termesztést pedig csak biztos piac birtokában és igen jó víz- és gépi ellátottsággal, komoly szaktudás birtokában szabad elkezdeni, természetesen azzal is számolva, hogy a termeszteni kívánt növénynek milyenek az igényei. Ehhez szerettem volna néhány adatot adni az előző válaszomban. A rét feltörését pedig semmiképpen nem javasolnám, nem véletlenül ilyen a művelési ága, sok talajtípuson nem érdemes másképp gazdálkodni, mint legeltetve, vagy kaszálva hasznosítani a területet.

Semmiképpen nem kedvét szegni akarom, csupán arra szeretnék rávilágítani, hogy a méhlegelő javítása nem csak nekibuzdulás függvénye, de komoly tervezést és szívós munkát igényel. Javasolnám, keresse meg Plebanos fórumtársunkat, neki komoly tapasztalatai vannak a méhészeti célú ültetvényekkel kapcsolatban, s bizonyára szívesen segít elkerülnie a buktatókat.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2013.11.18. 22:02 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2012.11.15. 18:16
Hozzászólások: 146
Tartózkodási hely: Kunhegyes
Ezt úgy értelmezem, hogy akkor jobb ha a szántókkal foglalkozom és szerződést kötök valamelyik magtermeltetővel mézelő növények magjának termelésére. Mondjuk pohánkára vagy facéliára

_________________
https://www.madarasimeheszet.hu


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2013.11.18. 02:00 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
-Az alexandriai here csak meleg, jó vízellátású területre javasolható, egyéves növény.
-A baltacim évelő, mély termőrétegű, jó vízgazdálkodású és mésszel ellátott talajra való.Egyesek szerint termeszthető gyengébb, lucernának már nem alkalmas területeken is, de ott az élettartama csak legfeljebb két, esetleg három év.
-A bíbor here egyéves, esetleg áttelelő pillangós, víz és hőigényes, könnyű, enyhén meszes talajt szeret, vízállást nem tűri.
-A fehér here évelő, nagyjából azonos igényekkel, mint a vörös here.
-A facélia egyéves növény, igényeiről a fórumon sokat beszélgettünk. Nem való ebbe a keverékbe, nem szereti a konkurenciát.
-A lucerna évelő, szénakészítésre kiváló, igényes a talajra, a mészhiányt, vízállást nem tűri. legnagyobb hibája a mi szempontunkból, hogy nem jó méhlegelő, a mézelő méh nem szívesen porozza, gyűjt róla, ha a poszméhek kirágják a pártát, akkor gyűjt róla. A lucerna megporzó szervezetek növénye.
-A mustár egyéves növény, általában inkább zöldtrágya-növény. Nincs tapasztalatom, hogy keverékben hogy virágzik és nektározik.
-A vörös here hűvösebb, csapadékos, illetve öntözött talajra való, hosszú pártacsöve miatt a méhünk nem mindig képes gyűjteni, ez is a lucerna-megporzó szervezetek növénye elsősorban. Két, legfeljebb hároméves növény.
-A zabot takaró- (védő) növénynek vetik, a kaszáló-keverékekbe általában inkább az árpát szokás vetni hasonló céllal. Jó vízellátást igényel, sülevényes, sovány, szélsőséges talajon csak szenved, vagy ki sem kel. Nagyon korán szokás vetni, az őszi vetés csak enyhe télen szokott jól áttelelni.
-A pohánka egyéves növény, csak csapadékos, enyhe éghajlatra való.

Amennyiben a legelő, kaszáló nem Natura besorolású, akkor minden további nélkül bevetheti ezzel a keverékkel is, de vegye figyelembe az összetevők igényét, szemmel láthatóan csak jó talajon, jó vízellátás mellett érdemes próbálkoznia vele. Ha jó méhlegelőt akar létesíteni, a környezeti adottságokból érdemes kiindulnia.

Ez a keverék szerintem inkább a szegélyterületek zöldítésére való, méhlegelő céljára inkább ne keveréket válasszon, hanem jó hozamú növényt, amelyiknek képes biztosítani a feltételeket. Természetesen ha nem nagy területről van szó, akkor szinte mindegy, mit vet, ez a keverék véleményem szerint hektáronként talán egy családot képes lehet eltartani, de miután sok benne az egyéves növény és a nem jó legelőt adó pillangós, én elgondolkodnék a vetésén, de hogy tanácsot lehessen adni, több információra lenne szükség.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2013.11.18. 01:40 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.02.09. 23:13
Hozzászólások: 468
Nyugodtan...nehogy már művelési ág változtatást kérjél ezért ( a zabot kiszedheted belőle :twisted: :) )

_________________
A siker nem érdekel,csak a kudarc okai...("én")


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2013.11.17. 22:48 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2012.11.15. 18:16
Hozzászólások: 146
Tartózkodási hely: Kunhegyes
Érdeklődnék, tud e valaki beszámolni az "évelő (tavaszi vetésre)" megnevezésű magkeverékről mely összetevői:

5% alexandriai here
15% baltacim
10%bíborhere
5% fehérhere
5% facélia
10% lucerna
5% mustár
15% vöröshere
15% zab (ez minek bele?)
15% pohánka

Bővebben itt: http://www.magvas.hu/nyari/nyari_vetomag.htm

Egyébként másik kérdésem: Ha teszem azt adott egy legelő vagy kaszáló besorolású terület, akkor azt bevethetem ezzel?

_________________
https://www.madarasimeheszet.hu


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2013.10.21. 12:40 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2012.05.01. 22:11
Hozzászólások: 6
Tisztelt Arisztaiosz!

Köszönöm megtisztelő válaszát, ezek szerint a facélia lesz a járható út, hogy méheim

akác után is tudjanak némi kis "hordásban" részesülni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2013.10.21. 08:07 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
Tisztelt Mutyi62!

A facéliáról nem írnék, azt megtalálja a keresővel is, elég részletesen kitárgyaltuk már a Fórumon.

A baltacim (Onobrychis viciifolia) már más kérdés, noha jelenleg nem túl nagy jelentőségű takarmánynövényünk. Lehet, ez annak is köszönhető, hogy túlságosan igénytelenként tárgyalják, de ezen esetben sem hozama, sem élettartama nem gazdaságos. Ha neki megfelelő talajba kerül, jó vízellátással, akkor évente két virágzást is képes produkálni, s élettartama 5-6 év is lehet. Tehát ne fogadja el, hogy száraz, sülevényes, olyan talajra való, ahol a lucerna nem termeszthető. A gazdaságos baltacim igenis termékeny, aránylag mély termőrétegű, jó vízgazdálkodású meszes talajra való.

A termesztéséről: http://kutdiak.kee.hu/diak/nzs/nbalcim.htm

Ebből látja, hogy a virágzása kaszálással vagy legeltetéssel tolható ki, amennyiben az első virágzása beleérne az akácba, képes a megporzókat elvonni az akácról is. Normál esetben az első virágzás (a második vegetációs évtől) május végén, június elején várható, s több héten keresztül tart. Kaszálással a virágzás eltolható júliusra, de száraz, sülevényes környezetben csak egy kaszálást ad, a sarjú már csak legfeljebb legeltethető. Szénakészítésre a virágzás kezdetén szokás kaszálni, magtermesztésre az első virágzás szolgál.
Hektáronként legfeljebb két családdal terhelhető.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2013.10.20. 22:50 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2012.05.01. 22:11
Hozzászólások: 6
Tisztelt Fórumozók!

Ha valaki tudna nekem válaszolni arra, hogy a facéliát mikor kell elvetni ahhoz, hogy annak virágzása az akác elvirágzása
után kezdődjön, továbbá, hogy a Baltacim a vetést követően mikor /és egy évben hányszor-esetleg 2x is?-/ és milyen hosszú ideig
virágzik, valamint, hogy a facéliához képest mennyire jó mézelő, a válaszát nagyon megköszönném !


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2013.10.16. 08:19 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2012.11.15. 18:16
Hozzászólások: 146
Tartózkodási hely: Kunhegyes
Arisztaiosz: Az én csemeteigényem igen alacsony egyelőre, hacsak nem kezdek gerilla faültetésekbe :D Egyébként a kitermelt csemetéket azonnal elültettem és jelenleg duzzadt rügyekkel várják a tavaszt. Remélem ez jó jel...

_________________
https://www.madarasimeheszet.hu


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2013.10.09. 18:40 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.16. 20:26
Hozzászólások: 3309
Tartózkodási hely: Tapolca
Nem találtam az alábbi hírnek jobb helyet, új topicot azonban nem szerettem volna nyitni neki.
http://www.agroinform.com//aktualis/ind ... m&id=22729

_________________
Óvd a méheket véded a Földet!
Képeim:
http://meheszforum.hu/album/index.php?cat=10006


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2013.09.03. 19:56 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
A magoncok, csemeték kitermelése a vegetáció befejezését követően, lombhullás után lehetséges. Ennek időpontja részben helyi mikroklimatikus adottságoktól is függ, de általában az első fagyokat követően, a lomb lehullásával kezdhető meg. Az már egy másik kérdés, hogy mikor ültethető el a kitermelt csemete. Az Ön csemete-szükségletének nagyságrendjét tekintve az ültetés időpontja a kitermelést követően azonnal lenne a leghelyesebb, hiszen nem érdemes tárolgatni a csemetéket, mi több, az ültetőgödör akár jóval korábban is előkészíthető. A csemeték gyorsabb lombvesztése a kitermelést megelőző két-három héttel végzett alávágással elősegíthető, bár ez is csak inkább üzemi méretben lehet szükséges.

A hársak tősarjai sajnos házi körülmények között nem használhatók szaporításra, otthon nem gyökereztethetők. Az ezüsthárs etiolált zölddugványról történő szaporítását dr. Schmidt Gábor dolgozta ki, de ennek legfeljebb a díszkertészetben a klónfajták szaporításában lehet szerepe, erdészeti tömegszaporításhoz nagyon drága lenne.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2013.09.03. 13:44 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2012.11.15. 18:16
Hozzászólások: 146
Tartózkodási hely: Kunhegyes
Ha már szó volt a hársról, engem érdekelne a hárs csemeték átültetésének lehetséges módjai. Főleg az, hogy ezt mikor kellene csinálni?

_________________
https://www.madarasimeheszet.hu


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2013.09.02. 00:08 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
A kérdezett növény a papíreperfa, Broussonetia papyrifera (L.) Vent.

Csak a fiatal példányok levele ilyen mélyen karéjos, idősebb korban a levelek többnyire tagolatlanok, tojásdadok, csúcsuk kihegyezett, szélük fűrészes, a fonák molyhos. Hajtásait is puha szőrözet borítja, a fiatal hajtások tejnedvet tartalmaznak. Kétlaki, májusban virágzik, termése ehető. Meleg, védett fekvést szeret, fényigényes, fiatalon fagyérzékeny, ha visszafagyott, tőről újra kihajt. Méhészeti jelentőségéről nem tudok, tartok tőle, hogy nem ez a faj járul hozzá a méhlegelő javításához.
Csatolmány:
Broussonetia papyrifera hímvirágú.jpg

Csatolmány:
Broussonetia papyrifera nővirágú.jpg

Csatolmány:
Broussonetia papyrifera termések.jpg


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2013.09.01. 20:35 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.09.01. 17:59
Hozzászólások: 383
Üdv mindenkinek!

A vándortanyám körzetét szeretném méhészeti szempontból javítani. Egyik ismerősömnél egy elég nagy fát láttam, aminek a környékén nagyon sok csemete kelt ki. Korábban egy méhész lakott ott, tehát ebből és a barkás virágzatából gondolom, hogy méhészeti jelentősége van. A tulaj minden alkalomkor, amikor szóba kerül a fa neve, más nevet mond(ezek szerint ő se tudja). Eddigi hiányos ismereteim szerint juharfának nézem, de szeretném kérni valakinek a segítségét, hogy pontosan milyen fa is ez?


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2013.08.14. 15:07 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
Mortimer írta:
Most kellene az OMME-nak lobbizni, hogy a kiirtandó (lecserélendő) akácosok helyére ezüsthársat telepítsenek, ahol a feltételek engedik. Mondjuk a tölgy rovására. Àllítólag gyorsabban is nő.


Horváth János egy dolgot felejtett el a méhlegelő javítására irányuló felhívásában megpendíteni: a hársak csak a nekik megfelelő termőhelyi viszonyok között használhatók méhlegelő javítására, de az sem közömbös, hogy az erdészeti, természetvédelmi területeken jelenleg erdőtervezéssel létesíthetők, újíthatók fel és cserélhetők le az állományok. Ő a legautentikusabb közöttünk e témában, s már azt is leírta, hogy "hárserdőt" erdész nem telepít. A hárs elegyfaj. Az is tény, hogy az említett "őshonos" ezüsthárs a megfelelő társulásokban telepíthető, ugyanakkor "tájidegenként" értékelik a nem neki megfelelő társulásokban, tájak esetében.

Nem tiszta faj-összetételű ültetvények létesítése a cél az erdőtelepítések és fafaj-cserékkel végrehajtott felújítások során, hanem a minél változatosabb faj-összetételű erdők létesítése és fenntartása, ez képes a szentséges biodiverzitást leginkább szolgálni. Beszéltünk már róla, hogy amíg egy akác-ültetvényben a herbivor rovarok talán 12 faja él, addig a hazai tölgyeken kb.630 fajuk található. Az idegenhonos vöröstölgy (Quercus rubra) herbivor rovarfajainak száma csak töredéke a Quercus roburon találhatóknak, összehasonlításképp: a Qu. rubra-n hazánkban nem ismerünk gubacsdarazsat, míg a Qu. robur-on hozzávetőleg 20-25 gubacsdarázs-faj fordul elő tömegesen…. Az ország nagy részén pedig a tölgyesek jelentik a szukcessziós sorban a klimax-állapotot, ezért az OMME, ha megfeszül, akkor sem lesz képes soha "kilobbizni" a tölgyek helyett az ezüsthárs prioritását. Az ilyen "kampányok" szándéka miatt nyűglődtem legutóbb az Akác témában, mert szemmel láthatóan a szakmai szempontokkal szemben is egyre agresszívebb, követelőző hangot üt meg a méhlegelők kérdésében a méhész társadalom egy része.

Elképzelhetetlennek tartom, hogy a természetvédelmi szempontokat sutba dobva a méhészérdekek mentén gondolnák újra, s értékelnék át a szakmai szempontokat, legyenek azok az erdővel vagy az inváziós fajokkal kapcsolatos óhajai a méhésztársadalomnak….


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2013.08.14. 13:20 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.03. 10:52
Hozzászólások: 1592
Tartózkodási hely: Balaton fővárosa
A hárs egy jó méhlegelő lehet,csak hát meglehetősen rapszodikusan mézel.
Itt nálunk 2011-ben még emelkedést sem mértünk róla,2012-ben is csupán 5kg-ot,
de idén minden várakozás felett adott.(Két évet pihent az erdő).
Idős méhész szokta volt mondani:akkor mézel jól ha sárosak az erdő útjai.
Háromszor kaptunk jelentős esőt virágzása alatt.
Ez lett az eredménye:a 1/2NB 9 keretes hizlalt fiók súlya:26,3kg!
http://kepfeltoltes.hu/view/130814/DSCF ... es.hu_.jpg


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2013.08.14. 09:08 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
Most kellene az OMME-nak lobbizni, hogy a kiirtandó (lecserélendő) akácosok helyére ezüsthársat telepítsenek, ahol a feltételek engedik. Mondjuk a tölgy rovására. Àllítólag gyorsabban is nő.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2013.08.14. 08:16 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.11. 10:28
Hozzászólások: 289
Tartózkodási hely: Somogyország
Akkor leírom újra és újra és újra, hogy tartós, hosszútávú méhlegelő javításra leginkább a hársak használhatóak.
Még egyszer: HÁRS!
Sőt: HÁRS, HÁRS és HÁRS!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2013.08.13. 13:23 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
Egyes irodalmi adatok szerint ad nektárt, más vélekedés szerint nálunk nemigen nektározik. Akár nektározik, akár nem, a jelenlegi állománynagysága nem predesztinálja méhlegelőnek. A Virágpalettában talál néhány hozzászólást, amelyek adnak szempontokat az ültetvények perspektívájához.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2013.08.13. 09:22 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.09.18. 10:09
Hozzászólások: 296
Tartózkodási hely: St.Moravica[szerbia]
Az inkabb a kerdes hogy ad-e nektart:?:

_________________
facebook.com/NagyAttilamehesz


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2013.08.13. 09:20 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
antimon írta:
latin?

Nagyon hasonlít a smaragdfára.


Gyakorlatilag annyira hasonlít, hogy az is....

A böcsületes neve meg Paulownia tomentosa(Thunb.)Steud, de régebben hallgatott a P. imperialis Sieb.et Zucc. névre is. Szép magyar neve meg leginkább a császárfa.

Már beszélgettünk róla, hogy nemigen lesz a méhlegelő javításának vezérnövénye hazánkban. Egyébként kár bedőlni a hangzatos reklámanyagoknak, jobban járunk, ha az akác-ültetvényekre koncentrálunk méhészként. Abban nagyobb lehetőségeket látok, természetesen csak a neki megfelelő termőhelyen és környezetben.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2013.08.13. 09:18 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.11. 10:28
Hozzászólások: 289
Tartózkodási hely: Somogyország
Jó a marketing, de nem kellene komolyan venni.
Évente 5 cm vastagsági és 5 méter magassági növedék! Ráadásul ezen az éghajlaton. Meg helyettesíti a barnaszenet!
Szaga van.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2013.08.13. 09:04 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.09.18. 10:09
Hozzászólások: 296
Tartózkodási hely: St.Moravica[szerbia]
antimon írta:
latin?

Nagyon hasonlít a smaragdfára.


http://aprod.hu/hirdetes/smaragdfa-oxyfa-IDR1xh.html

_________________
facebook.com/NagyAttilamehesz


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2013.08.13. 08:17 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.27. 16:34
Hozzászólások: 1024
Tartózkodási hely: Somogy
latin?

Nagyon hasonlít a smaragdfára.

_________________
Anti


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2013.08.13. 08:15 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.02.17. 13:09
Hozzászólások: 1719
Tartózkodási hely: Pest megye
Ez a titkos latin nevű növény (oxyfa) vajon mi lehet?
http://oxyfa.hu/?mc=oxyfa


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2013.06.10. 19:30 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
Talált, süllyed....
Csatolmány:
pohánka.jpg
Csatolmány:
phacelia.jpg


Láttam már sűrűbbet is, de ha ebből adna a Teremtő száz hektárnyit, egy rossz szót sem szólnék...

Legfeljebb a "vérszagra gyűlne az éji vad"...


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2013.06.10. 19:18 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.02.01. 18:30
Hozzászólások: 1210
Tartózkodási hely: Graz/Várpalota
Valószinűleg hajdina vagy pohánka,mert ez is az.


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
Attila

Kisboconádi a mézeskaptár. "a méhe csak kölcsönad"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2013.06.10. 19:08 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.16. 20:26
Hozzászólások: 3309
Tartózkodási hely: Tapolca
Lehet, hogy ez a növény hajdina facéliával együtt vetve?
Csatolmány:
Nyári legelő 005.jpg


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
Óvd a méheket véded a Földet!
Képeim:
http://meheszforum.hu/album/index.php?cat=10006


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 826 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 17  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.